Stxattâ RAADSVERGADERING Critiek op het beleid der Australisnhe Regering Filmfestival 1947 in de Noordelijke Piovincien. Vervolg plaatselîjk nieuws tgeeftde Radio? Wat geeft de Radio? VAN DE „De Geboorte van Jan Kl I r a m m a van de R.Q.N. Friese b< oordeler te laag vullingsr ZONDEN. Fî Programma van de R.O.N. INDONESIË Nog meer Vlees extra KOOPMANS KINDERMEEL INGEZONDEN. Rechtszalcen Predikbeurten Burgelijke stand laassen is niet geboren, hij is gen; dit is een b opdat hij als hoofdfiguur kan wone vorm, ma in de poppenkast. Geboren îij eigenlijk pas als hij na 30 men en wachten zijn kans ziet ippen en het leven in te gaan. aassen, die als volwassen mens 4d komt ziet de dwaasheden maatschappij. Eerst gaat hij et leven als straatzanger als kantoorbediende. Voor rdt uitgebeeld de „bewaar- ■er" die op vele grootsteed- :>ren heerst. Dan raakt hij op een paar mooie benen. deze benen in de gang ont- iralt het hoofd hem tegen, och geeft hij het een zoen, aald wordt met een oorvijg. [an maakt ze haar excuus en zijne. Later trouwen ze. kere dag verlaat Jan Klaas- kantoor en trekt de wereld trekt rond, ontmoet zijn pa in kantoor, die hem dronken ;n hem voor militair laat te- Het soldatenleven wordt dan ns uitgebeeld, de komische 'ontuurtjes, en ook de oor- i slotte deserteert Klaassen. volgt een liefdesavontuurtje aassen als soldaat, zoals de J. J. Klant dat vertelt: zaam slenterden wij langs ùnkels en café's met uit- den het stadje in. Wij maak- kke geluiden, vroegen oude hoe laat het was, zonder :hen te kunnen inhouden, en lienstmeisjes na, die zich met in de hand naar huis spoed- gens zag ik een blond meisje net een donker mantelpakje ik vond haar zo aardig, dat ;heid nam van mijn makkers ir volgde. Midden op een ein haalde ik haar in, gaf inverwacht een klap tegen hterwerk en nog vôôr ik iets had, gaf ze mij een arm. we naar het park gaan", zei zij bracht me naar de rand stadje, waar op de geslechte een park was aangelegd, dat grote boog de kleinfe huisjes, )de daken en een paar grote in het midden, omvatte. was intussen donker gewor- aar het meisje wist goed de j liet mij over een laag hek- pen en wilde zich met mij in ls neerleggen. „Zijn je ogen vroeg ik, ,,ik kan de kleur liet goed zien in donker". Zij rdde niet, maar van verschil- tanten hoorde ik vloeken en kte nu, dat er overal in het ildaten met meisjes lagen..." dit kostelijke tafereeltje, dat taliteit van een deel der hui- nge meisjes tekent, bevat het île delen. Wij denken b.v. aan ns kantoortijd. De hier aan- 1 geest, de moeilijkheden, die ervindt wanneer hij de direc- vil spreken, zijn kenschetsend /ele grote kantoren in onze Wij denken ook aan de uit- van de moderne oorlog. bij elkaar kunnen wij zeg- ,'oensdag 24 September: >e Stem van het Noorden. ,.O.N.-sextet o.l.v. L. Drenth. [ilversum II. ,.O.N.-sextet o.l.v. L. Drenth. andbouwkwartier. Ir. J. de eus, Rijkslandbouwconsulent te "rachten, spreekt over ,,De awvoederpositie in de stalperi- de". luiting. londerdag 25 September: •e Stem van het Noorden. ioncert in de Doopsgezinde kerk Winschoten door het Win îhoter Ma-drigaal koor o.l.v. Dr. Brommer. andbouwactualiteiten. ron. kwartier. ,,Lutje Oabels ■ste raise". E. van Dijk leest oor uit eigen werk. luiting. 'rijdag 26 September: >e Stem van het Noorden. lierin spreekt o.a. Mej. M. T. îoekel namens de Bond van 'lattelandsvrouwen. ,ouis Somer, viool en Louis v. laanen, cello. O.a. Sonate van lodâly. lilversum II. jiterair kwartier. Fokke Sierks- na: ,,Twee uitersten: de dich- ers Keuls en Lohmann". Jluiting. .aterdag 27 September: Je Stem van het Noorden. lilversum II. Jrs. Fop: I. Brouwer houdt een 'raaggesprek met de heer G. îosch, conservator van het Na- uur-Historisch Muséum te Leeu- varden. vfoordelijk weekoverzicht. Sluiting. dig en ad rem. De uitgave is Bezige Bij" te van het boekje ANKE SERVAÏ SCHRIJFSTER, Anke Servaej van de schrijfste hoffWijdom. Tilburg geboren en ging vervolg werken in een vendien verwie apothekers assi ze in het huwe Rein Valkhoff. eehtpaar zich t 1945 werd Ar tôt lid van de kunde. Begin Al Langzamerham toestand en op Na eerst enk hebben geschrev eerste werk 1 licht, een bun ,,Bezoekuur". E haar eerste waarin haar pleegster zijn 1 werd gevolgd d noemen slechts dertoevlucht", ,,Moeder Liesbe' schenen werk in Januari het novelle ,,Koos" in de handel za Verschillende in vreemde taie nog enige ver ding zijn. De Bond Y ken in Frieslai wone vergadep king van de i ring van aanvt Betreffende volgende resol „De Bond vi ken in Friesl melkprijs voor stelling tôt de kosten van he oplopende pr thans volstreki de instandhoui zodat de expl liezen gepaari veehouders i( den verkeren; grote nadruk bij de mirristd serij en voed jiorte ter mijn i len instellen r de nood in he! daarna met over het gehei- prijs vast te s tie van het bi boekjaar weet veehouder dit die, met inaclt dat door hem f ten (wat deaf wijls reeds vaj* af) steeds ha Bond voor Staatspensionnering kt ons het volgende rijmpje op îen: 1 OCTOBER 1947 DE VLAGGEN UIT! dag, de dag der dagen, a arm is van de baan, nig huisje, vol van zorgen, zon nu opgegaan. jaren werd gestreden n verzorgde oude dag. deaal nog niet gekomen, erken door met blijden lach. worst'ling van de tijden bond blijft steeds paraat, steund door vele vrienden mt in Neerland 't goede zaad. en hulde aan de mannen >nvermoeid voor 't schone doel en, en deez' parel haalden ;r tijden modderpoel. :er Drees, ge blijft steeds leven, wanneer ge niet meer zijt, gij voor zovele oudjes verlicht de levensstrijd. ober, dag der dagen, feestzang klinke luid, roep tôt aile leden: tober de vlaggen uit! H. E. B. een goede ver beloning, die onze volksge| voor hun bijd van onze natj Wat betreft vullingsmelk het standpunt: ,,Dat de hc thans als a a worden gelev dientengevolg blijft voor d en kaas, dat c produeten op de komende i lijk zal zijn, melkleveringa duceerd; Dat de d{ aanvullingsme onregelmatig afbestellingen korte termijn; door STI 39). „Zo! Er zich op het Morton sto: „Dames er tublieft kalm volgende m<J rassen zal. denavond te |r neden in de Een ogenb loos. Tôt waagt die ogen te komj „Hij verz met u", antj chend. Woodley k ander. „Laat u men", zei M' „Goed, br vestigde Woi De detecti ga naar ben „Wat? L Frank verwi ,,Zeker, Si mij twee uu Ik heb zeldi leren kenni zo terug". i „Mr. - Morl voor u dit ner. ,,Ik was tjve zou m speler moet „Zo, zo, teur gewees ,,0, u ver een zeer sle bij gel SAPPEMEER. Aan de 73-jarige Harm Kalk, die meer dan 60 jaar werkzaam is geweest bij de Schuier- houten en timmerfabriek J. H. Jager Zn. is Donderdag door burgemees- ter A. W. Stronkhorst de eft médail lé van de orde van Oranje Nassau in brons uitgereikt. -Na een korte rondgang door het bedrijf gemaakt te hebben begaven burgemeester en gemeente-secretaris zich naar een gedeelte van de fa- briek, waar ook het personeel zich verenigd had. Burgemeester Stronkhorst memo- reerde dat zij, die het meest in het oog vallen steeds het meest geëerd worden. Toch zijn er ook personen, die minder in het oog vallen en die een belangrijk aandeel hebben in het economisch leven. Om hen te eren dienen de onderscheidingen. De heer Kalk heeft ruim 63 jaar zijn beste krachten gegeven aan de fabriek. In oorlogstijd vierde hij zijn 60-jarig jubileum. Na een onderhoud met de heer Jager heeft de burgemeester zich via de Commissaris der Koningin tôt H.M. gewend, teneinde de heer Kalk te kunnen eren. De heer Stronkhorst stelde de jubilaris ten voorbeeld aan vele jeugdige nietsnutten. Thans heeft het H.M. de Koningin behaagt de ere-medaille van de orde var> Oranje Nassau uit te reiken aan de heer Kalk. De burgemeester spelde hem deze médaillé op de borst. De heer Jager dankte H.M. de Ko ningin voor de toekenning der onder- scheiding en de burgemeester voor zijn verleende bemiddeling. Hij her- innerde aan de intieme viering van het 60-jarig jubileum van de heer Kalk in bezettingstijd, toen hem stof- felijke blijken van waardering wa- ren overhandigd, en bood hem thans een bloemenmand aan. Nog geruime tijd bleef men gezel- lig bij een. In het café Dijkhuis had Donder- dagavond de algemene ledenverga- dering plaats van de Onderlinge Be- grafenisvereniging ,,Sappemeer". Daar de voorzitter, de heer T. Al- bronda verhinderd was, berustte de leiding bij de heer J. D. Bruins. Uit het jaarverslag uitgebracht door de secretaris, de heer J. de Wit, bleek, dat de vereniging op 1 Januari 1946 1219 leden had. In de loop van het jaar nam dit aantal met 102 toe en bedroeg op 1 Januari 1947 1321. Het aantal begrafenissen in 1946 be droeg 63, waarvan 35 van leden. Het financiële verslag werd uitge bracht door de penninghieester, de heer L. A. van Hage. De inkomsten bedroegen f 27.339.38, de uitgaven f 25.228.64. Het batig saldo ad f 2110.74 werd aan de reserve toege- voegd, welke daarmede is gebraéht op f 39.267.33. Wijzigingen in statuten en règle ment werden met algemene stem- men aangenomen. De aftredende be- stuurslederi, de heren T. Albronda, A. Kiewiet en J. D. Bruins werden herkozen. Alhier is een geval van para- typhus geconstateérd. Het betreft hier één enkel geval,-, er is derhalve geen enkele reden toi: ongerustheid. Een GADO-bus komende uit Winschoten botste tegen een plotse- ling remmende vrachtauto. De bus werd beschadigd. HOOGEZAND-SAPPEMEER. Bin- nenkort beginnen in deze gemeenten de cursussen E.H.B.O., georganiseerd door het Nederlandse Rode Kruis. In Hoogezand wordt de cursus gegeven in het Groene Kruis-gebouw onder leiding van Dr. Cazemir. De cursus welke te Sappemeer in het ,,Park- hotel" wordt gegeven, staat onder leiding van Dr. Gischler. HOOGEZAND. Aan de cartonfa- briek van de N.V. Beukema en Co, die gedurende 5 weken op rion-actief is geweest, worden de werkzaamhe- den op Maandag 6 October hervat. R. uit Groningen was te Hoo gezand aan de boemel gegaan. Een beetje boven theewater arriveerde hij bij familie op de Borgweg. Hier dronk hij zo veel geestrijk vocht, dat hij niet anders meer kon dan zijn roes uitslapen. De volgende ochtend miste hij echter een belangrijke som geld uit zijn portefeuille. In verband daarmede is aange- houden zijn nicht, Mej. T. R. van de Borgweg. Een deel van het geld werd op haar gevonden. FOXHOL. De eigenaar van het rij- wiel merk „Correct", dat in de nacht van 20 op 21 September werd ont- vreemd, wordt verzocht zich bij de politie te Hoogezand aan te melden. SCHILDWOLDE. Tegen J. D. S., alhier, is door de Rijkspolitie pro- ces-verbaal opgemaakt wegens ver- richte werkzaamheden in zijn bakke- rij'na 20 uur. HELLUM. Woensdagavond verga- derde de Landbouwvereniging ,,Een TERUG IN EEN BEKENDE OMGEVING. P. T. was tôt voor kort hulp- was tôt voor gevangenisbewaarder. Smokkelen MILITAIREN UIT S-HERTOGENBOSCH KOMEN IN GRONINGEN WERKEN. Ongeveer 2000 militairen afkom- dracht" te^ Heflum'"onder"voorzît-' bracht echter veel grotere baten.1 ftig 7an Jîet t.0-3 uit s-Hertogen terschap van de heer F Koster De1 Daarom veranderde hij van beroep. I m.cîe provmcie Gromn- kunstmestbonnen werden de zaak-1 Lang heeft hij echter niet van het' gr00ie" voerder ter hand gesteld. De afge-! ï^cuwe beroep geprofiteerd. Hij vaardigde, de heer >D. K. Smit, gafi weV~ door ambtenaren van Invoer- een uitvoerig verslag van de gehou- rechten en Accijnzen aangehouden, den Hoofdbestuursvergadering van fn bleek in het bezit te zijn van 22 de V.B.B. te Veendam. De verschil-| S- ëÇsm°kkelde suiker. Bij een huis- lende ingekomen stukken werden' toekmg werden verschillende arti- na behandeling voor kennisgeving kelen gevonden, die frauduleus uit Duitsland waren betrokken, zoals lasapparaten, weckringen, schake- laars en costuumstof. De man is in een oude omgeving teruggebracht. Maar thans niet als hulp-bewaarder. aangenomen. Enige Landbouw almanakken wer den in bestelling opge'geven, ter wij 1 ook weer paarden voor de cel wer den aangeboden. NOORDBROEK. Gistermorgen ge- raakte de 23-jarige zoon van de landbouwer Jansen te Zuider- veen tengevolge van het op-hol-slaan van een paard onder een beladen wipkar. De wielen gingen de jonge- man over het lichaam. De dood trad onmiddellijk in. DE VERVANGING VAN ARTSEN EN VERPLEEGSTERS IN INDIë. Ongeveer 100 nieuwe artsen, liefst jongeren, die met een algemene practijk in een kleine plaats kunnen beginnen, en 200 tôt 250 verpleeg- sters uit Nederland zijn in Indië no- dig, aldus deelde Dr. P. Veenbaas, hoofd van de dienst Volksgezondheid aan Aneta mede. Dr. Veenbaas zeide, dat deze mensen diegenen zouden moeten vervangen, die een tweejarig contract met het Rode Kruis hebben en weer naar Nederland tërugkeren. Vooral plaatsen in de buitengewes- ten zouden bezet kunnen worden. Dr. Veenbaas schatte het aantal dok- toren in de republiek op 800. Voor de oorlog was het totaal aantal artsen- 1700. ONOPHOUDELIJKE STROOM VLUCHTELINGEN UIT SOWJET-ZÔNE. Naar de Duitse Nnieuwsdienst in de Britse zone meldt, hebben de hoofden van de vluchtelingenbureaux in de Brits-Amerikaanse zone zich tôt de Duitse minister-president van Rijnland-Westfalen gewend met het verzoek om de geallieerde autoritei- ten in te lichten over de „ongewoon ernstige" situatie, die ontstaan is door de „onophoudelijke stroom vluchtelingen, die van de Sowjet- zône naar de Westelijke zones komt". Naar werd verklaard, hebben de Duitse autoriteiten onvoldoende macht om de toestand, waarvan de gevolgen gedurende de winter ,,on- berekenbaar" zouden zijn, meester te worden. 1-8.15 18.40 18.45 19.00 18T5 18.35 18.45 19.00 19.15 19.30 18.15 18.35 19.05 19.15 19.25 19.40 19.45 20.00 Zondag 28 September: Reportage van het bezoek van een Venlo'se delegatie aan Groningen (Vervaardigd in sa- menwerking met de K.R.O.). Sportuitslagen. Sport van vandaag. Sluiting. Maandag 29 September: De Stem van het Noorden. Bob de Jong, viool, Mau Kos- man, piano en Kees Rinket, cello, spelen Hongaarse, Roe- meense en Russische muziek. Sportpraatje. Vervolg Hongaars, Roemeense en Russische muziek. Drents kwartier. Dr. R. D. Mulder spreekt naar aanlei- ding van de Drentse dag en de Picardt-herdenking over: „Een Drents pionier: Dr. Johan Pi- cardt". Sluiting. Dinsdag 30 September: De Stem van het Noorden. ,,Groninger padvinders vragen Uw aandacht". Joh. van Meurs bespeelt het orgel van de A-Kerk te Gro ningen. J. Start, voorzitter van de Oc- tober-commissie Nederlandse Bioscoopbond afd. Noord, spreekt over het Noordelijk Film Festival. Frysk Programma: Stimmen ût it Heitelân. Nijs fan de kommende Fryske boekewike. Gram.muzyk. Mr. Y. K. de Boer fan Haren hâldt in praetsje foar de Frie- zen yn Grinslân en Drint. Sluiting. TE SLOCHTEREN. gehouden op Vrijdag 26 Sept. 1947. Ingekomen stukken bevatten o.a.: a. Een schrijven van de minister van sociale zaken waarin bij Ko- ninklijk besluit van 3 September o.a. aan de gemeente Slochteren onthef- fing is verleend als bedoeld in art. 6a der Vleeskeuringswet (Huisslach- ting). b. Schrijven van B. en W. van Die- ver, om adhaesie te willen betuigen ten aanzien van een, door de raad dier gemeente, gericht adres aan de voorzitter van de raad van ministers, om het verschil in loonpeil tussen stad en platteland op te heffen. De raad besloot aan dit verzoek te voldoen. De heer J. Stedema werd wederom benoemd als brugwachter op de brug over het Slochterdiep te Lageland zulks voor de tijd van 3 jaar. Tôt onderwijzeres aan de o.l. school te Scharmer werd benoemd Mej. A. Kramer te Groningen. Aan de Bijzondere school te Hark- stede werd een bedrag van f 37.50 beschikbaar gesteld voor de aan- schaffing van een nieuwe wereld- kaart. In het besluit van de raad van 27 April 1947, betreffende herziening jjaarwedde gemeentepersoneel, wer den, in verband met een ontvangen schrijven van Ged. Staten, - enkele wijzigingen aangebracht. Tôt leden van de commissie van advies inzake vordering van woon- ruimte werden benoemd: In Kamer I: E. F. Elema, Tjuchem, voorzitter; G. Hazenbroek, Siddeburen; J. Fok- kens, Siddeburen; S. J. Deiter, Hél ium en H. Plieger, Schildwolde. Deze kamer is voor het Oostelijk deel der gemeente (Tjuchem t.m. Schildwol de). Voor het Westelijk deel (Sloch teren t.m. Harkstede) Kamer II werden benoemd: E. Scheidema, Slochteren, voorzitter; I. Watermul- der, Slochteren; Joh. van Timmeren, Slochteren; H. Landman en L. Tep- per, Scharmer. Voor het afdoen der administratieve werkzaamheden is aan deze comm. toegevoegd de heer J. Swarts te Slochteren. Aan Mej. Wed. Laan te Kolham werd de door haar bewoonde wo- ning wederom verhuurd voor het huurjaar 1 Mei 19481 Mei 1949. De commissie van onderzoek bracht, bij monde van de heer Boer- ma, rapport uit over de balans, ver- lies en winstrekening der Stichting „Woningbouw-Slochteren" per 29 October 1946, alsmede rekening en verantwoording en verslag over het tijdvak 29 Oct. '45 t.m. 28 Oct. '46. Het vermenigvuldigingscijfer op de ondernemingsbelasting werd voor het jaar 1948 vastgesteld op 2.4. Door de daartoe benoemde com missie werd rapport uitgebracht in zake reclame hondenbelasting. Als laatste punt van de agenda deed de voorzitter enkele medede- lingen betreffende de voorbereiden- de werkzaamheden van de nieuw te bouwen burgemeesterswoning. der aardappels. Donderdag zijn reeds 240 man aangekomen. De militairen zullen tewerk ge steld worden in de omgeving van Stadskanaal, Ommelanderwijk en Eelde. H.M. DE KONINGIN GAAT RUST NEMEN. Zij wenst een sobere viering van Haar a.s. Jubileum. I Daar H.M. de KoViingin de afgelo- pen zomer niet de noaige rust neeft kunnen nemen, voelt Zij zich thans vermoeid en is genoopt thans de no- dige rust te nemen. In verband daar mede en wegens de thans reeds bin- nenkomende verzoeken acht H.M. het gewenst er nu reeds de aandacht op te vestigen of, en zo ja welke nlechtighc den naar aanleiding van Haar regerings-jubileum Zij met het oog op Haar gezondheid zal kunnen mede maken. Het is Haar wens, dat Haar a.s. jubileum met soberheid gevierd zal worden, en het maken van grote on- kosten zal worden vermeden. Men zal er de Koningin een genoegen mede doen de gelden, die men aan v h t ti1dvak van 2fi f m tniCw^W11^611!, k°Ste hha1 11 0ct zal voor'personen geboren'in 1942 en eerder nog een extra rant- Na de regeringsverklaring over de toestand in Indonesië zijn in de Staten-Generaal uitvoerige debatten ontstaan over het beleid van onze regering in Indonesië. Verschillende meningen zijn naar voren gebracht en de minister is begonnen de sprekers te beantwoorden, doch de toe stand in Indonesië is nog steeds ongewijzigd, terwijl het onderzoek door de consulaire ambtenaren hangende is. De premier van Oost Indonesië, Nadjamoeddin, werd ontslagen we gens malversaties bij de goederen- voorziening waarbij o.a. ambtenaren en verantwoordelijke autoriteiten be trokken zijn. Het ontslag had plaats tijdens een verblijf buiten Indonesië. Bij terugkeer in Batavia werd hem medegedeeld, dat hij hangende het onderzoek, deze stad niet mocht ver- laten. Als vertegenwoordiger van Austra- lië in de Commissie van Drie zal vermoedelijk optreden de rechter Kirby. CRITIEK VAN MENZIES. Menzies de Australische oppositie- leider heeft scherpe critiek uitge- oefend op het feit dat Australië de Indonesische kwestie voor de Veilig- INGEZONDEN MEDEDELING. CjÂjlCn\c(jL kÂ*\CÙA£*^/ lenigen van de noden, hier te lande en in Indonesië. EEN NOODLOTTIGE VERGISSING. Benzine in plaats van trichol. De eigenaar van een chemische wasserij te Naarden was bezig aan een van zijn machines, die een hoe- veelheid vuil wasgoed bevatte. Hij wilde de machine bijvullen met een vloeistof. Inplaats van een bus met trichol nam hij echter een blik met benzine. Tengevolge van het snelle wentelen der machine raakte de benzine in brand en exploideerde even later met een reusachtige steek- vlam. De gehele inventaris werd ver- nield. De wasserij was eerst enkele maanden geopend, en de eigenaar was nog niet tegen brandschade verzekerd. KWEKERSBELANGEN. V. V. H.-S. A.s. week veiling op Maandag, Woensdag en Vrijdag. O.B. Denken de leden er aan om de kunstmestbonnen zo spoedig moge- lijk in te le ver en. Sappemeer, 26 September 1947. soen van 100 gram beschikbaar wor den gesteld. Het C.D.K. heeft bon N 03 Vlees aangewezen voor 100 gr. Vlees of Vleeswaren. KERSTPAKKETTEN voor onze Jongens in Indië. De NI WIN heeft zich ook dit jaar weer tôt taak gesteld, aan al onze jongens in Indië een kerstpakket te zenden. Het plaatselijk comité doet daar om een beroep op de inwoners van Hoogezand deze actie te steunen. Op verschillende adressen zijn eti- ketten verkrijgbaar f 5.waarop de naam en het adres kunnen wor den vermeld van degene, die voor zijn rekening door bemiddeling van de NIWIN een pakket wil zenden naar een van de jongens in Indië. Wij mogen aannemen, dat de jon gens, die een pakket ontvangen, waarop als afzender een van onze ingezetenen vermeld staat, t.z.t. de goede ontvangst wel zullen berich- ten. Zo wordt dus alweer de band tussen Holland en onze jongens in Indië versterkt. Het is niet mogelijk, dat de men sen, die een etiket kopen voor een pakket zelf uitmaken, waarheen het pakket gezonden moet worden. Dit moet aan de NIWIN worden overge- laten. Wanneer uit Hoogezand een hon- derdtal pakketten naar Indië kan worden gezonden, dan heeft onze gemeente ook in deze actie weer ruimschoots haàr deel bijgedragen in de verzorging van onze jongens overzee. „LAAT U NIET BEETNEMEN „Laat U niet beetnemen, koop te gen normale prijzen" dat is de slag- zin, die de Belgische regering ge- bruikt bij de bestrijding van de duurte. Onlangs cirkelden verscheidene vliegtuigen boven Belgische hoofd- stad en wierpen pamfletten uit, waarin werd opgewekt de strijd te gen de duurte te steunen. Bij duizen- den warrelden de papiertjes boven en door Brussel. Toen een der piloten een nieuw! pak met pamfletten wilde uitwer- pen vergat hij blijkbaar het touwtje door te knippen. Als een soort van bom viel het 50 kg. wegende pak ket naar beneden, en kwam precies op een marktstalletje terecht, dat volkomen werd verwoest. Het is de vraag of de regering zich nu niet zal laten beetnemen en de schade betalen tegen normale prijzen. In dien zij dat doet, dan zal de markt- venter zich zeker beetgenomen ge- voelen. IN KOKENDE PAP OM HET LEVEN GEKOMEN. Te Baarle Nassau viel een drie- jarig kindje op een onbewaakt ogen- blik in een pan met kokende pap. Het kind is aan de bekomen brand- wonden overleden. „ZWARTE" VARKENS IN BESLAG GENOMEN. Een werd op het kerkhof aangetroffen In het Brabantse plaatsje Rijen heeft de C.C.D. een onderzoek inge- steld naar „Zwarte" varkens, en men had hierbij veel succès. Zo kwam men bij een inwoner, die een leeg varkenshok aan het schoon- maken was. Nu plegen leegstaande varkenshokken niet vuil te worden, en men maakt ze gewoonlijk ook niet schoon. De ambtenaren ver- trouwden het zaak je niet. Een spoor leidde naar het kerkhof. En daar werd onder een baar in het lijken- huisje een 200 ponder aangetroffen. Nog 35 andere „zwarte" varkens werden aangetroffen. Het dorp was in rep en roer. 40 JAAR TONEELSPELER. Op 15 October zal de bekende to- neelspeler en régisseur Herman Bouber, leider van het ensemble Bouber zijn 40-jarig toneeljubileum vieren. Ter gelegenheid daarvan zal te Amsterdam het door hem geschreven toneelstuk „De Commensaal" wor den opgevoerd. Dit stuk werd in ons rayon reeds enige malen opgevoerd. heidsraad heeft gebracht. Volgens Menzies zou Australië hiervan spijt kunnen krijgen, indien een of andere ingenieuze theoreticus de politiek van de Australische regering tegen- over haar gekleurde onderdanen voor de V.N. zou brengen, vergeten- de, dat het een binnenlandse aange- legenheid betreft. DOOR ZIJN EIGEN WAGEN OVERREDEN. Te Horst (Limb.) is een landbou wer door zijn digen met paarden be- spannen wagen overreden en ge- dood. Hoe het ongeval zich heeft afgespeeld weet niemand, daar nie- mand het ongeluk heeft zien gebeu- ren. De landbouwer werd dood ge vonden en de omstfmdigheden wij- zen erop, dat hij onder zijn eigen wagen is geraakt. "TRIBUNAAL GRONINGEN. H. AukesJager, een 35-jarige huis- vrouw uit Schildwolde lijdt aan ge- heugenstoornis, of ze wil het doen voorkomen alsof ze daaraan lijdt. Ze heeft onderduikers verraden aan de landwachter H. Dallinga, maar ze weet het niet meer. (De onderdui kers werden gearresteerd). Van de verklaringen die ze al heeft afgelegd herinnert ze zich ook niets, en ze weet zelfs niet hoe lang ze reeds in een kamp zit. Bovendien kan het haar ook niet schelen hoe lang ze er nog in moet zitten. De advocaat, Mr. Seidel, denkt er anders over. Hij acht het ten laste gelegde niet bewezen en acht zijn cliënte geestelijk minderwaardig. In verband daarmede vraagt hij om onmiddellijke invrijheidsstelling. BEDRIJFSCOMPETITIE Afd. B. In verband met het op de onlangs gehouden vergadering genomen be sluit, aile wedstrijden van ,,Spaco" als vervallen te beschouwen, volgt hier de gewijzigde competitiestand. Motké Bakkers H.S. Koeneman W.A.S. II Mulder Patje Chemica II 12 12 12 12 12 12 12 - 16 61—24 2 16 33—27 1 13 55—29 1 13 30—39 4 12 27—31 - 12 25—40 - 2 20—63 VEILINGBERICHT H.-S. Vrijdag 26 September 1947. Bloemkool 1A f 6071; Idem I f 3866; Idem 2 f 18—26; Meloenen f 821 per 100 stuks. Tomaten A f 19.8021.80; Toma- ten B f 20.5021.70; Tomaten C f 16—17.10; Pronkbonen f 28—37; Stamslabonen f 71100; Peen f 9.40- 17.30; Druiven f 74101; Rode kool f 360580; Savoye kool f 9.8013; Prei f 2126; Andijvie f 1021 per 100 kg. Kropsla 1 f 4.607.30 per 100 krop. FILMFEEST 1947. In de week van 3 tôt en met 9 October wordt in de drie Noordelij ke provinciën een filmfeest gehouden ter gelegenheid van het 20-jarige be- wel AAN ONZE ADVERTEERDERS, Advertenties dienen uitsluitend opgegeven te worden aan ons kantoor Hoofdstraat 6, Hooge zand, en niet aan een der druk- kerijen. Bovendien dient men er reke ning mede te houden dat wij al- leen van advertenties, welke des Maandags en des Donderdags in ons bezit zijn, kunnen garanderen, dat ze in de eerstvolgende editie worden opgenomen. Advertenties welke Dinsdag en Vrijdag voor 12 uur in ons bezit komen, zullen wij indien mogelijk nog nemen. Garanderen kunnen wij dat ech ter niet. Advertenties welke na 12 uur komen blijven in ieder ge val liggen. SAPPEMEER, 18 t.m. 24 Sept. 1947. •..Geboren: Catharina Maria, d. v. Bernardus Albertus Dekens en Gees- sien Spoor; Engelina Wilhelmina, d. v. Gerardus Swalve en Grietje Schaap, Hoogezand; Jakob, z. v. Nanno Upko Elevelt en Geessie Veg- ter, Hoogezand; Lammechiena Jan- tiena, d. v. Jan Werkman en Jamtje Molema; Harmannus Niklaas, z. v. Bernardus Johannes Gerardus Wes- sels en Hendrika Johanna Teuben; Geert, z. v. Gerhard Penteriga en Hillechien Voorma; Anna Helerra Maria, d. v. Bernardus Petrus Dei- man en Geertruida Christina Boek- holt; Margarçtha Elisabeth, d. v. Geert Moes en Jacoba Cornelia Kwadijk. Ondertrouwd: Geert Huizing, 24 j., Sappemeer en Anje Zuur, 21 j., Zuidbroek; Harm Lesman, 27 j., Noordbroek en Ekolina M.agrieta iBergman, 32 j., Sappemeer; Koos Kuipers, 29 j., Arnhem, onl. te Sap pemeer en Else Jansen, 29 j., .Arn hem; Roelof Swiers, 27 j., Sappemeer en Antje Huisingh, 27 j., Wildèrvank. Overleden: Derk Bakker, 70 j., ongehuwd. HOOGEZAND, 18 t.m. 24 Sept. 1947. Geboren: Jan, z. v. Gerrit op 't Holt en Geert je Hooijer, Foxham; Anna Louise, d. v. Conraad Smith en Herta Maria Elfriede Schmit#, Martenshoek; Cornelia, d. v. Evert Steenhuis en Jantje Meijer, Kielwin- deweer; Maria Roelie, d. v. Geert Roelfsema en Henderika Eling, Win- deweer; Jakob Johannes Tjerk, z. v. Berend de Boer en Grietje van der Molen, Hoogezand: Franî; Onno, z. v. Hendrik van Sijtsema en Jantina Rijkens, Martenshoek; Théo Sake, d. v. Jan Willem Pruntel en Reinderikp Lolkema, Hoogezand. Ondertrouwd: Jan Lambeck, 22 j., Hoogezand en Freerkkie Kostwinder, 19 j., Sappemeer; Jan Lambeck, 24 j., Hoogezand en Lucia Henderika van der Veen, 23 j., Groningen; Casper Johan Gort, 32 j., Veendam en Hele- na Tekla Maria Wortelboer, 27 j., Hoogezand; Engbert Blaauw, 27 j., Hoogezand en Elizabeth Wolgen, 25 j., Wildèrvank; Kornelis Bos, 27 j., Sappemeer en Lourensa Kluin, 25 j., Hoogezand. Getrouwd: Egge van der Veen, 26 j., Groningen en Grietje Wieringa, 24 j., Hoogezand; Johannes Wiltjer, 23 j., Hoorn en Alberdina Blaauw, 23 j., Hoogezand; Willem Johan van der Lee, 27 j., Hoogezand en Maaike Tig- chelaar, 27 j., Zeist; Aart Versteegh, 52 j., Leersum en Jantje Wiegertje Adams, 37 j., Hoogezand. Overleden: Geertruida Mechelina Anna Martens, 2 dagen, Hoogezand, overl. te Gron., d. v. Hendrikus Pe trus Martens en Maria Helena Bode- wes; Oktje Oostland, 48 j., Hooge zand, overl. te Gron., echtg. v. Harm Luppes; Harmanns Postema, 70 j., Hoogezand, echtg-. v. Evert Benes. SLOCHTEREN, 18 t.m. 24 Sept. 1947. Geboren: Kornelis Pieter, z. v. K. Meijer en T. K. Veldkamp, Borgweg; Theodorikus Hinderikus, z. v. T. H. Wildeman en A. H. Prins, Schildwol de; Eltje, z. v. L. Smit en R. Sanders, Siddeburen; Elsina Berendina en Ebel Geert, d. en z. v. G. Heidema en F. van der Veen, Scharmer; Lam- mert, z. v. E. de Rook en A. Pelgrim, Slochteren. Ondertrouwd: D. Akkerman, 21 j. en H. Sikkema, 19 j., b. v. Kolham; R. Bos, 32 j., Woldendorp en J. Koop, 26 j., Siddeburen; J. Hartman, 23 j., Hélium en J. van der Veen, 20 j., Slochteren. Getrouwd: F. Lambeck, 25 j., Hoo gezand en G. Voorma, 18 j., Slochte ren. Overleden: H. Zwaneveld, 81 j., wedn. v. M. Graaf. Kolham; M. Hartman, 61 j., echtg. v. J. Stroot- man, Siddeburen. ZUIDBROEK, 17 t.m. 24 Sept. 1947. Geboren: Frans, z. v. Ferdinand Vos en Geert je Brust. Getrouwd: Emmo Schuiling, 21 j., Zuidbroek en Trientje Dilling, 19 j., Hoogezand. MUNTENDAM, 18 t.m. 24 Sept. 1947. Geboren: Jacobus, z. v. A. Grimme en E. Woldhuis. Overleden: Albert Wever, 80 j., z. v. Hinderikus Wever en Janna Piel. VEENDAM, 17 t.m. 23 Sept. 1947. Geboren: Jakoba Everdina, d. v. H. Snijders en A. Oldenburger; Klaas, z. v. K. Klein en G. P. Bos; Berend, z. v. D. Zuidhof en F. H. v. Oost; Henderika Ltmmerdina, d. v. B. Stelling en T. Swarts; Jan, z. v. B. Meinders en E. C. Weijer; Daniël, z. v. E. v. d. Veen en H. Schieving; Wessel, z. v. W. Bieze en M. J. A. A. Piebes, Muntendam; Emmo, z. v. E. Doddema en L. Drenth; Jan Reinder, z. v. A. Boerma en H. v. Bon, Gro ningen; Hendrik, z. v. N. Wolfswin- kel en H. Bloem, Wildèrvank; Jan Willem, z. v. J. W. Oldenburger en J~. Holtjer; Otte, z. v. W. Schaaphok en A. Groenboek; Trijntje, d. v. A. Piening en J. Balsters. Getrouwd: H. J. Reintke en G. Oosting, b. v. Veendam; A. Bouw- meester, Muntendam en N. Eikema, Veendam; D. J. F. Riekels, Leeuwar- den en F. H. Roelfsema, Veendam; L. C. Reinders en K. W. Jonker, b. v. Veendam. Overleden: M. Wever, 87 j., wed. v. G. G. Westhof; G. Tonkens, 66 j., vr. v. T. Steenhuis. staan van de afdeling Noord van de Nederlandse Bioscoopbond. Een 20- jarig bestaan is op zich zelf geen groot feit, doch in het Bioscoopwe- zen is in deze 20 jaar heel wat tôt stand gebracht. Zo was hier de aan- vankelijke tegenwerking van de auto riteiten, welke in de kleinere plaat sen nog niet geheel is overwonnen. Verder heeft de film in deze 20 jaar op technisch gebied een grote voor- uitgang gemaakt, wij zijn van de stomme naar de sprekende film ge gaan en hierop volgde de kleuren- film. Ook de fotografische afwerking van de film heeft in deze tijd een grote vooruitgang gemaakt. Het is echter niet alleen de technische zijde die een zo grote vooruitgang heeft gemaakt ook de culturele waarde van de film heeft in deze tijd een gro te vooruitgang gemaakt. Het is vooral deze culutreel hogere waarde van de film waarop het Noordelijk filmfeest de klemtoon wenst te leggen door in aile theaters in het Noorden uitstekende films te draaien. Bij dit streven hebben de on- dernemers grote steun ondervonden van de diverse filmverhuurkantoren, het is daardoor mogelijk geworden dat de stad Groningen tijdens dit filmfeest 4 premières voor Nederland geeft, terwijl in aile bioscopen in hrt Noorden een speciaal voor dit doel samengesteld filmpje over de drie Noordelijke provinciën vertoond zal worden. Voor deze filmweek heeft de Bioscoop te Hoogezand beslag weten te leggen op de film ,,To-Morrow is Forever". (Morgen is voor Eeuwig). De opening van het filmfeest vindt met enige officiële plechtigheden te Groningen plaats. Er zal onder an- deren een officiële ontvangst plaats hebben van het bestuur der Ned. Bioscoopbond op het Groninger stad- huis en een lezing door de Hooggel. Heer Prof. Dr. Ariens Kappers, voorzitter van de Filmliga te Gro ningen in de Aula van de Rijks- Universiteit, waarna het bestuur van de afdeling Het Noorden van de Ne derlandse Bioscoopbond een receptie in hôtel Frigge zal houden. voor morgen Zondag 28 Sept. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees (Doop). Hoogezand: 3 u. ds. Schmidt, Af- scheid, coll. Westerbroek: 10 u. Dr. P. Glas, Doopsbediening, aangifte heden- avond in de pastorie; 11.15 u. Zon- dagsschool. Kropswolde: 10 u. ds. Alkema. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Zuidbroek: 10 u. ds. Loorbach. Noordbroek: zie Doopsgez. Gem. Engelbert: 10 u. ds. Vinkenborg. Muntendam: 9.30 u. ds. Hamer. Veendam: 10 u. ds. v. Ruytenberg. Wildèrvank: 10 u. ds. Zevenboom (Doopdienst). Slochteren: 9.30 u. ds. Vermeer. Froombos: 7 u. Ev. Eenshuistra. Schaaphok: 9.30 u. Ev. Eenshuistra. Kolham: 2.30 u. ds. Politiek. Harkstede: 10 u. ds. van Hoogstraten. Schildwolde: 10 u. ds. de Vries, be- vestiging; 2.30 u. ds. Hulstijn, in- trede. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. Ev. Velthuijsen. Tjuchem: 9.30 u. ds. v. d. Marel van Meedhuizen. Overschild: 9.30 u. ds. Beijer. NED HERV. EV. Sappemeer: 10 en 4.30 u. de hr. K. Pruysen. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 7 u. ds. Kosters. Noordbroek: 10 u. ds. Kosters. GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. ds., Tom; 5 m ds. Klapwijk. Martenshoek: 9.30 u. Leesdienst; 4.30 u. ds. Tom. Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. Postema Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. Ha- zenberg. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. Koop- - mans. Tjuchem: 9.S0 en 2.45 u. Hulppr. Boersma. GEREF. KERK (Art. 31). Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. Jon- geling. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. H.A. en Dankzegging. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. van Dijk. Overschild: 9.30 en 2.30 u. ds. Hout- man. BAPTISTEN GEM. Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hek- huis; 7.30 u. Jeugddienst. Foxhol: Hoogezand: 10 u. de hr. Veenstra. VRIJE EV. KERK. Veendam: 9.30 en 4 u. ds. de Zeeuw. ALGEM. EV. GEM. Veendam: 10 en 5 u. ds. Overdijk v. Rottevalle. VER. VRIJZ. HERV. Muntendam: 7.30 u. ds. Visscher v. Winschoten. LEGER DES HEILS. Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst en 7.30 u. Verlossingssamenk., beide in de IJstent; 6.30 u. Openl.samenk. voor het Gem.Huis, ailes o.l.v. Kapt. A. H. Hassoldt. ■V -

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2