i I dJ PLAATSEUJK NIEUWS 1 DE TOESTAND IN INDONESIE. Tandarti agi Dr. M. J. d geen WatgeeftdeRac EXAMENS Watgeeftde Radio? KEGELEN LEZERS AAN HET WOORD. „De Geschied DISTRIBUTIENIEUWS EXTRA BON VOOR KORSTLOZE- OF SMEERKAAS. de verlichting te sappemeer Verantwoording N.V.H.-H.A.R.K. Hoogezand Coloradokevers VOETl Verloofd. SAAR JOHANt Zaterdag 2 Stootsho Stedum Geen L. v. geven hier hun voorge lijk, waarv king zal op 6 Aug. Rotterda affad wa Jaffa 24/ Vrijdag pen onzegi Behuwd- e W. c J. de V hun 40-ja eniging te Hoogeza Nieuwel. Dat zij spaard mo de wens v bare Kindf Kleinkinde KATHAR van 1 voorta< De Apotl 00 v» Goede wijn behoeft geen I een boek van de verleden ja leden Engelse schrijver H. j behoeft niet meer geprezenB den. Natuurlijk zou de verti het Nederlands nog te wen kunnen laten. Maar wie de kelijke roman heeft gelezen, na de vertaling onder ogen k zal ervan overtuigd zijn, i van Deilen hier voortreffel heeft gedaan. „De Geschiedenis van Me ly" is een boek zoals gej van Wells vol fijne h tige, geestige passages en goedgekozen beeldspraak, b verhaal de toets der critiek kan doorstaan. Meneer Polly, een verwe: mens, komt op eigen benen en dan blijkt, dat het leve voor een fantast, een dro: hij zich ontpopt. Hij wordt manufacturenvak opgeleid, 1 ene baan na de andere, tôt ders erfenis hem ten deel v betekent vacantie, in welke zich in verschillende amoureu kelen stort, die eindigen in welijk met zijn nichtje Mirjar Het huwelijk is een misj evenals het saaie leven ach toonbank van een dorps-mai renhandeltje. En na 15 jaar kj tôt de conclusie, dat zijn levei lijk niet levenswaard gewee: Deze conclusie kwam gelijktij een lust tôt zelfmoord. Deze zou gepaard gaan met brandi om de sporen van de moord doezelen. Maar toen hij aile tweede misdrijf in praktijk betekende dit, dat hij dakloos Het feit dat hij een oude dovi vrouw uit een brandend huii maakte hem ten slotte nog van de dag, en de verzeker taalde uit. In een rebelse bui neemt Polly een klein deel van keerde som, en gaat er van belandt in een plattelands waar een neef van de herbeiw een slecht mens, hé*n de oorlP ltlaart. Hoewel de zwakste, Polly de overwinning, en dan! een nieuw en gelukkig'er levi hem, als manus-van-alles in berg. 1 Wij zullen ten slotte een fra weergeven uit dit voortref boek, hiervoor kiezen wij een gesprek met een buurman u tijd dat Polly nog manufacturie Helaas moeten wij dit geestige ment afbreken wegens de bej ruimte. Rumbold, de porseleinhandelE de winkel vlak er naast, scheei van begin af aan vijandig gez zijn, zonder dat de reden d£ duidelijk was. Hij pakte zijn k altijd uit met zijn rug naal nieuwe buurman toegekeerd stonde af koesterde meneer wrok en haat jegens die onbel nietszeggende strook van het dom; hij wilde erin prikken oi gen schoppen of er hekelende 1 den tegen richten. Maar je kui rug nu eenmaal niet over de 4 halen, wanneer je geen vriend die je even kunt aanstoten, ti je dat doet. Ten slotte kon meneer P°ll| niet langer uithouden. Hij gin! Rumbold af en porde hem evep „Hédaar!" zei Rumbold, terwi zich plotseling overeind richttl zich omkeerde. „Kunnen we niet eens een a gezichtspunt hebben?" vroeg me Polly. „Ik ben beu van die ele' van het achtereind". „Hè?" zei de heer Rumbold, zich volkomen verbijsterd voelde „Van aile gewervelde dieren i mens het enige dat zijn gezichtj de hemel wendt, waarde v* Programma van de R.C Woensdag 23 Juli: 18.15 De Stem van het Noord Hierin o.a. J. G. Mulde commentaar op de laatst tersportgebeurtenissen. 18.35 R.O.N.-sextet onder leiding Louis Drenth. 19.00 Hilversum II. 19.15 Landbouwkwartier. T. A! ma, Zuurdijk, spreekt Groninger combinaties vo tionele bedrijfsvoering. 19.30 Gram. muziek. 19.45 Noordelijk Strijdkrachte gramma. 20.00 Sluiting. Donderdag 24 Juli: 18.15 De Stem van het Noord^ 18.35 Kleinere viooleomposities' Louis Drenth, viool en 1 Tump, piano, spelen werl; Corelli, Beethoven, Kreisl/ Albeniz. 19.00 Landbouwactualiteiten. 19.10 Gram. muziek. 19.15 Groninger kwartier. W. Ritskes spreekt over ,,Hu parodie ennog iets'; 19.30 Sluiting. Vrijdag 25 Juli: 18.15 De Stem van het Noorder Hierin o.a. een praatje ove Nationale Bedevaart naar kum. 18.35 Sonates van Ludwig van I hoven (III). Willem Knl viool en Andréa Elkenb piano, spelen de Sonate in terts, opus 30 no. 2. a. Allegro con brio. b. Adagio cantabile. c. Scherzo. d. Allegro. 19.00 Hilversum II. 19.15 Literair kwartier. „Nieuw za". Fokke Sierksma besprt werk van Jo Boer en Adr: van der Veen. 19.30 Sluiting. Zaterdag 26 Juli: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.30 Hilversum II. 19.00 Drs. Fop. I. Brouwer, biologi mgdewerker, bespreekt briey en boeken. 19.15 Noordelijk weekoverzicht. 19.30 Sluiting. 1 SAPPEMEER. De heer D. J. Swarts,; alhier, heeft met het corps Rijkspoli- tie, Gewest Groningen, de vierdaagse wandeltochten te Nijmegen volbracht. Vrijdag is er hard gewerkt aan het yersieren van een motorboot, die in het Winschoterdiep lag, nabij de Kleinemeersterstraat. Maar vele han- den maken licht werk. Omstreeks 9 uur was het werk gereed. En Zater dag trok de schuit vol met vrolijke kinderen door het Winschoterdiep, en keerde eerst 's avonds laat terug. Maandag ging het opnieuw het zee- gat, of in dit geval het Winschoter diep, uit. Onder voorzitterschap van de heer A. Mulder J.W.zru, vergaderden Zaterdagavond de leden van de Coôp. Boerenleenbank ,,Hoogezand", geves- tigd te Sappemeer, in het Bontehuis. De omzet in 1946 berdoeg f 48.8 mil- lioen, tegen 61.4 en 30.8 millioen resp. in 1945 en 1944. De rentevoet voor spaargelden is 2.16 De saldi ge- blokkeerd geld verminderden van f 5.500.000 tôt f 3.900.000. Het leden- tal steeg met 18 en bedroeg 469. Na afschrijving op vaste goederen en re- servering voor belastingen bleef er als winst f 23.306.04, welk bedrag bij de reserve wordt gevoegd. Herkozen werden de heren G. Boer, Sappemeer als bestuurslid en J. Marring, Krops- wolde, als lid van de raad van toe- zicht. Zaterdag heeft de directie van de Houtwarenfabriek v/h Kliphuis het personeel een uitstapje naar Fries- land aangeboden. Via Leeuwarden ging de tocht naar Grouw en Wijde Ee. Maandagavond vergaderde in het Bontehuis" de Verenigde Water schappen Kleinemeër en Borgercom- pagnie-Westkant" onder voorzitter schap van de heer A. Mulder J.W.zn, De inkomsten over het afgelopen jaar bedroegen f 5663.29, de uitga- ven f 5242.47; batig sadlo f 420.82. De begroting voor 1947 werd vastge- steld op f 5892.46, de omslag per ha bleef ongewijzigd gehandhaafd op f 7 In verband met uit te voeren wer- ken werd een lening aangegaan ad f 1200.—. Als bestuursleden werden herkozen de heren L. Groeneveld en G. Botke. Laatstgenoemde is reeds vanaf 1919 secretaris geweest. Tôt secretaris boekhouder werd benoemd de heer H. E. Verver te Hoo gezand. Ds. Koster van Akkrum zal, naar wij vernemen op 14 Sept, zijn intrede doen in de Doopsgezinde kerk alhier BORGERCOMPAGNIE. Ten over- staan van notaris C. J. Plaat te Veen- dam werd ten verzoeke van de erven G. Zuurman te Borgercompagnie in t openbaEir verkocht de burgerwoning van erflaters, benevens de werkplaats en de machinerieën van de houtbe- werkingsfabriek te Borgercompagnie Koper werd de heer B. Udema te Alk- maar voor f 20.000. HOOGEZAND. Het Fanfarecorps „H.- S.", onder leiding van de heer L Smid heeft geconcerteerd in 't Wes terpark. Zaterdagavond tegen 7 uur toen men zich reeds begon klaar te maken voor de Zoridagsrust, weei klonken de eerste tonen in de lauwe zomeravond. Vrouwen lieten hun huis werk in de steek en staken hun hoof den buiten de deur. Een paar wande laars bleven staan luisteren, en zij die het concert van A tôt Z wilden horen kozen zich een plaatsje in het gras. Er kwamen meer wandelaars die even bleven luisteren; een paar fietsers stapten af. Een ijsco-venter meende, dat hier gelegenheid was zijn verkoelend hapje aan de man te bren- gen. Mensen gingen; mensen kwamen, maar die gingen waren slechts weinig en er kwamen veel. Zo werd het druk in het anders zo rustige Westerpark. De luisteraars groepten zich rondom het grasveld, waarop de heer Smid en zijn musici een zeer verdienstelijk programma uitvoerden, waarvan ieder nummer steeds met een dankbaar ap- plaus werd beloond. Wederom is door de politie tegen enige personen proces-verbaal opge- maakt wegens openbare dronken- schap. KROPSWOLDE. In de nacht van Zon- dag op Maandag is bij de smederij van de heer Paas, alhier, een auto- stel, dat bij de smederij in reparatie was, ontvreemd. ENGELBERT. De heer C. Hollander verkocht zijn winkelpand onderhands aan de heer T. Klein te Den Helder. Bij het natuurbad, alhier, kam- peren sedert enige dagen, zeven Zwit- sers, uit Lausanne. De landbouwver. maakte o.l.v. de heer J. H. Weender een excursie naar de N.-O. Polder en Giethoorn. Ver schillende landbouwbedrijvcn werden bezichtigd. In café Tuinema vergaderde de plaatselijke pluiraveeteeltvereniging. SLOCHTEREN. Vrijdagavond verga derden de voorlopige commissieleden met de spaarders van de opgerichte afd. van de N.V. Bouwkas Noord-Ne- derlandse Gemeenten in het hôtel „Het Hogehuis". De definitieve com- missie werd als volgt samengesteld wethouder J. Ridderbos, voorzitter; J. Kruizinga, secretaris; J. Fokkens, B. Knollema en J. Groeneveld, raadsle- den; Joh. van Timmeren, Gemeente- Architect en als leden: H. Nieborg, Harkstede; K. Amerika, Kolham; J. Kuper, Kolham; L. Rozema, Schild- wolde; A. Emmens en Andries Lu- dolphi te Siddeburen. Het Chr. Muziekgezelschap „De Woudklank" behaalde op het door de Muziekver. „Constantijn Huygens" te Appingedam georganiseerde concours in de 3e afd. een 2e prijs. De in onze gemeente gehouden Anjercollecte ten bate van het ,,Prins Bernhard Fonds" heeft opgebracht f 151.90. De heer F. v. d. Tuin, technisch ambtenaar in dienst der Gemeente Werken, alhier, is met ingang van 1 Sept, benoemd tôt assistent Gem.- opzichter te Zuidlaren. SCHILDWOLDE. Een 100-tal ouden van dagen uit Schildwolde maakte Vrijdag met 3 Roland-bussen 'n tocht naar Ter Apel, Emmen en Zuidlaren. 't Muziekgezelschap ,,De Woudklank wachtte de terugkerende oudjes te Froombos op en maakte met hen een rondgang door het dorp. s Avonds was er feest in het café Veenhoven. Muziek, zang, enz. vulden de avond. Door personeel van de landbou- wër K. J. Holtkamp, zijn bij zichtwerk op een stuk bouwland, gelegen aan het Schildmeer, twee roggestelen ge- vonden elk voorzien van twee aren. Dat dit iets bijzonders is bleek uit in- lichtingen van verschillende landbou- wers verkregen. De kinderen van de laagste 5 klassen van de Bijz. School, alhier, maakten Vrijdag, onder leiding van het onderwijzend personeel, een reisje met de boot van de heer Boomstra te Harkstede, naar Harkstede. OVERSCHILD. De rietdekker van der Wolde van Siddeburen, die werk- zaam was op de boerderij van de wed. N. Oosterhuis alhier, gleed van het dak af en klaagde aanvankelijk nog al erg over zijn rug. Hoewel een en ander zich niet bijzonder ernstig' liet aanzien, achtte de dokter het raadzaam de patient per Gr. Kruis- auto naar Groningen te ver voor onderzoek. NOORDBROEK. Een groot aantal personen, die zich destijds niet heb ben kunnen verenigen met het door de Regering verleend ongevraagd eer- vol ontslag aan de heer S. Edema als burgemeester der gemeente Noord- broek, was op Zaterdag 26 Juli in het hôtel Schrage aanwezig om afscheid te nemen van hun oud-burgemeester. De voorzitter van het huldigingsco- mité, de heer H. J. Muntinga, wees erop dat er bij (zeker niet het slecht- toe dat de huldiging schijnbaar wel wat laat komt. Het is echter zo dat men juist op een afstand dikwijls 't beste en onbevooroordeeld iemands persoon en werk kan beoordelen. De heer J. Vos, als ex-hoofd der luchtbescherming, bracht dank en hulde aan het oud-hoofd der gemeen te voor de hulp en steun door hem ondervonden om de Duitse voorschrif- i ten op Nederlandse wijze toe te pas- sen. Aan het einde van de avond dankte oud-burgemeester Edema ontroerd voor de huldiging hem ten deel geval- len, voor de vriendschap ondervonden door hem en zijn gezin. WESTERBROEK. De leden van Westerbroekstermade- en Zuiderma- depolder vergaderden o.l.v. de heer A. ten Kate. Westerbroekstermadepolder: ontv. f 6377.19; uitg. f 5799.63; batig saldo f 577.56. Begroting 1947/1948 f 5826.58 omslag f 15 p. H.A. De leden A. ten Kate en C. Rômeling werden als be stuursleden herkozen. Zuidermadepolder: ontv. f 2233.41; uitg. f 1549.30; batig saldo f 648.11. Begroting 1947/'48 f 1941, omslag f 8 p. H.A. Als bestuursleden herkozen de heren B. Benes en C. Rômeling. Omslag voor pontonbrug f 6 p. H.A. De voorz. deelde mede dat de wegen verbeterd en de dijken verzwaard zullen worden. De heer J. Helmens heeft zich uit de leiding van „Vrije Vogels" te- ruggetrokken. De heer H. Fluks (med. st.) neemt zijn plaats in. MUNTENDAM. Door B. en W. werd tôt plaatselijk deurwaarder benoemd de heer W. E. A. Kubes te Zuidbroek. De pl. afd. van het Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantie- kolonies kreeg toestemming tôt het houden van een verloting. Er zullen 1500 loten 50 cent worden verkocht- In de commissie voor onderzoek noodwet ouderdoms-voorziening wer den door B. en W. benoemd de heren G. Groenendaal (voorz.), A. M. van Dijk (secr.) en als bestuursleden A. Holtjer, A. Dijkstra, Tr. Bloupot, J. M. Wildeman, S. H. Lukkien en H. Brink Jr. Het leegstaande gedeelte van de kazerne der Rijkspolitie is door een 8-tal manschappen van de Kon. Maré chaussée betrokken. De gemeente is hiermede weer een détachement ma réchaussée rijk. Zuster Tinga, wijkverpleegster van „Het Groene Kruis" is benoemd tôt adj.-directrice van een tehuis voor verzorging van oorlogsslachtoffers te Wijk aan Zee. DE STAKING DER LAND- ARBEIDERS IN GRONINGEN In Oostelijk Groningen zijn de landarbeiders tôt staking overge- gaan, en deze staking heeft zich uitgebreid tôt enkele gebieden van ons rayon. Daar het ons gebleken is, dat verschillende personen met de motieven van deze staking niet bekend zijn menen wij goed te doen hier even bij stil te staan. Omtrent de oorzaak vàn de sta king deelde Ir. Louwes, voorzitter van de Stichting van de Land- bouw in Groningen het volgende mede Zoals bekend heeft de Stichting van de Landbouw een collectieve arbeidsovereenkomst aanvaard, welke door de bij haar aangeslo- ten bonden bekend is en die door deze bonden strikt wordt na- geleefd. De E.V.C., die echter niet erkend is voert nu een heftige strijd voor loonsverhoging. Een loon van 64 cent per uur is vol- gens haar mening onvoldoende. In verband daarmede heeft zij in diverse plaatsen in GroAingen acties gevoerd om tôt staking over te gaan. De arbeiders aangesloten bij de E.V.C. hebben aan deze op- roep gehoor gegeven, terwijl 00k vele anderen ten dele uit vrees voor eventuele consequenties tevens in staking zijn gegaan. Naar schatting omvat de sta king momenteel ongev. 2000 man. De verwachting, dat de staking spoedig afgelopen zou zijn, is geen werkelijkheid geworden. Men heeft niet lijsten gelopen met als resultaat dat men de stakers een deel van het loon kon uitbetalen. Mening van anderen. Wij hebben 00k ons licht opge- stoken aan andere zij de, en hier werd ons medegedeeld dat de ar beiders niet tevreden waren met het uurloon. Dit bedraagt thans f 0.67 minus 3 et. pensioenfonds zodat overblijft f 0.64. Het vorige jaar werd f 0.70 betaald, zodat de arbeiders nu f 0.06 minder verdie- nen. Verschillende boer en zijn het ermede eens, dat de arbeiders te weinig verdienen. De officiële berichten die uit Indonésie komen wijzen op een voortgezette opmars en op een snel herstel van het normale leven in de door Nederlan- ders bezette gebieden. Een aanbod van de Chinese regering om te bemiddelen is door de Ne derlandse regering afgewezen onder mededeling, dat het hier een zuiver interne aaiigelegenheid betreft. Van Nederlandse zijde worden de conferentie verklaard, dat India zich door de Indonesiërs gemelde herove- Homan, Schildwoldet en K. ste deel) van de burgerij slechts éen Overschild. Geslaagd voor: Hoofd-examen, Groningen: W. van Koldam, Hoogezand. Examen Landbouwmotoren, te Groningen: K. Zuidema en W. Stroot- man, Noordbroek; B. Nuus en S. Oudekerk, Schildwolde; F. G. Bak- ker, T. J. Steenhuis, K. Kugel, G. Walma en J. E. Wicherts, Siddebu ren; G. Moesker, Hélium; F. en H. Boven, Overschild; met lof slaagden: T. W. v. d. Ploeg, Zuidbroek; K. Boit, MISLUKTE TOCHT OVER HET KANAAL. Zondag trachtte de Deense zwem- ster Elna Andersen over Het Kanaal te zwemmen, van Dover naar Kaap Grisnez. De ruwe en onstuimige zee dwong haar echter de poging' op te geven toen ze nog 6400 meter had af te leggen. PADVINDERS GAAN OVER HET KANAAL ZWEMMEN. Dertig Franse padvinders zullen in estafettevorm over het kanaal zwem men. Zij zullen worden begeleid door torpedojagers. Het laatste ge_ deelte van het traject zullen aile 30 zwemmen. Het is de bedoeling dat de Fransen op deze wijze de Engelse Padvinders, die de Jamboree bezoe ken zullen verwelkomen. gevoel heerste: dankbaarheid. Deze dankbaarheid werd deze avond ge- toond door de aanwezigheid van ve- len en door het aanbieden van ge- schenken. De regring heeft thans de ze eervol ontslagen burgemeester een verantwoordelijke Rijksbetrekking toevertrouwd. Tenslotte vestigde spre- ker er nadrukkelijk de aandacht op dat deze huldiging allerminst het ka- rakter drpeg van een demonstratie tegen de opvolger van de heer Edema, wiens persoon en arbeid men in de korte tijd van zijne werkzaamheid integendeel zeer heeft leren waarde- ren. Ds. J. A. van der Meiden lichtte Middenstands-examen, Assen R. Jongman, Hoogezand; A. en J. Kei- zer, Siddeburen: F. Hoogakker, Schildwolde en K. Jager, Hoogezand. Orgelspel M.O. (théorie), Den Haag R. Teule, Heerenveen, vroeger ge- vestigd te Hoogezand. Associatie-practijkexamen boekhou- den: Mej. R. F. Schiphuis, Munten- dam. Middenstandsexamen, Assen J Kugel, Sappemeer. MULO A te Groningen: J. Pruis- man, Sappemeer; H. G. F. Haverkort, Sappemeer; H. Siebe, Schildwolde; T. A. B. Bouman, Hoogezand en J. B. Dijkema, Overschild. RECHTSZAKEN. TRIBUNAAL GRONINGEN. Uitspr. J. "H. Brouwer, Harkstede: int. tôt 24 Oct. 1947 en 10 jaar ontz. uit de kiesrechten. ringen onjuist genoemd, en alleen doorgegeven om de verslagen Indone- sische troepen moed in te spreken. In Probolinggo (Oost Java) hebben de Indonesische troepen ernstige ver- nielingen aangebracht. Ongeveer twee derde van de pakhuizen werd ver- woest, waarbij rijst, stroop en mais verloren ging. De haven is versperd door een groot aantal prauwen. Ook fabrieken in de omgeving van Probo- Hnggo zijn vernield. Pandit Neliroe heeft in een pers- In de bonnenlijst, die op 31 Juli a.s. uitkomt, wordt een bon aang-:- wezen voor 50 gram korstloze- of smeerkaas (geen buitenlandse kaas). Dit extra rantsoen wordt aan aile leeftijdsgroepen verstrekt. MEAT AND VEGETABLES. De bonnen, welke- destijds zijn aan- gewezen voor het kopen van meat and vegetables, en waarop men dit nog niet heeft kunnen kopen, moeten voor 3 Augustus ingeleverd zijn bij een slager, desgewenst tegen afgifte van een ontvangstbewijs. Men zal alsneg op deze bonnen 1 lb. (ca. 450 gram) meat and vegetables of 4 oz. (ca. 112 gram) blikvlees kunnen krijgen. Keu- j:e zal niet mogelijk zijn. Men moet genoegen nemen met hetgeen de sla ger heeft. RANTSOENBONNEN VAN NIEUW MODEL. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 3 Augustus a.s. rantsoenbonnen van nieuw model in gebruik zullen wor den genomen. De nieuwe bonnen zijn- uitgevoerd in de kleuren rood met paars, blauw en groen met paars. De tekst is gedrukt in zwarte letters en bestaat uit de aanduiding van hoeveelheid èn artikel, alsmede de letter G, gevolgd door een getal. Deze bonnen blijven tôt nader aan- kondiging geldig. De thans in omloop zijnde rant soenbonnen der E-serie blijven gel dig t.m. 27 September a.s. Eveneens blijven t.m. deze datum geldig de rantsoenbonnen „een rant soen artikel BB" en „een rantsoen artikel BC". De in omloop zijnde wisselbonnen blijven ook na 27 September tôt na der order geldig. PATENTBLOEM VOOR BAKKERS Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in de week van 2" Juli t.m. 1 Augustus a.s. bij mleve- ring van broodbonnen van de H- stroken aan bakkers één eenheid patentbloem meer zal worden ver strekt, dan zij normaliter ontvangen Daarentegen zal één eenheid inland- se bloem minder worden uitgereikt. formée! tôt (le V.N. zai wenden in verband met de oorlog in Indonesië. Neliroe verklaarde dat India niet van plan was militaire steunverlening aan Indonesië in beschouwing te nemen. Ook is India niet van plan de diplo- matieke betrekkingen met Nederland te verbreken. Het zal streven naar een spoedige beëindiging der vijande- lijkheden. Volgens Associated Press zou Ne derland, zodra de actie is beëindigd, hetgeen in de loop van de volgende week verwacht kan worden, in con tact treden met de Indonesische auto- riteiten en in de eerste plaats met de gewezen eerste minister Sjahrir. Proorarmma vss de R.O.N. Woensdag 30 Juli: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 R.O.N.-sextet, onder leiding v. Louis Drenth. 19.00 Hilversum II. 19.15 Landbouwkwartier. Ir. F. B011- tekoe, Rij kscultuurconsulent voor Drente, spreekt over „Grondverbeteringen in Enge- land". 19.30 Sluiting. Donderdag 31 Juli: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Concert uit het koor van de Martinikerk te Groningen door Cor Batenburg, orgel en Klaas Kueter, gamba. 19.00 Landbouwactualiteiten. 19.05 Gram. muziek. 19.15 Groninger kwartier. Koos Kérstholt met Groninger hu- mor. 19.30 Sluiting. Vrijdag 1 Augustus: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Annie Pot, sopraan en Joe de Vries, piano. Liederen van César Franck, G. Fauré, Cl. Debussy en F. Poulenc. 19.00 Hilversum II. 19.15 Literair kwartier. Freark Dam bespreekt de roman Albrich van Y. Poortinga. 19.30 Sluiting. BENZINEVERSPILLING Mijnheer de Rédacteur. In Uw blad van Woensdag j.l. las Van een lezer ontvingen wij een1 klacht over de verlichting van Sap pemeer. Wij hebben deze klacht voorgelegd aan de directie van de Gasfabriek en deze deelde mede, dat in de zomermaanden 's avonds alleen de nachtverlichting brandt. Dit is geen maatregel van de laatste tijd, doch ook voor de oorlog is dit zo geweest. ik een verslag over de autoverdeling Hierin noemde U o.a. het uit het 00g- HET 81STE BONDSCONCOURS NOORD NED. KEGELBOND TE GRONINGEN. Onder grote belangstelling werden gedurende 14 dagen kegelwedstrijden in het bekende Boschhuis te Gronin gen gehouden, waarin de plaatselijke clubs zowel als kegelaars individueel uit HoogezandSappemeer een har- tig woordje hebben meegesproken en een uitstekend figuur hebben gesla- gen. Zo werd de club- ,,Doe je Best" te Sappemeer met 288 ht. no. 1 in klasse A Korpswedstrijden na een felle strijd met „TAVENU" te Hoo gezand, die eveneens 288 ht. wierp, doch met 3 treffers minder de 2e plaats innam. ,,Ons Genoegen" te Zuidbroek werd no. 3 met 286 ht.; „Acht o. d. Lange" te Zuidbroek no. 4 eveneens met 286 ht. maar een treffer minder. In klasse B: 2de vijftallen behaal de ,,Dussel" te Sappemeer de eerste prijs met 290 ht. ,,Doe je Best II" te Sappemeer de vierde met 276 ht. De prijs voor 2 vijftallen was voor „Dussel I en II" te Sappemeer met Verschillende ziekeen werden bespro- ken. Vooral enkele gevallen var. to tale sterfte hadaen de aandacht, Ver schillende bestellingen werden ge daan. De leerlingen der lagere school maakten een schoolreisje naar het dierenpark te Emmen, Rolde en Pa- terswolde. ,,Togo" maakte o.l.v. de heer A. H. W. Hogeveen een reis paar Appel- scha. RUISCHERBRUG. De alhier gehou den zomerkermis is mede dank zij het mooie weer geslaagd. NOORDDIJK. Tôt volontair ter se cretarie alhier werd door B. en W benoemd de heer K. Pastoor te 't Zandt. HARKSTEDE. De heer E. van der Deen, wegwerker bij de Dienst Gem. werken te Slochteren, met stand- plaats Harkstede-Scharmer, hoopt op Vrijdag 1 Augustus a.s. de dag te her- denken dat hij 25 jaar geleden als zodanig in dienst trad. N.V.H.-H.A.R.K. te Hoogezand heeft rekening en verantwoording afgelegd van haar beheer in de af- .gejlopen période. Vanaf Mei 1945 tôt Juli 1947 bedroegen de inkomsten f 69.162.68, verdeeld als volgt: Algemene inzamelingen f 65.490.85 Toneelverg. Nieuw Leven", Hooge zand (Opbrengst voorstelling t.b.v. NVH) f/673. Ned. Herv. Toneelver- eniging, Sappemeer. [Opbrengst Voorst. t.b.v. NVH] f 225.33. Bios- coopcollecte Hoogezand f 109.66. Collecte tijdens Sportdemonstratie bij de Bevrijdingsfeesten f 262. Roos- jesverkoop tijdens de optocht op 31- 8-45 f 72.07. Collecte Bverijdings- dienst in Ned. Herv. Kerk, Hooge zand f 168.75. Collecte Heveadorp- avond bij Faber f 275. Kas ,,De Greb- bebond" f 8.31. Opbrengst foto-ver- koop op 31-8-45 f 52.00. Ned. Volks- herstel, Prov. afd. Gron. f 1.725.50. Bankrente f 100.21. De uitgaven bedroegen f 68.866.91, waarvan f 56.467.18 ten behoeve van Hoogezand en f 12.399.73 ten behoe ve van Heveadorp-Doorwerth. Hier- onder vindt men een specificatie van deze bedragen. Hoogezand Stichting 1940'45, Prov. afd. Gron. f 11.640. Ned. Volks- herstel, idem f 7375.73. L.O.-Hulp Onderduikers, idem f 388. Geldelijke uitkeringen aan getroffenen f 9.380. Aankopen huisraad, textiel enzovoort f 24.898.99. Reis- en Verblijfkosten f 93.49. Vrachten f 301.50. Lonen, incl. sociale lasten f 1.993.59. Druk- werken, advertenties, porti enzovoort f 368.38. Foto's [album dames Hu- ges] f 27.50. Heveadorp. Aankopen huisraad, tex tiel, bouwmaterialen enz. f 3.548.30. Reis- en verblijfkosten bouwarbeiders f 652.10. Vrachten f 2.538.95. Levens- middelen f 1.227.51. Gron.avond en St. Nie.feest v. d. kinderen f 784.98. Lonen, incl. sociale lasten f 3.390.86. Drukwerken. advert., porti enzovoort f 207.03. Foto's f 50. Het saldo bedraagt f 295.77. Opge merkt dient nog te worden, dat ai le goederen zonder enige betaling of vergoeding werden uitgereikt. Overzicht uitgedeelde goederen v Hoogezand. en/of schoeisel verstrekt is 1259 ge- zinnen. Uitgereikte babypakketten 174 stuks. Kleding en schoeisel van dames Huges ohtvangen 1212 stuks. Idem van Prov. Bureau HARK 11292 stuks. Uitgedeelde meubelen 394 st. Idem huishoudelijke artikelen 2728 stuks. Huizen in Hoogezand van nieuwe ruit[en] voorzien [bescha- digd door bruggen springen, oorlogs- handelingen] 17 stuks. Div. pakken met etenswaren en kleding aan ver schillende instanties. Verdere gegevens. Aan verdere gegevens welke ons omtrent N.V.H.H.A.R.K. afd. Hoo gezand bereikten ontlenen wij nog het volgende: Vele bewoners van Hoogezand of- ferden levensmiddelen, anderen glas. Bij elkaar ontving het comité 12.000 m2. glas. Anderszijds werden via de schoolhoofden v. Hoogezand, Krops- wolde, Kielwindeweer, Foxhol en .Westerbroek pakken met kinderkle- ding verstrekt. Er is aantekening gehouden van al wat ontvangen is, en er zijn lijsten van aangélegd, lange lijsten. Van al wat is uitgereikt is een kaartsysteem aangelegd. Van een ieder die goede- ïen ontving is een kaart aanwezig, ook van de doortrekkende schippers, die door oorlogsgeweld waren getrof- (fen en deswege zijn geholpen. Bo- ivendien zijn ontvangstbevestigingen aanwezig van allen die goederen van N.V.H.Hark afd. Hoogezand ont vingen. Door de bevolking is spontaan medegewerkt. Wagens vol goederen werden gratis verstrekt, niet alleen in de kom maar ook in de randplaat- sen. Bij verkoop van belangrijke goe- fleren of gereedschap dat noodzake- lijk was bij de opbouw werd N.V.H. voorkeur verleend en ook de distri- butiediensten hebben een steentje bij- gedragen. Hulp aan familieleden van hen die vielen. Voor zover dat mogelijk en nodig was heeft N.V.H. hulp verleend aan familieleden van hen die door de oor log zijn overleden, dat zijn 75 Joodse inwoners, die niet zijn teruggekeerd; twee personen, die sneuvelden 10 en 14 Mei '40; 5 mensen die 4 Mei '43 Aantal gezinnen, aan wie kleding werden doodgeschoten bij de Carton- fabriek Beukema en Co., waarvan 1 inwoner van Hoogezand; iemand die op 20 Febr. 1944 bij een vlucht voor de Gestapo om het leven kwam; een gefusilleerde te Vught op 22 Aug. '44; 3 personen, die 5 Oct. 1944 te JVIartenshoek werden doodgeschoten en 3 op 20 Jan. 1945 te Kielwinde- tveer; 3 slachtoffers van Duitse con- centratiekampen; 6 slachtoffers uit Hoogezand welke bij bombardemen- ten op Duitsland het leven verloren; twee personen die daar tengevolge van ziekte overleden en verder iemand die tengevolge van de oor- logshandelingen werd gedood, een die vermoord werd aangetroffen en een die slachtoffer werd van de oorolgs- handelingen bij de bevrijding. Het lag aanvankelijk in het voor- nemen een foto-album van deze mensen te laten verschijnen, maar op verzoek van het prov. Comité der Stichting 19401945 is daarvan af- gezien. Wie medewerkten. Medegewerkt hebben, zoals reeds gezegd, de meeste bewoners van Hoogezand, die gegeven hebben, wat ze geven konden, verder de comité- -leden, die al hun energie belange- loos hebben ingezet, die zelfs verte- ringen, verblijfkosten elders, enz. uit eigen zak hebben betaald, het Groe ne Kruis, dat zijn gebouw met gebruikmaking van vuur en licht gratis ter beschikking stelde, de Ge meente, dië gratis een lokaal be- schikbaar stelde, de directie van de strocartonfabriek Hooites Beukema, waar de goederen, zonder dat kos- ten werden berekend, konden wor den opgeslagen, en het hôtel Faber, dat enige malen de zaal gratis be schikbaar heeft gesteld. Laat ons liefliçbben, met de daad. Wil werk van Volksherstel eniger- mate tôt zijn recht komen, zo schrijft men ons, dan dienen de werkers en werksters te leven naar de regel: „Laat ons liefhebben niet met het woord, maar met de daad", en niet minder naar Van Lennep's gedicht: Strooi vandaag een enk'le bloem Op des naasten pad; Strijk hem van 't bezorgd gelaat Enk'le rimpels glad; Lenig druk en droog een traan, Breng een enk'le zegen aan, Doe een woord van liefde horen Bij aile gebrek in de arbeid moe ten we naar dat ideaal streven. En Uw dag is niet verloren. punt der benzinebesparing ^®1ruP'71 561 ht.; de prijs voor 3 vijftallen brenging van de maximum-snelheid - - - en het laten bestaan van het Zon- dagsrijverbod. M.i. wordt echter bij het gehele stelsel van rijvergun- ningen een verkeerd systeem toege- past; als de benzine dan werkelijk zo krap is en een zo groot brok van onze deviezen vergt. Het is 'n opval- lend feit, dat er 's avonds aanmerke- lijk meer motorrijwielen bij de weg zijn dan overdag, hetgeen erop wijst, dat een groot deel van de motoren voor plezier gebruikt wordt, laten we liever zeggen misbruikt. En ook de autobezitters maken zich aan dat euvel schuldig. Vele auto's worden niet alleen 's avonds, maarvook over dag voor plezierritjes gebruikt. Hoeveel benzine wordt verder niet verknoeid met motorraces? Het wordt hoog tijd dat er aan deze benzine-, en dus ook deviezen- verspilling een einde wordt gemaakt. S. (Hier speelt het egoïmé in de mens een grote roi. Men maakt maar ple zierritjes zonder te denken aan de consequenties. Indien iedereen zo onverantwoordelijk was, zou de ben zine weer spoedig op de bon zijn. De regering wijst slechts auto's toe aan die zaken en bedrijven welke werd gewonnen door ,,Doe je Best" I, II en III met 820 ht. In de afdeling Personele baan klas se B., deed de heer F. Groeneveld te Sappemeer van zich spreken door zowel in de afdeling Serie-Personeel (15 bals) als in de afdeling Enkel- Personeel beslag te leggen op de eerste prijs, resp. met 103 ht. en 41 ht. In de eerste afdeling klasse A won de heer R. Vos te Hoogezand de 4e en S. Brouwer te Sappemeer de 5e prijs, resp. met 93 en 92 ht. In de tweede afdeling won W. T. Huisman te Borgerc. de 3e prijs met 99 ht. E. Smit te Hoogezand de 5de met 97 ht; J. de Jonge, Hoogezand de 7de met 95 ht; H. Jager te Zuid broek de 9de en K. Jonker te Zuid broek de lOde prijs met 95 ht. In Enkel Personeel, klasse A, won J. Meijer te Zuidbroek de tweede prijs met 38 ht. In klasse B won de heer J. Kérst holt te Hoogezand de derde prijs met 38 ht. In de Vrije baan klasse A won R. Zeef te Zuidbroek met 44.42 de tweede prijs en S. Brouwer te Sappemeer de vierde met 43 ht. In klasse B was de zege voor de heer H. Brust te Sappemeer met 44 deze beslist nodig hebben. Indien het ht.; de heer E. Huizing te Hoogezand bedrijf eenmaal ëen auto heeft wordt j won de tweede prijs met 43 ht.; E niet gecontroleerd voor welk doel' te Hoogezand de zesde prijs deze wordt gebruikt, of zij slechts in noodzakelijke gevallen wordt be- nut, of dat de directeur haar ge bruikt om met zijn echtgenote een eindje te gaan touren. Contrôle hierop zou zeer kostbaar zijn en bovendien vrij gemakkelijk te ontduiken. Hier wordt gerekend op het ver1 antwoordelijksgevoel van hen die een rijvergunning bezitten. Red. Nwsbl.) AANGESPOELD TE KIJKDUIN. Aan het stille strand te Kijkduin zijn duizenden levende Coloradoke vers aangespoeld. Personeel van de Plantenziektekundige dienst en van de Haagse plantsoenendienst gingen onmiddellijk op jacht, daarbij gehol pen door een talrijk publiek. Van de dieren werd het meerendeel vernietigd. Doch ook van andere de- len van de kust in de omgeving van Kijkduin werd het aanspoelen van le vende Coloradokevers gemeld. In verschillende plaatsen werd de schooljeugd ingeschakeld bij de ver- delging. Indien het slechts een school is, welke is aangespoeld vertrouwt men deze bijkans geheel te hebben ver nietigd. met 39 ht.; W. Spoor Sr. te Hooge zand de 7de met 39 ht.; J. Smit te Hoogezand de 8ste met 39 ht. en H. Jager te Zuidbroek de elfde met 39 ht. In klasse C, Vrije baan won de heer D. J. Laphor te Foxham de eer ste; M. R. Vermeulen te Sappemeer de zesde prijs resp. met 39Cen 38 ht. In de afdeling Vrije baan Dames won Mevr. H. Brust te Sappemeer de eerste prijs met 38 ht.; Mevr. PolBlaauw te Veendam de tweede prijs met 38 ht. Mevr. Brust won eveneens de dag- prijs en de extra prijs voor Dames voor de hoogste kaart gedurende de gehele wedstrijd. SAPPEMEER. De laatste weken met het mooie zomerse weer schij- nen sommige weggebruikers met hun motoren er een behagen in te scheppen de prachtige avondstilte te verstoren door met open knalpot over de wegen te vliegen. Zij zijn hierbij gewaarschuwd, de plaatselijke politie zal ver- scherpt toezicht houden en bij we- der constateren onverbiddelijk proces-verbaal tegen deze over- treders opmaken en hun verder rijden op dergelijke lawaai ma- kende vehikels beletten. Emmen I competitie datie heef' geweerd. laatste w Alcides, w wonnen. I in deze co bleven, en schap behc Een deel kon zich r slissingen man, die t de wijze hi de politie ontzetten. De einds Emmen Alcides Hoogezand BEDRIJl Uitslagei WAS II zellenChe WAS II 61 Patj- opk. Patjc 31 Bak KORFBAI Om het derland. korfbalkar heeft Wes terd met t KNA; Bij een naar ware „pootjes b ten zij in in de diep gaf zich o ter en het gens op h> toepassing ling kwarr wustzijn. nuten uit jongen w£ IN HET Z Zaterdag van de Fa: zwembad vriend jes bleef de j< Heden o- onverwach vereniging onze geliefc der, Behu' Overgrootr in de oude 76 jaar, Hoogeza Kalkwijk ta; H. E. Pal' H, A Bail Ho W. Ballen B. Ballema Ho E. Eallemï A. Fallem; Sa H, Water H. Water Ht A. Ballen H. Ballen Hc h Grofsm' E Grofsrr Kinder e De begra Donderda> mldd. 1 u overledem wlllen b( om 12 30 aan het

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2