Vierjarenplan v. West Europa. PLAATSELIJK NIEUWS De Palestijnse kwestie dreigt een Palestijns drama te zullen worden waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Rechtszaken De Groninger Streekbeurs. Weer Fietsbanden beschikbaar gesteld. Ter overdenking HET EUVEL DER ZWARTE HANDEL. Tweede Jaargang ZATERDAG 4 October 1947 No. 77 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING De Duitse productie moet worden ingeschakeld ten behoeve van de andere landen. i - gen. Verder werd de avond gevuld economische opbouw van ons land HERFST. Is bestrijding mogelijk HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 435883. Het is nu bijna 2Mr jaar geleden, naar de mening van de afgevaardig- dat de Duitse légers capituleerden.j de der V.S. Clayton, aan het Ameri- Toen heerste er vreugdeHn vele ian-| kaanse congres kan worden voorge- den. Er was een einde gekomen aan legd, is thans door Truman en Mars- de ellende van de oorlog, men ver-j hall bestudeerd. Er is met spoed over wachtte een nieuwe période van geconfereerd, want Europa zit in vrede en welvaart. Maar het is an-j moeilijkheden, en kan niet lang ders geworden, althans voor vele| wachten op de hulp. Of het congres landen in Europa. Inplaats van in een tijdperk van vredç en bloei le- ven we thans in een politieke- en economische crisis. Opnieuw is gebleken, dat het ge- makkelijker is gezamelijk een vij- and te bestrijden, dan om gezamen- lijk een verwfieste wereld bewoon- m een bijzondere zitting zal bij - eenkomen hangt af van de mening van de vier commissies, die thans het Europese herstelplan bestuderen. Maar het werk van commissies e.d. duurt altijd lang, en een aan- tal landen in Europa, met name Frankrijk, Italië en Oostenrijk zijn baar te maken. Duitslands Oostelijke' zozeer uitgeput, dat zij niet kunnen en Westelijke buren, in de ruimste. wachten tôt de commissies en con- zin des woords, die tezamen de ver-| gres de steun aan Europa bespro- ouderde en onmenselijke idéologie, ken hebben. De komende herfst en van Hitler onder de voet gelopen' winter zullen die landen zonder hulp hebben, staan nu wantrouwend te-j door hongersnood geteisterd worden genover elkander. Mak,en het elkan- En honger leid tôt epidemische ziek- der zo moeilijk mogelijk, en verhin-, ten, die niet bij een rij grenspaal- deren een economisch herstel van de tjes blijven stilstaan. uitgeputte Europese landen. Met Truman is overtuigd dat die drie een scherpe lijn zijn Oost- en West-j landen hulp nodig hebben, en heeft Europa gescheiden, en die delen van de commissie voor buitenl. aangele- ons werelddeel hebben elkaar juist genheden en voor toewijzingen van Frankrijk "gearrestee.cd en daar ter nodig voor een gezond economisch het congres verzocht zo spoedig mo- dood veroordeeld. Toen twee gevan- leven. gelijk een program op te stellen voor genisbewaarders in zijn cel kwamen, De Oosteuropese landen zijn inge- een tussentijdse hulp ad KQn ™;l schakeld in de Russische économie, lioen. Hoe de toestand in die landen is, is Er is een verrassend elepient in moeilijk vast te stellen. Het schijnt het bovenstaande. Dat is de tussen- dat daar een herstel is ingetreden. tijdse hulp aan Oostenrijk. Oosten- West-Europa zit aan de grond en rij k; is omsloten door Russische in- kan niet meer loskomen zonder hulp vloedssferen. Wil Amerika het daar- van een sterke sleepboot. Die sleep- aan onttrekken, en door dollarcredie- boot is Amerika. Zestien landen zijn ten afhankelijk maken van de V.S.? te Parijs bijeengekomen en zij heb-j Amerika vormt een bolwerk tegen ben gezamenlijk een programma op-1 de machtsuitbreiding der Sovjet- gesteld, dat Europa met Amerikaan- Unie. Het heeft West-Europa daar- se milliarden uit de put zal halen.j bij ingeschakeld, Griekenland en ALWEER EEN GEVAL VAN VERGIFTIGING MET RATTEN- KRUID. In het ziekenhuis te Hoorn over- leed dezer dagen een 32-jarige mai». Een wachtmeester van de Rijkspo SAPPEMEER. Onze vroegere plaats- genoot, de heer Joop M. Lesterhuis slaagde in den Haag voor een on der rijkstoezicht afgelegd examen litie vertrouwde het zaakje niet, en dansleraar 7ondaeavnnd a s consulteerde de politie-deskundige; tiid h b j in het Parkhotel Dr. Hulst uit Leiden. Deze stelde u)aens het bal ln bet Parkhotel, vast dat de man door vergiftiging met rattenkruid om het leven geko men was. Op de dag van de begrafenis wer- den in verband daarmede zijn echt- genote en haar vriend aangehouden. Toen de bezwarende feiten zich te gen hen opstapelden, legden zij een bekentenis af. Zij hadden reeds eerder, maar toen zonder succès, getracht het slachtoffer van het leven te beroven door vergiftiging. DE GESTAPO-BADKUUR. De uitvinder ervan was zelf geen held! Weet U wat de Gestapo-Badkuur was? In weinig woorden verteld kwam deze hierop neer, dat de slachtoffers zo lang in ijskoud wa- ter werden gedompeld, tôt zij het bewustzijn verloren, Deze foltering werd uitgedacht door Georges Delfanne. Deze was in zal de heer Lesterhuis enkele dans- demonstraties geven. Bij de verkiezing van een ge- meentesecretaris te Anloo verkreeg de heer J. D. Bruins te Sappemeer 5 stemmen. De heer L. I. Westrup werd benoemd met 6 stemmen. Het vroegere raadsbesluit, waarbij de burgemeester gemachtigd werd de heer Bruins te beëdigen, werd inge- trokken. Woensdagavond j.l. vergaderde „Volksonderwijs" in het hôtel „Stru- vé". De heer W. Koelma werd be noemd tôt afgevaardigde van de Tovinciale vergadering, welke 11 te Groningen wordt gehouden. Prov Pet. Ter herdenking van het feit dat de noodwet-Drees in werking is getreden had de afd. van de Bond V. Staatspenn. Woensdagavond in het hôtel „Struvé" een feestelijke bij - eenkomst georganiseerd. Ds. R. de Zeeuw sprak over de betekenis van 1 October 1947 voor ouden van da- weg naar Nw.-Compagnie (H. B. Veerkamp tôt Dam) als van de weg vanaf de voormalige „Eendracht" naar Kiel. Eveneens werd gewezen op de slechte toestand van de draai- brug bij de Eendrachtsweg. Bestellingen op rassenlijsten en Dr. Staring Landbouwalmanakken vonden plaats, terwijl ook interesse bleek te bèstaan voor de door de Stichting v. d. Landbouw beschik- baar te stellen oliepakken. Laarzen werden eveneens aangevraagd. NOORDDIJK. De heer G. Went, ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Rijkspolitie is benoemd tôt wacht meester in vaste dienst. OOSTERHOGEBRUG. Er is hier een geval van kinderverlamming voorgekomen. De patiënt is overle- den. MIDDELBERT. De Borgsloterpol- der vergaderde in café Bierling. De inkomsten waren f 5676.66 en de uit- gaven f 5471.77. De begroting voor 1947/1948 werd vastgesteld op f 2460.21, de omslag op f 40 per ha. ENGELBERT. In café Tuinema vergaderden de aandeelhouders van ue scnrlK vrl) ue de N.V. „Engelbert Vooruit Uit g(echts licht beschadigd. het jaarverslag 1946 bleek, dat de meenten, onder voorzitterschap van de heer J. Ridderbos, in het Hooge- huis. Als voomaamste punt stond op de agenda het verloten van de eerste drie woningen welke aan de afd. zijn toegéwezen. Twee inwoners van Siddeburen en een uit Schildwolde kwamen als de gelukkige winnaars uit de bus. Hier- na wekte de voorz. de leden op de Bouwkas te propageren en leden te werven zodat het mogelijk wordt in December nogmaals een aantal wo ningen uit te loten. Om het incas- seren van de spaargelden te verge- makkelijken werd de gemeente in drie rayons verdeeld. SCHILDWOLDE. Door de Rijks politie is aangehouden en in verze- kerde bewaring gesteld J. S., alhier, verdacht van verschillende diefstal- len. Verdachte heeft reeds een ge- deeltelijke bekentenis afgelegd en is naar Groningen overgebracht. Door zonder licht te rij den be- merkte de motorrijder J. B. van Wir- dum niet dat een auto wilde draai- en waardoor hij er tegen botste. Dr. Jensema, die de eerste hulp ver- leende, constateerde een beenbreuk en achtte overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk. De duo-passagiere mej. T. W. kwam met de schrik vrij. De motor werd Het plan dat te Parijs is vervaar- digd, en dat in zijn huidige vorm, RECHTBANK GRONINGEN. T. K. C. te Sappemeer had een stuk land gepacht van de heer B. Midden, op dat land lagen nog aardappels en aardappelloof, dat toebehoorde aan de vorige pachter, de wed. D. C. ergerde zich hieraan temeer neerden. Met steeds groter wordende snelheid reden de waiens achteruit, tôt tenslotte twee omsloegen. Hier- bij werden 25 personen gedood en 70 ernstig gewond. Daarvoor is vier jaar nodig. In die| Turkije. Het heeft Zweden aan zich bleek, dat^de remmen niet funetion tijd zal Amerika graan, materialen en kolen moeten leveren. In vier jaar tijd moet West-Euro pa economisch weer „boven Jan zijn. Daartoe moet de graanproduc- tie met meer dan 50 worden ver- hoogd, en de productie van melk en vlees zal moeten stijgen. Wat betreft kolen en staal zal de Duitse productie moeten worden in geschakeld, nu niet zoals in de pé riode 1933/1945 ten nadele van de andere Europese landen, maar nu ten behoeve van Europa. De staal- productie was in 1938 17.800.000 ton, in 1947 verwacht men 2.800.000 ton. Men hoopt in 1951 10.000.000 te kun nen produceren. Wat betreft kolen luiden deze cijfers resp. 206.000.000, 133.000.0ÛO en 193.000.000 ton. Frankrijk, Italië en Oostenrijk kunnen niet langer wachten. ooU mil- om hem naar de plaats, waar net met voordracht en een éénacter, uit- inkomsten waren f 2307.27, de uitga- vonnis met de kogel zou worden vol-:f gevoercj (joor „Volksonderwijs". Er ven f 2333.83. Het bestuur kreeg trokken, te brengen, viel hij flauw, ^as een gratis verloting, -waarvoor machtiging tôt het bouwen van een en moest per brancard naar de exe-een zeer gr00t aantal prijzen door betonnen brug, dwars over de plas. cutieplaats worden gebracht. banketbakkers, sigarenhandelaars, I Tôt bestuursleden werden herbe- manufactûriers en andere ingezete- noemd de heren B. Greving, F. v. nen was bijeengebracht. j Hemmen en tôt kascomm.leden de Onder het genot van koffie, koek heren A. Schutter, Roodehaan, Ph. stijgende spoorbaan van Malang naar en andere consumptie, verstreek de F. Barlinckhoff te Groningen en K. het Noorden reed te zwaar beladen avond genoegelijk. J. de Groot te Engelbert. was, moesten 4 wagons worden los- Aan munster Drees werd een gehaakt. Toen de wagons los waren, $ank-telegram gezonden, SPOORWEGONGELUK IN INDONESIë. Daar een trein, welke langs de alsmede gebonden en de Russen in Oosten rijk de voet dwars gezet. Maar an- derszijds zet de Sovjet Unie aan Amerika de voet dwars. Wat Wy- sjinsky in de V.N. heeft gezegd, en waarbij hij de Amerikanen „oorlogs- ophitsers" noemde, kan er weinig toe bijdragen het wantrouwen weg te nemen en een brug te slaan over de kloof, die Oost en West scheidt. Het Verre Oosten. Maandag, Dinsdag en Woensdag Tn de Pendsiaab bliift moord en wordt in »De Harmonie" te Gronin- doodslag het^ parool! Pakistan en de Groninger Streekbeurs ge India staan onverzoenlijk tegenoverh.ouaen. elkander. Het schijnt dat het voor-| Aan het voorwoord m de catalo malige Br.-Indië weinig plezier gaat Larhe beleven van de ontruiming van de Bij de opening van de Jaarbeurs te Utrecht, is door de directie scherp stelling genomen tegen de Streek- beurzen. De stimulering tussen Engelsen. Plaatselijke kranten spre- ken over de mogelijkheid van een gewapend conflict tussen India en Pakistan. En zelfs de vredelievende vraag en aanbod, aldus Ganddi acht een oorlog, met al de daar gezegd, geschiedt in vo do^ daaraan verbonden ellende niet uit- rnate, door de Jaarbeurs gesloten. Overstromingen komen de moei lijkheden verergeren. Intussen heeft Pakistan de Engpl- sen, dezelfde Engelsen die men eerst het land uit wilde hebben, om hulp gevraagd. IN EEN VLAAG VAN WAANZIN GEHANDELD? Twee kinderen vermoord. Een - Amsterdamse vrouw, die on omdat heT land op 1 April1 genoegen had met haar man, die in ontruimd had moeten zijn, en bo- militaire dienst is, heeft haar twee vendien een deel van de aardappels jeugdige kinderen van het leven be- door de vorst beschadigd was. roofd. Eerst verdronk zij haar 5-ja- C. wist wel raad om het loof weg rig zoontje in een wasteil. Toen haar te krijgen, hij stak er een vlamme*! 7-jarig dochtertje van school thuis tje aan. Maar met het loof gingen kwam, onderging dit hetzelfde lot. ook de aardappels verloren. De ex porteur, die de aardappels reeds ge- kocht had, weigerde deze af te ne men, en beweerde dat men in het buitenland geen „gepofte" aardap pels kan afleveren. Het gevolg was, dat de zaak voor de rechtbank kwam. De wed. D. verklaarde dat er bijna 300 hl. aardappels had gelegen. Verdachte meende dat het nog geen 50 hl. was. De officier eiste f 40 b. of 40 d. h. Bekl. wordt conform deze eis veroordeeld. KANTONGERECHT ZUIDBROEK. Zitting van 1 October. De volgende vonnissen werden uitgesproken: P. II. T., Zuidbroek, f 40 b. of 20 d. h. wegens een ander te laten rij - den met een auto zonder deugde- lijke remmen. M. B., Sappemeer, f 15 b. of 6 d. h., omdat hij links hield in de bocht. Tôt dezelfde straf werd veroordeeld J. W. te Muntendam, daar hij als chauffeur het werktijdenboekje niet had bijgehouden. Openbare dronkenschap kostte P. F., Sappemeer, f 15 b. of 6 d. h. F. J. H., Hoogezand, die zich zon der vergunning had gevestigd als constructie- en machinerèparateur, kreeg f 6 b. of 3 d. h. J. J., Sappemeer, f 6 b. of 3 d. h., wegens geen richting aangeven. J. Z., Noordbroek, had een paard onbeheerd aan de weg laten staan, zonder maatregelen te nemen tegen het aanrichten van schade, hij kreeg deswege f 5 b. of 2 d. h. F 3 b. of 2 d. h. kregen J. P., A. L. L. en H. J. Z. allen te Hoogezand, wegens in donker fietsen zonder licht. Dezelfde straf kregen J. W., Noord broek, wegens overtreding van de leerplichtwet. P. L., Zuidbroek, kreeg f 2 b. of 1 d. h. plus f 3 b. of 2 d. h. wegens het vervoeren van een tweede per- soon op een rijwiel, wegens welk feit H. M. te Muntendam f 2 b. of 1 week tuchtschool kreeg. Wegens overtreding van de leer plichtwet, stond terecht A. B. te Noordbroek, die werd ontslagen van rechtsvervolging. Daarna heeft de vrouw zich bij de politie gemeld. Voor hen, die nog nooit fietsban den kregen zijn geldig geworden de bon A 11 voor een buitenband en B. 11 voor een binnenband. Voor vervanging zijn geldig ge worden: bon C. 30 van het inschrij- vingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B.I. 610 voor een buiten band en D. 42 van het vervangings- bewijs B.I. 609 voor een binnenband. De waarde van deze bonnen ver- valt 30 Noyember. De bonnen kun nen rechtstreeks bij een handelaar worden ingeleverd, dus zonder om- wisseling bij een distributiedienst. Verder werd beweerd, dat verbrokkeling de niet in de hand werkt, en men sprak uândb Ver. „Kiel-Compagnie" oTv. er zijn verheugenis over uit dat de heer H B veerkamp. Aan de overheidsmaatregelen betreffende y.B. zal een schrijven van informa- een telegram aan het hoofdbestuur van de bond. HOOGEZAND/SAPPEMEER. He- den houdt de J.C.C. een collecte ter versterking van haar financiën. HOOGEZAND. Ook te Hoogezand had de afd. van de Bond v. Staats penn. een feestavond voor oudjes georganiseerd, hier in het hôtel Fa- ber. Spreker was de heer J. Tuin, die naast een verheugend, ook een waarschu^vend woord liet horen. De heer H. W. Plinsinga droeg voor, terwijl Mevr. Kloosterhuis uit Veendam haar vocale talenten toon- ifle. Er was een gratis verloting >i.'aarvoor door ingezetenen zoveel geschenken bijeengebracht waren, dat vrij wel ieder oudje een prijs won. Natuurlijk werden de aanwe- zigen getracteerd. Er werd een dank-telegram gezon den aan minister Drees. NIEUW-COMPAGNIE. Maandag- fcvond j.l. vergaderde de Coôp. Tijdens vervoer van pakken stro sloeg het paard van de heer J. K. op hol. Hoewel de voerman een wiel over zijn voet kreeg, wist hij toch het paard te houden. KOLHAM. Wegens het a.s. ver- trek van mej. M. Prijt is benoemd tôt leidster van de kleuterschool mej. D. v. Duinen te Groningen. De heer N. Benninga, hoofd der school, is door de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonder zoek aangesteld als correspondent voor Kolham e.o. SLOCHTEREN. Woensdag 1 Oct. was hier de najaarsmarkt. Ook nu weer bleek, evenals voorgadnde ja ren, dat het leven uit de2e inarkt verdwenen is. Ofschoon de aanvoer iets groter was dan het vorige jaar kan er van een opleving toch niet gesproken worden. De handel was betrekkelijk vlot. Aangevoerd wer den: 64 paarden en 19 runderen. De prijzen waren als volgt: Veulens f 75f 110; enters f 175f 325; werkpaarden f 400f 800; slacht- paarden f 100f 250; kalfkoeien f 450f 550; voorj. koeien f 275 to- opheffing der streekbeurzen aan- karakter worden gericht be- f 375; guste koeien f 200f 350. staande zijn. treffende de voorwaarden waarop - a De aangevoerde argumenten zijn door haar Orie roeee is afeeeevenJ "T gemeente zijn in echter onjuist. In de bezettingsjaren Bet Verslag van de Ringvergade- ta?1 ongeveer 500 aanvragen binnen- waren^ er 15 streekbeurzen in ons ring Hoogezand" had t'èngevolge dat fjo^svoorziemng Noodwet °ude land. Daarvan zijn nog maar 4 over, m Groningen, Leeuwarden, Maas tricht en Bergen op Zoom, en deze bestellingen op N. voor Jan./Febr. leveringen konden worden gegeven. Woensdagavond vergaderden de Geattendeerd werd zowel op de spaarders van de afd. Slochteren van hebben bewezen onontbeerlijk te zijn ;siechte straatverlichting van de de N.V. Bouwkas Noord-Ned. Ge- Deze streekbeurzen stellen de mid-1 denstanders in hun rayon in staat viermaal per jaar hun voorraden aan te vullen, hetgeen van belang is in verband met de schommelende prijzen en kwaliteiten. Men dient verder rekenschap te houden met kleine winkeliers, voor Nauwelijks is de kwestie van de een Palestijns drama te zullen wor- ,wie~ een "bezoëlTàan "dë"jàarbeurs, I 4500 illégale emigranten van de den. Enerzijds staan de Arabieren met de daaraan verbonden reis- en Exodus van de eerste pagina van de die sinds eeuwen Palestina bewoond verblijfkosten, een financieel be- kranten verdwenen of een ander hebben, en die zich nu met wil en zwaar zou zijn. Deze groep, die ze- drama, betrekkmg hebbend op Pales- laten terugdrmgen ten behoeve van ker 90 van het bezoek van devina, komt de aandacht van de we- de Joden. Achter deze palest«nse streekbeurs uitmaakt, zou bedreigd reld vragen. Arabieren staat de ganse Arabische De Engelse minister Creech Jones wereld. Anderzyds staan de Joden, heeft te Lake-Success verklaard, dat wier land van oorsprong Palestina is, Groot-Brittannië Palestina zal ont- maar die over de wereld verstrooi Waarom wenst de overheid de ruimen, indien in de assembly der zijn- Engeiand heelt deJoden een streekbeurzen op te heffen. Wie N.V., welke thans gehouden wordt nationaal tehuis in Palestina g - wordt er door benadeeld? In geen geen oplossing voor het Palestijnse zegd. Nu wiilen massas Joa geval de Jaarbeurs, want de streek-1 vraagstuk wordt gevonden Corn- waarvan ^^^^e^erschnk- mens valt eens als een beurzen fungeren aïs afvoerkanalen mentators voegen hieraan toe datkelykste naar Phet blad ter aarde. Er is ook in ons le- waarlangs die goederen snel hun het de V.N. toch wel met zou geluk- iand" Een golf van à'nti-| ven een lente, een zomer en een bestemming vinden, welke door de ken een voor beide partyen aaH imsme is ovlr Europa gegaan,1 herfst. 't Lijkt of die tijden ver uit ondernemingen zijn aangekocht op j vaardbare oplossing te vinden om7i Hë .w ^nreamsLiHe massamoor-i elkaar liggen. Als we 20 zijn, lijkt de Jaarbeurs, met het oogmerk ze dat het aan Engeland in een kwart aie door georganiseerde massa ao^j ,TO„ worden met uitsluiting van oriënte- ring, indien de streekbeurs niet be- stond. STEENDAM. In café Land- man werd de einduitslag bekend ge- maakt van de puntenwedstrijden van de Zeilver. ,,'t Olle Schild". Deze uitslag luidt: 1. Libel (Mulder) 15.5 pt.; 2. Duveltje (St. Hakkeling) 21 pt.3. Roerdomp (Hinrichs) 23 pt.; 4. Li (Stuut) 32 pt.; 5. Fuut (Gold- hoorn) 34.9 pt., allen 16 m2. kl. Larkenklasse: 1. O.K. (Meyer) 11.4 pt.; 2. Scholletje (H. Dreise) 19 pt.; 3. Jopi (W. Til) 31.9 pt.; 4. Titia (Koller) 33 pt. ZUIDBROEK. Op initiatief van de Comm. v. Bouwsparen werd een ver gadering belegd in het hôtel Them- men. Hierbij gaf de heer Boering uit Paterswolde, die verbonden is aan de Bouwkas Noord-Nederl. Gemeenten voor belangstellenden een uiteenzet- ting van het doel van genoemde kas. MUNTENDAM. Een verpleegde van het Verzorgingshuis, wilde zich verdrinken en sprong in het kanaal. Hij werd door omstanders op het droge gebracht en naar het verzor gingshuis vervoerd. Het slecht laden van auto's bleek onlangs weer, toen enige pak ken van een auto van de fa. Jonker uit Veendam op het voetpad vielen. We .schrijven weer October. De herfst heeft weer intrede gedaan. De prachtige zomer met veel zonne- schijn en warmte behoort weer tôt het verleden. De dagen worden kor- ter, en het wordt kil en koud. Het blad begint af te vallen. Op de we- gen en op paden zien we de blade- ren liggen. We lopen er over heen of we fietsen er doorheen. We vinden dat heel gewoon. 't Zou inbreuk zijn op de gang van het jaar indien dit niet zo was. Er is lente, waarin de knoppen aan de bomen zwellen en uitbotten, waarin de velden en de tuinen groen worden. Dan komt de heerlijke zomer, de bomen torsen hun schitterende bladeren- tooi. Maar in September wordt het al anders. De bladeren worden geel en in October vallen ze af. Het één voor, het ander na, dwarrelt neer op de aarde. Een flinke storm, en van de zomerse pracht is niets meer over. Kaal staan de bomen in de koude wind. De bladeren zijn afge- wallen. Dit ailes heeft ons wat te zeggen. Ik lees daar ook van in de Bijbel: „wij allen vallen af als een blad". Jes. 64 6. Dat staat er opdat wij daar rekening mee zouden hou- Jaarbeurs, door te vërkopen aan de midden-! eeuw niet is gelukt. stand in de provincieplaatsen. I De Palestijnse kwestie dreigt nu Wanneer wij goed nadenken over het euvel der zwarte handel, dan komen wij tôt de conclusie dat het van een soort naïviteit getuigt als men dit betreurenswaardig ver- schijnsel en haar uitvoerders, zonder meer veroordelt. Natuurlijk, als het goederen of bonnen betreft welke van diefstal afkomstig zijn uit voor de gemeenschap bestemde voorraden, dan is het een gewone misdaad, maar als een zwarte Piet bonnen koopt van arme en grote gezinnen en deze verkoopt aan beter gesitu- eerden, in welks opzicht wijkt dan deze handelwijze af van de moraal waaraan we zo steevast gewend zijn? Een zeer groot verschil in de be- schikking over verbruiksgoederen was toch immer heel gewoon, en of het zich veel moeten ontzeggen aan de ene, en de overdaad aan de ande re zij de, veroorzaakt wordt door een tekort aan bonnen ôf aan financiën, maakt dât nu zoveel verschil? Of de arbeider tegen de winter zijn var- ken verkoopt om turf in de schuur te krijgen, ôf dat hij zijn boterbon- nen weg doet om er aardappelen of del en corruptie zou een leger van brood voor te kopen, maakt dat veel uit? En wie is de schuldige? De verkoper zal wel uit bittere nood- zaak handelen, en de koper omdat hij geld genoeg bezit. En de Piet? Is hij niet een ge woon tussenpersoon die, volgens al- oude traditie, een logische goederen- ruil bevorderd? Kan men van ieder- een verwachten, voldoende door- drongen te zijn van het bëgaan ener zonde tegen de moraal indien hij contrôleurs eisen, en tegen deze „parasieten-plaag" zou het publiek weer heftig protesterenWat dan? Een beroep op de morele ge- voelens? Men zou even goed tijdens laagconjunctuur aan de werkgever kunnen verzoeken, veel mensen in dienst te nemen en hoog loon te be- talen. Ook dit is onmogelijk. Het euvel der zwarte handel is een moreel product van eeuwenoude traditie en maatschappelijke opvoe doorghat zijn betaalde diensten te ding. Hoe zou de mens nu, tijdens bewijzen aan de aloude en ingebur gerde wet van vraag en aanbod? Of is deze verwachting een uiting van het vage besef dat ieder mens een redelijk recht heeft op een deel der maatschappelijke rijkdom? Goed, maar dan geen dubbele moraal! De zwarte handel zal zo lang bestaan als er een betrekkelijk tekort aan goederen is, de zwarte Piet zal zich onttrekken aan productieve arbeid, en de bestrijding ervan zal eveneens zo lang, het pompen op een lek schip betekenen. Er bestaat een kleine kans dat een zwarte Piet op heterdaad wordt betrapt; maar wie zal bijvoorbeeld een manufacturier, die net zo lang ,,nee" verkoopt tôt dat er een klant komt met punten en een contant boterbonnetje, kun nen snappen? De bestrijding van de zwarte han- tijdperk tegemoet. tekort, zorgelijk en belangstellend over elkanders lot kunnen zijn, wijl hun in de tijd dat aller behoef- te-bevrediging mogelijk was, onver- schilligheid hierover als burgerlijk fatsoen werd aangerekend. De zwarte handel zal niet eerder verdwijnen dan dat ze economisch is overleefd, als haar bestaansgronden zijn weggevallen en er dus weer van ailes voldoende te krijgen is. Als het militarisme niet zo veel produc tieve krachten opeiste, zou dit reeds zeer snel het geval kunnen zijn. Als dan de maatschappij nog zo'n sociale ijver toont voor het lot aller medemensen, dan zullen de oorza- ken der schrille tegenstellingen, on- dercOnsumptie tijdens overproductie, zeer zeker worden gevonden en gaan we een redelijker en beter den millioenen Joden ter dood heeft i de herfst nogver. Eerst ^komt^de zo- gebracht. De Joden zijn bang ge-' worden, voor een mogelijke herha- ling. Zij willen een eigen land, waar zij veilig zijn. Palestina, dat hun door Engeland is beloofd. Engeland zit nu in moeilijkheden. Het wil de Arabische wereld niet van zich vervreemden, en het heeft anderzijds de plicht de Joden te hel- pen. Deze moeilijkheid is boven Enge- lands krachten gegroeid, en is door de Britse regering aan de V.N. over- gedragen. Indien de Engelse aankondiging omtrent de ontruiming van Pales tina inderdaad ernst is, dan zal, in dien er geen wonder gebeurt (zulk een wonder zou zijn, indien in de assembly een aanvaardbare oplos sing voor het probleem wordt ge vonden) een burgeroorlog in dat land moeilijk te voorkomen zijn. Fel staan Arabieren en Joden tegenover elkander. Zonder toezicht van bui- ten af zullen de hartstochten worden botgevierd. Palestina zal een tweede Pendsjaab worden. Wij vragen ons echter af, zou het Engeland ernst zijn met de ontrui ming van Palestina? Of zou deze aankondiging slechts bedoeld zijn om een oplossing door de V.N. te forceren, om Arabieren en Joden tôt overleg te dwingen of om hulp van een andere staat (Amerika) te ver- krijgen? Commentaar in de Engelse kranten wijst in de richting van dit laatste. mer nog. De voile kracht: 30, 40 jaar. We voelen ons sterk, vrolijk en blij, er is jeugdige overmoed in ons. Maar voor we er erg in hebben is het herfst! Het blad valt. Ook wel in de zomer van het leven, maar in de herfst zeker. Dit is een stak wer- kelijkheid, dat we dagelijks voor onze ogen zien. Het leven is kort, en de aller- sterkste mens zelfs valt af als een blad. Zo gaat er van het vallend blad in de natuur een prediking uit: ,,Memento mori". Gedenk te sterven. Ik bedoel hiermee niet dat wij als sombere mensen altijd hieraan zou den denken. Integendeel, dat wij als blij de mensen, rekening zouden hou den met de werkelijkheid. Dat wij de gedachte aan het vallend blad niet van ons af schudden, maar rustig kunnen aanzien dat het blad valt, ook in verband met ons leven. Dat we kennen mogen Jezus Christus, die de dood heeft overwonnen, die zegt: „Ik leef en gij zult leven". Wees niet tevreden, voor U het geloof in Jezus Christus bezit. Laat het vallend blad U brengen tôt het zoeken van die Christus, die het ai les heeft volbracht aan het kruis van Golgotha. De prediking van het vallend blad is dan: Zoekt Christus en leef! Zoekt de overwinning op de dood in Hem die de overwinning heeft behaald op de morgen der opstanding. K. PRUIJSEN.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1