Ri W a 1 PURGAŒEH DE TOESTAND IN INDONESIE. „De Geschiedei Watgeeftde Radio? VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS Rechtszaken ZEILEN tmi EXAMENS BURGERLIJKE STAND Bonnen voor Tahak en een Ei. Stand der gewassen. Jeugdboeken. Goede wijn behoeft geen kra: een boek van de verleden jaar ieden Engelse schrijver H. G. behoeft niet meer geprezen te den. Natuurlijk zou de vertalin het Nederlands nog te wensen kunnen laten. Maar wie de oors] kelijke roman heeft gelezen, en i na de vertaling onder ogen krijg zal ervan overtuigd zijn, dat van Deilen hier voortreffelijk heeft gedaan. ,,De Geschiedenis van Meneer ly" is een boek zoals gebruik van Wells vol fijne humor, tige, geestige passages en origi goedgekozen beeldspraak, terwij] verhaal de toets der critiek met kan doorstaan. Meneer Polly, een verwend jo mens, komt op eigen benen te s en dan blijkt, dat het leven haï voor een fantast, een dromer, 2 hij zich ontpopt. Hij wordt in manufacturenvak opgeleid, krijg ene baan na de andere, tôt zijn ders erfenis hem ten deel valt. betekent vacantie, in welke tijd zich in verschillende amoureuze p kelen stort, die eindigen in een welijk met zijn nichtje Mirjam. Het huwelijk is een mislukk evenals het saaie leven achter toonbank van een dorps-manufai renhandeltje. En na 15 jaar kwam tôt de conclusie, dat zijn leven eig lijk niet levenswaard geweest Deze conclusie kwam gelijktijdig een lust tôt zelfmoord. Deze misd zou gepaard gaan met brandsticht om de sporen van de moord te doezelen. Maar toen hij alleen tweede misdrijf in praktijk bra betekende dit, dat hij dakloos we Het feit dat hij een oude dove bu vrouw uit een brandend huis re( maakte hem ten slotte nog de h van de dag, en de verzekering taalde uit. In een rebelse bui neemt mem Polly een klein deel van de uitj keerde som, en gaat er van door. 1 belandt in een plattelandsherbe waar een neef van de herbergierst een slecht mens, hôhi de oorlog v< klaart. Hoewel de zwakste, beha Polly de overwinning, en dan beg: een nieuw en gelukkiger leven vc hem, als manus-van-alles in de h( berg. Wij zullen ten slotte een fragme weergeven uit dit voortreffelij boek, hiervoor kiezen wij een twii gesprek met een buurman uit i tijd dat Polly nog manufacturier w< Helaas moeten wij dit geestige fra ment afbreken wegens de beperk ruimte. Rumbold, de porseleinhandelaar u de winkel vlak er naast, scheen he van begin af aan vijandig gezind zijn, zonder dat de reden daarva duidelijk was. Hij pakte zijn kratte altijd uit met zijn rug naar zij nieuwe buurman toegekeerd en va stonde af koesterde meneer Poli wrok en haat jegens die onbeleefdi nietszeggende strook van het mem dom; hij wilde erin prikken of erti gen schoppen of er hekelende wooi den tegen richten. Maar je kunt ee rug nu t-enmaal niet over de hekc halen, wanneer je geen vriend heb die je even kunt aanstoten, terwij je dat doet. Ten slotte kon meneer Polly he niet langer uithouden. Hij ging o] Rumbold af en porde hem even aar. „Hédaar!" zei Rumbold, terwijl hi zich plotseling overeind richtte ei zich omkeerde. „Kunnen we niet eens een andel gezichtspunt hebben?" vroeg menee; Polly. „Ik ben beu van die elevath van het achtereind". „Hè?" zei de heer Rumbold, dit zich volkomen verbijsterd voelde. „Van aile gewervelde dieren is d« mens het enige dat zijn gezicht naai de hemel wendt, waarde vriend. Programma van de R.O.N. Woensdag 23 Juli: 18.15 De Stem van het Noorden. Hierin o.a. J. G. Mulder met commentaar op de laatste wa- tersportgebeurtenissen. 18.35 R.O.N.-sextet onder leiding van Louis Drenth. 19.00 Hilversum II. 19.15 Landbouwkwartier. T. Allers- ma, Zuurdijk, spreekt over Groninger combinaties voor ra-i tionele bedrijfsvoering. 19.30 Gram. muziek. 19.45 Noordelijk Strijdkrachtenpro- gramma. 20.00 Sluiting. Donderdag 24 Juli: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Kleinere vioolcomposities. Louis Drenth, viool en Anton Tump, piano, spelen werk van Corelli, Beethoven, Kreisler en Albeniz. 19.00 Landbouwactualiteiten. 19.10 Gram. muziek. 19.15 Groninger kwartier. W. A. Ritskes spreekt over „Humor, parodie ennog iets" (I). 19.30 Sluiting. Vrijdag 25 Juli: 18.15 De Stem van het Noorden. Hierin o.a. een praatje over de Nationale Bedevaart naar Dok- kum. 18.35 Sonates van Ludwig van Beet hoven (III). Willem Knikker, viool en Andréa Elkenbracht, piano, spelen de Sonate in c kl. terts, opus 30 no. 2. a. Allegro con brio. b. Adagio cantabile. c. Scherzo. v d. Allegro. 19.00 Hilversum II. 19.15 Literair kwartier. „Nieuw pro- za". Fokke Sierksma bespreekt werk van Jo Boer en Adriaan van der Veen. 19.30 Sluiting. Zaterdag 26 Juli: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.30 Hilversum II. 19.00 Drs. Fop. I. Brouwer, biologisch mçdewerker, bespreekt brieven j en boeken. 5 19.15 Noordelijk weekoverzicht. 19.30 Sluiting. SAPPEMEER. Een inwoner dezer gemeente is aangehouden wegens diefstal van een schaap. Na beken- tenis is hij voor de officier van jus tifie te Groningen voorgeleid. HOOGEZAND Bij de Carrosserie- fabriek op de Molendijk is een ern- stig ongeluk gebeurd. Een nog niet geheel gereedgekomen bus stond voor de fabriek. Een der arbeiders kroop eronder om werkzaamheden aan de carrosserie te verrichten. Terwijl de man hiermede bezig was kwam de chauffeur uit Oude Pekela en zette de wagen in beweging. Het gevolg was dat de arbeider, de heer Dolfin uit Westerbroek ernstig werd gekneusd en naar het ziekenhuis te Groningen moest worden overge- bracht. Door de politie zijn enige auto's in beslag genomen, omdat de eige- naars niet in het bezit waren van een rijvergunning. Dinsdag lag het schip „Hoop op Welvaart" (schipper E. Rosinga) in het Winschoterdiep. Het schip „De Blijde Aankomst" (schipper H. Roding) voer er langs. Tengevolge de zuiging van het water dreef het stilliggende schip naar het midden ven het kanaal en kwam in aanva- ring met de passerende boot. Voor- al de „Hoop op Welvaart" kreeg ernstige averij. FOXHAM. In navolging van an dere buurtverenigingen wenst ook de buurtvereniging hier een reisje te organiseren voor ouden van da- gen. Daar haar financiën echter on- toereikend zijn, zal een beroep wor den gedaan op de bewoners van dit deel van Hoogezand. Er zal een col lecte worden gehouden. KIEL-WINDEWEER. De Bond v. Plattelandsvr. hield onderling een tentoonstelling van de bolbegonia's, welke dit voorjaar aan de leden werden uitgereikt. le, 2e en 3e prijs- winnaars werden resp. de dames VegterSchrage, TillemaBeuker en v. d. ArkDoornbos. De dames LambersDouwes en Bossema Reinders kregen een troostprijs. De her Smalbil Jr. gaf een zeer duide- lijke en- intéressante uiteenzetting over bloemen. Tôt slot werd het rangschikken van bouquetten be- sproken. EUVELGUNNE. In café Kroeze vergaderde de landbouwver. „Euvel- gunne e.o." Het feit, dat de melkprijs laag is in verhouding tôt de voeder- prijs, werd besproken. Er zal wor den geprotesteerd tegen de ver- zwaarde veeaanslag 1948. De contributie der vereniging werd verhoogd. RUISCHERBRUG. De oudste leer- lingen van de lagere school maak- ten een fietstocht over het Hogeland. De kleineren gingen per bus naar Paterswolde. ENGELBERT. Terwijl de wagen van de melkrijder M. bij het station stond, hebben onbekenden er drie wielen met iuehtbanden afgehaald. Toen de heer J. v. d. Molen met een voer hooi van de spoordijk reed, geraakte het leidsel tussen een wiel. De hèer v. d. M. geraakte met de rechterhand bekneld. Dr. Anderson constateerde inwendige verwondin- gen. Met algemene stemmen werd de heer A. H. W. Hoogeveen, alhier, benoemd tôt hoofd der school in Zuidlaren. In café Oosting werd een hen- gelclub opgericht met aanvankelijk 11 leden. Het bestuur bestaat uit de heren H. Meinds, H. Zonderman en H. de Wit. De postduivenverenigingen hielden wedvluchten vanaf St. Quentin (afstand 443 km.) gelost om 8 uur. Van P.V. „Vriendenkring" was de aankomst als volgt: 1, 6 S. Grofsmid; 2, 7 Gebr. Meijer; 3, 8 B. de Vries; 4, 5 J. de Vries. De kam- pioenschappen 2e tour werden ge- wonnen door 1. B. de Vries; 2. S. Grofsmid en 3 Gebr. Meijer, resp. met 532, 451 en 405 pt. De wissel- beker werd dit jaar gewonnen door de heer B. de Vries. De uitslag bij P.V. „Zwaluw" was: 1. N. Jager; 2. H. Meijer en 3, 4 A. Oldenburger. Kinderen van de laagste klas- sen der scholen maakten Donderdag o.l.v. het onderwijzend personeel een uitstapje naar Emmen, waar de die- rentuin werd bezocht. DE TUCHTRECHTSPRAAK VOOR DE VOEDSELVOORZIENING IN MEI 1947. In Mei 1947 ontvingen de diverse parketten van de Ambtenaar voor de Tuchtrechtspraak voor de Voed- selvoorziening in totaal 5.956 proces- sen-verbaal. In 165 zittingen werden 3.029 uitspraken gedaan. De opge- legde boeten bedroegen in totaal f 452.360, terwijl in 2096 gevallen voor een totaal bedrag van f 123.826 aan schikkingen werd betaald. Voorts werden in 148 gevallen waar- borgsommen opgelegd tôt een totaal bedrag van f 31.140. In 10 gevallen werd tôt sluiting van het bedrijf overgegaan, in 14 gevallen (waar- van één voorwaardelijk) tôt intrek king van de vergunning en eveneens in 14 gevallen (waarvan één voor waardelijk) tôt uitsluiting van toe- wijzingen. Het Centraal Collège deed 97 uit spraken in hoger beroep, waarbij voor een bedrag van f 47.097 aan boeten werd opgelegd. In 4 gevallen waarborgsommen opgelegd tôt een totaal bedrag van f 2500. Voorts gelastte het Centraal Collège in 5 TRIBUNAAL GRONINGEN. Uitspraak: J. H. Brouwer, Hark- stede: Internering tôt 24 Oct. a.s. en 10 jr. ontzetting uit de kiesrechten. TRIBUNAAL VEENDAM. Uitspraken: D. A. Huisman, Landb., Munten- dam. Inten. tôt 14 Mei 1948. Kies rechten vervallen. Verb.verkl. radio en f 6000. Klaas Tolhuizen, IJzerhandelaar, Sappemeer. Inten. tôt 16 Oct. 1948. Nederlandschap vervallen. Verb.ver- klaring van f 500. Dirk van Loenen, Westerbroek. Intern. tôt 15 Oct. 1948. Verlies van beide kiesrechten. Berend Brugge, Sappemeer. Direct in vrijheid gesteld. Nederlandschap verloren. Willem de Witt,^ 61 jaar, landbou- wer te Westerbroek. Internering was voldoende. Kiesrechten vervallen. Verb. verklaring van f 3500. W. Pot, ex-burgemeester van Mun- tendam, 58 jaar. Intern. tôt 24 April 1951. Verb. ver kl. radiotoestel en f 1000. Kiesrechten vervallen. Jantje VisserDodde, 53 jaar. Muntendam. Intern. 15 April 1948. Verlies kiesrechten. Derk Koning, Scheepstimmerman, Hoogezand. Direct in vrijheid. Ne derlandschap verloren. Zondag j,l. hield de Zeilvereniging ,,Het Zuidlaardermeer" haar tweede watersportdag. Omstreeks 9 uur heette de voorz. bijna 100 gasten in het paviljoen y. d. Schuur welkom en droeg de lei ding over aan het uitvoerend comité onder voorzitterschap van de heer W. Wildeboer. Allereerst werden door oud en c jong allérlei spelen gedaan, waarbij gevallen voorwaardelijk sluiting van de *och reeds vrolijke sfeer nog het bedrijf, in één geval voorwaar- werd geaccentueerd door een ui s - delijk intrekking van de vergunning; kend muziek-ensemble van E y en in 3 gevallen (waarvan 2 voor waardelijk) uitsluiting zingen. van toewij- KOLHAM. Er worden hier ter plaatse geregeld kuikens ontvreemd. Zo thans bij de heer R. L., waar aile kuikens verdwenen, doch de kloek achter bleef. Men zij dus gewaarschuwd. Even- tueel kan men alarminstallaties ge br uiken. SLOCHTEREN. De waterschap „Duurswold" vergaderde alhier. In- gekomen was een schrijven van Ge- - deputeerde Staten, waarbij aan het waterschap „De Veentjerpolder" vergunning werd verleend tôt het vervangen van de electromotor door een dito van 60 p.k. met waterop- brengst van 45 M3 per minuut; aan het waterschap „De Ruigsterpolder" tôt het plaatsen van een electro motor van 25 p.k.; aan het water schap „Duurswold" tôt het vervan gen van een vaste brug over het Wagenborgermeer te Schaapbulten door een duiker; aan het waterschap ..Wagenborgen" tôt het oprichten van een bemalingsinrichting. De re- kening en verantwoording over het dienstjaar 19461947 werd voorlo- pig vastgesteld. De inkomsten be droegen f 155.107.06, de uitgaven f 116.962.58, zodat er een batig saldo is van f 38.144.48. Tenslotte werd nog lang gediscussieerd over de nieuw te bouwen brug over de Mun- nekesloot te Tjuchem. Besloten werd vast te houden aan een doorvaart- hoogte van 2.70 plus Duurswoldpeil en een doorvaartwijdte van 6 M. ZUIDBROEK. Aanbesteed werd het maken van een duiker van ge- wapend béton in het Kostverlorener Diep met bijkomende werken in weg no. 42 van het Rijkswegenplan 1938 wegvak Jagerswijk-Meedener- tol, in de gem. Zuidbroek. Er waren 8 geldige inschrijvingen, waarvan de hoogste f 28.073 van G. v. Dijken, Musselkanaal en de laagste f 19.825 van de Fa. J. J. Formsma te Grijps kerk. MUNTENDAM. Tôt volontair ter secretarie werd door B. en W. be noemd de heer B. E. C. Vegter van Veendam. -r Het driejarig zoontje van de heer P. Akkerman viel in een teil kokend water, en bekwam zulke ernstige verwondingen, dat over- brenging naar een ziekenhuis nood- zakelijk was. Vandaag herdenkt de heer T. Pater de dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de landbouwer J. Glas. De heer Pater is bestuurslid van verschillende verenigingen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK HOOGEZAND—SAPPEMEER. Nieuwe aanwmsten. Wijsbegeerte. Durant. In de hof der wijsbegeerte. Sociale wetenschappen. Ledden Hulsebosch, Van. Veertig jaren speurderswerk. Vollenhoven, Van. De eendracht van het land. [Internationale politie- macht.] Taal- en letterkunde. Groot, De. Moederkoren. Natuurwetenschappen. Kruseman. De wonderwereld der che- mie. Toegepaste wetenschappen. Handwerkboek, Het, met breimodellen voor groot en klein. Wijnand. Een schip wordt gebouwd. Zweypfenning. ConstructieYvan zweef- vliegtuigen en wenken voor de bouw- leider en de zweefvliegtechnicus. Aardrijkskunde, Land- en Volken- kunde. Wormser. Indië-vaart. Geschiedenis. Duinkerken, Van. Wereldhistorie per post. Maasdijk, Van. Andermaal schuldig! Nederlandse en in 't Nederlands vertaalde romans. Bakker. Branding Boie. 't Meisje van het eiland. Boo. Hoera! We leven nog! Carmiggelt. Honderd dwaasheden. Liibke. Kaap Sidney Head. Vis. Gerucht op de Delta. Chr. Duitse romans. Mann. Das Gesetz. Artz. Achter ronkende motoren. [11 14 jaar.] Jurgens. Loekie Hoogwaard. [1618 jaar.] Prins. Ongeveer 12 uur ging men „scheep" en een grote vloot volgde de fraaie motorkruiser „Mien" van de heer J. Kliphuis. In Midlaren werd een wandeling gemaakt, en daarna trok men de bossen in om er te pick- nicken, te spelen en te luieren. Om zeven uur reikte de heer Wil deboer de prijzen uit in het pavil joen, waar men bij muziek en dans nog enige tijd bijeen bleef. Het door Heveadorp-Doorwerth aan Hoogezand geschonken gedenkraam Het moment van aanbieding van het raam door de heer J. van Beep (voorz. N.V.H. Heveadorp-Doorwerth) aan de heer J. Pilkes (voorz. N.V.Ij deze beide heren. Hoogezand). Op de foto ziet men MIJNRAMP IN ILLINOIS. In een mijn in de Amerikaanse staat Illinois heeft zich een ontplof- fing voorgedaan, waarna brand is uitgebroken. Van de 500 arbeiders, die zich op het moment van de ramp in de mijn bevonden zijn 15 20 in- gesloten. Verder zijn 28 personen tengevolge van de brand om het leven gekomen, terwijl de toestand van een 5-tal gewonden zeer slecht is. Geslaagd voor: MULO A: W. Laan, Sappemeer. Hoofdacte, Groningen: K. P. Nico- lai, Siddeburen. M.T.S, Groningen, afd. Weg- en Waterbouw: W_ H. Lamein, Hooge zand. Staatsexamen voor Muziek (Piano L.O.): E. v. d. Glas, Veendam. Middenstandsexamen, Assen: |Hamminga, Muntendam; H. te Have, Zuidbroek; W. Hazenbroek, Siddeburen. Middenstandsexamen, gedaan te Assen: Jac. Bootsman, Hoogezand; Joh. Bos en Mej. M. Bos, Sappemeer; K. Bos en T. J. Albronda, Slochte- ren, H. Blaauw, Siddeburen; T. H. Bos, Muntendam en Mej. B. de Blet court, Slochteren. Huishoud-examens gedaan te Veen dam: de dames Th. H. M. Mulder en G. Veerkamp, Sappemeer; R. Slim, Zuidbroek; H. G. Starke, Hoogezand en J. J. Breemhaar, Tripscompagnie. IIulp in de huishouding: J. F. Hoe- d.emaker, Hoogezand; A. Douwes, Sappemeer; G. Knapper, Zuidbroek; G. Hoving, Kropswolde. Costuum- naaien: R. Starke, Zuidbroek. Ver- volg-cursus koken en naaien: H. L. Boerma, Borgercompagnie; J. Gru- ben, Sappemeer; St. Hartman en R. Starke, Zuidbroek. Landbouwhuis- DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Electrische stroom heeft te Rot terdam twee doden geëist. Een 21- jarige dame wilde een electrisch strijkijzer gebruiken, dat echter de- fect was en onder stroom stond. SAPPEMEER, 17—23 Juli 1947. Geboren: Teunis, z. v. Roelof Kliphuis en Geertje Lambeck; Geer- truida, d. v. Geert Smit en Anne- chien Kraster; Antje, d. v. Heiko v. Wijk en Hendrikje Kleefman; An dréas Jacob, z. v. Jacob Milius en Johanna Maria Henderika Lieberom Hoogezand; Siementje, d. v. Hendrik de Boer en Engeltje Huisman. Ondertrouwd: Rudolphus Georgi- us Gerhardus Wortelboer, 27 j., Sap pemeer en Anna Margaretha Maria Bodewes, 22 j., Hoogezand; Berend Smit, 27 j. en Maria Jacoba de Groot, 21 j., b. v. Sappemeer. Getrouwd: Geert Tonnis Werkema en Maria Johanna Bos, b. v. Sappe meer. Overleden: Klaaske Runhart, 67 j., echtg. v. Warner Huizing. HOOGEZAND, 17—23 Juli 1947. Geboren: Jan Freerk, z. v. Willem Rieks en Grietje Raatjes, Lula; Jantje, d. v. Hendrik Scholtens en Geessien Grissen, Westerbroek; Wil lem, z. v. Cornelis Hulshof en Jantje Kalsbeek. Ondertrouwd: Jan Aten, 25 j., Hoogezand en Eldina Tammenga, 23 j., Noorddijk; Edzerd Hulshof, 33 j., Foxhol en Aaltje Veen, 27 j., Wes terbroek; Rudolphus Georgius Ger hardus Wortelboer, 27 j., Sappemeer en Anna Margaretha Maria Bode wes, 22 j., Martenshoek. Getrouwd: Maarten van Emmerik 23 j., Hoogezand en Aukje Jantje Buning, 23 j., Foxham; Menno Reh winkel. 23 j., Amsterdam en Johan na Elisabeth Margaretha Scheen, 22 j., Hoogezand. Overleden: Klaas Kalsbeek, 80 j echtg. v. Grietje Georg, Hoogezand; Dina Oostland, 73 j., echtg. v. Koert Werkman, Hoogezand. SLOCHTEREN 17 t/m 23 Juli 1947. Geboren: Zwaantje, d. v. J. E. Nie- swaag en Z. Folkersma, Slochteren; Roelfiena Jantje, d. v. E. G. Aeilkema en L. Olthof, Siddeburen; Anna Maria, d. v. G. Kiel en C. Streefkerk, Hark- stede; Roelf Frans, z. v. A. Afcbring en H. van Velzen, Kolham. Ondertrouwd: H. A. ter Borg, 30 j. en E. M. Wakeman, 27 j., b. v. Sidde buren; G. Rengers, 32 j. en J. van Kol- dam, 20 j., b. v. Schildwolde. Getrouwd: B. Pool, 26 j., Sappemeer en M. Vegter, 20 j., Kolham. Overleden: A. van Dijk, 65 j., echtg. van H. Slebe, Slochteren; A. Kuipers, 90 j., wed. van K. Tepper, Kolham. ZUIDBROEK 17 t/m 23 Juli 1947. Geboren: Willem, z. v. Jakob Vast en Wobbegiena Koster. Ondertrouwd: Filippus Strootman, 27 j., Zuidbroek en Berendina Snitjer, 23 j., Noordbroek. Getrouwd: Hinderikus Jager, 22 j,, Zuidbroek en Aldertdina Harmke Blok, 20 j., Zuidbroek; Derk Ploeger 24 j., Hoogezand en Jantje Schut, 20 j., Zuidbroek. MUNTENDAM, 17—23 Juli 1947. Geboren: Henricus Jacobus, z. v. G. H. Swart en A. F. Bulle. Ondertrouwd: Ties Lemain, 24 j. en Johanna Hillechina Abee, 24 j., b. v. Muntendam. VEENDAM 16 t/m 22 Juli 1947. Geboren: Robert Frans, z. v. J. H. Wensing en C. H. M. Nijhuis; Martje, d. v. H. Schuring en F. H. Langerhui- zen, Nw. Pekela; Jan Heijo, z. v. G. J. Smit en G. H. Bennema; Jan, z. v. J. Oldenburger en A. Elzinga; Petronel- la Henderika, d. v. H. H. Keizer en C. A. W. Lukkien; Meinardus Henderikus, z. v. J. Eggens en R. H. Meijer; Wubbe, z. v. J. W. Hiskes en G. P. I. Knigge Wildervank; Gezina, d. v. J. Perdok en E. Beuving, Wildervank; Jeichina Roel- fina, d. v. E. Speelman en A. H. Mar- ring, Gasselte. Ondertrouwd: K. Bos, 28 j. en G. Poot, 26 j., b. v. Veendam; H. J. v. Cal- ker, 37 j. en P. Oosterhuis, 29 j., b. v Veendam; S. H. Groenier, 58 j., Utrecht en J. Grelling, 39 j., Veendam. Getrouwd: K. G. Wetsema en G. de Vries, b. v. Veendam; H. Niejenhuis, Anloo en M. C. Bos, Veendam; W. Pot Anloo en R. Faber, Veendam; J. Ho ving, Wildervank en J. Rustebiel Veendam. Overleden: J. Uitvlugt, 64 j., echtg v. T. Kruizinga. houdcursus: Bé Boiten, Muntendam; K. L. Oldenziel; W. J. G. Oldenziel, J. Schrage en W. J. de Vries, Kiel- Windeweer; J. Breemhaar en J. Hee- ringa, Kropswolde en Kl. Mulder, Borgercompagnie. Primaire cursus: J. Blaupot, A. Knevelbaard, T. v. d. Poel en A. F. Wijsbeek, Muntendam; J. Sikkerman, Sappemeer; W. Drenth en E. Kroeze, Zuidbroek. Handelskennis L.O. te Den Haag: de heer A. A. Swarts, onderwijzer aan de Oosterschool te Sappemeer. De heer Swarts werd opgeleid door de heer G. Sipms, Sappemeer. Groningse Kook- en Huish.scliool: Huishoudkundige: I. J. Hommés, Sappemeer; G. H. J. Meijer, Slochte ren. Hulp in de huish. W. A. Boit, Oosterhoogebrug. Huishoudschool, Hoogezand. In tegenwoordigheid van het bestuur der school, moeders van leerlingen alsmede leraressen had Donderdag in de Huish. en Industrie-school t< Hoogezand voor de eerste maal de uitreiking van diploma's plaats. Bij ontstentenis van de voorz. sprak de vice-voorz., de heer A. van Dijk een kort woord. Daarna sprak de direc trice, Mej. Roemeling, tôt de vertrek- kende meisjes en de meisjes die de school zullen blijven bezoeken. Aan 16 meisjes van de 2-jarige primaire opleiding werd een diploma uitge reikt, n.l. aan: Rosa Blaauw, Hoogezand; Lam- mie Bosscher, Hoogezand; Dinie Deurholt, Hoogezand; Jantje Grim- meur, Hoogezand; Grietje- Klok, Hoogezand; Jantje Lubbers, Hark- stede; Klaasje Reinders, Hooge zand; Anna van der Schuur, Krops wolde; Geertje Tepper, Harkstede; Trijntje Kloosterman, Sappemeer; Jantje Teuje, Hoogezand; Jantje ter Veer, Hoogezand; Dina van der Werk, Hoogezand; Antje Wesper- broek, Hoogezand; Biena Arkema, Sappemeer; Lena Boelman, Sappe meer; Rieka Hidding, Kielwinde- weer. Afgewezen: Geen. Vrijdag werd aan dezelfde school de bevordering bekend gemaakt. Deze is als volgt: Hulp in de huishouding le naar 2e jaar: Hilda Duimering, Sappemeer (v.w.); Gertje Hulsebos, Zuidlaren; Truus Hoving, Sappemeer; Jantje Spoor, Sappemeer; Dinie Vegter, Hoogezand (v.w.); Jo Veenstra, Hoogezand. Niet bevorderd: 1. Primair le naar 2e jaar: Harmke Aten, Hoogezand; Harmke Zuur, Hoogezand; Henny Blaauw, Kiel- windeweer; Egbertje Buitenkamp, Sappemeer; Froukje Grasmeijer, Foxhol (v.w.); Sieka de Graaf, Sap pemeer; Klaasje Hulsebos, Hooge zand; Rensje Hoekstra, Sappemeer (v.w.); Harmie Jongman, Sappemeer; Roeli Koning, Sappemeer (v.w.); Ja- nette Smit, Sappemeer; Pia de Vries, Sappemeer; Henkie Kraster, Sappe meer; Jannie Kraster, Sappemeer; Coba van Rhee, Hoogezand; Dina Oosting, Hoogezand; Rieka Ruben, Borgweg; Anneke Ruurs, Kropswol de; Marietje Leidekker, Hoogezand; Alida Remkes, Hoogezand; Stientje Niemeijer, Hoogezand; Kina v. d. Veen, Hoogezand; Dini Menke, Hoo gezand; Annie Nieboer, Hoogezand; Johanna Stege, Hoogezand; Roeli Meijer, Kielwindeweer; Jantje Pie- tersen, Hoogezand; Dirkje Buurke, Hoogezand; Anna de Haan, Zuidla ren; Aaltje Jager, Hoogezand; Trientje Lachenal, Zuidlaren; Elly Speelman, Zuidlaren (v.w.); Anca Spieker, Sappemeer (v.w.); Lida Teuben, Hoogezand; Aaltje Weemhoff, Hoogezand (v.w.); Jantje Werkman, Hoogezand (v.w.); Tini Woldmeijer, Hoogezand; Dina Zin- ger, Zuidlaren; Jantje Tonkes, Zuid broek; Wichertje v. d. Laan, Zuidla ren. Niet bevorderd: 2. In de période van 24 Juli t.m. 9 Augustus zijn de volgende bonnep geldig: „Tabak H 31" en „Tabak H 32" van de tabakskaart, elk voor 1 rant- soen sigaretten of kerftabak. „Tabak H 35" van de gecombi- neerde kaart voor 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. De bonnen „H 04 reserve", „H 07 reserve" en „H 14 Algemeen" van de bonkaarten voor voedingsmidde- len zijn geldig voor het kopen van één ei për bon. op 16 Juli 1947. Als gevolg van het warme en dro- ge weer is de achterstand, welke de lange en koude winter veroorzaakt had, door de zaadgewassen vrijwel in- gehaald. Op de droge gronden treedt zelfs noodrijpheid op, hetgeen de kor- relopbrengst der eerste geoogste per- celen doet tegenvallen. Overal is onder de gunstigste om- standigheden de hooioogst binnenge- bracht. De granen zijn algèmeen kort van stro en plaatselijk ook vrij slap. De wintergranen, behalve de rogge, staan overal bol en zijn meest vrij vervuild door onkruid. Het standcijfer voor de tarwe wordt duidelijk door de wintertarwe gedrukt. De stand is in het Noorden tôt vrij goed. De rogge heeft gemiddeld een nor male stand. Het stro is slap. De oogst is begonnen in het Zuiden en in Over- ijssel. De eerste geoogste noodrijpe percelen brengen maar matig. De la- tere percelen van de vochtiger en zwaardere gronden geven een betere opbrengst. Van de wintergerst kan het zelfde gezegd worden als van de tarwe, de stand is slechts matig. De zomergranen zijn algemeen vrij wel normaal. De haver is echter heel kort en heeft wel van de droogte ge leden, doch op de klei is de stand meest nog goed. Bij peulvruehten zijn geen grote afwijkingen. De stand van de veldbonen is vrijwel normaal. De erwten staan slechts vrij goed, na n j betere stand in Juni. De droogte deed veel schade. De stambonen staan tôt goed, speciaal in Zuid-Holland. De handelsgewassen vertonen een wat wisselend beeld. Het koolzaad staat slechts uiterst matig, behalve in Utrecht en Zeeuws-Vlaanderen. De karwij 4bracht ove? het gehele land een uitgesproken goede oogst. Het kana- riezaad bleef evenals de granen zeer kort. Ook het vlas bleef kort, doch ge middeld over het land is de stand niet onder normaal. De fijne zaden geven niet veel reden voor opmerkingen, behalve dat de stand van het spinaziezaad in 't Zuid- westen slechts matig is in tegensteli ling met het Noorden. De enkele per celen in Noord-Friesland staan er zelfs best voor. Het suikerbietenzaad is slechts vrij goed, doordat er zeer veel misplaatsen voorkomen. Zowel de aardappelen als de bieten vertonen meestal nog een betere stand dan het vorig jaar. Het aardappelgewas is ge- zond en krachtig, hoewel hier en daar de droogte schade deed, welke niet meer door de Juliregens kon worden goedgemaakt. INGFZONDEÎÏ MEDEDELING. 1 M I JNHARDr p Hel" ideale Laxeermiddel PROEFVAART. Op de Eems werd Donderdag de goed geslaagde proeftocht gehouden met het nieuwe motorschip „Nadjoe" gebouwd bij Bodewes' Scheepswer- ven te Martenshoek voor rekening van de heer J. Bakker te Veendam. Het is een R.Q. dekschip, groot ca. 310 ton D.W., het heeft voile dubbe- le bodem voor waterballast en bi mdstof, 2 masten met 2 stuks 2-tons dekmotorlieren, is gebouwd onder klasse Lloyds en Scheepvaart- inspectie en is voorzien van een 200 P.K. Bronsmotor, welke het schip op de proeftocht een snelheid gaf van ca. 9% mijl. Het geheel ziet er keurig uit en het schip werd tôt voile tevredeijheid door de heer Bakker overgënomen. Het vertrekt een dezer dagen voor een lading co kes naar Emden. De Tweede Kamer beraadslaagde over het Regeringsbeleid. Communistische motie verworpen Dr. Beel heeft een onderlioud gehad met een Engelse journalist, en heeft bij dit onderhoud verklaard dat er geen sprake van is, dat de Neder landse troepen verder zullen gaan, dan het herstellen van orde en rust in Indonesië. De minister-president is van mening dat de actie slechts van korte duur zal zijn. Wanneer men de zich ontplooien- biedsdelen, Mr. Jonkman, het woord. de operaties op Java bekijkt, schijnt Hij zette nogmaals de redenen uit- het inderdaad, dat de actie van be-| een, die tôt deze politionele actie trekkelijk korte duur zal zijn. Aan hebben geleid, welke gevolgd zal aile fronten rukken de Nederlandse! moeten worden door overleg, troepen snel op, vrijwel zonder te genstand van de Indonsiërs te on- dervinden. Oost Java is afgesneden, Cheribon bereikt, terwijl zich troe- peneenheden op de weg van Sema- rang naar Djocjacarta bevinden. Reeds enkele dagen na het begin der politionele acties voorspelden neutrale waarnemers een spoedige militaire ineenstorting van de Repu- bliek. De Tweede Kamer, die op reces was, werd voor een spéciale zitting bijeengeroepen. In deze zitting, wel ke Woensdag j.l. plaats had, las de minister-president, Dr. Beel een re- geringsverklaring voor, waarin het beleid van het kabinet werd verde- digd. Er werd gewezen op de schen- dingen van het militaire bestand door de Indonesiërs. Tussen 25 Maart en 15 Juni bedroeg het aantal schen- dingen 681. Ten slotte legde Z.Ex. Beel er de nadruk op, dat de Nederlandse rege- ring harerzijds zou streven naar nieuwe overeenstemming overeen- komstig het staatkundig beginselpro- gramma van Linggadjati. DE KAMER BERAADSLAAGT. Om 7 uur 's avonds kwam de ka mer opnieuw bijeen om te beraad- slagen over de door de regering af gelegde verklaring. Er werden ver schillende stemmen gehoord, waar bij vooral de Communistische kamer- fractie een sterke tegenstander bleek te zijn van het regeringsbeleid. De Communistische afgvaardigde, de heer De Groot, deelde mede, dat het de bedoeling van zijn fractie was een motie in te dienen waarin wordt medegedeeld, dat de kamer niet ac- coord kan gaan met het door de re gering genomen besluit om politio- neel op te treden in Indonesië, en waarin het kabinet verzocht wordt onmiddellijk bevel te geven de vij- andelijkheden te staken. Woensdagavond omstreeks half twaalf werd de zitting geschorst en Donderdagmiddag kwam de kamer opnieuw bijeen. Nadat enkele spre kers aan het woord geweest waren. nam de minister van overzeese niet alleen met de Republikeinse rege ring, maar ook met andere deelsta- ten in Indië. Hij deed namens de re gering een beroep op haar volgelin- gen en op de oppositie te linker en te rechter zijde, opdat niet het wan- trouwen der republiek wordt ge- handhaafd en versterkt. DE MOTIE DER COMMUNISTEN Toen de door de communistische fractie ingediende motie in stem- ming werd gebracht werd deze ver worpen met tegen 9 stemmen. Voor de motie s.^mden alleen de communisten. MENINGEN IN HET BUITENLAND. In de buitenlandse pers is de si- tuatie, welke in Indonesië is ont- staan uitvoerig besproken. In Rus- land wordt de Nederlandse actie vanzelfsprekend sterk afgekeurd. Men noemt het optreden „de invoe- ring van de Truman-Ieer in Indone sië". Maar ook de Britse en Ameri kaanse pers betreurt in het algemeen het Nederlandse optreden. Intussen heeft de nieuwe Nederlandse ambas sadeur te Washington, Mr. van Klef- fens de toestand uiteengezet aan minister Georges C. Marshall. In Frankrijk beoordeelt men de politio nele actie van een andere kant. Hier wordt het nederlandse optreden ge prezen als een krachtige houding. Hoewel de meningen in België iets meer verdeeld zijn, hoort men van die kant geen scherpe afkeuring. TOENEMENDE TEGENSTAND De laatste berichten spreken van een toenemende tegenstand der In donesiërs, vooral bij Modjokerto, waar zij tôt een tegenoffensief zijn overgegaan. De aanval werd afge- slagen. NEDERLANDSE VERLIEZEN IN INDIë. Volgens de jongste gegevens bedragen de verliezen der Ne derlandse militaire macht in In donesië 32 doden, 41 gewonden en 7 vermisten.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2