PLAATSELIJK NIEUWS Een bezoek aan de „moeder"van de Vughtse gevangenen Als gij de vrede wilt, bereidt U dan ten oorlog voor. Herfst- Tentoonstelling OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Tweede Jaargang ZATERDAG 18 October 1947 No. 81 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND WAARIN OPGENOMEN SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Het Russischelleger is groot, sterk, goed geoefend en modem uitgerust. WAT GEEFT DE RADIO UIT OUDE KRANTEN HOOFDVERPLEEGSTER STAL LINNENGOED. Mevr. Timmenga uit de Taalstraat- Kort Wijdingswoord. ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 43088S. In een kwart eeuw tijd zijn twee onweders losgebarsten over de we- reld. En nog is het politieke firma ment niet gezuiverd. Dreigende, sterk geladen wolken drijven voorbij, ver- duisteren de zon. Nog is de bui niet losgebroken, maar er is nog maar weinig nodig om een bliksemstraal naar de aarde te doen slaan, en daar zal die bliksemstraal een vat met buskruit treffen. ,,Als gij de vrede wilt, bereidt U dan ten oorlog voor", luidt een oude zegswijze, maar een gewapende vre de is een gevaarlijke vrede, want een kleinigheid kan hem in oorlog doen omslaan. Amerikanen en Engelsen hebben een vliegtuig geconstrueerd, dat zonder bemanning zijn weg vindt, dat zonder druk op de knop zijn bommenlast kan afwerpen; dat ailes wordt vanaf de grond geregeld via de radio. Over de atoombommen hoort men tegenwoordig zeer weinig. Het is een feit dat men het in de atoomcommissie niet eens kon wor den. In Amerika vindt de producti rustig voortgang, de bommenvoor raad neemt voortdurend toe. Wac Rusland op dat gebied presteert is slechts aan de Russische leiders be- kend. Een feit is dat de Russen in de Duitse uraniummijnen hard laten werken en dat zij een zestal straal- vliegtuigen van versçhillende types hebben ontwikkeld, gebaseerd op Duitse principes. Bovendien wordt er, vooral in Amerika op gewezen dat de Russen helemaal geen haast maken met de demobilisatie. Som- migen achten het Russische leger momenteel zo groot, zo sterk, zo goed geoefend en zo modem uitge rust, dat zij zonder noemenswaardi ge tegenstand het gehele vastelanc van Europa zouden kunnen bezetten. Of dit zo is laten wij in het mid- den. Maar een feit is, dat Amerika zich niet veilig voelt, want kwanti besloten een nieuwe Balkan-commis- sie te vestigen welke de toestanden aan de Noord-Grïekse grens zou on- derzoeken. Op Joego-Slavië, Bulga rie en Albanie was, evenals op Grie- kenland zelf een beroep gedaan om de Commissie medewerking te ver- lenen. Deze' voorstellen werden aan- genomen, maar in de Veiligheidsraad sprak Rusland zijn veto uit tegen een permanente Balkan-commissie, blijk- baar vrezend, dat deze inmenging van Zuid-Slavië, Bulgarije en Alba nie in het Griekse vraagstuk zou; constateren. Daar in de politieke commissie van de V.N. het veto- recht "niet geldt, heeft Wisjinsky daarin verklaard, dat hjj de voorge- stelde Balkancommissie zou boycot- ten, d.w.z. dat de Sovjet Unie erniet aan zal deelnemen, en niet zou mee- stemmen bij de verkiezing der leden. De delegaties van Joego-Slavië, Po- len, Wit-Rusland, Oekraïne en Tsje- choslovakije, vielen de Russen bij. Hierop zei de Belgische minister Spaak, dat de commissie met of zon der hulp van de Sovjet Unie en zijn satelieten haar werk zou voortzetten Engeland en Frankrijk. In Engeland en Frankrijk blijft het om zo te zeggen stormen. Enge land wordt nog geteisterd door een economische crisis, en om die op te lossen schijnen nog ingrijpender maatregelen genomen te moeten wor- den, dan tôt nog toe zijn getroffen. In dat kader moet men de wijzigin- gen in het Labourkabinet beschou- wen. De koers van de regering is iets meer naar rechts komen te liggen, waarmede men vermoedelijk ten doel had de druk van uiterst links meer te kunnen trotseren. Van belang is uai ZIJ ZUIUier liuciucuowattiut LC 1YLU111GI1 L1UWU1UU. 0 tegenstand het gehele vasteland het aftreden van Shinwell als minis ter van brandstoffenvoorziening, voor welke plaats hij ongeschikt werd geacht. Hij heeft nu weliswaar .- oorlog gekregen, maar heeft geen Z1CI1 llicL VCillg Y UC1L, UUl 1^5 tatiéf zijn zijn strijdkrachten zeker zitting meer in het kabinet. 1j TT1 (vnan in -r_ nlmlllr ici AnniûiiUT kleiner dan de Russische. Er gaan in de V.S. stemmen op voor een z.g „preventieve oorlog" tegen Rusland UI lUg tcguil ivuu.w«v., tic I pUUlJLCJrvt v waarbij men zich blijkbaar baseert oorzaak van de staking is te weinig op Einstein's théorie, dat er geen ioon en te weinig voedsel. Een nieu- atoomoorlog, maar alleen 'n atoom- we période van onrust schijnt aan de 1 __i gemeenteraadsverkiezingen te zullen voorafgaan. Twee groepen kunnen daarvan profitèrent de Communisten en de aanhangers van De Gaulle. aanval zal zijn. Amerika wil de Russische invloeds- sferen zo klein mogelijk houden. Het werpt overal waar het maar kan dammen op om de uitbreiding ervan te stuiten. Liefst zou het de Sovjet invloed terugdringen tôt de Russi sche grenzen. En wat wil Rusland? Wij halen hier aan wat de Franse "diplomaat François Poncet in het dagblad „Fi- garo" heeft gezegd: „Het doel van Stalin is oorlog noch vrede, doch iets anders. Stalin heeft een Oosterse opvatting van vrede voor ogen, een vrede, die met oorlogszuchtige mid- delen gevoerd wordt en tegelijk een oorlog, die met vreedzame middelen wordt gevoerd". Toch zijn Russen en Amerikanen het dezer dagen op één punt eens geweest, en dat betrof: De Palestijnse kwestie. Amerika heeft zich, op enkele on- dergeschikte punten na accoord ver klaard met het meerderheidsrap- port van de spéciale commissie der V.N. voor Palestina, dat behelst de verdeling van Palestina in een Ara- bische- en een Joodse staat. Rusland verklaarde eveneens, het meerder- heidsrapport te zullen steunen. Wel zou Rusland gaarne een economische eenheid tôt stand zien komen. Dat de Amerikanen verrast waren over het feit dat de Russen het nu ein- delijk eens met hen eens waren blijkt uit de woorden, die de Amerikaanse gedelegeerde Johnson sprak: „Wij hebben de verklaring over het Rus sische standpunt met de grootste belangstelling gehoord. Wij zijn aan- genaam getroffen nu wij zien, dat het Russische standpunt inzake de fundamentele kwesties van het Pa lestijnse probleem zeer dicht het on ze nabij komt. De Balkancommissie. In de Balkankwestie kwamen de tegenstellingen echter scherp aan het licht. De moeilijkheden, waarmede Grie- kenland te kampen heeft werden in de politieke commissie der V.N. be- sproken. De politieke commissie had Programma van de R.O.N. Zondag 19 October: 18.30 Gram. muziek. 18.40 Sportuitslagen. 18.45 Sport van vandaag. 19.Sluiting. Maandag 20 October: 18.— De Stem van het Noorden. 18.20 Roelof Stalknecht, piano. 18.45 Sportpraat- je. 19.Hilversum II. 19.30 Gram. muziek. 19.45 Drents kwartier. Mevr. In Frankrijk is opnieuw een sta- kingsgolf losgebroken. Parijs zit zon der publieke vervoermiddelen. De HET VARKENSBOUT JE LOKT! Naeen rechter een predikant. Enige dagen geleden stond een rechter terecht in verband met de clandestiene slachting van een var- ken. Thans was het een predikant, die erbij betrokken was. Een goede buur is beter dan een verre vriend, daoht de predikant (vooral indien de buren veel vlees hebben is dat het geval) en verleen- de zijn buurman toestemming van zijn schuur gebruik te maken bij een clandestiene slachting, maar dan op voorwaarde dat zijn naam niet ge- noemd zou worden. Eerst ontkende de geestelijke en verklaarde: „Twee schurken kunnen een rechtvaardige opnangen". Later moest hij het feit toegeven en hij moest 00k bekennen, dat hij van de twee broers vlees had aangenomen. De dominé, die zich te verant- woorden had voor de Arnhemse rechtbank heeft bij de. instructie verzocht hem geen hechtenis op te leggen, omdat dit hem brodeloos zou maken. De officier van justitie is het daarmede echter helemaal niet e e n s en hij haalde een voorbeeld aan, waarbij een dominé alleen maar was overgeplaatst. Hij eiste 1 maand ge- vangenisstraf, waarvan de rechter 14 dagen hechtenis maakte. De beide clandestiene slachters werden veroordeeld resp. tôt 2 mnd. gevangenisstraf met aftrek en 1 dag gevangenisstraf plus 5 maanden R.W.I. SLAAPWANDELAAR VIEL HET RAAM UIT. Een 37-jarige ongehuwde Limbur- ger, die last had van slaapwandelen is tijdens zo'n nachtelijke wandel- tocht het openstaande venster uit gevallen. Ernstig gewond heeft men hem van de straat opgenomen, en naar het ziekenhuis gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. DOOR LIFT DOODGEDRUKT. Te Zandvoort was een 4-jarig kind aan het spelen bij een goederenlift. Toen de lift onverwacht in bewegipg kwam werd het knaapje doodge- drukt. Het lijkje was onherkenbaar verminkt. EEN BRUTALE LANDVERRADF.R. Tegen de koopman Hooge werdl Woensdag voor het Arnhemse Bijz. Gerechtshof de doodstraf geëist we-1 gens verraad. Bij het verhoor wasj Hooge zo arrogant en brutaal, dah de door hem gekozen advocaat, Mr. Pont uit Amsterdam, hem niet lan- geV wenste te verdedigen. Op ver- zoek van de président nam deze ad vocaat daarna de verdediging als toegevoegd advocaat op zich. CADI-AUTO's VERVOERDEN SMOKKELWAAR. In April 1946 ontdekte men, dat CADI-wagens, die belast waren met het naar Nederland vervoeren van in België opgeslagen Cadi goederen, en daarom ongehinderd de grens kon- den passeren, op grote schaal smok- kelwaar over de grens brachten. Een groot aantal militairen, dat bij deze zaak betrokken was werd gearres- teerd. De meeste van hen werden door de politierechter veroordeeld. De resterende 12 gevallen werden be- handeld door de krijgsraad te velde. De Groninger Courant: De Engel sen bevestigen het berigt, dat de ge wezen Koning der Franschen in En geland is aangeland en melden het vertrek van prins Louis Napoléon naar Frankrijk, neef des voormali- gen Keizers, als een zoon zijnde van diens broeder Lucien, en hier in stil- te verblijvende onder den naam van Pierre Bonaparte. Van Parijs ver- neemt men, dat aldaar de heer La martine als minister van buitenland- sche zaken, aan al de vreemde ge- zantschappen schriftelijk kennis heeft gegeven van de gebeurde verande- ring van den regeringsvorm. Die kennisgeving en zijn tôt nog toe van- wege de gezanten niet anders dan met een door den secretaris geteekend bewijs van ontvangst beantwoord. De gewapende burgermagt te Parijs (nationale garde) was met eene sol- dij van anderhalven frank per dag in blijvende dienst geroepen. (Datum onbekend, Red. Nwsbl.) De Groninger courant: Wij hebben een angstig jaar doorgeworsteld, en toch, wanneer wij met andere lan- den vergelijken, daar velen van hon- ger stierven, dan geeft dat stof tôt danken, en dat hebben wij nu vooral voor de' oogst van het afgelopen jaar gedaan. (Datum van de krant onbe kend, ongeveer 100 jaar oud, Red. Nwsbl.) Volksblad van Oost Goorecht en Omstreken van 28 Oct. 1876: Heden werd met goed gevolg door Gebr. Nijhuis te Sappemeer te water gela- ten het nieuw gebouwde Tjalksohip Arendina, groot 60 tonnen, zullende bevaren worden door schipper Jan Kramer van Groningen. Een overdreven afschaffer. Te Lei- den viel een schipper in 't water en werd slechts met veel moeite gered; zijn levensgeesten waren reeds bijna uitgebluscht. Toen hij met veel moei te was bijgebracht en een zijner red- ders hem een glas brandewijn wilde geven, weigerde de man dit, omdat hij afschaffer was. (Kranten welwillend in bruikleen afgestaan door de heer Beumer te Sappemeer). ALLEMAAL OP DE FIETS! •In Arendwerd zijn wielersportwed- strijden gehouden, die uniek genoemd moeten worden. Niet dat er wereld- beroemdheden mededongen naar de prijzen, niet dat er gereden werd in een tempo, dat deed veronderstellen, dat men records wilde breken, neen het merkwaardige van deze sportde- monstratie was, dat zowel heren als dames hun krachten hebben geme- ten. Bij de heren ging het om prijzen, die varieerden tussen winterpantof- fels en een liter zeer oude jenever en bij de dames van brandstof tôt Limburgse vlaaien taart. De persoonlijke prestaties doen in dit geval niet ter zake. Maar de ge- zamenlijke prestaties waren goed, en die prestaties komen ten goede aan de Nederlandse soldaten in Indonesië. Vermeld moet "nog worden, dat de kampioene der ongehuwde dames er haar zinnen op heeft gezet een aan val te doen op het door een Fran çaise gevestigde wereldkampioen- schap voor vrouwelijke wielrenners. KARDINAAL DE JONG PROMOVEERT. Om een aantal theologen hulde te brengen voor hun strijd tegen het fascisme, zijn zij door de Leuvense Universiteit gepromoveerd tôt doc- tor honores causa. Het betreft hier in de eerste plaats Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht en verder de aartsbisschoppen van Westminster, New York en Toulou se. NIEUWE OPERA VAN RICHARD STRAUSS. De thans 83-jarige componist, Ri chard Strauss, heeft een nieuwe opé ra gecomponeerd, welke in 1944 ge reed is gekomen. In dat jaar zou deze opéra opgevoerd worden tij dens het muziekfeest te Salzburg, maar Goebbels laste toen het gehele muziekfeest af. De dirigent Clemens Krauss heeft het werk in studie genomen, en wil de première ervan voor Salzburg be- waren.' De Haagse politie, die bezig was in een duister zaakje enig licht te bren gen, controleerde de boeken van een uitdrager. Het bleek, dat daarin ge regeld de naam voorkwam van een 52-jarige vrouw, J. A. V. D., die par- tijtjes linnengoed te koop aanbood. Hoe kwam die vrouw aan het lin nengoed De zaak kwam de politie verdacht voor. J. A. V. D. werd op- gespoord. Zij bleek hoofdverpleeg- ster te zijn bij een der Haagse zie- kenhuizen. Hier stal zij linnengoed, verwijderde de merktekens van het ziekenhuis en verkocht het vervol- gens aan de uitdrager. Reeds een jaar lang heeft zij op deze wijze het zie kenhuis benadeeld. Zij is thans in ar- rest gesteld. S.O.S. VOOR HET DIER. Er zal niemand zijn, die vraagt of de dieren nog beschermd moeten worden tegende mensen. Want ieder weet, dat het nog vaak het geval is. Vroeger heel veel, te genwoordig gelukkig reeds minder. Zij, die van dieren houden, doen vaak een goed woord voor het dier. De Ned. Ver. tôt bescherming van dieren doet dit 00k en tevens een goede daad. Want in een prachtige film wordt lief en leed van vele die ren voor ons zichtbaar gemaakt. Dierenvrienden erv de velen, die het eigenlijk ôôk zijn, maar het zelf nog niet weten, kunnen de Dieren- film zien in Slochteren en Siddebu- ren. De afd. Delfzijl van deze nuttige vereniging zorgt op deze manier dat ieder kennis kan nemen van ,,Die- renbescherming". Er worden aparté kindervoorstel- lingen gegeven in samenwerlring met de scholen. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ONS RAYON. De Commissaris der Koningin in de Provincie Groningerr; de heer E. II. Ebels, heeft Woensdag j.l. een be- zoek gebracht aan enkele plaatsen van ons rayon. Ten huize van de burgemeester van Slochteren, de heer O. J. Scherp- huis werd de lunch gebruikt. SAPPEMEER. Woensdagavond is door de Ned. Blindenbond een propagandakunst- avond gegeven in het hôtel „Struvé", I waaraan het Ned. Herv. Kerkkoor 1 van Sappemeer medewerking veileen- I de. j Nadat Ds. Meyer Drees een ope- ningswoord had gesproken, zong dit koor, dat onder leiding stond van de heer v. d. Glas uit Veendam, Jesu, allerliefste kind en Angélus. Vervol- gens speelde een blinde, de heer Joh. Slegtenhorst, organist van de Doops- gezinde Kerk in den Haag, werken van Scarlatti en Schubert op de vleugel, terwijl hij de blinde violiste Gusta van der Heyden begeleide bij de uitvoering van Sonate Op. 24 van L. van Beethoven. Nadat de Bonds- propagandist het doel van de bond een band leggen tussen de blinden; erkenning van de blinden als bruik- bare leden van de maatschappij hun recht op arbeid, en goed blindenon- derwijs had uiteengezet, besloot het kerkkoor het programma van voor de pauze. Na de pauze speelde de piano-so- list enige werken van Brahms en Chopin, terwijl nog een drietal wer ken voor piano en viool werden uit- gevoerd. Het laatste nummer van het programma was declamatie door de heer Joh. v. d. Berg, die daarna de organisator, Ds. Meyer Drees, de heer Beereboom voor het beschik- baar stellen van de zaal waarbij hij prijzende woorden sprak voor de I prachtige vleugel en de aanwezi- gen dankte. In zijn slotwoord be- treurde Ds. Meyer Drees de onvol- doende belangstelling. In de pauze gaven zich velen der aanwezigen als donateur van de blin denbond op. Het heeft in dit geval geen zin een critisch verslag, te schrijven over het werk der blinde musici, die beiden mergelde politieke gevangenen wij horen de korte, droge vuurstoten van executie-peletons. Maar gelukkig is dat niet de enige gedachten-associatie die dit „oor- logs"-woord bij ons oproept. Wij denken 00k onmiddellijk aan me- vrouw Timmenga, wier naam en nziek. 19.45 Drents kwartier Mevr. persoon ZQ nauw Verbonden is ge- D. M. E. A. J. Stork van der Kuy weest met de poiitieke gevangenen. Buitenlandse vrouwen bezochten AH.nn ?ipn Drente. 20.Sluiting. (van een spéciale verslaggever). 1 zen gegaan en hoe meer we lezen, Er ziin zo van die namen waaraan hoe meer bewondering we voor deze een bepaalde gedachten-associatie vrouw zijn gaan voelen Onver- verbonden is. Zo sterk zelfs, dat die moeibaar en „dapper dat is dan gedachte op zijn beurt weer uitgroeit toch zeker in de eerste plaats op haar tôt een schier tastbare realiteit. van toepassing. Bij het woord Vught bijv. zien wiy Och, het heeft eigenlijk weinig zm weer de gehate uniformen, de bruine ailes m détails te vermelden, de laarzen de verhongerde en uitge- meesten van ons weten het in hun mnrcfpiHp nnlitieke eevansenen en hart veel beter dan ooit in woorden on ai -fnrr Als wij aan haar denken, dan zien rente 20.— Sluiting wij de dankbare gezichten van dui- Dinsdag 21 October. 18.— De Stem nolitieken". die zii heeft ge- (Wot van het Noorden. Hierin spreekt Pie- ter Monti over Jagers en Jagers- sport. 18.20 Concert uit de A Kerk te Groningen door de Christeljjke gemengde zangvereniging „Soli Deo Gloria", o.l.v. Evert Westra. 18.50 Van het Economisch Noordererf. Ir. A. W. F. Bennik, dir. van het Ge- wéstelijk Arbeidsbureau te Emmen, spreekt over de recente economische ontwikkeling van Zuid-Oost Drente. 19.— Hilversum II. Frysk Programma: 19.15 Stimmen ut it Heitelân. 19.25 Gram. muziek. 19.30 Willem Struiks- ma sprekt oer de Fryske Folkshege- skoalle. 19.45 Sluiting. zenden „politieken", die zij heeft ge- holpen en wier verwanten zij heeft getroost en inlichtingen heeft ver- strekt. Aan deze vrouw, deze ,,moeder des vaderlands" hebben wij dezer dagen een bezoek gebracht. Onvermoeibaar. Zij is helemaal niet van plan veel over haar werk in die beruchte jaren los te laten. Hoogstens om haar me- dewerkers te prijzen als „onvermoei- bare helpers en dappere vrouwen". Als wij heel erg aandringen, duwt zij ons tenslotte een stel paperassen in de hand: „Daar staat ailes in". Thuisgekomen zijn we aan het le- kan worden gezegd. Wij volstaan dus met enkele grepen. En dan is daar de verzending van pakketten naar die gevangenen die van thuis niets konden krijgen. Een ander niet minder belangrijk werkobject was het stationswerk. Hulpeloos en hopeloos, zijn zo in de zomer van '43, enkele vrijgelaten gevangenen 's avonds aan de kant van de weg blijven liggen. Mevr. Timmenga gre'ep in, en zo begon het ^tationswerk. Vrijgelaten gevange nen kregen koffie, brood en zo no dig geld. Dra werd 00k op transpor- ten aile mogelijke hulp verleend. Een klacht aan het Noorden. Na de bevrijding kwam het plan op om bij het kamp of bij de fusilla- de-plaats een monument ter nage- dachtenis van de daar gefusilleerden op te richten. Mevrouw Timmenga nam 00k nu weer een actief aandeel in de werk- zaamheden. En het comité kon over het algemeen niet ontevreden zijn. Van vele kanten kwamen de gif ten binnen. En in November van dit jaar zal de onthulling van het monument plaats vinden. Ruim 300 van onze beste Neder landse mannen, werden in hun on- verZettelijke beginselvastheid hier gefusilleerd. Zij gaven met hun le- ven het hoogste goed wat zij beza- ten hun eer en trouw aan Koningin en Vaderland. „Maar wat ik als Friezin niet kan begrijpen", aldus mevrouw Timmen ga, „dat is, dat er uit de drie Noor- delijke provincies nog zo weinig gel- den zijn binnengekomen. Op ons allen rust de plicht de namen van de gefusilleerden aan de vergetelheid te ontrukken. De mensen vergeten zo gauw". Dat zal anders. Maar dat willen wij natpurlijk niet op ons laten zitten. Mevrouw Timmenga die zo onnoemelijk veel, en dat geheel belangeloos, voor ons gedaan heeft, zij mag niet teleurge- steld worden. Stort daarom Uw bijdrage op Giro No. 95054 van P. Galis, Dr. C. Hof- stede de Grootkade 17a, Groningen, penningmeester van het sub-comité voor Groningen, FriesTand en Dren- the, bestaande uit de navolgende personen: Ir. P. v. d. Loo, Jan Haan, Mej. G. van Til, A. v. d. Kaaden, J. Keverlam, Léo van Dijk, Mr. J. van Zaayen, Dr. T. A. Staal. Voor zover bekend zijn uit dhs rayon te Vught gefusilleerd: K. Nieboer, Foxhol, geb. 19-8-25, gefusilleerd 22-8-'44. A. Talens, Wildervank, geb. 8-12- '20, gefusilleerd 2-9-'44. het einddiploma bezitten van het Kon. Conservatorium te Den Haag. Wij volstaan met te melden, dat hun werk de toets der critiek gevoeglijk kan doorstaan, en dat deze avond is geworden tôt een avond van hoog- staand kunstgenot. Wegens gebrek aan belang stelling is de afdeling Hoogezand— Sappemeer van de vereniging „Volks- zang" opgeheven. HOOGEZAND. Het jeugdige dochtertje van de heer A. W. Stronkhorst, burgemees ter van Sappemeer, werd in de van Royenstraat door een vrachtauto aangereden. Zij werd in het zieken huis te Groningen opgenomen. Haar toestand is bevredigend. De heer B. uit Sappemeer fietste te Hoogezand, daar hij geen uitweg meer zag, tegen de achterzij- de van een stilstaande vrachtauto. Hierbij kwam hij met het gelaat te gen een haak, en werd gewond. Hg is naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Dinsdag en Woensdag heeft de zgn. ,,N.V.V. Wonderwagen", de eni ge wagen van dit type in ons land, in deze gemeenten een aantal film- voorstellingen gegeven. Deze wagen is zodanig uitgerust, dat de filmpro- jectie zichtbaar wordt op een mat- glasraam aan de achterzijde van de auto, die alleen vanaf de buiten- zijde te zien is. De voorstellingen kunnen zowel overdag als 's avonds gegeven worden. Het is echter niet noodzakelijk van dit matglas gebruik te maken, de projectie kan 00k ge- schieden op een normaal scherm. Hieruit volgt, dat de apparatuur 00k in een zaal gebruikt kan worden. In de auto is bovendien de geluidinstal- latie aangebracht voor het draaien van gramophoonplaten en uitgerust met een microfoon. De wagen is het eigendom van de Filmdienst ,,Arfi". SCHILDWOLDE. De heer H. Perdok, zendeling, is na een verblijf van ongeveer een jaar hier te lande, één dezer dagen wederom naar Indië vertrokken. Ge- durende deze tijd diende hjj de vacan te Ned. Herv. Gemeenten in deze omgeving. Hij hoopt zijn werk te kunnen hervatten in zijn vroegere standplaats Poso, op het eiland Ce- lebes. -De behuizing van de heer E. Puister ,alhier, en bewoond door de heer K. Puister, is onderhands ver kocht aan de heer I. Noordman, al- hier. Prijs geheim. SIDDEBUREN. Op de door de Kring Groningen en Drenthe van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, te Lopper- sum gehouden keuring van appels en peren, behaalde onze plaatsgenoot, de heer P. R. Brouwer, twee eerste prijzen. De afd. Schildwolde van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen vergaderde in café ,,De Witte Linden". Spreekster was Mevr. AsscherPinkhof over het onderwerp „Vrouwen in Pales tina". Spr. besprak de zware arbeid welke de vrouwen dikwijls moeten verrichten en het gezamenlijk wer ken der Joodse nederzettingen. Nadat enige vragen beantwoord waren wer den enige huishoudelijke zaken afge- handeld. De volgende vergadering werd bepaald op 25 Nov. Een ,,klap- roosdag" ten bate der graven van oorlogsslachtoffers zal 11 Nov. wor den gehouden. Voor de te houden ten- toonstelling werden pakjes met bloembollen uitgereikt. Ten slotte dankte de voorzitster aan Mevr. As- „Verblijdt U ten allen tijd". (THESS. 5 16). Als er iemand is, die recht heeft om zijn geluk in blijdschap te uiten dan is het toch zeker wel een kind van God. Welzalig hij, wiens over- treding vergeven en wiens zonde be- dekt is. Zijn geluk is niet als van ander en, van slechts tijdelijke aard en is 00k niet van omstandigheden afhankelijk. Des Christens geluk is eeuwig en daarom mag hij altijd blijde zijn. Dat was reeds een Oud-Testamen- tisch parool. Hoeveel te meer geldt het dan de gelovigen van het Nieuwe Testament. De eerste Christenen be- groetten elkander met het woord: „Charite" (verblijdt U). Het was het woord dat de opgestane Heiland Zijne discipelen als vrede-groet toe- riep. Het „verblijdt U" was een der- gelijke uitdrukking, zoals wij elkan der een „goeden dag" of „goede reis" wensen. Maar hier in de tekst is het nog meer dan een groet, het is een marsorder op een lange, moeilijke weg, niet als een morgengroet, doch als een groet voor het leven: Ver blijdt U aile tijd". Christenen behoren de nachtega- len dezer aarde te zijn, niet alleen wat de kwaliteit der blijdschap aan- gaat, doch 00k, wat de beweegrede- nen daarvan betreft. Immers, als de duisternis invalt, houden de andere vogels gewoonlijk op met zingen, doch de nachtegalen zingen door. Zij zingen zowel in het licht als in de duisternis. En zo is de blijdschap van een christen niet afhankelijk van blijde omstandigheden. Zijn blijdschap is in de Heere (Filipp. 3 1). De blijdschap des Heeren is Zijne sterkte. (Neh. 8 11). Ze is een vrucht van de inwoning des H. Geestes (Gai. 5 22) en een gevolg van Zijne rechtvaardiging en vrede bij God (Rom. 14 17). En nu kan hij zelfs in het lijden en onder de smadelijkste behande- ling blij zijn. (1 Petr. 4 1214). Naar het vlees is dat niet altijd even gemakkelijk, de mènsen kun nen het ons soms zo moeilijk maken. Denk aan onze onderduikers. Denk aan hen die in kampen hebben door- gebracht, aan verminkten, aan lang- durige ziekbedden en aan onze sol daten in Indië, die zich in gevaar lijke zône's bevinden. Dat wij dan zien op Christus. Hij ontving de blijdschapsgroet: Chari té" van Judas de verrader. (Matth. 26 49). En de krijgsknechten van Pilatus bespotten Hem met hetzelf- de woord (Matth. 27 29) toen zij Hem de doornenkropn op het hoofd hadden gezet. Maar Jezus bewaart Zijne inner- lijke blijdschap, 00k als de blijd- schaps-groet Hem met valse bedoe- ling gebracht. Zijn blijdschap was 00k niet van mensen afhankelijk Daarom: Verblijdt U niet alleen over de zegeningen, die God U schenkt, doch 00k over de tegensla- gen, verliezen en ziekten, die God over U toelaat. God ontmoet gaarne de vrolijke (Jes. 64 5). Wij geloven met Paulus, dat dege- nen die God liefhebben aile dingen mede werken ten goede. Onze he- melse Vader vergist zich niet. Ver blijdt U daarom, in Jezus, uw Heer! J. HEKHUIS, Predikant. van de Afd. H.-S. van de Ned. Jeugdbond v. Natuurstudie. Hoewel bij het ter perse gaan van dit nummer de Herfsttentoonstelling van de N.J.N. nog niet geheel ge- reed was, waren wij toch in de ge- legenheid een blik te werpen op het interiêur. Toen bekend werd, dat het Ge- meentebestuur van Hoogezand een deel van het voorm. Hôtel Huizinga voor het houden van deze tentoon- stelling beschikbaar had gesteld, zijn de jongelui van de Ned. Jeugd bond v. Natuurstudie (N.J.N.) ten- einde deze expositie, evenals de pad- denstoelententoonstelling, welke het vorig jaar in de IJstent werd ge houden, tôt een succès te maken, direct aan het werk gegaan. Zij werden bijgestaan door leerlingen van de openb. ULO-school te Sappe meer, die daartoe Vrijdagmiddag een excursie hebben gemaakt naar de bossen van Noord- en Zuidlaren en Gasteren om paddestoelen, vruch- ten en wilde planten te verzamelen, die nu in fraaie groeperingen zijn tentoongesteld. Ook de Hoogezandster H.B.S.ers hebben voor de tentoonstelling ge- werkt. Zij hebben de tekeningen ge maakt voor de reclame-affiches. Ten slotte dient als medewerker te wor den genoemd de heer K. H. van Dijk, van wie enige aquarellen te bewon- deren zijn. Van het materiaal, waaruit de ten toonstelling is opgebouwd, nemen de paddenstoelen de voornaamste plaats in. Deze nog al te vaak stiefmoeder- lijk behandelde herfstkinderen we ten de geïnteresseerden ieder jaar weer te boeien. Belangwekkend wor den ze echter pas, wanneer een des- kundige er bijzonderheden over ver- telt, zoals hier op de tentoonstelling. Wie wat heeft gelezen over dieren en planten, zal op de tentoonstelling vele „kennissen" kunnen aantreffen en de directe waarneming is pretti- ger dan de théorie! Op deze tentoonstelling moet U zeker even blijven staan bij een pad- denstoel een heel bijzondere, enig in zijn soort die bij de uitgang is opgesteld.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1