11 ..CLERAMBAULT" ONS KINDERVERHAAL. &%anâ'ô 3tace Gemengd Sportnieuws VAN DE BOEKENPLANK 16 63—18 12 50—19 10 21—27 8 24—24 7 23—24 7 23—39 6 24—52 4 22—51 Pat je Sport NAAR HET GELUK Vragen van Lezers. Enkele weken geleden bespraken wij en boek, dat vertaald was door Bas van Deilen, het was ,,De Ge- schiedenis van Meneer Polly" een roman van de Engelse schrijver H. G. Wells. Thans ligt wederom een vertaling van Bas van Deilen voor ons, nu uit het Frans, een werk van een niet minder bekende auteur, Romain Rolland. Het boek „Cleram- bault" dat als ondertitel draagt „De Geschiedenis van een onafhankelijke geest" geeft een beeld van het weg- zinken van de individuele ziel in de afgrond van de ziel der massa. ,,Dit werk is geen roman," aldus de schrijver, „doch de biecht van een vrije ziel temidden van de storm, de geschiedenis van haar dwalingen, haar vrees en haar strijdt. Men zoeke er hoegenaamd niets van autobiogra- fische aard in. Indien ik ooit over mijzelf wil spreken, dan zal ik het zonder schuilnaam doen. Hoewel ik sommige mijner opvattingen door de mond van mijn hoofdfiguur tôt uit- drukking heb gebracht, toch zijn zijn wezen, karakter en levensomstandig- heden uitsluitend de zijne. Ik heb een beschrijving willen geven van de innerlijke doolhof, waarin een zwakke, weifelende, gevoelige en plooibare geest, die niettemin oprecht en hartstochtelijk de waarheid zoekt, al tastend ronddwaalt". De politieke oriëntatie van Romain Rolland mag algemeen bekend wor- den geacht; hij is links geôriënteerd, doch was geen Communist. Het boek ademt de geest van zijn politieke overtuiging. Aldus wordt de persoon, Agénor Clerambault, be- schreven oorlogspsychose in Frankrijk. Maar dan komt hij tôt andere gedachten. Hij kan nu nog slechts het kwaad van de oorlog zien, en wordt pacifist, welke overtuiging nog versterkt wordt door het feit, dat zijn zoon, die aan het front vocht, als vermist is opgegeven. Maar zijn nieuwe overtuiging brengt hem in conflict met vrijwel geheel Frankrijk. Velen van wat eens zijn vrienden waren worden nu zijn vijanden. De kranten gaan zo ver dat zij hem Cleramboche noemen (Boche zou men in het Nederlands met Mof kunnen vertalen). Ten slotte wordt hij, wanneer hij naar het Gerechtshof gaat door een van zijn vijanden vermoord. Het werk is uitgegeven bij Ned. Boekenimpt. en Uitg. Mij. v.h. v. Ditmar, Amsterdam. Laat men bij een volgende druk even attent zijn op enkele drukfou- ten. „BOEREN PIET" EN „BOEREN KEES" Onlangs werden door de Rotter- damse politie twee helers van fiet- sen gearxesteerd, die in de onderwe- reld de namen hebben „Boeren Piet" en „Boeren Kees". Zij hadden van de eveneens gearresteerde expeditie- knecht K. bijgenaamd „het Bolletje" in totaal 37 fietsen gekocht. Bij onderzoek bleek, dat „Boeren Piet" nog meer op zijn geweten had. De monteur B. werd n.l. aangehou- den, toen hij op heterdaad betrapt werd bij het stelen van een fiets. Aanvankelijk bekende hij 18 fietsen te hebben gestolen, doch bij verdere verhoren steeg dit aantal en kwam op 50. Mogelijk, dat hij nog meer rijwielen stal. ,,Boeren Piet" schijnt ook met hem te hebben samenge- werkt. Buiten de fietsen heeft B. zich ook nog en wel in samenwerking met een zekere S. schuldig gemaakt aan de diefstal van 400 m. bekle- dingstof. Deze stof is in de zwarte handel gebracht, werd te Leiden verkocht, en is door de economische recherche in beslag genomen. ZONNEKONINGIN III. Daarom wilde ze die nacht het eerst naar de aardmannetjes. Die leefden zo diep in de donkere aarde, dat ze een beetje licht wel graag' zouden hebben. De zonnekoningin wist waar ze te vinden waren. In het donkere bos, achter het bos van de reuzen. Behoedzaam gleed 't zon- hoofd- j nestraaltje door het reuzenbos. Dat moest wel heel voorzichtig gaan, want al slapen de reuzen zwaar en ,Hij had zich tôt tolk gemaakt van! snurken ze nog zo hard, dat je ze aile nobele menselijke ideeën, hij ge-| in de verte al kunt horenze voelde sympathie voor de vooruitstre- vende partijen, de arbeiders, degenen die onderdrukt werden, voor hef volk dat hij volstrekt niet kende, want hij was een onvervalste bourgeois worden dadelijk wakker. Maar de zonnekoningin deed heel voorzichtig. Ze piekerde er intussen over, of de reuzen haar misschien nodig hadden. Grrrgromden diegrrr iemand met vage humane opvattin-l En ineens hatsieoeoeoe. Daar nieste gen. Nog meer dan het volk had hij de massa lief; hij hield ervan zich er in onder te dompelenhij genoot ervan, volkomen op te gaan in de ziel van de massa (tenminste, dat dacht hij)" „Clerambault" is niet een boek dat alleen bestemd is voor mensen van Rollands politieke opvattingen, het is een kunstwerk voor iedereen, zo- als ook zijn ander bekend werk ,,Jan Christoffel" een kunstwerk is van grote waarde. Nergens tracht Rolland zijn iedeeën op te dringen of heeft deze hinder- lijk door het verhaal geweven. Het boek getuigt van een diepe kijk op het leven, van de bevolking in al zijn geledingen en als zodanig kan men het werk, hoewel het verhaal betrek- kelijk simpel is gehouden, appre- ciëren, van welke politieke richting men ook is. Het verhaal speelt zich af in de oorlog van 1914—'18. Clerambault is dichter, en in het begin stelt hij zijn gave in dienst van de nationale zaak, onder de invloed van de algemene er een in zijn slaap. Nu houdt een zonnestraal nu eenmaal niet van verkouden reuzen en daarom gleed de zonnekoningin plotseling zo vlug verder, dat ze pardoes bij de aard mannetjes terecht kwam. Ze trof het, het was een van die kabouterfees- ten, die de kabouters houden als ze goed werk hebben gedaan. Ze waren net vrolijk aan het dansen.... toen de zonnekoningin binnenkwam en de hooi^man te spreken vroeg. Dat kon wel, met de kabouters kan een zon nekoningin beter praten en ook openhartiger dan met de mensen. En wat zij van de kabouterhoofdman hoorde verwonderde haar nog het meest. „Nee, zei de kabouterhoofd man, wij hebben de zon niet nodig, want wij werken 's nachts. Ja, wij kunnen toch zien en toch de men sen helpen. Och dat helpen dat is niet een kwestie van licht. Als het in je hart licht is van vriendschap en behulpzaamheid, dan heb je het licht van buiten niet nodig. Wij hebben licht van binnen in ons hart. Daarom kunnen wij helpen in het donker en hebben we het warm al is het buiten koud". De zonne koningin kon dat begrijpen. daar- voor was ze de wijze zonnekoningin en ze was er niet boos om. Want nu begreep ze, dat er wel degelijk men sen en dieren en dingen waren, die haar nodig hadden.... als je maar helpen wilt, als je het licht maar in je hebt om te helpen. Dan pas DE KAASPRODUCTIE IN DE NOORDELIJKE PROVINCIëN. In het jaar 1946 steeg de productie van kaas van de 156 zuivelbedrijven in Groningen, Friesland, Drente en Overijssel, aangesloten bij het Kaas- contrôlestation „Friesland" met .44 en bereikte een hoogte van 42.034.118 kg., waarvan 69% volvet. De pro ductie van volvette kaas bedroeg in 1945 slechts 7.3 De productie van zgn. 20 plus kaas daalde van 52 op 2 Friese boter. De productie van Friese boter is volgens het verslag van het Boter- contrôlestation, waarbij ruim 100 Friese bedrijven zijn aangesloten met 63.415 kg. gestegen en bereikte 'n hoogte van 11.231.502 kg. Deze stij- ging is onvoldoende in verhouding tôt de grote behoefte, en dë gestegen melkproductie. Dit is te wij ten aan het feit dat veel meer vettere kaas- soorten worden bereid. De Rijkskaasmerken. Het kaascontrôlestation had ern- stige bezwaren tegen de aanduiding 46-50 in het rijkskaasmerk, in- plaats van 45 voor volvette kaas. Het stelde voor op volvette kaas in het geheel geen percentage vet aan te geven. EXPORTBEPALINGEN VOOR KUNSTME STSTOFFEN VOETBAL. Rumoer om het eerste klasserschap van Emmen. Naar thans wordt be- weerd is de voetbalver. Emmen" in de promotie- en degradatie-compet/i tie verschillende malen uitgekomen met als linkshalf J. Weerman. Er wordt van deze speler beweerd, dat hij niet meer onder de amateurs kan worden gerekend omdat hij als er- kend trainer aan de voetbalclub N.A.B. te Nieuw-Amsterdam zou zijn verbonden. Deze kwestie zal aan het hoofdbe- stuur van de K.N.V.B. worden voor- gelegd. Brabantia blijft eerste klasser. Door een 42 overwinning te beha- len op Sittard heeft de Zuidelijke eerste klasser Brabantia zich in vei- ligheid gesteld. BEDRIJFS V OETB AL. De stand in afd. B is momenteel: Motké Koeneman Mulder Bakkers Spaco WAS II Chemica 9 9 8 8 9 10 8 8 6 3 3 3 3 3 2 Uitslagen van deze week. Afd. B: WAS II—Chemica II 1—2; Koene- man—Bakkers 1—0; Motké—Mulder De onlangs mgestelde Commissie 34. gpacopatje 32. A un/if /-I r\ A mûT<il/QQhCP van Advies voor de Amerikaanse stikstof industrie heeft een eerste bijeenkomst gehad met ambtenaren van de Ministeries van Buitenlandse Zaken, Landbouw, en Handel ter be- spreking van een programma voor kun je merken, dat je nodig bent. De| de uitbreiding van de Amerikaanse export van stikstof-kunstmest stoffen. Het wereld tekort van deze stof fen wordt geschat op 1 millioen ton. (910.000metr. ton). De. Verenigde Staten zal ongeveer 187.000 ton (179.170 metr. ton) importeren en ongeveer 686.000 ton (624.260 metr. ton) produceren, waarvan zij volgens gemaakte afspraken 57.860 ton (52.652 metr. ton) moet exporteren. Het door Amerika vastgestelde ex port quota gaat naar bepaalde lan- den, waarbij maatregelen zijn ge- troffen voor een gelijkmatige verde- ling. (USIS) wind begreep het ook, want die leid- de de zonnekoningin weg uit het bos van de aardmannetjes.... ver.... ver weg Naar een andere stad.... een grote stadmet veel huizen, waar de zon niet eens overal komen kan, omdat er zoveel stenen in de weg staan. Het werd al ochtend en de andere zonnestralen deden hun werk als iedere daghet werd licht de zon ging op. Nu kon de zonneko ningin als gewone zonnestraal tussen de anderen zijn en zo verder onder - zoeken enhelpen. Dat ze nodig waso, wat merkte ze dat nu pas goed.daar was de zieke jon- gen, die een bloem in knop voor zijn bed had staanhet was een grote gele bloemzonnebloem noemen de mensen die. Alleen de zon kan maken dat de knop openspringt en de gele bloem zich openvoqwt en zich wendt naar het licht. En in al die lange dagen van ziek zijn wacht- te de jongen op de zon die de bloem zou openmaken, opdat de jongen een beetje met hem praten kon, want die werd zijn vriend in die dagen van alleen zijn en wachten Terwijl de jongen sliep in de vroege ochtend deed de zonnekoningin haar bestde bloem sprong open en de jongen werd wakker. Toen had je de ogen van die jongen moeten zien. Het licht dat daarin kwam was dui- zend zonnestralen waard. Verder wilde de zonnekoningin. (Slot volgt Woensdag a.s.) OLYMPISCHE SPELEN. N.S.F. levert installatie. De Nèder- .landse seintoestellenfabriek te Hil- versum heeft opdracht gekregen tôt de levering van de telefonische draaggolf installatie van Chur naar Zuerich, welke installatie bestemd is voor de Olympische Winterspelen, welke de laatste week van Januari en de eerste van Februari te St. Mo- ritz zullen worden gehouden. De bedoelde installatie is volgens het Philips/N.S.F.-systeem. Bij dit systeem kunnen over 1 paar draden 48 gesprekken gevoerd worden. In de kabels, welke gebruikt zullen worden zitten 24 paar koperdraden, zodat ten hoogste 1152 gesprekken gelijktijdig gevoerd kunnen worden. FEUILLETON. KORSTLOZE KAAS NIET STEEDS ONMIDDELLIJK VERKRIJGBAAR De „extra"-bon voor korstloze en smeerkaas, die op 31 Juli j.l. is be kend gemaakt, dient om de voorra- den bij de handel weg te werken. Het zal daarom niet steeds in aile gevallen mogelijk zijn, dat de bon onmiddellijk gehonoreerd wordt. DE AFLEVERING VAN SPIJSOLIE AAN DE DETAILLISTEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de aflevering van spijsolie aan detaillisten op de mge- leverde toewijzingen C 321 van 4 t.m. 30 Augustus a.s. mag plaats hebben. Des aflevering door de detaillisten aan het publiek mag pas op een nog nader bekend te maken tijdstjp be- ginnen. DE MOEILIJKHEDEN IN DE JAM-INDUSTRIE. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Den Hartog, heeft aan de Mi- nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schriftelijke vra- gen gesteld over de zeer grote yoor- raden jam, vooral bij de kleinçre jamfabrikanten, als gevolg van het feit, dat het publiek vrijwel uitslui- tend „merk-jam" vraagt, zodat er gevaar voor bederf bestaat. Boven- dien dreigen de betrokken fabnkan- ten in financiële moeilijkheden te geraken. Minister Mansholt deelde mede, dat een onderzoek van recente datum heeft aangetoond, dat bij de 1 ken geen woord, mr. brikanten m het algemeen geen zeer lmk Rpfllson hiervan j grote voorraden jam aanwezig zijn. Het is evenwel mogelijk, dat bij en kele kleinere fabrikanten tengevolge van het instellen van een keuzebon voor suiker, jam enz. en mede door- dat het publiek een voorkeur aan de dag legt voor bepaalde merken, een naar verhouding van hun afzet grote hoeveelheid jam aanwezig is. Hun omzet immers kan door bovenge- noemde feiten teruggelopen zijn. De Minister achtte het niet uitgesloten, dat genoemde fabrikanten hierdoor in financiële moeilijkheden kunnen geraken. In antwoord op een verdere vraag van de heer Den Hartog, of de minis ter niet van oordeel was, dat onver- wijld maatregelen dienen te worden genomen om de bedoelde voorraden ten snelste te ruimen en in consump- tie te brengen en aan de moeilijkhe den van de fabrikanten tegemoet te komen, deelde de minister mede, dat, aangezien het gevaar voor bederf niet acuut moet worden geacht er niet voldoende aanleiding is voor onver- wijlde maatregelen om bedoelde voorraden in consumptie te brengen. ve vw- -* 256. Juist kwam de oude boer nen en wees met een angstige naar buiten. „De soldaten zijn kapitein Gay. Ik geloof, dat het hen om u te doen is. Laat u vooral met zien". 257. Kapitein Gay wachtte kalm af tôt de soldaten voorbij waren, haal- de zijn paard en bracht het bij de voordeur van de hoeve. „Ga naar de scheepsherberg Roy", zeide hij. „Ik zal trachten de schat daar te bren gen". KORFBAL. Westerkwartier kampioen van Ne- derland. Westerkwartier heeft P.S.V. te Eindhoven met 24 geslagen. Hierdoor hebben de Amsterdammers het kampioenschap van Nederland behaald. Mentaliteit van jeugdige sport- lieden. Ih een onlangs gehouden ver- gadering van de Kon. Ned. Korfbal Bond gewaagde de voorzitter, de heer W. Schaap van de mentaliteit van jeugdige sportslieden. Hij zei 0.m.: „De sport in het algemeen heeft met vele moeilijkheden te kam- pen als gevolg van de veranderde mentaliteit van vele, vooral jongere sportslieden, in de jaren na de oor log. Er bestaat een ernstig jeugdpro- bleem, ook bij de korfbalsport, ook al stemt het aantal jeugdige beoefe- naars tôt tevredenheid. De kwaliteit houdt daarmede geen gelijke tred. WIELERSPORT. Théo Middelkamp wereldkampioen Het wereldkampkfënschap op de weg voor beroepsrenners werd behaald door de Nederlander Théo Middel kamp. HENGELSPORT. Op het Schildmeer zijn door de hengelsportverenigingen uit Zuid- broek, Muntendam, Sappemeer en Scheemda wedstrijden gehouden. De uitslag luidt: 1. Scheemda 184 pt. met 13.170 gram 2. Muntendam 151 pt. met 9.637 gr. 3. Zuidbroek 114 pt. met 8.088 gr. 4. Sappemeer 78 pt. met 5.176 gr. BOKSEN. Wedstrijden te Muntendam. Ter gelegenheid van de kermis zijn Zon- dag bokswedstrijden gehouden, geor- ganiseerd door de boksverenigingen ,,Sportparkers" en school „Abelsma Er was veel belangstelling voor deze wedstrijden, waarbij verschillende spannende partijen waren: Vlieggewieht: Wilbrink (Sch. Abels- ma) wint op pnt. van Strijk (Sport- parker s). Weltergewicht. Jansen (Bowi) wint op pnt. van Hulshof (Sch. Mulder), (Naar werd medegedeeld is deze overwinning aanvechtbaar) Visser (Sch. Mulder) wint door zware k.o in de eerste fonde van v. d. Sluis (Bowi); Buining (Sch. Mulder) ver loor door interventie van Hartman (Sch. Mulder). Lichtgewicht: J. Drent (Sportpar- kers) verloor van J. Hesseling op pnt; Bos (Veendam) won op punten van Pijper (Bowi); Zweep (Sch. Abelsma) won op pnt. van Roffel (Sportp.) Vedergewicht; Lockhorn (Sch. Mul der) won op pnt. van Bosgraaf (Abelsma), die ex-kampioen van het Noorden is. Middengewicht: J. Niezwaag (Sport parkers) won door het opgeven van zijn clubgenoot J. Dekker. Halfzwaargewicht: H. Wagenaar (Abelsma) won door opgeven van Klunder (Abelsma). Zwaargewicht; J. W. de Jager (Sportparkers) won op pnt. van H. de Voogd (Bowi). Wereldkampioen af. De Schot Jackie Paterson heeft zijn titels van wereldkampioen, kampioen van En- geîand en kampioen van het Britse Rijk in het vlieggewieht verloren. De titels zijn vacant verklaard. Pa terson moest 16 Juli j.l. uitkomen tegen Dado Marino (Hawaï) om zijn wereldtitel te verdedigen, maar kwam niet op. Na een langdurige vergadering, waarin o.m. verschillen de medische rapporten zijn bestu- deerd, is de Britse Boksbond een- stemmig tôt bovenstaand besluit ge- komen. Joe Louis contra Joe Walcott. Op 14 November zal de wereldkampioen zwaargewicht Joe Louis een partij boksen tegen de neger Joe Walcott. Hierbij zal de titel echter niet op het spel staan. Men is trouwens vrij ze- ker van de uitslag, daar Louis een klasse hoger wordt ^geacht. ZWEMMEN. Zwemmen door scholieren. Men heeft meer dan eens gezegd, dat in ons waterrijk landje iedereen moet kunnen zwemmen. Helaas is het nog steeds in werkelijkheid anders. Nog te velen lopen er rond, die de zwem- kunst niet machtig zijn. In zijn jeugd heeft men het door omstandig- heden niet geleerd, en wanneer men ouder is komt men er niet meer toe. Van de rijkdom aan water merken wij in deze streken niet zo heel veel, maar wie wat meer naar het Westen gaat, naar de prachtige Friese me- ren of het lage Hollandse polderland- schap, die vindt daar allerlei aan- trekkelijke waterpartijen. Maar ondanks het feit, dat onze provincie betrekkelijk waterarm is, dient zwemmen er populair te zijn, want zwemmen is een mooie en ge- zonde sport. Evenals in andere delen Van ons land worden hier en daar voor leerlingen van de scholen fa- cultatieve zwemlessen gegeven. Jongens en melsjes van de scholen van Hoogezand, die daarvoor in aan- merking kwamen, hebben onlangs kunnen tonen in hoeverre zij het zwemmen onder de knie hebben. Tachtig scholieren verwierven di- ploma's van de Rijksconsulent voor de Lich. Opvoeding. De eisen die hiervoor worden gesteld zijn; Diploma A; In het water springen en 75 m. borst- en 50 m. rugzwem- men alsmede in het water springen en gedurende 1 min. watertrappen. Diploma B; Gekleed te water sprin gen en 50 m. schoolslag zwemmen; In badcostuum te water springen, 100 m. op de borst zwemmen, 25 m. rugslag met de handen op de heu- pen en 25 m. met de handen gekruist over de borst. Ten slotte moet de candidaat een minuut watertrappen. Voor het diploma C.C.S.Z. van de Koninklijke Nederlandse Zwembond slaagden 25 scholieren. De eisen voor dit diploma zijn veel hoger, en vari- eren naar de leeftijd van de candi- daad. De wekelijkse zwemlessen voor leerlingen van de Hoogezandster scholen hebben waarlijk geen slecht resultaat opgeleverd. Maar de aan- tallen gediplomeerdèn moeten in de toekomst een stijgende lijn vertonen. Ieder jaar beter, dan komen we uit- eindelijk tôt het resultaat dat in ons land niet alleen iedereen kan fiet sen, maar dat ook ieder Nederlander kan zwemmen. SCHAATSENRIJDEN. Allround sportsman overleden. Te Leeuwarden is deze dagen overle- den Mr. Mindert Hepkema, een be- langrijke figuur in de Friese sport- wereld. Aanvankelijk hield Mr. Hep kema zich bezig met de wielersport. Later ging hij zijn krachten beproe- ven in de voetbal, en toen de Friese IJsvereniging zich niet meer bezig hield met de organisatie van de elf- stedentochten per schaats, nam Mr. Hepkema deze taak over. door STAN VAN KAMPEN. Ter beantwoording in de rubriek Vragen van Lezers" ontvingen wij van H. M. te B. de volgende vraag: Is fnen verplicht lid te zijn van de vakgroep Detailhandel-Kruideniers- waren en zo ja is men dan verplicht 25) „We zullen zien. Voor het procès ben ik niet bang. Mijn alibi klopt in ieder opzicht. En over onze afspra- Millner. Stelt u ook Sealson hiervan in kennis. Geen woord. Ik kom zo ook vrij en de zaak is te gevaarlijk, dan dat zij aan de grote klok gehangen zou mogen wor den. Ik heb met de advocaat hierover gesproken. Hij is het hierover volko men met mij eens". De dag van de zitting was aange- broken. De rechtszaal was tôt de laatste plaats bezet. Persmensen uit het hele land waren hier bij elkaar. Het verloop van het procès beloofde sensationeel te worden en de strijd WoodleySinnisfaere was tôt een na tionale zaak gebombardeerd. Heel En- geland leefde mee. Duncker opende de rij van getuigen charge. De openbare aanklager had veel moeite gedaan zulk een getuige te vinden. Hij vertelde hoe het hem onmiddellijk opgevallen was, dat de beklaagde, zoals dr. Wooley hem ge zegd had, de gecompliceerde construc- tie van het geheime scharnier aan het tralievenster zo gemakkelijk ontdekt zou hebben. De beschrijving van de vermoedelijke dader leek hem ook on- waarschijnlijk vaag als men bedacht, dat deze hem op nauwelijks vier me- ter gepasseerd was. Hij geloofde stel- lig, dat Horn van een persoon, die achter de schermen bl*^f, de opdracht had ontvangen, de Woodley-Works uit de rij van de marktbeheersende wereldmerken terug te dringen tôt de binnenlandse markt en daarna syste- matisch te gronde te richten. Frank had glimlachend, het hoofd onntrihutie te betalen? in de handen gesteund, geluisterd. Bij informatie bij de bevoegde in- „Wat de beklaagde in elk QP^ch stanties is ons medegedeeld dat het volgens getmge gelukt zou zijn, ismet lidmaatschap en daarmede de beta- Iwaar meneer de président. Ik heb hier ling van contribuée zijn verplicht. Ivoor mij een opstelling, die mvj door de zakelijke leider van de fabriek ter hand gesteld is, welke loopt over het laatste halve jaar en uitsluitend over orders uit het buitenland". Het was mr. Lionbridge, die deze woorden svrak. „Daar hebben wij bijv. Moskou: ge- leverd 9377 wagens, Parijs bijna 8000 wagens, tussen haakjes Londen 1400 wagens, zo kan ik de lijst nog vervol- gen, tôt Kennicot 3 wagensWeet u misschien, waar Kennicot ligt, ge tuige? Ik neem aan van niet. Ik voeg deze lijst bij de stukken, ter weerleg- ging van de beweringen van de getui ge. Liggen al deze plaatsen in Wa- les?" Een hoongelach steeg op uit het publiek. Daarna kwamen enige employé's van de fabriek aan de beurt. Zij kon- den de aanklacht slechts weinig steu- nen en vervielen allen spoedig in dé tails. Op het publiek maakte dit wel- dra den indruk, dat de getuigen charge met veel moeite bij elkaar ge- trommeld waren. De belangstelling werd weer groter, toen Evelyne opgeroepen werd. Mr. Lionbridge bracht bij voorbaat reeds in het midden, dat haar oordeel niet onbevooroordeeld was en door de pré sident opmerkzaam gemaakt, dat zij haar uitlatingen vrij moest maken van persoonlijke gevoelens, wist zij niet veel meer te zeggen, dan dat cfè koersverandering in het bedrijf hun wereldnaam schade gedaan zou heb ben. Hierop repliceerde Lionbridge, dat deze verandering, waarvan hij de re- sultaten zoèven opgesomd had in de eerste plaats van de zakelijke leiding was uitgegaan. Met het gevoel een jammerlijk figuur geslagen te hebben, ging Evelyne tenslotte weer naar haar plaats. Daarna werd Peacetown gehoord. Bij de heldere, zakelijke klank van zijn stem werd het direct stil. „De beklaagde heeft u op het feit opmerkzaam gemaakt, dat men de tralies kon openen?" werd hem ge- vraagd. „Ja, dat wil zeggen, hij wees er op, dat de dader uit het venster gespron- gen was en daar dit bfj aanwezigheid van tralies onmogelijk was, meende hij dat de opfossing van het raadsel aan dit venster te vinden zou moeten zijn". ,,In het begin nietj Nu moet ik mij echter op het standpunt van Duncker stellen. De snelle ontdekking van het geheim door beklaagde, die, zoals hij toegeeft voor die tijd nog nooit een voetstap op het terrein gezet had, is verdacht. In de criminalistiek zijn voorbeelden te over te vinden, waar een misdadiger op deze wijze probeert de verdenking van zich zelf af te lei den". Het werd doodstil in de zaal. Ein- delijk een getuige, die tastbafe feiten aanvoerde. „U hebt vastgesteld, dat beklaagde intieme betrekkingen met de Russi- sche stuaente Sonja Alfieri onder- hield?" „Hij kende haar reeds meer dan drie jaar". ,,Wat hebt u verder over deze dame vernomen ,,Eind April verliet zij plotseling de stad en is regelrecht naar Stockholm gereisd. Sedert dien werkt zij in de fabrieken van Sinnisfaere". ,,U vermoedt, dat de beklaagde ook na dien tijd nog met haar in contact is gebleven?" ,,Ja, we onderschepten brieven naar Stockholm, die beklaagde als de zijne herkende." „Is dat juist beklaagde?" ,,Ja", antwoordde Frank kort. De spanning in de zaal had nu haar hoogtepunt bereikt. De meningen wa ren verdeeld. ,,Aan wie waren deze brieven ge richt?" i ,,Aan een zekere Wolters. Ik houd dat voor een schuilnaam" ,,Hebt u verder nog iets mede te delen?" ,,Ja. Het was de plicht van beklaag de geweest in de nacht van de moord, het ongewone doen van de vreemde- ling onmiddellijk ter kennis van de politie te brengen. De dichtstbiiziinde politiepest was slechts tien minuten van de plaats vewijderd." „Wat hebt u hierop te zeggen be klaagde?" „Dat wist ik niet. Bovendien stort- regende het en was ik doornat. Overi- gens hechtte ik aanvankelijk aan de zaak niet zulke grote waarde. Indien ik inderdaad de schuldige geweest was, had ik mij wel gewacht, mrj di rect daarop als getuige aan te melden en daardoor mijn persoon, die tôt dien dag geheel buiten het gebeurde stond, in de zaak te betrekken". „Het was uw belang u in de Wood- ley-Works in te dringen", antwoordde Peacetown. „Ja, maar niet om sabotage te ple- gen. maar om in een menswaardige positie terug te keren". Hiermee waren de getuigen char ge allen gehoord. Reeds voor de zitting had de prési dent tegenover 't Openbaar Ministe rie er zijn verwondering over uitge- sproken, dat dit aantal zo klein was. De ambtenaar had zijn schouders op- gehaald. Men had er niet meer kun nen vinden. Dr. Woodley opende de rij va: getuigen décharge. „Beklaagde maakte bij u snel carrière?" „Ja". „Hoe kunt u mij dat verklaren?" „Hij maakte een sympathieke in druk op mij en werkte met succès". „Hoe was de indruk, die zijn ver- klaringen van het voorval in de nacht van de moord op u maakte?" ,,Mr. Horn deed zijn verhaal op 'n rustige, zakelijke manier". „Is het volgens uw mening moge lijk, dat hij spionnage ten gunste van anderen gepleegd zou hebben Tenslotte is ailes mogelijk. Maar geloven doe ik het niet. Ik houd een dergelijke bewering voor absurd. De spion kan slechts in de fabriek sohuilen. Het lijkt mij ondenkbaar dat een buitenstaander achter onze fabrieksgeheimen zou kunnen ko men". Millner en Sealson, die hierna ge hoord werden, getuigden op de meest ontlastende wijze voor hun vriend. (Wordt ver vol gd). SPORTSCHANDAAL. Gewogen en te licht bevonden. De Zweedse kranten hebben volgestaan van een schandaal in de sportwereld. Bij de wedstrijden in het kogelstoten om de wereldkampioenschappen werd de 43-jarige Zweed Erik Jo- hansson no. 2 met een worp van 53.54 m. achter zijn landgenoot Ericsson. Natuurlijk wilde hij gaarne Ericsson overtroeven en dat lukte hem inderdaad. Hij vestigde een nieuw Zweeds record van 57.41 m. Het is echter gebleken dat de nieuwe kampioen een bedrieger was, die zijn kampioenschap slechts heeft kunnen verkrijgen door een kogel te laten vervaardigen die aanmerkelijk lichter was dan het voorgeschreven gewicht. Aanvankelijk vond men het wel vreemd dat de sportreus Ericsson, een man met formidabele kracht niet opgewassen was tegen een klein ke- reltje dat 10 jaar ouder was. Maar steeds klopte ailes. Johansson in de sportwereld beter bekend als Umedalen liet steeds zijn kogel wegen en het gewicht klopte. Bij wedstrijden te Gothenburg is het be- drog echter aan het licht gekomen-; Ericsson vroeg Umedalen zijn kogel ter leen. Deze kon niet weigeren, en toen wierp Ericsson de kogel 58.57 m. maar wees verachtelijk op de kogel en zei: „Dat ding is veel te licht!" Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit dat de kogel 6800 gram woog en dus 450 gram te licht was. Umedalen werd ter verantwoor- ding geroepen. Het was een merk- waardig geval. Voor de aanvang van de wedstrijden had de kogel het juis- te gewicht. Aan de kogel mankeerde niets. De onderzoekers konden het niet verklaren, en Umedalen ver- klaarde het evenmin te kunnen, hier bij was hij zeer nerveus. Plotseling vroeg een bestuurslid: „Heb je soms twee kogels". Umedalen werd nog nerveuzer doch ontkende. Men on der zocht zijn bagage en vond de ko gel die hij ter weging had aangebo- den in zijn kleren. Umedalen kon niet meer ontkennen. Hij liep de kleedkamer uit en is sindsdien spoorloos verdwenen.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 4