„De Zonde in Gods Tuin Nieuws uit de Sportwereld SB &xanâ'ô dtace Watgeeftde Radio? VAN DE BOEKENPLANK ii Cultureie Problemen. De macht van de Dressuur. Zaadteelt van rode en witte Klaver Handelsberîchten. NAAR HET GELUK Proaramma van de R.O.N. Jeugdboeken. Margreeth schrijfster. weet ik niet, maar haar carrière als schrijfster is jong. Zij begon deze loopbaan met een bundel gedichten „Het Vreemde Hart", en thans is er een proza-werkje van haar versche- nen, „De Zonde in Gods Tuin" (Uitgave Uitgeversmij. Holland te Amsterdam; prijs f 3.90) Zonder enig voorbehoud kunnen wij dit proza-werkje een goed boek noemen. Op uitstekende wijze zijn de karakters van de hoofdpersonen getekend, echter zonder te ingewik- keld te worden of te uitvoerig om de gemiddelde lezer te kunnen blijven boeien. Dat „De Zonde in Gods Tuin" een Christelijk boek is, blijkt reeds uit de titel. Maar dit Christelijk ca chet is niet naar de voorgrond ge- drongen, zodat het hinderlijk wprdt voor lezers van andere opvattin'gen Dit Christelijk cachet is uitgewerkt tôt een noodzakelijkheid voor het geheel, omdat daar zonder het con flict niet zo treffend getekend had kunnen worden. Bijzonder treffend zijn ook de ge- deelten van het boek waarin het zie- kenhuisleven geschilderd wordt, waarin de verpleegsters mensen wor den, met menselijke fouten en men- selijke hartstochten. Hierbij sluit aan de tekening van twee milieu's, dat waarin Renske Romeyn, een ver- pleegster, is opgegroeid, en dat waaruit Martin Keyzer is voortge- komen, schrille tegenstellingen. Renske Romeyn is verpleegster in een ziekenhuis. Tôt haar patiënten behoort Martin Keyzer, een jonge- man, wiens been verbrijzeld is, en jegens wie zij genegenheid gaat koes- teren, een genegenheid die spoedig in liefde overgaat. Maar tussen hen ligt een diepe klove. Renske is Woltjes is een jonge; Godsdienstig, Martin niet. Toch gaan Of zij jong in jaren is zij het samen proberen, en trachten i de kjove te 0Verbruggen. Het komt zelfs bij hen tôt hetgeen men „een verhouding" noemt. Renke's ouders zijn tegen haar verloving met Martin, en ook Mar- tin's zuster, een meisje met een zeer moeilijk karakter .tracht een spaak in het wiel te steken. Tegen dat ailes is het broze compromis niet bestand. De verloving raakt uit. Maar Mar tin wenst althans dat hun vriend- schap blijft bestaan. „Renske roert zwijgend het lepel tje in het kopje en peinst erover, dat Martin nu verder vriendschap wil. Het was volstrekt haar bedoeling niet. Hij heeft dit echter bedisseld zonder tegenspraak te verwachten en ze legt er zich bij neer, ook omdat het diepste van haar wezen naar hem blijft verlangen. Maar verwon- derd vraagt zij zich af, hoe deze vriendschap zal zijn. Het verleden laat zich immers niet herleiden en men kan een liefde toch niet her-, vormen als een hoed!" Dan bemerkt Renske dat zij zwan- ger is. Het vervult haar met vreug- de, hoewel zij Martin's aanbod om te trouwen afslaat. Zij vreest de moei- lijkheden met haar ouders haar •moeder weigert het kind in zonde geboren te erkennen. Er komt een dood kind ter wereld, en Renske gaat een zware toekomst tegemoet, een toekomst van een- zaamheid en moeilijkheden. Wouter komt in haar leven, maar hij ver- dwijnt er weer uit, omdat zij hem niet kan liefhebben. Als haar vader sterft maakt hij tussen hem en ziin dochter in de laatste ogenblikken ailes goed. RICHTPRIJZEN VOOR AARD- APPELEN. In de gebieden van ons land, waar aardappels worden geteeld, doet zich het verschijnsel voor, dat de telers hun aardappels beginnen vast te hou den. De oorzaak hiervan is, dat de richtprijs voor telers varieert tussen f 5.20 en f 7.20 per 100 kg., tegen welke prijs de telers niet schijnen te kunnen en ook niet willen leve- ren, omdat deze prijs is gecalculeerd op grond van normale prijzen voor mest en normale arbeidslonen. De meeste boeren verklaren echter, dat zij noodgedwongen moesten overgaan tôt het kopen van duurdere mest, en zij waren verplicht hogere lonen te betalen, dan officiëel is vastge- steld, teneinde voldoende arbeids- krachten te kunnen trekken. Bij de huidige richtprijs verdienen zij vrij- wel niets. Vooral in Zeeland worden grote hoeveelheden aardappels vastgehou- den. Men verwacht, dat hier een ac- tie zal worden ontketend om de richt prijs omhoog te krijgen. Weliswaar overweegt de regering de prijsverhoging voor de detaillist VOETBAL. H.S.C.Zwartemeer 21. In een vriendschappelijke ontmoeting, waar in HSC voor de eerste maal het stop- per-spil systeem in toepassing bracht, wonnen de Sappemeersters met 21. Wellicht zal deze wedstrijd de mees te der niet al te grote hoeveelheid belangstellenden hebben teleurge- steld. De prestaties van H.S.C. wa ren niet zoals men deze had ver wacht. Wij hadden nog een onderhoud met de voorzitter, en deze wees erop, dat het in het algemeen een seizoen duurt voor men het stopper-spil sy steem volkomen onder de knie heeft. Wanneer men het zo beziet zijn de resultaten van deze eerste wedstrijd redelijk. Reeds werden na de rust enkele wijzigingen in het elftal aan gebracht. Wellicht zullen nog meer- dere wijzigingen volgen. FVVZutphania 13. De eerste van een drietal oefenwedstrijden welke FVV zal spelen werd door de Foxholsters verloren. Hieraan kan van de kleiaardappels, doch op voor- worden toegevoegd, dat de overwin- waarde, dat er ook een goedkopere ning der Zutfenaren verdiend was. soort aardappels verkocht wordt. Een vriend van mij was reeds voor de oorlog lid van een grote partij die het Nat.-Soc. fel bestreed. Als tijdens de bezetting Max Blokzijl voor de radio kwam, draaide hij onmiddellijk de knop om, en een^ in de bus gede- poneerde Vova, werkte hij met een etensvork de deur weer uit. Hij wil- de er absoluut niets van horen of le- zen. Een goed Nederlander dus. Als je hem vroeg hoe hij tegen iets kon zijn waar hij niets van af wist, antwoordde hij nijdig: omdat er niets van deugt. Zijn overtuig'ing was dus niet een conclusie van on- derzoek en denkend oordeel, doch berustte op een fanatiek geloof door eenzijdige voorlichting. De bezet- tingspraktijk bevestigde zijn geloof en na de oorlog werd hij weer lid van zijn partij waarmee hij het al- tijd roerend eens was, en wiens tac- tiek en handelswijze hij altijd bereid is te verdedigen. Al zou die partij ook nôg zo „tacties" manoeuvreren en kronkelen dat ze uiteindelijk het- zelfde zou voorstaan als wijlen de N.S.B., dan nog zou mijn vriend haar verdedigen. Hij is om zo te zeggen: hokvast. Evenals een waakhond op een boerenhoeve, gromt hij tegen ieder die het erf wil betreden; of dit een dokter of een boef zou zijn, maakt geen verschil, evenmin zou een verklarend woord hem van het bijten afbrengen. Men zou hier kun nen spreken van hondentrouw, een blinde, instinctieve liefde voor zijn partij, en ook al zou al het Idéalis me daarin zijn gestorven, zou hij nog het tegendeel koppig vol houden. Mijn vriend is een goed man, maar hij mist de moed en het vermogen om objectief en zelfstandig te kunnen oordelen. Tallozen zijn zo als hij, ge- vaarlijk voor de gemeenschap door hun goedheid en kinderlijk vertrou- wen. Niet hun wil of Ideaal ligt ver- ankert in de partij, maar ze zijn be- tovert door diens machtige dressuur. Mensen, die in het gewone leven het best met elkaar kunnen vinden, wor den vijanden als hun respectievelijke partij of kerk in het geding is. Nooit geeft een van de twee iets toe of toont zich bereid ongelijk te beken- nen, ze kunnen dit eenvoudig niet omdat de macht van de dressuur hun onredelijk heeft gemaakt. Alleen op het advies der dressuur kunnen ze plotseling in vrienden veranderen. Ze vechten op de krachten van ge loof en liefde, geïsoleerd en blinde- lings, omdat ze het zedelijk oordeel missen dat hun hart en oog open| doet stellen voor argumenten van BIJ DE DOOD VAN PAUL ANDRé. Op 73-jarige leeftijd is de Belgi- sche schrijver Paul André overleden. Hij schreef steeds in de Franse taal. Romans van hem zijn „Le Prestife", ,,L' Education amoureuse", JanMoer- looze flamingant" en „Un Coeur trou ble". Voorts schreef hij verscheidene verhalen, toneelstukken en essais. ANKE SERVAES ERNSTIG ZIEK. De schrijfster Anke Servaes, die reeds enige tijd in het St. Elisabeths Ziekenhuis te Alkmaar vertoeft, is Vrijdag van de laatste H.H. Sacra- menten der Stervenden voorzien. Zij was gehuwd met de schrijver Rein Valkhof. In de rubriek ,,Op het Land"- stem van de Overheid, verzorgd in samenwerking met de Afdeling Voor lichting van het Ministerie van Land- bouw, Visserij en Voedselvoorziening, spreekt heden te 19.15 uur over de Régionale Omroep Noord de heer Ir. B. H. Olthoff, Rijkslandbouwcon- sulent in algemene dienst, over het onderwerp Zaadteelt van rode en witte klaver". Mutaties in het register van de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor Groningen, kantoor Veen- dam: Nieuwe inschrijvingen. Firma Spakman en Bakema, Hoo- gezand, Verl. Zuiderstraat 7, stuca- doorsbedrijf. Venn.: G. Spakman en J. Bakema. Wieringa en Frieling, Sappemeer, Slochterstraat 119, beurt- en koren- dienst en autotransportbedrijf. Venn.: J. Wieringa en B. Frielirfg. B. Drenth, Sappemeer, Noord- broeksterstraat 90-91, kruideniersbe- drijf en kleinhandel in gedistilleerd en tabaksart. H. Taai, Sappemeer, Middenstraat 23-11, timmer- en aannemersbedrijf. Jakob Kruyer, Sappemeer, Jagers- wijk 41, boomkweekerij, fruitkweke- rij, groentenkwekerij en handel in boomk wekerij producten. Wijzigingen. Hotel-Café N. A. Groeneveld, Sap pemeer, Kees de Haanstraat 102, ho- ffel en cafébedrijf. Zaak overgedr. aan: P. Lap, die de zaak onder de bestaande handelsnaam voortzet. Fa. P. Winkenbach en E. Kalk, Kalk, Hoogezand, Burg. van Roijen- straat Oost 35, kleinhandel in aard- -appelen, groenten en fruit. De venn.- o.firma is ontbonden. De zaak wordt voortgezet door: E. Kalk. R. J. Leemhuis, Hoogezand, Kiel- sterstraat, behangerij en stoffeer- derij. Ontslag verleend aan de be- heerder over het vermogen: Mr. H. Douwes, wegens opheffing van het beheer. Wed. F. Viswat, Noordbroek, Diep- streek 146a, handel in aile soorten brandstoffen. De handel in turf is overgedr. aan: M. P. van der Molen, zodat het bedr. thans nog omvat de handel in zwarte brandstoffen. Snel en aantrekkelijk spel werd gedemonstreerd, en voor de rust kwam het niet tôt doelpunten. Toen gelukte het Zutphania twee maal de bal in het net te werken. Dodde- ma redde de eer voor FVV. De eind- stand was 13. VeendamHoogezand 22. Ten bate van de NIWIN is de voetbal- wedstrijd VeendamHoogezand ge- speeld. Hoogezand was bijna voort De prijsuitreiking had plaats op het kermisterrein door wethouder A. Klok van Hoogezand. ZWEMMEN. Zwemvereniging Nero. Bij het di- plomazwemmen werden diploma's behaald door: Nancia Munneke, Geert ten Hove, Greta Kleine, Mia Remkes, Piet Leuning, Jan Blaauw, Annie Bloupot, Heika Kampen, jaD tje Berg, Andries Blaauw. Arend Kruijer, Marietje Krijthe, Nina Ja- ger, Geert Huizing, Jannie Amiable, Den Haag; Lida Siccama, Martha Lap, Hillie Bonder. Johanna Kleine, Jantje Popkes, Ginie Doornbos. An ton Hofman, Ina Blaauw. Jennie Brouwer, Johan Broekema, Bern- hard Zwart, Hillie Tuizinga, Henk Jansens, R'dam, Henkie Plukker, Jan Andries Vonk, Corrie Blink, An nie Doddema, Martha Bakema, Roelf Tijms, Rikie Jansen, A'dam, Adrie Hoven, Rika Brust Bé Lukje, Klaas v. d. Schoot, Bas Overmars, Alfons Overmars, Gerhardus Mole- ma, Bettie Félix, Tonnie Remkes, Grietje Zuur, Hennie Hofman, Ma rie Kleine, Geert Schenkel, «Dinie Holthuizen, Ben Houwing, Co Pot, Harmke Sikkens, Lammert Douwes, Annechinus Huttinga, Bertie Doorn bos, Johanne van Bon, Trinus Hui zing, Trijntje Siccama, Geessien Haaier, Jah Koops, Jan Bijlsma, Harmien Jongman, Willem Kruijer, Berend Niemeijer. Resultaat van het afstandsduiken: Ben Overmars 30 m., Tonny Vonk 23 m., Ben Houwing 22 m., Tonny Zaterdagmiddag vond in het zwem- bad te Zuidbroek diploma zwemmen plaats. Er waren 75 candidaten, waarvan 66 het diploma verwierven. Diploma A Meisjes: H. v. d. Laan, G. Kruier, A. Meijer, G. v. d. Dijk, K. v. d. Wijk, B. ten Cate, W. Nie- hof, G. Doddema, L. Wiegers, A. Wijntjes, J. Kor, R. Brink, T. Strootman, M. ten Cate, H. Wijn tjes, M. Bosscher, M. Buurke, A. Idsingh, T. Leemhuis, G. Bergh, B. ten Hove, D. v. d. Holt, B. Snijders, H. v. d. Heide, Jac. Slim, R. Woort- meijer, G. Huisman, R. Seip, E. Jon- ker, H. Poelstra, J. Doddema, E. Smit, G. Smittenberg, A. Olthof, Tineke Kimm, A. Kimm. Diploma A. Jongens: N. Maas, A. Schreuder, G. Pastoor, N. Edens, W. Brust, E. v. d. Ark, J. Brouwer, R. Oomkens, J. J. ten Berge, A. Bn/jt, R. Stâbler, H. Kruier, H. Jonker, J. Boerema, J. v. d. Molen, R. v. d. Veen, W. ten Have, D. Veldman, S. Kimm, H. Planting, E. Wieringa, H. Robertus, R. Swiers, T. de Haan, J. v. Stralen, Ch. Weeke. Diploma B. Jongens: H. Abbring. Diploma B. Meisjes: E. ten Berge, A. Koetje en L. v. d. Laan. Jenny Kammersgaard gearresteerd? Berichten uit Kopenhagen zeggen, dat de bekende Deense zwemster Jenny Kammersgaard zou zijn ge arresteerd, omdat zij deel uitmaakte van een complot tôt het laten ont- snappen van Duitse nazi's uit Dene- marken naar Zweden. durend in de meerderheid en het Remkes 21 m. en Ko Pot 20 m. gelukte de stand op 0-2 te brengen. Verder werden de volgende près Reeds scheen de Hoogezandster over- tatietochten volbracht: winning zeker, toen, een kwartier, CAA T i_ -n i -r» i j voor de rust de Veendammers een1 5°« m"i.Bernhard beetje kwamen opzetten, en het ge-1 Zwart, Rika Brust. Hillie Tuiçenga lukte hen waarlijk nog twee doel-' lant)t, Berg' Annechinus Huttinga, punten te maken, zodat de wedstrijd Dlnl Holthausen, Corry Blink, Jannie - van Bon, Annie Doddema, Willem Kruijer, Roelof Tijms, Arend Krui- eindigde in gelijk spel. HANDBAL. Hoofdklasse ingesteld. Op een te jer, Hendrik Smit, Trienus Huizing, Marie Krijthe, Jennie Brouwer, Nel- Utrecht gehouden algemene vergade-| ly Kliphuis, Trijntje Siccama, Jan ring van de Handbalbond is beslotenj A. Vonk, Jan Hendrik Blaauw: tôt de instelling van een hoofdklasse.' Grietje Zuur, Johanna Kleine, Jan In de damesafd., waarin uit hetNoor-j Koops, Jan A. Mulder, Anton Hof- den Brunhilde en VI. en Kr. zullen worden opgenomen, zullen 8 ploegen worden geplaatst. De herenafd. zal bestaan uit 10 ploegen, waarvan Olympia en VI. en Kr. uit het Noor- den. KERMISESTAFETTE. W.I.K. winnaar. Vrijdagavond had in het Westerpark te Hoogezand de man, Betty Félix, Gerh. Molema Alph, Pvermars, Jan Berg, Andries Blaauw, Kl. v. d. Schoot, Martje Dekker. 1500 m. Tonny Vonk, Ben Hou wing, Harmke Sikkens, Berend Nie meijer, Marie Dieters, Koos Elzinga, Henkie Plukker, RLrni Kliphuis, Hennie Hofman, Jan Bijlsma, Jan Elles, Tonny Remkes, Evert Koning, door de Gemeente georganiseerde B. Smit, Kl. Panman, G. Schenkel, kermisestafette plaats. Voor deze es tafette,. welke volgens de plannen jaarlijks herhaald zal worden, had den de gezamenlijke kermisexploi- tanten een wisselbeker beschikbaar gesteld. Boveridien waren er enige médaillés. De belangstelling voor de ze estafette was zeer groot, de deel Ko Pot. 3000 m.: Marie Kleine en Lam mert Douwes. Ten slotte werden enige démon - I straties gegeven. aankomst was als volgt: 1. W.I.K., op de voet gevolgd door 2. S.V.H., 3 damesploeg S.V.H. en 4. Atlanta. 258. Kapitein Gay bracht eerst de wagen zo dicht mogelijk bij de wa- terval en trok toen de opgelapte jas uit. „Hebt u hier de buit verborgen mijnheer?" zei de zigeuner verbaasd. „Ik zie hier niets waarin dat zou kunnen." Onderlinge wedstrijden „Nimpf". name echter zeer klein. Slechts vier, SKSffie wedsSdem ploegen hadden ingeschreven, n.l. 1 W.I.K.Atlanta en twee ploegen van f5 m" schoolslag meisjes: 1. J. Broe- S.V.H., waarvan een damesploeg. Aan' Liny Poelman; 3. Nannie de dames werd een voorsprong van Wubbelmg. ongeveer 12 seconden gegeven. De 7. m' 10 as v- oudere meisjes: 1 J. Steenhuis; 2. Femi Hijlkema; 3 Maria Steenhuis. 25 m. schoolslag jongens: 1. Tom mie Noot; 2. L. Mandema; 3. Jan Berg. 50 m. schoolslag heren: 1. H. Bode- wes; 2. J. Albers; 3. Joh. Brummer, 50 m. schoolslag dames: 1. K Schneiders; 2. A. Haandriksman; 3 T. Wolthuis. 50 m. rugcrawl dames: 1. K. Schnei ders; 2. J. Siems; 3. A. Haandriks man. 50 m. borstcrawl dames: 1. K. Schneiders, die tevens de prijs voor de beste prestatie won; 2. T. Wolt huis; 3. J. Siems 50 m. rugcrawl heren: 1. J. Albers; 2. H. Bodewes; 3. H. Albers. 50 m. Borstcrawl heren: 1. J. Al bers (tevens winnaar van de prijs voor de beste prestatie); 2. J. Pieters- 3. H. Albers. 25 m. rugcrawl jongens: 1. Bob Smit; 2. Wim Hogenkamp. 25 m. rugcrawl meisjes: 1. B. v. d. Meer; 2. T. Hijlkema; 3. G. Fled- derman. 50 m. schoolslag dames jun.: 1. B. v. d. Meer; 2. M. Kuilema; 3. Harm Aten De zwemclub ,,Nimpf" is van plan Zaterdag 30 Aug., aanvang 2 uur, 259. Lachend ging kapitein Gay op de waterval toe, gevolgd door de zi geuner. „Waar gaan we nu heen mijnheer?" vroeg deze ongerust. „Wilt u verdrin&en". Maar toen zij vlak bij het watergordijn waren wees Gay op een opening tussen de rotsen. diploma-zwemmen te organiseren. FEUILLETON. door STAN VAN KAMPEN. r i t j 4 31) Holm vooral mocht er niets van Kï-L F»* onopvaUend zijn tôt ontvankelijkheid en begrip, zijn ze afgericht op het aanvaarden van één wijsheid en één waarheid De geschiedenis heeft geleerd, dat wanneer de maatschappelijke pro blemen dringend aan de orde zijn gesteld, niet het zedelijk oordeel de oplossing wordt voorgelegd, doch de bedoelde machten door loven, bieden ofvechten, de wereld van de ene teleurstelling in de andere storten. In théorie berust bijna elke groepering op een hoger menselijk principe, doch in de praktijk wordt meestal de houding bepaald door een gecamou- fleerde vorm van het eigenbelang, en omdat elke machtsvorm, van links of rechts, op verwezenlijken en ver- overen is ingesteld, zijn ze in wezen allen dictatoraal. Een gesloten ver drag van machten waarvan een meerderheid, z.g. democratisch, de wet dicteert. En omdat deze mach ten drijven op dicipline en volg- zaamheid, leven we voortdurend op een vulkaan waarvan het gevaar voor uitbarsting vermindert naar- mate het redelijk en objectief oor deel doordringt in de hoofden der mensen om hun harten te ontsluiten jegens elkaar. Niet uit blind geloof of volgzaamheid, maar uit vrije en zelfstandige keur, naar het zedelijk bewustzijn dat in elk mens aanwe- zig is, welke, indien zij onvervalst blijve, de enige macht is die ons kan behoeden, om door een maatschap- pelijk probleem tôt barbarisme te vervallen. S. naar de kamer van de ingénieur en na het diner zocht hij hem daar op Holm had met een danseresje kennis gemaakt en was blij toen Frank weg ging. Sealson ontving hem beleefd, doch met enige terughoudendheid. Frank betuigde hem, nadat hij plaats ge nomen had, nogmaals zijn grote spijt over het verloop van de race. ,,En zegt u nu eens eerlijk, Sealson, hebt u geen enkele verdenking?' „Zeker, ik verdenk iemand en naar ik meen. niet ongegrond!" „Gelukkig dat wij nu tenminste zover zijn. En gelodft u nu nog, dat Sinnisfaere er achter steekt? „Neen, dat wil zeggen, niet di rect!" „Hoe bedoelt u dat?" „Sinnisfaere heeft geen opdracht gegeven de wagen te vernielen, maar de spion heeft het gedaan." „Wat zegt u Sealson, dus u ge- looft, nog steeds aan dat sprookje van een spion?" „Het is geen sprookje, Horn. Ik ben er bijna zeker van, dat het de waarheid is. Je kent me toch wel zo goed, dat ik voor dergelijke fanta- sieën te nuchter ben. Het spijt me ontzettend, Horn, je te moeten zeg gen, dat je bij een misdadiger in dienst bent." Frank was onaangenaam getroffen. Dat ontbrak er nog maar aan. Maar de woorden van de anders zo zwijg- zame landgenoot overtuigden hem meer dan de beste bewijzen. „Dus je kent de spion?" Sealson keek Frank onderzoekend aan en zweeg. Frank begreep hem. Sealson, uw wantrouwen is voor mij niet vleiend. Ik ben op het ogen- blik wel in betrekking bij uw con current, maar in de eerste plaats treed ik, zoals steeds op voor waar heid en recht. Ik beloof je, Sealson van het oogenblik af, dat jij mij kunt bewijzen, dat Sinnisfaere met misdadige middelen werkt, zal ik niet meer voor hem werken". „Dat moet je niet beloven, Horn. Zeg me liever, dat je v*an dat ogen- blik af aan onze zijde staan zult." „Ook dat wil ik beloven". „Wij hebben je namelijk in de Sinnisfaere-fabriek nodig". „Wat misschien als spion neen, zo was dat niet bedoeld een spion ben ik niet". „Niet als spion, wind je niet op, Horn. Houd me toch niet voor zo tactloos. Het is jammer, dat we el kaar niet meer gesproken hebben, we begrijpen elkaar niet meer!" „Toch wel, Sealson, ik wil je hel- pen. Wie is, naar je mening, de spi on?" Sealson noemde, bijna fluisterend, een naam. Frank was sprakeloos. Lange tijd dacht hij zwijgend na. Toen zei hij langzaam: ,,Opeens wordt mij ailes duidelijk. Sealson, je hebt gelijk, groot gelijk. Geloof je, dat hij Pradly ook ver- moord heeft?" J a ,,Dat is verschrikkelijk. Maar het klopt. Wie anders zou er belang bij kunnen hebben, je start verhinderd te zien". 1 ,,Niemand, niet waar". „En wat kan ik nu voor je doen?" ,,Je moet mijn neef, Sid Morton een betrekking als ingénieur bij Sinnisfaere zien te verschaffen". „Zou hij daartoe wel in staatzijn?"! „Sid Morton kan ailes!" ,,Goed, dan doe ik het". „Ik zie, dat ik me niet in je ver- gist heb en hoop, dat de tijd spoe dig zal komen, dat wij weer schou- der aan schouder kunnen werken. Nu heb ik nog alleen dit briefje aan je te geven". Hij gaf Frank een smal couvert met het opschrift „Frank Horn". Franks hart klopte. Hij herkende deze hand. Snel opende hij de brief Er viel een smalle gouden ring met een fonkelende robijn uit en op een bijgevoegd kaartje stond: „Ik dank je en vraag je om ex- cuus. Evelyne!" Frank was vuurrood geworden. „Breng miss Evelyne mijn hartelijke dank over, Sealson en vooral mijn vriendelijke groeten. Duizelig van emotie liep Frank de brede trap af en aan zijn rechterhand schitterde Evelyne's ring. In Stockholm teruggekomen had Frank een langdurige bespreking met Gritt over de grote wedstrijd te Saint Felieo sur Mer en de inter nationale ralley ,,Dwars door de Al pen". In de eerste race had Frank tezamen met Holm zullen starten. Nu had hij echter iets anders bedacht. „Ik heb in de naaste toekomst zo- veel werk te verzetten", zei Frank tegen Gritt, „dat ik hiervoor geen tijd heb. Rijdt u zelf met Holm of geef hem een andere rijder mee. Ik moet nu ailes op ailes zetten op de verkoop van sportwagens. Hebt util gehoord, dat Woodley weer sportwa gens maakt?" ,,Ja, enfin, het kan mij niet zoveel schelen. Maar om op de races terug te komen, zoveel tijd heb ik ook niet. De Franse wedstrijd wil ik graag meerijden, maar die Alpenrace?" „Die zal ik dan wel doen. Dat heeft nog de tijd. Maar wat ik nog zeggen wilde. Een van mijn bloedverwanten heeft mij om een betrekking in onze fabriek gevraagd als ingénieur. Hoe wel ik in principe niet van dergelijke protectieverzoeken houd, geloof ik, dat het u in dit geval, bij de voort- durende uitbreiding van onze fabrie- ken niet moeilijk zal vallen, hem er- gens onder te brengen. Het vak ver- staat hij goed, hoewel hij in zijn pri- véleven nu niet in aile opzichten first class genoemd kan worden". „Och, ja, het zal wel mogelijk zijn hem hier of daar te plaatsen". „Frank was blij, maar hij schrok, toen Gritt vroeg: „Zou hij eventueel geneigd zijn voor ons naar Amerika te gaan? We hebben voor onze zusterfabriek daar mensen nodig!" Hoewel Frank door deze vraag in de grootste verlegenheid gebracht was, liet hij niets merken en ant woordde: „Ik denk van wel." „NatuurIijk gaat dat niet direct. Hij zal zich eerst enige maanden hier in Stockholm moeten inwerken". Een zware last viel van Frank af en opgelucht antwoordde hij, terwijl hij er voor waakte geen overmatige vreugde te betonen: ,,Ik denk wel, dat Georges er iets voor zou voelen. Ik zal hem hierover schrijven!" „Het lijkt mij van belang, zijn ant- MOTORSPORT. Bestuur Ned. Motorrennersbond geschorst. Door het dagelijks bestuur van de K.N.M.V. is het bestuur van de Ned. Motorrennersbond, bestaan de uit de heren P. J. W. van Aart- sen, Amsterdam, A. Hartman, Am sterdam, P. Knijnenburg, Wassenaar, O. Moeke, Heemstede, L. Rehorst, den Haag, J. de Ridder, Alkmaar en H. Steman, Voorburg, geschorst we gens zijn voor de motorsport en de K.N.M.V. schadelijke gedragingen. De schorsing houdt verband met de houding van de motorrennersbond aangenomen bij de races te Tubber- gen, welke houding schadelijk voor de K.N.M.V. wordt geacht. De Motorrennersbond verklaarde hiermede geen genoegen te nemen. De bond behartigt de belangen van zijn leden bij races, en toen deze bond dan ook bij het voeren der on- derhandelingen over de races te Tubbergen werd gepasseerd, heeft het bestuur de leden verboden daar te starten. Verschillende renners heb ben naar aanleiding daarvan hun inschrijvingen geannuleerd. Races te Zuidlaren. In de te Zuid- laren gmouden races werden prij zen gewonnen door de volgende rij- ders uit ons rayon: 125 c.c. P. Zaag- man uit Oosterhogebrug 3e pr.; 500 c.c. H. Swalve, Hoogezand le pr. SPEEDWAY RACES. Engels team naar ons land? Er worden pogingen in het werk ge steld om in het kader van de sport- uitwisseling een team Engelse rij- ders naar Nederland te laten ko men. Indien men hierin slaagt zul len deze Engelsen op 9 September te Amsterdam tegen de beste Neder- landse rijders moeten uitkomen. BOKSEN. Wedstrijd om het kampioenschap bantamgewicht. Op 29 Augustus zou te Manchester een gevecht plaats hebben tussen de Engelsman Pater Kane en de Franse titelhouder Théo Medina, om het Europees kampioen schap bantamgewicht. Deze match moest echter worden uitgesteld, om dat Kane lijdende is aan ontsteking van de handen. De wedstrijd is thans vastgesteld op 19 Mei a.s. Woensdag 27 Augustus: 18.15 'Die Stem van het Noorden. 18.35 R.O.N.-sextet o.l.v. L. Drenth. 19.Hilversum II. 19.15 Landbouwkwartier. Ir. B. H. Olthoff, Rijkslandbouwconsu- lent in algemene dienst, spreekt over: „De zaadteelt van rode en witte klaver". 19.30 Gram.muziek. 19.45 Noordelijk strijdkrachtenpro- gramma. 20.Sluiting. Donderdag 28 Augustus: 18.15 De Stem van het Noorden. Het eeuwfeest van 't Drents Land- bouw Genootschap. 18.35 Henk Dul, piano, speelt Prélu dé en Fuga in D gr. t. van Joh. Seb. Bach en Sonate in As gr. t. van L. van Beethoven. 19.05 Landbouwactualiteiten. 19.15 Groninger kwartier: „De ge schiedenis van Groningens ont- Z6t". 19.30 Sluiting. Vrijdag 29 Augustus: 18.15 De Stem van het Noorden. Hierin o.a. „Het Jaarmarkt- feest Bolsward 1947" 'n vraag- gesprek met burgemeester J. G. S. Bruinsma. 18.35 Philip van der Hak, viool en Piet Molenaar, piano. 19.Hilversum II. 19.15 Literair kwartier. Marten Brou wer spreekt over „Simson" van Fedde Schurer. 19.30 Sluiting. Zaterdag 30 Augustus: 18.15 De Stem van het Noorden. 18.30 Hilversum II. 19.Drs. Fop I. Brouwer: Petrole um in Drente's grond. 19.15 Noordelijk weekoverzicht. 19.30 Sluiting. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK HOOGEZAND—SAPPEMEER. Geschiedenis. Balen, Van. Nederland en de A.B.C.- woord vlug te ontvangen daar anders Wohl^Karpl de mnppliilrhPHH niot vvoni. ivaiel de Gioote. de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat het intussen zal blijken, dat ons personeel voltallig is". „Ik hoop binnen enige dagen ant- woord te hebben". Zo kwam Sealson's neef Sid Mor ton onder de schuilnaam Georges Birdley op de Sinnisfaere-fabriek. (Wordt vervolgd.) Franse romans. Romains. Les hommes de bon vo lonté. Dl. 22. Les travaux et les joies. Begeer. Sprookjes van de tuin. 8—- 10 jaar). Cramer. Otje de Bas. (6—9 jaar). Roggeveen. De jongetîs van de Kla- verwei. (10—12 jaar).

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 4