Boeldag PLAATSELIJK NIEUWS Kropswolde. Huismeubelen Waterschap Kolham-Achterdiep van lngelanden Maandag 18 Aug. 194] Harm WEBI Kielman en Huisman The 1 Een handige misdadiger 100 gram VLEES extra. VACANTIEFLITSEN. Nef; Zit u Zaadcentri fgeknipte Wegens vacantie gesloten Scheepstimmerlieden Hote INDONESIE V. S. vragen Djokja om antwoord Predilcbeurten Op Zaterdag 16 Au gustus 1947, 's namidd. 2 uur, zullen door het Woning- en Adm. Bureau K. Geersinga te Hooge zand voor de heer J. BOSMA, aan de boerderij van de heer A. Huisman te Kropswolde, publiek tegen contante betaling worden verkocht: als Stoelen, w.o. Mat stoelen, Tafels, Kasten, Kolomkachel, houten Vaten, Bloemstanders, Bloempotten, Spiegel, Kleerhanger, Steengoed, Flessen, Turfbak, Matten, Tuingereedschap enz. Bezichtiging een uur voor de verkoop. W. E. A. KUBES, Deurwaarder, Zuidbroek. Verçadering te houden op 's avonds 7.30 uur in 't Café DEEN te ACHTERD1EP. AGENDA o.a. 1Benoeming Bestuurs lid wegens bedanken van de heer H. OL- DENZIEL. 2. Voorstel Bestuur tôt het aangaan van een Geldlening. Het Bestuur Accuzuur Gedistillee Aluminium groen Klei Zoutzuur Bleekwate Creoline Buitenlak Formaline Waterglas witte Lakt OOK L Nog af te Wij Gr. Kr. Eli Snelwerkt BOLH1 afd. Bestr Lage GRC van 11 Aug. t.e.m. 16 Aug. Ronde's Schoenenmagazijn Luxe Schoenreparatie Verl. Zuiderstr. 14, Hgz. Voor direct gevraagd BEKWAME in of voor machinale houtbewerking Westerbroek Tel. 262 Orkest Prijzen Denk op t* Grote brand in het Reichswald. Gevangene op een Voetbalveld. voor morgen Zondag. NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees. 1 ;esj Hoogezand: 7.30 u. ds. Meijer Dree: van Sappemeer. j Westerbroek: 10 u. ds. Joh. BendeJ em.pred. Groningen. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wase Kropswolde: 7 u. ds. Alkema. Muntendam: 2.30 u. ds. Meeste van Veendam. Noordbroek: 7 u. ds. Loorbach va Zuidbroek. Zuidbroek: 10 u. ds. Loorbach. Engelbert: 10 u. ds. Vinkenborg. Veendam: 10 u. ds. v. Ruytenberg. Wildervank: 10 u. ds. Zevenboor Slochteren: 9.30 u. ds. Beijer, extr; collecte. Froombos: 7 u. Ev. Eenshuistra. Sc-haaphok: 2.30 u. Ev. Eenshuistr? Kolham: 2.30 u. ds. Altena. Harkstede: 10 u. Ev. Eenshuistra. Schildwolde: 10 u. Ev. Bergman vai Noordbroek. Hélium: 2 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. Ev. Velthuyser Overschild: 9.30 u. de heer Leemhof 2.30 u. ds. Beijer. Tjuchem: 3 u. Ev. Velthuysen NED. HER. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. de heer v. d. Hou ten, Groningen. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Dufour. GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. ds. Wynia v. En men; 5.15 u. ds. v. Noort v. Zuid Martenshoek: 10.15 ds. v. Noort va: Zuidlaren; 4.30 u. ds. Wynia va: Emmen. 7.30 u. ds. Wynia Openl. prec Spoorstr./v. Roijenstraat. Bericht Groninger Kerkbode verva Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. Wyni van Gasselternijveen. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. Veen huizen v. Nieuwer Amstel. Tjuchem: 9.30 en 2.30 u. ds. Duurse ma v. Westeremden. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. P. Prir v. Groningen. GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 8.45 u. en waarschijnlij! 4.30 u. ds. Bolsma v. Breukelen. Harkstede: 9.30 u. Leesdienst; 7 u ds. Houtman. BAPTISTEN GEM. Foxhol: 10 u. Ev. Veenstra (Doo; en avondmaal). Hoogezand: 5 u. Ev. Veenstra; 7. u. Jeugddienst. VRIJE EVANG. KERK. Veendam: 9.30 u. ds. v. Bentum v Winschoten. ALG. EVANG. GEM. Veendam: 10 u. geen dienst; 5 u. d! L. Kuipers. LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 u. Heiligingsdiens 7.30 u. Verlossingssamenkom: beide in de IJstent; 6.30 u. Open meeting voor 't Gem.huis, allj o.l.v. Kapt. A. H. Hassoldt. Fa. H. J. dooi op pleii SAPPEMEER. Op de ledenverga- dering van de Zwemclub ,,Nero" op Vrijdag 15 Aug. in 't hôtel ,,Struvé" werden de jaarverslagen van pen- ningmeester en secretaris uitge- bracht. Aan het verslag van de penning- meester ontlenen we: De ontvang- sten en uitgaven bedroegen totaal f 1478.57. Door de geringe vernieling van de opstand in de laatste winter, waardoor slechts f 40 schade werd veroorzaakt, was het mogelijk 't na- delig saldo van 't vorige jaar weg te werken. Het verslag van de secretaris be- gon met er teleurstelling over uit te spreken, dat de ver. nog steeds de oude inrichtiog moet exploiteren, ter- wijl (t er nog niet op lijkt, dat bin- nenkort een nieuwe inrichting zal worden gebouwd. Hierdoor wordt verklaard dat het aantal abonnemen- ten teruglopende is. Gelukkig schijnt dit jaar zeer gunstig te worden. Op de vergadering werd verder be- sloten tôt het houden van Diploma- zwemmen op Zaterdag 23 Aug. en Zwemwedstrijden op 30 Aug. De penningmeester deelde nog me- de, dat voor de schoolzwemmers en- kele badpakjes beschikbaar zijn ge- steld. De Postd.ver. ..Luchtstormers H.-S." hield een wedvlucht vanaf Venlo. Lossing 9.1(1. Aankomst le duif 12.51, snelheid 922.81 m. per min. Aank. 29e duif 13.44, snelh. 743.78 m. per min. Uitslag: 1, 12 R. de Vries; 2, 14 H. Scheen; 3, 6, 8, 10, 22, 29 H. Seif; 4, 11, 15, 19, 23 J. Woldring; 7, A. F. Hayer; 13, 24, 26, 28 L. de Haan; 16 M. H. Bulder; 17 F. Romp; 18 L. heer R. Wieringa het beste dier. De prijzen bestonden uit médaillés. Zaterdagàvond werd de heer A. Haan van de Nieuwe Weg in de Kerkstraat door een auto aangereden, waarbij hij licht werd gewond. De bestuurder van de auto, die ver- klaarde de heer H. niet te hebben gezien, bracht hem in zijn wagen thuis. Nabij de Hoogezandster brug werd Maandagmorgen Mej. S. door een auto aangereden. Nadat de be stuurder even gestopt had, reed hij snel door. Mej. S. kwam er goed af. Haar fiets werd ernstig beschadigd. Zaterdagavond werden enige beschonken lieden uit Groningen, die in de Kerkstraat lawaai maakten door de politie naar het bureau ge- bracht., teneinde daar hun roes uit te slapen. MIDDELBERT. Het paard van de heer Ritsema kwam in een sloot te- recht en overleed aan de gevolgen. Toen men de volgende ochtend het kadaver naar Bergum zou vervoeren, bleken de beste stukken vlees te zijn verdwenen. ENGELBERT. In Den Haag slaag- de voor het vakdiploma schilderen de heer T. de Vries. Voor het Baddiploma slaagden de volgende jongens en meisjes: Meisjes A: Dini Oosting, Grietje Wietses, Trientje van Zanten, Hen- nie van der Woude, -Jantje van der van Duinen; 21, 25, 27 W. K. Limber-j Molen, Aaltje Boerema, Terensje «er. j Tepper, Anje Boerema, Jantje Bos- HOOGEZAND—SAPPEMEER. Ie- dere plaats heeft vele aangezichten die variëren met plaats en tijd, en die ieder hun eigen charmes hebben. Iedere inwoner kent onze gemeenten zoals zij iedere dag zijn, en vrijwel iedereen weet hoe ze er 's morgens vroeg uitzien, wanneer honderden zich naar hun dagelijks werk bege- ven. Op Zondag is ailes anders. Ook des morgens vroeg. Maar aangezien ve- len de gewoonte hebben zich Zon- dagmorgen, tegen de tijd dat op an- dere dagen de wekker afloopt, njg- maals in bed om te keren, weten maar weinigen hoe de Zondagoch- tendstemming in Hoogezand en Sap pemeer is. Daarom is Uw verslagge ver afgelopen Zondag heel vroeg op gestaan, en heeft rondgefietst in on ze plaatses. De zon was juist boy en de horizon verrezen, en de eerste stralen spie- gelden zich in het glanzende asphalt. Het was stil op straat. Bij de Bont- huizerbrug speelde een troep hond- jes. In de hoofdstraat lag 'n dood gereden mus, een bloederige massa van vlees en veren. Twee auto's roets- ten met grote snelheid voorbij; één toeterde, maar er was niets wat haar in de weg kwam. Op het trottoir liep een man, die blijkbaar eerst nu van een feestje huiswaarts keerde. De vrolijkhcid zat hem nog in het hoofd, hij neu- riede, grinnikte zo nu en dan hard- op en had een enigszins slingerende gang. Bij het hooghout te Martens hoek stond een bejaarde man met ringen in de oren, die goede morgen knikte. Daarna gingen de eerste mensen naar de kerk. Een paar bejaarde mensen, die langzaam over het trot toir schuivelden. Nog wat mensen en nog enigen. Het werd een stroomp- je, dat omstreeks zeven uur naar de St. Willibrorduskerk trok. Toen ook de andere Godshuizen hun deu- ren openden bereikte de mensen- stroom het hoogtepunt. Maar er kwam ook meer ander leven in db straten. Talrijke fietsers trokken naar buiten, vaders wandelden met hun kroost. Dagjesmensen trokken naar de sta tions en de haltes van de bussen. De zon stond hoog aan de hemel dei eerste phase van de Zondag was voorbij. De huismoeders werkten nu reeds aan het bereiden van de lunch. HOOGEZAND. Tôt verpleegster aan de Stichting T.C.L. te Wagen- borgen is benoemd Mej. J. Spaan, alhier. Het Nederl. Kamerkoor o.l.v. Félix de Nobel, bekend om zijn ra- dioconcerten, zal tijdens zijn tournée door de Noordelijke provinciën ook te Hoogezand een concert geven. Wel- licht dat ook hier belangstelling zal bestaan voor dit beroepsensemble. Het concert vindt plaats tegen me- dio September. De afstanden van de Vrijdag- avond a.s. te houden kermis-estafet- te zijn gewijzigd in 6 x 100 m. zulks ter stimulering van de deelname. De deelneming staat open voor sport- en bedrijfsverenigingen en individu- ele groepen uit Hoogezand en ande re plaatsen. Om half acht ('s avonds) wordt ge-j start. De finish is op het kermist|r- rein. Door de gezamelijke kermisex-j ploitanten is een wisselbeker beschik- baar gesteld, terwijl verder medail-! les kunnen worden gewonnen. Hetl ligt in de bedoeling ieder jaar een; dergelijke estafette te houden. Om definitief eigenaar van de beker te worden moel; een ploeg de beker drie maal achtereen of 8 maal in totaal winnen. Zaterdagmiddag werd in café Olthof, alhier, de tafelkeuring van ma, Jona Motzheinz, Zwaantje Aalfs, Rika Brouwer, Jellie de Vries, Gees- je Oomkes, Geertje Kuur, Agatha Motzheinz, Trijntje Tamminga, Ria Noorman, Mannie Venema, Lies Frei, Aukje Maat, Jantje Schoonveld, Hennie Fluks, Jeigien van Stein- voorn, Grietje Fluks, Dini Muntin- ga, Grietje Huisman, Ina Zomerman, Foktje Aalfs, Aagtje Aalfs, Pietertje Kwant. Meisjes B: Foktje Aalfs, Jona Motzheinz, Geertje Kuur, Jantje Zwaanjte Aalfs, broek't Zand 40; SGVSiddebu ren 31. Handbal (Dames) Noordbroek Kwiek 71; SGVNoordbroek 61; SGV—Kwiek 2—2. (Uitsl.: 1. Kwiek; 2. SGV; 3. Noordbroek). (Heren): SGV—Kwiek 2 2—1; VI. en Kracht GieterveenAthene 126; Kwiek 2—Athene 12—3; SGV—VI. en Kr Het publiek toonde veel belang stelling. MUNTENDAM. P.V. „Vrienden kring" hield een wedvlucht vanaf Venlo (202 km.) In concours 166 dui- ven. Lossing 9.10 u. Aank. le duif 12.51.54; 17e duif 1.33.35. Uitslag: T. Bouwmeester 1, 3, 6, 10, 16; H. Veendorp 2, 11; R. Grofsmid 4; E. Holtjer 5; T. Daniëls 7, 8, 14; Gebr. Meijer 9, 12; B. de Vries 13; J. Veen- huizen 15; R. v. Dijk 17. MAXIMUM UITKERINGSDULtl ZIEKTEWET. De wijziging van de ziektewet, waarbij de maximum uitkeringsduur is verhoogd van 26 op 52 weken, is 16 Augustus in werking getreden. PEELBRANDEN. In de Grote Peel nabij Nederweert heeft een brand van vrij ernstige om- vang gewoed. Wind en droogte hiel- pen het vuur bij het vernietigend werk. Gemeente-arbeiders uit Neder weert hebben vele pogingen gedaan het vuur te localiseren. Grote hoe-, veelhedfen turf die gereed stonden voor verzending, werden in veilig- j heid gebracht. De motorbrandspuit uit Nederweert kon geen dienst doen wegens gebrek aan water. Ten slottej slaagde men er toch in het vuur te stuiten. Ook heeft brand gewoed in de Peel bij Venray. Hier grepen brandweer en arbeiders onmiddellijk in. Zij slaagden erin de brand te beperken tôt ongeveer 3 ha. Te Loosduinen werden in de nacht van Zaterdag op Zondag drie perso- nen opgepakt, die in staat van open- bare dronkenschap verkeerden. Het waren twee dames en een mansper- Bosma, Aagtje Aalfs, Zwaanjte Aalfs, soon- Lres Freije, Ria Noorman, Hennie1 Zondagmorgen toen ae man en g en een autoj dle 0nbeheerd langs de van der Woude, Mannie Venema,! Z1I)S ontnuchterd was deed hu de p -( weg stonden. En toen was hij zo bru- Roeli v. d. Molen, Aukje Maat,Jan- w;ï taal ge worden, dat hij bij het stelen Tengevolge van de droogte en het daaruit voortvloeiend gebrek aan veevoeder, is het aanbod van slacht- vee toegenomen. Dit vee, en ook het vlees dat wordt geïmporteerd is eigenlijk bestemd voor de vleesvoor- ziening in de wintermaanden. De vries- en opslagcapaciteit is echter niet voldoende om het gehele aanbod te verwerken. Daarom zal deze week aan personen van 5 jaar en ouder een extra rantsoen vlees van 100 gr. worden toegewezen. In verband hier- mede is bon K 03 voor de période 1930 Augustus aangewezen voor het kopen van een ons vlees. BONVRIJE SINAASAPPELS EN CITROENEN. Per s.s. „Cottica" zijn te Amster dam aangekomen 93.000 kg. sinaas- appels en 2y2 ton citroenen, afkom- stig uit Suriname, welke vruchten bonvrij zullen worden verkocht. Wij hopen van harte dat er van deze partij ook iets zal overschieten voor het hoge Noorden. Een even- redige verdeling over het gehele land is gewenst. HET AFMETEN VAN OLIE. In verband met het toewijzen van olie wordt erop gewezen dat men erop dient te letten dat, indien de fies ledig met trechter wordt gewo- gen, het wegen na het vullen even- eens met de trechter erop moet plaats vinden. ONTPLOFFING OP POLITIEBOOT. Bij het aanslaan van de motor van een politieboot te Sneek deed zich een ontploffing voor gevolgd door een steekvlam. De twee politie- mannen, die zich aan boord bevon- den werden door deze vlam gewond en sprongen over bnord. Zij werden uit het water gehaald en naar het ziekenhuis vervoerd. Daar de bran- dende boot een gevaar betekende voor de overige vaartuigen werd déze weggesleept. STEEDS BRUTALER. Er was eens een man hij was bankwerker en woonde te Haarlem die heel veel succès had met han- delingen, die in onze samenleving niet zijn toegestaan. Hij ontfermde zich over 20 fietsen, 1 motorrijwiel tje Mulder, Hennie Fluks, Hennie Knollema, Rika Brouwer, Sylvia Motzheinz, Jantje van der Molen, Aaltje Boerema, Agatha Motzheinz, Jellie de Vries, Jeigien van Stein- voorn, Jantje Schoonveld, Dini Mun- tinga, Grietje Fluks, Albert je Huis man. Jongens A: Steven Folkers, Ali Havinga, Geert Tuinema, Dirk Wie- renga, Lammert Nijborg, Lodewijk Bruining, Piet Bakker, Jo Joroni- mus, Peter Motzheinz, Willem Jan- sen, Piet Streefkerk, Jaap Anderson, Hendrik Eggens, Jans Kuipers, J£n Wieringa, Hugo Wiers, Freerk van Hemmen, Anke Hartsema, Herman Bosselaar. Jongens B: Jo Jeronimus, Lammert Nijborg, Steven Folkers, Jaap An derson, Hendrik Eggens, Jans Kui pers, Jan Wieringa, Aie Havinga, Derk Wieringa, Piet Streefkerk, Hu loofwaardig klinkend verhaal. Hij vertelde de zoon te zijn van een Eindhovense textielfabrikant. Zater- dagmorgen was hij met een speciaal voor hem gebouwde racemotor merk „Ziindapp" naar Rotterdam gegaan. Hij had 56.000 textielpunten bij zich en f 800. Hij moest enige zaken doen voor zijn vader te Rotterdam en te Den Haag. In Rotterdam verliep ailes vlot, waarna hij zich naar Den Haag begaf. Hij zette zijn motor ergens neer, gaf iemand een zilveren rijksdaalder en verzocht hem er even op te wil- len passen. Daarna ging hij naar een café om zich wat te verfrissen. Zijn 1er en jas, waarin zich de textielpun ten bevonden trok hij uit. van het 21e rijwiel tegen de lamp liep. Veel wist de politie niet van hem af, maar twee van zijn kornuiten, die in de gevangenis zaten brachten zoveel duisters over hem aan het licht, dat er niet veel meer viel te ontkennen. MARSHALL: „PRODUCEER MEER VOOR DE HONGERENDE VOLKEREN". In een rede gehouden voor boe- ren, transportarbeiders en fabrikan- ten heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, aangedrongen op verhoging van de productiè van levensmiddelen en De Nederlandse gedelegeerde in de Veiligheidsraad, Mr. v. Kleffens, heeft verklaard, dat zijn regering bereid is het instellen van een onpaçtjj- dige commissie voor onderzoek en arbitrage in Indonesië te aanvaarden, mits dit niet onder de jurisdictie van de Veiligheidsraad geschiedt, welks recht tôt interventie in deze aangelegenheid niet door de Nederlandse regering wordt erkend. Volgens verklaring van Mr. van Kleffens is de Ned. regering be reid de Republiek voor te stellen: Nederland en Indonesië zullen elk een staat aanwijzen, en deze zullen weer een derde staat aanwijzen. De ze derde staat zal een aantal van zijn onderdanen naar Indonesië zenden om rapport uit te brengen over de toestand, en deze staat kan eventu- eel zijn goede diensten verlenen om Er waren twee meisjes in het café vergroting van de toezending aan de en ook de zoon van een textielfabri- hongerende volkeren van Europa en kant kan zich niet altjjd aan de ban Azië. van het vrouwelijke charme onttrekv 1,0 speci- sen. Jongens C: Johan Motzheinz, Gér ard Kamphuis. Afgewezen 3. De jury bestond uit de heren B. Burrie, A. I. Bakker, J. Winterwerp en Mej. T. Boer, KOLHAM. Maandagavond verga- derde de Waterschap Hof- en Weg- sloot in het café Braam. Besloten werd aan de N.V. Noordelijke Indu strie voor Vezelverwerking toe te staan een sloot te graven vanaf het nieuwe kanaal, voor water toe- en afvoer. Deze sloot mag afmetingen hebben als door de fabriek noodza- kelijk wordt geacht. Voorts werd besloten de Hof- en Wegsloot weer op de oorspronkelij-1 ke diepte te brengen, waarvoor de kosten op f 2000 worden geraamd. I SCHILDWOLDE. De Gymnastiek Vereniging S.G.V. had Zondag j.l. een handbal- en voetbaltournooi uit- geschreven. De uitslagen van de ge- speelde wedstrijden luiden: I Voetbal: Siddeburen—NoordbrCek 34- SGV—'t Zand 3—2; Noord- aal recemonster en 56000 textielpun ten bij zich heeft. Zij kwamen met elkaar in gesprek, en toen de man op een moment even een blik wierp naar de plaats waar de motor ge staan had, "bernerkte hij, dat deze verdwenen was. Onmiddellijk begaf hij zich naar buiten. De machine was verdwenen. Toen hij weer naar bin- nen ging waren de beide meisjes alsmede zijn jas verdwenen. Later verliet hij het café in ge- zelschap van een man. Buiten ont- moetten zij twee andere meisjes, met wie zij op stap gingen. Na een ge- zellig „uitje" liet men zich naar Loos duinen brengen en daar werden de man van de race-motor en de beide meisjes wegens openbare dronken schap naar het politiebureau ge bracht. Toen de man zijn verhaal geëindigd had vroeg hij of "hij even van de toi- let gebruik mocht maken. Toen hij na enige tijd niet was teruggekeerd, bleek dat hij het hazenpad had geko- zen. Er is vast komen te staan dat zijn vader geen textielfabrikant te Eind- hoven is. Deze rede van Marshall werd op gramofoonplaten opgenomen en door de radio uitgezonden. VOGELS VAN DIVERSE PLUIMAGE. De aarde heeft de vette jaren achter en misschien voor zich liggen, maar op het ogenblik betekent voor de gemiddelde homo sapiens elke on- verwachte aanvulling van zijn rant soen nog steeds een buitenkansje. De een moet hier wat meer moeite voor doen dan de ander, maar zo ge- makkelijk als Georg Young, werk-: meester van de K.L.M.-gronddienst op het Londense vliegveld, zullen' weinigen het hebben. Mr. Young trof: n.l. op het landingsgestel van een zo-1 juist geland K.L.M. toestel een pa-; trijs aan, die tengevolge van „shock" ter plaatse overleden was. Een ander K.L.M.-toestel, een Con, stellation op weg naar New York, kwam bij het landen op het vliegveld van Prestwick in botsing met een zeemeeuw. De snelheid, en dienten- gevolge de kracht waarmee een en ander plaats had, was zo groot, dat de neus van de Constellation een grote deuk opliep. Van de zeemeeuw i geen spoor Het is een prachtige dag geweest, vol zonneschijn e"n warmte. Maar op het water, dat licht beroerd werd voor de Noordoosten bries was het heerlijk. Tientallen witte zeilen te- kenden zich af tegen het blauw van de hemel, en de slanke botenlijven weerspiegelden zich in het spranke- lende water. Nu is de zon aan de Westerkim verdwenen; de schemering valt. Van af het omliggende land komt zij naar het water sluipen, van aile kanten, en sluit zich om de boot met een jongen en een meisje erin, die ge- luidloos ronddobbert in de zoele zo- meravond. Het meisje zit op het achterste iiCl uiviujv "f y bankie. Zij kijkt naar de eilandjes om ken om rond te komen. Voor - t i ii 31TTO+ v\r\Hicf haar heen, die in de duisternis ver- doezelen tôt vormeloze zwarte massa's. Een roerloze stilte ligt over het meer, een sfeer van ohwaarach- tigheid, die de mens bewust maakt van zijn kleinheid en hem de nor- men der realiteit doet verliezen. He/ meisje luistert; is dat een stem? Het jonge konijnen gehouden voor leden is de stem van haar hart, die gefan- van de konijnenfokkersveremging „H.S." Keurmeester was ae heer Steenhuis uit Stadskanaal. Ingeschreven waren 79 dieren. Aan 36 kon het praedicaat Z.G. word'f/i toegekend; 39 behaalden het pr.'ie- dicaàt G, 8 V.G. Slechts aan 1 ko- nijn kon geen bekroning werden toe gekend. Bij de grote rassen was het beste dier de gr. Vlaamse-reus-ram van de heer Smittenberg. Een ernstige concurrent was de Lotharinger ram van de heer J. J. H. Scheringa. Bij de middenrassen was het beste dier de Gr. Zilvervoedster van de heer Smid van wiens inzending van 20 dieren 10 het Z.G. praedicaat ver- wierven. Van de kleine rassen was rie Black and Tan voedster van de taseerde beelden oproept van een ge- droomde toekomst. Uit het niets ont- wikkelt zich een gelukkig leven. Luchtkastelen „Emmy, is er nog wat water, ik heb zo'n dorst". Zo spreekt het hart niet. Dat is een stem uit een andere wereld, de wereld van werkelijkheid, waarin een eenzaam bootje rond dobbert op het duistere Zuidlaarder- meer. De betovering is gebroken. Ze haalt de nog half gevulde fies te voorschijn en reikt haar aan de jon gen over. De school is weer begonnen. Het is in het begin moeilijk voor de onder- wijzer om de klas tôt rust te bren gen. De bruingebrande leerlingetjes hebben elkander zoveel te vertellen. Maar als de onderwijzer over de va cantie begint te praten is het spoe- dig stil. Iedereen mag op zijn beurt vertellen waar hij geweest is en hoe hij het daar vond. Wim, wiens vader directeur is van een plaatselijke fabriek, is met zijn ouders naar Brussel geweest. Hij heeft zoveel gezien, dat het in enke- le minuten niet allemaal te vertellen is. Piet was naar Zeegse, Renske naar Veenwouden, Nico naar Am sterdam. Dan Ts Dries aan de beurt om van zijn vacantiegenoegens te vertellen. Maar hij heeft niets te vertellen. Zijn vader overleed enige jaren geleden en van die tijd af heeft zijn moeder hard moeten -tirer- vier kinderen is heel wat nodig. Dries heeft haar geholpen in de vacantie. Hij heeft in de moestum gewerkt, het huiswerk gedaan, bedden opgemaakt, somtijds zelfs eten gekookt, opdat moeder 's avonds als ze van haar werk thuiskwam, een poosje rustig kon blijven zitten. Maar zoiets kun je toch niet op school vertellen, ze zouden hem vast uitlachen. Mfet angst heeft Dries gezien hoe de beurt steeds dichter bij hem kwam. En juist als de onderwijzer hem aankijkt herinnert hij zich dat hij een keer naar Groningen is geweest om een boodschap te doen. Heel even is hij maar in de stad geweest, hoogstens een kwartier. Een glimlach trekt over zijn gezicht, en bijna jubelend klinkt het „Ik ben naar Groningen geweest". „Zou het nog kunnen Thea? Als het nog mogelijk is dan doen we het, ik heb maar eenmaal vacantie in het jaar, en daar moet je van profiteren. Twee blauwe zonnetjes stralen. De vacantie kan haar niet schelen, maar 't jonge leven dat zij in zich voelt, dat maakt haar gelukkig, en toch ook weer een beetje nerveus. Maar ze gunt haar Dirk graag een genoe- gen. „Ik voel me nog fit", zegt ze met een glimlach, ;,het zal best gaan-, Maar het is niet meer mogelijk ge weest. In Hilversum werd zij onwel. Een taxi bracht haar ijlings naar het ziekenhuis. Met hun tweeën zijn ze met va cantie gegaan. Op een Zaterdagmor- gen vertrokken zij, gepakt en ge- zakt. Drie weken later zijn ze te- ruggekomen: met hun drieën TE VER IN ZEE GEGAAN Nabij een golfbreker te Schevenin- gen waren drie dames te ver in zee gegaan, en zij verkeerden in levens- gevaar. Er kwamen een bregadier, twee agenten en twee burgers aan te pas om hen in veiligheid te brengen. VEERHUIS AFGEBRAND. In, het veerhuis te Beesd brak brand uit. In het droge rieten dak vonden de vlammen gretig voedsel. Met de grootste moeite wisten de in- woners van het huis te ontkomen. De brandkweer stond machteloos; huis en inboedel gingen verloren. De wind dreef voortdurend een vonkenregen over de Linge, welke terecht kwam tusse» de boerderij en aan de overzijde van het water. Daar stond de brandweer van Deil gereed om een eventueel begin van brand in de kiem te smoren. a» VERDWAALDE KINDEREN. Op het strand is het voor spelen- de kinderen moeilijk tussen al het volk en aile strandstoelen hun ouders terug te vinden. Hoe drukker het is, hoe moeilijker het is, dat ondervond de Scheveningse politie in het afge-' lopen weekeinde. Zaterdag kwamen zich 97 kinderen melden, die hun ouders niet konden terugvinden, en Zondag steeg dit aantal tôt 203. Allen zijn aan hun ouders teruggegeven. AMSTERDAM HEEFT IN DRIE DAGEN WEINIG BROOD GEHAD. In verband met de verlaging van de subsidie op meel voor brood, zon- der dat aan de consument meer be- rekend mag worden hebben de bak- kerspatroons in een aantal plaatsen, o.a. Amsterdam, besloten Maandag, Dinsdag en vandaag geen brood af te leveren. Een aantal kleine bakkers zal zijn kl^nten blijven bedienen, evenals de Coop. „Samenwerking". Ziekenhuizen en gevangenissen zul len normaal brood krijgen. In Amsterdam kan men in plaats van brood, op de bonnen bloem ko pen, en wel op een bon voor 800 gram brood 600 gram bloem. Daar gebleken is dat verschillende kruideniers weigeren meel te verko- pen, heeft de minister van Lar/1- bouw, Visserij en Voedselvoorziening enkele maatregelen genomen. In de eerste plaats zal worden overgegaan tôt het vorderen van een aarttal bak ker ij en, teneinde onder beheer van de overheid een beperkte broodvoor- ziening te handhaven. Daarnaast zal aan combinaties van consumenten (groepen personeel van grote bedrij- ven enz.) het mogelijk worden ge- maakt op broodbonnen gezamelijk bloem te betrekken. Aan daarvoor in aanmerking komende gemeente- besturen zal worden aanbevolen eigen verkoopplaatsen voor bloem in de gemeente in te richten. Over een af stand van 15 km. staat het Reichswald langs de Noord-Lim- burgse grens in brand. De opper- vlakte, die prooi der vlammen is, na- dert 1000 ha. In dfe bossen waar het vuur woedt werd hout gekapt voor de Nederlandse mijnen, en er lag reeds veel hout voor verzending ge reed. Daar er in het bos nog veel legermateriaal lag, zoals phosphoor- bommen en blikken met benzine, gaat de brand met voortdurende ex- plosies gepaard. Door het opwerpen van dammen tracht men het vuur te stuiten. De Duitse instanties wijten de brand aan de droogte, doch in Ne derland heeft men een andere me- ning, hier vermoedt men sabota ge. Het is immers wel heel merk- waardig dat er vanaf de grote bos- brand in 1922 tôt voor korte tijd geleden in het Reichswald geen branden meer hebben gewoed. Maar nadat in 1945 het Reichswt.ld is aangewezen voor het kappen van voor Nederland bestemd mijn- hout breken er voortdurend bran den uit, van vrij grote omvang Terreinknechten zijn belangrij- ke, maar weinig op de voor- grond tredende figuren in de voetbalwereld. Wellicht is dat zo in verband met evn aangeboijsn bescheiaenheid. Maar wat zou er van onze voetbal terecht komen, indien er geen terreinknechten waren. Het gras zou goede voet bal onmogelijk maken, de kleed- gelegenheden zouden onbruikbaar worden vanwege de vele spinnen die zich erin zouden nestelen, en zo is er nog veel meer te noemen. Een goede terreinknecht heeft altijd werk. En zo'n goede terrein knecht heeft een der voetbalver- enigingen in ons rayon. De man heeft er nog werk als het meren- deel der andere arbeiders zit uit te puffen van het werk in de overmatige hitte. De terreinknecht, die alleen op het veld was, hield zich bezig met het reinigen der kleedkamertjes. Toen hij zich in een der kamer- tjes bevond, viel de deur, waar- aan alleen aan de buitenkant een kruk zit, dicht. Hij was gevangen. In woedend geweld op de deur beuken: nutteloos, want er was geen mens op het veld. Afwach- ten, doodhongerenNeen ze zouden hem thuis wel missen. Misschien zouden ze naar het terrein komen, en er zijn fiets vinden. Misschien zouden ze de politie in de arm nemen. Maar wat was dat, stemmen. Er waren jongens op het veld. „Jon- gens help", klonk het. Maar de jongens, die eigenlijk niet op het veld mochten komen, namen de benen. Nogmaals weerklonk een kreet Jongens, help". Toen trok een van de knapen de stoute schoenen aan. Hij nam een dikke stok, ging naar de kleedkamers, en opende de deur waarachter de kreet was wegge- g komen. Voor hem stond de ter- reinknecht, met een rood gezicht, waarlangs het zweet parelde. Deze maal kregen de jongens geen uitbrander omdat ze op het j terrein waren gekomen. ■30000000000000000COOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOO} tôt rechtstreekse besprekingen te komen. Verder zullen aile beroeps- consuls te Batavia door hun regerin- gen worden geïnstrueerd rapport uit te brengen over de toestand in Java, Sumatra en Madoera. Intussen hebben de V.S. zich nog maals tôt de Republikeinse regering gewend en verzocht dit aanbod met „neen" of „ja" te beantwoorden, daar het vorige antwoord onbevredigend wordt geacht, en men meent dat dit antwoord gelijk staat met een afwij- zing. Hierop heeft de Republikeinse re gering haar vorig antwoord beves- tigd, hetgeen zij geen afwijzing acht. Zij verklaarde dat het niet mogelijk is op een vroeger genomen besluit terug te komen, omdat de Australi- sche resolutie, welke een internati onale commissie voorstelt, reeds bij de veiligheidsraad in behandeling is. Nagekomen Sportberichten Motorsport. Bij de terreinwedstrij- den te Meersen (Limb.) behaalde de heer H. Swalve uit Hoogezand de eerste prijs in de 500 c.c. klasse. (Norton). Zeilen. In de Sneekweek behaalde de heer P. Miedema, Hoogezand, met zijn ,,Rap" in de klasse 12 m2. Sharpie een eerste prijs. EMMEN BLIJFT EERSTE KLASSER. Naar we vernemen is het protest van Alcides inzake het latep mee- spelen van een beroepsspeler door Emmen afgewezen, daar de betref- fende speler niet als beroepsspeler is geregistreerd. Emmen blijft derhalve eerste klasser. VITAMINE A OP KUNSTMATIGE WIJZE BEREID. In de laboratoria van de N.V. Or- ganon te Oss is het de chemici Dr. J. F. Arens en Dr. D. A. v. d. Dorp ge- lukt, na een vierjarig onderzoek de vitamine A kunstmatig te bereiden. Thans is het derhalve mogelijk de laatste vitamine waarvoor men nog dierlijke preparaten nodig had, ge- heel langs chemische weg te berei den. HIJ ZOU WEER VOOR DUITS- LAND WILLEN VECHTEN. Kriminal Sekretâr Riihl wordt een beetje onwillig. Toen Riihl, de Kriminal Sekre târ, die tezamen met anderen als S.D. chef het westelijk deel van ons land heeft helpen terroriseren, de- zer dagen voor de rechtbank ver- scheen om getuigenverklaringen af te leggen, was hij bepaald ontvillig. Hij wees met zijn vinger naar de perstafel en zei, dat de Nederlandse pers over hem had gelogen. Hij is steeds zeer „menselijk opgetreden" en nu wordt hij als misdadiger be- handeld. Al 27 maanden is hij in een cel opgesloten. Zijn gezondheid is ondermijnd, in Duitsland lijdt zijn vrouw honger. Hij vindt het niet erg dat hij dik- wijls als getuige moet optreden, maar wel erg vindt hij dat hij als politie- man slechter wordt behandeld dan Nederlandse verraders. Hij wil geen getuigenverklaringen meer afleggen voor hij meer lucht en meer vrij heid krijgt. Op een vraag wat de S.D. met onwillige getuigen deed blijft hij het antwoord schuldig. De près. Mr. Dr. v. Hamel zegt dat hij met de procureur fiscaal zal over- leggen om Rûhl, die steeds bereid was inlichtingen te geven, over te plaatsen naar een kamp. Er is reeds over gesproken, doch er was toen nog geen mogelijkheid. Rûhl weigert te spreken. Ik zal trachten meer vrijheid voor U te krijgen, zegt de près. Maar spreekt U nu, anders zal ik strenge maatregelen moeten nemen. Rûhl acht Mr. Dr. Hamel zeer hoog en tôt hem zegt hij: „Es tut mir Leid, aber ich werde wirklich nicht mehr sprechen". De raadsman probeert het nog eens met enkele opmerkingen, waar- op Rûhl opmerkt: „Ich kann nichts dafuer, dass Deutschland den Krieg verloren hat, wenn ich Morgen wie- der fûr Deutschland kampfen mûss- te, dan wuerde ich das tun". De président laat Rûhl bij zich roe- pen, en na een kort gesprek is deze tôt andere gedachten gekomen. Aan zijn opgewekt gezicht is te zien, dat hij goede hoop heeft vanuit de ge vangenis naar een kamp te verhui- zen. VEILINGBERICHT H.—S. Maandag 18 Aug. 1947. Platglaskomkommers 1 f 5f 6.40; idem 2 f 4f 5.10; witte komkom- mers 1 f 9f 14; idem 2 f 7f 9; Bloemkool 1 A f 6.20f 11.70; idem 1 f 3—f 11.00 idem 2 f 2—f 10.10; Meloenen f 17f 91; Perziken f 7 f 23. Per 100 stuks. Tomaten A f 18.60f 23.60; idem B f 17.70—f 22.90; idem C f 16— f 18.80; Pronkbonen f 18.10f 18.20; Stamslabonen f 19.20f 21.80; Veense bonen f 25; Peen f 7.20f 13.50; Druiven f 109f 146; Rode kool f 5—f 8* Witte kool f 3.60—f Savoye kool f 11.80f 12.80; f 12f 17; Andijvie f 4.30f Apgurken A f 58f 64; idem B f 38. Per 100 K.G. Kropsla 1 f 1.70—f 6.70. Per krop. Verenigings-Mededelingen S. V. H. Vergadering. Wij willen de gym nastiek- en handballeden nog even attenderen op de belangrijke ledjn- vergadering op morgenavond in het hôtel „De Nieuwe Brug". Aanvang half 8. Voor de agenda zie de mede- deling van Zaterdag j.l. 7.10; P|ei 7.30; f 16 100

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2