PLAATSELIJK NIEUWS INDONESIE Nederlandse verliezen sînds het einde van de politionele actie. 20e FLORALIA-TENTOONSTELLING Vragen van onze Lezers BELEEFDHEID IS TOCH MAAR ALLES. Brandstoffen voor Kamerbewoners INGEZONDEN. Eerste Sappemeerster Speeltuinvereniging „Kindervreugd" opent haar tuin in Klelnemeer FILMBESPREKING Nagekomen Sportnienws SAPPEMEER. Op het H.S.C.-terrein heeft de A.J.C. Zondag een Geweste- lijk Volksdansfeest gehouden. Naast de organisatrice, bij wie tevens de algehele leiding berustte, de afd. H.-S., waren aanwezig de volgende afdelingen: Groningen, Veendam, Winschoten, Schoonoord, Valther- mond, Drouwenermond, Usquert, Emmen en Assen. Het programma werd geopend met parendansen, gevolgd door Duitse achttaldansen. Na een korte rust wa ren er kinderspelen. Na de lunch wa ren er Engelse langereidansen en Kringdansen in paren te zien. Het dansfeest stond onder leiding van Freddie Woudstra. Het feest was georganiseerd voor A.J.C.-leden boven 16 jaar. Het plm. 3-jarig zoontje van de heer Broekema aan de Luth. Kerk- straat kwam achter een stilstaande auto weg en geraakte onder een fiets Het knaapje brak een been. HOOGEZAND. Ingaande Maandag heeft de fa. Hudig en Pieters haar bootdienst van Amsterdam en Rot terdam naar België doorgetrokken naar de stad Groningen en de Veen- koloniën. Ook is het mogelijk van deze lijn gebruik te maken voor zen- dingen naar Parijs en omgeving. Agent hier ter plaatse is de fa. Ru- bingh. Mej. J. Bakker alhier is be- noemd tôt verpleegster der T.C.L. te Wagenborgen. Maandagavond werd op de Fox- hamsterhoofdweg de wielrijdster, Mej. v. D. uit Westerbroek door een vrachtuato, bestuurd door K. aange- reden. Zij werd lichï gewond en is op medisch advies naar huis ver- voerd. Tegen de autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. HARKSTEDE. De Bond v. Plattelandsvrouwen kwam Vrijdagavond in vergadering bijeen. Mej. Groeneveld van Gar merwolde hield een lezing over het werk van de Volkshogeschool. KOLHAM. In café Braam vond Za- terdag de verloting plaats ten bate van de Kleuterschool. De hoofdprijs viel op no. 220. Verder vielen prijzen op de nummers 10 41 54 141 176 200 249 259 271 274 305 306 323 325 333 334 338 351 372 420 424 442 457 463 474 487 494 495 499 512 519 524 590 614 616 621 628 656 685 710 776 820 825 859 980 985 998. SLOCHTEREN. Het was Zondag voor de Ned. Herv. Gemeente alhier een feestdag. Na een vacaturetijd van 5 maanden/in verband met het ver- trek van ds. Lieve naar Indië, mocht ze haar nieuwe herder en leraar, Ds. Vermeer van Oosterbierum, be groeten. De bevestiging geschiedde door de consulent van de ring Sloch teren, Ds. Politiek van Hélium. Na de bevestiging sprak hij nog een per- soonlijk woord tôt de nieuwe leraar en de gemeente. In de middagdienst verbond Ds. Vermeer zich aan de ge meente met een predikatie naar aan- leiding van het 6e vers van Johannes 14: Ik ben de weg der waarheid en het leven, waarna toespraken volg- den van de heer Scheidema namens de Kerkeraad, de heer Jager namens de Kerkvoogden, de heer Eenshuis- tra Evangelist te Froombos en Mr. van der Hoop van Slochteren. Hier- na zong het kerkkoor, onder leiding van de directeur de heer Bakker, de nieuwe leraar toe: U zeeg'ne God, Hij stel U tôt een zegen. Tenslotte beantwoordde Ds. Vermeer de ver- schillende sprekers. Terwijl de heer A. Pelgrim, wa- genmaker, alhier, met zijn werk be- zig was, geraakte zijn hand in de zaag. Zijn vingers werden hierbij zo gewond, dat Dr. Kok het slachtoffer naar het ziekenhuis te Groningen liet overbrengen. SCHILDWOLDE. In de Zaterdag- middag' gehouden Algemene Verga dering van leden van de Vereniging Coôp. Aardappelmeelfabijiek „De Woudbloem" te Scharmer, in café Veenhoven, alhier, onder leiding van de voorzitter de heer H. H. de Haan, werd het rapport van de accountant over 1943 en 1944 door de president- commissaris toegelicht en met alge mene stemmen goedgekeurd. De heer J. de Boer van Schildwolde werd als bestuurslid herkozen. De heren D. Koning te Hélium en T. Rademaker te Schildwolde werden als commis- sarissen herkozen en verkozen als commissarissen de heren W. Hage- nouw Jzn. te Slochteren en Th. Klimp te Siddeburen. De voorgestelde sta- Achter zijn karretje liep een venter door de hoofdstraat. Zijn kreet galmde door de ochtend, zijn hoofd draaide van links naar rechts om te speuren naar event. kopers. En er kwam een klant, maar hij bleef op het trottoir staan. En aangezien Mohammed naar de Berg ging omdat de berg niet bij Mohammed kwam, daar- om ging de venter naar de koper omdat deze niet naar het karretje kwam. De boodschap was afgeleverd, en het geld was van de ene zak in de andere gegaan. De venter ging terug naar zijn karretje, twee handen, alsmede zijn ogen in zijn broekzakken, zijn hoofd draaiend van het ene uiterste naar het an dere, en luide zijn waren aan- prijzend. Het toeval wilde, dat er juist een dame per fiets passeer- de. Maar zoals gezegd, de venter had zijn ogen in zijn zak, en dus liep hij pardoes tegen de fietsende dame op, met het gevolg, dat de fietsende dame een vallende da me werd. Wat men nu verwacht zou heb- ben gebeurde niet. Het ware im mers logisch geweest wanneer de dame in kwestie de venter minder vleiende benamingen had gege- ven, en deze nederig zijn excuus had aangeboden. Maar het was juist de venter die minder aangenaam klinkende namen bezigde, en de dame over- donderd, stapte op haar fiets en verdween. tutenwijziging werd in de Buitenge- wone Algemene Vergadering goed gekeurd en vastgesteld. ZUIDBROEK. G. K. uit Munten- dam, vertoefde Zaterdagmiddag in Zuidbroek. Hij had een klein beetje te diep in het glaasje gekeken, en had daardoor zijn positieven niet zo heel goed meer bij elkaar. Om te be- ginnen viel hij twee dames lastig. Deze zochten een veilig onderkomen in de winkel van de heer W., G. K. voelde er echter niets voor zijn „prooi" zo maar te laten ontsnappen, en ging ook de winkel in. Hij had echter buiten de waard i.c. de zoon van de winkelier gerekend, want deze pakte hem bij zijn kraag en zet- te hem buiten de deur. Een beetje teleurgesteld over deze nederlaag vervolgde G. K. zijn weg. Daar hij zich op zijn rijwiel niet zo heel erg vast voelde, en omdat naar zijn me- ning de weg heel erg slingerde, en een passerende autobus mee slinger de, geraakte hij daaronder. De fiets werd vernield, maar zelf kwam hij er goed af. Wat G. K. echter minder prettig vond, was, dat er politie kwam, die zich met het geval be- moeide. Om aan de greep van de wet te ontkomen sprong hij in het Win- schoterdiep. En dat betekende zijn ontnuchtering. Met een nat pak kon hij huiswaarts keren. De politie maakte van een en ander proces- verbaal op. Voor het eerst na de bevrij- ding hebben de ouden-van-dagen uit deze gemeente weer hun jaarlijkse autotocht gemaakt. Er warert twee autobussen en een aantal luxe wa- gens gerequireerd. De tocht liep over Eelde naar Paterswolde en vervol- gens via Groningen naar de uitspan- ning Staalstra te Harkstede, Bij de terugkeer werd het gezelschap op- gewacht door het corps ,,Noord- en Zuidbroek". In hôtel Themmen volgde nog een gezellig samenzijn. Burgemeester Steenhuis richtte een dankwoord tôt de organisatoren. Uitslag onderlinge athletiek- wedstrijden van de sportver. „Zuid- broek": Driekamp jongens 5 en 6 j.: 1. K. Krans 108 p. Idem meisjes 5 en 6 j.: 1. E. Deuling 58 p. Driekamp jongens 7, 8 en 9 j.: l.J. Boerema 119 p. Idem meisjes 7, 8 en 9 j.: 1. J. Elzer 71% p. Driekamp jongens 10, 11 en 12 j.: 1. H. Tuin 175 p.; Idem meisjes 10, 11 en 12 j.:l. A. Olthof 117 p. Driekamp jongens 13, 14, 15 j.: 1. T. Jager 179 p. Idem meisjes 13, 14 15 j.: 1. W. ten Cate 127 p. Vierkamp jongens 16 en 17 j.: 1. N. Edens 97% p. Idem meisjes 16 en 17 j.:l. T. Star- ke 81 p. Vierkamp dames: 1. E. Smit 71 p. Vierkamp heren 1. F. v. d. Wijk 51% p. MUNTENDAM. Maandagmiddag omstreeks 2 uur kwam de vrachtauto van de heer Bruinier, die naar de richting Meeden reed bij de Wilhel- mina boom in botsing met een perso- nenauto van de heer Pronk. Doordat de bestuurder van de vrachtwagen direct het stuur omgooide, ontstond aan beide wagens slechts lichte ma- teriële schade, en konden persooy- lijke ongelukken voorkomen worden. Een rund van de landbouwer v. d. V. werd plotselirig dol, zodat het door de politie moest worden dood- geschoten. JOODSE EMIGRANTEN VEROORZAKEN ONGELUK. De Joodse emigranten van de „Exodus" zijn na veel avonturen jhans in Duitsland aangekomen, waarheen zij op grond van het des- betreffende bevel der Engelse auto- riteiten zijn overgebracht. Tijdens het vervoer van een groep van deze inensen naar kampen in de buurt van Lubeck rukte een der aanwezigen een deur uit de hengsels, ramde een met prikkeldraad bespan- nen raam, en werkte de deur naar buiten. Op dat moment passeerde juist een overvolle trein. De deur kwam tegen zich op de treeplank be- vindende personen aan. Een aantal mensen werd hiervanaf geslingerd en werd gewond. Het staat niet vast of men hier te doen heeft met een demonstratie of met een poging tôt ontvluchting. BESCHONKENEN GINGEN AGENT TE LIJF. Een Haagse politieagent trof bij een haringkarretje een viertal raan- nen aan, die in de late avond zeer luidruchtig deden. Het bleek dat zij een beetje te diep in het glaasje hadden gekeken.. De agent verzocht hun zich te verwijderen, waarop een van de mannen de agent te lijf wil de .Hij werd echter met de gummi- stok tôt rede gebracht. Daarmede konden de drie overigen zich niet verenigen, en gezamenlijk zetten zij een aanval in. Op dat moment pas seerde een agent in een jeep, en voor die overmacht moesten de aanvallers zwichten. Ze gingen aan de haal. Een van de mannen werd gearresteerd. De drie overigen werden in de loop van de nacht van hun bed gelicht. VERRAADSTER KRIJGT 15 JAAR. Barendina Zeilstra uit Amsterdam was in de bezettingstijd aan geen en- kele Duitse instantie verbonden, maar toch verraadde zij ondergedo- ken Joden, daar waar ze maar enigs- zins kon. Eens ging ze zelfs zover, dat zij iemand verraadde, die bij haar eigen zuster was ondergedoken. In 1944 nam zij Joodse Nederlanders in haar eigen woning op, en leverde ze daarna aan de S.D.; over. Zij werd veroordeeld tôt 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en ont- zetting uit de rechten voor het leven. Haar verradarspraktijken hebbm nog een ernstige consequentie gehad. Toen ze de bij haar zuster onderge doken Jood had verraden, werd ook haar zuster in arrest gesteld, en de ze heeft onder pressie haar bel end zijnde adressen van onderduikers aan de S.D. verteld, met als gevolg, dat 13 arrestaties- plaatsvonden. Ook deze zuster heeft terechi-ge- staan. Bij de beoordeling van de strafmaat hield men rekening met de omstandigheden en veroordeeld^ haar tôt een jaar gevangenisstraf met aftrek. Zij is inmiddels in vrij- heid gesteld. POOLSE SOLDAAT MAAKTE GEBRUIK VAN ZIJN REVOLVER. Een zeer knap meisje uit Breda, Geertruida van Poppel trad in het huwelijk met een jonge man. Zij was zeer veeleisend, en hij kon heel mod- lijk aan al haar wensen voldoen. Beide waren Duits gezind en de man is bij de S.S. gegaan. Bij de bevrij- ding van Breda werd Geertruida ge- grepen en haar haren werden afge- knipt. Natuurlijk waren de bevrij- ders in Breda zeer geliefd, en Geer truida meende dat er geen betere mogelijkheid was zich te rehabilite- ren, dan het met een der bevrijders te gaan aanleggen. Haar keuze viel op een Pool. Deze man, die reeds 5 jaar van zijn wettige echtgenote ge- scheiden was, kon de verleiding niet weerstaan. Enige tijd leefden sij als man en /rouw. Toen vertrok Geer truida naar Amsterdam. Daar kende niemand haar, en dus had zij de Pool niet langer nodig. Hij kreeg de bons, en zij vertelde hem, dat zij nog steeds Dujts gezind was en dat zij zich wel op hem de in Duitsland zozeer verachte Pool zou wreken. Vervolgens zocht ze een andere minnaar op. Veel is er in de Pool omgegaan, en toen hij haar in Am sterdam met haar nieuwe aanbidder ontmoette, gebruikte hij zijn revol ver. Geertruida is aan de bekomen schotwonden overleden. De Rechtbank veroordeelde de Poolse soldaat tôt 5 jaar Rijkswerk- inrichting. Daar de Pool echter te- rugverlangde naar zijn vrouw in Po- len tekende hij hoger beroep aan. De procureur-generaal van het Ge- rechtshof eiste bevestiging van het vonnis. ER WERD WEINIG GESPROKEN. De Ned. Bond van Doofstommen had te Apeldoorn een landdag geor ganiseerd. Aangezien het houden van lezingen e.d. moeilijk, zo niet onmo- gelijk was, heeft men de dag aan ontspanning gewijd. De 400 500 deelnemers aan de landdag maakten per autobus uitstapjes in de mooie omgeving. Verder was er een geza menlijk diner. EERSTE NEDERLANDSE VERPLEEGSTERSSCHOOL. Maandag werd de Eerste Neder- landse Verpleegstersschool geopend. Deze school is ondergebracht in §en villa te Voorburg. WORDT Mr. Dr. P. J. WITTEVEEN MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN? Het is zeer waarschijnlijk, dat Mr. Dr. P. J. Witteveen, lid van het dagelijks bestuur der K.V.P. tôt minister van binnenlandse za- ken zal worden benoemd. Vermoedelijk zal heden over zijn benoeming worden beslist. De bon 74 B.V. van de aan kamer bewoners uit te reiken brandstoffen- kaart T 707 is geldig voor het kopen van drie eenheden vaste brandstof fen. DE PRIJS VAN VANILLE SUIKER. De maximum-verkoopprijs van va- nillesuiker is als volgt vastgesteld: In pakjes (zakjes) met een inhoud van tenminste 5 gram netto f 0.05 per pakje (zakje). In pakjes (zakjes) met een inhoud van 4 tôt 5 gram netto f 0.05 per pakje (zakje). In pakjes (zakjes) met een inhoud van 3 tôt 4 gram netto f 0.03 per pakje (zakje). VERHOOGDE M AXIMUM-VERKOOPPRIJ ZEN VOOR SPECERIJEN. Voor bepaalde specerijen zijn .nieuwe verhoogde maximum-ver- koopprijzen vastgesteld. De prijs van het onbewerkte product blijft het- zelfde. De .nieuwe prijzen zijn: Foelie, gemalen: los f 1.71 per 100 gram, 50 gram strooiers f 0.98 per Tijdens een kort verblijf in Den Haag heeft Dr. van Mook verschillende besprekingen gevoerd, welke een vruchtbaar verloop hebben gehad. Uit Den Haag werd gemeld, dat de regering in de loop van deze week een verklaring over de situatie zou afleggen. Later werd gemeld, dat deze eerst zou worden afgelegd na de opening van het nieuwe zittingsjaar van de Staten Generaal, welke op Dinsdag 16 dezer plaats vindt. Na zijn verblijf in Den Haag is Dr. v. Mook naar Amerika vertrokken, teneinde besprekingen te voeren met de Amerikaanse autoriteiten en met de Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad Mr. van Kleffens. Uit Amerika arriveerde hier te lande de président van Oost-Indonesië Tjokorde Gde Rake Soekawati met zijn eerste minister tevens minister van economische zaken Nadjamoedîn en zijn minister van binnenlandse zaken Ide Anak Agoeng Gde Agoeng en enige andere heren, tezamen met hun personeel. Radio Djokjakarta heeft bekend gemaakt, dat Soekarno aan de Austra- lische consul-generaal Charles Eaton heeft medegedeeld, dat de republiek heeft besloten zich in de commissie van drie door Australië te doen ver- tegenwoordigen. Naar thans bekend wordt gemaakt bedragen de verliezen der Neder landse troepen sinds het staken van de Politionele actie: 105 doden, 214 gewonden en 8 vermisten. DE SERVICE VAN DE GADO VOOR ZIJN REIZIGERS. Ingezonden stukken plegen meest- al klachten te zijn. Een mens die iets onaangenaams ondervindt, of die iets heeft waaraan hij zich ergert, klimt in zijn vulpen en spuwt het gif naar de redactiekamer. Tevreden mensen laten gewoonlijk hun vulpen in hun vestjeszak rusten. Toch is er wel eens iemand die te vreden is, en toch naar zijn pen stuk, 25 gram strooiers f 0.52 per st.. grijpt. Dat was ook de abonné die Ongemalen: los f 1.50 per 100 gram.; Nootmuskaat, gemalen: los f 0.79 per 100 gram, 50 gram strooiers f 0.52 per stuk, 25 gram strooiers f 0.29 per stuk. Ongemalen: los f 0.68 p. 100 gr. Peper, gemalen: los f 0.66 per 100 gram, 50 gram strooiers f 0.45 per stuk, 25 gram strooiers f 0.25 per st. Ongemalen: los f 0.56 per 100 gram. Kaneel, gemalen: los f 0.41 per 100 gram, 50 gram strooiers f 0.33 per st., 25 gram strooiers f 0.19 per stuk. Ongemalen: los f 0.34 per 100 gram. 125 GRAM MARGARINE VOOR 1 MAAL VERVANGEN DOOR 125 GRAM BOTER. Voor de période van 14 t.m. 27 September a.s. zal voor personen, ge- boren in 1942 en vroeger in het to tale vetrantsoen 125 gram margarine vervangen worden door 125 gram bo- ter, Het rantsoen bestaat dan uit 250 gram boter en 250 gram margari- ne/vet. Deze maatregel moet voor éénmaal genomen worden, omdat het tekort aan koelhuisruimte opslag voor de wintermaanden van deze hoeveelheid boter niet mogelijk maakt. Het is daarom niet uitgeslo- ten, dat te zijner t*jd een overeen- komstige verwisseling in de andere richting nodig is. ons het volgende schrijven zond: Een reiziger kwam met de trein uit de richting Leeuwarden, om met de laatste bus uit Groningen naar Vlagtwedde verder te reizen. De trein was iets te laat. Op het Zui- derdiep aangekomen, was de laatste bus naar Vlagtwedde juist vertrok ken, waardoor de reiziger erg gedu- peerd was. Maar wat gebeurt nu In de wacht- kamer zegt hij tegen de dienstdoen- de parkeerchef, als een grap be- doeld: „Zeg, is er niet eventjes ety privébus disponibel,. om mij naar mijn plaats van bestemming te brengen?" „Dat gait an", zegt de chef. Na tuurlijk dacht men ook nu aan een grap, maar het wordt voile ernst. Toevallig moest een bus voor repa- ratie naar Hoogezand gebracht wor den. De chef zegt tegen een chauf feur om met bekwame spoed naar Hoogezand te- rijden en de reiziger mee te nemen. Een andere chauf feur merkte op, direct Hoogezand te bellen, om daar zo nodig eventjes de dienstbus naar Vlagtwedde vast te houden. Ook dit gebeurde, en dank zij deze goede zorgen van de ,,Gado", kwam de reiziger in de beste stem- ming op tijd in Vlagtwedde aan. Een tevreden Reiziger. HARKSTEDE. In een tent nabij de uitspanning Staalstra werd Za- terdag en Zondag de 20e Floralia- tentoonstelling gehouden, welke is samengesteld uit inzendingen van vier lagere scholen, t.w. die van Harkstede, Scharmer, Lageland en Woudbloem, aangevuld met inzen dingen van particulieren. Naast een grote collectie bloemen ma, L. Freije, J. Freije, H. Sloots, H. Wit, S. Bloemendaal, A. Knollema, J.' Nanninga, K. Kreuyer, T. Knollema. Fuchsia: A. Leugs, J. Lambeck, F. Blom, R. Mendels, J. Kooi, J. Knolle ma, T. Knollema, J. v. Dam, T. Knol lema, T. Tepper, H. Sloots. Kochia: H. v. Oosten, H. v. Dijken, H. Wit, D. v. Oosten. Bouquet: H. Wit, H. Knol lema, A. Brink, P. Knollema, D. v. en planten zijn er ook tekeningen en Oosten, H. v. Oosten. Sierkalebas: G. handwerken te bezichtigen, alsmede Koopman, J. Lambeck, H. Knollerla, enige schilderijtjes. Voorts waren er H. Wit, T. Tepper. Tekeningen: J- v. bouquetten en een stand van de Dam, T. Tepper, F. Blom, L. Freije, NI WIN. G. Nijborg. Het doel der tentoonstelling is het aankweken van liefde voor planten en, in het algemeen voor de natuur, bij de jeugd. De uitslag luidt: School Woudbloem: Géranium: J. Fluks, B. Begeman, J. Kreuijer. Bégonia: B. Begeman, D. Voorma, G. Thoma. Kochia: K. Pelgrim, J. Fluks, J. Heidema, G. Thoma. Sier kalebas: B. Begeman, J. Ruben, B. Buurman. Bouquet: G. Thoma. Teke ningen: J. Ruben, A. Pelgrim, J. Kreuyer, G. Buurman, G. Thoma. School Harkstede: Coleus: P. Men- delt, M. Bos, H. Siekman, M. Mun- nik, H. Heringa, C. Munnik, H. Iwe- de tuin nog niet ge- Zaterdag en Zondag was Kleine- meer in feeststemming, en daarvoor waren twee redenen: in de eerste plaats de opening van de speeltuin „Kindervreugd" en in de tweede plaats het gereedkomen van de weg door Kleinemeer ter gelegenheid waarvan de naam Molenstraat is verdwenen, en beide zijden van de weg nu Kleinemeersterstraat zijn genoemd. Kleinemeer was „versierd: er was groen, verlichting (aangelegd door de Fa. V. Braun) en guirlandes van kleurig papier. Forse erebogen rezen op. De opening van de speeltuin werd Zaterdagmiddag ingezet met een op- toch van bijna 400 kinderen, bege- leid door twee muziekcorpsen. De kinderen waren ingedeeld in 50 ver- sierde groepen en 53 individuelen. Er waren versierde karretjes, ver- sierde fietsen, versierde autopeds en kinderen, en er was zelfs een kinder- wagen die veranderd was in een ha ringkarretje. De jury, bestaande uit de heer Hendrlks en de dames Stronkhorst en Ruding hadden geen gemakkelijke taak. Even na 2 uur kwam de bekroning van het vele werk dat het bestuur (K. Watermulder, voorz., A. Lage- man, secretaris en J. v. d. Veen, penn.) heeft verricht om de speel tuin van plan tôt werkelijkheid te maken: de tuin werd officieel ge opend. De eerste spreker, de heer K. Wa termulder (voorz.) wees erop, dat men gedacht had de speeltuin in de lente te kunnen openen. Maar Ged. Staten hadden het bedrag dat de Gemeente had uitgetrokken voor het plaatsen vgn een omrastering ver laagd. Dank zij de medewerking van velen is de omrastering er toch ge- komen. Maar hoetvel de opening plaats, zal vinden, is, aldus de heer Watermulder, heel gereed. De volgende spreker was burge meester A. W. Stronkhorst. Hij ver telde, dat hij bij zijn intrede als burgemeester van Sappemeer toe- komstplannen had gehad. Hij had giedacht aan sportvelden, buurthui- zen en een of meer speeltuinen. Speeltuinen dienen' om de kinde ren in goede banen op te voeden, en om goede karaktereigenschappen te ontwikkelen. Er wordt wilskracht en initiatief, verantwoordelijkheidsge- voel en zelfzucht aangekweekt. Daarom heeft spr. medewerking ver- leend aan het beschikbaar stellen van grond en het aanbrengen van een omrastering. De opening van de speeltuin ge- schiedt gelijktijdig met het gereed komen van een goede weg daar waar vroeger een moddersloot was. Dat betekent dat de tuin geopend wordt aan de nieuwe weg. De burgemees ter verklaarde zowel speeltuin als nieuwe weg geopend. Namens de jeugd bood Jannes Tepper de burgemeester een taart aan. De heer R. L. Lint, hoofdbestuurs- lid van de Ned. Unie v. Speeltuin Org. feliciteerde het bestuur, waar na de heer v. d. Veen een verloting ten bate van de speeltuin aankon- digde. Na afloop van dit officiële gedeel- te was er een poppenkastvertoning, en werden er spelletjes gedaan om prijzen. De uitslagen luiden: Optocht groepen: 1. Hans en Grietje; 2. Wagen met gewonden; 3. Zuster en patient; 4. Haringkar; 5. Kabouters; 6. Boot; 7. Hawaiïan; 8. Versierde meisjes; 9. paartje; 10. idem; 11. wagen; 12. idem; 13. Leve de Speeltuin; 14. textielschaarste. Optocht personen: 1. Kinderwa- gen; 2. Roodkapje; 3. Meisjes met fiets; 4. Autopedmeisje; 5. Jongens- fiets; 6. Bloemenmeisje; 7. Kleder- dracht; 8. Harmonicaspeler; 9. Fiets; 10 Winter en zomer; 11. Clown; 12. Voetbalclub; 13 Meisjes met versier de jurkjes. Kinderspelen: Meisjes 5 jaar, vlag- getjes .steken: 1. Anneke Koeneman; 2. Thea Poelstra; Meisjes 67 jaar, vlaggetjes steken: 1. Jantje Bakema; 2. Geesje Tonkens; 3. Afien Dam- hoff; Meisjes 89 jaar, dubbeltjes zoeken: 1. Rika Kiewiet; 2. Rika Wolthuis; 3. Annie v. Wijk;Meisjes 1011 jaar, was ophangen: 1 Joh. Roukema; 2. Lies Nieborg; 3. Annie Niemeier; Meisjes 12, 13 en 14 jaar, Stoeltjes dansen: 1. Harnina Koe- nens; 2. Trijntje Siccama; 3. Sientje' m an" W ~Kr u is c Kolthek; 4. Jantje Smit; 5. Geessienj Douma;Jongens 5 jaar, vlaggetjes steken: 1. Richte Westman; 2. Jos Vroom; Jongens 67 jr., vlaggetjes steken: 1. Piet v. d. Let; 2. Jacob Ak- kerman; 3. Hendrik Hut; 4. Joh. Smittenberg; 5. Lukas Bakema; Jon gens 89 jaar, talhout rapen: 1. Jan Vrij; 2. Corrie Brouwer; 3. Bertus v. d. Laan; Jongens 1011 jaar, Zak- lopen: 1. Lukie v. d. Schoot; 2. Heiko Wolthuis; 3. Gerh. Brummer; Jon gens 12, 13 en 14 jaar, hindernis lo- pen: 1. Piet Suk; 2. Eddie Wielsma; 3. Marten Ploeger; 4. Jan Coops. .In de vooravond was er een ge- fcostumeerdë' voetbalwedstrijd voor jongeren. Daarna was er 's avonds feest in het kleurige licht van vele tientallen lampions. Op het speel- tuinterrein was een dansvloer, waar bij vrolijke muziek weergegeven door een luidsprekerinstallatie (aan gelegd door de fa. v. d. Rest) voeten over de houten planken schoven. Een rad van avontuur trok voorts veel belangstelling. Tôt laat in de avond bleef het druk in Kleinemeer. Zondagmiddag was er wederom een gecostumeerde voetbalwedstrijd, thans voorouderen. En 's avonds was er een reprise van Zaterdagavond School Lageland: Vlijtige Lise: H. Woltjer, W. Laning, K. Kuipers, K. Huttinga, H. Niestijl, A. Huttinga, K. Oosterhuis, J. Broekema Jr., J. Ham- minga, T. Zwaneveld, L. Woltjer, A. Roelfsema, K. Wieringa, H. Mes- schendorp. Bégonia: W. Laning, H. Waijer, K. Huttinga, J. Waijer, J. Oomkens, J. Hamminga, A. Huttinga, T. Bontsema, M. Veltman, H. Niestijl, K. Wieringa, L. Dijk. Kochia: W. La ning, J. G. Klootsema, M. Veltman, L. Dijk, K. Oosterhuis. Sierkalebas: H. Messchendofp, H. Woltjer, W. La ning, T. Bontsema. Bouquet: W. La ning, J. Oomkens, J. G. Klootsema, L. Dijk. Handwerken: J. Oomkens, A. Veltman, G. Broeksema. School Scharmer: Géraniums: S. Venema, G. Fluks, H. D. v. Hoogstra- ten, H. Fluks, L. ten Kate, J. Nijveen, S. Jansen, L. Dikkema, R. Wieringa, A. Zwaneveld, A. Ruben, T. Zwane veld. Ster v. Beth.: J. Nijveen, L. ten Kate, G. Kempinga, H. Knollema, S. Dikkema, W. Jansen, R. Groeneveld, S. Venema, T. Zwaneveld, S. Leugs, B. Waijer, J. Waijer. Kochia: H. D. v. Hoogstraten, H. Fluks, G. Kem pinga, H. Aalfs, W. Kruise, S. Leugs, W. Bos, H. Fluks. Sierkalebas: H. Knollema, F. Landman, J. Broeke ma, A. Diephuis, W. Bos. Bouquet: H. Fluks, S. Leugs, J. Berg, G. Kempin ga, I. Zomerman, A. Boerema. Teke ningen: H. Fluks, W. Bos, O. Wouda, G. Huisman, H. Knollema, S. Zomer- Inzending particulieren: Gloxinia: le pr. A. Siekmans, K. Weender, B. Knollema; 2e pr. A. Kempinga, G. Wijdijk, H. J. Freije; 3e pr. Wed. v. Hemmen, J. Snip, F. ten Kate; 4e pr. L. de Groot, A. Hemmes, J. Freije.. Bladbegonia: le pr. J. P. Woltjer, A. Roelfsema, J. Jansen; 2e pr. T. Streurman, H. Fluks, K. Freije; 3e pr. H. Nieborg, J. Leugs, K. Wolthuis; 4e pr. H. Wiersma, J. v. Oosten, K. Koopman. Knolbegonia: le pr. W. Broekema, K. Zwaneveld; 2e pr. F. ten Kate, H. Friso; 3e pr. J. Stedema, H. Friso; 4e pr. J. Freije, L. Tepper. Vogelnestvaren: le pr. Wed. Barels, Wed, Iwema; 2e pr. H. J. Freije, Wed. Knollema; 3e pr. Wed. Engel, W. Boer. Bouquetten: le pr. Aaltje Tim- merman, Wed. Iwema, Alida Kem pinga; 2e pr. G. Rozema, H. Zomer man, J. Weender; 3e pr. Dina Thoma: B. Lubbers, E. Bakker; 4e pr. H. Wit; 5e pr. M. Aalfs; 6e pr. W. Tepper, Harmke Perdon. Handwerken: Brei- en: le pr. G. M. Dusseljee; 2e pr. H. Wiegersma; 3e pr. T. Zwaneveld-Dijk Borduren: le pr. E. Barels; 2e pr. F. Friso. Haken: le pr. R. Bieleveld— Wouda, G. M. Dusseljee; 2e pr. R. TonkensMulder; 2e pr. H. Wiegers ma; 3e pr. D. FreijeBolhuis. RECHTSZAKEN. Voor het Groningse Bijz. Gerechts- hof stond terecht de beruchte politie agent Jacob v. d. Schans uit Gronin gen. Besch. heeft zich in aile opzich- ten misdragen. Hij arresteerde on derduikers en Joden, voerde oelieer over in beslag genomen Joodse ver- mogens, enz. In totaal worden hem 22 misdaden ten laste gelegd. Philip Blank, voorm. Hoofdcomin. v. Politie te Groningen, die door het Bijz. Gerechtshof veroordeeld was tôt 20 jaar stond thans terecht voor de Bijz. raad van Cassatie te Den Haag. De procureur fiscaal concludeerde tôt verwijzen van de zaak naar het Bijz. Gerechtshof te Arnhem. De Amsterdamse politieman Blonk, tegen wie 15 jaar geëist was, werd veroordeeld tôt 8 jaar gevangenis straf, zulks in verband met het leit dat velen door zijn bemiddeling in vrijheid zijn gekomen. „Den Vaderland Getrouwe" en „De Bevrijding van Nederland" Deze films, die, zoals in ons blad van Zaterdag gemeld, Donderdag en Vrijdag resp. te Hoogezand en te Sappemeer vertoond worden, vor- men één geheel. Het verloop van de oorlog, die over ons land kwam, en de bevrijding, die daaraan volgde. Allereerst wordt het voorspel van de oorlog vertoond: de voormobili- satie in'April 1939 en de algemene mobilisatie in September daaraan volgend. Dan volgt de Duitse inval. De strijd bij de Grebbeberg en bij de Maasbrug te Rotterdam is op de film weergegeven. Het laatste deel vormt de afzon- derlijke film „De bevrijding van Ne derland". De beide films worden vertoond door de Ned. Bond v. Oud-Militairen. De baten kornen ten goede aan wedu- wen en wezen, die hun man, resp. vader in de oorlogsdagen van Mei 1940 verloren. ZEILEN. Drentse Bollenwedstrijd „Zuid- laardermeer". Zondag' hield de Zeil- vereniging ,,Zuidlaardermeer" haar jaarlijkse Drentse Bollenwedstrijd". Er waren 44 deelnemers. Door het betrekkelijk gelijk aankomen van de boten in de B.M. klasse A, gold het eerste gedeelte van de wedstrijd in dfe klasse niet. De uitslag was als volgt: Olympia Jollen: 1. Gien, J. Spak- man; 2. „0"jol, J. Draaier. Gr. Handicap: 1. B. I. M. H. Benes; 2. Maria, J. E. Spakman; 3. Cohejo, C. Bonting; 4. Zwalker, K. Jonker. 16 m2.: 1. Bertina, J. Nieuwold; 2. Haspel, J. Coops; 3. Bruiser, R. Coops; 4. Nittert Fox, H. Bodewes. B.M. Afd. A.: 1. Ideaal, W. v. d. Schuur; 2. Hirondelle, J. Âlsema; 3. Magriet, H. Tuinema; 4. Fuut, R. Doornbos; 5. Gré, J. Bodewes; 6. Ca- dans, A. Vrijen; 7., Wetterwille III, J. Bruining; 8. Heja, J. Reints; 9- Raket, D. Ensing en 10. Alk, C. K. de Vries. B.M. afd. B. 1. Smient, J. Scheen; 2. Rienko, J. v. d. Schuur; 3. Margé, E. Roelfsema. Kl. Handicap: 1. N.N., S. Geling; 2. Pax, R. v. d. Veen; 3. Pijlstaart, J. Venema. VEILINGBERICHT H.-S. Maandag 6 September 1947. Platglaskomkommers 1 f 10; Idem 2 f 7; Witte komkommers 1 f 1416; Idem 2 f 1013; Bloemkool 1A f 52 61; Idem 1 f 41—44; Idem 2 f 36—41; Meloenen f 1654; Perziken f 515 per 100 stuks. Tomaten A f 20.10—24.10; Tomaten B f 23—24.50; Tomaten C f 17—20.10; Pronkbonen f 44.4051.30; Stamsla- bonen f 4066; Peen f 1416.90; Postelein f 14; Spinazie f 9.8014.50; Druiven f 7496; Rode kool f 8.60 14.50; Witte kooL f 8.80—9.20; Prei f 27—36; Andijvie f 25—30; Augur- ken A f 7074; Augurken B f 31— 32 per 100 kg. Kropsla 1 f 11.80—13.20; Kropsia 2 f 5.609 per 100 krop. Ons antwoord op de vraag inzake de inhouding van 2 van het loon voor ziekenfondspremie was onvolle- dig. Men voege hieraan nog toe: Lonen en salarissen boven f 3750 vallen niet onder het ziekenfondsen- besluit, terwijl van een hoger dag- loon dan f ÏO.geen premie mag worden afgehouden. Van een week- loon hoger dan f 60 mag dus hoog- stens 2 van f 60 (fl.20) worden afgehouden; vain een maandsalaris 2 x het aantal werkdagen in die maand x f 10 gedeeld door 100.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2