Een scheidslijn door Europa PLAATSELIJK NIEUWS Het melken op de Boerderij. WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN. ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Watgeeftde Radio? Tweede Jaargang ZATERDAG 19 Juli 1947 No. 55 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHIEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNXENDAM VEENDAM EN OMGEV1NG Een Oosteuropees blok en een Westeuropees blok naast elkaar or tegen eikaar? NA INBRAAK IN HORLOGEZAAK GEGREPEN. „Hier is Hilversum de AVRO" Programma van de R.O.N. Gemeenteraad protesteert tegen de straf opgelegd aan Degrelie Sr. Contrôle door de Zuivelfabrieken gewenst. Hoge functionaris verdacht van diefstal van f 100.000 Postduivenvluchten en T.B.C.-bestrijding. John Lewis, de man die door duizenden wordt aanbeden en door duizenden verguisd VERDRONKEN IN DE KOEIENPUT Ter overdenking ABONNEMENTSPRIJS: gA IW flBHBm A m OM* A A A A A B JA VERSCHIJNT f 125 p. kwartaal. Franco p. pcst f 1.50 B B B" B B B BB B B JB |M| WOENSDAGS EN ZATERDAGS. M vooruitbetallng.) 1_B |g__ I WkM H I g g |A| B-J g B g g mtgTJ.t,,: PRIJS DER ADVERTENT1E8: gBp B gggg^g B ^gBP B Hj gf^n BB mÊ gB BB B en Kremer'a (Jitgeverszaak 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als B B B B^B B B B gVB B B „Het Nieuwsblad" C.V. te minim. g g g glILU WW U U LfllJ vooruitbetallng.) B B B^I^B BIP Bt BIBP ŒHBr BlBB' Bt BBI^' Poatrekenlng De conferentie van Parijs is be-' pese. Rusland wil Griekenland aan gonnen, en zij is reeds weer afgelo-| zich binden, zoals het ook met de pen. Het overleg heeft slechts kort buren van Griekenland gedaan heeft.' geduurd, en dat is toe te schrijvenj Maar ook de Westelijke landen wil aan het feit, dat het vruchtbaar is geweest. Er waren 16 landen op de confe rentie vertegenwoordigd, waaronder geen enkele staat, die onder Rus- sische mvloed staat. Rusland heeft len Griekenland in hun invloedssfeer betrekken. Eerst handhaafde de Griekse regering zich met Engeise steun. Thans zal zij Amerikaanse steun ontvangen. Onlangs zou de Griekse politie een Communistisch Twee jongelieden resp. vân 15 en 19 jaar hebben de etalageruit inge- drukt van een horlogezaak. Ze deden een greep, en gingen er vandoor met 4 armbandhorloges, 1 zakhorloge, 2 armbanden en 2 zilveren ringen. De politie had hen echter op he- terdaad betrapt en ging ze achterna. Bij arrestatie werden de gestolen voorwerpen nog op hen gevonden. Zij werden in verzekerde bewaring gesteld. SAPPEMEER. Onze oud-plaatsge-1 SLOCHTEREN. De leerlingen van noot, de heer J. J. Klein, commies de U.L.O. school maakten, onder lei- ter Directie bij de strafgevangenis te ding van het hoofd, de heer G. H. Breda, werd bij Koninklijk besluit Drese, een driedaags uitstapje naar van 28 Juni 1947 No. 109 benoemd Appelscha. De tocht werd per rijwiel tôt directeur van het huis van bewa- ondernomen. Ondanks minder gun- ring te Middelburg. HOOGEZAND. Dinsdagavond vond de trekking plaats van de door de afd. Hoogezand van de Stichting Herstellingsoorden 19401945 geor- stige weersomstandigheden, hebben de deelnemers zich goed vermaakt. SIDDEBUREN. Zondag werd door de Zeilvereniging ,,'t Olle Schild- Steendam" de 3e puntenwedstrijd ge- blijkbaar de Oost-Europese landen complot hebben ontdekt, en prompt ervan teruggehouden delegaties naar de conferentie te zenden. Merkwaar- dig is hierbij de comedie, welke zich in Tsjecho-Slovakije heeft afgespeeld. Dat land heeft de uitnodiging om een delegatie naar de conferentie te zen den aangenomen. De afgevaardigden stonden op het punt naar de Franse hoofdstad te vertrekken, toen de re gering op haar besluit terugkwam en de uitnodiging heeft afgewezen. Wat is er achter de schermen ge- beurd? Het is waarschijnlijk Rusland die de oorzaak van deze koersveran- dering van Tsjecho-Slovakije is, maar zekerheid daaromtrent bestaat niet. Ter conferentie is intussen een werkcomité gevormd, waarin aile 16 deelnemende landen zijn vertegen woordigd. Uit dit comité zullen de verschillende commiSsies worden be noemd voor het opstellen van plan- nen. Men verwacht dat deze plannen reeds op 1 September gereed zullen zijn. Het is echter de vraag wanneer het plan Marshall in het Congres zal worden behandeld. Men verwacht dat dit December of Januari zal worden En dan zal blijken hoever het Ame rikaanse Congrès wil gaan met het steunen van Europa, en in hoeverre de Europese plannen hiermede in I overeenstemming te maken zijn. Een scheidslijn door Europa. Reeds bij het mislukken der be- sprekingen welke de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Engeland en Rusland te Parijs heb ben gehad, stond het vast dat de splitsing van Europa m een Weste- lijk en een Oostelijk deel zich zou accentueren. Frankrijk en Engeland hebben hun best gedaan de breuk zo klein mogelijk te houden, zij hebben bij de jongste conferentie de deur niet geheel gesloten. Rusland ziet echter het spookbeeld van blokvorming, en wel in het bij - zonder blokvorming gericht tegen Rusland. Rusland gaat daarom ook een blok vormen, een Oost-Europees blok. Reeds is met Tsjecho-Slovakije een belangrijk handelsverdrag geslo ten. Polen is nu aan de beurt voor een dergelijk verdrag. Zo zal de Sovjet Unie de onder haar invloed staande landen stuk voor stuk stevig aan zich binden. Eigenlijk is de verdeling van Euro pa in twee blokken daarmede een feit geworden: een West-Europees blok, gebonden aan Amerika en een Oost-Europees blok gebonden aan Rusland. Het Russische blok heeft de beschikking over enorme landbouw- gebieden, het Westen een reusachtige industrie. De toekomst zal moeten uitwijzen of de politieke barometer handelsvcrkeer zal toelaten. Peron wil ook medewerken aan Europa's herstel. Peron, president-dictator van Ar- gentinië is ook voor de dag gekomen met een soort van plan tôt steun aan Europa. Zijn charmante echtgenote is er over gaan praten met de ver schillende regeringen. In Amerika geniet Peron weinig sympathie, hoe- wel in de houding van de V.S. enige verandering is gekomen. Zoekt Ar- gentinië misschien relaties aan te knopen met Europa? In Griekenland blijft het onrustig. In Griekenland is het na de oorlog nog niet tôt rust gekomen. Twee belangensferen komen er in botsing, de Oost-Europese en de West-Euro- volgden 5000 arrestaties. Sederfdien zijn vreemde trôepen over de gren- zen gekomen. Beweerd wordt een internationale brigade, maar de Grie- ken bestempelen het als een Albanese inval. In de balkan is het altijd onrustig drie weken vrij van een straf die hem voor het plegen van eenzelfde feit was opgelegd. KRANTENDIRECTEUR WERD MUNTVERVALSER. Een ex-Chinese kranten-directeur te Batavia Yang-Wei Pin, werd on- geweest omdat twee invloedssferen1 langs aangehouden wegens het ver- daar tegen elkander botsten. Zo is het vaardigen en verspreiden van valse ook thans, en daarom zal het er voor- republikeinse Roepiahs. Bij onder- alsnog onrustig blijven. Het was in zoek werden in zijn woning aange- een spannende période in 1914 dat de troffen 80.000 Roepiahs en een aan- Balkan fungeerde als de lont in het tal cliché's. Hij werd tôt 3" jaar ge- kruitvat. En wij leven weer in zo'n vangenisstraf veroordeeld. spannende période. Steeds meer veranderingen vol-' trekken zich op de wereld. Perioden zinken weg in de schoot der historié, en keren niet terug. Vanuit Egypte en het land tussen de tweeling- stroom Euphraat en Tigris is de be- schaving over de wereld gegaan. Europa is zijn hoogtepunt aan Een van de beide jongens was juist ganiseerde loterij. Verschillende prij- houden, De uitslagen luidden: In verband met zijn houding in bezettingstijd waren door de Com- zen waren door plaatselijke zaken B.M. '16 M2: 1. Libel, st. Mulder; beschikbaar gesteld. De gelukkige 2. Duveltje, st. Hakkeling; 3. Roer- eigenaar van lot no. 1302 kreeg een domp, st. Henrichs; 4. N. N., st. Wijn- herenrijwiel, op 2985 viel een wollen gaard; 5. Li, st. Stuut; 6. Jenny, st. deken en op 842 een staande sche-, Vera; 7. Fuut, st. Goldhoorn; 8. Lotus, BREDA HEEFT EEN BELANGRIJK VROUWENOVERSCHOT. Daarom trouwden veel Bredase meisjes met buitenlandse militairen. De volkstelling heeft uitgewezen, dat Breda 85.303 inwoners heeft, waarvan 41.191 behoren tôt het ster- ke geslacht en 44.112 tôt de schone sekse. Er is dus een vrouwenover- schot van bijna 3000. Is het te ver- wonderen, dat de Bredase meisjes iedere kans benutten om zich een man te veroveren? De buitenlandse militairen zijn er wel bij gevaren. Tweehonderd Polen stapten in het huwelijksbootje met een Bredase schone; 20 Engelsen kozen zich hier hun bruid en 7 Canadezen. merlamp. Verder vielen prij zen op de nummers 22, 355, 362, 474, 831, 1027, 1112, 1501, 1789, 2248, 2337, 2354, 2713, 2844, 2925, 2963, 3127, 3162, 3197, 3573, 3689 en 3710. Het bestuur van de afd. is de gevers der geschenken daarvoor erkentelijk. Woensdag j.l. werd het bonds- feest gehouden van de Bond van Klaas de Vries, alhier, het feit dat het Chr. Zangverenigingen in de Provin- 50 jaar geleden is, dat hij er met de cie Groningen (le deel) en wel te kar met aardappelen, groenten en Bedum. In dit concours dongen mede fruit op uit trok. Vijftig jaar lang 15 koren met tezamen 700 zangers. heeft hij regen en wind, sneeuw st. v. d. Laan. Larken: 1. Oké, st. J. Meijer; 2. In dra, st. v. Ommen. NOORDBROEK. Ds. J. A. v. d. Meiden, Ned. Herv. Predikant, alhier, is beroepen te Leek-Midwolde. Woensdag a.s. herdenkt de heer De jury bestond uit de heren L. Hui- zinga, Groningen, Léo Smeet, Den Haag en Dick J. Brienne, IJselmui- den. hagel getrotseerd om zijn klanten te bedienen. Er is in dit geval geen directeur, die zijn employé komt huldigen en De zangvereniging „Halleluja" van! hem namens de directie een enveiop- HoogezandSappemeer onder leiding Pe met inhoud overhandigt. Maar missie voor Zuivering van het radio- 'van de heer G. W. Verver behaalde wellicht zullen er andere zijn, die macht reeds gepasseerd. Thans is de Omroeppersoneel tegen de vroeger in de afd. Uitmuntendheid de eerste1' er voor zullen zorgen dat deze dag wereld afhankelijk van Amerika. En' populaire omroeper van de A.V.RO., prijs met het hoogste aantal punten. j voor de heer Klaas de Vries niet on- 18.30 18.40 18.45 19.00 19.30 19.40 19.55 20.00 18.15 18.35 18.45 19.00 19.15 19.30 18.15 18.35 19.05 19.15 19.25 19.40 19.45 20.00 landen, die nooit een roi gespeeld hebben in de wereldgeschiedenis zijn thans aan het ontwaken De vader van Léon Degrelie, de leider der Belgische Rexisten bewe- g'ing, die een actief aandeel in deze beweging heeft gehad werd veroor deeld tôt 8 jaar gevangenisstraf en een boete van Frs. 100.000. In ver band met zijn hoge leeftijd werd niet zijn onmiddellijke aanhouding bevo- len. Hiertegen heeft de Gemeenteraad van het plaatsje Bouillon, waar De grelie Sr. woont, protest aangetekend. Gevraagd wordt een nieuw onder- zoek in te stellen naar de gedragin- gen van deze grote schuldige. Verder wijst de Gemeenteraad bij voorbaat aile verantwoordelijkheid af voor de gevolgen welke een eventuele terug- keer van Degrelie Sr. in Bouillon zou kunnen hebben. de heer A. W. Ph. Weitzel (meer be-, fiet concours werd besloten met. gemerkt voorbij zal gaan. kend als Guus Weitzel) de volgendej een avondfeest, waaraan ook „Halle-| ZUIDBROEK Dinsdagnamiddag genomen: Niet meerj lui a" medewerkte. Na de pauze werd omstreeks 6 uur geraakte, vermoe- een blijspel „Haar laatste wil opge- delijk tengevolge van een defect aan V0?T de stuurinrichting, een bellewagen Nader vernemen wij nog, dat het van de GADO in het winschoterdiep. koor is uitgenodigd tôt deelname aan p>e chauffeur, die zich aan de aehter- het nationaal concours voor Chr. j^ant uit de wagen wist te werken, koren dat gehouden zal worden te kwam ^t de schrik en een nat pak Utrecht. Uit iedere provincie zullen vrd Buiten de bestuurder bevond maatregelen voor de microfoon spreken; geen lei dende functie bekleden in het om- roepbedrijf; de Omroep niet nJhr buiten vertegenwoordigen. Met in- achtnèming van deze bepalingen heeft de heer Weitzel gewerkt bij Herrijzend Nederland en de Stichting Radio Nederland; later kwam hij bij de programma-administratie van de Wereldomroep. Thans heeft de verdedigster van de heer Weitzel, Mevr. Mr. Groen Korthof nieuw materiaal aangevoerd waaruit blijkt dat Weitzel in 1940 ad- vies van illégale zij de ontving om in functie te blijven; in 1943 kreeg hij zelfs opdracht om in functie te blij ven. Voorts zou hij illegaal werk heb ben verricht. Op grond van een nieuw onderzoek heeft de Revisie Commissie voor de Zuivering van Radio-Omroepperso- alle tegen hem genomen sanctie- maatregelen. Met terugwerkende kracht tôt 5 Mei mag Guus Weitzel aile functies bij de omroep bekleden. Toen ons land rijk was, veel pro- afwijkingen, welke zijn geconstateerd Zondag 20 Juli: Gram. muziek. Sportuitslagen. Sport van vandaag. Hilversum II. Gram. muziek. Earnstich wurd fan Pater Hal- vard Hettema O.F.M. (medita- tie in het Fries). Gram. muziek. Sluiting. Maandag 21 Juli: De Stem van het Noorden. „Hoe en waar breng ik mijn vacantie door?" Ate de Vries met lied j es en een praatje; aan de vleugel: Peter Mak. Sportpraatje. „Hoe en waar breng ik mijn vacantie door?" (Vervolg op- treden Ate de Vries en Peter Mak). Drents kwartier. A. Sassen houdt weer een praatje over Drentse persoonsnamen. Sluiting. Dinsdag 22 Juli: De Stem van het Noorden. Disco-contact, een programma van gevraagde gramofoonpla- ten. Boekbespreking. Frysk Programma: „Stimmen ût it Heitelân". „Fleurige klanken ût de V.C. J.C.-simmerkampen". Gram. muziek. „Culturele saken", in fraech- petear mei Drs. J. J. van Weringh. Sluiting. duceerde, en veel kon importeren, konden wij ons dingen veroorloven, die thans ontoelaatbaar zijn. Thans moet overal zuinigheid worden be- tracht en moeten wij overal trachten de productie op te voeren, in het bijzonder daar waar schaarste heerst aan de betreffende artikelen, of waar de export van deze artikelen een bron van de zo nodige devlezen zou kun nen vormen. Zo kan de melkproductie verhoogd worden, indien de noaige aandacht wordt besteed aan de winning. Over dit enderwerp heeft Jr. ter Veer on langs een causerie gehouden. Niet alleen de hoeveelheid melk is van betekenis, maar ook de kwa- liteit. En in de oorlogsjaren is die kwaliteit door allerlei omstandighe- den achteruit gegaan. Het is dus thans zaak de kwaliteit van de melk weer omhoog te brengen. Om dat te bereiken dienen de veehouders bij het melken de grootst mogelijke zin- delijkheid in acht te nemen. Verder moeten zij de melk snel af koelen en infectiebronnen, zoals de zeefdoek, vermijden. Daar vroeger de melk veelal op de boerderij en werd verwerkt, had de boer veel belang bij melk van een goede kwaliteit, maar naarmate de verwerking in zuivelfabrieken is toe- genomen, is dat anders geworden. De boer levert zijn melk af en krijgt daarvoor betaald. Hoe de kwaliteit van de melk is weet hij niet, hij kent ook niet het verband tussen de kwa liteit van de melk en de kwaliteit van de te fabriceren zuivelproducten, en de zuivelfabrieken hebben de laatste tijd te weinig aandacht be- steed aan de melk die zij van de veehouders kochten. Toch dienen de fabrieken het tôt hun taak te beschouwen té werken voor een kwaliteitsverhoging van de melk, die zij van hun leveranciers be trekken, opdat zij grondstoffen krij- gen voor een eerste klasse product. Een oplossing zou zijn, indien de fabrieken op basis van kwaliteit_ de melk die zij van de veehouders be trekken betalen. Een veehouder die meer zorg aan de winning van melk besteedt komt een hogere beloning toe, dan leveranciers, die niet de minste zorg aan het melken beste- den en een product van inférieure kwaliteit leveren. Daarvoor is het nodig dat de ge- leverde melk op gezette tijden in het laboratorium van de fabriek op kwaliteit wordt onderzocht. Hierbij moet ook gelet worden op de toestand waarin melkbus en deksel verkeert, en of de reinheid daarvan wel vol- doende is. Voorts dient de fabriek zijn melk- leveranciers voor te lichten. Op grond van het kwaliteitsonderzoek kunnen aan de veehouders de nodige aanwijzingen worden verstrekt, om in het vervolg te voorkomen; verder kan de fabriek ervoor zorgen, dat de veehouders deugdelijk materiaal be- zitten, want ais deskundige op het gebied van melkproductenfabricatie, kan zij de deugdelijkheid van het ma teriaal beter beoordelen, dan de boe- ren, en ten slotte is de gezondheids- toestand van het vee van belang voor de fabriek. Daarom dient zij mede- werking te verlenen bij bevorderen aan dit concours 2 3 koren men. deelne- HARKSTEDE. De landbouwer K. Veldman wilde met paard en wip- kar, waarop mede zaten de bejaarde heer R. Veldman en de heer J. Erk, naar de boerderij rijden, toen plolse- ling het paard op hol sloeg. De heer Erk sprong er af, maar kwam met zijn arm onder een der wielen. K. i vrij. zich niemand in de wagen. MUNTENDAM. De toneelvereni- ging „Anonimus" hield haar jaarlijk- se ledenvergadering in hôtel „De Munte". Tôt bestuursleden werden gekozen de heren A. Boerma (voorz.) en F. R. Bos, secr. en Mej. J. Geerd- sema, penn. De heer J. R. Boerma werd herbenoemd tôt régisseur, be- last met het uitzoeken van te spelen Veldman, die de leidsels in handen1 stukken en het bepalen van de roi had, sprong er ook af, doch werd meegesleurd. De heer R. Veldman die op de wagen was blijven zitten, neel de heer Weitzel ontheven van' kwam met de schrik vrij. Een der wielen liep van de as af waardJor de wagen tôt stilstand kwam. Op advies van Dr. Berg werden K. Veld man en Erk naar een ziekenhuis in Groningen vervoerd. De leerlingen van de School met de Bijbel maakten, onder leiding van het hoofd de heer Boiten een schoolreisje. De tocht ging via Hei- ligerlee door het mooie Westerwolde naar Ter Apel, waarna de reis werd voortgezet naar het Dierenpark te Emmen. Op de terugreis werd het grote hunnebed bij Borger bezocht. verdeling. Bij contrôle ingesteld bij de liqui- datie van de Centrale Vermogens Opsporingsdienst vonden deskundi- gen enige posten, die hun wantrou- wen opwekten. Het bleek, dat de di recteur, de heer C. L. M. M., die te- vens secretaris is van het Clearing- instituut, persoonlijk aansprakelijk was voor deze posten, welke een be- drag belopen van f 100.000. Er werd overeengekomen, dat M. in de gelegenheid zou worden ge steld zich tegenover de liquidateuren te verantwoorden in het bijzijn van de Off. v. Justitie voor corruptieza- ken, maar op de betr. dag was de vo- ^en m on® land nog niet zoveel gej gevlogen. M. had zich per vlieg- van de gezondheid van onze veesta- aandacht als tegenwoordig werd be- tu /naar ZwhTer rnd beEeven Daar pel. Er dient aandacht besteed te steed aan de T.B.C.-bestrijding, heb 1 tUIg naar Zwltserland begeven. «aar worden aan het bestrijden van tuber culose, besmettelijk verwerpen en uierontsteking. De aan veehouder» terug te leveren nevenproducten (ondermelk, karnemelk en wei) moe ten zodanig verhit zijn, dat de pathogène bacteriën zijn vernietigd. Ten slotte zijn er nog een aantal kleinigheden, die een gunstige uit- werking zullen hebben, b.v. het be- korten van de tijd nodig voor het ver- voer (noodzakelijkheid van autotrac- tie) twee maal per dag ontvangen van de melk; goede en minder goede melk afzonderlijk verwerken, waar- bij de ondermelk van laatstbedoelde melk na voldoende verhitting kan worden aangezuurd voor veevoeder- doeleinden, of kan worden verwerkt tôt spéciale producten. Amsterdamse postduivenliefheb- èen weldadigheidsvlucht geor- ben bers ganiseerd, teneinde de stichting van een kindersanatorium mogelijk te maken. Sir Henry Deterding, getrof- fen door dit initiatief schonk f 100.000 voor dit doel, en zo verrees te Blari- cum het eerste kindersanatorium. Op het dak van deze instelling prijkt BRIEF MET f 280.000 AAN nog steeds een duif ais herinnering AANDELEN VERDWENEN. aan deze eerste vlucht, die regelmatig Een Amsterdamse bankinstelling jaarlijks werd herhaald. De oorlogs- zond een aangetekende brief inhou- jaren was dat natuurlijk niet moge- dende aandelen met een reële waarde hij echter een retour genomen had wachtte men zijn terugkomst af. Te Schiphol werd hij gearresteerd en te- gelijkertijd werd in zijn woning en in zijn bureau in het clearinginstituut een onderzoek ingesteld. M. is in verzekerde bewaring ge steld. lijk. Maar 27 dezer zal men de eerste vlucht houden na de oorlog. Deze is georganiseerd door de Gooi- en Eem- landse Postduivenhouders. De dieren zullen losgelaten worden te Venlo. De opbrengst komt ten goede aan de vereniging „Zonnestraal". Er zijn weinig vakbondsleiders, wier namen zoveel genoemd worden als die van John Lewis de Ameri kaanse vakbondsleider, wiens naam onverbrekelijk verbonden is aan de mijnindustrie in de V.S. Door duizen den wordt hij aanbeden, maar door anderen verguisd en veracht. Maar ondanks dat volgt hij zijn weg, on- verzettelijk en vastberaden. Het vorig jaar, toen de mijnen tij- delijk staatseigendom waren helft een door Lewis ontketende stakihg hem in aanraking gebracht met het Gerecht, en daarbij heeft hij een nederlaag geleden. Maar juist door die nederlaag volgt hij grimmiger dan ooit zijn weg. Lewis is kortgeleden opnieuw met voorstellen gekomen voor salarisver- hoging voor de mijnwerkers, die te dezer zake natuurlijk volkomen ach ter hun leider stonden. Hij heeft on- derhandeld met de mijneigenaren, op de manier zoals hij dat wenste en hij heeft zijn zin gekregen. Ongeveer 400.000 mijnwerkers zullen hogere lonen krijgen, hetgeen de mijnexploi- tanten 500 millioen dollar per jaar zal kosten. Men zou zich kunnen afvragen hoe de exploitanten er wel toe gekomen zijn dit voor hen schadelijk contract zo snel te tekenen. De oplossing is eenvoudig. Lewis heeft hen het vuur zo na aan de schenen gelegd, dat ze van f 280.000 naar Panama. De brief is daar echter niet aangekomen. De dieven kunnen niet beter doen, dan de aandelen terug te geven of ze te verbranden, daar de bijzonder- heden van deze stukken alsmede de nummers aan de politie van aile lan den bekend zijn. Een 85-jarige Zeeuw, die een wan- delingetje maakte te Goes is daar in een koeienput geraakt en ver- dronken. NA VAL OYERLEDEN. In Den Haag speelde een groep kinderen verstoppertje. Een van de de verantwoordelijkheid van een weigering niet durfden aanvaarden. Onlangs werd in de V.S. aangeno men de zgn. Taft-Hartley-wet, ook wel „slavenwet" genoemd, die staken in vitale bedrijven verbiedt. Maar on- longens verstopte zich op het dak van danks het bestaan van deze wet heeft een afbraakperceel. Hij viel naar be Lewis gedreigd een staking te zullen neden, en liep een hoofdwond op, uitroepen. Lewis heeft het bestaan van deze wet heel eenvoudig gene- geerd. Wellicht had dat hem nog- maals in aanraking kunnen brengen met het Gerecht, maar de mijnwer kers hadden gestaakt, industrieën zouden zijn lamgelegd wegens gebrek' aan kolen. Waarschijnlijk had Lewis j veroordeeld geworden, maar het land had een schade geleden van millioenen, zo niet milliarden. Dat was de consequentie die een weigering, van de mijneigenaren om hogere lonen te betalen zou hebben gehad, en die consequentie durfden zij niet nemen, en dus hebben zij 500.000.000 dollar per jaar opgeof- ferd voor loonsverhoging, van niet minder dan 30 °7<y. Lewis heeft zijn zin gekregen, voor de zoveelste maal. Ongetwijfeld heeft hij thans het grootste succès behaald tôt nu toe in zijn carrière als vak bondsleider. Zijn bij de vorige sta king geleden nederlaag is gewroken. Nog hoger zullen 400.000 mijnwer kers thans tegen hem opzien. waaraan hij later is overleden. UIT EEN RIJDENDE BUS GEVALLEN. Toen een aantal jongens van de ambachtsschool te Veghel met een I autobus vervoerd werd, begonnen een aantal van hen te stoeien. Het gevolg was, dat twee uit de bus vie len. Een kwam er goed af, maar de tweede werd zo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. BERUCHTE N.S.B.ER DOOR EEN ONGELUKJE DOODGESCHOTEN. Bij een object te Elst (bij Rhenen) zijn diverse gedetineerden te werk gesteld. Ook van het kamp Rhijnau- wen komen arbeiders om aan dit ob ject te werken. Dezer dagen is het tussen arbeiders uit dit kamp tôt on- enigheid gekomen, waarbij de ruzie zo hoog liep, dat een der bewakers moest ingrijpen. Hij loste een waar- schuwingsschot, dat echter ketste en de 44-jarige gedetineerde H. Lam- mers dodelijk trof. Lammers was te Utrecht een zeer beruchte N.S.B.er. Komt herwaarts tôt Mij, allen die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven. MATTH. 11 28. Een heer lijk woord dat van Jezus' lippen ons hier tegenklinkt, waarin Hij rust belooft aan aile vermoei- den en beladenen. O, daar is zo veel onrust in deze wereld. In de Bijbel staat reeds het woord: Een mens, van een vrouw geboren, is kort van dagen en zat van onrust. Zat van onrust. Dat geldt ook van de mens van onze dagen. Het onrustige hart der mensen is gelijk aan de kompasnaald, die on rustig trilt, totdat hij het Noorden gevonden heeft. Zo is onze ziel onrustig in ons, tôt zij de ware rust gevonden heeft die er is in de vrede met God, gelijk Augustinus ook zeide: Ons hart is onrustig in ons, tôt het rust gevon den heeft in U, o God. Zo veel onrust, omdat er zo veel vermoeiden en beladenen zijn. Eigenlijk zijn aile mensen, sinds de zonde in de wereld kwam, vermoeid en beladen. De zonde legt de mens een zware last op, die met geen pen is te beschrijven. Wat een last drukt er op de schou- ders, wat een last drukt er op het hart. Een last van zorg en kommer; van moeite en verdriet; bovenal een last van zonde en schuld, waar het oog voor geopend moet worden, om de oorzaak van aile onrust en moeite en leed te 1er en kennen. En waar zullen wij nu de rust vin- den? Er zijn allerlei roepstemmen, die nodend klinken, met de belofte rust te zullen schenken. Maar dat zijn bedriegelijke roep stemmen en valse beloften. Het is de engel des doods, die allen tôt zich nodigt en zegt: Ik heb een stil en vredig plekje voor u, waar gij zachtkens in afdaalt, en dat ik toedek met een steen met het op- schrift: Hier rustDie rust is de sabbath des doods. Anderën denken, als zij van rust horen spreken, misschien alleen aan de hemel, waar geen moeite meer zal zijn, waar het altoos sabbath is, de sabbath des levens. Maar Christus schenkt hier en nu reeds de sabbathsvrede der ziel: Gij zult rust vinden voor uw zielen (vers 29). Hij wil die rust geven. Dat woord maakt ons klein. Want het zegt ons dat wij zelf die rust met ons zwoegen en tobben, of piekeren en peinzen, niet kunnen verwerven. We moeten haar als een gave wil- len ontvangen, en het wagen met genade, enkel genade, om de ziels- rust uit Zijn hand te ontvangen. Hij alleen is machtig die rust te schenken, omdat Hij alleen haar in een weg van bange strijd, van onrust, verworven heeft. De diepste oorzaak van al onze on rust ligt in de zonde. En die heeft Hij verzoend door het storten van Zijn bloed. Vermoeid en beladen te zijn, Hij weet wat het is, omdat Hij de zon- delast op Zich genomen heeft om er allen van te verlossen die op Hem vertrouwen, die als vermoeiden en beladenen tôt Hem de toevlucht ne men. Onrust voor Hem, van de kribbe tôt het kruis. Onrust in Gethsemané's hof en op Golgotha's heuvel. Maar Zijn onrust brengt Zijn volk de rust. Onrust voor de Borg, rust voor de Zijnen. Daarom nodigt Hij nu aile ver moeiden en beladenen tôt Hem te komen: Komt herwaarts tôt Mij allen die vermoeid en beladen zijt en Ik zal u rust geven. Vertrouw op dat woord van de Hei- land: Kom. Als gij van al het ijdele pogen om zelf de rust te vinden, vermoeid zijt, werp u dan als een machteloze en verslagene aan Zijn voeten neer. Wie daar nederligt, met een hoofd dat peinzensmoede is, met een hart dat vragensmoede is, met een ziel die strijdensmoede is, die ruist de belof te van Christus tegen: Ik zal u rust geven, en gij zult rust vinden voor uw ziel. Ga zo tôt Hem en vertrouw op Zijn woord: Kom. Werp u voor Hem neder met de belij dénis: Heere, zie hier een vermoeide, een beladene, die Uw roepstem heeft ge- hoord en die U nu gelooft op Uw woord, die gelooft in Uw liefde; neem Gij de zware last van mijn schou- ders; Gij kunt het; verkwik en ver- sterk mijn onrustig hart. Dan zult gij bij Hem niet be- schaamd uitkomen. Maar gij zult rust vinden, rust voor uw ziel! Heerlijke zalige rust! W. TOM.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1