VAN DE BOEKENPLANK LANDBOUW-NOTITIES ONS KINDERVERHAAL. S-Jtattâ'ô Stace T" TWIJFELEN, IETS ANDERS DAN WEIFELEN Kort Sportnieuws. „Claaranneke BIOSCOOP HOOGEZAND GOEDE STAND VAN DE GROENTENTEELTGEWASSEN. INGSZONDEN NAAR HET GELUK hRofdstuk X. t v ,,Toen ons zeventienjarig dochter- tje, na een ziekte van slechts een week, plotseling van ons werd weg- genomen, bleven we ontredderd en gebroken achter. In de tuin van mijn denken groei de niets meer; aile gedachten lagen ontworteld en bevroren terneer p-n ik wenste het nlet anders, want aile denken deed duldeloze pijn. Maar het scheen, dat dit braak lig- gende land niet gedroogd werd. Een andere geest dan de mijne schoffelde en spitte en eindelijk werd er zaad ingestrooid, zaad van andere planten dan er vroeger had- den gestaan: het geleek zaad van hàâr planten, uit hââr ideeëntuin, Met dit nieuwe gewas groeide nieu- we hoop, toen ik voelde beïnvloed te worden. En ik kon gehoorzamen aan de machten die mij drongen haar le- vensgang te beschrijven"al- dus de inleiding tôt „Claaranneke", een boekje geschreven door Dé Koe- lensmidv. d. Staay en uitgegeven door ,,De Driehoek" te 's Graveland In dit werkje beschrijft een moeder het leven van haar vroeggestorven ,kind. Het meisje was zeer begaafd. Naast een dichterlijke aanleg bezat zij talent voor tekenen en schilderen, en door deze uitzonderlijke begaafd- heid kwam zij dikwijls in conflict met het leven, dat haar omringde. Er wordt ons verteld van haar eer- ste levensjaren, van haar problemen en moeilijkheden op de lagere en mid tlelbare school, waar haar bijzonder karakter tôt allerlei botsingen leidde In de laatste hoofdstukken van 't boekje, waarin de schrijfster haar eigen leven beschrijft na de dood van haar dochter, worden occulte- en the ologische problemen besproken. ,,Wat ik geschreven heb", zo zegt Mevr. Koelensmidvan der Staay, ,,heeft geen literaire pretentie". Waarom het wel geschreven is vinden wij aangegeven op de band- omslag: „Misschien zal dit boekje er- toe bijdragen, dat andere jonge, nau- welijks begrepen talenten door hun omgeving beter worden verstaan en hun weg zullen vinden." Het is een boekje voor paedagogen en degenen, die belang stellen in pae- dagogie. NIEUWE WERKEN VAN E. CANON DOYLE. De Engelse schrijver E. Canon Doyle bezit niet alleen vermaard" heid in zijn eigen land. Hoewel geen \schrijver van literair formaat zijn z'n vele boeken in diverse talen ver- taald. Wellicht zal de naam E. Canon Doyle U weinig zeggen, maar wan- neer wij de naam van de hoofdper- soon van vele van zijn boeken noe- men, dan zal die bij velen geen onbe- EEN FILM VAN HET LEVEN VAN Z.H. PAUS PIUS XII. Om meer dan één reden is de film, die de Hoogezandster Bioscoop Don- derdag a.s. in aparté voorstellingen draait, van belang en intéressant. Dat zij dat is voor de Katholiek be- hoeft geen nader betoog. Immers, door deze rolprent krijgt hij enig inzicht in de dagelijkse werkzaam- heden van de Opperherder der R.K. Kerk. Maar ook voor de belangstel- lende niet-Katholiek is zij intéres sant en belangwekkend. Want men zal kunnen zien het Rome met al zijn rijkdom aan kunstschattenmet de caméra zal men het Vaticaan, als muséum en als paleis beroemd, kun nen betreden: door diezelfde caméra zal men een dag kunnen doorbren- gen in de intimiteit van het pause- ïijk leven, want de caméra dringt door tôt in de vertrekken van Z.H. Met datzelfde camera-oog ziet men de grootse en pompeuse plechtighe- den in de Sint Pieter, is men getuige van de verschillende audiënties, die de H. Vader doorlopend verleend: aan prelaten en vorstelijke personen, aan Churchill, de Gaule, Chamber lain; aan Engelse en Amerikaanse soldaten; aan eenvoudige jong-ge- huwden, aan moeders van grote ge- zinnen. Castel-Gandolfo, het buiten- verblijf van de Paus, met z'n uitge- strekte tuinen zal worden bezocht. Men zal kennis kunnen nemen van het vele, vele werk door de Paus van Rome verricht in het belang van de wereldvrede, in het belang van gewonden, van krijgsgevange- nen en van door de oorlog getroffe- nen. Het eerste deel van „Pastor Ange- licus" brengt in beeld het leven van de tegenwoordig regerende Paus, voordat het Conclave Hem tôt die waardigheid verkoos, terwijl het tweede deel meer in détails de bo- ven in grote trekken geschetste bij - zonderheden in filmische beelden vertelt, beelden, die afgezien van de gesproken Nederlandse tekst begeleid en onderstreept worden door de zang van het wereldbe- roemde koor van de Sextijnse kapel, onder leiding van de niet minder beroemde dirigent don Lorenzo Perosi. „Pastor Angelicus" is geen gods- dienstige film in de enige zin van het woord: het is een film bestemd voor iedereen: het is geen documen taire film, maar een blad uit de his torié, geïllustreerd door bekoorlijke en schilderachtige beelden, het is een beeldenreeks over Rome, de Pausen en het intérieur van het Va ticaan, met z'n kunstschatten, zijn Zwitserse lijfwacht; het is de eerste film, waarin het leven wordt weer- gegeven van een levende persoon door de persoon zelf. Over de tech- nische kwaliteiten van dit werk van Romolo Marcellini wil ik het thans niet hebben: moge ik volstaan met te zeggen, dat hij volkomen begrepen heeft hoe hij z'n onderwerp moest behandelen. Enkel en alleen heb ik in afwijking van m'n gewoonte zeer in het kort de inhoud weerge- geven om belangstelling te wekken voor dit unieke filmwerk van het le ven van de 262e Paus sedert de stichting der Katholieke Kerk. L. kende zijn: Sherlock Holmes. Canon Doyle heeft zich ook op an- der gebied bewogen dan op het ter- irçin van de Detective-roman. Een (Zeer goed, van zijn hand verschenen verhaal is ,,The Siege of Sunda Gun- ge" (De belegering van S.G.) waar- van geen vertaling in het Neder- lands is verschenen. De naam van Canon Doyle is de- zer dagen weer eens in de pers ver schenen, en wel vanwege het feit, dat in de safe van een bank te Crow- barough (Sussex) handschriften van de auteur zijn gevonden, waar- onder enkele nog niet gepubliceerde zoals een toneelstuk in één acte ge- titeld ,,De Diamant van de Kroon". EEN LETTERKUNDIGE DIEF OF EEN DIEF-LETTERKUNDIGE. In Salzburg (Oostenrijk) is een 22-jarige student aangehouden, die aanvoerder was van een 17 man sterke misdadigersbende. Bij 'n huis- zoeking vond men bij hem 24 origi- nele brieven van beroemde schrij- vers, o.a. van Goethe, Charlotte, von Schiller en Wilhelm Humboldt. ENGELSE BELANGSTELLING VOOR DE BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER IN NEDERLAND. Men zal zich herinneren, dat Enge- land, beducht voor de coloradokever, dit voorjaar verscherpte phytopatho- logische voorschriften heeft uitge- vaardigd voor de invoer van tuin- deze blijkens het Statistisch Bulle tin no. 41, jaargang 1947, van het Centraal Bureau voor de Statistiek in verhouding tôt Mei 1946 met rond 200.000 dieren teruggelopen en be- droeg ruim 50 in vergelijking met Mei 1939. Bijna over de gehele linie is een teruggang te bemerken. Deze komt het sterkst tôt uitdrukking bij het aantal biggen beneden zes weken bouwproducten, welke er op gericht dat in Mei 1946 nog 371.741 stuks be- zijn de verspreiding van het schade- droeg, tegen slechts 260.763 in de lijke gedierte tegen te gaan. Deze voorschriften hebben ook betrekking op Nederland, waarmede ons land, naar Nederlandse opvatting ten on- rechte, op één lijn is geplaatst met anderfe West-Europese landen, waar de bestrijding van de kever, die ,,vreet aan oogst en deviezen", min der intensief wordt gevoerd. Het is dan ook van groot belang, dat Engeland, op uitnodiging van Nederlandse zijde, bereid is pools- hoogte te komen nemen omtrent de stand van de coloradokeverbestrij- ding in ons land. Dr. Wilkins, direc teur van de Afdeling Tuinbouw van het Engelse Ministerie van Landbouw en Dr. Gimingham. Directeur van het Plant Pathology Laboratorium zullen in de laatste week van Juli een bezoek aan Nederland brengen ter bestudering van de maatregelen ter bestrijding van de coloradokever. Aan de hand van de door de Di- rectie van de Landbouw ontvangen rapporten, is het volgende overzicht verkregen over de stand der groen- tenteeltgewassen op 21 Juli 1947. Groententeelgewassen. Andijvie: Vertoont een goede stand. Bloemkool: In de ontwikkeling van dit gewas is een belangrijke verbete- ring ingetreden; de stand van het ge-1 Wcf. '.s thans goed. cjrjjfscjlap voor Tuinbouwzaden vast- Sluitkool: Ook ten aanzien van deA-i j de stand van het gewas matig ge- noemd; echter kan hierin nog ruim- schoots verbetering komen, aange- zien de planten pas zijn uitgezet. Uien: Van uien wordt een goede oogst verwacht. Witlof: Staat er eveneens goed voor. DE TEELT VAN TUINBOUW- EN BLOEMZADEN IN 1947. Met ingang van 24 Juli 1947 treedt een door het Bestuur van het Be- sluitkoolsoorten kan van een voor- uitgang in de ontwikkeling worden gesproken, vooral van witte kool. Zowel rode, savoye als witte kool zullen dit jaar een goede oogst ge- ven; draaihartigheid en aantasting door koolvlieg komen mede als ge volg' van intensieve bespuitingen weinig voor. Bonen. Pronkbonen ontwikkelen zich goed; alleen in Groningen is de stand van het gewas matig-goed. Princessebonen vertonen eveneens een goede stand, behalVe in Limburg waar tengevolge van het warme weer veel bloesem is verloren gegaan waardoor een matige oogst wordt verwacht. Snijbonen hebben zich zonder uit- zondering goed ontwikkeld. Spekbonen staan er eveneens goed voor. Augurken. In de voornaamste teelt - centra te weten de Beemster. de Venen en de omgeving van Venlo vertoont het gewas een goede stand. Komkommers: Ontwikkelen zich goed. Meloenen: Over het algemeen staat het gewas er goed voor, behalve op de Zuid-Hollandse eilanden, waar de stand matig is. Tomaten: Geven dit jaar een goede oogst. Prei: Staat er in de meeste centra goed voor, alleen in Limburg wordt gestelde verordening betreffende de teelt van tuinbouwzaden in werking Krachtens deze verordening, die in principe niet afwijkt van de overeen- komstige regeling voor het jaar 1946, is behoudens uitzonderingen het telen van tuinbouwzaden (waar- onder ook plantsjalotten) verboden. Dit verbod geldt niet, indien het telen geschiedt met goedkeuring van het Bedrijfschap voor Tuinbouwza den, krachtens een aan de sélecteur of verbouwer verleende vergunning. Ook is dit verbod niet van kracht voor degenen, die de hun door het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit verleende tuinbouwteeltvergunning voor het telen van fruit of warmoe- zerijgewassen onder glas of voor war- moezerijgewassen anders dan onder glgs, benut voor de teelt van tuin bouwzaden tôt een oppervlakte, waarvan aannemelijk is, dat de daar- op te telen zaden bestemd zijn voor de uitzaai of uitplant in eigen bedrijf. De teeltregeling voor bloemzaden, die tijdens de oorlogsjaren gold, is geheel komen te vervallen, aangezien men door de verbeterde voedselposi- tie niet meer in" die mate als voor- heen met de bodemoppervlakte be- hoeft te woekeren. DE VARKENSSTAPEL BIJ DE VOORJAARSTELLING. Bij de in Mei j.l. gehouden voor- jaarstelling van de varkensstapel is overeenkomende ^îaand van 1947. Aanzienlijk ook is de achteruitgang in het aantal fokzeugen, dat nog nooit gebigd heeft, met in 1946 nog 71.979. tegen slechts 33.384 in Mei 1947. Een vermeerdering valt te con- stateren van het aantal varkens van 60150 kg., alsmede bij het aantal mestzeugen. De varkensstapel bena- dert thans weer de grootte, die zij had ten tijde van de bevrijding in 1945. De slechte veevoederpositie is uiteraard de voornaamste oorzaak in de teruggang. Hieronder volgen enige vergelij- kende cijfers: In Mei 1939 waren hier te lande 1553, 413 varkens, in Juli 1945 768.733, in Mei 1946 1.040.321 en in Mei 1947 854.914. SLECHTE AARDBEIENOOGST. De aardbeienoogst is dit jaar zeer slecht geweest, hetgeen hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de grote droogte in de lente en in de voorzomer. Volgens globale schatting heeft de aardbeienoogst dit jaar ca.( 5000 ton opgeleverd, terwijl het vorig jaar van een kleinere oppervlakte 10.000 ton werd geoogst. Van de beschikbare 5000 ton werd 40 tôt pulp verwerkt, en van deze pulp werd 500 ton beschikbaar ge- steld voor de jamindustrie. 1200 1300 ton pulp werd bestemd voor de export. De van de oogst resterende 3000 ton werden in de binnenlandse han- del gebracht, doch kwamen niet ge- 'heel in de consumptie, daar nog een deel werd afgenomen door essence en diepvriesfabrieken. Twijfel wordt vaak ten onrechte verzwijgen, heeft voor zijn ketteinij met „weifelen" verward. Van een zwaar geboet...... onzeifstandig mens zegt men wel1 Nu lachen wij meewardig om de eens dat hij een twijfelaar is. iemand die niet weet wat hij wil, een zwakkeling die gemakkelijk is te verleiden. Het veronderstelt ook de slechte eigenschap van het onge- motiveerd wantrouwen, iemand die overal iets achter zoekt. Maar is niet juist de twijfel voor- waarde van aile vooruitgang? Is het niet oneindig veel gemakkelijker zich onnadenkend en trots op de borst te slaan, zeggende: zô is het, zô zal het en zô wil ik, dan in rus- tige eenvoud, wââr en werkelijkhe- den te zoeken waar men misverstand of denkfouten vermoedt welke van rampzalige gevolgen de oorzaak kun nen zijn? Was de Duitser die nâ 1934 durfde getuigen van zijn twijfel aan de zo groots en suggestief gepredikte waarheden van het Nationaal-Socia- lisme, geen moedig mens? We den ken even terug aan de tijd der hek- senwaan. Als algemeen geldende waarheid nam men toen aan dat de ,,geteken- den" behebt waren met een geheim- zinnige macht tôt het verrichten van gniepige" boosheden. Geslagen, ge- folterd en verbrand werden ze, waar- bij menig bekentenis werd ontfut- seldDe Waag te Oudewater, die internationaal bekend was om zijn juistheid van wegen, redde me nig ongelukkige het leven door het normale gewicht vast te stellen van de verdachte, en dus, de onmoge- lijkheid om op een bezemsteel door onnozelheid onzer primitieve voor- ouders die helaas, het leed niet be- sefte^dat hun daden berokkende en dâarom ook niet als verantwoor- delijk mogen worden gedacht; maar niet lang is het nog geleden dat er niets kinderlijks in stak als men aan spoken geloofde. Doch naarmate meer twijfelaars hun angst en verbeelding te boven kwamen, verdwenen ook deze, overigens onschuldjge verschij- ningen, meer en meer. Nog heden ten dage wordt veel eerlijke twijfel, die toch niets anders is dan en ver- langen om de waarheid te dienen ten gunste van de mensheid, verdacht van slechte bedoelingen. Denken we even aan de, voor een redelijk mens bijna onbegrijpelijke, Jodenhaat. Het toeschrijven van een, zij het dan geen boven-natuurlijke, toch geheim- zinnige macht tôt het verrichten van volksvijandige daden. Hier werden karaktertrekken verondersteld waar- voor niemand ter verantwoording doch âllen veroordeeld werden. Openlijk uitgesproken twijfel of pro test hier tegen zou ons kort geleden nog tôt vriend of „medeplichtige" hebben veroordeeld We behoeven ons niet te ontvein- zen dat er werkelijk een geestelijke terugval heeft plaats gevonden; doch slechts tijdelijk, want het ver- mogen te kunnen twijfelen staat ons er borg voor dat ook deze reactie zal worden overwonnen. En wel binnen kort, omdat het vuur der laatste ver- schrikkingen kunstmatig was opge- de lucht te kunnen vliegen, op deze blazen door enkele gewetenloze wijze bewees. Eerst later kwam men schurken, die de naïviteit ener wan- tot de conclusie dat men talloze on-; hopige menigte misbruikte om haar gelukkigen verschrikkelijk veel leedi macht staande te houden die gebon- had aangedaan. Het was de twijfel den was aan een overleefde période, die de stoot gaf aan deze erkenning,' De door het logisch denken gebaarde maar menig moedige twijfelaar aan de voor onveranderlijk geldende waarheden, die het vreeselijk on- recht vermoedende, dit niet kon ZONNEKONINGIN II. Dan naar de stad. Als je in het donker van uit het bos over de landweg naar de stad komt kun je in de verte de lichten al zien. Dat zag ook de Zonnekoningin. Maar ze ontdekte ook, dat die lichten lang geen wedstrijd konden aangaan met het echte zonlicht en dat stelde haar gerust. Het was kermis in de stad. Laat in de avond kon je het kermis- rumoer overal horen, de vrolijke muziekeen echte Zaterdag- avond kerjnis. Verontwaardigd gleed de zonne koningin langs zoveel licht en vro- lijkheid, die er kon zijn zonder zon. Hoe was dat mogelijk, dat de men- sen het jware licht zo gauw vergg- ten kunnen en zich vrolijk maken bij zoveel namaak. Zelfs de bloemen ontbraken op de kermis niet. Maar het waren papieren bloemen kunstbloemen en - die doen het bij kunstlicht ook heel goed Zelfs dat kleine zonnestraaltje, dat de koningin nu was, scheen niemand iftyh 240. ,,De schurk achterna", brulde Sir Richard triomfantelijk. Nu gaan we eens een mooie vossenjacht hou den. We zullen hem toch te pakken krijgen. Een flinke beloning voor de man die hem levend grijpt". 241. Door enige spleten in het brui- sende watergordijn kon kapitein Gay af en toe een vluchtige blik op zijn achtervolgers werpen. Toen ailes weer veilig was, ging hij met Blackie naar buiten. nodig te hebben. Warmte? O, dat was er in overvloed. Bij de man, die op de bekkens sloeg om het publiek naar zijn tent te lokken zeker wel, die sloeg zich warmen ook bij de trommelslagers aan de andere kant. En daar blies een man op de trompetdie blies zich warm En bij de poffertjeskraam, waar de mensen en kinderen hun buik vol poffertjes aten, daar stond een groot fornuis. Dat gaf minstens zoveel warmte als de zon op een warme zomerdag. Werkelijk? Waarom hui- verde dan dat kleine meisje, dat daar in een hoekje van de kraam dicht tegen haar moeder aangedrukt stond? Had ze het koud? Rilde ze van die olielucht, die uit de koeken- pan kwam? Haar moeder merkte er niets vandie stond met een kennis te praten, maar dat kleine zonnestraaltje, dat de zonnekoningin was merkte het wel. Die keek ver- wonderd naar die.vreemd wijdopen ogen van dat meiskedie ke- ken, maar niets zagenNiets? Neewant dit meisje was blindNooit zou zij de zon zien maarzou ze de zon dan hele- maal niet nodig hebben? De zonne koningin werd zo nieuwsgierig, dat ze heel dicht bij het meisje kwam.. dat was niet gevaarlijkde moeder merkte niets en het meisje zelf kon immers niets zien Heel dichtbij kwam het zonnestraal tjetoendaar séhrok ze zelf vanhet blinde meisje had bewogenze glimlachte ze had haar bemerkt! Ze had haar niet gezien maargevoeld. En ze scheen niet koud meer te zijn. En tegen haar moeder zei ze: „De warmte geeft hier iets echt gezel- ligsnet of iemand heel aardig tegen je isik voel het!" Het was maar goed, dat het zon nestraaltje zo klein was, dat het overal vlug en gemakkelijk door- heen' kon glippenwant eigen- lijk moest de zonnekoningin hier heel diep over nadenken. Daarom glipte ze weg van het kermisterrein, ver, ver wegwant ze wilde denkenen zoeken naar al degenen, die haar nodig hadden. FEUILLETON. door STAN VAN KAMPEN. 23) Evelyne, ik kan die kerels niet uitstaan. Ik zal u helpen. Ik ben niet blind, Evelyne. Mr. Horn was u sym- pathiek, is het niet?" ,,Het is waar, maar je moet het een jonge vrouw niet kwalijk nemen, als ze eens nukkig is". ,,Maar hij houdt van u!" ,,Als het waar is, des te beter. Ik zal het hem hier heet onder de voe- ten maken. Duncker, onthoud wat ik je al vroeger gezegd heb: Sinnisfaere overwinnen, zal een dubbele overwin- ning voor je zijn". Verlangend keek hij haar aan. Dan zuchtte hij. ,,Maar eerst moet Horn hier weg, vergeet u dat niet", voegde ze er aan toe. ,,Laat dat maar aan mij over!" Intussen beraadslaagden de heren in het kantoorgebouw verder. Het resultaat was het besluit met de door Millner en Horn voorgestelde veranderingen direct te beginnen. Een berg werk werd in korte tijd door de Woodley-Works verzet. Frank Horn en Sealson, die de stuwkracht hiertoe vormden, hadden vriendschap geslo- ten. Spoedig konden grote adverten- ties de twee nieuwe typen aankondi- gen. Bij Frank kwamen aile draden samen. Hij verzorgde de krantenre- clame, zond de beide wagens naar aile tentoonstellingen en had Sinnis faere met zijn eigen tactiek geslagen door daar een spion op te stellen, waarvan hij vernam, dat de Zweden hopeloze pogingen deden de achter- stand in te halen. Maar Sealson had sneller gewerkt en was een stuk voor. Het was beiden rgeds duidelijk ge weest, dat elegance en goede rijkwa- liteiten de eerste voorwaarden waren voor het welslagen van hun campag ne. En het succès stelde hen in het gelijk. De goedkope kleine wagens werden uitstekend verkocht en be- heersten spoedig vrijwel de gehele Europese markt. Ook de luxe wagens vonden daarnaast goede afzet. Toen na een internationale tentoon- stelling 25.000 stuks door de Russi- sche regering besteld werden, drukte Woodley zijn medewerkers zo warm de hand, dat voor Horn geen twijfel meer bestond, of van nu af aan zou hem volkomen de vrije hand gelaten worden bij al hun plannen voor de toekomst. En toch was Frank verre van gelukkig. Evelyne, die al haar intrigeren op niets zag uitlopen, gaf hem haar haat en verachting bij elke gelegenheid te kennen en negeerde hem verder zoveel mogelijk. Op de aanmerkingen, die haar va der hierover maakte, gaf zij slechts ten antwoord: „Zo, ik ben toch niet verplicht al- tijd tegen onze bedienden te lachen?" Frank's succès en geluk vergalden haar dagen en laat in de herfst be- sloot ze Londen te verlaten. Duncker reed de wagen zelf door Frankrijk naar Bordighera. ,,Hoor je het goed, Duncker, zo lang die kereltjes daar in Londen blijven prutsen, kom ik niet terug!" In het najaar droeg W(yzâke- ruggespraak met Millner n.v.H. Duncker op, met de Evelyne distri- le korte-baan races uit ttje bij- Het ene succès volgde op ht Maar Evelyne kon er zich verheugen. De wagen van re was bij al deze races niet Waarom, was haar niet nodig Frank's spion had haar hieid aan kunnen inlichten. Zonder (4e oor- gewetenswroeging versloefloodse Sinnisfaere met zijn eigen keerd; Een flink bedrag aan steekjlO en bewerkte, dat aan de wageriei '43 nisfaere merkwaardige foutearton- dag traden, die het starten onmoge- ,n hen lijk maakten. Frank begreep wel, dat dit eens en misschien wel vrij spoedig moest ophouden en dat dan de tijd zou komen, dat de ,,Knock Out" weer aan de start zou verschijnen, maar het was hem er om te doen, tijd te winnen. Hij werkte met onwettige middelen, dat wist hij, maar zijn ge- weten sprak hem vrij. Een ding ge- lukte hem echter, ondanks het feit, dat hij daaraan de grootste aandacht besteedde niet, ni. het ontmaskeren van de spion in zijn eigen fabriek. Verder dacht hij, door Duncker startmogelijkheden te verschaffen, Evelyne weer voor zich te kunnen winnen. Haar haat zat echter te diep en groeide met de dag onder de zon der Rivièra. TEGENSLAG. Duncker zat op het hoofdbureau van politie tegenover ocmmissaris Piecetown en keek met kloppend hart van hem naar de schrijver, die enige papieren aan het doorbladeren was. „U verzocht mij bij u te komen, of ficier?" „Ik dank u voor uw bereidwillig- heid. Het gaat om de moordzaak Pradly", en terwijl de schrijver hem een papier overhandigde, zei Peace- town: màte rot zijn rechfechrijven eens". men ons, dan die) werksters te lev,rt bij Woodley in op- ,,Laat ons liefheje auto-industrieel Sin- woord, maar metvermoordde Pradly en minder naar Van ding met de Russische Strooi vandaag Alfieri, welke op het Op des naasten (nisfaere in Stockholm Strijk hem van îaat u zijn correspon- Enk'le rimpels g Lenig druk en d geen onderteke- Breng een enk'lt Doe een woord var Duncker op. Bij aile gebrek als goede vertrouwde ten we naar dat jey-Works hiervan?" En Uw dag is As Duncker blij over deze gang van zaken. Dat kon de on- dergang van Horn betekenen. Enige zekerheid kan ik u natuur- lijk niet geven, maar u zoudt, vol- gens mijn mening, goed doen, aan de ze anonieme aanwijzing de nodige aandacht te besteden. Deze Horn kwam mij van het begin af aan ver dacht voor en het wordt mij nu steeds duidelijker, waarom wij geen succès hadden met onze pogingen de spion te vinden. Terwijl wij hem in de fabriek zochten, werkte hij er buiten". ,,Goed>, dus u acht het mogelijk dat hij de dader is?" „Dat zeker. Ik zou niet graag een onschuldige betichten. Maar mogelijk acht ik het beslist". ,,Ik dank u zeer en hoop bij een volgende geelgenheid weer op u te mogen rekenen". ,,Zo nodig, heel graag". Evelyne was niet weinig verbaasd, toen zij van een wandeling naar het naburige Menton terugkerende, een telegram van Duncker van de vol gende inhoud, ontving: ,,Kom direct terug. Ons uur heeft geslagen". Zij beefde van emotie. Er moest in Londen iets belangrijks gebeurd zijn. Drie dagen later werd Frank Horn door een schrijven van de politie uit- genodigd op Scotland Yard te ver- schjjnen. Commissaris Peacetown ontving hem met een zekere afgemeten hof- felijkheid, welke Frank verwonderd deed vragen wat er aan de hand was. „Mr. Horn, de moordzaak Pradly is in een nieuw stadium gekomen en in dat«verband moeten wij u om enkele inlichtingen vragen". „Hoewel ik niet geloof u nog iets nieuws betreffende deze kwestie te kunnen meedelen, daar ik u destijds al ailes gezegd heb, wat ik wist, wil ik u zo mogelijk, toch gaarne van dienst zijn". (Wordt vervolgd.) twijfel is een vermogen dat de mens heid opstuwt naar een samenleving welke, bevrijd van de angst voor vreemde en geheeimzinnige mach ten, niet meer geteisterd kan wor den door een panische verwarring en zedenverwildering als waarvan we zo juist getuige zijn geweest. S. ATHLETIEK. Estafette te Hoogezand. Op uit nodiging van het gemeentebestuur van Hoogezand zal ter gelegenheid van de zomerkermis, op 22 Augustus een kermisestafette worden georga- niseerd, waaraan aile sportvereni- gingen kunnen deelnemen. De finish zal op het kermisterrein zijn. De af- .standen zijn 2 x 100, 2 x 300 en 2 x >400 m. De prijzen zijn médaillés, ter wijl door de gezamenlijke kermisex- ploitanten waarschijnlijk een wissel- peker beschikbaar gesteld zal wor den. BOKSEN. Wedstrjjden te Zaaudam. Ter gele genheid van de Czaar Peter-feesten te ^gaandam, zullen op 12 Augustus bokswedstrijden worden georgani- seerd. De hoofdpartij gaat tussen J. Snijder, bantamkampioen van Neder land en zijn uitdager Nolte uit den Haag. Verder staat op het program ma een partij tussen Willy en Rudi Quentemeyer en waarschijnlijk een partij tussen Henny Quentemeyer en W. Schragen. De titel van Joe Louis. De bokser Joe Baski, die onlangs te New York is aangekomen, verklarade Joe Louis te allen tijde te willen ontmoeten. Enige tijd geleden verloor Baski op punten van de Zweed Olle Tandberg, en binnenkort zou een revanche- match worden gebokst. De winnaar zou in Maart 1948 uitkomen tegen Joe Louis. Indien Joe Louis dan door k.o. zou verliezen, zou de overwinnaar als Wereldkampioen worden erkend. MOTOR SPORT. Stryd tussen twee Nederlandse Speedway-teams. Maandag zullen twee Nederlandse speedway-teams in het Olympisch Stadion te Amsterdam de strijd met'elkander aanbinden n.l. ,,Windmills" en ,,Vliegende Hollan- ders". De sintelbaan is voor deze wed strijd opnieuw gecoverd, en men i.s het erover eens dat de baan in de nieuwe vorm niet alleen geschikt is voor motorsport, maar ook voor ath- letiek. Indien de knalpotgeluiden ve le duizenden Amsterdammers naar het stadion zullen trekken is men van plan iedere andere week derge- lijlte wedstrijden te organiseren. Ook internationale teams zullen dan te gen elkander uitkomen. WATERSPORT. De Seliildweek. In de week van 2 tôt 9 Augustus is door de zeilvereniging ,,'t Olle SchildSteendam" georgani- seerd een evenement op het gebied van watersport, de ,,SchiIdweek 1947" Vanzelfsprekend bestaat de hoofd- schotel die week uit het houden van wedstrijden. Maar er staan ook genoe- gens op het programma: wij noemen slechts gezellige avonden, dansen, gondelvaart, vuurwerk, enz. Van het bestuur van ,,'t Olle SchildSteen dam, ontvingen wij nog 'n boekwerk- je dat naast het programma ook de algemene voorwaarden voor de zeihvedstrijden bevat, voorts een ge- dichtje in dialect ,,'t Olle Schild" en een inleiding van de burgemeester van de gemeente Slochteren, de heer O. J. Scherphuis. De „Schildweek 1946" is een succès geworden. Moge ook de Schild week 1947" slagen. Gunstig zeilweer en grote deelname kunnen daartoe bij dragen. KANOVAREN. Internationale wedstrijd. Het afge- lopen weekeinde werden door de ka- povereniging ,,Viking" kanowedstrij- den georganiseerd tussen Nederland en Zweden in het Noord-Hollandska- paal te Amsterdam-Noord.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 4