PLAATSEUJK NIEUWS De kwestie der Ambtenarij Geboorte- Verloofd- Gndertrouw- Rouwkaarten Familiedrukwerken Dmkkerij DIJKHUIS Minder Brood, Melk en Kaas INDONESIE De Regeringsverklaring van gisteren FREERK VENEMA voor het Bijz. Gerechtshol Kamer Groningen. SOCIALE PROBLEMEN en aile andere levering direct. SAPPEMEER. Tel. 214. SAPPEMEER. Naar wij vernemen zal de 3e klasse van de ULO-school hedenmiddag een uitstapje maken naar de tentoonstelling „Bijen, Bloe- men, Honing" te Assen. De excursie staat onder leding van de heren W. Westerhof en J. A. Kampen. De Onderlinge Vereniging voor Ziekenhuisverpleging vergaderde j.l. Maandagavond in het Bontehuis, o.l. v. de heer J. D. Bruins. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de inkomsten in 1946 be- droegen f 1308.02, de uitgaven f 1228.42, zodat er een batig saldo bleef van f 79.60. Het aantal leden bedroeg 1932. Tôt leden van de kascommissie werden benoemd de heren J. Hopster, M. Kroon en I. A. van Royen. De periodiek aftredende heren L. Galdermans en J. Turkstra werden als bestuursleden herkozen. Tôt af- gevaardigden naar de algemene ver- gadering, welke in Groningen zal worden gehouden werden benoemd de heren J. R. Bosman en J. D. Bruins. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Het gebeurt herhaaldelijk, dat voertui- gen met paardentraetie, welke der- halve langzaam worden voortbewo- gen, midden op de rijweg rijden. Daar dit zeer gevaarlijk is voor het overige verlteer, worden de bestuur- ders erop attent gemaakt, dut zij van de rechter weghell't gtbruik moeten maken. De politie heett reeds enkele malen bestuurders gewaar- schuwd. In het vervolg zal proces- erbaal worden opgemaakt. HOOGEZAND. Ingaande 15 Sep- tember heeft de heer A. Reints, werkzaam op het belastingkantoor, alhier, de dienst met pensioen ver- laten. In een Maandagavond in het hôtel ,,Rowaan" gehouden vergade- ring werd besloten tôt de herop- richting van een afd. H.S. van het Instituut voor Arbeidersontwikke- ling. De heer A. Scherphuis van Gro ningen, Centraal Bestuurder van het Instituut, hield een inleiding over het werk van het Instituut voor het uitbreken van de oorlog in 1940 en zoals men het thans na de herop- richting in 1946 ziet. Het Instituut stelt zich op demo- cratisch-socialistisch standpunt, en alleen zij, die dit beginsel zijn toege- daan kunnen lid worden. Momenteel zijn er 60 afdelingen met plm. 10.000 leden in ons land. Reeds zijn er in ons land weer natuurvriendenhuizen en vacantie- huizen van het instituut en het is de bedoeling in de toekomst aan het natuurvrienden- en ontwikkelings- werk veel aandacht te besteden. Een programma voor de komende winter zal zo spoedig mogelijk worden op gemaakt. Het bestuur van de afd. bestaat uit de volgende heren: P. Broekema, voorz.; H. W. Nieborg, Sportterrein- straat 40, secr.; F. Kruize, penn.; J. Boiten en H. ten Hoeve. Een dier bestuursleden zal worden afgevaar- digd naar het in November te Am sterdam te houden congres van het Instituut. De verkoping van de dubbele behuizing met erf en tuin aan de Jachtwijkslaan 156-157, Foxham, Maandagavond gehouden in het café Smit, ten verzoeke van de heer H. Bezema, door notaris J. L. L. C. Hoogeboom te Hoogezand, had tôt resultaat, dat de behuizing niet werd gegund. Foxhol heeft feestgevierd. Za- terdag was het zgn. „schoolfeest" dat niet alleen door de schooljeugd, maar door geheel Foxhol gevierd werd. Er waren erebogen en versieringen aan- gebracht en optochten trokken door de straten. De kinderfeesten begonnen met een optocht, gevolgd door een pop- penkastvertoning. Daarna weer een optocht, nu gevolgd door prêt in de draaimolen en uitreiking van ge- schenken. Om half vijf had de sup- portersver. F.V.V. een gecostumeer- de voetbalwedstrijd georganiseerd en om zes uur vertrok een optocht naar Hoogezand, waarvan door de duisternis veel is verloren gegaan. De schooljeugd werd verschillende malen getracteerd. Enkele kermisggenoegens comple- teerden het feest. Voor Zondag stond er een hard- rijderij met hindernissen op het pro gramma, maar de regen was hier spelbreker. Na tôt half zes gewacht te hebben gaf men het op. Prijzen werden gewonnen door: Wagens: 1. Woningnood; 2. Matro- zenwagen. Boten: 1. Motorboot I; 2. „De Zeemeeuw". Fietsen: 1. W. Mes- sendorp; 2. Tweespan (2 kl. meis- jes); 3. A. Messendorp Pzn. Bogen: 1. Jantje Grasmeyer en Annie Tep- per; 2. Wya Velthuis en Tini Klun Bij het passeren van een bak- fiets slipte Zaterdagmiddag in de Verl. Kielsterstraat een traccor van de fa. B. te Kielwindeweer en sloeg over de kop. De bestuurder werd licht gewond. SLOCHTEREN. Door de Rijkspo- litie is aangehouden en in verzeker- de bewaring gesteld H. J. L., alhier, verdacht van aanranding. Verdachte heeft reeds een bekentenis afgelegd en is naar Groningen overgebracht. Op de vooràracîit ter benoe- ming van een onder wij zer es aan de o.l. school zijn door B. en W. van Slochteren geplaatst: 1. Mej. A. Kra- mer; 2. Mevr. J. L. W. BlankLan- jouw, beide van Groningen. Maandagavond vergaderde de commissie van de afd. Slochteren N.V. Bouwkas Noord Ned. Gemeen- ten. Na opening door de voorz. de heer J. Ridderbos, die vooral welkom heette de heer v. Assen, Hoofd dis- broek, waarna men nog enige tijd gezellig bij een bleef in het hôtel Griever. MUNTENDAM. Zondag hield de P.V. „De Zwaluw" een wedvlucht vanaf Nijmegen, 160 km. De uitslag was: 1. Gebr. Kram; 2, 8, 11 A. Ol- denburger; 3, 7, 9, 10 D. Bosscher; 4, 13 J. Tonkens; 5, 14, 16 H. Wolt- huis; 6, 15 H. Meijer; 12 A. Dodde- ma; 17, 18, 19 J. Feiken; 20 L. Meu- ken. MUNTENDAM. Ter completering van het verslag der gemeenteraads- vergadering, gehouden op Vrijdag- avond j.l. zij nog het volgende ver- meld: De commissie van advies inzake vordering van woonruimte is als volgt samengesteld: Tj. D. Veldman, R. Seip, H. Bakker, H. Wiechers en D. de Wit. Ingevolge de Wet Rechtsherstel Overheidspersoneel 1946 werd het verzoek ontvangen van de heer Derk Poil om herziening van zijn ontslag als gemeentesecretaris, ambtenaar trict Midden-Groningen, werden de'van de burgerlijke stand en agent -A A M ..1 i-r I A,4 ing'ekomen stukker» behandeld. Het hoofdpunt van de bespreking was de wijze waarop de spaarders zullen worden aangewezen, die in '48 kun nen bouwen. Na een uitvoerige dis- cussie werd besloten de eventuele bouwers door loting aan te wij zen. Door de afd. Slochteren zullen drie woningen kunnen worden gebouwd. arbeidsbemiddeling. Dit verzoek werd afgewezen, aangezien de heer RECHTSZAKEN. BIJZONDER GERECHTSHOF GRONINGEN. Op het Scholtenshuis was bekend geworden, dat bij een manufacturier, Pieter Venema uit Kielwindeweer, onderduikers verborgen waren, dat er pamfletten werden gedrukt en dat de onderduikers wel eens in politie- uniform door het dorp fietsten. De S.D. onder commando van Lehnhof deed er een inval, en drie onderdui kers en Pieter Venema werden ge- pakt en ter plaatse gefusileerd. Deze zaak was voor het Bijz. Ge- rechtshof, kamer Groningen. Be- klaagde was een ietwat zonderlinge bejaarde man, die eens een der lei- ders van de N.S.B. in Kiewlindeweer is geweest, het is de landbouwer Freerk Venema. Enigé dagen voor de voltrekking van het drama werd de vader van twee der onderduikers, H. v,; Alte- ren, gearresteerd. Hij wilde niet zeg- gen waar zijn zoons zich bevonden, Poil werd ontslagen overeenkom- waarop hij in het Scohltenshuis werd stig zijn eigen verzoek, in verband met zijn afkeuring voor de dienst. Zodat het ontslag in feite op een buiten de bezetting gelegen grond is verleend. Bij de rondvraag bleek uit vragen mishandeld en diverse spuitjes kreeg. Hij kan niet met zekerheid zeggen, niets te hebben gezegd. Een dag na het zware verhoor gin g de S.D. naar Kielwindeweer. Gistermiddag om 1 uur heeft de minister-president, Z.Ex. Dr. Beel, in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd over het regeringsbeleid in Indonesië. Doel der politionele actie. Nederlanders, en de geruststellende Na zijn spijt te hebben uitgespro-] verklaringen ken over de vertraging welke is ont- neur^ Gen. staan in het afleggen van deze ver klaring kwam Dr. Beel tôt de politio nele actie. Hij wees er op, dat dit middel, gelijk ieder middel zijn be- grenzing moest vinden in zijn doel.', ls- Dit doel was een einde te maken aan de onhoudbare toestand binnen de toenmalige demarcatielijnen, wel ke het gevolg was van het niet-na- komen van verplichtingen, welke de Indonesische regering bij de over- eenkomst van 14 October 1946 vrij- willig was aangegaan. Dit doel recht- vaardigde slechts een po.litionele ac tie, die zowel wat duur als omvang foetrof, beperkt moest blijven, en mocht nergens anders toe dienen, dan het onhoudbare van de toestand op te heffen. De minister geeft dan door het noemen van feiten en data de be- perktheid van de politionele actie aan. Van gevechten is geen sprake geweest, de Indonesiërs hadden zich meestal reeds teruggetrokken voor van de Luit. Gouver- De schendingen van het bevel ,,staakt het vuren" gaan van Indonesische zijde echter door, -en ook het aanblazen van de hartstoch- ten fegen ailes wat niet republikeins Verdachte ontkent de slachtoffers er van een gevechtshandeling sprake opzettelijk te hebben verraden. Hij jwas- heeft de commandant van de land- De Indonesische kwestie o awacht te Groningen gesproken over: in de Veiligheidsraad. den. De uitloting van de eerste drie nieuwe industrieën in een vergevor-^ het feit van de onbekende politieman, inmiddels was de Indonesische Mocht het aantal spaarders zich vôôrvan de heer Bos, dat de aanleg van 1 December nog uitbreiden dan zal een riolering en het scheppen v^n een tweede verloting worden gehou- mogelij kheden tôt de stichting vanj woningen zal plaats vinden op 1 Oc tober a.s. in tegenwoordigheid van de spaarders, in hôtel „Het Hoge- huis". Nadat de heer v. Assen de mo gelij kheden had besproken om meer- dere spaarders voor de Bouwkas te' Pen> derd stadium verkeren. De groentehandelaar P. over- reed een hond. Toen de jeugdige baas van het dier dit wilde opra- beet het hem zodanig in de wmnen, hetgeen in het belang van] hand, dat geneeskundige hulp moest aile spaarders is, sloot de voorz. deze worden ingeroepen. geanimeerde vergadering. Maandagavond werd in Con- certzaal Degenhart door het „Bra- bants Volkstoneel" onder leiding van P. Vink en G. Auerbach met veel succès opgevoerd het uit het duits vertaalde blijspel ,,De Kribbebijter". Dit werkelijk goed gezelschap had, voor de wijze waarop het stuk voor het voetlicht werd gebracht, een vollere zaal verdiend. Namen van spelers te noemen is overbodig daar de spelers stuk voor stuk hun roi uitnemend vertolkten. Misschien dat de heer Degenhart nog eens een ge- legenheid zal vinden dit gezelschap naar hier te laten komen b.v. door middel van een abonnementsvoor- stelling. SCHILDWOLDE. Bij de Rijkspost- spaarpank zijn over de maand Aug. ingelegd en terugbetaald in de vol gende plaatsen: Schildwolde, mgel. f 110.—, terugbet. f 6550.58; Sidde- buren, ingel. f 1614.terugbet. f 1480.Slochteren, ingel. f 158.50, terugbet. f 3325.70. Door de Rijkspolitie werd pro- cesverbaal opgemaakt tegen W. L. L. wegens het venten met brood voor des morgens 10 uur. Doordat de chauffeur B. van Wagenborgen door een tegenligger verblind werd botste hij met zijn luxe auto tegen een paal tegenover slager Heijs alhier. 4 van dé 5 in- zittenden werden door glasscherven van de tussenruit gewond. Dr. Jen- sema van Hélium verleende de eer ste hulp. Doordat de auto een kalme gang had liep het ongeval betrekke- lijk goed af. SIDDEBUREN. In verband met ontstane moeilijkheden betreffende de wijkverdeling der melkventcrs, al hier, werd door de gezamelijke inelk- venters een vergadering gehouden. Na een langdurige discussie kwam men tôt overeenstemming en bleef de wijkverdeling gehandhaafd. In het bestuur werd nog opgenomen de heer Fledderman. NOORDBROEK. De tocht voor ouden-van-dagen, georganiseerd door het afd.-bestuur van de Bond v. Staatspens. behoort weer tôt het ver- leden. Er waren 3 Rolandbussen rrbdig om allen te vervoeren. De focht ging eerst naar Paterswolde, vervolgens naar Groningen, waar de tentoonstelling ,,Herfstpracht 1947" werd bezocht, en daarna naar het vliefflreld Eelde. Omstreeks 7 uur haalae het Harmoniecorps de feest- gangers af aan de grens van Zuid- Na het passeren van een schip viel het dek van de brug te Tus- senklappen naar beneden. De brug, die electrisch bediend wordt, wilde fciet meer naar boven. Tengevolge hiervan is de scheepvaart tussen Zuidbroek en Veendam gestremd. Het zoontje van de heer D. trapte in glas. Hij moest zich onder medische behandeling' stellen. VEENDAM. Door de Algem. Evang. Gemeente wordt op 29 en 30 Sept, en 1 Oct. een bazar gehou den in de voorm. Isr. Kerk, Boven- Oosterdiep. EEN NIEUWE POSTZEGEL. De serie frankeerzegels van 1, 2 en 4 cent, ontworpen door de heer J. van Krimpen, is uitgebreid met een zegel van 2 Mi cent, die van kleur; disch-doof oranje is. Daar behoefte bleek te be- staan aan een zegel van 2 Va cent voor bij-frankering, is men tôt het|nema vervaardigen van deze zegel overge- gaan. ROOSENDifAL KRIJGT EEN PHILIPSFABRIEK. Dezer dagen werd te Roosendaal aan de Bredaseweg de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw s van een grote fabriek, bestemd voor de N.V. Philips' Gloeilampenfabrie- ken. Het is de bedoeling, dat hier gloeilampen voor de export worden gefabriceerd. Men hoopt dat de eerste gebouwen reeds begin 1948 onder de kap zijn. CHRYSLERS ZULLEN IN ZWIT- SERLAND WORDEN GEBOUWD. De Amerikaanse automobielfabriek Chrysler" laat een fabriek bouwen in het Zwitserse kanton Aarau. DE K.L.M. EN HET ENGELSE REIZIGERSVERVOER. De Britse luchtvaartmaatschappij- en ondervinden een ongunstige te- rugslag van de bepalingen uitgevaar- digd door de Engelse regering, waar bij het touristenverkeer naar het buitenland wordt beperkt. De terugslag voor de K.L.M. is echter minder ongunstig, daar onze luchtvaartmij. niet zozeer georiën teerd is op het vervoer van vacantie- gangers naar toeristencentra, doch op het vervoer van zakenlieden. En dit vervoer blijft natuurlijk ongewij- zigd. Wel zullen in verband met het winterseizoen enkele diensten wor den beperkt. die zich in Kielwindeweer vertoonde en heeft gesproken over het feit, dat personen in Duitse uniformen, die geen Duitsers waren zijn huis waren binnengedrongen, toen hij afwezig was. De commandant stuurde Valk »(die inmiddels 12 jaar kreeg) naar Kiel om de activiteit van de land- wacht daar te onderzoeken. Deze bracht rapport uit over de pseudo- politieagent en de illégale activiteit bij P. Venema. Een knecht van verdachte, Zaai- man, zelf eveneens ex-N.S.B.'er, ver- telde dat hij wel eens met verdachte over de vreemde politieman had ge sproken. Toen deze gefusileerd was zou verd. gezegd hebben, nu zal ik ook wel gauw de kogel krijgen. Bo- vendien heeft hij Zaaiman na de be- vrijding verzocht zijn verklaring te gen verd. in te trekken, later zou hij daarvoor beloond worden. Verder komt aan het licht dat verd. pogingen in het werk gesteld heeft om jongemannen naar Duitsland te krijgen, o.a. de zoons van de buur- man v. d. A. Deze v. d. A. beweerde dat verd. zich wel doof voordoet, maar dat hij alleen maar ,,Oost-In- is. De eis. De adv. Fiscaal achtte Freerk Ve- niet alleen schuldig aan de dood van 4 Nederlanders, maar ook aan andere vormen van hulpverle- ning aan de vijand. Hij eist 8 jaar R. W.I. met levenslange ontz. uit de kiesrechten. De advocaat acht het bewijs van verd. schuld niet geleverd. Hij vraagt rechtsvervolging subs. een onderzoek naar de betrouwbaar- heid der getuigen. TRIBUNAAL VEENDAM. Vrijdag a.s. zullen zich o.m. te verantwoorden hebben: Roelof Klinkhamer (ged.), 59 jaar, Kielwin deweer; Abel Vrieze, 41 jaar, Kalk- wijk; Marcus de Haan, 34 jaar, Hoo gezand; Roelf de Haan (ged.) 33 jaar, Hoogezand. TRIBUNAAL GRONINGEN. Dinsdag stond terecht: H. Jager, Schildwolde. VOORWAARDELIJK BUITEN VERVOLGING GESTELD: Door de procureur-generaal zijn voorwaardelijk buiten vervolging ge steld, tegen betaling van de vermelde boete: J. de Witt, Hoogezand f 2500; H. Mellens, Hoogezand f 5000; K. Bouma, Slochteren f 1000 en S. Bot- tema, Kolham f 100. INGEZONDEN MEDEDELING. WILLY VERVOORT BIJ FABER. In de schouwburgzaal van hôtel Faber brengt het ensemble van Wil- ly Vervoort Zaterdagavond een pro gramma van beschaafd amusement onder de titel: ,,Cheerio, Holland!" Het is een serie a.h.w. cabaretnum- mers en schetsen, plezant en onder- houdend, die overal het gewenste succès mochten boeken. Er zijn mensen die zich de tegen- woordig noodzakelijke ambtenarij voorstellen als een zwerm parasieten welke zich willekeurig aan de ge- meenschap hebben vastgezogen. Ze i hebben het dan over vroeger, toen cler' V'®rsierdfe0 ïm]pT°S"i ieder n°g ijverig werkte en allen ctraot Qfi on Qft- 9 7\/l Aa/oH T\.Tio_ i t i straat 96 en 98; 2. Mevr. Wed. Nie boer. Erebogen: 1. Boog 3; 2. boog 5 en 3. boog 1 (Smitslaan). Wegens bedanken van de heer H. E. Verver als secr.-boekhouder van de Waterschap ,,De Ver. Water- schappen Kleinemeer en B. W." is met ingang van 1 Oct. als zodanig benoemd de heer J. W. Bruinvoort, Nutsstraat 9, Hoogezand. Naar wij vernemen zullen op de Espéranto tentoonstelling, dit week- einde georganiseerd in het hôtel Groeneveld door de Esperantistenver- eniging H.S. worden geëxposeerd brieven, kaarten, folders, reisgidsen, enz. uit aile delen der wereld. Inlich- tingen omtrent het Espéranto wor den op de tentoonstelling verstrekt. In de Baptistenkerk te Foxhol werd een anti-kermisbijeenkomst ge houden. Voordracht, soiozang alsme- de een uitvoering door de reciteer- vereniging „Excelsior" vulden het programma. De leiding berustte bij de heer Veenstra. Door de politie is aangehouden R. P., los arbeider te Groningen, we gens diefstal van een herenrijwiel. Hij is ter beschikking van de justi- tie gesteld. Tegen de woonwagenbewoner P. L. is procès-verbaal opgemaakt wegens het herhaaldelijk onbeheerd laten lopen van paarden. heel tevreden leefden Dit moet trouwens al lang gele- den zijn, maar ter zake. De ambtenarij is een uit de voor- oorlogse omstandigheden gegroeide noodzaak. De crisis, de tijd welke zich kenmerkte door een overvloed van producten en een schaarsw aan bestaansmogclij kheden, toen de han- rielsdrijvende middenstand nog wan- hopige pogingen deed om zich te kunnen handhaven en de wmseliers elkaar dood concurreerden; toen de kleine baasjes en de arbeiders elkaar angstig aanzagen en van zorg voor de dag van morgen niet konden sla penToen zuchtte iedereen, dat het zô niet langer kon en ailes wel moest vast lopen Toen schreeuw- de en smeekte iedereen om middelen. ter bestrijding van de ellende. Let wel: ter bestrijding Evenals men het zinken van een schip tijdelijk door pompen tracht te bestrijden, riep men nu om pompers om de zin- kende maatschappij drijvende te houden. Niemand scheen er aan te denken dat er toch ergens een lek moest zittenVooral de pom pers niet want die verdienden er flink aan. Men bestreed de „onge- breidelde" concurrentie, stelde het ene veilig en regelde het andere. Men denatureerde, beperkte, vernie tigde, ailes ter bestrijding van de on nodig, administfateurs, adviseurs, in structeurs, onder-, boven- en chef- controleurs enz. enz. Toen kwam de oorlog die het zinkende schip zo lang op het droge zette. De pompers kregen tijdelijk andere dingen te regelen. Thans drijven we weer op ons eigen vaartuig en de pompers doen weer hun werk, maar nu scheldt men op deze mensen. Wat wil men dan toch. Het oude wrak laten zin ken en een nieuw schip aanschaffen? Nee, ook niet. Al zou ook een won- der het aanbieden, dan nôg niet Gestel voor aardigheid eens dat er inderdaad zo'n wonder gebeurde. Dat er letterlijk ailes wat we nodig hebben, zo maar uit de lucht kwam vallen, auto's, fietsen, winter j assen, zomerjurken, brood en gebraden kippenDan zou elke grondbe- zitter zeggen: ailes wat op mijn grond valt is van mijWat op rijksgrondgebied viel was natuurlijk van de staat, en wat op de gemeen- teterreinen viel, ja daarvan zou mis schien een gedeelte onder de armen verdeeld worden. Ma'ar de eigenaar van het kleinste tuintje zou nog om een politieagent vragen om toch vooral zijn bezit te beschermen Hadden we, zonder wonder, voor de oorlog eigenlijk niet reeds zo'n tijd? Ze smeten je met ailes om de oren, maar iedereen pompte er tegen dat toch in Godsnaam het „mijn en dijn" er niet onder begraven zou worden Nou, daar behoeft men voorlopig geen zorg voor te hebben, de grote- man niet, maar ook de kleine niet die zich evenmin raad zou weten als zijn klein beetje bezit niet meer als mene nutte. We staan nu eenmaal voor de keus, dat een leger van amb- tenaren de maatschappelijke geschie- denis zal moeten forceren, naar de principe's van overleefde voorwaar- den, of dat begrepen zal worden dat we ons ernstig hebben te bezinnen waarom de rijke gave van natuur en techniek, geen zegen, doch tel- kens.tot een vloek geworden is. Schelden op de ambtenarij, een groep mensen wiens noodzakelijke arbeid berust op de zelfde maat schappelijke principe's als van al de anderen, is een onnutte bezigheid, en geen dienst welke men bewijst aan de bouw ener betere maatschappij integendeel, zij is een bijdrage aan de haat en tegenstellingen die de wereld toch al zo diep hebben doen zinken. was kwestie aanhangig gemaakt in de Veiligheidsraad. Hoewel de Neder- landse vertegenwoordiger betoogde dat van oorlog geen sprake was, maar dat Nederland aan anarchie, chaos en rechtelôosheid een einde wenste te maken, het recht van de Veiligheidsraad om deze kwestie in behandeling te nemen ontkende, en intussen een aanbod van „Goede diensten" van de de V.S. had aanvaard, nam de Veiligheids raad een resolutie aan waarbij op Nederl. en op de Republiek een be- roep werd gedaan de vijandelij khe den te staken. Dit beroep kwam op ,een moment dat het door Nederl. beoogde doel bijna was bereikt. In de nacht van 4 op 5 Aug. werd het gevraagde bevel ,,staakt het vuren" gegeven. Enkele opmerkingen over de behandeling in de Veiligheidsraad. Omtrent de behandeling in de Vei ligheidsraad merkte Dr. Beel op, dat de kwestie der bevoegdheid om deze zaak te behandelen door leden van de Veiligheidsraad veelal buiten be- schouwing is gelaten. -Verder liet men buiten beschouwing, dat Nederl. verantwoordelijk is voor de handha- ving van orde en veiligheid in de Indische Archipel, en dat de Repu bliek geen souvereine staat is. Nederland gaat uit van het stand punt dat ons land verantwoordelijk is voor de veiligheid van Indonesië, en had derhalve zijn weg kunnen gaan zonder rekening te houden met wat men zou besluiten in de Veilig heidsraad, de regering 'heeft echter gemeend zich te moeten richten naar de besluiten van de raad, en heeft haar vertegenwoordiger opdracht ge geven mede te delen dat Nederland zal medewerken aan de totstandko- ming van een commissie van drie. Bovendien stelde Nederland de con- suls-generaal in staat eigen waarne- mingen te doen, en heeft hun daarbij aile medewerking verleend. Inmiddels hebben Nederland en de Republiek resp. België en Australië aangewezen als lid van de commissie van drie, en deze landen hebben als derde de V.S. gekozen. Verslechtering. De toestand in Indonesië ontwik- kelde zich ongunstig. Aanvankelijk konden onze troepen zonder moei lijkheden hun opdrachten uitvoeren, doch deze gunstige ontwikkeling wordt thans door de Republiek door- kruist met ophitsende propaganda en terreur. Dr. Beel releveerde de staaltj es van terreur in het bij zon der tegen Chinezen bedreven, en de door de Indonesiërs toegepaste poli- tiek der verschroeide aarde, die min der ernstige uitwerking heeft gehad door het snelle optreden der Neder- landse militairen. Toch zijn vele no- deloze vernielingen aangericht. Door terreur en propaganda brachten de republikeinse leiders hen, die tôt samenwerking bereid waren in onze- kerheid. Drie dagen na het bevel „staakt het vuren" maakte de repu blikeinse voorlichting bekend dat de gevechten zouden voortduren zolang Al dan geen voortzetting der politionele actie? Toen de ondermijnende politiek van de Republiek het opbouwend werk in de bevrijde gebieden on- doenlijk scheen te maken groeide de mogelij kheid van een verder opruk- ken van onze troepen, maar tegelij- kertijd was men er zich van bewust, dat dit een ongunstige stemming in- de Veiligheidsraad zou kunnen ver- oorzaken. Thans begint de spanning enigszins te verminderen, -nu de in- vloed der republikeinse propaganda op de bevolking der bevrijde gebie den minder wordt. Indien zonder voortzetting der actie het doel kan worden bereikt, moeten aile andere middelen, die ertoe kunnen leiden, worden aangegrepen. De Luit. Gouverneur Gen. heeft tijdens zijn bezoek aan Amerika de lijnen van het te voeren beleid uit- gestippeld. Het doel is drieledig: le beëindi- ging van de onhoudbare toestand; 2e. het scheppen van betere voor- waarden tôt het uitvoeren van het staatkundig hervormingsplan neerge- legd in de overeenkomst van Ling- gadjati; 3e de republiek niet te ver- nietigen, doch de mogelij kheid voor haar te openen om in het federatieve verband naast de andere delen van Indonesië haar plaats in te nemen. De regering, aldus Dr. Beel, ziet de rapporten van de consuls en het re sultaat van de onderzoekingen van de commissie van drie met vertrou- wen tegemoet. Zij zal zoveel moge lijk medewerking ver^enen, gedre- ven door een streven om middels ,^Goede diensten" tôt een reële op- lossing te gerakeri. De huidige toestand kan niet voortduren. Het bevel ,,staakt het vuren" moet ook door de republiek worden toegepast. De regering spreekt de wens uit dat de arbeid van de commissie van drie binnen zeer korte tijd tôt resultaten zal lei den. CHINESE BURGERLUCHTVAAKX STAAKT DIENSTEN. De directeur van de Chinese Lucht- vaart Mij. heeft medegedeelt, dat deze mij. wegens gebrek aan benzine binnen enkele dagen haar diensten zal moeten staken. GRONINGER GRAANBEURS. Dinsdag 23 Sept. 1947. Rode Tarwe f 19.90—f 21.10; Tar- Nederl. troepen onder de Indonesiërs we (wit) f 19.40f 21.25; inl. Rogge waren, en er werd opgezet tôt moord f 19.70f 21.10; Zomergerst f 19.20 op aile Nederlanders. Dagelijks had-]f 20.10; Witte Haver f 17.70 den ontvoeringen plaats, dagelijks f 18.40; Zwarte Haver f 17.50f 17.95 deden ongeregelde benden aanvallen Groene Erwten f 22.25f 28.75; op onze eenheden. Sinds het bevel. jPaardebonen f 23.25—f 27; Waalse „Staakt het vuren" hebben de Indo- Bonen f 35.25—f 47.75; Karweizaad nesiërs reeds 1400 aanvallen op onze] f 62.40f 78.40; Gele Mosterdzaad troepen gedaan. Dit heeft echter f 35.30—f 68.30; Kanariezaad f 25.30 geen invloed op dg houding van de Veiligheidsraad uitgëoefend. De verslechtering zette zich echter niet door, en thans ziet men weer een kentering, thans ten goede. Daaraan hebben medegewerkt het j feit, dat thans blijkt dat Indonesië geen wezenlijk succès had in de Vei- I ligheidsraad, het standhouden der dergang welke steeds meer naderde. een heilig huisje beschermd zou Natuurlijk waren hier mensen voor worden, doch aangewend ten alge- Maandagavond heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed- selvoorziening, Z. Ex. Mansholt, voor de radio een rede gehouden over de voedselvoorziening in ons land. Sprekende over het wereldtekort aan granen, wees de minister er op, dat ons dicht bevolkt land niet in eigen behoeften kan voorzien. Het graan heeft bovendien nog geleden door de strenge winter en de droogte. Op het op peil blijven van de importen kan niet gerekend worden. In verband met de ong unstige wereldvoedselsituatie zullen enkele rantsoenen verminderd moeten worden. Met ingang van de volgende bonnenlijst, dat is 28 September, zal het broodrantsoen voor personen boven 5 jaar met 200 gram per week worden verminderd, terwijl 5 aardappelmeel in het brood verwerkt zal worden. Verder worden per 28 September de melkrantsoenen verlaagd en wel voor kinderen van 0 tôt 4 jaar van 12 op 10 liter per twee we- ken, voor kinderen van 514 jaar van 7 op 6 '/2 liter per twee we- ken, voor personen van 1520 jaar van 7 tôt 6 liter per 2 weken en voor personen van 21 jaar en ouder van 4 op 3% liter per 2 we ken. In verband met het tijdelijk h ogere vleesrantsoen wordt het kaas- rantsoen gehalveerd. De extra toeslag voor personen van 1520 jaar bljjft gehandhaafd. Zodra de extra vleesbonnen vervallen wor den de kaasrantsoenen herzien. f 47.30; Blauw Maanzaad f 75.50 f 101.50; Bigot Gerst f 19.20—f 20.00. Een enkel partijtje niet te velde gekeurde whîtergerst werd betaald met f 21.35. VEILINGSBERICHT H.-S. Maandag 22 Sept. 1947. Platglaskomkommers 1 f 10; idem 2 f 7; witte komkommers 1 f 15 f 16; idem 2 f 12f 14; Bloemkool 1 A f 54f 65; idem 1 f 38f 53; idem 2 f 13f 34; Meloenen f 10 f 24. Per 100 stuks. Tomaten A f 21.60f 23.10; idem B f 22.80—f 24.50; idem C f 16.20— f 18.20; Pronkbonen f 28f 36; Stamslabonen f 57f 73; Kroten f 3—f 7.20; Peen f 14.80—17.90; Druiven f 86f 95; rode kool f 5.40 f 8.10; witte kool f 5.10; Prei f 18 f 21; Andijvie f 15f 24; Augur- ken A f 73; idem B f 38f 40. Per 100 K.G. Kropsla 1 f 13.90—15.10; idem 2 f 11.70. Per 100 krop. KWEKERSBELANGEN. O. B. Kwekers of kwekersknechten die in aanmerking wensen te komen voor een oliepak (jas en broek) kun nen zich deze week opgeven. De prijs ad. f 4.95 dient bij bestelling te wor den betaald. Sappemeer, 23 Sept. 1947.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2