Boeldag h Huismeubelen Zaa Kielmati en Huisman, PLAATSELIJK NIEUWS Kropswolde. tgt Waterschap Kolham-Achterdiep van lngelanden Maandag 18 Aug. 194] Scheepstimmerlieden Ih Predikbeurt< Op Zaterdag 16 Au- gustus 1947, 's namidd. 2 uur, zullen door het Woning- en Adm. Bureau K. Geersinga te Hooge zand voor de heer J. BOSMA, aan de boerderij van de heer A. Huisman te Kropswolde, publiek tegen contante betaling worden verkocht: als Stoelen, w.o. Mat- stoelen, Tafels, Kasten, Kolomkachel, houten Vaten, Bloemstanders, Bloempotten, Spiegel, Kleerhanger, Steengoed, Flessen, Turfbak, Matten, Tuingereedschap enz. Bezichtiging een uur voor de verkoop. W. E. A. KUBES, Deurwaarder, Zuidbroek Ge Alu gro Zor Ble Crt Bui For \Va wit No| Fa. Gr. Vergadering te houden op 's avonds 7.30 uur in 't Café DEEN te ACHTERDIEP AGENDA o.a. Benoeming Bestuurs- lid wegens bedanken van de heer H. OL DENZIEL. Voorstel Bestuur tôt het aangaan van een Geldlening. Het Bestuur. Sne BC afd. 1. 2. Wegens vacantie gesloten van 11 Aug. t.e.m. 16 Aug Ronde's Schoenenmagazijn Luxe Schoenreparatie Verl. Zuiderstr. 14, Hgz Voor direct gevraagd BEKWAME in of voor machinale houtbewerking Westerbroek Tel. 262 H Pr De KERMISKLANKEN UIT HOOGEZAND Rechtszaken Examens ERNSTIG ONGELUK te Zuidbroek. VERZORG UW HUID BIOSCCOP HOOGEZAND Kort Sportnieuws BURGERLIJKE STAND voor morgen Zondl NED. HERV. KE Sappemeer: 10 u. ds. Meiji Hoogezand: 7.30 u. ds. Me: van Sappemeer. Westerbroek: 10 u. ds. Jo] em.pred. Groningen. Kielwindeweer: 10.30 u. Kropswolde: 7 u. ds. Alken Muntendam: 2.30 u. ds van Veendam. Noordbroek: 7 u. ds. Loo Zuidbroek. Zuidbroek: 10 u. ds. Loor Engelbert: 10 u. ds. Vinke Veendam: 10 u. ds. v. Ri Wildervank: 10 u. ds. 2 Slochteren: 9.30 u. ds. Bel collecte. Froombos: 7 u. Ev. Eenshi Sehaaphok: 2.30 u. Ev. E< Kolham: 2.30 u. ds. Alten; Harkstede: 10 u. Ev. Eensl Schildwolde: 10 u. Ev. Ber Noordbroek. Hélium: 2 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. Ev. Vi Overschild: 9.30 u. de heer 2.30 u. ds. Beijer. Tjuehem: 3 u. Ev. Velthuj NED. HER. KERK (I Sappemeer: 10 u. de heer ten, Groningen. DOOPSGEZ. GEM Sappemeer: 10 u. ds. Dufc GEREF. KERK Sappemeer: 9.30 u. ds. Wyn men; 5.15 u. ds. v. Noort Martenshoek: 10.15 ds. v. 1 Zuidlaren; 4.30 u. ds. Emmen. 7.30 u. ds. Wynia Ope: Spoorstr./v. Roijenstraat. Bericht Groninger Kerkboc Veendam: 9.30 en 4.30 u. van Gasselternijveen. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. huizen v. Nieuwer Amst Tjuehem: 9.30 en 2.30 u. ds ma v. Westeremden. Schildwolde: 10 en 3 u. ds v. Groningen. GEREF. KERK (Art. Sappemeer: 8.45 u. en waai 4.30 u. ds. Bolsma v. Brei Harkstede: 9.30 u. Leesdier ds. Houtman. BAPTISTEN GEM Foxhol: 10 u. Ev. Veensti en avondmaal). Hoogezand: 5 u. Ev. Veen: u. Jeugddienst. VRIJE EVANG. KEï Veendam: 9.30 u. ds. v. Bei Winschoten. ALG. EVANG. GElVj Veendam: 10 u. geen dienst L. Kuipers. LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 u. Heiligir 7.30 u. Verlossingssan beide in de IJstent; 6.30 meeting voor 't Gem.hu o.l.v. Kapt. A. H. Hassold Aci Oi kend gemaakt. Bij de Gem. Politie zijn inlich- tingen te verkrijgen omtrent de na- volgende gevonden voorwerpen: hek van een auto, herenhoed, 2 portemon- naies en massieve gummirmg van een kinderwagen. In de Donderdagavond in het café Rowaan gehouden buitengewo- ne ledenvergadering van de Sportver. „S.V.H." werd^ besloten tôt een wij- ziging in de samenstelling van het be stuur. Verkozen werd een afzonder- lijk groepsbestuur voor de afd. gym- nastiek en voor de afd. handbal. In beide groepsbesturen neemt een ge- deelte van l^et oude bestuur zitting. De samenstelling der groepsbestu ren is als volgt: Voor Gymnastiek: A. Bergman, St. Wolthuis, Mej. D. Brust, Mevr. H. Dontje—Kanning. (Er zal nog een bestuurslid worden aangewezen). Voor handbal: Joh. Rugge, J. Schaap, H. Prins, Mevr. W. v. MeursBijlstra en P. Heer- lien. De functies in de beide besturen zullen onderling worden verdeeld. Het algemeen bestuur der vereniging zal bestaan uit de algemene voorzit- ter, de heer J. Wildeveld en de voorzitters der groepsbesturen De Commissie voor Ouderdoms- voorziening voor de gemeente Hoo gezand is als volgt samengesteld: A. Klok, voorzitter, Kalkwijk W.; A. G. van de Poel, plv. voorzitter, Meidoornstr. 4: L. Gelling, secre- taris, Noordersingel 30; M. J. Kroon, Zuiderstr. 39; T. Koetse, Hoofdstraat 134; P. Middel, Sportterreinstr. 145; D. H. Boekholt, Nieuwelaan 6; D. J. Molter, Kielsterstraat 48; K. Jansen, Stationsweg 18; H. Burema, Nieuwe laan 14; Mevr. W. G. Hilvering— Lameijer, Kièlsterstr. 53; J. Pilkes, Kielsterstr. 18. SAPPEMEER. Dezer dagen waren De datum van te houden zittingen wij in de gelegenheid een kijkje te zullen steeds vroegtijdig worden be- nemen in het vergrote carosseriebe- drijf van de heer H. Pot, aan de He- renstraat. Indien men voor het ge- bouw staat kan men weinig-vermoe- den, dat de ruimte daarachter bijna 2 la maal is vergroot, en thans vele auto's tegelijk kan bevatten. Het be- drijf legt zich niet alleen toe op het uitvoeren van reparaties en vernieu- wingen waaronder geheel overspui- ten van luxe auto's, maar ook op het vervaardigen van nieuwe vrachtwa- gencarrosserieën, het bouwen van aanhangwagens en het herstel van beschadigde interieuren. Als hoofdbedrijf legt de Fa. Pot zich toe op het uitdeuken van spat- borden enz., de reparatie daarvan geschiedt zodanig, dat de beschadi- ging niet meer is waar te nefnen. In de werkplaats zagen wij lassers bezig met het verlengen van een chasis van een nieuwe vrachtwagen, welks laadruimte voor de eigenaar te klein was. Door de uitbreiding is het bedrijf van de fa. Pot een der grootste uit de omgeving geworden. Maar tevre- den is de eigenaar nog niet. Reeds nu heeft hij weer plannen gemaakt voor de bouw van een nieuwe, aan de meest moderne eisen voldoende spuitinrichting. Tôt typiste ter Secretarie is door B. en W. benoemd mej. M. C. Janssens, alhier. Mej. T. W. de Graaf alhier werd benoemd tôt verpleegster der stichting T.C.L. te Wagenborgen. Bij K.B. van 30 Juli 1947 No. 8 is aan de heer A. Jonkeren met her- ziening van het tijdens de bezetting verleende ontslag en overeenkom- stig zijn verzoek, gerekend met m- gang van 1 December 194^, eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeente Sappemeer. Door de Muziekvereniging ,,Geluk door Vrijheid" en de Gem. zangver. „Zang en Vriendschap (van de buurtver. Noordbroeksterstr.) zal hedenavond een plantsoenconcert worden gegeven. Aanvang 7.30 uui Het programma luidt: 1. Hollands Glorie (Mars); 2. Ouverture" Bella trise; 3. Zang; 4. Echo du Village CFantasie); 5. Rositta (Wals); 6. zang, 7. Ouverture Bloeiende Lente; 9. Vrolijke Dauwtrappers (Mars); 10. Feestmars. De afd. H.S. van de Ned. Bond v. Landbouw, Tuinbouw- en Zuivelarbeiders vergaderde in het hôtel wed. Groeneveld. Besproken werd o.a. de loonactie in land- en tuinbouw. Een districtsbestuurder, de heer Schipper gaf hieromtrent een uiteenzetting, en beantwoordde de gestelde vragen. Tegen twee minderjarige jon gens is. proces-verbaal opgemaakt wegens het bevuilen van de brieven bus van het Arbeidsbureau. Wegens het verduisteren van een gevonden voorwerp werd een inwoonster dezer gemeente geverba- liseerd. Winkeliers worden er nogmaals op gewezen dat aile waren geprijsd moeten zijn. Bij verzuim zal de po litie,. tôt het maken van bekeuringen overgaan. Enkele malen is geconstateerd dat de Jeugd, die zich naar het zwem- bad „Nero" begeeft, over de spoor- baan daarheen loopt. De politie wijst de ouders op het grote gevaar, dat daaraan is -*erbonden. Wanneer de jeugd weer over de spoorbaan naar het zwembad gaat, zal procès ver- baal worden opgemaakt. De Jagerswijk wordt schoonge- maakt. Er wordt aan gewerkt om het vuil, dat de omwonenden dag in dag uit in het water hebben gesme ten te verwijderen. De omwonen den worden thans verzocht de Ja gerswijk nu ook schoon te houden. De politie zal hierop streng toezien en wie afval in het water werpt wordt onverbiddelijk op de bon ge- zet. HOOGEZAND. De heer W. de Vries, vroeger alhier woonachtig, slaagde voor het politiediploma. Hij zal thans in vaste dienst worden aangesteld bij de Gemeente Politie te Rotterdam. Uitslag viswedstrijd in het Schildmeer, georganiseerd door de Hengelsportver. „Centrum": 1. W, Heininga, 2. W. Scheper, 3. W. Leu- ning, 4. B. Dusink, 5. A. Heininga, 6 E. Appelbrij, 7. R. Venema, 8. L. Ap pelbrij, 9. M. Bakema, 10. R. Sna- kenburg. Naar wij vernemen zal de Hen gelsportver. „Centrum" morgen me- dedingen aan het concours te Farm- sum, georganiseerd door de Hengel sportver. ,,Ontspanning", aldaar. De Jeugdafdeling van „Centrum" gaat naar de Groeve om daar een wed strijd tg houden om fraaie prijzen. Men deelt ons mede dat enkele prijzen -w.o. de hoofdprijs van de verloting ten bate van de Stich ting Herstellingsoorden van de Stich ting 19401945 niet zijn afgehaald. De winnaars worden alsnog tôt 31 Aug. in de gelegenheid gesteld deze prijspn af te halen. Na deze datum vervallen de niet afgehaalde prijzen aan de stichting. Dinsdagavond hield de plaatse- lijke commissie van het ziekenfonds A.S.P.G.Z. zitting in het Bontehuis Mede aanwezig waren de heren J. A. Koning en J. T. Boelens uit Gro ningen, resp. voorz. en directeur van het ziekenfonds. Aan een aantal leden werden in lichtingen verstrekt. Het blijkt ech ter, dat vele leden er niet van op de hoogte zijn, waartoe deze zittin gen, welke in het vervolg weer ge regeld ieder twee maanden zullen worden gehouden, dienen. Zij die klachten hebben over, of inlichtingen wensen omtrent het zie kenfondswezen, kunnen zich tôt de commissie wenden. SCHARMER. Doordat een 5-jarig zoontje van H. P. Vos met lucifers speelde, geraakte het in de schuur aanwezige hooi in brand. In verband met de grote droogte viel aan blus- sen niet te denken en was de gehele woning spoedig prooi der ylammen. Nadien moest de brandweer toch nog uitrukkep, aangezien de grond in de omgeving der woning op verschillen- de plaatsen begon te branden. De veenbrand was spoedig bedwongen. SLOCHTEÇEN. Van de Directeur - Generaal der Volkshuisvesting te den Haag werd bericht ontvangen dat de bouw van 30 anbeiderswonyigen, door de „Woningbouw Stichting Slochte ren", gegund mag worden. Met ingang van 1 October a.s. treedt de leider van de Distributie- dienst, de heer J. Swarts, in dienst van de Gemeente Slochteren. Hij zal speciaal belast worden met de wo- ningvoorziening. De bakkersvereniging alhier maakte een uitstapje naar Giethoorn, Frederiksoord (bezichtiging kwekerij tuinbouwschool) en Appelseha. SCHILDWOLDE. De afd. Schild wolde van de P. v. d. A. kwam in Bij 't café van Dalen, alhier,; was Zaterdag en Zondag kermis. Za-L terdagmiddag hadden kinderspelen plaats, waarvan de uitslag is als volgt: Houtjes rapen Meisjes van 710 j.: 1. Martha Bellinga, 2. Ria v. d. Helm, 3. Aaltje van Dalen, 4. Harmke Blik en 5. Aarntje Snijder. Houtjes rapen Jongens van-710 j.: 1. Jan Slach- ter, 2. H. Svmit, 3. W.- Spijker, 4. E. Baas, 5. L. van Bergen Ezn. Zaklo- pen Jongens van 1014 j.: 1. J. Bult- je, 2. P. Wildeboer, 3. J. v. Dalen, 4. G. Bontsema, 5. J. Baas. Stoelen- dans Meisjes van 1014 j.: 1. M. Bouwman, 2. Alie Bellinga, 3. G. Bouwman, 4. G. Haan. Zondagmiddag werd er Ringrijde- rij op de fiets gehouden van jongens en meisjes boven 15 jaar. Hieraan werd door 33 rijders deelgenomen. De uitslag was: 1. H. Brugge, Kol ham f 10; 2, T. Menzinga, Kolham f 7.50; 3. P. Spieker, Hélium f 5; 4. M. BruggeMenzinga, Kolham f 2.50; 5. W. Haan, Hélium f 1.6. D. MenzingaSteenhuis, Kolham f i._. Voor al de beide laatste waren goede ritten. De kermis was beide dagen goed bezocht. SIDDEBUREN. De heer J. Brink, alhier, hoofdcommies-rechercheur bij de belastingen, zal ingaande 1 Sep- tember naar Hoogezand vertrekken. ZUIDBROEK. De Postd.ver. „De Snip" hield een wedvlucht vanaf Venlo. In concours 44 duiven; af- stand 209 km. Uitslag: B. Zuidema 1 3 8; A. v. d. Wijk 2 6; H. Zuidema 4 7; J. Smit 5 11; J. Zuidema 9r, E. Viswat 10 en F. Brust 12 13. De collecte ten bate van de auto- tocht voor ouden van dagen heeft f 700 opgebracht. Men heeft «bepaald dat de tocht over Zuidlaren naar Paterswolde zal leiden. Bij de terug- komst zal het muziekcorps „Zuid- en Noordbroek" de oudjes aan de grens der gemeente verwelkomen. MUNTENDAM. Door het bestuur van de Stichting ..Muntendammer Woningbouw" werd het bouwen van 12 dubbele woningen thans definitief gegund aan de aannemers H. Bakker en Gebr. Visser, alhier, de loodgie- ter F. de Jonge, alhier, de électri cien M. ten Hove, Zuidbroek en de schilder W. Dijkema, Muntendam, in totaal voor f 251788. DE BAKKERSSTAKING TE AMSTERDAM GEëINDIGD. De Bakkers uit het Noorden kwamen bijeen. Vrijdagmorgen zijn de bakkers m de hoofdstad weer aan het werk gegaan. Sommigen hadden hun ovens laten koud worden. Deze moeten eerst op tempera- tuur gebracht worden, voordat er weer kan worden gebakken. An- deren, die hun ovens warm gehou den hebben, of die met gas of electriciteit bakken, zullen deze collega's helpen. Dinsdagmiddag kwamen de bak kers uit Groningen, Friesland en Drenthe in „De Harmonie" te Groningen bijeen. De voorzitter, de heer Buiskool uit Veendam betreurde de eenzijdige voorlich- ting door de regering, waardoor het grote publiek geen inzicht kon krijgen in het huidige con- flict. Spr. was geen voorstander van een staking, maar dat bete- kende niet dat de bakkers in het Noorden accoord gaan met de re- geringsmaatregelen. De vergadering zond een motie aan minister Mansholt en prof. Brouwers, waarin zij hun afkeu- ring te kennen'gaven over de vaststelling van de broodprijs en de wijze waarop dit is gedaan. Zij dringen aan de verhoging van de bloemprijs tôt uitdrukking te brengen in de broodprijs. Staking is het laatste middel waartoe men zal overgaan. Eerst zal men jiog trachten op andere wijze recht te krijgen. Drie of vier melodieën stijgen ge-l want, zo zeggen zij, hij verdient lijktijdig op, de klanken mengen zich veel, en hij geeft vrijwel niets uit. met het geroezemoes van stemmen, Ik kan het bevestigen noch ontken- met knallen en motorgeronk. Dat nen, en ik heb hem ook nipt kun- alles tezamen vormt de symphonie nen interviewen, aangezien ik de van de kermis. j Chinese taal niet machtig ben. Er is kermis te Hoogezand. In het, Aan de kermis was dit jaar voor anders zo duistere Westerpark gloeit het. eerst verbonden een kermisesta- fette, welke gisterenavond is gehou den. De deelnemende groepen moes- ten 6 x 100 meter lopen. De finish lag op het kermisterrein en door de gezamenlijke kermisexoloitanten was een beker beschikbaar gesteld. An dere prijzen waren médaillés. Van- middag zullen de kinderen kunnen genieten van Jan Klasen en Katrijn in de poppenkast. ARR. RECHTBANK GRONINGEN. Vonnis: J. Z., Zuidbroek, 1 jaar en 6 maanden wegens poging tôt dood- slag. (Jan Hema). TRIBUN A AL WINSCHOTEN. Vonnis: M. Hamminga, Noordbroek (landarbeider) trad in vreemde krijgsdienst, en verloor daardoor reeds het Nederlanderschap. Hij werd veroordeeld tôt internering ge- lijk aan de voorinternering. TRIBUN A AL VEENDAM. Gisteren stonden o.m. terecht: Jan Rieter Zuur, ged. Hoogezand. Hem wordt het lidmaatschap van di- erse organisaties ten laste gelegd. nu licht, de rust wordt er uiteenge- reten. En de omwonenden, die van- wege het lawaai in de voornacht de slaap niet kunnen vatten spreken niet van een kermis-symphonie maar van een kermiscacaphonie De kermis is overal gelijk, of zij nu gehouden wordt in Hoo&ezand of in Kerkrade maakt geen verschil. Je kunt er draaien in een zweefstoel of in een miniatuur vliegtuigje, je kunt er schieten en op de kop van jut slaan, je kunt er horloges en andere begerenswaardige artikelen winnen met ringen gooien en met sjoelbak- ken, je kunt er de vele attracties be- zoeken en er veel geld uitgeven. Je kunt er ook en dat geldt in het bijzonder vooïf de jongelui vrijen. En dân is er een verschil tussen de kermis van Hoogezand en die^ van Kerkrade. Het blonde Groningse wicht antwoordt de jongeman die haar vraagt mee te gaan naar de kermis onverschillig „mie goud". Het donkere Limburgse meisje is veel minder onverschillig, zij vliegt de jongeman al bij voorbaat om de hais. Ergens op bet kermisterrein zit Vl Wang. Moet ik U nog vertellen, dat Door burgemeester Spoelstra werd Wang een zoon is van het Hemelse hij aangesteld als sabotagewachter. Rijk? Hij zit op het gras en heeft Hij deed patrouille diensten en nam zijn koffertje met snoeperijen open deel aan de bekende razzia te Sid- voor zich neergelegd. Wang zegt geeb deburen, kwam bij de alarmeompag- Het zoontje van de heer B. Forsten van de Spoorstraat, dat spe- lende achter een boerenwagen van- daan kwam, geraakte Donderdag- morgen omstreeks 11.30 uur onder een passerende melkauto van de Lyempf te Sappemeer, bestuurd door de heer K. van Hoogezand. Het achterwiel van de auto ging de knaap over het lichaam. In zorgwekkende toestand werd het kind de ouderlij- ke woning, waarvoor het ongeluk w„as gebeurd, binnengedragen. Dr Weeke was spoedig ter plaatse aan wezig. Kort na het ongeluk is de een huish. vergadering bijeen. Een, knaap overleden. De chauffeur commissie, die zich bezig zal houden geen schuld. met het verlenen van voorlichting en bijstand voor hen die vallen on der de Noodvoorzieningswet Drees werd ingesteld. Deze commissie be- staat uit de volgende leden: Mevr. KuperBouwman, D. Wilt en A. Speelman. De afd. Schildwtflde.van de Mo derne Landarbeidersbond kwam in vergadering bijeen. Met algemene stemmen werd besloten om door een verscherpte actie, desnoods staking, aan de wensen van de landarbeiders kracht bij te zetten. HELLUM. Woensdagmorgen werd Mej. J. PoortHaan, alhier, door een auto met stenen aangereden. Mej. P. die op een herenfiets reed, raak- te met het been bekneld tussen het stuur en een boodschappentas, begon te slingeren en reed tegen de auto aan. Doordat deze zeer langzaam reed kwam zij er met enkele lichte verwondingen af. Door een passe rende politieagent werd zij verbon den, en door een andere vrachtauto naar huis gebracht. De chauffeur treft geen schuld. INGEZONDEN MEDEDELING. Tegen zonnebrand, stuklopen, door- zitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Puro- lin. Door 't crême-karakter is Puro- lin geliefd bij de vrouw voor zich- zelf en de baby. VERBOD AFLE VERIN G EN GEBRUIK EIEREN. Het is de explejtanten of onder- nemers van inrichtingen, waar voor het publiek gereedgemaakte spijzen al dan niet voor het gebruik ter plaatse r verkrijgbaar worden ge steld (zulks met inbegrip van zgn. broodjeswinkels) verboden eieren (zowel kippen als eendeneieren) of spijzen waarin eieren zijn verwerkt te verkopen^ af te leveren of voor- handen te hebben. Tevens is het krachtens een zojuist in de Staats- courant verschenen beschikking ver boden in deze inrichtingen eieren of spijzen waarin eieren zijn verwerkt te kopen, in ontvangst te nemen of te gebruiken. BEDRIJFSVOETBAL. Uitslagen der gespeelde wedstrij- den van 1226 Aug. 1947: MulderSpaco 3—0; Chemica II— Koeneman 14; WAS IIPat je 31; MotkéBakkers 12; Bakkers Spaco 41; Mulder—Koeneman 3—3; PatjqChemica II 52. Programma voor a.s. week: BakkersWAS II, Dinsdag 26 Aug. Gasfabriekterrein, 6.30 uur; SpacoMotké, Donderdag 28 Aug. Gasfabriekterrein 6.30 uur; Chemica IIMulder, Dinsdag 26 Aug. WAS terrein 6.30 uur; Koeneman—Patje, Maandag 25 Aug. Gasfabriekterrein, 6.30 uur. Het Inst. Boelkes te Sappemeer deelt ons mede, dat zijn navolgende leerlingen slaagden voor de onder- staande examens: Typen (pràctijk diploma): de da mes J. Redeker, B. G. Jongman, M. Stiekema,, T. Smallenbroek, C. Poel stra en C. Kruijer, allen te Sappe meer; W. J. Smedes, H. S. Lahpor, A. Hoving, I. Gernaat, Hoogezand; Z. Brouwer, Schildwolde; H. Grimme, Westerbroek; T. Dallinga, Hélium; W. P. Broersma, Slochteren; C. Prak- tiek, Kolham; W. C. E. Jonker, Schildwolde; J. Mulder en H. Fei- ken, Zuidbroek; B. Woortmeijer, Kropswolde en de heren H. Meppe- link, J. Niemeijer, J. Kroon. H. Ko ning en H. Wiegman, Sappemeer; R. Kramer en S. Brouwer, Hoogezand; J. Koers, B. Jongsma en J. Brouwer, Schildwolde; E. Kalk, Slochteren; M. Braam en D. Wildeboer, Hél ium; A. Duister, Noordbroek en W. Beerta, Borgercompagnie. Snelheidsdiploma typen: Mej. H. S. Lahpor, Foxham. Stenografie (praktijkdipl. 130 let- tergrepen Nederlands) de dames: B. G. Jongman en J. Tômbrock, Sappe meer; R. Slim en A. Hemmes, Zuid broek en voor het Practijk-Diploma ;Steno-Typiste mej. M. te Velde te Kielwindeweer. Praktijk-dipl. Ned. Handelscorr. (N.V.B.H. en N.H.I.) de dames A. Brouwer, Hoogezand, G. Helmes, Borgweg en de heren: E. Kalk, Slochteren en J. Niemeijer, Sappe meer. Praktijk-dipl. Engelse Handlscorr. Voor het Practijk-Diploma Engel se Handlscorrespondentie vanwege de Associatie voor Pràctijk Èxajnens slaagden onder meer de heer J. Blaauw, Nieuwelaan en voor de N.V. B.H. de heer K. Perdon, Kolham. woord. Misschien is hij een zwijg- zaam mens, of misschien is hij zich ervan bewust dat spreken energie- verspilling is, omdat vrijwel geen Nederlander Chinees verstaat. Hoe dan.ook, Wang verstaat de kunst om met zwijgen het publiek tôt zich te trekken, en hij verstaat ook de kunst om zijn waren te verkopen, hij doet het zwijgend en met een immer la- chend gezicht. Zijn collega's, die een eindje verderop staan laten hun roep over het kermisterrein schallen: „Zoute vis, fruit, poffertjes en zoe- tigheden". Sommige kermisexploitanten be- weren, dat Wang eens rijk zal zijn, ..KERMISKLANTEN" Vrijdag, Zaterdag en Zondag draait in de bioscoop een film die aansluit bij de kermis in het Westerpark, „Kermisklanten" met in de hoofd- rol Adolphe Men j ou, die op uitne- mende wijze wordt bijgestaan door John Hubbard. Het verhaal, geschreven door Eric Hatch speelt zich af in een kermis milieu. Het spreekt haast vanzelf dat er liefde door dit verhaal geweven is. Na een reeks geestige avonturen vallen de beide gelieven elkander ten slôtte in de armen „ONTGOOCHELING". tweede film is vàn een ern- De stiger karakter, het is de Franse film „Ontgooc,heling", die zich even- eens voltrekt in circusknngen. Ook hier liefde. De hoofdfiguur is een mismaakte man, zijn tegenspeelster een blinde vrouw. Maar de blinde krijgt haar gezicht terug en dan ver- anderd ailes. De mismaakte heeft gefraudeerd en moet daarvoor boe- ten. De blinde vrouw vindt het geiuK. Dit geluk brengt haar terug naar de kermis, tezamen met de man die zij bemint. nie en werd militair opgeleid. In Groningen nam hij deel aan huis- zoekingen, waarbij 3 mannen en een vrouw werden gearresteerd. Later deed hij te Zuidhorn mee aan het opsporen van arbeiders, die niet voor de O-T- wilden werksn. Zuur ver- klaarde ailes verkeerd te hebben in- gezien. Mr. Douwes van Hoogezand be- toogde, dat zowel Dr. Colijn als het driemanschap van de Ned. Unie des- tijds hebben geadviseerd na de capi- tulatie met de Duitsers samen te wer- ken. Dat heeft verwarrend. gewerkt op de massa en ook op besch., die daardoor niet inzag op de verkeerde weg te zijn. Pl. drong aan op cle- mentie. Alwine B. WinkelHecht, ged., 39 j., Sappemeer. Zij is Duitse van ge- boorte, en lid N.S.B. Ter verkrij- ging van een woning riep zij de hulp in van de Duitsers van het. Schol- tenshuis te Groningen. Verder heeft ze enige malen het personeel van het distributiekantoor bedreigd, indien de verlangde aankoopvergunning werd geweigerd. Mr. Douwes achtte haar verkeerde houding verklaarbaar op grond van haar afkomst. Zij heeft geruime tijd in internering doorgebracht, en daar- mede achtte pl. haar voldoende ge- straft. Vrijdag a.s. zullën o.m. terecht- staan Daniël van Wijk, 28 j., Sappe meer en Klaas Hoen, 24 j., Kielwin deweer. VOETBAL. Oefenwedstrijden F.V.V. De voet- balvereniging FVV zal alvorens de competitie 1947/1948 begint een aan tal oefenwedstrijden spelen. Zondag a.s. ontvangen de Foxholsters een tweede klasser uit Zutfen, Zutfania. Op 31 Aug. komt L.S.C. uit Sneek te Foxhol op bezoek, en op 7 Sept, gaat FVV naar Sneek, waar^en wedstrijd gespeeld zal worden tegen de vereniging „Black Boys" aldaar. -De Sneek-Week. In de Maandag in het kader van de Sneek Week" gehouden wedstrijden werden prij zen behaald door personen uit ons rayon: Gebr. H. en J. Reints, Hooge zand met „Heja" en R. Doornbos, Sappemeer met de ,,Fuut" die in de groepswedstrijd B.M. klasse mee- voeren resp. in de groepen Overijs- sel en Groningen. Van deze groepen won Overijssel de Bûntsbounbeker. VEILINGBERICHT H.—S. Vrijdag 22 Aug. 1947. Groene komkommers A f 5.40 f 6.90; idem B f 4f 4.40; Witte kom kommers A f 11f 14; idem B f 6 f 8; Bloemkool 1 A f 26—f 34; idem le f 18—f 32; idem 2e f 12—f 18; Me- loenen f 10f 52. Per 100 stuks. Tomaten A f 17.50f 21; idem B f 16.50—f 16.80; idem C f 16.50— f 16.90; Pronkers f 27.60—f 30.10; Stamslabonen f 33.90f 34.70; Stok- slabonen f 40f 45; Veense Bonen f 22—f 23; Peen f 13—f 15.40; Drui- ven f 113f 133; Rabarber f 2.40 f 3; Rode Kool f 3.90—f 6.60; Witte Kool f 4.40f 5.80; Savoye Kool f 11.30—f 12.40; Prei f 11—f 15; An- dijvie f 3.80f 7; Augurken A f 48 f 70; idem B f 18—f 33. Per 100 kg. Sla 1 f 1.60—f 7. Per 100 krop. SAPPEMEER 14 t/m 20 Aug. 1947. Geboren: Johannes Franciscus Ma ria, z. v, Berend Klein en Berendina Margaretha Kroon, won. te Hooge zand; Waselis, d. v. Harmannus Brug ge en Antonia Jacowlewa; Maria, d. v. Henderikus Fernhout en Susanna Elizabeth Dieters, won. te Hooge zand; Roelof Geert, z. v. Berend v. d. Laan en Maria Buurke. Ondertrouwd: Jan van den Berg, 32 j. en Maria Mulder, 27 j,, b. v. Sappemeer; Johannes Bernardus Ratgers, 27 j., Sapoemeer en Hen- drikje Holtkamp, 25 j., Groningen; Nanne Jacob Pronk, 28 j., Sappe meer en Frederika Geerdes, 27 j. Hoogezand. Getrouwd: Berend Smit en Maria Jacoba de Groot, b. v. Sappemeer; Fokko Kremer, Sappemeer en Jo- sepha Johanna Hendrika van Zwol, Bussum. Overleden: Diewer Vrieze, 80 j., wed. van Jan Wever, won. te Scheemda; Wieâ Niemeijer, 63 j., echtg. van Abraham de Boer. HOOGEZAND 14 t/m 20 Aug. 1947. Geboren: Simmigginus, z. v. Arend Noordhof en Hinderika Brugge, Martenshoek; Aaltje, d. v. Onno Heerlien en Aaltje Sanders, Hooge zand; Annechina Zwaantje, d. v. Dirk Kuik en Annechien Jantiena Hamminga, Hoogezand; Gezinus. z. v. Gezinus Ruiter en Aaltje Tep-j» per, Martenshoek. Ondertrouwd: Trijnko Strootman, 29 j., Noordbroek en Eltje Stol, 29 j., Hoogezand; Roelof Meijer, 23 j., Foxhol en Eefke Troling, 21 j., Hoo gezand; Aloijsius Lovinus Couwen- berg, 26 j., A'dam, laatst te Hooge zand en Wilhelmina Cath. Boiten 22 j., A'dam, laatst te Hoogezand Johannes Wiltjer, 23 j.. Hoorn, bin- nen de laatste zes maanden te Sloch teren en Alberdina Blaauw, 23 j. Hoogezand; Gérard Egbert Harm Lijftogt, 24 j., Borne, laatst te Hoo gezand en Gerda Alide Smit, 21 j., Hengelo; Harmannus Josephus Sto- ker, 21 j., Winschoten en Albertje Mulder, 21 j., Hoogezand; Adolf Huttinga, 28 j., Aardenburg en Lam- mechien Kuiper, 24 j., Westerbroek; Albert Mars, 22 j., Hoogezand en Annechien Kors, 24 j.. Hoogezand. Getrouwd: Jan Aten, 25 j., Hooge zand en Eldina Tammenga, 23 j. Noorddijk; Willem Bonder, 32 j Zuidlaren en Derkina Arendina van der Veen, 33 j., Hoogezand. SLOCHTEREN 14 t/m 20 Aug. 1947 Geboren: Lambertus, z. v. H. Ro zema en D. Keizer, Schildwolde; Bou wiena Alberdina Eunice, d. v. F Zuur en W. Timmer, Slochteren. Overleden: A. de Vries, 82 j., wed. van J. Maatjes, Harkstede; J. Stuts, 9 mnd., z. v. H. Stuts en A. Poort, Slochteren (overl. te Groningen); K. P. Tepper, 25 j., z. v. M. Tepper en A. Dekker. VEENDAM 13 t/m 19 Aug. 1947. Geboren: Henderkien, d. v. R. La- mein en H. Habing; Pieter, z. v. J. J. Stant en G. Bruins; Willem, z. v. L. Orsel en A. G. Martens; Geertrui- da, z. v. H. A. Dijk en I. de Haan; Dieta, d. v. T. Woltjes en H. Bakker;1 Verder kwam Maandag de heer P. Miedema te Hoogezand met de >-RaP als tweede aan in de 12 m2. Shar^ pie-klasse. H S.C. IZWARTEMEER. Zondag zal HSC een vriendschap- pelijke wedstrijd spelen tegen Zwar- temeer I. KEGELEN. De Kegelclub „Zuidlaren" jubileert. Ter gelegenheid van haar 25-jang bestaan organiseert de kegelclub ..Zuidlaren" onder de auspiciën van de Noord-Nederlandse Kegelbond van 13 tôt en met 26 September a.s. grote kegelwedstrij den in de schouw- burgzaal van het hôtel „De Gouden Leeuw" te .Zuidlaren en wel op vier opnieuw gevlakte banen. Het bestuur van de N.N.K.B. heeft toestemming verleend tôt het hou den van de 82ste Bondswedstrijd. De wedstrijden zullen bestaan uit v. Korpswedstrijd-Heren voor vijftallen' Poeihekke. Woordkun'stTsôT'dr. '46. en drietallen verdeeld in klassen A, yriesianc^ Van. Eros op den Par- B, C en D, waarvoor niet minder dan 35 prijzen zijn uitgeloofd. Korpswedstrijd Dames voor aan- gesloten damesclubs, waarvoor 5 prij zen beschikbaar zijn gesteld. Jubileum-Kampioenswedstrijd om het kampioenschap van Zuidlaren. Vrijebaan Heren klassen A en B Vrijebaan Dames. Personele Baan verdeeld in klas sen A en B, terwijl zo mogelijk ook een propaganda-wedstrijd zal worden gehouden. Zowel van officiële als van parti OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK HOOGEZAND—SAPPEMEER. Nieuwe aanwinstcn. Algemene werken. Bibliotheekleven. Jrg. 1946. Leeszaaljaarboekje. 1945. Sociale wetenschappen. Diepenhorst. Onze staatsinrichting. Register op de Nederlandse wetge- ving; wetten besluiten, verordenin- g'en en beschikkingen uit de Staatsbladen, Staatscouranten fn publicatiebladen. Militair Gezag 10 Mei 1940Januari 1947. Taal- en ietterkunde. Hend'rik, z. v. H. K. Siekman en J.1 culiere zijde is de medewerking groot 1 en er "zijn tal van prijzen beschik baar gesteld. De aangifte sluit Maandag 25 Aug. terwijl de opning zal plaats vinden Zaterdag 13 Sept. a.s. 's namiddags te 3 uur. Molema; Willem, z. v. J. Hommes en G. A. Schuur; Annie, d. v. P. Weisen- bach en E. Feringa; Zwaantje, d. v. H. Kalk en G. de Haan; Bouchien Aaltje, d. v. K. Jager en M. Kem- per, Meeden; Roelf, z. v. H. de Vries en G. Babtist, Wildervank. Ondertrouwd: H. Th. Reintke, 44 j. en G. Oosting, 40 j., b. v. Veen dam; W. Sehaaphok, 19 j., Gronin gen en A. Groenbroek, 21 j./ Veen dam; H. Mos, 20 j., Borger en H. Kennis, 24 j., Veendam; H. Muller, 25 j., Wildervank en A. G. Eisenga, 24 j., Veendam. Getrouwd: G. W. Neyenhoff, Den Helder en A. Drent, Veendam; F Rugge, Vlagtwedde en J. Velthuis, Veendam; H. Velthuis, Wildervank en H. J. Sterenborg, Veendam; K. Bos en G. Poot, b. v. Veendam; M. v. Haren, Nw. Pekela en A. v. Oost, Veendam. MOTORSPORT. Motorcross Schildwolde. De mo torclub „De Tourist" te Hoogezand Sappemeqr zal in samenwerking met de V.V.V. Schildwolde en Om- streken op Zaterdag 6 Sept, te Schildwolde een motorterreinwed strijd houden. Bij deze races gaat het niet in de eerste plaats om sneîheid maar om behendigheid. Dit is de eerste wedstrijd in dit genre, die in het Noord-Oosten van onze provincie wordt gehouden. Het terrein is zodanig gelegen, dat men een mooi overzicht heeft over het geheel. nassus; minnepoëzie uit aile tijden verzameld. Natuurwetenschappen. Heimans eh Thijsse. In sloot en plâs. 7e* dr. 1946. In weer en wind. Jrg. 1944/45. Prins. Grondbeginselen van de he- dendaagse natuurkunde. Sterrengids 1947. Toegepaste wetenschappen. Bilt, Van der. Beknopt handboek der electrotechniek. Law. Bouwmeesters der beschaving. Programma van het onderwijs aan de Midelbare Landbouwschool te Groningen. Ree. Bediening, onderhoud en her- stelling van verbrandingsmotoren. 4e dr. 1946. jes. Voor kleine kinderen uit kleine rest- jes. Weg- en watérbouwkunde. Dl. 5. Zieck en Postema. Wegen èn spoorwegen. Kunst. Knipping. Jan Toorop. Aardrijkskunde, Land- en Volken- kunde. Bijlmer. Nieuw Guinea. Nederlandse en in 't Nederlands vertaalde romans. Alland, Van. Misdaad in Mei. Bakker. Jeugd in de Pijp. Conrad. Verhalen van de zee. (De neger van de Narcissus. De ty- phoon. Djojopoespito. Buiten het gareel. Hogenbirk. Kinderen hun tijds. Chr. Coolen. De ontmoeting.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2