VAN DE BOI PLAATSELIJK NIEUWS vv- WatgeeftdeRad Programma van de R.O Tewaterlating van de „Canada" H Lever ledige Spijsolieflesseï weer spoedig in WAPENGEWELD IN PALESTINA? Met een nieuw schip het zeegat uit Luchtpostbrief van George Mulder KOOPMANS' KINDERMEEL Cjt'î.mKolk luf\ Burgelijke stand INGEZONDEN Rechtszaken r- ADAGIO. Een bundel gedichten va Félix Timmermans. De Vlaamse auteur Félix Ti mans is meer bekend om zijn dan om zijn poëzie. Maar aïs is Timmermans zeker niet zone tekenis. Bij de Uitgeverij P. Kampen Zoon N.V. te Amsi is onder de titel „Adagio" een gedichten van hem verschene )zijn gedichten, samengesteld jaren 1945 en 1946, van zeer 1 lopende techniek. In velen ri dichter zich tôt God. Wij citer en een enkel gedich deze bundel: EMMAiiS. ,,Heer blijf bij ons, de zon gaat i Wij boden dan het avondbrooi den vreemden man, die langs di met ons was meegegaan. En wijl hij, 't zegenend de ooger gebeurde het: Zijn aangezicht verklaarde in een hemelsch lie waarin hij plotseling verdween Dit was het wonder. Wij stonden weer alleen, doch vouwden blij onz' handen Het was alsof Hij door ons hee verc en 't licht in ons is blijven bre Blijf zoo in ons, o Heer, de zon gaat Het werkje, dat 32 gedichte vat, ziet er goed verzorgd uit. Félix Timmermans werd te geboren in 1886. Zijn eerste verscheen in 1910, het is het se gestemde „Schemeringen vai Dood". Zijn meest bekende „Pallieter" werd midden in de log, in 1916 gepubliceerd. Di boeken, waaronder een tweeta torische werken zijn door heu Woensdag 8 October: 18.00 De van het Noorden; 18.20 R.O.N.-S o.l.v. Louis Drenth; 18.45 Landn kwartier. Ir. K. B. Kluiving, o teur van de Rijks Landbouw Wi school te Emmen: ,,Het landb onderwijs in Drenthe"; 19.00 Hi sum II; 19.15 Noordelijk Strijdk ten programma; 19.30 Sluiting. Donderdag 9 Oct.: 18.00 De van het Noorden; 18.15 Hilversui- 18.30 Jacques Goudappel, p Composities van Chevillard, Pot en Debussy; 18.55 Landbouwact teiten; 19.00 Hilversum II; 19.30 ninger kwartier. Anne Hulzebos „Dit en dat oet Stad"; 19.45 Slui Vrijdag 10 Oct.: 18.00 De Stem het Noorden; 18.20 Philip van Hak, viool en Gérard Frôhling, p composities van Nardini, Fioccc Suk; 18.45 Hilversum II; 19.15 rair kwartier door Fokke Sierk „De Tijdschriften" (I); 19.30 Slu Zaterdag 11 Oct.: 18.00 De van het Noorden; 18.20 Gr-am.mu: 18.30 Noordelijk Weekoverzicht; Drs. Fop. I. Brouwer bespreekt I ven en Boeken; 19.00 Sluiting. OPENBARE LEE SZ A AL EN BIBLIOTHEEK HOOGEZAND—SAPPEMEER Nieuwe aanwinsten: Wijsbegeerte. Zeylmans van Emmichoven. Hyg van de ziel. Sociale wetenschappen. Beroepsmogelijkheden voor me: op het platteland. Warenwet 1947. Taal- en Letterkunde. Enk. Geschiedenis der Latijnse terkunde. Toegepaste wetenschappen. Franquinet. Fokker. Kunstbreien en hakeif. Eunst. Couturier. Over de viool; haar kers en virtuozen. Aardrijkskunde-, Land- en Volkenkunde. Plantenburg. Het land van Noord licht en eeuwig ijs. Geschiedenis. Burckhardt. Richelieu. Chiera. Zij schreven op klei; wat Babylonische spijkerschrift-tab( ten ons vertellen. Menschen in de schaduw. Nederlandse en in 't Nederlani vertaalde romans. Aafjes. Een laan vol rozen. Defresne. Een avond in AmsterdJ Praag, van. Oostersche vrouwen. Remlow. De laatste toevlucht. Rijnsdorp. Mijn Vader, mijn Va Chr. Feirlinck. Het avontuurlijke le4 van Lieven Cordaat. Zoetmulder. Erik Reiner overW zijn schaduw. Engelse romans. Morgan. The voyage. Duitse romans. Wiechert. Der Totenwald. Franse romans. Romains. Les hommes de bon volonté. Dl. 23 en 24. Jeugdboeken. JagerMeursing. Het leven ri (1618 jaar). May. Winnetou, het opperhoofd Apachen. (1417 jaar). IJzerman. Hansje Stoffel. (46 jaà Bij de distributie van spijsolie Augustus j.l. is een groot aan flessen onder het publiek gekomf waardoor de flessenvoorraden bij fabrieken thans zeer klein zijn. Hc wel hieromtrent nog niet de minS zekerheid bestaat, zal getracht wc den tegen het einde van het ja weer een spijsoliebon aan te wijzë De uitvoering van deze distribul zou practisch onmogelijk worden, i dien de thans in omloop zijnde fie sen niet tijdig bij de leverancie zijn teruggebracht. Het is dus ieders belang hieraan zijn medewe king te verlenen en onverwijld i ledige flessen bij de winkelier teri te bezorgen, opdat, indien het stra inderdaad mogelijk zal blijken zijn weer spijsolie beschikbaar stellen, deze distributie niet opg houden zal rpoeten worden, wegei gebrek aan flessen bij de industrie Donderdagmiddag is bij de Werf Gebr. Suurmeyer te Foxliol de „Ca- nada" in haar eleinent gegleden. Het dopen en de tewaterlating ging met enige plechtigheid gepaard. (Zie verslag op pag. 1.) Het bericht, dat de Engelsen zich zouden terugtrekken uit Palestina, indien door de Veiligheidsraad niet onmiddellijk een oplossing voor het Palestijnse probleem wordt gevon- den, heeft in Joodse en in Arabische kringen grote beroering veroorzaakt. De Joden zien zich in het nauw gebracht. De Arabieren hebben be- sloten de wapens tegen hen op te nemen. De voltallige- vergadering van de Arabische Liga heeft met al- gemene stemmen de resolutie, waar in op de Arabische Staten een be- roep wordt gedaan aile mogelijke militaire hulp voor Palestina te „mo- biliseren" om het hoofd te bieden aan „de Joodse bedreiging" aan- vaard. Voorts heeft de secretaris- Generaal van de Arabische Liga Azzam Pasja medegedeeld, dat de ministers-presidenten van Syrië, de Libanon, Irak, Transjordanië en Egypte hebben besloten een mili taire actie aan te bevelen, ingeval de Engelsen zich uit Palestina zou den terugtrekken. SAPPEMEER Woensdag a.s. zal de heer H. Tuinema de dag herdenken, dat hij 30 jaar geleden in dienst trad van de Gemeente Sappemeer. Thans is hij als wegwerker werkzaam brj de Ge- meentewerken. Rondom het CLANDESTIENE SLACHTINGEN. De aandacht van de C.C.D.-ambte- naren blijft onverslapt gericht op gevallen van clandestiene slachtin- gen. Behalve recente gevallen wor den veelal ook nog slachtingen van oudere datum aan het licht gebracht. Zo werd o.a. geconstateerd, dat vier koeien, die van Poortvliet naar Ber gen op Zoom waren vervoerd, in laatstgenoemde plaats clandestien waren geslacht. Het verkregen vlees V/erd verkocht; o.m. aan vier sla- gers. De in deze zaak betrokken per- sonen werden in verzekering gesteld en de vier van de slachting afkom- stige huiden in beslag genomen. Er zijn aanwijzingen, dat er meer slach tingen hebben plaats gehad. Het on- derzoek, dat in samenwerking met de politie geschiedde, wordt voort- gezet. In Slochteren werd geconstateerd, dat twee schapen clandestien waren geslacht. Eén der in deze zaak be trokken verdachten bekende, dat er de laatste weken ongeveer een tien- tal schapen was geslacht. Drie ver dachten werden in verzekering ge steld. Vijf processen-verbaal werden op- gemaàkt te IJlst in verband met het clandestien slachten van een rund. 80 kg. Vlees en afvallen, alsmede slachtgereedschap werden in beslag genomen. Drie personen, verdacht van het frauduleus slachten van drie scha pen te Wohl, werden in verzekering gesteld, terwijl 58 kg. vlees en drie huiden in beslag werden genomen. DE PRIJZEN VAN FRUIT. Minister Mansholt beantvvoordt vragen van het Tweede Kamerlid, de Heer Maenen. Het Tweede Kamer-lid, de heer Maenen, heeft de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening gevraagd of het hem bekend is, dat met name in het Zuiden des lands de veilingprijzen .van appelen, vari- eren van 5 tôt 10 cent en van peren klasse A van 15 tôt 30 cent en klassei ™or een J°ngensjas werden gevraagd NOOORDDIJK Het aantal aanvragen voor de Noodwet-Drees bedraagt in deze ge meente 89. Dat er voor de N.V. Bouwkas Noord-Nederl. Gem. grote belangstel- ling bestaat blijkt uit het feit, dat veilingsterrein wor-j per j oct. reeds 56 spaarders waren Bronsema voorz. van de afd. Schild- wolde. Als spreker trad op de heer L. v. d. Kooi, hoofd ener school te Hoogkerk, met het onderwerp: „Van Een schip werd gebouwd op een heid van de haven. Er was niets bij - .—v werf aan het Winschoterdiep. Het zonders te beleven, ailes liep om zo hart tôt hart". Spreker belichtte de groeide op ujt balken en platen.' te zeggen gesmeerd, d.w.z. zoals verschillende politieke stromingen, Werd groot en sterk, geschikt om iedereen het verwacht had. en kwam steeds op het thema terug:| bjnen te trekken over de baren van1 Het schip is uitgerust met een „Wat willen zij? Wat willen wij?"j de wild zee. Toen gleed het in het ultra korte-golfzender en een ont- Ook de Indonesische kwestie werd water, met de vlag in top, werd af-J vanger, waardoor voortdurend con- behandeld. Aan het slot werd gele- j gewerkt en voer toen naar Delfzijl' tact met Radio-Scheveningen moge- genheid gegeven tôt het stellen van om daarvandaan zijn neus te steken lijk is. Tijdens de proefvaart, tele- vragen, waarvan door verschillende in het zilte nat, om trillend van1 J- J— 3 aanwezigen gebruik werd gemaakt. kracht zijn proef af te leggen voor In 't café Spanninga alhier, ver- het diploma van geschiktheid gaderden de onderafd. Voetbal en De Fa. J. G. Brôerken (Scheeps- Handbal van de Athletiek- en Gymn.1 werf „Westerbroek") had ons uitge- vereniging „S.G.V." Dé verschillen-j nodigd Donderdag een proefvaart de elftalcommissies werden als volgt met het door haar gebouwde vaar- samengesteld: Afd. Voetbal: de he- tuig „Violette Erika" mede te makën. ren W. Ramaker, J. Keijer en R. Wiltjer. Afd. Handbal Dames: Mej den hier en daar gaten in de grond gegraven. Zo is nabij houthan- del Dallinga een zeer diep gat gegra ven. De Sappemeersters vroegen zich af: ,,Wat zal hier komen". Sommi- gen kregen een lumineuze idee. Zo een gat kan toch nergens anders voor gebruikt worden, dan voor een zwembad, oordeelden zij. En deze mensen vertelden aan anderen: ,,Er wordt een nieuw zwembad gemaakt in Sappemeer". Deze mensen hebben ongelijk ge had. Er komt geen zwembad, er komt evenmin iets anders, er komt helemaal niets. De kwestie is dat men daar wit zand graaft, dat ge bruikt wordt bij de uitbreiding van de veilingsterreinen. Later worden de gaten gedicht met veengrond. HOOGEZAND Woensdagavond vergaderde we- derom de prijzencommissie o.l.v. de heer Siems in het Gemeentehuis. Aanwezig was een ambtenaar van de prijzencontrôle, de heer van 't Hof. De voorzitter deed enkele medede- lingen over hetgeen Prof. Brouwers heeft gezegd over de middenstand, en waarbij de positie der midden- standers als niet-ongunstig werd ge- schilderd. Oude kwesties werden afgehandeld zoals koppelverkoop theepot en thee- muts, te dure potloden, klompen, rij- wiellamp en koekjes. In een geval bleek dat aile waarschuwingen van de prijzencommissie zonder resultaat gebleven zijn; deze zaak is in handen gegeven van de politie. Besloten werd de kappers tôt een bijeenkomst uit te nodigen. De nieuwe zaken behelzen een i kwestie van te veel punten welke B van 8 tôt 15 cent, ailes per kg. en dat daardoor de geldelijke opbrengst aanmerkelijk beneden de productie- kosten blijft. Ten antwoord op deze vraag zegt de bewindsman, dat de prijzen van het fruit op de veiling zich thans bewegen op een vrij faag niveau. Of aan het einde van het productiejaar dit prijsniveau zo laag zal blijken te zijn geweest, dat de fruitkwekers hun productiekosten niet hebben ontvangen, valt voors- hands nog niet te voorzien. De oogst is zeer ruim en te verwachten is, dat hierdoor het totale bedrag, dat de kwekers zullen ontvangen, gunstig wordt beïnvloed, zodat uiteindelijk de resultaten kunnen meevallen. Voorts vroeg de heer Maenen of het de Minister bekend is, dat de prijzen in de detailhandel vier tôt zes maal zo hoog zijn," zodat deze vruchten, ondanks de lage veilings- prijzen, buiten het bereik van een groot deel der bevolking blijven. Hierop heeft Minister Mansholt gé ant woord, dat de prijzen van het fruit in de detailhandel v inderdaad een groot verschil vertonen met die, welke op de veiling worden besteed. Dat de detailprijzen van appelen en peren evenwel zo hoog zijn, dat dit fruit buiten het bereik blijft van een groot deel van de bevolking, is de bewindsman niet gebleken. YASTGESTELDE WINSTMARGES VOOR DE HANDEL IN GROENTEN. De dikwijls optredende oneven- wichtige verhouding tussen de groen- tenprijzen voor de consument en de inkoopprijzen van deze producten op de veilingen heeft de regering aan- leiding gegeven tôt het doen vast- stellen van handelsmarges, die ten hoogste een bepaald percentage van de kostprijs voor de handel mogen uitmaken. Het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft een door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning goedgekeurde verordening uit- gevaardigd, krachtens welke de groôthandelaar in groenten zijn kost prijs (bestaande uit de door hem be- taalde veilingprijs, de fusthuur en vrachtkosten) mag verhogen met ten hoogste 12 mocht de volgens de ze norm berekende verhoging min- der bedragen dan f 1.50 per eenheid (100 kg., 100 bossen of 100 stuks naar gelang de aard van het product) dan mag dit bedrag van f 1.50 in re- kening worden gebracht. De kleinhandelaar mag bij levering van groenten aan consumenten zijn kostprijs (bestaande uit inkoops- prijs, fusthuur en vracht) verhogen met ten hoogste 30 Indien deze verhoging minder zou berdagen dan f 3.— per eenheid (100 kg., 100 bos sen of 100 stuks) dan mag de klein handelaar f 3.in rekening bren- gen. De verordening inzake de vaststel- ling van handelsmarges voor de han del in groenten is afgekondigd in het voedselvoorzieningsblad no. 79 van 9 October en is 10 October 1947 in werking getreden. (gekocht in Groningen); schoenen welke verkocht zijn tegen een hoge- re prijs dan erop is aangegeven, en bouquetten welke tegen zeer hoge prijs werden verkocht. Gebleken is dat velen trachten te profiteren van de woningnood en ge- deelten van woningen verhuren te gen te hoge prijzen. Hiernaar zal een serieus onderzoek worden gedaan. Ten slotte ontspon zich een discus- sie over koppelverkoop. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tôt leraar aan de am- bachtsschool de heer A. Buys te As- sendelft. Onder voorzitterschap van de heer H. W. Plinsinga had Donder- dagavond in het hôtel Faber een vergadering plaats van de plaatse- lijke afd. van „Volksonderwijs". Na bespreking van het winterprogram- ma hield de heer J. Boit een causerie over .„Oudercommissies". De heren H. Staal en H. Schreur werden be noemd tôt afgevaardigden naar de provinciale vergadering De vrouwengroep van de P.v.d. A. vergaderde Woensdagavond in hôtel Rowaan, onder voorzitterschap van Mevr. HartogHattuma, die verslag uitbracht van een te Veen dam gehouden vergadering. Als nieuwe bestuursleden werden geko zen de dames Bi.jlstraKamphuis (secr.); PietersDe Groot (penn.) en mej. Wijchgel. Er werd besloten in November een vrouwendag te organiseren. De heer K. Blaauwbroek uit Norg is benoemd tôt hulpcommies bij de belastingen, alhier, zulks met ingang van 1 Nov. WESTERBROEK Bij genoegzame deelname zal een bijbelcursus worden geopend. Vier bijeenkomsten zullen vôôr en 4 of 5 na Kerstmis worden gehouden. Na de bloemententoonstelling alhier werden prijzen uitgereikt aan de volgende personen: Gretha Smit, Trijntje Lamberts, Marietje van der Schaaf, Evert Nijdam, W. Schnuck, Bertha Reinders, Aaffien de Groot en Marchien Buurman. Te Groningen slaagde voor het diploma vakbekwaamheid kapper de heer F. H. v. d. Werff, alhier. Ten nadele van de heer E. Kiel man is in de nacht van 2 op 3 dezer een schaap uit de weide verdwenen W.Ç TERHUIZEN De onbewaakte overweg op de weg WaterhuizenHaren zal thans van knipperlichten worde» voorzien. Met de werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Voor van de richting Haren ko mend verkeer was de bestaande toe- stand gevaarlijk, omdat dit verkeer 's avonds gehinderd werd door de lichten langs het Winschoterdiep. De plannen tôt oprichting van een gemengde zangvereniging bleken niet uitvoerbaar. Thans is men be- zig het opgeheven dameskoor nieuw leven in te blazen. ingeschreven. Dit is het hoogste per centage van aile gemeenten uit de 3 noordelijke provinciën. De opperwachtmeester J. v. d. Woude herdacht dezer dagen zijn 25- jarig ambtsjubileum. Door het Ge- meentebestuur van Noorddijk, de groep Ten Boer van de Rijkspolitie en de Ned. Politiebond afd. Haren werden de jubilaris en zijn echtge- note cadeaux aangeboden. Dé heer v. d. Woude is vanaf 1 Februari 1932 werkzaam in deze ge meente. Voordien was hij agent van politie te Amsterdam Er was veel belangstelling. SLOCHTEREN De Landbouwver. Slochteren vergaderde in het café Smit, o.l.v. de voorzitter de heer W, Hagenouw Jr. Bij de ingekomen stukken waren o.m. de nieuwe statuten van de pas opgerichte pootaardappelentelersver- eniging „Cogade" te Ruischerbrug. Voor de door de Veenkoloniale Boe- ren Bond te houden veekeuringen stelde de vereniging f 10.beschik baar. Uit het verslag van de Streek- vergadering bleek dat de Kalivoorzie- ning nog niet geheel voldoende zal zijn t.a.v. de behoefte. Fosforzuur en Stikstof lijkt beter, vooral Kalkam- monsalpeter wordt veel geproduceerd Voor bestellingen bestond weinig animo, weshalve dit punt tôt een vol gende vergadering werd verdaagd. SCHILDWOLDE Bij de heer Jac. Boerema, al hier, zijn voor de tweede maal fram- bozen geoogst. Zeker een zeer uit- zonderlijk geval. Dat verschillende planten, vooral stoksnijbonen, op, meerdere plaatsen voor de tweede maal bloeiden was bekend, doch van een tweede oogst hadden we nog niet gehoord. Dezer dagen werden door de Tennisclub „Wijchgelsheim", alhier, onderlinge wedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen als volgt luid- den: Dames Single I: I. Jongman si. K. Hilvering 6-3, 6-3. Dames Single II: J. Bakker si. A. Vink 6-2, 6-3. Da mes Double: I. Jongman en A. Vink si. J Jongman en S. Doornbos 7-5, 6-3. Heren Single I: J. W. Doornbos si. J. H. Takens 11-9, 2-6 en 7-5. He ren Single II: S. Broekema si. B. H. Broekema 6-3, 6-1, Heren Double I. J. W. Doornbos en H. Schipper si. J. H. Takens en H.* de Haan 6-3, 6-0. Heren Double II: B. A. Broekema en F. Jansen si. S( Broekema en J. D. de Haan 6-3, 6-3. Mixed Double: K. Hilvering en J. IV. Doornbos si. S. Folkersma en S. Broekema 6-3, 6-4. Woensdagavond werd in de stampvolle zaal van café Reinders, alhier, een propaganda Streekverga dering gehouden, welke vergadering was belegd door het Provinciaal Ver band Jongeren Groepen van de De boot lag in de Delfzijlster ha ven, met vlaggetjes in top. Er arri- G. Kuper en de herên K. Hommes veerde juist een oceaanschip, dat een en J. Keijer. Afd. Handbal Heren: lading kunstmest vanuit Zuid-Ame de heren W. Ramaker, K. Denijs en rika hierheen bracht. Het was het K. Hommes. s.s. Helder, het eerste schip dat met Tenslotte werden verschillende i een lading Chili-salpeter, na de be- moeilijkheden besproken verband vrij ding Delfzijl binnenliep. houdènde met het kledingvraagstuk1 Aan boord van de Violette-Erica en reisgelegenheden. verenigden zich een honderdtal ge- nodigden die zich over de dekken verspreidden, en op een prettig plaatsje genoten van het eerste kop- je koffie. En de koffie wenste hier gebruikt te worden met broodjes en tractaties. Omstreeks 12 uur werden de tros- sen losgegooid en voer het schip naar het midden van de haven, waar het kompas werd beproefd. Wij maakten toen even een rondgang door het schip, en het intérieur bleek aan de stoutste verwachtingen te voldoen. Comfortabel zijn de verblij- ven voor de, bemanning, voorzien van centrale verwarming en stro- mend warm en koud water. Een douche-cel ontbreekt zelfs niet. De kapitein beschikt over een ruime en fraai ingerichte hut. Men 1 grafeerde een der reriers aan zijn vrouw, dat hij wegens de mist die avond niet meer naar zijn woning te Naaldwijk zou gaan. Toen tegen 5 uur het schip aan de eigenaar, een Amsterdamse rederij, was overgedragen, werd de steven naar de Delfzijlster haven gewend. Ten slotte zij nog vermeld, dat aile electriciteitswerken zijn uitgevoerd door de Fa. Eekels te Hoogezand, de stoffering door de Fa. E. Huizing te Hoogezand. De Violetta Erica voer diezelfde nacht weer uit. Nu geen proefvaart, maar haar eerste reis, en die leidde naar Zweden. Donderdagmorgen geraakte de 15-jarige S. H., alhier, terwijl hij op de fiets reed aan de Meenteweg, be- kneld tussen twee elkaar passeren- de auto's. Hij werd naar het zieken- huis te Groningen overgebracht. Het ongeval liep nog betrekkelijk goed af want na verbonden te zijn kon hij naar huis terug keren. ZUIDBROEK Het Nutsdepartement alhier hield in hôtel Themmen dé eerste feestavond van dit seizoen. Mede- werking verleenden de toneelkunste- naars Tula en Johan di Vista. Het bezoek was matig. Het pro gramma werd vlot afgewerkt en werd met een gui applaus beloond. De heer K. P. Kimm, hoofd van een school alhier, is in gelijke functie benoemd te Groningen. MUNTENDAM -Krachtens de bepaling rechts- herstel is aan de oud-burgemeester dezer gemeente, de heer R. E. Too- ringa, eervol ontslag verleend, in- gaande 1 Juni 1943, met dankbetui- ging voor de langdurige diensten als burgemeester bewezen. De landbouwer F. Kerstholt rooide een voederbiet met een ge- wicht van niet minder dan 27 pond. GRONINGEN Maandagavond laat belde een onbekende, gekleed in een grijze re- g'enjas bij de fam. M., die woont in het gebouw van de Spaarbank ,,Eigen Haard" aan het Lopende Diep. Onder bedreiging met een vuurwapert dwong hij het echtpaar hem de brandkast aan te wij zen. Toen deze niets van zijn gading bleek te bevatten, sommeerde hij hem naar de kluis" te brengen. Hier- uit stal hij f 6.000. Na de heer en mevr. M. in een aardappelkelder te hebben opgesloten, verdween hij. ZEEHOND GEVANGEN OP SCHEVENINGSE STRAND. Op het stille strand te Schevenin- gen kwam een jonge zeehond een dutje doen. Zijn rust duurde echter niet lang, want het dier werd opge- merkt door personeel van de vuur- toren, en deze mensen gingen er heen gewapend met mand, zak en touw. De zeehond bleef' echter niet wach- ten om gevangen te worden. Hij ver dween in de golven. Terwijl men nog stond te praten kwam hij weer te voorschijn, nu ongeveer 100 meter meer Noordelijk. Met veel moeite gelukte het de zeehond op het strand te houden en te vangen. Hij werd ten geschenke aangeboden aan de Wassenaarse dierentuin, maar omdat zou zich in de salon van een deftig het niet mogelijk bleek het dier daar huis wanen Beneden klopt het hart van de -boot. Daar is de machinekamer, waar de motor grommend zijn werk doet, waar men onder de indruk kon ko men van de motorische kracht, die door de mens is ontwikkeld, en die diezelfde mens nu duizendvoudig overtreft. De Violette Erica wordt voortge- stuwd door een 6 cylinder Industrie- Diessel motor met een capaciteit van in leven te houden, werd hij doorge- zonden aan de Rotterdamse diergaar- de in Blijdorp. „Z\VIJNTJESJAGERIJ" NU OOK OP ZWMNEN. De jachtpartijen op fazanten en konijnen verliezen hun betekenis ver- geleken bij de jachten op wilde zwij- nen, die de laatste tijd nogal in oos- telijk Nederland voorkomen. De heer Borkus te Wijnbergen gelukte het in 360 p.k., die het schip, naar bij de^eze buurtschap zo n beestje neer ^te proefvaart is gebleken, een snelheid kan geven van 10 mijl. Door mon- 1 leggen. Het dier woog 160 pond. Het was waarschijnlijk afkomstig uit de C.H.U., onder leiding van de heer zou boksen. Bij de post, die Vrijdagmorgen op onze tafel lag ,was een kaart uit Kopenhagen. Op de voorzijde was afgebeeld een vliegtuig en daarboven stond With Swedish Air-Lines in sunshine above the clouds. (Met de Zweedse lucht- lijnen in zonnenschijn boven de wol- ken). De kaart was door de afzender, onze Sappemeerster bokser Mulder, die per vliegtuig op weg was naar Zweden's hoofdstad, tijdens 'n tussen- landing te Kopenhagen gepost. Wij vertrouwen niet onbescheiden te zijn, wanneer wij de aardige in- houd van deze kaart hier weergeven. Deze luidt: ,,8 October 1947 Zo juist 12 uur te Kopenhagen aangekomen. Tegen 9.40 uur vlogen we boven Hoogezand. Het was mistig -en we konden niets zien. We vertrekken met een half< ,uur weer en komen tegen 3 uur te Stockholm aan. Ik voel me echt vechtlustig. Olle Tandberg bokst niet tegen Piet Wilde, maar een Amerikaan valt voor hem in, daar hij op 17 Oct. naar Amerika gaat" Wij meldden abusievelijk, dat de heer Mulder op 4 dezer te Stockholm teurs van de Fa. te Velde uit Hooge zand, die de motor en hulpmachines leverde, werden nog verschillende werkzaamheden verricht. Intussen had het schip de haven reeds- achter zich laten liggen. Daar de kapitein bang was, dat het mistig zou worden, werd de gebruikelijke vaart om Borcum niet gemaakt, doch bleef het schip kruisen in de nabij- OPPERVLAKTE EN INDELING VAN DE CULTUURGROND IN '47. Blijkens de in het Statistisch Bul letin van het Centraal Bureau voor de Statistiek, jaargang 1947, no. 60, gepubliceerde voorlopige cijfers be- treffende oppervlakte en indeling van de cultuurgrond in Mei 1947 is het totale areaal cultuurgrond in 1947 toegenomen tôt 2.392.143 ha., tegen 2.380.014 ha. in 1946 (2.334.148 in 1939). De grootste wijzigingen vertonen de rubrieken ,,Met akker- bouwgewassen beteeld" en „Blijvend grasland". Bij eerstgenoemde rubriek is het cijfer voor 1947 ongeveer 32.000 ha. lager dan in 1946, terwijl bij het blij- vend grasland het cijfer voor 1947 ruim 25.000 ha. hoger ligt dan in het vorige jaar. Het met groenten en fruit beteelde areaal steeg in 1947 tôt 74.731 ha. tegen 66.522 ha. in 1946. De overige rubrieken vertonen kleine wijzigingen. bossen bij Montferland. terhoek.) (Geld. Ach- INGEZONDEN MEDEDELING. SAPPEMEER, 2 t.m. 8 Oct. 1947. Geboren: Renske Grietje Anna, d. v. Albert van der Schuur en Maria Marth% Jager Feiko, z. v. Jan de Wind en Ekolina Bergman; Hinder- kien, d. v. Berend ten Cate en El- sina van der Veen, Zuidbroek; Fok ke, z. v. Hielke Overzet en Fokkina Bottema, Hoogezand; Jochem Chris- tiaan, z. v. Hendrikus Koeneman en Anna Geerdine Kiel; Siebolt, z. v. Arend Huisman en Jantje Nieboer, Hoogezand; Jannie Henderika Sie- vertje, d. v. Henderikus Koning en Alderdine Blaauw; Grietje, d. v. Ate Douma en Annegie Alberdiena behe- per, geb. te Hoogezand. Ondertrouwd: Klaas Rugge, 57 j. en Lowina Jantina Timmer, wed. v. Harmannus Aaldrik Sillius, 47 y, b. v. Sappemeer; Hijbo Looijenga, 25 j., Smallingerland en Clara Poelstra, 25 j.,' Sappemeer; Harm Jan Luxe- ma, 25 j., Slochteren en Jannetje Jo- hanna Tiemens, 25 j., Slochteren, onl. te Sappemeer; Geert ten Hove, 22 j., Sappemeer en Katharina Hof 21 j., Emmen; Thomas Dupon, 34 j., Sappemeer en Jantje Vos, 22 j., Bie rum, onl. te Hoogezand. Getrouwd: Jan Lambeck en Freerk- kie Kostwinder; Willem Veentjer en Elsiena Huisman; Geert Hesse Anna Maria Swart. Ove'rleden: Jan Ates Douma, 89 j., wedn. v. Lubbina Hinderika Jonk- man. HOOGEZAND 2 t/in 8 Oct. 1947. Geboren: Anna Maria, d. v. Frede- rik Siekmans en Hendrika Deuntje, Hoogezand; Grietje, d. v. Eit Dijk- huis en Zwaantje Kremer, Wester- broek; Daniel, z. v. Kornelis Vene kamp en Grietje Hulsebos, Hooge zand; Grietje, d. v. Ate Douma en Annegie Alberdiena Scheper, won. te Sappemeer; Derkina, d. v. Hindrik Meijer en Geert je Brugge, Foxhol; Gerrit, z. v. Roelof Klinkhamer en Aaltje Brands, Windeweer. Ondertrouwd: Pie ter Jan Huijer, 25 j., Hoogezand en Hendrikje van Leeuwen, 23 j., Hoogezand; Cornelis Johannes de Jong, 26 j. en Adriana Pentinga, 26 j., Hoogezand; Willem AVesterhuis, 27 -j., Hoogezand en Jan tje Bloem, 22 j., Veendam; Thomas Dupon, 34 j., Sappemeer en Jantje Vos, 22 j., Bierum; Hendrik Cornelis Messchendorp, 22 j., Hoogezand en Bartha Gerritsen, 23 j., Groningen; Aaldrik Sanders, 23 j., Winschoten en Antje Pel, 24 j., Winschoten; Harm Jacob Ham, 27 j., Hoogezand en Foekje van Dijk, 24 j., Hooge zand; Filippus Haverkamp, 21 j., Hoogezand en Grietje Streuper, 20 j., Groningen. Getrouwd: Andries Emmelkamp 26 j.,Slochteren en Annechiena Mar the Huttinga, 24 j., Hoogezand; Cas- per Johan Gort, 32 j., Veendam en Helena Tekla Maria Wortelboer, 28 j., Hoogezand. Overleden: Johanna Buining, 80 j. Hoogezand, echtg. van Egbert Maat- jes; Ties Siekmanê, 56 j., Hooge zand, overl. te Groningen, z. v. Al bert Siekmans en Fokje Klein, bel den overleden. SLOCHTEREN, 2 t.m. 8 Oct. 1947. Geboren: Jantinus Eildert, z. v. P. Uildersma en M. Akkerman, Sidde- buren; Jantje, d. v. H. Walma en G Scholtens, Siddeburen; Hendrik, v. J. de Muinck en A. Hageman, Sid deburen; Jacoba Johanna, d. v. H. v. Dijken en F. van der Laan, Slochte ren; Grietje, d. v. J. Snitjer en J. de Vries, Siddeburen; Jelle, z. v. J- Voorma en P. Thoma, Slochteren; Kornelius, z. v. A. van Gi.jssel en A. Fokkens, Siddeburen; Willem, z. v. E. M. Kannegieter en A. Rieks, Kol- ham; Sander Ruurd, z. v. G. van der Meer en G. Klaver, Slochteren. Ondertrouwd: H. J. Luxema, 25 j. STUURT U OOK EEN PAKJE NAAR INDIë? In het kader van de NIWIN- actie is het mogelijk pakjes te sturen naar onze jongens in In- donesië. Iedereen kan daartoe bij - dragen. Het is helemaal niet no- dig, dat hij zelf een pakje klaar- maakt. Men koopt een label ter waarde van f 5.en ailes wordt in orde gemaakt. In Sappemeer is thans een pro paganda actie voor de verkoop van deze labels op touw gezet. Zij zijn op een vijftal adressen ver- krijgbaar: Bij de Coôp. Boeren- leenbank en Sigarenmagazijn Wever in de Kees de Haanstraat, en bij de Incasso-Bank, Manufac- turenhandel Ruding en Boekhan- del Roukes in de Noorderstraat. en J. J. Tiemens^ 25 j., b. v. Siddebu ren; J. Slagter, 31 j. en T. Kleefman. 29 j., b. v. Borgweg; H. Vroom, 28 j-, Groningen en H. Geerts, 24 j., Schild wolde; Tj. Rijkens, 30 j., Kolham en G. Post, 26 j., Schildwolde. Getrouwd: J. Hartman, 23 j., Hél ium en J. van der Veen, 20 j., Sloch teren; J. van Dijk, 53 j», Terkaple en J. Zondag, 49 j., Siddeburen. Overleden: J. de Vries, 4 j., d. v. J. de Vries en G. Doornbos, Slochte ren; R. R. Lubben, 7 j., z. v. H. H. Lubben en D. G. Timmer, Kolham Levenloos aangegeven kind van H. J. Smit en A. L. Korteweg Maris, Overschild. ZUIDBROEK 1 t/m 8 Oct. 1947. Overleden: Sijke Wieringa, 70 j., echtg. van Jacob Mulder. MUNTENDAM 2 Geboren: Dina, t/m 8 Oct. 1947 d. v. J. de Vries en N. van der Veen; Tineke Fenna, d. v. H. W. Mohlmann en J. W. Gunster. Ondertrouwd: P. Commandeur, 20 j. en D. Grofsmld, 21 j. VEENDAM 1 t/m 7 Oct. 1947. Geboren: Berend, z. v. M. Meijering en H. Beerta; Koene Simon, z. v. A K. Venema en F„ G. Telkamp, Mee- den; Cornelis, z. v. R. H. Ots en J. Landman; Martha Fransina. d. v H. Koetje èn W. de Boer, Wilder- vank; Hinderika, d. v. H. Ruzius en A. Porrenga, Zuidbroek; Hans, z. v. E. K. Smidt en H. Benus; Harm Fokko, z. v. J. Klein en L. Pomp, Wildervank. Ondertrouwd: W. Esterhuis, 27 j., Hoogezand en J. Bloem, 22 j., Veen dam; J. Drenth, 24 j., Veendam en W. Noordhof, 24 j., Wildervank; G. H. Jonker, 26 j., Zuidbroek en T. E Blanke, 22 j., Veendam. Getrouwd: J. v. d. Werf, Veendam en M. Meijer, Nw. Pekela. RECHTBANK GRONINGEN. Het betrof een huwelijksgeschenk, dat geen geschenk bleek te zijn. Jo hanna R. te Sappemeer had haar zuster en zwager ter gelegenheid van hun huwelijk enige flessen wijn ge- zonden. Maar later werd (Je kwitan- tie ad f 36.50 aangeboden; Toen de zwager niet wenste te betalen volgde er een bezoek van de deurwaarder en een briefje van Johanna dat zeer vriendelijk begon en eindigde met de mededeling dat een familielid een schurk was. Johanna kreeg f 10 boete of 10 dagen hechtenis, waarna ze ver klaarde in hoger beroep te zullen gaan. In verband met de zaak betreffen- de de verduistering van een tapijt werd genoemd de bode K. Het be- treft hier geen bode uit Hoogezand of Sappemeer. TRIBUNAAL VEENDAM. Vrijdag a.s. zullen o.m. terecht- staan G. Snip, Zuidbroek en R. Ol- denziel, Hoogezand. ILLEGAAL WERKER, DAARNA S.D. SPION EN VERVOLGENS WEER ILLEGAAL WERKER. Een Twentenaar had in 1942 Jo den geholpen onderduiken, en had andere vaderlandslievende daden verricht. In verband daarmede werd hij door de S.D. te Groningen gear- resteerd, en later weer vrijgelaten op voorwaarde, dat hij als v-man in dienst zou blijven bij de S.D. Deze Twentenaar heeft toen verschillen de verzetsmensen verraden, met als gevolg dat een aantal verzetsstrij- ders werden gearresteerd. Door zijn verraad kon een verzetsgroep, die werkzaam was in de fabriek van de Fa. Hazemeijer te Hengelo, worden opgerold. In 1943 dook de Twentenaar op- nieuw onder en wijdde hij zich op- nieuw aan illegaal werk. De Procureur-Fiscaal van het Bijz. Hof te Arnhem eiste 7 jaar met af- trek tegen hem. VEILINGBERICHT Vrijdag 8 C#t. 1947. Bloemkool 1A f 6775; Idem 1 f 41—56; Idem 2 f 28—38; Meloenen f 723 per 100 stuks. Tomaten A f 26.60—29.90; Toma- ten B f 29.90—30.10; Tomaten C f 18.2021.30: Pronkbonen f 2941; Stamslabonen f 7997; Kroten f 3.90—6.60; Peen f 16.70—21.30; Spi- nazie f 2330; Druiven f 104119; Rode kool f 10.10—11.40; Witte kool f 8.8010.50; Savoye kool f 9.80 11.60; Prei f 1320; Andijvie f 8 15 per 100 kg. Kropsla 1 f 7.20—11.60; Kropsla 2 f 3.905.50 per 100 krop. Bos peen f 911 per 100 bos. -r-. - V v>.-.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2