a Boeldag Knolza PLAATSEUJK NIEUWS Xielman en Huisman, Spurrit »W t B 0" Onkn Hôtel NIEUWS OVER INDONÉSIE Kropswolde. Huismeubelen Harm Scha; Waterschap Kolham-Achterdiep van Ingelanden Maandag 18 Aug. 1941 Scheepstimmerlieden Zaadcentrale Sloc afgeknipte Haarvli The Band Vrol Nefani's Zamet Crltiek op het Financiëel Beleid der Regering De heer J. Tuin over de Indonesische kwestie. Watgeeftde Radio? »r Hôtel FAE BURGERLIJKE STAND Predikbeurten J Op Zaterdag 16 Au- gustus 1947, 's namidd. 2 uur, zullen door het Woning- en Adm. Bureau K. Geersinga te Hooge zand voor de heer J. BOSMA, aan de boerderij van de heer A. Huisman te Kropswolde, publiek tegen contante betaling worden verkocht: als Stoelen, w.o. Mat- stoelen, Tafels, Kasten, Kolomkachel, houten Vaten, Bloemstanders, Bloempotten, Spiegel, Kleerhanger, Steengoed, Flessen, Turfbak, Matten, Tuingereedschap enz. Bezichtiging een uur voor de verkoop. W. E. A. KUBES, Deurwaarder, Zuidbroek. Zit U verlc om Accuzuur Gedistilleerd watt Aluminium-verf groen Kleur-carbc Zoutzuur Bleekwater Creoline Buitenlak pormaline Waterglas witte Lakverf v. b OOK UW DR< Vergadering te houden op 's avonds 7.30 uur in 't Café DEEN te ACHTERDIEP. AGENDA o.a. 1Benoeming Bestuurs- lid wegens bedanken van de heer H. OL- DENZIEL. 2. Voorstel Bestuur tôt het aangaan van een Geldlening. Het Bestuur. Wegens vacantie gesloten van 11 Aug. t.e.m. 16 Aug. Ronde's Schoenenmagazijn Luxe Schoenreparatie Verl. Zuiderstr. 14, Hgz. Voor direct gevraagd BEKWAME in of voor machinale houtbewerking. Westerbroek Tel. 262 Nog af te geven en Wij kopen Fa. H. J. ter Sel Gr. Kr. Elleboog 8, doodt aile o op paden e pleinen Snelwerkendengoi BOLHU1S afd. Bestrijdingsmi Lage der A GRONINGEr Orkest Wo Clow Kindt Prijzen der plaal Aanv Denk om de op 9 en BIOSCOOP HOOGEZAND Felle uitslaande Brand te Groningen. Behandeling der kwestie in de Veiligheidsraad Rechtszalcen Prooramwa van de R.O.N. voor morgen Zondag. NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees. Hoogezand: 7.30 u. ds. Meijer Drees van Sappemeer. Westerbroek: 10 u. ds. Joh. Bender em.pred. Groningen. Kielwindeweer 10.30 u. ds. Waseh. Kropswolde: 7 u. ds. Alkema. Muntendam: 2.30 u. ds. Meesters van Veendam. Noordbroek: 7 u. ds. Loorbach van Zuidbroek. Zuidbroek: 10 u. ds. Loorbach. Engelbert: 10 u. ds. Vinkenborg. Veendam: 10 u. ds. v. Ruytenberg. Wildervank: 10 u. ds. Zevenboom Slochteren: 9.30 u. ds. Beijer, extra collecte. Froombos: 7 u. Ev. Eenshuistra. Schaaphok: 2.30 u. Ev. Eenshuistra. Kolham: 2.30 u. ds. Altena. Harkstede: 10 u. Ev. Eenshuistra. Schildwolde: 10 u. Ev. Bergman van Noordbroek. Hélium: 2 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. Ev. Velthuysen. Overschild: 9.30 u. de heer Leemhof; 2.30 u. ds. Beijer. Tjuchem: 3 u. Ev. Velthuysen. NED. HER. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. de heer v. d. Hou- ten, Groningen. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Dufour. GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. ds. Wynia v. Em- men; 5.15 u. ds. v. Noort v. Zuidl. Martenshoek: 10.15 ds. v. Noort van Zuidlaren; 4.30 u. ds. Wynia van Emmen. 7.30 u. ds. Wynia Openl. pred. Spoorstr./v. Roijenstraat. Bericht Groninger Kerkbode vervalt Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. Wynia van Gasselternijveen. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. Veen- huizen v. Nieuwer Amstel. Tjuchem: 9.30 en 2.30 u. ds. Duurse- ma v. Westeremden. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. P. Prins v. Groningen. GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 8.45 u. en waarschijnlijk 4.30 u. ds. Bolsma v. Breukelen. Harkstede: 9.30 u. Leesdienst; 7 u. ds. Houtman. BAPTISTEN GEM. Foxhol: 10 u. Ev. Veenstra (Doop en avondmaal). Hoogezand: 5 u. Ev. Veenstra; 7.30 u. Jeugddienst. VRIJE EVANG. KERK. Veendam: 9.30 u. ds. v. Bentum van Winschoten. ALG. EVANG. GEM. Veendam: 10 u. geen dienst; 5 u. ds. L. Kuipers. LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst; 7.30 u. Verlossingssamenkomst beide in de IJstent; 6.30 u. Openl. meeting voor 't Gem.huis, ailes o.l.v. Kapt. A. H. Hassoldt. 26)1 wet eige doe] 1 1 de leur) om i som ziek vro« maa genc kwa en 1 geet In bede rech zich Li „I de het voer ltom verg tôt tijds P< vraa een Bi. getu „C Ee trad gùui Ol WOOl do-sl Ion, ken kran dero het niet hij De hoog op d Ds „D Wi keek friss. en z een spre] „L Hagi SAPPEMEER. Een wipkar die in de Middenstraat tegen een schutting stond is tengevolge van een aanrij- ding daar doorheen gedrukt. Een vrachtauto van de fa. Jonker, Veen dam botste tegen de wipkar aan met bovengenoemd gevolg. Zowel auto als wipkar werden beschadigd, ter- wijl ook de schutting werd vernield. De politie stelt •m onderzoek in naar de schuldvraag. De heer J. D. Bruins, alhier, deelt ons mede, dat de navolgende voor het middenstandsdiploma ge- slaagde candidaten door hem werden opgeleid: K. Mulder, J. Kraai, A. Kruyer, R. Scholtens, A. Smitteli- berg, B. W. Schuur. D. J. Wester- kamp, allen Sappemeer, A. Mars, L. Pestman, F. v. d. Werf, allen te Hoogezand, H. Habing, Mej. D. Joël, L. Menger, Kielwindeweer, Mej. H. A. Fluks, Noordbroek, H. A. Jelse- ma, Eenrum, T. Hoogakker en W. Puister, Schildwolde en J. Kruijer, Kropswolde. Onder voorzitterschap van de heer F. Hommes had in „Het Bonte- huis" een vergadering plaats van de Coôp. Dorsver. „Nooit Gedacht". Het dorsloon werd afgerekend op f 20.40 per uur. De heer J. te Velde werd als bestuurslid herkozen, Een nieu- we financiële commissie werd be- noemd. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Het aangezicht van onze gemeenten is aan het veranderen. De scheepVaart op het Winschoterdiep, dat leven in onze dorpen bracht, maar dat ook hinderlijk was voor het verkeer op de weg, gaat verdwijnen, want er wordt een nieuw kanaal gegraven, dat het scheepvaartverkeer om de kommen der gemeenten heen zal leiden. Nieuw water, nieuwe wegen, nieuwe plaatsen waar fabrieken zich zullen kunnen vestigen. Ônze dorpen groeien. De komende week zal een nieuwe phase in de kanaal-aanleg be- ginnen, dan zal een aanvang wor den gemaakt met het stuk, dat loopt van Knijpslaan tôt Winkelhoek- sterdiep. HOOGEZAND. Woensdagmiddag heeft Nefani's Kinder Cabaret in het hôtel Faber een uitvoering gegeven. Muziek, goochelen, conférence, een kinderzangwedstrijd, enz. vulden het programma. Vermoedelijk tengevolge van het feit dat de uitvoering werd gegeven in vacantietijd en boven- dien op een prachtige zomerdag, waarop velen er op uit getrokken waren, was de belangstelling slechts matig. De onderlinge schaakcompetitie tussen leden van de Schaakclub ,,H.S." had het volgende resultaat: 1. J. C. Overman, 2. J. Miedema en 3. L. Scheen. KIELWINDEWEER. Het afgelopen weekeinde hield de buurtver. Kiel- ster Vallaat zomerfeesten. Bij de kinderspelen, gehouden op Zaterdag, werden prijzen gewonnen door de volgende jongens en meisjes: Maak dat je de 10 haalt. Jongens en meisjes 1015 j.: 1. J. Menninga en D. Sloots; 2. G. v. Bruggen en A. Piening; 3. M. Menninga en T. Reurich; 4. G. de Vries en G. de Vries; 5. H. Hamminga en J. van Bruggen; 6. R. Zweeres en G. Loor bach. Door feestband springen, jongens 810 j.: 1. G. Wijnsema; 2. J. Hoo- ing; 3. E. Pronk en 4. J. Menninga. Was ophangen, meisjes 810 jaar: 1. I. ten Hoeve; 2. H. Reurich; 3. J. Witting. Knikkers in de fies doen, meisjes 68 j.: 1. H. Pepping; 2. A. Kremer; 3. A. Swarts. Zaklopen, jongens 68 j.: 1. K. Menninga; 2. S. Swarts; 3. A. Re- winkel; 4. G. Hamminga. Kinder en 46 jaar allemaal een prijsje. Zondag had een ringrijderij met hindernissen plaats. De uitslag was als volgt: 1. R. Mensinga; 2. J. Men- singa; 3. T. Sanders; 4. A. Nieborg; 5. A. Deekens. Stoeltjesdansen voor dames (ge- buwden): 1. Mevr. MunnekeWort- man; 2. Mevr. MedendorpOeseburg 3. Mevr. Hoving; 4. Mevr. Reurich Poelman; (ongehuwden)1. T. Veen, 2. H. Eden, 3. A. Joël. Bal besloot de avond. HARKSTEDE. In een bijeenkomst van de P. v. d. A. gehouden in ,,Ons Dorpshuis" werd tôt afgevaardigde naar het congres der partij te Am sterdam benoemd, de heer H. Friso, tôt plaatsvervanger de heer P. J. Knollema. WOUDBLOEM. Een kind van de heer Baptist, dat Woensdag in het water viel, werd gered doot^de heer W. J. Lint. RUISCHERBRUG. De tijdens de be- vrijding vernielde brug over het Eemskanaal werd hersteld, en is de- zer dagen weer in gebruik genomen. Bij de officiële ingebruikneming was o.m. aanwezig burgemeester Kui pers. De ingebruikneming van de brug betekent een verbetering van de ver- binding tussen Engelbert en Sloch teren. Mevr. A. MeijerSmid, onder- wijzeres aan de o.l. school t^Rui- scherbrug, is benoemd tôt onderwij- zeres te Groningen. De Hengelclub „R.E.O." hield een wedstrijd in het Damsterdiep tussen Ten Post en Ten Boer. De vangst was slecht. Prijzen werden gewonnen door: 1. G. Uulekers, 2. H. de Witt, 3. G. Norder, 4. P. Huisman, 5. H. Snitjer, 6. J. Snitjer. SLOCHTEREN. Als bedrijfsleider bij de Verkeersmij. Roland, in de va- cature Baars, is aangesteld de heer Lenting uit Appingedam. De samenstelling voor de Com missie Noodwet Ouderdomsvoorzie- ning luidt als volgt: Weth. Ridder- bos, Kolham, voorz. J. Swarts, Sloch teren, secr.; Mevr. KuperBouwman, Schildwolde; B. Knollema, Harkste de; H. Kreyer, Harkstede; E. H. N. Nipperus, Siddeburen en L. Wester- huis, Siddeburen. Tôt opzichter-tekenaar op het bureau gemeentewerken te Wolden- dorp is benoemd de heer E. van Hat- tum, alhier. SIDDEBUREN. Maandag werd een uit Haarlem afkomstige jongen, J. Dekker, doordat hij plotseling de rij- weg opliep, door een auto aangere- den. Hij brak een arm en liep andere kwetsuren op. Hij werd naar het ziekenhuis te Groningen overge- bracht. De Oranje Vereniging alhier heeft voor de viering van Koningin- nedag reeds een programma op po- ten gezet, zulks in samenwerking met de commissie van winkeliers. Van 30 Aug. tôt 2 Sept, wordt een aantrekkelijke étalage-foutenwed- strijd georganiseerd, waaraan mooie prijzen zijn verbonden. Plaatselijke muziekcorpsen zullen op 1 Septem- ber rondgangen maken door het dorp Verder zullen er zowel voor dames en heren als voor kinderen wedstrij- den worden georganiseerd. ZUIDBROEK. De plaatselijke afde- ling van de P. v. d. A. hield een le- denvergadering in „Ons Gebouw". De heer J. Tuin, lid van de Tweede Kamer, oud-burgemeester van Hoo gezand gaf een uiteenzetting van het gebeuren in Indonesië. Met algemene stemmen sprak de afdeling haar ver- trouwen uit in het beleid van het partij bestuur inzake Indonesië. Als afgevaardigde naar het bui- tengewoon congres te Amsterdam werd benoemd de heer E. Weitering. De Postd.ver. „De Snip" hield een wedvlucht vanaf Nijmegen (af- stand 160 km.) In concours waren 47 duiven. Lossing 7.45 u. Aankomst eerste duif 10 u. 52 min. 49 sec. Uit slag: A. v. d. Wijk 1 5 6 11 19; H. Zuidema 2 9 12 16 20; J. Zuidema 3 7 15 21 24 26 29; E. Viswat 4 30; K. Brouwer 8 18; F. Brust 10 27; J. Smit 13 14 22 23; B. Zuidema 17 25 28. ^ln tegenstelling met hetgeen in ons blad van Woensdag was ver- meld is de heer G. J. Kasteel niet benoemd tôt onder wij zer te Arnhem, doch hij komt voor op een voor- dracht- voor onderwijzer te Nijme gen en wel als nummer 1. Boven- dien komt hij voor op een voordracht voor een te Gouda te benoemen on derwijzer. MUNTENDAM. Postduivenver. „De Vriendenkring" hield op 10 dezer een wedvlucht vanaf Nijmegen (af- stand 159 km.) In concours waren 159 duiven. De lossing had plaats om 7.45 uur. Aankomst eerste duif 10.42.1; 66e duif 11.14.5. De uitslag luidt: S. Grofsmit 1 6 11 21 22 33 34 54; H. Pater 2 9 24 44 45 50 64; R. Grofsmit 3 13 37 60 63; Gebr. Mey- er 4 10 14 23 25 42 66; B. de Vries 5 16 18 27 29 49 55; T. Daniëls 7 19 31 32 36 40 51; T. Bouwmeester 8 15 17 28 39 41 43 47 56 61; S. Bos 12 46; H. Veendorp 20 26 35 58; J. Veen- huizen 30 59; J. P. Bos 38; A. Grof smit 48 65: P. Smit 52 53; R. van Dijk 57 62. „SANDERS VAN DE RIVIER". Evenals de roman van Edgar Wal- lace, waarvan bovengenoemde rol- prent de verfilming is, zich steeds in een grote belangstelling mocht ver- heugen door haar avontuurlijk, sen- sationeel karakter, zo zal het de film zeker ook niet aan belangstel ling ontbreken. Immers, vervaar- digd onder leiding van Alexander Corda, die zich naam verwierf door verschillende groots gemonteerde filmwerken en die daarin een mees- ter is, zal deze verfilming de bezoe- ker imponeren, door haar grootse massa-scènes van duizenden inboor- lingen, door de spannende hande- ling en het avonturenrijke verhaal, terwijl de bekende negerzanger Paul Robeson het vocale element ondersteunt. „ONDER VERDENKING". Een schot knalteen lawine komt in beweging, stort naar bene- den. Ziedaar een beeld uit de film welke Maandag, Dinsdag en Woens dag wordt vertoond, een film waar- in twee mannen vechten om een vrouw. Vermeldenswaardig zijn de ijsba- letten, waarmede deze film is geïllu- streerd. EXTRA TEXTIELTOEWIJZING BIJ DEMOBILISATIE. Dienstplichtigen beneden de rang van adjudant-onderofficier, c.q. vaan- j drig of kornet, komen, voor zover zij j ten minste zes maanden werkelijke dienst verricht hebben, bij groot verlof in aanmerking voor een ex tra textieltoewijzing. ZEEP IN BADHUIZEN EN OVERDEKTE ZWEMINRICH- TINGEN. Naar het Directoraat Generaal van de Prijzen mededeelt mag voor de stukjes zeep van 5 gram, welke in badhuizen en overdekte zwerriinrich- tinpen kunnen worden verstrekt, 2 cent berekend worden. HET LEVEN VAN W. A. MOZART. Na de vacantietijd gaat de M.G. M. beginnen met het vërvaardigen van een film over het leven van Mozart. Robert Walker zal de titel- rol vervullen, terwijl Kathryn Gray- son de roi van Maria Theresa, de blinde pianiste, op wie Mozart ver- liefd was, zal uitbeelden. Het is niet de eerste keer, dat Walker de roi speelt van een beroemd componist. Hij heeft reeds voor Johannes Brahms gespeeld in de M.G.M.-film ,,Song of Love", welke film juist de zer dagen gereed gekomen is. De Nederlandse stichting voor sta- tistiek heeft een opinie onderzoek ingesteld naar het financiëel beheer van onze regering. Het eerste onder zoek had plaats in Mei en werd ver- volgens enige malen herhaald. Het bleek, dat het oordeel van de mees- te ondervraagden onveranderd vast- stond. Is de regering wel zuinig genoeg? 9 antwoordde met ja; 67 met neen, terwijl 24 geen oordeel had. Het percentage van hen die meen- den dat het beleid zuiniger kon zijn was het grootst in de oppositiepar- tijen, en bedroeg in de P. v. d. Vr. zelfs 99 Aan allen, die de uitgaven te hoog vonden werd tevens gevraagd: „Waarop moet in de eerste plaats bezuinigd worden?" Op het ambte- narencorps meende 36 Verder werd erop aangedrongen de devie- zen nuttiger te besteden, het kopen van overbodige of luxe artikelen in het buitenland te staken. Voorts werd ernstige critiek uitg refend op het gebruik van zo talrijke luxe auto's door rijksambtenaren. Het is een zeer moeilijke opgave het iedereen naar de zin te maken. Wat de een nuttig acht, vindt de ander overbodig. Neem eens een voorbeeld uit het dagelijks leven: Het glaasje geestrijk vocnl, dat U Zondag voor de maal- tijd bent gsan drinken werd door Uw vrouw beoordeeld als geldverspil- ling; de caféhouder was het echter geenszins met haar eens. Een ander voorbeeld: een jongeman heeft een aardig meisje ontmoet en is een avond met haar op stap gegaan. Het is heel gezellig geweest maar het heeft hem een tient je gekost. Dè ouders van deze jongeman zouden hun zoon indien zij tenminste ge- weten hadden wat dit avond je hem gekost htfd zeker voor een geld- verspiller hebben uitgemaakt; de jongen en het meisje dachten er an- ders over. De avond was voor hen veel meer dan een tient je waard. Zo is het ook met een critiek door mensen uit het volk op het rege- ringsbeleid. Het is gemakkelijk te zeggen, dat de deviezen niet gunstig worden besteed, maar het voeren van handelsbesprekingen is geen gemak- kelijke taak, want deze besprekin- gen lopen tegenwoordig via de rege- ringen, en voor het kopen van zeer noodzakelijke goederen stelt men dikwijls als voorwaarde, dat ook een hoeveelheid minder essentiële goe deren moet worden af genomen. En in zeker opzicht moeten wij ons daarover verheugen. Want indien dit niet het geval was, hoe zouden wij dan onze bloembollen kwijt raken? DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN. Woensdagavond heeft bij de on- bewaakte overweg te Essen een on- geluk plaats gehad, dat een mensen- leven heeft geëist. Een arbeider van een scheepswerf, J. Mensinga uit Haren, kwam per fiets van zijn werk. Op de overweg werd hij door een locomotief gegre- pen en zeer ernstig gewond. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. HEVIGE BRAND TE TANDJONG PRIOK. Vermoedelijk door sabotage is bij het dépôt van De Koninklijke Shell te Tandjong Priok brand uitgebro- ken. Het is de hevigste oliebrand die Batavia gekend heeft. Ongeveer 300.000 drums olie en petroleum stonden in lichter laaie. Honderden branweerlieden, met al het blus- singsmateriaal, dat in Batavia aan wezig is, zijn bezig het vuur te be- strijden en voorraden olie in veilig-^ heid te brengen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag brak te Groningen brand uit in het nijverheidsatelier „Flora" aan1 de Eendrachtskade te Groningen. In deze fabriek hield mén zich bezig met het vervaardigen van rijwiel- handvaten. Het vuur dat op de derde étage was ontstaan, en door een ar beider, die in de nacht werkte, was ontdekt, greep sne) om zich heen, en vond voedsel in de handvaten en de grondstoffen. De brandweer pakte krachtig aan en het gelukte haar de eerste étage, waar de machines stonden, te sparen De reeds gefabriceerde handvaten, wélke verloren gingen verteg - woordigen een waarde van f 10.000. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld, hoewel het niet onmogelijk is, dat een der ar- beiders ondanks het desbetreffende verbod, gerookt heeft. De inventaris der fabriek is niet verzekerd. Ondanks het klemmend betoog, dat door Mr. van Kleffens is gehouden, heeft de veiligheidsraad toch besloten vertegenwoordigers van de Indo- nesische republiek toe te laten. Bij de stemming werden 8 stemmen voor toelating uitgebracht en 3 (Frankrijk, Engeland en België) tegen. Een voorstel van Mr. van Kleffens om dan ook vertegenwoordigers van Oost Indonesië en West-Borneo toe te laten, werd verworpen. Donderdagavond werd Sjahrir in de gelegenheid gesteld zijn stand- punt voor de Veiligheidsraad uiteen te zetten. Om half twaalf werd de conferentie daarop verdaagd tôt Vrijdagmorgen 8 uur, ondanks het protest van Mr. van Kleffens, die nog Donderdagavond wilde antwoor- den op hetgeen Sjahrir naar voren had gebracht. Rede van minister van Boetzelaar. Ter gelegenheid van het feit dat het Vrijdag 2 jaar geleden was, dat Japan capituleerde, heeft onze mi nister van buitenjandse zaken, Baron van Boetzelaar van Oosterhout een rede gehouden voor de Amerikaanse Radio, waarin hij erop wees, dat voor ons de oorlog in het Verre Oos- ten nog niet was afgelopen. Voorts zette hij het standpunt der Nederlandse regering met betrek- king tôt de ndonesische kwestie uiteen. Ronde Tafelconferentie. Uit den Haag wordt gemeld, dat de Nederlandse regering heeft besloten omstreeks de tweede helft van Sep- tember een ronde-tafelconferentie bijeen te roepen ter nadere uitwer- king van de beginselen aangekon- digd in de Koninklijke rede van De- cember 1942. Aan deze conferentie zullen deelnemen vertegenwoordi gers van Nederland, Suriname en de Nederl. Antillen, die overleg zullen plegen over de verhouding in het nieuwe staatsbestel tussen Nederland en deze staatsdelen irt Amerika. Moeilijkheden Luchtpost verbinding opgelost. Nadat India voor de K.L.M. ver- boden was, werden enige incidentele SAPPEMEER 7 t/m 13 Aug. 1947. Geboren: Roelfien Aukina, d. v. Geert Willem de Groot en Jacobina Hillegina Jager; Reintje, z. v. Korne- lis Pot en Boukje Hoogstra; Janna Margriet, d. v. Gosse Johannes Hansma en Willemina Anna de Groot, won. te Hoogezand; Harm Bronno, z. v. Evert Everhardus Kui- lema en Jantje Korthuis, won. .te Hoogezand; Elziena, d. v. Jan Schut en Titia Kruizinga. Ondertrouwd: Derk Kruijer, 29 j., Winschoten en Mina Schotvanger, 26 j., van Velsen, onl. te Sappemeer; Werner Max Hermann Schûren, 32 j., Sappemeer en Maria Margareta Rombout, 31 j., Arnhem; Tjark Groendijk, 26 j., Sappemeer en Jo- hanna Maartje Willempje Viskil, 25 j., Rotterdam. Overleden: Frederikus Wilhelmus Félix, 73 j., echtg. van Anna Maria Lange. HOOGEZAND 7 t/m 13 Aug. 1947. Geboren: Johannes Koenraad, z. v. Koenraad Leeuwerke en Hendriktje Siekmans, Foxhol; Bertus, z. v. Hen- drik Vroom en Trijntje Ratgers, Hoogezand; Luppo, z. v. Jan van der Meij en Harmina Landman, Hoogezand; Mettiena Hilje, d. v. Jantienus Nijman en Helena Pie- terdina Pepping, Windeweer; Jaco- bus, z. v. Harm Aten en Sietske Schuiling, Hoogezand; Geertje Naa- tje, d. v. Eltje Jungman en Reina Luppes, Foxhol; Arend. z. v. Kars Kroeze en Hillechien Kloosterhuis, Kropswolde. Gehuwd: Klaas Warner Groefe- veld, 23 j., Hoogezand en Annegien Draaijer, 23 j., Foxhol; Pieter Her bert, 21* j., Nootdorp en Alberdina Hoving, 17 j., Hoogezand; Jelrinus Albertus Wieringa, 29 j., Arnhem en Barbera Ritsema, 23 j., Hoogezand; Fenno Gezinus Brongers, 25 j-, Veendam en Tetje Mengedoth, 26 j., Hoogezand; Rudolphus Georgius Gerhardus Wortelboer, 27 j., Sappe- In een op Woensdag 13 Aug. '47 onder voorzitterschap van de heer J. van den Berg gehouden huishou- delijke vergadering van de afdeling Sappemeer van de Partij van de Ar- beid heeft de heer J. Tuin van Hoo gezand, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, het standpunt van de kamerfractie en het Partij- bestuur inzake de Indonesische kwestie uiteengezet. De heer Tuin herinnerde er aan, dat de Partij van de Arbeid al haar krachten heeft ingezet om in Indo nesië langs vreedzame weg tôt een accoord te geraken en dat de basis van haar politiek is: uitvoering van de gesloten overeenkomsten: a. bestand van 14 October 1946; b. overeenkomst van Linggadjati, Hij herinnerde voorts aan de leuze van het Indonesische Congres van de Partij: Langs vreedzame weg tôt accoord en aan de leuze van het Partijcorigres: Loyale uitvoering door beide partijen. Deze politiek is mis- lukt. Hoe zwaar het ons ook valt, wij moeten dit falen van onze poli tiek, deze morele nederlaag, durven erkennen. Spreker legt in zijn be- toog de nadruk op de volgende pun- ten: 1. Uitlegging van het accoord. Bekend is, dat de Republikeinse Regering de Nederlandse interpreta- tie van het accoord, zoals die in de motie Rommevan der Goes van Naters werd vastgelegd, niet heeft onderschreven, maar dat de Repu bliek bij de ondertekening geen aan- leiding vond om er bezwaar tegen te maken, dat de Nederlandse Rege ring zich aan deze uitlegging wel gebonden achtte. 2. Schending van het bestand en van het accoord. Onzerzijds is onmiddellijk de order Staakt het vuren uitgegeven; van de schending onzerzijds zijn rapporten opgemaakt, welke ter kennis zijn ge bracht van de Republikeinse Rege ring. De Indonesiërs zijn het bestand nimmer behoorlijk nagekomen; van de meer dan 1000 overtredingen is van de Republiek nooit een rap port ontvangen. Deze overtredingen bestonden in het wegvoeren van de burgerbevolking, kidnapping, inun- daties bij Modjokerto, e.d. Krachtens het accoord van Ling gadjati zijn de Republiek, Oost Indo- nesië en Bornéo gelijkgerechtigde deelstaten in de Ver. Staten van In- j donesië. De Republiek wil een hogere status dan de andere deelstaten; wil1 door benoeming van gouverneurs feitelijk medezeggenschap over de Malinogebieden. 3. Uitvoering van het accoord. Eerst is getracht de uitvoering bij onderdelen te verwezenlijken. Er was een accoord bereikt met dr. Gani over de te volgen economische politiek. Djokjakarta wees dit ont- werp-accoord af. Vervolgens heeft men met de Indonesische del.egatie na dagenlange, vriendschappelijke onderhandelingen over de verwe- zenlijking van Linggadjati in zijn geheel volledige overeenstemming bereikt. Djokjakarta wees echter ook dit van de hand. Duidelijk is (hetgeen ook blijkt uit de benoe ming van vertegenwoordigers in het buitenland) dat de Republiek 1. praktisch voor haar gebied een centraal gezag afwijst; 2. souverein wil zijn; 3. een hogere status dan de andere deelstaten verlangt; 4. Ultimatieve procédure: De Regering wordt nu verweten, dat zij te ultimatief is opgetreden. a In Oct. 1946 is het bestand gete- kend; de Nederlanders hebben de order „Staakt het vuren" uitge- vaardigd. De Republiek heeft het bestand nimmer nageleefd; b. Over de uitvoering van Linggad jati is met de Indonesische delega- tie's meerdere keren volledige overeenstemming bereikt. Djokja wees echter dit ontwerp- accoord af; c. Op 27 Mei geeft de Commissie Generaal het op. Op 23 Juni volg- de de aide-memorie van de Rege ring. Tevens wordt geëist: 1. staking vijandelijkheden (plicht sinds 25 Maart 1947); 2. opheffing buitenlandse betrekkin gen (plicht sinds 25 Maart 1947); 3. opheffing gezagspretenties Mali nogebieden (plicht sinds 25 Mrt. 1947). Het antwoord der Republiek ne- geert deze eisen. Daarop is de Ne derlandse nota gevolgd van 29 Juni 1947. De Republiek negeerde wederom deze eisen in haar antwoord van 5 Juli, welk antwoord werd aangevuld op 8 Juli 1947. Op 10 Juli 1947 kwam de nieuwe Regeringsverklaring houdende ver- zoek om staking der vijandelijkh^ den. Op 15 Juli werd met de Indonesi sche delegatie overeenstemming' be reikt. Djokjakarta wees het accoord ech ter weer af. De gedane tegenvoor- stellen waren onvoldoende. De troe- pen zouden in stelling worden gela- ten; de fédérale raad kreeg geen machtsmiddelen. Het „Staakt het vuren" zou niet worden uitgevaar- digd. Tenslotte kwamen op 20 en 21 Juli 1947 de troepen in beweging. De onmacht der Republiek om de onwil van zijn volgelingen te overwinnen was duidelijk aan de dag getreden. Tôt besluit wees spreker er op, dat de Regering zich ook thans stelt op basis van het accoord van Linggad jati. Na deze rede ontspon zich een uitvoerige gedachtenwisseling, waar- bij aile vragen en opmerkingen tôt voile tevredenheid van de vragen- stellers werden beantwoord. Tôt afgevaardigde naar het buiten- gewoon congres is aangewezen de heer G. Kuipers Jn tôt zijn plaats vervanger de heer J. Dijk. meer en Anna Margaretha Maria Bodewes, 23 j., Martenshoek. Ondertrouwd: Tjeert Meisner, 55 j., Eenrum en Reinskje Pietje Bosga, 40 j., Gron., onl. te Hoogezand; Jans Pieter Damhof, 27 j., Veendam en Anthonia Wolbes, 28 j., Hoogezand. Overleden: Grietje Postema, 70 j., wed. van Jacob Visscher, overl. te Groningen: Jan Freerk Rieks, 2 we- ken, z. v. Willem Rieks en Grietje Raatjes, overl. te Groningen; Geert je Boer, 77 j., echtg. van Jacob SmallenbroeH. SLOCHTEREN 7 t/m 13 Aug. 1947. Geboren: Jantje, d. v. L. Brondijk en A. Poort, Siddeburen; Jan Jakob, z. v. B. H. Moedt en S. J. Steenhuis, Siddeburen; Grietje, d. v. S. Buiten- kamp en W. Jager, Slochteren; Hilje Johanna, d. v. E. Ritsema en M. J. Betke, Overschild; Frouwïïe en Hen- drik, d. en z. v. H. Bloem en G. Har- tog, Siddeburen; Ibo, z. v. I. Heeres en T. Meijer, Scharmer. Ondertrouwd: G. Schut, 24 j., Zuid broek en J. Hommes, 21 j., Sloch teren; D. Alting, 29 j., Harkstede en A. G. Groenema, 23 i., Scharmer. Getrouwd: A. Tammeling, 25 j., Appingedam en W. Laan, 26 j., Sid deburen. Overleden: E. Koers, 80 j., wed. van J. Sportel, Groningen (overl. te Siddeburen); O. Slagter, 80 j., wedn. van N. Kortjes, Schildwolde; H. Oostland, 70 j., ongehuwd, Sloch teren. Levenloos aangegeven kind van T. Leeuw en B. A. Begeman, Slochteren. NOORDDIJK 1 t/m 31 Juli 1947. Geboren: Gerrit, z. v. Gerrit Groen- huis en Afien Maat; Elisabeth Kor- nelsje, d. v. Geert Jan de Witt en Jantje Mulder; Aaltje Henny, d. v. Hendrik de Maar en Anje Wilpstra; Tjakko, z. v. Simon Peter Rehwin- kel en Jantje van der Tuuk; Gerra- dina, d. v. Pieter Nieland en Abelina Hummel; Pieter Thomas, z. v. Jan Holthuis en Lammegien Jakoba van Dijken. Ondertrouwd: Aalje Haze, 24 j., Slochteren en Annechien Meulman, 22 j., Noorddijk. Getrouwd: Hendrik Roelof Kra- nenburg, 28 j., Noorddijk en Antje Westers, 25 j., Groningen; Jurrieit Doornbos, 37 j., wedn. van B. Bat- hoorn en Siemontje Linzel, 34 )j b. v. Noorddijk; Johannes Bulthuîs, 26 j., Groningen en Lammechiena Henderika Rozema, 25 j., Noorddijk. Overleden: Henderikus Vrugt, 80 j.. wedn. van Fennegina Timmer Noorddijk; Roelof Slump, 39 j., echtg. van Grietje Luikinga (overle den te Groningen). ZUIDBROEK 6—13 Aug. 1947. Ondertrouwd: Jan Lammert Romp, 29 j., Zuidbroek en Heika Nieboer, 24 j., Scheemda; Geert Schut, 24 j., Zuidbroek en Jantje Hommes, 21 j., Slochteren. Getrouwd: Jan Fenno Prins, 24 j., Veendam en Roelfina Kraster, 25 j., Zuidbroek; Engbert Hassing, 26 j., Noordbroek en Martha Klad, 25 j., Zuidbroek. MUNTENDAM 6—13 Aug. 1947. Geboren: Trijntje, d. v. G. Auwen en H. T. C. Capitein; Hinderkien, d. v. J. v. d. Wijk en J. Spijker; An nechien Renske, d. v. G. Wierth en C. M. Brink. Getrouwd: H. Ploeger, 24 j. en A. Spieard, 20 j., b. v. Muntendam; T. Lemain, 24 j. en J. H. Abee, 24 j., b. v. Muntendam. VEENDAM 6 t/m 12 Aug. 1947. Geboren: Hessel Pieter, z. v. P. Kremer en H. Bijl; Willem, z. v. A. Kruize en M. Auwen; GeorgiusBer- nardus Meijer, z. v. C. Philips en R. C. M. Meijer, Onstwedde; Geiske, d. v. J. Drost en M. Koekkoek; Gezie- na Jantje Alberdina, d. v. A. Schu- ringa en A. Kruize, Hasselt; Willem Berend, z. v. E. Teunis en J. A. Tij dens. Ondertrouwd: A. Mulder, 26 j., Wildervank en A. Spijker, 21 j., Veendam. Getrouwd: J. G. Kwant, Zeist en N. Munneke, Veendam; H. Heijes en M. Molag, Veendam. vluchten gemaakt via Colombo (Cey- lon). Van de betrokken autoritei- ten werd echter bericht ontvangen deze incidentele vluchten op te schorten tôt met de betrokken lan- den een regeling was getroffen voor een regelmatige dienst. Even nadat echter bericht dat de luchtdienst op Batavia tijdelijk was stopgezet werd bekend gemaakt kwam de heuglijke tijding, dat de K.L.M.-vliegtuigen weer op Ceylon mochten landen. RIJKE FRUITOOGST IN ZUID-LÏMBURG. De kersenoogst in Z.-Limburg heeft dit jaar een zeer grote hoeveelheid kersen opgeleverd. Alleen reeds op de veiling te Eysden is een millioen kg. geveild. Ook op andere veilingen in Zuid-Limburg zijn belangrijke kwanta aangevoerd, terwijl ook aan buitenlandse veilingen is afgeleverd. Ondanks het feit dat duizenden ki- lo's kersen niet zijn geplukt, omdat dit niet lonend was wegens de hoge kosten en lage verkoopsprijzen, spreekt men in Limburg van 'n rijke kersenoogst. TRIBUNAAL VEENDAM. Op 22 dezer zullen o.m. terecht- staan: J. P. Zuur, Hoogezand en A. B. Hecht, Sappemeer. Gisteren stonden terecht: Hendrik Oldenburger (ged.), 26 j., zakkenreparateur Borgercompagnie, Sappemeer. Hij is *van Friese af- komst. Verd. ging vrijwillig in Duits- land werken. Voortst werd hij be- schuldigd, dat hij Marcus Oldenziel heeft gedreigd bij de „Grûne Polizei" te zullen aangeven indien hij bleef weigeren hem tarwe, rogge en kool- zaad te verkopen en hij heeft ook J. Bos bedreigd. Verder heeft hij de winkelier W. H. Dijkhuis gedreigd met maatregelen van de Grùne Po lizei indien hij aan Duitse militairen weigerde levensmiddelen op Duitse bons te verkopen. Verdachte ontkende ailes, zodat de président zei, dat hij stond te lie- gen, zodat het nodig was de behan deling dezer zaak te schorsen, opdat de getuigen onder ede kunnen wor den gehoord. De verdediger Mr. Steinmetz, zeide dat verdachte wel de waarheid sprak doch zich zeer moeilijk uitdrukte. Het tribunaal hield echter voet bij stuk en hield de verdere behande ling aan. Remt Lammert Buringh, 47 j., land- bouwer te Uiterburen, Zuidbroek. Deze was van 1933 tôt 1941 lid van de N.S.B., toen bedankte hij en ging in Lodz in Wit Roethenie landbouw- werkzaamheden verrichten. Later werkte hij bij de Oostcompagnie in de Oekraine. Na zijn terugkeer in Nederland trad hij andermaal tôt de N.S.B. toe. Verdachte zeide dat hij heel wei- nig voor de N.S.B. heeft gedàan en in de latere tijd zich zelfs nergens aan stoorde. Daar ook niet N.S.B.- ers aan de werkzaamheden in de Oekraine deelnamen en zulks door de propaganda als een Nederlands belang werd voorgesteld, heeft hij nimmer ingezien dat hij Duitse be- langen behartigde en Nederlandse- schaadde. TRIBUNAAL TE WINSCHOTEN. Terecht stond Meerten Hamminga, een 30-jarige landarbeider uit Noordbroek. Hij was sympathiserend lid van de N.S.B., trad toe tôt het wachtbataljon der S.S. en verricht- te kampbewakingsdiensten te Vught en te Amersfoort. Thans wil hij een nieuw leven beginnen en is in de Limburgse mijnen gaan werken. Zijn verdediger Mr. Veldhuis wijst erop dat het besch. in Limburg uit- stekend bevalt. Hij verdient er f 200 f 300 per maand en het eten is er best. Pl. adviseerde het Tribu naal geen verdere interneringsstraf op te leggen doch besch. onder toe- zicht te stellen en hem toe te staan in Zuid-Limburg te Hlijven. Mr. J. Seidel sloot zich bij dat verweer aan en betoogde dat van verdachte geen slechte praktijken zijn bekend geworden, zodat hij de IV2 jaar internering welke verdach te heeft doorgemaakt, voldoende achtte. Zondag 17 Augustus: 18.15 Ernstig woord door Ds. D. Bakker te Huizum. 18.30 Gram.muziek. 18.40 Sportuitslagen. 18.45 Sport van vandaag. Maandag 18 Augustus: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 ,,Uit het Noordelijk Amateur Cabaret" m.m.v. „The Tropi cal Hawaians", o.l.v. R. Klaze- ma en Jan Vrieling, accordéon. 18.45 Sportpraatje. P. Steenhuis spreekt over de zwemsport in het Noorden. 19.Vervolg ,,Uit het Noordelijk Amateur Cabaret". 19.15 Drents kwartier. J. Poortman: ,,Vacantie-omzwervingen in Drente". Dinsdag 19 Augustus: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.35 Bespeling van het orgel van de nieuwe Kerk te Groningen door Joh. M. Vetter. Uitge- voerd worden werken van S. Pescetti, Andries dè Braal, Joh. M. Vetter, Albert de Klerk en J. S. Bach. 19.05 Boekbespreking. Frysk Programma: 19.15 Stimmen ut it Heitelân. 19.25 Gram.muziek. 19.30 W. Struiksma sprekt oer de melkersneed yn Fryslân. 19.35 Gram.muziek. 19.45 Sjouke de Zee draecht wurk fan Harmen Sytstra en fan himsels foar.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2