WEER WORDT GECONFEREERD IN PARUS PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGDE BERICHTEN Onze Kunstmestproductie thans en in de toekomst waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 3871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Watgeeftde Radio? Borgercompagnie bestaat 300 jaar. Ter Overdenking. Tweede Jasrgang ZATERDAG 12 Juli 1947 No. 53 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING De Europese diplomatie heeft voor heter vuren gestaan dan voor onweerstaanbaar vrouwelijk charme. Programma vao de R.O.N IN SONNENSTEIN WERDEN 15.000 MENSEN VERMOORD. De Kermis, de Rupsbaan en nog wat. ABONNEMENTSPRIJS: f 1 25 p kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PR1JS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling.) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNX WOENSDAGS EN ZATERDAG8. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's (Jitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekenlng No. «36883. kaar gestoken, en er werd besloten legatie van een groot deel van die een grote conferentie bijeen te roe- ^aa^, aan, andere overheidslichamen pen. Hiertoe werden 22 landen (aile noodzakelijk bleek. Per 1 April 1947 Europese landen behalve Spanje, Duitsland en Rusland) uitgenodigd. Welke landen de uitnodiging aa«- vaarden staat op het moment, dat wij dit schrijven nog niet vast. Te ver- wachten is dat aile Westeuropese mogendheden haar zullen aanvaar- den. Van de onder Russische invloed is, als uitvloeisel van deze nieuwe taakverdeling o.m. de contrôle op de lonen in de bouwbedrijven toegewe- zen aan de Gewestelijke Arbeidsbu- reaux. Dat juist deze taak van nij- verheid is toegewezen aan de Ge westelijke Arbeidsbureaux kan zijn oorzaak vinden in de reeds aan deze dienst opgedragen werkzaamheden staande landen heeft althans Tsjecho ten aanzien van de personeelsaanstel- Slovakije te kennen gegeven aan de Rngen in de bouwnijverheid. In dé conferentie te zullen deelnemen. De toekomst zullen dan ook beide werk- conferentie is gisteren begonnen. Op zaamheden geiijktijdig kunnen plaats de resultaten willen wij met vooruit vinden. De controlerende taak, die lopen. Slechts constateren wij dat het G.A.B. thans op de schouders is door het mislukken van de conferen- gelegd is uiteraard geen prettige. tie van drie een Europese eenheid Niettemin is, wil de loonpolitiek der voorgoed schijnt te zijn uitgesloten. regering slagen, helaas een voortdu- En wat moet er op die manier terecl/ rende en zo leert reeds de erva- komen van de besprekingen omtrent ring nimmer verslappende con- het vredesverdrag met Duitsland, trôle nodig. Helaas, ja, want hoe on- waarover in de maand November te eindig veel beter ware het niet wan Londen zal worden beslist? LOONCONTRôLE IN DE BOUW BEDRIJVEN. De Directeur van het G.A.B. Gro- ningen schrijft ons: Zoals algemeen bekend zal zijn, vinden van overheidswege regelma- tig looncontrôles plaats in vrijwel ai le takken van nijverheid. Tôt voor Lange tijd is de aandacht van de versterking betekent in vele gevallen kort was deze controlerende taak in wereld op Frankrijk gevestigd ge- ook politieke versterking. hoofdzaak opgedragen aan de Ar- weest. Binnenlandse agitatie en Na de mislukking van de driemo- beidsinspectie. Het behoeft wel geen moeilijkheden in de overzeese ge- gendheden conferentie hebben Frank- betoog dat deze zaak zeer omvang- biedsdelen, maakten het Ramadier en rijk en Engeland de hoofden bij el- rijk was. Zo omvangrijk^dat een de- zijn regering niet gemakkelijk. Dat 1 J 1 die aandacht voor Frankrijk en zijn problemen verflauwd is, kan twee oorzaken hebben. Of omdat er een verbetering in de toestand is inge- treden, of omdat andere, grotere pro blemen de aandacht vragen. Beide vëronderstellingen zijn ten dele waar. Ramadier heeft de vertrouwens- kwestie in de Nationale Vergadering gebracht, en deze kreeg een meer- derheid. Ramadier verkreeg 331 stem- men, waartegenover 227 stonden van de oppositie, hoofdzakelijk bestaan- de uit communisten. Dat Ramadier een meerderheid zou krijgen stond van te voren reeds vast, aangezien tussen de regeringspartijen, socialis- ten en M.R.P., en de radicalen een compromis was bereikt inzake het economisch programma van de re gering. Dit economisch programma zal nu half geleid en half vrij wor den, teneinde zowel socialisten, die een geleide économie wensen, als radicalen, die voorstanders zijn van een vrije économie, te bevredigen. De overwinning in de Nationale Vergadering betekent een verster king voor de regering van Rama dier. Maar het is nog te vroeg om te zeggen, dat de regering de moeilijk heden grotendeels achter zich heeft. Ailes hangt af van de vraag wat de communisten, die uit de regering ge zet zijn, zullen doen. Zij zouden sta kingen kunnen proclameren hoe wel de herziene lonen daartoe geen aanleiding ,meer kunnen geven en het de regering moeilijk maken. Van een regeringscrisis zouden zij kun nen profiteren om te trachten com munisten in de regering te krijgen, en Frankrijk zo te dwingen meer in de sporen van Moskou te lopen. Zoals gezegd bevat ook de twee de veronderstelling, dat er andere problemen zijn dan Frankrijk, die de aandacht van de wereld op zich gericht houden, een kern van waar- heid. De conierentie van Parijs. Het zijn nog steeds de plannen van Marshall voor economische hulp aan Europa, die de gemoederen bezig houden. In Parijs hebben de minis ters van buitenlandse zaken van En geland, Frankrijk en Rusland gecon- fereerd inzake de opstelling van een gezamenlijk „verlanglijstje" maar overeenstemming kon niet worden bereikt. En men moest uit elkaar gaan zonder een stap verder te zijn gekomen. Het mislukken van de con ferentie werd aan 'Rusland toege- schreven, en dat heeft scherpe reac- ties veroorzaakt in de V.S. Men heeft daar zelfs gezegd dat een hulpplan voor Europese landen zonder Rus land, veel gemakkelijker door de volksvertegenwoordiging zal worden goedgekeurd, dan indien Rusland deelgenoot was. Rusland is en dàt is volkomen begrijpelijk bang voor economische versterking van de V.S., in het bijzonder in die landen welke in de invloedsfeer van de Sov- jet Unie liggen. Want economische Référendum in Spanje. Zestien millioen Spanjaarden heb ben moeten stemmen over Franco's opvolg'ingswet. Deze wet moest be- slissen of Franco hoofd van de staat zou blijven en of Spanje een Konink- rijk zou worden met een koning of een door Franco benoemde regent aan het hoofd. De opvolgingswet heeft een meerderheid gekregen. En daarover verwonderen wij ons hele- maal niet. De geschiedenis van de laatste jaren heeft ons geleerd scep- tisch te staan tegenover zgn. „vrije" verkiezingen in dictatoriaal geregeer- de landen. Uiterlijk is Franco's positie door het resultaat van het référendum ver- sterkt. Het kan de Spaanse dictator blijkbaar weinig schelen dat Spanje niet toegelaten wordt tôt de UNO, en dat het land niet uitgenodigd is bij de conferentie, die thans te Parijs wordt gehouden. Hij blijft de dicta tor, ondanks ailes. Mevr. Eva Peron in Europa. Een andere dictator, die van Ar- gentinië, heeft zijn vrouw naar Euro pa gezonden, vermoedelijk in de hoop dat zij nEuterugkeer in Zuid-Amerika hetzelfde zou kunnen zeggen als eens] Caesar zei: „Ik kwam, ik zag, ik over- won". Nu bezit Mevr. Peron een schoonheid, die menig mannenhoofd op hol zou kunnen brengen. Maar de West-Europese diplomatie heeft voor heter vuren gestaan dan voor on weerstaanbaar vrouwelijk charme. Het staat nog niet vast welke lan den Eva Peron zal bezoeken, temeer omdat zij tijdens haar reis ziek ge- worden is. Maar één ding staat vast: indien zij successen boekt, dan is dat minder wegens haar bekoorlijkheid dan vanwege de overvloed van kos telijke producten die Argentinië aan een hongerend Europa zal kunnen leveren. neer vrijwillig en zonder dwang iedere ondernemer aan de bij C.A.O. vastgestelde loonregeling nauwgezet pelverkoop, ombouwen van een auto, de hand hield. In het algemeen be- aan ppn wnnin?. het bou- SAPPEMEER. In de Raadszaal vergaderde Maandagavond onder voorziterschap van Ds. Tj. Alkema van Kropswolde de Jeugd Contact Commissie H.S. De aangesloten verenigingen, alsmede de Doopsgez. jongeren, die bij de oprichtingsverga- dering niet aanwezig konden zijn, waren thans vertegenwoordigd. De agenda werd vlot afgehandeld en het programma voor het winter- werk opgesteld. Dit bevat toneel- en filmvoorstellingen, concerten, lezin- gen, excursies, cursussen enz. Ter bestrijding van de onkosten zal een beroep gedaan worden op de inwo- ners van Sappemeer en Hoogezand. Het secretariaat der vereniging werd door de heer B. Raspe overge- dragen aan mej. T. Kuipers, Sappe meer. De Ned. Herv. Zusterkring maakte een geslaagd uitstapje naar Norg. De leiding was bij Ds. Meijer Drees. HOOGEZAND. In het Gemeente- huis alhier vergaderde Woensdag- avond de prijzencommissie H.S. onder leiding van de heèr Siems. Erj- kele in behandeling zijnde gevallen werden besproken, zoals een kwestie met een schoôrsteenveger, een be- stralingslamp, die te hoog geprijsd was, een klompenkwestie, de verho- ging van een pensionprijs, klachten omtrent een stomerij en ververij, en- tréeprijzen voor een wedstrijd, kop- halen en spelletjes, waarna nog een voetbalmatch werd gehouden. De heer Velthuijsen van Tjuchem sloot deze goed geslaagde bijeenkomst. Aanwezig waren de clubs uit Sloch- teren, Froombos, Siddeburen, Schild- woldea Overschild en Tjuchem. SCHILDWOLDE. Onze oud-plaats- genoot, de heer P. C. Steensma, thans ambtenaar ter secretarie te Bedum, slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma Gemeente-Administratie I. ZUIDBROEK. Postduivenver. „De Snip" hield een wedvlucht vanaf Roermond. Afstand 228 km.; lossing 9 u. Uitslag: A. v. d. Wijk 1 5; J. Zui- dema 2 4 6; H. Zuidema 3 7; G. Rot- tiné 8. MUNTENDAM. De heer W. Tj. Lever, knipkunstenaar, en de heer W. Polman, pottenbakker hebben met 9 andere „volkskunstenaars" een uit nodiging gekregen om van 1116 Augustus een demonstratie in het openluchtmuseum te' Arnhem te ge ven. De Bond van Plattelands- vrouwen maakte een reis je naar Bak- keveen, waar het ontstaan en doel van de Volkshogeschool door de lei- der, de heer de Vries, werd uiteen- gezet. Verder ging de reis naar Beesterzwaag. Ondanks de regen die gevallen was, keerden de deelneemsters vol- daan huiswaarts. i i- i reparatie aan een woning, het bou 65 v„ge,s; consumenten, die dus hogere prijzen zullen moeten betalen, waardoor de verhoogde beloning weer teniet. is gedaan, enz. Dit ailes wil de over- heid tôt elke prijs voorkomen. Zij heeft daarbij uitsluitend het landsbe- lang op het oog. En dit belang is uit- eindelijk ons aller belang. Wij doen dan Ook op aile ondernemers een be roep zich stipt te houden aan de gel- dende loonregelingen. De contrôle moet nu eenmaal geschieden en een ieder heeft zich daarbij neer te leg- gen. Men zorge er steeds voor dat de boekhouding behoorlijk is bij gehou den, men zorge er ook voor dat van het in dienst zijnde personeel aile be- scheiden, rentekaarten, loonstaten, aanstellingsvergunningen en goed- keuringen in orde zijn. Dit zal de contrôle zeer vergemakkelijken en Postduivenver. „Vriendenkring" hield een wedvlucht vanaf Roer mond. Afstand 224 km.; in concours De eerste te hoog in prijs was, enz. d.uif Ivwam aan om 11 u. 3014 min., Op grond van vorige besprekin- snelheid 1488.3 m. per minuut. De EEN ACTIEVE POLITIE-AGENT. Een arrestatie verricht met afzakkende broek. De vrouw van een Haagse politie- agent was ziek. Dat betekende, dat haar man in zijn vrije dag allerlei werkzaamheden moest verrichten, die de meeste mannen, zacht gezegd, minder aangenaam vinden. Toen hij met dat onaangename werk klaar was liet hij zich met een zucht van verlichting op een stoel voor het venster vallen. Hij was nog niet ge- heel gekleed, hij was nog in zijn overhemd, liep op blote voeten en had zijn bretelles nog niet aan zijn pantalon bevestigd. Maar hij wilde eerst wat rusten. Lang duurde die rust echter niet. Er klonk een kreet door de straat: ,,Houdt de dief" en even later ren de een man voorbij, achtervolgd door een vrouw. De agent bedacht zich niet, greep zijn dienstrevolver, was in een paar sprongen beneden, en zette een ach- tervolging in, op blote voeten, in overhemd en met afzakkende broek. Maar die afzakkende broek was de oorzaak, dat de afstand tussen ach- tervolger en achtervolgde niet klei- ner werd. Daarom schoot de agent in de lucht, en dat hielp. De vluchteling bleef staan en werd ingerekend. De Haagse politie heeft hiermede een goede vangst gedaan. EEN „RAKET STAD" IN AUSTRALIë. Ongeveer 25 km. ten Noorden van de stad Adélaïde in Australië, ligt een geheimzinnige raketstad, Salis- bury. Er ligt een sluier van geheim- zinnigheid over deze plaats. Maar nog schijnt die geheimzinnigheid niet voldoende te zijn. Er zijn gen was proces-verbaal opgemaakt ujtslag is: 1 8 9 F4 16 22 24 29 31 B. tenminste plannen in voorbereiding kan onaangenaamheden veorkcu.^K .n.gst^ling. wordt verwacht. waarbij tenslotte elke onderneming gebaat is Zondag 13 Juli: 18.15 Gram.muzik. 18.40 Sportuitslagen. 18.45 Sport van vandaag. 19.Sluiting. Maandag 14 Juli; 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Cabaretprogramma, verzorgd door Joop van Dijssel en Ca- rai Duchaux. 18.45 Hilversuih II. 19.Sportpraatje. 19.15 Vervolg Cabaretprogramma. 19.25 Hilversum II. 19.40 Drents kwartier. Mr. J. Lint- horst Homan: „De Drentse landbouw door de eeuwen heen". 19.55 Gram.muziek. 20.Sluiting. Dinsdag 15 Juli: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Ru Sevenhuysen, viool en Ad a van Leeuwen, piano: Neder- landse composities uit de 17e en 20e eeuw. 1. Sonate no. 4 A. Grone- man (le uitvoering); 2. Acht danswijzen uit de muziek bij 't kindertoneelspel „Tijl Uilen- spiegel" H. Strategier. 3. Air triste (1946) Henk Badings (le uitvoering). 19.05 Van het Economisch Noorder- erf. J. F. Paul, Adj. Directeur van de N.V. Lyempf te Leeu- warden, spreekt over onze kaasproductie en -export. Frysk Programma: 19.15 Stimmen ût it Heitelân. 19.25 H. K. Schippers fan Drachten sprekt oer Schuitmakers ,,Moai sûnder weargea" en de Sud - East - Fryslân wike. 19.40 Gram.muziek. 19.45 „De Reinbôge". Prof. Dr. J. H. Brouwer lêst foar ût it wurk fan Abe Brouwer. 20.Sluiting. In een inrichting te Sonnenstein (nabij Pirna) hebben een aantal per- sonen 15.000 geesteszieken door ver- gassing van het leven beroofd. Deze onverlaten stonden terecht voor het Gerechtshof van Dresden. Een zeventigjarige, de leider van de inrichting, alsmede zijn assistent en twee verplegers werden tôt de dood- straf veroordeeld. Een andere ver- pleger kreeg levenslang. Twee dok- ters werden veroordeeld resp. tôt 20 en 15 jaar gevangenisstraf, 5 ver- pleegsters tôt gevangenisstraffen va- riërende tussen 3 en 15 jaar, ter- wijl twée vrouwen, twee dokters en een advocaat werden vrijgesproken. tegen de venter H. uit Muntendam. de Vries; 2 4 18 S. Grofsmid; 3 17 Deze heeft thans aan verschillende 19 jj. Pater; 5 25 34 T. Bouwmeester; personen te veel berekende bedragen 6 i2 R. Grofsmid; 7 26 27 28 Gebr. terugbetaald. Meijer; 10 11 23 J. v. d. Laan; 13 32 Voorts is gebleken dat tengevolge j. P gos; 15 20 37 38 J. de Vries; 21 van een misverstand 15 textielpun- 30 35 36 H. Veendorp; 33 S Bos. ten werden afgenomen voor polo- shirts in plaats van 10. Zij, die 15 WILDERVANK. Beroepen te Ber- punten hebben gegeven, kunnen bij gen op Zoom Ds. M. J. W. Zeven- - - -- - boom, Ned. Herv. predikant, alhier. GRONINGEN. In 't café „De Beurs" vergaderde Zaterdagmiddag de afd. Groningen van de Ned. Ver. van Land- en Tuinbouwonderwijzers. De voorzitter, de heer L. Bultena van Uithuizen, besprak de houding van Ged. Staten, die tijdens de be- zetting de prov. subsidie introkken en, ofschoon aile andere provincies het lagere Land- en Tuinbouwonder- wijs steunen, deze subsidie nog niet weer verstrekten. Voor de Alg. Verg., die 12 en 13 Aug. a.s. te Rotterdam wordt gehou den, zal een voorstel worden inge- diend, het H.B. te verzoeken bij de Regering aan te dringen op een ho gere beloning per lesuur. De secretaris der afd., de heer J. Albronda van Kielwindeweer, isnaar Zuidlaren verhuisd. Doch daar de Zuidlaarders geen „Drenten" zijn, werd hij herkozen. De kas sluit met een batig saldo van f 33.38. Als afgevaardigden naar de betreffende winkeliers 5 punten terughalen. Men verzoekt ons te wij zen op de zang en sportdemonstraties welke hedenmiddag worden gehou den op het terrein achter het Insti- tuut Hommes, en waarvoor, vooral van de zij de der ouders, grote be- SLOCHTEREN. De heer Oterdoom te Appingedam is benoemd tôt amb tenaar bij de Distributiedienst alhier. Uitgaande van de Jongensring Slochteren en Omstreken van het N.J.V. werd Zaterdagmiddag een Jongensdag gehouden. In verband met het slechte weer werd deze bij eenkomst in de zaal van het café Degenhart gehouden. Later klaarde het weer op en ging men naar het Slochterbos. De heer Swarts, Jon- gensleider te Slochteren, opende de ze bijeenkomst met een kort inlei- dend woord, waarna de leiding werd Het is 300 jaar geleden, dat een begin werd gemaakt met het graven van het kanaal door Borgercom pagnie, en dat betekent dat het ook 300 jaar geleden is, dat de huidige streek Borgercompagnie is ontstaan. Deze streek, die vrij langgerekt is behoort tôt vier gemeenten. Het be-1 overgedragen aan de heer Vanraaij neden-gedeelte behoort tôt de Ge- secretaris van het N.J.V. te Amster- meente Sappemeer, en vervolgens dam. Op aangename wijze wist hij de heren L. Bultena van Uithuizen behoren delen achtereenvolgens aan de jongens bezig te houden met ver- i en B. Laning van Haren. de gemeenten Muntendam, Veendam en Wildervank. Het spreekt vanzelf dat de inwo- ners dit jubileum niet .ongemerkt voorbij zullen laten gaan. Er staat een hele reeks feestelijkheden op het programma, dat Vrijdagmiddag ge- opend werd met een optocht, die begon te Sappemeer en vervolgens door Borgercompagnie trok. Voor de mooiste versierde wagens welke in deze optocht meereden werden prijzen beschikbaar gesteld. Een muziekcorps ging mee in de stoet. Verder staat er het spreekt haast vanzelf een kermis op het programma. Het café Visser zal zç- ker een der middelpunten vormen, want niet alleen dat daar gedanst zal worden, vinden er verschillende feestelijkheden in de nabij het café staande tent plaats. Voor beneden Borgercompagnie is er Zaterdagavond feest in de schuur van de heer J. Boer. om Salisbury te maken tôt een stdd waar uitsluitend oorlogsindustrieën gevestigd zijn. Aile vredesindustrie- ën zullen worden overgeplaatst naâr elders. Bovendien is men van plan Salisbury tôt verboden terrein voor onbevoegden te verklaren. Zowat heel Sappemeer is naar de kermis geweest, de kinderen overdag, de ouderen die als kinderen wilden zijn bij avond en nacht. Mijn zoon van zes heeft voor een kwartje aan een touwtje getrokken en haalde een kartonnen spreuk omhoog, in goud en rood, omrankt met groene takjes: Verbeter de wereld, begin bij Uzelf. Misschien hebt U ook zo'n spreuk gewonnen; er waren er nog verscheidene in voorraad. Maar al zouden we de hele wereld volhangen met zulke spreuken, de mensheid zou er niet beter door worden. De grote massa, dat hebben we in de kermisdagen weer kunnen zien, vraagt in het leven niet veel meer dan „brood en spelen". Met deze twee dingen wisten de Romeinse keizers de massa tevreden te stel- de Alg. Verg. werden aangewezen jen> en (jat lijkt ook nu nog een goed AUTOBUS IN EEN SLOOT. Nabij Schagen moest een bus stoppen om een passagier te laten instappen. Plotseling draaide de wa- gen naar links. Met een forse zwaai van het stuur poogde de bestuurder de bus naar rechts te draaien, maar hij deed dit met zo'n kracht, dat de bus in een sloot aan de rechterkant van de weg gleed. Een passagier die het zag aankomen wist tijdig uit de wagen te komen. Hij sloeg een ruit van de bus stuk, zodat allen deze konden verlaten. Een deel van de inzittenden kreeg een nat pak. HET GEVOLG VAN EEN KIBBEL- PARTIJTJE TUSSEN KINDEREN. Te Oosterbeek woonden twee zwa gers met hun gezinnen niet ver van elkaar. Maar tussen de beide gezin nen boterde het niet erg en herhaal- delijk kwam het tôt ruzie. Op de fa- Een belangwekkend artikel van de heer C. Boudewijn, directeur van het Kunstmestdistributiebureau te 's-Gravenhage, gepubliceerd in het „T.N.O. Nieuws", vraagt de belang- stelling voor de behoefte, productie en verbruik van stikstofmeststoffen. Juist werden door de B.P.M. mede- delingen gedaan over de voorgeno men uitbreiding van een harer doch terondernemingen, de N.V. Mekog te IJmuiden. Voor de oorlog bedroeg de jaarproductie van dit bedrijf ca. 16.000 ton gebonden stikstof, ver- werkt in plm. 90.000 ton kalksalpeter. In de bezettingstijd werden echter vi tale machinerieën uit de fabriek ge- roofd, zodat niet terstond na de be- vrijding de productie kon worden hervat. Dit betekende een drieledige schade:' in de eerste plaats voor het bedrijf zelf, verder voor onze devie- zen-positie, omdat het gebrek aan kunstmeststoffen het noodzakelijk maakte aankopen in het buitenland te doen. Na 8 maanden hard werken kwam een tijdelijke installatie gereed en was het mogelijk de helft van het vooroorlogse kwantum te produceren. Men bleef doorwerken aan de instal latie, met het gevolg, dat eind April van dit jaar de vooroorlogse produc tie weer was bereikt, een feit, dat van grote betekenis is voor onze agrarische bedrijven. Tôt zover het herstel van de Mekog maar de Mekog is niet het enige kunstmestbedrijf, dat door de Duit- sers werd ontwricht; we hebben een Cie. Néerlandaise de 1' Azote te Sluiskil, welks installatie vrijwel ge- heel werd geroofd, en we hebben een kunstmestbedrijf van de Staats- mijnen in Limburg, waar eveneens onmisbare productiemiddelen werden weggesleept. Voor de oorlog was de totale pro ductie in ons land 120.000 ton zuivere stikstof. Na de bevrijding moest men vaststellen, dat slechts 25 van de vooroorlogse capaciteit gespaard was gebleven. Dank zij het energiek ter hand genomen herstel bedraagt de huidige productie 60 van de voor oorlogse. In het gebruik van kunstmest be- stond in de laatste 10 of 15 jaren voor de oorlog een regelmatige stij- ging. In het bemestingsjaar 1939/'40 werd gebruikt 102.000 ton zuivere stikstof (omgerekend op product te vergelijken met 600.000 ton kalkam- monsalpeter, zwavelzure ammoniak, kalksalpeter e.d.) Ondanks het ge brek heeft d,e toename van de be hoefte zich voortgezet, en indien een ieder vrij was zoveel kunstmest te kopen als hij wilde, zou 125 130.000 ton zuivere stikstof (700.000 ton ge- bruikelijke meststoffen) nodig zijn om iedereen te bevredigen. Het is te verwachten dat in de komende ja ren de behoefte nog zal blijven toe- nemen. Uit de gegeven cijfers blijkt, dat zelfs indien het gehele productie ap- paraat intact gebleven was, ons land niet meer in eigen behoeften zou kunnen hebben voorzien. En daar bij komt dat het nog wel enige tijd zal duren voor de fabriek te Sluis kil weer op gang is. Inmiddels hebben de Mekog en de Staatsmijnen plannen gereed om hun productie aanmerkelijk op te J voeren, en wel resp. tôt 51.000 en 105.000 ton zuivere stikstof per jaar. De uitvoering van de plannen wordt door de regering gesteund, en men kan aannemen, dat zij 1949/1950 werkelijkheid geworden zullen zijn. Ook de fabriek te Sluiskil zal dan vermoedelijk weer gedeeltelijk in bedrijf zijn, zodat wij dan niet al leen in eigen behoeften zullen kun nen voorzien, maar bovendien een hoeveelheid kunstmeststoffen zullen kunnen exporteren. Daar niet alleen in ons land, maar vrijwel in de ge hele wereld een tekort aan stikstof meststoffen bestaat, dat vermoedelijk nog wel enige tijd zal aanhouden, zal Nederland over enige jaren een exportproduct bezitten, dat zeker in het buitenland markten zal kunnen vinden. recept te zijn. Wel wordt dat woord aangehaald, dat de mens bij brood alleen niet zal leven, maar als het kermis is, kunnen we ons daarin niet gaan verdiepen. Als student heb taie- dag waren de kinderen der bei-' jk verschillende malen de „3 Octo- de gezinnen aan het kibbelen. Een ber-viermg te Leiden bijgewoond. van de beide zwagers, H., bemoeide Op een van de drukste punten van zich ermede en gaf zijn neefje een i de stad stond dan een draaiorgel dat draai om de oren. Dat was niet naar. aanhoudend psalmen speelde. Mis- de zin van de vrouw van de andere schien dat deze of gene dronkelap zwager, v. B., daarom zei ze tegen daar weleens eventjes een sentimen H.: ,,Dat moet je mij doen...." H. ging daarop niet in, maar tussen de beide zusters, die heel erg slecht met elkander kunnen opschieten ont- stond een felle ruzie, die eindigde in een vechtpartij. H. stond op enige afstand te kijken hoe de beide vrou wen elkander toetakelden. Ook v. B. kwam naar buiten, en toen hij het tumult zag ging hij weer naar bin- nen, haalde een broodmes en rende op zijn zwager af. Tevergeefs tracht- te H. zich te verdedigen met zijn uitgetrokken colbertje en door v. B. van zich af te trappen, hij werd on der de kaak met het mes getroffen. De halsslagader werd doorgesneden. Hevig bloedend ging hij zijn woning binnen, waar hij doodbloedde. In de beklaagdenbank van de Arn- hemse Rechtbank zat v. B. te hui- len. Hij zei dat H. steeds kwaad wil de doen aan zijn zwangere vrouw, dat de zwagers niet met elkander spraken in verband met een geld- kwestie, en dat zijn zwager en hij het slachtoffer geworden waren van een ruzie onder de vrouwen. De officier van justifie zag opzet in v. B.'s handelingen, want hij is spe- ciaal naar binnen gegaan om een mes te halen. Hij eiste 5 jaar gevan genisstraf. BRUIDSPAAR WERD BIJ HET GEMEENTEHUIS opgewacht MET BIJLEN EN ZAGEN. Toen onlangs te Ossendrecht een bruidspaar naar het Gemeentehuis trok, werden de trouwlustigen daar opgewacht door een stel stoere kerels, gewapend met bijlen en zagen. Er heeft echter geen bloed ge- vloeid, want de bijlen en zagen moesten alleen maar dienst doen om het bruidspaar de nodige eer te be- wijzen. De bruidegom werkt ni. bij een houtfabriek te Bergen op Zoom. MIDDELEEUWS SLOT WORDT FILMSTUDIO. Een Middeleeuws slot te Weimar wordt omgezet in een filmstudio. De teel gevoel door heeft gekregen, maar daar zal het dan ook wel bij gebleven zijn. Denkt U nu, dat ik ga voorstellen, de kermis af te schaffen, om ruim baan te maken voor wat meer is dan brood en spelen, inzonderheid het geloof? Ik geloof niet dat dit de goede méthode zou zijn. Een betere méthode lijkt mij, de mensen, en vooral de jonge mensen, hun plezier te gunnen, mââr tegelijk te wijzen op de gevaren die deze „spelen" met zich meebrengen. Uit schriftelijk werk hierover ben ik door verschil lende jongeren tamelijk nauwkeurig ingelicht over hun gedachten hier over. Eén schrijft er: Op de kermis moet je net zo goed je fatsoen hou den als op straat, maar sommigen gaan hun gang maar. En dan hoeft men mij niet meer uit te leggen waarom die rupsbaan het meest sen- sationele, maar ook het meest déca dente „speeltuig" van de kermis was. De ware levenskunst nu is, deze dingen te zien, de gevaren erin te onderkennen, en dan: sterk staan en zich niet laten meesleuren. Het is voorgekomen dat ouders hun kinde ren zuinig behandelden maar zelf zo veel te meer uitgaven voor hun eigen vermaak. Maar het is ook voorgeko men dat een kind met vijf gulden de kermis opging, maar met meer dan de helft daarvan weer thuis- kwam. Bedeflkt daarom Uw verant- woordelijkheid tegenover Uzelf èn tegenover Uw kinderen! Het gaat bij dit ailes niet alleen om de kermis, maar om het hele leven, waarvan sommigen één door- lopende kermis maken. In de Bijbel wordt ergens de zelfbeheersing ge- noemd als één der vruchten van de geest. Zonder die vruchten van de geest zijn wij louter flauwe opper- vlakkige kermisgangers, zijn wij geesteloze wezens. Maar God roept ons tôt méér dan dit, en daarom willen wij ons losmaken van deze kermis der ijdelheid, om de weg te inrichting zal geschieden onder lei- zoeken naar het Rijk van Zijn Geest. ding van prof. Maxim Valentin. I G. MEIJER DREES

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1