PLAATSELIJK NIEUWS INDONESIË HET RAPPORT DER ZES CONSULS Kegelen IN DE BEKLAAGDENBANK In Dec. 120 gram Spijsolie extra. KUNSTI Pap en Yoghurt 1 et. p. liter duurder SAPPEMEER. De kleine huiseige- naren wensen hun belangen te ver- dedigen. In verband daarmede heb- ben zij een deskundige spreker uitge- nodîgd, die een uiteenzetting zal ge- ven over de woonruimtewet. Bij Houthan4el Maathuis is een ongeluk gebeurd. De werkman Mul- der uit Stootshorn kwarp met zijn hand in de zaagmachine, waardoor hij twee vingers moest verliezen. Hij werd naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht, vanwaar hij, na verbonden te zijn, naar huis kon terugkeren. HOOGEZAND/SAPPEMEER. De opbrengst van de collecte van de Jeugd Contact Commissie, welke Za- terdag j.l. werd gehouden, bracht f 357.37 y2 op. Hoogezand en Sappemeer zul- len weer kunnen profiteren van cir- cusgenoegens. Eerst Sappemeer, waar de tent zal verrijzen in het Sportpark, daarna Hoogezand. Daar zal de tent worden opgezet in de tuin van het hôtel Faber. HOOGEZAND. Aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek H.S. wer- den in de maand September uitge- leend 882 studieboeken, 1613 romans en 703 jeugdboeken, d.i. in totaal 3197 banden. Bovendien ontving het correspondentschap Scharmer-Hark- stede 336 banden en dat te Nieuwol- da 52. De werkzaamheden aan de strocartonfabriek N.V. Hooites Beu- kema, die op 23 Maart zijn gestaakt, worden op 20 October hervat. Vrijdagavond belegde Katholiek Thuisfront afd. Hgz.-Spm.-Martens hoek een propaganda-avond in het hôtel Faber, welke een matige belangstelling heeft getrokken. Het woord werd gevoerd door kapitein- aalmoezenier Strijbos ,die werd inge- leid door de voorzitter, de heer J. Wortelboer. Deze bracht het doel der vereniging, contact te leggen tussen hier en de jongens in Indië, naar vo- ren. Nadat de aalmoezenier het woord gevoerd had werd vertoond de film ,,Sprookjesachtig Indië", welke spe- ciaal is opgedragen aan de naaste verwanten van militairen in Indië. Deze film, vervaardigd door Mr. A. Hustinx i.o. de Mij. ,,Nederland en uitgevoerd in kleuren, geeft een beeld van de reis naar Indonesië en van de belangrijkste voortbrengse- len op cultureel-, natuur-historisch- en folkloristisch gebied. Als tweede film ging ,,Brengers van Vrijheid en Recht", een pas vervaardigde rol- prent over het leven van onze jon gens in Indië. De heer Wortelboer verzocht de aanwezigen allen minstens een keer aan jongens in Indië uit deze ge- meenten te schrijven. Een collecte ten bate van het R.K. militaire te- huis in Zuidlaren bracht f 162.50 op. De films werden toegelicht door de heer R. Adolf. Vrijdag had in de Verl. Kiel- sterstraat een aanrijding plaats tus sen een militaire vraçhtauto en een vrachtauto uit Stadskanaal. Er ont- stond alleen materiële schade. Zondag zijn een aantal motor- voertuigen wegens het rijden zonder Zondags-rijvergunning door de poli- tie in bewaring gesteld. Later zijn zij weer vrijgegeven. In café Wiardi had de ledenver- gadering plaats van de zwemclub „Nimpf". Het bleek, dat de toestand der financiën niet zeer gunstig was. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid en behoort thans te be- staan uit 7 personen. Bestuursleden zijn E. Schipper (voorz.), mevr. R. PoelmanTepper (seer.), H. Bode- wes, penn.; M. Starkenburg, B. Bôr- ger, J. Albers, de damesplaats in het bestuur bleef voorlopig vacant. De voorz. deelde mede dat ter ver- •sterking van de financiën een dona- teursactie zal worden gevoerd. De leden zullen zoveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld om te zwemmen. De voorz. sprak de hoop uit, dat „Nimpf" eens de grootste zwemclub in het Noorden zou worden. Te De Groeve had het jaarlijks hengeltournooi plaats om de Nieuws- bladbeker. Er namen aan dit con cours 8 verenigingen deel, aile aan- gesloten bij het Prov. Groninger Pachtfonds. De vangst was slecht. Er werd veel ondermaatse vis opgehaald. De uitslag was: 1. Centrum, Hoo gezand 80 pt. (welke vereniging hier- door in het bezit kwam van wissel- beker en médaillé; 2. ,,De Witte Dob- ber", Muntendam 76 pt.; 3. ,,Ons Ge- Inoegen", Veendam 72 pt.; 4. Mar- tenshoek en Omstr. 61 pt.; 5. Sap pemeer en Omstr. 55 pt.; 6. ,,Ver- trouwen", Borgweg 45 pt.; 7. Zuid- broek 45 pt.; 8. Harkstede 44 pt. Voor personele prijzen kwamen in aanmerking: 1. W. Heininga (Cen trum) 29 pt.; 2. J. Kuipers (Sappe meer) 27 pt.; 3. H. Klunder (Borg weg) 25 pt.; 4. S. Nauta (Veendam) 24 pt.; 5. H. J. Wijngaard, (Munten dam) 23 pt.; 6. D. Doornbusch, (Mar- tenshoek) 18 pt.; 7. W. Leuning (Centrum) 18 pt.; 8. J. Wijsbeek Sr., (Muntendam) 16 pt.; 9. H. Venema, (Zuidbroek) 14 pt.; 10. G. Sterenborg (Muntendam) 14 pt.; 11. H. R. Brou- wer (Veendam) 13 pt.; 12 J. Woltjes (Veendam) 13 pt.; 13 G. Slaat (Cen trum) 13 pt.; 14 J. Wever (Martens- hoek) 13 pt.; 15. Frese (Martens- hoek^l2 pt.; 16. L. Strijk (Centrum) 11 pt.; 17. F. Hensen jr. (Munten dam) 11 pt.; 18. F. Lammerts (Mar- tenshoek) 10 pt.; 19. W. Porringa (Sappemeer) 10 pt.; 20. H. Poppen (Centrum) 10 pt.; 21. H. E. Jager (Zuidbroek) 10 pt.; 22. K. de Vries, (Veendam) 10 pt.; 23. B. v. Buizen (Centrum) 9 pt.; 24. Joh. Kalk (Mar- tenshoek) 8 pt. en 25 A. Venema (Zuidbroek) 8 pt. De heer H. J, Huisman, Zuidla ren, is benoemd tôt tijdelijk tekenaar aan het bureau Gemeentewerken, al- hier. Resultaat wedstrijd Jeugdhen- gelclub in het Zuidlaardermeer: 1. R. Freij, 2. D. Loer, 3. R. Oostland, 4. J. Oostland, 5. D. Oosting, 6. R. Woldman, 7. T. Rijnvis, 8. S. Loer. Zaterdagavond is voor leden der bedrijfsvoetbalverenigingen, hun dames en verdere belangstellenden een feestavond gegeven in het hôtel Faber. Aariwezig waren ook de di- recties van de verschillende bedrij- ven. Nadat de heer Pestman de avond met een welkomstwoord had geopend reikte hij aan de winnaars van de beëindigende competitie een wisselbe- ker plus médaillé uit. In afd. A werd winnaar ,,Beukema", in B „Motké". De no.'s 2, 3 en 4 in de beide afdelin- gen, resp. van Diepen, Overzet en GADO in A en Bakkers H.S., Koene- man en WAS in B kregen een mé daillé. De heer T. R. A. Beukema dankte het bestuur voor de organisatie der bedrijfssport. Hierna voerde het gezelschap „Fa- milie Kok" de cabaret revue „Na de Maaltijd" op. In zijn sluitingswoord deelde de heer Pestman mede, dat de vereni gingen kunnen inschrijven voor de binnenkort te organiseren seriewed- strijden. Hiervoor zijn tevens uitge- nodigd verenigingen uit Veendam en Groningen. Bal bij muziek van de Fam. Kok besloot de avond. Wegens openbare dronkenschap zijn een aantal personen bekeurd. Onze oud-plaatsgenoten, de he- ren A. Maatjes, H. Poot, B. Janscn en J. ter Velde, die destijds waren aangesteld bij de Gemeentepolitie te Den Haag, slaagden voor het politie- diploma A en werden in vaste die.ist aangesteld met terugwerkende kracht vanaf 1 Mei 1947. Gelijktijdig met de inwerking- treding van de winter-dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, is ook bij de Gado een winter-dienstre geling van kracht geworden, keurige en overzichtelijke boekjes, die deze dienstregeling behelzen zijn bij de Gado beschikbaar. WESTERBROEK. De medewerker van de N.V. E. J. Smit Zoon's Scheepswerven, de heer Albertus Addens van Foxhol, die korte tijd ge- leden zijn 70e verjaardag vierde, en nu na 50 jaar aan het bedrijf ver bonden te zijn geweest de wens te kennen had gegeven zijn functie te willen neerleggen, daartoe in staat gesteld door de inwerkingtreding van de Noodwet Drees, werd Zater- dag gehuldigd. Na ontvangst ten kantore werd Addens temidden van het gehele per- soneel toegesproken door de oudste directeur, de heer K. Hidding. Spr. wees erop dat aan werkwijze en ge- woonten in de laatste 50 jaar veel is veranderd, doch dat één gelijk ge- bleven is, Bertus Addens. Hij prees hem niet alleen om de wijze waarop hij steeds zijn taak heeft vervuld, maar ook om ,,de mens in hem", waardoor hij de achting genoot van baas en personeel. Collé's: R. Kuiper, F. Koops, G. Grie- ver en A. de Witt. Knolbegonia's: H. Woldendorp, A. Koops en A. Riems- ,ma. Géraniums: A. Koops, S. Dijk- huis en S. Wildeboer. Fruitmanden: Mevr. v. d. Werff, Mevr. Bovenhoff. Bleemenmanden: Mevr. Huisman, J. de Maar. Clivia's: J. Kranenburg en J. Dijkhuis. De heer D. Pestman, onderwij- zer alhier, overleed in het Acade- misch Ziekenhuis te Groningen. ENGELBERT. Door de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek (Prof. Van Gif ten) is als vertegen- woordiger voor de gemeente Noord- dijk aangesteld de heer K. Tj. Bos, alhier. MIDDELBERT. Tijdens het opla- den van stro, viel de landbouwer M. van de wagen. Op advies van Dr." An- derson werd de patiënt per auto van de garage Kooi naar het Acad. Zie kenhuis te Groningen vervoerd. KOLHAM. Binnen een week na het eerste vond een tweede auto-on- geval met dodelijke afloop plaats. Maandagmiddag om kwart na vier ging de 7-jarige Roelf Lubben spe- lenderwijs van school naar huis. Plotseling kwam hij achter een huis vandaan en stak de weg over waar hij werd gegrepen door een auto. Hij werd ongeveer acht meter meege- sleurd en bekwam een ernstige sche- delbasisfractuur waarna de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De chauf feur J. Struik te Groningen stelde nog ailes in het werk om een aanrij ding te voorkomen, waardoor de auto in de sloot reed. Op het moment van het ongeval waren geen getuigen trachten aanwezig, doch vlak voor de aanrij ding had de wagen, volgens verkla- ringen van getuigen, geen grotere snelheid dan ongeve&r 35 k.m. De chauffeur treft in geen geval schuld. SLOCHTEREN. Vrijdagmiddag werd op het terrein voor het Hooge- huis door de Veenkoloniale Boeren Bond een keuring van fokvee gehou den. De aangifte voor deze keuring was vrij goed. Het zal voor de toe- komst echter wenselijk zijn dat zo veel mogelijk fokkers en ook niet- fokkers met hun goede dieren op de ze keuring verschijnen. De opzet was dezelfde als het vo- rige jaar, doch er was aan de be- staande rubrieken een ,,produetie- rubriek" toegevoegd. Rubriek I, melk- en kalfkoeien. Op- gekomen 11 dieren. Er werden 7 prijzen toegekend, welke resp. wer den verkregen door: Alida 4, van Gebr. de Boer, Schildwolde; Corrie 18 van A. Klimp, Hélium; Corrie 11 van A. R. Vink, Schildwolde; Aafke 15 van J. A. Rademaker, Schildwol de; Tine II van A. R. Vink; Kaatje 38 en Bertha 18 van Gebr. de Boer. Rubriek II, melkvaarzen. Opgeko- men 10 dieren, waarvan 6 werden be- kroond, ni. Corrie 19 en Trui 16 van A. Klimp; Corrie 12 van A. R. Vink; Alida 4 van Gebr. de Boer; Koosje Inconcertzaal Degenhart, al hier, werd Zondagavond een Diesel- trein Cabaret-Variëté programma ge geven, onder leiding van Joop van Dijssel en Garry Duchaux, met me- dewerking o.a. van Barthly Cemp Pastelle, Ina Smit, Mary Cerami en de Marleny's. Het programma dat door het gezelschap werd gebracht was van uitstekende kwaliteit. De publieke belangstelling was echter matig. In 't café Smit had de vergade- ring van de Ouderraad van de U.L. O. school plaats. Verschillende inge- komen stukken werden besproken. Wegens aftreden van de heren H. Janssens en S. Grafthuis werden resp. als voorzitter en secretaris ge- kozen de heren A. R. Vink, Schild wolde en B. Klein, Kolham. SLOCHTEREN. Naar aanleiding van de arrestatie van J. S. te Schild wolde is thans ook gearresteerd J. A. te Overschild. Ook deze verdachte heeft reeds een gedeelte'lijke beken- tenis afgelegd en is naar Groningen overgebracht. SCHILDWOLDE. De onderafd. HéliumSchildwolde van de E.H.B. O. is in café Spanninga de nieuwe cursus begonnen met 22 cursisten, w.o. 8 nieuwe. Op de bestuursvergadering va.i de afd. Schildwolde van de Ned. Ver. van Huisvrouwen werd, nadat verslagen waren uitgebracht over de Gewest. vergadering te Groningen en van de gecombineerde vergadering te Zuidbroek, besloten om in het win- terprogramma in verband» met de hoge kosten voor lezingen enz., te met enige afdelingen te combineren. Een pakketje bloembol- len werd uitgereikt; hiervan zal als ze in bloei staan een tentoonstelling worden gehouden. De eerste bijeen- komst vindt plaats op Maandag 13 October in ,,De Witte Linden" te Sid- deburen waar als spreekster zal op- treden Mevr. AsscherPinkhof met het onderwerp: De vrouw in Palesti- na. De afd. HéliumSchildwolde van de bond voor Staatspensionne- ring, had Zaterdagavond j.l. in café Spanninga een feestavond belegd, in verband met het in werking treden van de Noodwet-Ouderdomsvowrzie- ning. Als spreker trad op Burge- meester O. J. Scherphuis van Sloch- teren. Als declamator trad op de heer J. Zijl van Ten Poét, die in de voordrachten in het Groninger dia- lect op z'n best was. Het zangkoor ,,Soli Deo Gloria" van Hélium, o.l.v. haar directeur, de heer Elbertsen, zong op zeer verdienstelijke wijze enige liederen, terwijl het muzikale gedeelte werd verzorgd door het Ge zelschap Swalve van Siddeburen. Het was reeds bij twaalven toen de voor zitter, de heer H. Koning van Hel lum, met een woord van dank aan aile medewerkenden deze feestavond sloot. SIDDEBUREN. De afd. Siddebu ren van de Bond voor Staatspension- t café Por een fees- Vrijdag heeft de Veiligheidsraad gedebateerd over het rapport der 6 consuls over de toestand in Indonesië. Er wordt geconstateerd dat de actie der Nederlanders wigvormig was. De Indonesische hoofdmacht trok terug. In de wiggen bleven ver- spreide troepen achter. De tactiek der verschroeide aarde en de plun- deringen, in het bijzonder van Chinezen werd geïntensiveerd. De Ne derlanders wensten het gebied tussen de wiggen te zuiveren en dat leidde voortdurend tôt gevechten met veronachtzaming van „Staakt het vuren". De Austr. gedelegeerde stelde een resolutie voor waarin wordt aan- gedrongen op onmiddellijke aanvang der werkzaamheden door de com missie van drie. De Russische afgevaardigde was hiertegen en stelde een resolutie voor waarin wordt gezegd dat de Veiligheidsraad het nodig vindt de troepen op de bases van voor de actie terug te trekken. Ten slotte werd de Australische resolutie met 9 stemmen voor en 2 onthoudingen (Rusland en Polen) aangenomen. Het hoofdrapport van de consuls komt over enkele weken gereed. 6 en Afine van A. R. Vink. Rubriek III, vaarzen (drachtig of nering hield in gust)aangegeven 7 dieren, waarvan telijke vergadering ter viering van 4 bekroond en wel: Marianne van A. het inwerking treden van de Nood- Klimp; Alida 6 van Gebr. de Boer; wet Drees. De heer K, Strijker, amb- De heer Hidding, die mede namens Koosje 7 van A. R. Vink en Marti- tenaar bij de Raad van Arbeid, zijn compagnon, Ir. J. R. Smit, sprak,1 na van A. de Haan, Schildwolde. j sprak een rede uit. Verschillende wenste de heer Addens. en echtgeno- Rubriek IV, pinken (drachtig of plaatselijke verenigingen verïeenden gust), aanwezig 4 dieren waarvan 3 hun medewerking. werden bekroond t.w Kaatje 42 van j ZUIDBROEK. Het afgelopen week- Gebr. de Boer; Trui 19 van A. Klimp ejnde heeft Zuidbroek kermis kunnen Het 82ste Bondsconcours N.N.K.B. te Zuidlaren. Zaterdagavond j.l. vond in café ,,De Gouden Leeuw" door de Bonds- voorzitter, de heer T. Albronda te Sappemeer, de prijsuitreiking plaats van bovengenoemde wedstrijden. Met voldoening werd geconstateerd dat ook dit concours, zowel sportief als finaneiëel uitstekend was ge- slaagd. Onze plaatselijke kegelaars hebben zich bij deze wedstrijden niet onbe- tuigd gelaten. Zo won ,,Acht om de Lange" te Zuidbroek in de Korpswedstrijd Heren, afd. A eerste vijftallen de 3e prijs met 300 ht.; de club ,,Vooruit" (fa. Benes) te Hoogezand de 5e met 296 ht.; de club „Anonymus" te Sap pemeer de 6e prijs met 290 ht.; „Ons Genoegen" te Hoogezand de 8e met 276 ht. In de afd. B: (tweede en volgende vijftallen) won „Veendam" te Veen dam de 4e pr. met 2&2 ht.; ,,Dussel" te Sappemeer de 5e met 269 ht.; „Doe je Best" te Sappemeer de 6e pr. met 247 en ,,Anonymus" te Sappemeer de 8e met 261 ht. In afd. C wist de club „Atlanta" beslag te leggen op de eerste prijs met 284 ht.; ,,Doe je Best" te Sappe meer won de '2e met ,278 ht. „Veen- dam" de 4e met 265 ht.; „Anonymus" de 5e met 255 ht. en ,,'t Hail Holstek" te Hoogezand de 6e prijs met 251 ht. In klasse D: drietallen won „W.O. HANDELSBERICHTEN. Wijzigingen in het register van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor Groningen te Veendam. N.V. Victoria Maatschappij, Sap pemeer, Zuiderstrâat 210, handel in koloniale waren, grutterswaren, vet- smelterij, koffiebranderij, suikerwer- kenfabriek, groentenzouterij en fa- bricage van groenten en fruit in blik en jam. De filialen te Noordbroek, Steenwijk, Kampen, Dokkum en Gro ningen, Bedummerweg 7 zijn opge- heven. Het Filiaal: Enschede is over- gedr. aan: J. de Keizer. Het F.: Nieuw-Dordrecht is overgedr. aan: W. Doornbos. Het F. te Groningen, Joz. Israëlplein 8 is overgedr. aan: E. Dijkstra. Het F. te Den Andel is overgedr. aan: K. Pool. Het F. te Garmerwolde is overgedr. aan: T. Albronda. Het F. te De Wijk is over gedr. aan: A. Konjer. Het F. te Gro ningen, Rabenhauptstraat 55 is over- gedragen aan: J. C. F. Meijer. Het F. te Erica is overgedr. aan: J. Prin- sen. Het F. te Haren, is overgedr. aan: Fr. Wemeijer. Het F. te Bedum is overgedr. aan: Wed. D. Munk. Het F. te Stadskanaal is overgedr. aan de Coôp. Productie- en Verbruiksver. ,,Eendracht Maakt Macht" U.A. te Stadskanaal. Het F. te Oude-Pekela is overgedr. aan: G. Engels. N.V. Cartonfabriek Beukema en Co,, Hoogezand. Volm. verl. aan: R. Hellemans. Burgerlijke Stand NOORDDIJK 1 t/m 30 Sept. 1947. Geboren: Grietje, d. v. Pieter Maat P." te Hoogezand de 3e prijs met 155 en Grietje Griever; Jan, z. v. Derk te een welverdiende rust toe, en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Namens het personeel sprak de heer Evert Luiken, die de âcheiden- de employé eveneens een enveloppe overhandigde. Addens sprak een dankwoord, en nam vervolgens van allen met een handdruk afscheid. RUISCHERBRUG. De heer H. W. Bergman, alhier, werd benoemd tôt wachtmeester in vaste dienst bij de Rijkspolitie, OOSTERHOGEBRUG. In de school had de eerste Floralia-Tentoonstel- ling plaats na de bevrijding. De ope- ning geschiedde door wethouder Hoeksema, die de betekenis en het doel der tentoonstelling uitenezette. Het hoofd der school, de heer Mul- ders maakte daarna de prijzen be- kend, waarna de kinderén een trac- tatie ontvingen. Door ,,Corona" (J. Ch. Budder, Groningèn) was een der lokalen herschapen in een bloemen- tuin. Een tweede lokaal was gevuld met allerlei attracties, zoals rad van avontuur, sjoelbak, schiettent enz. Het derde lokaal was prachtig ver- sierd en bood de bezoeker een rus- tig zitje onder het genot van een kopje thee of koffie en rustîge mu ziek. De navolgende prijzen werden toe gekend: Bégonia: J. de Maar, G. Griever, G. v. d. Veen en A. de Witt; en Anke 3 van J. A. Rademaker. RuWriek V, kalveren. Opgekomen 12 waarvan 8 werden bekroond n.l.: Corrie 21 van A. Klimp; Alida 7, Alida 8, Hiltiena van Gebr. de Boer; Corrie 14 en Afina 2 van A. R. Vink; Marianne van A. de Haan en Aafke van J. A. Rademaker. Rubriek VI, collecties. OpgesteldL 4 waarvan 3 werden berkoond n.l. j de eië- vieren. En ter opluistering van deze kermis waren door de V.v.V. drave- rijen georganiseerd. In de A klasse dongen 5 paarden mede naar prijzen en in de B klasse 11 paarden. De uitslagen waren als volgt: Klasse A: 1. (f 150) Blesje, eig. D. Post, Assen; 2. (f 100) Sarina, eig. Middel, Mussel; 3. (f 50) Corvilia, A. Bel, Groningen; 4. (f 30) Al- De le prijs werd toegekend aan de ma> ejg. M Guider, Musselkanaal; 5. collectie van A< Klimp; 2e prijs de (f 20) Loof Mj. ei H Geerdes. collectie van A. R. Vink; 3e prijs de collectie van Gebr. de Boer. Rubriek VII, productie-rubriek. Aanwezig 10. Hiervan zijn op tal ge- plaatst in alfabethische volgorde: Alida, Bertha van Gebr. de Boer; Corrie 11 en Corrie 12 van A. R. Vink; Kaatje 38 van Gebr. de Boer; Tine 2 van A. R. Vink en Trui 16 van A. Klimp. Deze dieren zijn ge- keurd op extérieur. De productiecij- fers worden later bijgerekend door de Rijksveeteeltconsulent en daarna wordt de uitslag aan de deelnemers bekend gemaakt. Uit deze keuring is weer duidelijk gebleken op welk een hoog peil de rundveefokkerij in de Woldstreek staat. De heer H. v .Kampen van Wa- genborgen is tôt le monteur bij de maatschappij .Roland" benoemd. Terapelkanaal Klasse B: 1. (f 100) Annie, eig. H. Warring, Vries; 2. (f 75) Elma, eig. Gebr. Huberts, den-Horn; 3. (f 50) Koosje, eig. A. Sloots, Eext; 4. (f 30) Mercedes, eig. Gebr. Huberts, den Horn; 5. (f 20) Gerda, eig. A. Sloots, Eext; 6. (f 15) Thanny, eig. N. Mul- der, Musselkanaal. MUNTENDAM. In een vergade ring van de afd. Muntendam van de VARA werd een definitief bestuur gekozen, dat is samengesteld uit de heren W. Kuipers (voorz.), F. Wolt- hof (secr.) en H. Gruben (penn.) CONSUMENTENCREDIET. „Het Vrije Volk" meldt dat ver- moedelijk in de tweede helft van October nieuwe bonnen van het consumentencrediet zullen worden aangewezen. BIJZONDER GERECHTSHOF Kamer Groningen. De landarb. F. Venema te Kielwin- deweer, tegen wie 8 jaar R.W.I. met aftrek en levenslange ontz. uit de kiesrechten was geëist, werd veroor- deeld tôt 8 jaar gevangenisstraf met levenslange ontzetting uit de kies rechten. TRIBUNAAL VEENDAM. Vrijdag j.l. kwamen o.m. voor: Aaldrik Zaaiman (ged.) 43 jaar, arbeider te Kielwindeweer. Hij werd in de eerste oorlogsjaren lid van N.S.B. en in 1944 van de Landwacht. Nam deel aan patrouilles en was bij de grotu razzia te Siddeburen. Hij verteft dat hij in de werkver- schaffing was. Daar hoorde hij van een collega, dat de nazi-boer Venema een arbeider nodig had. Hij ging er heen en werd aangenomen. De boer adviseerde hem lid te worden van de N.S.B.opdat hij niet naar Duitsland zou moeten. Zaaiman bezocht N.S.B. vergade- ringen. En in een daarvan werd ge zegd, dat aile leden van de N.S.B. bij de Landwacht moesten. Hij wilde vooruit komen in de wereld, en dacht dat te bereiken door te doen wat Venema zei. Mr. Benes, verdachte's raadsman zei, dat besch. anti-Duits was, maar dat hij in verkeerd vaarwater was gekomen en steeds meer afgleed. Als iandwachter heeft hij geen kwaad gedaan en ook niet te Siddeburen.. Besch. is nu 2 jaar geïnterneerd. Pl. meende dat hij streng genoeg ge- straft is, en pleitte om clementie. Wiecher Hesse, 66 jaar, Kielwin deweer, van beroep verz. agent, thans wonende te Zuidlaren, was lid N.S.B. en steunde Frontzorg. Hij werd op last van de Off. Fiscaal voorwaardelijk buiten vervolging gesteld tegen betaling van f 7500.—, waartegen hij in verzet gekomen is. Zijn verdediger, Mr. Douwes, wees erop, dat het vermogen van beschul- digde wordt getaxeerd op f 31.000, hij kan de boete wel betalen, maar deze moet toch evenredig zijn aan hetgeen verdachte gedaan heeft. Pl. achtte de boete te hoog, mede gezien het feit, dat verd. reeds een jaar in internering heeft doorgebracht. Hendrik Ypey, 41 jaar, landarb. te Hoogezand, was geen lid van N.S.B., maar werkte van Sept. '40 tôt Aug. '41 ten behoeve van de vijand in Duitsland. Later was hij bij de Org. Todt en steunde de weermacht. Nog later kwam hij in Polen terecht, en sloot zich toen de Duitsers moesten terugtrekken bij een terugtrekkende formatie aan. In het kamp te Hooge zand zou men hem horloge en zijn geld afhandig hebben gemaakt. Mr. Benes vraagt zich af: ,,Waar- om heeft men deze arbeider een jaar in een interneringskamp vastgehou- den?" Hij heeft "in Duitsland ge- werkt, maàr dat hebben zovele an- deren ook gedaan. Toen hij eens in Hoogezand terugkwam had hij kun nen onderduiken, maar hij wist geen adres. Hij is door de maréchaussée opgehaald. Bovendien moest hij zijn ouders onderhouden. Men dacht dat hij bij de NSKK is geweest, maar dat vermoeden was onjuist. Pl. meende dat het Tribunaal de beschuldiging niet zou kunnen handhaven, en ver zocht nietig verklaring hiervan. Besch. vraagt nog zijn horloge te rug. Maar dat staat buiten de com- petentie van het Tribunaal. ht.; de 4e prijs was voor ,,De jonge Kampioen" te Borgercompagnie met 153 ht. „Acht o. d. Lange" te Zuidbroek won in dé afd. 2 vijftallen de 3e pr. met 556, terwijl in de afd. 3 vijftal len „Anonymus" de 2e prijs won. De heer J. Couwenhoven te Hoo gezand won een extra prijs voor de meeste zevens. Korpswedstrijd Dames: 4e prijs „A.N.I.O.D.", Zuidbroek 254 ht. In de Personele Baan wedstrijd klasse A; serie, won de heer S. Brou- wer te Sappemeer de 2e prijs met 74 ht., de. heer R. Zeef te Zuidbroek de 5e met 66 ht. In Enkel Personeel won Zeef de 3e prijs met 31 ht. In klasse B legde de heer J. T. H. Mulder te Veendam beslag op de eerste prijs met 106 ht.; de heer J. van der Ark te Hoogezand op de 4e prijs met 99 ht. In Enkel Personeel klasse B won de heer van der Ark de eerste prijs met 40 ht. In klasse C werd de eerste prijs gewonnen door de heer J. Pronk te Hoogezand met 94 ht. (serie). In klasse D won Mevr. KokDe Glint te Hoogezand de 4e prijs met 35 ht. De heer J. T. H. Mulder te Veen dam werd Jubileum-Kampioen met 73 ht. De heer H. Brust te Sappe meer werd derde met 69 ht. In de Vrije baan Dames plaatste Mej. Smit te Hoogezand zich no. 7 met 38 ht. In de afd. Vrije Baan Heren klasse Groothoff en Hillechien Hagenauw. Ondertrouwd: Friedrich Wilhelm Boverhof, 28 j. en Taekje Keuning, 25 j., b. v. Noorddijk. Getrouwd: Jans Groenhuis, 30 j., won. te Noorddijk en Aaltje Start, 26 j., won. te Ten Boer; Friedrich Wilhelm Boverhof, 28 j. en Taekje Keuning, 25 j., b. v. Noorddijk. Overleden: Luit je Hindrik Brui- ninga, 86 j., wedn. van K. Dijk; Harm Engels, 61 j., echtg. van E. Bouw- man (overl. te Groningen); Ferderi- ka Egberta Gezina Dijkhuis, 5 j., (overl. te Groningen) Douwe Pes- man, 34 j., echtg. van S. Abbring (overl. te Groningen). Echtscheidingen: Jan Westerveld en Anje Vredevoogd, b. v. Delfzijl. AANKOOP VAN ZAND- EN VEENAARDAPPELEN. In de provincies Groningen, Fries- land, Drenthe en Overijssel zal van de z.g. vrije telers en de telers van fabrieksaardappelen een kwantum zand- en veenaardappelen worden aangekocht teneinde de binnenland- se voorziening van consumptieaard- appelen tôt aan de volgende nieuwe oogst te verzekeren. De aardappelen, welke de telers van fabrieksaardappelen voor dit doel verkopen, komen niet in min- dering op de leveringsplicht van aardappelen aan de aardappelmeel- fabrieken. De landkooplieden zullen de aardappelen van de telers kopen tegen tussen de telers en handela- ren overeen te komen prijzen, ter- Jronk HÈT In December zal wederom een extra-rantsoen van 120 gram spijs olie beschikbaar worden gesteld. Op 1-8" December wordt een bon bekend gemaakt, -waarop onmiddellijk ge- kocht kan worden. Het doorgaan van deze distributie Van spijsolie kan in gevaar worden gebracht doordat te weinig flessen be schikbaar zijn. Publiek en winkeiier kunnen door tijdige teruglevering over het wetsontwerp der tijdelijke van dç ledige flessen de verstrekking neerlegging van het Koninklijk ge- in December verzekeren. I zag door H.M. de Koningin. a o rr -j *7 -ju i a a i wijl na het afsluiten van het ccmtract ÛLZÏ' iL n Foiim' binnen veertien dagen een voorschot van f 3.20 per 100 kg. aan de telers zal worden uitbetaald. Bij afneming in het late najaar, de winter of het voorjaar zal boven de contractprijs een vastgestelde rede- lijke bewaarvergoeding tôt een maximum van f 3.per 100 kg. aan de telers worden uitbetaald. Boven dien zal bij afneming na 4 Januari 1948 een extra-vergoeding van f 0.20 per 100 kg. worden gegeven. Voor nadere bijzonderheden kun nen de telers, die op deze wijze hun aardappelen voor consumptiedoel- einden willen verkopen, zich tôt een landkoopman of het Bedrijfschap de pr. met 45-43, de heer H. Fellin ger te Hoogezand de 5e pr. met 44-43. In de afd. B won de heer R. Smil- de te Veendam de 2e pr. met 45 ht. d heer H. Bos Sr. te Sappemeer de 4e met 44-43; de heer J. Zeef te Hoogezand de 6e pr. met 44-41. In klasse C was de 2e pr. voor de heer G. Hartman te Sappemeer met 42-36 en de 6e pr. voor de heer J. Pronk te Hoogezand met 41-30. T TIJDELIJK NEERLEGGEN VAN HET KONINKLIJK GEZAG. Hedenmiddag om 1 uur zullen de beide kamers van de Staten-Gene- raal in gezamenlijke vergadering bij- eenkomen teneinde te beraadslagen DE WIENER SàNGERKNABEN CONCERTEREN IN HET HOTEL „STRUVé" Tôt de laatste plaats was de Schouw- burgzaal van het hôtel ,,Struvé" be- zet, toen Zaterdagavond de uitvoe- ring door de Wiener Sângerknaben plaats had. Het programma vermeldde een ne- gental nummers, en een komische opéra in 1 acte, doch dit programma werd aangevuld met vele extra num mers. Voor de pauze werden geestelijke nummers uitgevoerd. Repleti sunt van J. Gallus, Salvator mundi van Palestrina en Exultate Deo van Scar- latti werden zonder begeleiding ge- zongen. Het vierde nummer Pueri concinite van J. Herbeck werd uitge voerd met een sopraan solo. Het solo- zangertje gaf hierna nog een extra nummer. Een andere sopraân zong Schu- bert's Ave Maria, terwijl een ait een stuk van Handel vertolkte. Deze nummers, die door de zangertjes zelf werden aangekondigd, werden door de leider, Haymo Tauber op de vleu- gel begeleid. De opvoering van een komische opéra in 1 acte, „Die Opernprobe" Van A. Lortzing, die zeer veel succès oogstte, besloot het optreden van voor de pauze. In deze opéra hebben de knapen latén zien dat zij naast op vocaal gebied, ook wat betreft voor- drachtskunst een hoog peil hebben bereikt. Er waren talrijke kostelijke momenten en situaties. Het programma van na de pauze werd geopend met een tweetal we- reldlijke liederen van Schubert en Brahms, die met pianobegeleidir^ werden gezongen. Daarna volgden VOORSCHRIFTEN INZAKE LOONMALEN EN LOONBAKKEN NOG STEEDS VAN KRACHT. Velen schijnen in de mening te verkeren, dat de voorschriften om- trent het loonmalen en loonbakken niet meer behoeven te worden nage- leefd. De voorschriften zijn evenwel nog steeds van kracht en houden o.m. in, dat het graan en het gemalen pro- duct uitsluitcnd in zakxen voorzien van een label, waarop de naam en het adres van de teler of landarbei- der en het product moeten zijn ver- meld, mag worden vervoerd of in voorraad gehouden. Vervoer van een drie volksliederen, n.l. Heidenrôslein,1 partij van meer dan 250 kg. of over Unter der Lind'n en Rosenstock- een gfstand van meer dan 15 km. Holderblùh, die weer capella wer- moet gedekt zijn door een geleide- den uitgevoerd. biliet. De molenaars dienen elke te Hiermede was het programma ten yermalen partij in het loonmaalre- einde, maar de Wiener Sàngerkna- gister te verantwoorden. Hetzelfde ben hebben veel van hun roem te geidt voor de bakkers, die van de te danken aan bepaalde nummers, en j bakken partij een duidelijke eh zonder deze nummers is een door overzichtelijke administratie moeten hen uitgevoerd ^programma hu een- voeren. maal niet compleet, deze nummers: An der Schône Bîaue Donau van Joh. Strauss en het Wiegenlied van Mozart (Schlaf' mijn Princhen) wer den als toetje aan het enthousiaste publiek aangeboden. De 23 knapen in hun matrozen- pakjes hebben een avond gegeven van hoogstaand kunstgehalte. Stuk voor stuk zijn het uitstekende zan gertjes, in staat solonummers ten beste te geven. Haymo Tauber leidde en bege- leidde ailes uit het hoofd, en op voortreffelijke wijze. H. B. In verband met de verhoging van de omzetbelasting van 2 op 3 S>p melkproducten zijn nieuwe maxi- mum-verkoopprijzen voor pap en yoghurt vastgesteld. De nieuwe prij zen, welke op Zaterdag 4 October zijn ingegaan, zijn één cent per liter h%ger dan de tôt nu toe geldende prijzen. De prijs van consumptiemelk bl(jft ongewijzigd.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2