PLAATSELIJK NIEUWS NIEUWS UIT INDONESIË wegens vacantie. BURGERLIJKE STAND SCHILDWEEK 1947 IN DE BEKLAAGDENBANK Van 13 t.e.m. 23 Aug. GESLOTEN SCHACHT GAAT IN HOGER BEROEP. I BIOSCOOP HOOGEZAND Het Amerikaanse aanbod Australië biedt arbitrage aan JAN HEMA VOOR DE GRONINGSE RECHTBANK. Levertraan wordt duurder. Examens enz. Modemagazijnen Sappemeer—Oost, SAPPEMEER. In overleg met an- dere organisaties is op initiatief van de afd. Sappemeer der C.P.N. (De Waarheid) een commissie opgericht welke zich ten doel stelt de inwoners van Sappemeer en omgeving van gratis advies te dienen op sociaal terrein (b.v. betreffende Noordvoorz. Ouden van Dagen, Consumentencre- diet, Woningen, enz.) De commissie behandelt echter geen loonkwesties. De commissie houdt twee keer per maand zitting ten huize van de heer D. Mulder, Winkelhoek 37. De heer J. Lesterhuis, thans te Groningen, herdacht in de afgelopen week de dag, dat het 20 jaar gele- den is, dat hij zich te Sappemeer als dansleraar vestigde. Zoals gezegd is de heer Lesterhuis thans in Gronin gen gevstigd, en het .iubileum werd dan ook daar in intieme kring ge- vierd. Leerlingen en groepen leerlin- gen boden de jubilaris stoffelijke blijken van waardering aan, terwijl de collega's hem een olieverfportret zullen offreren. Door de politie is in enige ge- vallen proces-verbaal opgemaakt te- gen knalpot-ridders. Dieven hebben van een Woens- dagavond in de Noorderstraat gepar- keerd staande auto van de koffie- handel Ruding te Hoogezand het dak vernield en kleren, die zich in de wagen bevonden gestolen. In verband hiermede zij men voorzichtig met het in duister geparkeerd laten staan van auto's. Men verzoekt ons mede te de- len, dat de diensten der Geref. Ker- ken gehouden zullen worden volgens de opgave in dit nummer van „Het Nieuwsblad", niet volgens de opgave van de Grpn. Kerkbode. HOOGEZAND. Rijen kopers, die zich opstellen voor de winkels, het is een verschijnsel dat wi.j in oorlogs- tijd medemaakten, en dat ook nu nog bekend is. Kijk eens naar de zaken, die zo nu en dan dameskousen te koop hebben; zo nu en dan wordt er uit puur enthousiasme een ruit in- gedrukt. Drukte heerste er ook Zaterdag bij ,,De Concurrent" toen de geres- taureerde zaak om 3 uur zijn poor- ten opende. Ongeveer 1600 personen hebben uit belangstelling, nieuws- gierigheid of kooplust de zaak be- zocht. Er waren verschillende schaarse artikelen te koop; een num- mersysteem wees hen aan die in de gelegenheid werden gesteld deze ar tikelen te kopen. Er waren 360 ge- lukkigen, en Donderdag was de dag dat zij van hun bofje konden profi- teren. Opnieuw vormde zich een rij, maar nu van mensen, die zeker wa ren van iets naar hun gading te kun- nen kopen. Drie politie-agenten wa ren aanwezig om de orde te bewa- ren, maar mensen die zeker zijn van (hun zaak zijn altijd ordelijk Bij de gemeentepolitie alhier zijn inlichtingen te bekomen om- trent de navolgende gevonden voor- werpen: Padvindersriem, tas, inhou- dende brood, inlegvel, babybroekje en -truitje. KIELWINDEWEER. In het café Piest vergaderde de afd. Kielwinde- weer van de Plattelands Jongeren Gemeenschap. Na het openingswoord door de voorzitter werd het Gronings volkslied gezongen. Als doel van een autobustocht werd Gaasterland gekozen. Een nieuw rè glement werd vastgesteld. De heer A. J. Schrage bracht verslag uit van de excursie naar Zeeland, waaraan ook enkele leden van de afdeling deelnamen. Spr. schilderde de tocht als aangenaam en leerzaam, en hij verwachtte; dat er een gunstige in- vloed van zou uitgaan. Voordrachten van mej. J. Hart- man en de heer R. Klinkhamer wer den afgewisseld met zang van liede- ren uit de bundel der P.J.G.G. Leden van de Zusterkring der Ned. Herv. Gem. maakten in twee autobussen van garage v. d. Ploeg een tocht naar Apeldoorn. De heen- reis ging over Meppel en Zwolle, de terugreis over de Holterberg en de Lemelerberg. In Nijverdal geraak- te de kleinste bus defect, zodat al- leen de grootste wagen de 53 dames huiswaarts moest brengen. Tegen middernacht kwam men in Kielwin- deweer aan. KOLHAM. De heer K. Wieringa, die werkzaam is op een bankinstel- ling te Den Haag, vertrok Zaterdag- avond om 6 uur van daar per rijwiel en arriveerde Zondagmiddag 2.45 HELLUM. Dinsdagmiddag brand- de de woning bewoond door de ge- zinnen van Smit en Blaauw tôt de grond toe af. In verband met de grote droogte was spoedig ailes één vuurzee, zodat er zo goed als niets kon worden gered. De brand ont- stond op het gedeelte van de zolder huizen zijn weliswaar verbrand, doch PERSSTEMMEN OVER INDONESIE Wat een Chinees weekblad over de kwestie zegt. Het Chinese weekblad „Star Weekly" zegt in een binnenlands overzicht o.m. „de politiek der verschroeide aarde heeft de exportbronnen niet vernietigd. Honderden gebouwen en nieuwe kunnen zonder veel kapitaal- verlies worden gebouwd. De schade, toegebracht aan ondernemingen en industrie zijn niet al te groot: de productiecapaciteit daarvan was voor deze oorlog reeds te groot, zodat zij moest worden gecontingenteerd. De leiding van de voorz. de heer J. Smit vernielingen zullen derhalve de In- Na afhandeling der huishoudelijke dische économie met verlammen, en zaken werden nog besproken de het enige, wat door de niet-effectiet door het bureau Oogstvoorziening ge- toegepaste verschroeide aarde-poli- zonden arbeidskrachten ter voorzie- tiek is bereikt, is grote schade aan de ning in het gebrek aan personeel ge- sympathie voor de republiek. bewoond door het gezin Smit, waar vermoedelijk door kinderen een brandende sigaret achteloos is weg- gegooid. Er was niets verzekerd. OVERSCHILD. De afd. Overschild van de C.B.T.B. vergaderde onder durende de oogstperiode. Na enige besprekingen werd de vergadering, nadat de zaakvoerder zijn zaken had afgehandeld, gesloten. NOORDBROEK. Ds. J. A. v. d. Mei- den bedankte voor de toezegging van beroep naar Leek-Midwolde. ZUIDBROEK. Postduivenver. „De Snip" hield een wedvlucht vanaf Zutften met jonge duiven. Afstand: 123 km. In concours waren 51 dui ven, welke om 8.45 u. werden losge- laten. Aankomst eerste duif 11.19.18. Uitslag: A. v. d. Wijk 1, 12, 17, 19, 26; H. Zuidema 2, 5, 13, 18, 22, 27, 28; J. Smit 3, 6, 7, 8, 9, 11; J. Zuide ma 4, 15, 24, 25; E. Viswat 10, 29; B. Zuidema 14, 21; F. Brust 16, 23 en K. Brouwer 20. BORGERCOMPAGNIE. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de chauffeur v. d. V. bij zijn patroon, de caféhouder-aannemer D. Visser ingebroken. Een glasraam werd ver- wijderd. De buit bedroeg f 500. De dader is een gunstig bekend staand iemand. Maar hij ging met vacantie, en had daarom geld nodig. De politie had hem echter spoedig te pakken, zo spoedig, dat hij het geld nog bij zich had. Dit is aan de Het blad wijst er vervolgens op, dat ook de guérilla niet in praktijk is gebracht, ook niet toen de Neder- landse troepen nog verspreid mo'es- ten opereren en dus gemakkelijk suc- cessen hadden kunnen worden be- haald: voor deze soort oorlog zijn echter werkelijk moedige en schran- dere mensen nodig waarmee de be- volking zich solidair kan voelen. Op Java echter kan men zien hoe de schuilplaatsen der guerillabenden, evenals die der saboteurs en sluip- schutters door de bevolking aan de Nederlanders worden verraden. Het blad keert zich vervolgens op vehemente wijze tegen de vergelij- king die onlangs door Tabrani in het Republikeinse blad ,,Someber" werd gemaakt tussen het Nederlandse op- treden in Indonesië en de Japanse actie in China. Dit is volgens het blad de propaganda van iemand die niets van politiek begrijpt, want China was bij de Japanse aanval ook een de jure erkende mogendheid, terwijl de republiek dit niet is. De Japanse aanval was in eerste phase een groot veroveringsplan, terwijl het Nederlandse optreden dit aller- minst is. De Volkenbond-commissie heeft Japan op aile punten in het ongelijk gesteld, terwijl het niet zeer waarschijnlijk is dat een dergelijke eigenaar teruggegeven. De heer Vis- i commissie dit ^ook met Nederland ser heeft besloten zijn employé niet 1 zou doen, vooral niet wanneer zij de te ontslaan. Proces-verbaal van het ionnodige brandstichtingen, vermelin- gebeurde is opgemaakt. 'gen en mishandelingen zou zien" ooooooooocooooooooocoooooooooo WERELDBANK LEENT NE- DERLAND 195.000.000 DOLLAR Er werd een overeenkomst ge- tekent waarbij de Wereldbankj ons land een lening verstrektji van 195.000.000. Deze lening^ heeft een looptijd van 25 jaar. De rentevoet bedraagt 3i bô- vendien wordt een provisie be-£ rekend van 1 per jaar. Gedurende de eerste 5 jareni zullen geen terugbetalingen plaats vinden. De Wereldbank heeft bepaaldJ dat deze lening uitsluitend mag' worden gebruikt voor het her- stel van de Nederlandse produc-^ tiemiddelen. xxxxDooooooocoooooooooocoooooooooooœoooooooooooOo Een der adviseurs van het hof zou een nazi geweest zijn. Hitlers voormalige minister van financiën heeft beroep aangetekend tegen zijn vonnis van 8 jaar werk- kamp. Hij heeft het Zuiveringshof ge- vraagd het te Wuertemberg tegen hem uitgesproken vonnis te vernieti- gen, omdat een der adviseurs van het Hof, Hans Wedemeyer, zelf een nazi zou zijn. SAPPEMEER, 31 Juli—6 Aug. 1947 Geboren: Hendrik, z. v. Freerk Koetje en Grietje Bekkering; Boele, z. v. Eildert Idema en Jantje Klip- huis, Slochteren. Ondertrouwd: Hielke Zwaneveld, 46 j., Sappemeer en Eijsiena Bos, 46 j., Groningen. Getrouwd: Jan van der Ploeg en Jantje Nieuwold, b. v. Sappemeer. HOOGEZAND, 31 Juli t.m. 6 Aug. '47 Geboren: Gerharda Henderica Ma ria, d. v. Nikolaas Bernardus Spel- brink en Maria Anna Weisbeek, Hoo gezand; Feika Roelfina, d. v. Kasper Jan te Velde en Kanelske Venema, Hoogezand; Albertus Antonius, z. v. Jan Venema en Helena Mulder, Kiel; Harm, z. v. Henderikus Jager en Mârtha Christina Teuben, Foxhol. Ondertrouwd: Daniël Haan, 64 j., Hoogezand, wedn. v. Henderika Mo- lema en Fennigje Veldhuizen, 53 j., 's-Gravenhage, onl. te Driebergen, wed. v. Paulus Willem Onnen; Wil lem Johan van der Lee, 27 j., Hoo gezand en Maaike Tigchelaar, 27 j., Zeist; Dirk Willem van Enk, 23 j., Haarlemmermeer, onl. te Aalsmeer en Klaassiena Veldkamp, 23 j., Hoo gezand; Harm Bosgraaf, 26 j., Fox- ham en Lotje Poppen, 26 j., Foxham; Willem Bonder, 32 j., Zuidlaren en Derkina Arendina van der Veen, 33 j., Hoogezand; Evert Draaijer, 26 j., Zuidlaren en Diewerke Wolf, 24 j., Kielwindeweer; Hindrik Schreijer, 26 j., Foxhol en Elizabeth Meijer, 24 j., Foxhol; Hendrik Jan Egbert Ha- mering, 29 j., Borger en Hilmina Afina Meijering, 21 j., Borger, onl. te Hoogezand. Getrouwd: Hendrik Pepping, 29 j. en Gerhardina Pannenborg, 25 j., b. v. Kielwindeweer. Overleden; Jacob Anthonius de Vries, 64 j., Hoogezand, echtgen. v. Maria Amalie Rasche; Jacob Duur- sema, 86 j., Hoogezand, wedn. van Lummegien de Groot. SLOCHTEREN, 31 Juli—6 Aug. 1947 Geboren: Al je Emo Folkert, z. v. F. ten Kate en H. P. Elema, Borgweg; Dievertje, d. v. A. Kolhek en M. Hartman, Slochteren; Jakob, z. v. J. de Vries en G. Doornbos, Slochteren; Aaltje, d. v. H. Steen en M. Schutte, Westerbroek; Nico Jacob Jan, z. v. uur in Kolham. Hij heeft hiermede g Kuiper en B. Bosker, Slochteren; een goede prestatie geleverd. ENGELBERT. Er hebben zich 7i sollicitanten aangemeld voor de va-] cante betrekking van onderwijzer aan de O.L. school, alhier. RUISCHERBRUG. Voor de vacan te betrekking van onderwijzeres aan de O.L. school hebben zich 5 sollici tanten aangemeld. „DE TWEELINGBROEDERS" Als schrijver is de figuur van Alexandre Dumas onstervelijk ge- worden. Van zijn werken hebben wij „De Graaf van Monte Christo" reeds op het witte doek gezien. Za terdag en Zondag wordt in de Hoo- gezandster Bioscoop wederom een film gedraaid naar een boek van Alexandre Dumas, thans het werk „De Tweelingbroeders". In deze ac- tievolle film zal Douglas Fairbank Jr. een dubbelrol vervullen. „DE BITTERE WAARHEID" De tijd, dat Shirly Temple als 6- jarig kind haar eerste schreden in de wereld van het witte doek zette is reeds lang voorbij. Zij is opge- groeid en is een jonge vrouw gewor- den. In de film „De bittere Waar heid" speelt zij de roi van een jonge, gehuwde vrouw. Andere spelers in deze film, die het leven van diep bedroefde mensen weergeeft zijn: Ginger Rogers en Joseph Cotten. Twee films van het betere genre zou men het programma van de ko- mende week kunnen noemen. Hendrikje An je, d. v. T. T. Slachter en H. Menzinga, Harkstede. Ondertrouwd: G. Schenkel, 28 y, Nieuweschans en H. R. Boven, 18 j., Siddeburen; G. Kruizinga, 26 j., Ste- dum en H. van der Deen, 24 j., Schildwolde; E. Bontsema, 28 j., Hél ium en Z. Hofman, 25 j., Siddebu ren. Getrouwd: L. van Duinen, 25 j., Sappemeer en T. de Vries, 26 j., Slochteren; D. van Timmeren, 23 j., Overschild en A. Ludolphie, 18 j., Slochteren; J. K. Nienhuis, 30 j., Winschoten en J. R. van Dijk, 28 j., Siddeburen. Overleden: P. de Vries, 70 j., echtg. v. H. Dont je, Slochteren; J. Griiben, 78 j., wedn. v. F. Woldinga, Schildwolde. MUNTENDAM, 31 Juli—6 Aug. 1947 Overleden: Jacobus Seip, echtg. v. Grietje Schut, overl. te Groningen. VEENDAM, 30 Juli—5 Aug. 1947. Geboren: Heine, z. v. M. v. Dijk en H. Beumee; Klaas, z. v. R. J. Bos en K. Fens; Harmanna, d. v. H. Feringa en S. B. Steenhuis; Grietje Wemeli- na, d. v. P. Hoepman en G. F. Engel- kens; Kunera, d. v. J. G. Hoetjer en N. C. v. Vorden; Biena, d. v. J. Bu- rema en A. Niemeijer; Doewe Al bert, z. v. K. Kraster en H. K. Ja ger; Christina Geertruida, d. v. A. Siepel en T. J. Lok; Jan Hendrik, z. v. B. Stel en T. Hilberts, Wilder- vank; Jan, z. v. G. E. Hollemans en J. Kram; Hendrik Harmannus, z. v. S. Haan en E. Vrolijk. Ondertrouwd: G. W: v. Neyenhoff, 34 j., Den Helder en A. Drent, 20 j., Veendam; F. Vos, 27 j., Eindhoyen en A. L. Venema, 28 j., Veendam; H. de Vries, 29 j. en R. Panjer, 24 j., b. v. Veendam. Getrouwd: E. op de Dijk en M. Tooms, b. v. Veendam; H. J. v. Cal- ker en P. Oosterhuis, b. v. Veendam; W. H. Woldering en G. Hoetjer, b. v. Veendam; S. H. Groenier, Utrecht en J. Grelling, Veendam. Overleden: J. H. v. Essen, 24 j., ongeh., overl. te Amerongen; M. v. d. Werf, 29 j., ongeh.; A. E. Koctse, 78 j., wed. v. K. Hazewinkel. VEILINGBERICHT H.-S. Vrijdag 8 Aug. 1947 Witte komkommers I f 14; Idem 2 f 12; Bloemkool 1A f 4045; Idem I f 3242; Idem 2 f 1732; Meloeneri f 3285; Perziken f 1528 per 100 Tomaten A f 22.2024.20; Tomaten B f 20.50—23.20; Tomaten C f 20;10— 22.30; Pronkbonen f 15.1017.40; Stamslabonen f 31.6032.10; Peen f 8—12.50; Kroten f 4.20—4.40; Drui- ven f 180250; Rabarber f 22.20; Rode kool f 8.30—11.30; Witte kool f 56.10; Savoye kool f 9.8012.30; Andijvie f 5.1010.70; Augurken A f 59—63; Augurken B f 17—32 per 100 kg. Kropsla 1 f 1.60—3.70 per 100 krop Prei f 1316 per 100 bos. V. V. H.-S. A.s. Dinsdag en Donderdag Geen veiling. Sappemeer, 8 Aug. 1947. Uitslagen Nachtwedstrijd op Maan- dagavond bij schitterend zeilweer. 16 IJJ2, 26 deelnemers: 1. Favonius, st. JaapHelder; 2. Roerdomp, st. J. W. Hinrichs; 3. Riemke, st. G. C. Vegter; 4. Libel, st. J. F. Mulder; 5. 0.K., st. H. Bats; 6. Fuut, st. H. Goldhorn; 7. Jenny, st. L. Vera. B.M.ers en Larken, 20 deelnemers: 1. O.K., st. J. D. Meijer; 2. Indra, K. v. Ommen; 3. Scholletje, st. H. Dreise; 4. Roeli, st. Tj. Zijlstra; 5. Racekever, st. Klaverdijk. Dinsdagmorgen. Eén-mans wedstr.: Tijdens deze wedstrijden was het bijna bladstil, zodat de geluksfactor een woordje meesprak. 16 M2: 1. Riemke; 2. Favonius; 3. O.K.; 4. Duveltje, st. L. Hakkeling; 5. Roerdomp; 6. Fuut; 7. Annie, st. E. Larkens. B.M.: 1. Hirondelle, st. J. Alsema; 2. Cadans, st. A. Vrijen; 3. Raket, st. D. Ensing. 16 M2 niet geregistreerd: 1. Mar- griet, st. H. R. Oosterheert; 2. Li, st. Wijngaard; 3. Meerkoet, st. H. Len- ting. Open wedstrijd voor Larken, be- manning: Dame en Heer: 1. O.K., st. J. D. Meijer; 2. Schrijverke, st. J. Mulder; 3. Inra, st. K. v. Ommen; 4. Scholletje, st. H. Dreise; 5. Jopi, st. W. Til. Dinsdagmiddag. 2e punten-wed- strijd. Zeer veel regen, waardoor het uitzicht soms tôt beneden 50 M. be- perkt bleefj Meerdere boten, vooral in de Larkenklasse, hebben de strijd opgegeven. 16 M2: 1. Favonius; 2. Riemke; 3. Libel; 4. Annie; 5. Roerdomp; 6. O.K.; 7. Irene, st. B. v. d. Dong. B.M.: 1. Hirondelle; 2. Raket; 3. Cadans. 16 M2 niet gereg.: 1. Li, st. E. Stuut; 2. Margriet, st. Oosterheert; 3. Anje, st. H. H. Lakamp. Larken: 1. O.K., st. J. D. Meijer; 2. Scholletje; 3. Jopi. Gelukkig klaarde het weer tegen de avond op, zodat het vuurwerk doorgang kon vinden, hetwelk in aile opzichten goed geslaagd kan worden genoemd, terwijl de publie- ke belangstelling zeer bevredigend was. In verband met de slechte weers- omstandigheden zijn de wedstrijden van Woensdag afgelast. Nadat Nederland de „goede diensten" der Verenigde Staten had geaccep- teerd, heeft Amerika nu ook zijn „goede diensten" aangeboden aan de Indonesische republiek. De Amerikaanse Consul-Generaal te Batavia, Walter Foote heeft de In donesische vice-premier Dr. Gani van dit Amerikaanse aanbod in kennis gesteld, waarna deze de boodschap heeft doorgegeven naar Djocja. Dr. Gani verklaarde later, dat hij niet de middelen bezat zich recht- streeks met Djocja te verstaan. Hij heeft de boodschap aan de pers door gegeven, in de hoop dat Djocja van een en ander via een buitenlands ra- diostation in kennis zou worden ge steld. Lukte dat niet, dan zou hij de Nederlanders verzoeken de bood schap door te geven. Dinsdag heeft Sjarifoeddin ver- klaard dat zijn regering geen bemid- deling zou aanvaarden doch slechts arbitrage van een commissie die door de V.N. is benoemd. De republikein se regering zou aldus de premier niet onderhandelen met de Neder landers, voordat een commissie van de UNO in Indonesië zal zijn aange- komen. Woensdagavond deelde Sjarifoed din mede, dat het Amerikaanse aan bod door de Republikeinse regering was ontvangen. De premier verwacht, dat de Re publikeinse regering het aanbod zal acceptcren, en hij hoopte dat Ame rika zijn invloed zou aanwenden bij de V.N. ter benoeming van een in- tern. arbitrage commissie, omdat naar zijn mening oplossing van het conflict zonder arbitrage niet moge- lijk was. AUSTRALIë STREEFT NAAR ARBITRAGE. Australië heeft aangeboden teza- men met de V.S. arbitrage te verle- nen. Volgens radio Djocja zou Sjari foeddin hebben verklaard het Aus- tralische aanbod waarschijnlijk te zullen accepteren. INCIDENTEN. Intussen worden van republikein se zijde diverse bestandschendingen door de Nederlanders gemeld, terwijl Nederlandse berichten spreken van wandaden door de Indonesiërs bedre- ven. Zo wordt gemeld, dat op Midden- Sumatra een massagraf is ontdekt waarin zich de lijken van 200 perso nen bevinden, die verdacht werden DE VOEDSELIMPORTEN IN DUITSLAND. In Juli werden in de Engelse zône voedingsmiddelen ingevoerd ter waarde van 7.750.000 Pond Sterling, welk bedrag geheel voor rekening van Engeland kwam. De import van broodgraan, bloem en andere voe dingsmiddelen in de Engels-Ameri- kaanse zône had een waarde van 62 millioen dollar en bedroeg 490.000 ton. Dit is een stijging van 15 in vergelijking met het gemiddelde van de eerste 6 maanden van dit jaar. CONSUMENTENCREDIET VOOR BIJZONDERE GEVALLEN. Degenen, die een consumentencre- diet hebben aangevraagd, toen daar- toe tussen 17 Mei en 7 Juni j.l. voor bijzondere gevallen nogmaals de ge legenheid werd gegeven, zullen, in dien hun crediet wordt toegekend, in de bestaande regeling worden „inge- past". Dit brengt met zich mede, dat zij per persoon een voorschot zullen ontvangen van f 75.instede van f 100. Voor hen zal hierdoor de afbe- taling van het crediet lopen over een termijn van 1% jaar, en derhal ve gelijktijdig eindigen met de afbe- taling van het crediet door hen, die dit reeds het vorig jaar hebben aan- gevraagd, en in Februari van dit jaar het voorschot ontvingen. KANTONGEREÇHT ZUIDBROEK Vrijgesproken. G. G. te Hoogezand, heeft in de buurt van de Borgercompagniester- brug te Sappemeer gereden en hem werd ten laste gelegd dat hij „het verkeer op de weg in gevaar heeft gebracht". Verdachte zeide dat zijn wagen in aanraking is geweest met 'n andere wagen, welke niet bescha- digd werd. Toen verd. van de plek waar men elkaar heeft ontmoet, ver- trokken was, wilde de andere be- stuurder plotseling de politie in het geval betrekken. Had ik dat gewe- ten, dan was ik op mijn plaats blij- ven staan, opdat de politie beter kon waarnemen wat er gebeurd was. Het O.M. meende dat verdachte's schuld wel vast staat, maar stelde voor, geen straf toe te passen. De Kantonrechter was echter van verd.'s schuld niet overtuigd en sprak hem vrij. Burenruzie. H. S. te Westerbroek was gedag- vaard terzake het laten lopen van vee in eens anders land. Verd. was verschenen en zei dat het vee van een boer was verweid, dus in een andere kamp land ge- daan. Dan wordt een schaap vaak wat springerig en zo is zijn schaap in het land van M. gekomen. Het dier is er maar 'n kwartiertje in geweest, zei verd. en daar wilde M. dadelijk f 10 schadevergoeding voor hebben. De Kantonrechter hield verd. voor, dat M. heeft verklaard dat verdach te's schapen vaker in zijn land ko- men. Zijn schapen, aldus verdachte, heb ben de gehele winter op mijn dijk gelopen, zonder dat ik er over heb geklaagd. Andere boeren klagen niet over wat mijn schapen doen. Maar M. heeft overal last van. Hij heeft me ook nimmer gewaarschuwd. De Kantonrechter besloot, de zaak vier weken aan te houden. Dan moet ook M. voor de bali. Schapenschurft. In de vorige zitting moest J. de J. te Kalkwijk zich verantwoorden, omdat hij heeft verzuimd, ter secre- tarie van Hoogezand, mede te delen dat zijn schaap de schapenschurft had. Verd. zeide toen, het niet te heb ben geweten, waarna besloten werd op deze zitting een deskundige ter zake te horen. Daarom was De J. weer aanwezig. Maarde be- doelde getuige was vandaag verhin- derd en de Kantonrechter zeide dat verd. daarvan kennis van heeft ge- kregen. Maar De J. zei van niets te weten. Moet hij nu nog eens terugkomen, dan heeft hij al twee daghuren ver- zuim. En voorts zegt hij: „men zegt dat ik het schaap met een oplossing had moeten wassen. Maar de winter- vorst was 1820 graden. Wie kan een dier dan wassen". De Kantonrechter meende dat dit wassen niet buitenshuis behoefde plaats te hebben. En verd. behoeft. de volgende keer niet terug te komen, als hij niet wil. Het scheen echter dat de oude De J. er dan wel weer bij wil wezen. RECHTSZAKEN. KANTONGEREÇHT ZUIDBROEK. In de zitting van 6 Augustus wer den door het kantongerecht te Zuid- broek de volgende vonnissen uitge sproken: H. M., Borgercompagnie, wegens als chauffeur geen werkboekje bij zich dragen 2 x f 4 boete of 2 x 2 d. h. E. S., Sappemeer f 3 boete of 2 d. h omdat hij met een rijwiel op een voetpad reed. J. W. te Kolham fietste zonder handen aan het stuur te houden en kreeg deswege f 3 boete of 2 d. h. T. P., Hoogezand, die te Veendam op de linkerhelft van de weg liep kreeg f 3 boete of 2 d. h. Fietsen in duister zonder verlich- ting kost H. H. L., Hoogezand f 3 boete of 1 week tuchtschool, en aan H. M., Hoogezand, E. H., Sappemeer en E. W., Noordbroek f 3 b. of 2 d. h. G. G., Hoogezand, die terechtstond wegens het in gevaar brengen van het verkeer op de openbare weg, werd vrijgesproken. Op een in April j.l. te Zuid- broek door Notaris Zwiers gehou den openbare verkoping werd de landarbeider Jan Z. niet toegelaten, daar hij enkele schulden niet had be- taald. Z. die geen vaste woon- of ver- blijfplaats heeft wond zich hierover zeer op, en toen de notaris na afloop van. de verkoping huiswaarts ging wachtte hij hem op en ging hem te lijf met een ijzeren staaf, echter zon der hem ernstig te wonden. „Ik wordt altijd woedend als lk mij in mijn recht voel aangetast" zei Z. nu hij zich te verantwoorden had voor de Groningse rechtbank. „In- dien U Uw zin niet kunt krijgen" verbeterde de président, Mr. Enklaar De getuige deskundige Dr. Hazel- hoff meent dat verd. weliswaar on- ontwikkeld, doch ten voile toereke- ningsvatbaar is. Bij die mening blijft hij, ook nadat hem is verteld dat Z. in het lijkenhuisje woont en met ve- ren versierd door Zuidbroek heeft gewondeld. Wegens poging tôt doodslag eist de officier 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. Streinmetz is van mening dat verd. juridisch wel is waar wel, doch mènselijk bekeken niet ten voile verantwoordelijk kan worden beschouwd voor zijn daad. Hij heeft al eens meer herrie met de notaris gehad, en was woedend toen hij niet bij de verkoping mocht zijn. Hij verzoekt de rechtbank hiermede bij het bepalen van het vonnis reke ning te willen houden. Het nachtelijk drama voltrok zich te Muntendam. Mevr. H. was haar man gaan halen uit het café, waar hij steeds tôt diep in de nacht zat te kaarten. Zij zette haar fiets even bui- ten neer. Toevallig kwam de Groninger K. langs die zo laat, of liever zo vroeg, want het was half vier, zijn meisje naar huis bracht. Naar K. zegt heeft hij toen de fiets even „geleend". De officier dacht er wat anders van, temeer omdat K. pas uit de ge- vangenis was ontslagen. Hij eiste 10 mnd. Verdediger Mr. Geuchies bracht naar voren, dat K. bang was ontslagen te worden wanneer hij te laat kwam en vroeg een lichte straf op te leggen. TRIBUNAAL VEENDAM. Vrijdag a.s. zullen o.m. terecht staan: H. Oldenburger, Borgercom pagnie en R. L. Buringh, Zuidbroek. van sympathieën voor (le Nederlan ders. In het 34e legerbericht wordt ge zegd dat men op West-Sumatra een huis heeft aangetroffen, waarop staat vermeld „Hier wonen Duitsers, zij mogen niet worden lastig gevallen, dat beveelt de kepala (hoofd) van de republiek" Het liakenkruis was op het huis aangebracht. In tegenstel- Jing tôt deze openlijke bescherming van Duitsers waren een Zwitserse familie en een Roemeen, alsmede 3 Nederl. dames vermoord. Bij onder- zoek is verder gebleken dat door het „Volksfront" verschillende gruwelij- ke moorden zijn gepleegd, aldus meldt het Nederlandse legerbericht. KUNT U ZO LANG WACHTEN Van officiële zijde wordt medege- deeld, dat ingaande 1 Septemher de prijzen van kinderwagens met ge- middeld 6V2 worden verlaagd. Kinderwagens in eenvoudige uit- voering, d.w.z. met bak van hard- board zullen f .85 tôt f 100 mogen kosten. Wagens in betere uitvoering (bak van triplex met metalen biezen en uitgevoerd met roi- of kogella- gers) mogen verkocht worden tegen prijzen variërende tussen f 100 en f 120. Prijzen van f 120 tôt f 170 zul len slechts berekend mogen worden voor zeer luxueuse wagens, b.v. met vernikkelde of veTchroomde spatbor- den, een- of meerdelige bumper, pi- triet-bekleding, speciaal stroomlijn- model, enz. Aile kinderwagens moeten zijn voorzien van een label of plaketiket waarop duidelijk en niet uitwisbaar het nummer van de prijsvasts'telling en de gebruikersprijs zijn vermeld. In verband met de stijging van de prijs van uit Noorwegen geïmpor- teerde levertraan, moeten ook de verbruikersprijzen worden verhoogd. Deze luiden thans: për liter f 2.90; 400 c.c. f 1.35; 300 c.c. f 1.05; 100 c.c. f 0.45. De fies is hierbij niet inbegre- pen. Men wijst erop dat deze prijzen gelden voor levertraan uit kabeljouw gewonnen. Walvislevertraan, dat men een binnenlands product zou kunnen noemen, wordt niet voor medische doeleinden gebruikt doch voor margarineproductie. BEZOEK VAN PRESIDENT TRUMAN AAN BRAZILIë Président Truman zou per vlieg- tuig naar Rio de Janeiro gaan voor een driedaags bezoek in het laatst van Augustus of begin September op uitnodiging van de Braziliaanse regering, aldus deelde het Witte Huis mede. De woordvoerder van het Witte Huis beschikte niet over in lichtingen omtrent de vraag of de Président de Inter-Amerikaanse De- fensie Conferentie die op 15 Augus tus in Rio de Janeiro wordt geopend, zou toespreken. De juiste datum van het vertrek van de Président is nog niet vast gesteld. Hij zal teruekeren op het Amerikaanse slagschip „Missouri", aan boord waarvan de formele Ja panse overgave plaats vond. (USIS). DISTRIBUTIEBESCHEIDEN GESTOLEN. Te Etten (N.B.) vervoegde zich een man bij verschilende huismoe- ders. Hij verklaarde distributieamb- tenaar te zijn en vroeg of deze huis- moeders geen oproep van de distri- butiedienst hadden ontvangen om hun bescheiden te laten controleren. Toen zij ontkennend antwoordden vroeg hij een en ander even te mo gen meenemen. Hij zou het in de loop van de dag wel komen terug- brengen. De man, alsmede de distributiebe- scheiden, moeten echter nog steeds terugkomen. LUCHTVAARTNIEUWS 143 retourtjes naar de maan. Sinds de oprichting van de K.L.M. in Oc- tober 1919 hebben haar vliegtuigen een totaalafstand afgelegd van 110.000.000 km. In 1946 werd afge legd 17.896.239 km. en in het eerste halfjaar van 1947 11.000.000 km. 1-jarig jubileum. Op 6 dezer be- stond de K.L.M.-dienst op Zuid- Amerika een jaar. In die tijd is de tocht 110 maal yolbracht. Geslaagd voor; Coupeuse: Loukje Visser, Apeldoorn (opgeleid door mej. J. Dekker, 1er ares te Kielwindeweer). Engels L.O., Amsterdam: H. R. Dolfien, Sappemeer. Middenstand-examen (Algemene Handelskennis) Groningen: R. Riep- ma, Hélium; J. Ritsema, Overschild; R. Scholtens, Sappemeer; G. Schoone- veld, Noorddijk. Instrumentenmaker bij de P.T.T., Den Haag: T. Rozema, Engelbert. N.O. akte N II A met aantekening voor paedagogiek. (gehouden in de académie voor beeldende kunst, Den Haag) de heer J. Hemmes, Hoogezand NAGEKOMEN ATVERTENTIE.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2