PLAATSELIJK NIEUWS DE TOESTAND IN INDONESIE. QHS KINDERVERHAAL. Het jaarverslag der Nederlandse Spoorwegen HERINNERING AAN 1944. DE WAPENS SPREKEN. Schoenendistributie Rechtszaken SAPPEMEER. In de Vrijdagavond a.s. te houden vergadering van de raad der Gemeente Sappemeer, zul- len o.m. de volgende voorstellen van B. en W. ter sprake komen: verbete- îing van de Tripscompagniesterweg, het leggen van een dam in het Klei- nemeersterdiepje Z.Z. ter vervangm, van de in zeer slechte toestand ver- kerende brug en de aankoop van gronden ten behoeve van het uit- breidingsplan N.W. In de loop van de argelopen week vergaderde de Ned. Vrouwenbond in het Parkhotel, alhier. O.m. werd be- sproken de reis op 24 Augustus naar Hilversum, waar een grote bijeen- komst van de Ned. Vrouwenbond wordt gehouden. Verder is gesproken over de komst van Zeelandse kinde- ren in deze streek. Getracht zal wor- den hun een prettige vacantie te ge- ven. Morgen zal het echtpaar Kl. ten Kate en Jantje Springelkamp zijn gouden huwelijksfeest vieren. Zondag j.l. hield de Postduiven- ver. ,,De Luchtstormers" 'n wedvlucht vanuit St. Quentis in Frankrijk, afst. 472 km. In concours waren 48 duiven welke om 8 uur gelost werden. De uit- slag was als volgt: 1 10 11 en 12 R. de Vries; 2 T. Smit; 3 4 8 en 9 H. Seif, 5 H. Scheen; 6 en 7 L. de Haan. Aankomst le duif 3 u. 22 min. 30 Snelheid 1022.6 m. per min. 12e In een bijeenkomst welke om 8 uur begon hebben de ouders afscheid ge- nomen van Mej. Bouwma. Aanwezig waren ook het oud-hoofd der school, de heer F. Bolman en een aantal vroegere onderwijzers. Het hoofd der school, de heer J. Zondergeld, sprak het openingswoord waarin hij zei, dat hij in de korte tijd van samenwerken ïvlej. Bouwma had leren kennen als een bekwaarn on- derwijzeres en een bemmnelijks per- soonlijkheid. Vervolgens werd het woord gevoerd door de vcorz. van de oudercomm., de heer J. Vegter, die haar een radio-toestel aanbood en haar opnieuw in de bloemen zette. De kinderen van de hoogste klassen zon- gen enige liederen en voerden een zangspel op. De volgende spreker was de heer F. Bolman, die mej. Bouwma prees om haar paedagogische eigenschap- pen, waarvan hij o.a. noemde: Lief- de voor het kind. In haar dankwoord sprak mej. Bouwma er haar spijt over uit, dat zij wegens de vordering van woon- ruimte gedwongen was de vele vrien- den, die zij zich in deze streek had verworven te verlaten. Zij hoopte ech- ter spoedig weer hier haar intrek te kunnen nemen. De heer Zondergeld sprak een slot- woord. en de kinderen zongen haar nog eens toe. eind der maand voor het mondeling gedeelte hebben te verschijnen. ZUIDBROEK. Ter gelegenheid van het afscheid van dp heer K. S. Broe- j kema als hoofd van de ULO-school, was Vrijdagavond een ouderavonof in] door sommigen wel eens lankmoedigheid werd genoemd, helaas toch de wapenen gaan spreken. In een Zondagavond voor de radio gehouden redevoering heeft onze mi- nister président, Dr. L. J. M. Beel aangekondigd, dat de regering de landvoogd in Indië heeft gemachtigd tôt politioneel ingrijpen met ge- bruikmaking van de hem ten dienste staande militaire macht. voorraden rubber en andere onderne- De minister-president wees erop, dat uit de door de republiek gepro- duceerde documenten, uit de afgeleg- de verklaringen, en door de daden der gezagvoerders is gebleken hoezeer de republiek vasthoudt aan haar grondgedachten, die in strijd zijn met de overeenkomst van Linggadjati. Anderhalve maand hebben C.G. en regering tevergeefs gepoogd de macht- hebbers in de Republiek weer te brengen op grondslag van de over eenkomst. Bovendien houdt de Indo- nesische regering zich niet aan het militait- bestand. Daar de Nederlandse regering bij de Republiek geen goede wil meer aanwezig acht, heeft zij haar vrijheid van handelen hernomen. Met grote moeite is de regering gekomen tôt de stap, de landvoogd te machtigen tôt gewapend ingrijpen. De Lt. Gouv. Gen. Dr. H. J. van mingsproducten in brand staan. AANBIEDING VAN „GOEDE DIENSTEN". De minister van buitenlandse za- ken, baron van Boetzelaer heeft de ambassadeur der V.S. en de Britse zaakgelastigde in Den Haag een uit-] voerig mémorandum aangeboden be- geleid naar de huidige toestand. De Britse regering heeft bekend: gemaakt, dat zij in overleg met de' Verenigde Staten aan de Nederland-j se- en dé Republikeinse regering haar] „goede diensten" heeft aangeboden. Zij is te allen tijde bereid deze „goede diensten" ter beschikking te stellen. De Nederlandse regering heeft hierop geantwoord, dat van het Britse aan- bod nota is genomen, en dat het van de ontwikkeling der toestand zal af m. per min. le Hokkampioen 2e tour H. Seif met 1356 punten, 2e H. Scheen met 1240 pùnten. le kampioensduif T. Smit met 603 punten, ringno. 304416, 2e H. Scheen met 591 punten, ringno. 304507. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Aanbesteed is het maken van een kanaalvak met aardebaan benoorden Hoogezand en Sappemeer. Hoogste in- schrijver fa. K. en J. Bosman en Wit- teveen te Strobos en Surhuisterveen met f 1.466.000; laagste fa. Zanen en Verstoep, Den Haag, f 1.188.000. De speldjesdag, die op Zaterdag 19 Juli is gehouden voor het jongens- opvoedingsgesticht .Valkenheide' heeft hier f 71.20 opgebracht. HOOGEZAND. Bij het verrichten van loodgieterswerkzaamheden aan het huis van de heer Prenger in de Kerkstraat, gleed de heer F. H. Hen- sel van de ladder. Met enige rug- kneuzingen en een lichte hersen- schudding werd hij naar huis ver- voerd. Zijn toestand laat zich niet ernstig aanzien. Kinderen uit de Smitslaan maakten Zaterdag een boottochtje op het Zuidlaardermeer. Door de Gemeente-Politie al- iiier is p "oces-ve-,oaal opgcmaaki te- gen enige personen wegens openbare dronkenschap. Zaterdagmiddag werden op het sportterrein, alhier fachter Instituât Hommes) op initiatief van de afde- ling Hoogezand van de verenigmg ,,Volksonderwijs" sport- en zangde- monstraties gehouden, waaraan dooi kinderen van aile o.l. scholen uit deze gemeente [totaal 500 kinderen] werd deelgenomen. De sport stond onder leiding van de heer K. W. de Grooth, bijgestaan door de heer H. Baas. Lei- der van de zang was de heer H. Schreur. De oefeningen werden afge- wisseld door een propaganda-rede van de heer E. J. Jansen van 't Laar uit Groningen, lid van het hoofdbe- stuur. Al had de belangstelling grc- ter kunnen zijn, toch is het mede dank zij het mooie weer, een geslaag- de middag geweest, die, zoals de plaatselijke voorzitter, de heer H. w. Plinsinga in zijn slotwoord zei, îeder jaar zal worden herhaald. De volgende wedstrijduitslagen zijn nog te vermelden: Grensbal: Krops- wolde—Foxhol 1—0; Slagbal: Mar- tenshoekKomschool 2418; Korf- bal: Westerbroek IeWsterbroek II; 16; Hindernisloop voor Meisjes: 1. Kielw.; 2. Komschool; 3. Kielw. II- id. voor Jongens: 1. Kielw. I, 2. Kiel- windeweer II; 3. Komschool 1. Het m.s. ,,Ferocia" gebouwd bij de werf ,,Vooruitgang" van Gebr. Suurmeijer, bestemd voor de fa. G. Minnaar te Overschie, en speciaal ge bouwd voor het vervoer van groente en fruit, heeft met ongeveer 100 be- langstellenden 'n proefvaart gemaakt op de Eems. Het schip is van het rai- sed-quarterdektype, heeft een inhoud van 550 ton en kan met een 6-cyl. Werkspoor motor een snelheid halen van 9.50 mijl. Het schip heeft de vol gende afmetingen; lang 45.5 m., breed 8 m. en diep 3.22 m. Aan de Zuiderstraat alhier, ge- raakte een 3-jarig jongetje in het Winschoterdiep. Het werd door een schipper op het droge gebracht. Heden Woensdag wordt ten ge- meentehuize namens de inwoners van HeveadorpDoorwerth een gedenk- raam aan B. en W. van Hoogezand aangeboden. Ook bouwvakarbeiders, die destijds geholpen hebben bij de we- deropbouw van Heveadorp-Doorwerth, met hun dames, zijn welkom bij deze plechtigheid, welke om half drie in het Gemeentehuis plaats vindt. De opbrengst van de op Zater dag 19 Juli gehouden speldjesdag voor Valkenheide", het jongens-opvoe- dingsgesticht te Mansbergen .bedroeg f 80.43. BORGWEG. Vrijdag j.l. was de laatste schooldag van mej. Bouwma, hier, die 40 jaar bij het onderwijs, onderwijzeres aan de o.l. school, al- waarvan 20 jaar aan de o.l. school alhier is geweest. 's Middags werden de kinderen ge- tracteerd en bezochten B. en W. van Slochteren, alsmede de Gem.- secretaris de school. Burgemeester O. J. Scherphuis sprak enkele woorden, waarin hij de plichtsbe- trachting van de onderwijzeres prees. De kinderen boden haar een geschenk alsmede bloemen aan. Waarna de juffrouw de kinderen toesprak, waar- bij sommige hun tranen niet konden bedwingen. Tussen 6 en 7 uur was er receptie voor oud-leerlingen en andere belang- stellenden, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Vele bloemen werden aangeboden. r„ 7oTT o-, "dnplhPid 892' WESTERBROEK. Vorige week werd duif 4 u. 30 min. 33 sec. Snelheid gcheepswerf >esterbroek" [Fa. Broerken] te water gelaten de motor-coaster ,,Violetta Erica". Het vaartuig, dat tôt het raised quater- dek-type behoort heeft" twee masten, elk voorzien van een ûrietons laad- boom, is bestemd voor de fa. Scheer, Terwogt en Lagers te Amsterdam. De inhoud is 700 ton, de lengte 50.75 m. de breedte 8.40 m. en de holte 3.50 m. Het schip heeft een dubbele bodem. Het zal worden voortbewogen door een 6 cyl. Industrie Dieselmotor. NOORDDIJK. De collecte voor de tocht voor ouden-van-dagen bracht. f 1001.65 op. De uitgaven op 14 Juli bedroegen f 998.65. Ruim 160 perso nen namen aan de tocht deel. EUVELGUNNE. Tengevolge van hooibroei brak een begin van brand uit in de behuizing van de heer Lut- gers. De brandweer uit Groningen, die binnen zeer korte tijd ter plaat- se aanwezig was, wist erger te voorkomen. Burgemeester Kuipers was mede aanwezig. MIDDELBERT. Zaterdagavond werd in de pastorie-tuin een concert ge- geven, waaraan medewerkten het kerkkoor en het muziekgezelschap ,,Excelsior" van Ruischerbrug. In de pauze werd een demonstratie gege- ven van volksdansen. ENGELBERT. Op de voordracht voor hoofd der school te Zuidlaar- derveen komt voor als no. 1 de heer A. H. W. Hogeveen, alhier. Naàr wij vernemen is de bouw van 36 woningen alhier gegund aan A, de Jonge en H. Smidt, Veendam. SLOCHTEREN. Donderdagavond vergaderden in het café Degenhart de jagers uit deze gemeente om de nieuwe regeling bepaald door de Mi nister van Landbouw, betreffende de uitgifte van jachtkaarten te bespre- ken. De vergadering was druk be- zocht. De oudste ieerïingen van de Landbouwhuishoudschool maakten, onder leiding van de directrice mej. Hofman, op uitnodiging van de Huis- houdschool te den Hulst, een 5-daags uitstapje. De nacht werd steeds door- gebracht in een houten gebouwtje naast de school terwijl overdag in verschillende richtingen excursies werden ondernomen. Zo werd o.m. een bezoek gebracht aan een weverij te Meppel, waar de Staphorster kleding op handweefgetouwen wordt geweven, van wol dat door de boeren zelf wordt gesponnen. In Staphorst werden enke le boerderijen bezichtigd, terwijl een lezing werd gehouden over de gebrui- ken aldaar. In Dedemsvaart werd de tricotagefabriek ,,Delane" bezichtigd, terwijl in Zwolle o.a. de Grote Kerk en het Muséum werden bezocht. Ten zeerste voldaan werd Vrijdags de te- rugtocht aanvaard. In September wor den de meisjes van den Hulst voor een tegenbezoek in Slochteren verwacht. SCHILDWOLDE. De Chr. Kleuter- school, alhier, maakte met de auto van de heer Wachter een uitstapje naar Zeegse en Patei-swolde. Van de autotocht, de zandverstuiving, de speeltuinen en het water werd door de kleinen met voile teugen gcnoten. Onder het genot van de vele tracta- ties en door het fraaie zomerweer werd deze dag voor de kleuters een onvergetelijke. OVERSCHILD. Van de 7 cursisten, die ter plaatse een cursus voor het Middenstandsdiploma volgden, ont- vingen 5 bericht, dat zij tegen het en In Indonésie zijn, ondanks de goede wil die de Nederlandse regering het hôtel Themmen, waarbij ook een steeds heeft getoond om door middel van onderhandelingen tôt overeen- aantal ouders van oud-leerlingen] stemming te komen met de Republikeinse regering, een goede wil, die aanwezig waren. Na een openingswoord van de heer Broekema, waarin hij erop wees, dat dit de laatste maal zou zijn dat hij de leiding van een dergelijke ouderavond van de ULO-school te Zuidbroek had, gaf hij het woord aan de heer G. J- Kasteel, oudste onderwijzer van de school. Deze memoreerde, wat de heer Broekema in de 25 jaar dat hij aan het hoofd van de school heeft ge- staan, voor het ULO-onderwijs heeft gedaan. In 1922 gesticht als 2-klassi- ge school, is de instelling uitgegroeid tôt een 4-klassige, en is zij thans bij- kans te klein voor de toevloed van Ieerïingen uit Zuidbroek en omlig- gende gemeenten. Velen heeft de heer Broekema opgeleid voor het in- nemen van een plaats in de maat- schappij, en voor verschillenden is hij een steun en vraagbaak gebleven in het verdere leven. Niet alleen op on- derwijs-gebied, maar ook in 't maat- schappelijk leven stond hij steeds met raad en daad voor iedereen klaar. Thans is zijn tijd gekomen om zijn werk aan de school neer te leggen, hoewel het te verwachten is, dat hij de werkzaamheden buiten de school zal voortzettep. Namens personeel en oud-personeel van de school bood spr. de heer Broekema enige boekwerken aan. Namens de oudercommissie sprak de heer J. C. van der Molen, die de scheidende onderwijzer dank bracht voor het vele dat hij voor de Ieerïin gen heeft gedaan, en bood enige stof- felijke blijken van waardering aan. Mevrouw Broekema kreeg bloemen. Namens het collège van B. en W. sprak bij ontstentenis van de burge meester wethouder Koerts, die wees op de zware taak, die de heer Broe kema heeft vervuld. Als oud-leerlingen spraken de heer van Bergen en Mevr. Steinfoort, die de heer Broekema vooral prezen om de gezellige geest, die op school heerste. Hierna was het woord weer aan de heer Broekema, die zijn blik nog eens liet gaan over zijn gehele loopbaan, en de hoop uitsprak, dat hij zijn maatschappelijke werkzaamheden nog lange tijd zou mogen voortzet- ten. De pauzes werden op zeer verdien- stelijke wijze gevuld door de confé rencier, de heer van Delden uit Nieuw Weerdinge. Na een Maandagavond door de Stakingscommissie bëlegde vergade ring zijn Dinsdagmorgen de landarbei- ders in staking gegaan. Het voederen en melken van de dieren gaat gewoon zijn gang, voor de rest liggen aile werkzaamheden stil. Ailes is rustig. MUNTENDAM. Met ingang van 1 September werd tôt onderwijzeres aan de bewaarschool benoemd mej. E. Olthof van Veendam. Tengevolge van het vlamvat- ten van een petroleumstel ontstond brand in de woning van de fam. Kui- per. Toen de brandweer ter plaatse aankwam was het aan omwonenden reeds gelukt het vuur te doven. Een deel van de inboedel werd verwoest. De in het voorjaar gehouden ba zar ten bate van de „Niwin" heeft f 677.84 opgebracht. Onder grote belangstelling gaf de Muziekver. ,,Elad" Zaterdagavond een openluchtconcert bij de Nieuwe Weg. Zondag hield de Hengelsportver. ,,De Witte Dobber" haar 3e wedstrijd op het Schildmeer. De vangst was vrij goed en de ûitslag als volgt; 1. H. Ve- nema, 2. F. Hensens, 3. E. Wijsbeek, 4. J. de Vries, 5. W. Hut, 6. J. Weis- beek, 7. J. de Vries, 8. W. Weisbeek, 9. L. v. d. Veen, 10. H. Wijngaard. De heer H. Venema gaat nog steeds aan PRINSES MARIJKE GENEZEN. Medegedeeld wordt, dat de oogbe- handeling, welke onze jongste prinses moest ondergaan is ge- slaagd. Na een verblijf van 5 we- ken in een ziekenhuis te Utrecnt, kon zij dit als een gezonde baby verlaten. VERMINDERING VAN DE SUBSI- DIE OP MEEL EN BLOEM VOOR DE BROODBEREIDING. Naar aanleiding van het resultaat van het nieuwe overleg met de Ne derlandse Bakkrijstichting is de be- slissing van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening over een wijziging van de broodprijs opgeschort. Inmiddels zal met ingang van 20 Juli 1947 de subsidie, welke afgezien nog van het bedrag van on geveer 60 millioen gulden, dat bij de huidige wereldmarktprijzen voor gra- nen moet worden bijgepast op de ge- treffende de oorzaken welke hebben1 importeerde en te importeren granen Mook heeft dit besluit van de Neder- hangen of, en zo ja wanneer men een landse regering ter kennis gebracht van de regering van de Republiek, en heeft tegenover de pers een ver- klaring afgelegd van de motieven, die ertoe hebben geleid, waarin hij de nadruk legde op de onhoudbaar ge- worden toestand. MILITAIRE ACTIES. Onmiddellijk is men overgegaan tôt militaire acties. In Batavia wer-1 den republikeinse openbare gebou- wen bezet. De Republikeinse minis- ters Gani en Tamzil werden er onder bewaking geplaatst. Ook het Repu blikeinse persbureau Antara is onder bewaking van Nederlandse troepen gesteld, en gesloten. Later zijn de uitzendingen hervat, doch onder Nederlands toezicht. Ook op andere punten op Java hebben Nederlandse troepen de aan- val geopend, terwijl de Nederlandse luchtmacht actlef was, en verschillen- lende vliegvelden met mitrailleur- en lichte bommen aanviel. Volgens een marine-communique zijn Iandingen uitgevoerd bij Banjoewangi (Oostkust van Java en Pasir Poetil, beroep zal doen op de Engelse Amerikaanse regeringen. VOOR DE V.N. In welingelichte kringen te Londen acht men de mogelijkheid niet uitge- sloten, dat een der mogendheden in het Verre Oosten de Indonesische Investie voor de V.N. zal brengen. Aan Trygre Lie, de secretaris-ge- neraal van de V.N. is reeds een tele- gram gezonden door het comité voor de vrijheid van Noord-Afrika, waarin een eerbiedig beroep wordt gedaan het koloniale probleem onmiddellijk \oor de Veiligheidsraad te brengen. Schoenenbon voor hen, wier stam- kaart-nummer eindigt op 9. In de période 21 Juli tôt 30 Augus tus zullen schoenenbonnen worden uitgereikt aan hen wier stamkaart- nummer eindigt op het cijfer 9, en Noordkust) nadat republikeinse stel-1 aan wier inlegvel zich nog de bon lingen waren beschoten. De reacties g]2 bevindt. Aan deze personen zijn naar men aanneemt een onder- deel van een tangbeweging waarbij Oost-Java wordt af gesloten. De republikeinse woordvoerder te Djokja deelde mede dat er zware ge- vechten aan de gang waren bij Ban- doeng, Semarang en Soerabaja. Er vinden hevige gevechten plaats op de wegen van Bandoeng en Bui- tenzorg naar Soekaboemi, waar grote DE ZONNEKONINGIN Op de grote planeet de zon wonen de zonnestralen. Misschien heb je wel gehoord, dat de zon een brandende bol is, waar zo'n hitte is, dat de aarde er door verwarmd wordt. Dat kan waar zijn, maar ik heb het an- ders gehoord. Je hoeft mij niet te geloven hoor, maar zo is het me ver- telden dat wil ik jullie laten ■wetenOver die zonnestralen, die dus wonen op de zon, regeert de zonnekoningin. Het werk van de zonnestralen ishet licht onder de mensen te brengen en de zonne koningin verdeelt dat allemaal pre- cies. Dat gaat al zo sinds eeuwen en eeuwen. Maar nu is het een keer ge- beurd, dat de koningin eens wilde nagaan of de mensen gelukkig wa ren met het licht, dat ze ontvingen. Dat kon ze toch weten uit de ver- halen van de zonnestralen, zul je zeggenDat kanmaar de koningin wilde het zelf onder- zoeken. Ze veranderde zichzelf en uit het Landbouw Crisisfonds wordt verleend op meel en bloem, bestemd voor de broodbereiding, van f 8.50 tôt f 6.80 per 100 kg. worden verminderd. De subsidie, welke thans nog 5 cent per 800 gram bedraagt, daalt dan tôt 4 cent, hetgeen een vermindering van de uitgaven voor dit doel van rond 68 millioen gulden met 13 millioen gulden betekent. OLIE VOOR PARTICULIERE STOOKINSTALLATIES. De toewijzingen van olie voor centrale verwarming worden gelijk- geschakeld met die van vaste brand- stoffen. 1 Deze toewijzingen bedragen: Ten behoeve van huizen, waarin geen enkel woon- of ander vertrek dat als zodanig kan dienen, van een schoorsteenaansluiting is voorzien; ten minste 1550 liter Ten behoeve van huizen waar een zodanige schoorsteenaansluiting aan wezig is 600 liter olie of een brand- stoffenkaart, naar keuze van de be- woner. Een eenheid vaste brandstoffen wordt gelijk gesteld met 50 liter olie. Ten behoeve van huizen waar één ten behoeve van olie-installaties van particulieren en bedrijfsinstallaties, die na 1 October 1946 werden aange- legd, olie ter beschikking zal kunnen worden gesteld. TRIBUNAAL VEENDAM. Vrijdag j.l. kwamen o.m. de volgen de personen voor: Henderikus Éverhardus Prins, 52 j., wordt een bon naar keuze verstrekt. Muntendam. Hem wordt ten laste ge- me^.1 legd, dat hij lid was van de N.S.B., in 1 welke organisatie hij kring- en 1 groepsorganisator is geweest, en waarvoor hij colporteerde. Verder was hij bij de landwacht en heeft als post commandant daarvan patrouilledien- sten gedaan. Besch. die van beroep ca- féhouder is, heeft bovendien schaarse artikelen voor hoge prijzen aan de Duitsers verkocht. Tôt zijn verdediging kon besch. niet veel aanvoeren. Hij zei slechts dat hij verwachtte, dat de N.S.B. in staat zou zijn de slechte economische toestand te verbeteren. Mr. Douwes drong op clementie aan. Willem de Wit, 61 j., landbouwer te Een bon overeenkomende leeftijd en geslacht zal worden uit gereikt in dit tijdvak aan kinderen geboren in een der maanden Juli of Augustus van een der jaren 1932 t.m. 1945, alsmede aan kinderen geboren in September of October 1946. de kop. De heren J. P. Bos en K. Edens kwamen ctezer f^en tôt de ontdek-,----in de gedaante van een klein kmg, dat al hun kuikens g estraaltje En opdat niemand zou dood. Vermoedehjk heeft een wezei ze Qp rels was, liet ze m de diertjes doodgebeten. dig dagen de zon achter een paar In het gemeentehuis hield, na grote regenwolken verawijnen. Nie- een inleiding aoor de heer Burgemees- j rr.and mocht haar zien of horen, de ter Groenendaal, de maatschappelijk mensen moesten binnen zijn, als ze werkster Mej. Wildeman voor een 20-j Qp aarde daalde en daarom zorgden tal genodigden een causerie over dg dikke regenwolken voor een he- Maatschappelijk werk. Mej. Wildeman ziet het maatschap- pelijk werk als het opvoeden tôt bur- gerzin hetgeen uiteenvalt in de vol gende 4 groepen: volksontwikkeling en jeugdwerk, maatschappelijk hulp- betoon, woninginspectie en kinderbe- scherming. Er werd gewezen op de noodzakelijkheid van een buurthuis en het aanstellen van een gezinsver- zorgster. De burgemeester besloot de bijeen komst na een uitvoenge gedachten- wisseling. vige onweersbuiToen het on weer voorbij was en het weer licht begon te wordenwas daar er- gens op aarde dat kleine zonnestraal- tjedat de zonnekoningin was. Zouden de mensen me werkelijk nodig hebben? dacht ze angstig of zou het toch niet waar zijn. Stilletjes kroop ze uit haar schuil- plaats, dat was een oude schuur op het land en ze glipte voorzichtig naar een boerderij, die een eind ver der op de weg stond. Het liep al te gen de avond en door het onweer was het net of het eerder donker ge- worden was. Daar in de grote keu- kenkamer van de boerderij zaten mensen om een tafel. En daarboven hing een zon. Een grote zon, die licht verspreidde. Wat was dat? Deze Westerbroek, was door de advocaat kamer was licht, de mensen konden fiscaal buiten vervolging gesteld tegen er bij lezen, maar het was het zon- betaling van een boete van f 7500. licht nietDat scheen hun niet Hiertegen was hij in verzet gekomen. te hinderen. De zonnekoningin wilde Uit getuigenverklaringen bleek, dat hier niets van weten. Hier hadden de Wit een ,,dood-lid" van de N.S.B. ze haar dûs niet nodig. De mensen was, die zich niet met de beweging be- konden licht maken zonder zon. Ver- moeide. drietig trok de zonnekoningin weg.1 Mr. Benes zei, dat zijn client in ver- Ze trok door het bos, daar was het zet gekomen was omdat de boete van donker. De vogels zullen wfel niet de advocaat fiscaal is gebaseerd op 'n zingen als ze de zon niet zien, dacht vermogen van f 84.000, terwijl taxaties zekoekoekzo klonk het hebben uitgewezen, dat zijn vermogen tegelijkertijd. Dat was die ene won- „siechts" f 46.000 bedraagt. derlijke vogel koekoek, noemen de, Jacobus Spoor> 25 jaari Sappemeer. mensen hem, die s avonds roept, m Deze beschuldigde was niet versche- t donkere boskoekoekkoe- nen zaak werd daarom uitgesteld koek.... en dan zeggen de mensen - t h nu komt er regen, de koekoek roept. j p De zonnekoningin werd angstig..! Vrijdag a.s. zullen terechtstaan: Wil- zouden de vogéls me ook niet nodig lem Pot, 58 j., Muntendam; Jantje hebben? I VisserDodde, 53 j., Muntendam en (Vervolg Woensdag a.s.) I Derk Koning, 27 j., Hoogezand. AARDAPPELS ROOIEN. De tijd van het aardappel rooien men is een nationaal belang. Er moet staat weer voor de deur. Dagen van] hulp komen voor de boeren, maar wroeten in de grond, van kruipenj anders dan in 1944. Hoe het toen was van plant tôt plant, terwijl de zon op daaraan herinnert onderstaand ge- je rug brandt, of de regen je kleren dichtje. Dit is destijds niet gepubli- doorweekt en maakt dat je over de grond moet kruipen, die drassig is en vol plassen. Maar het is ook een tijd waarin de arbeider wat meer kan verdienen dan gewoonlijk, mits hij hard werkt. Dat de aardappels uit de grond ko- TIJDVERSCHIJNSEL 1944. Niet alleen voor de boer ceerd, want indien er een lichtstraal- tje in de breinen der bezetters was doorgedrongen, en zij hadden de laatste regels begrepen, dan zou het er voor de dichter en voor hen die hadden medegewerkt aan de publi- catie lelijk hebben uitgezien: Verplicht aardappelrooien). maar ook voor ons allen Verschenen is het jaarverslag der Nederlandse spoorwegen, dat naast de financiële resultaten van het af- gelopen jaar, ook vele gegevens be- vat, die onze lezers zullen interes- seren. Het reizigersverkèer. Ondanks de moeilijkheden kon het reizigersvervoer behoorlijk worden verwerkt. Tengevolge van materiaal schaarste bleef het beneden hetgeen wij voor de oorlog gewend waren Door de reizigerstreinen werden 19.908.951 kilomers afgelegd, door de goederentreinen 9.367.937 km. In to taal werden dus bijna 30 millioen treinkilometers gereden, dit is 750 maal of ruim tweemaal per dag de aardomtrek. In de loop van het verslagjaar konden reeds op verschillende tra- jecten, waarop het treinverkeer werd hersteld, de van de aanvang af als tijdelijke vervanging of aanvulling bedoelde autobusdiensten worden op- geheven. Weg en werken. De totale lengte van het spoorweg net bedroeg aan het einde van het verslagjaar 3542 kilometer en was| Wij besluiten met het geven van daarmee nagenoeg gelijk aan de om- enkele cijfers voor de liefhebbeis vang van het net vôôr de oorlog. Het geëlectrificeerde net omvatte 286 kilometer (met 716 kilometer bo- venleiding) tegen 566 kilometer voor de staking. Van de elf grote bruggen. die op 31 December 1945 nog onberijdbaar waren, werden in de loop van het verslagjaar zeven hersteld of door een hulpbrug vervangen, namehjk de spoorbruggen bij Venlo, Zwolle, Zwijndrecht, Zutphen, Moerdi.ik, Mook en Westervoort. Op 31 December 1946 waren nog onberijdbaar de spoorbruggen bij Zaltbommel, Hedel, Baanhoek (Slie- drecht) en Rhenen. Inmiddels zijn op de laatste na, ook deze bruggen m de loop van 1947 weer in gebruik ge nomen. Personeel. Op 31 December 1946 waren in to taal 39.976 personen in dienst van de N.S. De personeelsuitgaven eisten f 126.834.000 of 70.9 van de totale expl.kosten op, tegen f 115.457.000 of 85 in 1945. Cijfers. daarvan. Het zijn cijfers, die bij de afsluiting van een période van tijde- lijk herstel en het begin van het definitief herstel een bemoedigend beeld geven van de resultaten van het bedrijf der N.S.: Het exploitatieoverschot bedraagt 84 millioen, d.w.z. de ontvangsten overtreffen de dagelijkse uitgaven met 84 millioen. Uit dit bedrag is in de eerste plaats de bijna 7 millioen rente betaald over de obligatielenin- gen. Vervolgens is, ter instandhou- ding van het bedrijf, 59 millioen af- geschreven. Het batig saldo van 18 millioen dat dan overblijft, is als volgt aangewend: een extra-afschrij- ving van ruim 9 millioen, een uitke- ring aan de' Staat van 7.5 millioen en tenslotte 4 dividend over het kapitaal van 10 millioen, welk ~kaji- taal geheel in handen van de Staat is. In totaal ontvangt de staatskas dus van de Spoorwegen over 1946 een bedrag van 7.9 millioen. De extra-afschrijving van ruim 9 milli oen is noodzakelijk in verband met de bij zonder e tijdsomstandigheden. Het exploitatie-overschot van bijna 84 millioen op een totaal aan ont vangsten van 263 millioen, leverde de gunstige exploitatie-coëfficient van 68.8 op; dat wil zeggen dat de explpi- tatiekosten 68.8 van de bruto-ont- vangsten uitmaakten. Is de oogsttijd de belangfîjkste tijd van het jaar, Als het aardappelloof sterft en de bladren vallen Dan is 't haast je en repje, en: grijp ze nou maar. En als soms de nood dringt, gaat ieder zich melden Op verzoek of spontaan, hetzij arm hetzij rijk, Dan laat die echt Hollandse geest zich weer gelden Want op het aardappelland zijn ze allen gelijk. En mocht er soms- iemand nog aarzeling tonen Geen standing of afkomst wordt hierbij geteld, Mocht hij een kasteel of een villa bewonen Hij dingt mee naar de eer van het aardappelveld. „Kom mee, gij agent en kom mee commissaris Kom mee fabrikant en kom mee advocaat, Klerk en accountant, toe, volgt de notaris Blijf niet weg rentenier maar wees ook kameraad. Kom mooie typiste, geen waarom of maren Voor jou is 't geen kunst, je hebt tienvinger-systeem, Komt U ook mee meneer, maak toch heus geen bezwaren De oogst saboteren dat 's klein en gemeen! En gij lieve Freule, gij Juf jes en Muv-jes Wat? Kramp in je dijen en je benen zo doof? Kom toon je nu hier eens geen zielige nufjes Masseert u ze flink met wat aardappelloof!" De Hollander wil va|n de oorlog niets weten Maar voor zijn aardappel gaat hij desnoods door het vuur, Dât doet hem zijn geldla en toonbank vergeten Want aardappelnood brengt zijn land overstuur. Eén oproeping maar, en ze gaan allen zich melden Ze zeggen geen woord maar vâst staat hun besluit, Luid schalt er hun krijgslied langs d' aardappelvelden Ze zitten er in maar ze zullen er uit! 1944. R. S.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2