,.DE SMALLE WEG". Het dilettantisme naar een hoger niveau. a &ianâ'i Stace Nieuws uit de Sportwereld M p VAN DE BOEKENPLANK TONEEL Over Bloemen en Planten. Eierzegels worden van spéciale opdruk voorzien. NAAR HET GELUK s ,,Wat let je, man, ga!" had zij worden ons voorgelegd, scherp geantwoord, maar er was een op goedkoop-sensationele matte klank geweest in haar stem en een siddering in haar handen. En hij was gegaan, de voordeur was met een slag dichtgevallen. Even had zij nog een felle pijn gevoeld, maar er was al gauw een vredige rust in haar gekomen. Ze had-haar kind uit de wieg" genomen en ver- zorgd, de kleine voortaereidselen voor de nacht getroffen en was rus- tig naar bed gegaan". Dat was het einde geweest van een huwelijk. Een jonge vrouw met een kind, waarvan zij zielsveel hield was de wereld ingetrokken. Eerst vond ze werk op het kantoor van een oom de banden met haar ouders waren verbroken daarna neemt ze een pension voor meisjes over, en slijt daarin haar leven. „De Smalle Weg" door Nell Hou- winkvan Nie (uitgegeven door Uit- gevers maatschappij Holland, Am sterdam, prijs f 4.90) draagt als on- dertitel „Kleine kroniek ^an een Vrouwenleven". We zouden het boek ook willen bestempelen als een ro man voor dames. Geen roman vol dolle liefdesavonturen of toevallige ontmoetingen, maar een "roman naar het harde leven, dat wel zeer hard is voor een vrouw, die alleen haar weg in de maatschappij moet vinden Er is voldoende ruimte voor ka- raktertekening, en die is volledig benut. De karakters van de vrouw zelve, van haar oom, die haar op zijn kantoor nam, van de pensionhoud- ster, en nadat zij het pension heeft over genomen van de meisjes uit dat pension worden in scherpe lijnen uitgebeeld; de innerlijke conflicten maar niet wijze. een zgn. evangelie plaats in; ,,De Smalle Weg" is Christelijk boek. Het neemt een belangrijke in deze roman. JEn hiermede hangt het enige bezwaar samen, dat wfj tegen dit boek kunnen hebben: de evangelisatie-arbeid wordt hier en daar wel wat te eenvoudig voorge steld. Het is geen gemakkelijke taak een ongelovige de weg naar God te wijzen, en een enkel gesprek zal daartoe zelden voldoende zijn. De schrijfster kan met dit boek haar tweede tevreden zijn. Zij heeft er iets meer van gemaakt dan de alledaagse lectuur; zij heeft iets gewrocht, dat waard is met critische aandacht te worden gelezen en be oordeeld. NAPRET VAN EEN VOETBALWEDSTRIJD. Na de wedstrijd Dundee-Celtic, welke door de eerstgenoemde club werd gewonnen, ontstond een vecht- partij onder het publiek. Verschei- dene personen liepen verwondingen op. Anderen raakten bewusteloos. Met veel moeite gelukte het de po- litie de orde te herstellen. Ambu- lance-auto's hadden druk werk om aile gewonden te vervoeren. Zes personen werden gearresteerd. Een van deze zes moest door vier agenten worden weggesleept. BOKSEN. Max Schmeling bokst weer. De Duitse oud-wereldkampioen Max Schmeling, die thans 42 jaar is, keert terug in de ring. Op 20 September zal hij een partij boksen tegen Wer- ner Vollmer uit Kassel. HANDBAL. Vriendschappelijke wedstrijden. VH speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Eendracht en wist met 153 te winnep. Ook de SVH dames brachten het tôt eerf over- winning tegen Eendracht. Maar hun overwinning was veel minder over- tuigend. De uitslag was 10. ZEILEN. Uitslag 7e puntemvedstrijd ,,'t Olle Schild", Steendam. 16 m'J. 1. Libeï, Mulder; 2. Lie, Stuut; 3. Duveltje, Hakkeling; 4. Roerdomp, Hinrichs; 5. Annie, Lar- ken; 6. Fuut, Goldhoorn; 7. Jennie, Vera. Larken: 1. O.K., J. D. Meyer; 2. Jopie, W. Til; 3. Scholletje, J. Drei- se; 4. Koelie, T. Zijlstra; 5. Alouette, Kollee; 6. Titia, K. Dreise; 7. Oele- wapper, Huisman. HENGELSPORT. Wedstrijd in Foxholstermeer. De Hengelsportver. „Centrum" te Hoo- gezand hield Zaterdag 6 en Zondag 7 Sept. j.l. een wedstrijd in het Fox holstermeer. De vangst was matig. De uitslag luidt: 1. Joh. Brugge; 2 R. Tepper; 3. J. Drenth; 4. C. R Tepper; 5. H. Poppep; 6. L. Strijk; 7. Fr. Sanders; 8. L." Borghuis; 9. J Vegt; 10. L. v. Buizen; 11. T. Rei nek; 12. H. Wilbrink; 13. B. Duzink. ESPERANTO BEST A AT 60 JAAR. De kunsttaal Espéranto bestaat 60 jaar. Ter gelegenheid daarvan is een bijeenkomst belegd te Amsterdam. Door degenen, die daarbij aanwezig waren werd de volgende motie aan- genomen „De vergadering gehouden ter her denking van het 60-jarig bestaan van het Espéranto in „Krasnapolsky" te Amsterdam op 6 Sept. 1947, is una- niem van mening, dat het Espéranto in de loop van deze 60 jaar zijn be- staansrecht en noodzaak heeft bewe- zen, en dringt er bij regering en volksvertegenwoordiging met klem op aan, die maatregelen te nemen, welke nodig zijn om tôt spoedige in- voering van het Espéranto op de scholen te kunnen overgaan". Ook in Groningen, in Huize Maas is het 60-jarig bestaan van Espéran to herdacht. Hier werd een soortge- lijke motie aangenomen. DE POLDER ZIJPE BESTAAT 350 JAAR. Deze maancl is het 350 jaar ge- leden, dat de polder Zijpe door in- dijking aan de zee werd onttrokken. In deze polder liggen thans de dorpen Burgerbrug, St. Maartensbrug, Scha- gerbrug, Oudesluis, 't Zand en Pet- ten. Het feit zal feestelijk worden herdacht. TE VEEL ALCOHOL AFGELEVERD Een distillateur uit Schiedam le- verde aan zijn klanten te grote hoe- veelheden sterke drank af, en ook aan niet-klanten leverde hij, in vele gevallen zonder toewijzingen te ont vangen. Een ingestelde contrôle bracht aan het licht, dat hij op die manier 2800 liter had verkocht. De Tuchtrechter voor de Voedselvoor- ziening veroordeelde hem tôt een boete van f 7500, terwijl hij een waarborgsom moest storten van f 25.000.welke wordt verbeurd verklaard indien Kij zich in de k<v mencfè 3 jaar niet aan de vastgestel- de bepalingen houdt. TWEE JONGE KINDEREN BIJ BRAND OM HET LEVEN GEKOMEN. Twee broertjes, resp. van 3 en 4 jaar waren te Naarden aan het spe len in een houten schuurtje, dat naast een hooimijt stond. Vermoede- lijk hadden zij lucifers. Het schuur tje geraakte in brand en de vlam- men sloegen over naar de hooimijt. Onmiddellijk werd de brandweer ge- alarmeerd. Aan het schuurtje viel niets meer te redden, het stond ge- heel in lichte laaie. Van de hooimijt sloegen de vlammen intussen over naar çen grote schuur. Omliggende boerderijen konden door het optre- den van de brandweer gespaard blij- ven. De beide jongens, die in het schuurtje waren, konden niet wor den gered. Zij kwamen in de vlam men om. De familie heeft geen andere kin- deren dan deze twee. APPINGEDAM KREEG EEN NIEUWE BRANDSPUIT en moest die onmiddellijk gebruiken. Zaterdagmiddag kreeg de Gem. Appingedam de beschikking over een nieuwe autobrandspuit. Vanzelf- sprekend ging de ingebruikneming met enige feestelijkheden gepaard. Er werden demonstraties gegeven en de burgemeesters van verschillende omliggende gemeenten waren aan wezig, alsmede de heer Comello, in specteur van de 5e sectie Brandweer- wezen in Nederland te Groningen. Juist toen de demonstraties afge- lopen waren werd er alarm gemaakt. Oude en nieuwe spuit rukten onmid dellijk uit. Het bleek dat kinderen een hooiberg, die 10 meter van een boerderij stond in brand hadden gestoken. Daar de brandweer zeer spoedig ter plaatse arriveerde kon erger worden voorkomen. DRANKBESTRIJDINGSBOND BESTAAT 50 JAAR. De Algem. Ned. Geheelonthouders Bond (A.N.G.O.B.) zal Zaterdag a.s. zijn 50-jarig bestaan herdenken. Oprichter van de bond is Prof. Dr. J. van Rees. In 1933 kocht de bond een terrein bij Beekbergen, dat werd ingericht als kampeergrond, waar voor de oor- log jaarlijks ook kinderkampen wer den georganiseerd, speciaal voor misdeelde kinderen. In de oorlog is er grote schade aan dit terrein aan- gericht. Maar het hoofdbestuur van de ANGOB verwacht dat de kinder kampen weer spoedig opengesteld kunnen worden. EEN NIEUW BEROEP VOOR DAMES. In het maatschappelijk leven heeft de vrouw zich een plaats veroverd naast de man. Vele beroepen kunnen evengoed door vrouwen uitgeoefend worden als door mannen, en som- tijds zelfs beter. Onlangs werd in" Nederlandde eerste vrouwelijke notaris benoemd, en dezer dagen werd de eerste vrou welijke stroper door een jachtopzie- ner gesnapt. Zij bleek zeer handig te zijn in het uitzetten van strikken. STUDIEREIS VAN Dr. H. S. FREN- KEL NAAR DE VER. STATEN VAN AMERIKA. lii dit tweede artikel over de ver- heffing van het dilettanten toneel willen wij een viertal punten in be schouwing nemen. Om te beginnen het dialect. Er zijn twee mogelijkheden: er kan een toneelstuk opgevoerd wor den in Gronings dialect of in Ne- derlands. Een derde mogelijkheid is er niet. En er zijn verschillende to- neelverenigingen, die juist van die derde, niet bestaande mogelijkheid gebruik maken. D.w.z. ze voeren een in het Nederlands luidend toneelstuk uit, maar verbasteren dit tôt half Gronings. Dat is ten ene maie fout Tegen het opvoeren van stukken in dialect bestaat geen bezwaar, maar indien een Nederlands stuk opge voerd wordt, dan moet het ook in goed Nederlands gebeuren. Wellicht zal dat voor verschillende spelers moeilijk zijn, maar de régisseur dient erop te letten, dat hier niemand uit de toon valt. Het spreekt dus van- zelf dat de régisseur bij het spreken geen dialectfouten mag maken, en deze van anderen moet kunnen ho- ren. Begin op tijd. En wanneer we nu een uitvoering geven, dan is een der eerste ver- eisten: begin op tijd. Een half uur te laat beginnen is zo langzamerhand gebuikelijk geworden; we hebben de afgelopen winter ook wel eens een uur op het begin moeten wachten. Indien men op tijd begint leert men het publiek op tijd te komen. Het is natuurlijk hinderlijk wanneer er 4iog publiek binnenkomt, nadat de voorstelling is begonnen. Laatko- mers zijn dikwijls luidruchtig. Voe- tengeschuivel, het verplaatsen van stoelen, onderdrukt gepraat e.d. zijn in hoge mate storend. Een middel zou zijn om tijdens de bedrijven geen publiek toe te laten. Zodra het eerste bedrijf begonnen is houdt men de deuren gesloten, en laat de laat- komers eerst binnen na afloop van het eerste bedrijf. In de steden is een dergelijke méthode reeds lang in gebruik, en met succès, want er. zijn daar bijkans geen laatkomers meer. De Pauzen. Een euvel zijn ook de lange pau zen. Naast de grote pauze houdt men vrij lange pauzen tussen de to- nelen. Wellicht komt dat hier en daar, doordat het décor veranderd moet worden. Maar ook wanneer dit gelijk blijft houdt men veel te lange pauzen. Laat de tussenruimte tussen de tonelen zo kort mogelijk zijn. Enkele minuten is reeds voldoende. Dat komt de vlotte afwerking en daarmede het geheel ten goede. Om werkelijk gezellig te zijn behoeft een uitvoering, die om 8. uur begint, niet tôt 1 of 2 uur te duren. Elf uur of half twaalf is een mooie tijd voor het einde van de uitvoering. Desge- wenst kan men dan nog enige tijd gezellig bij een blijven, al dan niet met muziek en met een dansje. Om een vlotte afwikkeling van het programma te verkrijgen is het na tuurlijk nodig, dat men over vol doende „technisch personeel" be- schikt. Vele handen maken het werk licht. Dat geld ook voor het veran de-ren der décors èn eventueel ver- kleden van de medespelenden. De Muziek. De muziek is çen essentieel punt, men moet het beschouwen als een integrerend deel van de voorstelling. Het is on juist de toneelvoorstelling en de muziek als twee geheel ver schillende dingen te zien. Ze passen bij elkaar en moeten elkaar aanvul- len. Het gaat niet aan tussen de be drijven van een of ander drama een fanfare-orkest vrolijke marsen te laten spelen. Een fanfareorkest past al helemaal niet bij een toneelvoor stelling, evenminNals een harmonica met slagwerk of iets dergelijks. De aard van de muziek moet passen in het kader van het toneelspel. Bij een dramatisch stuk behoort ernstige muziek, en een band of iets derge lijks is ongeschikt voor het uitvoe- ren van ernstige muziek. In het algemeen geldt deze regel: beter geen muziek, dan niet passen- de muziek. Conclusie. Wij hebben enkele der meest voor- komende fouten besproken. Het spreekt vanzelf,. dat hierdoor het di lettantisme niet met een sprong vooruit kan gaan. Maar wij geven de toneelverenigingen in overweging deze raadgevingen ter harte te ne men. Het is hun eigen belang. Wij besluiten met erop te wij zen dat wij ook dit seizoen onze stelregel van het vorig jaar zullen handhaven, dat wij alleen die voorstellingen van toneelverenigingen zullen be- spreken, die door ons op grond van een tijdige uitnodi- ging van het bestuur worden bezocht. DE BUDDLEIA, EEN H RESTER, DIE IN DE NAZOMER BLOEIT. De Buddleia is een heester, die hoog opgroeit en sierlijke lange tak ken vormt; aan hun uiteinden ko men de praehtige bloemaren voor, di,e vaak purper-violet gekleurd zijn De heester trekt veel vlinders, die haar in de maanden Juli, Augustus en September omzwermen geduren- de haar bloei. Hoge eisen stelt zij niet aan de grond. Een zandige losse maar toch voedzame aarde is voldoende. Op al te arme gronden laat de bloei wel iets te wensen over. De Buddleia is een heester, die alleen staande of tussen lage strui- ken in kleine tuinen het best uit- komt. In groepen in stadsparken vormen zij een prachtig geheel. In het voor jaar kan zij kort worden ingesnoeid. Verkeert zij in gunstige omstandigheden dan vormen zich takken van wel twee meter lengte. Zij moet dus over veel ruimte kun nen beschikken. Wordt zij niet ge- snoeid dan kan zij 5 meter hoog worden. Winterhard is zij niet.-Waak bevriezen de knoppen. In een win ter als die wij het laatst gehad heb ben zijn er vele Buddleia's geheel bevroren. Het gebeurt ook wel, dat de takken boven de grond bevroren zijn maar dat de wortels nog goed blijven. Dan ontstaan nieuwe tak ken. Het is dus van belang haar niet te gauw weg te doen. De meest voorkomende vertegen- woordiger van dit soort is de Budd leia Davidii. De variëteit Veitchiana met heliotroopkleurige bloemen is een der mooiste genres. Men kan de heester door zaad vermenigvuldigen. Het zaad, dat in de herfst gewonnen is, zaait men vroeg in het voorjaar in een lauw-warme bak of in een bloempot. De jonge plantjes zet men in het laatst van Mei buiten op flinke afstanden van elkaar. Voor een liefhebber is het wel eens in téressant dit experiment te doen. Wil men dadelijk de Buddleia in de tuin hebben dan bestelt men de Buddleia Davidii var. Veitchiana. Deze is tamelijk sterk. Toch moet de voet in de winter bedekt worden met turfmolm of met bladeren. JIOTORSPORT. Motorcross Schildwolde. Zaterdag middag werden op initiatief van de V.V.V. alhier, de le grote motor terreinwedstrijden gehouden, welke georganiseerd waren door de Motor club „De Toerist" te Hoogezand— Sappemeer, in samenwerking met de V.V.V. De organisatie voor deze wedstrijden was goed verzorgd. De wedstrijdbaan, hoewel voor de rij ders moeilijk te berijden, lag heel goed, terwijl de rijders over de gehe- le baan waren te zien. Op verschil lende punten waren kunstatige hin- dernissen aangebracht, welke het opvoeren van een al te grote snel- heid belemerden en het grote voor- deel hadden dat ongelukken werden voorkomen. Behalve enkele kapotte motoren is ailes naar wens verlopen terwijl de E.H.B.O. onder leiding van Dr. Jensema, geen enkele maal in actie behoefde te koen. De uitslagen luidden als volgt: 125 c.c, 1. H. Middel, Midwolde; 2. D. de Vries, Groningen; 3. Kl. Fol- mer, Marum en 4. F. Zaagman, Oos- terhogebrug. Een mooie race waar- bij veel van de kleine motoren werd gevraagd. 250 c.c.: 1. M, v. d. Warf, Sappe meer; 2. H. Borkhuis, Groningen. Borkuis reed een buitengewone Bour se. Direct na de start kreeg hij mo- torpech waardoor hij een ronde ach- ter geraakte,* welke achterstand hij bijna geheel wist in te lopen. 350 c.c. 1. D. Feenstra, Oranjewoud; 2. A. Hamster, Zuidlaren; 3. B. Ko- ning, Assen en 4. Wijma, Marum. De start begon direct al sensationeel. Om een goede positie te krijgen ver- trokken de 10 rijders met een grote snelheid. De voorste rijder kon in het mulle zand zijn stuur evenwel niet houden en maakte een buiteling. Doordat de groep nog gesloten was kwamen 3 rijders hier overheen zo- dat het een warnet van motoren en mensen was; Behalve dat hierdoor twee rijders moesten uitvallen liep het ongeval goed af. Rijkens van Gro ningen had met pech te kampen. Nadat hij de eerste zes ronden aan de kop had gelegen brak zijn ketting en moest de strijd staken. 500 c.c. 1. H. Nijborg, Ten Post; 2. A. Kors, Zuidlaren. Daar de wedstrijddn vroegtijdig waren beëindigd werd nog een han- dicaprace gehouden waarvan de uit slag was: 1. M. v. d. Warf 125 c.c.; 2. Kruizinga 500 c.c.; 3. D. Rijkens 350 c.c. Dit was wel de mooiste ra ce van de gehele middag. Kruizinga die een handicap kreeg van ongeveer 5 minuten, ongeveer een baanronde, wist deze achterstand bijna geheel in te lopen. Grasbaanraces Noordwolde (Fr.) de te Noordwolde gehouden In grasbaanraces verwierf in de klasse 250 cc. v. d. Warf uit Sappemeer een 2e prijs. ZWEMMEN. Diplomazwemmen. Zaterdag Werd de zwemclub „Nimpf" nog gegeven zwemdiploma's dertig gegadigden gebruik gemaakt, er door gelegenheid te halen. Door werd hiervan De eierzegels, welke de pluimvee- houders van de verzamelaars van eieren ontvangen voor de door hen afgeleverde eieren worden in het ver- volg voorzien van een spéciale op- Jman*, Groningen. waardoor het totaal aantal behaalde diploma's kwam op 135. Aan de bademester, de heer Star- kenborg, werd een actetas aangebo- Het diploma B werd door de vol gende meisjes en jongens gehaald: M. Kuilema, J. Eising, E. Hijlke- ma, H. Ottens, M. Scholte, J. Haay- er, M. Warntjes, J. Gorter, G. Sprin- gelkamp, A. Hendriks, J., Steenhuis, R. Berg, J. Scheper, E. Berghuis, J. J. Landman*, J. Landman*, J Ucht- man*, A. Ottens* K. Schenkel*, W. Jensema*. Het diploma B verkregen: T Olt- hof, J. Broekema, T. Heerlien, R. Be- nes, E. Berghuis, F. de Groot, H. de Boer, J. v. Leggelo, A. Niemeyer G. Bakker, H.j Blik*, K. Bruins*. De prestatietocht over 1000 m. werd gehaald door Liny Messendorp, F. Hylkema (no. 1 in 24 m. 53 sec.), T. Lahpor, A. Hendriks, J. Steen huis, J. Scheper, M. Kuilema, R. Berg, R. Pot*, St. Pilkes*, H. Hulse- bos. Die over 1500 m.: R. Graler, T. Wolthuis (no. 1 in 33 m. 20 sec.), L. Mandema, JSteenhuis, J. Scheper, M. Kuilema, F. Hylkema, R. Pot*, G. Venema, H. Hulsebos, E. Poel- druk van de période waarin ze gel- dig - zijn en wel voor het eerst voor de période van 28 September22 November. Bovendien zullen de ze- gels voorzien worden van een speçi- aal herkenningsteken, waarvan de vorm voor elke nieuwe période ver- schillend zal zijn. Bij elke nieuwe période dient de pluimveehouder er dus goed op te letten dat hij eierzegels van zijn ver- zamelaar ontvangt, welke voor die période geldig zijn. De pluimveehouder moet zijn kaart met opgeplakte zegels uiterlijk 14 da gen na het verstrijken van de afgelo pen période inleveren bij de plaatse- lijke bureauhouder. Voor de fok- en vermeerderingsbedrijven van pluim- vee geldt dezelfde regeling met dien verstande, dat deze hun kaarten met opgeplakte eierzegels als gewoonlijk moeten toezenden aan het Bedrijf schap voor Pluimvee en Eieren te De Bilt. Het bovenstaande geldt zo- wel voor kippen- als voor eenden- eieren met dit versihil, dat op de zegels voor de eendeneieren boven dien nog het opdruk ,,eend" voor- komt. 266. Nadat de soldaten nog in de wa- gen hadden gekeken of Gay zich daar had verstopt, gingen zij tevre- dengesteld verder. „Dat heb je prach tig gedaan vriend", zeide Gay terwijl zij samen de tweede koffer in de wa- gen hesen. 267. ,,Ziezo, en nu vlug Scheepsherberg waar Roy hem reeds wachtten. De kreeg zijn honderd guineas en wenste dat hij elke dag zo'n kar- weitje had. Zo was ieder tevreden. Alisa FEUILLETON. Op 25 Sept. a.s. zal Dr. H. S. Frenkel, Directeur van het Staats Veeartsenijkundig Onderzoekingsin- stituut te Amsterdam, naar de Ver. Staten van Noord-Amerika vertrek- ken voor een studiereis van onge veer 2 3 maanden. Deze studiereis houdt verband met het onderzoek van mond- en klauwzeer en andere virusziekten bij dieren. Het ligt in de bedoeling methoden van onderzoek en daarbij gebruikte apparaturen te bestuderen, die gedurende en na de oorlog aldaar tôt ontwïkkeling zijn gekomen, speciaal wat virusonder- zoek en hiermede verband houdende methoden van weefselkweek betreft. door STAN VAN KAMPEN. 35) Met 'n harde klap reed de wagen tegen de voorligger op en gleed knar- send naar de berm van de weg, waar Frank, die het stuur krampachtig vasthield hem tôt stilstand bracht. Gelijktijdig sprongen hij en Sealson aan beide zijden uit de wagen en ke- ken de Knock-out na, die in een ra- zende vaart uit het gezicht verdween „Ellendige honden! Zij hebben ons uitgereden!" vloekte Sealson, terwijl Frank zich haastte de schade op te nemen. Maar zijn gezicht klaarde gauw op. Het was beter afgelopen, dan hij gedacht had. Het sterke remmen en het feit, dat de Sinnis- faere op het moment van de stoot alweer krachtig opgetrokken had, hadden de kracht van de botsing sterk verminderd. „Sealson, we rijden door!" zei Frank vlug besloten, terwijl hij de gedeukte motorkap er af trok en aan de kant van de weg neergooide. ,,De kist weer in en weg, ik verze- ker je, dat dit de laatste poets is, die die kerels ons gebakken hebben!" Rustig, zonder het minste bijgeluid begon de motor te draaien. Toen zjj weer op de weg stonden, zei Frank grimmig „Zo, nu rijden we zonder motor kap. Een van ons gaat eronder, zij of wij!" En voort vloog de wagen weer. Regelmatig het tempo tversnellend liet Frank de snelheid tôt het uiter- ste oplopen. Toen Sealson nogeens naar de plaats van het ongeval om- keek zag hij hoe de mensen schreeu- wend en gesticulerend aan kwamen lopen,' Men had het ongeval dus toch bemerkt. Maar hij had geen tijd zich hierom te bekommeren. Voorbij Biasca waar de wagen zonder motorkap natuurlijk groot op- zien baarde, werd de straatweg steeds rechter, waarvan Frank par tij trok. Met de waanzinnige snel heid van 350 kilometer per uur suis- den zij voorbij en kregen na een goed kwartier hun rivaal .weer in zicht. Voor Holm en Gritt van hun verras- sing over het weer opduiken van hun concurrent bekomen waren, die zij immers reeds dachten kwijt te zijn, was de Evelyne vlak achter hen en bij de razende snelheid van de Wood- ley-wagen bleef hun niets anders over dan uit te wijken, als zij hun leven niet wilden riskeren. De Eve lyne stoof nu voorbij en verdween in een stofwolk. Sealson zag de Knock- out enige tijd niet, toen kwam de wagen weer in zicht. Holm scheen hopeloze pogingen te doen, bij te blij ven. Kort voor Bellinzona moesten zij op het teken van een der wedstrijdcom- missarissen vaart verminderen. Langzaam gleden zij door een bocht waar werklieden bezig waren de overblijfselen van een op de zand- zakken ingereden race-wagen op te ruimen. Frank Wierp een ernstige blik op Sealson, die stoïcijns antwoordde: „Noodlot!" Met afgrijzen dacht Frank er aan hoe dicht zjj bij de dood geweest wa ren. In Como was de spanning ten top gestegen. Een opgewonden mensen- massa stond om de finish bijeen." De ene wagen na de andere kwam bin nen. Evelyne bibberde van opwin- ding en haar vader rookte nerveus de ene sigaar na de andere. Om 11 uur kwam er een telegram uit Bel linzona. „Wagen no. 18 bij Bellinzona ver- ongelukt. Rijder en mécanicien zvjaar gewond." Tien minuten later kwam er een telegram uit Ambri Piotta. „De nummers 20 en 21 zijn Am bri Piotta gepasseerd". 20 was de Knock-out, 21 de Evelyne. Nauwelijks twintig minuten later een nieuw telegram. „Wagen no. 21 tussen Ambri en Biasca op 20 ingereden en uit de baan gelopen. 21 rijdt, licht bescha- digd door". Evelyne beefde. Dr. Woodley en Millner waren bleek geworden. Zij vermoedden achter de droge woor- den van het telegram een strijd op leven en dood, die Frank met zijn tegenstander voerde. Dan vernamen zij enige tijd niets meer. Eindelijk klonk uit de luid- spreker: „Wagen 21, Evelyne, passeert Bel linzona om 12 uur 10". Opgewonden vragen werden onder het publiek vernomen. Doch niemand kon inlichtingen geven waar Sin- nisfaere zich bevond. Ten slotte kwam er om kwart voor enen een telegram binnen. „Nummer 20, Knock-out passeert Bellinzona om 12 uur 35". Evelyne vérloor bijna haar bezin- ning van vreugde. Frank was Sinnis- faere voorbijgereden. De spanning onder het publiek overschreed aile grenzen. Tegen 1 uur verschenen de heren van de jury aan de finish. Plotseling werd het doodstil op het plein. Een zwaar gedreun werd in de verte vernomen. Een stofwolk was aan het einde van de straatweg zicht- baar geworden. De wagen kwam dichterbij. Het publiek drong op. De Evelyne passeerde de finish en stond na een betrekkelijk korte uit- loop stil. Er was geen houden meer aan. Onder razend gejuich stormden de mensen op de wagen af en om- ringden hem. Militairen grepen in, baanden voor Dr. Woodley, Evelyne en Millner een weg naar de auto en begonnen de straat te ontruimen. Toen Evelyne Frank zag, schrok ze. Met gesloten ogen, bleek en roer- loos lag hij op zijn zitplaats. De han den nog steeds rustend op het stuur. Sealson probeerde hem wat cognac in te gieten. Millner haalde een autodoor krachtige handen opgetild werd Frank er in gedrager^ Toen de wa gen in de richting van Woodley's vil la verdween, klonk het duizendstem- mige gejubel van het publiek. (Wordt vervolgd.) Elli Hylkema is de jongste die het B-diploma behaalde. Aangezien voor 1 B-diploma 300 m. schoolsslag, 50 m. rugslag, 50 m. vrije slag, 10 m. reddend zwemmen, 10 m. duiken en van de hoge plank springen wordt geëist, heeft de 8-jarige Elli zeker een goede prestatie verricht. VOETBAL. Hoogezand—REO (Borne). In de de thuiswedstrijd tegen REO heeft Hoogezand gewonnen met 21. Voor de rust werd er een aardige partij voetbal gespeeld, na de rust zakte het spelpeil wat af. Schaak bezorgde Hoogezand de leiding. Daarna werd de stand op 20 gebracht. Door het missen van Vos kon REO een tegen- punt scoren. Door de Juniores werden nog de volgende wedstrijden gespeeld: B: HoogezandHSC 2 20; A. Hoogezand I—Hoogezand II 5—2. Zilveren Steentournooi. HSC heeft verloren van Wageningen met 21. Vooral voor de rust was HSC enigs- zins in de meerderheid. Technisch waren beide ploegen even goed, het tempo van HSC was minder. Door de verkeerde toepassing van het stopper-spil-systeem door HSC wer den de beide doelpunten door Wage ningen gemaakt. Schijndel werd ten slotte winnaar van het tournooi. V OETBALUITSL AGEN. Oosterparkers 5Engelbert 41. Juniores: HSCHSC 2 60; FVV Kielwindeweer 13—0; Harkstede— Be Quick 3 0—2; HSC—Kwiek 9—0. Voetbalprogramma voor 14 Sept. le klasse: District I: Neptunis't Gooi; RF C—Haarlem; Hermes DVS—Volewij- ckers; VSV—Xerxes; HBSZeebur- gia. District II: DFC—Excelsior; DOS —ADO; FeyenoordStormvogels; D WSBlauw-Wit; EDO—Sparta. District V: GVAV—Sneek; Leeu- wardenV elocitas HSC—Frisia; AchillesHeerenveen; VeendamBe Quick. District VI: NAC—VVV; Sp. Em maBleyerheide VlissingenMVV; BrabantiaLimburgia; NO ADHel- mondia. Verdere wedstrijden District V. 2e klasse B: FVVWVV; Bato— Oosterparkers; NoordsterHooge zand ZwartemeerMuntendam ZuidbroekAppingedam. 4e klasse A: KwiekWesterbroek. Res. 2e kl. B: Oosterparkers 3 HSC 2. Res. 2e kl. C: Hoogezand 2Noord ster 2; Muntendam 2FVV 2. Afd. Groningen v/d K.N.V.B. Afd. I. 1 B: HarkstedeGronitas; Engelbert—Be Quick 5. 2 C: Westerbroek 2Neptunia. 3 B: VVK 3—Westerbroek 3. 3 D: Oosterparkers 9Harkstede 2; Engelbert 2—Gruno 3. 3 E: Harkstede 3Adorp 2; Noord- horn 3Westerbroek 4. Afd. II. 1 B: NoordbroekZuid broek 2; FroombosWagenborgen NBSC 3—HSC 3. 2 B: SGV—Wa genborgen; SiddeburenNOVO. 2 C: HSC 4Hoogezand 3; Huury Up —Muntendam 3. 3 C: Siddeburen 2— SGV; Termunter BoysFroombos 2. 3 D: Muntendam 4FVV 3. 3 E: Ba- reveld 2Kielwindeweer 2. Junioressen. Afd. I. A3: WesterbroekGRC. A 4: WoltersumHarkstede; Engel bert—Be Quick 5. Afd. II. A 2: Old. BoysSiddeburen. A 3: Hurry Up Muntendam NoordbroèkZuidbroek A 4: HSC 2—HSC; Hoogezand— Hoogezand 2; KwiekFVV. Op Zaterdag te spelen: B 5: GrunoHarkstede; Ooster parkers 3Westerbroek. Afd. II. B 2: HSC 2HSC. B 3: Muntendam Hurry Up.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 4