(X LES EN m s< PLAATSELIJK NIEUWS huren en pachten I Biosc op Zaterdag 1 Nov. Fotohuis Qatietiô Heden winke! gesloten gesloten. Kees de Haonstraet 21 Oud G M- Land- en Heemhuren Wegens RI Feestdag welke aangenomen warer Wegens R.K. Feestdag K. Âmerika Feest Maandag, 0 „PARk SQIRÉ NIEUWE BONNËN INDONESIE IN DE BEKLAAGDENBANK OVER BLOEMEN EN PLANTEN Predikbeurten De Ontvanger der verzoekt de verschenen Het kantoor is geopend de eerste vier werkda gen van iedere week van 9 uur v.m.—1 uur n.m. De Stadsontvanger N, H. K. NIJLAAN, worden de opnamen verplaatst n.h. Gemeentehuis HOOGEZAND Jan Bodewes Radio en Electriciteit MARTENSHOEK VANDAAG Martenshoek VerKuisd van Knijpslaan te KOLHAM naar Sappemeer Zaadhandel en Bioemkwekerij v.h. Fa. J. HUIZINGA brenj een hume ber, i Elser artist Toegang 14 prolo In ver de vi terwij dit pi (door Verzo te ziji Toegang 18 Plaat: en va Sappeme Tor kome met 1 in 4 Aanvang 's a\ Kaartverkoop Entré Hôtel V/ Telefoon 89 ZO! Aan m.m.v. het ork Hôtel „S Orkest: SLOCHTEREN. Inhoud der Amerikaanse resolutie welke door de veiligheidsraad is aangenomen. A WATGEEFT DE RADIO A De wederopbouw Het Noorden blijft achter BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (Serie Q) Q-03 Diversen 100 gram Bloem of i Zelfrijzend Bakmeel of Kindermeel. Q-04 Diversen 750 gram Suiker enz. Q-05 Diversen 250 gram zachte Zeep. BONKAARTEN KD, KE 711 (Serie Q) Q-13 Diversen 100 gram Boem of Zefrijzend Bakmeel of Kindermeel of Kinder- biscuits. Q-14, Q-13, Q-16 Diversen 250 gram Suiker enz. Q-17 Diversen 500 gram zachte Zeep Q-16 Reserve 500 gram Bloem of Zelfrijzend Bakmeeel of Kindermeel of Kinder- biscuits. BONKAARTEN MA, MD, MH 712 (Bijz. Arbeid, a.s. Moeders en Zieken) (Serie Q) Q-21 Suiker 250 gram Suiker enz. TABAK- EN VERSNAPERINGS- KAARTEN enz. QA, QB, QC 711 Q-01, Q-03 Tabak 2 rantsoenen ci- garetten of kerftabak. Q-01 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen enz. Q-03 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen enz. voor morgen Zondag 2 Nov. NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees. Hoogezand: 10 u. ds. Glas. Westerbroek: 10 u. Mej. Dra. C. I. R. Glas; 11.15 u. Zondagsschool. Kropswolde: 10 u. ds. Alkema. Zuidbroek: 10 u. ds. Loorbach. Noordbroek: 10 u. ds. Essers v. Gro ningen. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Engelbert: 10 u. ds. Vinkenborg. Muntendam: 9.30 u. de heer Bark- man v. Veendam; 2.30 u. ds. Vene- ma v. O'wijk. Veendam: 10 u. ds. v. Ruytenberg (Luther herd.) Wildervank: 10 u. ds. Zevenboom. Slochteren: 9.30 u. ds. S. P. Vermeer. Schaaphok: 2.30 u. ds. S. P. Vermeer te Hoogezand uiterlijk in de maand November ten zijnekan- tore of op postrekg. 340829 te voldoen. op Zaterdag 1 Nov. a.s Filmsontwikkelen en Afdrukken kun- nen weer regelma- tig worden aange nomen. in verband met R. K. FEESTDAG de HUISHOUDBAZAR Sind5l80i Zaterdag I Zondag 4 ter I tone de n recor volg€ sterd Loge f 2.— 2e rang f C SAPPEMEER. Op Vrijdag 31 October werd in een gezamenlijke dienst van de Ned. Herv. Gemeente en de Ned. Herv. Evangelisatie te Sappemeer, de kerkhervorming herdacht. Ds. Meijer Drees sprak over „Lu~ ther en Rome". Hij sprak hierbij over de geloofs- moed van Maarten Luther, waardoor deze het tegen de heersende mening van zijn tijd durfde opnemen. De tekst was: „Die Vader of Moeder liefheeft boven Mij, is Mijns niet waardig". Ev. K. Pruijsen sprak over: „Lu- ther en de Bijbel". Hij noemde de gro- te betekenis van de Bijbelyertaling van Luther, waardoor de Bijbel kwam in handen van het gewone volk. Lu ther Wilde terug tôt de Bron: Het woord van God. De tekst was: „Uw Woord is een lamp voor mijn voet en een licht vocsr mijn pad". De dienst werd afgewisseld door koorzang en gemeentezang. Het kerkgebouw was geheel gevuld. De Ned. Onderwijzers Ver. afd. H.S. vergaderde in het ,,Bontehuis" onder voorzitterschap van de heer J. Boit. De onderwijzers van Noord- en Zuidbroek zijn thans ook aangesloten bij de afd. H.S. Het aantal leden bedraagt momenteel 74. Het huishou- delijk règlement werd aangenomen. In de vacature G- Siems werd voor. zien door de verkiezing van de heer G. D. J. Bloemhoff van Noordbroek. In het Oosterpark te Hooge zand sloeg het zware Belgische paard, dat voor de wagen van de melkven- ter Stuut gespannen was op hol. Het dier rende met de wagen waarop de heer Stuut zat achter zich aan in de richting Sappemeer, en werd in de Kees de Haanstraat blijkbaar aangelokt door de visgëur, die naar buiten kwam uit de zaak van de heer Huizing. Hoe dan ook, het paard ging daar naar binnen en maakte als een fatsoenlijk paard gebruik van de deur. Deze deur was er echter niet op berekend paarden toegang te ge- ven tôt het perceel, zodat zij ver- nield werd. Ook de gangmuren wer- den iets beschadigd. In de gang kwam het dier tôt stilstand. - Maandagavond vergaderde de Jeugd-Contact-Commissie in het Ge meentehuis alhier. Verschillende plannen werden uitgewerkt. Een com- missie van drie werd benoemd om plannen voor een jeugdrevue, die in Januari opgevoerd zal worden, nader uit te werken. Tevens zal ze een kampweek voor de ongeorganiseerde jeugd voor a.s. zomer voorbereiden, Om de taak van de voorzitter wat te verlichten, werd de heer Joh. Vo- renkamp tôt vice-voorzitter benoemd. De filmavond van 20 November kan niet doorgaan. Waarschijnlijk is er dan een lezing met lichtbeelden over het volkshogeschoolwerk. De heer J. Frey, die jarenlang voorzitter is geweest van de Zang- vereniging ,,O.B.K.", heeft in ver band met zijn drukke bezigheden als bestuurslid van verschillende vereni- glngen, als lid van de zangvereniging waarvan hij een der medeoprichters was, bedankt. Voor O.B.K. betekent dit een gevoelig verlies, daar de heer Frey veel in het belang van de ver- eniging heeft gedaan. HOOGEZAND. Gisteren vierde het echtpaar Evert v. d. Veen en Harmina Duit, FoxhaAsterhoofdweg 4, zijn 50-jarig huwelijksfeest. Ter propagering van de schaak- sport had de schaakvereniging H.— S. Maandagavond in het hôtel Faber een zgn. „Contactavond" georgani- seerd. Het programma begon met si- multaàn séances, waarin enige van de beste schakers het opnamen tegen een aantal anderen. De heer J. Reyne speelde 9 borden, waarvan hij 4 won. Hij verloor van de heren H. R. Dolfien, J. H. Oter- doom, B. Hoen, Dr. Steenbeek en Dr. Groenink. De heer J. C. Overmans won op 6 van de negen borden. Hij verloor van de heren J. Kuipers (die eerkte win- naar werd), G. Pentinga en F. Ak- kerman. De heer H. Clobus won op 5 van de 7 borden en verloor van de heren F. Roelfsema en L. Scheen. Een gongwedstrijd besloot deze propagandaavond. Hiervan luidt de uitslag: Groep I: 1. J. C. Overman, 2. H. Clobus. Groep II: 1. F. Roelfse ma,; 2. Dr. H. G. Steenbeek. Groep III: 1. B. Hoen, 2. G. Pentinga. Groep IV: 1. J. Slim, 2. W. Zwane- veld. Groep V 1. Dr. Groenink, 2. H. Kranenborg. Groep VI: 1. de Vries, 2. J. Leemhuis. Wat gezelligheid en sfeer betreft is deze avond zeker geslaagd. Aan de openbare Leeszaal en Bibliotheek H.S. werden in de maand October uitgeleend 1102 stu- dieboeken, 1789 romans en 814 jeugdboeken in totaal 3705 banden. Bovendien ontving het correspon- dentschap Scharmer-Harkstede 456 en dat te Nieuwolda 82 banden. Maandagavond hield de heer van Zeilen uit Groningen een psycho- metrische seance op uitnodiging van de afd. Hoogezand van de Spiritisten Ver. ,,Harmonia" in de bovenzaal van het hôtel Faber. Een betrekkelijk klein publiek be- vorderde het slagen van de experi- menten. De heer van Zeilen vertoon- de enige welgeslaagde psychopatische proeven. Maandagmiddag gaf het Ned. Jeugdtoneel o.l.v. Rob Geeraerds enige uitvoeringen in 't hôtel Faber van ,,Prins Ellemaat". 1700 leerlin- gen van lagere scholen en van de ULO te Sappemeer bezochten de voorstellingen en allen waren vol- daan over het gebodene. In het hôtel Rowaan hield de v.v. Hoogezand", tezamen met de supportersver. een clubavond. Eigen krachten voerden op een cabaret re vue. Voorts was er een orkestje be- staande uit drie man. De Hengelsportver. ,,Haren", ,,Zuidlaren" en ,,Centrum" (Hooge zand) hielden hun 2e concours te Mid laren, bij v. d. Zijl. De vangst was matig, veel ondermaatse vis. De le pr., de ,,Vriendschap Wisselbeker" ,werd gewonnen door de Hengelsport- vereniging ,,Haren" te Haren. De 2e pr. (een médaillé) won „Centrum" te Hoogezand en de 3e (médaillé) door ,,Zuidlaren" te Zuidlaren. Personele prijzen werden gewonnen door 1. J. Vrieling; 2. J. Engels, 3. G. v. .d Laan, 4. H. Boer, 5. J. Medendorp, 6. A. Moesker, 7. H. Kapma, 8. J. Maat- ma, 9. F. Koens, 10. J. Lammers. Extra prijzen: dikste voorn J. Maatma (concoursvissen) en H. Kap ma (id.)Speciaal gewicht 666 gr.) J. Werkema. t WESTERBROEK. In de O.L.S. had een drukbe- zochte ouderavond plaats. Bij de ver kiezing van commissieleden werden de heren Hônebecke en Pieters, die definitief aftraden vervangen door de heren Brouwer en Veger. De heer Nijdam werd herkozen. Ln de hand- werkeommissie werd Mej. Nijdam vervangen door mej. Veger. Het St. Nicolaasfeest zal op de- zelfde wijze gevierd worden als ver- leden jaar. Het hoofd der school, de heer H. G. de Boer hield een inleiding over het onderwerp „rapporten", waaruit bleek, dat het personeel der school unaniem tegenstander is van rap- portcijfers. Wel kweken deze cijfers de eerzucht aan, en zijn zij ,,graad- meter" voor de ouder-s, maar als juis- te ,,graadmeter" voor iemands pres- taties falen zij. Wat een ellende kan in de huisgezinnen ontstaan door slechte rapportcijfers! De vergadering ging ermede ac- coord de vor'deringen der scholieren in het vervolg aan te duiden met ,,Best", ,,Goed", ,,Voldoende" enz. Bij de behandeling van het onder werp ,,De Jeugd" wees het h.d.s. er- op dat de houding van de mannelijke jeugd tegenover volwassenen niet al tijd correct is te noemen. Ouders en onderwijzers dienen dit euvel te be- strijden. Op de volgende bijeenkomst van ,,De Jonge Lidmaten" zal ,,De Godsdienstige betekenis van Willem van Oranje" worden belicht, hetgeen met een filmstrook zal worden toege- licht. Op de eerste gemeenteavond heeft Mej. Plinsinga Nederlandse lie- deren gezongen, waarbij zij door Mej. C. I. R. Glas op het orgel werd bege- leid. Besproken werden de onderwer- pen ,,Hoe redden wij ons Gezinsle- ven" en ,,Het gevaar van de alcohol". MIDDELBERT. Op de boerderij van de heer Joh. Post hielden de landelijke rijver- enigingen van Groningen, Haren en Middelbert een streekwedstrijd, die in aile opziehten geslaagd mag heten. ENGELBERT. Zaterdagavond kwamen de ouden van dagen uit de gemeente Noorddijk op initiatief van de Bond v. Staatspens. afd. Noofddijk tezamen in het café Tuinema. Na een inleidend woord van de heer van Assen, voorz. der afd., hield bur- gemeester L. Steenhuis van Zuid broek een propagandistische rede. Op voorstel van een der oudjes werd het volgende telegram aan mi- nister Drees gezonden: ,,Aan Z. Ex. Drees, Den Haag. De ouden van dagen van de Gemeente Noorddijk op initiatief van de Bond v. Staatspens. afd. Noorddijk bijéen, betuigen Uwe Exellentie hun oprech- te dank en hulde voor de Noodvoor- ziening Ouden-van-Dagen. Namens de Ouden van dagen, Kuipers (Bur- gemeester van Noorddijk)". De heer J. Jager, onderwijzer aan de ULO-school, alhier, is in ge- lijke functie benoemd te Meppel. Tôt schoonmaakster aan de Bijz. School is benoemd Mej. Braam. In de door de IJscentr. Duurs- wold gehouden alg. ledenvergadering werd besloten het a.s. seizoen een tourtocht te organiseren op de wate- ren der centrale, met meerdere start- plaatsen. Op dezelfde route zal een wedstrijd-tocht worden georganiseerd met één startplaats. De mogelijkheid de banen mechanisch te vegen zal worden bestudeerd. De boeken van de penningmeester tonen een batig sal- do aan van f 220. De afd. Slochteren van de Ver. moeilijke werk van de gevangenis- v. Plattelandsvrouwen vergaderde in café Smit. Enige nieuwe leden wa ren aanwezig. Er werd een handwerk- tentoonstelling gehouden van eigen werk, waarvoor veel goederen waren ingebracht. Door stemming werden door de leden de prijswinnaars aan- gewezen. Er waren mooie prijzen be- schikbaar. SCHILDWOLDE. Donderdae hield de Landb.ver. ,,Ons Belang" haar maandelijkse vergadering in café Veenhoven. Er werden superfosfaat, kalkstikstof en voorjaarszaaigranen besteld. De inle- vering van zakken en de levering van brandstoffen werd besproken. HELLUM. De Coop. Landb.ver. ,,Een- dracht" vergaderde in café v. Dalen. Het afgelopen jaar werd voor f 60.000 aan kunstmeststoffen aangekocht. De heer Schipper deelde mede, dat de boeken in orde waren; aan de zaak- voerder werd décharge verleend. Plaats en aanvangsdatum en -uur van de tractorcursus werden vastgesteld. SIDDEBUREN. De Damclub ,,Siddeburen" heeft het voornemen haar 20-jarigbe- staan op 27 dezer feestelijk te her- denken. predikant, waarbij hij vertelde van zijn eigen ervaringen op dit gebied. MUNTENDAM. Zaterdagavond werd het 15- jarig bestaan van de hengelclub j.De Witte Dobber" feestelijk herdacht in ,,De Munte". De heer A. Hut gaf een overzicht van de afgelopen 15 jaar. De heer Bosscher bood namens de le den de bestuursleden Hut en de Vries die als zodanig reeds 15 jaar werk- zaam zijn, cadeaux aan. Ten slotte sprak burgemeester Groenendaal en- kele waarderende woorden. Het ca- baret-gezelschap van Bé Algera zorg- de verder voor het vullen van de avond. TWINTIG JAAR GEëIST TEGEN MOORDENAAR. Een 17-jarige jongeman, E. C. K. Mol, kwam na de demobilisatie in 1940 zonder werk. Daar het moeilijk is zonder geld te leven en omdat hij er wein-ig zin in had te werken, ging hij in de zwarte handel. Hij kwam in contact met zekere v. Wegen, die in edele metalen en juwelen handelde. Mol spelde hem op zijn mouw dat hij een voordelig handeltje in goud wist. De volgende dag zou v. W. bij hem thuis komen om hem 5 10 duizend gulden hand- Bij de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheids raad is een Poolse resolutie, waarin een beroep gedaan werd op Neder- land om onmiddellijk zijn strijdkrachten terug te trekken vervvorpen met vier tegen twee stemmen en vijf onthoudingen. Een Amerikaanse resolutie werd met 7 tegen_ 1 stem aangenomen. Deze resolutie behelst, in verband met elkaar in overleg te treden om met het feit, dat volgens het consu- middelen te beramen om tôt uitvoe- laiçe rapport de order „Staakt het ring van de order „Staakt het vuren" vuren" niet geheel is nagekomen,te geraken. terwijl door geen der beide partijen Aan de Commissie-van-goede-dien- getracht is door middel van overleg i i tôt nakoming van de order te géra- -sten is verzocht hierbij behulpzaam ken, een beroep op beide partijen om te zijn. NACHTELIJKE AUTOBOTSING. Door onvoldoende zicht merkten te Velsen de bestuurders van een kleine luxe wagen en een militaire vrachtwagen elkander te laat op. De beide auto's botsten tegen elkaar, waarbij het luxe wagentje het loodje moest leggen. Het werd over het trottoir heengedrukt en zwaar geha- vend. Van de vier inzittenden wer den 3 ernstig en een licht gewond. DE ALLERMODERN STE" TREIN. geld te overhandigen. Intussen had De collecte ten bat® van de Mol een plan opgesteld om v. W. van militairen in Indië van het plaafselijk het leven te beroven. Een schuil- comité „Pro Rege" heeft f 429.45 op-1 pfeats onder zijn slaapkamer maak- gebracht. te hij dieper om er het lijk in te ver- poration in Amerika, welke bestaat I bergen. uit salon rijtuigen waarin de passa- De Muziekver. „Concordia" Doordat van Wegen niet alleen giers in elke richting vrij uitzicht hield haar jaarvergadering in café kwam vjel het plan in duigen. Maar hebben, is thans op een rondreis door Wieringa. De jaarverslagen werden iukte Mol een nieuwe afspraak geheel Amerika ter bezichtiging voc*- goedgekeurd. Als bestuursleden wer- j maken, nu voor enkele dagen la- het publiek. De trein wordt voortbe- den gekozen de heren E. Kamminga ^er ]^eer kwam v. W. te vroeg. wogen door een enorme blauwge- en H. W. Meyer. Besloten werd toeVerdachte's vrouw en buren waren schilderde Diesel locomotief. In deze VERHOGING AANVANGSSALARISSEN VAN LERAREN. (Van onze Haagsg correspondent). Van gezaghebbende zijde verne- men wij, dat de minister bereid zou zijn voor een belangrijk deel tege- moet te komen aan de eisen van de leraren. Het aanvangssalaris -zal wor den verhoogd met f 400 p. j., terwijl het aantal dienstjaren om het maxi mum salaris te bereiken van 20 tôt 18 zal worden teruggebracht. De mi te treden tôt de Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in de Prov. Gro ningen. OVERSCHILD. <- In de vergadering van het Wa- terschap „Tetjehorn" werd behandeld het feit, dat voor het graven van zwet- en perceelsloten 50 van de kosten door opdrachtgever moet wor den bfetaald. Zij, die op deze wijze hun sloten wensen té laten graven, kunnen zich aanmelden. Na ampele discussie besloot het watierschap ,,Blokumerpolder" niet in te gaan op het schrijven- van Ir. Dr. Mansholt volgens hetwelk het graven van zwet- en perceelsloten voor de helft voor rekening van op drachtgever zou komen. In de jaarvergadering van de ziekenf.ver. ,,Helpt Elkadner" werd de secr. gehuldigd wegens het 25-ja- rig waarnemen van deze functie. Tôt bode werd benoemd de heer B. Hoek- sema. In de vergadering van de pl. afd. van de C.B.T.B. bracht de heer J. Mulder verslag uit van de gehou den hoofdbestuuraf/ergadering. De heer W. de Boer bracht verslag uit van een gehouden vergadering over het ,,mantel-contract". De heer J\ Boekhoudt, tijd. onderw. aan de O.L. school alhier, staat als no. 2 op de voordracht voor onderwijzer te Ten Post. De heer J. E. Zandt oogste e.en voederbiet van ruim 30 pond. NOORDBROEK. Tôt agent der N.V. Mij. Laag- spanningsnetten is benoemd voor Noordbroek de heer J. Dop. Ter viering van het 50-jarig bestaan van het Harmoniecorps zal de revue „Vijftig jaar harmonie in de muziek" in het laatst van Januari worden vertoond. De repetities zijn reeds begonnen. In een vergadering' gehouden door de winkeliersvereniging ,,E.M. M." deelde de rechtskundige adviseur mede, dat enkele dubieuze posten waren binnengekomen. ZUIDBROEK. De heer T. J. Been te Stads- kanaal werd benoemd tôt hulpkeur- meestei- bij de keuringsdienst Noord- en Zuidbroek. De Loge Crescendo" van de nog thuis, weshalve hij hem bewoog nieuwe gestroomlijnde salon rijtuigen wat later op de ochtend te komen Omstreeks 10-uur kwam v. W. terug. Mol liet hem in de voorkamer, laad- de zijn revolver intussen in de ach- terkamer en nodigde v. W. vervol- gens uit naar achteren te komen. in ultra-moderne uitvoering, met plastic behang in levendige kleuren en glanzende chroom stangen, zijn de reizigers in extase over de geruisloze rit. Het enig geluid dat tôt hen door- dringt is het zacht gedreun van de Bij de deur gaf Mol zijn slacht-; Diesel locomotief. De vloerbedekking offer een klap met de revolver op van het allernieuwste soort dempt de de slaap, die echter niet de gewenste 1 voetstappen op de vloer en drempels. uitwerking had, en in de worsteling De Trein van de Toekomst" is uit- die nu volgde bleek M. de mindere.1 gerust met draadloze telefoon, met De revolver werd hem ontrukt. v. W. het nieuwste systeem gramofoon zon- schoot, doch miste, wierp de revolver der naald en met een luidspreker-in- weg en vluchtte de tuindeuren uit. j stallatie. (USIS). Mol zond hem twee kogels na, clie doel troffen. Hoewel dodelijk ge wond liep v. W. de tuin door. Er ontstond weer een worsteling, waar bij M. zijn slachtoffer in de garage duwde, en hem nogmaals de revolver op de slaap sloeg, waardoor hij het i werjtzaamileden te verrichten. bewustzijn verloor. Vervolgens kreeg v. W. het genadeschot. Mol bedekte het lijk met een de- ken, nam de tas, die voor f 18000 aan gottd bevatte en verborg die op de zolder. Het gebeurde was echter niet on- opgemerkt gebleven. De politie door- zocht het huis en vond Mol in de dieper gemaakte schuilplaats. Op het lijk van v. W. werd nog een porte feuille met f 4800 gevonden en in de nabijheid van het lijk een gouden, met edelstenen bezette ring. Door de Rechtbank was Mol tôt levenslang vei'oordeeld, maar hij was in hoger beroep gegaan, en stonA dezer dagen terecht voor het Am- sterdamse Gerechtshof. De Procureur Generaal, Mr. Fabius zei o.m.: „Een karakterloos mens, die er smerige méthodes op nahield" en J?ij. vervolgde: „Deze man heeft er tijdens de oorlog op los geleefd, om dat hij altijd geluk had. Doordat hij er altijd tussendoor glipte verviel hij van kwaad tôt erger, temeer omdat hij een slecht karakter heeft. Als het in zijn kraam te pas kwam, dan stond hij aan de Duitse kant en bracht de „Hou-Zee" groet alsof hij nooit an- ders deed. Toen hij ging trouwen, en een huis nodig had, werd hij sym- pathiserend lid van de N.S.B. Dat hij berouw heeft over zijn daad geloof ik niet, want onlangs heeft hij nog een ontvluchtingsplan voorbereid, en iemand die berouw heeft, zal ook de consequenties van zijn daad willen aanvaarden. De levenslange gevan- genisstraf, die aan verdachte door de rechtbank is opgelegd komt hem „De Trein van de Toekomst", een nister blijkt minder bereid de maxi- product van de General Motors Cor- rna te verhogen. 1 Van belang is ook, dat het aantal lesuren om volledig leraar te zijn wordt gesteld op 26. BETERE SALARISSEN BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. (Van onze Haagse correspondent). Binnenkort is een nieuwe regeling te verwachten voor de salarissen der onderwijzers bij het nijverheidson- derwijs. De voornaamste wijziging zal zijn, dat de theorieleraren voortaan gelijkgesteld zullen zijn met de practijkleraren. WERELDRECORD VAN NEL VAN VLIET. Tijdens een club-uur van ,,De Rob- ben" heeft Nel van Vliet in het Hil- versumse zwembad haar eigen record (wereldreeord) op de 400 m. school- slag met 9.8 sec. verbeterd. Het oude record luidde 6 min. 8.4 sec. Thans deed de populaire zwemster er slechts 5 min. 58.6 sec. over. HAAR MAN VERRADEN, H. C. Neleman, een vrouw uit Overschie heeft begin Âpril 1944 aan de Duitsers medegedeeld, dat haar man zich als Nederlands militair niet had aangemeld. De man werd door de groene politie gearresteerd en in een kamp opgesloten. Na de arresta- tie heeft de vrouw een (zoals de adv. fiscaal dat uitdrukte) ,,liederlijk" le ven geleid. De advocaat fiscaal van de Rotter- damse kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof eiste 10 jaar gevange- nisstraf met aftrek. SCHOORSTEENVEGER BEKNELD. Hij hing tussen hemel en aarde. In Haarlem kroop een schoorsteen- veger in een twaalf meter hoge schoorsteen, teneinde schoonmaak- Toen hij klaar was kwam hij tôt de ont- stellende ontdekking, dat hij er niet meer uit kon. De brandweer werd geallarmeerd, en die zag geen andere mogelijkheid om de man uit zijn benarde positie te verlossen, dan door een wand van de schoorsteen weg tè hakken. MINISTER JONKMAN weer aan het hoofd van Overzeese Gebiedsdelen. Vanaf Maandag heeft Z. Ex mi nister Jonkman weer de leiding van Overzeese Gebiedsdelen op zich ge- nomen. IETS OVER VLIEGTUIGBANDEN. Orde van Goede Tempelieren hield in geheel toe, ik zal echter 20 jaar re- ,,Ons Gebouw" de eerste van een1 quireren, omdat ik levenslang goed reeks lezingen. Ds. Coolsma van Gro-jvindt voor mensen, waar helemaal ningen sprak over het mooie maar niets mee te beginnen valt". TRIBUNAAL VEENDAM. Vrijdag j.l. hadden zich o.m. te ver- an twoorden Sijtze Smit, (ged)„ landarbeider te Zuidbroek. Hij is NSB'er geweest en heeft aan D. ten Have, dir. van de Zuivelfabriek te Zuidbroek verraden, dat de heer R. de Vries, werkzaam bij de Waterleiding Mij. het perso neel had opgewekt deel te nemen aan de Meistaking. Verder hielp hij bij huiszoekingen en controleerde per- soonsbewijzen bij het station. Besch. zegt dat hij dacht bij de landwacht politiewerk te moeten doen, maar het viel tegen. Mr. H. Douwes Vees erop, dat de heren Ten Have te Zuidbroek heel wat personen op sleeptouw hebben genomen. Besch. heeft getracht van de NSB af te komen. Hij is slachtof fer geworden van de nazi-propagan- da. Jan Knapper, (ged.), landarbeider te Hoogezand, ging naar Duitsland en sloot "Zich daar bij de S.S. aan, zwoer trouw aan Hitler en vocht in het buitenland. Lid van de NSB was hij niet maar voor zijn dapperheid ontving hij van Mussert f 50 en ciga- retten. Mr. R. H. Smit zei dat besch. naar Duitsland moest. Toen hij geen kle- ren had zei men: ga naar de S.S. cjan krijg je ze. Besch. is een stomme vent, dat hebben zijn werkgevers ver- klaard. Hij heeft de draagwijdte van zijn daden niet beseft. Daarom vroeg pl. clementie. Wed. WallingaBorger, vrouw van een kweker te Sappemeer, 50 jaar. Man en vrouw pasten niet bij elkaar. Zij was levenslustig, hij zwaarmoe- dig. Bovendien bleef het huwelijk kin- derloos. Dat trok ze zich aan. Een paar maal moest ze naar een zenuw- inrichting. Toen ze terugkwam heeft ze zich bij de NSB aangesloten, om dat ze iets doen wilde. Daar ze voor sociaal werk gevoelde heeft zij ge- werkt voor Winterhulp en Volks- dienst. Weer ging het mis met haar geestesgestel. Dr. Gischler meende, dat ze weer naar een inrichting moest. Maar ze dacht, dat de arts dat wilde, omdat ze N.S.B.'ster was. Haar man werd wanhopig onder deze omstandigheden en pleegde zelf- Toen de zaak b.egin 1947 behandeld werd door de Arrondissementsrëcht- bank te Amsterdam eiste de officier levenslange gevangenisstraf voor bei- den. De verdedigster verzocht de Recht bank uitstel teneinde een psychia moord. De vrouw ging praten met de trisch rapport omtrent Rutgers in te nazi-politieman Elzenga te Gronin- 1 winnen. gen. In zijn woning trof ze hem niet aan, waarna ze naar het Scholtens- huis ging, en daar vertelde over de plannen van Dr. Gischler. Het gevolg was, dat dèze werd gearresteerd. Mr. J. J. Seidel wees erop dat ze zet. Volgens het psychiatrisch rap- niet naar het Scholtenshuis wilde P01't was Rutgers volkomen toereke- Programma van de R.O.N. Woensdag 5 Nov.: 18.00 De Stem van het Noorden; 18.20 R.O.N.-sextet o.l.v. Louis Drenth. O.a. gedeelten uit ,,Rhapsody in blue" van George Gershwin, gearrangeerd door Gérard Frôhling; 18.45 Landbouwkwartier. Er is een tijd gfeweest dat velen j M Dijkstra, Inspecteur van de een auto'tje hadden, terwijl ze tochVeeartsenijkundige Dienst te Le^u- eigenlijk o zo weinig verstand van^ war(jen, spreekt over Mond- en auto's hadden. Enkele feiten waren, Klauwzeer.beStrijding; 19.00 Hilver- die mensen met de paplepel mgego-] sum II; 19 15 Noordelijk Strijdkrach ten. Er moest voldoende benzine in tenprogramma; 19.30 Sluiting. de tank zijn, vfhdoende olie m hetj Donderdag 6 Nov.: 18.15 De Stem charter en voldoende lucht in de|van het No0rden; 18.30 Hilversum II; banden. Om dat laatste te contrôle-, 19 30 Gram.muziek; 19.40 Groninger ren bestond er een metertje, dat op kwartier. W. A. Ritskes leest voor het ventiel gezet werd, en dat een druk van 20 Engelse Ponden moest aangeven. v Hoe staat het met vliegtuigban- den? Laten we even bedenken, dat een Skymaster 28.000 kg., een DC 4 33.000 kg. en een Lockheed-Conltel- lation liefst maar even 46.000 kg. weegt. Ergens in een loods op Schiphol staat een wiel van een DC 4. Het weegt 100 kg. Wat een énorme band! Flauw herinneren we ons dat de banden van ons oud Chevrolet je 6 canvaslagen had. Hoeveel heeft» deze band er? informeren wij. Twaalf is het antwoord, en er zijn vliegtuig- banden die er veertien hebben. Hoeveel km. kan zo'n band afleg- gen voor hij versleten is? informeren ,wij verder. (De fabriek garandeert ze voor 90 landingen is het antwoord. De grootste slijtage ondergaat hij bij de landing, wanneer de wielen de grond raken en in een fractie van een seconde van stilstand tôt een V. d. Sluis werd conform de eis tôt snelheid van honderden omwentelin- 'Ji&venslange gevangenisstraf veroor deeld. Op 1 dezer werd de behandeling van de zaak tegen Rutgers voortge- gaan, maar er terecht kwam, en dat in een tijd waarin ze het met haar zenuwen te kwaad had. Ze was een tijdje geïnterneerd en beheerde nu weer een deel van de kwekerij. Ze wilde Dr. Gischler niet verraden, maar wilde niet naar een zenuwin- richting. Ze is reeds 7 maanden ge ïnterneerd geweest. Pl. vroeg het Tri- bunaal van verdere maatregelen af te zien. Vrijdag a.s. zullen zich o.m. te ver- antwoorden hebben: Douwe Emmo Gorter, 49 jaar, fabrikant te Hooge zand, Jan Molanus, huisschilder, Hei- ligelaan te Zuidbroek (ged.) bekend als agitator tegen de verplichte aan- sluiting bij de Waterleiding, toen hij vreedzaam samenwerkte met de in- middels overleden nationaal socialist Hommo ten Have van Westerlee. Voorts G. Kruit te Borgercompagnie. KRIJGSRAAD TE VELDE NOORD, Assen. J. v. D., soldaat uit Westerbroek werd veroordeeld tôt 3 w. gev.straf. TWEE S.S.ERS PLEEGDEN EEN ROOFMOORD. In 1941 pleegden twee S.S.ers P. v. d. Sluis en P. V. V. Rutgers een roof- overval in de woning van een be- jaarde dame te Hilversum. Teneinde zich van haar geld meester te maken, moesten zij deze dame uit de wég ruimen. Voor dat doel hadden zij een zak zand meegebracht, om haar dood te slaan. De zak barstte echter, zodat zij hun luguber werk afmaakten met een loden buis. ningsvatbaar. De officier zag dan ook geen enke le reden om zijn standpunt te herzien en bleef bij zijn eis. Op 15 November zal de rechtbank een lekke band zou zeer onaangena- uitspraak doen. j me gevolgen kunnen hebben. van J. Rietema: ,,011e Jannoa"; 19.55 Gram.muziek; 20.00 Sluiting. Vrijdag 7 Nov.: 18.00 De Stem van het Noorden: 18.20 Cor Venema, piano. O.a. composities van Willem Pijper en Hendrik Andriessen; 18.45 Hilversum II; 19.15 Literair kwar tier. Fokke Sierksma bespreekt nieuw proza; 19.30 Sluiting. Zaterdag 8 Nov.: 18.00 De Stem van het Noorden; 18.15 Hilversum II; 18.30 Noordelijk weekoverzicht; 18.45 Drs. Fop. I. Brouwer bespreekt Na- tuurboeken voor jong en oud; 19.00 Sluiting. (Van onze Haagse correspondent). De jongste cijfers van het C. B. v. S. omtrent de wederopbouw bieden enerzijds een gunstig beeld, doordat zij wijzen op een toenemende bedrij- vigheid, maar een vergelijking met 1938 doet de moed in de schoenen gen "ïh't betekent, dat "een "DC 4 of zakkep, en dagelijks wordt het wo- Skymaster vier maal het traject Am- ningtekort groter. sterdam-Batavia en terug kan afleg- De 3 Noordelijke provînmes geven gen. dan worden de banden verwié- een triest beeld. Al is daar de wo- seld, ondanks het feit dat ze in het'ningnood minder dan elders in het oog van de leek nog volkomen gaat land, toch zal het, indien er geen lijken en het eerste canvaslaagje nogverbetermg in de womngbouw komt, niet zichtbaar is. Maar de luchtvaart geen 10 jaar duren, of de womngtoe- neemt nu eenmaal geen risico's en stand is hier even onmogelijk als in andere delen des lands. Immers Groningen, Friesland en Drenthe gen p. min. komén. Negentig landin- is daarom zo belangrijk in het voor- jaar de struikrozen op 2 of 3 ogen te snoeien. Men raakt op die wijze veel sporen kwijt. De Fusicladium- zwam, die op onze pit- en steen- vruchten voorkomt, tast bovendien ook de takken aan. Deze overwin- SCHADELIJKE ZWAMMEN OP VRUCHTBOMEN. Naast de grote schade welke dier- lijke parasieten als kevers, bladlui- zen en rupsen aanrichten lijden onze vruchtbomen ook aan ziekten ver- oorzaakt door plantaardige vijanden. tert op de afgevallen bladeren. Men Er is geen enkel pantendeel, dat niet doet dus wijs deze te vernietigen. onderhevig is aan de aanvallen ervan. Soms zitten er nog verschimmelde Het zijn zwammen, die altijd weer vruchten aan de boom. Natuurtijk de takken, de stammen, de bladerenmoeten deze verdwijnen, omdat ze en de vruchten belagen. De kweker een grote haard van besmetting zijn. en de liefhebber bestrijden elk jaar. De schurftziekte overwintert ook op deze ziekten maar onverbiddelijk de twijgen. Het is daarom van belang komen zij het volgende jaar terug. in de hefst en in de voorwinter te Door de bestrijding gaan er n.l. wel veel zwammen dood maar er blijven wel overblijfselen, die niet dood zijn en zich gedurende de winter verder ontwikkelen of rusten om het vol gende voor jaar het vernielingswerk voort té zetten. Vaak denkt men dat spreiden een strenge winter de zwammen doodt, maar dit is niet waar. De zwam overwintert door zijn sporen op beschutte plaatsen. Ook het zwam- weefsel zelf overwintert. Soms heeft die overwintering plaats op de knop- pen. De sporen der meeldauw, die vaak op rozen kan voorkomen over wintert op de knoppen of ogen. Het spuiten. In de zieke bladeren ont wikkelen zich in de winter vrucht- kapsels, waarin zich in het voor jaar sporen vormen, die gemakkelijk door de wind verspreid worden. Op soort- gelijke wijze ontwikkelen en ver- zich sporen vàn andere zwammen, die weer verantwoorde- lijk zijn voor andere ziekten. De loodglansziekte op pruimen, ware- en valse meeldauw op kruisbessen zijn er voqrbeelden van. Deze kan Poliflor. Dit blijven achter in de wederopbouw. Van Januari tôt Juli 1947 (verdere g'egevens zijn' nog niet bekend) wer den in Groningen 271 woningen vol- tooid, in Friesland 82 en, in Drenthe 119. In Groningen en Drenthe is een gestadige stijging van het aantal vol- tooide woningen merkbaar, doch in Friesland loopt dit aantal ziender- ogen terug. In April kwamen in die provincie nog 41 woningen klaar, doch in Mei, Juni en Juli resp. 13, 14 en 11. k Cijfers. Even 'n paar cijfers. De stad Gronin gen had 31 Juli 203 woningen in uit voering, Haren en Noorddijk teza men 48, Leeuwarden 124. Op dezelf de datum had Amsterdam 891, Rot terdam 1943 en Den Haag 735 wonin gen in aanbouw. De cijfers tonen aan, dat de we deropbouw met sprongen omhoog gaat. Het ene record valt na het an dere maar.... we mogen onze han den dichtknijpen indien we eind 1948 9000 woningen totaal hebben bijgebouwd, terwijl we om in 12 jaar een gezonde toestand te hebben 75000 per jaar moeten bouwen. Toch is er een lichtpunt. De produc- tie van bouwmaterialen neemt toe. men bespuiten met doodt bovendien de bladluizen, spintj Van sommige materialen wordt reeds en thrips. Deze laatste drie zijn weer i meer vervaardigd dan in 1938. Dat dierlijke parasieten. geeft tenminste weer wat moed.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2