PETER DE PLAATSELIJK NIEUWS De NIEUWE BONNEN KUNST Toneel, Concert en Kleinkunst. Reisindrukken over Denemarken Vfrkeersregeling bii de Hoogezandster Brug. SLOCHTEREN. NOORDBROEK. FILMNIEU WS Nieuw model Schoenenbonnen. Een Kolhamster reisde naar het land der Denen. WAT GEEFT DE RADIO Il wih oor tre] frai rep Tij< blai Het gev tal chis W. wei „Ik Ma bro< enij een O litei verj thaï ten telij dez< D is hij een de daai M omg schi: zijn denl de kan1 gev; met hees kleii plan vaal wor< mog dan omz( waai uw i het valt. de t[ den. tevei factc m en een Deze rozei diep een j waai enke In deze tijd, n,u Rusland in het brandpunt der belangstelling staat in verband met de Russisch Amerikaan- se controverse, komt Dr. Th. J. G. Locher de bestaande lectuur over Rusland met een werk vermeerde- ren, een werk over het leven van Peter de Grote. Wat heeft Peter de Grote voor Rusland betekend? Onder zijn lei- ding is Rusland een grote mogend- heid geworden, en heeft zich open- gesteld voor de beschaving uit West- Europa. Persoonlijk heeft de Tsaar enige reizen naar West-Europa ge- maakt, om zich van de toestanden aldaar op de hoogte te stellen. Peter is ook in ons land geweest, zelfs twee maal, waarvan het eerste bezoek, toen hij in Zaandam verbleef het meest bekend is. Het boek begint met Ruslands ge- schiedenis in het begin der middel- eeuwen en het ontstaan der groot- russische staat in de période vooraf- gaand aan Peters regering. Dan volgt het tijdperk van Peter de Grote, zijn jeugd, de moeilijkhe- den en bloedige onlusten bij zijn troonsbestijging en zijn regerings- periode, die een aaneenschakeling was van gevoerde oorlogen. Wat zijn de gevolgen van Peters optreden voor Rusland geweest? De oriëntering naar het Westen. Hij heeft het uiterlijk van de Russen willen verwestersen. Een verbod baarden te dragen was niet mogelijk, maar Peter stelde een belasting in op baarden, met als gevolg, dat zij verdwenen. Hetzelfde deed hij met het Oosterse kledingstuk, de kaftan. Het kerkbestuur kwam aan een sy node, ondergeschikt aan de Tsaar. Van zijn grote verdiensten noemen wij de nederlaag, die bij het mach- tige Zweden in plm. 1700 toebracht, en daarmede de poort naar het Wes ten opende, de opbouw van een vloot uit niets, de modernisering van het leger, waardoor Rusland tôt de grote mogendheden van Europa is gaan behoren. Daarnaast heeft hij de sociale en economische structuur verbeterd. Verschillende industrieën kwamen tôt ontplooiïng, en land- en tuinbouw werden bevorderd. Dr. Locher heeft geen roman ge- schreven, en dat was ook niet de bedoeling van dit werk. Het is een biographie die is samengesteld on der raadpleging van de beste bron- nen. Zo is het tôt een boek geworden bestemd voor hen, die wat meer wil len weten van het onmetelijke Rus land, en voor hen die hun algemene kennis willen verbreden. Een waar- devol studiewerk. (Verschenen bij Uitgeverij Ploegs- ma, Amsterdam, prijs f -5.90). „BOOM EN STRUIK IN GRONINGER LAND". De Stichting „Het Groninger Land- schap" heeft een werkje samenge steld op natuur-historisch gebied, dat zij genoemd heeft „Boom en Struik in Groninger land. Het is de bedoeling van dit werkje te helpenj bij het kiezen van plantenmateriaal. Achtereenvolgens worden behandeld bomen, struikbeplanting, verzorging en aanplant. Een uitvoerige tabel be-; sluit het boekje, ûat verlucht wordt door vele en goede foto's. Een han- dig werkje voor amateurs, dat is uit- gegeven door J. B. Wolters' Uitg. Mij. Groningen (prijs f 1.75). „CANADA FROM SEA TO SEA" (Canada van zee tôt zee). Van de Canadese Legatie ont*in- gen wij een exemplaar van het rijk BRANDSTOFFENBONNEN. Geldig verklaard zijn de volgende bonnen: 76 en 77 van de kaart T.A. 707; 76 van de kaart T.B. 707 (ka- merbewoners), elk voor drie eenhe- den vaste brandstof. Het is nodig, dat deze bonnen zo spoedig mogelijk bij de handelaar worden ingelevercï. De aflevering zal in gedeelten plaats vinden. Men dient er rekening mede te houden dat het niet mogelijk zal zijn op de kaarten T.A. 707 en T.B. 707 meer dan resp. 12 en 6 eenheden te verstrekken. De brandstoffenkaarten dienen zorgvuldig te worden bewaard. GELDIGVERKLARING BONNEN KUNSTMEST. Met ir/,ang van 1 November 1947 worden de kalibonnen, voorzien van opdruk 2, geldig verklaard. Deze bonnen behouden hun geldigheid tôt 31 December 1947. De geldigheidsduur van stikstof- bonnen met opdruk 1, die aanvanke- lijk tôt 31 October 1947 geldig waren, wordt verlengd tôt 30 November '47. Dit geldt niet voor de kalibonnen. onrust Deze laatste verliezen dus hun gel- j „Ik digheid op 31 October 1947. Belang-( medec hebbenden dienen er voor te zorgen,1 dere dat deze bonnen uiterlijk 31 Octo- ben, r ber a.s. in het bezit zijn van het' Ze 1 Kunstmest Distributie Bureau. Na lijk. E 31 October neemt dit Bureau de bon- ting. nen niet meer aan. zwijgé In afwijking van de regeling van er na£ 3 November 1946, waarbij voor aan- koop van 100 kg. kalistikstof bonnen moeten worden ingeleverd ter waar- de van 15 kg. stikstof (N.), kan thans 100 kg. kalistikstof worden afgele- verd tegen bonnen ter waarde van 10 kg. stikstof (N.) HET VERSTREKKEN VAN GLASBONNEN. Verschillende glasverzekerings- belad< maatschappijen kondigen aan, dat de sp ingeval van schade door hen voor ,,Nu de benodigde bonnen zal worden ge- tje" zi zorgd, welke de verzekerde nodig idylle heeft om de geleden schade te her- Ze 1 stellen. bloemi Een aantal mensen heeft daar- haar uit begrepen, dat bij het verstrekken als trc van glasbonnen verzekerden voor- Ricoch keur genieten boven niet-verzeker- „Als den. Van regeringszijde wijst men nog n erop, dat dit geenszins het geval is. „dan geïllustreerde werkje „Canada from Er sea to sea". Met uitstekende foto's en baars bijbehorende tekst heeft men zeer in1 dacht het kort een beeld gegeven van Ca- f om d nada, het land, de bevolking, de so- eindeli ciale-, culturele en economische ont- zij on 1 tj n d y •r; w z V 1 6). „E gekorr keren, en om titie" Wee Een hoekj« goudgi 't dan insecte frisg zocht deren nieuwe kanaal (in het verlengde van de Kerkstraat) gereed komt, heeft het nodig gemaakt hier in te grijpen, opdat de veiligheid voor iedere weg- gebruiker zo groot mogelijk zal wor den gemaakt. In de eerste plaats is gedâcht aan jje voetgangers. In de Hoofdstraat, aan beide zijden van de brug zullen oversteekplaatsen voor hen worden gemaakt. Deze oversteekplaatsen, die op het wegdek met verf zullen worden aangegeven, en die boven- dien «door borden zullen worden aan- geduid, zullen aansluiting geven op de trottoirs van de brug. Wanneer men uit de richting Sappemeer komt, dient men nu steeds rechts te hou den, d.w.z. men loopt, op het trottoir van de Hoofdstraat de brug voorbij, en maakt gebruik van de oversteek- plaats die aansluiting geeft op het rechtertrottoir van de brug. Ook voor het wachtend verkeer, wanneer de brug geopend is, is een regeling getroffen. Voetgangers en wielrijders moeten zich dicht bij de brug, rechts van de weg opstellen. Auto's, wagens, bakfietsen, enz. moe ten zich achter de wachtende fille aansluiten. Fietsers en wandelaars moeten deze rijen passeren, en zich bij de wachtende wandelaars en wiel rijders aansluiten. Uit de Kerkstraat komende auto's SAPPEMEER. Een film in de kerk is geen ge- beurtenis die veelvuldig voOrkomt. Een dergelijke gebeurtenis zal bin- nenkort plaats vinden in de Gerefor- meerde Kerk te Sappemeer. Ver- toont zal worden een staaltje van filmkunst in dienst der Christelijke barmhartigheid. Onze plaatsgenoot, de heer A. A. Swarts, onderwijzer aan de Oos- terschool, werd met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tôt onderwijzer aan de ULO-school te Zuidbroek. In de Noorderstraat stak de wielrijder v. d. V. van de Jagerswijk die uit de richting Hoogezand kwam en Winkelhoek wenste in te draaien, zonder richting aan te geven de rij- weg over. Het gevolg was dat een achter hem rijdende luxe auto, be- stuurd door de heer B. uit Sappe meer, een aanrijding niet meer kon voorkomen. De heer v. d. V. kreeg een bloedende hoofdwonde. Mevrouw Meihuizen en Dr. Blonk verleenden de eerste hulp, waarna het slachtof- fer naar huis werd vervoerd. De personeelsvereniging ,,Mu- wosa" van de fa. Mulder en Wortel- boer hield haar eerste gezellige bij- eenkomst in het hôtel Groeneveld bij de Veiling, welke bijeenkomst zeer slaagde. Leden van het personeel droegen voor, terwijl het programma werd komende wandelaars en ffétsers gecompleteerd met muziek van „The moeten zicb aansluiten bij de rij wan- Rythme Babies", die ook de muziek deiaars en fietsers, die zich vanaf de verzorgde bij het dansen, dat de brug afbuigt in de Zuiderstraat. De heer J. Jagér, onderwijzer aan de U.L.O. school, alhier, komt als No. 1 voor op de voordracht voor onderwijzer aan de U.L.O. school te Meppel. KOLHAM. Als gevolg van een aanrijding met een paard en wagen geraakte de broodkar van bakker Vink, alhier, te water. Met behulp Van de politie werd de driewieler op het droge ge- bracht waarna het water-brood bon- loos werd verkocht. SCHILDWOLDE. De heer J. Bennenga herdacht Maandag 27 October de dag waarop hij voor 35 jaar tôt klokluider werd aangesteld. De afd. Schildwolde van de Pârtij van de Arbeid hield Vrijdag- avond j.l. onder voorzitterschap van de heer A. Speelman, een vergade- ring in café Reinders. Als afgevaar- digden voor de Gewestelijke Verga- dering werden gekozen de heren J. Noordman Jr. en G. Wolt. Vervol- gens hield Burgemeester Scherphuis een inleiding over het woningvraag- stuk. Na nog enige huishoudelijke aangelegenheden te hebben bespro- ken sloot de voorz. de vergadering. -Maandagmorgen om plm. vier uur bemerkte men dat het schuurtje achter het huis van de heer F. Boe- rema, in lichter laaier stond. De brandweer van Slochteren werd ge- waarschuwd, doch aan blussen viel niet meer te denken, zodat 't schuurtje j Qude Pekcla. totaal afbrancfee. Een varken dat zich teerden verschaffen, terwijl er voor de stad Groningen enkele plaatsen zullen worden gereserveerd voor niet a-sociale elementen. Met de werkzaamheden aan de Gockinga's-laan zal worden begon- nen. In verband met een bericht van de betrokken inspecteur, kan dit jaar niet tôt bouw op de grond van de heer M. ten Have worden overge- gaan; terwijl over de bouw aan de Slochterweg nog geen beslissing is gevallen. Verder is bericht ontvan- gen, dat de werkzaamheden aan het sportterrein voorlopig geen voort- gang mogen hebben. De Commissi# van Advies Woningruimte-Vordering werd reeds geïnstalleerd. ZUIDBROEK. In de woning van de heer J Konig, alhier, onstond Vrijdagmorgen brand door het omvallen van een pe- troleumstel. Met behulp van tuin- slangen op de waterleiding wist men met behulp van omwonenden het vuur te doven. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. De inboedel kreeg waterschade. De Gemeenteraad komt Don- derdagavond in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.a. de benoe- ming van hoofd aan de lagere school aan de Heilïgelaan, de voordracht luidt als volgt: 1. J. Boelens van Nw. Pekela, 2. W. Laarman van Ooster- wolderpolder, 3, J. J. Holtkamp van sluiten zich aan bij de staande rij in het schUurtje bevond kon niet MT XTi;N auto's, in de Kerkstraat. Uit die rich avond besloot. Wegens diefstal van bloem- kool uit een kwekerij is tegen een inwoner door de politie procesverbaal opgemaakt. Wegens het besturen van een rijwiel, terwijl hij in staat van dron- kenschap verkeerde, is door de .poli tie tegen iemand procès verbaal op gemaakt. Op het Veilingsterrein is een bakfiets van de groentehandelaar Frans stukgereden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Tegen verschillende winkeliers is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het prijsaanduidings- besluit. Zoals bekend moeten aile goederen in étalage en winkel ge- prijsd zijn. Naar wij vernemen zullen reeds heden de eerste uitbetalingen plaats hebben ingevolge de Ouder- domsvoorziening aan 42 in deze ge- meente wonende aanvragers; dit is plm. 10 In aanmerking nemende dat de wet 1 October jl. in werking trad is dit voorwaar een vlotte blhandeling. HOOGEZAND/SAPPEMEER. Op 23 Oct. herdacht de Ned. Vrouwenbeweging afd. H.S. op feestelijke wijze haar 1-jarig bestaan. Een verloting gehouden ten bate van de beweging bracht bijna f 18 op. Aan de vereniging werd een vlaggedoek met opschrift aangebo- den. HOOGEZAND. Vrijdagavond werd in de Bap- tisten Kerk te Foxhol een jeugd- avond gehouden voor de Ned. Her- vormde- en Baptistische jeugd. Ds. Alkema voerde het woord over de verhouding tussen jongens en meis- jes. Van de gelegenheid tôt het stel len van vragen werd druk gebruik gemaakt. - Bij de Bonthuizerbrug botste een motorrijder afkomstig uit Olden- hove tegen een D.A.M.-bus en liep daarbij een kneuzing aan het been op Dr. van der Kooi was spoedig ter plaatse om medische hulp te verle- nen. De bus-bestuurder treft geen schuld. Door de Gymn.- en Athl. Ver. H.-S. zal een filmavond worden geor- ganiseerd met als doel de beoefening van de gymnastiek te propageren. Ook leden van zusterverenigingen zullen, via hun besturen, worden uit- genodigd deze filmavond te bezoeken. Tengevolge van een botsing tussen een motorrijwiel en een fiets, welke plaats had in de Kielster- straat nabij de spoorwegovergang, werd de wielrijder T. S. licht gewond en zijn fiets werd beschadigd. In het café Wiardi had de Bond v. Staatspens. afd. Foxham, Zater- dagavond een feestavond georgam- seerd. Nadat de voo_rzitter van de afd., de heer Visser de bijeenkomst had geopend, hield de heer L. Steen- huis, burgemeester van Zuidbroek een propagandistische rede. Voor- drachten van de heer Jan Zijl uit ten Post completeerden het programma -, I De Hengelver. „De Witte Dob- worden gered. Ook ging een hoevee - per,, zal 100Q pond vis poten in de 6 Baggerput. Het 15-jarig bestaan van „MIRANDA", zou het emsemble zeker niet het Als eerste Abonn. Voorstelhng' df spelers tebben "er bracht het Residentie-toneel Maa"~veen juweeltje van tonelekunst van gemaakt, hetgeen te meer opvxel door het slappe karakter van het dagavond in de geheel schouwburgzaal Hôtel Faber boven- genoemd blijspel van de Engelsman Met - -zeldzaam raffinement Peter Blackmore In tegenstell ng ot Bouwmeester de verlok- wat de Hollandse pers over dit stuk 3^ een bewonde. renswaardige creatie, die alleen het Residentie-toneel geenszins ge- lukkig noemen^ integendeel. Geïn- spireerd door het gedicht van reeds het zien van dit simpel stuk waard maakt: in expressie, houding en dictee, met een exotische bekoor- Goethe „Der Fischer" laat de sçhnj- ver een zeemeermm Miranda J - J enigen tijd tussen gewone sterveiin- Om der wille van eigen veiligheid en die van anderen is het nodig, dat het publiek volledige medewerking verleent, aan het slagen van deze re geling, welke nog deze week in wer king zal treden. De politie zal toe- zicht houden. KIELWINDEWEER. De Zusterkring der Ned. Herv. Gem. zond de afgelopen week aan de jongens van die gemeente in Indië ieder een blik met allerlei nuttige en smakelijke dingen, zoals postpa pier, enveloppen, scheermesjes, zeep, shag, sigaretten, biscuit, chocolade, pepermunt enz. Zondag werd hier ter plaatse het nieuwe sportterrein officiëel in gebruik genomen, hetgeen met enige plechtigheden en feestelijkheden ge- paard ging. Op het terrein sprak de heer G. Viel, voorzitter der sportvereniging een kort woord. Hij verheugde zich in het bezit van het terrein en bracht dank aan het Gem.bestuur van Hoo gezand voor de verleende medewer king. Nadat het muziekcorps ,,Prins Bernard" het Wilhelmus ten gehore had gebracht, nam burgemeester de Wit het woord. Hij wenste Kiel geluk met het nieuwe terrein en noemde sport het middel om het contact tus sen mensen te verbeteren. Hij zegde de sportvereniging aile medewerking van B. en W. toe. Het feestelijk programma werd in- gezet met een gecostumeerde voet- balwedstrijd, waarbij de aftrap ge- schiedde door de burgemeester. Ver- volgens speelde een Kielster-elftal tegen Wildervank 3 (uitslag 5—0) terwijl een handbalwedstrijd tussen twee plaatselijke elftallen het pro gramma besloot. ENGELBERT. In café Tuinema organiseerde de Bestuurdersbond een feestavond, waaraan medewerkten als spreker de heer J. Oosterhuis van Nw. Peke la en de toneelgroep ,,Opwaarts" van Ruischerbrug, die „Swaartschaop" en „Nait onder de Pantoffel" ten tonele bracht. De avond stond onder leiding van de wnd. voorzitter, de heer Chr. Scholtens. HARKSTEDE. De Biljartclub O.E.V. van Harkstede-Scharmer organiseerde in café ,,De Gebronsde Leeuw" een wedstrijd tegen de biljartclub Fox hol. In totaal werden 13 partijen ge- speeld. Het eindresultaat was dat O.E.V. won met 478 punten tegen Foxhol 463 punten. Zaterdagmiddag werd op het terrein te Siddeburen een voetbal- wedstrijd gespeeld tussen het Over- heidspersoneel van Slochtëren en Ap- pingedam. Ofschoon het elftal van Slochteren niet op het sterkst was samengesteld, wist het toch een klin- kende 50 overwinning te behalen. heid stro verloren. Het huis van heer B. en omliggende percelen kon- den behouden blijven. De oorzaak is onbekend. SIDDEBUREN. De heren Tjabringa en Jager hebben de Landbouwsmederij van de heer J. Maring te Tjuchem aange- kocht. De afd. Siddeburen van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellingsoorden hield ^een algeme ne ledenvergadering in het café Wie- ringa, onder voorzitterschap van Dr. Kuipers. Uit het jaarverslag bleek dat er 28 nieuwe leden waren inge- schreven. De kascommissie bestaan de uit de heren F. Tuinema en J. Sportel, rapporteerden de boeken in orde te hebben bevonden. Er was een voordelig saldo. De heer A. Emmens werd met algemene stemmen in het bestuur herkozen. In het tijdvak van 20 Nov. tôt 30 Dec. zullen 10 kinde- ren worden uitgezonden. De lijstcol- lecte had goede resultaten opgele- verd. Tenslotte werd nog besloten spaarbusjes te plaatsen. Voor de vele vissers die steeds gebruik maken van de boten van de heer J. Lenting zal het niet prettig zijn te moeten vernemen dat deze al zijn roeiboten onderhands verkocht heeft. Het was de enige gelegen heid aan de Zuidzijde van het Schild- meer voor het huren van boten. De ongeveer 70-jarige arbei- der H. K., die door een vrachtauto werd aangereden, bekwam een ge- compliceerde beenbreuk. De arts, die de eerste hulp verleende achtte over- brenging naar het Acad. ZiekenhuiS" in Groningen noodzakelijk. In de onlangs gehouden raads-; vergadering werd besloten tôt aan- stelling van een hulpkeurmeester voor de vleeskeuringsdienst Noord- en Zuidbroek op een jaarwedde van f 2000, met drie jaarlijkse verhogin- gen ad f 100. De instructie keurings- veearts wordt t.o.v. de salarisrege- ling in verband met het benoemen van een hulpkeurmeester verlaagd tôt f 1200 per jaar, ingaande 1 Ja nuari 1948. De raad verleende B. en W. mach- tiging tôt het aangaan van eenkas- geldlening ten bedrage van f 75.000, aflosbaar uiterlijk 1 Jan. 1949. Deze lening blijkt nodig te zijn in ver band met tekorten op de begroting 1947 van ruim f 60.000 en de gewo ne diensten tôt en met 1946 van ruim f 40.000. Het loon van de gemeente-weg- werker werd vastgesteld op f 42.21 per week of f 2196.48 per jaar, ge- liik aan loongroep 5 van de defim- tief vastgestelde loonregeling voor Rijkswerklieden. Nadat de agenda was afgehandeld, deelde de Voorzit ter mede, dat de exploitatie vanhe. verzorgingshuis niet rendabel was. Door een wijziging in de woonruim- te zullen er ongeveer 20 personen geplaatst kunnen worden. De ge meente Zuidbroek gen verkeren, waarbij zij zich op het terrein der liefde begeeft en heel wat scherven dreigt te maken, het geen echter voorkomen wordt door haar plotselinge vlucht. Men had dus mogen verwachten, dat de schrijver ons verplaatste, min of meer althans, in een sprookjesachtige sfeer. Niets is minder bereikt dan dat. Wat ontstond was een vrij sim pel blijspel, een onmogelijk stuk, dat hier en daar bedenkelijk het klucht- spel-genre naderde, met alledaagse aardigheden, zonder enige achter- grond, zelfs zonder geest en zonder karakters. Indien er dan ook niet zulk bui- tengewoon goed spel was geleverd, „LES ENFANTS DU PARADIS". deze vereniging zal feestelijk worden herdacht op 1 November. De algemene vereniging „Be- waarschoolonderwijs" hield een ver loting De uitslag van de trekking is le pr. (rijwiel) 906; 2e pr. (strijk- bout) 876 en verder vieleri prijzen op de nummers 304 834 631 870 293 829 17 924 967 375 373 698 488 901 82 398 621 355 314 162 270 91 437 463 74 856 281 369. De „Nieuwe Koers" hield haar eerste ledenvergadering in het café Bosscher. Aan het bestuur werden toegevoegd Mej. F. v. Oosten en de heer E. Holtjer. Er werd besloten eenmaal per week samen te komen, De heer S. Kruizinga, is 55 jaar in dienst geweest bij de firma A. van Linge Ezn., te Veendam en werd begiftigd met het zilveren mé daillé verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, terwijl hij tevens van de directie een oorkonde en een gou- den draagpenning ontving. De plm. 17-jarige doch ter van de heer Venema kwam in Veendam toen ze voor een auto wilde uitwij- ken, in het diep terecht. Omstanders wisten haar spoedig weer uit het ant- te element te trekken. Ds. Hamer, Ned. Herv. Predi- kant alhier, hoopt Zondag 9 Novem- uur zijn afscheids- geworden fee: een verleidelijk ge- incorporeerde zeeschone. Tilly PerenBouwmeester gaf een scherp uitgebeelde Cl. Masten; Mathieu van Eysden zette scherp een dokter op de planken, terwijl de overige me- dewerkenden in een prachtig en gaaf spelend geheel, verzorgt tôt in de kleinste détails, met de hoofd- personen de gehele avond een pittig en pétillant spel te zien gaven, een beter stuk waardig. Vermeld zij ten slotte nog het stijl- en effectvolle décor, de strakke regie van B. RanucciBeckman en de werkelijk prachtige costumering, die bijwijlen deed denken aan een mode-chow. We hopen het Residen tie-toneel hier nog eens terug te zien, maar dan met een stuk, dat volkomen in overeenstemming is met -de speelkrachten, waarover het beschikt. L. ABONNEMENTS VOORSTELLING. Wanneer nu reeds de aandacht ge- Maandagavond werd in het hôtel vraagd wordt voor de film, die van- Themmen te Zuidbroek de eerste af Maandag a.s. te Hoogezand zal abonnementsvoorstelling in het sei- "draaien, dan is daarvoor voorzeker 'n zoen gegeven. De „Oud Groene We- geldige reden. Immers voor 'n beter zen" voerden ,,Op aigen aafde grorid" begrijpën en daardoor voor een be- het toneelspel in vier bedrijven in ter waarderen van deze superpro- Groninger dialect, geschreven door ductie der Franse industrie is het Mevr. G. HamstraVos op. Het tal- gewenst enigermate georiëntëerd te rijke publiek, de zaal was geheel be- zijn omtrent inhoud en bedoeling.1 zet, werd in h'oge mate geboeid door Een ideale omlijsting door impres-! het goede spel van deze amateurs, sionerende muziek, een dichterlijke KERKCONCERT. dialoog, een zeldzaam gaaf spel zo- wel van hoofdspelers als van figu- Zondagmiddag gaven Mevr Zanen- ranten en een historische achter- Wildeboer, sopraan, en de heer Henk j Langevoort, orgel, een concert in de De '..Enfants du Paradis" zijn de Nederlands Herv. Kerk te Zuidbroek bewoners van het „schellinkje" in1 Het was een prachtig concert en het de Franse theaters - „paradis" gehe- viel te betreuren, dat met meerderen ten - in een wereld, waarin met ervan hebben genoten De onaange- overgave naast de kunst van het to-1 name koude in de kerk en de nogal neel die der liefde wordt beoefend. hoge toegangspnjzen zullen waar- En om die „kinderen" weeft de ci- schijnlijk aan de kleine belangstelling néast Carné zijn droefgeestig, mooi nlet vreemd geweest zijn. sprookje. Kleinkunst door het gezelscnap Deze cinéast, die tôt de meest be- ôorscliot gaafde gerekend mag worden, plaatst in deze uit twee delen be- Zaterdagmiddag gaf het gezelschap staande film z'n mensen tegen het v. Oorschot een uitvoering voor kin- bonté gewoel van het Parijs uit het deren van leden van de Cooperatie begin der negentiende eeuw. Langs ,,Eendracht maakt Macht Hetpio- de Boulevard du Temple wedijveren1 gramma omvatte goochelen, poppen- de kermisklanten om de gunst van kast, buikspreken en jongleurswer het publiek. Daar vindt men ook het I 's Avonds was er èen programma pontomime-theater waar preek^1 Ifouden3 in "verband" met" zijn 1 gasten op het^chellink^e spoedig vertrek naar Hengelo. ERNSTIGE FABRIEKSBRAND TE HELMOND. Voorraad textiel ging in de vlammen op. Zaterdagavond brak brand uit bij de N.V. Textielfabriek Raaymakers te Helmond. Spoedig stond de op- slagplaats en de voorbereidingsafde- ling in lichter laaie. F«ferieksbrand- weer en de Helmondse brandweei beperkten zich tôt, het in veiligheid stellen van de weverij. Een enorme hoeveelheid goederen, w.o. garens ging verloren. De pro- ductie zal een ernstige vertraging ondervinden, daar vele machines zijn beschadigd. de stam- voor de volwassenen. Namens de ie Para-1 propaganda commissie van de Coô- dis luidruchtig meeleven met hun peratie sprak de heer K. Rugge een helden. Uit die Boulevard, uit die inleidend woord. Het programmai wereld van charlatans, primitieve van voor de pauze werd besloten met kunstenaars, acrobaten, dieven en een propagandistische rede van de moordenaars haalt Carné enkele fi- heer H. Greveling uit Assen. wier lief en leed 1 Verder was het woord aan het ge- guren naar voren, hij een ogenblik op de voorgrond zelschap van Oorschot, bestaande uit zal 3 gealimen- 15 Nov. worden de voor 1 Maart uitgereikte bonnen ongeldig. Ingaande 1 November zullen schoenenbonnen van nieuw model in gebruik genomen worden. Op deze bon komt de aanduiding van de soort schoenen voor, benevens de letter C, gevolgd door een andere letter in de linkerbovenhoek. Die schoenenbonnen, die in de linker bovenhoek voorzien zijn van een der letters A t.m. H of AA t.m. AH zijn na 15 November niet meer geldig. Dergeïïjke bonnen zijn uitgereikt vôor 1 Maart 1947. De bonnen ge plaatst en waarbij bij de voorwaar- vier personen. den schept voor een dramatische Adri van Oorschot gaf staaltj ontwikkeling, die in het tweede deel van goochelkunst te zien, en der film - „Pierrot" getiteld - zijn streerde zijn sprekende P°P, terwij onvergetelijk hoogte-punt zal vin- hij een gedeelte van de ^nferenc, den; het door het lot terugdringen voor zijn rekening nanr HennyFon- van zijn figuren in de naamloze mas-, taine zong enige liedjes, sa, in de bonté en uitbundige boW.- een uitstekende declamatrice te zijn. levard-bevolking tijdens het carna- Ook als conferenciere «ainniot i tus Jesaie is de pianist-accordeonist, Er dient nog te worden opgemerkt,1 terwijl Charles jongleert staande op dat de film een drietal historische een grote bal i^^ne e-p- figuren op het doek brengt, ni. Bap- Ailes bij elkaar heeft dit kleineg^ tiste Debureau, de* beroemde panto- zelschap goede mime-speler, Pierre Lacenaire, dekunst gebracht. beruchte dichter-moordenaar en Fré- .«.mraDimr deric Lemaître, de even beroemde BESCHIKKING INLEVERING toneelspeler. In het leven van dezej ruWVOEDERPRODUCTEN. drie mannen, de hoofdfiguren van| Mgt ingang van 21 October 1947 de film, plaatst Carné een centrale ,g egn beschikking van de Minister vrouwenfiguur, Garance, wier optre- v&n Landbouw Visserij en Voedsel- den iets doet vermoeden van de ma-1 ziening in werking getreden in- gische kracht, welke van sommigezgke de inievering van ruwvoeder- vrouwen uit kan gaan. Buitendien, „Les Enfants du Para- j 13 Krachtens deze beschikking is een dis" is een Franse film, hetgeen met ieder dig producten, welke voor alleen zeggen wil, dat zelfs de ge- ruwv'oederdoeleinden kunnen wor- ringste der 34 rollen met volkomen dgn gebruikti in voorraad heeft, ver- meesterschap wordt gespeeld, waar- licht deze producten ter beschik- boven ver uitsteekt Jean Louis Bar- tg houden van en eventueel in rault, wiens kunst de laatste jaren tg leveren bij de provinciale Voed- vanaf 1 November af uit te reiken deze rolprent een sfeer schept, de bonnen (CA t.m. CH) blijven tôt na-1 sfeer van het romantische Parijs der order geldig. van een eeuw geleden! L. Wie verre reizen doet, die kan veel verhalen. Zo was het met Robinson Aan aile ouden-van-dagen werd een j Crusoë, en zo is het met een ieder. OP Langs de spoorbaan in Bentheim die klein geschenk aangeboden. Het toenemend verkeer in de omgeving van de Hoogezandster brug, dat nog veel intensiever zal worden, zodra de verbinding met het Programma van de R.O.N. Woensdag 29 October: 18.— De Stem van het Noorden. 18.20 R.O.N.- sextet o.l.v. Louis Drenth. 18.45 Landbouwkwartier. Ir. J. Keestla, wnd. rijksveeteeltconsulent te Leeu- warden, spreekt over de betekenis van het veevoedrbureau. 19-HU- versum II. 19.15 Noordelijk Strijd- 'krachtenprogramma. 19.30 Sluiting. Donderdag 30 October: 18.— De Stem van het Noorden. 18.10 Hil- versum II. 18.30 Het Friese piano- trio: Jacoba Kueter—Zwager, piano; Jan Elzinga, viool; Klaas Kueter, cello. Trio in C gr. terts op. 87 van Brahms. 19.Hilversum II. 19.15 Groninger kwartier. „De vol in de boksum". E. van Dijk leest voor uit eigen werk. 19.30 Sluiting. Vrij dag 31, October: 18.— De Stem van het Noorden. 18.25 Hilver sum II. 18.40 F. Goudappel, viool en Jacques Goudappel, piano: Composi- ties van Viotti en Wieniawski. 19. Hilversum II. 19.15 Literair kwartier door Fokke Sierksma. 19.30 Sluitmg Zaterdag 1 November: 18.— De Stem van het Noorden. 18.15 Hilver sum II. 18.30 Noordelijk weekover- zicht. 18.45 Nanno Meyer en Fop. I. Brouwer spreken over „Verdwenen werelden". 19.Sluiting. Robinson Crusoë heeft verre reizen gemaakt. Hij bezocht onbewoonde streken en was in contact met kan- nibalen. Daarom kon hij heel veel vertellen. Maar iemand wier reizen minder romantisch en minder fan- tastisch geweest zijn, maar die zijn ogen de kost heeft gegeven, en zijn oren te luisteren gelegd, die kan dikwijls vrij wel evenveel vertellen Zo is het met de heer K. Amerika, die in het kader van het uitwisse- lingsprogramma van de Deense Landbouworganisatie ongeveer een maand in Denemarken heeft doorge- bracht, en daarover het een en ander vertelde op een bijeenkomst georga- niseerd door de Bloemisten-Hove- niersvereniging in café Dijkhuis, waarbij ook aanwezig waren oud- leerlingen van de tuinbouwvakschool, welke bijeenkomst stond onder voor zitterschap van de heer Redeker, voorz. van de oud-leerlingen. Door Duitsland. Met 10 Deense Kronen (een Kroon is plm. f 0.55), 29.50 gulden, en een vergunning van de Britse autoritei- ten om door Duitsland te mogen reizen trok de heer Amerika er op 8 Augustus op uit. De trein raasde voort: Hengelo, een geteisterde stad, Oldenzaal: douanecontrôle, toen Duitsland in. Wat mij sterk opviel, zo vertelde de heer Amerika, is de vervuiling van de Duitse spoorwe- gen. De banen zitten vol onkruid. De uniformen van de spoorweg- employé's zou ik niet willen ruilen voor mijn slechtste werkpak. De douane is beleefd, en treedt correct stond een haag v.an kinderen probeerden met wuiven en scheeu- wen wat geld bij elkaar te bedelen. Zo trokken wij een zwaar geteisteçd land in. Wie de verwoestmgen m Duitsland heeft gezien die vindt de oorlogsschade van eigen land met groot meer. Osnabruck is een ver- woeste stad. Maar toen we de grote Elbe-spoorbrug gepasseerd waren en Bremen binnenreden, toen aan- schouwden we een verwoestmg, die was als te Osnabruck. merkt met BA t.m. BH. alsmede de nooit geëvenaard is, maar ook dat seicommissaris 0f een door deze aan t wyZen instantie (een en ander, indien en voor zover zulks door of vanwege de betrokken P.V.C. wordt verlangd). De Provinciale Voedsel- commissaris maakt bij een algemene bekendmaking of een schr if telij ke last nader bekend, aan wie, hoe en wanner de inlevering moet geschie- den. Bij directe levering aan een bepaald persoon, maatschappij of vereniging kan deze vergoeding in onderlinge overeenstemming worden o-j.De bernes-bepaald. Indien geen overeenstem- ting geschiedt eens per week met ming wordt bereikt, wordt de ver- zwavelzure ammoniak (2 kg. per goeding door de betrokken Provin- 1000 liter. De bodem der eilanden ciale Voedselcommissaris vastgesteici randen treft men de kwekerij en aan, die vrijwel aile uitstekend zijn ge- butilleerd. Oc(k op de cultuur van tomaten legt men zich er toe, waar bij als bijzonderheid moet wordéfl opgemerkt,, dat deze vruchten in emmers worden gekweekt. Men komen waardeloos waren. Enkele bijzonderheden. De watervoorziening geschiedt bij na overal door middel van pompen, welke door motorische kracht wor den aangedreven. De bloemencul- veel erger - Doch Hamburg spant de kroon. Waar ik ook keek: geen was er te zien. befioorlijk huis Funen en Seeland bestaat -uit zware klei„ Er worden in Denemarken voor veevoeder veel ijieer koolrapen ge kweekt dan stoppelknollen. Zulks Intussen viel de nacht, en in het duister raasde de trein voort, van Duitsland naar Denemarken. Toen de opkomende zon de slaperige ge- zichten van de reizigers zichtbaar maakte waren wij in het Deense spoorwegknooppunt Fredericia. In Denemarken. Hoe anders zijn hier de spoorwe- gen dan in Duitsland. De banen zijn goed onderhouden. De treinen zijn in uitstekende conditie, en heel wat comfortabeler dan de rammelende en versleten wagens, die dienst doen op het lijntje Groningen-Stadskanaal. Wij reden door het zacht golvende land van het eiland Funen. De hui- zen zijn er klein en van buiten wit- gekalkt. Velen hebben rieten daken. Vrijwel overal ziet men electrische weideafrastering. Een grote boot (de gehele trem bestaande uit 16 wagons reed erop) bracht ons naar Seeland. Hier reden wij, evenals op Funen veel door bossen. Kopenhagen, de Deense hoofdstad, is een bloemenstad. Aan de buiten- een belangrijke plaats in. Amagen, een eilandje bij Kopen hagen, bezit een Hollandse kolonie. Een groepje ondernemende kwekers, dat eeuwen geleden de wereld in heeft in de bedrijven veelal met j tuur vindt uitsluitend plaats m em- hetzelfde euvel te kampen als bij mers, die niet in, maar boven de ons: gebrek aan werkkrachten. En grond woi'den geplaatst. die werkkrachten, die er zijn, wor den meestal opgescharreld in ande re streken van het land. De verwarmingskachels worden in Denemarken vrijwel uitsluitend ge- stookt met bruinkool, welke brand stof in Jutland wordt gedolven. Steenkolenmijnen bezit Denemarken niet. De steenkool die er gebruikt wordt moet worden geïmporteerd, en deviezen zijn er, evenals in ons land, schaars. Bruinkool verteert snel, zodat er grote hoeveelheden moeten worden gebruikt, maar het voldoet uitstekend. Prijzen en sociale maatregelen. Een volwassen groentekwekéVs- knecht verdiend in Denemarken 2 kronen (f 1.10) per uur. Op dit loon moet de werkgever 10 aan sociale lasten betalen. De arbeiders krijgen op 60-jarige leeftijd staatspensioen. Op het platte land bedraagt dit pen- sioen ongeveer f 32.per week. Hierbij moet men rekening houden met het feit dat niet alleen de lonen en pensioenen, maar ook de prijzen in Denemarken hoger zijn dan bij ons. Kinderbijslag kennen de Denen niet. De groente wordt niet per veiling, maar op markten verkocht, hier kunnen zowel handelaren als parti- culieren groente betrekken. Een kilo tomaten kostte er in Augustus f 0.50, chalotten f 0.65, sperciebonen, ver- pakt in cartonnen dozen, f 2.65, me- loenen f 1.25, terwijl augurken vol- DE RUNDVEE- EN VARKENSSTAPEL IN SEPTEMBER 1947. In September j.l. waren in Neder- houdt verband met de aard van de land 2 231 057 runderen en 1.043.279 grond, terwijl is aangetoond, dat het rkens, aldus blijkt uit de cijfers voedingsgehalte van rapen hoger is yan de herfsttelling 1947, gepubli- De teelt van bloemkoolzaad neemt ceerd in het statistisch Bulletin van lo.UUU alUAo eu vvjkjl va*- trok, heeft zich hier in Denemarken pgl yan rQnd 125.000 stuks. het Centraal Bureau voor de Statis- tiek. Ten opzichte van September 1946 betekent dit voor de rundvee- stapel een achteruitgang van rond 78.000 stuks en voor de varkenssta- gevestigd. Een H.A. beste kleigrond kost in Denemarken slechts f 1100. De heer Amerika had de indruk, dat er bar der gewerkt wordt dan hier. In de zomer werkt men er van zonsop- komst tôt zonsondergang, somtijds ook op Zondag. Na een uitstapje gemaakt te hebben langs de kust van Seeland vanaf Kopenhagen naar het Noorden, wel ke kust omzoomd is door prachtige villa's, die het uitzicht hebben op de wij de zee met in de verte de vage kusten van Zweden, aanvaardde de heer Amerika op 18 September de terugreis. Hij besloot zijn intéres sante lezing met de mededeling dat de Denen wat roken betreft niet gunstig zijn bedeeld. De tabak is er niet alleen duur, maar ook slecht. Bij het rundvee vertonen de ru- brieken jongvee over de gehele linie een teruggang in vergelijking met September 1946. Bij de melk- en kalfkoeien vertonen de rubrieken 1 maal en 2 maal gekalfd een kleine vooruitgang doch 3 maal gekalfd en ouder een teruggang, waardoor het totaal van 1.290.090 ongeveer 23.000 lager ligt dan in September 1946. De teruggang van de varkenssta- pel wordt voornamelijk veroorzaakt door de vermindering van het aantal biggen beneden 6 weken, dat met 181.734 stuks ongeveer 75.000 stuks lager ligt dan in September 1946. Aanzienlijk is ook de vermindering van het aantal varkens van 6095 kg. van 190.633 in September 1946 tôt 175.987 in dezelfde maand van '947.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2