huren en pachtei op Zaterdag 1 Ni Fûtohuis Qan&n PLAATSELIJK NIEUWS Heden winkel gesloti gesloter Kees de Haanstraat K. Amerik Het Boerenprobleem en de ptijsverlaging NIEUWE BO Stads- Land- Heemhuren Wegens R.K. Feestd welke aangenomen wei Wegens R. K. Feestd Zoetwatervisserij, IN DE BEKLAAGDENBANK LANGS DE STRAAT. Predikbeurtei De Ontvanger der verzoekt de verschen Het kantoor is geope de eerste vier werkd gen van iedere week v 9 uur v.m.—1 uur n.rr De Stadsontvangei N. H. K. NIJLAA worden de opnam verplaatst n.h. Gemeentehuis HOOGEZ A N Jan Bodewes Radio en Electricit MARTENSHOEK VANDAAG Martenshoek. Verhuisd van Knijpslat te KOLHAM naar Sappemeer Zaadhandel i Bioemkweke v.h. Fa. J. HUIZIN; NOORDBROEK. MELK MOET DAGELIJKS WORDEN AFGELEVERD. Verplichte levering van Rundvee. Wordt Boter 90 cent per K.G. duurder? spinSU™ râSet,s»Vpi-"««î? Do"a" Vrijdagi&it ien o.m. tereeht: I waren. BONKAARTEN KA, (Serie Q Q-03 Diversen 100 f Zelfrijzenc Kindermee Q-04 Diversen 750 gra Q-05 Diversen 250 grai BONKAARTEN K (Serie Q! Q-13 Diversen 100 gi Zefrijzend Kindermed biscuits. Q-14, Q-13, Q-16 Dive Suiker en) Q-17 Diversen 500 gra Q-16 Reserve 500 g Zelfrijzem Kinderme biscuits. BONKAARTEN MA, (Bijz. Arbeid, a.s. Moec (Serie Q Q-21 Suiker 250 gra TABAK- EN VERS] KAARTEN enz. QA, Q-01, Q-03 Tabak 2 garetten <1 Q-01 Versnaperingen snaperinge Q-03 Versnaperingen snaperinge voor morgen Zone NED. HERV. Sappemeer: 10 u. ds. Hoogezand: 10 u. ds. Westerbroek: 10 u. Me Glas; 11.15 u. Zond) Kropswolde: 10 u. ds.,r Zuidbroek: 10 u. ds. L Noordbroek: 10 u. dsTt ningen. Kielwindeweer: 10.30 1 Engelbert: 10 u. ds. Muntendam: 9.30 u. man v. Veendam; 2. ma v. O'wijk. Veendam: 10 u. ds. (Luther herd.) Wildervank: 10 u. ds. Slochteren: 9.30 u. ds. Schaaphok: 2.30 u. ds. te Hoogezai uiterlijk in de maa November ten zijne k tore of op postrekg. 340829 te voldoen. op Zaterdag 1 Nov. a Filmsontwikkelen en Afdrukkan ku nen weer regelrr tig worden aang nomen. in verband met R. K. FEESTD/* de HUI5HOUDBAZAR SindSj SAPPEMEER. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij besluit van 1 November zijn goed- keuring gehecht aan het ontwerp voor de oprichting van een monu ment ter nagedachtenis van de slachtoffers van oorlog en bezetting, in de gemeente Sappemeer. Vrijdagavond is in het Gemeen tehuis, alhier geïnstalleerd de door de collèges van B. en W. van de ge- meenten Hoogezand en Sappemeer in het leven geroepen adviescom- missie voor de oprichting van een bad- en zweminrichting' in het cen- trum der kommen van de beide ge- meenten. De Zaterdag gehouden collecte ten bate van de reclassering heeft f 150.31% opg'ebracht. Vrijdagavond vergaderde in „Het Bontehuis" o.l.v. de heer A. Mulder J.Wzn. het waterschap ,,De Verenigde Waterschappen Kleine- meer en Borgercompagnie Westzij- de". Er werd besloten tôt het aan- gaan van een geldlening ter bestrij- ding van de onkosten van de ver- nieuwing van waterschapswerken. Wijlen de heer L. Groeneveld werd in sympathieke bewoordingen her- dacht. In de door zijn heengaan ont- stane vacature werd voorzien door verkiezing van de heer H. J. Geling, Sappemeer. Bij slager Pol is een ,,Batavus" herenrijwiel blijven staan. Inlich- tingen te verkrijgen bij de Rijkspo- litie, Marechaussee-kazerne zand. HOOGEZAND. De heer J. A. Schiltkamp slaag- de voor de derde gedeelte van het notariëel examen. De heer M. Jonker, alhier, slaagde te Amersfoort voor het po- litiediploma. Woensdag werd de postbode Lok, die op de Foxhamsterhoofdweg fietste door een motorrijtuig inge- haald en aangereden. Met een ge- broken heup werd hij naar het zie- kenhuis te Groningen gebracht. Te- gen de bestuurder van het motor rijtuig L. v. d. Pl. uit Middelstum is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagavond omstreeks 8 uur werd de landbouwer G. Heringa, die van de Foxholsterbrug kwam en de Foxholsterhoofdweg in ging door een auto aangereden en gewond. H. fietste tezamen met zijn vrouw. Zijn vrouw stapte af, maar H. meende, dat hij nog wel voor de auto langs moest naar het ziekenlnus te Gr'o- ningen uiorden oyergebrâchb De be stuurder van de abto, àe héer H. uit Groningen, treft geen schuld. Op 2 November kwam de heer Gerrit Nieboer uit Kropswolde tôt de ontdekking, dat een pink uit zijn land was verdwenen. Hij heeft aan- gifte gedaan bij de politie. Bij de Gem. Politie zijn inlich- tingen te verkrijgen omtrent de na- volgende gevonden voorwerpen: De ver. v. Dorpsbelangen en Vreemdelingen Verkeer hield haar verloting in café de Groot. De hoofd- prijs viel op no. 727. Andere prijzen vielen op: 64 109 110 125 151 156 1G1 211 300 317 404 405 447 451 458 460 475 499 523 537 564 567 578 595 609 619 639 649 655 631 690 703 727 738 769 786 804 821 822 844. HARKSTEDE. Toen de heer de G., alhier, zich Woensdagavond op zijn motor naar huis begaf, kwam hij tengevolge van verblinding in aanraking met de 70- jarige voetganger Tj. Bakker. Na door de ontboden geneesheer te zijn onderzocht werd deze in zorgelijke toestand naar zijn woning vervoerd. In een huishoudelïjke vergade- ring van de Partij van de Arbeid afd. Harkstede sprak de heer H. de Wit, burgemeester van Hoogezand, over het onderwerp: Démocratie en communisme. Door zijn heldere uit- eenzetting had spreker een aandach- tig gehoor. SLOCHTEREN. Naar wij vernemen zal de U.L.O. school, alhier, het 30-jarig bestaan op feestelijke wijze herden- ken in een bijeenkomst van leraren, leerlingen en oud-leerlingen op Za terdagavond 15 Nov. a.s. in café De- genhart. HELLUM. Donderdagavond hield de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Schildwol- de, in café van Dalen, een vergade- Hooge- ring. Als spreekster trad op Dr. v. d. Torre met als onderwerp: Onze gro- tere jongens en meisjes, waarin de vele moeilijkheden die de ouders met hun kinderen hebben, op duidelijke wijze werden uiteengezet en belicht. SIDDEBUREN. De door de Chr. Schoolvereni- ging gehouden huiscollecte te Tju- chem en Siddeburen heeft in totaal opgebracht f 1425. Naar we vernemen heeft Ds. S. de Vries, Ned. Herv. Pred., alhier, een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Oudega-Kolder- woude. In verband met het ontbreken van de vereiste vergunningen is de verkoop van de smederij van de heer Joh. Maring aan de heren J. Tja- bringa en A. Jager niet doorgegaan. De smederij is thans verkocht aan de heer H. Dallinga, smid alhier. De Nutspaarbank, alhier, heeft in de période 1 Jan.1 Nov. 1947 449 inlagen -geboekt tezamen groot t 136.897.80. Er wer,den in diézelfde volgen. De bestuurder van de auto kwam er zonder letsel af, zodat er alleen materiële schade is. Door een kraanwagen van de ATO en met be- hulp van 2 locomotieven werd de oplegger van de spoorbaan getrok- ken. Tegen 6 uur was de lijn weer vrij. Wegens diefstal en bonnenhan- del was in de marechaussee-kazerne opgesloten de ex-S.S.er M. W. S. van Zuidbroek. Vrijdag gelukte het hem Het komt nog meermalen voor, dat niet overal de melk iedere dag aan consumenten wordt afgeleverd niette- genstaande het met betrekking hier- toe bestaande voorschrift. De melk- handelaar is echter verplicht iedere dag de benodigde consumptiemelk af te leveren. Bij niet voldoen hieraan kunnen klachten worden ingediend bij het Bedrijfschap voor Zuivel, Afdeling te ontsnappen, doch zijn vrijheid Melkvoorziening, 't-Hoenstraat 5 te duurde slechts kort. Hij werd door 'S-Gravenhage. de politie gevonden en gearresteerd in de woning van de ouders van iemand met wie hij tezamen in een kamp voor politieke delinquenten had gezeten. Zondagmiddag' heeft Ds. Hamer afscheid genomen van zijn gemeente in de geheel gevulde Ned. Herv. Kerk. Onder de aanwezigen bevon- den zich collega's, de consulent, Ds. Venema v. Ommelanderwijk, het kerkbestuur der Bapt. Gem. en Ds. Hekhuis. Ds. Hamer had tôt tekst gekozen I Cor. 3 9. In zijn afscheidspreek zei hij, dat het schijnbaar niet mo- gelijk is een afscheidsdienst te hou- den zonder een persoonlijk karakter. Het kan echter niet zijn een opsom- ming van deugden en prestaties, want in het woordje dienst ligt op gesloten de ontmoeting met God. ,,Als ik iets voor U geweest ben", zo zei de scheidende predikant, „ben ik dat alleen geweest door de genade Gods". Op verzoek van Ds. Hamer werd bij uitzondering alleen nog het woord gevoerd door de heer Kroeze namens de kerkeraad. Nadat Psalm 24 was gezongen, maakten velen van de gelegenheid gebruik om nog per- soonlijk afscheid van de scheidende predikant te nemen. Zondag hield ,,De Witte Dobber" II haar eerste snoekwedstrijd op het Zuidlaardermeer. De vangst was ma- TANDEN VAN EEN MAMMOUTH GEVONDEN. Bij graafwerkzaamheden op de Oirschotsç heide, welke worden ver- richt in verband met de bouw van een kamp, zijn overblijfselen gevon den van prae-historische dieren. On- derzoekingen gedaan door het geolo- gisch muséum te Leiden toonden aan dat gevonden waren tanden van een mammouth (zeer grote Uitgestorven soort olifanten) en een deel van een scheenbeen van een wolharige neushoorn. Deze dieren kwamen in ons land (Van onze Haagse correspondent). Hoe kan het boerenprobleem worden opgelost in het kader der huidige po- litiek van prijsverlagingen Een tôt oordelen bevoegde autoriteit, die in nauw contact staat met de regering deelde mede, dat de regering het stand- punt inneemt, dat een verbetering der rentabiliteit van land- en tuinbouw- ondernemingen niet mag geschieden ten koste van een prijsstijging van het distributiepakket. Prijzencorrecties om de bedrijfsre- sultaten van boeren en tuinders rede- lijk te maken zijn noodzakelijk, doch deze prijzencorrecties zullen in grote lijnen alleen uitvoerbaar zijn, voor zo- ver ze niet direct van invloed zijn op de kosten van levensonderhoud. Dit komt erop neer aldus onze zegsman dat men wil pogen enkele prijzen te herzien in het voordeel van boer en tuinder ten koste van de industriële sector. Het boerenprobleem schreeuwt om een oplossing, maar het is onmogelijk dit in eens, door één complex maatre- gelen op te lossen. Men kan in de voor, in de tijd dat de ijskap, die eens naaste toekomst prijzencorrecties ver- neel ons land bedekte, zich begon te rug te trekken. Wellicht, dat bij de werkzaamheden nog meer overblijf selen zullen worden gevonden. KAP1TEIN ARTHUR L. MAHER. Momenteel brengt een Amerikaans moederschip voor een tropedobootja- ger-flottille een bezoek aan Amster dam. De kapitein van het schip is Arthur L. Maher, de oudste van de overle- vende officieren van de voormalige oorlogsbodem Houston", welke in de slag van de Java Zee op 1 Maart 1942 tôt zinken werd gebracht. Destijds voerde hij het commando over een batterij aan boord van de Houston, welke deel uitmaakte van de Gealli- eerde Marine-Strijdkrachten onder het période 188 terugbotalingen god tpzamen -tôt 'n bedrag van f 80.967V71. liet saldo tegoed bedroeg op 1 Ja-' nuari 1947 f 799.515.28 en op 1 Nov. j.l. f 855.445.37. Dit bedrag was ver- deeld over 885 spaarders. In een door het Nutsdeparte- ment gehouden vergadering werd tôt bestuurslid gekozen de heer H. Holthuis. Tôt leden van het spaar- Grote schade door de strenge uinti d en de droge zomer. (Van onze Haagse correspondent). De Zoetwatervisserij heeft met ern- stige moeilijkheden te kampen. De strenge winter veroorzaaltte een énor me sterfte onder de zoetwatervis. Van deze klap was men nog niet hersteld, bankbestuur, bibliotheek-commissie of de langdurige en droge zomer en woningbouwstichting werden maakte de zaak nog erger, want se- beige wollen sjaal; 3 sleuteis aan I resp. gekozen de heren A. Noordhof, dert mensenheugenis waren niet zulke een touwtje; paar bruine glacé he- renhandschoenen, kinderwantje; 2 slaymaker en 3 koffersleuteltjes; 1 zijkam; 1 portemonnaie met inhoud; zwarte leren handschoen, rood por- temonnaietje; gouden trouwring en een schop. WESTERBROEK. In dé jaarlijkse vergadering van het district V van de K.N.V.B. werd het ai'tredend bestuurslid. dp heer H. G. de Boer, alhier, herkozen. MIDDELBERT. Op uitnodiging van de land- bouwvereniging zal Mevr. Aberson Uges uit Canada medio December een lezing houdten over Canada in en na de oorlog". RUISCHERBRUG. In hôtel Oosting hield de afd. van de Bond v. Staatsp. haar feeste lijke jaarverg., met als spreker de heer A. v. Assen. De vereniging „O.V.S." voerde enige toneelstukjes op. ENGELBERT. Een 15-jarige Rotterdammer ging er met de auto van een klant van zijn vader vandoor. Vier dagen scharrelde hij rond in Nederland. Ten slotte werd hij door de politie alhier ingerekend. In de kerkekamer hield Ds. Glas van Westerbroek een lezing over Willem van Oranje, bezien van- uit een godsdienstig oogpunt. „NIWIN ACTIE". Wijze: Toen onze mop enz. Zo gij nu eens iets goeds wil doen Voor de jongens over zee, Zend dan een gift of een pakket Aan het NIWIN-Comité. Draagt allen nu een steentje bij, 't Is voor zo'n goede zaak. 't Gaat om de jongens in de Gost; Het verlicht hun zware taak! Veel mensen zeggen bij zich zelf „'k heb er geen jongen bij". Dan mag u spreken van geluk; Maakt and'ren dan eens blij. Soldaten houden van lectuur. Zorgt u voor boek of krant, Want steeds weer zien ze daag'lijks uit Naar nieuws van eigen land. Een ieder weet wat 't zeggen wil: Naar Indië als soldaat, Die voor ons land zijn plicht moet doen En hier ailes achterlaat. Besturen van diverse clubs, Geeft saam een sportfestijn En schenkt de opbrengst NIWIN dan, Zij zal u dankbaar zijn. Het is nu gauw weer Sinterklaas, Dan Kerstmis en Nieuwjaar. Stort nu, zo gij iets missen kunt, Het is zo mooi voor haar. Helpt allen nu een handje mee; Ook hier maakt eendracht macht. U steunt de jongens over zee En geeft hun moed en kracht. M'dam, Nov. '47. H. A. A. Jongman en J. W. ten Have. Op j lage waterstanden voorgekomen, en 1 Juli a.s. zal het Nutsdepartement algemeen kon de vis slecht bewaard 100 jaar bestaan. Doordat de remmen van een trader met trekker niet in orde wa ren botste deze tegen een bestelwa- gen. Er ontstond materiële schade. De oplegger. afkomstig'uit Wester-, wéftf naar een der garage's ge bracht. teiieinde de reminrichting te controleçen. ZUIDBROEK. In ,,Ons Gebouw" hield de P.v.d.A. in samenwerking met het N.V.V. een feestelijke propaganda- avond. Spreker was de heer J. Tuin van Hoogezand. De toneelver. ,,Onda" gaf een uit- „Het Helfrich van de Koninklijke Ned. Ma rine en onder het tactisch commando van Admiraal Karel W. F. N. Door- man. (USIS.) tig. De prijzen bestaande uit luxe J algemene bevel van Admiraal C. E. L. voorwerpen werden gewonnen door 1. Sj. Bos; 2. M. Heldermans; 3. G. Snijders; 4. J. de Vries; 5. D. de Vries; 6. W. de Vries; 7. L. v. d. Veen; 8. H. de Vries; 9. F. Hensens Jr. EMMEN. Een bus van Bergman's autobe- drijf te Ter Apel reed tegen een trein op een onbewaakte overweg bij Emmen. De chauffeur werd ern- stig gewond de conductrice liep een ernstige hoofdwonde op. Van de vier passagiers werden drie gewond. De wagen, die tegen de locomo- tief gereden' was, en 10 meter me- degesleurd, werd ernstig beschadigd. worden. De schade voor de binnenvissers is i zeer groot. Indien er geen maatrege- len worden genomen is de zalmvisserij ten dode opgeschreven. Het uitzetten j van pootgoed is thans dringend nood zakelijk. Dank zij het Rijkspootvis- fonds kan dit uitzetten behoorlijk ge- financierd worden. Het is noodzakelijk thans pootgoed uit het IJsselmeer naar de rivieren over te brengen, ondanks het feit, dat de IJsselmeer-vissers dit niet gaarne zullen zien, want een andere oplossing is nauwelijks denkbaar. Toen het Usselmeer nog Zuiderzee was trok de jonge aal van nature naar de binnen- Ingevolge een besluit van het Be- stuur van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees wordt volgens nog nader be- kend te maken normen voor de péri ode van 1 September 19471 Septem- ber 1948 een aanslag voor de levering van slachtvee vastgesteld. Inmiddels is blijkens een openbare bekendma- king van de Voorzitteryan het Be drijfschap voor Vee en vlees in het Voedselvoorzieningsblad, No. 87 van 8 November 1947 aan olke houder voor ieder vrouwenjk rund van één jaar en ouder, dat hij bij de in- ventarisatie van December 1946 iri zijn bezit had, een voorlopige aanslag opgelegd van 60 kg. te leveren in de période van 1 September 19471 Maart 1948. De publicatie van het prijzenschema voor slachtvee voor het jaar 1948, dat met ingang van 7 December a.s. van kracht wordt, kan spoedig worden te- gemoet gezien. Vergeleken met de prijsregeling voor 1947 houdt het nieu- we prijzenschema geen belangrijke wijzigingen in. wachten, waardoor de toestand van boeren en tuinders iets gunstiger zal worden. Maar zij zullen er toch reke- ning mede moeten houden, dat zij hun Toneeluitvoeringen „OP AIGENAARFDE GROND" Zaterdagavond heeft de toneelelub ,,Oud Groene Wezen" in het „Park- hotel" te Sappemeer een voorstel- deel van de nationale armoede zullen moeten dragen. Met andere woorden ook voor boer en tuinder zal het geen vetpot worden. Lonën landarbeiders. Onder deze omstandigheden zullen de lonen van de landarbeiders niet kunnen worden verhoogd. De minister heeft deze zomer reeds een afwijzend standpunt ingenomen, omtrent loons- verhoging, en zou op deze zaak terug- komen. Volgens gezaghebbende zijde handhaaft de minister zijn afwijzend standpunt. Het laatste woord in deze aangele- genheid zal echter nog niet gesproken zijn en men wil door middel van sub- sidie loonsverhoging toch nog moge- lijk maken. (Van onze correspondent). Bij geruchte vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt de prijs van boter met 90 et. per kg. te verhogen, waar door deze op f 1.76 per pond komt. Er wordt aan toegevoegd, dat het voort- aan mogelijk zal zijn op de boterbon- nen margarine te kopen, doch niet omgekeerd. Bevoegde autoriteiten wensen geen bevestiging te geven van dit bericht, doch zij ontkennen het evenmin. VOOR POSTZEGELVERZAMELAARS Een van de populairste liefhebberij- ling gegeven van „Op Aigenaarfde en jn de Verenigde Staten is het ver- Grond". Zo men enkele keinigheden zamelen van postzegels, waarmede buiten beschouwing laat, b.v. het feit dat Truus (Mej. A. Scharmga) een te ou.de indruk maakte, heeft men hier kunnen zien een voorstel- ling door amateurs, die* met normen voor beroepsspel kan worden geme- ten. Enige weken geleden werd door het gezelschap Tom Hart in hetzelf- de hôtel een uitvoering gegeven van „Offers der Zee". Daar werd ge- speeld door beroepsspelers, maar spe- lers die stuk voor stuk enige klas- sen lager staan dan de dames en he ren van „De Oud Groene Wezen", die allen natuurlijk en mec overgave hun rollen hebben uitgebeeld. Het is gebruikelijk dat deze toneel elub dialéctische stukken in studie neemt en dan dikwijls stukken die zich afspelen op het Groninger plat- teland, twee feiten die een uitvoe ring van ,,De Oud Groene Wezen" voor een deel van de Sappemeerster bevolking aantrekkelijker maken. Al met al kan men zeggen, dat.de et veldi zijm^stemming uitsliiitend te bejqi- dvee- geiv.aaji het einde v^n ieder bedrijf, en dan door een hartelijk applaus. Instemming betuigen tijdens het spe- len, op welke wijze ook, is hinderlijk en de spelers zullen het ongetwijfeld op prijs stellen indien er dan volko- men stilte heerst, opdat hun zware taak niet nog moeilijker wordt. „LACHT U MEE?" Na de vorige week een uitvoering te hebben gegeven in Hoogezand, heeft het gezelschap Martin Rijken Zondagavond aan de inwoners van Sappemeer gepresenteerd de revue ,,Lacht U Mee?" Er was weinig publiek. heeft genpten. pbgtzegçfvergamelaars en; die in het aifnbcvoling om.tjbuitcnlHn(i. vulde de pauzen de onkosten werd een verloting ge- Ter dekking van) -tanvoer stagneerde werden de rivier- visser s reeds ernstig benadeeld ten houden. TRIPSCOMPAGNIE. De heer Baas, alhier, rooide een landknol van 4 kg. MUNTENDAM. Maandagmiddag omstreeks één utrr wilden twee trekkers met c}> leggers van de A.T.O., komende uit de richting Meeden de onbewaakte overweg Meeden-Muntendam passe- ren. De eerste wagen reed over de rails, maar de bestuurder van de tweede wagen, de heer Diennolts bemerkte te laat, dat uit de richting van Veendam een personentrein na- derde, hetgeen naar hij verklaarde het gevolg was van slecht zich door de regen. Hij trachtte nog snel door te rijden, doch de oplegger werd ge- grepen. De koppeling brak en de wagen met meubelen werd plm. 50 m. medegesleurd. Van de trein ont- spoorde de locomotief. De reizigers batc van hun IJsselmeer-collega's. Sportvisserij. Inmiddels is een commissie benoemd die nauwkeurig nagaat op welke wijze beroepsvissers en sportvissers kun nen samenwerken, om elkaars belan- gen te ontzien. Men verwacht, dat de ze commissie zeer binnenkort met vrij vergaande voorstellen zal komen. INGEZONDEN MEDEDELING DE BONTE TREIN. Van A.V.R.O.'s bonté Dinsdagavond- trein is een boemeltje gemaakt. Mèn poogt hem in zoveel mogelijk plaat sen te laten stoppen. Als machinist en stoker staan ôp de locomotief Lou Bandy en Frans du Mee, terwijl het verdere treinpersoneel gevormd wordt door de Wama's, Coby Beek, Joop de Leur, Ted Valerio e.a. Binnenkort zal deze trein in Sap- konden spoedig per bus hun reis ver- pemeer stoppen. O. ".«fut* -M t TRIBUN AAL VEENDAM. die alleer), maar in na#m in zijn dienst vre.mi.le postzegels Welke gemak- reeds in 1847 een begin werd ge maakt, toen de eerste Amerikaanse gegomde zegel in gebruik werd geno men. Volgens een schatting telt Ame- rika thans ongeveer 10.000.000 phila- telisten. Velen hunner zijn aangesloten bij een of meerdere Amerikaanse vereni- gingen van postzegelverzamelaars. De grootste van deze clubs de Ameri kaanse Philatelistische Vereniging werd in 1886 opgericht en heeft 10.000 leden. Behalve dat zij personen met gemeenschappelijke belangen met el- kander in contact brengen, geven deze organisaties pamfletten uit met de laatste nieuwtjes uit de postzegelwe- reld. Er bestaan ongeveer zeven door het hele land bekende publieaties en dozijnen kleinere. Deze clubs van postzegelverzame laars onderhouden het contact met verzamelaars over de hele wereld en er wordt een levendige correspon- dentip gevoerd tussen Amerikaanse zijn steeds vrij vâb; in- voérrechten geweest, en ofschoon ge- durende de oorlog postzegel-transac- ties met het buitenland een beperkte omvang hadden, wordt verwacht dat dit bedrijf weer tôt bloei zal komen. Tegenwoordig ontvangen de Ameri kaanse Posterijen maandelijks onge veer 25 tôt 30 brieven van personen uit de hele wereld die hun collecties wensen uit te breiden. In verband met de groeiende belangstelllng voor deze liefhebberij, werd er 25 jaar geleden een aparté afdeling van het Postkan- toor, het Philatelisten Bureau opge richt ten dienste van postzegel verza melaars en handelaren. Deze liefhebberij maakte groten op- gang in Amerika tijdens de oorlog doordat Amerikaanse soldaten in het buitenland belang begonnen te stellen i, t j TT__ Pl. hoopt dat er nujspoedig' een éin- Zand, stenen, kozijnen meer. Er zal meer leven komen in De Burgemeester van Roijenstraat- dit brok van Hoogezand en dat be- Oost maakt thans een rommelige in druk. Aan beide zijden van de rij- weg liggen hopen zand en stenen. Verder liggen de rode dakpannen er opgestapeld en met menie inge- smeerde kozijnen. Hier en daar staan machines. En dat ailes ver plicht de passerende fietser zijn toe- vlucht te nemen tôt het midden van de weg, waar hij vanwege de keien grondig door eikander gerammeld wordt. Er wordt gebouwd in de Burg. van Roijenstraat. Tussen de huizen verrijzen nieuwe woningen. Hier ziet men een huis waar van nog slechts de pannen van het dak ont breken, daar ziet men nieuwe muren die oprijzen, hiçr nog maar een fun- dering, daar een stellage van païen en balken. Bouwen betekent vooruitgaan, een weg inslaan die leidt naar oplossing van het woningtekort. Hoogezand is een levende gemeente, een industrie- plaats, die zich steeds meer ontwik- kelt. Dat heeft tôt gevolg een toene- mende bevolking, een toenemende vraag naar woningen. In de Van Roijenstraat-Oost worden ze tekent weer perspectieven voor een werkzame middenstand. Actieve middenstanders zijn reeds aan de slag gegaan. Zo ontvingen wij een uitnodiging van een gerestaureerde kruidenierswinkel om eens een kijkje te nemen. Het was de winkel van de heer J. Kos- ter, Van Roijenstraat W. 29, welke overmorgen zijn deuren voor het publiek zal openen. De firma Zoet uit Zaandam heeft er de betimme- ring aangebracht, die bestaat uit een reeks afzonderlijke maar aan- eensluitende kasten voor de verschil- lende groepen artikelen, en een mo derne toonbank met een mooi mar- meren blad en zeer doelmatige kas ten. Het schilderwerk is van de heer A. Aten, Kalkwijk, en de neon-ver- lichting van de heer Jan Bodewes te Martenshoek. Sint Maarten. Het is dan toch eindelijk herfst ge- worden. De mooie droge zomer (die door de boeren helemaal niet mooi gevonden is), is afgelopen en uit de grijze Novemberluchten plensen bij wijlen regenbuien neer. Er heerst D. E. Gorter, fabrikant, 49 j., Hoo gezand. Hem wordt ten laste gelegd het uitvoeren van werken voor de Duitsers en het opgeven van de naam van een arbeider, die niet wilde over- werken ten bate van de Wehrmacht, aan het Gew. Arbeidsbureau. Beschuldigde verklaarde dat er in het begin van de oorlog geen werx meer in de fabriek was. Wel kon hij Duits werk krijgen. Hij heeft toen het personeel bij elkaar geroepen en hun laten kiezen tussen ontslag of het doen van werk voor de Duitsers. Men koos toen dit laatste. Hij heeft toen ailes gedaan wat hij kon om de werk- krachten uit de handen der Duitsers te houden. Een aantal mensen waren slechts kwasie bij hem in dienst, op dat ze hier zouden kunnen blijven. Hij heeft niemand bij het Gew. Arbeids bureau aangegeven. De bedoelde ar beider heeft tôt de bevrijding bij hem gewerkt. Mr. Benes wees erop dat het be- drijfsleven te Hoogezand altijd op le- veranties aan Duitsland is aangewe- zen geweest. Gorter is niet zo rijk ge weest, dat hij een personeel van 50 man lonen kon blijven doorbetalen. Be- wijzen dat besch. feestjes georgani- seerd heeft met Duitsers zal men in de dossiers niet kunnen vinden, omdat ze niet plaats gehad hebben. Besch. heeft meer gedaan tegen de vijand, dan men van hem verwachtte, door Ausweise te verzorgen voor personen, de parken. De bomen verliezen hun bladerkruinen. De gele, gestorven blaadjes worden door de wind voortgejaagd, en vallen dan neer op het natte plavijsel. De dagen worden korter, de avonden en ochtenden donker en kil. Dit is het voorspel van de donkere dagen voor Kerst mis, en nu reeds gaan onze gedach- ten uit naar die hoogtijdagen van huiselijke gezelligheid, en naar het feest van geven en ontvangen, St. Nicolaas. Maar een kleinigheid hebben we reeds gehad: een feest van geheel ander karakter, en slechts gevierd door een gedeelte van het land. Gis- terenavond was het immers St. Maarten. Gezellig schenen onze plaatsen toen zingende kinderen, uit- gerust met lichtjes van huis tôt huis trokken om kleine gaven te verza- melen. bouwd, tien, twintig, dertig, en nog herfststemming in de straten en in „St. Martinus Bisschop, Roem van aile landen „Elf November is de dag, dat ik mijn lichtje dragen mag ,,Hoort naar ons lied, Verder kost het niet Die wijsjes klonken overal. Dwaal- lichtjes waarden door de straten. St. Maarten is een prettige onderbre- king van de trieste tijd waarin de zomer in de herfst verglijdt. de zal komen aan de zaak Gorter en dat hij zal worden ontlast van de vele narigheid, waarmede men hem heeft belast. Jan Molanus (ged.), 64 j., huis- schilder te Uiterburen, Zuidbroek. Was lid en prov. spreker van NSB, kringleider Econ. Front en organisa- tor, propagandist en wijkhoofd van de Volksdienst. Hij legde de eed van trouw op Mussert afwerd landwach- ter en heeft als zodanig persoonsbe- wijzen gecontroleerd en deelgenomen aan huiszoekingen. Besch. beweerde dat hij dacht wat goeds te kunnen doen, nu verschillende middenstands- organisaties van hogerhand waren af- geschaft. De ideeën van de NSB inte- resseerden hem minder. Uit brieven blijkt echter dat hij wel verklaringen ten gunste van het nat. socialisme heeft gedaan. Bovendien werkte hij samen met de NSB'er Hommo ten Have. Verdediger, Mr. Doornbos, zei dat besch. thans 64 jaar is en zich nu weer een bestaan moest gaan opbou- wen. Hij vroeg om clementie, mede omdat Molanus persoonlijk geen ver- keerde dingen heeft gedaan. Geert Kruit (ged.) 36 j., Borger compagnie, was lid NSB en versprei- der Vova. Werkte bij de Ned. Oost Comp. en bij een Duitse school, volg- de een S.S. cursus en kwam bij de landwacht. Als zodanig verrichtte hij patrouille diensten en huiszoekingen. Mr. Smit zei, dat besch. eerlijk meende bij de Ned. Oost Cie. een re- delijke kans te hebben. Daarbij ge- loofde hij, dat de Duitsers de wereld zouden beheersen. In het belang van vrouw en kinderen der besch. vroeg pl. om clementie. Vonnis: R. Germs, Muntendam: In- tern. gelijk aan de voorintern. en ontz. uit de kiesrechten. TRIBUN A AL GRONINGEN. Uitspraak: T. Vennema, Slochte ren. Intern. tôt 18 Jan. 1948; verb verkl. f 5000 en 10 jaar ontz. uit de kiesrechten. POGING TOT DOODSLAG. T. was om politieke redenen na de bevrijding in een interneringskamp opgesloten. Tijdens zijn afwezigheid was zijn vrouw gaan samenwonen met zekere Terhaar. Toen T. vrij kwam, en weer in zijn woning te Amsterdam ging wonen, trok zijn vrouw weer bij hem in. Op een nacht wenste Terhaar T. uit de weg te ruimen. Met een broodmes drong hij de kamer binnen waar T. en zijn vrouw sliepen en diende T. een tiental steken toe. I De dader werd door het Amster- damse Gerechtshof veroordeeld tôt 5 jaar gevangenisstraf met aftrek. kelijk door hen te verkrijgen waren. Verder werd als gevolg van de oorlog een postzegel comité voor gewonde soldaten opgericht ten bate van oor- logsveteranen in de ziekenhuizen die in deze liefhebberij belang begonnen te stellen tijdens hun bedlegerigheid. (USIS). Sportallerlei. VOETBAL. Zaterdag spelen de juniores: Afdeling I. B5: Be Quick 3 Harkstede. Afdeling II. B2: FVV—Kwiek; HSC--HSC 2; FroomboschHooge zand; B3: Hurry Up—Muntendam. BEDRIJFSVOETBAL. Seriewedstrijden. De resultaten van de Zaterdag en Zondag gespeelde seriewedstrijden luiden: DEG—Mulder 2—2; PSC—Overzet 10 (na verlenging) WASChemi- ca 1—5; SuurmeijerKoeneman 10— 2; BakkersLierenfabriek 5—0 (we gens niet opkomen van de Lierenfa briek). SCHAKEN. 0 u 8 November speelde de SchaaK- vereniging HoogezandSappemeei haar eerste competitie-wedstrijd te gen Uithuizen I. De gedetailleerde uitslagen zijn: Hoogezand I—Uithuizen I L. Scheen—J. P. Venhuizen 0—1 J Miedema—K. Algra 0—1 G. H. DreseJ. H. Schoonbeek 01 H. ClobusR. Boit 1—0 J. ReijneH. L. Bouwman /a P. BeersmaR. P. v. d. Veen P. Miedema—H. T. Schreuder J. Kuipers—D. Schubber J. KremerA. Bokje B. Hoen—J. H. de Boer 1—0 0—1 1—0 1—0 0—1 Hoogezand I verloor met 4V2— 5 Va 10 November speelde het tweede achttal haar eerste wedstrijd tegen Stadskanaal II, waarvan de uitslagen zijn: Hoogezand IIStadskanaal II J. Kremer—J. W. Salomons 0—1 G. Pentinga—G. Borgman afgebr. A. KitsH. Gorter 1/2 B. HoenJ. Kauffeld 10 J. H. OterdoomW. Bronsema 0—1 Dr. G. H. Steenbeek P. Vergouwen 01 J. MolterF. H. Steenhuis 0—1 W. Zwaneveld—H. Mulder Voorlopige uitslag 25 Uitslagen Clubcompetitie: 3e ronde: Groep I: L. ScheenH. Clobus y2 H. v. BockhovenJ. Reijne 01; J. MiedemaJ. Kremer P. Miedema—J. Overman 0—1; P. BeersmaJ Kuipers 10. Groep II: H. DolfienP. v. Dorst 01; B. HoenJ. Oterdoom 01; A. KitsG. Pentinga 01. Groep III: J. Molter—G. de Wind 01; H. PoortmanW. Zwaneveld 0—1.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2