„De Zonde 5 PLAATSELIJK NIEUWS Merkproductie in Friesland SOCIALE PROBLEMEN ii De macht van de Dressuur. J J VEEL HOOI DOOR BRAND VERWOEST. SPRANG CAPELLE IS ZONDAGS DROOGGELEGD. INDONESIE België aanvaardt Nederlands verzoek zit ting te nemen in de commissie van drie. Mr. VAN ROYEN KOMT NAAR DEN HAAG. Rechtszaken bij pijnen NIWIN SPORTDAG HOOGEZAND. Hoogezandster Bioscoop bestaat 35 jaar. Margreeth Woltjes is een jonge schrijfster. Of zij jong in jaren is weet ik niet, maar haar carrière als schrijfster is jong. Zij begon deze loopbaan met een bundel gedichten ,,Het Vreemde Hart", en thans is er een proza-werkje van haar versche- nen, „De Zonde in Gods Tuin". (Uitgave Uitgeversmij. Holland te Amsterdam; prijs f 3.90). Zonder enig voorbehoud kunnen wij dit proza-werkje een goed boek noemen. Op uitstekende wijze zijn de karakters van de hoofdpersonen getekend, echter zonder te ingewik- keld te worden of te uitvoerig om de gemiddelde lezer te kunnen blijven boeien. Dat „De Zonde in Gods Tuin" een Christelijk boek is, blijkt reeds uit de titel. Maar dit Christelijk ca chet is niet naar de voorgrond ge- drongen, zodat het hinderlijk wprdt voor lezers van andere opvatting'en Dit Christelijk cachet is uitgewerkt tôt een noodzakelijkheid voor het geheel, omdat daar zonder het con- flict niet zo treffend getekend had kunnen worden. Bijzonder treffend zijn ook de ge- deelten van het boek waarin het zie- kenhuisleven geschilderd wordt, waarin de verpleegsters mensen wor den, met menselijke fouten en men- selijke hartstochten. Hierbij sluit aan de tekening van twee milieu's, dat waarin Renske Romeyn, een ver- pleegster, is opgegroeid, en dat waaruit Martin Keyzer is voortge- komen, schrille tegenstellingen. A Renske Romeyn is verpleegster in een ziekenhuis. Tôt haar patiënten behoort Martin Keyzer, een jonge- man, wiens been verbrijzeld is, en jegens wie zij genegenheid gaat koes- teren, een genegenheid die spoedig in liefde overgaat. Maar tussen hen ligt een diepe klove. Renske is Culturele Problemen. st sa lie bc sp R« Ir. su on Een vriend van mij was reeds voor de oorlog lid van een grote partij die het Nat.-Soc. fel bestreed. Als tijdens de bezetting Max Blokzijl voor de radio kwam, draaide hij onmiddellijk de knop om, en eer^ in de bus gede- poneerde Vova, werkte hij met een etensvork de deur weer uit. Hij wil- de er absoluut niets van horen of le- zen. Een goed Nederlander dus. Als je hem vroeg hoe hij tegen iets kon zijn waar hij niets van af wist, antwoordde hij nijdig: omdat er niets van deugt. Zijn overtuiging was dus niet een conclusie van on derzoek en denkend oordeel, doch berustte op een fanatiek geloof door eenzijdige voorlichting. De bezet- tingspraktijk bevestigde zijn geloof en na de oorlog werd hij weer lid van zijn partij waarmee hij het al- tijd roerend eens was, en wiens tac- tiek en handelswijze hij altijd bereid is te verdedigen. Al zou die partij ook nôg zo ,,tacties" manoeuvreren en kronkelen dat ze uiteindelijk het- zelfde zou voorstaan als wijlen de N.S.B., dan nog zou mijn vriend haar verdedigen. Hij is om zo te zeggen: hokvast. Evenals een waakhond op een boerenhoeve, gromt hij tegen ieder die het erf wil betreden; of dit een dokter of een boef zou zijn, maakt geen verschil, evenmin zou een verklarend woord hem van het bijten afbrengen. Men zou hier kun nen spreken van hondentrouw, een blinde, instinctieve liefde voor zijn partij, en ook al zou al het Idéalis me daarin zijn gestorven, zou hij nog het tegendeel koppig vol houden. Mijn vriend is een goed man, maar hij mist de moed en het vermogen om objectief en zelfstandig te kunnen oordelen. Tallozen zijn zo als hij, ge- vaarlijk voor de gemeenschap door hun goedheid en kinderlijk vertrou- wen. Niet hûn wil of Ideaal ligt ver- ankert in de partij, maar ze zijn be- tovert door diens machtige dressuur. Mensen, die in het gewone leven het best met elkaar kunnen vinden, wor den vijanden als hun respectievelijke partij of kerk in het geding is. Nooit geeft een van de twee iets toe of toont zich bereid ongelijk te beken- nen, ze kunnen dit eenvoudig niet omdat de macht van de dressuur hun onredelijk heeft gemaakt. Alleen op het advies der dressuur kunnen ze plotseling in vrienden veranderen. Ze vechten op de krachten van ge loof en liefde, geïsoleerd en blinde- lings, omdat ze het zedelijk oordeel missen dat hun hart en oog open| doet stellen voor argumenten van buiten. Inplaats van opgevoed te zijn tôt ontvankelijkheid en begrip, zijn ze afgericht op het aanvaarden van één wijsheid en één waarheid De geschiedenis heeft geleerd, dat wanneer de maatschappelijke pro blemen dringend aan de or de zijn gesteld, niet het zedelijk oordeel de oplossing wordt -voorgelegd, doch de bedoelde machten door loven, bieden ofvechten, de wereld van de ene teleurstelling in de andere storten. In théorie berust bijna elke groepering op een hoger menselijk principe, doch in de praktijk wordt meestal de houding bepaald door een gecamou fleerde vorm van het eigenbelang, en omdat elke machtsvorm, van links of rechts, op verwezenlijken en ver- overen is ingesteld, zijn ze in wezen allen dictatoraal. Een gesloten ver- drag van machten waarvan een meerderheid, z.g. democratisch, de geg( wet dicteert. En omdat deze mach- de s ten drijven op dicipline en volg- zaamheid, leven we voortdurend op i0o'f- een vulkaan waarvan het gevaar van voor uitbarsting vermindert naar- !;j mate het redelijk en objectief oor- be'n deel doordringt in de hoofden der waa mensen om hun harten te ontsluiten g0ec jegens elkaar. Niet uit blind geloof sieëi of volgzaamheid, maar uit vrije en 0ntz zelfstandige keur, naar het zedelijk gen, bewustzijn dat in elk mens aanwe- dien zig is, welke, indien zij onvervalst Fr blijve, de enige macht is die ons kan Dat behoeden, om door een maatschap- de v pelijk probleem tôt barbarisme te zami vervallen. S. mee) 31) mei naa na Hol gen gin| S met beti non ove: heb naa: zov< Sim rect Sleehts in beperkte mate is er feest gevierd op 1 September, de dag die oificieel als Nationale Feestdag was bestempeld in verband met de ver- jaardag van H.M. de Koningin op 31 Augustus, en dit is geschied over- eenkomstig de wensen van H.M. zelf, Men kon vrijwel overal merken,1 dat het Maandag een bijzondere dag was, want vele fabrizken en kanto- ren hadden hun deuren gesloten, vooral in de middaguren. Velen trok- ken naar buiten, omdat een Nationale Feestdag zonder feestelijkheden nu eenmaal doet denken aan Hemel- vaartsdag, Paasmaandag, of een der- gelijke dag. Maar bveral is wel wat te doen ge- weest. Hier en daar waren kinder- feesten georganiseerd, waar de jeugd gelukkig werd gemaakt met aar- dige prijzen die met stoeltjes-dansen, zaklopen enz. konden worden gewon- nen. Elders waren feestelijkheden voor de ouderen, maar dan op be perkte schaal. In sommige plaatsen heeft men zelfs vuurwerk ontstoken. Wie langs het Winschoterdiep wan- delde, die zag rust op het water. De bruggen bleven gesloten voor de scheepvaart. Ook op de weg was het vrij stil. Wat venterskarretjes en broodbezorgers reden voorbij, fietsers en enkele auto's. Hier en daar wap- perde een vlag. Maar er is opvallend weinig gevlagd. Dat kan een volgen- de keer zeker beter. SAPPEMEER. Zaterdagavond heb- ben de Sappemeersters alweer kun nen genieten van eén Plantsoencon- cert, dat ditmaal werd aangeboden door de V.v.Vj Het uitstekend uitge- voerde programma werd verzorgd door het Fanfarecorps ,,H.S.", in de muziektent in het park. Er was grote belangstelling. Het publiek stond niet alleen in het park maar ook in de Parkstraat stonden enige honderden mensen te luisteren naar de melodische klanken, die wegstierven in de stille zomeravond. Hedenavond om 19.15 uur zal de heer J. W. Wichers, chef van de proeftuin alhier het landbouwkwar- tier van de R.O.N. verzorgen. De heer Wichers zal spreken over groen- te- en fruitteelt op de Veenkoloniale grond. In de vacature J. M. Homan in het bestuur van de Zwemvereniging „Nero" is voorzien door de benoe- ming van de heer R. Kramer. - In café Deen vergaderde Maan- dagavond de Waterschap ,Kolham Achterdiep" onder leiding van de voorzitter de heer R. Heorenga uit Slochteren. De inkomsten over het boekjaar 1946/47 bedroegen f 871.36 en de uitgaven f 394.97, zodat er een batig saldo bleef van f 476.39. De begroting voor 1947/48 werd vast- gesteld op f 1278.-de omslag werd onveranderd bepaald op f 4.per H.A. Voorts werd besloten een geldle- ning aan te gaan ten bedrage van f 2800.tegen een rentevoet van 3 Tôt Ingeland, belast met de teke ning van bewijsstukken, werd be- noemd de heer K. Pentinga te Kol- de heer J. Broekema te Sappemeer. ham, terwijl tôt bode werd benoemd Tôt opzichter aan de nieuwe speeltuin is benoemd de heer Richt Kliphuis. In Sappemeer zullen dezer da- gen de kwitanties voor bijdragen aan de Stichting 19401945 worden aangeboden. Men wordt verzocht, teneinde het incasseren te vergemak- kelijken, het geld klaar te^ leggen. Maandagavond vergaderde de Onderlinga Spiegelglas Verzeke- îings Mij. HoogezandSappemeer in het Bontehuis onder voorzitterschap van de heer G. J. Mulder, die het openingswoord uitsprak. Volgens het door de penningmees- ter, de heer P. van Dijken uitge- brachte verslag blijkt, dat de ont- vangsten over '46 bedroegen, f 373.20 en de uitgaven f 112, zodat er een winst is van f 261.20. Het kapitaal van de mij. bedraagt f 4724.68, welk bedrag grotendeels nodig is voor nog te plaatsen spiegel- ruiten, welke momenteel nog niet kunnen worden verkregen. Aan de penningmeester werd dé charge verleend. De aftredende be- stuursleden werden herkozen. Zaterdagmiddag a.s. zal de speeltuin „Kindervreugd" aan de Molenstraat te Sappemeer worden geopend. Deze speeltuin is niet alleen de eerste in Sappemeer en Hooge zand, maar #tevens een der eerste op het Groninger platteland. Natuurlijk zal deze plechtigheid niet onopge- merkt voorbij gaan. Zaterdagmiddag omstreeks één uur zal een kinder- optocht worden geformeerd, die be- geleid zal worden met muziek. Daar- na zal omstreeks twee uur de plech- tige opening van de tuin plaatsvin- den. Hiermede is een belangrijke stap gedaan om de jeugd van de straat te krijgen, en het jeugdig vandalisme te bestrijden. Spelen na schooltijd, onder bevoegde leiding zal van grote paedagogische waarde zijn. Zondag hield de Postduivenver. „Luchtstormers" H.-S. een wedvlucht vanaf Sittard. Lossing 9.30 u. bij N.O. wind; aankomst le duif 14.7.-; snel- heid 900.62 m. -per min.; aank. 19e duif 14.26.50; snelheid 835.15 m. per min. Uitslag: 1, 4, 17 T. Smit; 2, 5, 13, 14, 19 H. Scheen; 3 R. de Vries; 6, 10 A. Holtrup7. A. F. Hayer; 8, 9, 16 L. de Haan; 11 J. Woldring; 12 N. Seif 15, 18 F. Romp. Aangew. Poule No. 8 ringno. 731345. le hokkampioen T. Smit met 1400 punten; 2e hokkam pioen H. Scheen met 1334 punten. Kampioensduif 1. H. Seif, 731448 met 580 pnt.; 2e T. Smit 731471 met 525 pnt. Winnaar lauwertak H. Seif met ringno. 731448. Het Instituut Boelkes deelt ons mede dat de volgende candidaten, welke slaagden voor het Midden- standsdiploma, door dit instituut werden opgeleid. Mej. G. Venema, Kielwindeweer en de heren: T. Albronda en K. Bos, Slochteren, M. Bos, M. Deisz, J. Bos, O. L. van der Werf, S. Kugel, Sap pemeer, A. Kraai, Sappemeer (thans te Wageningen), K. Jager, J. Boots- man en J. Vos, Hoogezand, W. Men- zinga, Kolham en P. Jongman, Kiel windeweer. HOOGEZAND. Door de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „H.S." werden in de maand Augustus uit- geleend 809 studieboeken, 1473 ro mans en 577 jeugdboeken, totaal 2859 stuks. Bovendien werden ver- zonden naar het correspondentschap Nieuwolda 60 banden en naar dat te Scharmer-Harkstede 228 banden. De Hengelsportver. „Centrum" te Hoogezand hield Zondag in Nor- g'ervaart voor haar leden, donateurs en hun dames de traditioneel gewor- den hengelsportdag De uitslag van de dames wast'l. Mej. v. Buizen Jr., 2. Mevr. v. Buizen Sr.; 3. Wilbrink; 4. Rijnvis; 5. Bakema; 6. Wustenfeld; 7. Venema; 8. Vegt; 9. Smit; 10. Klopping; 11. Strijk; 12. Appelbrij; 13. Sanders; 14. Zondag; 115. Jansen; 16. Tepper; 17. Vinckers; 18. Wever; 19. Sloot; en die van de heren: 1. T. Reinek; 2. D. v. d. Veen; 3. L. Ap pelbrij; 4. W. Scheper. De prijsuitreiking had plaats in 't café Sloots. Bij muziek van ,,The Borsini's" bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Op de Kielsterachterweg reed Zaterdagmorgen P. met zijn Suto een paard, toebehorende aan de scheeps jager H. Bosgraaf, aan. Op last van Naar wij vernemen is de gym- nastiekvereniging ,,S(VW.", die ruim een jaar geleden weer werd opge- richt met een ledental van 230, op- geheven. Zowel de leiders als het bestuur konden zich niet verenigen met het standpunt dat een deel der le^en innam, en stelden hun func- ties ter beschikking. Bovendien was 1 de financiële toestand, die steeds verder achteruit ging, onhoudbaar geworden. Pogingen door een voor- lopig bestuur ingesteld om de ver- eniging in stand te houden faalden. Voor het sportminnend deel der bevolking, inclusief de voetbalver- eniging betekent het opheffen van ,,S.V.W." een zwaar verlies. HELLUM. In het gezin van de he/r B. G. Kremer, alhier, is een geval van 'mnderverlamming geconstateerd. SIDDEBUREN. De voetbalveren. ,,Siddeburen" hield haar jaarver- gadering. Het bestuur. hetwelk tel- ken jare in haar geheel aftreedt, werd als volgt samengesteld: voorz. E. Stuut; serc. O. Engelkes; penningm. H. Kamminga; W. L. Meijer en N. Mossel. In de elftalcommissie werden benoemd de heren v. Mossel, S. Por en O. Engelkes. Het voetbalveld is geëgaliseerd. Hoewel het veld er nu keurig uitziet heeft de grasmat veel geleden van de droogte, zodat dit de a.s. winter nog wel eens moeilijkhe- den zal geven. SIDDEBUREN. Terwijl de expédi teur A. bezig was< een tractor op zijn auto te laden, rolde deze terug. A. --o-> -t- ----- - aiuo ie iauen, ruiue ueze teiug. de veearts moest het dier worden af-, raajçte onder de tractor bekneld gemaakt Wegens overtreding van het art. 249, wetboek v. strafrecht, is aange- houden H. W. te Hoogezand. Hij is ter beschikking van de officier van justitie gesteld. De Supportersver. Hoogezand" kwam Maandagavond in vergadering bijeen in het hôtel „De Nieuwe Brug" Besloten werd, dat seizoenkaarten aan de supporters zouden worden verkocht tegen f 1.50 inplaats van f 2.50. Er werd verslag uitgebracht van de stand van de kas en verder werd werd ernstig vewond. Hij moest naar het ziekenhuis te Groningen worden overgebracht. In café Por werd aanbesteed het schonen van de watergangen van de Grote Oostpolder. Het resultaat was: perceel I R. Hoving en anderen te Wagenborgen f 382; J. Zeeman e.a. te Siddeburen f 279.perceel II R. Hoving e.a., Wagenborgen en f 310. J. Zeeman e.a. te Siddeburen f 249. De uitvoering werd gegund aan J. Zeeman e.a. n de gehouden gecombineerde vergadering van Ingelanden der de reisgelegenheid bij uitwedstrijden gchildjerpolder, Zandjerpolder, Veen- besproken. Gisteren werd in de Baptisten- kerk voor het Leger des Heils een zeer bijzonder congres gehouden, n.l. een Gezinsbond-congres. De Gezins- bond is een internationale vereniging van vrouwen, gepresideerd vanuit Engeland. De opening geschiedde door Mevr. Bregadier N. Claeys van Lith van Groningen. Aanwzig waren delega- ties van 7 gezinsbonden. Het wel- komstwoord werd uitgesproken door Kapiteine A. H. Hassoldt. Enkele spreeksters voerden het woord, waar- onder majoor Roemers, die in Indië is geweest en vertelde van het leven onder de Japanners, en de ervarin- gen van 3 maanden internering. In intieme kring werd te Fox- hol het feit herdacht, dat de heer B. G. Kernkamp, thans president-di- recteur van de Scholtens Fabrieken, 25 jaar geleden bij deze onderneming in dienst trad. In de cantine van de Aardàppel- meelfabriek had de huldiging van de jubilaris plaats, die door velen werd toegesproken, en aan wie vele bloem- stukken werden aangeboden. De heer Kernkamp sprak een dank- woord. De officieuze receptie had plaats te Groningen. WESTERBROEK. Dezer dagen vergaderde de v.v. ,,Westerbroek" in café Huisman, o.l.v. de heer Jac. Helmens. Uit de notulen bleek dat in de vorige vergadering geen over- eenstemming was bereikt bij de be- stuursverkiezing. Wegens de houding van een deel van de leden hadden de heren W. Huisman en. J. Hël- mens zich teruggetrokken tijdens de stemming, terwijl de heer B. Kielman, die intussen verkozen was, zijn benoeming in beraad hield. Toen de tegencandidaten zich eveneens te- rugtrokken, moest dit agendapunt worden verdaagd tôt een volgende vergadering. Evenzo ging het met de verkiezing van leden van de elftal commissie. Toen de heer B. Kielman zich terugtrok konden voor de be zetting van 5 plaatsen sleehts twee personen de vereiste meerderheid van stemmen halen t.w. de heren G. Postema en M. Oomkens. In de thans gehouden vergadering verliep ailes vlot. Met bijna algeme- ne stemmen werden de heren Huis man en Helmens gekozen, die nu hun functies hebben aanvaard, ter wijl de heer Kielman door de veran- derde houding der leden zijn benoe ming niet langer in beraad hield. In de elftalcommissie werden nog be noemd de heren D. Mulder en J. Hamminga, terwijl de heer Kielman toezegde voorlopig in de commissie zitting te zullen nemen. tjerpolder en Klein Oostwoldjerpol- der werd een voorstel ofn deze wa- terschappen te verenigingen met grote meerderheid van stemmen ver- worpen. MUNTENDAM. Zondag hield de hengelsportver. ,,De Witte Dobber" haar $e wedstrijd op en bij het Zuid- laardermeer. De vangst was matig. Uitslag: 1. G. Sterenborg 18 stuks, 1264 gram; 2. J. Wijsbeek 16 st. 1138 gr.; 3. A. Hut, 16 st. 976 gr.: 4. J. Boi- ten; 5. W. Wijsbeek; 6. E. Wijsbeek; 7. H. Wijsbeek; 8. H. de Vries; 9. J. H. Wijngaard. Een médaillé voor de zwaarste voorn verkreeg J. Boiten, voor de zwaarste brasem A. Hut. De Postduivenver. ,,Vrienden- kring" hield een wedvlucht vanaf Sittard. In concours 110 vogels; los sing 9.30 u. aankomst le duif 2.12.49. Uitslag: J. de Vries 1, 5, 9, 24, 25, 33, 42, 44; T. Daniëls 2. 10, 16, 20; T. Boumeester 3, 6, 7, 11, 31; J. Veen- huizen 4, 12, 28, 43; J. P. Bos 8, 27, 39; Gebr. Meijer 13, 19, 46; B. de Vries 12, 21, 22, 37; S. Bos 15, 34; S. Grofsmid 17, 18, 26, 41; H. Pater 23, 29, 36, 38; R. Grofsmid 30; A. Grof- smit 32; H. Veendorp 35, 45. Drie kampioenschappen jonge vogels wer den gewonnen door T. Boumeester resp. met 779, 528 en 497 punten. Mede won hij het algemeen kampi- oenschap 1947 met 1814 punten. Voor het eerst na de bevrijding hebben de ouden van dagen een uit-| stapje gemaakt. 170 oudjes trokken' er met 5 bussen en enige particulière! auto's op uit. Het doel van de tocht! was Zuidlaren, Paterswolde en het' vliegveld Eelde. Het muziekgezel-| schap „Kunst en Strijd" wachtte het( gezelschap op. In hôtel „De Munte" was men nog enige tijd gezellig bij een. DE STROVORDERING. De Provinciale Voedselcommissaris- sen zullen in opdracht van het Be- drijfschap voor Hooi. Stro en Ruw- voeder de terbeschikkinghouding vorderen van aile stro, dat op het eigen bedrijf van een verbouwer, groothandelaar, kleinhandelaar of exporteur van stro aanwezig is. Deze terbeschikkinghouding geschiedt ten behoeve van genoemd bedrijfschap. Van het tijdstip af dat de P.V.C. de terbeschikkinghouding vordert, mag geen verkoop, aflevering of ver- nietiging van stro meer geschieden dan met toestemming van de Plaatse- lijke Bureau Houders. De Provinciale Voedselcommissaris- sen zullen zo spoedig mogelijk nade- re mededelingen doen over deze vor- dering. Deze vorderingsmaatregel is geba- seerd op de Stroverordening 1947, alsmede op het Besluit Machtiging P.V.C.'s Stroverordening 1947. ADELAAR GESCHOTEN. De jachtopziener van Nielaat te Philippine (Zeeland) heeft een ade- laar neergeschoten in de Clarapolder. De vogel droeg een ring van het dierenmuseum te Stockholm. De Adelaar had een vleugelbreedte van 1.70 meter. 17.000 BADGASTEN PER DAG IN NOORDWIJK. Gedurende de maand Augustus hebben gemiddeld dagelijks circa 17.000 badgasten in Noordwijk ver- toefd. UITBREIDING WEGENWACHT. De ,,Auto-Kampioen" schrijft: De nieuwe Harley-Davidsop-moto- ren voor de Wegenwacht, die dit voorjaar uit Amerika kwamen, zijn thans aile op de weg. De firma Ver- heul in Waddinxveen heeft ze in sa- menwerking met Fokker gecarros- seerd en de A.N.W.B. beschikt nu over een motorpark van vijftig zij - spancombinaties. De fonkelnieuwe Amerikanen trekken sterk de aan- dacht en de ex-Canadese machines, waarmee de Wegenwacht is gestart en die reeds zulke nuttige diensten hebben bewezen, zullen op de duur worden vervangen. Op aile belangrijke trajecten in onze elf provincies rijdt de Wegen wacht nu dagelijks van 8 tôt 17 uur. Op sommige routes zal zij voortaan ook na het officiële sluitingsuur pa- trouilleren en wij zijn overtuigd, dat autorijdend Nederland met voldoe- ning van de invoering van deze late dienst, die in een behoefte voorziet, zal kennisnemen. Door onbekende oorzaak brak te Genemuiden brand uit in een hooi- schelf. De rondspattende vonken, die bovendien door de wind werden verspreid, veroorzaakten dat ook an dere zich in de buurt bevindende hooischelven en hooimijten in brand geraakten. Een kwartier na het uit- breken van de brand stonden reeds 20 schelven in lichter laaie. Een der omwonenden, die door de rosse gloed werd gewekt, waar- schuwde de brandweer, die het vuur met 10 stralen aantastte. Ongeveer 1 milioen pond hooi ging verlo- ren. Toch, kan Genemuiden van geluk spreken. Dank zij de Noord-Oosten- wind is ailes nog betrekkelijk goed afgelopen, daar een regen van von ken nu naar het IJsselmeer werd gedreven. Was het Westenwind ge weest, dan had het gehele dorp ge vaar gelopen. En men kan er dan ook geen bioscoopje pikken. De Provinciale Staten van Noord- Brabant hebben goedgekeurd een be sluit van de raad der gemeente Sprang-Capelle waarin wordt be paald, dat de café's op Zondagen ge sloten moeten zijn, en dat dan geen openbare vermakelijkheden zijn toe- gestaan. niet noemenswaard vermïnderd. Hoewel de aanhoudende droogte en de verzengende zonnestralen ook in Friesland het gras in kwaliteit en hoeveelheid achteruit doen gaan, ziet het grasland er toch nog behoorlijk uit. Niettemin moeten vele boeren hun vee in de weide gaan bijvoeren, vooral op de zandgronden en de zwa- re klei. Ook de bieten beginnen zo langzamerhand evenals de aardappe- len hinder van de droogte te onder- vinden. Wat de melkproductie betreft ver- namen wij van de zijde van Coôp. Zuivelfabrieken, dat. hoewel de pro- ductie is teruggelopen, de gevolgen toch niet ernstig zijn. Er zijn fabrie ken, waar de productie in de période van 417 Augustus van dit jaar, vergeleken bij dezelfde période van 1946, met nog één procent is terugge lopen. Daar waar de droogte het meest zich heeft doen gevoçlen, be- droeg de achteruitgang toch niet meer dan vijf procent. De Nederlandse regering heeft verklaard dat de algemene strekking van de door de Veiligheidsraad genomen resoluties aanvaardbaar zijn. Inmiddels heeft de Nederl.-Indi- sehe regering bepaald, dat in de door Nederland bezette gebieden het re- publikeins gezag niet langer wordt erkend, en dat ingezetenen van deze gebieden bevelen van dit gezag niet mogen opvolgen; verder heeft zij bepaald, dat republikeinse ambtena- ren hun functie's mogen blijven ver- vullen, behoudens bij gebleken on- geschiktheid of laakbaar gedrag, maar dat onwillige ambtenaren wor den ontslagen en naar het republi- keins gebied gezonden, voorts zullen maatregelen worden genomen voor de duurzame veiligheid van de inge zetenen der bezette gebieden tegen terreur en intimidatie. Aan de vooravond van de ver jaar- dag van H.M. de Koningin heeft Dr. jvan Mook een radiorede gehouden waarin hij sprak van een verslech- j tering van de toestand na zijn vorige rede. Dr. van Mook had critiek op de resoluties van de Veiligheidsraad, die naar hij zeide zonder voldoende onderzoek zijn genomen. BELGIë IN DE COMMISSIE VAN DRIE In verband met de Amerikaanse resolutie, krachtens welke een com missie van drie moet worden aange- wezen, heeft de Nederlandse rege ring zich tôt België gewend met ver zoek in deze commissie zitting te ne men. HET GOEDE VOORBEELD. De Band Nederl.Indië, afd. H.S., heeft van de firma's Niemeyer en Parfumerie du Nord" uit Groningen geschenkeri ontvangen voor het zenden van pakketten aan de militairen in Indonesië, afkomstig uit het rayon dezer afdeling (plm. 80 personen). Het eerste schaap is dus over de brug en de overige schapen zul len binnenkort in de gelegenheid gesteld worden te volgen. Zeer binnenkort zal n.l. een plaatselijke collecte worden ge houden ten behoeve van de radio- en Kerstpakkettenactje voor jon- gens in Indië afkomstig uit Hoo gezand, Sappemeer en omgeving. Voor» financiële bijdragen zal een lijst circuleren, maar ook andere bijdragen zijn welkom. Er is ge- brek aan washandjes, pepermunt, tandpasta, scheermesjes, filmrol- len, schrijfbehoeften, in blik >yer- pakte voedingsmiddelen, enz.' De Band verzorgd de verzen- ding van de geschonden artikelen. De Belgische regering heeft dit Ne derlands verzoek aanvaard. Officieel is gemeld, dat Mr. J. H. van Royen, Nederl. ambassadeur in Canada, die de bespreking van de Indonsesische kwestie in de veilig heidsraad heeft meegemaakt, naar den Haag zal komen teneinde met de regering besprekingen te voeren. INGEZONDEN MEDEDELING. TRIBUNAAL VEENDAM. Uitspraak: Lammert Buringh, landeigenaar te Zuidbroek. Wordt niet meer geïnterneerd; verbeurdver- klaring van f 2500 en vervallen ver klaard <van de kiesrechten. Terechtgestaan hebben: Daniël van Wijk (ged.) 28 jaar, slagersknecht te Sappemeer. Hij heeft in Duitsland gewerkt en gediend bij de Waffen S.S. Later kwam hij bij het Duitse Rode Kruis. Hij verklaar- de, dat hij naar Duitsland was ge- gaan, omdat hij hier geen werk kon vinden. Hij wilde niet langer in Duitse krijgsdienst zijn, gooide zijn revolver weg, en ging er van door. Klaas Hoen, 24 jaar, landbouwers- zoon te Kielwindeweer was lid van de Ned. Landjeugd en sloot zich aan bij de N.S.B. Er werd van hem ver- teld dat hij in een boekenkist uit het kamp te Westerbork is gevlucht, en werd deswege door de président aan- gesproken met de naam Hugo de Groot II. Besch. is voorw. in vrijheid ge steld tegen een boete van f 500 en op voorwaarde dat hij in 10 jaar geen kiesrechten mag uitoefenen, en geen openbare functie mag bekleden. Mr. Doornbos wees erop dat be- schuldigde studeert voor landbouw- kundig ingénieur en dat hij voor practische vorming wel eens naar Duitsland moet. Indien men hem de kiesrechten ontneemt, dan zal hij geen pas kunnen krijgen. En indien hij geen openbare functie mag bekle den zal hij niet in staatsdienst kun nen worden aangesteld. Verder merkte de verdediger op met betrekking tôt de boete, dat het bedrag, wat hij op zijn spaarbank- boekje heeft staan nodig is voor zijn studie. Vrijdag a.s. zullen o.m. terechtstaan Ludolf Brink, ged., 61 jaar en Jaco- bus Spoor, 25 jaar, beide van Sappe meer. TRIBUNAAL GRONINGEN. Gisteren stond terecht B. v. Weer- den uit Noordbroek. Maandag is op het terrein achter het Instituut Hommes een sportdag georganiseerd, waarvan het batig saldo gebruikt wordt voor de aan-] schaffing van sportartikelen voor de Nederlandse soldaten in Indonesië. De middag werd geopend met een' welkomstwoord uitgesproken door de] heer J. Boit. Daarna werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen H.S.C. en een combi- natie van spelers van „Hoogezand",l Kwiek en F.V.V. Voor de rust ging de strijd vrij gelijk op, en hoewel H.S.C. dé leiding had genomen, wist de combinatie vrij spoedig gelijk te, maken. Met 11 stand trad de rusti in. Na de rust was de combinatie om zo te zeggen uitgespeeld. H.S.C. wasj over aile linies sterker. Pool bracht de stand achtereenvolgens op 21 en 31, en Kuitse maakte er 41 van. Scheidsrechter was de heer Mool- huysen uit Groningen. Vervolgens werd een handbalwed- strijd gespeeld tussen W.I.K. en een (combinatie van S.V.H., Inst. Hom-i Wanneer er hier een kort bericht volgt over het feit, dat de Bioscoop in Hoogezand, a.s. Vrijdag haar 35- jarig bestaan zal herdenken, dan zal men in dit overzicht sleehts weinig data vermeld vinden. Opgericht in 1918 door de heer Welte, overgeno- men in 1920 door de tegenwoordige directeur-eigenaar, de heer G. J. Mi- lius, onderging zij een tweetal ver- Toen in de tweede helft der vorige ling voor de politieke machtsvor- eeuw door het optreden van verschil-] ming. Alleen de staat kçn door dwin- lende sprekers en agitatoren, de el-| gende wetgeving, voor de arbeiders lendige toestand waarin de arbeiders een betere sociale positie verwezen- verkeerden, actief aan de orde werd! lijken. Aile hoop was nu hierop ge- gesteld, scheen het een ogenblik als-vestigd maar ook deze hoop bleek of een revolutie welke een radicale ijdel te zijn, de tegenstellingen ble omwenteling zou teweeg brengen, aanstaande was. Hevige beroeringen vonden plaats en door tal van stakin- gen bond de arbeiders-klasse de strijd aan tegen het kapitalisme. Neen, zo was het niet, niet tegen het kapitalisme, dat een gemoderniseerd systeem is, gebouwd op oude tradi- tie's, doch iegen de kapitalisten, fa- brikanten en boeren. Er werd opge- roepen tôt organisatie en solidariteit om zo de zwakte der onderlinge ver- deeldheid te overwinnen en wââr te maken dat eendracht macht bete kent. Macht, waarmee de arbeider op grond van zijn onmisbaarheid een beter bestaan zou kunnen afdwingen. Maar de revolutie bleef uit en hoe wel de toestanden nadien, vooral door de technische ontwikkeling en grotere productiemogelijkheden, iets werden verbeterd, bleek toch duide- lijk dat de loonstrijd voornamelijk een kwestie was van conjunctuur. Vooral in de crisis-jaren waren de vakbonden vrijwel machteloos en verloren hun oorspronkelijk karak- ter. Inmiddels groeide de belangstel- ven gelijk en de sociale verorziening was meer théorie dan praktijk. Oor spronkelijk lag aan het socialisme een internationale gedachte ten grondslag, doch de vooroorlogse laag- conjunctuur doorkruiste deze en drong haar terug in het Nationale isolement. Toen de kapitalistische te genstellingen en spanningen toena- men, en eindelijk de oorlog uitbrak, bleek hel; socialisme, evenals het Christendôm, machteloos om de vol- keren-moord te voorkomen. Hoe kwam dit ailes? Waarom praatte men zo fijn en deed men zo grof? Omdat in de wordingsgeschiedenis van de mens, nog niet het zedelijk oordeel doch het instinct domineeft. We kennen het leven niet anders dan een strijd tegen elkaar, en hierin trachten wij machtig en sterk te zijn om ons levensgeluk veilig te stellen. De ene door zo veel mogelijk bezit te verwerven en de andere door het bemachtigen van een goede en vaste positie, de in verdediging gedrukten, door met een collectieve macht zich dwingend te laten gelden. Deze, de economisch zwakkeren, zijn histo- risch aangewezen om het probleem der samenleving steeds weer aan de' orde te stellen, waaruit zich een gees-' telijk procès distilleert. Dit procès levert voortdurend de critische stof voor het zedelijk oor-] deel en toont steeds duidelijker dat de mens voor de keus gesteld is om onder te gaan in het isolement van zijn machtsgedachte, of zich open te stellen voor beter/ begrip jegens el kaar. Niet dus de historische strijd van volk tegen volk en klasse tegen klasse, doch de strijd voor een klas- senloze samenleving, dit is dus de strijd om geestelijke waarden, in staat de feitelijke toestanden te ver anderen en het leven rijker en mooier maken. Dit is de strijd waar van de resultaten niet direct aanwijs- baar zijn, want deze openbaren zich in de nuances van het maatschappe- lijk leven welke het fundament is waarop sleehts het sociale gebouw kan worden opgetrokken. Deze strijd die de stuwkracht is van aile vooruit- gang, wordt gestreden door mensen van allerlei richtingen en die elkaar zelden kennen; ze worden gedreven door, wat men zou kunnen noemen, de liefde voor een hoger ideaal en omdat deze innerlijke drang niet ge- bonden is aan beloning, eer of roem, blijft zij door aile tijden heen de blij- vende macht waardoor de mens in zich zelf en in de maatschappij het slechte kan overwinnen. S. bouwingen, n.l. in 1923 en in 1930. En waren er niet de huidige tijdsom- standigheden, die het uiterst moeilijk maken een bestaande zaak uit te bou- wen en te vergroten, dan zou onge- twijfeld de derde noodzakelijke uit- breiding reeds een feit geworden zijn. Wat het technisch gedeelte betreft,' ook hierin werden de vorderingen,1 die de techniek op filmisch gebied maakte, op de voet gevolgd. Na de] période "der stomme film, met expli- j quateur, strijkje en begeleidende grammofoon-platen, volgde die der] sprekende film, zodat in 1930 de Bioscoop in Hoogezand een der eer-j sten in het Noorden van ons land was, die deze nieuwste vinding hier in praktijk bracht. Thans werkt de Hoogezandster Bioscoop met 2 van de meest moderne en meest geper- fectioneerde A.E.G. apparaten. De keuze der films zelf werd door de heer Milius steeds gedaan op een wijze, die z'n Bioscoop tôt een der besten in het Noorden maakte. In dit korte bestek is het niet mogelijk een overzicht te geven van de meest bekende rolprenten, hier in die 35 jaren gebracht: het zou een respec- tabele lijst worden. Dat deze Bioscoop tôt de hoogte kon worden opgewerkt, technisch zowel als wat de kwaliteit der door haar gebrachte films betreft, is zeker niet in de laatste plaats te danken aan het vakmanschap van de tegen woordige directeur-eigenaar, die in Bioscoop-kringen een op de voor grond tredende plaats inneemt. Mede-oprichter van de Noord Ned. Bioscoop Bond, die overging in de Ned. Bioscoop Bond, is hij hiervan nog steeds de actieve Vice-Voorzitter en tevens lid van het bestuur der grote Bond. In die kringen is hij be- kend om z'n gefundeerd oordeel in filmaangelegenheden, om z'n liefde voor z'n beroep. mes en S.E.S., waarbij het aan span- ning niet ontbrak. De combinatie nam de leiding met 10, waarna W.I.K. gelijk maakte. Vervolgens werd de stand 1—2, 1—3, 2—3, 3—3, 3—4, waarmede de rust kwam. Na hervat- ting werd het achtereenvolgens 44, 45, 55, 65, 66 en 76, waar mede het einde kwam, zodat de com binatie deze spannende strijd heeft gewonnen. De eerste pauze werd gevuld met een gym.nummer van meisjes van S.V.H. en een knotsoefening door H.-S. dames. In de tweede pauze voerden de da mes van S.V.H. en H.S. paardoefe- ningen uit. De luidsprekerinstallatie was wel- willend afgestaan door de Fa. Bode- wes, de piano door de heer Lap. De algehele leiding bprustte bij de heer K. W. de Grooth. Naar wij vernemen bedraagt de netto opbrengst van deze middag ongeveer f 525. KEGELEN. 82ste BONDSCONCOURS N.N.K.B. TE ZUIDLAREN. De belangstelling onder de kege- laars voor deze wedstrijden is weer bijzonder groot. Voor de Korpswed- strijden schreven bijna aile aange- sloten clubs in en wel met 130 vijf- tallen en 20 drietallen. Voor het be- zoeken van het concours Zal de „Gado" extra bussen disponibej stel len. ZEILEN. Onder ideale weersomstandigheden hield de Zeilver. ,,Zuidlaardermeer" Zondag j.l. een Zeilwedstrijd. 33 boten verschenen aan de start. Er is op de drie lange ronden fel om de eer gestreden en het is jammer dat door de vele protesten, vooral in de B.M.-klasse, de einduitslag zo an ders werd dan men zich had voorge- steld. In de 16 M2 werd een hevige strijd geleverd tussen de „Johanna" en „Bruiser" doch de eerste wist te win- nen. Uitslag voor deze klasse: 1. Jo- hanna, F. Kremer; 2. Bruiser, R. J. Coops; 3. Anna Jantje, st. J. Reints; 4. Haspel, J. Coops. B.M. afd. A: 1. Hirondelle, Alsema; 2. Cadans, J. Vrijen; 3. Margriet, Tui- nema; 4. Gré, G. Bodewes. B.M. afd. B: 1. Boengah, H. R. Kliphuis; 2. Heintje plezier, K. Sme- des. O-Jollen: 1. Gien, J. Spakman, (Draijer uitgevallen). Gr. Handicap kl.: 1. Zwalker, K. Jonker; 2. Woelwater, E. Mensinga; (Coheja, H. Bonting wegens averij uitgevallen). Kl. Handicap, kl.: 1. H. Geling; 2. Popey, J. Kruier. Naar we vernemen wordt Zondag a.s. de traditionele wedstrijd om Drentse bollen gehouden, waaraan altijd door bijna aile zeilers wordt deelgenomen. Aanvang 2 uur bij Pav. v. d. Schuur. („Klein Scheveningen" Bij goed weer wacht de toeschouwer een prachtige aanblik.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2