Waar blijver de in beslag genomen goederen? DE NIEUWE MELKPRIJS Het woningprobleem in cijfers. loe vlug het wel kan, waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 om De bestrijding van de Coloradokever. Distributie van T ransport-Rijwielen. Tweede Jaargang WOENSDAG 24 September 1947 No. 74 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING jur der i atelier îlLING. BENT U GESCHIKT VOOR DE OPERA? DE RUWVOEDERPOSITIE IN DE STALPERIODE. Si iEFABR! Knock ABONNEMENTSPRIJS: "sfesharj f 125 P- kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) ITT* Mort [s dat eig PRIJS DER ADVERTENTIES: ;m en lu 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- :inds enli rervolgd] HET NIEUWSBLA mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435833. DRIER. îa wuifde îrblijven e zich in. ;1 en bra Waarom ,gaat de woningbouw zo traag De arbeidsprestatie is slechts 48 van c'e noodzakelijke verrichtingen. ine op g£ Wie over woningen spreekt, die verkeer altijd een ruime bron van an z'n plispreekt over een probleem, want het inkomsten geweest. Nu kan men de lob ing\ tekort aan woningen in ons land is natuurlijke gesteldheid van Zwitser- l startte nijpend. Van de jongelui, die gaan land niet met die van ons land ver- van trouwen is slechts een zeer gering gelijken, maar toch kan men het nd en s'percentage dat een woning krijgt. De j vreemdelingenbezoek stimuléren, en Drnhoog rest kruipt bij een ander in, in de van het toeristenexporterende Ne- Daar g hoop na enige tijd voor een woning derland van voor de oorlog, een toe- Lorma in aanmerking te komen. n, terwij1 Cijfers zijn geen gezellige lectuur, rhandwmaar ze zijn wel overtuigend, en ze- ■en geme ker als ze afkomstig zijn van het ijk gejt Centraal Bureau voor Statistiek. nk. Daarom zullen wij er enkele aanha- len. Bij de volks- en woningtelling van 31 Mei is gebleken, dat er toen in ons land waren 2.057.500 wofTin- gen, waarin 2.230.900 huishoudingen gevestigd waren en 223.500 ka- merbewoners en alleenwonende per sonen. 140.000 mensen woonden in 31.200 ruimten, die niet als woning gequalificeerd kunnen worden. 7500 woningen moesten nog hersteld wor- 3en Het woningtekort bedroeg 300.000 woningen, en aangezien er in gewone tijd steeds een overschot was van 2 Va kan men ook zeggen, dat dit ekort 340.000 woningen bedroeg. Anders gezegd, momenteel heeft 13 van de huishoudens geen wo ning. Wij halen deze cijfers even -aan m verband met "een in Amsterdam ge- îouden vergadering van het Ned. instituut voor Volkshuisvesting. Waarom gaat de woningbouw zo traag? Ir. J. J. van der Wal heeft het antwoord op deze vraag gege- ven, waarbij hij wees op de moei- lijkheden bij de voorziening met ar- risten-importerend land maken. Dr. W. L. Groeneveld-Meyer, regerings- commissaris voor het vreemdelingen- verkeer heeft onlangs verteld wat de regering in dat opzicht heeft ge- daan. Daar is in de eerste plaats het beschikbaar stellen van maaltij- den in restaurants, zonder bon, ter- wijl te verwachten is dat de toewij- zingen voor internationale hôtels nog zullen worden verruimd. Hoe min- der hindernissen de reizigers in de weg gelegd worden hoe beter. Van- daar dat de opheffing van de devie-| zenplicht voor Amerikanen is toe te len juichen. De opbouw van het hotel- bedrijf zal worden bevorderd. W. VOGT's GEDRAGINGEN IN OORLOGSTIJD. De Haagse corresp. van het Alg. Handelsblad bericht, dat de commis- sie Drost, welke is ingesteld om de houding van de heren Speet, Vogt en Dubois, resp. Directeur van de K.R.O., de A.V.R.O. en de Nederland- se Omroep in de bezettingstijd te on- derzoeken, thans in haar advies aan de minister tôt de conclusie geko- men is, dat de heer Speet. geen en kele blaam treft. Zij adviseert de zaak Vogt aan te liouden en aan de heer Dubois voor het leven het ver- vullen van een leidende functie bij de omroep te verbieden. De afd. Rotterdam van de Mij. tôt DOOPSGEZIND KINDERHTJIS „OUD WULVEN" In verband met het feit dat Ds. R. de Zeeuw en zijn echtgenote in Hoo gezand en Sappemeer nog niet ver- geten zijn, en velen belang zullen stellen in hun verdere loopbaan, ne- men wij het volgende bericht je op: Dezer dagen werd te Houten bij Utrecht het Doopsgezinde kinderhuis ,,Oud Wulven" geopend. Ds. A. P. van de Water sprak het openings- woord. Het tehuis is bestemd voor kinderen van 6 tôt 12 jaar ook uit niet-doopsgezinde kringen die li- chamelijk normaal zijn, maar di'e door de tijdsomstandigheden, door ontwrichting van gezinnen of om audere redenen niet in gezinsver- band kunnen worden opgevoed. Het tehuis is geen „gesticht", want de bevordering van de toonkunst zal een directrice Mevr. de Zeeuw streeft onderzoek instellen naar toekomsti-1 ernaar, het huis te leiden in de sfeer ge operastemmen. Maandag a.s. zal van een groot gezin. zij hen, die menen wat te kunnen CONGRES BOND NED. MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS. presteren in de gelegenheid stellen te laten horen wat zij vermogen in het Conservatorium te Rotterdam. Voor de de'vie- hen, die over zeer goede stemmidde- beschikken en over voldoende techniek om opgeleid te worden tôt operazanger zullen enkele prijzen" Met Frankrijk is een wedefzijdse beschikbaar worden gesteld in de regeling getroffen. vorm van een gratis opleiding gedu- Voor de oorlog was Nederland een rende twee jaar. duurte-eiland, en in het buitenland WEER COLORADOKEVERS OP meende men, dat er weinig attrac-1 WALCHEREN. ties waren. Thans is het anders. Er is belangstelling bij de buitenlan- °P het eiland Walcheren is p- ders voor ons land. Van die belang- nieuw een zwerm Coloradokevers stelling kan onze schatkist profi- aangespoeld. De schooljeugd van Zoutelande heeft zich kramg ge- teren! Hedenavond te 19.15 uur zal Ir. J. ii niicnv.li ...ju de Geus, Rijkslandbouwconsulent te beîders"en materiaaï. Hij constateer- Drachten, voor de Régionale Omroep de dat Nederland steeds minder inj Noord in de Rubriek „Op het Land" staat is de behoefte aan baksteen en stem van de Overheid cernent te dekken, terwij 1 de aan voer van deze artikelen en van hout uit het buitenland bezwaren ontmoet door de precaire deviezenpositie. Vlucht van arbeiders uit het bouw- bedrijf, onvoldoende aanvulling van jonge krachten en de militaire dienst werden aangevoerd als oorzaken van het tekort aan bouwvakarbeiders, zodat de bezetting thans op slechts 80 van de behoefte wordt ge- raamd. Daarbij gerekend de geringe arbeidsprestatie, die men in het bouwvak op 60 raamt, komt men tôt 48 van de noodzakelijke ver richtingen. Pessimistische perspectieven. Ir. A. H. Boerma, regeringscom missaris voor buitenlandse agrari Sche aangelegenheden, heeft een cau serie gehouden getiteld ,,Internatio nale contacten op agrarisch gebied" Ir. Boerma's verwachtingen voor de toekomst waren niet bijster optimis tisch. Gezien het feit, dat de wereld per jaar 20 millioen ton graan meer no dig heeft, dan thans beschikbaar is, kan men de wereldvoedselsituatie niet anders dan ongunstig noemen Verschillende landen zullen hun broodrantsoenen nog moeten ver ninderen. Ir. Boerma vermoedt, dat de honger nog wel 20 jaar van zich zal doen spreken. Hij verwacht voor het binnenland eer versterking dan verzwakking van de maatregelen op Landbouwgebied. Teneinde de moei- lijkheden het hoofd te bieden, acht hij internationaal contact gewenst. 3enelux, de tripartite-overeenkomst imet Frankrijk en België) en de ^conomigche commissie voor Europa nebben belangrijke aspecten op land- Douwgebied. De Nederlandse productiekosten îijn zeer hoog, doch kunnen door jerverkaveling van gronden en me- •hanisatie omlaag gebracht-worden. Ir. Boerma zeide, dat de grote /erwachting, dat na de oorlog voor- )orlogse toestanden zouden terugke- •en, wat betreft de voedsel situatie, îiet in vervulling zijn gegaan. Naar ijn mening zullen die toestanden iog vele jaren op zich laten wachten. Toerisme. Toerisme kan voordelen brengen i roor de schatkist, maar ook nadelen. De buitenlandse toeristen die naar >ns land komen, en hier hun vacan- ie spaarpotje verteren. brengen ons and deviezen. Maar de Nederlan- ers, die hun vacantie in het buiten- r, and gaan doorbrengen betekenen H en schadepostje. Voor landen als Zwitserland is de xploitatie van het vreemdelingen- radio- voordracht houden over de „Ruw- voederpositie in de stalperiode". De uitzending wordt voorbereid in sa- menwerking met de Afdeling Voor- lichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening. TWEE GEDETINEERDEN ONTSNAPT. Twee gedetineerden uit Vught heb- ben hun kans om te ontsnappen waargenomen. Zij waren werkzaam bij kabellegging voor de telefoon te Waalwijk. Via een steegje verdwenen zij. Het waren voorman van Leeu wen uit Zoetemeer en Boers, een statenloze. GEHEIMZINNIGE MOORD. Even over de Nederlandse grens bij Putte (N.B.) is een geheimzinnige moord gepleegd in een villa liggende aan de verkeersweg van Hogeboom naar Eekeren. Een dienstbode in de betreffende villa, waar mevr. v. d. St.D. woont, welk meisje daar eerst 3 dagen in betrekking was ,was onwel gewor- den. De dokter uit Kapelle werd ont- boden voor een onderzoek. Deze arriveerde en begaf zich naar de bovenétage, waar het meisje lag. Nadat hij haar onderzocht had begaf hij zich naar beneden, waar hij zich in gezelschap bevond van Mevr. v. d. St^P. Plotseling hoorde het meisje een aantal schoten, waarop zij naar beneden rende, en daar zag zij de dokter dood op de grond liggen. Mevr. v. d. S. lag er ernstig gewond naast. Zij vroeg het meisje haar een flesje te geven, waarin zich naar ge bleken is, vergif bevond. Dit flesje dronk zij leeg. Onmiddellijk waarschuwde het meis je de politie, die dç vrouw in een zie- kenhuis te Antwerpen liet opnemen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat er ook een man in huis was. Maar daar ieder spoor ontbreekt is nog niet bekend in welke verhouding deze staat tôt de dokter of tôt Mevr. v. d. S. maar hoe langzaam het meestal geschiedt. De wederopbouw verloopt in een baag tempo. Gebieden, die door de orlog geteisterd werden, zijn nog teeds geteisterde gebieden, al zien e er dan een beetje beter uit dan jaar geleden. De nieuwbouw in an- ere plaatsen verloopt eveneens raag. De kou heeft daarop zijn in- loed gehad en de warmte. iij il Maar de bouwvakarbeiders, die in lflUlX et plaatsje Hoensbroek, in de mijn- ;reek gebouwd hebben aan de [.B.S., die hebben zich van de IW^liiSl rarmte-record-berichten uit De Bilt 5 I 's jets aangetrokken, en het resultaat an hun arbeid was dat op een plaats Oiï© rtaar 6 weken geleden nog niets was, îans een H.B.S. staat, die reeds is •h gebruik genomen. Het is geen monumentaal bouw- erk, maar toch een school met 6 :slokalen, directeurs- en concierge- amer, fourniturenkamer en 6 w.c.'s. n het gebouw zijn 70.000 stenen rerwerkt. weerd en duizenden insecten gevan- gen en ingeleverd. WILDE ZWIJNEN IN OOST- NEDERLAND. Bij Baalder werden zeven volwas- sen wilde zwijnen gesignaleerd met 6 jongen, die in de richting van Hardenberg renden. Ook bij Grams- bergen werden de dieren, die ver- moedelijk uit Duitsland afkomstig zijn, gezien. Nabij Coevorden trof men eveneens wilde zwijnen aan, die in de richting van Duitsland trok- ken. Jagers kwamen onmiddellijk in actie, maar tôt nu toe zonder resul taat. RIJKS LANDBOUW WINTER- SCHOOL TE LEEUWARDEN. Binnenkort bestaat de Rijks Land bouw Winterschool te Leeuwarden 80 jaar. Dit feit zal op 16, 17 en 18 October feestelijk worden herdacht. EEN AMERIKAAN OVER NEDERLAND. Onlangs bezochten enige Ameri- kaanse congresleden ons land. Een van deze leden, Charles Wolverton, heeft zijn mening over Nederland weergegeven. Nederland verdient de achting, het respect en de economische hulp van Amerika, aldus de heer Wolverton. Hij prees hetgeen de Nederlanders hebben gepresteerd na de 5 jaar be zetting en de vernielingen, die zijn aangericht. Thans moeten de norma le handelsmogeli.jkheden weer wor den herstfeld. Nederland was een knooppunt voor Internationale han- del. De havens verzonden en ont- vingen goederen voor geheel West- Europa. Het is daarom van belang dat het achterland weer tôt levens- vatbaarheid en activiteit wordt ge- bracht, in het belang van Nederland en van de gehele wereld. Spr. prees de Bénélux en hoopte dat de 16 landen te Parijs tôt een- zelfde unie zullen kunnen komen. DE KONINKLIJKE NEDERLANDSE JAARBEURS. Over de 49e beurs laat de Kon. Ned. Jaarbeurs een optimistisch ge- luid horen. Het bezoek was groot en er heerste een opgewekt zakenleven. De Agrarische afdeling heeft zeer de aandacht getrokken. Er was een grote hoeveelheid machines en be- nodigdheden voor land- en tuinbouw geëxposeerd. Niet alleen werd deze afdeling bezocht door personen be- trokken bij land- en tuinbouw, doch ook door handelaren in landbouw- gereedschappen. In Utrecht hield de Bond v. Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers zijn derde congres. Aanwezig was de minister- van dorlog, Z. Ex. A. H. J. L. Fieves. De tweede helft van het congres werd bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana. Verder waren er Belgische gasten. De heer v. d. Heuvel sprak zijn vreugde uit over de inwerkingtre- ding van de nieuwe pensioenwet, die grote verbeteringen voor de oorlogs slachtoffers heeft gebracht. De minister van oorlog wees erop dat er sinds een maand grote verbe teringen in de positie van de mil. oorlogsslachtoffers waren gékomen. Hij verklaarde zich bereid van ver dere verlangens van de bond kennis te nemen. DEEL VAN TOKIO ONDER WATER. De rivier Naka heeft bij Tokio de dijk doorbroken. Het Noordwestelijk gedeelte van de stad staat onder water, dat nog steeds stijgende is en wel 15 cm. per uur. Er zijn 2000 mensen verdronken; 200.000 zijn ge- ëvacueerd, terwijl honderdduizenden dakloos zijn geworden. Amerikaanse militairen helpen bij de evacuatie. Verschillende malen is door de radio en door de pers de aandacht op de Coloradokever gevestigd. Bij velen is hierdoor de belangstelling voor dit diertje ontstaan. Vaak kwam men bij een deskundige met een larve in de mening dat deze een Coloradokever was. Heel vaak was het dan echter die van het Lie- venheer-beestje. De kever is uit Amerika afkomstig en behoort tôt de groep der Goud- haantjes. Deze kevers zijn ovaal van vorm en mooi gekleurd. De Colora dokever is vuil-geel met een rood- achtige weerschijn. De dekschilden zijn helder geel met overlangse zwarte strepen. Het borststuk heeft onregelmatige vlekjes. Het diertje is 10 m.m. lang en 7 m.m. breed. Het overwintert in de grond op een diepte van ongeveer 40 cm. en die- per en schijnt lang zonder voedsel te kunnen leven. In ons land verschijnen drie gene- raties per jaar. De eerste in half Mei en de laatste eind September. Het wijfje legt van 400 tôt 1800 en meer eieren. Deze zet zij aan de onderzijde der bladeren af in groepjes van 15 tôt 80. De kleur is oranje; ze zijn 2 tôt 3 m.m. lang en dus duidelijk zichtbaar. De larven komen al na een paar dagen uit en zijn rood van kleur. Later worden ze oranje-rood. De kop is zwart. De jonge larven vreten het bladmoes; de oudere tas- ten zelfs ook de nerven der bladeren aan. Er blijft dus van een aardappel- blad niet veel over. De vraatzucht is uitermate groot. De kever komt ook voor op de Nachtschade. Dit is onkruid, dat met de aardappel tôt de familie der Solaneën behoort. Is de larve volwassen dan kruipt ze ongeveer 10 cm. in de grond, waar zij verpopt. Hier blijft zij een week of drie. De kèver is erg bewegelijk. Zij kan wel 50 km. achter elkaar vliegen en dus grote afstanden -af- leggen. In het voorjaar zoekt zij de aardappelplanten op om zich daar- mee te voeden en eieren te leggen. De verspreiding heeft ook op andere wijze plaats b.v. door vogels, die de eieren aan hun veren of poten heb ben. De schade door haar veroorzaakt Met levend vee wordt gehandeld naar de omstandigheden. r o-t.*wijn, spiritualiën, suikerwerken en Import Sigaretten als Volks- y00ji ievencj vee WOrden behandeld herstel-Sigaretten in de handel door de Provinciale Voedselcommis- i I sarissen. Cnsismaatregelen en cnsisinstel- Industriële en tabaksartikelen lingen plegen een taai leven teheb-j den ben. Wij hebben nog steeds een C.C.D., een C.D.E.C. enz., tôt grote ergernis van hen, die zich daardoor benadeeld voelen. Maar, we leven nog in een crisis. Voor de oorlog was het een crisis van het teveel en nu een crisis van het tekort. We hebben nog steeds crisisinstel- lingen en we hebben ze thans no- dig, want de uitvoering van bepa- lingen welke genomen worden in het belang van schaarse goederen en artikelen, moeten door ieder nage- komen worden, om werkelijk effect te hebben. En zij die er zich door benadeeld voelen zullen ze maar al te gaarne ontduiken. Bovendien is er een groep nietsnutten (i.c. zwar te handelaars) die van de schaarste proberen te profiteren. Het is een feit, dat de contrôle ambtenaren voortdurend werk heb ben, en voortdurend overtredingen aan het licht brengen. Er worden veel goederen in beslag genomen, en nu is de vraag die velen zich zul len stellen: Waar blijven die in be slag genomen goederen? Er zijn 2 instanties, die de in be slag genomen goederen behandelen. De industriële en tabaksartikelen gaan naar de Dienst van de Alge- meen Gemachtigde voor de in be slag genomen goederen. Goederen afkomstig uit land- en tuinbouw of veeteelt, dit ,zijn dus voedings- en genotmiddelen, bier, Aan het eind van deze maand wordt de nieuwe kostprijsberekening van de melk gepubliceerd. Deze keer berust de berekening op de boekhou- ding van een veel groter aantal be- drijven dan de vorige maal. Men heeft er thans ni. 230 weidebedrijven en 45 gemengde bedrijven in betrok- ken. Op grond daarvan caleuleert te kunnen vormen van de werkelijke en er geen veevoeder is om de vet- economische positie der betrokken weiderij opnieuw te kunnen opbou- boeren. Bovendien mankeren de wen, blijven ook deze bedrijven in v]ppsfahripk„n pn pxriort boekhoudingen uit de tijd, toen ieder normale inkomsten ver ten achter tprprm nog het vee kon houden, zoals het bij de vroegere toestand, hetgeen siagerijen^terecnu en tabaksartikelen wor- opgeslagen in opslagplaatsen, welke zich in verschillende plaatsen van ons land bevinden. Wanneer de betreffende zaak is berecht en de goederen verbeurd verklaard, dan worden de goederen langs bepaalde banen in verkoop gebracht, waarbij de Rijksbureaux worden ingescha- keld. Meestal worden de goederen verkocht in de plaats waar ze in beslag genomen zijn, met gebruik- making van de tussenhandel. Zijn het zeer schaarse goederen, dan heb ben de geteisterde/gebieden voor- keur. Verder zijn er goederen, die voor een speciaal doel gebruikt worden. Zo zullen b.v. radiotoestel- len dikwijls ter beschikking gesteld worden van ziekenhuizen en derge- lijke instellingen. Shag wordt bij voorkeur gebruikt ten gerieve van arbeiders die in dienst van de we deropbouw werken. Grote partijen importsigaretten worden als ,,Volks- herstelsigaretten" in omloop ge bracht. Met consumptie-goederen is het een andere zaak. Daar heeft men in de eerste plaats te maken met le vend vee: koeien, schapen, vai*ens, enz. die regelmatig in beslag geno men worden. En hier wordt ailes be handeld naar de omstandigheden. Het zou onjuist zijn, slachtrijp vee in de handel te brengen; daarmede zou hoogstens een handelaar, en niet de gemeenschap, gediend zijn; slachtrijp rundvee gaat via het Bedrijfschap Vee en Vlees de normale weg op naar distributie, varkens gaan naar de leveringsplaatsen voor varkens en kan zeer belangrijk zijn. De blade ren der aardappelplant worden af- gevreten, waardoor natuurlijk slech- te knolvorming plaats heeft. Als be- strijdingsmiddel heeft men het vol gende: 800 liter water, waarin loodarse- naat ter sterkte van 6 is opgelost wordt gespoten op een hectare. Een arbeider doet hier 2 dagen over. De schade is dus niet alleen de vermin- dering der productie maar de be- drijfskosten worden ook beduidend groter, omdat er drie maal gespoten moet worden. Het is dan ook van het grootste belang, dat wij van deze ke ver verlost worden. Deze maand zijn de kevers nog te vinden. Heeft men er een gevonden dan is het een plicht de burgemeester hiervan in kennis te stellen, zodat men de be- strijdingsmiddelen kan toepassen, en zodoende ons land een dienst bewij- zende. VLIEGEN! - Dit jaar hebben reeds 500.000 per sonen een bezoek gebracht aan onze nationale luchthaven. Vanzelfspre- kend was ook de jeugd in grote ge- tale vertegenwoordigd, vooral in de vacantietijd. Zo stonden onlangs weer enige jeugdige luchtvaart-enthousiasten te- gen het reeds - beroemd geworden hekje op Schiphol geleund, te kijken naar het levendig verkeer van vlieg- tuigen uit aile delen der wereld. In hun ogen lichtte het Grote Verlan- gen. Daar stapt uit een zojuist ge- land toestel de bemanning. Rakelings passeren zij de jongens en deze van- gen flarden van het gesprek op: toch niet zo warm als in Montevideo. Ofschoon, vorige week in New York was 't ook niet uit te houden. Geef mij Johannesburg maar". De knapen staren vol bewonde- ring. Dan gebeurt het wonder. Een brede gestalte, met vele gouden banden op de mouwen van zijn K.L.M.-uniform, ongetwijfeld de ge- zagvoerder, komt op hen af en spreekt hen aan. „Zo jongens", zegt hij minzaam, „houden jullie van vliegen?" Als aan de grond genageld staan zij daar. Zou hij werkelijkEn dan, als het goed tôt hen doordrmgt, barsten zij los: „0 ja, nou en of!" „Goed", zegt hij, zo mogelijk nog minzamer, „ik zal er een paar voor jullie vangen". HET BEZOEK DER AMERIKAANSE CONGRESLEDEN. Amerikaanse Congresleden waren in ons land teneinde zich op de hoog- te te stellen van ons economisch herstel en van onze econmische po sitie in het algemeen. Een aparté commissie, de „Europe- an Congressional Food Mission", be- staande uit de heren Andresen, Cle- venger, Hoeven, Hill, Jenkins, Cooley, Poage, Gathings en Parker liet zich voorlichten over onze voed- selvoorzienings- en landbouwproble- men. Te dien einde heeft deze Com missie een conferentie gehouden op Vrijdag 19 September te Den Haag met de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. Tevens heeft de commissie die dag een excursie gemaakt naar enige landbouwstreken. hëm zelf goed'dacht en zoals het best eveneens de productiekosten van de hT.|fik^asaprrHa^e ^"len'neriodè h:: u-*. ...-.t îirtffîncf mfUW uprhnnpt Wn dnrven dan ook nruiKswaarae, d.v. m een penoue Iciding oor Gr derweg zand: aanstraat r vr M' bij het bedrijf paste wat ligging, melk verhoogt. Wij durven dan ook vruchtbaarheid, grootte en beschik- zonder enige aarzeling verklaren, bare arbeidskrachten betrof. Daar- dat de melkveehouderij nooit op een door weet men niet nauwkeurig hoe-( bevredigende prijsbasis zal komen, veel inkomsten vroeger op de zand-( zolang er geen veevoeder komt om bedrijven werden gehaald uit de de varkens- en kippenstapel belang- varkens- en kippenhouderij en wij rijk uit te breiden en de rundvee- het Landbouw Economisch Instituut zjjn er nog steeds van overtuigd, dat mesterij te herstellen. voor de productieperiode Mei !9471 juist hierin de grootste moeilijkheid| Dat ondertussen de berekeningen tôt April 1948 de kostprijs voor het ijgt jçan immers de boer op zand-van het L.E.I. alweer verouderd lopende jaar. Nu is door de coôpe-| gronci hogere inkomsten verwerven zullen zijn, is niet de schùld van het ratieve landbouwboekhouding in door het mesten van varkens en het Instituut, maar van de droogte. Friesland reeds aangetoond, dat zelfs houden van kippen, dan worden Door de gedwongen verkoop van in die provincie de melkprijs te laag daardoor de inkomsten heel anders. vee zullen de productiecijfers van was buiten het traditionele veeteelt-1 wij herinneren ons nog een rapport de bedrijven in de komende winter gebied. Bij de kostprijsberekeningen van goecj tjen jaar geleden over de f heel andere zijn dan waarop^ de be- is men uitgegaan van een melkop-| streek tussen Venlo en Roermond,1 brengst van 3400 kg. melk per jaar, waaruit destijds bleek dat de boer- per koe. Op de kleigrond werd deze j derijen daar één derde van hun in- productie inderdaad gehaald. Op het( komsten uit de rundveehouderij veen kwam het gemiddelde echter trokken, een derde uit de varkens en itraat 133. niet hoger dan 3100 kg. en op het zand zelfs niet hoger dan 2700 kg. Het is duidelijk, dat bij een zoveel lagere productie de kostprijs niet meer vergelijkbaar is met die van de beste bedrijven. Thans zullen wij dus een meer aan de feiten aangepaste berekening krij- gen, doch wij vrezen, dat ook deze slechts van geringe practische waar- de zal blijken te zijn. In de eerste plaats is ook een aantal van ruim 300 boekhoudingen over het gehele land veel te gering om een inzicht te kunnen geven in de productiekos ten van elk streek afzonderlijk en dus ontoereikend om zich een beeld een derde uit de kippenhouderij. Soortgelijke verhoudingen vond men overal bij het kleinbedrijf op het zand. Nu de varkens- en kippen houderij zoveel in betekenis zijn ver- minderd, moeten de koeien het hoofdinkomen leveren en het is dui delijk, dat daardoor de productie kosten van de melk op deze bedrij ven veel te hoog worden. In ander opzicht geldt ditzelfde voor Zuid-Holland en naaste omge- ving, waar vroeger in sommige stre- ken de varkenshouderij en in andere de vetweiderij van zeer grote bete kenis was. Nu echter het mesten van vette kalveren geheel verboden is rekeningen gebaseerd zijn en daar door vrezen wij, dat ook thans weer de melkprijs een teleurstelling voor de boeren zal worden. Onder de ge- geven omstandigheden zijn de gevol- gen van wintervoedertekort en ge- forceerde inkrimping van de veesta- pel zo ernstig, dat uit hoofde daar van aan de boeren een extra ver- goeding zal moeten worden gegeven. In vroeger jaren zou het nog moge lijk zijn geweest op grond van na- tuurrampen de pacht te verlagen, doch nu men reeds zo lang belet, dat de pachtprijzen stijgen, zal zelfs niet één pachter de veronderstelling willen uiten, dat een deel van de gevolgen van de droogte op de land- eigenaren verhaald zou kunnen wor den. Neen, het is de gemeenschap, die zich er op moet voorbereiden, dat zij de boeren te hulp moet komen. hoge melkgift, dan worden deze verkocht aan bedrijfsboeren. Hetzelfde gebeurt met varkens, die nog niet slachtrijp zijn. In al deze gevallen zal dus degene, wiens bees- ten in beslag genomen zijn, deze niet terug krijgen. Worden zijn die ren niet verbeurd verklaard, dan krijgt hij ôf ander vee, ôf de op- brengst in geld. Stamboekdieren worden gestald eh verzorgt tôt de uitspraak is gevallen. Komt deze neer op verbeurdverklaring, dan worden de dieren uitsluitend ver kocht aan personen, die vergunning hebben tôt het kopen ervan. In beslag genomen vlees, van aile keurmerken voorzien, wordt door de Pl. Toewijzings Commissie aan de slagers afgegeven, als deel van hun normale toewijzing. Clandestien ge- slacht vlees, wordt, indien ongeschikt voor de consumptie, vernietigd. Soms wordt dergelijk vlees voorwaardelijk goedgekeurd en onder toezicht van de Pl. Toewijzings Commissie gedis- tribueerd. In twijfelgevallen wordt het eerst gesteriliseerd. Granen en peulvruchten komen via het Bedrijfschap langs de gewo ne kanalen aan de markt; kaas, bo ter, suiker en andere distributiear tikelen komen bij de winkeliers te recht. Snoepgoed wordt als regel tegen betaling geleverd aan liefdadige in stellingen LU CHT V A ARTFLITSEN In 1920 had het vliegvew tichiphol een oppervlakte van 789.(165 m2. Thans bedraagt deze oppervlakte 3.897.261 m2. In het drukste jaar voor de oor log vervoerde de K.L.M. 160.000 pas- sagiers; in 1946 werden 320.000 pas- sagiers vervoerd. Vanaf de oprich- ting tôt 1 Januari 1947 werden door de K.L.Mj in totaal 1.419.222 passa- giers vervoerd. In de stuurhut van de Douglas D.C. .4 bevinden zich in totaal 140 vliegtechnische-, navigatie- en radio- instrumenten. Transportrijwielen zullen in het vervolg compleet met banden in de handel worden gebracht. Aanvragen dienen te worden inge- diend bij de distributiediensten onder overlegging van een bereidverklaring van fabrikant of grossier, waaruit blijkt dat deze in staat is via een te noemen kleinhandelaar een trans- portrijwiel met banden te leveren. Het spreekt vanzelf dat de aan- vrager moet voldoen aan de normen, welke zijn gesteld voor de verstrek- king van transportrijwielen. RANTSOENBONNEN SERIE E. Na 27 dezer verliezen rantsoen- bonnen van de serie E hun geldig- heid. Na genoemde datum zijn voor voedingsmiddelen, tabak en zeeparti- kelen uitsluitend de rantsoenbonnen van de serie G geldig. WINTERPRIJZEN VOOR KIPPENEIEREN. Toen in Maart van dit jaar de nieuwe maximum-prijzen voor kip- peneieren werden vastgesteld, werd reeds rekening gehouden met een verhoging in het najaar, opdat de pluimveehouders in de gelegenheid zouden worden gesteld extra zorg aan de kippen te besteden, opdat de productie in de wintermaanden zou worden gestimuleerd. De verhoogde prijzen, welke inmiddels van kracht geworden zijn, betekenen dat de ma- ximumprijs van f 1.96 op f 2.28 is gebracht. De consumentenprijs wordt 2 cent hoger en voor de kwaliteiten 1, 2, 3, 4, 5 en 6 resp. f 0.18, 0.17, f 0.16, 0.15, 0.14 en f 0.12y2.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1