I ■ft" 1 1 17 SEPTEMBER HULLEI mee i werkfabri Scheepvaart en Luchtvaart Over Groninger Schippers De Machine verovert Landbouw ne" i en Tweede Jaargang WOENSDAG 17 September 1947 No. 72 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND SAPPEMEER SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN A D V E R T E N TIE B L A D VAN 1888 Al riS we( van Pui ZAND /elijk EEN VEELBELOVENDE JEUGDIGE DIEF. Nieuw Beeldfeuilleton. Aardappeltelers blijft letten op de colorado- kever, ook bij het rooien. De Mij. Nederland experimenteert in het Buitenland. CULTUUR PROBLEMEN Karnemellc niet meer bonvrîj De dîstributie van Textiel. Joods meisje voor Èijz. Gerechtshof Levering van Slacht- schapen voor export. 5 îe zo m i. V. I an nef n te DOOr en i ^3 Eh Aoge b hi -frl. h' lat i 3 t he /as. zei ende lijf lur iiet n ze0 /en u in rar leime V houd inblik bridge ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. as vei rstandi enmaal u uit e Sinnisf couverts bedrage verzoek i. Ik hel men. Hi eeide ma n Morto ■ndde bij een land ik weet, t vervolg "Wij herdenken vandaag- een historisch feit, een feit, dat niet alleen geboekstaafd is in Nederlands geschiedenis, maar ook in 's werelds anna- len. De landing der airborne divisies in ons land. Het is vandaag 3 jaar geleden, dat geallieerde bommenwerpers ronkten boven ons rivieren-gebied, dat een bommenregen neerviel op Hollandse ,1 steden en dorpen; het is drie jaar geleden dat kleurige parachutes met oorlogstuig en manschappen in Nederland daalden. Vreugde golfde over i ons land: de bevrijding was nabij! Het is toen anders geworden; de slag om Arnhem werd een Duitse over- winning. Een herfst en een winter gingen over ons land, zonder dat het de bevrijdingslegers mogelijk was vanuit de Zuidelijke provincies ons ge- bied dat leed in de greep van tyrannie en honger te verlossen. Dat was drie jaar geleden. Weer Ieven wij in moeilijke tijdsomstan- digheden. Ons gebiedsdeel aan de Aziatische evenaar wordt verscheurd dagelijks worden er jonge mensenlevens afgebroken. Er is vrede over de wereld gekomen, maar geen vrede in Nederland. Na de ellende van de bezetting is de bevrijding gekomen. Ook in de duis- ternis van het heden zal de zon weer gaan schijnen. Wij moeten de tan- den opeenklemmen en niet versagen. Maar vandaag staan wij even stil hy de mannen die neerdaalden uit de lucht om Nederland te helpen bevrijden, en die hun dappere poging met de dood moesten betalen. Moge vandaag verse bloemen hun graven sieren. 1ER FABRIE iing. ir Groningi rweg 155. ad: astraat 99 aat 133, Enige tijd geleden maakte een As- ser jongen van 11 jaar met twee vriendjes een reisje naar Heereft- veen. Daar raakten zij uit elkaar, en kwamen ten slotte allen weer in As- sen terecht; het elfjarige jongetje via de politie in Groningen. Bij aan- houding bleek hij nog omstreeks f 200 te bezitten. Intussen werden in Assen allerlei voorwerpen vermist. Uit fietstassen e.d. verdwenen diverse voorwerpeh, en ook werd hier en daar geld vermist Tijdens de markt te Rolde miste een câféhouder f 1800.Daar de elf jarige Geert plotseling zeer vrijge- vig -geworden was en bedragen van f 100 aan kameraadjes gaf, viel de verdenking op Geert. Op het politie- bureau kwam bij stukjes en beetjes het verhaal van zijn misdaden eryit. De jongen zal naar een opvoedinfès gesticht worden gezonden. In dit nummer beginnen wij een nieuw feuilleton. Speelde onze vorige beeldfeuilleton, kapitein Gay, zicli enige eeuwen geleden aï, de nieuwe geeft een hasideling weer uit het heden. Bovendienzal deze beeldfeuilleton ook geseliikt zijn voor kleinere kinderen. sent MUGI DIITLM Uw eiële ctie», ede LI.K MUGE ug aan :achtes str. 38 9IEEK Ï58 WEDERINVOERING VAN DE TOTALISATOR? De ministers van landbouw, visse- rij en voedselvoorziening. en van justitie achten het noodzakelijk, dat wederom een totalisator wordt inge- voerd. Toen in 1911 de totalisator wer4 verboden, betekende dat, dat de draf- en rensport in verval geraakte. De prijzen die werden uitgekeerd daalden dermate, dat daarmede de kosten van het houden van paarden niet konden worden bestreden. In 1941 werd de mogelijkheid tôt het organiseren van een totalisator weer opengesteld, doch werd bij de be vrijding weer gesloten, vandaar, dat de draaf- en rensport opnieuw in verval kwam. Mr. Dr. P. J. WITTEMAN WORDT MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN. Per 15 September is Mr. Dr. P. J. Witteman uit Overveen, bestuurslid van de K.V.P. benoemd tôt miiVs- ter van binnenlandse zaken. DE DROOGTE IN BELGIë. De Belgische (minister van land bouw heeft verklaard dat de droogte voor België een ramp betekent. Niet alleen is de melklevering der koeien verminderd, maar ook het gewicht. iDe vermindering van- de melkleve ring bedraagt 180 millioen liter; het vleesverlies 50 millioen kilo. Wat be- treft de schade aan de landbouwge- wassen deelde de minister mede, dat de opbrengst van de suikerbieten dit jaar als gevolg van de droogte 30 minder zal zijn dan verleden jaar, terwijl de aardappelopbrengst met 20 is gedaald. Het te snel rijpen van de granen heeft schade veroor- zaakt, terwijl de schade aan de fruit- cultuur op ongeveer 100 millioen francs wordt geraamd. PRIJZENCHAOS IN BELGIë. In België is een strijd ontbrand. Een strijd tussen enerzijds de winke- liers en anderzijds de regering, die wil trachten orde te scheppen in de prij- zenchaos. Met energie heeft de heer Moens de Fernig, de minister van re- vitaillering de strijd tegen de duurte aangepakt. Er zijn allerlei bepalingen uitgevaardigd en wegens overtreding daarvan zijn reeds 850 winkels tijde- lijk en 1300 voor goed gesloten. Met uitzondering van een commu- nistisch- en een socialistisch dagblad heeft de pers in het algsmeen de zij- de van de winkeliers gekozen. Aan de controlerende ambtenaren worden allerlei onreclitvaardigheden en onbil- lijkheden verweten, zij worden uitge- maakt voor een soort Gestapoagenten, en in spotplaatjes worden ze voorge- steld als afschuwelijke kereltjes met bolhoedjes op, die op allerlei unfaire methoden zouden trachten de winke liers erin te laten vliegen. Van de andere zijde heeft men zich intussen niet onbetuigd gelaten. De gezamenlijke winkeliers hebben van de minister stopzetting der controle- maatregelen geëist. Indien hij aan de ze eis geen gevolg geeft, zal de gehele middenstand in Belflftë in staking gaan De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen schrijft ons: Op verschillende plaatsen in het land, vooral in het Zuiden en Oosten, komen thans in de reeds af- stervende of groene gewassen nog kevers en larven voor. Deze kevers overwinteren in de grond en daar- door kan het volgende jaar op die plaats of in de naaste omgeving een besmettingshaard gevormd worden. Het is daarom noodzakelijk, dat elke teler het aardappelgewas nauwkeu- rig blijft nagaan of er nog larven of kevers voorkomen om deze direct te kunnen vernietigen. Ook bij het rooien dient er voor gezorgd te worden, dat de reeds in de grond aanwezige kevers of pop- pen worden vernietigd. Men late zich niet rhisleiden door de kortzich- tige gedachte, dat zij nu geen schade meer doen. Elke gedode kever voor- komt een besmettingshaard in 1948. Men blijve ook in eigen belang waakzaam! Gebeurtenissen in het parlement continent en tussen het continent en vragen de aandacht. Zaterdagmiddag' Engeland zal gaan gxploiteren. zijn de beide kamers voor een ge-j Diamantindustrie. zamenlijke zitting bijeengeroepen, en i p 6 in deze zitting heeft de minister van binnenlandse zaken de zitting 1946- 1947 namens de koningin voor ge sloten verklaard. Gisteren is het Prinsjesdag ge- weest. Het nieuwe zittingsjaar van de Staten Generaal is geopend. Uiter- aard is deze gebeurtenis wegens de sombere tijdsomstandigheden niet met de gebruikelijke feestelijkheden geschied. Zwaar drukken de moei- lijkhéden in Indonesië op ons land. Bovendien was H.M. de Koningin ongesteld. En op het moment, dat wij dit overzicht schrijven is het nog Jniet bekend of H.M. wel in staat zal zijn persoonlijk het nieuwe par lementaire jaar te openen. Het is gebruikelijk dat na de ope- ning van het parlement door de re gering de millioenen-nota wordt in- gediend, waarna de algemene poli- tieke besprekingen over het rege- ringsbeleid een aanvang nemen. Bo vendien staat op het programma van deze week een verklaring van de regering betreffende de situatie in Indonesië. Wat het herstel van Walcheren kost. Men is bezig-Walcheren te herstel- len. De regering wil een behoorlijke uitvoering van haar plannen, opdat een behoorlijke welstand voor de Walcherense boeren verzekerd is. Daarom zal het boerenbedrijf op het eiland worden gesaneerd. Een aantal boeren zal worden overge- plaatst naar de Noord-Oost-Polder, waar 3000 ha. land voor hen is ge- reserveerd. Maar al die plannen kosten veel geld. Het herstel van de dijken kost- te reeds 33 millioen. Bij elkaar komt het volledig herstel van Walcheren op een slordige 100 million. Landbouwonderwijs. In ..Birkhoven" is een vergadering gehouden waarin het landbouwon derwijs is besproken. Aangezien hier naast de vakscholing ook de alge mene ontwikkeling van landarbei- ders en boeren is besproken, menen wij dat het nodig is even bij deze vergadering stil te staan. De heer Mastrigt, voorzitter van de N.C.L.B. zei dat principieel en practisch van de landarbeider geëist wordt te streven naar de volledige ontplooiing van zijmkrachten en ga- ven. Daarbij moet bedacht worden, dat vaktechnische bekwaming alleen onvoldoende is. Ook aan de alge mene vorming moet worden gedacht. De heer Cnossen, 2e voorzitter van de C.B.T.B. lichtte deze woorden van de heer Mastrigt nader toe. Sommige boeren, aldus deze spr. schijnen te denken, dat hun jongens niets an ders behoeven te Ieren dan te wer- ltën. Hun jongens zullen echter 'straks onwennig in de maatschap- pij staan. Anderen zijn verstandiger. Zelf zijn ze vaak niet in staat te ge- ven wat hun jongens nodig hebben, doch dan maken zij gebruik van de daarvoor ten dienste staande midde- len, en dat is in de eerste plaats la- gere landbouwschool, want daar worden mensen opgeleid, die leiding kunn«n geven in het agrarische Ie ven. Naast de landbouwscholen zijn de volkshogescholen van belang voor het ontplooien van de algemene ont wikkeling. Stoomvaart Mij. „Nederland" en de Luchtvaart. De wens van de directie van de Stoomvaart Mij. Nederland om naast de scheepvaart ook luchtvaart te gaan exploiteren, dateert reeds van ver voor de oorlog en is algemeen bekend. Van regeringszijde heeft de Nederland echter niet voldoende steun kunnen krijgen, en zo is in ons land het monopoly van de luchtvaart bij de K.L.M. gebleven. Toch rekent de „Nederland" nog eens de zo begeerde vergunning te krijgen, en wenst waarom de nodige ervaring op te doen. Daar dit onder Nederland- se vlag niet mogelijk was, heeft zij haar oog op Engeland laten vallen, en heeft daar personen gevonden die genoeg vertrouwen in haar stel- den om geld voor de oprichting van een onderneming, die beheerd en ge- exploiteerd zal worden door de „Ne- derland" beschikbaar te stellen. Zo is de British-Netherland Airservices Ltd. ontstaan, voorlopig met twee vliegtuigen, die, onder beheer van de „Nederland" en de Hollandse Stoom- boot Mij. lijnen op het Europese VIJFJARIG KNAAPJE DODELIJK GEWOND. In Amsterdam had en 5-jarig knaapje voor zijn moeder bij de kruidenier een fies azijn gehaald. Zonder uit- te. kijken stak hij de rij- weg over en liep tegen een wielrij- der op. Bij de val kwam hij met zijn arm op de scherven van de fies te recht. Ho'ewel de jongen ernstig bloedde liep hij nog naar de winke- lier, waar hij de azijn gekocht had. Daar zeeg hij bewusteloos ineen. En- kele uren later is hij in het zieken- huis aan de bekomen verwondingen overleden. MISDADIGERS ONTMASKERD Samenwerking tussen de Amster- damse en de Leidse recherche heeft geleid tôt de ontmaskering van een drietal misdadigers. In de nacht van 25 op 26 Mei werd ingebroken bij een juwelier in Lei- den, waar voor f 600 aan contanten en goederen ter waarde van f 25.000 werden ontvreemd. Lange tijd tastte de politie in het duister, maar thans zijn twee jeugdige Amsterdamse re- cidivisten in verband met deze zaak gearresteerd. Ook de heler is aan- gehouden. Van de goederen is nog niets terecht. EEN ONEERLIJKE CONDUCTEUR. Conducteurs van de Nederlandse Buurtspoorweg moeten steeds kaart- jes in duplo knippen. Het bovenste kaartje krijgt de passagier.. Het on- 1 Uiteraard is de toestand in de diamant-industrie zeer afhankelijk van de economische situatie in de we reld. Maar hoewel deze situatie mo- menteel vrij ongunstig moet worden genoemd, valt toch in de diamant-1 derste behoudt de conducteur voor de industrie een opleving te constate- ren en wel door grotere vraag in de Verenigde Staten. De slijperijen bie- den thans volop werkgelegenheid, en afrekening der ontvangen gelden. Dat bracht een 18-jarige conduc teur op een lumineus idee. Hij knipte alleen het bovenste kaartje. Later aile beschikbare arbeidskrachten zijn'knipte hij het onderste, waarbij hij thans in het procès opgenomen. Ofi het deed voorkomen alsof de passa deze opleving zich zal handhaven is ,1oUoc• mede afhankelijk van de Amerikaan- se sleun tôt herstel van de econo mische situatie in Europa. Met ingang van 14 Sept, is het verboden karnemelk, yoghurt enz. zonder bon te verkopen. Dit is een gevolg van het feit, dat de melkproductie tengevolge van de droogteperiode is ingekrompen. Eind. September zou het bonvrij vcrstr.-k- ken in ieder geval beëindigd zijn Thans is men 14 dagen eerder Aot deze maatregel moeten overgaan. NIEUWE PRIJSREGELING HOUTEN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. In het kader van actie om de prijzen van gebruiksartikelen, waar- aan dringende behoeften bestaat, zo- veel mogelijk te verlagen, is een nieuwe prijsregeling voor houten huishoudelijke goederen afgekon- digd, waarin het aantal zgn. utility- artikelen met 44 is uitgebreid. De prijzen van de reeds bestaande utili- ty-artikelen op dit gebied zijn, mede in verband met het niet van toepas- sing zijn der omzetbelasting op deze artikelen, gemiddeld met ruim 6 verlaagd. VERLENGING GELDIGHEIDS- DUUR RIJWIELBANDENBONNEN. De bonnen A 01, A 06, A 16 en A 21 voor een buitenband en B 01, B 06, B 16 en B 21 voor een binnen- band van de inschrijvingsbewijzen voor de eerste verstrekking van rij- wielbanden, zullen inplaats van tôt 30 September, tôt 31 October a.s. gel- dig zijn. HOOFDDEKSELS VRIJ VAN DISTRIBUTIE. Aile soorten hoeden, mutsen en petten zullen in het vervolg zonder inlevering van textielpunten mogen worden verkocht en afgeleverd. gier een of twee haltes later was in- gestapt, en waardoor hij 's avonds minder geld behoefde af te dragen. Op die manier vergrootte hij zijn loon op een niet onblangrijke wijze. Thans is hij door de Hilversumse politie gearresteerd. HIJ WILDE NAAR BELGIë. Een Amersfoortse chauffeur kreeg een vrachtje voor Putten. Toen de passagier uitgestapt was hield hij de bestuurder een revolver onder de neus, en dwong hem zijn wagen af te geven. Onderweg kreeg de dief ech ter pech, en moest de auto in defec- te toestand achter laten. Op dezelfde wijze als de eerste keer stal hij echter een tweede wagen. Maar nu was hij niet alleen tevreden met de wagen; hij ontnam de chauf feur ook nog zijn portefeuille en siga- retten. De politie op de gehele Veluwe was op zijn hoede, en op de IJsselbrug bij Oldenbroek werd de gestolen auto aangehouden. Aan het stuur zat een knaap van 17 jaar. Aanvankelijk ont- kende hij, doch later viel hij door de mand. Hij vertelde thuis ruzie gehad te hebben en was daarom van plan het land te verlaten. Zijn doel was België. VONDSTEN OP WALCHEREN. Schedel van reuzenhert en berenkop. Arbeiders, die bij Middelburg be- zig waren met graafwerk, vonden in de veenlaag een aantal beenderen, die bij onderzoek afkomstig bleken te zijn van elanden of reuzenherten. Bij de beenderen bevond zich nog een gave schedel met gewei, waarop aan beide zijden een eigenaardig lidteken aangetroffen werd, hetgeen de veronderstelling doet rijzen, dat deze reuzenherten vroeger als last- dieren werden gebruikt. De dieren, die in de ijstijd in geheel Europa voorkwamen, en daarna nog alleen in centraal Europa moeten een leng- te van plm. 2.80 m. en een hoogte van ongeveer 2 m. gehad hebben. Men veronderstelt, dat de beende ren ongeveer 3000 jaar oud zijn. Er is bij het graafwerk ook een berenkop gevonden. Voor, tijdens en na de vorige oor log werden de ketels van de carton- en aardappelmeelfabrieken in de provincie Groningen, nog hoofdzake- lijk met turf gestookt. Op dit ver- voer had zich langzamerhand een speciaal scheepstype ontwikkeld van zeer voordelige afmetingen voor de kanaalvaart. Toen genoemde fabrie- ken overschakelden op het verbruik van steenkolen werd dit scheepspark hier grotendeels overbodig en moes ten de schippers uitzien naar andere perspectieven. De meesten begonnen met turf te varen naar de rivieren om dan grint of stenen mee terug te nemen. Vanzelfsprekend betekende deze verandering van vaarroute een geduchte concurrentie voor de schip pers die geregeld de rivier en ka- I naalvaart beoefenden, temeer nog omdat omstreeks die tijd de beken- de crisis inzette. Bovendien hadden laatstgenoemde schippers meest min der voordelige schepen en waren over het algemeen gewoon in een kalmer tempo te varen dan hun Groningse rivalen. In de verhouding der schippers komt het provincialisme sterk tôt tuiting; Groningers en Friezen zijn elkaar ook al niet bepaald sym pathiek doch tussen dezen en de meer Zuidelijken kan men terecht spreken van een gespannen sfeer. Speciaal de ,,Hoogeveensen" (Hooge- veen is een plaats waar talrijke schippers zijn gedomicilieerd) wer den door geen Groninger vertrouwd. Deze op hun beurt noemden de Gro ningers „Russen", dit was dan als politieke insinuatie bedoeld. Op de beurzen in de bevrachtingscentra's zoals Arnhem en Nijmegen, schaar- Ben de verschillende groepen zich gewoonlijk apart. Het is begrijpelijk dat, toen als gevolg van de algemene crisis, de vrachtprijs beneden het vaarbare peil daalde, de Groningers hiervan de schuld kregen. Zij had den de vracht bedorvenAls de gespannen verhouding eens in ru zie ontbrandde, was het eerste ver- wijt, „wat doe je hier, blijf in je eigen land". In het bijzonder voor een schip- per was dit wel een zeer dwaas ver- wijt. Zijn de gebeurtenissen zoals die zich afspeelden onder de schippers, niet een miniatuurbeeld van hetgeen In de distributie van textiel zijn '^nkele wijzigingen gekomen. Ook confectiefabrikanten moeten zich thans bevoorraden door middel van puntencoupures, welke zij van hun afnemers ontvangen. Men hoopt door deze maatregel de productie meer in overeenstemming te kunnen brengen met de vraag. Wat betreft de puntenwaardering: men heeft getracht deze zoveel mo gelijk in overeenstemming te bren gen met de hoeveelheid textiel die in het product in verwerkt. Er is een nieuwe waardering vastgesteld, welke is verdeeld in drie rubrieken: 4 t.m. 9 jaar (zie rubriek A) 10 t.m. 14 jaar (zie rubriek B) en 15 jaar en ouder (zie rubriek C). C B A Broek (kort) 6 6 5 Colbertjasje (Heren) 35 20 15 Costuum (2 delig) 50 30 Costuum (3 delig) 60 37 Demi Saison 45 30 18 Japon, Jumper, Jurk 15 10 7 Mantel 40 25 15 Overhemd 15 10 6 Winterjas 50 37 30 Directoire, korte onderbr. 6 3 3 De detailhandel is verplicht de pun- ten-waardering van de in de zaak verkrijgbare textielproducten duide- lijk op een lijst te vermelden. Bo vendien moet op elk artikel de pun- ten-waardering voorkomen. De opeenvolging van grote land- bouwtentoonstellingen, zoals eerst die van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, thans de Jaarbeurs en straks die van de Friese boeren- organisatie maken het ons duidelijk, dat het grote vraagstuk in de land bouw op het ogenblik dat van de mechanisatie is. Tientallen jaren wa ren de belangrijkste onderwerpen van dergelijke tentoonstellingen steeds kunstmest en zaaizaad, terwijl er in de landbouwmachines slechts zeer langzaam verandering kwam. Men zou kunnen zeggen, dat in de 100 jaar, waarin de grote landbouw- maatschappijen hun werk hebben ^erricht, slechts één doel is nage- streefd, ni. vergroting van de oog- sten, terwijl thans de tijd is gekomen, waarop men gaat proberen om de productiekosten te beïnvloeden. Dit moet dan geschieden met behulp van tal van nieuwe machinerieën. Zoiets geschiedt niet, omdàt het gebruik van machines mode wordt, doch om dat het zonder machines niet langer gaat. Al bijzonder duidelijk is dit in het geval van de melkmachines. Reeds tientallen jaren bestaan deze machines en worden ze in toene- mende mate in het buitenland toege- past. In ons land en evenmin in Frankrijk vonden ze ingang en wel hoofdzakelijk, omdat men nog niet zo schaars in de arbeidskrachten zat, dat men wel machinaal moest mel- ken. Deze tijd is voorlopig voorbij. We weten niet wat de toekomst zal bren gen en of misschien over enkele ja ren weer werkeloosheid in de steden zal optreden, die arbeiders terug- brengt naar het land, maar voor het ogenblik heeft men in ieder geval te kampen met een groot tekort aan arbeidskrachten en samenhangend daarmee met hoge lonen voor hen, die nog in het bedrijf blijven. Beide omstandigheden bevorderen het in- voeren van machines, want daardoor kan met minder mensen meer werk worden gedaan en worden de hoge lonen, die men te betalen heeft, goedgemaakt door een hogere pro ductie per arbeider. Het feit, dat ons land gedurende de lange oorlogs jaren af gesloten is geweest van de ontwikkeling op technisch gebied, maakt dat wij thans op tentoonstellingen plotseling voor grote veranderingen komen te staan. De tractor is bedrijfszekerder en practischer geworden, vooral de kleine tractor en de kleine freesma- chine zijn tôt ontwikkeling gebracht en openen de mogelijkheid van me- chanisering van de tuinbouw, het fruitbedrijf en het» kleine landbouw- bedrijf. De maai-dorser met de daar- aan verbonden pick-up-stropers, de vlasplukmachine en de aardappel- rooimachine zijn de middelen om op onze grote boerderijen, ondanks te kort aan arbeiders, de intensiteit van de productie te kunnen handhaven. Komt er nog eens een handige be- trouwbare bietenrooimachine, dan zal ook deze een gerede markt vin- den. Het belangrijkste punt voor dei boeren zal thans zijn, hoe zij de aan- schaffing van deze kostbare machi nes zullen financieren. Men moet steeds weer beginnen met een be- langrijk bedrag uit tè geven en er wordt dus steeds meer kapitaal in de boerderijen gestoken. Dit is vooral moeilijk sinds de prijzen tengevolge van de regeringspolitiek regelmatig dalen. Omtrent de rentabiliteit van de machines is daardoor weinig te voorspellen, doch wij verwachten, dat er thans een nieuw arbeidsveld wordt geopend voor de bedrijven van loondorsers en loonploegers, die zich combines, vlasplukmachines e.d. ;zullen aanschaffen en daarmee bij de boeren zullen gaan werken. An derzijds zullen waarschijnlijk ook meer landbouwmachine-coôperaties ontstaan, die soortgëTIjk werk zullen verrichten. De melkmachine daaren- tegen is in de eerste plaats geschikt voor individueel gebruik. Er is thans wel een proef lopende in Groningen om coôperatief machinaal te melken, doch de bezwaren, die daaraan ver bonden zijn (melktijd, ligging van de weiden, schoonhouden, enz.) liggen voor de hand. Ons systeem van mel ken in de weide is nu eenmaal niet zeer geschikt voor machinaal mel ken en het zou niet vreemd zijn, wanneer tengevolge van de invoe- ring van melkmachines verscheidene boeren verandering zouden gaan brengen in het weide-systeem. Het aanleggen van een vaste melkplaats dicht bij de boerderij met aanslui- ting voor machinaal melken lijkt wel haast noodzakelijk om een rendabel gebruik van de melkmachine te ver- zekeren. De installaties, die wij op de Jaarbeurs zagen, waarbij de melkmachines worden gekoppeld aan een buizensysteem, gebouwd op een vrachtauto, leek ons nogal kwetsbaar en daardoor gemakkelijk onderhevig aan storingen. Intussen mogen wij wel zonder aarzeling zeggen: ook voor de Ne derlandse landbouw is thans de eeuw der machine aangebroken. er in de overige maatschappij plaats vindt? Deze locale conflicten werden niet opgezweept tôt massale haat om te ontaarden in vervolging en moord, maar als de schippers objectief en redelijk hadden kunnen denken, dan hadden zç begrepen dat geen kwade bedoeling, doch economische rtood- zaak van structuurwijziging, maar dwongen hun vaarroute te wijzigen. Is het niet overal zo mee? Een eco nomische inzinking wijst op de nood- zaak van structuurswijziging, maar verondersteld de doorsnee mens niet overal kwade motieven en personen of groepen welke hij gaat haten? Een concurrentiestrijd ontaardt in wanhoopsdrang, is dit niet steeds de oorzaak van conflicten welke vre- selijk kunnen worden als ze uit- groeien en zich vermengen met Na tionale, Politieke en Godsdienstige hartstochten? Wanneer we de din- gen goed trachten te begrijpen, dan verlaten ons veel slechte gedachten jegens anderen en vragen we ons af, wât is het motief hunner handeling en wât zouden wij in hun plaats doen. Dan zijn we geen vreemden of vijanden van elkaar, doch menseh, bewogen door de zelfde noodzaak om te kunnen leven, doch onver- draagzaam en gevaarlijk, als we ge- volgeh. willçn bestrijden zonder het denken te richten op de oorzaak der dingen. S. Rosalie R., een Joods meisje was 15 jaar, toen de Duitsers ons land binnentrokken. Haar ouders waren ge- scheiden en zij woonde bij haar moe der te Hilversum. Door de anti-Jood- se bepalingen van de Duitsers begon de schier eindeloze zwerftocht. Een jongeman trok zich het lot van het meisje aan, en wist een oMderduik adres voor haar te vinden. De boven- buurvrouw op dit adres was een vrien- din van de bekende verraadster Ans van Dijk. Deze vertelde een beter adres voor Rosalie te weten, en het meisje verhuisde. Een week later werd op advies van Ans van Dijk het huis omsingeld en Rosalie gear resteerd. De agent die haar gevan- gen nam, Mozer, raakte onder haar bekoring, en beloofde haar vrij te zul len laten, indien zfj het adres van een Jood verraadde. Rosalie deed dit, en koos tôt slachtoffr, degene die zich aan de meubels van haar vader vcr- grepen had. Zij werd nu bij Ans van Dijk ondergebracht. Hier werd zij handlangster van deze beruchts ver raadster. Eerst werden 3 meisjes het slachtoffer. Ans en Rosalie braehten een bezoek aan hun „pleegvader", beweerden wat voor hen te kunnen doen, en braehten hen aan bij de S.D. Na dit eerste geval werden nog vele andere Joden door Rosalie'3 optreden verraden. Intussen onderhield zij nauwe rela- ties met de beruchte politieagent Mo zer, die reeds 47 jaar was. Een aantal van de door hem verrichte arresta- ties schreef hij toe aan het verraad van het meisje, om de S.D. gunstig tegenover haar te stemmen. De S.D. agent Schaap vertelde dat Rosalie en haar moeder op transport gest^eld zouden worden indien zij geen V-vrouw wilde zijn. Later wilde zij van Ans van Dijk weg, omdat zij. de sfeer daar in huis niet kon ver- dragen. „En ik wilde ook onderdul- ken", zei R. tôt de rechter. Zij verhuisde naar Hilversum, ver raadde nog enige Joden en dook toen zelf onder te Heumen bij Nijmegen. Hier heeft zij illegaal werk verricht. Na de bevrijding van ons land heeft zij zelfs handgranaten dwars door de Duitse linies heen naar het bezette deel van ons land gebrachtÀ In zijn requisitoir constateerde mr. Gelinck, de adv. fiscaal, dat Rosalie R. niet zo schuldig is als Ans van Dijk of Brânca Simons. Van deze laatste konden de misdaden niet eens aile in de dagvaarding opgenomen worden, en dat was bij Rosalie wel mogelijk. Maar zo onschuldig als ze zich voordoet achtte hij haar niet. Eens heeft zij als pseudo mede-arres- tant op een allergemeenste manier toneel gespeeld. Ze heeft met volhar- ding en raffinement verraad gepleegd. Toch wilde mr. Gelinck ook het goede dat zij gedaan heeft in aanmer- king nemen, en eiste 4 jaar gevange- nisstraf. In de maanden September t.m. De- cemher a.s. zullen markten worden aangewezen voor het overnemen van slachtschapen, bestemd voor ex port naar België. Voor de levering van deze exportschapen zullen de volgende markten bij toerbeurt wor den aangewezen: Groningen, Sneek, Leeuwarden, Utrecht, Alkmaar, Pur- merend, Hoorn, Schagen, Amster dam, Rotterdam, Woerden, Gouda, Leiden en Delft. De eerste overname zal plaats hebben te Purmerend op 16 September a.s. Hier kunnen on geveer 500 schapen voor export worden overgenomen. De voor export bestemde schapen zullen aan de voor dit doel speciaal gestelde eisen moeten voldoen. De leveranciers van de schapen ontvan gen boven de normale overnameprij- zen een premie van f 0.03 per kg. levend gewicht. Voor elke markt zal nader worden bekend gemaakt op welke datum er gelegenheid tôt levering bestaat. Il I,' -«

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1