m Over Bloemen en Planten Antwoordnota If't Was op een c PLAATSELiJK NIEUWS Oprichting Contact-Commissie Zou het niet anders kunnen FOTO'S UIT AMERIKA Jp Rechtszaken. W§k Dr. LOUDON SPRAK MET DEAN ACHESON. Dronken chauffeur der Republikeinse Regering aan de Commissie-Generaal overhandigd. DE TUCHTRECHTSPRAAK VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. ,,'t Was op een dag in Mei" als titel j van een boek, doet denken aan een j luchtige inhoud. En in zekere zin is I dat ook hier het geval. Een echtpaar dat gelukkig was in zijn armoede, werd rijk, maar toen begon het geluk te tanen. Jalouzie leidde tôt het onvermijdelijke: de breuk. De jonge vrouw trok naar Parijs, om daar een nieùw leven te beginnen. Met een verlopen filmac- trice leefde zij daar, en met haar deelde zij lief en leed, worstelde met haar tegen de armoede, die hen eens dreigde te overweldigen. Toen ge- beurde iets wat Meta allerminst had verwacht, zij kreeg en kind, een kind van de man, die zij verlaten had, maar die zij niet kon vergeten, die haar gehele dènken en doen be- heerste. Eens toen zij als cabaretster optrad zag zij haar man onder het publiek zitten. Zij heeft met hem gesproken na de voorstelling, zij hebben elkan- der verwijten gemaakt de breuk scheen niet te herstellen. Maar toch gloeide onder die uiterlijke onver- zoenlijkheid het vuur van de liefde. De vlam van de oorlog ging over Europa. Tussen Maginot- en Sieg fried Linie dreunde het geschut. In Parijs ging het leven rustig zijn gang, het werd er lente, de lente van 1940. Het Duitse offensief werd in- gezet. Toen voelde Meta het zls een plicht naar Nederland terug te ke- ren. Maar zij kwam niet verder dan het Zuiden van Brabant, waar zij, vlak achter het front de spanning van de korte, ongelijke strijd die ons land had te voeren meemaakte. Ter- wijl zij haar kind, dat zij innig be- minde in veiligheid wist in een dorpshotel, hielp zij dapper mee aan het verzorgen der gewonden, die vanaf het front toestroomden. Het waren Nederlanders, Belgen, Fran- sen, Engelsen, menselijke wrakken, die in een gevorderd klooster ter verpleging werden opgenomen. En eens vond zij onder die zieke mili- tairen haar man, verminkt, gewond. In dat klooster, waar twee chirur- gen van de ochtend tôt de avond in de weer waren, waar het bloed door de gangen vloeide, dat geheel gevuld was met het kermen der zieken en e£ de geur der wonden, hebben twee h! mensen, die ondanks de breuk elkan- w der nog innig beminden, elkander \s weergevonden. sf Misschien spelen de toevallighe- tr den in dit boek een iets te grote roi. 0i Het was toevallig dat Meta haar man trof in het cabaret te Parijs; het was nog toevalliger, dat zij hem vond onder de gewonde militairen. Maar ondanks dat, en ondanks het feit, dat de kern van de inhoud een vrij luchtig verhaal is, moeten wij zeggen, dat de schrijfster, Marijke Vetter, het gegeven op uitstekende wij'ze heeft uitgewerkt, en wij aarzelen niet dit werkje een goed boek te noemen. Het verhaal boeit van be- gin tôt eind, en het is verteld in een vlotte en goede stijl. Wij laten hier een fragment vol- gen; Meta is in Nederland aangeko- men en heeft haar intrek genomen in het Brabantse dorpshotel: „De Wereld is ontbrand! We staan in de kleine serre en tu- ren naar verborgen verten, waar- achter kanonnen bulderen en sper- vuur knettert. Er vallen bommen. De ramen trillen in eindeloze regel- maat en monotoon geluid. Het is nog vroeg. De radio heeft ons bekend gemaakt, waarop we in een heime- lijke angst gewacht hebben. Boven De heer P. G. BOSJE neemt afscheid van de Veilingsvereniging Hoogezand-Sappemeer. DE AMARYLLIS VAN BLOEM- KNOP TOT BLOEMKNOP. De Amaryllis maakt indruk door haar grote meest felrode bloemen. De bol wordt in het najaar of in de winter in de bloemenwinkels aange- boden. De prijs is hoog maar het is best mogelijk haar jaren te behou- den. De bol wordt gewoonlijk met een bloemknop, die reeds zichtbaar is, aangeboden. Zij behoort in een pot van normale grootte te staan. Twee derde deel van de bol blijft boven de grond. Een flinke rand aarde moet om de bol blijven. Deze aarde moet bij voorkeur een meng- sel zijn van oude koemest, scherp zand, turfmolm en bladaarde. Van de bladaarde en de koemest kan dan twee maal zoveel genomen worden als van het zand en de turfmoim. Onder in de pot behoren een paar scherfjes te liggen om te voorkomen, dat het gaatje onder in de pot dicht Amaryllis is een vriendin van de warmte. Wij'zetten haar daarom in de verwarmde kamer en als de bloemknop goed te voorschijn komt geven we haar een plaatsje voor een raam op het Zuiden. Met het groter worden der bloemsteel geven we ook meer water. Gaf men dadelijk veel water dan begonnen de blade- ren zich ook te ontwikkelen en dit zou dan als gevolg hebben dat de bloemknop verdroogde. Zijn de bloemen uitgebloeid dan is de Amaryllis aan de tweede phase van haar ontwikkeling toe. Tôt dus- ver kwamen de bladeren niet lot ontwikkeling. Dit gebeurt nu wel. Is het de groeitijd van onze Amaryllis dan moet ze volop water hebben en eens per week kunstmest. Is men daartoe in de gelegenheid dan prefe- reert zij een beschut hoekje in de tuin. Dit is natuurlijk alleen in de zomermaanden. Begieten en ge- regeld kunstmest geven blijft ook dan noodzakelijk. Dit zet men voort tôt half Augustus. De bladeren wor den dan geel en sterven. Het derde gedeelte van de groeitijd is er De pot wordt op een droge met te koeie plaats bewaard. Een temperatuur tussen 50 en 60 graden is goed. Zij kan best in een hoekje van een kast in de huiskamer staan. Begint de bloemknop weer te groeien dan komt zij weer uit haar schuilplaats m het licht. De aarde om de bol wordt een weinig 'losgemaakt en uitgeschud. Verse aarde om de pot neemt de roi van de weggeworpen aarde over. De behandeling is juist gelijk als bij de vorige ontwikkeling. Immers de bloemknop is reeds weer zichtbaar. In een Vrijdagavond in het hôtel Groeneveld gehouden bijeen- komst hebben bestuur en personeel van de Veilingsvereniging H.S. af- scheid genomen van de heer P. G. Bosje, die in verband met zijn be- noeming als directeur van de Veiling te Loppersum, het bedrijf van de Veilingsver. H.S. gaat verlaten. Na- mens de Veilingsvereniging werd het woord gevoerd door de voorzitter, de heer G. Boer. De heer H. Hartlief sprak namens het „Centraal Beheer" en de heer P. Bekius namens het da- gelijks bestuur, terwijl namens het personeel het woord werd gevoerd door de heer J. Hopster. Er werden de heer Bosje stoffelij- ke blijken van waar der ing voor zijn wërk en toewijding aangeboden door collega's en superieuren. Mevrouw Bosje werd in de bloemetjes gezet. Een commissie, georganiseerd door de kopers van de Veilingvereniging nam Zaterdagavond op feestelijke wijze afscheid van de heer Bosje. In zijn openingswoord prees de heer Menco Herder uit Gronîngen de bereidwilligheid van de scheiden- de employé. Hij wenste hem veel goéds toe in zijn nieuwe functie, bood hem een radiotoestel aan en aan Mevr. Bosje een grote bloemenmand. Nadat de heer Bakker uit Hooge- zand een gedicht had geciteerd zeide de heer Alb. Koeneman, dat het feest was, niet omdat de heer Bosje weg ging, maar omdat het hem goed ging. Hij vond het verheugend, dat de ko pers van de veiling bijeen waren in de feestelijk versierde zaal van het hôtel Groeneveld. ENGELBERT. In café Tuinema kwamen de leden van de Vere'ni- ging van Volksvermaken in jaarver- gadering bijeen. De kas sloot met een nadelig saldo van f 8. De zomerkermis zal worden ge houden op 5 en 6 Juli. Er zijn plan- nen gemaakt om Zaterdag wielerr wedstrijden tè organiseren en de Zondag te bestemmen voor Paar- densport en wedstrijden voor dames, De bestuursleden J. Knollema en B. Bruiniers werden herkozen. De leden van de landbouwver- eniging besloten in de laatstdehou- den vergadering een excursie te ma- ken naar de N.O. Polder. Op het sportterrein speelde een elftal van de steenbakkers der Gro- ninger Steenfabrieken te Ruischer- brug eenvriéndschappelijke wed- strijd tegen een elftal van de potte- bakkers van dezelfde fabriek. De steenbakkers wonnen met 62. L. Boer te Schildwolde, terwijl in de kascontrôle-commissie werd be- noemd de heer E. J. Folkersma. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. Hulstijn van Oostrum (Fr.), HELLUM. Bij café van Dalen werd een merriekeuring gehouden ter in- schrijving in het Stamboek van de Ver. ter Bevordering der Paarden- fokkerij in de Prov. Groningen. ïn het stamboek werden inaocoUreven: Dorepine, vader Arjolus, fokker-eige- naar E. Schrikkema, Slochteren; De- bora, V. Godewin, fok. eig. Gebr. Hommes, Noordbroek; Dinda, V. Ar jolus, fok. eig. J. L. Boer, Schildwolde Duverrie, V. Arjolus, fok. eig. Gebr. Bouwman, Schildwolde; Derla, V. Arjolus, fok. eig. H. J. de J,ager, Wit- tewierum; Mena, V. Rinko, fokker Chr. Nieboer,- Veendam, eig. L. Hu- zeling, Slochteren; Zinola, V. Grune- wald, fok. F. Koster, Hélium, eig. Gebr. Schipper, Hélium. Tôt stermerrie werden verklaard: Damona, V, Grunewald, fok. eig. R. Atzema, Schildwolde; Asselly, V. Arjolus, fok. eig. H. J. de Jager, Wittewierum. SLOCHTEREN. Zaterdagavond sprak in café Degenhart de heer Dik, di recteur der Rijkskweekschool te Appingedam, ovér het onderwerp: „Is standplaatsaftrek in verband met de klassificatie der gemeenten ge- rechtvaardigd?" Bij ontstentenis van de burgemeester werd spr. ingeleid j SIDDEBUREN. De heer P. Land- door de heer Garrelts, Gem. secre- man, assistent der Directe Belastin- taris. gen enz. te Hoogezand, is naar hier Is het wonen op het platteland overgeplaatst in de functie van goedkoper dan in de stad, zodat Dienstgeleider. Het café Bakker is overgeno- men door de heer van Dalen van Vries-Zuidlaren. Deze overname werd gevierd met een tweedaags ope- ningsfeest. Beide avonden trad op het Vriezer toneelgezelschap met het toneelspel „Mensen rond de havens" straathond onder het wiel van haar| fiets kwam, viel zij tegen een ijzeren hek. Zij liep hoofdwonden op, en een arm werd haar uit het lid ge- rukt. Dr. Maarsingh verleende ge- neeskundige hulp. De Postduivenvereniging ,,De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Deventer (afst. 110 km.) De aan komst was als volgt: 1 7 en 14 N. Ja ger, 2 en 5 A. Oldenburger, 3 9 10 11 en 12 H. Meyer, 4 6 8 en 13 J. Ton- kens. Postduivenveî. ,,Vriendenkring" hield een wedvlucht vanaf Deventer, 110 km. Deelname 57 duiven, gelost om 8 uur. Aankomst le duif 9.20.13 uur, snelheid 1358 m. per minuut. Uitslag als volgt: 1 7 10 en 11 H. Veendorp, 2 6 9 12 17 19 21 S. Grof- smid, 3 en 18 Gebr. Meyer, 4 5 20 en 26 B, de Vries, 8 en 25 Bos en Haze- winkel, 13 14 en 16 H. Pater, 15 22 23 en 24 J. de Vries. Aankomst 26e djiif om 9.44.41 uur met met snel heid 1057 m. per minuut. standplaats aftrek verantwoord is? De woninghuur in de steden is hoger, doch daar staat tegenover dat de per- sonele belasting op het platteland at j a i veel hoger is. Het brood is daar NadatnogdeherenKL de Vries duurder Levert een tuin zoveeelop? De plattelandbewoner weet beter. En van Groningen en namens de klein- kopers de heer J. Vollenhove van Sappemeer het woord shadden ge voerd werd het feestelijk gedeelte afgewerkt, waarbij in het bijzonder dient te yrorden genoemd da^heer J. Fidder uit Zuidlaren, wiens mon van humor schier onuitputtelijk scheen. Het ensemble van Evelyn Novacek verleende op uitstekende wijze me de werking. De heer Bosje sprak een dankwoord. SAPPEMEER. Zaterdag hield de Buurtver. Middenstraat haar jaar- vergadering in het „Parkhotel. Er werd een nieuw bestuur gekozen be- staande uit de heren D. Hesse, H. Freij, G. Koops en A. Hartman en mevr. MeijerWolthek. Een dans je vormde het einde van de gezellige avond. De muziek was van de heren Ploeger en Pekelder. Het comité 'tôt viering van Nationale Feestdagen vergaderde in het hôtel „Struvé" ter bespreking van de feestelijkheden op 31 Augus tus a.s. Indien de plannen ten uitvoer ge- bracht zullen kunnen worden, dan zal deze dag een dag worden van sport, spel, muziek en zang, waarvan aile ingezetenen zullen kunnen ge- nieten. De kinderen zullen niet \Vorden vergeten. In versierde optocht'zullen zij met muziek naar het sportterrein trekken, waar wedstrijden en trac- taties hen zullen wachten. Er zal een beroep op de plaatselij- ke verenigingen worden gedaan, om mede te helpen, deze dag tôt een onvergetelijke te maken. De Postduivenvereniging „De Luchtstormers" H.S. hield een Wedvlucht vanaf Deventer, afstand 110 km. Er waren 31 duiven in con cours, die om 8 uur in vrijheid wer den gesteld. De uitslag was: 1 en 5 H. Seif, 2, 3 en 4 H. Scheen, 6. M. H. Bulder. Aankomst le duiî 9.16.7'uur, snelheid 1439.9 meter per minuut, en gankomst 6e duif 9.31.42 uur, snelheid 1189.3 meter per mi nuut. Winnaar Poule aangewezen duif H. Seif met ringno. 368351. HOOGEZAND. Onder voorzitter- schap van de heer R. Smit, had in het café wed. Groeneveld een verga dering plaats van stembevoegde in- gelanden van het waterschap „Rust- plaats". Het financiëel rapport van de secretaris-boekhouder, de heer H. Kremer werd aoçoord verklaard en de omslag per H.A. bepaald op f 7. (V j f 5.De heer H. Kremer werd als bestuurslid herkozen en de Boerenleenbank wederom als kassièr aangewezen De inkomsten bleken te bedragen f 2078.86, de uitgaven f 1652.36. De begroting 1947/1948 werd vastge- steld op f 2356.90. Op 1 Juni hield de Hengel- sportver. ,,Centrum" haar eerste wed- strijd te De Groeve (Zuidlaaider- meer). De vangst was goed. Deprijs- wanneer een tuin voordelen met zich medebrengt dan gaat dit met opoffe- ring van veel vrij e uren waarin de stedeling kan genieten van Kunst en natuur. Spr. haalde voorbeelden aan waaruit bleek dat het wonen op het platteland geen voordelen geeft, o.a. voortgezette studie van kin,deren, consult van specialisten, ziekenver- voer, enz. Welke redenen had de regering bij het invoeren van de klassificatie? We hebben ze nog niet vernomen, en wanneer ze er waren zullen ze nooit steekhoudend zijn geweest. De trek naar de steden is zeer na tuurlijk, doch hij wordt door de klas sificatie gestimuleerd. Overal worden nu acties gevoerd om de standplaats aftrek te doen verdwijnen. In ver schillende plaatsen in Groningen, Friesland en Drente is men zeer ac- tief en worden comité's opgericht. Het doel van deze acties is om zich doùr middel van een petitionnement tôt de regering te wenden. Aan het slot van zijn rede bracht de heer Garrelts spreker dank voor zijn uit- eenzetting. Tôt comitéleden werden voor Slochteren benoemd de heren: Ridderbos, wethouder, Brink, com- mies bij de Belastingen, Beeftink, hoofd ener school, Schepel, landbou- wer en Munting, jvachtm. le kl. Rijkspolitie. De heer H. Brons, hoofdçom- mies ter secretarie, alhier, is door B. en W. benoemd tôt plaatsvervan- gend Gemeenfe Secretaris. Tôt 2e typiste op arbeidscon- tract ter secretarie alhier, is met in gang van 15 Juni a.s. benoemd mej. T. Dallinga te Hélium. Tôt sçhatter der huurwaarden der vergunningslokaliteiten is be noemd de heer. Joh. van Timmeren Gemeente-architect alhier. Door de Lagere Landbouw- school worden, in samenwerking met de Zuivelfabriek ,,Duurswold" een 3-tal melkcursussen gehouden waar- aan door 17 cursisten wordt deelge- nomen. Cursusleider is de heer R. Schrikkema te Slochteren. SCHILDWOLDE. Donderdag hield ,,Jong Duurswold" in café Reinders haar maandelijkse vergadering. Op het verzoek om op het Proefbedrijf ,,De Schothorst" voor een excùrsie te mogen bezoeken was afwijzend be- schikt ïn verband met de vele aan- vragen. Besloten werd om een tocht naar Overijsel en Noord-Gelderland te maken, alwaar een landbouw- en veeteeltbedrijf zullen worden be- zocht. De heer M. Kuipers hield een mleiding over het vraagstuk van de Arbeidsvoorziening waarop een ge- animeerde bespreking volgde. SCHILDWOLDE. De stemgerech- tigde ingelanden van de Zandjer- polder vergaderden Donderdagavond in hôtel Wijchgelsheim. De rekeping en verantwoording 19461947, als- RAAR EN MISSCHIEN IS HET WAAR. Het Zwitsers Telegraaf Agent- schap meldt uit Rôrschag, dat vroe- ge wandelaars een meisje voor een gevel zagen hangen, dat zich met één arm vasthield aan de dakgoot. Dade lijk werden maatregelen getroffen om haar te helpen. Op de straat werd een groot zeil gespannen en daarna klom men naar binnen, teneinde het kind door het dakraam te kunnen trekken. Toen het kind binnen was ontwaakte het, het had aan de dak goot hangende geslapen. In een onderhoud met de Ameri- kaanse onderminister van buiten- landse zaken, Dean Acheson, heeft de Nederlandse ambassadeur, Dr. Loudon een uiteenzetting gegeven van de Nederlandse visie op de Duit se kwestie. Ook de situatie in Indo- nesië is ter sprake gekomen, aldus meldt Agence France Pr|sse. PROCES WEGENS SPIONNAGE TE BELGRADO. Te Belgrado staan 5 personen, van wie vier Grieken of Joego-Slaven van Griekse oorsprong terecht on der beschuldiging van spionnage. reed tegen een Telefoonpaal. Eeri Nederlandse landbouwer, die tijdelijk in België woont, had een kermis bezocht in Zeeland. Hij ver- r,„ maakte zich kostelijk, en goot meer naderd. Het meisje s toen tusse laag^es geestrijk vocht door zijn beide sporen gaan staau. Een van de |eel Jdan goed is voor een normaal treinen heeft ha;:.r toch gciaakt. Zi.l eevole dat hii kringe- werd tegen de grond Seslagen maar gpuwde en over de wegen slin- kwam gelukkig precies tussen de rails J1 te liggen. De fiets werd meegesleurd en vernield, waarbij de kranten in het ongerede zijn geraakt. Dr. Weeke, die eerste hulp ver leende, achtte overbrenging van het meisje naar Groningen voor onder- zoek noodzakelijk. Zij bleek echter slechts licht te zijn gewond. Onze vroegere plaatsgenoot de heer B. Koiter, thans hoofd der school te Vinkebuur, gem. Ommen, is in gelijke betrekking benoemd te Zwolle. NOORDBROEK. Door de Districts- raàd voor het Consumenten-credi"t zijn 40 aanvragen uitgereikt. De v rige keer bedroeg het aantal aan vragen 29 stuks. ZUIDBROEK. Zaterdag j.l. heeft een gedeelte van onze lezerskring in Zuidbroek geen krant ontvangen. Dit was te wijten aan een ongeval, dat het dochtertje van onze bezorger is overkomen. Het meisje wilde de spoorweg oversteken, op een plaats waar geen overgang is. Daartoe moest zij haar fiets over de rails dragen. Van beide zijden kwamen treinen aan, doch het kind oordeelde nog wel over de spoorboan te kun nen komen. Bîi het oversteken blcef de fiets echter hake.i. Toen deze weer los was, waren de treinen reeds ge- Het antwoord van de Republikeinse regering op de Nederlandse nota is aan de Cominissie Generaal overhandigd, en door deze doorgezonden aan Dr. van Mook. In het antwoord zijn zowel politieke en militaire als econo- mische kwesties besproken. De voornaamste punten uit het antwoord zijn: De Republikeinse Regering gaat accoord met de vorming van een inte- rim-regering, mits de helft van de leden bestaat uit vertegenwoordigers van de republ. Indonesia. Verder zullen aanwezig zijn vertegenwoordigers van Negara Indonesia, Timoer en Bornéo. De positie van de Gouverneur- Generaal moet worden gewijzigd. Slechts in nader te bepalen gevallen, die onmiddellijk de Nederlandse belangen raken zal zijn instemming als Hoge Commissaris nodig zijn. Onmiddellijk na het totstandkomen van de interim-regering zal Neder land stappen doen tôt het voordragen van Indonesia als lid van de U.N.O., en er zal een begin worden gemaakt met het vormen van een eigen Indo- nesische vertegenwoordiging in het buitenland. Met betrekkin| tôt de militaire aangelegenheden wordt vooropgesteld het wegnemen van de vijandelijke gevoelens tussen de beide légers. Ver der zullen de werkzaamheden moeten worden verricht, welke voortvloei- en uit de samenwerking op basis van de overeenkomst van Linggadjati. De bezetting door het Nederlandse leger zal geleidelijk worden overgeno- men door het Republikeinse leger. De troepensterkte zal geleidelijk wor den verminderd. In de overgangsperiode zal Nederland zorgen voor ma- teriaal en zo nodig voor adviseufs. Wat betreft de economische regeling stelt de Republikeinse regering voor de eigendommen van vreemdelingen terug te geven met uitzonde- ring van die, waarvan de Republiek nationalisatie noodzakelijk acht. gerde. Na sluiting van de kermis zocht hij zijn auto op en wilde naar huis rijden. De politie zag het gevaar van de dronken chauffeur voor hemzelf en andere weggebruikers echter in, en verbood hem te rijden. De man gaf echter onverwacht vol .4,4 j gas, en verdween met een grote ^.Oaarhet wegens de papierdistr bu- «ne'lhe[d in de richting van de Bel- tie niet mogelijk is meer kranten te A UlCUi A-"- o- - O winnaars waren: 1. H. Kuipers met mede de begroting 19471948, wëï- Cl.nvi V»4-v-*»rf Q7nR J9 3 ~-~l,rA r-t tl 4479 gram; 2. C. Snakenborg 3705 gr.; 3. L. Appelbrij 3575 gr. 4. G. Til- man 3550 gr. 5. B. v. Buizen 3320 gr. 6 W. v. Buizen 3025 gr. 7. Joh. Brugge 2934 gr. 8. G. Jager 2275 gr. 9. Fr. Sanders 2150 gr. 10. H. Poppen 2059 gr. 11. P. Tepper 2020 gr. en 12. W. Hëininga 1965 gr. De eerstvolgende wedstrijden zul len worden gehouden op 5 en 6 Juli wederom te De Groeve bij café Kom- deur. Het bestuur der veremgmg, die aangesloten sis bij het „Provinciaal Groninger Pachtfonds en bij de Alge- mene Hengelaarsbond, bestaat uit de heren P. M. Happel, W. Reinek en G. Nijburg, allen te Hoogezand. De Arb. Muziekver. „Tot Steun in de Strijd", die in 1942 door de be- zettende macht is ontbonden, en wiçns bezittingen in beslag werd./i genomen, is na de oorlog weer be gonnen. Zusterverenigingen hebben daarbij medewerking verleend. De financiële basis is echter nog niet gezond. Daarom heeft het gemeente bestuur toestemming verleend tôt het houden van een muzikale rond gang door de gemeente op 14 en op 21 Juni, waarbij gecollecteerd mag worden. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heer C. Cazemier, alhier De collecte voor de Nationale Reclassering, gehouden te Hoogezand en KropsWolde heeft f 543.57 opge bracht. den goedgekeurd. De omslag werd bepaald op f 10.per H.A. Als be stuurslid werd herkozen de heetf J. drukken dan wij abonné's hebben en daar technische bezwaren er zich te gen verzetten, dat nog kranten wor den gedrukt, nadat de vorm van de pers is, moest een gedeelte van onze abonné's in Zuidbroek zonder krant blijven, hetgeen wij ten zeerste be- treuren. N Zondagmiddag j.l. heeft onder' zeer grote belangstelling Ds. J. H. Loorbach, de nieuwe predikant van de Ned. Herv. Gem. zijn intrede ge daan. Hij werd* bevestigd door Ds. v. d. Meiden van Noordbroek. Nadat het kerkkoor enige liederen had gezon- gen deed Ds. Loorbach zijn intrede, waarbij hij wees op de plicht van de gemeenteleden om de kerk groot te maken. Namens de burgerij sprak de bur gemeester de nieuwe predikant toe. Ds. v. d. Meiden sprak als consuj lent, de heer Gras namens de ker- keraad, Ds. van Ruytenberg van Veendam namens de Kring en de heer Buurma namens de kerkvoogdij. MUNTENDAM. Voor het doctoraal examen, eerste gedeelte slaagde de heer A. Boerema, alhier. Mej. Faber uit Sappemeer moest tegenover het Gem.huis uit- wijken voor een auto. Doordat een gische grens. Er stond hem echter een telefoonpaal in de weg. De wa- gen botste er met grote kracht tegen- op, sloeg enige malen over de l|op en kwam 20 meter verder in een sloot terecht. Spoedig waren een aantal kermis-vierders ter plaatse gearriveerd en deze haalen de be- stuurder uit de zwaar gehavende wa- gen. Het bleek ,dat de man, hoewel zwaar gewond, nog leefde. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. Cijfers betreffende de maand Maart. De parketten van de ambtenaren voor de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening ontvingen in Maart '47 4818 processen veçbaal. De tuchtrechters voor de voedselvoorzie ning deden 3176 uitspraken waarbij in totaal een bedrag van f 382.088 aan boeten werd opgelegd, in 2007 geval len een schikking werd getroffen tôt een totaal-bedrag van f 109.777.50 en in 22 gevallen een waarborgsom werd geëist tôt een bedrag van f 17.375,. In 12 gevallen werd de sluiting van ëen bedrijf geëist, in»8 gevallen in trekking van een vergunning en in 13 gevallen uitsluiting van toewijzingen Het Centraal Collège deed 134 uit spraken in hoger beroep, waarbij voor f 40.815 aan boete werd op'ge- legd en in 8 gevallen waarborgsom- men geëist tôt een totaalbedrag van f 4300.—. ONZE BLOEMBOLLENEXPORT NAAR AMERIKA IN GEVAAR. Door de Amerikaanse regering zijn twee wetsontwerpën ingediend be treffende de beperking van de im- port van gekweekte bloembollen. cie Noord-Brabant biieen om bespre- Vrijdag hebben Nederlandse- en kingen te voeren om te geraken tôt Amerikaanse belangengroepen in het de oprichting van een nverkoepe- JEUGDIGE MISDADIGERS. In de laatste maanden kwamen bij de. Haagse politie regelmatig berich- ten binnen over inbraken in scholen en ook in een logger welke in de Scheveningse haven lag, en in een consumptietent op het strand werd ingebroken. Bij al deze inbraken wer den geld en goederen ontvreemd. In verband met deze inbraken heeft de politie gearresteerd twee broertjes resp. van 14 en 15 jaar oud en ""nog een andere 15-jarige knaap. De jongens bekenden 7 inbraken te hebben gepleegd. De knapen hebben voor een waar- de van enige honderden guldens aan goederen en geld ontvreemd. De goederen verkochten zij aan twee vol- wassenen. Tegen deze personen heeft de politie proces-verbaal opge- maakt. COÔRDINATIE BRABANTS AMATEURTONEEL. Een voorbeeld ter navolging in deze streken? Op initiatief van ,,Brabantia Nos- tra" kwamen te Tilburg een aantal amateur-toneelspelers uit de provin- congres tegen deze ontwerpen gepro- testeerd. De woordvoerster van een grote vereniging van Amerikaanse amateur-tuiniers, welke vereniging c^nderafdelingen heeft in 41 staten zei, dat zo de ontwerpen worden aangenorhen, de Amerikaanse tuin- liefhebber niet meer in de gelegen heid zouden zijn betere soorten bloembollen uit Nederland te kopen. Bovendien zal Nederland door de voorgestelde beperkingen een afzet- gebied voor zijn bloembollen verlie- zen, juist op een moment, waarop de Amerikaanse regering tracht het Ne derlandse herstelprogramma te steu- nen. De spreekster voegde hieraan toe, dat haar organisatie van mening is, dat er geen gevaar bestaat, dat er zich onder de geïmporteerde Ne derlandse bloembollen aangetaste exemplaren-zullen bevinden. voor Jeugdverenigingen te Hoogezand en Sappemeer Vrijdagavond had in de trouwzaal van het gemeentehuis te Hoogezand een vergadering plaats, welke ten doel had te komen tôt de oprichting van een contact-commissie uit de verschillende jeugdverenigingen. Deze commissie moest zich als doel stellen een meer wederzijds begrip en waarderihg voor de jeugd verenigingen der verschillende ge- zindten te kweken. Ook het stichtfn en exploiteren van een Centraal Jeugdgebouw moest op het program ma van deze commissie staan. Het bestuur betreurde het dat de Katholieke- en Gereformeerde jeugd- Vuilnis in het Winschoterdiep. Oud-papier in de straten Een Engelsman, die een wereld- reis maakte, stapte in een der Euro- pese hoofdsteden op de tram. Toen| hij de plaats van bestemming be- reikt had, en uit dè wagen was ge- stapt, wierp hij het tramkaartje weg. Tôt zijn grote verbazing kwam er i m MA Gezicht op de Mississippi. een politie-agent naar hem toe, die hem bekeurde wegens het verontrei- nigen van de straten. De Engelsman zei toen iets in het Engels tegen de agent, wat deze niet verstond, want anders had de reiziger zeker een tweede bekeuring gekregen. Ons Vader land is bekend om zijn reinheid, maar zo rein als in het zo- even bedoelde land is het bij ons niet. Wie uit de Groningse tram, of uit de Gado- dan wel Rolandbus stapt, kan zijn passagebiljet op straat weggooien, zonder dat hij bang be- lend orgaan,, welke het gehele Bra bantse amateur toneel-leven omvat, teneinde aldus tôt een verheffing van het amateurisme te kunnen ge raken. Er werden enige voordelen opge- somd, welke uit een coôrdinatie zul len voortvloeien, zoals het vormen van een instantie, die op de hoogte blijft van de goede toneelwerken, de inrichting van een costuumcentrale, scholing van de régisseurs door be- roepsspelers enz. Het is voor het amateur toneel in dit gewest zaak het Brabantse voor beeld voor ogen te houden. Er is on- getwijfeld een vooruitgang te be- speuren. Wat we het afgelopen sei- zoen te zien hebben gekregen stond in het algemeen op hoger peil, dan hetgeen in het seizoen 1945/1946 op de planken werd gebracht. Maar er was nog veel kaf onder het koren. En laten we niet vergeten dat het geen reeds goed is, toéh nog beter kan. De scholing van régisseurs door beroepsspelers, zal zeker veel bijdra- gen tôt de verheffing van het ama- wij te zien bewegingen wegeng principiële re »^uviuii6 denen niet aanwezig waren en ook ^-eur toneel. Want wat niet tôt onmiddelhjke samenwer-dedden gekregen heeft bewezen dat king in staat verklaarden te zijn. In door een goede regie van een stel dezelfde geest sprak de heei K. Pruy- volkomen ongetrainde SDelers en van sen, die namens de Rechtszmmg gehrekkige hulpmiddelen, toch nog Herv. Jeugdbeweging aanwezig was. De heer Pruysen was echter van me ning, dat het jammer zou zijn het strëven van deze commissie reeds bij voorbaat teniet te doen gaan en had daarom besloten wel aanwezig te zijn en het aan de toekomst te laten, of hij genoodzaakt zou zijn zich met zijn jeugd uit dé commissie terug te moeten trekken. Enkele verenigin gen, welke aanvankelijk wel hun steun hadden toegezegd, waren zon der voorâf bericht van verhindering te hebben gezonden, niet vertegen- woordigd. In een zeer geanimeerde discussie onder leiding van de voorzitter van het oprichtingscomité Bram Raspe, werden de statuten besproken, die na hier en daar iets te zijn ve^ran- derd, een woordje ,of regeltje wegge- schrapt of bijgevoegd, werden goed gekeurd door de aanwezige afge- vaardigden. Toen tijdens de bespreking van ae statuten het pupt van hoi Centraal iets goeds kan worden gewrocht. LUCHTVAARTNïEUWS. Wist U: dat de K.L.M. op de jaarbeurs te Barcelona, die van 10 tôt 25 Ju ni a.s. wordt gehouden, met een stand zal vertegenwoordigd zijn? De stand zal door de K.L.M. in samenwerking met de Economi sche Voorlichtingsdienst worden ingericht. dat voor de nieuwe K.L.M.-lijn naar Dublin zeer veel belang stelling bestaat? Reeds 1 Mei was deze dienst' tôt half Juli vrij- wel volgeboekt. hoefd te zijn op de bon geslingerd te1 niet geheel concrète wo&fden laten worden. I horen, waarbij hij wees op het voor- Wat betreft de reinheid marche-! malige hôtel Huizinga. Wethouder ren onze gemeenten zeker mee in de Plinsinga beloofde in dit opzicht aile kop, maar toch gebeuren er enige steun van het gemeentebestuur, dcf'h dingen, die minder juist zijn. Wel- er moest rekening worden gehouden ■licht dat deze feiten argeloos gebeu- met de niet gehele zelfstandigheid ren. En daarom is het misschien goed yen de gemeente wegens de nood- TRIBUNAAL WINSCHOTEN. Een ex-communist, Jacob Wester- kamp, een 50-jarige Noordbroekster, Jeugdgebouw ter sprake kwam, kon1 Was bij de N.S.B. gegaan, omdat de wethouder H. W. Plinsinga, die na- partij hem dat verzocht had. Als zo- mens de gem. Hoogezand aanwezig danig mocht hij natuurlijk zijn radio was enkele optimistiscjie. doch nog j behouden. Slechte dingen heeft hij daarmede echter niet gedaan, inte- gendeel, hij liet zelfs niet-N.S.B.ers D er even op te wij zen. Enkele van onze gemeenten zijn zo gelukkig aan het Winschoterdiep e liggen. Dat brengt leven in de rouwerij. Schepen trekken voorbij, schepen halen en brengen goederen bij onze fabrieken. Daarvoor is dat kanaal gegraven, en het is niet de bedoeling, dat het gebruikt wordt. als een vuilnisbak van formidabele omvang. Iedereen heeft huisvuil, en het is begrijpelijk dat men dit huis vuil kwijt wil. Maar daarvoor be staat een Reinigingsdienst H.S. Verder werd onze aandacht geves- tigd op het vervoer van oud papier door onze gemeenten op open auto's. Het gevolg hiervan is, dat Vele lap- pen oud papier door de straten wap- peren. Dat draagt er zeker niet toe bij het uiterlijk van onze gemeenten te verfraaien. O.i. verdient het aan- beveling het oude papier te; vervoe- ren in gesloten wagens. lijdendheid, waaraan vrij wel iedere gemeente in Nederland momenteel lijdt. Door het aannemen van de statu ten was de vereniging dus opgericht en kon worden overgegaan tôt de verkiezing van het bestuur der Jeugdcontactcommissie. De volgende bestuursleden werden verkozen: Ds. Tj. Alkema te Kropswolde, voorzit ter; Bram Raspe, secretaris; Annie Pik, penningmeesteresse; Joh. M51- ter, A.J.C. en Vrije Groep; Sophia Vos, Rechtsz. Herv. Jeugd; Kinnie de Roo, Padvindsters; Bram Dontje, N. J.N. De verkiezing van de weleerw. heer Ds. Alkema mogen wij een gelukki- ge keus noemen, daar wij in dezA uit hoofde van zijn beroep, een uit stekende leider voor de jeugd zien, terwijl zijn leeftijd zich geheel bij die van het overige bestuur aan- past. luisteren naar de Engelse zender. BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN, KAMER GRON. Geert Kiel, 22 j. uit Slochteren is in vreemde krijgsdienst geweest. Hij trad toe tôt de landstorm Nederland, en werd gewond bij de strijd om Arnhem. De advocaat fiscaal eiste zes jaar R.W.I. met aftrek. De verdediger pleitte om een voor- waardelijke straf. Het vonnis luidde 7 jaar R.W.I. met aftrek. TER DOOD VEROORDEELD. Door de Groninger Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden werden de gebroeders P. J. en K. C. Faber, die tijdens de bezetting deel hebben uitgemaakt van een execu- tie peloton en die talrijke arrestaties van en moorden op goede Neder landers op hun geweten hebben, ver- oordeeld tôt de doodstraf. Tegen P. J. Faber had de adv. fiscaal dé doodstraf geëist, en tegen K. C. Fa ber levenslang. Aan beiden werd het recht van cassatie verleend.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2