Tweede Jaargang WOENSDAG 5 November 1947 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 No. 86 - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Kamerleden spraken over de kwesties Lonen-en-prijzen en geleide économie. Minister Mansholt besprak onze' export van Landbouw- Tuinbouw- en Veeteeltproducten naar Duitsland. Overdracht van Veeleveringsbonnen. WAT VOOR VLIEGTUIGEN VLO GEN OVER HOOGEZAND EN SAPPEMEER? PROCES TEGEN DE BEWAKERS VAN SACHSENHAUSEN. Pas op voor Petroleumkachels. VRAGEN AAN MINISTERS. Hoeveel mag berekend worden aan huurders van gedeelten van woningen? Voor de Boer. DE ZUINIGHEID BEGINT THUIS. OVER NOVA-ZEMBLA NAAR INDIE. De overwintering in het hoge Noorden. Nederland waakt tegen uitvoer van inférieure Kaas, - - - NIEUWE BONNEN VOOR FIETSBANDEN. INBREKERSBENDE INGEREKEND. ABONNEMENT SPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (by vooruitbetaling.) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS. Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214.) Postrekening No. 43S8I1. Tijdens het afdelingsonderzoek in de tweede kamer van de begroting van het département van Economi- sche Zaken zijn problemen ter sprake gekotnen van grote draagwijdte. Zo werd in de eerste plaats gesproken over het oude- en toch altijd actueel blijvende vraagstuk van de verhou- ding tussen lonen en prijzen. Ver- schillende leden merkten op, dat ver- leden jaar een zgn. loonstop is tôt stand gekomen, waarbij is beloofd, dat de prijzen in het algemeen zou- den worden verlaagd. Dit effect is niet bereikt. Er is onvoldoende con trôle op het gebruik van de grond- stoffen, waardoor de fabrikanten veel te veel luxe producten fabrice- ren. Indien het de regering ernst is met de verlaging der prijzen, dan dient men allereerst aandacht te schenken aan de voedingsmidde- len. En daarbij is sanering van de tussenhandel noodzakelijk. Andere leden betwijfelden of onder de huidige omstandigheden en ver- houdingen algemene prijsverlaging wel mogelijk za.1 zijn. Voorts werd gewezen op het be- lang van de handel met Oosteuropese landen, en vooral met de Sovjet Unie. Een aantal leden meende, dat Rus- land een der best betalende landen ter wereld is. Een ander punt van bespreking vormde de geleide économie. Ver- schillende leden waren slecht te spreken over het regeringsbeleid in dat opzicht. Zij vinden het ambtelijk apparaat te groot, zodat een grote last op het bedrijfsleven wordt ge- legd, en bovendien functionneert het veel te moeilijk en te traag. In dat opzicht werd gewezen op het lang- zamè werken van sommige rijksbu- reaux, met name dat voor metalen. Het spreekt vanzelf dat de geleide économie nog steeds vele tegenstan- ders heeft, ook onder de kamerleden. Deze leden zijn van mening, dat het zwaartepunt van ons economisch le- ven moet liggen in verantwoordelijk- heid en zelfwerkzaamheid van werk- gevers en werknemers, en dat de overheid zich moet beperken tôt wa- kend toezicht en positieve algemene leiding. Onze export naar Duitsland in de toekomst. Nu wij begonnen zijn met de be- handeling van economische proble men, zuîlen wij hieraan maar even vasthouden, ook al is het onderwerp van geheel andere aard, n.l. onze ex port van landbouw-, tuinbouw- en veeteelt producten naar Duitsland. De export van deze producten naar dat land heeft altijd een zeer grote plaats ingenomen in de totale export naar dat land, en thans bestaat onze export naar Duitsland zelfs voor on- geveer 95 uit agrarische produc ten. Ter gelegenheid van de alg. leden- vergadering van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland heeft mi nister Mansholt het woord gevoerd en de exportkansen van agrarische producten naar Duitsland besproken. Dat het hier een kwestie betreft van grote betekenis is land- en tuinbou- wers in onze omgeving wel heel goed bekend. Wellicht zullen, aldus de mening van de minister, onze kasgroenten in de toekomst in de Duitse industrie- gebieden een kans maken, terwijl ook voor kool wel een plaats behouden zal blijven. Anders is het met fruit, dat veel meer als een luxe artikel wordt beschouwd, en Duitsland kan zich vooralsnog niet de weelde per- mitteren luxe artikelen te importe- ren. De kansen op herstel van onze bo- terexport achtte de heer Mansholt gering. De export van kaas staat er wat beter voor, vooral wanneer Duitsland weer gaat exporteren, en de import met export kan betalen. Men zal echter met een verschuiving van de vette kaas naar de magere (en dus goedkopere) rekening moe- ten houden. De consumpfie van eie- ren zal gezien het geringe wel- In tegenstelling met de tôt nu toe geldende voorschriften inzake de overdracht van veeleveringsbonnen zullen veehouders in het vervolg in de gelegenheid worden gesteld leve ringsbonnen voor slachtvee na de le vering over te dragen, onder voor waarde dat: a. de betrokkene aan de op zijn be- drijf rustende leveringsplicht heeft voldaan; b. de aanvraag voor overschrijving van een leveringsbon bij de Plaatselijke Bureauhouder wordt ingediend binnen drie weken na .het tijdstip, waarop het betref- fende rund werd geleverd. Tôt en met 15 November a.s. zal het tijdelijk mogelijk zijn leverings- bonnen voor slachtvee, dat na 31 Mei 1947 is geleverd, over te dragen, waarbij de hierboven genoemde ter- mijn van drie wken niet in acht zal worden genomen. Met ingang van 16 November a.s. echter wordt aan deze termijn streng de hand gehouden. UITVOER VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN. In de eerste 8 maanden van dit jaar is y/or een totale waarde van f 282.301.000 aan land- en tuinbouw- producten uitgevoerd. Over de eer ste 8 maanden van het vorige jaar bedroeg deze export slechts f 110.534.000. vaartspeil in Duitsland wel veel geringer blijven dan voor de oorlog. Voor vlees achtte de minister de ex- portmogelijkheden eveneens klein, doch voor fokvee wat groter. Voor de oorlog richtte het groot- ste deel van onze export naar Duits land zich naar het Westelijk gedeel- te van dat land, het gebied dat thans de Britse- en Amerikaanse bezet- tingszône omvat. Wil de bevolking van dat gebied weer behoorlijk wor den gevûed, dan zal gedurende vele jaren nog voedsel moeten worden ge- ïmporteerd. Veel zo niet ailes hangt af van Duitslands economisch herstel, want van het feit of de Duitse export de import zal kunnen dekken en dus niet meer afhankelijk zijn van de be- zetteilde machten hangt het af of de Duitsers zelf weer enige zeggen- schap zullen krijgen in de import, en dus voor een betere voeding kunnen zorgen. Het gebrek aan leerkrachten bij middelbaar en voorbereidend ho- ger onderwijs. Door 24 rectoren en directeuren van scholen voor middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs is „een verklaring tôt het Nederlandse volk" opgesteld, in verband met het uitblijven van een salarisherziening voor de leerkrachten bij dit onderwijs Bij aile andere categorieën van rijks- Vrijdag j.l. vlogen een aantal vlieg- tuigen laag over Hoogezand en Sap- pemeer, welke machines als kente- ken droegen een driepuntige ster ge- vat in een rond vlak. Er zijn veel veronderstellingen ge- uit over deze machines, er werd zelfs beweerd dat het Russische toestellen waren. De werkelijkheid hebben wij echter niet gehoord, en daarom zul len wij die thans vermelden. Op die dag stegen vanuit Malmoe op 16 vliegtuigen, die in Zweden zijn gebouwd en bestemd voor Abessinië. Deze machines reisden over Amster dam, waar zij een tussenlanding hebben gemaakt, hun bestemming tegemoet. Een gedeelte van deze groep ma chines passeerde onze plaatsen. Het commando over de groep be- rustte bij de oud K.L.M. piloot von Rosen, die in het land van de Negus zal blijven, om daar personeel op te leiden. Geen cloodstraffen, omdat de dood- straf in Rusland is afgeschaft. Voor het Sovjet Gerechtshof te Berlijn hebben terechtgestaan de 16 bewakers van het voormalige con- centratiekamp Sachsenhausen, aan wie ten laste wordt gelegd, dat door hun toedoen 100.000 gevangenen om het leven zijn gekomen. In zijn resuisitoir verwees de open- bare aanklager naar het decreet, waarbij de doodstraf in Rusland werd afgeschaft. Ten slotte veroordeelde de rechter ambtenaren is dat wel het geval ge- 44 bewakers tôt levenslange dwang- weest. Het gevolg is, dat nog maar weinig jonge mensen iets gevoelen voor het leraarsambt. Door de scho len wordt tevergeefs gevraagd om sollicitanten voor bestaande vacatu- res, en ten slotte moet men overgaan tôt het aanstellen van onbevoegde krachten. Is dit juist? Men laat bij gebrek aan een ingénieur toch geen brug bouwen door een ..assistent"; bij gebrek aan een arts laat men een zieke - toch niet behandelen door een candidaat in de geneeskunde; zo gaat het ook niet aan middelbaar onder wijs te laten geven door onbevoegde krachten, temeer omdat hier de taak der docenten in het algemeen zeer zwaar is, zulks in verband met de grote toeloop van leerlingen ,en het feit, dat velen gedurende de bezet- tings- en oorlogstijd achter zijn ge- raakt. Een daling van het onderwijs- peil is in geen geval wenselijk. Meer dan eens hebben omgevallen petroleumkachels ernstige branden veroorzaakt. Onlangs weer te Am sterdam. Daar had een 28-jarige huisvrouw in de keuken van haar wo- ning te Amsterdam een petroleum- kacheltje aangestoken. Een tweeja- rig meisje scharrelde er rond. Onver- wacht liep de kleine tegen het kachel- tje, dat omviel. Binnen enkele ogen- blikken stond de gehele keuken in lichter laaie. De vrouw greep de kleine, pakte in een andere kamer «en baby uit de wieg, en liep, met de twee kinderen in haar armen, gillend naar beneden. De woning bràndde uit; de inboe- del, die slechts gedeeltelijk verzekerd was, ging verloren. arbeid en 2 tôt 15 jaar dwangarbeid. OPEL VERSCHIJNT WEER OP DE NEDERLANDSE AUTOMARKT. Het filiaal Rotterdam van de Ge neral Motors heeft met de Ameri kaanse militaire autoriteiten een con- tract afgesloten voor de levering van 178 Opel-Olympia personenauto's. De eerste Opel-wagens zullen in het be- gin van de volgende maand in ons land arriveren. Het is de bedoeling in 1948 onge- veer 1500 Opel-auto's in ons land in te voeren. LANDELIJKE FRUITTEELTDAG TE UTRECHT. Vrijdag 14 November zal in de Stadsschouwburg te Utrecht een lan- delijke fruitteeltdag worden gehou den, welke speciaal gewijd zal zijn aan de afzet van fruit. Verschillende sprekers zullen er het woord voeren. De Brandstoffenvoorziening. De heer Andriessen heeft aan de minis ter van economische zaken gevraagd of hij het wel billijk vindt dat aan ai le gezinnen, ongeacht de samenstel- ling, 12 eenheden vaste brandstof wordt verstrekt, terwijl toch de be- hoeften voor de verschillende gezin nen wel sterk zal uiteenlopen. Het Surinaamse fruit. De heer Ne- derhorst stelde aan de minister van Overzeese gebiedsûelen de vraag of het juist is, dat bij de op 23 October gehouden veilingen van Surinaams fruit te Rotterdam op de importeurs- veiling van de N.V. AVIM citroenen tôt de buitensporig hoge prijs van f 80 tôt f 100 per kist werden opge- dreven, waartegenover een inkoops- prijs stond van ongeveer f 23.70 per kist wal Nederland. Verder vroeg hij: Is het de minister bekend, dat op diezelfde dag een veiling werd gehou den van de Vrije Zuidvruchtenbond, alwaar een soortgelijke poging tôt prijsopdrijving door het bestuur, in overleg met de importeurs afdoende voorkomen is, waardoor ditzelfde fruit tegen prijzen van f 42.tôt f 50.per kist kon worden afgezet? Is de minister niet van mening, dat bonafide handelaren en het publiek tegen de praktijken van hen, die zich aan prijsopdrijving schuldig maken, beschermd moeten worden en vindt de minister geen aanleiding, gezien het feit, dat de AVIM zich bij herha- ling aan prijsopdrijving heeft schul dig gemaakt, maatregelen te overwe- gen, teneinde bij de AVIM aangeslo- ten handelaren en bij hen kopende grossiers van de veiling van Suri naamse fruit uit te sluiten? laten gaan. Bewaart men de gier in We willen het niet hebben over het huishoudboekje, maar over zui- nigheid met materiaal en met tijd en arbeid op het erf. In dat op zicht zijn dikwijls de zuinigste boe- ren verkwistend; ze zien er tegen op om betrekkelijk kleine uitgaven te doen, terwijl deze soms grote'be- sparingen kunnen opleveren. Dan zijn ze wat de Engelsen noemen: penny-wise en pound-foolish, d.w.z. zuinig op een cent en onwijs op een tientje. Het duidelijkste voorbeeld daarvan vindt men nog steeds op de talloze boerderijen, waar geen gier- kelder aanwezig is. De kostbare vochten uit de mest, waar de meeste stikstof en kali in zit, lopen weg in een sloot of in een kuil en daarmee verliest de boer ieder jaar meer dan een gierkeldertje zou kosten. En juist die gier is het beste middel om volgend jaar vroeg gras te hebben. Er is dus deze winter meer reden dan ooit geen liter gier verloren te Voorzichtig trachtte de ,,Volhou- der" om het eiland heen te zeilen. Ze kwamen langs de Oranje eilan- den.... Maar nu kwam het ijs van aile kanten opzetten. Het schip raak- te meer en meer bekneld in het ijs langs de kust. Het was inmiddels een open kuil, dan gaat onvermijde- lijk een groot gedeelte van de am- moniak verloren door vervluchti- ging, terwijl veel gier naar de on- dergrond wegzakt en dus ook verlo ren is. De zuinigheid thuis begint dus met na te gaan of de gier wel zorgvuldig opgevangen wordt. Maar daarmee zijn we er nog niet. Er gaat ook veel voeder verloren door slordigheid in de schuur of door onvoldoende bescherming tegen de vorst. Ieder jaar bevriezen duizen- den tonnen voeraardappelen en bie- ten, ratten en muizen doen voor millioenen schade en al deze verlies- posten kunnen zoal niet geheel ver- meden, dan tôch sterk verminderd worden. Slordigheid in de schuur is het gemakkelijkst te vermijden, maar een van de meest voorkomende fouten is dat hooi wordt getast bo- ven de koestal, terwijl de planken zolder geen bescherming geeft te gen de wasem van de stal. Het hooi wordt dan klam, gaat gemakkelijk schimmelen en verliest het grootste deel van zijn voedingswaarde. Maar het geeft zo'n lekker warme stal, zeggen vele boeren. Zeker, maar het is wel de duurste manier om de stal warm te houden. Afsluiting van tocht en aanbrengen van een goede ventilatie is voordeliger en voor de dieren gezonder. In ieder geval of fert er Uw hooi niet aan op! Moeiiijker wordt het met het in- bieten. (Slot) en zoldering wel twee vingers dik bevroren was, j a zelfs in de kooien waar we lagen. De schoenen bevroren aan de bin- nenkant en waren zo hard als hoorn" Eindelijk kondigde een vage sche- mering aan dat de zon in aantocht was. Maar het zou nog wel een paar J kuilen van aardappelen en - maanden duren voor de grootste kou Daarvoor zijn grote massa's stro no- Juli geworden. Langzaam probeerdeV00rbij was. Nog in. Februari waren dig en dat hebben we deze winter het schip IJshaven binnen te komen (jeuren van cje hut dichtge- niet te missen. Graaf daarom dit jaar En op een middag m Augustus, het sneeuwcj en moesten de mannen uitde kuilen dieper uit, zodat de aar- was op een Zondag, liep het vast in schoorsteen klimmen om evenl den zijkanten een groter bescher- het zicht van de kust van Nova buiten te zijn. In die dagen werden1 ming tegen de vorst geven. Vooral Zembla. Het opkomende drytijs er weer twee van de mannen ziek; bieten kunnen heel goed in veel gro- schoof het steeds hoger en het is en stierven kort na elkaar. De enige tere kuilen worden opgeslagen dan van die plek nooit meer vandaan ge-( troost was.... eens zou het lente doorgaans gedaan wordt. Van den- komen. Nu was het zeker, dat de worcjen Op 29 Mei kwam het bevel: nenslieten en asfaltpapier kan een Boten voor de dag halen. Maar het( licht dak worden gemaakt, dat zelfs duurde nog twee weken voor de j voor matige vorst afdoende bescher- sloepen zover in orde waren dat er| ming geeft, als de kuil maar diep van wegvaren sprake kon zijn. Op( genoeg ingegraven is. Gaat het har- mannen niet terug konden voor het eind van de zomer en dat ze de vre- selijke pool winter hier moesten doorbrengen. Het mooie schip „De Volhouder" werd gesloopt, anders zouden de ijsschotsen het gekraakt hebben. En nu konden de mannen het scheepsmateriaal gebruiken voor het bouwen van een huis, dat hen die winter zou moeten beschermen tegen de vreselijke koude. „Het Behouden Huis" is het ge- noemd. De scheepstimmerman Pieter maakte de tekeningen, maar hij heeft het huis nooit klaar mogen zien. Hij stierf tijdens het bouwen en zo werd het huis afgemaakt o.l.v. stuurman Barents. Gelukkig waren de avond van de 12de Juni, toen aile manschappen naar kooi waren schreef Willem Barents een kort ver- slag van de avonturen, die de be manning van ,,De Volhouder" tôt nu toe had beleefd. Dit verslag, het Cedelken, is later teruggevonden en is nu in het Rijks- museum te Amsterdam te zien. In twee open schuiten werd de terugtocht begonnen. Langzaam werkten de door kouden en ellende uitgeputte mannen zich naar de Rus sische kust en daar bij de Witte Zee, op het eiland veel dode bomen aan-1 is Barents gestorven. De zee, waar- gespoeld, het hout daarvan kwam» aan zijn lichaam werd toevertrouwd, te pas. De sloepen van het gesloopte1 draagt nog zijn naam.... Willem schip werden netjes op'geborgen; zij moesten voor de terugtocht dienen. Maar dat zou pas zijn na een vrese lijke, ijskoude en donkere poolwin- ter. In het begin was er wel wat te Barents de wakkere stuurman, die tôt de laatste ogenblikken zo vol moed was, dat hij ook de anderen wist op te wekken. Die anderen had- den het geluk een Russisch schip te doen.... er werden ijsberen gescho- j treffen, dat hen aan land bracht. In ten en poolvossen, die op weg wa- de herfst van het jaar 1597, nu 350 ren nàar zuidelijker streken. jaar geleden volgde de behouden Van de huiden werden bontjassen aankomst in Nederland. en mutsen gemaakt. Maar dat duur-1 De zeeweg naar Indië over het de niet lang want de dieren waren Noorden was niet gevonden, maar op doortochtop de vlucht voor er was nu ook de zekerheid, dat er de duisternis en de koude. Op 4 No-1 over de Noordelijke IJszee geen mo- vember viel de nacht in en drie gelijkheid was. De zware tocht was maanden lang was de zon niet te volbracht met zoveel moed en vol- zien. Gerrit van der Veer schrijft: harding dat de naam van deze man- ,,Het vroor zo geweldig binnens-1 nen bekend is gebleven tôt in deze huis, dat het vocht aan de wandendagen. R. Z. der vriezen, dan kan met oude zak- ken, dekzeilen, houten schotten en dergelijk materiaal - veel bereikt worden. Veel resultaat heeft men ook wanneer men de kuil langs de zuidwand van de schuur graaft. Van iedere luwte moet gebruik worden gemaakt. De ratten- en muizenschade is moeiiijker te bestrijden. Wil men blijvende vermindering van het aan tal knagers hebben, dan moet in het vroege voor jaar, voordat de eerste nesten geworpen worden, een ge- meenschappelijke actie worden geor- ganiseerd. Dit valt in Februari en Maart en voorkomt in de laaste stal- maanden enorme schade. Intussen is het plaatselijk neerleggen van ver- gif toch altijd aan te raden. Tenslotte worden er op een boer- derij te veel karweitjes op een te tijdrovende manier gedaan. Het ma ken van cementen vloertjes in stal- len en hokken maakt het uitmesten veel gemakkelijker en spaart tijd. Een practische moderne kruiwagen van gelaste ijzeren buizen geeft lich ter en sneller werk en al deze en dergelijke kleine verbeteringen teza- men maken het mogelijk met minder handen meer werk te doen. Met wat meer overleg zal men gemakkelijker door deze zware win ter komen. In ons blad van 29 October bespra- ken wij de huurprijzen, waarbij wij erop wezen, dat als hoofdbeginsel geldt de bevriezing van de huren op het peil van Mei 1940. Thans willen wij even stilstaan bij het in deze tijd van woningnood zo veel voorkomende verschijnsel van onderverhuur. Ook hier geldt de huurstop van 9 Mei 1940. Iemand die op 9 Mei 1940 al dan niet gemeubileerde en/of gestoffeerde kamers in huur had, mag thans voor dezelfde ruimte niet meer betalen dan toen. Het verhuren van woninggedeel- ten komt thans echter veel meer voor dan in de vooroorlogse jaren. Alleen de Prijzenbureaux voor on- roerende zaken bezitten de bevoegd- heid de huurwaarden van deze wo- ninggedeelten vast te stellen. (Wij schreven reeds dat voor ons rayon deze bureaux gevestigd zijn te Gro- ningen en te Zuidbroek). Hierbij gaat men uit van de blote huurwaarde van het onderverhuurde gedeelte, de vergoeding voor het ge bruik van stofîering en/of meubile- ring en de algemene kosten. Berekening huurprijs onderverhuurde gedeelte. Voor het onderverhuurde gedeelte wordt berekend een evenredig ge deelte van de totale huur van de ge-' hele woning, dus inclusief de huur- verhoging, die de eigenaar mag hef- feri in verband met de onderverhuur van een gedeelte der woning. Deze evenredige huur wordt berekend door iedere kamer in punten te waarderen, en op grond van de aldus verkregen verhouding de huurprijs vast te stellen. Voor stoffering en/of meubilair mag per jaar berekend worden 20 1 van de waarde welke deze stoffering of dit meubilair in nieuwe staat op 9 Mei 1940 had. Verkeert stoffering en/of meubilair echter in een ver- gaande staat van verwaarlozing, dan geldt een lagere maatstaf. Onder de genoemde „algemene kosten" re.kent men een vergoeding voor het ongerief, dat voor de hoofd- verhuurder aan onderhuur is verbon- den, zoals medegebruik van gang- en traplopers, het aaruiemen van boodschappen, enz. Naar gelang van de omstandigheden kan hiervoor over het totaal der bedragen van blote huurwaarde plus vergoeding voor meubilering en/of stoffering een verhoging worden genomen va- riërende tussen 5 en 20 Gas en electriciteit mogen bere kend wordeh volgens hetzelfde ge bruik. Ditzelfde geldt voor water, doch hierbij geldt de voorwaarde, dat dit alleen dan berekend mag wor den, indien de hoofdhuurder het ook zelf betalen moet, en het dus niet Teneinde de uitvoer van inféri eure kaas naar het buitenland tegen te gaan heeft de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de C.C.D. gemachtigd partijen kaas, welke niet voldoen aan de bestaande kwaliteitseisen, in beslag te nemen. Het is namelijk voorgekomen, dat voor uitvoer bestemde kaas niet aan de eisen voldeed en verschillende partijen moesten dan ook aan de grens voor uitvoer worden gewei- gerd. In zuivelkringen in ons land is men zich volkomen bewust, dat de onder de tegenwoordige omstandig heden verzekerde afzet van kaas gevaren schept en het is verheugend, dat in eigen kring zo goed mogelijk tegen verkeerde practijken wordt gewaakt. Het grootste gedeete van de kaas-exporteurs is doordrongen van de verantwoordelijkheid, die de ex port met zich meebrengt, maar een klein deel toont zich tamelijk onver- schillig op dit punt, terwijl een heel klein percentage zelfs te kwader trouw is. En dit percentage hoei gering het ook moge zijn kan bij veronachtzaming van de contrôle de goede reputatie, die de Nederlandse kaas in het buitenand geniet, volko men vernietigefi en vormt derhalve een ernstige bedreiging van onze kaas-export in de toekomst. Onlangs werd aan de Nederlands- Belgische grens een voor export be stemde partij kaas van 1770 kg. aan- gehouden. Deze partij bleek toe te behoren aan een kaashandelaar te Woerden. Ongeveer de helft van de partij was van zeer inférieure kwali- teit. In overleg met ambtenaren voor de Tuchtrechtspraak voor de Voed selvoorziening werd overgegaan tôt inbeslagneming van de partij. Tegen de handelaar werd proces-verbaal opgemaakt. Dezelfde kaashandelaar had enige dagen tevoren een proces- verbaal gekregen wegens het kopen van 800 kg. kaas tegen zwarte prijs met de bedoeling deze kaas clan- destien de grens over te brengen. TUSSEN TWEE AUTO's BEKNELD. Nabij het Natuurpark te Lunteren wilde een autobus drie op de weg geparkeerd staande auto's passeren, en reed daarom naar de linker weg- helft. Een jeep, die geparkeerd had gestaan op de berm, vertrok juist en reed op de bus toe. De beide voer- tuigen botsten tegen elkander. Een jongeman, die met een been in de jeep en met het andere op de tree- plank had gestaan, raakte bekneld. Hij is in het ziekenhuis aan de beko- men verwondingen overleden. De bestuurder van de jeep bleek geen rijbewijs te bezitten. reeds in de huur begrepen is. Voorbeeld. Stel dat de toelaatbare huur voor een woning bedraagt f 300 per jaar, en dat deze huur in verband met de onderverhuur met 10 mag worden verhoogd. De waardering in punten zie boven is voor de gehele wo ning 50 punten en voor het onder verhuurde gedeelte 15 punten. De waarde van stoffering en meubile ring wordt nieuw per 9 Mei 1940 ge- schat op f 500. Het gebruik van gas en electriciteit wordt maandelijks geschat op f 2.50, terwijl het prijzen- bureau de algemene onkosten heeft gesteld op 15 De berekening wordt dan als volgt: Huurwaarde 15/50 x (f 300 plus f 30) f 99.— Stoff. en meubilair 20 van f 500 - 100.— Algemene onkosten 15 Totaal per jaar of per maand Gas en electriciteit f 199.— 29.85 f 228.85 19.07 2.50 f 21.57 WIE IS THANS DE CÎELUKKIGE? Tôt op 31 Dec. a.s. zullen de vol gende bonnen voor fietsbanden gel- dig zijn: C 32 van inschrijvingsbewijs I voor vervanging B.I. 612 en C 33 van inschrijvingsbewijs voor vervanging B.I. 701, beide voor een tourbuiten- band; D 43 van het inschrijvingsbe wijs B.I. 610 en D 44 van het in schrijvingsbewijs B.I. 611, beide voor een tourbinnenband. Voor eerste montage zijn de bon nen A 08 en B 08 tôt 31 December a.s. geldig resp. voor een buitenband en een binnenband. LAGERE PRIJZEN VOOR APPELSAP. Appelsap mag ten hoogste voor de volgende prijzen worden verkocht: Fies van 1000 c.c. f 0.96; 750 c.c. f 0.75; 700 c.c. f 0.71; 375 c.c. f 0.40; 330 c.c. f 0.36; 300 c.c. f 0.33; 280 c.c. f 0.31; 250 c.c. f 0.30; 230 c.c. f 0.27; 190 c.c. f 0.25; 170 c.c. f 0.23. Dit betekent een kleine prijsverla ging. De Hilversumse politie is erin ge- slaagd een inbrekersbende te ont- maskeren. De heren belden bij een of andere villa, waar zij meenden een goede slag te kunnen slaan aan. Wérd er open gedaan, dan gaven zç zich uit voor schoorsteenvegers. Werd er niet open gedaan, hetgeen betekende, dat er niemand thuis was, dan sloe- gen zij hun slag. De buit bestond meestal uit textielgoederen, radio- toestellen en gouden- en zilveren sierraden. Ook enige helers werden aange- houden. 17-JARIGE KNAAP WAS IJVERIG S.D.'ER. M. R. Rosman, een 17-jarige jon- gen, stammende uit een N.S.B. mil- lieu, trad toe tôt de S.D. Op een avond kuierde hij door Rot terdam met een Duitse militair en twee meisjes. Een fietser passeerde het gezelschap, waarop Rosman deze wielrijder sommeerde hait te houden. De fietser vervolgde echter in ver- sneld tempo zijn weg, waarop R. en zijn maat een achtervolging begon nen, met als gevolg dat R. de fietser met vier schoten uit zijn vuurwapen doodde. Verder heeft deze veelbelovende jongeman deel uitgemaakt van een vuurpeleton, dat op de schietbaan te Kralingen negen Nederlanders neer- schoot, en ten slotte heeft hij zich voor de Duitsers zeer verdienstelijk gemaakt bij arrestaties en huiszoe- kingen. Deze jongeman, die thans 22 jaar is stond terecht voor de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof. In zijn requisitoir zei de advocaat-fiscaal o.m.: „Er gaat een golf van barmhartigheid over depo- litieke delinquenten in de laatste tijd. Ik wil hier geen critiek op uitoefe- nen, maar bijval ligt mij niet. Deze verdachte heeft zich als een beest- mens gedragen en heeft de dood van velen op zijn geweten. Ik kan niet anders dan de doodstraf eisen. ..SNEEUWBALTREIN". Amerikaanse liefdadiglieid. Het gebrek in Europa heeft ver schillende Amerikanen aan het den- ken gebracht naar methoden om Europa uit de put te helpen. Een in- woner van Los Angeles kwam op het idee van -een „sneeuwbaltrein". En het zou geen Amerikaan geweest zijn, indien hij zijn plan niet meteen in werkelijkheid had omgezet. Er werd een trein gecharterd be staande uit acht wagons. De inwo- ners van Los Angeles vulden deze treln met voedsel, dat zij aan de hon- gerende Europeanen wensen te schenken. Vervolgens is hij op weg gegaan naar New York. Maar nu is de bedoeling dat met deze trein on- derweg precies hetzelfde gebeurt als met een sneeuwlawine die van een hoge bergtop naar beneden stort. Hij moet steeds groter worden. Iedere plaats die hy passeert moet er een of meer gevulde wagens achter koppe- len. Indien het plan van de organisa- toren gelukt zal een enorme hoeveel- heid levensmiddelen te New York ar riveren, ter verscheping naar Europa

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1