PLAATSELIJK NIEUWS Minister BEEL spreekt DE TROONREDE uit. DE MILLIOENENNOTA Gisteren is wegens de ongesteldheid van H. M. de Koningin de gewone zitting van de Slaten Generaal geopend door Z. E, minister Beel Namens H. M. sprak hij de Troonrede uit, waarvan wij de belangrijkste delen hieronder laten volgen Nagekomen Sportbsrichten Tekort op de gehele begroting f 1566 millioen INGEZONDEN SAPPEMEER. Zondagmiddag heeft de nieuwe dominé van de Doopsge- zinde Kerk, Ds. Kosters uit Akkrum, zijn intrede gedaan. Als onderwerp voor zijn preek had Ds. Kosters gekozen enige woorden uit Lucas Hoofdstuk 10, vers 42: ,,Maar één ding is nodig". Dat wat nodig is, aldus het betoog van de predikant, is tijd en rust om zich te bezinnen. Na afloop van de predicatie richtte Ds. Kosters zich tôt de gemeente. Na één predicatie heeft men zoveel ver- trouwen in hem gesteld, dat men hem heeft beroepen, en na die korte ken- nismaking hebben hij en zijn echtge- note besloten naar Sappemeer te ko- men, hoewel dit besluit met enige schroom werd genomen, omdat zij het Groninger land en zijn bevolking niet kennen. Spr. hoopte dat het hem mogelijk zou zijn, naast de prediking van het evangelie het werk der ge meente te doen, en hierbij iets te be- reiken. Tôt de Kerkeraadsleden, met wie een nauwer contact zal worden on- derhouden, sprak de nieuwe dominé enige woorden van dank voor de wij- ze waarop zij hem zijn tegemoetge- treden en zijn wensen hebben ver- vuld. Hij sprak enkele woorden van lof over het orgel, en de bekwaamheid van de organist, de heer L. Smid. Voorts richtte de nieuwe dominé enkele woorden tôt de kosteres, Mevr. A. v. d. Meer, de leidsters van de Zondagsschool, de vertegenwoordigers van de Groningse Societeit en van omliggende gemeenten, tôt Ds. Mey- er Drees als vertegenwoordiger van de Ned. Herv. Gemeenten van Hoo- gezand en Sappemer en tôt de aan- wezige delegatie van Akkrum. Nadat nog enkele woorden gespro- ken waren over de Zusterkring, de Broederkring en de jeugdclub, sprak de heer J. H. Brand een welkomst- woord. Vervolgens spraken nog de voorzitter van de Groningse sociëteit, vertegenwoordigers van Veendam, Midwolda, stad Groningen en Akkrum, alsmede Ds. Meyer Drees. Ten slotte sprak Ds. Kosters een dankwoord. Ter gelegenheid van het feit, dat de Wet Noodvoorziening ouden van dagen in werking zal treden heeft de afd. Sappemeer' van de Bond v. Staatsp. besloten Woensdag- avond 1 Oct. feest te vieren in hôtel „Struvé", waaraan ouden van dagen gratis kunnen deelnemen. De genoemde bond heeft verder verzocht om ter gelegenheid van het heuglijke feit van de inwei'kingtre- ding van de Noodwet Drees Woens- dag 1 Oct. de vlaggen uit te steken. -• Van Esperantistenzijde deelt men ons mede dat op Zaterdag 27 en Zondag 28 September een Esperan- to-tentoonstelling zal worden gehou- den in het hôtel Wed. Groeneveld. Door de Buurtvereniging Mid- denstraat werd j.l. Zaterdag een viswedstrijd gehouden op het Fox- holstermeer. De prijzen welke be- stonden uit taarten en koeken wer den als volgt gewonnen: 1. J. Smit; 2. G. Koops; 3. P. van Dijk en 4. J. Woltjer. De vangst was slecht. HOOGEZAND. Zondag vergaderde In zijn slotwoord wees de heer Evers erop dat er steeds meer fa- milieleden van jongens, die naar Indië vertrokken zijn, zich komen aanmelden als lid van de Band, en dat daarom uitbreiding van het hui-' dige bestuur zeer urgent was. Zondag werd door de Kring Oost-Goorecht van de Bond voor Staatspens. een openbare bijeen- komst gehouden, waar als spr. op- traden de heer G. v. Roekel van De- venter, bondsvoorzitter en de heer L. Steenhuis, burgemeester van Zuidbroek, lid van het hoofdbestuur. In een gloedvolle rede zette de eerste spreker uiteen, dat'wij dankbaar mo- gen zijn voor wat de Noodwet-Drees aan de ouden van dagen brengt, doch dat daarmee de actie voor een premievrij staatspensioen niet mag worden gestaakt, doch dat vooral in de komende 3 jaren daarvoor krach- tige propaganda moet worden ge- voerd. Ook de tweede spreker legde vooral hierop d& klemtooh. Niet ver- sàgen blijve het parool. De heer Steenhuis bracht nog hulde aan de heer H. E. Buurma, oud-burgemees- ter van Zuidbroek, ter vergadering aanwezig, een der oprichters van de afd. Hoogezand. De heer J. D. Groeneveld, voorz. van de Kring, die de sprekers ook had ingeleid, bracht hun na afloop dank. Medewerking verleende het fanfa- rpcorps ..H.-S.", onder leiding van de heer L. Smid. Het bezoek was matig. Maandagavond vergaderde de Jeugdcontactcommissie in het Ge- meentehuis te Hoogezand o.l.v. Ds. Tj. Alkema. Afgevaardigden van de verschillende verenigingen waren aanwezig. Te houden cursussen werden uit- gewerkt, alsmede films, lezingcyclus, concerten, collecte, enz. In de kerncommissie werd de heer Bram Dontje vervangen door de heer Joh. Vorenkamp. Bij de Gemeente-politie te Hoo gezand werden de volgende personen bevorderd: J. S. van Dijk tôt corps- chef-adjudant; J. Muller en A. Blaauw tôt brigadier; W. Prins, A. van Dijk en H. J. Ham tôt hoofd- agent. Aangesteld tôt agent werden; P. Vlietstra, B. Veldman, H. K. Vos, M. Jonker, P. J. Drent, E. Nieuwold, J. W. B. Helmers, K. H. Kolthof. ENGELBERT. Zaterdagavond had alhier de jaarlijkse bloemententoon- stelling „Floralia" plaats. De resul- taten waren goed, de belangstelling was groot. Prijzen verkregen de jon gens: Wiendelt Smit, Eltjo Eggens, Jan Hogenberg, Henk Greving, Pop- ko Venema, Berend Greving, Henk Westerdijk, Roeli Muntinga en Wol- ter Grasdijk, en de meisjes Triëntje )v. Santen, Joh. Grissen, Tini Bos, Pijtie v. Assen, Ali Swart, Dinie Geerts, Grietje Brouwer, Janny Svalve, Hennie Postema, Trinie Ab- bring, Jantje Kleefstra. Prijzen voor bouquetten, vrucht- manden enz. werden toegekend aan de damesBoschmaBron, Staal, Swart, Kleefstra, Abbring en de meisjes Tini Bos, Mia Bos, Roeli v. Tôt tijdelijk opzichter bij de Stichting Woningbouw Slochteren is benoemd de heer J. Ridderbos te Kol- ham. Het bestuur van de Vereniging voor kunstmatige Inseminatie verga derde in café Smit, alhier. Door de Inseminator de heer Fluks werd me- degedeeld, dat vanaf Mei tôt 1 Sep tember 335 koeien waren geinsemi- neerd. Het drachtigheidspercentage bedroeg ongeveer 70 Gezïen de grote hitte van deze zomer en in ver- houding tôt andere verenigingen is dit niet ongunstig. Acht nieuwe le- den werden wederom aangenomen. Het maximum aantal koeien voor één stier is bijna bereikt. Medegedeeld werd dat naspoelen gunstiger resul- taten gaf dan voorspoelen. Besloten werd dat streng de hand zal moeten worden gehouden aan het règlement, dat de leden verplicht de te insemine- ren koeien bij de boerderij aanwezig te hebben. In een op Vrijdag gehouden ver gadering van de Coôp. Landbouwver. Slochteren" werd een aanbieding van pootaardapplen van Gebr. Veld man behandeld. Voor de veekeuring in Septembr a.s. werd een bedrag van f 10.beschikbaar gesteld. Het bekende adres van de afd. Meeden van de Gron. Mij. van Landbouw werd uitvoerig besproken. In het algemeen konden de leden zich met de strekking verenigen en moet worden getracht verbetering in verschillende prijzen der producten te verkrijgen. De leden van de Stichting van de Landbouw en de Sociale Dorpscommissies werden verzocht ter bevoegder plaatse hier- 1 aan mede te werken. De heer H. T. van Veen, Ass. Dir. aan ^de Coôp. Zuivelfabriek „Duurswold", alhier, is benoemd tôt Directeur aan de Coôp. Zuivelfabriek te Culenborg. SCHILDWOLDE. Donderdagavond vergaderde bij Veenhoven de Land- bouwvereniging ,,Ons Belang" onder voorzitterschap van de heer J. A. Ra- demaker Tzn. Bij de ingekomen stuk- ken was o.m. een toewijzing voor zak- ken. Vervolgens had er betaling van kunstmest, inlevering van kunstmest- bonnen enz. plaats, waarna sluiting volgde. SIDDEBUREN. Ter gelegenheid van Koninginnedag werd door de Oranje- vereniging een étalage-foutenwedstrijd georganiseerd. Onder toezicht van de politie had de trekking plaats. Prijs- winnaars werden: 1. F. Bosman; 2. J. de Vries Lindhoud 3. D. MosselDoornbos; 4. E. Walmavan Dam; 5. A. Holt Tuinema, Groningen; 6. H. Vortman; 7. J. H. Mossel; 8. E. Wieringa; 9. B. NoordhofOlthof 10. B. Hommes, al- len te Siddeburen. NOORDBROEK. In een onlangs gehouden vergadering van de Ge- meenteraad werd besloten om aan het Gemeentepersoneel een gratifi- catie te verlenen van 2 van het grondsalaris, met een maximum van f 50. Aan de heer J. Broekema werd eervol ontslag verleend als doodgra-, ver. In zijn plaats werd benoemd de Hoewel in de ruim twee jaren, die ons scheiden van de dag der be- Bng van de bij dragen in de materiële vrijding. het.beeld van ons land, dank zij de toenemende krachtsin- °orlogsschade zal tegemoetkoming spanning van ons volk, alom ziehtbare, gelukkige veranderingen heeft ondergaan, moeten wij iedere stap op de weg vooruitnog steeds be- vechten tegen een stroom van nationale en internationale moeilijkheden, die nauwelijks in kracht vermindert Indonesië. het herstel van de rechtsorde in In de Supportersvereniging F.V.V. in het d Molen, Liefke Staal en de jongens café ter Veer te Foxhol. Na een ope- Tonnis Doornbos en Wim Hogeveen. ningswoord van de voorzitter werden - - Door verschillende ouders is aan de school een electrische klok aangeboden. Deze is aangebracht aan de voorgevel en werd onthuld door burgemeester Kuipérs. Onze plaatsgenoot, de heer T. de Vries heeft het schildersbedrijf van de heer J. Dekkar te Rolde over- genomen. HARKSTEDE. Benoemd tôt hoofd der Bijzondere School voor gewoon lager onderwijs, alhier, de heer H. Haagsma, onderwijzer te Amsterdam. SLOCHTEREIV Vrijdagavond j.l. waren een 200-tal leden van de ver schillende verenigingen der Ned. Herv. Gem. te Slochteren en Froombos, bijeen om nader kennis te maken met Ds. en Mevr. Vermeer, terwijl omge- keerd de Ds. eèn inzicht kon krijgen van het werken dezer verenigingen. De leiding van deze avond berustte bij Evangelist Eenshuistra die de nieu we leraar en mevrouw met een har- telijk' woord begroette. Koor- en solozang, voordrachten en toespraken wisselden elkaar nu in een vlot tempo af, terwijl aan het slot van de avond, namens de verenigingen, een prachtige bloemenmand werd aan geboden, waarna Ds. Vermeer een de agenda-punten afgewerkt. Met algemene stemmen besloot de vergadering het voorlopig bestuur, dat bij de oprichting gekozen werd, als definitief bestuur te handhaven. De contributie werd bepaald op f 0.50 per maand. De leden der Supp. Ver. werden aan- gespoord tevens lid van de voetbalver. te worden. Leden der Supp. Ver. zul- len eens per jaar, tezamen met de spelers van het le elftal een reis ma ken, op kosten der Supp. Ver. Met een dankwoord voor de pretti- ge discussie sloot de voorzitter de ver gadering. Door de Buurtveren/ Sportter- reinstraat, Van Roijenstraat en Een- drachtsweg werd Zaterdagmiddag j.l. een uitstekend geslaagd kinderfeest gehouden, waarbij de kinderén op di verse versnaperingen werden getrac- teerd. Door leden van de afd. H.S. der Alg. Ned. Grafische Bond werd Zondag j.l. een viswedstrijd gehouden op het Foxholstermeer bij Siekmans. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1. R Moes; 2. D. v. d. Meer; 3. R. Freije; 4. J. v. d. Meij; 5. H. Schieving. Bij de wedstrijd Muntendam 3- De verbetering, die verleden jaar kon worden aangewezen in de ont- wikkeling der gebeurtenissen in In donesië, ondervond ernstige belem- meringen. Wel is waar zijn verdere schreden gezet op de weg naar de verwezen- lijking erier nieuwe rechtsorde, steu- nend op het beginsel van vrijwillige samenwerking. De Staat Oost-Indo- nesië kwam tôt stand. West-Borneo en andere delen van van de Archipel werden erkend als zelfstandige ge- bieden met een eigen bestuur. Helaas echter heeft de verhouding tôt de Republiek zich in ongunstige zin ontwikkeld. Langé tijd mochten wij de hoop koesteren, dat het be- reiken van een overeenkomst met haar ook in dit Indonesische gebied de terugkeer zou inluiden van recht en veiligheid en een belangrijke schrede op de weg naar de nieuwe rechtsorde. Het zal ook U ten diepste hebben teleurgesteld, dat zulks niet het geval bleek en dat de moeilijk heden zich hier veeleer hebben toë- gespitst. Deze toespitsing heeft offers en leed gebracht. Ere zij hen, die vôôr, tijdens en na het politioneel optreden onzer krijgsmacht hun le- donesië. De toestand van 's lands financiën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgsmacht zo beperkt mogelijk worden gehouden. Dit zal er ons toe dwingen vooreerst geen meerdere taken voor deze krijgsmacht op ons te nemen en vervolgens, zoveel als de toestapd in Indonesië zulks toe- laat, haar taak over te dragen aan burgerlijke gezagsorganen aldaar. Deze beperkingen zullen tôt geleide- iijk, doch zeer aanzienlijke vermin- nieuw burgerlijk wetboek is een op- dracht verleend. Wetsontwerpen mogen worden verwacht tôt herziening van het ont- slagrecht van werknemers en tôt in- stelling van een overheidstoezicht op bepaalde gezinnen, wier onmaat- schappelijk gedrag gevaar o'plevert voor de samenleving. Eerstdaags kan een wetsontwerp tegemoet worden gezien om de bij zondere rechtsprekende collèges en de tribunalen geleidelijk op te hef- fen en om de nog resterende berech- j ting van politieke delinquehten aan; de grondwettelijke met rechtspraak belaste organen op te dragen. Ook zal een wetsontwerp worden inge- worden betracht ten aanzien van voor persoonlijke of bedrijfsdoelein- den gebezigde eigendommen, waar- mede vooral de belangen van minder draagkrachtige landgenoten zullen worden gediend. Gevoegd bij de vele en grote- moeilijkheden, waarmede wij zowel op het "nationale ajp op het internati onale terrein nog voortdurend te dering der personele sterkte voeren. Maatregelen worden getroffen om de mannen, die hierdoor, alsmede door de aflossing der thans in Indo nesië vertoevende militairen, vrij ko men, de terugkeer in de burger- maatschappij te vergemakkelijken. Te verwachten Wetsontwerpen. Het verlangen naar vernieuwing doet ook zijn invloed gelden op het rechtsleven. Voor de samenstelling van een kampen hebben, zal de behandeling dezer veelheid van zaken, evenals in het verstreken zittingsjaar, grote en voortdurende inspanning van U ver- gen. Op deze inspanning moge de meer dan ooit voor het slagen van ons mensenwerk noodzakelijke zegen Gods rusten. ven "gaverT, en vertmosHng" mogê de ten .mogelijk te maken. Een voorlopige wettelijke voorzie- bevolking dezer gebieden vinden, die onder leed gebukt gaat. Op korte termijn zullen vertegenwoordigers IFT' r, L f;„0„risip van Suriname en de Nederlandse *lnf; betre g Antillen tôt een ronde-tafelconfe- verhouding tusse .1 gworden rentie worden samengeroepen. Een ten za^ °P ,zeei repelinc commissie van voorbereiding daartoe voorg^steld, eve^^ „5rHSlf is reeds geïnstalleerd. Buitenlandse betrekkingen. De ontwikkeling van. de interna tionale toestand blijft zorglijk. Hoe wel in het afgelopen_jaar een aantal vredesregelingen is tôt stand geko- men, verkeren de besprekingen over de vrede met Japan nog in een voor- bereidend stadium, terwijl het Duit- se vraagstuk, voor Europa* van zo overheersend belang, nauwelijks na der tôt oplossing is gebracht. Het beleid der Regering met be- trekking tôt de Verenigde Naties blijft beheerst door het streven naar het bevorderen van goede interna- (tjio'nale verhoudingen. Het valt te betreuren, dat het optreden van de Veiligheidsraad er in het algemeen nog slechts weinig toe heeft bijge- dragen om de bestaande onzekerheid te verminderen. Ondanks het gerezen meningsver- schil nopens de bevoegdheid der Verenigde Naties in de Indonesische - tt ,,r v]« kwestie, bleven de internationale heer J. Dop. Ook aan mej. H. w. t», ijetrekkingen van vriendschappelijke Vrieze, onderwi.jz;eres alhier, werd aard eervol ontslag verleend, omdat zij te Zwolle werd benoemd. De legesver- -V» _X7 KGUUUCll, vyauiu» FVV 3 had de keeper van FVV, W. ^,oord van dank sprak waaruit zijn Aslander, .het ongeluk zijn been te breken. Vrijdag hield de afd. H.-S. en Omstr. van de Band Ned.-Indië een contact-avond voor haar leden in hôtel Faber. De avond werd geopend door de heer M. Evers, die in zijn openingsrede twee van onze militai ren herdacht, die in Indië zijn ge- sneuveld ni. sold. H. Hut van Zuid broek en sold. A. Kremer van Fox hol. Te hunner nagedachtenis werd door de aanwezigen 1 min. stilte in acht genomen. bijzondere belangstelling voor het verenigingswerk bleek. ordening huisslachting werd veran- derd, waardoor inplaats van f 0.25 f 1.zal moeten _worden betaald. Het uitbreidingsplan werH herzien< Er werd een commissie woonruim- tewet ingesteld, waarvan tôt leden werden benoemd de heren H. K. Fluks, P. Kiel, W. Stuut, H. Zeeman en Mevr. A. J. Holthuis-Burema. Het Noordbroeksterdiep zal wor den uitgediept. Een voorstel omtrent de jaarwedderegeling van de dis- tricts-ontvanger werd goedgekeurd. MUNTENDAM. Ûitslag wedvlucht vanaf Deventer, 110 km. P.V. ,,De Zwaluw": 1, 4, 14 J. Feiken; 2. H. Bouwman; 3, 15, 18 Gebr. Kram; 5, 10, 11, 16 J. ScHiphuis; 6, 7 H. Wolt- huis; 8 A. Doddema; 9, 22 D. Bos- scher; 12, 24 L. Mutke; 13, 20, 21 H. Meijer; 17 E. Hut; 19 N. Jager en 23 J. Snijders. P.V. ,,Vriendenkring": 1, 15 S. Bos; 2, 6, 17 R. Grofsmit; 3, 4, 5. 7, 9, 10, 11, 12, 16 J. v. d. Laan; 8, 13, 14 E. Holtjer. Zaterdag gaf het corps „Kunst en Strijd" een uitvoering op het schoolplein. Er was veel belangstel- ling. RANTSOENBGNNEN VOOR RIJST Op rantsoenbonnen voor rijst kan in het vervolg naar keuze 250 gr. rijst, bloem, zelfri.jzend bakmeel, kindermeel (aile soorten) of kir,der- biscuits worden gekocht. aard Het stemt tôt bijzondere voldoe- ning, dat de bestaande hartelijke verstandhouding met België op ve- lerlei gebied nog is verdiept. Land- en Zeemacht. Met grote waardering mogen de diensten worden herdacht, die zowel De politie deelt ons mede, dat zij Zondag j.l. tegen verschillende personen proces-verbaal heeft" op- gemaakt wegens het rijden met een motorvoertuig zonder in het bezit te zijn van een Zondags- rijvergunning. In verband hiermede zij er hier nogmaals op gewezen, dat het verboden is op Zondagen gebruik te maken van motorvoertuigen, zonder dat men in het bezit is van en Zondags-rijvergunning. van het politiewezen. Een partiële wijziging van de Pensioenwet kan spoedig tegemoet worden gezien. Er zullen U voorstellen bereiken tôt herziening der regeling van het voorbereidend hoger- en middelbaar- en van het nijverheidsonderwijs. Be langrijke voorzieningen vergt het technisch hoger onderwijs. Wettelijke grondslagen worden ontworpen voor de reorganisatie van het wetenschap- pelijk onderzoek, voor de monumen- tenzorg, de bescherming van het be- roep en de titel van „architect", als- ook voor de regeling van het radio- vraagstuk. Onze Economische positie. De stoffelijke welvaart van ons volk kan alleen worden verbeterd, indien de productiviteit van ons eigen land omhoog wordt gevoerd. Ondanks de aandacht, die de Rege ring hier aan blijft schenken, baart de voedselpositie in verband met de grote internationale goederenschaar- ste ernstige zorg. De levering van goederen en diensten naar het bui- tenland Zal krachtig worden bevor derd en de economische samenwer king met de Overzeese Gebiedsdelen blijft een voorwerp van aanhouden- de zorg. Met voortvarendheid zal ge- streefd worden naar een verdere ontwikkeling van de economische Voer enz. Deze minder goede uitkom- ONDERL. VER. v. ZIEKENHUIS- VERPLEGING VOOR DE PROV. GRONINGEN en aangrenzende gemeenten In (le Provincie Friesland en Drenthe. (O.V.Z.G.) Uit het 22e jaarverslag (1946) van de secr., de heer G. Zwiers te Hooge zand, blijkt, dat het aantal leden (ge- zinshoofden en persoonlijke leden) rond 33500 bedroeg, met een zielen- aantal van rond 90.000 verdeeld over 75 afd., waaruit, volgens het verslag blijkt, dat de vereniging in de prov. Groningen een prachtige plaats in- neemt op het terrein van de onderl. verz. tegen de kosten van ziekenhuis- opname. De kleinste afd. is Pieterzijl met 39 leden, de grootste Veendam met 2137,. gevolgd door Hoogezand -- Sappemeer met 1879. De uitg. bedroegen f 225.448.74, d.i. f 29.676.43 meer dan de ink., welk na- delig saldo wordt afgeschreven van het kapitaal, dat daardoor vermindert tôt f 150.809.95. Dit nadelig saldo is ontstaan door de verhoging van het aantal verpleegdagen van 60 tôt 100, door toeneming van het aantal opna- men, door verhoging van de zieken- huistarieven, van de kosten van ver- Unie met België en Luxemburg. sten voor één. jaar zijn, volgens het Waar zulks toelaatbaar is, zal naar verslag, niet verontrustend, von do atrûrlioiHc- i»-. 1 0 1 on 1 Q47 rln Rflrlp omdat Marine als T andmacht bewiizen bii ïvereenvoudiging van de overheids-j juist in 1946 en 1947 de nadelige ge- Marine als Land acht bewijzen bj bemoeiing met het bedrijfsleven en volgen van de oorlog ook voor de ver- ZEILEN. Zondag werden wedstrijden ge houden tussen Zeilver. ,,De Bloe- mert" en Zeilver. ,,Zuidlaardermeer" om bekers. ,,Zuidlaardermeer" won met 30.8 pnt. tegen ,,De Bloemert" 41 pnt. in de 16 M2 klasse. De ge- detailleerde uitslag is als volgt: 1. Johanna, F. Kremer (Zm.); 2. Bertina, J. Nieuwold (Zm.); 3. Mert, J. W. Bronsema (Bl.); 4. Filibuster, H. Hoff (Bl.); 5. Bruiser, R. Coops (Zm.); 6. Rein, N. Pellinckhof (Bl.); 7. Haspel, J. Coops (Zm.); 8. Meer- koet, G. de Vries (Bl.) Ook in de B.M.-klasse behaalde „Zuidlaardermeer" een overwinning en wel met 54.9 tegen 55.9 pnt. Hier was de uitslag: 1. Wetterwille III, J. Bruin (Bl.); 2. Hirondelle, J. Alsema (Bl.); 3. Ca- dans, A. Vrij en (Bl.); 4. Margriet, H. Tuinema (Zm.); 5. Gré, G. Bodewes (Zm.); 6. Fuut, R. Doornbos (Zm.); 7. Heja, J. Reints (Zm.); 8. Thetis, J. Drent (Bl.); 9. Ideaal, W. v. d. Schuur (Zm.); 10. Ellert, A. Veening (Bl.) Gewone dienst: voordelig saldo 360 millioen. Buitengewone dienst: tekort ruim 1400 millioen waarvan uitgaven ter vergroting van de productiviteit bijna 1 milliard. Landbouw egalisatiefonds: nadelig saldo bijna De minister van financiën heeft Hierna ging de voorzitter over tôt1 aan de Tweede Kamer aangeboden het af werken van het programma, de nota betreffende 's Rijks Finan De heer Evers heette in het bijzon der welkom Mevr. Mr. H. C. van Zanten Jut-Mens Fiers Smeding van het Ned. Ind. Rode Kruis, die veel en op prettige manier vertelde over geestelijke en sociale verzorging van onze militairen in Indië, en op welke wijze het Ind. Rode Kruis éen scha- kel kan zijn tussen de militaire loop- baan en de terugkeer naar de bur- gerij, hetgeen een aandachtig ge- hoor vond. Er werd een definitief bestuur ge kozen, dat als volgt werd samenge- steld: Mevr. H. J. Greiner-Boss, Mevr. G. Smit-Nijenhuis, Mevr. Kos- ter-Schreuder en de heren M. Evers, W. Boswijk, E. Perdok en A. Bake- ma. Na de bestuursverkiezing werd besloten een collecte te houden ten- einde radiotoestellen en Kerstpak- ketten naar Indië te kunnen sturen. Het ligt n.l. in de bedoeling van het bestuur om aan aile jongens uit deze gemeenten van wie de ouders, vrouw en/of verloofde lid zijn van de Band Ned.-Indië een kerstpakket te sturen. Teneinde over de daarvoor benodig- de financiën te kunnen beschikken wordt heden begonnen met een huis aan huis collecte. ciën voor het dienstjaar 1948. Gewone dienst. De begroting van de gewone dienst toont een overschot van 360 millioen. Hetgeen een .verbetering van de fi- nanciële toestand betekent. En wan- neer men het sluiten van de begro ting zoals voor de oorlog gebrui- kelijk was zou toetsen aan de cij- fers van de gewone dienst zou ge- sproken kunnen worden van een gunstige begroting. Buitengewone dienst. Wegens de liquidatie van de oor- logsgevolgen moeten echter vele be- dragen voor bijzondere doeleinden worden bestemd. De uitgaven ver- meld in de begroting van de buiten gewone dienst bedragen dan ook niet minder dan 2029 millioen. Hier- tegenover staat slechts een bedrag aan middelen van 103 millioen. In het genoemde bedrag van f 2029 mil lioen is begrepen f 498 millioen su- pletie landbouwegalisatiefonds. In aanmerking genomen het tekort op de Buitengewone 500 millioen. het batig saldo op de gewone dienst van 360 millioen, is er dus een nadelig saldo op de gehele begroting van f 1566 millioen. Indien het prijsverloop van de voornaamste in het buitenland te betrekken voedingsmiddelen niet zou hebben geleid tôt verhoging van het tekort van het landbouw-egalisatie- /onds over 1948 met 215 millioen, zou de ontwerp-begroting voor 1948 een nadelig saldo hebben opgeleverd dat bijna 760 millioen minder is dan dat van de begroting 1947. Er is zoveel mogelijk naar ge- streefd de uitgaven ten opzichte van die van 1947 te verlagen. Hierin is men inderdaad in verschillende ge- vallen geslaagd. Tegenover een aan tal verlagingen staan echter ook ver- hogingen. De alg. econ. toestand van Neder- land ontwikkelt zich niet onbevre- digend. Een toenemende productie is mede voortgevloeid uit een gelef ongunstig landbouw egalisatiefonds werd beïnvloed. Buitenlandse financiële hulp zal in de eerstkomende jaren nog onver- mijdelijk zijn. Aai^preking van de - eigen reserves zal niet voldoende Men,weduwen en wezen kunt zijn om in het grote tekor-t aan de- viezen te voorzien. Opvoering van het peil der bin- nenlandse besparingen ter financie- ring van investeringen en ter be- strijding van inflatie blijft gewenst. Het tekort van f 1566 millioen bevat verschillende grote uit gaven welke nodig zijn om de productiviteit te verhogen in het belang van de toekomstige welvaart van ons land. Hier- aan wordt ongeveer 1000 mil lioen besteed. Door deze uitga ven ontstaan echter duurzame projecten, waardoor het tekort minder verontrustend is als men op het eerste gezicht zou denken. Conclusie. Hoewel de economische toestand van ons land door ernstige gevaren wordt bedreigd, waarbij vaststaat, dat ondanks inspanning van aile krachten hulp van het jauitenland onontbeerlijk is, is de minister van financiën toch van mening, dat de uitvoering van het regeringspro- gramma, zoals dat in de begroting is weergegeven, de weg openhoudt, naar dienovereenkomstige inkrim- ping van het overheidsapparaat wor den gestreefd. De noodzakelijke ver dere industriële uitbouw van ons land zal worden gestimuleerd. Voor de noodzakelijke maat regelen ter bevordering van de rationalisatie in het landbouw- bedrijf is een schéma van zes jaren opgesteld, dat eerlang aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Op het gebied van het verkeer zijn voorstellen te wachten, betrekking hebbende op het vervoer van goede ren te land en te water, zomede een wetsontwerp betreffende- de zeeha- vens, terwijl voorts het nodige zal worden verricht om de regeling vaïi het verkeer langs de weg wederom op wettelijke grondslagen, gelegen buiten de bezettingsperiode, te doen berusten. Bij de- verwezenlijking van- een bouwprogramma, dat op de beschik- bare arbeidskrachten en materialen is afgestemd en dat de meest urgen te werken zal bevatten, zal de wo ningbouw op de eerste plaats staan. De voorbereiding van een ontwerp- 'wachtgeld- en werkloosheidsverzeke- ring is ver gevorderd. Van een ontwerp tôt verbetering der positie van rentetrekkende inva- gij de indiening tegemoet ziën. Over de eniging van grote invloed zijn. EEN DAG ZIEKENHUISPRAKTIJK. Mijnheer de Rédacteur. In Uw blad van 10 Sept. '47 las ik: „Een dag ziekenhuispraktijk". En dit met een zekere ergernis. Zelf ben ik werkzaam geweest in een ziekenhuis en heb kunnen constateren dat gelukkig het gros van de ver- pleegsters een andere opvatting van haar taak heeft. Voor de zuster in het artikel sta- pelen de gehele dag dôôr de lastige en vieze karweitjes zich in snel tem po op één. Zeker er zijn lastige zieken, er zijn dagen dat het werk moeilijk valt, maar zuster! als U Uw werkkring alléén heeft gekozen om er zo gauw mogelijk „af" ta zijn, dan was U als ■rçerpleegster zeker niet op Uw plaats. Had U nooit na afloop van Uw werk de voldoening naar vermogen, door een woord van troost, ja mis- schien zelfs door een vies karweitje het soms zo zware lijden van Uw zieke te hebben verlicht? EX-VERPLEEGSTER. (Daar het ook mogelijk is veront- waardigd te zijn zonder scherp te worden hebben wij gemeend goed te doen enkele zinnen uit deze brief te herziening der sociale verzekering is schrappen. Red. Nwsbl.) een breed overleg met de Stichting delijke stïjging van de arbeidspro- die uit de huidige armoede tôt gro- ductiviteit en een regelmatiger aan- voer van grondstoffen. De stijging van de prijzen van grondstoffen kwam vooral tôt uiting in een stij ging van de prijzen in de agrarische Dienst ad. f 1926 millioen en. sector, waardoor de positie van het jter welstand leidt en een verdere schrede betekent in de richting van het economisch, sociaal en cultureel herstel, een schrede, die ons volk, zolang kans op voldoende hulp be- staat, zich kan voornemen te zetten. van de Arbeid geopend. D» indiening van een wetsontwerp op de bedrijfs- pensioenfondsen wordt overwogen. Op het terrein der volksgezond- heid worden voorbereid een nieuwe wettelijke regeling van het zieken- fondswezen en een nieuwe wettelijke organisatie der gezondheidszorg. Nederlandse Deviezenpositie. Met voldoening moge worden vastgesteld, dat, dank zij het verkrij gen van buitenlandse leningen, een deviezencrisis kon worden voorko- men. Niettemin blijft het welvaarts- herstel bedreigd door schaarste aan buitenlandse betalingsmiddelen. Der- halve zal, naast handhaving van een scherpe contrôle op het deviezenge- bruik, ailes in het werk dienen te worden gesteld om de positie van de betalingsbalans te verbeteren. Met vasthoudendheid zal worden gestreefd naarx het beperken van overheidsuitgaven, welke, hoezeer gewenst op zich zelf, toch vanwege de zorglijke toestand van 's lands financiën niet toelaatbaar zijn of De schrijfster van het betreffende artikel bericht ons het volgende: Het is effl vrij algemene, en m.i. onjuiste méthode van vele verpleeg- sters, haar beroep te mooi voor te stellen. Verplegen, de lijdende mens- heid dienen, is prachtig werk. Maar wanneer er over de verpleging ge- schreven* wordt en daarbij worden al leen de mooie zijden belicht, dan zal dit tôt gevolg hebben, dat vele meis jes, die tôt de verpleging toetreden na enige tijd teleurgesteld een andere richting zoeken. Ze hadden er om een voorbeeld te nemen, helemaal niet aan gedacht dat ze ruiten moes- ten lappen, en vloeren dweilen. Wan neer men het precies zegt, zoals het is, dan weten deze jonge meisjes waaraan zij zich te houden hebben. Naar mijn mening is dat veel beter. Groningen, 13 September. VERPLEEGSTER. BESTRIJDING VAN DE PEREBLOESEMKEVER. Thans is het geschikte ogenblik naar latere jaren behoren te worden j aangebroken voor de bestrijding van verschoven. j de perebloesemkever. De fruittelers De binnenkort aanvangende af- j in geheel Nederland wordt aangera- wikkeling van de geblokkeerde te- den uiterlijk 20 September a.s. een goeden zal gelijke tred houden met bespuiting uit te voeren op die pe- de inning van de voorlopige aansla- J rebomen, die door de snuitkever gen in de vermogensheffingen. zijn aangetasC met een DDT prepa- In het voorstel van wet tôt rege-1 raat in de voorgeschreven sterkte.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2