PLAATSELIJK NIEUWS Een ondeiwijzei in het licht der publiciteit OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 DRIE BELANGRIJKE FEITEN Argentinië vernietigde graan ter waar- de van 2 milliard Pesos. cede Jaargang ZATERDAG 22 November 1947 No. 91 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN let Koninklijk huwelijk in Engeland, de jspreking der steun aan Europa in het Amerikaanse congres en de conferentie van vier te Londen. SLOCHTEREN. Zelfs de Nederlandse regering interesseerde zich in de zaak TGEEFT DE RADIO MELKBONNEN MET OPDRUK „WEST" GELDIG IN HET WESTEN VAN ONS LAND. Kort Wijdingswoord ABONNEMENTSPRIJS 25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) ADVERTENTIES: Zogen. Kleintjes als huur, gevraagd enz. mini- HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. iènt (bij vooruitbetaling.) r er de toneien worden in d! die ons aange- grote revue, die ldpolitiek" heet, hebben in de pen- en zullen in de komende àrie onze spéciale aandacht 1. Dat zijn de trouwplechtig- /«n de Engelse kroonprinses •hilip Mountbattan, de spéciale van 't Am. congres, waarin de srlening aan Europa bespro- al worden, en de conferentie le ministers van buitenlandse van Engeland, Amerika, '.rijk en Rusland, die over !ands lot zullen moeten beslis- ten gevolge hebben gehad dat be- sprekingen zijn gevoerd omtrent de vorming van een West-Duitse staat omvattend de Amerikaanse, Britse en Franse bezettingszônes. Naast de genoemde gebeurtenis- sen, die in de komende dagen de openbare mening zullen bezighou- den, vallen nog enkele feiten te noe- men, die men niet mag verwaarlo- zen. Daar is in de eerste plaats de toestand in huwelijk van de Engelse prinses dat 20 dezer is geslo- 5 geen feit van grote politieke mis. Maar er is toch reden om noemen, omdat de belangstel- yan het Britse volk voor dit ijk getuigt van de aanhanke- id van dit volk aan zijn vor- hs. De Koning is er het cen- punt waaromheen het volk 'erenigt. Kan een président de van een Koning vervullgn? eer we Frankrijk met Enge- vergelijken, dan zien we dat esident der Franse republiek niet zo populair is als de En- Koning, en dat hij ook niet het ■lpunt vormt van het Franse en het Franse leven. Het plan Marshall, indag is het Ameriitaanse con- in een spéciale zitting (de 26e de vorming der federale re- l in 1789) bijeengekomen om jnnen tôt steun aan de 16 lan- ie te Parijs bijeen zijn geweest sspreken. Président Truman het Congres voor tussentijdse aan Frankrijk, Italie en Enge- een bedrag van 597 millioen gevraagd. Hij noemde deze itijdse hulp, mits tijdig ver- de enige mogelijkheid om een d te verkrijgen, waarin vrije n in blijvende vrede kunnen Voor de steun aan de 16 lan- :al in vier jaar tijd een bedrag 6 tôt 20 milliard nodig zijn. is te verwachten dat de steun Europa volgens het Plan Mar- wel door het Congres zal wor- aanvaard, al valt er enige te- inting waar te nemen. Het motief van de steun is een af- 'ront te vormen tegen het îunisme. In dat verband moe- vij wijzen op Truman's woor- dat men zich niet door critiek bepaalde landen moet laten af- cken om op vriendschappelijke samen te werken met- en te verlenen aan andere lan- die de vrijheid lief hebben en en stabiliteit in de wereld wil- evorderen. ar in Amerika zelve zal de aan Europa ook invloed uit- en. Zonder contrôle van rege- wege zouden de exporten naar la, die een schaarser worden bepaalde artikelen in de V.S. volge zullen hebben, het duur- worden dezer artikelen tenge- hebben. Vandaar dat de pre- t een hernieuwde prijscontrôle voorgesteld. Daarnaast heeft ag andere maatregelen aange- tgd, die tijdens de oorlog gol- m sedert de vrede werden opge- 3, maar die weer nodig zijn om ioeltreffende steun aan Europa nnen verlenen. De Conferentie te Londen. verwachtingen omtrent de rentie van Londen zijn niet hoog innen. Marshall heeft om de be- ingen niet nodeloos te rekken, festeld om slechts de hoofdpun- e behandelen, zonder bespre- der détails. Zijn wens is het in van een 40-jarig pact t.a.v. iland. Het is de vraag hoe de m hiertegenover zullen staan. mmers willen de algehele ont- ;ng van Duitsland. Hiertegen- staan de anderen afwijzend, t zij van mening zijn, dat de m Oost Duitsland reeds volko- op een communistisch regiem en voorbereid. Igens geruchten zouden de pes- tische verwachtingen omtrent resultaat der conferentie reeds Tsjechoslovakije. Reeds wordt de Tsjechoslovaakse republiek als een van Ruslands sate- lieten gerekend. Toch zijn de pro- Russische elementen nog niet geheel in de meerderheid. Nog steeds is er in Slovakije een Volkspartij, voor- namelijk bestaande uit Katholieken. Hoe lang nog zal deze oppositie kunnen standhouden? Een nadeel voor de volkspartij is, dat zij blijft geloven in Tiso, de man, die tijdëns Hitler over Slovakije regeerde. Frankrijk. In Frankrijk is het nog allesbe- halve koek en ei. In Marseille heeft de benoeming van een Gaullistiscne burgemeester aanleiding gegeven tôt ernstige botsingen. De verkiezing van Pierre De Gaulle, broeder van de generaal, tôt burgemeester van Parijs is vrij ordelijk verlopen. De oppositie beperkte zich tôt het uiten van onvriendelijkheden, waarop de Gaulisten onvriendelijkheden heb ben teruggezegd. Inmiddels schijnt de huidige re- gering Ramadier zeer zwak te staan, en men veronderstelt, dat haar da gen geteld zijn. Er zijn twee moge lij kheden: of de bestaande regering zal met enige ministers worden uit- gebreid, welke uitbreiding een zwen- king naar rechts zal betekenen, en dus in de richting van de Gaulle, of er zal een geheel nieuw kabinet ko- men. De namen Léon Blum (socia- list) en Paul Reynaud worden ge- noemd. Reynaud, de man, die in 1940 bij Frankrijks' capitulatie de leiding der regering had, geniet een zeer slechte reputatie bij de communis- ten. Het zou echter reeds vstst staan, dat Reynaud geen zitting zal hebben in een nieuwe regering. Inmiddels wordt uit Parijs gemeld dat de regering Ramadier is afgetre- den. Engeland. Kort nadat hij de crisisbegroting had ingediend, heeft de Engelse kan- selier van de schatkist, Hugh Dalton, het veld moeten ruimen. Dalton had een rédacteur van het dagblad „The Star" inlichtingen verstrekt omtrent de crisisbegroting, nog voordat deze aan het parlement was voorgelegd. Wel heeft Dalton in het huis van af- gevaardigden zijn excuus aangebo- den voor deze indiscretie, maar kort daarna bood hij zijn ontslag aan. Door deze ontslagaanvrage gaat men zich afvragen of het wel boterde tussen Dalton's financiële en Straf- ford Cripps economische politiek. Cripps zal Dalton tijdelijk waar- nemen. Het aftreden van Dalton betekent het verdwijnen van een van de „groote vijf" van Labour. Nu blijven nog slechts Attlee, Bevin, Cripps en Morrison. DE MOEILIJKHEDEN VAN DE KRUIDENIERS. (Van onze Haagse correspondent) Het Economisch Insf. v. d. Mid- denstand heeft berekend, dat in 1946 de kruideniers een gemiddelde om- zet hadden, van f 55.000. De werke- lijke bruto winst bedroeg 15.8 'net kostenpercentage van 15.4, zo dat er een overschot was van 0.4 of wel f 220. In de kosten is opgeno- men een geschat loon van f 2500. Dat wil zeggen dat indien de kruidenier f 48.per week uit het laatje nam voor eigen levensonder- houd, de zaak nog slechts een winst opleverde van f 200. Over 1947 is de toestand nog on- gunstiger. Wel verwacht men een iets hogere omzet (f 62.000), en wordt de brutp winst geraamd op 16 doch het kostencijfer wordt ge schat op 16.8 De bedrijfskosten zullen dus hoger zijn dan de winst. Dusde kruidenier kan niet eens meer f 48 per week uit het laadje nemen voor eigen gebruik. Aldus de berekening van het Eco nomisch Inst. v. d. Middenstand. Fmancieringsproblemen. De kruidenier zit ook met fman cieringsproblemen. Enerzijds neemt het aantal „pofklanten" toe, een aantal debiteuren blijkt dubieus te zijn, terwijl anderzijds grossiers en fabrikanten steeds minder geneigd blijken de kruidenier waren op cre- diet te leveren. Bovendien wordt de sortering steeds groter, zodat de HOOGEZAND. De heer George Mulder heeft zijn boksschool tijdelijk opgeheven, ten einde tôt intensievere training van zichzelf te kunnen overgaan. Hij zal de school eerst weer openen zodra hij definitief zijn bokshand- schoenen heeft uitgetrokken. Het gebouw zal als vergaderlokaal worden gebruikt. De heer Mulder deelde ons voorts mede, dat „De Harmonie" te' Gro- ningen niet voor Februari a.s. be- achikbaar is, zodat de. revanche-strijd MulderBakker niet voor Februari verwacht kan worden. Bij het laatstgehouden patroons- examen opticien (pract. ged.) in de instrumentenmakersschool te Leiden slaagde de heer W. van Kregten (Drog.-Optiek „Centrum") De heer L. J. Klinkhamer Wachtmeester bij de Rijkspolitie, al hier, is als zodanig overgeplaatst naar Siddeburen. Bij voldoende deelname zullen uitgaande van de Commissie v. Landbouw-Coôperatie afd. Gronin- gen, alhier een zestal cursussen wor den georganiseerd In de landbouw coôperatie. Op deze cursussen, welke 's avonds te Slochteren zullen wor den gegeven, zullen de navolgende onderwerpen worden behandeld: Al- gemeen overzicht, Coôp. aardappel kruidenier steeds meer geld in zijn meelindustrie, Coôp. Suikerindustrie Coôp. strocartonindustrie, Coôp. zui- voorraden moet steken. Standpunt van directoraat generaal voor de prijzen. Zijn we goed ingelicht, dan toont de directeur generaal v. d. prijzen weinig geneigdheid tôt incidentele prijsverhogingen over te gaan. Even- tueel zou het winstmarge verhoogd kunnen worden, indien de industri el winsten zo hoog zijn, dat die ten bate van de kruidenier kunnen wor den verlaagd. Prof. Brouwers is eveneens van mening, dat de kruideniers er min der gunstig voorstaan dan andere middenstanders, daarom hebben zij vorig jaar niet gedeeld in de dras- tische marge-verlaging. Doch in te- genstelling met het Econ. Inst. v. d. Middenstand meent de directeur Gen. van de prijzen, dat de resulta- ten over 1946 aantonen, dat ondanks de lage netto winst de uitkomsten van het bedrijf het dubbele was van 1938. DORSTARIEVEN VERLAAGD. De tarieven voor het dorsen van de oogst 1947 zijn met 5 tôt 10 verlaagd. ZUIDBROEK. De in hôtel Themmen gehouden bijeenkomst van de Bond v. Platte- landsvrouwen werd hoofdzakelijk verzorgd door de heer Nieuwold uit Veendam. Voor de pauze sprak hij over de verzorging' van kamerplan- ten, en beantwoordde de door de da mes gestelde vragen op dit gebied. Na de pauze droeg de heer Nieu wold voor. MUNTENDAM. De heer E. Holthuis van Mun- tendam slaagde erin bij een drijf- jacht op de Veluwe een wild zwijn van 300 pond neer te leggen. Woensdagavond sprak in de be- nedenzaal van hôtel ,,De Munte" ds. d. Meiden van Noordbroek over velindustrie, Coôp. geldwezen Coôp. aankoop. SCHILDWOLDE. Maandag j.l. werd de reeks pro- paganda-vergaderingen, uitgaande van de afd. Slochteren van de Bouw- kas Noord Ned. Gemeenten, in deze gemeente voortgezet met een bijeen komst in café Spanninga, alhier. Na te zijn ingeleid door de voorz. zette de secr. van de afd. Slochteren het doel en werken van de Bouwkas na- der uiteen. Hieruit bleek dat de mo- gelijkheden tôt het bouwen van een eigen woning, onder de gegeven om- standigheden, gunstig zijn. De door de Bouwkas gevoerde wachttij dpolitiek, is erop gericht de spaarders binnen een maximum van acht jaar van een woning te voorzien. Dat het nut van de Bouwkas ook in deze gemeente wordt ingezien, moge blijken uit de gestadige groei waarin de afd. Slochteren zich mag verheu- gen, zodat na 5 maanden het aantal leden de veertig reeds is gepasseerd. De beantwoording van de vele door de aanwezigen gestelde vragen werkte verhelderend. Na de bevrijding van ons land heeft het Amerikaanse stadje Dal ton, dat 4500 inwoners heeft, Zuid- zande in Zeeuws Vlaanderen met zijn 1000 inwoners geadopteerd. De hoofdonderwijzer van de school in Dalton, de heer Charles L. Bowly verzamelde de pakketten en zond deze aan zijn collega van Zuidzande, de heer Reepe. Zo ontstond een uit- jfeforeide correspondentie tussen de beide schoolmeesters, en deze had ten slotte, hoewel de heren elkander nooit gezien hadden, een hechte vriendschap tôt gevolg. Toen nu een poosje geleden het Mutual Broadcasting System (een Programma van de R.O.N. ag 23 Nov.: 18.30 Gram.muziek; Sportuitslagen; 18.45 Sport vandaag; 19.00 Sluiting. andag 24 Nov.: 18.00 De Stem het Noorden; 18.20 Orkest „So- o.l.v. Hans Linnartz; 18.45 tpraatje; 19.00 Hilversum II; Gram.muziek; 19.40 Drents tier. „De bruiloft van Jaap 1-ar". Joh. Hidding Azn. leest uit eigen werk; 19.55 Gram.- ek; 20.00 Sluiting. îsdag 25 Nov.: 18.00 De Stem het Noorden; 18.20 Ru Seven- S{ f,yiool en Ada van Leeuwen, "-Sonate in G gr. terts van In Tweede sonate (1945) - van si 18.50 Het Noordelijk Boek. rrkïng van de „Geschiedenis Çir^nthe" door Mr. J. Linthorst ah. door Dr. J. Naarding; 19.00 •të.im II. Frysk Programma: Stimmen ût it Heitelân; 19.30 nbôge, in rige foarlêzingen ût ryske literatuer. Prof. Dr. J. H. v r lêst foar ût it wurk fan fan 'e Gaestmar (J. J. Hof); Sluiting. De naoorlogse wereld is een som- bere wereld, een wereld vol vrees en dreiging, vol ellende en hongers- nood. Het Duitse volk heeft onvol- doende voedsel om zich te voeden, en datzelfde kan men zeggen van Frankrijk, Italië en nog meer lan den. Toch kan de wereld meer dan voldoende opbrengen om ieder be- hoorlijk te voeden, maar niet ieder plekje op aarde brengt zo een rijke variatie aan producten voort, dat in aile opzichten aan de behoeften van de daar levende mensen kan worden voldaan. De Oekraïne brengt graan voort, Nieuw-Zeeland zuivel- producten en Egypte katoen. De landen hebben elkander nodig; een internationale uitwisseling van pro ducten is noodzakelijk, met andere woorden een wereldhandel. Immers het ene land brengt jneer voort dan het nodig heeft voor eigen behoefte, het andere brengt zeer weinig of niets op, en moet zoeken naar an dere bronnen van inkomsten om het nodige in het buitenland te kunnen kopen, zoals Zwitserland (Toerisme) De wereldhandel werkt als een fijn mechanisme, maar de oorlog heeft de werking van deze machine rie verstoord. Er zijn landen die een tekort aan goederen hebben, en die ook geen geld hebben om de voor- raden met buitenlandse producten aan te vullen. Andere hebben een overvloed, die zij niet kwijt kunnen, zodat zij verplicht zijn een deel te vernietigen. Zo zijn in ons land groenten vernietigd, hoewel Duits land dit best kon gebruiken. Zo heeft Argentinië een deel van zijn graan- oogst vernietigd, terwijl verschillen- de West-Europese landen moeten le ven op hongerrantsoenen aan brood, en die onvoldoende voedergraan be- zitten, om hun veestapel op peil te houden. Argentinië heeft zijn locomotieven gêstookt met kostbaar graan, en dat heeft men in Europa de Argen- tijnse regering kwalijk genomen Dezer dagen heeft de Argentijnse consul in Amsterdam zijn land ver- ontschuldigd. Hij wees op de econo mische blokkade die om politieke redenen om het land is gelegd, en die verlammend heeft gewerkt op het economische leven. Het gevolg is een overvloed van graan in de productiecentra, en in de havens, graan waaraan de wereld behoefte heeft, maar dat niet kan worden verscheept. Voor een waarde van 2.000 millioen Pesos aan graan is reeds vernietigd. Het is een moeilijke taak de we reldhandel op gang te brengen. Maar zolang men daarin niet is ge- slaagd, zal in een deel van de we reld gebrek blijven heersen, en dat brengt weer politieke spanningen met zich mede. Met Amerikaanse steun kan het West-Europese industriële leven weer op de been geholpen worden. Maar waar vindt West-Europa af- zetgebieden voor zijn industrie- producten? De Verenigde Staten produceren zelf voldoende, en aan de Zuid-Amerikaanse republieken zal men slechts weinig kwijt kunnen Hier zal een nieuw probleem ge- boren worden. De internationale handel moet worden hersteld. Maar daarvoor is nodig één onverdeelde wereld. Zo komt men weer op poli tiek terrein. De kwesties grijpen in elkaar, en het ziet er niet naar uit dat men vooralsnog een oplossini' voor de moeilijkheden zal vinden, al zal de Amerikaanse hulp aan West-Europa voorlopig de ergste noden lenigen. Misschien zal de vaststelling van de tarieven voor de 23 landen, deel- nemende aan de conferentie van Genève, de eerste stap zijn in een goede richting. radio omroep mij.) zijn luisteraars uitnodigde een opstel te schrijven in antwoord op de vraag: ,,Waarom zoudt U naar Nederland ^willen?" schreef de heer Bowly: „Indien van vandaag af de handen van aile kin- deren ter wereld in hechte vriend schap in elkander zouden liggen, dan zou de toekomst dezer wereld zonder angst tegemoet gezien kun nen worden, aile atoombommen, ras- kleur- of geloofsverschillen ten spijt. Mijn hartewens is mijn twee doch- terfjes Joan en Roberta naar Neder land te laten gaan, om als afgezan- ten van het kleine Amerikaanse stadje Dalton de dochtertjes van de heer Reepe uit Zuidzande, Cornelia en Janneke, de hand te kunnen drukken". De heer Bowly won de prijs en de Omroep Mij. stelde hem in staat tezamen met zijn beide dochtertjes een 10-daags bezoek aan Nederland te brengen. Intussen maakte het Mutual Broadcasting System over de 300 aangesloten zenders zoveel re clame voor dit reisje, dat de aan dacht van de Nederlandse regering werd getrokjcen. Toen de heer Bowly op het vliegveld van New York aan boord van de machine ging, die het gezelschap over de oceaan zou "bren gen, was niemand minder dan de Nederlandse ambassadeur te Was hington, Mr. van Kleffens aanwezig, om de onderwijzer namens de Ne derlandse regering de hand te druk ken. Bij aankomst van het vliegtuig op Schiphol vond de heer Bowly daar niet alleen zijn vriend Reepe, maar ook een legertje persfotografen, ver- der vertegenwoordigers van Ameri kaanse filmmaatschappijen, van de regeringsvoorlichtingsdienst, Amster- damse Gemeentelijke pers- en pro- pagandadienst, binnen- en buiten landse pers, alsmede een delegatie uit Zuidzande met aan het hoofd de burgemeester dier gemeente. Het is te begrijpen, dat de familie Bowly een beetje beduusd was door deze ontvangst en door het voort- durende fele licht der blitzlampen. Maar verlegen waren zij allerminst. En in dit felle licht drukten de bei de onderwijzers elkander voor het eerst de hand! De gasten zullen van hun reisje zoveel mogelij k genieten, daarom hebben zij buiten Zuidzande ook nog andere delen van ons land bezocht. De eerste dagen waren zij de gast van Amsterdam, Den Haag en Hil versum, vervolgens weid een bezoek gebracht aan het Amerikaanse mili taire kerkhof in Limburg, en vanaf Donderdag is de heer Bowly met zijn beide dochtertjes de gast van het Zuidzander onderwijzersgezin. Dins- dag a.s. vertrekken zij weer van Schiphol naar hun groot vaderland. godsdienst in Rusland. Medewerking verleende het koor o.l.v. de heer van der Glas. De organisatie van deze avond berustte bij de Ver. v. Vrijz. Hervormden, alhier. Raadsvergadering gehouden gis- terenavond. De ingekomen stukken bevatten een afschrift van het K.B. betreffende het eervol ontslag van oud-burgemeester Torringa. Het tekort op de begroting voor de Ver. v. Bewaarschoolonderwijs wordt geraamd op f 1600.in ver band daarmede wordt de subsidie gebracht op f 10 per leerling met een maximum van f 1600 totaal. Besloten werd het sanatorium „Beatrixoord" te Appelscha op zijn verzoek een subsidie te verstrekken van f 0.02 per inwoner, terwijl aan en I de ver. ,,Het Groninger Landschap" een subsidie werd toegekend van f 10 per jaar. De subsidie voor de Groninger Ver. v. Sociaal en Cultureel werk, het overkoepelend orgaan voor soci aal en cultureel werk in onze pro- vincie werd vastgesteld op f 40 per jaar; de subsidie voor de Ver. ,,Het Groene Kruis" werd wegens de niet >;luitende exploitatie van f 500 op f 1000 gebracht, terwijl de bijdrage voor de Stichting Maatschappelijk werk ten plattelande werd gebracht op f 1170.in verband met de be noeming van een maatschappelijk werkster. Ter bestrijding van de kosten van publieke werken werd een lening aangegaan van f 145.000 3 af te lossen in 20 jaarlijkse termijnen. Ter financiering van de gewone uitgaven werd een rekening-courant overeenkomst aangegaan met de Bank v. Ned. Gem. te Den Haag tôt een maximum crediet van f 83.000. In de begroting 1947 werden en kele wijzigingen aangebracht, en die van 1948 werd aangeboden en in handen gesteld van de commissie van onderzoek bestaande uit de heren P. Jager, M. Kip en D. de Wit. Op de personele belasting 1948/'49 zullen 150 opcenten geheven worden en het vermenigvuldigingscijfer voor schoolgeld voor L.O. voor bet jaar 1947/'48 werd vastgesteld op 2. Besloten werd aan B. en W. te machtigen een kasgeldlening aan te gaan van f 400.000, welke machtiging zal lopen tôt 1 Jan. 1950. Ter voorkoming van het feit, dat bouwvergunningen zouden kunnen worden uitgegeven in strijd met het toekomstige uitbreidingsplan, werd bepaald, dat de herziening van dit plan wordt voorbereid. In verband met een ontwerp-be- sluit van Ged. Staten zal aan dit col lège worden medegedeeld, dat er geen bezwaar bestaat tegen verho- ging van de wethouderssalarissen in Muntendam van f 240 op f 400. De vergadering duurt voort. Op de resterende punten komen wij in ons volgend nummer terug. 7.000.000 WEGGESMETEN. Mogelijke stagnatie in de bouwbedrijvigheid. (Van onze Haagse correspondent). Er heeft zich in de ijzerhandel een jnogal onaangename affaire voorge- daan, waarvan de bouwnijverheid de dupe dreigt te worden. Een inkoper heeft in de V.S. een ongelukkige transactie afgesloten: er is betonijzer aangekocht, waarvan de prijs ongeveer f 7.000.000 te hoog is. Koper Van dit ijzer is het ministerie van Waterstaat, namens dat van Openb. werken en wederopbouw. Het gevolg van deze transactie is, dat het Dir. Gen. v. d. Prijzen een nieuwe maximumprijs voor beton ijzer moest vaststellen, die 40 ho ger ligt dan voorheen. De ondervakgroep Groothandel in Walserij-ijzer, Walserij-staal en Edel- staal heeft in een protest aan de mi- nisterraad uiting gegeven aan haar ontevredenheid, aldus het orgaan voor de bouwwereld „Cobouw". Het is te verwachten, dat ook de bouw nijverheid zal reageren, omdat er reeds bouwwerken zijn aangenomen en ten dele in uitvoering, gebaseerd op de lagere kosten van betonijzer, waarvoor thans 40 meer moet worden betaald. Een nieuwe stag natie is daardoor zeker niet denk- beeldig. TIJDELIJK GEEN OVERNAME VAN SLAUHTSCHAPEN. In verband met het grote aanbod van slachtrunderen, waarvan de af- name met het oog op het vergevor- derde seizoen zoveel mogelij k voor- rang dient te hebben, heeft het be- drijfschap voor Vee en Vlees beslo ten om met ingang van 24 Nov. a.s. tôt nader aankondiging geen slacht- schapen te doen overnemen. Vanaf 23 dezer zullen in het Wes- ten van ons land alleen melkbonnen van de gewone bonkaarten geldig zijn, indien zij de opdruk „West" dragen. Bonnen met opdruk ,,West" zullen echter wel geldig zijn in de andere delen des lands. Bonnen voor a.s. moeders behoeven de opdruk „West" niet te hebben. Degene, die zich tijdelijk of blijvende in het Westen van ons land gaat vestigen, kan zijn melkbonnen omruilen bij de distrihutiedienst van de (tijdelij- ke) plaats van inwoning. BEDROG BIJ MIDDENSTANDS-EXAMENS Het is gebleken, dat bij vorige middenstandsexamens enig bedrog gepleegd is. Er zijn mensen geweest die anderen in hun plaats gestuurd hebben. Teneinde dit in den vervolge te voorkomen zijn enige maatregelen getroffen voor toekomstige examens. In de eerste plaats zal een legitima- tie met pasfoto worden ingesteld, en verder zullen de bepalingen betref fende de leeftijdsgrens worden ge- wijzigd. ONDER GESTEENTE BEDOLVEN. Terwijl men in Rotterdam bezig was een bunker te slopen, stortte een schuiltunnel in. Een 39- jarig'e arbeider werd door het val- lend gesteente bedolven en op slag gedood. HEVIGE VECHTPARTIJ TE WEERT. Jn Weert is het tôt een hevige vechtpartij gekomen, waaraan zowel mannen als vrouwen deelnamen, en waarbij van messen en revolvers ge bruik werd gemaakt. Een vrouw kreeg een schotwond en een man werd gewond door messteken. Beide moesten in een ziekenhuis ter ver- pleging worden opgenomen. De po- litie stelt een onderzoek In. ,,De Wereld wacht!" Zo heette het lekespel, dat een groep jonge men sen onlangs in de Ned. Herv. Kerk te Zuidbroek opvoerde. De wereld wacht. Is dat niet een vreemde ti- tel? Het lijkt er immers in de verste verte niet op, dat de wereld of de mensen zouden wachten op wie of op wat dan ook. De wereld lijkt veeleer in 'een angstig snel tempo voort te jagen. Wachten? „Daar is het nu toch al lerminst de tijd voor", zo zult ge wel zeggen, lezer. Wachten? We hebben immers geen moment te verliezen! We moeten ons haasten. Ons haasten met de wederopbouw", ons haas ten met het ontwarren van de vele ingewikkelde problemen van het dagelijks bestaan en van het natio nale en internationale leven. Wach ten? We hebben het veel te druk. Opschieten is nu de boodschap". Hebben zij, die zo spreken geen ge- lijk? Hebben wij inderdaad in deze jaren niet het allermeest behoefte aan mensen, die weten van aanpak- ken, van voortmaken en afmaken? Lezer, zou het voortjagen van de mensen van vandaag niet bewijzen, dat diep in hun binnenste àl deze haastige mensen heel deze jach- tende wereld wachten op dat éne, dat hun rust en zekerheid kan geven? Is niet het haastige voort- gaan van ons allen tegenwoordig een voortgaan als van bange kinderen, die het rechte pad zijn kwijtgeraakt en die nu steeds harder gaan lopen EEN MOEDIG MEISJE. Dinsdag beide een Fransman, die zich nog maar een week in Neder land bevond, en geen woord Neder- - lands kende, een juwelierszaak in in de hoop nog voor de avond een - - -■ - veilig tehuis te bereiken? Een veilig tehuis, dat toch pas gevonden kan worden wanneer de dwalenden de Amsterdam op met mededeling dat hij graag een ring wilde bezichtigen, die gedurende enige dagen in de éta lagé had gelegen. Er werd een af- spraakje gemaakt voor Woensdag- morgen 11.45 uur. De Fransman kwam prompt op tijd. Toen de Fransman het doosje met de ring enige tijd in de hand had gehad merkte de winkeljuffrouw op, dat de echte ring, die ongeveer f 25.000 waard was, was omgeruild voor een waardeloze copie, en met een kalm gebaar drukte zij op een knop, waar- door de voordeur automatisch werd gesloten. Dat vond de Fransman een vervelende geschiedenis, en trachtte langs een andere weg uit de gesloten winkel te komen. Maar de juffrouw liet hem niet begaan; zij sprong hem op de rug en wist hem vast te hou den, tôt zich achter in het perceel be- vindend personeel te hulp kwam, en de Fransman werd overmeesterd. Deze kwam bij de politie terecht, waar bleek, dat het éen 27-jarige hotelbediende was. tijd willen nemen zich rustig te be- zinnen op de richting, die zij in moe ten slaan. Is ons jachten niet een duidelijke aanwijzing ervoor, dat ons diepste wezen, ja heel onze wereld wacht op die sterte kracht en die hoge bezieling, die wij met een edel, rein woord naastenliefde noemen? Is oris jachten niet het bewijs, dat uit ons leven God verdwenen is? Zijn de waarden God en Christus in onze wereld van vandaag niet ge- worden tôt lege woorden inplaats van tôt een opdracht en een kracht in onze menselijke zwakheid? De wereld wacht! Op ons aller be- reidheid des harten, op ons aller goede wil en op ons aller moed. Maar bovenal hierop: dat aan Chris tus de plaats gegeven wordt, die Hem zoveel eeuwen reeds door de mensen onthouden is: de plaats in ons hart! Zuidbroek. J. H. LOORBACH,

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1