I MN DE BOEKENPL PLAATSELIJK NIEUWS LAN DE TOESTAND IN INDONESIE. DE SCHILDWEEK 1947 I Met de „Santa Lucia het zeegat uit. „Claarcinneke'' DSCOOP HOOGEZAND V FILM VAN HET LEVEN VAN Z.H. PAUS PIUS XII. DE POLITIONELE ACTIE GESTAAKT. Heden ontving ik het droevig bericht uit Indië, dat op 2 Aug. gevallen is voor vrede en ge- rechtigheid mijn innig geliefde Verloofde KEES v. d. LAAN, in de bloeiende leeftijd van 22 jaar. Zuidbroek, 4 Augustus 1947. Dat hij thans juicht voor Gods troon, is mij tôt rijke troost. Zijn diep bedroefde Verloofde Liny Velthuis. ,,Toen ons zeventienjarig dochter- ie, na een ziekte van slechts een sek, plotseling van ons werd weg- ■nomen, bleven we ontredderd en febroken achter. In de tuin van mijn denken groei- niets meer; aile gedachten lagen itvvorteld en bevroren terneer ik wenste het niet anders, want le denken deed duldeloze pijn. laar het scheen, dat dit braak lig- nde land niet gedroogd werd. Een andere geest dan de mijne hoffelde en spitte en eindelijk srd er zaad ingestrooid, zaad van tdere planten dan er vroeger had- n gestaan: het geleek zaad van ■âr planten, uit hââr ideeëntuin, let dit nieuwe gewas groeide nieu- <-e hoop, toen ik voelde beïnvloed te >rden. En ik kon gehoorzamen aan machten die mij drongen haar le- nsgang te beschrijven",al- s de inleiding tôt ,,Claaranneke", n boekje geschreven door Dé Koe- îsmidv. d. Staay en uitgegeven or „De Driehoek" te 's Graveland. n dit werkje beschrijft een moeder t leven van haar vroeggestorven ad. Het meisje was zeer begaafd. last een dichterlijke aanleg bezat talent voor tekenen en schilderen, door deze uitzonderlijke begaafd id kwam zij dikwijls in conflict ;t het leven, dat haar omringde !r wordt ons verteld van haar eer- levensjaren, van haar problemen moeilijkheden op de lagere en mid- Ibare school, waar haar bijzonder rakter tôt allerlei botsingen leidde. In de laatste hoofdstukken van 't ekje, waarin de schrijfster haar ;en leven beschrijft na de dood van ir dochter, worden occulte- en the- igische problemen besproken. ,,Wat ik geschreven heb", zo zegt ivr. Koelensmidvan der Staay, seft geen literaire pretentie". vVaarom het wel geschreven is iden wij aangegeven op de band- islag: ,,Misschien zal dit boekje er- bijdragen, dat andere jonge, nau- lijks begrepen talenten door hun Lgeving beter worden verstaan en an weg zullen vinden." 3et is een boekje voor paedagogen degenen, die belang stellen in pae- iogie. NIEUWE WERKEN VAN E. CANON DOVLE. De Engelse schrijver E. Canon yle bezit niet alleen vermaard" id in zijn eigen land. Hoewel geen rijver van literair formaat zijn i vele boeken in diverse talen ver- ld. Wellicht zal de naam E. Canon oyle U weinig zeggen, maar wan- r wij de naam van de hoofdper- n van vele van zijn boeken noe- 1, dan zal die bij velen geen onbe- kende ziji Canon der gebi jrein van (Zeer goe( verhaal i ge" (De. van gee lands is De na< zer dage! schenen, dat in de barough van de a onder enl zoals een titeld „D< EEN LET EEN I In SaJ 22-jarige aanvoerd sterke mi zoeking nele brie vers, o.a. Schiller ei SAPPEMEER. Ter gelegenheid Als inschrijver bij de aanbeste- GOE GROEN Aan de rectie van rapporten, verkregen tenteeltgey >m meer dan één reden is de film, de Hoogezandster Bioscoop Don- dag a.s. in aparté voorstellingen ait, van belang en intéressant. zij dat is voor de Katholiek be- eft geen nader betoog. Immers, r deze rolprent krijgt hij enig cht in de dagelijkse werkzaam- en van de Opperherder der R.K. •k. Maar ook voor de belangstel- ie niet-Katholiek is zij interes- t en belangwekkend. Want men kunnen zien het Rome met al rijkdom aan kunstschatten met caméra zal men het Vaticaan, als ;eum en als paleis beroemd, kun- betreden: door diezelfde caméra men een dag kunnen doorbren- in de intimiteit van het pause- leven, want de caméra dringt r tôt in de vertrekken van Z.H. datzelfde camera-oog ziet men grootse en pompeuse plechtighe- in de Sint Pieter, is men getuige de verschillende audiënties, die H. Vader doorlopend verleend: prelaten en vorstelijke personen, Churchill, de Gaule, Chamber- aan Engelse en Amerikaanse Idaten; aan eenvoudige jong-ge- /den, aan moeders van grote ge- îen. Castel-Gandolfo, het buiten- blijf van de Paus, met z'n uitge- kte tuinen zal worden bezocht. 1 zal kennis kunnen nemen van vele, vele werk door de Paus Rome verricht in het belang de wereldvrede, in het belang g'ewonden, van krijgsgevange- en van door de oorlog getroffe- et eerste deel van „Pastor Ange- s" brengt in beeld het leven van tegenwoordig regerende Paus, rdat het Conclave Hem tôt die irdigheid verkoos, ter wij 1 het ede deel meer in détails de bo- in grote trekken geschetste bij - lerheden in filmische beelden :elt, beelden, die afgezien van gesproken Nederlandse tekst sleid en onderstreept worden r de zang van het wereldbe- nde koor van de Sextijnse kapel, er leiding van de niet minder >emde dirigent don Lorenzo asi. 3astor Angelicus" is geen gods- istige film in de enige zin van woord: het is een film bestemd iedereen: het is geen documen- e film, maar een blad uit de his- e, geïllustreerd door bekoorlijke schilderachtige beelden, het is beeldenreeks over Rome, de sen en het intérieur van het Va- an, met z'n kunstschatten, zijn tserse lijfwacht; het is de eerste waarin het leven wordt weer- ;ven van een levende persoon - de persoon zelf. Over de tech- he kwaliteiten van dit werk van îolo Marcellini wil ik het thans hebben: moge ik volstaan met te (en, dat hij volkomen begrepen :t hoe hij z'n onderwerp moest mdelen. Enkel en alleen heb ik n afwijking van m'n gewoonte in het kort de inhoud weerge- ;n om belangstelling te wekken dit unieke filmwerk van het le- van de 262e Paus sedert de iting der Katholieke Kerk. L. Andijvie Bloemkc dit gewas ring ingetr was is the Sluitkoo sluitkoolso uitgang in, gesproken, Zowel rod zullen dit ven; draail door koolv volg van weinig voo Bonen. zich goed; stand van 1 Princesse een goede waar teng weer veel b waardoor e verwacht. Snijboner zondering Spekbone voor. Augurker centra te Venen en c vertoont he Komkomr goed. Meloenen het gewas i de Zuid-Hol stand matig Tomaten: goede oogst, Prei: Staa goed voor, F] door STj 23) Evelyne uitstaan. Ik blind, Evelym pathiek, is ht ,,Het is 1 een jonge vrc als ze eens n ,,Maar hij 1 ,,Als het w: zal het hem ter. maken. E je al vroeger overwinnen, z ning voor je Verlangend zuchtte hij. ,,Maar eeri vergeet u dat toe. ,,Laat dat i Intussen be in het kanto resultaat wa door Millner veranderingen berg werk we W oodley-W ork en Sealson, di vormden, hac ten. Spoedig ties de twee j gen. Bij Frai samen. Hij v clame, zond d aile tentoonst» faere met zijn door daar ej waarvan hij hopeloze pogi stand in te ha sneller gewerk Het was be; weest, dat ele. van de Egasto te Grotegast, speelcfén H.S.C. en G.V.A.V. een vriendschap- pelijke wedstrijd daar ter plaatse die in een 11 gelijk spel eindigde. Door de Postduivenver. „Lucht- stormers" werd een wedvlucht ge- houden vanuit Zutfen. 121 K.M. Los 9.05, aankomst le duif 11.7.33e duif 11.30 Snelheid le duif 981.60 meter per min. Snelheid 33e duif 819 meter per min. De uitslag luidt: 1, 13, 17, 25, 31, 32 T. Smit; 2, 7, 14, 16, 30 H. Seif 3, 12, 19, 21 H. Scheen; 4, 27, 33 L. de Haan; 5, 9, 10, 20 J. Woldring; 6 F. Romp; 8, 15 G. Velthuis; 11, 24 L. v. Duinen; 18 J. Bosma; 22 A. Holtrup; 23, 26 M. H. Bulder; 28 Limberger; 29 J. Por- ringa. Poule aangew. duif J. Wol dring no. 9 ringno. 731290. HOOGEZAND. De „Celebes" ge- bouwd bij de werf E. J. Smit en Zn. te Westerbroek, werd Donderdag te water gelaten. Het vaartuig is be stemd voor de heer R. J. Kajuiter te Groningen, ter vervanging van de „Celebes", die in April 1941 van Li- verpool naar Falmouth vertrok en waarvan niets meer is gehoord. Er volgen enkele bijzonderheden over het schip: Type; R.Q. type met echolood en richtingzoeker; inhoud 499 bruto reg. ton, laadvermogen 650 ton; voortstuwing: 500 p.k. Brons mo- tor; snelheid met lading: plm. 10 mij- len; afmetingen: lengte 51.50 m.; breedte 8.30 m. en diepte 3.50 m. Ver- dere bijzonderheden: er is een mast met twee laadbomen, ieder van een capaciteit van 3000 kg. Op de werf heeft men intussen een nieuwe coaster op stapel gezet, dat een zusterschip van de „Celebes" zal worden. Door de Openb. Leeskaal. en Bibliotheek H.-S. werden in Juli uit- geleend 2953 banden ni. 792 studie- boeken, 1466 romans en 695 jeugd- boeken. Het correspondentschap Scharmer- Harkstede ontving 428, dat te Nieu- wolda 62 banden. Tengevolge van een wild ge- worden hondje kwam Zaterdag- avond op de Parallelweg een motor- rijwiel bestuurd door de heeç R. uit Sappemeer met op de duo zijn ver- loofde, te vallen. Aan kleren en het motorrijwiel ontstond enige schade. Onder grote belangstelling werd Zaterdag j.l. te Delfzijl op de Eems de goed geslaagde proeftocht gehou- den van de nieuwe stalen motor- coaster „Santa Lucia" groot ca. 550 ton D.W., gebouwd voor rekening van de Erven v. Dijk te Groningen bij Bodewes' Scheepswerven, Mar- tenshoek. Het is een raised quarterdekschip, bruto ca. 400 reg. ton en netto ca. 210 reg. ton, voorzien van dubbele bodem "voor waterballast en stookolie, bezit twee stalen masten en laad bomen met motorhijslieren en motor- ankerwinch, verblijven voor kapi- tein, officieren en bemanning in ach- terschip, electrisch licht, koud- en warm watervoorziening, en is uitge- rust met een 400 p.k. Werkspoormo- tor welke het schip een proeftocht- snelheid gaf van 11 mijl. Het geheel ziet er keurig uit. Het schip vertrekt dezer dagen voor een lading kolen van Emden naar Dene- marken. Zaterdagavond 10 uur werd de nabij de Komschool fietsende E Kiewiet, de omstreeks 19-jarige zoon van de heer Kiewiet, wethouder van Sappemeer, door een hem achterop komende vrachtauto geraakt. Hij werd op de straat geslingerd en werd gewond. Nadat hij door Dr.' de Vries was geholpen, is hij ter ver- dere behandeling naar Groningen gegaan. De wagen is doorgereden, en is nog onbekend. Zij die inlichtingen over dit ongeluk kunnen verstrek- ken worden verzocht zich tôt de Gem. politie te Hoogezand te wen- den. Maandag 11 Aug. a.s. zal het 62 jaar geleden zijn, dat de heer P. Reinek, Molendijk 1 te Martenshoek werd geboren. Op zich zelf is dit natuurlijk geen bizondere verjaar- dag, maar het is wel een bizonder- heid, dat de heer Reinek dienzelf- de dag het feit herdenkt, dat hij 50 jaar doorbracht op de werven langs het Winschoterdiep, waarvan de laat ste 15 jaren bij de Scheepswerf Pattje te Waterhuizen als baas-af- schrijver. Als amper 12-jarige begonnen op één der onderste sporten van de scheepsbouwladder, heeft Reinek zich door zijn plichtsbetrachting, kennis en persoonlijkheid opgewerkt tôt op één van de hoogste sporten der werknemers-ladder. Ontelbaar is in de loop der jaren het aantal schepen geworden, waaraan Reinek als vakman van de le rang zijn des- kundige en beste krachten heeft ge- wijd. Zijn schepen bevaren vrijwel aile kanalen, rivieren en zeeën van Europa. Het is vooral mede aan de vak- kennis en nuchtere zin van mensen als Reinek te danken, dat de kust- vaarders, als specialiteit van de Gro- ninger werven zo'n wereldberoemde naam hebben verworven. Vele jonge mensen van deze tijd kunnen een voorbeeld nemen aan baas Reinek, die door zijn gestage werklust en gezonde moraal zoveel heeft bijgedragen tôt opbouw en wederopbouw van een betere we- reld. Heel zijn leven heeft Reinek gewoond in het aloude scheepsbou- wers-centrum Martenshoek en is daar een geachte figuur geworden. Hij is daar getrouwd en heeft een gezin gesticht, waaruit weer 3 zoons als vaklieden in de scheepsbouw het eervolle beroep van hun vader voortzetten. Dat Reinek van zijn liefde voor de scheepsbouw zoveel practische uiting heeft kunnen ge- ven i's mede te danken aan zijn vrouw, die hem ook in moeilijke ja ren voor gezin en scheepsbouw al- tijd trouw terzijde heeft gestaan. Het zal op de elfde Augustus het echtpaar Reinek en hun kinderen niet ontbreken aan belangstelling van vrienden, buren en scheepsbou- wers. Ouden van dagen van de Van Roijenstraat, Sportterreinstraat en Eendrachtweg maakten een reisje naar Delfzijl en Uithuizen. ding van de ophaalbrug aan de Nieuwelaan noemden wij abusieve- lijk de fa. J. Schaephok en Zn., Hoogezand. Dit moet zijn de fa. J. Schaap en Zn. WESTERBROEK. Uitslagen der in het kader der door de V.v.V. gehou- den wedstrijden en rennen: Kinderspelen. 57 jaar Eierlopen: 1. Lucas Buurman; 2- Bram Kraai; 3. Cornelis Schreijer; 4. Kees Wayer. Meisjes 57 jaar Eierlopen: 1. Afie Winkel; 2. Dirkje Albronda; 3. Alida Pieters. Jongens 89 jaar Talhout- jesrapen: 1. Tonny Pattje; 2. Berend Appeldoorn; 3. Jan Mulder; 4. Hen- drik Jan van Bruggen. Meisjes 89 jaar Talhoutjesrapen: 1. Juurtje Slochter; 2. Klaasje Paîfje; 3. Janne- ke Strating. Jongens 1011 jaar Ver- kleedpartij: 1. Hendrik Groenbroek; 2. Jan Dirk Smid; 3. Gerrit v. Brug gen; 4. Oomke Oomkens. Meisjes 1011 jaar Verkleedpartij: 1. Jantje Smith; 2. Marchien Buurman; 3. Roeltje Moes. Jongens 1213 jaar Verkleedpartij: 1. Koos Slochter; 2. Tonny Pruis; 3. Thijs Kramer; 4. Jan Burghart. Meisjes 1213 jaar Stoe- lendans: 1. Martje Hollander; 2. Wil- ly Pieters 3. Willy van Bruggen. Jongens 1415 jaar Zaklopen: 1. Jan Hendrik v. Bruggen; 2. Chies Pieters. Meisjes 1415 jaar Stoelen- dans: 1. Coba Luiken; 2. Ginny Bos- scher. Spelen voor volwassenen. Dames Stoelendansen: 1. f 7.50 Mej. A. op de Dijk; 2. f 5.— Mej. Schreijer; 3. f 2.50 Mej. Groenbroek; 4. f 1.Mej. Buining. Hardlopen met hindernissen voor mannen: l.'f 7.50 J. Eggens; 2. f 5. H. Groenbroek; 3. f 2.50 J. Roder- mond. Windhondenrennen. 12 sériés van 4 vlakke baanrennen: 1. Teo v. J. J. Kortholt, Groningen; 2. Bonso, eig. J. Bleeker, Sappemeer; 3. Oeki, eig. A. Bleeker, Veendam; 4. Winda, eig. J. v. Wattun, Alteveer. 12 sériés van 4 met hindernissen: I. Winda, eig. J. v. Wattum, Alte veer; 2. Jupiter, v. W. House, eig. W. Kregel, Oude Pekela; 3. Killy, eig. H. Rotgers, Winschoten; 4. Arie, eig. 5. v. Egmond, Slochteren. WESTERBROEK. De ouden van dagen, alhier, maakten Zaterdag een uitstapje naar Emmen. WATERHUIZEN. Het voor reke ning van de Rotterdamse Kustvaart- centrale door de werf N.V. Gebr. van Diepen gebouvtrde schip „Bill S" maakte Donderdag een proefvaart op de Eems. De Bruto inhoud van het schip is 498 reg. ton, de afmetingen: 57 m. lang, 8.60 m. breed en 3 m. diep. Het is uitgerust met een 480 p.k. werkspoor motor, waarmede het, naar rrien verwacht een snelheid zal kunnen\ bereiken van 11 mijl. Het schip heeft 1 mast met drie laadbo men elk met een capaciteit van 3000 kg. Het vaartuig dient ter vervanging van de „Bill-S" die in oorlogstijd op een mijn liep. Het schip is Zaterdag met een lading van Delfzijl naar En- geland vertrokken. ENGELBERT. De gemengde zang- vereniging ,,Zang en Vriendschap" maakte Zondag een reisje naar Gaas- terland en Giethoorn. NOORDDIJK. Sedert de oprich- ting van de Bouwkas Noord Nederl. Gem. hebben zich gedurende één maand een 40-tal spaarders aange- sloten. SLOCHTEREN. Na' afloop van de Provinciale Contactdag op 22 Juli j.l. te Groningen, had een korte ver- gadering plaats van enkele Niwin- prominenten uit Prov. en stad Gro- pingen, teneinde de mogelijkheden te bespreken tôt de totstandkoming van een Provinciale Werkcommissie, en als uitvoerend orgaan hiervan een Provinciaal Bureau te Gronin gen. Er heeft zich nu een voorlopig co mité gevormd waarin zitting hebben genomen: Mevr. C. GraverDijkstra Uithuizermeeden; F. Brinkman, Win schoten; J. Kruizinga, Slochteren; Cor. Laffra, Groningen; H. Seinen, Burgemeester Aduard en Ds. R. S. Siccama, Bedum. Het ligt in de bedoeling een ver- gadering uit te schrijven op Woens- dag 3 Sept. a.s. te Groningen, ten einde te kunnen nagaan, of voor een zodanige instelling voldoende belangstelling bestaat. Op 31 Juli werd een vergade- ring gehouden in het ,,Hoge Htxis", teneinde te komen tôt de oprichting" van een Chr. Besturen Bond. Spre- ker was de heer H. de Groot van Groningen, hoofdbestuurder van de Chr. Landarb. Bond. Een voorlopig bestuur werd benoemd, voorz. werd de heer D. P. M. Hania en secr. de heer W. Scheeringa, Slochteren. De leiding van de vergadering berustte bij de heer K. Jansen, voorzitter van de Chr. Besturen Bond H.-S. De heer E. v. d. Deen, wegwer- ker bij de Dienst Gemeentewerken, alhier, met standplaats Harkstede- Scharmer, heeft Vrijdag j.l. in een druk bezochte receptie zijn 25-jarig ambtsjubileum herdacht en waar hij o.m. werd toegesproken door de Burgemeester, de heer O. J. Scherp- huis en de Gem. architect, de heer Joh. v. Timmeren, onder het aan- bieden van cadeaux. SCHILDWOLDE. Ds. Hulsteyn heeft het beroep bij de Ned. Herv. Kerk, alhier, aangenomen. OVERSCHILD. De ingelanden der Waterschappen Overschild-Tetjehorn en de Zuider Oling'er polder kwa- men in een gecombineerde vergade ring bij een om op advies der Ged. Staten nogmaals te stemmen over fusie. Na bespreking ener uit- voerige begroting opgemaakt door de Cultuurtechnische dienst en toe- gelicht door Ir. A. G. Swart werd na een langdurige discussie tôt stem- ming overgegaan over het voorstel: Voor of tegen combinatie der beide polders, waarbij door het bestuur van Overschild-Tetjehorn een voor- waarde was gestéld: ,,Dat onderhoud der kade langs De Groeve in onder houd zou blijven bij de Zuider Olin- ger polder". De uitslag dezer stemming was: Overschild-Tetjehorn stemden 6 in gelanden met 65 stemmen vôôr en 17 tegen met 199 stemmen. Van de Zuider Olinger stemden aile aanwe- zige ingelanden tegen het voorstel. SIDDEBUREN. Onder architec- tuur van het architectenbureau R. G. Olsmeijer had de aanbesteding plaats van de restauratie en het ma ken van balcons in de Ger. Kerk al hier, in 2 percelen. Perceel I: Timmer- en bétonwer- ken enz. Hoogste inschrijvers: M. Geertsema en E. v. d. Helm, alhier f 20075.laagste R. Spithof, Hél ium f 19965..Perceel II: Schilder- werken en glas in loodramen: De gezamelijke schilders F. Molenhuis, F. Boskert, F. W. Geerts en L. van Dijk f 7910.Gunning in beraâcî gehouden. ZUIDBROEK. De heer A. Achter- hof, hoofd der Bijz. School, heeft de zer dagen afscheid genomen van het onderwijs wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Eerste spreker was de heer C. Lubbertfe, voorzitter van het school- bestuur. Deze memoreerde de ver- diensten van de heer Achterhof in zijn 24-jarige loopbaan bij het onder wijs, en leidde het nieuwe hoofd der school, de heer Roelfsema uit Amers- foort bij de ouders in. Nadat burge meester L. Steenhuis het woord ge- voerd had namens het gemeentebe- stuur, prees de Inspecteur van het L.O. de heer v. d. Velde de scheiden- de als een goed onder wij zer. Namens de oud-leerlingen ontving de heer Achterhof een leeslamp, terwijl Mej. Hendriks, onderw.es aan de school, na op prettige samenwerking gewe- zen te hebben, hem een lectuurbak aanbood. Het nieuwe schoolhoofd, de neei Roelfsema dankte het schoolbestuur voor zijn benoeming en gaf de ver- zekering, dat hij het onderwijs naar zijn beste weten zou dienen. Ten slotte sprak de heer Achter hof een dankwoord. De Federatie van buurtvereni- gingen heeft besloten een autotocht voor ouden van dagen te organise- ren. Voor de daarvoor benodigde gelden zal een lijstencollecte worden gehouden. VERTEGENWOORDIGER EN BOEKIIOUDER PLEEGDEN „ZWARTE PRAKTIJKEN". Rechercheurs van de Centrale Dienst voor Economische Contrôle, die een onderzoek instelden bij een brandstoffen groothandel te Goes ontdekten daar verschillende knoei- erijen. Het bleek dat een vertegen- woordiger en een boekhouder, twee employées die door de firmanten volkomen werden vertrouwd fraude gepleegd hadden. Door geknoei in de boekhouding t.a.v. 500 ton brand stoffen hadden zij f 10.000 verdiend. Een bedrag in geid alsmede een hoe- veelheid kolenbonnen kon worden achterhaald. De firmanten hebben met deze fraude niets te maken. De beide daders zijn opgesloten. JONGETJE IN GIERPUT VERDRONKEN. Op onverklaarbare wijze heeft een tweejarig knaapje te Assen het deksel van een gierput weten los te krijgen. Het viel erin en is ver- dronken. Toen de moeder enige tijd later het knaapje daar aantrof bracht zij hem op het droge en waarschuwde een dokter. Deze kon echter slechts de dood constateren. HET HOOFD VERBRIJZELD. In 's-Hertogenbosch is een motor- rijder tegen een met stenen geladen auto gereden. Het hoofd werd hem verbrijzeld. ONGELUK BIJ MOTORRACES. Bij te Straatsburg gehouden mo- torraces is kort na de start in de 500 c.c. klasse een ernstig ongeluk gebeurd. Een der deelnemers kwam te vallen. De motor werd wegge- slingerd en kwam op de tribune, juist tussen een groep officiais te- recht. Verschillende hunner werden gewond. DE WARMTE EN DE VISSEN. De vissen ondergaan een sterke invloed van de warmte. Zo uit Volendam gemeld, dat daar gro te hoeveelheden vissen aanspoelen, welke tengevolge van de stijging van de temperatuur van het zeewa- ter zijn gestorven. Deze hoeveelheid dode, rottende vis, welke zich tegen de dijk opstapelt, veroorzaakt een zeer onaangename geur in het dorp. Vooral door de palingvissers wordt geklaagd. De paling heeft nu een overvloed van prooi, zodat het aas van de vissers niet meer in tel is. Door de ministerraad werd Zondag besloten, dat het politioneel optre- den in Indonesië in de nacht van 4 op 5 Augustus om 24 uur zou worden gestaakt. Luit. Gouv. Gen. Dr. van Mook heeft dezelfde dag in Batavia in een ra- dio-rede bekend gemaakt, dat bevel is gegeven de Nederlandse actie in Indonesië te staken. Ondanks de door haar gegeven in- structies blijft de Nederlandst rege- ring zich op het standpunt stellen, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd was deze aangelegenheid in behan deling te nemen. De ministerraad van Oost-Indonesië heeft zich tegen inmenging van de veiligheidsraad gekeerd. Zij is van mening dat de oplossing van het conflict in eigen boezem gezocht moet worden. De veiligheidsraad heeft met 8 stemmen voor, terwijl Frankrijk en België zich van stemming onthiel- waarop van deze goede diensten ge- bruik zal worden gemaakt. In zijn functie van opperbevelheb- ber van het Indonesische leger heeft président Soekarno opdracht gege ven het vuren te staken. Hij deed dit in een radiorede van enkele mi- nuten. De premier hield een iangere radiorede, waarin hij o.m. mededeel- de, dat de republiek zich niet meer gebonden achtte aan de overeen- komst van Linggadjati, aangezien de Nederlanders Banka, Billiton en Riouw buiten Linggadjati onafhan- den, besloten een beroep te doen op ;kelijkheid gegeven hebben. Sjari- Nederland en de Republiek, om het Indonesisch geschil door arbitrage of op andere vreedzame wijze te doen slechten. Intussen heeft Nederland ook het aanboçl van de Verenigde Staten om „goedë diensten" te verlenen geac- cepteerd. Mr. van Kleffens verklaar- de in de veiligheidsraad, dat met foeddin vroeg om arbitrage door een internationale com. Hij voegde hier- aan toe, dat wapenstilstand vrijla- ting der permoeda's een terugtrek- ken tôt de oorspronkelijke demarca- tielijnen betekende. Hij eiste herstel van aile Indonesische ambtenaren in hun vroegere functies. De laatste dag hebben de Neder- Amerika overleg zal worden ge- landers nog het eiland Madoera be- pleegd ten aanzien van de wijze zet. INGEZONDEN. LIEFDADIGHEIDS-WEDVLUCHT TEN BATE VAN DE T.B.C.-BESTRIJDING. Door de Gron. Concours-Commissie wordt op Zondag 24 Aug. a.s. voor MUNTENDAM. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd achter de woning van de heer Loots, alhier, de fiets van de heer Schipper uit Wil- dervank gestolen. De politie heeft de zaak in handen. Vrijdag, Zaterdag en Zondag werd hier een geslaagde kermis ge houden; het programma werd aan- gevuld met bokswedstrijden en vuur- werk. Uitslag P.V. „Vriendenkring"; wedvlucht vanaf Zutphen: T. Boirtv- meester 1, 2, 9, 13; R. Grofsmid 3, 4, 6j H. Veendorp 5; S. Bos 7,- 16; T. Daniëls 8, 15; H. Pater 10; A. Grof smid 11, 17; J. P. Bos 12. 14. Het Collège van Algemene Commissarissen v. d. Wederopbouw heeft de heer G. Kamphuis aange- zegd dat 2 schuren, een hok en een houten schot, welke zonder ver- gunning van dit collège zijn ge bouwd, voor 1 Oct. a.s. moeten zijn afgebroken. Bij in gebreke blijven zal een en ander voor zijn rekening worden afgebroken, en zal hem bo- vendien nog een straf worden opge- legd. De heer Kamphuis heeft ge- noemde opstal gebouwd in het uit'- breidingsplan en er een borstelwa- renindustrie in gevestigd, terwijl in dit plan geen vestiging van indu strie is toegestaan. de 2e maal een grote liefdadigheids- wedvlucht met jonge duiven gehou den vanuit Roermond, opengesteld voor aile aangesloten liefhebbers uit de provincies Groningen en Drente. j De inleg welke door de liefhebbers heer j voor deze vlucht moet worden be- taald, wordt geheel afgedragen aan de Commissie voor de T.B.C.-bestrij- ding'. Het vorig jaar werd door de postduivenliefhebbers een bedrag van f 1998 aan bedoelde Commissie afgedragen. Dit jaar kan dit bedrag verre over- schreden worden wanneer, èn van de zij de der liefhebbers, door een zo groot mogelijk aantal hunner vogels hiervoor in te schrijven, èn door hen, die met dit doel symphatiseren, door het schenken van prijzen in geld of natura. Door de liefhebbers zijn enkel prijzen te winnen welke door het publiek zijn geschonken, dus hoe meer prijzen, zoveel te grotere deel- name door de liefhebbers, met als gevolg, een flink bedrag voor de T.B.C.-bestrijding. Door diverse instanties zijn intus sen reeds mooie prijzen beschikbaar gesteld. Het comité van voorberei- ding bestaat o.m. uit: Dr. H. J. BaelmansKranenburg' Voorz. Prov. Ver. „Het Groene Kruis" Dr. H. J. Bekenkamp, Voorzitter Plaatsel. T.B.C.-Commissie K. Arkema, Secretaris Plaatsel. T.B.C.-Commissie en voorts uit vooraanstaande post duivenliefhebbers. Instanties, verenigingen en parti- culieren van Hoogezand en Sappe meer die een prijs willen beschik baar stellen voor dit doel, kunnen dit opgeven bij Het Bestuur der Postd.ver. „De Luchtstormers" W. K. Limberger, Voorz. Noorderstraat 80, Sappemeer H. Seif, Pennm. Wilhelminastraat, Sappemeer. M. H. Bulder^ Secr. Kielsterstraat 36, Hoogezand. (In verband met het goede doel, menen wij dit schrijven een plaatsje te moeten geven in ons blad. Red. Nwsbl.) Begunstigd door ideaal zeilweer is Zaterdag de 2e Schildweek begon nen. De opening vond plaats met een samenkomst in café Landman van zeilerp van de vier deelnemen- de zeilverenigingen t.w. „D.T.P.", Paterswolde; Z.V. „Leekstermeer"; Z.V. „Zuidlaardermeer" en Z.V. „O.S.-S.", Steendam, genodigden en belangstellenden. De Opening geschiedde door de voorzitter van de organiserende ver- eniginS> de heer J. Dekker, met een wordt woord van welkom in het bijzonder tôt de zeilers en genodigden. Hij dankte het Gemeentebestuur van Slochteren voor de medewerking on- dervonden bij de voorbereidende Werkzaamheden, waarna hij de 2e Schildweek voor geopend verklaar- de. Onder de genodigden merkten we o.m. op het volledige collège van B. en W. van Slochteren, het dage- lijks bestuur van de Gemeentelijke Commissie voor de Lichamelijke Ôp- \Joeding en de heer Sampon van de Groninger Reddingsbrigade. De heer K. Denijs, voorz. van genoemde comm. sprak de verwach- ting uit dat de 2e Schildweek, ge- zien de goede organisatie van het vorige jaar en de ondervinding daar- bij opgedaan, in aile opzichten zal slagen. De Comm. werkt dit jaar niet daadwerkelijk mee aangezien er iets anders op haar programma stond. Doel van deze Comm. is het propageren van allerlei sporten. Het initiatief het vorige jaar genomen, ni. het organiseren van een zwem- prestatietocht, heeft succès gehad, aangezien de Zeilver. thans zelf een dergelijke tocht heeft georganiseerd, hetgeen door de Comm. ten zeerste wordt toegejuicht. Spr. geeft de ver- zekering dat de Gem. Comm. bij ,een volgende Schildweek gaàrne zal wil len medewerken en wenst de zeilers tenslotte een faire strijd toe. De Burgemeester, de heer O. J. Scherphuis, zei dat het collège van B. en W. gaarne de uitnodiging heeft aanvaard om bij de opening aanwe- zig te zijn. Hij wijst op de gewijzigde situatie rondom het Schildmeer, se dert de tijd dat hij daar als jongen kwam zwemmen, terwijl de gele genheid tôt het beoefenen van ver schillende sporten sedertdien wel zeer is uitgebreid. Spr. geeft de ver- zekering dat de Zeilvereniging ook in de toekomst steeds op de volle dige steun en medewerking van het collège van B. en W. zal kunnen re- kenen. Hij hoopt dat de verwachting der zeilers van deze „Schildweek", begunstigd door mooi weer, in ver- vulling zal mogen gaan en wenst de zeilers tenslotte een week van spor- tieve strijd toe, een strijd waar nog jaren over zal worden gesproken. De heer Sampon sprak namens de Groninger Reddingsbrigade de hoop uit dat aile zeilers de zwemkunst machtig zullen zijn. Hij verzocht de deelnemers zich niet nodeloos aan verdrinkingsgevaar bloot te stellen en er in elk geval voor zorg te dra- gen dat tenminste één lid der be manning de zwemkunst machtig_ is. Na het zingen van het clublied, waarin de verschillende die het Schildmeer biedt beschreven zijn, begaven de zeilers zich naar hun boten, om deze startklaar te ma ken voor de eerste krachtmeting in deze serie wedstrijden, een strijd waarin veel van de technische en tactische kennis van de zeilers zal worden gevraagd. Namen als Jaap en Joop Helder, W. en M. W. Visser, 3 ronden opnieuw IV Een zeetrip behoort tôt een van de prettigste vacantiegenoegens en het kost ons land geen deviezen. Breng Uw vacantie door op Neder landse bodem! Een schip is een stuk- je Nederlandse bodem, dat zich los- maakt en rondzwalkt op dê wij de zee. Voor de oorlog werd de zeetrip populair, omdat het surplus tonnage geëxploiteerd moest worden, maar nu is er geen surplus tonnage. Het meemaken van een proef vaart heeft nog bijzondere aantrek- kelijkheden, want dan geniet ge niet alleen van de prachtige vaart, maar er zijn ook nog vriendelijke gasthe- ren, die er zich ernstig bezorgd over maken of de passagiers wel ailes krijgen wat de inwendige mens no- dig, heeft, en of het hun vooral aan. niets ontbreekt. Toen de Fa. Gebr. Bodewes' Scheepswerven ons dan ook vroeg of wij de proefvaart van de „Santa Lucia" wilden medemaken, hebben wij dit aanbod dankbaar aanvaard.. En dat niet alleen wij uitgenodigd. waren, dat bleek toen het schip Za terdag het zeegat uittrok met onge- veer honderd vrolijke ga:sten aan. boord. Als de kapitein straks personeel nodig heeft zou hij in rpnde zee- manstaal kunnen zeggen: .Jongens, je moet op de „Santa Lucia" komen. Een toffe schuit, mooie slaapkamers, zelfs een salon en een douche-cel". En de passagiers van de proefvaart zouden deze speech hebben kunnen onderschrijven en aanvullen mçt de mededeling dat de machine bijkans geruisloos loopt, zonder gestamp of geraas. Maar een kapitein pleegt dergelijke speeches niet te houden, hij accepteert het comfort zoals het is, hij is er blij mede, doch hij zegt niets, want echte zeemanstaal is het welluidendst in zwijgen en doen! En de pa'ssagiers hadden evenmin lust tôt spreken, want de goede zorgen die hen omringden had hun magen iets meer gevuld dan goed is voor een mens, die zich laat drijven op de dansende baren. Bovendien ver oorzaakt de zilte zeelucht een droge mond en dat euvel was met milde hand bestreden. Zo voeren wij over de Eems, over de Wadden-Zee, rondom "Borkum. Ailes verliep zoals ieder het had gewenst, en de snelheid overtrof zelfs de verwachtingen. Iemand stelde voor de reis voort te zetten en naar Engeland of naar Noorwegen te gaan. En dat voorstel vond bijval ook, maar de kapitein dacht blijkbaar aan de deviezen, die een dergelijke trip zou kosten, en andere moeilijkheden, die zij zou kunnen veroorzàken, en gaf opdracht Skoers te zetten naar Delfzijl. De heer H. Bodewes Sr. droeg met een toepasselijk woord het schip aan de eigenaresse over, en sprak daar- bij goede wensen voor de toekorfèt uit. Toen voeren we de haven binnen, waar 190 opgetogen passagiers wer den teruggegeven aan de beslom- meringen van het dagelijkse leven. Het schip zal binnenkort weer uitvaren, als een prachtig gewrocht geheel van ijzer en staal, verwerkt tôt kracht en slanke lijnen. zal het de zeeën doorklieven, maar dan zon der de vrolijkheid van een levende ladipg. Die taak zal de „Santa Lucia" aan andere boten overlaten, die voor dat doel zijn gebouwd. H. Goldhoorn, J. W. Hinrichs en E. Stuut, om maar enkele te noemen, beloven een strijd die men maar niet zo zonder meer gewonnen zal geven. De uitslagen van de tôt heden ge houden wedstrijden vermelden wij hieronder: De eerste wedstrijd gaf een schit- terende start. Het was of aile zeilen één zeil vormden, zo dicht zaten de boten op elkaar. Het zal voor de be- manningen zekerheel wat van liun kunnen hebben gevergd om de bo ten in een goede positie te krijgen. De leden van ,,O.S.-S." hebben zich kranig geweerd door in de eerste wedstrijd op de voornaamste plaat- sen beslag te leggen. Open zeil wedstrijd. 16 M2 klasse: I. Roerdomp, st. J. W. Hinrichs; 2. Tromp, st. J. Koets; 3. Favonius, st. Jaap Helder; 4. Libel, st. J. T. Mul der; 5. Drijfhoutje, st. J. W. Stronk- horst; 6. Jenny, st. L. Vera. B.M. klasse: 1. Cadans, st. G. K. Vrijen; 2. Hirondelle, st. J. Alsema; 3 Alk, st. G. K. de Vries. Niet geregistreerde 16 M2 klasse: 1.Li, st. E. Stuut; 2. Margriet, st. W. B. Offringa. Larkenklasse: 1. O. K., st. J. D. Meijer; 2. Scholletje, st. H. J. Dreise 3. Indra, st. K. v. Ommen; 4. Oele- wapper, st. G. Huisman; 5. Jopi, st. W. Til. Zondagmorgen Groepswedstrijd, 5 groepen van 5 boten. 1. D.T.P., Pa terswolde 18.9 pt.2. O.S.-S I 36 pt. 3. O.S.-S. II 40 pt.; 4. Z.V. Leekster- meer 41 pt. „Duurswold"-wedstrijd, waarbij na elke ronde moest worden gestart. 16 M2 klasse: 1. Duveltje, st. Hak- keling 10.4 pt.; 2. Favonius, 11 pt.; 3. Fuut, st. H. Goldhoorn 17 pt. B.M. klasse: 1. Hirondelle 27 pt; 2. Cadans, 8 pt.; 3. Alk 9 pt. Niet geregistr. 16 M2 klasse: 1. Li, 3.8 pt.; 2. Meerkoet, st. E. Wijngaard 4.9 pt.; 3. Anje, st. H. H. Lakamp. Larkenklasse: 1 O.K. 2.7 pt.; 2. In dra 7 pt.; 3. Scholletje, 9 pt. Maandag. Eerste punten-wedstrijd 16 M2 klasse: 1. Riemke, st. G. C. Vegter; 2. Favonius; 3. Had je me maar, st. C. J. Vegter: 4. Annie, st. E. Larkens; 5. Tromp; 6. O.Ké, st. H. Bats. B.M. klasse: 1. Cadans; 2. Hiron delle; 3. Raket, st. D. Ensing; 4. Quo Vadis, st. A. Vrijen. Niet geregistr. 16 M2 klasse: 1. Li, 2. Margriet; 3. Meerkoet, st. H. Len- ting; 4. Jennetje, st. v. d. Laan. Larken klasse: 1. O.K.; 2. Jopi; 3. Tar, st. Kreuyer; 4. Indra; 5. Schol letje; 6. Titia, st. W. Koller. WEER FELICITATIE- jTELEGRAMMEN TOEGESTAAN. Ingaande 1 October zal het weer zijn toegestaan telegrammen te ver- zenden die gelukwensen of rouwbe- klag inhouden. Ook telegrammen op luxe formulieren zullen dan weer gebruikt mogen worden. ONGEVALLEN IN HET KORT. Te Nieuw-Beerta viel een militair genoegens van een hooiwagen en werd door een volgende hooiwagen overreden. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Te Loppersum is een lijk opgevist van een kind. Vermoedelijk was dit onwel geworden en in het water ge- vallen. KNAAPJE GEDOOD TE GRONINGEN. Een familie die naar buiten ge- weest was keerde Zondagavond naar Groningen terug. Mevr. had het 2% jarig zoontje achter op haar fiets. Bij het viaduct werd zij ingehaald door een DABO-bus, die echter moest uitwijken voor een tram, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Daarbij kwam de wagen zo dicht bij het rijwielpad, dat de wie- len weliswaar op de rijweg bleven, doch de wagen kwam iets boven het rijwielpad en raakte de heer K., die viel en zijn vrouw meesleepte. Het achterop de fiets zittende kind kwam met het hoofd onder een wiel van de bus terecnt en was op slag dood. NAGEKOMEN ATVERTENTIE.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2