„De Zonde in PLAATSELIJK NIEUWS Krasse woorden van woordvoerder R. V, D, te Batavia De macht van de Dressuur. Zi Verschiilende arrestaties wegens zwarte handel Een onverantwoordelijhe jeep-bestuurder Verenigings-Mededelingen INDONESIE BIOSCOOP HOOGEZAND Distributienieuws DENKT ER OM BIJ SNEL-VERKEER GEEN ALCOHAL. Officiële publicatie's BURGERUJKE STAND Margreeth Woltjes is een jonge' Go schrijfster. Of zij jong in jaren is zij weet ik niet, maar haar carrière als de schrijfster is jong. Zij begon deze loopbaan met een bundel gedichten ,,Het Vreemde Hart", en thans is er een proza-werkje van haar versche- nen, „De Zonde in Gods Tuin". (Uitgave Uitgeversmij. Holland te Amsterdam; prijs f 3.90) Zonder enig voorbehoud kunnen wij dit proza-werkje een goed boek noemen. Op uitstekende wijze zijn de karakters van de hoofdpersonen getekend, echter zonder te ingewik- lteld te worden of te uitvoerig om de gemiddelde lezer te kunnen blijven boeien. Dat „De Zonde in Gods Tuin" een Christelijk boek is, blijkt reeds uit de titel. Maar dit Christelijk ca chet is niet naar de voorgrond ge- drongen, zodat het hinderlijk wprdt voor lezers van andere opvattingen Dit Christelijk cachet is uitgewerkt tôt een noodzakelijkheid voor het geheel, omdat daar zonder het con- flict niet zo treffend getekend had kunnen worden. Bijzonder treffend zijn ook de ge- deelten van het boek waarin het zie- kenhuisleven geschilderd wordt, waarin de verpleegsters mensen wor den, met menselijke fouten en men- selijke hartstochten. Hierbij sluit aan de tekening van twee milieu's, dat waarin Renske Romeyn, een ver- pleegster, is opgegroeid, en dat waaruit Martin Keyzer is voortge- komen, schrille tegenstellingen. heer dant der Renske Romeyn is verpleegster in een ziekenhuis. Tôt haar patiënten behoort Martin Keyzer, een jonge- man, wiens been verbrijzeld is, en jegens wie zij genegenheid gaat koes- teren, een genegenheid die spoedig in liefde overgaat. Maar tussen hen ligt een diepe klove. Renske is Culturele Problemen. zel vei I veij tin mo in is De tin sch tje Ma He nie zoni ze het1 hep der vri« laat mei vor D ger de, troi lijkl •moe geb E en tege zaaf korr dwi. niet A tuss laat, BIJ O sche Hij Rorr „L' loozi ble" verh ANI De reedi Ziek Vriji meni was Vab In stem same licht bouw spree Regii Ir. B suler onde witte Een vriend van mij was reeds voor de oorlog lid van een grote partij die het Nat.-Soc. fel bestreed. Als tijdens de bezetting Max Blokzijl voor de radio kwam, draaide hij onmiddellijk de knop om, en een_ in de bus gede- poneerde Vova, werkte hij met een etensvork de deur weer uit. Hij wil- de er absoluut niets van horen of le- zen. Een goed Nederlander dus. Als je hem vroeg hoe hij tegen iets kon zijn waar hij niets van af wist, antwoordde hij nijdig: omdat er niets van deugt. Zijn overtuiging was dus niet een conclusie van on- derzoek en denkend oordeel, doch berustte op een fanatiek geloof door eenzijdige voorlichting. De bezet- tingspraktijk bevestigde zijn geloof en na de oorlog werd hij weer lid van zijn partij waarmee hij het al- tijd roerend eens was, en wiens tac- tiek en handelswijze hij altijd bereid is te verdedigen. Al zou die partij ook nôg zo „tacties" manoeuvreren en kronkelen dat ze uiteindelijk het- zelfde zou voorstaan als wijlen de N.S.B., dan nog zou mijn vriend haar verdedigen. Hij is om zo te zeggen: hokvast. Evenals een waakhond op een boerenhoeve, gromt hij tegen ieder die het erf wil betreden; of dit een dokter of een boef zou zijn, maakt geen verschil, evenmin zou een verklarend woord hem van het bijten afbrengen. Men zou hier kun nen spreken van hondentrouw, een blinde, instinctieve liefde voor zijn partij, en ook al zou al het Idéalis me daarin zijn gestorven, zou hij nog het tegendeel koppig vol houden Mijn vriend is een goed man, maar hij mist de moed en het vermogen om objectief en zelfstandig te kunnen oordelen. Tallozen zijn zo als hij, ge vaarlijk voor de gemeenschap door hun goedheid en kinderlijk vertrou- wen. Niet hun wil of Ideaal ligt ver- ankert in de partij, maar ze zijn be- tovert door diens machtige dressuur. Mensen, die in het gewone leven het best met elkaar kunnen vinden, wor den vijanden als hun respectievelijke partij of kerk in het geding is. Nooit geeft een van de twee iets toe of toont zich bereid ongelijk te beken- nen, ze kunnen dit eenvoudig niet omdat de macht van de dressuur hun onredelijk heeft gemaakt. Alleen op het advies der dressuur kunnen ze plotseling in vrienden veranderen. Ze vechten op de krachten van ge loof en liefde, geïsoleerd en blinde- lings, omdat ze het zedelijk oordeel missen dat hun hart en oog open( doet stellen voor argumenten van 31 buiten. Inplaats van opgevoed te m^r|f£ zijn tôt ontvankelijkheid en begrip, zijn ze afgericht op het aanvaarden van één wijsheid en één waarheid. De geschiedenis heeft geleerd, dat wanneer de maatschappelijke pro blemen dringend aan de orde zijn gesteld, niet het zedelijk oordeel de oplossing wordt voorgelegd, doch de bedoelde machten door loven, bieden ofvechten, de wereld van de ene teleurstelling in de andere storten. In théorie berust bijna elke groepering op een hoger menselijk principe, doch in de praktijk wordt meestal de houding bepaald door een gecamou- fleerde vorm van het eigenbelang, en omdat elke machtsvorm, van links of rechts, op verwezenlijken en ver overen is ingesteld, zijn ze in wezen allen dictatoraal. Een gesloten ver- drag van machten waarvan een meerderheid, z.g. democratisch, de wet dicteert. En omdat deze mach ten drijven op dicipline en volg- zaamheid, leven we voortdurend op een vulkaan waarvan het gevaar voor uitbarsting vermindert naar- mate het redelijk en objectief oor deel doordringt in de hoofden der mensen om hun harten te ontsluiten jegens elkaar. Niet uit blind geloof of volgzaamheid, maar uit vrije en zelfstandige keur, naar het zedelijk bewustzijn dat in elk mens aanwe- zig is, welke, indien zij onvervalst blijve, de enige macht is die ons kan behoeden, om door een maatschap- pelijk probleem tôt barbarisme te vervallen. S. d< merke naar na he Holm gemaa ging. Seal met ej betuig nomer over 1 „En hebt i „Zel naar i „Gei zover Sinnis „Nei rect!" »Hoi „Sin' gegevt de spii „Wa looft, van e« „He1 ben ei waarhl goed, sieën ontzetl gen, dienst Fran Dat or de woi zame meer c SAPPEMEER. Als lid is aan dej Wegens frauduleus slachten en' o"'""*'Tnhpt'rafï Commissie voor de uitvoering van de zwarte handel op grote schaal wer- - - - receptie NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. instellingen. U ziet er zijn vele moge- lijkheden. °on^dag 4 Sept, hoopt de wij vestigen de aandacht van aile H. Broersma groepscomman- personen van 65 jaar en ouder de Rijlcspolitie zijn 30-jarig mogelijkheid om voor uitkering te T^eJe"ù krachtens de noodwet ouderdoms- voorziening in aanmerking te komen. w _jr 0ViniiHpn T_j~ -i i ni aauiiici tvixig te ivuiucii. Noodwet-Ouderdomsvoorziening toe- den gearresteerd J. R„ H. B. en G. H.,' „pH,.r.nJp _if_ f 1 :anJi dîft J™ °ok hun> die eni£e inkomsten uit be-[ voegd de heer J.x Talens, alhier. allen te Foxham, alsmede een vrouw drUf of vermogen hebben, wordt ge- gevoegd Het fanfarecorps H.-S. zal he- denavond een concert geven in het park alhier. Het concert vangt aan om 7.30 uur. Het programma luidt: Aux bords du Rhin, Mars van Her zer; Ouverture Marion van Hessing; Engelandvaarder, Mars van Schild; Fantasie van Wilhelm Tell, Rossini; Voorwaarts Mars, Willem Ciere: Fan tasie Een Schone Meimorgen, Bisse- link; Sons of the brave, Bidgood, Dit concert wordt de Sappemeer- sters aangeboden door de V.v.V. Belanghebbenden worden erop attent gemaakt, dat seizoenkaarthou- ders van de V.yjf. hedenmiddag van 46 uur aan het contrôlehokje nog plaatskaarten voor de langebaan draverijen, welke Zondag plaats vin den, kunnen krijgen, tegen geredu- ceerde prijs. Zondagmiddag worden geen kaarten tegen verlaagde prijs meer verstrekt. (De gereduceerde kaarten zijn verkrijgbaar aan het contrôlehokje le rang). Maandag had de Buurtvereni ging Middenstraat een uitgaansdag voor de kleintjes georganiseerd. Des morgens om 8 uur gingen ze via Zuidlaren naar Norg, waar de dag in de bossen werd doorgebracht met diverse kinderspelen en waar ze werden getracteerd. 's Avonds om 7 uur kwam het kroost bezweet en bestoven weer thuis. HOOGEZAND. Vandaag opent cle heer H. C. Prenger zijn nieuwe bloe- îneuzaak aan de Kerxsu-aat, die hij de naam heeft gegeven ,Morgenzon'. Een dezer dagen hebben w'j oen kijkje genomen in de nieuwe zaak, die niet alleen een verbetering bete- kent voor de bloemenzaak van de heer Prenger, maar ook voor het as pect van de Kerkstraat. De bëide étalageramen bestaan aan de bovenkant van glas in lood ruiten waarin de wapens van Hooge- zand en Sappemeer zijn gevat. De- zelfde wapens vinden we op de lieht- bak, die de aandacht van de voorbij- gangers trekt. Er is een rieonverlichting aa.nge- bracht, die aan de zoldering de vorm heeft van een rozet. Verschiilende uitstalkasten zijn gemaakt, waïirvan een speciaal voor glas- on aarde- werk. Ailes ziet er fris uit, geschilderd in lichte tinten, terwijl de kleine toonbank bij het geheel volkomen aansluit. De bloemenbinderij ligt juist achter de winkel. Ook het woonhuis is geheel ver- bouwd. Ailes bij elkaar: het perceel Kerkstraat 32 heeft een gedaante- wisseling ten goede ondergaan. De verbouwing van het huis ge- schiedde volgens plannen- van de ar- chitect G] J. Wichertjes, Sappemeer; 't timmerwerk werd uitgevaerd door de Fa. H. Hoving, het schilderwerk door de Fa. H. Lentz, electriciteits- aanleg Fa. J. Bodewes, Martenshoek, inrichting Fa. Deuntje, Hoogezand en sanitaire aanleg Fa. Hensel. Wij vroegen de heer Prenger waar- om hij zijn zaak ,,Morgenzon" ge- noemd had. ,,In de eerste plaats", zo luidde het antwoord, ,,staat 's och- tends de zon op het winkelraam. Ver- der heb ik jarenlang gewerkt bij de Fa. L. Sol te Delfzijl, wiens zaak eveneens ,,Morgenzon" heet. Maandagavond werd in het ca fé Smit aan de Spoorstraat ten ver- zoeke van de Erven van Mevr. A. Gibcus, door de notaris J. L. L. C. Hoogenboom, publiek verkocht de dubbele behuizing gelegen aan de Smitslaan 30 en 32, groot 20.10 A. Koper werd de heer J. T. Bôrger te Groningen voor een bedrag van f 40.50. In verband met zwarte handel in tabak en textielgoederen zijn door de C.C.D. enkele arrestaties ver- richt. Gearresteerd werden A. N. te Hoogezand en R. E. te Sappemeer. Een vervener verkocht een par tij turf, aan de landbouwer D. te Kalkwijk, tegen een „zwarte" prijs. Op het vervoerbiljet was een prijs vermeld, die belangrijk lager was, dan de betaalde som. Tegen verkoper en koper is proces-verbaal opge- maakt. Een andere vervener heeft turf tegen te hoge prijzen verkocht aan personen gevestigd te Westerbroek en Waterhuizen. Ook tegen deze ver vener is proces-verbaal opgemaakt. Dinsdagmiddag stak Mevr. firent, wonende aan de Knijpslaan, de Hoofdstraat over bij het Postl^antoor. Vermoedelijk heeft zij daarbij niet voldoende uitgekeken. Zij werd ge- grepen door een uit de richting Gro ningen komende auto en van de fiets gëslingerd. Nadat een arts eerste hulp had verleend, werd ze naar haar woning vervoerd. De bestuurder treft geen schuld. Omtrent de uitvoering welke het Nederlands kamerkoor o.l.v. Fé lix de Nobel in de Ned. Herv. Kerk te Hoogezand zal geven, vernemen wij het volgende: Er heeft zich een conjité gevormd bestaande uit de heren K. J. Bakker, F. Nienhuis en G. W. Verver (allen te Hoogezand), Pastoor Westèrman, Foxham en G. Siems en L. Smid (te Sappemeer) dat zich tôt taak stelt het concert voor te bereiden. De plaatskaarten zullen in de eerste plaats worden verkocht aan leden van zang- en muziekverenigingen. Men rekent hierbij op de medewer- king van de besturen. Welke werken zullen worden uit- gevoerd staat nog niet vast, doch zeker is dat er werken bij zullen zijn van Palestrina, Bruckner. Diepen- brock, Valerius alsmede een aantal volksliederen. Indien deze avond slaagt zal men trachten de komende winter meer- dere van dergelijke avonden te orga niserez te geven door beroepsmusici, hetzij op vocaal, hetzij op instrumen- taal gebied. mien le x uAiiuiii, diMiieue een viouw Veel vrienden heeft verworven zeker «'mus™ uc»»cu, wegens medeplichtigheid. In verband niet aan belangstelling ontbreken I tdvlseerd' z!ch tot de daarvoor met deze zaak is tegen verscheidene hun gemeente gevormde commissie personen proces-verbaal opgemaakt. SIDDEBUREN. In de gehouden ver- te wenden. Aile kopers zullen worden geverba- liseerd. gadering van de oudercommissie der o.l. school alhier, werd, in verband Een voorbijganger bemerkte het vertrek van de heer H. Wals begin van brand in de schuur aan Amenka, tot lid benoemd de de Kielsterachterweg, toebehorende Auper aan de gedetineerde Venema. Hij hield een passerende jeep aan, en verzocht de bestuurder, die over Kiel- windeweer zou rijden, om bij een café de Politie te Hoogezand van de brand in kennis te stellen. Opbellen in het bewugte café bleek echter niet mogelijk, daar het 's avonds laat was en men geen doorverbinding had. De bestuurder van de jeep was toen zo onverantwoordelijk door te rijden en de schuur rustig te laten branden. Gelukkig werd het vuur kort daarna gezien door een politie-agent, die onmiddellijk de brandweer alarmeer- de. Deze wist erger te voorkomen. De Christelijke Besturen Bond ZUIDBROEK. Uitslag wedvlucht P.V. „De Snip" vanaf Roermond, (afstand 228 km., los 9 u., aank. le duif 1 u. 4 min. 5 sec.): B. Zuidema 1, 3, 20; H. Zuidema 2. 10, 11, 16, 17, 25, 26; A. v. d. Wijk 4, 21; J. Zuide ma 5, 6, 14, 15; F. Brust 7; J. Smit 8, 9, 12, 18; E. Viswat 13, 19, 23, 24; K. Brouwer 22. In het hôtel Dost hield de be- grafenisver. „Eigen Hulp" een bui- 'tengewone ledenvergadering. Een bestuursvoorstel om de contributie van f 2.tot f 3 p. j. te verhogen, werd aangenomen. De voorzitter sprak een dankwoord tot de heer W. v. Bergen, die gedu- heeft het voornemen om zitting te rei)de 30 jaar als bestuurslid der ver houden tot het geven van inlichtin- gen bij het invullen van formulieren voor de Noodwet-Ouderdomsvoorzie ning. Deze zittingen worden gehou den in hef lokaal achter de kerk te Winkelhoek. Bijzonderheden worden per advertentie bekend gemaakt. eniging werkzaam is geweest. MUNTENDAM. Postduivenver. „De Vriendenkring" hield een wedvlucht VOETBALVER. „H. S. C." Zilveren Steen Tournooi, Arnhem. De opstelling van H.S.C. I voor dit tournooi luidt: P. Hofkamp, F. Wubbeling, F. Olthof, R. Tempel, J. v. d. Huizen, J. Pik, H. Schut, J. Schomaker, B. Pool, H. Blijham, D. Eleveld. Res.: J. Koeneman, T. Kuitse, A. Reinders. Vertrek per bus om half zeven pre- cies vanaf Hôtel „Struvé". GYMN. EN ATHL.VER. „H.-S." Maandagmiddag a.s. sportdemon- stratie van de NIWIN. Onze dames doen hieraan mee met de knotsoefe- ningen en het nummer paardspringen Optreden om precies 4.30 uur. Sport- terrein achter het Instituut Hommes. Kleden in de Turnhal. Générale re- £>etitie Maandagmorgen om 10 uur bij Faber. Aanvang der lessen de volgende vanaf Roermond, een afstand van 224 w?.fr ,°P W°ensdaS om 4.30 uur, ter km., waarvan de opbrengst ten bate! volgende lesrooster voortaan van de T.B.C.-bestrijding komt. In Seldig is: concours waren 136 duiven. De aan- Dinsdag: 7 8 uur M. Illa; 8- Een woordvoerder van de Regerings Voorlichtingsdienst te Batavia heeft zich zeer scherp uitgelaten tegenover de republiek. Hij verklaarde dat de machiavellistische methoden van de republiek uitgebannen moe- ten worden en dat de moedwilligheid waarmede de bevolking van binnen en buiten de republiek opgeofferd wordt aan de belangen van een groepje profiteurs, collaborateurs en dilettanten teniet gedaan moet wor den. Hij eindigde met de mededeling: „Iedere beoordeelaar zal het duide- lijk zijn, dat bij de politionele actie de zwaarste misdadigers nog niet ge- pakt zijn en dat zij integendeel nog voortdurend hun werk voortzetten. Niemand, die de situatie kent, zal het derhalve verbazen, wanneer de re- gering tenslotte besluit aan het roversnest een eind te maken". Van regeringszijde heeft men weinig instemming getoond met deze uitlating. Als tegenhanger van deze scherpe uitlating willen wij stellen een ver- klaring van de heer Koos Vorrink, voorzitter der P. v. d. A., deze luidt: „Thans, nu ingevolge de beslissing van de veiligheidsraad internationale rapporteurs aangewezen zijn, dient men dergèlijke situaties aan hen voor te leggen om de Veiligheidsraad mede verantwoordelijkheid op te leggen voor de beslissing, of wij de mensen uit republikeins gebied al dan niet moeten helpen. Wij zijn hierdoor tevens verzekerd, dat ook een bepaalde politionele actie niet zal worden uitgevoerd zonder voorafgaand internationaal over- leg. „HOE GROEN WAS MIJN DAL" Vandaag en morgen draait in de bioscoop een film, die zich afspeelt in mij n werkerskringen, „Hoe groen was mijn dal". Het is een tragédie van het betere soort. Een mijnwer- kersgezin, dat leefde, werkte en ge lukkig was wordt getroffen door vele en rake slagen van het noodlot, die het gezin uiteenscheuren en de deu- het huis openen voor de KIEL-WINDEWEER. In 't café ko"Lst was als voigt: T. Daniëls 1, J, 9 Da-1 ren van aood. 9, 26, 50, 56; T. Bouwmeester 2, 5, ^a; 15, 16, 18, 19, 21, 23, 37, 49; J. de Vries ^0 M Ilb; 6.30—7.30 J. II en III; 3, 31, 55; Gebr. Meijer 4, 25, 43, 46a. 7-30—8.30 Dames Jun.; 8.30—9.30 61; B. de Vries 6, 11, 29, 51; H. Pater, HeJen Sen.; 9~.30—10.30 Heren. 8, 18, 33; R. Grofsmid 12, 20, 22, 52,1 £atT^daf 1-30—2.30 Kl. M.; 2.30— 62; S. Bos 13, 34, 46b; H. Veendorp 3-30 Kl. J.; 3.30—4.30 M. la; 4.30— 14, 17, 38, 42; J. P. Bos 24, 27, 39, 35, 5 M- Ib; 5.30—6.30 J. I. van zaaiKiaxien oesiona aeen ammo 54î J Veenhuizen 38, 30, 41, 48; Sj Gaan?e laten e,en °Pwekkend daar vell leden reeds zelf hadTen Grofsmid 32, 36, 45, 47, 53, 57, 58, 59; horen om de lessen geregeld aangekocht. Aan het Centraaf"bu" v. Dijk 40; A. Grofsmid 44. reau zal worden besteld 80.000 kg. I Het ongeveer een-jarige zoontje staande lesrooster moseliik noe- enisre directe leve- van de fam. Naayer, wonende aan de1 wfittiL komt m0gelljk nog emge Polder, trapte een pot met hete thee JZ g ng Komt ,,Centrum" vergaderde de landbouw- vereniging ,,Kiel-Windeweer" o.l.v. de heer L. Lambers. De leden betaal- den de ontvangen meststoffen. Aan de V.B.B. werd voor zijn vee- keuringen een subsidie verleend van f 10. Voor verschiilende aanbiedingen van zaaigranen bestond geén animo, Ammon-salpeter voor ring. Voor een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht op 11 Sept. a.s. gaven zich enkele leden op. De secretaris deelde mede, dat het monster Kali van de eerste zending een gehalte had van 39.2 zuivere Kali. Vervolgens werd een ingekomen schrijven van de àfd. Meeden der Gr. Mij. van Landbouw besproken, waarin de loon- en prljspolitiek van de "Regering sterk werd veroordeeld. Men kan met de strekking van het stuk meegaan, maar vond de toon te revolutionnair. NIEUW-COMPAGNIE. Maandag vergaderde de Coôp. Landb.ver. „Kiel-Çompagnie" in café „De Dam". Ter kennisname van de leden wordt gebracht een door de afd. Meeden v. d. Gron. Mij. v. Landb. aan de Stichting voor de Landb. ge- richt schrijven. De felle, maar zeer juiste bewoordingen, waarin deze brief was gesteld, gaf aanleiding tot adhesiebetuiging. Vani het C.B. werden 500 bl. K 40 aangekocht, terwijl aankoop van N. zal volgen. Voor aankoop van nieuwe zakken bestond grote interesse. HARKSTEDE. Gedurende deze' winter zullen in het Dorpshuis cur- sussen gehouden worden in naaien, knippen en E.H.B.O. Indien een le- rares disponibel is zal tevens een cursus worden gehouden in koken. SLOCHTEREN. Evenals het vorige jaar organiseert het Landelijk Comité van de Niwin een Kerstpakketten actie voor onze jongens in Indië. De afd. Slochteren wenst deze actie krachtdadig te steunen. Het einddoel is 155000 pakketten naar Indië te sturen. Iedere jongen overzee moet in de maand December een Kerst- pakket ontvangen. Met Kerstmis zal elke soldaat in Indië, waar hij zich ook bevindt, persoonlijk ondervinden dat hij niet vergeten is en wij in het Moederland met hem medeleven. De mogelijkheid bestaat nu om een per soonlijk cache* aan deze pakketten te geven. Het comité stelt etiketten be- schikbaar voor f 5.^gelijk aan de kostprijs van een pakket. Op dit eti- ket wordt de naam en het adres van de koper (koopster) vermeld en op een pakket geplakt. Uiteindelijk krijgt dus iedere soldaat een pakket waarôp de naam en adres van de schenker voorkomen. Schikt het U niet f 5.uit te geven. Ook dat is geen bezwaar, U kunt het in combi- natie met anderen doen. Men schrijft dan de namen van de schenkers ge- zamenlijk op het etiket. Ook bestaat hiertoe de mogelijkheid voor vereni- gingen, personeel van bedrijven en om, en werd dermate gewond dat dr. Rijken uit Zuidbroek onmiddellijke opneming in het ziekenhuis te Gro ningen noodzakelijk achtte. Het bestuur van de Algemene Oranjevereniging heeft besloten geen feestelijkheden te organiseren in ver band met het desbetr. verzoek van H.M. de Koningin. De inwoners wor den verzocht te vlaggen op 1 Sept. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield Zondag een wed vlucht vanaf Roermond. De aan- komst was als volgt: D. Bijlholt 1, 5, 9, 10; H. Feiken 2, 12, 16; H. Drent 3; J. Schiphuis 4, 15; H. "Meijer 6, 14, 17, 23; N. Jager 7, 11; M. Jager 8, 20; H. Wolthuis 13; J. Tonkens 18, 22; E. Meuken 19 en H. Bouwman 21. VEILINGSVER. H.-S. Vrijdag 29 Aug. 1947. Platglaskomkommers 1 f 56.50; Idem 2 f 44.20; Witte komkommers I f 1012; Idem 2 f 810; Meloenen f 1464 per 100 stuks. Tomaten A f 1820; Tomaten B „S. V. H." Afd. Handbal. De voor morgen Zondag vastgestelde wedstrijden te gen Eendracht (Assen) gaan niet door. Deze zijn nader bepaald op Zondag 7 Sept. Eendracht komt dan met een dames- en herenploeg. Ge- tracht zal worden tevens een tegen- partij voor ons 2e heren-elftal te krij gen. R.K. VOETBALVER. „KWIEK" B-Adsp. Amicitia;Kwiek. Aanv. 3 u. Kweekschoolterrëin. T. Scholte, G. Londeman, T. Steen- huis, G. de Wit, H. Bodewes, R. Bo dewes, J. Swart, J. Guns, J. Londe man, A. Drent, B. Mulder. Reserve's: A. Koeneman, J. Teuben, C. Bode wes. Vertrek per fiets om half twee vanaf Hôtel Faber. Leiders: B. Schol te en J. Bakker. nen f 3436; Peen f 11.3015; Drui- ven f 108135; Rabarber f 22.40; Rode kool f 69.90; Witte kool f 6.30- 7.70; Savoye kool f 12.2012.50; Prei f 2833; Andijvie f 5.209; Augur- ken A f 6568; Augurken B f 30 33 per 100 KG. Kropsla 1 f 5.208 per 100 krop. RECHTSZAKEN. ECON. RECHTER, GRONINGEN. H. H. te Muntendam ruilde te Vlagtwedde 5 pond spek tegen an dere artikelen, en werd daarom ver oordeeld tot f 15 boete. Voor een- zelfde feit werd hij reeds eerder tot f 15 boete veroordeeld. f 16 90 17 80- Tnmstpn r f 16 90 I DISTRIBUTIEKRING HOOGEZAND 16 40 PronkbJn^, f 38 10-4^80 MET AGENTSCHAP SAPPEMEER. 'i l d0n" f 38.10—41.80,. Werkkleding. Van 2 t/m 5 Sept. pL„ r ;9n f"Sen,- °J wordt nogmaals de gelegenheid gege ven voor het aanvragen van werk kleding voor hen, die in Mei of Juni geen aanvraag indienden. Dit geldt zowel voor collectieve- als individuele aanvragen. Arbeiders van de Ned Heide Mij. moeten zelfstandig aan vragen. Reeds ingediende collectieve aan vragen kunnen niet worden gewij- zigd. Aanvulling schéma uitreiking bon- kaarten Hoogezand. Uitreiking bonkaarten 711 enz. aan de niet-zelfverzorgers van de Verl. Hoofdstraat vindt plaats op Woens- dag 3 Sept, yan 23 uur. Sluiting kantoren. Maandag 1 Sept, zijn onze kantoren gesloten. De Maandag-detaillisten dienen hun bonnen in te leveren op Dinsdag van 2—4 uur en de slagers op Woensdag van 912 uur. DISTRIBUTIEKRING HOOGEZAND Agentschappen Zuid- en Noordbroek Uitreiking Bonkaarten enz. De uit reiking bonkaarten 711, lie en 12e période, voor voedingsmiddelen aan zelfverzorgers en aan niet-zelfverzor gers benevens tabak-, versnaperings- en tabak/versnaperingenkaarten ge- schiedt te Zuidbroek op: Donderdag 4 Sept, van 912 uur voor de nummers A 1A 190; 2 4.30 uur A 191—A 225 en B 1—B 150. Vrijdag 5 Sept, van 912 uur B 151—B 245 en C 1—C 90; 2—4.30 uur C 91C 110 en D 1D 169. NOG 200 GRAM VLEES. Nog een extra bon aangewezen. Buiten» de in de bonnenlijst aan gewezen bonnen voor vlees is voor het tijdvak van 29 Augustus tot 13 September ook nog aange wezen bon L 03 Vlees (voor perso nen geboren voor 1943) voor een extra rantsoen van 200 gram vlees. In totaal krijgt men de ko mende twee weken dus 600 gram vlees. BEDRIJFSVOETBAL. Programma voor a.s. week, aanv. 6.30 u. Dinsdag: KoenemanMotké, terrein Gasfabriek; Chemica II Bakkers, terrein W.A.S.; Maandag: PatjeMulder, terr. W.A.S.. Woens dag: W.A.S.—Spaco. (De laatste wedstrijd gaat niet door wegens terugtrekking van Spaco, doch wordt voorlopig geacht te zijn gespeeld). NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. De Voorzitter van de Commissie voor Onderzoek Noodwet Ouder- domsvoorziening, te SAPPEMEER, brengt ter kennis, dat de uitgifte van formulieren om voor een uitke ring in aanmerking te komen, zal plaâts hebben op de navolgende da gen en uren: Bureau Sociale Zaken, Molenstraat 4. Dinsdag 2 September van 9 tot 11 uur de personen met de beginletters G en H en van 18 tot 20 uur I, J, K. Woensdag 3 September van 9 tot 11 uur de letters L en M en van 18 tot 20 uur de letters N, O, P. Donderdag 4 September van 9 tot 11 uur de letters R en S en van 18 tot 20 uur de letters T, U, V. Vrijdag 5 September van 9 tot 11 uur de letters W, IJ, Z en van 18 tôt 20 uur degene die op het voor hun Buitendien zal zij niet nalaten te letter vastgestelde uur verhinderd spreken tot de bezoeker, omdat ook' waren. hier de spoorwegen een belangrijk' Zij die niet in staat zijn persoon- tv? j 8 m j verze* hebben gehad. Hjk de formulieren af te halen, wor- Lit de aard der zaak moet men in den verzocht hiervan mededeling te deze rolprent geen pathos of over- doen aan bovengenoemd bureau, drijvmg zoeken: strak is het rythme,' De navolgende bewijsstukken die- en uitstekend de fotografie. Een film. nen worden medeegbracht: Trouwboekje, Aanslagbiljet Rijks- inkomstenbelasting, eventueel ver- mogensbelasting, Polissen Levens- verz., Lijfrenten, beslissingen waarbij hen pensioen of lijfrenten zijn toege- kend. Beslissingen van toegekend wacht- geld, be wij zen van inkomsten u'ît vruchtgebruik. Eigendomsbewijzen van onroerende goederen als woningen, landerijen, Spaarbankboekjes en saldobiljetten van de girodienst e.v. Bank, huurcontracten, effecten en andere geldswaardige papieren. De Voorzitter van de Commissie van Onderzoek A. KIEWIET. Een film, die de toeschouwers boeit, en die een onvergetelijke in- druk achfer laat, omdat zij een stuk weergeeft uit het werkelijke leven. Eens was het dal groen, en eens was er een gezin, dat gelukkig was. Een der hoofdspelers in de beken- de film „Mrs Miniver" zult ge in deze film terugvinden, die zeker niet op een lager plan staat als „Mrs Miniver" „Het gevecht der Spoorwegen" Onder de vele verzets-filmen, die hier gedraaid hebben, neemt die van deze week al een bijzondere plaats in. Niet alleen omdat het de verzets- film is van de Franse „Cheminots", van de Franse Spoorwegmensen, maar ook omdat het „dode" machi- ne-materiaal, emplacementen, stati ons, locomotieven, hier zulk een be- langrijke roi speelt naast die van de mensen, de ingénieurs en de arbei ders, die niet nalaten te saboteren. die belangrijk en zienswaardig is. V. V. H.-S. A.s. week veiling op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Sappemeer, 29 Augustus 1947. Voor deze uitreiking dienen aile Tweede Distributiestamkaarten te worden meegebracht, alsmede de thans geldige bonkaarten, waaraan linksboven de inwisselingsbonnen voorkomen. Losse inwisselingsbonnen h mogen niet worden aangenomen. Werkkleding. In het tijdvak van 2 Sept, tot 5 Sept, wordt alsnog de ge legenheid opengesteld tot het indie- nen van collectieve en individuele aanvragen om werkkleding, doch uit- sluitend voor die bedrijven en perso nen, die nog in het geheel geen aan vraag hebben ingediend. Zij, die wel hebben aangevraagd, doch hierop nog niets hebben ontvangen, behoe- ven dus niet weer aan te vragen. N.B. Maandag I September zijn de kantoren gesloten. SAPPEMEER 21 t/m 27 Aug. 1947. Geboren: Klasina Rika, d. v. Hin- drik Schrik en Jantje Jungman; Frouwko Hendrik, z. v. Berend Re- deker en Jantje Blijham; Jantina, d. v. Harm Dallinga en Bertha Vels, won. te Hoogezand; Derk Jakob, z. v. Albert van der Laan en Johanna Pronk; Gerhardus, z. v. Harm Wil lem Nieborg en Dirkje Veenstra, won. te Hoogezand; Rudolf, z. v. Gerben Abram Faber en Hinderkie van der Laan; Marchien, d. v. Ipe v. Wijk en Egberdina Berendina Bats. Overleden: Willem Moedt, 33 j., echtg. v. Aukina Smid, overleden te Groningen. HOOGEZAND 14 t/m 20 Aug. 1947. Geboren: Simmigginus, z. v. Arend Noordhof en Hinderika Brugge, Mar tenshoek; Aaltje, d. v. Onno Heer- lien en Aaltje Sanders, Hoogezand; Annechina Zwaantje, d. v. Dirk Kuik en Annechien Jantiena Hamminga, Hoogezand; Gezinus, z. v. Gezinus Ruiter en Aaltje Tepper, Martens hoek. Ondertrouwd: Trijnko Strootman, 29 j., Noordbroek en Eltje Stol, 29 j., Hoogezand; Roelof Meijer, 23 j., Foxhol en Eefke Trôling, 21 j., Hoo gezand; Aloijsius Lovinus Couwen- berg, 26 j., Amsterdam, laatst te Hoogezand en Wilhelmina Catharina Boiten, 22 j., Amsterdam, laatst te Hoogezand; Johannes Wiltjer, 23 j., Hoorn, laatst te Slochteren en Alber- dina Blaauw, 23 j., Hoogezand; Gé rard Egbert Harm Lijftogt, 24 j., Borne .laatst te Hoogezand en Ger- da Alide Smit, 21 j., Hengelo; Har- mannus Josephus Stoker, 21 j., Win- schoten en Albertje Mulder, 21 j., Hoogezand; Adolf Huttinga, 28 j., Aardenburg en Lammechien Kuiper, 24 j., Westerbroek; Albert Mars, 22 j., Hoogezand en Annechien Kors, 24 j., Hoogezand. Getrouwd: Jan Aten, 25 j., Hooge zand en Eldina Tammenga, 23 j., Noorddijk; Willem Bonder, 32 j., Zuidlaren en Derkina Arendina v. d. Veen, 33 j., Hoogezand. SLOCHTEREN, 21— 27 Aug. 1947. Geboren: Klaas, z. v. J. Meijer en K. T. Koopman, Schildwolde. Ondertrouwd: S. de Vries, 22 j. Emmen en W. van Timmeren, 23 j., Slochteren; J. Noordhuis, 22 j. en H. Zuidema, 24 j., b. v. Siddeburen. Getrouwd: G. Schut, 24 j., Zuid broek en J. Hommes, 21 j., Slochte ren; T. Kreuijer, 39 j. en G. Menge- doth, 28 j., b. v. Siddeburen. Overleden: S. Schuur, 78 j., wedn. v. S. Vos, Scharmer; G. Voorma, 84 j., wed. v. J. Klootsema, Harkstede, overl. te Vries; van der Woude, 87 j., echtg. v. L. Brust, Kolham. ZUIDBROEK 20 t/m 26 Aug. 1947. Geboren: Jantje, d. v. Geert Smid en Stofferdina Strootman; Arend Jan, z. v. Klaas Pieter van Bon en Berendina Ruzius. Ondertrouwd: Jans Blaauw, 22 j., Ruinen en Harmientje Jacoba Roos- je, 19 j., Zuidbroek. Getrouwd: Dirk Jan Klein, 25 j., Apeldoorn en Bouktje Zuidema, 21 j., Zuidbroek. Overleden: Berend Roelf Jan For- sten, 4 j., z. v. Egbert Forsten en Elsie Catharina Smit. MUNTENDAM 21 t/m 27 Aug. 1947. Ondertrouwd: M. Abee, 29 j. en A. Neuwitter, 30 j.; J. Snijder, 23 j. en A. Bakker, 21 j. VEENDAM, 20 t.m. 26 Aug. 1947. Geboren: Simon Ernst, z. v. B. Velt- huis en A. G. Meijer, Muntendam; Roelfina, d. v. T. Oldenburger en H. J. R. Bos, Wildervank; Sifrinus Ger hardus, z. v. W. J. L. ten Horn \m A. C. Abeling; Lukas Jan, z. v. L. Schenkel en C. Blaauw; Pieter Wil lem, z. v. J. Keizer en H. Bloem; Harm Renso, z. v. R. de Boer en J. G. Taaijke, Wildervank; Fenna Jan tje, d. v. B. A. Douwes en J. L. Wal- linga, Muntendam; Willemtje Jannet- te, d. v. J. H. C. Rabius en R. Brui- ning; Jan Fokko, z. v. E. J. Poolman en T. Rademaker; Eilt, z. v. R. Prum- mel en A. J. Pals; Martha Marianna Maria, d. v. A. Harsveldt en M. W. van Zijl. Ondertrouwd: J. Bruintjes, 21 j., Oude Pekela en C. Knip, 21 j., Veen- dam. Getrouwd: J. H. Bettenbroek en T. Panman, b. v. Veendam; E. Pathuis, Nieuwe Pekela en T. Dijk, Veendam; H. de Vries en R. J. Panjer, b. v. Veendam. DISTRIBUTIEDIENST SLOCHTEREN. In verband met de verjaardag van H.M. de Koningin is het Distributie- kantoor op Maandag 1 Sept, de ge- hele dag gesloten. De bakkers, slagers, enz. dienen hun bonnen inplaats van op Maan dag in te leveren op Dinsdag 2 Sept, op dezelfde uren. De winkeliers, die gewoonlijk Dins dag hun bonnen inleveren, dienpn thans Woensdagmiddag te verschij- nen. Aanvragen werkkleding. Personen, die in de maand Mei of Juni nog geen aanvrage voor werk kleding hebben ingediend, worden hiertoe alsrjgg in de gelegenheid ge steld op Dinsdag 2 Sept. a.s. van 9 12 uur. Vervolg uitreiking Bonkaarten aan Zelfverzorgers. Stamkaarten en thans geldige bonkaart meenemen. Te Slochteren (Distributiekantoor): Dinsdag 2 Sept.: 912 uur C 1C De voorzitter v. d. Commissie van Onderzoek in de gem. SLOCHTEREN brengt ter kennis van hoofden van gezinnen, waarvan de man op 1 Oct. a.s. de leeftijd van 65 jaren heeft bereikt of overschreden, en van we- duwen en ongehuwden van de zelfde leeftijd, dat de formulieren ter ver- krijging van een uitkering ingevolge bovengenoemde wet verkrijgbaar ge steld worden bij onderstaande adres- sen op Dinsdag 2 September a.s. tus sen 7 en 9 uur des avonds. Hierna zullen deze formulieren uitsluitend verkrijgbaar.zijn op het Distributie kantoor te Slochteren. Voor het invullen der formulieren kan men zich eventueel wenden tot de verschiilende plaatselijke advies- commissies en vertrouwenspersonen. Deze commissies kunnen zich zonodig voor nader advies wenden tot de secr. de Heer J. Swarts. Uitreiking aanvraagformulieren: Voor Siddeburen bij de heer Nippe- rus, winkelier; voor Schildwolde en Hélium bij Mevr. Kupers—Bouman, Meenteweg C 135; voor Scharmer- Harkstede en omg. bij de heren H. Kreuyer en B. Knollema; voor Tju- chem bij de heer Tilstra, hoofd der school; voor Overschild bij de heer Freye, hoofd der school; voor Kol ham bij de heer Ridderbos, Nieuwe- 136—D 270; 1—4 uur D 271—D 400. Zaterdag 6 Sept, a.s.: 911 uur D 401—D 514. Te Kolham (Café Braam): Vrijdag 5 Sept.: 912 uur E 186 E 300; 1—4 uur E 301—E 420. DISTRIBUTIEDIENST TEN BOER. Indiening aanvragen werkkleding. Zowel bedrijven met meer dan 10 arbeiders als personen die een zelf standig beroep uitoefenen of werk zaam zijn in een bedrijf met minder dan 10 arbeiders kunnen in het tijd vak -van 27 Aug. t.m. 6 Sept. 1947 alsnog een collectieve resp. indivi duele aanvraag voor werkkleding in- dienen. Dit geldt dus alleen voor die be drijven of personen die door omstan- digheden geen gebruik hebben ge maakt van de in de maanden Mei en Juni j.l. gegeven gelegenheid tot het aanvragen van werkkleding. Afhalen zowel als inleveren der aanvraagformulieren voor gem. Ten Boer en Bedum des namiddags van 13.30; voor gem. Noorddijk des morgens van 9.3011 uur. Het publiek wordt er verder op attent gemaakt, dat het distributie kantoor Ten Boer alsmede de agent schappen Bedum en Noorddijk Maandag 1 Sept. a.s. de gehele dag gesloten zullen zijn. Detaillisten die Overleden: J. Meuken, 76 j., wedn.i op genoemde datum moeten inleve- v. A. Norder; G. Haijer, 75 j., wed. v. ren, kunnen "hun bonnen Dinsdag 2 J. Poolman. Sept, aanbieden. w Uoro n ,o n nnn laan E 256a4; voor Slochteren bij de Woensdag 3 Sept: 9 12 uur C 300 heer A. Schrik en tijdens de kan- A G j UU^ o 7" n in t-J tooruren op het Distributiekantoor. Donderdag 4 Sept.: 912 uur D Voor het innemen der formulieren zal de Comm. v. Qaderzoék zitting houden in de verschiilende o.l. scho- len op de navolgende plaatsen en uren. Desgewenst zal op deze zitting nog hulp worden verleend bij het in vullen der formulieren. Te Harkstede Dinsdag 9 Sept, van 79 uur; te Scharmer Woensdag 10 Sept, van 7—9 uur; te Lageland Don derdag 11 Sept, van 79 uur; te Borgweg Vrijdag 12 Sept, van 79 uur; te Woudbloem Zaterdag 13 Sept, van 34 uur; te Kolham Dinsdag 16 Sept, van 7-9 uur; te Froombos Maandag 8 Sept, van 79 uur; te Slochteren Dinsdag 9 Sept, van 7 9 uur; te Schildwolde Woensdag 10 Sept, van 79 uur; te Overschild Donderdag 11 Sept, van 79 uur; te Hélium Dinsdag 9 Sept, van 68 uur; te Tjuchem Woensdag 10 Sept, van 68 uur; te Siddeburen Donderdag 11 Sept, van 68 uur de huisnum- mers A 1A 240; Vrijdag 12 Sept, v. 68 uur de huisnummers A 241 A 480; Zaterdag 13 Sept, van 68 uur de huisnummers A 481A 639 en A 811—A 856. Ook voor hen, die wegens ziekte of anderszins niet kunnen verschij- nen kan een formulier worden afge- haald. De inlevering kan geschieden door een gemachtigde. Aile formulieren dienen echter persoonlijk door belanghebbenden te worden ondertekend. De Voorzitter: J. RIDDERBOS.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2