Kort Sportnieuws Voetbal-Overzicht MOED. Sir 5*a ttâ'd .'/lace Watgeeftde Radio? Jeugdboeken. Programma van de R.Q.N. Voetbafuitslagen enVoetbalprogramma INGEZONDEN wEr- SVV—vue De toekomst van de Tuinbouw NAAR HET GELUK KORFBAL. ROHDA I—SVC I 1—2. De derby tussen Rohda en SVC, gespeeld op een glad terrein, stond niet op eeh hoog peil. Rohda speelde in de eerste période tegen de wind, hetgeen tôt uitdrukking kwam in het feit, dat SVC meer in de aanval was. Deze club opende dan ook de score met een schot van §>mit, die dicht bij de mand doelde. Enige tijd later maakte mej. Venema er 02 van. In de tweede helft was Rohda de sterkste, maar van beide zijden had- den de aanvallen weinig succès, tôt A. Plat je uit een vrij schot een te- gengoàl scoorde. De wedstrijd SBONO II kon met doorgaan daar NO niet uit kon ko- men, wegens afwezigheid van de spelers. Programma voor Zondag. 2e kl. K.N.K.B.: SVC I—UNI I; Rohda ISBO I. HANDBAL: Uitslagen: Kampioenschap v. Ne- derlandDames: Zeeburg—Brunhilde 2—0; PSV—Actief 4—1. Heren: Olympia (H.)Hellas 47 DES VI. en Kr. 2—10. District Noord: le kl.: Olympia— Jahn II 113. Kampioenschap 2e kl. Dames SVH Atlanta 00 (Stormvogels kamp.) Kampioenschap 3e kl. LovaWIK 6 De ver. Vlugheid en Kracht te Gieterveen organiseerde Zondag een hahdbaltournooi voor heren waar- aan deelnamen Jalyi II (Stadska- naal), WIK, Sappemeer, SVH, Hoo- gezand en VI. en Kr., Gieterveen In een wedstrijd tegen VI. en Kr. wist WIK gemakkelijk met 12—5 te winnen (rust 82). Bij de strijd Jahn II—SVH waren de Hoogezandsters in het veld niet de minderen, maar hun schieten liet te wensen over. Jahn II won met 14—7 (rust 8—3). In de verliezersronde toonde SVH haar meerderheid tegenover VI. en Kr. De ruststand was 61; de eind- uitslag 84. De winnaarsronde bracht een ver- diende 83 overwinning voor WIK (rust 2—1), zodat de prijzen alsvolgt werden behaald: 1. WIK; 2. Jahn II; 3. SVH. Als tussenwedstrijd werd gespeeld VI. en Kr. II—SVH II, welke ein- digde met 46. Dames SVHAtlanta 00. Hoewel SVH zelf geen kans meer had, heeft het tegenover Storm vogels (Delfzijl) zijn sportieve plicht gedaan ,en heeft Atlanta een gelijk spel afgedwongen. Bij een overwin ning van de Groningers, hadden deze dames gelijk gekomen met Storm vogels. In de spannende strijd wis- ten de beide verdedigingen de aan- vallers steeds de baas te blijven. De eindstand luidt: Stormvogels, 2 11 Atlanta 2 2 SVH 2—11 BOKSEN. Zondag j.l. boksten 3 leden van de school Mulder te Ezinge. E. Visser had succès tegen Wilbrink uit Veen- dam; hij won zijn partij. D. Buming toonde zich een taaie bokser tegen de sterke Warner s van Sportparkers. Springelkamp had zijn dag niet. Hij kon er maar niet in komen, en gat zifch in de tweede ronde gewonnen tegen van Bommel van School Abels- ma. DE T.T. RACES. De Ned. Motorrenners Bond deelt mede, dat bij een bespreking tussen de organisatoren van de T.T.races en de Ned. Motorrenners Bond, de or ganisatoren geen regeling wensten te treffen inzake vergoedingen uit de recettes aan de Nederl. motorrenners ^in verband met hun deelnemmg. Deze houding heeft bij de Motorrij- ders Bond enige verontwaardigmg gewekt, daar het vorig jaar door de organisatoren een beroep werd ge daan op de Nederlandse motorren ners om geheel gratis hun medewer- king te verlenen ter ondersteunmg van de wederopbouw van de Asser T.T. Toen hebben aldus de Bond plm. 150 renners geheel belangeloos aan de wedstrijden deelgenomen, waardoor de netto opbrengst f 80.000 bedroeg. In verband hiermede acht de Bond het onbillijk dat men nu buitenl. rijders gaat engageren, en de Nederlanders voorbijgaat. De Mo- torrennersbond heeft tegen deze gang van zaken geprotesteerd. Wegens de afwijzende houding van de organisa toren heeft de Bond besloten zijn le den niet aan de wedstrijden te laten deelnemen. Ook wil men trachten de buitenl. rijders te bewegen, niet aan de wedstrijden deel te nemen. Dat de T.T. races op 28 dezer zi»- len doorgaan, is derhalve niet zeker. DE OLYMPISCHE SPELEN 1948. Merkwaardige mening van de „Evening Standard". De ,,Evening Standard", een der grootste Engelse conservatieve bla- den, kan de mening van velen, het als hedendaagse levensproblemen. Verhoog. Nederland blijft varen. WartoeWartoe op haas, hoen, feend en snip (jacht); door Ama teur. Kunst. koste wat het koste de Olympische Bromberg. Amerikaanse architectuur 6—5 1—1 4—5 PAARDENSPORT. Draverijen te Muntendam. Zondagmiddag werden op het Sportterrein te Muntendam grote paarderennen gehouden. Er werd in twee klassen gereden, in klasse A met 11 paarden en in klasse B met 16 paarden. Ondanks de regen, welke rijkelijk gevallen was, waren de ba- nen in vrij goede toetand. Er was ta- melijk grote belangstelling. De uitslag van de draverij A was als volgt: le pr. f 300, Henk, eig. Gebr. Hubes, den Horn; 2e pr. f 150 Brunette, eig. Stal Assen; 3e pr. f75, Loofweg, eig. H. Gerdes, Ter Apel- kanaal; 4e en 5e pr. resp. f 50 en f 25, Dressiena en Aima van H. Mul der te Musselkanaal. In de B dravef-ij plaatste zich als eerste Koosje, eig. A. Sloots te Eext f 175. De verdere uitslag is: 2e prijs f 100, Mercedes, eig. Gebr. Hubes, den Horn. Wegens tijdnood en in stemming verkregen de 3e prijs ad f 50 en de 4e pr. ad f 35.Diableu en Elly van K. Lieuwes, Roden. De 5e prijs werd gedeeld door Arena, Gerda, Elina en Lenny. VOETBAL. In de voetbalwedstrijd Groot Brit- tannië tegen de rest van Europa heeft de speler Steele van de Sehot- se club Morton een zeer goede figuur geslagen. „Derby County" ontdekte de speler, en heeft hem nu overge- nomen tegen betaling van een be- drag van 15.500 Pond Sterling. Engeland wenst enige veranderin- gen te brengen in de regels welke gelden bij internationale wedstrijden, en heeft desbetreffende voorstellen jngediend bij de FIFA. Het eerste voorstel heeft betrekking op de ver- vanging van gewonde spelers tijdéns internationale wedstrijden. De En-, gelsen wensen, dat niet meer dan, twee gewonde spelers mogen wor- den vervangen, en dat vervanging niet later mag plaats vinden dan de 42ste minuut van de eerste helft. Het tweede voorstel houdt. in, dat aile spelers buiten het strafschop- gebied moeten blijven bij het nemen van doelschoppen. INSCHRIJVINGEN VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN. In totaal hebben thans 12 landen ingeschreven voor de Olympische spelen, welke in 1948 te Londen worden gehouden. Italië, dat tôt de laatste inschrijvers behoort, zal me- dedingen aan aile takken van sport, met uitzondering van rpeien. Drie- honderd Italianen zullen aan de wed strijden deelnemen. Spelen in 1948 te Londen willen houden, niet delen. Het blad heeft de spelen zelfs liever niet in Enge land. Het herinnert aan de kibbela- rijen over het amateurisme, over de moeilijkheden ontstaan bij het aan- stellen van juryleden, aan het fana tisme der nationale trots en aan prestigekwesties, welke door landen, die aan de spelen deelnemen, in En geland zouden kunnen worden ge- ïmporteerd. Volgens de ,,Evening Standard" ziet de meerderheid van het Engelse volk met weinig enthou siasme dé voorbereidende maatrege- îfen voor de Londense spelen treffen. Uit het desbetreffende artikel, dat een plaatsje heeft verkregen op de frontpagina citeren wij het volgende: „Deze grote jamborees hebben wel nooit een oorlog veroorzaakt, maar zover ons gehéligen strekt zijn die spelen altijd wel vergezeld gegaan van strubbelingen en hebben weinig bijgedragen tôt het ideaal van de stichter der moderne spelen, Baron Pierre de Coubertin. Helaas is het thans te laat de spelen van 1948 nog af te zeggen". RUSSISCHE CRITIEK OP HET OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI Het Russische blad „Sovjet Sport" oefent critiek uit op tal van onder Loopùit 1001 tips voor het fotografe ren. Aardrijkskunde, Land- en Vollten- kunde. Hogerzeil. Argentinië; economisch geografische structuur en toekom- stige economische ontwikkeling. Hiirlimann. Die Schweiz. Kunst. De volken van de Indische archipel. Geschiedenis. Koole. De Joden in de verstrooiïng. Nederlandse en in 't Nederlands vertaalde romans. Nienhuis. Fivelgoër Eigenheimers.' Reest, Van. Gebondenen. Chr. SchaikWilling, Van en Vestdijk. De overnachting. Franse romans. Benoit. Les compagnons d'Ulysse. Pothast—Gimberg. Rikke Helpal- toos. (7—9 jaar). Visser. De zwervers van het grote leger. (14—17 jaar). Woendag 11 Juni: 18.De Stem van het Noorden. 18.20 R.O.N.-sextet o.l.v. L. Drenth. 19.45 Hilversum II. delen van de organisatie van het 19.15 Noordelijk Strijdkrachtenpro- voetbaltournooi, dat tijdens de Olym- gramma. pische Spelen te Londen zal worden 19.30 Sluiting. gehouden. In de eerste plaats achtDonderdag 12 Juni: het blad de tijd, waaïin het tournooi 18.De Stem van het Noorden moet zijn beëindigd te kort voor het minimum van 30 ploegen dat er ver- moedelijk aan zal deelnemen. De ploegen, die de finale bereiken zul len twee of driemaal per week moe ten uitkomen, en wanneer er wed strijden overgespeeld moeten worden nog vaker. Dit is een te zware last, te meer omdat volgens de Olym pische reglementen elke ploeg ten hoogste 14 man in het veld mag brengen. Verder wordt critiek uitgeoefend op de plannen de wedstrijden 's avonds te laten spelen. Voor voet bal bij avond is een spéciale training nodig, welke de meeste spelers niet hebben gehad. Wat de datum van het tournooi betreft merkt de ,,Sbvjet Sport" op, dat deze samenvalt met de voetbal- vacantie in vele -landen van West-, Zuid- en Midden-Europa. Het is daarom noodzakelijk de spelers van te voren te trainen, opdat ze na de beëindiging van het seizoen althans enige rust kunnen nemen. In Noord en Oost-Europa valt het Olympisch tournooi samen met het eigen voet- balseizoen. OPENBARE LEESZAAL UITLEENBIBLIOTHEEK HOOGEZAND—SAPPEMEER. Nieuwe aanwinsten. Toegepaste wetenschappen. Blitterswijk, Van. Binnenhuis-mate- rialen. Booy, De. Tussen mijnen en grond- 200011. Paneth. Nervositeit en zielsconflicten 18.20 Philip van der Hak, viool en Gérard Frôhling, piano, spe len: 1.* Sonate van W. A. Mo zart; 2. Danse Espagnole van de FallaKreisler. 18.50 Landbouwactualiteiten. 191Hilversum II. 19.15 ,,Achter de wallen". Folklore van de stad Groningen. Spre- ker: J .H. Riddering; zang van mevrouw H. M, Riddering Scherès. 20.Sluiting. Vrijdag 13 Juni: 18.De Stem van %t Noorden. 18.25 Hilversum II. 18.40 Joh. Knijpinga, cello en Geor ge Kerstholt, piano, spelen com- posities van Eccles, Boëlmann en RimskyKersakov. 19.Hilversum II. 19.15 Literair kwartier. F. Sierksma bespreekt het „Jaarboek der Nederlandse Kunst 1947". 19.30 Gram.muziek. 19.40 Landbouwkwartier. P. S. J. de Groot te Niekerk: ,,Het kleine- boerenvraagstuk". 20.Sluiting. Zaterdag 14 Juni: 18.De Stem van het Noorden. 18.20 Musettes en tango's, gespeeld door Carel de Vries, accordéon, Simon de Vries, piano, Théo Hoekstra, alt-sax en Léo van Dam, drums. 18.45 Drs. Fop I. Brouwer: „Natuur- monumenten in Drenthe". 19.Hilversum II. 19.15 Noordelijk weekoverzicht. 19.30 Sluitini. In de wedstrijden om het kampi oenschap van Nederland valt in de eerste plaats te vermelden de uitste- kende start van Heerenveen in de kampioenscompetitie. Het is de Frie- zen gelukt het tegen de kampioen van de Afdeling I, in een te Amster dam gespeelde wedstrijd tôt gelijk spel (33) te brengen. Vandaag wordt de returnwedstrijd gespeeld. De Ajaxspelers maken de reis per vliegtuig. MVV verloor op eigen terrein met 13 van NEC. De wedstrijd StormvogelsBlauw Wit (afdeling II) eindigde in een 02 overwinning voor de Amsterdam- mers. Dat betekent dat De VoleWij- ckers en Blauw-Wit boven aan de ranglijst staan met evenveel punten. Een beslissingswedstrii d zal aanwij- zen wie kampioen is. Deze wedstrijd wordt Vrijdag a.s. gespeeld. In district V is de spanning bij de staartclubs ten top gestegen. Ve- locitas en Frisia hebben beide 19 wedstrijden gespeeld en hebben bei de 11 punten behaald. En Hsjt werd bereikt door een 53 overwinning welke Frisia op Sneek behaalde. Zon dag zullen de zenuwen de spelers zeker parten spelen, want in de laatste wedstrijden gaat het erom wie de degradatie-wedstrijden zal moe ten spelen. Op 14 Juni spelén de bei-, de clubs thuiswedstrijden. Velocitas krijgt Sneek op bezoek en Frisia Veendam. In de tweede klasse B bracht Hoogezand het tegen de hekkeslui- ters Helpman niet verder dan 11, terwijl GRC met 3—6 het loodje moest leggen tegen Appingedam. FV V moest met 14 de meerderheid er- kennen van Zwartemeer. HOOGEZAND—HELPMAN 1—1. Hoogezand had zijn tweede ingezet. Hoogezand speelde zijn laatste competitie-wedstrijd aiit tegen Help man. Om het eerte elftal een Zondag rut te geven, werd het tweede elftal hiervoor ingezet. Het resultaat werd 11. Voor de rust was Helpman over het algemeen iets meer in de aanval, en door rechtsbuiten Mannes werd het 10. Na de rust werd er het meest op de helft van Helpman gespeeld en linksbinnen O. yanDij- ken maakte met een mooi schôt de stand gelijk. Beide partij en kregen nog enige kansen, maar in de stand kwam geen verandering meer. ZUIDBROEK—MUNTENDAM 1—7. Keeper Bos was de „goalgetter". Zuidbroek, dat slechts met 10 spe lers 'uitkwam, verloor Zaterdag van het niet sterk spelende Muntendam met niet minder dan 17. Voor de variatie speelde keeper Bos van Muntendam in de voorhoe- de. De keepersplaats werd vervuict door de jeugdige Rademaker, die een goede partij heeft gespeeld. Voor de rust gelukte het Bos om één maal te doelpunten, terwijl de linksback van Zuidbroek door in eigen doel te kop- pen de stand op 02 bracht. Na de rust maakte Zuidbroek allereerst een tegenpunt (Buurke). Daarna voerde Bos de stand geleidelijk op tôt 1—6, en Lemain maakte er ten slotte 17 van. F.V.V.—ZWARTEMEER 1—4. FVV spelend zonder Doddema, heeft het niet tegen Zwartemeer kunnen bolwerken. Er ontwikkelde zich een spel in een vrij snel tempo, waarin Zwartemeer het meest in de aanval was, hetgeen te wijten was aan zwak spel van FVV's middenli- nie. Hars bezorgde de gasten het eer ste doelpunt, en op een voorzet van Houkes vergrootte dezelfde speler de voprsprong tôt 02. De aanvallen van FVV waren zwak. Na de rust kwamen de Foxholsters re wat beter in. Er werden enige aanvallen ondernomen, maar er wa ren geen schutters. Bij een offensief van Zwartemeer meende de FVV- verdediging dat het buitenspel was. Van der Werf trapte de bal echter in het net (03). Na enig op en neer gaand pel maakte Seubers het vierde doelpunt voor de gaten. Ten slotte wist Veen de eer van de Foxholsters te redden. ""y* 213. Voorzichtig slopen de boeven voorwaarts, gereed om bij het min- ste levensteken van Gay vuur te ge ven. Enige ogenblikken later ontdek- ten zij de dubbelganger van Gay, de vogelverschrikker. HELP 214. Intussen had Gay het doel van zijn sluiptocht bereikt en was vlak bij de schildwacht gekomen. Deze werd ruw in zijn overpeinzingen ge- stoord door een kwaadaardig pis- tool en een hand, die zich op zijn mond legde. WEDSTRIJDUITSLAGEN. Om 't kampioenschap van Nederland A j axHeerenveen MVV—NEC District I. le klasse: VSV—EDO District II: StormvogelsBlauw Wit District V: FrisiaSneek Be QuickEmmen Promotie- en degradatie wedstrijden: District I: EmmaKFC District II: District III: RigtersbleekTubantia RhedenZwolsche Boys District TV: RKTVV—TSC Lagere klassen District V. 2e klasse B: FVVZwartemeer HelpmanHoogezand GRCAppingedam ZuidbroekMuntendam Afd. Groningen van de K.N.V.B. Om het afdelingskampioenschap WesterbroekDe Wilper Boys 00 FVV 2Westerbroek 21 Afd. I. 2C: Via 3Westerbroek 2 2—4. 3D: Gronitas 2—Westerbroek 4 15—1. Wedstrijdprogramma voor 15 Juni: Kampioenschap van Nederland; AjaxBVV; HeerenveenNEC. District V le klasse: Frisia—Sneek; Be Quick—Leeuwar- den; G VAV—Achille; Veendam— Heerenveen. 2e klasse B: WVVFVV ZwartemeerBato. 3—3. ,1—3 2—7 0—2 5—3 4—0 5—2 3—1 3—0 1—0 2—1 1—4 1—1 3—6 1—7 FEUILLETON. In de algemene vergadering vqn de afd. Tuinbouw van de FrieseMij. van Landbouw, heeft de heer Beun- der uit 's-Gravenhage, die verbon- den is aan de Directie van de Tuin bouw gesproken over de ontwikke ling van de tuinbouw in de komende jaren. Het is zijn mening, dat de tuin bouw momenteel teehnnisch sterk achteruit gaat, doch het is mogelijk, «dat spoedig een verbetering zal între- den. De vraag naar tuinbouwproduc- ten is stijgendë, terwijl het maxi mum vân rationaliteit nog lang niet bereikt is. Spr. wees op de noodza kelijkheid van het kweken op de juiste grond en op het gebruik van gezond zaai- en pootgoed. Bij de be- mesting moet meer gelet worden op het verkrijgen van betere kwaliteit dan op vermeerdering der productie. De hoge arbeidslonen noemde spr. een remmende factor, hoewel hij sociaal gezien de hoge lonen wel gerëchtvaardigd achtte. De heer Beunder achtte een betere arbeids- verdeling nodig, terwijl wat betreft de mechanisatie een belangrijke ach- terstand moet worden ingehaald, en het transportwezen moet radicaal verbeterd worden. Met betrekking tôt de afzet moet gezocht worden naar grotere ver- spreiding, en er zal meer geconser- veerd en verduurzaamd moeten wor den. Voorts zullen de producenten zich meer bezig moeten houden met de verkoop, daar de ver- koop der producten ondoelma- tig georganiseerd is. Er is volgens spreker een grote mate van zelfstan- digheid voor de kwekers nodig, ge- paard gaande met strenge vestigmgs- eisen. u Aiiiaît'. door STAN VAN KAMPEN. 9) Het zware rhythme was uitgestor- ven. Een jonge, elegante Engelsman hief zijn glas op en riep: „Op Bordichora, de witte bruid! Vrolijk en vervuld van een warme levenslust klonken allen op deze toast. „Waarom laat je ons eigenlijk zo plotseling in de steek, juist in de mooiste tijd van het jaar?" vroeg een van de jongelui aan Evelyne. Zij glimlachte gelukkig. ,,Ik ga graag en toch ook weer met. Maar ik zal weer terug zijn, vôôr de viooltjes van Ventimiglia uitgebloeid zijn. Onze nieuwe race-wagen is klaar gekomen en als peet moet^ik toch bij zijn doop aanwezig zijn." „Een nieuwe Woodley? Krijgt hij jouw naam? Voor welke race start hij het eerst?" vroegen verschillende aanwezigen door elkaar. „Wees maar kalm. Ik zal jullie nieuwsgierigheid bevredigen, voor- zover in mijn vermogen is. Ons type „Evelyne" zal de snelste wagen van Europa zijn. Wij hebben hem in ai le stilte gebouwd. En 't interessant- ste van de zaak is, mr. Pressman, u mag dat gerust in aile kranffen schrijven de wagen is door onze chefingenieur Pradly van een géniale noviteit voorzien, die hem boven ai le andere motorvoertuigen verheft met de automatische schakeling". „Wat? Automatische schakeling?" riep de ijverig noterende journalist en bewonderend deponeerde hij zijn potlood op het notitieblok. „Zeker, automatische schakeling. Ik "zal proberen, voorzoyer ik mag en kan de zaak aan u te verklaren. middelde snelheid drukken. Elke bocht heeft een bepaalde hoek. Door onze automatische schakeling wordt het mogelijk de wagen reeds van te voren op deze hoek in te stellen. Tij dens deze instelling wordt de snel heid reeds automatisch enigszins ge- temperd en verder wordt een kracht in werking gesteld, die een tegen- wicht vormt tegen de middelpunt- vliedende kracht, waardoor de wa gen in de bocht veel gemakkelijker bestuurbaaf wordt. De technische bijzonderheden kan ik niet en u kunt u voorstellen, dat ik ook niet gemachtigd zou zijnaan- duidingen in die richting te geven. Na het nemen van de bocht is één beweging voldoende om de automa tische schakeling weer buiten wer king te stellen en de wagen loopt na een geringe snelheidsvermindering weer in het vroegere tempo door". „Heel mooi", zei zichtbaar weinig overtuigd een van de aanwezige he ren, „maar hoe kan de racer de juis te invalshoek van de bocht die hij tegemoet gaat berekenen? Ik stel mij zo voor, dat de geringste afwijking van de juiste hoek een geweldigon- geluk ten gevolge moet hebben." „U hebt gelijk en toch ook weer niet. Afwijkingen van 5 graden kan de bestuurder nog met het stuur cor riger en. Doch dat zal nauwelijks nodig zijn, want wij zullen elke bocht van de Bernardino-baan, waar de race gehouden wordt, van een groot bord voorzien, waarop met duidelijke cijfers de curve is aange- geven. U kunt u wel voorstellen, dat een dergelijke race aan de rij ders de uiterste eisen van rust en tegenwoordigheid van geest stelt. Maar wees hierover maar niet be- zorgd. Duncker en Pradly rijden!" In grote bewondering voor de bij- na overmoedige mensen, die hun le- ven aan een dergelijk technisch monster zouden toevertrouwen, zwe- Pradly ging van de gedachte uit, dat gen allen. Slechts een trok een op- het hoofdzakelijk in kortebaan-ra- S vallend dom gezicht zo dom, dat het ces de vele bochten zijn, die de ge-Evelyne bijna ergerde. Had zij ech ter Martino's gedachten kunnen le- zen, dan had zij John HeaH en zijn denkbeelden over de Italianen recht doen wedervaren. De Italiaan stond met een glim- lach, waarmee een geleerde het spel van kinderen gadeslaat, in de nabij- heid* van enig hoog struikgewas. Hij had wel zoveel van het gesprek der Engelsen begrepen, dat het om auto's en verschrikkelijke snelheden ging en in zijn glimlaçh lag het stille ver wij t besloten: „Waarom toch al tijd zo'n tempo? Het leven is zo mooi, als het langzaam en rustig voorbij gaat. Zijn jullie de mooie nachtver- geten? Horen jullie dat heldere vi- oolspel niet?" Maar zij hoorden het niet. In groepjes stonden zij het nieuws te bespreken. Mogelijkheden werden overwogen, voorspellingen, waaruit angst sprak, werden gedaan. Evelyne had zich uit het gesprek teruggetrokken en keek, tegen een slanke zuil leunend, naar buiten over de zee. Pressman, de journa list, kwam op haar toe. Zij draaide zich om. „U leek niet-zeer opgetogen over onze nieuwe vinding, mr. Press man?" „Ik was het en ben het nog, maar. „Wel, hebt u nog een maar?" „Tot mijn spijt wel, want ik ben bang, dat een ander u met deze uit- vinding voor geweest is. Vanoch- tend las ik in een der bladen, dat Sinnisfaere reeds een nieuwe wagen met precies dezelfde vinding uitge- bracht heeft". „Sinnisfaere?" „Ja, zeker, Sinnisfaere!" „Dat bestaat niet!" „Toch schijnt het waar te zijn." Stilte drukkende stilte was er tussen hen. Evelyne's goede bui was als bij toverslag verdwenen. Somber staarde zij voor zich uit. Zij begreep, dat datgene, wat Pressman haar mededeelde, waar was, ook al wilde zij het duizendmaal bestrijden. „Signorita, een telegram!" Verwônderd keerde Evelyne zich om. Giulia presenteerde haar op een zilveren blad het telegram. Evelyne trad iets dichter onder het licht en opende het. Nadat zij de inhoud snel gelezen had, tuurde ze verslagen in de donkere nacht. Discreet trok Pressman zioh terug. „Pr&dly vermoord. Sf. heeft de uitvinding. Kom onmiddellijk. Papa." Dat was de bevestiging. Daar in Londen scheen ailes verkeerd te gaan. Pradly vermoord! Sinnisfaere had hem laten vermoorden en daar- door de Woodley-Works zijn beste kracht ontnomen. Zij zag de hoge gestalte van de ingénieur voor zich, zijn teruggetrokken natuur, zijn koele, blauwe ogen. Pradly had zijn leven in dienst van de machine ge steld, en dit onnatuurlijke eenzijdige wezen had zijn tragisch einde be- werkstelligd. Wie weet, of anders niet zijn genie hem dçor de donkere poort van de waanzin geleid had? Merkwaardig. Een bevrijdende zucht in Evelyne's ziel was sterker dan de diepe smart over het ontzettende ver- lies, dat de Woodley-Works hadden geleden. Dr. Pradly was een donkere scha- duw in het leven van Evelyne ge weest. Nooit had haar vader een woord met haar gewisseld over een engere verbinding van Pradly met de fabriek en toch wist zij, dat het haar vaders innigste wens was, Pradly door een huwelijk met Eve lyne aan zijn levenswerk te binden. Deze toch voelde dat en behan- delde haar steeds met de grootste voorkomendheid, welke haar des te pijnlijker was, omdat zij met het van haar vader geërfde nuchter za kelijke inzicht begreep, dat deze verbintenis noodzakelijk was. Zij voelde grote achting voor Pradly, doch zij had hem niet lief. En toch had zij hem reeds door haar optre den te verstaan gegeven, dat te ge- legener tijd niets de zaak in de weg zou staan. (Wordt vervolgd). Er zijn weinig menselijke eigen- schappen welke meer bewonderd, en waarop meer gepocht wordt dan moed. Talloze mensen hunkeren naar het moment om eens te kunnen to- nen hoe moedig ze wel zijn. Het be- grip „moed" is, in de alledaagse be- tekenis, 'n willekeurige speelbal van de publieke moraal. Iemand die een onverschrokken daad doet, noemt men moedig. Hij mag zo ver gaan als het publiek goeddunkt, anders noemt men hem roekeloos. Op het motief van de daad wordt weinig ge let, en toch gaat het juist hier om. Het met kinderlijke trots reageren op de publieke opinie, kan toch be- zwaarlijk als moed aangerekend worden. Moed is een zedelijke eigen- schap die zich" niet leent voor demonstratie. Een nederlaag of on- gelijk erkennen kan méér moed ver- eisen als een overwinning behalen. Een moedige volksredenaar kan doodsbenauwd wezen in een roei- bootje, een onverschrokken zeeman kan verlegen staan tegenover zijn supérieur. Zo zijn er verschillende terreinen, doch werkelijke moed ken- merkt zich door zelfvertrouwen en verantwoordelij Jtheidsgevoel. Een voorbijganger die een kind redt uit een brandend huis, een zee man die met gevaar voor eigen le ven, dat van anderen redt, zijn moe dige mensen, want ze handelen uit een zedelijk motief. Iemand die een fwistzoeker uit de. weg gaat, kan meer mped bezitten dan iemand die dit niet durft uit angst voor wat anderen er 'wel van zullen zeggen. Een geleerd mens kan be wij zen hoe knap hij is, doch moed doet zich al- leen kennen in de realiteit van het leven, spontaan en onverwachts, al- leen als het zin heeft. Onverschillig- heid, dronkenschap enz., kunnen aanleiding zijn tôt onverschrokken daden, met moed heeft dit echter weinig uit te staan. Doch de kapitein van een Oceaanstomer die zijn ze delijke verantwoording jegens zijn passagiers bewust is, toont zelfver trouwen en moed te bezitten. Er zijn mensen die overal op aan durven, ze geven zich op als mijnwerker zowel als banketbakker en solliciteren te- vens op een baantje als handelsrei- ziger; ze handelen volgens principe, géât het goed, wel, dan gâât het goed. Meestal slippen ze er door, maar de ze avontuurlijke durf is heus geen maatstaf voor zedelijke moed. Men kan de moed hebben iemand uit het water te halen. of de durf hebben iemand te verdrinkenMen kan uit angst gaan speculeren. Maar de moed om zich zelf te zijn, te leven in plaats van geleefd te worden, con séquent te wezen tegenover eigen geweten, als daarvoor voordeel, vriendschap en gemak moeten wor den prijs gegeven, deze moed bezit ten slechts weinigen en het wordt niet ruchtbaar gemaakt omdat dân meestal de vrienden ontbreken om het uit te bazuinen. Als we in tegenstelling hieraan, even terug denken aan de zoveelste overwinning in de lucht, aan het Mooyman verhaal, aan het dappere Germaanse jongentje die drie Russi sche soldaten gevangen nam, aan de kruisen, zwaarden en loof, dan be- grijpt men dat deze kinderlijke zucht naar decoratie's, voortvloeide uit een gewetenloze speculatie op de ijdelheid der mensen. Een drama voltrok zich omdat het aantal moe dig denkende mensen te gering en dat der slaafse volgelingen te groot was. Voorzichtigheidâhalve spreekt men m militaire termen dan ook van: soldaten-moed, of. vechten met de ,,moed der wanhoop" enz., doch de suggestie die bij dit ailes vaak wordt bedreven, is een poging om het ver- heven begrip „moed", te vervagen en vervalsen tôt een willekeurige sub- jectieve interpretatie. Eerlijkheid, trouw, hulpvaardigheid i enz., zijn allen takken van één boom welke men het karakter noemt, het zedelijk besef van de mens, dat zich alleen maar in voile vrijheid kan openbaren, en dan meest onopge- merkt want het voornaamste ken- merk is de bescheidenheidomdat er grote moed voor nodig is om in het innerlijk plichtsbesef meer vol- doening te vinden dan in huldebe- toon van buiten af. S.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 4