Merkwaardige mémoires van een Fins arts. m &%an&'ô Stace VAN DE BOEKENPLANK Nîeuws uit de Sportwereld Vragen van onze Lezers TONEEL. Wat de Duitsers met ons land voor hadden. Het Dilettantisme naar een hoger niveau. NAAR HET GELUK „GEEN TOCHTJE ZONDER VRUCHT". Hetgeen wij deze week te bespre- ken hebben zijn twee bundeltjes, maar bundeltjes van geheel verschil- lende aard. Het eerste is een serie opstellen over de natuur en het dierenleven waarbij de schrijver J. A. Verwey zich vrijwel uitsluitend beperkt tôt het leven der vogels. Het is een aan- trekkelijk boekje voor hen die be lang stellen in het natuurleven. Sjoerd Kuperus maakte er eenvou- dige tekeningetjes bij. Tôt de meest geslaagde opstellen behoren die over het leven van de koekkoek en de dood van een vos. De schrijver heeft reeds een soort- gelijk boekje het licht doen zien, dat was „Dwalende ginds en her", waar- van in 4 jaar tijd vier drukken ver- schenen.- „Geen Tochtje zonder Vrucht" is uitgegeven door de Uitgeverij Born te Assen, de prijs bedraagd f 3.90 (gebonden). „KOPSTUKKEN". De tweede bundel is een serie in- ter views van Godfried Bomans. Deze interviews verschenen in Elseviers Weekblad, werden gebundeld en uit gegeven in een uitstekend verzorgd en door de bekende tekenaar Jo Spier geïllustreerd boekje door Uitgevers Mij. Elsevier te Amsterdam. Op zijn eigen, satirische wijze neemt Bomans zijn slacthoffers stuk voor stuk onder handen. In zijn boek „Sprookjes" heeft Bo mans bewezen een uitstekend vertel 1er te zijn; in „Kopstukken" demon- streert hij zijn journalistieke kwali- teiten. Wij citeren een fragment uit een interview: „Welk een verkwikking is het, ken- nis te maken met de heer Ooster baan, voorzitter der zuiverings-com- missie te Klokdijk! Ailes aan deze man is zuiver: zijn hoofd, zijn armen, zijn benen en zijn- blinkend aange- zicht, ja, zijn ganse verschijning ademt de reinheid, die slechts de on- nozele van geest kan gegeven zijn. De heer Oosterbaan heeft tijdens de oorlog dan ook niets geschreven, niets gemusiceerd, niets toneelge- speeld, niets tentoongesteld en niets gedanst. Dit ailes is bekend. Maar wat weinigen weten, is dat hij dit ai les reeds vôôr de bezetting niet deed, ja, daar nimmer de geringste neiging toe toonde. Voeg daarbij zijn gebrek- kige juridische opleiding, die hem in staat stelt om, los van de Nederland- se jurisprudentie en met een blik, niet vertroebeld door deskundigheid, uitspraken te doen, die door haar vol- sterkte oorspronkelijkheid verbazing wekken in rechtskundige kringen, dan is het duidelijk dat de heer Oos terbaan, zowel van artistiek alsook vanuit juridisch oogpunt een unicum is, een novum, kortom, de juiste man op de juiste plaats." VOORBEHOEDENDE BEHANDE- LING TEGEN MOND- EN KLAUW- ZEER. Op GoereeOverflakkee moeten aile aanwezige runderen voor 30 Sep- tember voorbehoedend behandeld zijn met mond- en klauwzeervaccin, afkomstig van het Staats Veeartsenij- kundig Instituut te Amsterdam. Run deren, die na 1 Maart van dit jaar reeds zijn behandeld, behoeven niet opnieuw te worden behandeld. VERVOEDER-VERBOD CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Aangezien gebleken is, dat voor- al op de zandgronden, belangrijke hoeveelheden consumptie-waardige aardappelen voor veevoeder worden bestemd, zal door de C.C.D. scherp op de naleving van het vervoerver- bod worden toegezien. Voor veevoeder mogen alleen die partijen aardappelen worden ge- bruikt, of afgeleverd, waarvoor een veevoederverklaring is afgegeven. Voor kriel tôt 35 m.m. is algehele ont- heffing van het vervoederverbod ge geven, zodat hiervoor geen veevoe- derverklaringen behoeven te worden aangevraagd. Nadere mededelingen omtrent de regeling voor het aan- tvragen en afgeven der veevoeder- VOETBAL. V.V. Hoogezand speelde I L. Hylkema, J. Eising, R. Ipey, J. Zondag Gorter, A. Vonk, P. Vonk, R. Staal in Borne tegen NEO. In een mooie! Steenhuis, L. Stéenhuis, E. Steen- en spannende wedstrijd, waarin de partijen tegen elkaar opwogen w«on NEO met 32. De doelpunten voor Hoogezand werden gescoord door Schaank en Zwaagman. Zondag a.s. wordt de returnmatch gespeeld. De Juniores waren naar Glanerbrug om tegen Eilermark te spelen. De Juniores A van Hooge zand verloren met 10, de B-juni- ores wonnen met 20. H.S.C. speelde mede in het Zilve- ren Steentournooi te Arnhem. De wedstrijd tegen Helmondia werd verdiend gewonnen met 20. In de demi-finale zal H.S.C. nu Zondag spelen tegen Rheden, en indien dc|ze vereniging een competitiewedstrijd moet spelen, dan tegen Wageningen. De beide doelpunten werden ge- maakt door Pool. F.V.V. ontving bezoek van de Friese vereniging L.S.C. De Foxhol- sters wisten deze wedstrijd met 32 te winnen. BEDRIJFS VOETBAL. Uitslagen wedstrijden verklaringen zullen door de provin-J week en competitiestand: ciale voedercommissarissen worden Xan Giepen Chemica I I OverzetBeukema D.E.G.—Gado gemaakt. Enige tijd geleden publiceerde een Finse arts zijn mémoires. Deze mé moires zijn met verbazing, maar ook met twijfel ontvangen. De arts is Dr. Félix Kersten, een Balt stam- mend uit Dorpat, die later de Finse nationaliteit verkreeg. Eerst toen ging "hij geneeskunde studeren. Ver- volgens vestigde hij zich als masseur in Berlijn, en telde onder zijn pa- tiënten belangrijke figuren. Men bracht hem zelfs in contact met Himmler. Ook in ons land oefende Dr. Kersten praktijk uit. Korte tijd was hij in Scheveningen gevestigd. Omstreeks 1939 was hij Himmler's lij farts geworden, ondanks het feit dat hij tegen die tijd geïnterneerd was. Na zijn vrijlating trok Kersten naar Stockholm, maar bleef ook zijn Duitse patiënten behandelen. Kersten was diep begaan met hen die leden door het Duitse geweld, en trachtte door zijn invloed op Himm ler hun toestand te verbeteren. Naar zijn eigen zeggen heeft hij op die manier duizenden van de dood kun- nen redden. Toen hij naast Himmler ook nog in contact kwam met andere vooraanstaande figuren van het Nazi- Duitsland, nam zijn invloed nog toe. Het boek verscheen in Amerika en werd in de Skandinavische talen ver- taald. Wat betreft ons land staan er passages in, die de aandacht vragen. Daar is in de eerste plaats de hulp- verlening aan Nederlanders, die in moeilijkheden verkeerden, waarin zij door de Duitse terreur waren ge- bracht. Dr. Kersten zegt er velen te hebben geholpen, en er worden zelfs bekende namen genoemd. Deportatie van Nederlanders op grote scliaal? Dan maakt het boek melding van een plan tôt deportatie van Neder landers op grote schaal, dat de schrij ver eens beweert gelezen te hebben. Het tôt in de kleinste bijzonderheden uitgewerkte plan, dat ergens in Himmlers hoofdkwartier lag, bevatte de deportatie van 8 millioen Neder landers en Belgen naar Polen. Neder- land zou de eerste S.S. provincie van het Grootduitse Rijk worden. Het Rijksinstituut voor oorlogsdo- cumentatie is reeds bezig de juistheid hiervan in de Berlijnse archieven te onderSoeken. Men zoekt thans ver- band tussen hetgeen Dr. Kersten be weert en een uitlating van de voor- malige Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart, gedaan op 12 Maart 1941, kort na de bekende Februari-staking in de hoofdstad. Deze datum ligt juist enkele dagen na de datum waar op Dr. Kerstens beweert het plan ge- zien te hebben, dat was n.l. op de eerste Maart van dat jaar. Dr. Seyss Inquart eiste toen dat ons volk zich niet langer door „een troep verblinde en onverantwoordelijke schreeuwers en stokers" liet opzetten tegen Duitsland, en hij vervolgde: .•Als de Nederlanders naar die stem- men luisteren, zullen zij in hun ge heel de gevolgen van dat optreden te dragen krijgen. Als er een duel op leven en dood gestreden wordt, en er staat iemand bij, die met schampere opmerkingen zijn afkeer jegens een van de beide strijders te kennen geeft, dan behoeft het geen verwon- dering te wekken, wanneer die strij- der de bezoeker zodra hij gelegen- heid heeft van het toneél van de strijd laat verdwijnen, want het hoog- ste gebod, te zorgen voor het bestaan van eigen volk geeft de verplichting, kansen op latent gevaar te doen ver dwijnen, en dergelijk gevaar kan uit de aanwezigheid van een niet neu- trale toeschouwer voortkomen. Met betrekking tôt deze massa- deportatie kan ook gebracht worden het feit, dat in de lente van 1942 in sommige Berlijnse kringen het voor- nemen bestond om in het kader van de zgn. „Oostinzet", drie millioen Nederlanders naar Polen en West- Rusland over te brengen, welk plan in ons eigen land gesteund werd door Mr. Rost1 van Tonningen. Zonder deugdelijke bewijsgronden kan hetgeen Dr. Kersten gezegd heeft over de massale deportatie niet au sérieux genomen worden. Het is de taak van het Rijksinstituut voor Oor- logsdocumentatie, deze trachten te vinden, of de onjuistheid van de be- weringen aan te tonen. De zomerrust is voorbij, een nieuw seizoen ligt voor ons, een seizoen met vele uitvoeringen, enz. De to- neelverenigingen gaan zich weer toe leggen op nieuwe stukken, muziek corpsen nemen een nieuw repertoir in studie. Wij willen hier in het bijzonder even stilstaan bij het dilettanten- toneel. Ver leden jaar hebben wij de regel ingevoerd, dat wij slechts die toneeluitvoeringen van dilettanten uitvoerig in ons blad zouden bespre- ken, waarvoor wij waren uitgeno- digd. Deze bepaling. hebben wij inge voerd omdat er verschillende vereni- gingen waren die geen critiek wens- ten. Laten wij beginnen met te zeggen, dat dit standpunt volkomen onjuist is. Het getuigt van zelfvoldaanheid, en juist die is fataal, want die zal het spel van de betreffende vereni ging zeker niet op een hoger plan brengen. Verenigingen, die het principe hul- digen „steeds hoger" moeten in de eerste plaats de prestaties van ande- ren volgen, vooral van hen die beter spelen. Vergelijk dan het betere spel eens met Uw eigen spel en tracht bij uzelf te schaven wat nog ruw is. De régisseur vervult een zeer belangrijke plaats; van hem hangt heel veel af. j brengen Helaas bezitten vele régisseurs van' dilettantenverenigingen niet de daar- voor vereiste capaciteiten. En we kunnen hieraan toevoegen, dat een régisseur, die tevreden is over het werk van de spelers, niet deugt voor zijn taak. Er is immers altijd te scha ven en te verbeteren. Het vorige jaar hebben wij eens, een uitvoering ge- zien van een groepje jonge mensen uit de arbeidersstand, dat onder lei- ding stond van een Bekwame régis seur, en deze uitvoering, in besloten kring gegeven, stond op veel hoger peil dan uitvoeringen van verschil lende verenigingen, die hun uitvoe ring met heel veel fanfare annonce- ren. Voor vele acteurs en actrices vormt het natuurlijke spel nog een klip, waarop hun kunnen steeds weer strandt. Om behoorlijk te kunnen spreken moet men zich volkomen >indenken en inleven in de uit te beelden roi. Het komt er heus niet op aan of U precies de woorden ge- bruikt die in de tekst zijn aangege- ven, mits het maar natuurlijk klinkt. Zo moeten ook de gebaren zijn als in de werkelijkheid. De eerste moeilijkheid is natuur lijk de keuze van het te spelen stuk. Deze keuze is van vitaal belang. Maar al te veel worden stukken op- gevoerd, die beter in de prullemand van de uitgeverij hadden kunnen verdwijnen, dan in druk te verschij- nen. Het aanbod is groot, en om uit het vele beschikbare materiaal een goede keuze te doen is iets dat enige Afdeling B: BakkersW.A.S. II Chemica IIMulder KoenemanPattje Motké Bàkkers Koeneman Mulder W.A.S. II Spaco Chemica II kennis van zaken vereist. Er zijn daarbij verschillende factoren waar- mede rekening gehouden moet wor den, b.v. met het aantal acteurs en actrices, dat besehikbaar is, de aard van het stuk dat men wenst op te p voeren, de kwaliteit van het stuk en] FattJe de eisen die het aan de medespelen- den stelt. Grijp nooit naar datgene wat bov.en Uw krachten gaat, anders wordt het een mislukking. Als een pas beginnende vereniging een stuk als „Adelaarsjong" zou kiezen, zou dat, hoe goed het stuk ook is, een foutieve keuze zijn. Eerst langzamer hand moet men overgaan tôt het kie zen van stukken, die zwaardere eisen stellen aan de spelers, naarmate deze over meerdere ervaring beschikken. De keuze van een goed stuk is zo belangrijk, dat wij in het algemeen de verenigingen willen aanraden zich terzake door een deskundige te la ten voorlichten. Wanneer wij het afgelopen seizoen bezien, was er naast een aantal goede stukken, toch ook nog heel wat kaf onder het koren. In een volgende artikel zullen wij nog enige raadgeviiigen publiceren, welke er misschien toe kunnen bij - dragen het niveau waarop ons huidig dilettantentoneel staat omhoog te Competitiestand afd. B per 30 Aug. - 8 20—44 1 7 24—36 - 6 27—63 Amsterdam OOSTENRIJK HEEFT LAST VAN DE DROOGTE. Tengevolge van de droogte is in een tekort aan energie Oostenrijk ontstaan. (Hier wordt bedoeld ener gie welke wordt opgewekt door snel- stromende rivieren). Het gevolg hier van is geweest, dat 25 van de fa- brieken moest worden gesloten. 12 9 3 11 6 3 12 7 4 12 5 2 12 5 6 114 7 11 3 7 13 3 10 FIFA-vergadering te Op 22 en 23 September zullen te Am sterdam enige belangrijke vergade ringen van de FIFA worden gehou den. Op de eerste dag vergadert het scheidsrechterscomité. De tweede dag komt o.l.v. Karel Lotsy de spéciale commissie voor de wereldkampioen- schappen 1949 bijeen. Het règlement voor dit tournooi, dat in Brazilië zal worden gehouden, zou definitief wor den vastgesteld. Dezelfde dag komt het bestuur van de FIFA bijeen. In deze bijeenkomst zal de commissie voor de wereldkampioenschappen rapport uitbrengen over het règle ment. ZWEMMEN. Diplomazwemmen. Zaterdagmiddag werd o.l.v. de heer Starkenborg in bad- en zweminr. „Foxholster- huis, A. Spiekman, M. Messendorp, A. Geling, J. Pruisman, T. Roek, L. Teuben, J. Teule, K. Schneider, H. Ottens, T. Bodewes, R. Hoekstra, R. Helmers, E. Wever, L. v. Duinen, J. Messendorp, I. Hilvering, G. Ho- ving, B. Hellinga, E. Hylkema, T. Hylkema, E. Buitenkamp, A. Lam- beck, J. Klunder, J. Schenkel, A. Ho genraad, B. Scheper, A. Galdermans. Meisjes B.: E Groen, A. Puister, G. Fledderman, H. Aten, G. p0t, D. Benedick, G. Haan, J. Jonkman, J. Scheper, G. Laphor, W. Wiardi, A. Veentjer, Tr. Laphor, J. Bakker, J. Pruisman, K. Schneiders, J. Teule, L. Messendorp, R. Benedick, R. Gra- ler, H. Benedick, I. Hilvering, F. Hylkema, G. Venema, J. Klunder, G. Pruisman. Heren A.: L. Koning, W. Kooi, A. Veen, P. Pijbes, P. Bakker, H. HuiT zing, J. Uchtman, K. Schenkel, W. Muller, M. Schenkel, H. G. Nijboer, T. Nool, B. Smit, J. Grol, H. Hiem- stra, K. Vegter, P. Pilkes, H. Hen- driks, R. Mandma, C. Kraster, Tj. Schipper. Heren B.: H. Huizing, J. Berg, C. Huizing, W. ten Cate, W. Kooi, St. Pilkes, T. Nool, M. Schenkel, W. Ho- genkamp, T. Steenhuis. De 1000 m. prestatietocht werd volbracht door: K. Schneiders, J. m 7n 09 Teule> G- Fledderman, D. Benedick, 9 1A oo no L- Mandema, J. Brummer, T. Steen- f 26 huis, J. Bakker, R. Grâler, G. Laphor, i t on m Klunder, G. Venema, J. Pietersen, 1 11 OS fn J- Geling. J- Bakker, R. Benedick, A. I il 28 42 Geling, N. Nagengast, G. Scheen. Als eerste kwam aan J. Brummer in 21. m. 40 sec. I afgelopen 1—0 1—5 2—4 2—0 0—2 0—1 De onderlinge wedstrijden hadden de volgende resultaten: Jongens 11 en 12 jaar: Arend Kruijer. Meisjes 11 en 12 j.: 1. M. Krijthe, 2. Neeltje v. d. Meulen, 3. Jo. Smid. Jongens 13 en 14 j.: 1. L. Douwes, 2. T. Vonk, 3. W. Schut, 4. J. A. Mulder. Meisjes 13 en 14 j.: 1. M. Bakema, 2. J. Kleine, 3. J. Popkes, 4. M. Dek- ker. Jongens 15 j. en ouder (School- slag): 1. K. Panman, 2. B. Vonk, 3. C. Pot. Meisjes 15 jaar en ouder (Schoolslag) 1. B. Panman, 2. F. Bouman. Jongens 15 j. en ouder (Rugslag) 1. B. Houwing, 2. K. Pan man. Meisjes 15 j. en ouder (Rug slag): 1. B. Panman, 2. Z. van der Schoot. Jongens 15 j. en ouder (vrije slag): 1. B. Houwing, 2. K. Elzinga, 3. B. Vonk. De estafette van 30 x 50 m. vrije slag werd gewon nen door de ploeg Marie Dieters, Bram Vonk,--.. Ben Houwing in 2 m. 15 sec. Van Vlissingen naar Breskens in 1J uur. Twee leden van de zwemvel - eniging „Scheldestroom" zijn van iVlissingeh naar Breskens gezwom- men (over de Westerschelde). Door beiden werd de tocht volbracht in een uur en drie kwartier. De man- nen maakten gebruik van de school slag. Het is de bedoeling te onderzoeken of het mogelijk is een zwemwedstrijd te organiseren van Vlissingen naar Breskens Beiden waren na afloop van de tocht van mening, dat dit zeer goed mogelijk is. Training Nederlandse ploeg voor Monaco. Jan Strander is een goede trainer, wie geen foutmntgaat, en 'die laat oefenen en oefenen, totdat het feilloos gaat. Dat bleek de afgelopen week, toen hij in het Hilversumse zwembad ,,Crailo" de zwemmers en zwemsters bestemd voor de Neder- jandse ploeg voor Monaco trainde. de meer" door de zwemclub „Nimpf" diploma gezwommen. Bij afwezig- heid van de Comm. v. Toez. reikte de voorz., de heer Schipper, de di- ploma's uit. In zijn toespraak noemde hij de heer Starkenborg de motor van het zwembad, en hoopte, dat hij nog vele jaren aa'n het bad verbonden zou blijven. Diploma's behaalden: Meisjes A.: G. Landman, J. Puis- ter, L. Poelman, G. v. Limberger, M. Warntjes, S. Moorlag, D. Menke, F. Frieling, M. Scholten, A. Vene ma, G. Pot, J. Haayer, C. Nienhuis, B. Bakker, S. Doddema, T. Klunder, Baan na baan werd getrokken, ter- Zondag werd een onderlinge wed-] wijl starten en keren het belangrijk- ste punt van de training vormden. strijd tegen Bubble gehouden. Het resultaat was: Meisjes 35 m. school slag: 1. L. Oldenburger (B); 2. J. Steenhuis (N); 3. F. Hylkema (N). Jongens 35 m. schoolslag: 1. M. Schenkel (N); 2. T. Nool (N); 3. J. Wever (B). Jongens 35 m. borst- crawl: 1. W. ten Cate (N); 2. W. Ho- genkamp (N); 3. L. Mandema (N). Dames 50 m. schoolslag: 1. K. Schneider (N); 2. H. Boosman (B); 3. T. Wolthuis (N). Dames 50 m. rug slag: 1. K. Schneiders (N); 2. H. Boosman (B); 3. J. Siems (N). He ren 50 m. schoolslag: 1. C. Woldring (B);' 2. P. Prins (B); 3. E. Leidekker (B). Heren 50 m. borstcrawl: 1. B. v. d. Struik (B); 2. J. Albers (N); 3. H. Albers (N). 6 x 50 m. estafette: Bubble 4.38.4 min.; Nimpf 4.52.3 m. (B is Bubble; N is Nimpf) PAARDENSPORT. Lange- en Kortebaandraverijen te Sappemeer. Het mooie weer heeft ertoe bijgedragen de draverijen te doen slagen. De resultaten waren als volgt: I. Wilhelminaprijs: 16 deeln., afst. 2040 m. Wegens het grote aantal deeln. werd in 2 courses gelopen. le course: 1. (f 200) Loopers Gregor, eig. C. P. Neyens, ber. M. Siderius, 2020 m., 3.15.4 min. Km. tijd 1.36.7; 2. (f 25.Kriemhilde, eig. P. Kramer, ber. P. Kramer 2040 m. 3.15.8 min. 2e course: De eerst aankomende, Kampioen O, werd teruggesteld op de tweede plaats, wegens het niet houden van de rechte lijn op het l laatste rechte eind, zodat no. 1 (f 200) werd Little Monty, eig. Stal Fries- Zvvemver. Nero. Voor een diplo-1 ianc} ker j0op v. Leeuwen (2000 m.) ma slaagden nog: Z. v. Schoot;] 3 24 4 min km tijd 142 4; 2 (f 25) J. A. Muldei, A. Werkhoven, M. Kampioen O., eig. H. Oosten, 2040 Kamphms, W. Tom, T. Metz, F., ber M siderius. Daling, N. v. d. Molen, J. Vonk, H. Mulder, K. Remkes, B. Holtman, M. Abbas, W. Schut, H. de Vries en Jo Lura. Prestatietochten werden volbracht door: Mevr. E. van HalBrust (5000 m.), F. van Hal (3000 m.); Martha Bakema en H. Kamphuis, beiden 1500 m. 't 262. De kleinste kist werd in de wagen gehesen en daarna goed ver- stopt onder potten, pannen en andere koopwaar. Juist toen zij ook de tweede kist wilden inladen, mebnde Gay hoefgetrappel te horen. 263. Kapitein Gay had goed ge- hoord, enige ogenblikken later ver scheen tussen de bomen weer een troep soldaten. Gelukkig had hij voor die tijd de oude gelapte jas weer aangedaan. De soldaten kwamen snel nader. FEUILLETON. door STAN VAN KAMPEN. 33). In haar geest zag zij een zwarte chaos en daarboven de woorden: „Je moet!" Vermoeid droogde zij haar tranen en legde wat poeder op. Dan ging zij naar Gritt. Deze stond op, verwon- derd over het vreemde bezoek eh vroeg, wat zij wenste. Ze zei rustig en zeker: „Gritt. Frank Horn verraaddt je. Deze zogenaamde Georges Birdley is de détective Sid Morton uit Lon- den". De hoofd-ingenieur was zo ver- rast, dat hij geen woorden vond. Sonja vertelde hem met weinig woor den hoe zij de geschiedenis op het spoor gekomen was. Doodsbleek zat Gritt voor haar. „Och, wat een onbegrijpelijk stom me ezel ben ik geweest", riep hij en toen bleef hij in gedachten voor zich uit kijken! Na enige minuten beide hij Holm en verzocht hem direct te komen. Hij drukte Sonja krachtig de hand. Sonja, je hebt ons nog juist ge- red, het gevaar is groot en we moe ten snel werken. Voorlopig mijn al- lerhartelijkste dank. Je was schran- derder dan ik". Toen Sonja hem verlaten had en de gang naar de trap door liep, kwam Helm juist naar boven gerend. Met een korte grqet liep hij haar voorbij de kamer van Gritt in. Gedachtenloos keek ze hem na. Plotseling verbleekte ze. Een ver- schrikkelijk vermoeden schoot haar door het hoofd. Zij dacht een mo ment na, keek onrustig om zich heen, toen sloop ze terug naar de deur van Gritt's kamer en luisterde. Holm was juist aan het woord. dat is me een verrassing. Wat wil je met die twee doen?" ,,Hm, ja.... Horn maakt graag lange autoritten". „Ik begrijp het. Men kan veronge- lukken. Niemand zal zich verwonde- ren als de dolle Engelsman met een gebroken nek aan de kant van de weg ligt". Er was een pauze. Sonja keek door het sleutelgat. Zij zag niets, hoorde echter fluisteren en trok zich snel terug. Toen Frank en Sid 's avonds na een opvoering van „Tosca" opgewekt thuiskwamen, vonden zij in Frank's huiskamer, waar ze nog een glaasje wilden drinken, een brief Op het couvert stonden de nuchtere woor den: „Aan Frank Horn en Sid Morton" „Wel verdraaid, wat zullen we nu hebben?" riep de détective, terwijl hij haastig het couvert openscheurde. Ongerust keek Frank over zijn schou- der en las mee. ,,U bent ontdekt. Vlucht! Men staat u naar het leven. Vernietig deze brief. Sonja". „Ik geloof, dat wij het beste doen, deze raad zo snel mogelijk op te volgen", zei Sid Morton. „Tegen in trigues is niet te vechten en die lui kennen geen pardon, zoals je aan de zaak met Pradly hebt kunnen zien. Jammer, ik had rgaag nog wat meer gewaar geworden, hoewel ik al veel te weten gekomen ben. Ik breng u naar Londen". Frank was het afbreken van zijn verblijf in Stockholm wat te snel in zijn werk gegaan, dan dat hij er zelf innerlijk vrede mee hebben kon. Zelfs, toen zij vijf uur later in de sneltrein naar Malmô zaten die aan- sluiting gaf op het vliegtuig, dat hen naar huis zou brengen, was hij nog niet bij machte de verandering te begrijpen, welke het lot hem zo plot seling in de schoot geworpen had. „En over een week is de race al", mompelde hij. DE ROBIJN. ,,En daar bent u weer, mr. Horn", begroette dr. Woodley zijn bezoeker. „Ik verheug me, dat u de weg tôt ons weer gevonden hebt. Ik heb veel bij u goed te maken". „Het waren niets dan misverstan- den", weerde Frank af, „en mijn in- nige wens is, dat men het hierover tijdens mijn afwezigheid, te Londen eens geworden is". Woodley glimlachte. Hij kende zijn Pappenheimers en wist hoe hij de be- tekenis van deze wocÂden moest uit- leggen. „Mr. Frank, wij hebben nu allen ingezien, hoe groot het onrecht is, dat wij u hebben aangedaan". Allen? Dus ook miss Evelyne? Heeft zij bekend, hoe onrechtvaardig de haat was, waarmee ze mij ver volgd heeft"' „Niemand heeft meer verlangd naar uw terugkeer, dan juist mijn dochter Evelyne", was het antwoord Frank slikte het bittere woord weg, en dacht aan de robijn. Dr. Woodley ging verder: „Evely- he zal ailes doen om haar fouten goed te maken. Zij laat u verzoeken bij de race „Dwars door de Alpen" de Evelyne te rijden. Het stond Frank aangenaam te bemerken, dat men hem zoveel mo gelijk tegemoet wilde komen en dat men zijn tijdelijk overlopen naar de concurrent wilde vergeten. „Ik dank u voor uw vertrouwen. Ik zal de wagen gaarne rijden; waar kan ik miss Evelyne vinden om haar persoonlijk te danken?" „Zij is in haar boudoir en zal u graag ontvangen". Enigszins verlegen met haar figuur ontving Evelyne hem. Haar trots was, na de volledige nederlaag, die zij geleden <had, volkomen gebroken. Zij bood de jongeman een van de witlederen fauteuils aan. ,,Ook ik heb veel bij u goed te maken, mr. Horn, kunt u mij verge- ven?" Frank werd warm en koud te- gelijk van emotie, toen hij het ge- liefde meisje zo hoorde spreken. „Miss Evelyne, sedert het uur, dat Sealson mij in Zurich uw brief met de ring gebracht heeft, was elke ran- er niet m., II. Beatrix-prijs, 8 deeln., 1620 m. In deze heat toonde Juliana Lee zich een paard van internationale klasse en wist beide keren zeer beslissend te winnen. Uitslag: 1. (350)) Juliana Lee, eig. en ber. H. de Vries, 1640 m., 2.26.min. Km. tijd 1.29; 2. f 75) Gelukloper, eig.-ber. W. v. d. Velde, 1620 m„ 2.28.2 min.; 3. (f 25) Hol- landia Hanover K., eig. J. O. J. Hid- dema, ber. A. J. Siderius 1640 m., 2.29.4 min. IIL Irene prijs: Il deeln., 2300 m. In deze spapnende draverij werd de tweede aankomende Juliana Hano ver, uitgeschakeld wegens onzuiver draven. Uitslag: 1. (f 250.Jimmy Me. Gregor, eig. J. W. Mellema, t«jr. Joh. Siderius, 2340 m-, 3.36 min. Km. tijd 1.32.6; 2. (f 75) Kind v. Smiling, eig. P. E. Kruisinga, ber. K. G. v. d. Veen, 2300 m., 3.49.3 min.; 3. (f 25) Jacqueline O., eig. D. F. Olivier, ber. K. Kramer, 3.49.8 min. IV. Margrietprijs: 7 deeln., 2300 m. Zonder inspanning werd no. 1 (f 250) Janneke, eig.-ber. K. Kramer, 2320 m., 3.29.2 min., km. tijd 1.30.2; 2. (f 75Ingénieur Scott, eig. J. W. de Jong, ber. B. U. de Jong, 2300 m., 3.30 min.; 3. (f 25.I. Grady v. Vredenhof, eig. J. J. Hielkema, ber. T. A. v. d. Veen, 2320 m., 3.31.6 min. V. Marijke-prijs (kortebaandrave- rij), 24 deeln., 690750 m. Deze kor- tebaandraverij werd in 4 sériés van zes gelopen, waarvan de eerstaanko- menden in de finale werden geplaatst doordat Goudster B als derde aan komende in de finale werd geplaatst, daar de eerste- en tweede aanko- i mende werden gedisqualificeerd we- cune mij vreemd. Laten wij meer over praten, laat ons doen, als of dit slechte jaar in werkelijkheid nooit bestaan heeft. U wilt, dat ik de wagen in de grote race in Zwitser- land rijd?" „Ja, mr. Horn. Ik heb u aan het, gens te veel gafopperen. De eïnduit- stuur van de Knock-out gezien en siag werd: 1. (f 200): K. Friezin, eig. vertrouwen in u gekregen. Hoe denkt ber. H. de Vries, 710 m., tijd 1 04 u op het ogenblik over Sinnisfaere?"| min.; 2. (f 100) Janneke, eig.-ber. „Dat hij een misdadiger is. Dat zijn| h. Kramer, 730 m. 1.06 min.; 3. fabriek door een groep gewetenloze, (f 75._) Goudster B., eig.-ber. P. Tj. mensen bestuurd wordt" Hij vertelde haar zijn wedervaren in Stockholm van het moment van aankomst tôt de door Sonja geschre ven brief en de plotselinge aftocht. „Dus uw vroegere vriendin heeft u gered?" „Laten we hierover zwijgen. Deze vrouw was een donkere bladzij in mijn leven, een épisode, welks duis- tere tragiek mij tôt het einde van mijn leven zal volgen. Zij gelooft in het onvermijdelijke noodlot en dat noodlot zal haar tenslotte vernieti- gen". „En wie heeft onze uitvindingen aan Sinnisfaere verraden, en wie heeft Pradly vermoord?" Frank zweeg, terwijl hij naar de grond keek. Vol angst hield Evelyne haar ogen op hem gericht. „U weet het, mr. Horn. Verzwijg het niet voor mij". Frank zweeg nog steeds. „Zeg het toch", smeekte Evelyne haast. ,,Het zal een zware slag voor u zijn, want de schuldige heeft in de Woodley-Works een grote roi ge speeld. Hij mocht uw persoonlijke vriendschap genieten". Het klonk bijna bitter. Doch Eve lyne deed of zij het verwijt, dat er in lag, niet hoorde. Haar ogen - werden groot van angst voor de waarheid, die zij vermoedde. „Duncker", f luisterde zij. „Ja, Duncker", zei Frank net zo zacht. „Wie zou dat gedacht hebben!" (Wordt vervolgd.) Boit, 750 m. 1.06.8 min. Loopers Gregor werd gedisqualificeerd we gens te veel galopperen. BOKSEN. Luc van Dam contra Bep v. Klave- ren. De bokswedstrijd Luc van Dam tegen Bep van Klaveren, welke Zon dag in het Amsterdamse Stadion zou zijn gehoudpn heeft geen doorgang gevonden doch werd uitgesteld tôt Vrijdagavond a.s. J. Z. te Z. vraagt of een werkgever bij uitbètaling van het loon 2 moet inhouden voor Ziekenfondspremie. Antwoord: Ja. Iedere werkgever is verplicht bij elke uitbètaling van het loon 2 daarvan als Ziekenfondspremie in te houden en de arbeider in ruil daar- voor een coupon verstrekken. Deze coupon dient als bewijs dat de arbeider zijn premie-aandeel heeft betaald. Op de voorzijde van de coupon moet de datum, waarop de loon- periode is geëindigd gedrukt of dui delijk met inkt geschreven zijn, ter wijl op de achterzijde behoren te worden vermeld naam en adres van de werkgever en bij ontslag van de arbeider bovendien de datum waarop het ontslag ingaat.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 4