Vervolg plaatselijk nîeuws Dr. Van] [Mook jnfons|Land, INPONESIË BURGERLIJKE STAND nTTeZS *eren Vleeswaren in blik. Nieuwe BANDENBONNEN. De prijs der Surinaamse SINAASAPPELEN. De NIWIN bestaat een jaar Verenigings-Mededelingen Bedrijfsvoetbal IS HET BETER „HOLLANDS" TE ZIJN DAN „FRIES"? SAPPEMEER. Maandagavond bracht de zangvereniging „0. B. K." uit Sap- pemeer in „Veenlust" te Veendam opnieuw „De Lindenbôrg" voor het voetlicht, en wel voor de 10e keer. De grote zaal van „Veenlust" was stampvol. De heer P. Wilkens, voor- zitter van de Oranjevereniging te Veendam sprak waarderende woor- den tôt de uitvoerende vereniging. Naar wij vernemen is de heer G. Siems, alhier, benoemd tôt leraar aan de R.H.B.S. te Appingedam. Hiernaast zal hij zijn functie aan de G.H.J3.S. te Hoogezand Kfijven ver- vullen. HOOGEZAND. Een kar met brood van de Coôperatie reed in het Kalk- wijksterdiep. De kar werd er weer uitgevist; maar de broodjes dreven op het vuile water. Vele omwonenden hebben nog wat nat brood verzameld om het te laten dienen als dierenvoedër. Op uitnodiging van de heer Jan Bodewes, MartenshoeR, hebben wij een electrische weide-afrastéring be- zichtigd. Een dei-gelijke afrastering, welke in de étalagé is geëxposeerd, wordt in Drenthe reeds veelvuldig toegepast, in Groningen is zij echter nog vrij onbekend. Een geïsoleerd opgehangen draad wordt gedurende zeer korte tijd door electrische spanning geladen. De schok, die men bij aanraking van de draad krijgt levert geen gevaar op voor mens of dier. De schrikreactie is echter voldoende om zelfs varkens en schapen de afrastering te doen mijden. Bij de Gemeente Politie te Hoo gezand zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: enige huissleutels, 3 armbanden, bruine portemonnaie, zak inhoudende bonen, hangslot met ketting, kindersokje, verder over een ijzeren prâam welke is komen aan- drijven en een witte keeshond welke is aangelopen. In een intieme bijeenkomst, welke stond onder leiding van de heer Mescher uit Groningen, vond Donderdag j.l. de herdenking van het 35-jarig bestaan van de Hooge- zandster Bioscoop plaats. Onder de talrijke genodigden die met de fam. Milius aanwezig waren, merkten wij o.a. op de heer H. W. Plinsinga, Wet- houder der gem. Hoogezand, de heer Miedema, Bestuurslid der Ned. Bios coop Bond, de heer Abeln, plaatsverv. voorzitter der afd. Noord van die Bond en talrijke Directeuren van Bi- oscopen uit de omgeving. Veel is er gesproken op deze bijeenkomst en aile sprekers beklemtoondpn de ver- diensten van de heer Milius voor de bioscopie en voor al wat er mee in verband staat. De heer Plinsinga, sprekend als wethouder der gem. Hoogezand, deed vooral uitkomen het culturele belang, dat de heer Milius diende, sinds de overname van de Bioscoop, die in 1912 werd opge- richt. De heer Abeln, plaatsverv. voorzitter van de afd. Noord van de Ned. Bioscoop Bond, van welke af-1 delingsraad de heer Milius voorzitter] is sinds de oprichting, legde de klem- toon vooral op het vele uitstekende werk, dat de heer Milius voor deze bond heeft verricht, welke woorden hij vergezeld deed gaan van stoffe- lijke blijken van waardering, ook voor Mevr. Milius. De heer Miedema sprak in dezelfde geest namens het Bestuur van de Noord Ned. Bioscoop- bond, speciaal de nadruk leggend op hetgeen de heer Milius voor deze Bond heeft tôt stand gebracht. Vele sprekers voerden nog het woord o.a. de heer K. Albers te Hoogezand, Mevr. Ploeger uit Amsterdam, terwijl aan het sloti van de avond de heer Milius met een kort dankwoord deze bijeenkomst besloot, waarvan de band E. Novacek het muzikale ge- deelte verzorgde. KIELWINDEWEER. In een verga- dering van de „Bond v. Plattelands- vrouwen" werd door Mevr. Flik Reinders verslag uitgebracht van de vergadering in Groningen. Het con gres en het winter-programma wer den besproken. Op 16 September zal een excursie worden gemaakt naar de Frico Fabriek te Leeuwarden. KOLHAM. De E.H.B.O. afd. Kol- ham, die reeds meermalen uitstekende diensten bewees bij verschillende on- gevallen heeft weer het verheugende initiatief genomen om een nieuwe cursus te openen. Zeker zullen velen dit initiatief op prijs stellen. SLOCHTEREN. Donderdag j.l. her- dacht de heer H. Broersma, Opper- wachtmeester Groepscommandant bij de Rijkspolitie, alhier, zijn 30-jarig ambtelijk jubileum. Ter herdenking van dit feit werd des namiddags een leceptie gehouden in Hôtel Degen- hart, waar gelegenheid was de jubi- laris en zijn familie te feliciteren, van welke gelegenheid zowel van politionele- als burgerzijde druk gé- bruik werd gemaakt. Onder de aan- wezigen merkten we o.m. op de Burgemeester van Slochteren, de heer O. J. Scherphuis, de Gemeente- iSecretaris, de heer G. S. X. Gar- relts, de oud-burgemeester Mr. van der Hoop van Slochteren, de Dis- trictscommandant der Rijkspolitie, Majoor Rômelingh, de Afd. Comman dant, Adjudant Zijlstra van Haren, en verschillende oud-collega's. Als eerste spreker voerde Maj. Rôme lingh, mede namens de Gewestelijke Commandant het woord. Hij prees de jubilaris als een goed politieman die steeds, en soms onder zeer moeilijke omstandigheden, met opgewektheid zijn dienst heeft verricht en een steun is geweest voor zijn jongere collega's en ondergeschikten. In zijn gelukwens betrok hij tevens Mevr. Broersma. De Burgemeester bracht zijn gelukwensen over namens het] collège van B. en W. en de burgerij van Slochteren. U is iemand, aldus] spr., die geen vijanden maakt, die steeds bereid is om iemand terwille te zijn en bij te staan. Wanneer door U een fout is gemaakt dan kan het alleen deze zijn dat U misschien wel eens te goed is geweest, doch deze fout siert U. Tenslotte bood spreker namens hemzelf en het secretarie- personeel een boekwerk aan, getiteld: „Veertig jaren speurderswerk". Na mens de Groep Slochteren werd het woord gevoerd door Opper Ramaker. Spreker memoreerde de loopbaan van de jubilaris en stond vooral stil bij de, voor een politieman zeer moei lijke, bezettingsjaren. De hele groep werkte illegaal, 2 man waren gear- resteerd en 2 waren ondergedoken. U stond dan ook bij de N.S.B. supe- rieuren niet al te best aangeschreven. Uw devies was steeds „de moeilijk- heden zijn er om overwonnen te wor den". Tenslotte bood spr. namens de Groep een prachtige rooktafel aan terwijl Mevr. in de bloemetjes werd .gezet. Verder werd nog het woord gevoerd oor de Afd. Commandant, door de heer van 't Jacht en door een familielid. In een keurig uitgesproken rede bracht de jubilaris aan het eind der receptie dank aan allen die deze dag voor hem, zijn vrouw en kinderen tôt een onvergetelijke hadden ge maakt. NOORDBROEK. Volgens onbeves- tigde berichten zouden de thans door de gemeente in beheer genomen ker-' missen deze maand niet doorgaan. Het bestuur van de Bond v. Staatsp. is van plan om binnen en-] kele dagen een tocht voor ouden van dagen te organiseren naar Paters-1 wolde, Eelde en Groningen. Door de ingezetenen is voldoende geld bij - eengebracht voor het houden van een dergelijke tocht. INLICHTINGEN GEVRAAGD. De Corpscommandant der Ge meente Politie te Hoogezand, ver- zoekt de automobilist, die twee dames in zijn wagen had, die Za- terdagavond 30 Augustus, om- streeks 21 uur getuige zijn geweest van een aanrijding op de Kielster- straat te Hoogezand, waarbij een paard is doodgereden, zich bij hem bekend te maken, voor het geven van nadere inlichtingen. Eventu- ele andere getuigen worden even- eens verzocht zich bekend te ma ken. In verband met de krappe blik- voorraden, waarover ons land be- schikt, heeft het Bedrijfschap voor Vee en Vlees met ingang van 1 Sep tember 1947 verboden vleeswaren en vleeswarenproducten (producten, waarin vleeswaren geheel of gedeel- telijk zijn verwerkt en producten, welke uit vleeswaren zijn bereid of vervaardigd) in blik te verpakken. Daarnaast zal het van 1 Januari 1948 af verboden zijn in blik verpak- te vleeswaren en vleeswarenproduc ten voorhanden of in voorraad te hebben, te verhandelen, te verkopen, te kopen, te vervoeren, af te leveren of te ontvangen voor zover ze niet hier te lande zijn geïmporteerd. Ge noemde verbodsbepalingen zullen niet gelden Voor in blik te verpakken respectievelijk in blik verpakte vlees waren en vleeswarenproducten, be- stemd voor export of scheepsprovi- andering, mits op grond van die be- stemming blik is toegewezen. Even- min gelden ze voor wat betreft het voorhanden en in voorraad hebben van vleeswaren en vleeswarenpro ducten in blikverpakking, bestemd voor gezinsverbruik. Belanghebbenden dienen dus aile thans nog aanwezige voorraden niet- geïmporteerde vleeswaren of vlees warenproducten in blik, waarvoor de bovengenoemde ontheffingen niet gelden, op 1 Januari 1948 te hebben geliquideerd. Slechts indien over- macht liquidatie vôôr die datum on- mogelijk maakt, kan het bedrijfschap mits tijdig een behoorlijk gemoti- veerd verzoekschrift is ingediend de verlening van de voor liquidatie nâ 31 December 1947 vereiste ont heffingen in overweging nemen. DE CONSUMENTENPRIJZEN BESSEN- EN FRAMBOZENSAP VAN OOGST 1947. Voor flessen met een inhoud van 360380 c.c.: Rode bessensap per fies f 0.64; Zwarte bessensap per fies f 0.81; Frambozensap per fies f 0.76. Voor flessen met een inhoud van 740760 c.c.: Rode bessensap per fies f 1.23; Zwarte bessensap per fies f 1.59; Frambozensap per fies f 1.49. Voor flessen met een inhoud van 9801000 c.c.: Rode bessensap per fies f 1.63; Zwarte bessensap per fies f 2.10; Frambozensap per fies f 1.97. Indien flessenmaten worden gebruikt, welke van de genoemde standaard- maten afwijken, zullen de prijzen in een evenredige verhouding staan tôt de genoemde prijzen. Op het etiket van elke fies moet de naam, eventueel merk, van de fa- brikant vermeld staan, en de voor de consument vastgestelde prijs, alsmede de inhoud van de fies. ZIJN VROUW VAN HET LEVEN BEROOFD. Een metselaar uit Bussum, zekere Poolman, heeft zijn vrouw met dolk- steken om Oiet leven gebracht. Des- wege werd hij tôt 7 jaar gevange- nisstraf veroordeeld. Hiertegen te- kende hij hoger beroep aan. Thans is de zaak door het Amsterdamse Ge- rechtshof behandeld: De verdachte deed het- volgende verhaal De eerstè 10 jaar van ons huwelijk waren goed. Wij konden goed met elkaar opschieten. Toen kwam een période met veel ruzie, enige tijd leefden wij gescheiden. Maar ik hield van mijn vrouw en trachtte het con- flict bij te leggen, waarin ik slaagde. Omdat ons huwelijk niet meer har- monieerde ging ik bij de wederop- bouw in Venlo werken, en was alleen Zaterdag en Zondag thuis. Het ging steeds slechter. Mijn vrouw had een verhouding met zekere L., en vroeg mij niet meer thuis te komen. Kor te tijd later ontving ik van de Recht- bank een verzoek te komen in ver band met een echtscheidingsaanvra- ge van mijn vrouw. Ik ben het week- einde naar huis gegaan. Toen ik ze- kerheid had omtrent haar verhouding met L. ben ik met haar gaan praten. Ik vertelde haar wat ik wist, waar- op zij naar boven rende. Ik ging toen mijn koffers pakken om voorgoed naar Venlo te gaan. Toch wilde ik nog afscheid nemen van mijn vrouw, van wie ik nog steeds hield. Ik ging naar boven en vond haar op bed lig- gen. „Had ik je maar vergiftigd, of met je eigen dolk doodgestoken", zei ze. Ik boog me over haar heen en zei: „steek maar". Zij greep toen naar de dolk, die ik tussen m'n riem droeg. Maar ik was haar voor en doodde haar. Waarom en onder wel ke gedachten kan ik me niet herin- neren. Uit het procès verbaal van een agent blijkt dat de vrouw bang was voor haar man, die gedreigd had haar te zullen doden. De procureur meende dat 7 jaar heus niet te veel was, en vroeg be- vestiging van dit vonnis. AMSTERDAM VERLIEST DE REPUTATIE VAN de stad te zijn waar het meeste smok kelwaar aan de man wordt gebracht. De Amsterdamse politie treedt mo- menteel zeer krachtig op tegen smok- kelaars. Thans heeft zij een zaak on der handen waarbij drie sigaretten- smokkelorganisaties, elk van 12 man betrokken zijn. Deze organisaties zijn zeer modem uitgerust. Zij heb ben snelvarende motorboten (die sneller zijn dan de politieboten) auto's en motorrijwielen. Deze drie organisaties voorzien de Amsterdamse zwarte markt van si- garetten, welke in hoofdzaak naar ons land worden gebracht door Griekse schepen. Intussen treedt de politie ook te gen andere smokkelhandel krachtig op. In de afgelopen week werden twee partijen sigaretten in beslag ge nomen: resp. van 157.200 en 105.000 stuks, 800 stuks damestextiel, als mede dollarbiljetten. De activiteit der politie heeft reeds tôt gevolg gehad, dat een Grieks schip zijn iading clandestiene sigaret ten niet heeft durven lossen. Een ander gevolg van deze activiteit is dat het centrum van de smokkelhan del zich meer en meer van Amster dam naar Rotterdam gaat verplaat- sen. ONTVLFCHTE S.S.'er STAL EEN MOTORRIJWIEL. Een S.S.'er zag kans uit het kamp waarin hij geïnterneerd was te ont- snappen. Hij stal een motorrijwiel en ging er vandoor. Toeristen, die in Limburg verbleven vonden hem een verdacht uiterlijk hçbben en waar- schuwden de politie. Hij werd door de militaire politie gearresteerd, die het gestolen motor rijwiel gebruikte om hem naar Venlo over te brengen. DE BOKKING WERD GEBAKKEN! In een bokkingrokerij te Scheve- ningen brak brand uit. De aanwezfge bokking-voorraden waren niet zo goed gebakken, dat ze bruikbaar wa ren Door het C.D.K. z$n de volgende bonnen voor banden aangewezen: C 29 voor een tourbuitenband. D 40 en D 41 ieder voor een bin- nenband. De bonnen blijven geldig tôt 31 Oct VENLO WORDT WEER TUIN- BOUWCENTRIIM. Nadat de oorlog over Limburg was gegaan was het tuinbouwcentrum rondom Venlo een ruine geworden. De ruiten van de kassen waren ver- nield, de metalen geraamten ver- wrongen. Thans is men aan het herstel be- gonnen. Er is reeds 120.000 kg. glas aangekomen. TOEWIJZING VAN DE IMPORT VAN THOMASSLAKKENMEEL. Minister Mansholt beantwoordt vra- gen van het Tweede Kamerlid, de heer Droesen. Het Tweede Kamerlid, de heer Droesen, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening gevraagd of het juist is, dat de import van Thomasslakkenmeel voor het bemestingsjaar 1947/1948 in een geheel andere verhouding ter be- schikking van de importeurs zal ko men dan vôôr de oorlog het geval was en zo ja, of de Minister dan niet van mening is, dat daarvan het ge volg zal zijn, dat de kunstmesthandel en de uiteindelijke afnemers zeer on- gelijk zullen worden bedeeld. In zijn antwoord op deze vragen zegt de bewindsman, dat met ingang van 1 Maart 1947 de distributie van fosfaatmeststoffen werd opgeheven, aangezien ruim voldoende fosfaat meststoffen voor de Nederlandse land- en tuinbouw aanwezig waren en voor de toekomst geen tekort aan deze meststoffen behoefde te worden gevreesd. Ook werden de Overheidsbemoei- ingen met de import van deze mest stoffen tôt een minimum beperkt; er wordt nog slechts op toegezien, dat de totale importen van Thomasslak kenmeel en eventueel nadere fosfaat meststoffen beperkt blijven tôt de hoeveelheden, welke in de interna tionale handelsovereenkomsten zijn voorzien. Waar, zoals uit het bovenstaande volgt, de quotering van de import van Thomasslakkenmeel op basis van de importen gedurende de"Vijf aan de oorlog voorafgaande jaren werd opgeheven,' is niet te verwachten, dat onder de huidige regeling het Tho masslakkenmeel in geheel dezelfde verhouding ter beschikking van de importeurs zal komen als voordien het geval was. Een schande! De Surinaamse pers houdt zich bezig met het feit, dat de Surinaamse sinaasappels, die daar te lande 1 cent per stuk kosten, in Nederland ver- handeld worden voor 80 cent per stuk, hetgeen neerkomt op een winst voor de verkoper van 70 gulden per krat. Het „Surinaams Nieuwsblad" ver- klaart zonder meer dat er in Neder land een actie wordt gevoerd om Su riname van de markt te verdrijven. „De West" spreekt over sabotage, terwijl „Het Nieuws" de importeurs .profiteurs noemt" die woekerwin- sten maken ten nadele van de pro ducten. (Wij hebben de sinaasappels af- komstig uit Suriname nog niet in ons gewest aangetroffen, en kunnen der- halve niet beoordelen of hier inder- daad prijzen van 80 cent per appel worden berekend. Indien dit inder- daad het geval is, dient ingegrepen te worden, en de schuldigen gestraft) Op verzoek van de Nederlandse regering is dr. H. J. van Mook per vliegtuig naar Nederland gereisd om daar besprekingen te voeren over de gang van zaken in Indonesië. De minister van Wederopbouw, Z. Ex. Neher, die een reis naar Indonesië had gemaakt is naar Nederland terugge- keerd, maakte op de terugreis van hetzelfde vliegtuig gebruik als Dr. van Mook. Intussen zijn versehillen besprekingen gevoerd.' In een radiouitzending speciaal be stemd voor Amerika heeft Dr. van Mook erop gewezen, dat het onjuist zou zijn te veronderstellen, dat het conflict in Indonesië iets te maken zou hebben met herleel'd impérialis me, of met een koloniaal systeem. In Indonesië trof Nederland een republiek aan, die naast het natio nalistische ideaal de twijfelachtige Japanse erfenis belichaamd. Toen het scheen idéalisme op we deropbouw te zijn gericht en daarom heeft de Ned. regering getracht deze idealistische krachten te versterken. Ons streven was de onstabiele orga- nisatie op de been te helpen en bij te staan, en daarop waren onze voor- stellen gericht. Anders zouden wij geen 20 maanden gewacht hebben. Neutrale waarnemers kunnen consta- teren dat het Indonesiclie volk de Nederlanders niet vijandig gezind is. Maar onverantwoordelijke krach ten zijn erin geslaagd afschrikwek- kende scheidslijnen in stand te hou den. Elke onpartijdige waarnemer moet hebben opgemerkt, dat de republiek wezenlijke eigen- schappen op het gebied van bestuur, économie en financiën mist, en deze eigenschappen vormen een onmisbaar element voor een werkelijk onafhanke- lijke staat. Eerst toen bleek dat het land zijn ondergang tegemoet ging, toen ge- welddaden en moedwillige vernielin- gen toenamen, hebben wij besloten tôt een politionele actie over te gaan. Wij hebben niets te verbergen, ieder heeft toegang tôt de gebieden waar wij voor recht en orde verant- woordelijk zijn, maar de republiek Na een jaar van ingespannen ar- beid staat de NIWIN nu aan het be- gin van een nieuwe etappe van haar bestaan. Mag de NIWIN" tevreden zijn over de afgelopen période? Zij meent dat de activiteit in het afgelopen jaar ontplooid en de reactie van het Ne derlandse volk voldoende reden geeft het feit van het 1-jarig bestaan met vreugde te herdenken. Niet te vieren met feestelijkheden. Op de dag der herdenking is het parool: verdubbel de energie. Een opinie onderzoek heeft uitge- wezen, dat 4 millioen Nederlanders de verdienste van de NIWIN erken- nen en dat 2/5 van de volwassen Ne derlanders tôt de NIWIN heeft bijge- dragen. Maar de NIWIN wenst geen populariteit zonder meer, zij wil het middel zijn om bij het Nederlandse volk belangstelling te wekken bij zijn soldaten. De Kerstpakkettenactie in dit jaa'r moet nog meer dan in 1946 het ken- merk dragen van een handdruk naar overzee van een geheel volk. ,,Het beste is nog niet genoeg", met die „geloofsbelij dénis gaat de NIWIN het tweede jaar van haar bestaan in. VOETBALVER. „H. S. C." Wedstrijd Programa: Zaterdag 6 September: Juniores B 2: H.S.C.Kwiek, aanvang 4 uur. HoogezandH.S.C. II, aanv. 4 uur. Opstelling H.S.C.: A. Hamminga, H. J. Smit, J. Tepper, H. Bijlsma, Wilco Schut, G. Riemeijer, A. Jager, A. Overmars, Jan Ploeger, S. Klok, J. Akkerman. Reserve's: H. Klein, N. Wold, J. Kostwinder. Aanvoerder: Jan Ploeger. Leider: A. Bakema. Opstelling H.S.C. II: R. Knip, T. v. Dam, J. Oosterwijk, T. Werkema, E. Niemeijer, H. Hindriks, E. Bakema, B. Kooi, Cor Huizing, D. Hulsebos, W. Eggens. Reserve's: J. Lahpor, H. J. Huizing, L. Lukje, H. Dijkhuis. Aanvoerder: R. Knip. Leider: P. Corzaan. Zondag 7 September: H.S.C. I speelt te Arnhem in de tweede ronde om de Zilveren Steen. H.S.C. 3Noordbroek, aanvang 2 u. Juniores A 4: H.S.C.H.S.C. II, aanv. ahlf tien. Opstelling H.S.C. I: P. Hofkamp, F. Wubbeling, F. Olthof, R. Tempel, J. v. d. Huizen, J. Pik, J. Koeneman, H. Schut, B. Pool, H. Blijham, D. SAPPEMEER, 28 Aug. t.m. 3 Sept. Geboren: Gezina Nicla, d. v. Nico- laas Johannes Mulder en Elisabeth Margaretha Scholte, Hoogezand. Ondertrouwd: Harm de Vries, 33 j., Sappemeer, onl. te Slochteren en Alida Jungman, 29 j., Sappemeer. Overleden: Grietje Kroes, 83 j., wed. v. Berend Hassing, Noordbroek. HOOGEZAND 28 Aug. t.m. 3 Sept. Geboren: Jan Johannes Albert, z. v. Jan Bernardus Kruissel en Titia Johanna Catharina Boekhoff, Hooge zand; Kornelis, z. v. Jan Meijer en Hendrika Johanna Maassen van den Brink, Westerbroek; Wijpke Hinder- tje, d. v. Kornelis Snakenborg en Anna Vegt, Slochteren; Grietje, d. v. Derk Hulsebos en Klaasziena Nie- borg, Hoogezand; Willemtje, d. v. Klaas v. d. Lei en Aaltje Stenveld, Vossenburg. ..Ondertrouwd: Klaas Posthumus, 31 j., Groningen en Talea Roelfina Spoor, 23 j., Hoogezand; Geert Prijt, 24 j., Eindhoven en Marchien Mulder, 26 j., Hoogezand; Andries Emmel- kamp, 26 j., Slochteren en Annechie- na Martha Huttinga, 24 j., Hooge zand; Gérard Hooghordel, 29 j., Hoo gezand en Willempje van der Woerd, 20 j., Barneveld. Overleden: Klaas Kempinga, 35 j., Hoogezand, echtg. v. Aaltje Wester- kamp. SLOCHTEREN 28 Aug. t.m. 3 Sept.! Geboren: Frederik, z. v. H. Enge- lage en H. Woldhuis, Hélium; Aaldrik Wilte Eeuwke, z. v. H. Venhuizen; en A. H. Evenhuis, Overschild; Jan! Jans, z. v. A. Scheidema en E. de Jonge, Slochteren; Elle, z. v. O. K. Smit en G. Haan, Hélium. Ondertrouwd: K. Olthof, 30 j., Scharmer en W. H. Bakker, 24 j., KolhamA. Aslander, 38 j. en B. S. van der Broek, 39 j., b. v. Siddebu- ren; F. Lambeck, 25 j., Hoogezand en G. Voorma, 18 j., Slochteren. Getrouwd: G. Schenkel, 28 j., Nieuweschans en H. R. Boven, 18 j., Siddeburen; H. A. ter Borg, 30 j. en E. M. Wakeman, 27 j., b. v. Siddebu ren. Overleden: J. J. Wijninga, 33 j., echtg. v. A. van Dijk, Lageland (overl. te Vries). ZUIDBROEK. Getrouwd: Liesko Zwink, 19 j., Muntendam en Eva van der Veen, 18 j., Zuidbroek. Overleden: Freek Briek, 71 j., Zuid broek. MUNTENDAM 28 Aug.—3 Sept. 1947. Geboren: Jeltje Marchien, d. v. E. Bettenbroek en H. Koning; Kassina, d. v. H. J. Drenth en H. Woldhuis. VEENDAM 27 Aug. t.m. 2 Sept. Geboren: Jacoba Suzanne, d. v. C. van der Kamp en C. M. Batist; Jan- tina, d. v. G. Jonkman en L. van der Meer; Hemmo Jan, z. v. A. van Del- den en A. M. van der Wal, Meeden, Albertus, z. v. H. Perdon en G. Kor, Muntendam; Grietje Fenny, d. v. W. Bijlholt en T. Schenkel; Jantina Der- kina, d. v. H. Mulder en D. W. La- main. Wildervank; Anton Laurens, z. v. J. A. van Dijk en J. Heijes. Ondertrouwd: G. Rohrbach, 25 j. en G. van der Struik, 22 j., b. v. Veendam. Gehuwd: E. Nieboer en R. Hane- man, b. v. Veendam; H. Mos en H. Kennis, b. v. Veendam; W. Schaap- hok, Groningen en A. Groerrbroek, Veendam. Overleden: T. A. Doddema, 49 j., echtg. v. F. W. Rohrbach, Groningen; G. Vegter, 80 j., ongeh., Groningen. NOORDDIJK 1 t/m 31 Aug. 1947. Geboren: Klaziena, d. v. Hendrik Veenstra en Frouwke G. Wieringa; Jo Gerritdina, d. v. Tiedo Harm Schrikkema en Trient je Aldershoff; Afie Enje, d. v. Christienus Lubbers en Enje Venëma; Hindrikje Jeichien, d. v. Hendrik Kol en Aaltje v. Stein- voorn; Lammechientje, d. v. Evert Verschuur en Geesje A. Adams; Hen- derikus, z. v. Jan Roffel en Roelfje Buiter; Fokke Siebrand, z. v. Johan nes Albronda en Jantiena Schaap; Aaldrik, z. v. Barend Doornbusch en Aaltje Slachter. Getrouwd: Barteld Mulder, 22 j., Groningen en Anna Magaretha Bouwman, 30 j., Noorddijk; Aalje Haze, 24 j., Slochteren en Annechien Meulman, 22 j., Noorddijk. Overleden: Geesje Riemsma, 40 j., echtg. van Roelof Bierling (overle den te Groningen) Grietje v. Brug- gen, 70 j., weduwe van Pieter Men- delts. Eleveld. Res. J. Schomaker, T. Kuit- se, A. Reinders. Vertrek per bus om half zeven vanaf hôtel ,,Struvé". Opstelling H.S.C. III: R. Kamp- huis, N. Eleveld, F. Kraai, P. Oost- land, G. de Boer, Joh. Pot, J. Pronk, A. de Bondt; Jan Bakema, J. Stuut, J. Bootsman. Res. J. Watermulder, W. Wieringa, L. de Ruiter. Aan voerder: Jan Bakema. Leider: R. Kliphuis. A 4 H.S.C. T. Swiers, Jan Schut, J. Smid, A. v. d. Haag, J. Pruisman, D. J. v. d. Laan, A. Moesker, H. Veg ter, J. Schuur, T. Zwaneveld, J. Sme- des. Aanvoerder: Jan Schut. A 4. H.S.C. II: C. Wever, L. J. Kortholt, J. Draaijer, H. Brink, H. Huizing, Tj Waker, D. Deuntje, S. Seip, A. Remkes, P. Frans, J. v. d. Laan. Aanvoerder: C. Wever. Reser ve's: J. v. d. Veen, M. v., d. Veen. Leider: J. Uildriks. R.K. VOETBALVER. „KWIEK" Zaterdag 6 Sept.: B adspiranten HSCKwiek, aanvang 4 uur. T. Scholte, G. Londeman, T. Steen- huis, G. de Wit, H. Bodewes, R. Bode wes, J. Swart, J. Guns, J. Londeman, A. Drent, A. Koeneman. Res.: G. Bo dewes, J. Teuben. Leider: B. Scholte. „S. V. H." Handbal. Zondag terrein v. Roijen- straat: Dames: S.V.H. IEendracht I (Assen) 10 uur; Heren: S.V.H. I Eendracht I 11 uur. Ondanks veel moeite konden wij voor ons tweede elftal geen wedstrijd krijgen. Terrein klaar maken om 9.15 uur: H. Prins, P. Heerlien, J. Schaap, F. v. Meurs, A. Lochorn. Op- stellingen volgens Zondag. Aile spe- lers(sters) moeten komen. BESTUUR SPORTVER. „S. V. H." Het bestuur van de Sportver. S.V.H.", verkozen in de laatst ge houden algemene ledenvergadering heeft de functies als volgt verdeeld. Afd. Gymnastiek: A. Bergman (voorz.), Stj Wolthuis (secr.), Smits- laan 12; J. Bakker (penn.); Mevr. H. DontjeKanning en mej. D. Brust. Afd. Handbal: Joh. Rugge (voorz.); H. Prins (secr.), Nieuweweg 70; J. Schaap (penn.); Mevr. W. v. Meurs Bijlstra en P. Heerlien. Het algemeeq bestuur der vereni ging bestaat uit de algemeen voorzit ter, de heer J. Wildeveld en beide groepssecretarissen. GYMN. EN ATHL. VER „H.-S." De wandeltocht op morgen gaat niet door. De lesrooster wordt in- gaande de komende week: Dinsdag: 45 uur Meisjes IIA; 56 Meisjes IIB; 67 Jongens II; 7—8 Meisjes IIII; 89 Dames Sen.; 910.30 Da mes B. Woensdag: 7.308.30 Dames A en Juniores; 8.309.30 Heren Sen.: 9.3010.30 Heren. Zaterdag: 1.30 2.30 Kleuters Meisjes; 2.303.30 Kleuters Jongens; 3.304.30 Meisjes IA; 4.30—5.30 Meisjes IB; 5.30—6.30 Jongens I. slecht bëgonnen, maar een Igro'c'iend daf 3dit ,te bewijzen, ec." ml dat dit niet veroorzaakt is door ras SIerh°tnbnkWaamheid van hun ras. Slechts de omstandigheid, dat de oorlog en de Japanse invloed niet de n We,den geliquideerd, door erwinnende machten, heeft het onmoge yk gemaakt, om zonder hufp van buitenaf de werkelijke en hechte ftreT dSn?T te..leggen voor een her stel, dat de vnje staten van Indone- nla-Rs ?e,e/enheid zal schenken hun ons rn^ n W6re,d te vinden- »P verantwoordelijkheid leiTh ancî te verlenen> en we zul- e" he.m verlenen, totdat het gebouw voltooid zal zijn 6 Nagkomen uitslagen: Comp. A: Beukema—van Diepen 2—3; Atlan ta—Koning 0—5 (Atlanta niet opgek.) Programma voor a.s. week (aan vang 6 uur). v Af(l B. Mulder—W.A.S. II Dins dag, Gasf abnekterrein Motké—Patje Woensdag, terrein W.À.S.; Spaco— Bakkers Dinsdag, zie bemerking; SpacoKoeneman Donderdag, zie be merking; Bakkers—Patje Maandag, Gasfa briek terre in. De beide wedstrijden van Spaco, zullen door het terugtrekken van deze vereniging niet worden ge- speeld. Voorlopig zal worden. aange- nomen dat Spaco deze wedstrijden heeft verloren met 5—0 wegens niet opkomen. LANDBOUWTENTOONSTELLING. IN LEEUWARDEN. Van 22 tôt 27 September zal in Leeuwarden een landbouwtentoon- stelling worden gehouden. Er zijn 24 organisaties vertegenwoordigd in het tentoonstellingsbestuur. CULTUURTECHNISCHE MOGELIJKHEDEN IN DE PROVINCIE GRONINGEN. In de rubriek ,,Op het Land", stem van de Overheid, verzorgd in samen- werking met de afdeling Voorlich- ting van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening spreekt Woensdag 10 September a.s. te 19.15 uur over de Régionale Om- roep Noord, de heer Ir. A. G. Swart, Rijkscultuurconsulent te Groningen, over Cultuurtechnische mogelijkhe- den in de Provincie Groningen. LUCHTPASSAGIERS MET 10 POTEN. Een K.L.M.-vliegtuig heeft 2500 kg. kreeften afkomstig van Stavanger naar ons land gebracht. De zending is bestemd voor kwekerijen in Ierse- ke. De dieren kwamen in uitsteken de toestand aan. Het vroegere Noord-Hollandse eiland Terschelling werd door de Duitsers bij Friesland ingedeeld. Thans heeft de Terschellingse ge- meenteraad met algemene stemmen besloten de minister van binnenland- se zaken te verzoeken Terschelling opnieuw in te delen bij Noord-Hol- land. ZET GROOT-BRITTANNIë DE INVOER VAN FRUIT EN GROENTEN STOP? Groot-Brittannië, welk land dit jaar een der grootste fruit- en groen- tenoogsten uit zijn geschiedenis heeft, zal volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Voedsel voorziening waarschijnlijk als gevolg van een protest van de zijde van de binnenlandse kwekers de invoer van buitenlandse vruchten en groenten stopzetten. Deze kwekers wijzen er op, dat de vruchten aan de bomen rotten en dat zij geen afnemers kun nen vinden, terwijl nog tôt voor en- kele weken maandelijks voor milli oen pond sterling aan fruit uit Italië werd aangevoerd. AMERIKAANSE LANDBOUWERS- DELEGATIE BEZOEKT EUROPA. Een gezelschap van 26 Amerikaan- se landbouwers zal een bezoek van ruim 4 weken aan Europa brengen. Achtereenvolgens zullen bezocht wor den Engeland, Schotland, Frankrijk, België, Luxemburg, Zwitserland en Nederland. Op grond van de gege- vens welke zullen worden verzameld zal de Amerikaansp landbouwersor- ganisatie bepalen wat zij kan doen ter bevordering van de internationa le verstandhouding. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. Harkstede: 10 u. ds. v. Hoogstraten. GEREF. KERK. Schildwolde: 10 en 3 uur ds. Koop- mans. V. V. H.-S. A.s. week veiling op Maandag, Wonsdag en Vrij dag. Sappemeer, 6 Sept. 1947. VEILINGBERICHT H.—S. Vrijdag 5 Sept. 1947. Platglaskomkommers I f 5f 6.60; idem 2 f 4—f 4.40; Witte komkom- mers I f 10—f U; idem 2 f 8—f 9; Bloemkool 1 A f 50; idem 1 f 48; idem 2 f 32; Meloenen f 12—f 60. Per 100 stuks. Tomaten A f 21.50—f 22.10; idem f 20.40—f 21.70; idem C f 16—f 16.70 Pronkbonen f 43f 49.40; Stamsla- bonen f 56f 84; Veense bonen f 40 f 42; Peen f 12.40f 14.80; Spina- zie f J.0.80f 16.10; Druiven f 73 f 81; Rode Kool f 12—f 15.80; Witte Kool f 7.80f 9.10; Savoye Kool f 12—f 16.40; Prei f 22—f 27; Andij- vie f 19.80f 26,40; Augurken A f 56f 57; idem B f 28f 31. Per 100 K.G. Kropsla 1 f 13.10—f 17.20. Per 100 krop.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2