PURGACEEM Vr va „HOE IK INDIË TEï Vervolg plaatselijk nieuws 400 JAAR GELEDEN WERD CERVANTES GEBOREN. Jeugdboeken. VALlI DADER VAN EEN STEEKPARTIJ BERECHT. Heh ideale Laxeermiddel RECHTZAKEN INDONESIE Verenigde Staten in de Commissie van Drie SPORT BURGERLIJKE STANDEN Geen varkens houden zonder vergunning BIOSCOOP HOOGEZAND SAPPEMEER. Bij de gehouden het laboratoriUhn ook hoeveel m.g. Johan Fabricius is een goed ver- eller, dat hebben we reeds gezien n de vele werken, die van zijn hand' :ijn verschenen, en hij is ook een ;oede journalist. Zijn zojuist bij H. P. Leopolds Jitg. Mij. N.V., Den Haag, versche- îen boekje Hoe ik Indië Terug- /ond" is een proeve van zijn journa- istieke kwaliteiten, en dan journa- istiek van de eerste rang. Johan ?abricius trok op 6 September 1945, erwijl nog een waas van oorlogs- ;eheimzinnigheid over de wereld ùng, naar zijn geboorteland, Indië. De R.A.F. bracht er hem in enkele lagen heen. Maar de autoriteiten egden hem moeilijkheden in de weg, ;n zo moest hij korte tijd in Singa- jore blijven. Toen kwam de vergun- îing, die voor hem als oorlogscor- •espondent van de B.B.C. en enige Sngelse kranten de poorten van ndië opende. En hoe zag hij het eertijds zo wel- /arende Indië terug? Als een chaos, ■en ordeloze bende. Rampokpartijen ïamen in omvang en aantal toe, het jptreden van de Pemoeda's was ;renzenloos brutaal. Hoe Indië was kort na de bevrij- ling, daarmede heeft Fabricius een joekje gevuld. Hij bezocht verschil- ende plaatsen, en vertelt hoe het er vas, en wat hij er zag. Hij vertelt iok van de persconferenties bij ioekarno en bij Dr. van Mook, en lij tracht ons te laten begrijpen vaarom het Nederlandse standpunt n de Indonesische kwestie zo slecht vordt begrepen. „Hoe ik Indië terug vond" is een dotgeschreven boekje, dat nu, nu îet Indonesische vraagstuk zo zeer m îet brandpunt der belangstelling itaat, zeker zijn weg zal vinden. Wij nemen nog een enkel tafe- •eeltje uit het boek over: „Er waren nog meer hartbrekende icènes. De zieken zouden in de Rode truis-auto's naar het hospitaal te Batavia gezonden worden, maar ai vat gezond was ging naar Buiten- ;org, waar gemakkelijker onderdak roor zovelen kon worden gevonden lan in de reeds overvolle hoofdstad. lo werd een stok oud man van zijn lochter gescheiden, aan wier zor- ;en hij gewend was. „Tell him he hall be ail right in hospital with îursus looking after him" (Zeg hem iat hij het in het ziekenhuis goed zal îebben, met verpleegsters, die op îem passen) zei de dokter, die het te iruk had, om zich in aile privé-zor- ;en van zijn patiënten te kunnen 'erdiepen. Ik bracht de troost over, ■n zijn dochter zei, zelf vechtend met îaar emotie: „U is daar toch niet al- één, papa; ze zullen goed voor u zor- ;en, en u krijgt er aile medicijnen. în als u straks weer beter bent Sr kwam geen antwoord. Dikke tra- îen biggelden over het vergeelde, aagere oudemannengelaat, en hij rachtte nog, hulpeloos, haar hand e grijpen. Zou er buiten de Bijbel en de Coran een boek ter wereld zijn, lat zoveel herdrukken beleefde als Ion Quichotte? Cervantes schepping ledoeld als hekeling van de avon- uren romans, is in vele talen ver-| aald. Kinderen lezen het in voorj tun bewerkte vorm, en genieten van [e avonturen van de „Ridder van de )roeve Figuur". En de ouderen lezen iet werk van Cervantes, oorspron- :eliik dan wel vertaqld, en zij den- leden der Supp. Ver. die ook nu nog oord tevens lid van de orden. Leden der Supinnen 28 dezer eens per jaar, tezai :rs van het le elftal e OPl-.Nn.iivr. i.r.taZAAL EN BIBLIOTHEEK HOOGEZAND—SAPPEMEER. Nieuwe aanwinsten: Wijsbegeerte. Ichubart. De komende Europese mens. Sociale wetenschappen. toland HolstVan der Schalk. Rosa Luxemburg. Umanak, Provinciale, voor Gronin- gen 1947. Vetgeving op de in-, uit- en door- voer en de accijnzen in 't algemeen Taal- en Letterkunde. ^okhorst, Van, en Kelk. Duizend en één avond; groot verhalenboek voor de Nederlandse lezer. Dl. 3. Natuurwetenschappen. lemingway. De groene heuvelen van Afrika. Toegepaste wetenschappen. lolleman. Grondslagen der Vereni- ging voor facultatieve lijkverbran- ding. Cinderkleding, Tiroler van uitge- haalde wol en kleine restjes. Cinderkleding, Warme. 3eters. Rijwielen en motorrijwielen (constructieleer). Kunst. fravaglino. Het land der tienduizend schoonheden. (Italië). Aardrijkskunde-, Land- en Volkenkunde. fansen. Vreemde Oosterlingen. Geschiedenis. îchelven, Van. Niet tevergeefs (in- drukken als gijzelaar). Valch. Vrouwen van formaat. Nederlandse en in 't Ned. vert, roma Nederlandse en in 't Nederlands vertaalde romans. \kkerman. De gooilanden. Chr. Dlercq Zubli, De, en Bordewijk Roepman. De kathedraal, Doolaard, Den. Het verjaagde water. Huizinga. Zes kaarsen voor Indië. Leeuw, Van der. Vertellingen. Luberti. Kleine tragédie. DomsVinckers. De lachende aarde. Remarque. Arc de Triomphe. Franse romans. Sreen. Mont-Cinère. Hàlli. Het ijs kruit. (1518 jaar). lager MeesenbroekVan Beverwijk, De. De jonge Van Doorns. (12-14 j.) Leembruggen. Om het goud van Nieuw-Guinea. (1518 j.) Reuling. Paulientjes reis naar Die- renland. (79 j.) zal Si deze Cer 1547, Maar waarc krijgs een lj Spanj gerijn hij g moed< schrij- Spanj Zijr minde heeft ZAAjS TIS Dez cbngr< waara Engeli ken, Hong£ en Oo In welke Frans teerd. vroegl kier ëel. E buiter j. binne „A1) uit h v Wat partie Van c notari tonge Ant Onc wetge geval een voegd deze verdwj recht ve to' den. men besta! Na£ om ri lijk o om zijn i men, een een b den h met belast niet l vision sursé£ voerd' krank onbeh Eer raads houdt als en/of 1. R gen, en v plant den i grote vrije vliegc 37) gelijk goed plichl groot u ni verla gen a slist Mo verdt „w| Holir „H en it de h de 1 heeft onnei er o] enige en e „s| ja? hij h Me om. Fr. Plots volkstelling op 31 Mei 1947 is geble- ken dat het aantal inwoners der ge- meente Sappemeer bedroeg 7072, n.l. 3543 mannen en 3499 vrouwen. Het aantal woningen bedroeg op die datum 1869. Tegen een aantal minderjarige personen is door de politie proces- verbaal opgemaakt wegens baldadig- heid. Ouders wordt aangeraden hun kinderen in goede banen te houden, daar bij baldadigheid onherroepelijk proces-verbaal volgt. Onder voorzitterschap van Mevr. Mulder is Dinsdagavond in het Bontehuis een vergadering gehouden van de afd. H.-S. van de Bond v. Plattelandsvrouwen. Mevr. Kliphuis bracht verslag uit van het te Amster dam gehouden Intern. Congres. Het muziekcorps ,,Cartona" is heropgericht. Directeur is de heer Schalma van Groningen. Tôt directeur van de Zangvereni- ging „O.B.K." is benoemd de heer Kosters uit Bedum. Het tweejarig zoontje van de heer W. viel te Kleinemeer door onbe- kende oorzaak in het water voor de spoorbrug. Hij werd door de heer Brummer uit Kleinemeer gered. Sappemeer heeft een nieuwe bloemenzaak gekregen. Aan de Sloch- terstraat, op het terrein van de kwe- kerij van de heer Timmers heeft de Fa. Lanting Co. een bloemenhandel ge- opend. Bloemen, gekweekt in de énor me kas zullen tijdelijk verkocht wor den in een houten gebouw. Zo spoedig mogelijk wenst de firma een aan de weg gelegen pand het houten ge bouw ligt achteraf in gebruik te nemen. HOOGEZAND. In de kas van de heer van Alphen aan de Kalkwijk werd ingebroken. Er werden druiven ontvreemd. De politie stelde een on- derzoek in. WATERHUIZEN. Fiat Lux. Aan de Woordmansdijk is het motto niet meer „Het worde licht", maar „Het is licht". Een langgekoesterde wens der bewoners is in vervulling ge- gaan: de aansluiting op het elec- trische net. Na een langdurige actie door de buurtver. „In drie Gemeen- ten" en in laatste instantie door het onvermoeide werken van de heren Kremer en Oomkes is deze grote ver- betering tôt stand gekomen. „Nu nog een straatlantaarn in de bocht en een grondige vernieuwing van het totaal verwoeste wegdek van ,,d'oll Diek" aldus schrijft onze correspondent „en de bewoners van deze buurtschap houden weer gelijke tred met het tempo van deze moderne tijd". NOORDDIJK. De gemeenteraad alhier kwam in vergadering bij een. Met kennisgeving was afwezig de heer W. P. Dijkhuis. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Wederom werd vrijstelling verkre- gen van de vee- en vleeskeuringswet, zodat ook dit jaar aan huis zal wor den geslacht en gekeurd. Voor het Gemeente-personeel werd een gratificatie van 2 vastgesteld met een maximum van f 50. Aan de heer A. H. W. Hogeveen, I onderwijzer te Engelbert en aan Mevr. A. Meyer Smith onderwijzeres te Ruischerbrug, werd ontslag ver- leend. In hun plaats werden resp. benoemd de heer H. W. Koster van Nietap en Mej. J. Viersma te Gro ningen. In de commissie betr. vordering woonruimte werden benoemd de he ren H. Bont, A. H. J. Hommes, E. B. Wiersma en L. Woldendorp allen uit Oosterhogebrug en R. Tamminga uit Engelbert. In verband met de reini- gingsdienst werd de bouwvereniging gewijzigd. De heer van Assen be- pleitte de aanleg van een betere op- rit bij brug 3. De voorz. deelde mede, dat dit reeds overwogen was. Ge- tracht zal worden de straatverlich- ting langs de Olgersweg uit te brei- den. De heer Maat verzocht B. en W. bij de Electrische klok in de school te Engelbert verlichting aan te bren- gen. De héer Knollema wees nog- maals op de slechte toestand van de Woldweg. OOSTERHOGEBRUG. De Dames- club had een excursie georganiseerd naar de Pottebakkerij, alhier. De deelneemsters werden vakkundig rondgeleid door de bedrijfsleider, de heer Haan. HARKSTEDE. Op de verrichtings- keuringen voor hengsten en merriën te Groningen werd de hengst Arjolus, eig. de heren D. E. Mellema te Fin- sterwolde en Gebr. Heringa te Hark stede tôt kampioen van de hengsten uit 100 gram oplost in een 1 ci- troenzuur oplossing. Dit getal heet P. oitroengetal. Enige bespreking volgde op een en ander. Ook werd er nog gesproken over te houden cur- sussen in Landbouw-administratie. Een dergelijke cursus zal worden aang'evraagd. Met een woord van dank aan de medewerkers werd deze geanimeerde vergadering gesloten. ZUIDBROEK. Uitslag wedvlucht vanaf Deventer (afstand 110 km.) ge houden door P.V. „De Snip": 1, 4 J. Smit; 2, 3, 5, 12 A. v. d. Wijk; 6, 7, 10, 13, 14 G. Rottiné; 11 D. Munneke. Het Nutsdept., alhier hield haar alg. ledenverg. in hôtel Dost. Uit de verslagen van seer. en penn. bleek dat het ledental was gestegen van 119 tôt 187. De kas toonde een voor- delig saldo van f 156.20. De aftreden- de bestuursleden H. E. Buurma en K. P. Kimm werden herkozen. In de vacature ontstaan door "het vertrek van ds. van Mullem werd ds. Loor- bach gekozen. Burgemeester L. Steenhuîs opende in „Ons Gebouw" een moe- dercursus, welke onder leiding staat van Mej. Zr. Wegter van Winscho- ten. Er zijn 30 cursisten. MUNTENDAM. In hôtel „De Mun- te" »vergaderde Donderdagavond de pl. ver. van Plattelandsvrouwen. Door een der leden werd voorgesteld een leeskring op te richten. De heer W. Tj. Lever gaf een intéressante demonstratie van de knipkunst. Gisteravond vergaderde de Ge meenteraad, alhier. Onder de inge komen stukken bevonden zich brie- ven van de heren Holthuis, E. Schip- per en R. Seip, dat zij hun benoemin- gen resp. als Gemeente-Ontvanger en de beide laatsten als leden van de Stichting Muntendammer Wo- ningbouw aannemen. De stukkfn werden voor kennisgeving aangeno men. De subsidie aan de ver. „Kinder- zorg" te Veendam wordt gebracht op f 50 per kind; hetgeen momenteel voor de Gem. Muntendam wordt f 400 totaal. Aan de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten wordt een subsidie verleerid ten bedrage van f 25. Ged. Staten hebben verzocht vôôr 15 Sept, de gevoelens van de raad mede te delen omtrent de bezoldi- ging van de gecombineerde ontvan- ger voor Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. Men kan zich met het voorstel gedaan omtrent de bezoldi- ging door Ged. St. niet verenigen, omdat men van mening is, dat een ontvanger van drie gemeenten in ieder geval evenveel moet verdienen als een ontvanger van een gemeente die evenveel inwoners heeft als die drie tezamen. Voorgesteld wordt het salaris te bepalen gelijk aan dat, wat gèldt voor de boven "het zielenaan- tal der gezamenlijke gemeenten lig- gende klasse. Indien Ged. St. zich hiermede niet kunnen ZIJN VROUW VERMOORD. Een 39-jarige metselaar uit Bus-! sum heeft op 23 September j.l. zijn vrouw met een aantal dolksteken in 1 het bovenlichaam van het leven be- roofd. De moord geschiedde in een der kamers van het huis, dat door het gezin werd bewoond. De Arrondissements Rechtbank veroordeelde de metselaar tôt 7 jaar gevangenisstraf, maar dat vond hij erg veel, en ging in hoger beroep. Veel succès heeft hij daarmede niet gehad, want het hof kon zich volko- men met de door de Arr. Rechtbank opgelegde starf verenigen en veroor deelde de metselaar opnieuw tôt 7 jaar gevangenisstraf. M. D. en Gebr. M. werkten in de- zelfde fabriek. Herhaaldelijk kwam het tôt ruzie tussen de drie arbeiders, waarbij zij elkaar wederzijds van collaboratie met de Duitsers beschul- digden. Eens hebben de gebr. M. iets gezegd tegen de vrouw van M. D., waardoor deze zich ernstig beledigd achtte. Zij vertelde het aan haar man, en deze ging de straat op om de zaak in het reine te brengen. Bij de fa briek ontmoette hij de Gebr. M. Weer ontstond een ruzie, die met een handgemeen eindigde. M. D. trok een dolkmes en verwondde een der broers ernstig in de borst. Het slachtoffer trachtte nog naar huis te lopen, doch zakte onderweg in elkaar. In de auto op weg nâar i het ziekenhuis overleed hij. De officier van de rechtbank eiste tegen M. D. 4 jaar gevangenisstraf. De rechter deed er een jaar af. f 21.500 VERDUISTERD. Een boekhouder van een Amster- damse groothandel in IJzerwaren leefde op te grote voet. Hij ging uit, dineerde in grote hôtels en restau rants en gaf fooien, die niet in over- eenstemming waren met zijn niet al te hoog salaris. Thans is gebleken dat hij f 21.500 heeft verduisterd ten nadele vyn de firma waar hij werkte. Hij is door de politie gearresteerd. OUD PAPIER IN PLAATS VAN 100.000 GULDEN. Het postkantoor te Leiden ontving een pakje, dat moest inhouden 100 briefjes van f 1000. Bij opening bleek het pakje echter oud papier te bevat- ten. De politie heeft de zaak in handen. RUSSEN ZETTEN DENEN GEVANGEN. De Russen gaan van de veronder- stelling uit, dat aile wrakken van Duitse schepen, die in de Oostzee drijven, van hen zijn. Het wrak van het voormalige Duit se slagschip „Gneisenau", dat 25.000 ton was, ligt bij Denemarken, ten Zuiden van het eilandje Falster. Een aaiptal Denen waren bezig het wrak te slopen. De Russen bevolen hen het wrak te verlaten, hetgeen de Denen i weigerden, waarop de Russen de 12 verenigen i personen, die zich aan boord bevon dienen onmiddellijk twee verhogin- den hebben gevangen gezet. gen te worden toegepast, daar de functionaris anders minder zou ver- d'ienen, dan op het secretarie van Noordbroek. Aan de heer Lesterhuis, onderwij zer aan school A wordt eervol ont slag verleend in verband met zijn be- noeming aan de U.L.O. te Slochteren. Aan de vuilnisophaaldienst zal een subsidie worden verleend van f 600. In de begroting 1947 worden en kele wijzigingen aangebracht. Er wordt een commissie van advies benoemd betreffende de woning- ruimtewet 1947, waaraan als advi- seuse wordt toegevoegd mej. Wilde- man, sociaal werkster. Teneinde de bevolking te verplfch- ten zich zonodig aan een geneeskun- dig onderzoek te onderwerpen werd de verordening op bestrijding van de scabius aangenomen. Als voorlaatste punt van«de agenda werd de herziening van het ontslag van de heer Derk Poil besprokén. Daarna volgde de rondvraag. (Wegens het .ter perse gaan van ons blad zullen wij de laatste punten in ons volgend nummer uitvoeriger opnemen. Red. Nwsbl.) INGEZONDEN MEDEDELING. 1 M JN HARDT TRIBUNAAL VEENDAM. Uitspraken: Ludolf Brink (ged.), 61 j., landb. te Sappemeer komt 14 Juli '48 vrij. Ontzet uit de kiesrechten. f 2000 verbeurd verklaard. Jacobus Spoor, 25 j., arb. te Sappe meer. Beschuldiging vervallen ver klaard. Vrijdag stonden terecht P. Jongman (60 jaar) Hoogezand en zijn zoon J. Jongman (35 j.) uit Appingedam. •Beiden waren lid van de NSB en heb ben oorlogswerken voor de Duitsers uitgevoerd in de 3 Noordelijke pro- vinciën. Aan P. Jongman wordt bovendien teri laste gelegd, dat hij de onderdui- kers Stevens en Grondman heeft ver- raden, hetgeen hij echter ontkent. De zoon heeft in 1940 geen werk gehad en kon werk krijgen in Duits- land. De Duitsers zouden "gedreigd hebben de zaak in beslag te zullen ne men, indien er niet voor hen gewerkt werd. Jongman is voor de druk ge- zwicht. Enhij heeft goed ver- diend. Mr. Douwes betoogde, dat de zaak J. Jongman reeds lang hangende was geweest, zodat het onjuist zou zijn verd. nog verder te straffen. Mr. Vos merkte op dat toen Jr. bij de S.S. ging, deze nog niet zozeer le- geronderdeel was. Toen dat zo was heeft Jongman bedankt. ,,1K KOMM WEL BIE JOE" Er deden gerichten de ronde in Sappemeer van een verschrikke- lijk ongeluk: er was een leidekker van de toren van de R.K. Kerk gevallen. Over het feit, hoe het ongeluk afgelopen was liepen de geruchten uiteen. Een vrouw be- weerde, dat ze akelig geworden was van al het bloed en gauw naar huis gegaan was Een verslaggever pleegt al die geruchten niet au séreux te ne men, hij moet zijn inlichtingen uit betrouwbare bronnen hebben, en zulk een bron is de politie. Maar de politie wist niets van het onge luk af. En zo is Uw verslaggever tezamen met de politie naar de plaats des onheils gegaan. Toen kwam de aap uit de mouw, of wel de waarheid aan het licht. Bij werkzaamheden in de toren (niet op de toren) is een leidek ker van een ladder gevallen. Een onder hem staande collega wist hem nog te grijpen, en daardoor is de val van een hoogte van en kele meters gebroken. Daar het slachtoffer bewusteloos was, werd een dokter gewaarschuwd, die onmiddellijk ter plaatse arriveer- de. De geneesheer had echter be- zwaren om in de toren omhoog te klimmen. Toen het slachtoffer, die inmiddels bij gekomen was, dat -?ernam, riep hij ,,Ik komm wel bie joe". Hij bleek er bijkans zonder verwondingen te zijn af- gekomen. Voor de commissie van drie waren tôt nog toe twee landen gekozen. Nederland had België aangewezen en Indonesië verzocht Australië om in de commissie zitting te nemen. Deze beide mogendheden hebben zich tôt de Verenigde Staten gewend met verzoek als derde zitting te willen ne men. De commissie zal derhalve bestaan uit Australië, België en de Ver enigde Staten. Dr. van Mook is enkele dagen lan- Mook moest het afleggen van een ger in* Amerika gebleven, dan was verklaring door de regering, hetgeen verwacht. De Iandvoogd is inmiddels deze week zou geschieden, wederom teruggekeerd, en Donderdagmorgen worden uitgesteld, thans tôt Dinsdag was hij aanwezig bij een extra ka- binetzitting. In verband met de ver- traagde terugkomst van Dr. van a.s. Voor dit doel zal de Kamer Dinsdag om 1 uur bijeenkomen. VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S, Afd. Groningen van de K.N.V.B. Afd. I. 1B: GVAV 5—Engelbert; VESHarkstede. 2C: Westerbroek 2 Gideon. 3B: Oosterparkers 7Wes terbroek 3. 3D: Harkstede 2Engel bert 2. 3E: GRC 5Westerbroek 4. Afd. II. 1B: HSC 3—Froombos. 2C: Hoogezand 3Muntendam 3. 3C: Froombos 2SGV 2; Old. Boys 2 Siddeburen 2. 3D: FVV 3—Kielwinde- weer; Veendam 5Muntendam 4. 3E: Kielwindeweer 2FVV 4. Juniores. Afd. I. A8: EngelbertGVAV. Heden te spelen: Afd. I. B5: Velocitas 3Harkstede. Afd. II. B2: HoogezandHSC; Kwiek—HSC 2. B3: Muntendam-— Zuidbroek. KEGELEN. Het 82ste Bondsconcours in Zuidlaren. De trek van de kegelaars(sters) naar het mooie Zuidlaren blijft groot en het schijnt wel dat de Hoogezand- Sappemeersters hun bëste beentje wil len voorzetten om goed uit te komen. In de Korpswedstrijd is er tôt dus- Verre nog niet veel gepresteerd en geen enkele club heeft zich nog bij de kopgroep kunnen plaatsen. Had „Acht om de Lange" te Zuid broek tôt Woensdagavond de leiding ipet 300 ht., de Groninger club „K.I. K." gelukte het de Zuidbroeksters van de kop te verdringen met 303 ht. De individuele prestatie's van onze plaatsgenoten zijn echter beter. Zo won de heer H. Schaap Sr. te Sappe meer j.l. WoenSdag de 2e dagprijs met 39 ht. Donderdagavond was de eerste dag prijs voor de heer H. Bos Sr. te Sap pemeer met 43 ht. en de tweede dag prijs voor de heer Hartman te Sappe meer met 2 x 44 ht. De dagprijs Dames werd gewonnen door Mevr. G. SchaapZwiers te Hoogezand met 37 ht. De heer R. Vos te Hoogezand is tôt nu toe de hoogste Korpsgooier met 71 ht. Op de Personele baan gaat de heer Mulder aan de kop met 106 ht. in 15 ballen. De eerste helft van de wedstrijd is achter de rug en de organiserende club kan tevreden zijn met de tôt nu toe bereikte resultaten. De stand luidt: Korps A: 303 300 298 265 206 254. Korps B: 262 257 256 255 254 242. Korps C: 284 265 246 243. Drietallen: 156 165 144 139. Serie Personeel: 106 100 99 97 95 92 92, Enkel Personeel: 40 40 38 38 36 36. Vrije baan: 45 45 44 44 44 44 43. Damesbaan: 45 39 38 37 36. SAPPEMEER, U t.m. 17 Sept. 1947. Smit, 35 j., Hoogezand; Jans Pieter Geboren: Alida Maria, d. v. Alber- Damhof, 27 j., Veendam en Anthonia tus Johann Diederich Siemers en Wolbes, 28 j., Hoogezand; Harm de Jantje van Bon; Eppien Berendina, Wind, 34 j., Groningen en Jitske Aal- uitgeroepen. Deze hengst werd zowel d. v. Jan Blink en Almtje Fledder- tje Lamein, 22 j., Emmen; Adolf jcourswa- îoerenwa- onder 't zadel als voor cône"'1 gen, lste, en kwam voor oc gen op de 2e plaats. SCHILDWOLDE. Dinsdagavond j.l., hield de Landbouwvereniging „Jong man; Geertruida Mechelina Anna, d. man; Josepha Anna, d. v. Johannes Huttinga, 28 j., Aardenburg en Lam- Bernardus Swart en Aimée Pieroelie, mechien Kuiper, 25 j., Hoogezand. Hoogezand; Jacoba Hendrika, d. v. Hendrik Niezen en Fenna Broek- Duurswold" alhier haar eerste ver gadering in het seizoen 1947/'48. Na opening door de voorzitter wer den de notulen goedgekeurd en vast gesteld. Hierna volgden de verslagen van de gehouden excursie's. De heer H. Zwaneveld hield een inleiding over „De werking van de schildklier in betrekking tôt de veefokkerij". Het element jodium bevordert sterk de werking van deze klier. Prof, gjollema heeft vastgesteld dat een verhoogde jodiumgift de productie van de dieren vrij sterk bevordert. Het z.g.n. fokken in de melkinrich- ting schijnt nu minder nodig te zijn. In 't verloop der vergadering werd door één der aanwezigen een cause rie gehouden over de begrippen: kalkfactor, kaligetal en P. getal. Deze zaken behoren bij de landbouwer goed bekend te zijn. Hij dient te we- ten dat de kalkfactor hem vertelt over de hoeveelheid kalk die hij aan een h.a. bouwland met een bouwvoor van 10 cm. moet toevoegen om de p.H. van b.v. 4.8 te brengen op 4.9; dus 0.1 wil verhogen. Natuurlijk is bij een bouwvoor van 20 c.m. twee keer zoveel nodig. Het kaligetal geeft inzicht in de hoeveelheid kali die per 11 gram humus voor de planten be- schikbaar is. Het P. getal wijst aan de hoeveelheid fosforzuur die in wa ter oplosbaar is. Daar in de grond ook zwake zuren werken onderzoekt v. Hendrikus Petrus Martens en Maria Helena Bodewes, Hoogezand; Eildert, z. v. Johannes Rieks en Tûn- nisken Roggen; Elisabeth, d. v. Roe- lof Visser en Christiena Reitsma, Assen; Cari Gerhardus, z. v. Cari Gerhardus Holthausen en Fenne- chien Hovenkamp. Ondertrouwd: Geert Hesse, 29 j., en Anna Maria Swart, 25 j., b. v. Sappemeer; Arij Wardenaat, 28 j. en Martje Grietje Badenhop, 23 j., b. v. Sappemeer; Jan Lambeck, 22 j., Hoo gezand en Freerkkie Kostwinder, 19 j., Sappemeer. Overleden: Reintje Pot, 1 mnd., z. v. Kornelis Pot en Boukje Hoogstra, overl. te Groningen. HOOGEZAND, 11 t.m. 17 Sept. 1947. Geboren: Elizabeth, d. v. Jurjen Kuiper en Dievertje Tams, Winde- weer; Harm, z. v. Heertje Brugge en Klaassien Speelman, Foxham. Ondertrouwd: Filippus Dilling, 23 j., Hoogezand en Annegien Kallen- kost, 18 j., Groningen; Johan Dilling, 25 j.," Hoogezand en Hannelore Ruth Harwardt, 19 j., Herne. Getrouwd: Roelof Meijer, 23 j., Hoogezand en Eefke Froling, 21 j., ïloogezand; Dirk Willem van Enk, 23 j., Haarlemmermeer en Klaassiena Veldkamp, 23 j., Hoogezand; Klaas Venema, 26 j., Hoogezand en Aaltje van Weeren, 22 j., Hoogezand; Jacob Nieborg, 35 j., Hoogezand en Sapke Overleden: Senska Taaijke, 48 j., won. te Gron., echtg. v. Roelf Klok; Jantje Kruize, 50 j., Hoogezand, wed. v. Jacob Swalve. SLOCHTEREN, 11 t.m. 17 Sept. 1947. Geboren: Gerrit, z. v. G. Dijkema en S. Meedendorp, Slochteren; Jelle, z. v. H. Boskamp en H. G. Sprenger, Scharmer; Henderikus, z. v. M. Len- ting en F. Jonker, Siddeburen; Har- ry Leendert, z. v. F. Hamminga en H. Hamminga, Kolham. Getrouwd: S. de Vrîes, 22 j., Em men en W. van Timmeren, 23 j., Slochteren. ZUIDBROEK, U t.m. 17 Sept. 1947. Ondertrouwd: Jan Bosscher, 27 j., en Elsien Dijkhuis, 23 j. Getrouwd: Berend Hendrik Meijer, 32 j. en Kunnechien Pannenborg, 23 j. MUNTENDAM, U t.m. 17 Sept. 1947. Geboren: Antina, d. v. T. de Vries en G. Boiten; Hemmo, z. v. E. Jager en J. Hoeksema; Kerst, z. v. L. Lijn- bach en B. T. Duit; Geessien, d. v. A. Grofsmid en S. Mulder; Anne, z. v. P. Scholtens en W. M. Steinfelder; Henderikus, z. v. K. Roossien en H. Roosz. Getrouwd: Jakob Snijder, 23 j. en Aaltje Bakker, 21 j., b. v. Munten dam. VEENDAM 10 t/m 16 Sept. 1947. Geboren: Thea, d. v. P. Keizer en A. Jager; Lukkiena, d. v. J. Visscher en I. H. Drevel; Willem Jan Lucas, z. v. H. Mos en H. Kennis; Zwaanti- na Mettje, d. v. A. Jager en Z. A. Haselhoff; Cornelia Aaltje, d. v. C. H. de Jonge en M. Boddeveld; Gerrit, z. v. B. de Raad en A. Prins; Geert, z. v. J. H. Weisenbach en A. Dodde; Paulus Franciscus Antonius, z. v. D. Schuiten en V. E. M. Welbergen; Bou- ke, z. v. W. Westerbrink en Z. Bos- ma; Jantien Jacoba, d. v. R. N. Mei- borg en H. Lambers. Ondertrouwd: J. Spoeder, 30 j., Dordrecht en C. H. M. Wilkens, 24 j., Veendam; J. v. d. Werf, 25 j., Veen dam en M. Meijer, 27 j., Nw. Pekela. Getrouwd: G. Rohrbach en G. v. d. Struik, b. v. Veendam; A. Sterenborg en A. Koerts, b. v. Veendam; A. Mul der, Wildervank en A. Spijker, Veen dam. Overleden: H. Nieland, 82 j., echtg. van O. de Vries. In verschillende gemeenten in de omgeving van Utrecht zijn dezer da gen niet minder dan 19 varkens in beslag genomen, die zonder de daar- voor vereiste vergunning door parti- culieren werden gehouden. MELK ZONDER BON. Hoe gevaarlijk het voor de boeren is rechtstreeks melk aan particulie- ren af te leveren, ondervond de vee- houder V. D. te Loenen, die door de ambtenaar van de tuchtrechtspraak te Utrecht werd veroordeeld tôt f 600 boete. Hij had gedurende enige jaren melk zonder bon tegen 25 et. per li- ter aan particulieren afgeleverd. BENSDORP MAAKT RECLAME IN AMERIKA. De firma Bensdorp, een Neder landse Chocoladefabriek, heeft toon- kamers geopend in de Verenigde Staten, om het Amerikaanse publiek kennis te laten maken met de pro- ducten der Bensdorpfabrieken. Reeds heeft Bensdorp een vrij grote afzet in de V.S. Wekelijks gaan 300 400 kisten met chocoladeproducten naar Amerika. OOK EEN STEMPELAAR. j Een inwoner van Woudenberg, die twee kisten met 120 eieren ver- voerde, werd te Amersfoort aange- houden, waarbij bleek dat slechts een deél der eieren was gestempeld. Bij verder onderzoek bleken de stempels frauduleus door hem zelf te zijn aangebracht. In zijn woning te Woudenberg ontdekte de C.C.D., be- halve 450 eieren, nog 12 nagemaakte eier-classificatiestempels en 2 stem- peldozen. Verder werden hier 30 kg. boter en 44 boterbonnen aangetrof- fen. De Woudenbergse stempelaar is ter beschikking van de officier van justifie gesteld. SURIN AAMSE SINAASAPPELEN. Omtrent de aanvoer van sinaasap- pels uit Suriname, waarvan de han- del in Nederland door de regering vrij werd gegeven, verneemt het A.N.P. het volgende: In 1946 bedroeg de invoer van sinaasappelen uit Suriname slechts 238.000 kg. tegen een invoer uit an- dere landen (Spanje en Palestina) van 17.102.000 kg. Het lag in de be-j doeling van de regering de invoer j van Surinaams fruit zoveel mogelijk te bevorderen en er werden maatre- gelen getroffen om voor 1947 een zo groot mogelijke invoer te verzekeren. Dit betekent niet alleen een bespa- ring van, voor onze volkswelvaart noodzakelijke deviezen, doch tevens een versterking van de economische betrekkingen met het overzeese ge- biedsdeel. De Surinaamse sinaasappel biedt het voordeel, dat de oogst reeds in September de Nederlandse markt kan bereiken, in tegenstelling met de oogst uit Spanje en Palestina die eerst in December wordt verki'egen. De eerste partij van de Surinaamse oogst van 1947 kwam op 18 Augustus met het s.s. „Cottica" in Nederland aan. Van<leze partij werden 2064 kis ten (371.520 stuks) in de handel ge bracht, waarvan 1681 kisten op de veiling der importeurs. Door de grote vraag, die In Nederland naar deze sinaasappelen bestond, en door het „vrij" zijn van de handel liepen ter veiling de prijzen op van f 56 tôt 90 gulden per kist, terwijl de winkel- prijs tussen 22 cent en f 1.15 kwam te liggen. Op 8 September werd door het s.s. Titus" een tweede partij van 13011 kisten (1.845.000 stuks) aangevoerd, van een gemiddeld beter kwaliteit dan de erste, terwijl het verlies aan bederf minder bedroeg, ongeveer 10 pet. De veilingprijzen varieerden van 19 tôt 42.5 gulden per kist, een ge- middelde verlaging van 50 tôt 60 waardoor de winkelprijzen op onge veer 20 tôt 50 cent per stuk of f 1.75 tôt f 3.per kilogram konden ko-! men. Nieuwe partijen zijn onderweg n.l.' 9712 kisten met het s.s. ,,Trajanus"' en 8000 kisten met het s.s. ,,Stuyve- sant", welke schepen voor eind Sep tember in Nederland worden ver wacht. Zoals het geval is met eerstelingen van vrijwel elke oogst kwamen de prijzen van de eerste Surinaamse sinaasappelen hoog te liggen, terwijl voor de rest van de oogst verwacht kan worden, dat de prijzen zich aan- merkelijk lager zullen stabiliseren. CHAPLINS „DICTATOR" Toen in 1939 Hitler nog leefde werd de rolprent „De Dictator" vol- tooid. En nu is het een der frap- pantste eigenschappen van deze film, dat zij toen reeds beelden opriep en vastlegde, die in latere jaren, wer- kelijkheid zijn geworden. En een zeer groot gedeelte van die beelden zijn in de vorm der parodie gegoten, zodat een filmcriticus zeer terecht deze film betitelde als een „parodie van de fnachtswaan". Als zodanig dient men haar dan ook te zien: dan, maar ook dan alleen, zal zij iets wegnemen van de bitterheid, waar- mee zij, om zeer begrijpelijke rede- nen, ontvangen werd. En deze paro die is tevens de bron van de humor die Chaplin,, dikwijls op de hem eigen manier, door deze hele film voert: Dit ailes vooropgesteld zal men „De Dictator" toch kunnen gaan zien met een aandacht, die van het begin tôt het einde gespannen blijft. Buitengewone momenten heeft deze film, zoals dat met de globe; waarin de dictator in z'n droom over de wereldmaatschappij wordt ge- hoond en waarin de grootheidswaan- zin van Hitler danig wordt gehekeld. Zeer goed zijn die beelden, waarin de dictator zijn redevoeringen houdt tegen een achtergrond van zwijgende en op hoog bevel applaudisserende massa's. Er zijn ook enkele zwakke mo menten, meer speciaal daar, waar de karikatuur faalde: hierbij denk ik aan de ietwat klucTitig aandoende persiflage op Mussolini en z'n tra- wanten. In het verdere verloop van het stuk stoot men telkens op frag- menten, die door hun komische kracht amuseren en door hun origi- naliteit opvallen, waardoor men dit burleske verhaal van de kleine Joodse Rapper en zijn dubbelganger, de dictator Henkel van Toemenië, met aandacht volgt. L. SCHEEPSBOUW MET LEDIKANT- STIJLEN. ,,Het was toch allemaal zwart geld van die kerels. Nu heb ik er plezier van gehad en anders was minister Lieftinck er maar mee gaan schui- ven", aldus het commentaar van een Haagse scheepsbouwersknecht, die, naar bij zijn arrestatie bleek, Haagse en Rotterdamse watersportenthousi- asten voor minstens vijftienduizend gulden heeft opgelicht. Van het geld, dat hij bij verschillende transacties ,,verdiende" maakte dit loze vissertje in andermans portefeuilles goede sier met wijntje en Trijntje. De scheeps bouwersknecht was werkzaam op een kleine werf, waar hij zich meerdere malen als ,,de baas zelf" voordeed. Hij verkocht nieuw te bouwen motor- jachtjes op tekening voor bedragen van plm. drieduizend gulden contant en gunde zijn opdrachtgevers een blik op een in aanbouw zijnde boot, waar van de spanten bij later onderzoek uitoude ledikantstijlen waren gemaakt. Een watersportenthousiast zag een prachtig motorjachtje aan de werf en ,,kocht" het voetstoots voor vier- duizend gulden. Toen hij wilde gaan varen was de boot weg, want de wet- tige eigenaar, die van de transactie onkundig was, vermeide zich ermee onder de wijde blauwe vacantiehemel. De kapitein van een grote zeilkano miste aan de werf zijn eigendom en kwam korte tijd later tôt de ontdek- king dat een van zijn beste vrienden ermee op de Kaag aan het spelevaren was. Het bleek, dat de werfknecht ook hier aan het handelen was ge weest. De zaak kwam in handen van de recherche, toen een klacht binnen kwam, dat de werfknecht een boot, die hij in commissie moest verkopen, niet afleverde. De koper gaf tweedui- zend gulden contant en een bedrag om de boot op te knappen. Het be- hoeft na het voorgaande geen betoog, dat de verkoper voor duizend gulden werd benadeeld. Met behulp van de politie kreeg de koper zijn schip van de werf van de ,,vlotte" handelaar. Hij stak er mee van wal, doch de vaart wilde niet vlotten. Zijn nieuw verworven schat bleek zo lek als een mand en zonk onder zijn voeten VEILINGSBERICHT H.-S. Vrijdag 19 Sept. 1947. Bloemkool 1A f 41—55; Idem 1 f 20—43; Idem 2 f 10—29; Meloenen f 632 per 100 stuks. Tomaten A f 1824.60; Tomaten B f 19—19.50; Tomaten C f 16—16.80; Pronkbonen f 2627 Stamslabonen f 4652; Kroten f 3.204.90; Peen f 10.4016; Spinazie f 710; Drui ven f 6987; Rode kool f 3.606.60; Witte kool f 5.506.20; Savoye kool f 13; Prei f 16—27; Andijvie f 9—28 per 100 kg. Kropsla-1 f 6.609.90; Kropsla 2 f 5.205.80 per 100 krop. KWEKERSBELANGEN. V. V. H.-S. A.s. week veiling op Maandag, Woensdag en Vrndag. Zij, die een tuinbouwgids 1948 wensen (die zeer belangrijke gege- vens bevat), kunnen deze op de vei ling bestellen. Sappemeer, 19 Sept. 1947. Verenigings-Mededelingen VOETBALVER. „H. S. C." Wedstrijdprogramma voor Zater- dag 20 September 1947: Juniores: B 2: HoogezandHSC, aanv. 4 uur. KwiekH.S.C. 2, aanv. 4 uur. Opstellingen: HSC: A. Hamminga, H. J. Smit, J. Tepper, H. Bijlsma, Wilco Schut, G. Riemeijer, B. Kooi, A. Blijham, J. Ploeger, S. Klok, J. Akkerman. Res.: H. Dijkhuis, R. Schreuder. Aanvoerder: J. Ploeger. Leider: P. Corzaan. HSC 2: R. Knip, T. van Dam, E. Niemeijer, M. Hindriks, T. Werkema, J. Oosterwijk, E. Bakema, A. Jager, Cor Huizing, A. Overmars, D. Hulse- bos. Res.: W. Eggens, S. Hakkeling. Aanvoerder: R. Knip. Leider P. Oos terwijk. Wedstrijdprogramma voor Zondag 21 September 1947: HSC 3Froombosch, aanv. 10 uur. Opstelling: HSC 3: R. Kamphuis, N. Eleveld, F. Kraai, J. Kraaima, G. de Boer, Jan Bakema, J. Pronk, P. Oostland, Joh. Pot, J. Stuut, J. Boots- man. Res.: L. de Ruiter, A. de Bondt, P. Landman. Aanvoerder: Jan Ba kema. VOETBALVER. ..HOOGEZAND" Met ingang van de volgende week is de training als volgt: Dinsdag van 5.30 uur tôt duister aile B Juniores 1214 jaar; Donderdag van 6 tôt 1% uur aile A Juniores, 1417 jaar en van 1xk tôt 8V2 uur le en 2e elftal plus reserves. Opkomst op de trai ning is verplicht. De Junioreswedstrijd van Jongens 1214 jaar morgen, gaat niet door. Het Bestuur. R.K. VOETBALVER. „KWIEK" Zaterdag 20 Sept.: KwiekH.S.C. II Aanvang 4 uur. T. Scholte, G. Londeman, T. Steen- huis, R. Bodewes, H. Bodewes, G. de Wit, J. Swart, A. Drent, J. Londe man, B. Mulder, A. Koeneman. Res.: G. Bodewes, J. Teuben, M. Scholte, J. Steenhuis. Terrein klaar maken om kwart over drie: B. Scholte, B. Helmers, N. Mulder. GYMN. EN ATHL. VER „H.-S." Wijziging lesrooster voor de ko mende week: Dinsdag: Dames aan vang 8% uur. Woensdag: Dames Sen. 8% uur. Heren Sen. geen les. „D. O. S." De bus naar Emmen vertrekt 9.30 uur van „Struvé", 9.45 van de GADO en 10 uur van Faber. Middagboter- ham medenemen.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2