PLAATSELIJK NIEUWS Economie en Vernieuwing Gemeenteraadsvergaderingen De Keer J. J. PRINS wordt hedenavond geïnstalleerd als Gemeente-Secretaris van Hoogezand. INGEZONDEN KUNST De Zomerfeesten te Sappemeer. TE SAPPEMEER TE NOORDDIJK Inlichtingen gevraagd SAPPEMEER. Op Maandag 7 Juli zal de aanbesteding plaats hebben van de bouw van 10 dubbele wonin- gen van de Stichting Woningbouw „Sappemeer". Deze woningen zul- len op diverse plaatsen worden ge- bouwd. SAPPEMEER. Mej. E. Koeneman, alhier, slaagde te Haarlem voor de acte M.O. Lichamelijke Opvoeding. Zondag hield de Postduivenver. ,.De Luchtstormers" H.-S. een wed- vlucht vanuit „Orléans" (Frankrijk). Afstand 679 K.M. In concours 34 dui- ven, welke om 8 uur aldaar in vrij- heid werden gesteld. De uitslag was als volgt: 1 en 2 R. de Vries; 3, 5 en 6 H. Seif; 4 H. Barelds; 7 L. de Haan; 8 J. Woldring; 9 en 10 M. Bulder. Aankomst le duif Zondag 19 u. 45 m. 26 sec. Snelheid 962.75 m. per m. Aankomst 10e duif Maandag 12 u. 6 m. 33 sec. Snelheid 535.05 m. per m. Poule aangewezen duif werd ge- wonnen door R. de Vries met no. 2. Ringno. 304454. Eindstand Hokkampioenschap le tour: 1 H. Seif met 2625 punten; 2. R. de Vries met 2545 punten. Het duif-kampioenschap won R. de Vries met ringno. 304454 met 1420 pt. Het ^ersoneel van de Fa. Mul- der Wôrtelboer is een dag op stàp geweest. 's Ochtends 5.30 uur trokken 60 leden van het personeel met 2 bussen naar Holwerd. Vandaar ging men per boot naar Ameland. Om 11 uur 's avonds was men terug. Aan de directie, die dit uitstapje had aangeboden werden sigaren over- handigd en aan hun dames bloemen. HOOGEZAND. Bij de Gem. Poli- tie alhier, zijn inlichtingen te ver- krijgen omtrent de navolgende ge- vonden voorwerpen: heren vilthoed en portemonnaie met inhoud. Hedenavond te 7 uur zal de raad dezer gemeente in vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat de beëdiging van de heer J. J. Prins uit Zaandam als Gemeente-Secrtaris. In de afgelopen week was het 20 jaar geleden, dat de heer J. Vin- ckers zijn loopbaan bij Wolters' Meubelhandel „De Concurrent" te Martenshoek begon. Maandagavond werd dit feit op eenvoudige wijze, in het bij zijn van het personeel en familie van de jubilaris, herdacht. Aan de jubilaris werd een blijk van waardering aangeboden. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Door de gezamenlijke Gem. Sportcommis- sies van deze gemeenten zijn sport- demonstraties georganiseerd, welke Zaterdag a.s. zullen worden gehou- den. Er zijn ongeveer 1000 deelne- mers. Om 2 uur vertrekt men in op- tocht van het terrein van de veiling naar het Sportpark te Sappemeer, waar de deelnemers zullen worden toegesproken, daarna volgt een de- monstratie van ,,Vrede en Vrijheid", een korfbal- en een hockeywedstrijd en een estafette. Vervolgens gaat men in optocht naar het terrein achter Instituut Hommes (aankomst ca. 5 uur). Ook daar wordt een toespraak weer ge- volgd door „Vrede en Vrijheid". El is een handbalwedstrijd en athletiek. Het programma wordt aangevuld met demonstraties van verschillende verenigingen. Van het terrein achter het Instituut Hommes gaat men naar het terrein van de veiling en daar wordt de optocht ontbonden. KIELWINDEWEER. Tôt Kerk- voogd der Ned. Herv. Gem. is ver- kozen de heer G. M. Lambers. MARTENSHOEK. Geslaagd voor het toelatingsexamen G.H.B.S. te Hoogezand, C. M. Buurma, alhier. NOORDDIJK. De tocht voor ouden van dagen zal niet op 12 doch op 14 Juli plaats vinden. De organisatie berust bij de afd. van de Bond v. Staatspens., de leiding bij burgemees- ter Kuipers. Het schoolpersoneel van de. ge meenten Ten Boer en Noorddijk was Zaterdag de gast van de Bataafse Petr. Mij. te Oud-Schoonebeek. MIDDELBERT. Tijdens hooiwerk- zaamheden viel de heer H. Oost- meijer van een geladen wagen. De ontboden geneesheer, dr. Anderson, constateerde inwendige kneuzingen. KOLHAM. De heer J. J. Pot, al hier, besteller bij de P.T.T. te Sap pemeer herdacht 1 Juli het feit, dat hij 25 jaar werkzaam is bij deze dienst. SLOCHTEREN. De heer K. W. Sijpkens, ambtenaar ter secretarie, alhier, slaagde te 's Gravenhage voor het diploma Gemeente Administratie. De heer G. Meijer, alhier is te Groningen geslaagd voor het eind- examen Chr. Lyseum. De Bedrijfsvereniging Slochte- ren en O. maakte een zeer geslaagde excursie naar het Landbouwproefsta- tion te Wageningen en de Planten- ziektenkundige dienst aldaar. Ver schillende bijzonderheden werden duidelijk gemaakt of gedemonstreerd, o.m. de roggeveredeling, verschillen de aardappelrassen met een weer- stand tegen ziekte en een kruising tussen rogge en tarwe. Hierna werd nog een bezoek gebracht aan de Grebbeberg. De Gemeentelijke Commissie voor Lich. Opv. organiseert op 12 Juli a.s. een propagandamiddag, be- staande uit een wandeltocht van 10 km. voor de ieugd en 15 km. voor ouderen boven 14 jaar, een veldloop over 1500 m. en een Demonstratie door de Landelijke Rijver. „Schild- wolde e.o." Naar wij vernemen bestaan er plannen tôt het verbouwen van de Gemeentelijke Noodslachtplaats te Schildwolde. De Oranjevereniging „Oranje Nassau", alhier, organiseert met ,,Ko- ninginnedag" twee feestavonden in concertzaal Degenhart, en wel op 1 en 3 September. Og de eerste avond treedt op de Delfzijlse Toneelvereni- ging „Rigoletto" met het blijspel ,,Tropenadel" van Henri van Wer- meskerken en op de tweede avond de Chr. Kunstkring Hoogezand-Sap- pemeer met ,,Hoe het Weeuwtje Hit het Hof van Holland gevrijd werd", een toneelspel naar een Novelle van Potgieter bewerkt door Charivarius. Het bijprogramma wordt door eigen krachten verzorgd. De leden hebben op één van deze avonden vrije toe- gang met een huisgenoot. Maandagavond werd onder ar- chitectuur van de Dienst Gemeente- werken, voor rekening van de Wo- ningbouwstichting Slochteren, een onderhandse aanbesteding gehouden waarvan de uitslag was als volgt: Perceel A: een blok van 7 wonin gen aan de Hamweg, Harkstede. Hoofdbouw: H. Timmerman, Schar- mer f 76650.Schilderwerk: 4 wo ningen A. Boer f 2832.3 wonin gen H. G. Heidema f 2133. PerceelH: een blok van 6 woningen aan de Nieuwelaan, Kolham. Hoofdbouw: Jan Sijtsema, Siddeburen f 63972. Schilderwerk: A. Vegter, Kolham f 4200.Perceel C: een blok van 4 woningen aan de Parallelweg, Slochteren. Hoofdbouw: P. Smit, Slochteren f 42332.Schilderwerk: I. Prins, Slochteren f 2852.Per ceel D: een blok van 3 woningen aan de Meenteweg, Schildwolde. Hoofdbouw: Firma J. G. Roelfsema, Schildwolde f 31500.Schilderwerk: C. Boddeus, Slochteren f 2073. Perceel E: een blok van 5 woningen aan de Blauwlaan, Siddeburen. Hoofdbouw: Joh. Boerma, SiddeBu- ren f 52775.Schilderwerk: J. Bos, Siddeburen f 3520.Perceel F: een blok van 5 woningen te Tjuchem. Hoofdbouw: K. Hinrichs f 53575. Schilderwerk: H. Puister f 3440. Electriciteitswerken. Perceel A, B en C 17 woningen, M. Noorman Slochteren f 3414.Perceel D, E en F 13 woningen, N. Mossel, Siddebu ren f 2574.l^ood- en zinkwerken, sanitair enz. Perceel A, B en C L. Brian, Slochteren f 9734.Perceel D, E en F B. J. Brian, Hélium 7344. Gunning in beraad. SCHILDWOLDE. De Coop. Land- bouwvereniging „Ons Belang" ver- gaderde, onder voorzitterschap van de heer J. A. Rademaker, in café Veenhoven. Na opening werden de ingekomen stukken behandeld. De vereniging kan van het C.B. een voorschot van 40 vop Kalizout ont- vangen, hetgeen aanvaard werd. Hierna volgde betaling van zaai- graan en brandstof. Er zullen zakken worden aangevraagd voor kunstmest. SIDDEBUREN. Door het comité voor aanschaffing van een nieuwe klok in de toren is reeds een bedrag van ruim f 2000.— bij een gebracht. Na een bezoek aan de klokkengiete- rij te Heiligerlee werd een klok be- steld. Mej. IJ. Helder te Siddeburen, die een dezer dagen slaagde voor het examen van onder wij zeres, is met in- gang van 1 Juli benoemd aan de Chr. school aldaar. De Zeilver. ,,'t Olle Schild Steendam" heeft besloten om, even- als het.Vorige jaar, een Schild week te organiseren van 2 tôt 10 Augustus a.s. Naast de verschillende zeilwedstrij- den, waaraan wordt deelgenomen door D.T.P. Paterswolde, Leekster- meer, Zuidlaardermeer en door le den van de organiserende vereniging, biedt het programma elck wat wils, o.m. een Lunapark, vuurwerk, gon- delvaart, een muziekuitvoering op 't meer, zwemdemonstraties, 'n zwem- prestatietocht over 1000 en 1500 m., een filmavond over de Schildweek 1946 enz. Uit een en ander blijkt dat de Schildweek, naast de andere Zeilweken, een zeer vooraanstaande plaats gaat innemen. In café „De Witte Linden" werd de algemene vergadering ge houden van de Noordelijke Sidde- buurster Polder. De notulen en jaarverslagen werden goedgekeurd. De inkomsten bedroegen f 5350.87, de uitgaven f 4897.48, zodat er een batig saldo was van f 463.39. De pen- ningmeester werd décharge verleend. De heer J. Fokkens werd als be- stuurslid herkozen. Besloten werd het schonen der sloten uit te beste- den. ZUIDBROEK. Door B. en W. is een commissie benoemd voor de noodvoorziening ouden van dagen, bestaande uit Mevr. v. d. Molen en de heren E. J. Weitering, R. Beerta, A. Doddema, J. P. Slim, L. H. Steen- huis (secr.), J. Jager en mej. Zr. Gooiert. Te Winschoten werd aanbe-, steed de bouw van 18 woningen en 2 winkelhuizen te Bovenburen, Win schoten. Laagste inschrijfster was de, fa. Gebr. Schreuder, Zuidbroek voor f 201.591. (Hoogste inschrijving f 245.000.) MUNTENDAM. De reisvereniging der Hengelclub „De Witte Dobber", vergaderde Vrijdag. Besloten werd op 27 Juli een reis naar Friesland te maken en daar te vissen. Een inwoner van deze gemeente kwam dezer dagen tôt de ontdek- king, dat een bijenzwerm zich aan zijn raamkozijn had vastgezet. On- middellijk waarschuwde hij eenym- ker. Toen deze gearriveerd was had de zwerm zich verplaatst en zat nu achter het behang in de woonka- kamer. Alhier is een commissie voor maatschappelijk werk ingesteld be staande uit de dames ZijlMulder, J. de VriesKuiper, J. L. Boiten, J. C. Tinga, en de heren G. Groenen- daal, H. W. Môhlmann, J. Slim, A. de Vries, J. Hekhuis, G. Wierth, B. Maarsingh en J. S. Gruben. Bij de districtsraad voor het consumentencrediet waren eerst 86 aanvragen binnengekomen. Na het wederopenstellen kwamen er nog 95 bij. Zondag hield de Hengeisport-, vereniging ,,De Wite Dobber" haar tweede viswedstrijd op het Schild-1 meer. De prijzen werden gewonnen door: 1. H. Venema; 2. J. de Vries; 3. J. Wijsbeek; 4. W. Bosscher; 5. H. Hut; 6. D. de Vries; 7. J. Jager; 8. B. Woltjer; 9. R. Westra; 10. H. Hut; 11. J. Wijsbeek Jr. De vangst was slecht. Op 20 Juli wordt weer een wedstrijd gehouden. AUTO-ONGELUK. Te Emst, bij Apeldoorn is een auto, die terug kwam van de T.T.-races te Assen, tegen een boom gereden. Van de 5 inzittenden werden 3 ernstig ge- wond, en moesten naar een zieken- huis worden overgebracht. De bestuurder behoort bij de twee, die er met de schrik afkwamen. 19-J. MEISJE VERONGELUKTE OP VACANTIE REISJE. Enige Apeldoornse meisies maak- ten een vacantiereisje door Limburg. Zij peddelden van plaats tôt plaats, maar toen het zo warm was, meen- den zij, dat het hun minder zweet- druppels zou kosten, indien zij gin- gen liften. De chauffeur van een militaire wa gen met tractor was geneigd aan het verzoek tôt liften te voldoen. Onder- weg gleed een 19-jarig meisje van de wagen. Zij bleef aan een touw vast- zitten en werd zo meegesleurd. De chauffeur, die in de cabine zat be- merkte het ongeval niet en reed door. Toen het meisje ongeveer een kilometer zo over de straat gesleurd was, waarschuwden omstanders de bestuurder. 1 Medische hulp was spoedig aan- wezig, maar men kon slechts de dood constateren. Het deerlijk verminkte lichaam werd naar een ziekenhuis te Venray overgebracht. DOOR OLIFANT VERTRAPT. Toen men te Antwerpen bezig was dieren uit de Congo te lossen, welke dieren bestemd waren voor verschil lende Europese dierentuinen, kreeg een olifant last van zijn zenuwen. Hij stormde op een van de bewakers toe, wierp hem omver en vertrapte hem met een zware poot. Toen men er- in geslaagd was de olifant bij het slachtoffer weg te lokken, was dit reeds overleden. AUTOBUS VERONGELUKT. Nabij Sliedrecht is een autobus, waar in zich 21 passagiers bevonden, doordat de chauffeur moest uitwijken voor een tegenligger, en vermoedelijk te ver heeft uitgehaald, van 'n hel- ling gereden. De wagen sloeg over de kop en kwam in een griend te- recht. Er werden 9 van de inzittenden gewond, waarvan 4 zo ernstig, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. DE NIEUWE FRANKEERZEGELS. In de loop van deze maand zullen de nieuwe frankeerzegels van 15, 20 en 30 cent in omloop worden ge bracht. AAN RAZZIA ONTSNAPTE JONGEMANNEN TONEN HUN DANKBAARHEID. Een aantal jongemannen, die tij dens een door de Duitse politie in de Noord-Oost-polder gehouden razzia wisten te ontsnappen daarbij gehoï- pen door enige meisjes, hebben thans geld verzameld teneinde deze meis jes hun dankbaarheid te tonen. Ieder meisje krijgt een broche en een thee- lepel met inscriptie. Het overblijven- de geld zal worden verdeeld tussen Stichting 19401945 en de NIWIN. KINDEREN IN Z.WEMPAKJES TROKKEN DOOR ROTTERDAM. Een zonderlinge optocht trok Maan dag door Rotterdam. Het waren kin- deren in zwempakjes, begeleid door politie-agenten en gevolgd door een aantal min of meer verontwaardigde vaders en moeders. De kwestie was dat de afd. Onder- wijs der gemeente Rotterdam bij de politie had geklaagd over het enorme aantal schoolspijbelaars. De politie was er op uitgetrokken, en had aan de Waalhaven een groot aantal kinderen aangetroffen, die daar veelal onder toezicht van hun ouders aan het baden waren in water en zon. De aanwezige ouders kwamen met allerlei excuses: dat de kinderen het warm hadden enz. enz. maar het gaf niets, het kroost moest mee in bad- costuum. En zo bleef de verontwaar digde ouders niet anders over dan de achterhoede te vormen van deze iet- wat zonderlinge optocht. Bij deze gelegenheid is het de po litie gelukt twee kinderen uit Schie- dam in handen te krijgen, die al een half jaar de school niet hadden be- zocht. JUBILEUM-CONCOURS BOND VAN HARMONIE- EN FANFARECORP- SEN IN DE PROV. GRONINGEN. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Bond van Harmdnie- en Fanfarecorpsen in Groningen werd op het landgoed Menkema- borgh te Uithuizen een concours ge houden waaraan 40 corpsen deelna- men. Er was zeer grote belangstel- ling. Omtrent corpsen uit ons rayon, die mededongen kan het volgende worden gezegd: Excelsior (F.), Ruischerbrug, afd. 4 75 pt., geen prijs; Geluk door Vrijheid (F.), Sappemeer, afd. 3, 126 pt., 2e pr. Kunst en Strijd (F.), Muntendam, afd. 2, 150 pt., le prijs; Noord- en Zuidbroek (H.), Noordbroek, afd. 1, 153 pt., le prijs; Voorwaarts (H.), Veendam, afd. 1, 144 pt., 2e prijs; HoogezandSappemeer (F.), afd. Uitm., 126 pt., 2e prijs. F= fanfarecorps. H= harmoniecorps De jury bestond uit de heren G. H. Boedijn, toonkunstenaar, Hoorn, L. de Morré, oud kapelmeester 6e regiment infanterie te Breda en Jolis. Boers, toonkunstenaar te Amersfoort. Ailes tezamen genomen mag gezegd worden, dat de productiviteit van de Nederlpndse landbouw zich prachtig herstelt en dat het bedrijf in staat is gebleken een zo grote tegenslag als het zeldzaam ongunstige weer in Fe- bruari en Maart jl. zonder al te grote moeilijkhden op te vangen. Het kenmerkend verschijnsel van de vooroorlogse crisis was een over- vloed van goéderen en producten. Oppervlakkig beschouwd zou men juist mogen verwachten ^dat dit een algemene welvaarts perio'de zou be- tekenen, doch het tegendeel was waar. Het wel is waar historisch ge- groeide productie- en distributie- systeem was op het behoorlijk ver- werken van een dergelijke overvloed niet berekend, omdat haar karakter juist gebonden was aan een natuur- lijk tekôrt. Aile economische en mo- rele principe's, zoals loon, prijs, winst, waarde enz., waren hierop ingesteld. Tekort aan landbouwproducten bete- kende goede prijzen voor de boer, tekort aan arbeidskrachten of scheepsruimte betekende goede lo- nen en vrachtprijzen, en ook de han- delaar wenst een période van be- hoorlijke vraag. Maar al deze voor- waarden waren overleefd, en inplaats van de door de technische ontwikke- ling veroorzaakte revolutie als feit te aanvaarden en door vernieuwde prin cipe's te legaliseren, deed men, door reactionaire speculatie's op vergane traditie's, de geschiedenis geweld aan. Men ging niet alleen door vernieti- ging en beperkingen kunstmatig „le- korten" scheppen, maar tevens het productieapparaat door yubsidie's, be-j drijfssteun enz. m staat stelien door te gaan met produceren van goede- ren die weer niet gekocht konden worden door gebrek aan l^oopkracht. Men redeneerde, en men kan niet aannemen dat dit bij vergissing ge- beurde, juist averechts. Immers, het productieaparaat, of wel het totaal van arbeidsverrichtingen, kan alleen maar bloeien bij de gratie van de koopkracht, en niét andersom! Het heeft alleen maar zin om fietsen te maken als de mogelijkheid aanwezig is, dat deze gekocht kunnen worden. Maar daarvoor bleven de grote mas- sa's te arm, en de kleine zelfstandi- Zaterdag en Zondag zijn onge- twijfeld de hoogtijdagen geweest van de door de V.v.V. te Sappemeer ge- organiseerde zomerfeesten. In de avonduren heerste er in het dorp een vrolijke drukte, die culmineerde op de kermis. Zaterdagavond vond in hôtel ,,Struvé" een herhaling plaats van de cabaret-uitvoering van Vrijdag- avond door het gezelschap Willy Vervoort. Hetgeen men hier te zien en te horen kreeg waren staaltjes van goede kleine kunst. In het Park- hotel .was gelegenheid tôt dansen en op de kermis heerste e'en grote druk te. Om drie uur 's nachts liepen nog vele feestgangers door het dorp, en zij staken hun vrolijkheid niet onder stoelen en banken Zondagavond werden de feesten besloten met een zeer geslaagd vuur werk. Licht in verschillende kleuren en vormen tekènde zich af aan de maan- en sterrenloze avondhemel. Prachtige lichteffecten werden aan de vele bezoekers getoond. „Tot het volgend jaar", deze woorden in vu- rige letters aan" de duistere hemel ge- tekend, betekenden officiëel het ein- de van de feestelijkheden. Maar feestvierende mensen gaan om half twaalf nog niet naar huis. Zij willen nog op de ,,kop van Jut" slaan, draai- gehouden op Maandag 30 Juni 1947. De ingekomen stukken behelzen o.m.: advies van Ged. Staten, dat de begroting 1947 is goedgekeurd (te kort f 112.687.90), mededeling van dat collège, dat bezwaar bestaat tegen aanschaffing van een vracht- auto, nog enige brieven van ge- noemd collège, alsmede een adres van het Waterschap Wallen Win- schoterdiep Z.z. om het onderhoud der wallen voor rekening der ge- gemeente te nemen. Op voorstel van B. en W. is dit adres in hun handen gesteld om advies. In de vacatures G. Boer en D. Meyer bij de Stichting Woningbouw Sappemeer" werd voorzien. De ge- noemde heren, die periodiek aftra- den werden herkozen. In verband met het overlijden van de heer J. M. Homan en het ver- trek van de heer J. G. Heikens wa ren twee vacatures ontstaan in de commissie tôt wering van sehool- verzuim. Door verkiezing van de he ren G. Kuipers en J. Bartholomeus werd in deze vacatures voorzien. In verband met de stijging onder- houdskosten en herziening van de lonen wordt de begroting 1946 ge- wijzigd. In deze begroting alsmede in de gemeente-begroting 1947 wer den voorts wijzigingen aangebracht in verband met een verzoek van Ged. Staten om de tekorten op de gewo- ne dienst zoveel mogelijk te consoli- deren. Overeenkomstig de zienswij- ze van Ged. Staten wordt, in ver band met deze consolidatie een le- ning aangegaan tôt ten hoogste f 90.000 met een looptijd van 30 jaar en tegen een rentevoet van ten hoogste 3 in de eerste 10 jaar en daarna 3% Een bijdrage van het rijk, welke geraamd wordt op f 3000 wordt mede in de begroting opge nomen. Het salaris van de bode-concierge van het gemeentehuis wordt ver- hoogd. Ten einde te voorkomen, dat Mevr. J. VeldmanDe Vries zich elders gaat vestigen, wordt besloten haar per 1 Juli '47 onder toekenning van het haar toegekende wachtgeld in tijdelijke dienst aan te stelien met toekenning van een standplaatstoe- lage van f 750.p. j. (Mevr. Veld mande Vries is vroeger als vroed- vrouw alhier werkzaam geweest.) De kasgeldpositie van de gemeen te is van die aard, dat het gewenst is een tijdelijke kasgeldlening te sluiten van ten hoogste f 300.000, voor niet langer dan een jaar, en tegen een rentevoet van ten hoog ste 2 (provisie inbegrepen.) gehouden op Vrijdag 27 Juni. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van vele ouders te Ooster- hogebrug met het verzoek aan de Raad om te willen bevorderen dat de kleuterschool wederom wordt ge- opend werd in handen van B. en W. gesteld. Zonder h. st. werd de wijziging v. de begroting 1946 overeenkomstig voorstel B. en W. goedgekeurd. De voorzitter doet vervolgens me-! dedelingen omtrent (Je gemeente-, reinigingsdienst waaruit blijkt dat verplichte aansluiting geldt voor Oos-j terhogebrug, Ruischerbrug, Klein' Harkstede en Waterhuizen. De rest( van de gemeente kan zich vrijwillig aansluiten. Deze nieuwe regeling zal ingaan op 1 Sept. a.s. Bij het punt salaris-regeling secre- tarie-personeel licht de voorzitter de plannen en voorstellen van B. en W. zeer uitvoerig toe. Het resultaat is, dat dé Raad met algemene stemmen de voorstellen aanneemt, wat bete- kent een salarisverhoging voor het personeel, overeenkomende met het personeel van Rijk en Prov. Tevens zullen verschillende diploma's geho- noreerd worden. Daar de gemeenteontvanger noch te Hoogkerk, noch te Noorddijk een woning kan krijgen, kan de Raad zich er mee verenigen dat de heer J. P. de Jong voorlopig te Haren blijft wonen. Onder bepaalde voorwaarden zal worden overgegaan tôt verkoop vali een perceel grond aan de heer H. W. Cornelis. Besloten werd gelden beschikbaar te stelien voor een assistent-gemeen^ te-architect. In de commissie bouw- en woning- toezicht werden benoemd de heren A. v. Assen en W. P. Dijkhuis. Bij de rondvraag vroeg de heer Maat enkele inlichtingen omtrent woning-toestanden. De heren v. As sen en Knollema bespraken het punt T.B.C.-bestrijding bij schoolkinderen. en, gedroogde vis eten en flirten. En daartoe bood de kermis gelegen heid. Bovendien was er in het hô tel „Struvé", het Parkhotel, café Staal en nog enkele andere café's ge legenheid tôt dansen, of om gezellig te zitten in een rustig hoekje. Een incident vormde het feit, dat het electrische licht ruim een uur werd gestoord. Op de kermis waren toen nog slechts die attracties ver- licht, die eigen energie hadden, en in de café's zag men kaarsen en andere primitieve verlichtingsmiddelen. Weer is het laat geworden. Weer was het diep in de nacht toen er nog feestgangers langs de straat trokken. Hoeveel mensen er Maandagmorgen te laat op hun werk zijn gekomen weten wij niet De feesten zijn voorbij, en ze zijn geslaagd. Het fraaie weer heeft daartoe zeker bijgecfragen. Hoewel het Zondag in de namiddag even be- trok, is het droog gebleven. Het was warm, misschien wel iets te warm, en die warmte heeft hier en daar wel een ietwat nadelige invloed op gehad. In de eerste plaats was het erg warm bij de avondvoorstellingen en in de danszalen. En verder had de warmte een nadelige invloed op de Windhondenrennen en Korte- baandraverijen, welke resp. Zaterdag- en Zondagmid- dag zijn gehouden. Het resultaat van de windhonden rennen was als volgt: Vlakkebaanren: 1. Théo, eig. J. J. Kortholt, Groningen; 2. Wian, eig. H. Kraster, Winschoten; 3. Bonzo, eig. J. Bleeker, Sappemeer; 4. Arie, S. van Egmond, Slochteren. Vlakkebaanren niet prijswinnaars: 1. Brian, eig. F. Schokkenbroek, Al- teveer; 2. Jupiter, eig. W. Kregel, O. Pekela; 3. Jenny, eig. K. Jansen, Scharmer; 4. Isabelh*, eig. Gebr. Werkman, Winschoten- 6 Tombog, eig. D. Weijer, Sappemeer; 6. Tilly F. Schokkenbroek, Alteveer. Hindernisren: 1. Winda, eig. J. Werkman, Sappemeer; 2. Oekie, eig. A. Bleeker, Veendam; 3. Windo, eig. J. Schenkel, Onstwedde. (In de fi nale had alleen Winda de hinder- nissen genomen. Whippet Krachtmeting Rotterdam- Noorden: 1. Robin-Hood, eig. W. F. Hoogenbos, Rotterdam; 2. Sjokkie, eig. P. Buzeman, N. Pekela. Ten slotte was er een derby ren tussen de prijswinnaars van de vier rennen, waarvan de uitslag als volgt is: 1. Brion, eig. v. Wattum, Alte veer; 2. Théo, eig. Kortholt, Gronin gen; 3. Robin Hood, eig. Hoogenbos, Rotterdam en 4. Winda, eig. Werk man, Sappemeer. De uitslagen van de Kortebaan- draverijen luiden: V. v. V.-prijs f 400 en f 50: 1. Ida Scott, 720 m., eig. H. Timmerman, rijder A. T, v. d. Veen, tijd 1.2.8; 2. Gruno's Gregor, 740 m. eig. N. W. de Jong, rijder B. N. de Jong, tijd 1.3.2 Industrieprijs f 200 en f 50: 1. Irè ne D., 720 m., eig. P. Bruyn, rijder M. Siderius, tijd 1.7.-; 2. Hollandia Hannover K., 740 m., eig. J. O. J. Hiddema, rijd. Joh. Siderius, tijd 1.6.4. (Wegens het niet houden van de rechte lijn in het laatste rechte eind, werd Hollandia Hanover K. als 2de geplaatst). Handelsprijs f 150, f 75, f 50 en f 25. 1. Looper's Gregor, 690 m., eig. C. P. Neyens, rijder eig., tijd 1.5.8; 2. Baron Harvester, 770 m., eig. H. W. Hoejenbos, rijder A. D. v. d. Veen, tijd 1.8.-; 3. Hollandia Hano ver K., 740 m., eig. J. O. J. Hiddema, rijder Joh. Siderius; 4. Gruno's Gre gor, 740 m., eig. U. W. de Jong, rij der B. U. de Jong. Hollandia K. kwam als po. 2 aan, doch werd als derde geplaatst wegens couperen. gen leidden een kwijnend bestaan. Bedrijfssteun betekende: hoe groter bedrijf hoe meer steun, hoe kleiner bedrijf hoe minder steun, en de mensen zonder bedrijf en zonder werk werden op zeer sobere wijze kunstmatig in het leven gehouden of verzeilden in de maatschappelijke snippermand, de werkverschaffing. Onze nationale économie was een afspiegeling in zakformaat van de wereldeconomie. Bijna elk land kende zijn vorm van productie-vernietiging, omdat het de producten niet kon uitvoeren. Niet' omdat er geen zee- boten waren om de overzeese trans- porten te verrichten, integendeel, de ze lagen werkeloos in de havens op- gelegd, maar omdat elk land te arm was om te kunnen kopen. Het ruilen van goederen tegen goederen was ook tôen reeds een deviezen vraagstuk omdat overal ter wereld de deviezen- loze bevolking het struikelblok vorm de. Ook Nederland was toen arm maar niet aan materiële goederen, nee dat vooral niet, maar aan zede- lijke waarden, aan inzicht en moed om egoïstische traditie's vaarwel te zeggen en zich innerlijk te vernieu- wen ten einde de mogelijkheden der technische ontwikkeling blijmoedig te aanvaarden en deelachtig te doen worden aan het algemeen. Iedereen weet dat ook thans de sociale moge lijkheden groot zijn, doch dat we met rasse schreden de vooroorlogse toe- standen naderen. De angst voor een dreigende oorlog welke men meent zich te zien aftekenen, en het vage besef dat het ânders kan, drukt zich uit in de kreet om „vernieuwing". Deze vernieuwing kan geen partij, geen kerk en geen machtige natie ons brengen, doch is alleen te verwerke- lijken naarmate meerderen in hun denken zich los kunnen maken uit de greep der traditionele opvoeding, en door levenshouding, woord en ge- schrifte er toe bijdragen dat het eigen zedelijk oordeel van elk mens en op elk terrein van het leven uit zijn sieur en sluimer wordt gewekt. S. VLIEGENDE VERHUISWAGEN MET EEN GEVARIEERDE LADING. Buiten de gewone vijf maal weke- lijkse luchtverbinding Amsterdam New York van de K.L.M. voor passa giers, worden de beide nlaatsen ook nog verbonden door een vrachtdienst Deze wordt onderhouden door Sky- masters, die 7.000 kg. vracht kunnen vervoeren. Dezer dagen arriveerde een lading die zo het aan de schone sekse bekend geweest ware zeker vele duizenden dames naar Schiphol zou hebben gelokt. Maar men heeft het niet vooruit aangekondig'd, uit vrees dat de dames zich op het vliegtuig' zouden hebben geworpen en geplun- glerd. De machine bracht n.l. 200.00Q paar nylon-kousen mee. Bovendien bestond de lading uit twee schroefassen, die tezamen 2500 kg. wogen en een schaap, dat op een in de V.S. gehouden tentoonstelling was bekroond. Maar niets van deze gevariëerde lading was voor ons land bestemd. De kousen zullen door Zweedse dames gedragen worden, de séïiroefassen gaan naar Antwerpen en zijn bestemd voor een daar in dok liggend schip, en de bestemming van het schaap is Oostenrijk. MEN VERGAT DE SLUISDEUREN TE SLUITEN. Door de sluisbewaking te Veere werd bij ebbe vergeten de sluisdeu- ren te sluiten, waardoor het Walche- rens kanaal leeg liep. Op het diepste punt van het kanaal stond nog maar 80 cm. water. Door het ijlings slui ten van de keersluis bij Vlissingep. slaagde men erin het water in de ha- ven aldaar op pijl te houden. KNOEIERIJEN IN EEN WAREN- HUIS. Bij V. D. te Den Bpsch is een omvangrijke knoeierij in textielpun- ten ontdekt. Verder zijn enorme aan- kopen verricht op de zwarte markt, en de artikelen zijn blijkbaar weer zonder punten verkocht, want de di rectie gaf toe, dat er een „zwarte kassa" bestond voor de door de clan- destiene verkopen gemaakte winsten. Ook werd de zwarte" textiel ge- bruikt voor het geven van geschen- ken aan bepaalde personen, die er- voor konden zorgen, dat de firma artikelen kon krijgen, die anders moeilijk of niet te krijgen waren. De politie nam bedrijfsàdministra- tie en zwarte kassa in beslag en borg een en ander op in een verzegelde kamer. Toen zij de volgende ochtend terugkwam trof zij een jongedame, lid van het personeel, in het vertrek aan. Bij het verhoor bekende zij van buiten af de kamer te zijn binnen- gedrongen met het doel de zwarte kassa weg te halen. De Directeur-Generaal van Politie te 's Gravenhage verzoekt namens de Engelse Ambassade bekend te wor den gemaakt met de verblijfplaats van Anthony Cotterell, Majoor bij het Engelse leger in Nederland, ge- boren 19 December 1916. Hij werd op 23 Sept. 1944 aan de arm gewond bij een incident te Brummen en werd met 3 andere gewonden naar een verband-lokaal te Zutphen ge bracht, en vandaar werden ze aile vier doorgezonden naar een hospitaal te Enschede. Cotterell werd terugge- zonden naar Zutphen, waar hij 25 Sept. 1944 werd onderzocht. Dezelfde dag ging hij op mars naar Eefde en ontsnapte vermoedelijk op een punt 1 h km. buiten Zutfen, op de weg ZutfenDeventer. Het signalement luidt: lengte 1.72 m.; slank goedgevormd figuur; don- kerbruin haar (dun aan de slapen); hoog voorhoofd, kuiltjes in de wan- gen bij het lachen; lichtbruine ogen twee kunsttanden in het bovengebit. Vermoedelijk lijdt hij aan geheu- genverlies. Zij, die inlichtingen kunnen geven worden verzocht zich tôt de politie te wenden.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2