1 Boeldag 1 PLAATSELIJK NIEUWS Huismeubelen van Ingelanden Kielman en Huisman, I* Kropswolde. Waterschap Kolham-Achterdiep Maandag 18 Aug. 194] vi h af| Scheepstimmerlieden Tl Besluiten van de Veiligheidsraad Wegens vacantie gesloten >5 Predikbeu Op Zaterdag 16 Au- gustus 1947, 's namidd. 2 uur, zullen door het Woning- en Adm. Bureau K. Geersinga te Hooge zand voor de heer J. BOSMA, aan de boerderij van de heer A. Huisman te Kropswolde, publiek tegen contante betaling worden verkocht: als Stoelen, w.o. Mat- stoelen, Tafels, Kasten, Kolomkachel, houten Vaten, Bloemstanders, Bloempotten, Spiegel, Kleerhanger, Steengoed, Flessen, Turfbak, Matten, Tuingereedschap enz Bezichtiging een uur voor de verkoop. W. E. A. KUBES, Deurwaarder, Zuidbroek. Vergadering te houden op 's avonds 7.30 uur in 't Café DEEN te ACHTERDIEP. AGENDA o.a. 1Benoeming Bestuurs- lid wegens bedanken van de heer H. OL- DENZIEL. 2. Voorstel Bestuur tôt het aangaan van een Geldlening. Het Bestuur Bl van 11 Aug. t.e.m. 16 Aug Ronde's Schoenenmagazijn Luxe Schoenreparatie Verl. Zuiderstr. 14, Hgz in of voor machinale houtbewerking De Âanbesteding VERDACHT VAN VERRAAD VAN DE STYKELGROEP. INDONESIE Nederland wendt zich tôt de Regeringen Uittreksel van de Nota. uitgevoerd als in Nederland, zouden Langebaan Draverijen te Sappemeer. LEZERS, DIE NAAR DE PEN GREPEN. Bijeenlcomst besturen ïoneelverenigingen in het hôtel Faber te Hoogezand. Prijzen voor HUISHOUDWAS DE LAATSTE JAREN VAN NAPOLEON. Burgerlijke Stand voor morgen Z NED. HERV. K Sappemeer: 10 u. ds. IV Hoogezand: 7.30 u. ds. van Sappemeer. Westerbroek: 10 u. ds. em.pred. Groningen. Kielwindeweer: 10.30 u Kropswolde: 7 u. ds. Ail Muntendam: 2.30 u. van Veendam. Noordbroek: 7 u. ds. I Zuidbroek. Zuidbroek: 10 u. ds. Li Engelbert: 10 u. ds. Vi Veendam: 10 u. ds. v. Wildervank: 10 u. ds. Slochteren: 9.30 u. ds. collecte. Froombos: 7 u. Ev. Een Schaaphok: 2.30 u. Ev. Kolham: 2.30 u. ds. Al Harkstede: 10 u. Ev. Ee Schildwolde: 10 u. Ev. I Noordbroek. Hélium: 2 u. ds. Politiel Siddeburen: 9.30 u. Ev. Overschild: 9.30 u. de h< 2.30 u. ds. Beijer. Tjuchem: 3 u. Ev. Veltl NED. HER. KERK Sappemeer: 10 u. de hee ten, Groningen. DOOPSGEZ. Gï Sappemeer: 10 u. ds. D GEREF. KER1 Sappemeer: 9.30 u. ds. W men; 5.15 u. ds. v. No Martenshoek: 10.15 ds. v Zuidlaren; 4.30 u. ds Emmen. 7.30 u. ds. Wynia O Spoorstr./v. Roijenstra Bericht Groninger Kerkl Veendam: 9.30 en 4.30 u van Gasselternijveen. Siddeburen: 9.30 en 2.30 huizen v. Nieuwer Air Tjuchem: 9.30 en 2.30 u, ma v. Westeremden. Schildwolde: 10 en 3 u. v. Groningen. GEREF. KERK (Ai Sappemeer: 8.45 u. en w; 4.30 u. ds. Bolsma v. Bi Harkstede: 9.30 u. Leesd ds. Houtman. BAPTISTEN GE Foxhol: 10 u. Ev. Veen en avondmaal). Hoogezand: 5 u. Ev. Ve« u. Jeugddienst. VRIJE EVANG. K] Veendam: 9.30 u. ds. v. Winschoten. ALG. EVANG. G| Veendam: 10 u. geen dieif L. Kuipers. LEGER DES HEI Hoogezand: 10 u. Heilig 7.30 u. Verlossingssij beide in de IJstent; 6.3f meeting voor 't Gem.l o.l.v. Kapt. A. H. Hassa g Z B C B w N Fa Gi Sn afc* Voor direct gevraagd BEKWAME Westerbroek Tel. 262 C Pi Pleegde teleurgestelde minnaar zeffmoord te Westerbroek SAPPEMEER. Zaterdagavond werd in l\et park te Sappemeer een plant - soenconcert gegeven, waaraan me- dewerkten de muziekver. ,,Geluk door Vrijheid" en de Zangvereni- ging „Zang en Vriendschap" (van de Buurtver. Noordbroeksterstraat). Het was een prachtige stille avond, een uitgelezen avond voor een dergelijk concert. De belangstelling was groot, en geen lawaai stoorde de vocale- en instrumentale prestaties, die de schone zomeravond vulden. De heer P. Spaak Jr., vroeger alhier woonachtig en thans sous-chef in het filiaal van Bat'a te Utrecht, slaagde te Amsterdam voor het vak- diploma „D". Het ligt in de bedoeling van de heer Spaak binnenkort zelf een zaak te openen. De afd. Sappemeer van de Ned. Vrouwenbeweging maakte een autotocht naar Hilversum waar een algemene landdag werd gehouden. Afdelingen uit aile delen des lands waren vertegenwoordigd. Naast een tweetal spreeksters uit de beweging waren aanwezig een Indonesische Band en een zangkoor. Verder vul den gymnastiek en declamatie het programma. De landdag was georga- niseerd in verband met het eenjarig bestaan van de Ned. Vrouwenbewe ging. De heer S. Kraster, alhier slaagde voor het examen vakbe- kwaamheid smederijbedrijf. Voor datzelfde examen slaagden ook A. Siepel, Veendam, H. Haarman, Mus- selkanaal en J. Hloeze, Vledderveen. de bestuursleden van de afd. van- Volksherstel-HARK. Dan volgen enige tientallen foto's uit Hoogezand, w.o. de woning waar de dames ge- woond hebben, aan de Hoofdstraat, tegenover de Kalkwijk, de burge- meesterskamer, waarin B. en W. en het bestuur van Volksherstel verga- deren, enz. De band is van groen leder ver- sierd met het wapen van Hooge zand in goudopdruk. Het album is voorzien van een spiraalband en zijden schutbladen. Met welwillende medewerking van het Foto-Bureau Folkers te Gronin gen en de N.V. Kantoorboekenfa- briek „Atlanta" is het samengesteld en uitgevoerd. De heer J. Hemmes, alhier, leraar aan de ambachtschool slaag de voor de acte M.O. tekenen. In het politiebureau te Hooge zand ligt een verfomfaaide hoed met een brief erbij. De tragische resten van een liefdesdrama. De politie is bezig hiernaar een onderzoek in te stellen. Zondagmorgen vroeg werden hoed en brief langs de weg te Westerbroek nabij de sluis gevonden. De brief is een afscheidsbrief van P. J. te Nw.- Scheemda aan Mej. G. B. aldaar. P. J. schrijft zich te hebben verdronken, omdat de verloving uit is. Het is de politie gebleken, dat verschillende gegevens welke de brief bevat juist zijn. Het staat even- wel nog niet vast of P. J. zich inder- daad verdronken heeft. In verband met de sterke stroming van het wa- ter op de betreffende plaarts is men De Postd. Ver. „Luchtstormers" H—S. hield op 23 Aug. 'n wedvlucht, niet tôt dreggen overge'gaan, vanaf Roermond. De lossing had plaats bij Noordenwind om 8.30 uur. Zondagavond werd in de Bap- Aankomst le duif 12.20 uur, snelheid tistenkerk een anti-kermisbijeen- 984 m. per min., 26e duif 852 m. per minuut. Uitslag: 1 2 4 19 21 22 H. Seif; 3 9 10 14 23 24 26 T. Smit; 5 11 H. Scheen; 6 F. Romp; 7 16 J. Bos- ma; 8 12 J. Woldring; 17 18 W. K. Limberger; 20 A. F. Nayer; 25 R. de Vries. Poule aangewezen duif een vogel van J. Seif met ringno. 731448. Het comité tôt viering van na tionale feestdagen alhier deelt ons mede, dat met het oog op de moei- lijke tijdsomstandigheden, waarin ons land zich bevindt, de groots opge- zette feestelijkheden op Koninginne- dag geen doorgang zullen vinden. Ook de gecostumeerde muzikale kin- deroptocht zal achterwege blijven. De dag zal echter niet geheel onop- gemerkt voor kinderen voorbij be- hoeven te gaan. De desbetreffende plannen van het comité worden ge- publiceerd. Prof. Rommert Casimir, bijz. hoogleraar te Leiden, die 29 Sept, zijn 70e verjaardag hoopt te herden- ken, was aan het einde van de 19e eeuw enkele jaren als onderwijzer werkzaam te Sappemeer. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Naar wij vernemen is het de bedoeling van het NIWIN-comité om op Maan- dag 1 Sept, een sportdag te organi ser en op een nader aan te wij zen terrein. De baten van deze middag zullen worden besteed voor de aan- koop van sport-materiaal voor de Nederlandse soldaten in Indonesië. Een aantal jonge mensen zal deze week langs de huizen gaan met toe- gangskaarten, opdat zij die de wed- strijden niet bezoeken toch door het kopen van een kaart een bijdrage kunnen schenken. HOOGEZAND. Morgen zal het echtpaar J. Deurholt en G. Deur- holtReinek zijn gouden bruilofts- feest vieren. De heer K. Urbach alhier slaag de voor het examen stationsambte- naar. Met ingang van 1 September a.s. zal hij worden overgeplaatst naar Groningen (hoofdstation). In het kader van de kermis- viering had Zaterdagmiddag een poppenkastvertoning voor kinderen plaats. Dé organisatie berustte bij de buurtverenigingen. In diverse groe- pen woonden de kinderen de voor- stellingen bij. Het kostte de leiders somtijds heel wat moeite de kudden schaapjes bijeen te houden, want de kermis lokte, en de poppenkastver toning werd gegeven op het terrein van de ijsbaan, waar ook de kermis haar tenten heeft opgeslagen. Door de afd. Hoogezand van de P. v. d. A. is ingesteld een commis- sie ter voorlichting en hulp bij het invullen van de aanvraagformulie- ren in verband met de noodwet- ouderdomsuitkering (noodwet Drees) Hierin hebben zitting de heren J. Boit, J. Dop, H. Eenjes, M. Hut, K. Platje, H. W. Plinsinga en G. Ubels. Op verschillende plaatsen in de gemeente zal zitting worden gehou den, waar aan iedereen, die voor de uitkering in aanmerking meent te komen inlichtingen zullen worden verstrekt, terwijl verder wordt ge- holpen bij het invullen' der formu- lieren. Vôôr de verzending waren wij in de gelegenheid het album, dat namens de inwoners van Hoogezand door de afd. van Volksherstel-HARK aan de dames Huges is gezonden, als blijk van waardering van de ver- leende hulp, te bezichtigen. De dames Huges waren onderwij- zeressen aan de school te Foxhol. Vele jaren geleden trokken zij naar Amerika, maar natuurlijk bleven de toestanden in Nederland hun inte- resseren. Zij hoorden van de moei- lijkheden waarin ons land verkeer- de kort na de bevrijding, en lazen dat HoogezEfnd Heveadorp-Doorwerth had geadopteerd. Dat bracht hun op het idee ook een poging tôt Kulpver- lening te doen. Op dameskransjes e.d. werd propaganda gemaakt en vele goederen kwamen binnen. Deze werden gewassen en zorgvuldig her- steld, waarna ze naar ons land wer den gestuurd. Een aantal van deze pakketten ging naar Heveadorp- Doorwerth, maar ook Hoogezand zelf kreeg zijn aandeel. Geregeld werden door Volksherstel pakjes ontvangen, waarvan de inhoud ter beschikking werd gesteld van hen, die daaraan behoefte hadden Op het titelblad van het album, dat in een bijpassende doos is ver pakt, vindt men de handtekeningen van B. en W. van Hoogezand en van AAN ONZE CORRESPONDENTEN. Wij verwachten geen copie van plaatselijke feestelijkheden in ver band met de Koninginnedagvie- ring. komst gehouden, welke onder leiding stond van de Evangelist Veenstra. Medewerking verleenden het Bap- tisten-koor en de reciteervereniging „Excelsior". Er was grote belang stelling; de kerk was geheel gevuld. Op de onder voorzitterschap van de heer A. Mulder J.W.zn. ge houden ledenvergadering van de Coôp. Dorsvereniging „Hoogezand" werd het dorsloon der vorige cam pagne met inbegrip van f 2.voor persdraad, vastgesteld op f 21.per uur. De heer A. ten Kate te Borg- weg werd als bestuurslid herkozen. Gekozan tôt lid der financiële com- missie werd de heer A. J. van der Velde. s Zoals bekend heeft Ds. J. Schmidt, Ned. Herv. Predikant, alhier, enige tijd geleden het beroep naar Oudkar- spel aangenomen. Ondanks dat bleef hij hier, omdat de pastorie in Oud- karspel niet beschikbaar was. Bij ge- rechtelijk vonnis is deze thans vrij gekomen, zodat binnen afzienbare tijd het afscheid van Ds. Schmidt kan worden verwacht. Tijdens de kermis werd procès verbaal opgemaakt tegen H. D. uit Wijbert, wegens de mishandeling van een meisje. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd bij de heer Akkerman aan de Kalkwijk gestolen een kip- penhok bevattende kloek en kuikens. De politie stelt een .onderzoek in. Zondagmorgen werd in de keu- ken van de Baptiskenkerk een gat in de vloer ontdekt, dat daar tenge- volge van het begin van brand was ontstaan. De eraan voorafgaande avond had de reciteervereniging „Excelsior" repetitie in het gebouw gehad. Mo- gelijk is een in een bak met turf ge- worpen sigaret de oorzaak van de brand geweest. KIELWINDEWEER. Maandagavond waarschuwde een schipper, die'hier door het Kieldiep voer, personen, die aan de wal stonden, dat er iets in het water was gevallen. Men ging aan het dreggen met als resultaat dat de 13-jarige Hillechina Korthuis werd opgehaald. De levensgeesten waren reeds geweken. NOORDDIJK. De toewijzing voor de pl. afd. van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten voor het jaar 1948 bedraagt 5 woningen. Er zijn momenteel 49 leden. Op een in September te houden vergadering zullen deze woningen worden ver- loot. Door de politie werd proces- verbaal opgemaakt tegen J. M. uit Groningen, wegens het plegen van een zedendelict te Selwerd. Voorts werd procès verbaal opgemaakt te gen 4 arbeiders van de N.V. Gro ninger Steenfabrieken wegens dief- stal van aardewerk uit deze fabriek. SLOCHTEREN. Zaterdagavond ga- ven de Muziekverenigingen „De Woudklank" alhier en „Euphonia" van Garrelsweer, onder leiding van de heer Renkema te Appingedam, een concert* in de tuin van ,,'t Hoge- huis". Deze eerste poging kan als zeer geslaagd worden genoemd. Het door de verenigingen gebodene stond op behoorlijk peil terwijl de publie- ke belangstelling goed was te noe- men. Jammer dat de tuin aan de ver- keersweg ligt waardoor vaak de noodzakelijke stilte ontbrak. De jon- gelui voelden zich schijnbaar nog wat onwennig bij dit eerste concert, hopelijk zullen zij bij een volgende gelegenheid tijdens het spelen wat meer stilte betrachten. Het bestuur van de Oranje Vereniging „Oranje Nassau", alhier, heeft besloten, gezien de ernstige toestand waarin het Koninkrijk ver- keert en gelet op de boodschap van H.M. de Koningin, de feestelijkheden ter herdenking van Hare Majesteits verjaardag, voorlopig uit te stellen. De kinderspelen, op 1 September des namiddags op het ijsbaan terrein, zul len echter wel doorgang vinden, uit- gezondrd de gecostumeerde korfbal- wedstrijd. SCHILDWOLDE. Tôt organist bij de Ned. Herv. Kerk, alhier, is be- noemd onze plaatsgenoot de heer A. Tuizenga. De Algemene Oranje vereniging organiseert op 30 Aug. kinderspelen op het sportterrein achter café Span- ninga terwijl op 1 September een feestavond wordt gehouden in café Veenhoven. Naar- men ons mede- deelde gaan deze feesten door, tenzij er een landelijke regeling mocht worden getroffen. In verband met de ernstige toe stand waarin het Rijk verkeert, heeft de Chr. Oranje vereniging al hier besloten, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, geen feestelijkheden te organiseren. SIDDEBUREN. Door het bestuur van de kleuterschool „Kleuterzorg" werd als leidster van deze school be- noemd Mej. M. Prijt, wegens het vertrek van Mej. Z. Hofman. NOORDBROEK. De heer D. Duis- ter slaagde te Leeuwarden voor het behangersdiploma. Samenstelling Commissie Nood wet Ouderdomiïvoorziening: A. Omta (voorz.), H. Visser, A. Schut, Mevr. M. G. Doornbos, Mevr. E. E. Ham ster, J. F. Amerika, J. Bamberg (secr.) ZUIDBROEK. Bij K.B. van 18 Juli 1947 No.- 19 is aan de heer H. K Buurma, met herziening van het tij dens de bezetting verleende ontslag, en overeenkomstig zijn verzoek, door H.M. de Koningin, gerekend met ingang van 26 Juli 1943, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zuidbroek. De heer G J. Kasteel, ondërwij zer aan de ULO-school alhier, is in gelijke functie benoemd aan de ULO- school der Nijmeegse Schoolvereni ging. MUNTENDAM. Uitslag - der Zon- dag gehouden parenwedstrijd van Hengelclub „De Witte Dobber": 1. B. Woltjer, 2. G. Sterenburg, 3. K Veltman, 4. D. de Vries, 5. J. Kamp- huis, 6. H. Lemain, 7. A. Hut, 8. D. Spiat. Na afloop van de wedstrijd Jtverd de speeltuin te Harkstede- Scharmer bezocht. Resultaat trekking ten bate van Hengelvereniging „De Witte Dob ber". Hoofdprijs (schaap) op No. 378. Verder vielen prijzen op de no.'s: 761 506 478 233 544 615 123 662 800 283 145 429 463 667 400 160 506 807 553 922 226 391 500 158 249 651 45 440 940 696 56 492 824 348 471 255 727 303 630 195. Te Groningen werd aanbesteed het ruimen van puin van de voorm. schietbaan aan de Paterswoldse weg. Laagste inschrijver was de fa. L. J. Voorburg te Noorddijk. EEN OPLOSSING VOOR DE WONINGNOOD? Maandag a.s. zal in het park Leeuwenberg te Leidschendam een voor Nederland opgewoon experi- ment beginnen. Zes man zullen er in zes dagen een compleet landhuis in elkaar zetten volgens de „Pronto Betonbouw"-systeem. Een dergelijk huis is niet „pre-fabricated", even- min is het een noodwoning. Het is een ontwerp van Ir. J. A. Lucas van het Architectenbureau Hoogstraten te Rijswijk, dat naar hij verwacht aan aile eisen zal voldoen die men aan een bakstenen huis stelt. Boven- dien zal het daarvan uiterlijk niet te onderscheiden zijn. De ondernemers hopen met dit soort woningen een bijdrage te leveren aan de oplossing van de woningnood. In Den Haag is de 50-jarige W. S. van Dam door de P.R.A. aangehou- den, die verdacht wordt van verraad van de Stykelgroep. v. Dam werd reeds lang door de P.R.A. gezocht. Hij is thans ingesloten. BIJ DE SPORT OVERLEDEN. In Den Haag was een 60-jarige aan het tennissen. Plotseling werd hij onwel en overleed ter plaatse. Vermoedelijlt was de oorzaak. TREINONGELUK IN ZUID-FRANKRIJK. In het Zuiden van Frankrijk, in de nabijheid van Montpellier zijn twee treinen op elkaar gereden. Er zijn 4 doden en 23 gewonden. ZONDAG EN WARMTE. Stralende zon en zomerse hitte lokken 's Zondags velen naar het strand. De zee biedt heerlijke verkoe- ling, maar de schijnbaar zo onschul- dige golfjes zijn verraderlijk. Steeds weer blijkt dat er velen zijn die een te groot vertrouwen stellen in het gerimpelde wateroppervlak. In de vacantietijd eist de zee steeds men- senlevens onder de badgasten. En in vele gevallen gelukt het nog hen, die reeds geen grond meer onder de voe- ten hebben, te redden. Vooral op Zondagen heeft de po litie het druk. Afgelopen Zondag werden alleen maar in de buurt van Scheveningen 7 personen uit een be- narde positie gered. Zowel een aantal van deze personen als een aantal hulpbiedende agenten werden hier- bij gewond. Enige malen had de red- ding plaats met levensgevaar voor de redders. OVER HOGE SALARISSEN GESPROKEN Wie heeft het hoogste salaris in de V.S. Marshall, président Truman? Neen, de statistiek samengesteld door a *i-Pi_ i Het afleggen van een verklaring door de Nederlandse regering voor de Staten Generaal inzake de toestand in Indonesië, hetgeen gisteren zou zijn geschied, heeft op die datum nog niet plaats gehad. wensen te aanvaarden. Het doel van deze resolutie was de kwestie of de Veiligheidsraad al dan niet bevoegd is het Indonesische probleem te be- Intussen is de behandeling van de kwestie door de Veiligheidsraad voortgezet. In de eerste plaats is aan genomen een gecombineerde resolu tie van China en Australië, waarin wordt aanbevolen, dat consulaire vertegenwoordigers van mogendhe- den, die lid zijn van de Veiligheids raad, een gezamenlijke rapport uit- brengen, ter voorlichting van deze raad. Voorts is een Amerikaanse resolu tie aangenomen welke inhoud, dat de Veiligheidsraad zijn „goede diensten" aan beide partijen aanbiedt, het aan Nederland en Indonesië overlatend handelen, uit de weg te ruimen. Gisterenavond is door de Veilig heidsraad behandeld een Belgische resolutie waarin wordt geëist dat de raad zal handelen in overeen- stemming met het handvest. Het wordt noodzakelijk geacht gezien de gerezen twijfel de kwestie van de competentie aan het Internationale Hof van Justitie voor te leggen. De Belgische gedelegeerde sprak er zijn spijt over uit, dat de raad niet meer aandacht heeft besteed aan het posi- of zij deze goede diensten al dan niettieve voorstel van Mr. van Kleffens. van België, Engeland, Frankrijk en Luxemburg met betrekking tôt de bestrijding van Colorado Kevers vluchten van coloradokevers stellig niet meer voorkomen en zou ook het gevaar van meevoering met het ver- keer sterk verkleind worden. Voor de grote lange- en korte- baan-draverijen welke a.s. Zondag op de renbaan te Sappemeer worden gehouden, zijn de inschrijvingen als volgt: 1. Wilhelmina-prijs. Afstand 2040 M. 1. Lentebloempje B; 2. Lord v. Fresena; 3. Kampioen O.; 4. Jeanne Bond; 5. Lepelaar S.; 6. Jupiter B.; 7. Kittyhawk; 8. King Scott; 9. Li notte S.; 10. Looper's Gregor; 11. Jane the Saint; 12. Lady Ruth B.; 13. Kriemhilde; 14. Lady Flora; 15. Lit- tle Monty; 16. Freule; 17. Louis FH. 2. Beatrix-prijs. Heat prijzendra- verij internationaal voor paarden, welke f 6000.of meer hebben ge- wonnen. Af stand 1620 M. 1. H Smi- ling; 2. Hanover Gregor; 3. Goudster B.; 4. Hollandia Hanover K.; 5. Ha nover T.; 6. Gelukloper; 7. Gruno's Gregor; 8. Juliana Lee; 9. Frits van Silladar; 10. Gregor Axworthy G.; 11. Guard; 12. Feronica Scott. 3. Irene-prijs. Prijzendraverij voor paarden, welke f 500.doch nog geen f 4000.hebben gewonnen. Af stand 2300 M. 1. Jac. Smiling; 2. Jerena Gregor; 3. Iskra; 4. Jimmy Me Gregor; 5. Julina Hanover;; 6. Kind van Smiling; 7. Jane the Saint; geldt voor 3 Hennie Rolls; 9. Jacqueline O; 10. 11. Gracia Scott; 12. Ka- De Nederlandse Regering heeft zich gewend met een nota tôt de Re geringen van België, Engeland, Frankrijk en Luxemburg inzake het gevaar en de bestrijding van de co- loradokever. Hirin wordt een beroep op de genoemde Regeringen gedaan om ernstig in overweging te nemen na te gaan welke maatregelen in hun land en in de Britse zone van Duits- land getroffen kunnen worden tôt in- tensivering van de bestrijding. Hoewel de coloradokever gerekend kan worden tôt die vijanden van cultuurgewassen, waarvan de be strijding technisch vrij gemakkelijk is, betekent de aanwezigheid van dit insect toch een verhoging van de hartverlammmg j kostprijs der aardappelen, in verband met de kosten van arbeidsloon, che- micaliën enz. De vrees, dat de colo radokever een aangrenzend land bin- nendringt kan dan ook niet ongemo- tiveerd worden genoemd. In principe is het recht tôt het ne men van voorzorgen onaantastbaar, zegt de nota. Een maatregel, welke in de meeste landen op grond daar van is genomen, is de beperking van de invoer van voortbrengselen van land- en tuinbouw uit die lan den, waar de coloradokever voor- komt. In de nota wordt gezegd, dat in 'n vrij groot gedeelte van Nederland_de situatie nog steeds zo gunstig is, dat een werkelijke vestiging van colo radokevers kon worden voorkomen. Behalve dat in geheel Nederland een wettelijke verplichting aile aardappeltelers om de kever in 1 Louis FH; al zijn ontwikkelingsstadia te verdel- rej jth gen, is de algemene verplichting afge-| 4. Margriet-prijs. (3.40 uur). Prij- kondigd om aile aardappelplanten als zendraverij voor Nederlandse paar- voorbehoedmiddel met arsenaat te den, welke f 4000.— doch nog geen bespuiten. j f 12000.hebben gewonnen. Af stand In hopfdzaak op het eiland Wal-| 2300 M. 1. Hanover Gregor; 2. Ge- cheren, doch ook noordelijker, wordt luklooper; 3. Ingénieur Scott; 4. Ire- bijna ieder jaar het verschijnsel1 waargenomen, dat talloze colorado kevers op het strand aanspoelen. Door de stromingen in het zeewa- ter spoelen deze voor het Overgro- te deel steeds op het eiland Walche- ren aan. Zeker 90 van deze ke- ne Frances; 5. Janneke; 6. Gertta Trothan; 7. Jacoba; 8. I Grady van Vredenhof. 5. Marijke-prijs. Kortebaan-prijzen- draverij A. Afstand: 690800 M. 1. Lentebloempje B.; 2. Lord van Fre sena;; 3. Hanover Gregor; 4. Kampi- vers leven nog en zijn bij warm, oen q.; 5. Jeanne Bond; 6. Lepelaar zonnig weer reeds vrij spoedig in staat tôt vliegen. De dikwijls heersende Zuid-Wes- ten wind houdt dan het gevaar in, dat deze kevers zich landinwaarts S.; 7. Jerena Gregor; 8. Iskra; 9. Goudster B.; 10. Hollandia Hano ver K.; 11. Hanover T.; 12. Jimmy Me. Gregor; 13. Kittyhawk; 14. Ge- luklooper; 15. Handsome Scott; 16. het Amerikaanse ministerie van fi- nanciën toont aan dat Charles P. Skouras, een theaterfinancier het af gelopen jaar het hoogste salaris had. 1 Dit bedroeg 568.000 dollar. Van de begeven en daar aardappelvelden be- Gruno's Gregor; 17. Johanna N.; 18. dames staat Deanne Durbin aan de reiken. I Looper's Gregor; 19. K. Friezin; 20. soits met 310 000 dollar. Op haar D,ezf kever-invasie levert voor Irene Frances; 21. Hennie Rolls; 22. volgt Betty Grables, die bij de film- Nederland een groot gevaar op, dat Janneke; 23. Jacqueline O.; 24. Gre- mii Twentieth Century Fox" 208.000 slechts met grote kosten en inspan- j gor Axworthy G.; 25. Baron Har- dolia'r verdiende. Daartegenover had ning kan worden af gewend m.m.v. de Vester; 26. I Grady van Vredenhof; Bing Crosby (Paramount) maar een klein salaris in 1946; hij verdiende slechts 175.000 dollar. Een lezer wijst op de vreugde bij de huisvrouwen, toen bekend ge maakt werd, dat keukengerei van de bon was, en de teleurstelling, toen bleek, dat de meest nodige artikelen bijkans niet te krijgen waren. Deze lezer zag onlangs een advertentie, waarin werd medegedeeld, dat de bewuste artikelen waren aangeko- men. Het blijkt hem echter, dat de winkeliers ze alleen beschikbaar stellen voor hen, die waardebonnen kunnen inleveren. Een arbeiders- vrouw kan dit niet doen, want zij houdt misschien enkele guldens per week over, daarvan kan zij niet het gewenste artikel, en nog een hoop TONEEL Op uitnodiging van de Centrale Rederijkers Studie Bibliotheek is Maandagavond in het hôtel Faber een vergadering belegd, waarbij te- genwoordig waren afgevaardigden van een aantal toneelverenigingen. Het doel van de vergadering was te komen tôt de vorming van een kring van de C.R.S.B. De spreker, de heer H. A. Benes uit Groningen wees op het feit dat, vooral in de grote steden de onder- linge verhouding tussen de vereni gingen slecht is, hoewel zij vele ge- meenschappelijke belangen hebben. De vorming van een kring heeft meer voordelen dan alleen het ko men tôt een betere verhouding: de data der uitvoeringen kunnen door onderling overleg geregeld worden, er kunnen concoursen georganiseerd worden in competitievorm, waarbij de gewone uitvoering als concours- uitvoering kan gelden. De jury zal van deze uitvoeringen een critisch verslag geven. Van deze concoursen zal een stimulans uitgaan om het spel op een hoger niveau te bren- gen. Voorts zullen cursussen gege ven kunnen worden (b.v. in regie en grimme), er zullen gezamenlijke uit voeringen in overweging genomen kunnen worden en er zullen contact- avonden gehouden kunnen worden, opdat de leden der verschillende verenigingen elkaar beter zullen le- ren kennen. De C.R.S.B., aldus vertelde de heer Benes, werd opgericht in 1925, en verkreeg de Koninklijke goedkeuring Plantenziektekundige Dienst Er mag worden aangenomen, dat deze vluchten afkomstig zijn uit Bel gië of Frankrijk. Ook landinwaarts in de Zuidelijke provincies Limburg, Noordbrabant en Zeeland, zijn en kele malen vluchten van coloradoke vers waargenomen 27. Jacoba. in 1936. Er werd een bibliotheek ge- sticht, welke momenteel de beschik king heeft over 5 6000 toneelwer- ken. Er bestaat hiervan een catalo- gus, zodat ieder lid kan uitzoeken welk stuk het in studie wenst te ne men. Daarnaast ls het mogelijk proefzendingen aan te vragen. Bij de aankoop van de nodige exemplaren van het stuk verleent C.R.S.B. me dewerking, waardoor korting kan worden verkregen. Er wordt een eigen maandblad door de C.R.S.B. uitgegeven, terwijl zij verder rechts- kundige adviezen geeft. Rechtskun- dig advies kan in verschillende ge vallen nodig zijn, b.v. indien de plaatsalijke autoriteiten de uitvoe ring van een vereniging verbieden. Voorts vraagt de toestand in Am sterdam de aandacht. Daar zijn open- bare uitvoeringen door dilettanten verboden. Wel mogen er uitvoerin gen in besloten kring plaats vinden. Op de onlangs in Zwolle gehouden jaarvergadering van de C.R.S.B. is besloten deze toestand aandachtig in het oog te houden en eventueel een overtreding te laten begaan, teneinde een gerechtelijke uitspraak uit te lokken. Op de in het hôtel Faber gehou den vergadering kon nog niet tôt kringvorming worden overgegaan, daar de meeste van de aanwezige be sturen nog overleg moesten plegen met hun leden. Daarom is besloten tôt het houden van een tweede bij - (eenkomst, welke is bepaald op 2 September a.s. rommel die zij enkel moet nemen om het vereiste aantal waardebonnen te krijgen, kopen. Èerst zou zij eni ge tijd moeten sparen, en dan is het gewenste artikel reeds lang verkocht. A Naar aanleiding van dit schrijven hebben wij bij enkele winkeliers in lichtingen gevraagd, en deze zonden ons een uitvoerig sehrijven, waaraan wij het volgende ontlenen: Zwitserse alluminium pannen, ke- tels, keukens, enz. zijn zonder waar-, debonnen verkrijgbaar, terwijl ver der voor ieder. van de bedoelde ar tikelen slechts één waardebon nodig is. Omdat de distributievrij gewor- den keukenartikelen zo moeilijk te krijgen zijn, zijn de winkeliers tôt het systeem van waardebonnen over gegaan om te voorkomen, dat veel schaarse artikelen in handen komen -Engeland, dat daarmede coloradoke- van hen, die veel bij de weg zijn en vers zullen worden meegebracht! tijd hebben om uren lang in de rij Indien in de omringende landen te staaiy j een even intensieve bestrijding werd De practijk heeft geleerd dat ieder uit de grote sor.tering artikelen wel( wat nodig heeft. Wie slechts 50 et. j per week kan besteden, ontvangt na| 10 weken een waardebon, en iemand die f 50 in eens besteedt krijgt ook Nadat een grondig onderzoek had maar één waardebon. De kleine aangetoond, dat de tôt nu toe be- klant krijgt dus ook waar hij recht staande wasserijtarieven nog wat al op heeft. I te ruim waren heeft de overheid er Geen gezeur, geen urenlang wach- naar gestreefd, in de 28 Augustus in ten, dank zij de waardebon. Ds, werking tredende wasserij-tarieven waardebonnen tonen aan, dat men; c}e utilitygedachte tôt uiting te doen klant is, en dus recht heeft op een! komen. De kilogramprijs voor ge- EEN GEESTELIJKE VERRADEN. De 51-jarige Rotterdammer, J. G. de Pater heeft een geestelijke aan de Duitsers verraden. Eens raad- TT 11 "ft h t Pleegde een rneisje de geestelijke, Hier biijtt net pater Emmen, over dienstneming bij gevaar echter met meer beperkt tôt het Duitse Rode Kruis. De geestelij- îf^rre- V het Zuiden, ook ke heeft zich toen zeer beledigend langs de Nederlandse Oostgrens be- uitgelaten over het Duitse Rode een gebied, dat bij ver- KrujS| en hij qualificeerde de S.S. vindt zich waarlozing van de bestrijding een permanente bron van infectie kan worden voor Nederland. In verband met het feit, dat het Britse Ministerie van Landbouw bij- zondere maatregelen neemt ten aan- zien van groenten en andere tuin- bouwproducten uit landen, waar de coloradokever voorkomt, vestigt de nota van de Nederlandse Regering aan de Regering van Groot-Brittan- nië ook de aandacht op het verkeer tussen Groot-Brittannië en de Britse zone van Duitsland. Het verlofgan- gersverkeer betekent een groot ge vaar zowel voor Nederland als voor Godloos en geweten- schaars artikel. Wanneer de beurs het kopen van een begeerd iets op een bepaald moment niet toelaat, dan is het niet erg wanneer men een weekje wacht. Het bewuste artikel zal er nog wel zijn, want ook al weer dank zij dit systeem zijn aile klanten nooit in staat eenzeifde artikel te kopen. Stel eens, dat de verkoop van schaarse artikelen weer zou geschie- den als voorheen, en op een dag zijn er wasketels. Heeft iedere vrouw dan direct het nodige geld klaar lig- gen, en is het dan niet mogelijk dat heel veel huismoeders het nieuwtje al eerder hebben gehoord, dat ze achterin de rij komt te staan en dus niets krijgt? Het is ook mogelijk wone huishoudwas is nu op f 0.44 gesteld. Het tarief voor de minimum- huishoudwas van 6 kg. is terugge- bracht van f 2.28 op 2.25. Daarnaast wordt een tarief opgenomen voor de luxe was, waarbij de goederen met de hand worden gestreken, en waar van de kilogramprijs f 0.60 bedraagt. De mogelijkheid om boven het gewo ne tarief een tarief voor zgn. pers- opmaak te berekenen komt te ver- vallen, daar persopmaak niet meer als zelfstandige .washandeling mag worden berekend. Een huishoudwas, zoals die in bijna 90 van aile was- behandelingen voorkomt, b.v. van een gewicht van 4 kg. en met 2 over- hemden en 3 boordem mag tôt op dat ze het geld juist niet kan mis-1 heden worden berekend voor 6 kg. sen, en haar beurt voorbij moet la-1 vermeerderd met de tarieven voor ten gaan. De regeling met waarde-1 overhemden en boorden, hetgeen ten bonjjen is een uitkomst voor huis- hoogste f 4.12 kost. Bij het ingaan moeders, die wel wat anders te doen van de nieuwe tarieven komt de ma- hebhgn, dan da gehele dag langs de 1 ximumprijs voor zulk een was op weg te zijn. f 2.84. en als ,,eerloos, loos". Dat ailes heeft de P. aan de Duit sers overgebriefd. De geestelijke werd gearresteerd en heeft twee jaar in een concentratiekamp door- gebracht. De officier noemde de verdachte een minderwaardig individu en eis- te vijf jaar met aftrek. OOK DENEMARKEN KRIJGT LENING VAN DE WERELDBANK. Na Nederland heeft thans ook De- nemarken een lening gekregen van de Wereldbank, en wel ten bedrage van 40 millioen dollar, op een basis van 31 en aflosbaar in 25 jaar. Tôt 1953 zullen geen terugbeta- lingen behoeven te worden gedaan, daarna moet begonnen worden met kleine terugbetalingen, welke groter zullen worden naarmate de verval- datum nadert. VAN BALKON GESPRONGEN. In een vlaag van waanzin is een 38-jarig Amsterdams meisje van het balkon van de 4e etage naar beneden gesprongen. Men bracht haar naar een ziekenhuis, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Van de Franse filmindustrie zal het volgend jaar een film uitkomen over de laatste jaren van Napoléon. De film begint op de avond van de slag bij Waterloo. Daarna ziet men de verbanning naar St. Helena en ten slotte het overbrengen van zijn stoffelijk overschot. De film is gelijktijdig in Frans en Engels vervaardigd. De Franse titel luid „Napoléon et son destin" (Napo léon en zijn lot) de Engelse „After Waterloe" (Na Waterloo). MUNTENDAM 14 t/m 20 Aug. 1947. Overleden: Jan Keizer, 88 j., echtg. van H. Keiser; Willem Wijs- beek, 22 j., z. v. K. Wijsbeek en M. Riderbos; Aaltje Pot, 78 j., wed. v. A. Woldhuis.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2