De lening van de Wereldbank Vragen van de dag. Over Bloemen en Planten. WOENSDAG 27 Aug. 1947 No. 66 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT SLOCHTEREN VAN 1871 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 voorkwam een acute doilarcrisis. MOTORONGELUK te Groningen. ZOMER 1947. Bijzonderheden over de K.L.M.-Vloot De extra JAARBEURSTREIN. LANDBOUW. Geen Eieren meer in Eetgelegenheden weede Jaargang HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPR1JS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZAXERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. De dollarfondsen waarover ons land beschikte waren nog maar van beperkte omvang. Om zich uit te spreken oVer de ollar-lening, ten bedrage van 195, illioen dollar, welke de Wereldbank m Nederland wil verstrekken, heb-j în de kamerleden de afgelopen week un vacantie onderbroken. Zowel in e Eerste- als in de Tweede Kamer îeeft de minister van Financiën, Z. Ex. Lieftinck, het ontwerp verdedigd en de vragen beantwoord. Veel te verdedigen viel er niet, dit blijkt uit het feit dat de beide kamers de le ning zonder hoofdelijke stemming hebben aanvaard. Met betrekking tôt de grote haast, die door de regering is gemaakt, merkte de minister op dat Nederland in een acute dollar-crisis verkeert De Dollarfondsen, waarover ons land beschikt zijn nog maar van zeerbe- perkte omvang. Het moment ligt niet ver meer af, waarop aile middelen zullen zijn uitgeput. Wat betreft het besluit door de En- gelse regering genomen om de con- versie van Ponden in Dollars tijde- lijk stop te zetten (een kwestie waar op wij in ons buitenlands overzicht, Zaterdag a.s. uitvoerig terug zullen komen) betekent een ernstige moei- lijkheid voor Curaçao. Nederland zal zich dan ook moeten beraden hoe het Curaçao aan de nodige Dollars kan helpen. MILLIONNAIR STOND TERECHT voor het Hilversumse Tribunaal. Voor het Hilversumse Tribunaal stond terecht de 76-jarige millionnair uit Amsterdam P. van Leeuwen Boomkamp. Voor de oorlog woonde hij op het prachtige buiten ,,De Hin- de" te Huizen. De beschuldigde was in verzet ge- komen tegen de voorwaarde van bui- tenvervolgingstelling. De officier had n.l. een boete gevraagd van twee millioen gulden, en dat vond van Leeuwen Boomkamp te veel. Hij was lid geweest van' N.S.B. en een aantal nevenorganisaties. Bovendien was hij commissaris geweest van de Ned. Oost Compagnie. Besch. ver- klaarde uit angst voor het commu nisme lid Van de N.S.B. te zijn ge- worden. Veel steun heeft hij aan N. S.B. en Jeugdstorm nooit verleend. Wel heeft hij naar hij verklaart grote bedragen geschonken voor goed-Nederlandse doeleinden. De be- noeming van commissaris der Ne- derl. Oost Compagnie heeft hij zich laten welgevallen om het leven van zijn schoonzoon, Dudok van Heel, te redden. In oorlogstijd is zijn vermo- gen van 7 millioen tôt 5 millioen verminderd. Nog twee millioen eraf, dan zou er maar 3 overblijven. (Te weinig voor een fatsoenlijk mens!) De verdediger voerde aan, dat zijn cl. goede Nederlanders uit de handen der Duitsers heeft gehouden. Wel heeft v. L. B. Joods bezit ad f 400.000 verhandeld, doch dat deed hij ten behoeve van een bevriende notaris. Dat besch. een goede vriend van Goering was ontkende de verde zijn. De grote industrie heeft zijn oog op de Zuid-Oost-hoek van Drenthe laten vallen. Talens, Heemaf en Ge- ro hebben zich er reeds gevestigd, en Phililips en AKU zullen dit binnen afzienbare tijd doen. Er is nog meer, dat van belang is voor de toekomst van Drenthe, dat is de aanwezigheid van olie in de bodem. De Bataafsche Petroleum Mij. heeft de exploitatie daarvan ter hand genomen. In de om geving van Oud Schoonebeek staan iientallen boortorens, en uit onge- veer 25 putten komt de kostbare olie boven. Langs de spéciale „olielijn" wordt de vloeistof naar Nieuw-Am sterdam gebracht en gaat van daar naar de raffinaderijen te Pernis. Niet alleen de omstreken van Oud Schoonebeek schijnen olie-te bevat- ten, maar ook elders in de Drentse bodem verwacht men deze te zullen aantreffen. Hier en daar wordt dan ook reeds geboord, zoals in de omge ving van Coevorden. De snelle industrialisatie schept natuurlijk ook problemen. Daar is in de eerste plaats een woningtekort. Er zijn niet minder dan 3600 nieuwe huizen nodig. Een ander probleem is het vervoer, De verbindingen in de Zuid-Oost hoek van Drenthe zijn slecht, ze zijn niet te vergelijken met de ver-j diger, 00iî js het niet waar, dat Goe- Bij een Zaterdag gehouden sterrit georganiseerd door de K.N.M.V. is een ernstig ongeluk gebeurd. Een motorrijwiel bestuurd door de heer H. J. Bakker uit Zuidhorn botste tegen de treeplank van een tram en vloog in brand. De trambestuur- der zag kans het slachtoffer onder de brandende motor vandaan te trek- ken. Het bleek dat hij een dijbeen- fractuur, en gecompliceerd linker- onderbeenfractuur en talrijke brand- wonden had opgelopen. Zijn toestand is zorgwekkend. Zijn vrouw liep en- kele brandwonden op. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Een motorongeluk op de rijksweg AssenVries heetf de 34-jarige J. J. Wijninga uit Harkstede het leven gekost. Zijn echtgenote, die op de duo zat werd met een gebroken heup- been naar het ziekenhuis te Gronin gen gebracht. Een luxe auto wilde links af gaan, om de weg naar Zeyen op te gaan. De achterop rijdende motorrijder reed daarop tegen het linker voor wiel van de auto. Hij werd op het wegdek geslingerd en was op slag dood. Zoals vermeld kwam zijn echt genote er mei een gebroken heup- been af. JONGETJE VIEL UIT RAAM. Uit het raam van een eerste éta- ge-woning in Amsterdam-Noord, is een 6-jarig jongetje uit het raam ge Malariabestrijding- op Walcheren. Malariakoorts doet zich geregeld op het Eiland Walcheren voor. Iede- re 20 jaar bereikt het aantàl ziekte- gevallen een hoogtepunt. Het laatste hoogtepunt was in 1943. Gaan we de laatste jaren na, dan krijgen we ach- tereenvolgens 1940, 40 gevallen; 1941 64 gevallen; 1942, 101 gevallen; 1943, 200 gevallen; 1944, 92 gevallen; 1945, 14 gevallen, terwijl in 1946 en 1947 geen gevallen meer werden gecon- stateerd. De toestand is dus momenteel gun- stig, maar toch mag de aandacht niet ln °°rJ verslappen, aldus zei prof, van Thiel |enc'lt in een onlangs gehouden rede. Muggen, de verspreiders van ma laria zijn alweer op Walcheren waar- genomen. Deze muggen behoeven op zichzelf nog geèn gevaar te beteke- nen, omdat zij om werkelijk gevaar op te leveren eerst door een mens (Bacillendrager) moeten zijn be- smet. Desniettemin moet men voor- zichtig zijn, in het bijzonder in ver- band met de concentratie van arbei- ders die aan de wederopbouw van Walcheren werken, en die in kam- pen zijn ondergebracht. Hier geld evenals overal: het is beter te voor- komen dan te genezen. De ontwikkeling van Drente. De tijd, dat Drente een land van heide en schapen was. is voorbij. De heide is grotendeels ontgonnen, en men vindt er talrijke welvarende landbouwstreken en aardige plaat- sen met verschillende kleine fabriek - jes. In de laatste tijd is Drente zich in het bijzonder gaan toeleggen op het tourisme. Vooral Emmen, dat een in de Noordelijke provinciën zeer be- kende dierentuin bezit, heeft de laat ste jaren heel wat reizigers tôt zich getrokken. Toch is het hoogstwaar schijnlijk niet het tourisme, waarv.anj Emmen's toekomst afhankelijk zal' bindingen die Hoogezand, Sappemeer of Zuidbroek hebben. Het is echter te verwachten, dat de ze verbindingen verbeterd zullen worden naarmate de industrie meer gaat betekenen. Zoals het zich thans laat aanzien gaat Drente een goede toekomst tegemoet, een toekomst die het geheel zal opheffen uit eeuwen van achterlijkheid. Lucas Bols in de V.S. In de laatste jaren valt een expan sée waar te nemen van de fabriek van l t kunnen deze slangen v00r sterke dranken, De Erven Lucas Bols. I f ™rWht In oorlogstijd werd een fabriek op- in Argentinië. In de Ver. ring enige malen bij hem gelogeerd heeft. Wel liet Goering het huis vor- deren, wanneer hij besprekingen had met Christiansen. Uitspraak 5 September. ONGEWENSTE HANDELS- SCHAKELS. Een rubberfabriek te Loosduinen fabriceert stofzuigerslangen en le- vert deze tegen normale prijs aan de handel. Wanneer ailes normaal ver- Staten vonden de producten een ge- rede aftrek. Na de oorlog nam echter de concurrentie toe. Drie grote En- gelse gin-fabrieken, die in de V.S. gevestigd zijn kunnen hun produc ten er goedkoper verkopen als een in het buitenland gevestigde fabriek. Dat is de reden waarom de directie heeft overwogen om een fabriek^ te openen in de V.S. Aan de uitvoering van deze plannen wordt thans ge- werkt. Er is een terrein aangekocht tussen 7 en 8000 m2. Men hoopt de fabriek over ongeveer 5 maanden ger'eed te hebben. I f 8.15 in de winkel worden verkocht De prijscôntrôle in Delft zag echter dat hiervoor een prijs berekend werd van f 20.50. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat tengevolge van 4 on- EEN ONEERLIJKE MILITAIR. In April was A. J. R., die als mi- litair in Indonesië was geweest, ge- repatriëerd. Verschillende kamera- den hadden hem pakjes voor hun ouders, verloofden, vrienden en be- kenden medegegeven. Geen dezer pakjes bereikte echter de bestem- ming. R. behield ailes voor zich en voor zijn familie. Toen de jongens hun familie over de pakjes schreven, kwam de aap uit de mouw. De politie werd in de zaak gemengd, en R. gearresteerd. Voor de rechtbank verklaarde hij, dat de pakjes onderweg waren open ge- gaan, en de adressen losgegaan, zo- dat de pakketten niet bezorgd kon- den worden. De officier geloofde hier echter niets van. Bovendien had R. dan nog niet het recht gehad zich de inhoud toe te eigenen. De eis luidde 8 maan den. MYSTERIE VAN MAçON. Enige tijd geleden heerste in de hoofdstad van het Franse départe ment Saône et Loire, Maçon, een enigszins opgewonden stemming over het feit, dat in de période 1943 tôt 1947 in de vrouwenkliniek van het ziekenhuis 17 patiënten onder ver- dachte omstandigheden waren over- leden. Men schreef dit gebeuren toe aan het werk van een of andere ma- niak. Het gehele ziekenhuispersoneel werd ondervraagd, doch zonder resul- taat. Thans heeft de Parijse politie be- kend gemaakt, dat de sterfgevallen moeten worden toegeschreven aan een overmaat van gewoon keuken- Geen oudje overbluft ons meer Met hun belevenissen, Met hun mirakels en gesnak We kunnen dat nu missen. Zij, met hun winters koud en fèl Hun diep bewogen tijden, Hun oorlog was maar kinderspel Bij ons moderne strijden Alleen de zomers restten nog Dât was dan vroeger wat, Een droogte, hitte, man schei uit Alsof je in een oven zat! Dat duurde dan van toen tôt toen (Zo was dan hun betoog) De felle zon trok ailes op De vaarten lagen droog. 't Gesnak der oudjes is gedaan Ze zwijgen nu bescheiden, Ze keuvelen nu wat onderling Over déze rare tijden. En wij? Ja wij beleven weer Eens èchte zomerdagen, Genieten zonder paraplu En als de boeren klagen Dan zeggen wij, ,,man houd toch op Lig nou toch niet te zeuren, Als ieder rilt en ailes rot Laat ons dân samen treuren. De K.L.M. heeft momenteel de be- schikking over 82 vliegtuigen, die ge- regelde luchtverbindingen onderhou- den tussen Amsterdam en aile grote steden van Europa, zomede met Noord- en Zuid-Amerika, Zuid-Afri ka en het Verre Oosten, terwijl ook luchtverbindingen worden onderhou- den tussen de West-Indische eilan- den en tussen West-Indië en verschil lende steden op het vasteland van Noord- en Zuid-Amerika. Voor het onderhouden van deze luchtdiensten heeft de K.L.M. 240 vliegers in dienst onder wie vele buitenlanders, zoals Amerikanen, Engelsen, Canadezen en Zuid-Afrikaners. De Europese en binnenlandse rou tes, ook de korte routes in West-In- dië, worden onderhouden met twee motorige vliegtuigen van het type Douglas DC-3 of de gedurende de oorlog gebruikte militaire uitvoering daarvan, zoals de C-47a en de „Sky trooper". Het zijn snelle vliegtuigen, die plaats bieden aan 21 passagiers. Voor de intercontinentale lijnen wordt uitsluitend gebruik gemaakt van grotere vier-motorige vliegtui gen. Zo vliegen op de lijn Amster dam-Batavia voornamelijk „Skymas- ters", de uitvoering van de Douglas DC-4, die gedurende de oorlogsjaren werd gebruikt voor het vervoer van troepen en oorlogsmateriaal. Deze vliegtuigen zijn thans weer voor „vredesverkeer" geconverteerd en bieden plaats aan 28 passagiers, ter wijl een grote hoeveelheid post en vracht kan worden nri.eegenomen. De modernste en snelste vliegtui gen der K.L.M. zijn momenteel de Lockheeds ..Constellation", viermoto- rige toestellen, die voornamelijk het verkeer met Noord-Amerika en Cu raçao verzorgen. Deze kunnen 43 passagiers vervoeren en hebben een kruissnelheid van ca. 400 km. per uur. Eep drukcabine stelt deze vlieg tuigen in staat op een hoogte van ca. 5 kilometer te vliegen, hetgeen comfort en snelheid ten goede komt. In ons blad van Zaterdag vermeld- den wij reeds, dat op Donderdag 11 September een extra jaarbeurstrein vanuit dit gewest naar Utrecht zou rijden, in verband met de jaarbeurs. Nader kunnen wij nog melden, dat de prijs voor een retour, incl. toegang voor de jaarbeurs kost f 12.75 vanaf Zuidbroek en f 12.50 vanaf Hooge zandSappemeer. Het spoorkaartje geeft zekerheid tôt een zitplaats. Zij, d|e van de extra treinen ge bruik maken en reeds in het bezit zijn van een door deelnemers ver- strekte geldige dagkaart met bon; kunnen tegen inlevering hiervan f 2.terugontvangen aan het loket ,,Inlichtingen" in de hal van het jaarbeursgebouw, of aan het secre tariaat van de jaarbeurs aan het ter- rein Croeselaan. De abonnements- kaarten der N.S. zijn voor de extra jaarbeurstreinen niet geldig. gewenste handelsschakels de prijs zo en daar bleek, dat hij niet minder sterk was gestegen. Tegen de betrok- j dan f 182 in zijn zak had. Ook hij ken personen is proces-verbaal op-werd naar Assen teruggebracht. vallen. In bewusteloze toestand werd zout in oplossingen, welke bij de hij opgenomen en naar het zieken huis vervoerd, waar hij later is overleden. DRIE KNAPEN GINGEN OP STAP. Een jongentje uit Assen nodigde twee vriendjes, broertjes, uit om met hem op stap te gaan. Hij verklaarde over voldoende geld te beschikken. Zij namen de bus naar Heerenveen, en daar eindigde het avontuur op on- aangename wijze. De gastheer en de beide broertjes verloren elkaar uit het oog. De beide broertjes kwamen bij een verpleegster terecht, die ze naar Assen bracht, en ze daar aan de politie uitleverde. Het andere jongetje kwam bij de kinderpolitie in Groningen terecht, gemaakt. INWIJDING CARILLON WINSCHOTEN. Gisteren is het nieuwe carillon in de toren van de Ned. Herv. Kerk te Winschoten, het eerste carillon, dat in Nederland gegoten werd, ingewijd. 32 van de 33 klokken werden gego ten bij de Fa. van Bergen te Heili- gerlee. UIT EEN VRACIITAUTO GESLINGERD. In Brabant is een 62-jarige Ha- genaar uit een vrachtauto geslingerd, en is aan de bekomen verwondingen overleden. De wagen reed in de buurt van Bergen op Zoom. In de laadbak zat de 62-jarige v. d. Meer uit den Haag, de auto werd bestuurd door zijn zoon. Bij het maken van een bocht tracht- te deze een motorrijwiel te passeren, doch moest daarbij zo snel uitwij- ken voor een tegenligger, dat de wagen begon te slingeren. Hierdoor werd de heer v. d. Meer uit de laad bak geslingerd. De bestuurder merk te hier niets van en reed door. Toen hij ter bestemming was aangekomen miste hij zijn vader. Onmiddellijk keerde hij terug, en hoorde later van de Rijkspolitie wat er gebeurd was. Het slachtoffer is in een zie kenhuis overleden. Daar vertelde hij, dat hij al het geld gevonden had. De politie gelooft hem echter niet en zal trachten uit te kie- nen, hoe hij er wel aan gekomen is. EEN GEVOLG VAN WONINGNOOD. DE Wij ontlenen aan „Tubantia": De politie te Hengelo trof op banken in de muziektent van de Gemeentetuin een echtpaar, met een kindje van 10 maanden aan, dat daar de nacht doorbracht. Dit gezin woonde eerst in een dak- kamertje. Door de hitte werd het daar echter onhoudbaar, waarna vrienden de helpende hand toesta- ken, en hun woning tijdens de va cantie ter beschikking stelden. Toen deze terugkwamen moest het gezin verhuizen, maar waarheen? De wo- ninginstanties verwezen de man naar het doorgangshuis, doch iedere in- woner van Hengelo weet, dat daar geen enkel fatsoenlijk gezin onder gebracht wil worden. Men ging daar- om naar het politiebureau. Hier zag men het hopeloze van .de toestand in en richtte een cel in als slaapkamer De toestand kon zo echter niet blij- ven. Men brak weer op, en ten slot- te is het gezin in de gemeentetuin terecht gekomen. Twee banken wer den aan elkaar geschoven, de kin- derwagen werd ervoor gezet, en zo heeft men een zomernacht in de open lucht doorgebracht. behandeling der patiënten werd ge bruikt. SPOORWEGRAMP BIJ BERLIJN. Bij Berlijn is een houten spoor- wagon, waarin zich arbeiders naar huis begaven in brand geraakt. Aanvankelijk dacht men dat een vonk van de locomotief de oorzaak was. Het is echter gebleken, dat een weggeworpen sigaretteneindje ln ontvlambare vloeistof, die uit een pakket lekte, is terechtgekomen. Tôt nu toe zijn er 26 doden en 47 ernstig gewonden. Van verschillende gewonden is de toestand zorgwek kend, zodat men een nog hoger aan tal doden kan verwachten. NEDERLAND GEEFT AMERIKA EEN LESJE IN SIGAREN- BANDJES VERZAMELEN. Per K.L.M. Constellation zal op 28 dezer naar New York worden ver voerd een pakket sigarenbandjes, welke dienst moeten doen als mon- sters bij het in September te New York te houden congres van „The International Cigar Band Society", welke tôt doel heeft het sigarenband jes sparen ook in de V.S. populair te maken, Een lid van genoemde vereniging zal het pakket van het vliegveld af- halen en naar de bestëlde plaats brengen in een auto welke geheel met sigarenbandjes beplakt. EXPLOSIE IN STADHUIS VAN PHILADELPHIA. Tengevolge van een explosie, waarvan de oorzaak niet bekend is is het stadhuis van de Amerikaanse stad Philadelphia volkomen ver woest. Deze al te hete en al te droge zo- mer begint ons langzamerhand par- ten te spelen. De enkele dag regen, die wij gehad hebben, is bij lange na niet voidoende geweest om de gras- groei te herstellen en het ziet ernaar uit of de tweede helft van Augustus ook het laatste restje groen, dat er nog in de weiden staat zal ver- schroeien. Tal van boeren hebben reeds hun vee moeten opstallen of althans in de nabijheid van het erî moeten brengen om voor drinkwa ter, schaduw en voer te kunnen zor- gen. En, tussen twee haakjes, weer is het de man, die niet alleen op zijn grasland heeft vertrouwd, die thans het sterkst staat. Wie een perceeltje mais heeft gezaaid of zomerwikken, kan thans volop sappig groenvoer geven, waar op een uitstekende melkproductie wordt bereikt. Maar wat ons op het ogenblik nog meer interesseert is, hoe het graan dit jaar zal „schudden", want naar ver- luidt zijn de eerste dorsresultaten niet bijster gunstig. De kwaliteit van onze granen zal dit jaar echter niet veel verschillen van de Amerikaan se soorten, want de korrels zijn kurkdroog en keihardL 1947 is daar- door een uitstekend jaar voor het ge bruik van combines geworden. Gele- gerd graan was er practisch niet, stro en korrels waren glasdroog, zo dat het dorsen dadelijk na het maai- en vlot verliep en ook schoning en bewaring niet de minste moeilijkhe- den geven. Maar wat wel moeilijk- heden zal opleveren is het stoppelen en inzaaien van nieuwe gewassen. Op het zand is dat nog wel te doen, (al zal de kieming niet zo vlot ver- lopen) maar op de zware klei kan men vrijwel geen ploeg in de grond krijgen. Het beste resultaat bereikt men dan nog met schijfeggen, doch we veronderstellen, dat veel stoppel- land zal blijven liggen tôt de na- jaarsregens. Intussen rijpt ook de oogst van de tuinders onder bijna tropische om standigheden af, waardoor de veilin- gen en de groentenmarkten worden overstroomd met goedkope produc ten. Als men op een markt in een van de grote steden bergen slabonen ziet aangeboden voor een dubbeltje per kilo, kan men wel nagaan, dat de tuinder daar het plukloon nog niet aan verdient. Vroege soorten ap pels en peren worden opgeruimd voor 5 pond voor een gulden, meloe- nen vinden voor twee kwartjes nau- welijks kopers en ook tomaten wor den overvloedig en spotgoedkoop aangeboden. Onder deze omstandig heden is het wel bijzonder jammer, dat er tenslotte niets terecht is geko men van de leverantie naar Duits- land. Zoals wij destijds, eind Mei, reeds schreven is het niet verstan- dig geweest de onderhandelingen te rekken, teneinde door middel van compensatie-transacties op hogere prijzen te speculeren. We hadden be ter het halve ei van de minimumprij- zen kunnen aannemen, dan de lege dop der mislukte onderhandelingen. We willen daar niemand voor aan- sprakelijk stellen, want ieder der be- trokkenen heeft zijn best gedaan voor onze tuinders een zo voordelig mogelijke transactie af te sluiten, maar wij vragen ons toch af of het niet aan te raden zou zijn bij de tuinbouwproductie van volgend jaar niet meer te speculeren op een totaal onberekenbare markt. Waarom zou men niet bijv. in de plaats van onver- koopbare tomaten toch altijd nog zeer goede tabak verbouwen? Dat zou deviezen sparen, vernietiging van producten voorkomen en meehelpen aan de stabilisering van de groenten- prijzen door het vermijden van on- verkoopbare overschotten. In verband met het feit, dat met ingang van 22 dezer het aan exploi- tanten van eetgelegenheden verbo den is eieren of spijzen waarin eie ren verwerkt zijn (zowel kippen- als eendeneieren) te verkopen, in voor raad te hebben, of af te leveren, geeft het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening de volgende toelichting: De eierenproductie liet toe, dat van begin Maart af tijdelijk aan hôtels en restaurants een toewijzing van één ei per twee maaltijden werd ver- strekt. De seizoenschaarste aan eie ren bij het begin van de zomer en de behoefte aan export maakten het noodzakelijk deze tijdelijke verstrek- king met ingang van 6 Juli j.l. te be- ëindigen. Desondanks bleven ge noemde inrichtingen eieren verko pen of in spijzen verwerken. Ter be- strijding van deze overtredingen is bovenvermeld verbod afgekondigd, Om contrôle-technische redenen is het verbod zowel op kippen- als op eendeneieren van toepassing. EEN STERKE KAMERPLANT, DIE VOOR VERRASSINGEN ZORGT. De hier bedoelde plant is de Pha- langium. Zij is afkomstig uit Afrika en behoort tôt de familie der Lelie- lachtigen. Haar bladeren zijn lang- werpig van vorm evenals die van het riet. De rand van het blad is wit. Het is bekend, dat vele kamerplan- ten niet in het licht kunnen staan. Dat kan deze plant zeker wel. Zij maakt het overal goed. In het licht komt de witte rand echter beter uit en treedt zelfs meer op de voorgrond. Staat zij geregeld op een donkere plaats dan gaat de witte rand achter- uit en bestaat de mogelijkheid dat die helemaal verdwijnt en het blad ge heel groen wordt. Phalangium groeit hard en het is daarom van belang haar geregeld te begieten en ook elke week van bloe- menmest in water opgelost te voor- zien. Op zo'n manier behandeld be- loont zij die zorg op een verrassende wijze. Er vormen zich namelijk in het hart van de plant lange bloem- stengels. Hieraan ontwikVelen zich kleine witte bloempjes. Dit is echter de verrassing niet. Die komt eerst daarna. Zijn de bloempjes ni. uitge- bloeid en verwijderd dan heeft die zelfde bloemstengel nog een tweede taak. Aan de bloemstengels ontstaan jonge uitlopers. Door het gewicht van deze uitlopers buigen de bloem stengels zich naar beneden zodat de plant verandert in een hangplant, De uitlopers vormeç jonge zelfstan- dige planten. Zij zijn vaak al gewor- teld. Neemt men zo'n uitloper er af dan kan deze dadelijk in een potje met aarde gezet worden. De samen stelling van deze grond is vrij onver- schillig. Gewone tuinaarde kan wel dienst doen. Wel moet er aan gedacht worden dat ook jonge planten door hun snelle groei geregeld begoten en bemest moeten worden. AMERIKA BINDT DE STRIJD AAN MET DE VLIEGEN. In vele delen van Amerika heeft men op grootscheepse wijze destrijd aangebonden met de vliegen, met het gevolg, dat de vliegenplaag aanmer- kelijk is afgenomen. Reusachtige hoeveelheden DDT werden voor dit doel gebruikt. Over de gehele staat Iowa (een landbouwstaat in de Mis sissippi-Valei is DDT gespoten. Vermelding dient ook de strijd die in het stadje Olathe in Kansas, dicht bij Kansas-City, waar 4500 personen zijn gemobiliseerd voor de strijd te gen de vliegen voert. Men begon daar de campagne met het gratis uitreiken van vliegenmep- pers aan mannen, vrouwen en kin- deren. Reeds daardoor verloren vele honderdduizenden vliegen het leven, doch het uitreiken van de vliegen- meppers was slechts bedoeld als in- leiding van een veel grotere campag ne. Eerst arriveerden er wagonladin- gen DDT en de 4500 gemobiliseerde mannen gingen aan het yerspreiden onder leiding van beroepsspuiters. Toen kwamen er inspecteurs van de volksgezondheid, die de bevolking wezen op het gevaar van onafge- dekte vuilnisvaten, ophopingen van afval, enz. Hoewel het voor medici nog niet vaststaat, dat de gevreesde „Polio" door huisvliegen wordt overgebracht, is het toch zeker, dat de bacil van deze ziekte in door vliegen besmet voedsel is gevonden. Verder blijkt uit zorgvuldig bijgehouden statistie- ken dat het aantal ziektegevallen elk jaar een hoogtepunt bereikt, onge veer terzelfder tijd, dat de vliegen plaag het grootst is. (USIS). DE WARMTE EN DE DIEREN. De Sophia-Vereniging tôt bescher- ming van dieren vestigt er de aan dacht op, dat tengevolge van het droge weer in vele streken gebrek aan drinkwater voor het vee is ont staan. Zij dringt er ten sterkste bij de veehouders op aan voor voldoen de drinkwater voor het vee, dat zich in de weide bevindt, te zorgen. Zij wijst erop, dat de eigenaren krach- tens artikel 254 punt 2 van het Wet- boek v. Strafrecht verplicht zijn bun dieren het nodige levensonderhoud te verschaffen. Hieronder moet ook het verstrekken van drinkwater gere- kend worden. Poging tôt moord door het toedienen van Rattenkruid Een vrouw uit Zwolle, J. A. L. heeft verschillende pogingen gedaan haar man door het toedienen van rat tenkruid van het leven te beroven. In het begin van dit jaar begon zij haar poging met „rodent" in zijn koffie en thee te doen. Toen haar pogingen vruchteloos bleven hield zij ermee op. In April begon zij op- nieuw. Maar toen de man zijn vrouw eens gade sloeg, toen zij in de keu- ken een kop koffie voor hem klaar- maakte, kreeg hij argwaan. Hij in- specteerde de keukenkast en vond daarin een mosterdpotje, met een stof erin, die hij niet kon thuisbren- gen. Hij bracht het naar een schei- kundige, die vaststelde, dat de stof gele fosfor bevatte en dus vergiftig was. Toen werd de politie gewaar- schuwd en zo kwam de zaak aan het rollen. De vrouw stond nu te Utrecht te recht. Was er niet een kostganger bij U in huis? informeerde de président, die heel erg vriendelijk was en U nog veel vriendelijker briefjes schreef. Yerdachte ontkende. 't Idee om haar man met „rodent" van het leven te beroven was afkomstig Van haar zuster. Deze had eerst in Wierden gewoond, doch was na het overlijden van haar man naar Zwol le verhuisd. Later is nog een onder zoek naar de oorzaak van het sterveif van deze man ingesteld. Rattenkruid vergiftiging bleek de oorzaak te zijn. De beklaagde vertelde nog, dat zij geen goed leven had bij haar man en dat zij wilde scheiden. De officier was van mening, dat de vrouw kalm en met overleg te werk was gegaan en eiste 10 jaar gevangenisstraf.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1