nn<;T GnORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 MINISTER VAN BOETZELAAR OVER HET DUITSE PROBLEEM. KERKNIEUWS De vlucht van het Platteland DE WERELD VERANDERT EN WIJ VERANDEREN MET HAAR KUNST. Tweeds Jaargang WOENSDAG 26 November 1947 No. 92 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING OPGENOMEN WA ARIN Tezamen met België en Luxemburg zal aan de conferentie te Londen een nota worden ingezonden. 100-jarig bestaan van de Doopsgezinde Kerk aan de Noorderstraat te Sappemeer. Vertaling van de Bijbel. Toneel en Muziek. SLACHTOFFERS DER SAMENLEVING OP ZOEK NAAR DE DADERS VAN EEN MOORD OP EEN ROTTERDAMSE TAXICHAUFFEUR HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. In de Tweede Kamer worden stuk voor stuk de begrotingen der ver- schillende departementen onder de loupe genomen. En daar tussendoor zijn enkele wetsontwerpen aangeno- men. Zo is de verhoging van de ben- zineprijs een feit geworden; de ka mer heeft het ontwerp tôt verho ging van het bijzonder invoerrecht op benzine onder gelijktijdige verho ging van de motorrijtuigenbelasting op dieselauto's van 200 op 250 aanvaard. Buitenlandse zaken. In de afgelopen week heeft de Kamer er twee dagen aan besteed om critiek uit te oefenen op het be- leid van het département van bui- tenlandse zaken, en om het antwoord van de bewindsman aan te hoien. Dat de oorlog de mentaliteit van ons volk veranderd heeft blijkt wel uit het feit dat algemeen een veel grotere belangstelling kan worden geconstateerd voor het buitenla'nds beleid. Met een enkele uitzondering vond men vroeger ailes wat de minis- ter deed goed. Thans volgt men aller- wege met belangstelling de buitenl. politiek. In de kamer zijn aile pun- ten aangestipt, waar verschil van mening mogelijk is, en vele leden uitten hun critiek. Onderwerp tôt critiek was m het bijzonder de zwijgzaamheid van de minister, vooral wat betreft de publicatie van een aantal rap- porten. „Over ailes wordt ge- heimzinnigheid betracht. Blijkens de memorie van antwoord stelt de mi nister niet de minste prijs op belang stelling in de Volksvertegenwoordi- ging" zei de heer Serrarens (K.V.P.). Wij willen op deze critiek met ver- der in gaan. De minister heeft de sprekers beantwoord, en daarbij heeft hij nog even gesproken over het Duitse probleem. Minister Van Boetzelaar wees er- op, dat dit probleem een der belang- rijkste vraagstukken vormt, die het département van buitenlandse zaken bezig houden. Met teleurstelhng moet de regering vaststellen dat een economische eenheid van Duitsland, die voor het economisch herstel van ons land van zo groot belang is, nog verre is. Nederland zal echter met blijven stilzitten. Tezamen met Bel gië en luxemburg zal aan de vier mogendheden-conferentie te Londen een nota worden gezonden, waarin onze beslissingen t.a.v. het Duitse vraagstuk nogmaals onder de aan dacht worden gebracht en waarbij gevraagd wordt deze tijdens de con ferentie mondeling te mogen toe lichten. Grenscorrecties, omvangrijker dan men aanvankelijk had uitge- stippeld zullen slechts worden gevraagd, indien men aan onze economische eisen op onvoldoen- de wijze tegemoet komt. Zedenverwildering' Ook de beantwoording door de minister van binnenlandse zaken Er heerste een zeer ernstig tekort aan verplegend personeel, in ver- band waarmede is begonnen met de toevoer van leerling-verplegenden naar de ziekenhuizen. Bij de gewo- ne ziekenhuizen verloopt dit vlot, doch minder goed gaat het bij de psychiatrische inrichtingen en sana toria. De toestand is nog zo, dat ver plegend personeel zeer lange werk- dagen maakt. De mogelijkheid dat ingaande 1 Januari a.s. een 48-urige werkweek voor dit personeel zal kunnen worden ingevoerd, is gering. DE ZINGENDE RAT. Voor het Bijz. Gerechtshof zong hij een toontje lager. De gedetineerde H. L. Bartels uit Rijswijk bijgenaamd :,De zingende rat" heeft tijdens zijn detentie ver- scheidene malen van zich doen spre- ken, door zijn verschillende ont- vluchtingen en pogingen - daartoe vanuit de cellenbarakken te Sche- veningen. Dezer dagen stond hij terecht voor het Haagse Bijz. Gerechtshof. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij Joden aan de Duitsers heeft verraden, o.a. een Jood, die bij zijn zuster in huis was. Verder heeft hij een familie De Radio-Raad over de toekomstige omroep. Ten slotte nog enkele woorden over het rapport van de radio-raad, dat thans voor publicatie is vrijge- geven. De radioraad stelt zich voor, dat er zal zijn een overkoepelend om- roeplichaam in de vorm van een stichting en belast met het gèhele beheer van de omroep. Er zullen omroeporganisaties zijn, die zelfstan- dig kunnen beschikken over zend- Zondag is in de Doopsgezinde Kerk, waarin enkele bloemstukken waren opgesteld, een spéciale dienst gehou- den ter viering van het 100-jarig be staan van het kerkgebouw. Nadat Ds. G. M. Kosters zijn preek naar aanleiding van 2 Kron. 30 26a had beëindigd, in welke preek hij de verandering in de harten van de mensen in de laatste 100 jaar, die ;een kleiner aantal leden van de kerk aangebracht die^goedëren" voor'Jodenen een verminderd kerkbezoek ten- bewaarden, en ten slotte wordt hem gevolge had, had geschetst, zong een ten laste gelegd, dat hij zich verrijkt dameskoortie o.l.v. Mevr. Edzes heeft aan bezittingen toebehorend aan Joden. Hij liet het voorkomen, dat deze goederen, doordat hij ze jpersoonlijk nam, aan inbeslagname door de S.D. ontkwamen. Het wer- kelijke doelmerk was echter oplich- ting. Niet aldus dacht de advocaat er- over, die zelfs vier getuigen dé charge had weten op te scharrelen, en die om een voorwaardelijke straf verzocht. TWEE MAAL VERRAAD GEPLEEGD. De kellner M. M. Leygraaf uit Hil- versum pleegde de eerste maal ver- tijd en deze kunnen gebruiken voor hQ_ het uitdragen van eigen beginselen, - en voor andere programmastof. Deze organisaties zullen in het overkoepe lend lichaam vertegenwoordigd zijn. Naast het programma van deze organisaties zal in beginsel steeds geluisterd kunnen worden naar een algemeen programma, dat een zo getrouw en veelzijdig mogelijk beeld moet geven van het geestelijk, maat- schappelijk en cultureel leven van het Ned. volk. De verplichte luisterbijdrage moet gehandhaafd blijven. Verschillende studiogebouwen vol- doen niet meer aan de eisen. In verband daarmede is het nood- zakelijk dat de ene omroepver. aan (le andej-e gastvrijheid verleent in haar gebouwen. Het is daarom nood- zakelijk, dat de studioruimten wor den overgenomen door de stichting, tel Gooiland en werd door de direc- tie ontslagen. Hij liep toen naar de Duitsers om te vertellen, dat de di- rectie de bezetters niet gunstig ge- zind was. Hij kwam toen bij het distributie- kantoor. Drie jaar later liep hij weer naar de Duitsers, nu om te vertellen dat door de distributiedienst aan illégale personen distributiebeschei- den werden uitgereikt. Het gevolg was dat een der ambtenaren werd g'earresteerd. Leygraaf werd veroordeeld tôt 6 jaar met aftrek. KRANKZINNIGEN OP DE VLUCHT Uit een krankzinnigengesticht te Londen waren twee gevaarlijke krankzinnigen gevlucht. De politie had niet veel moeite hen terug te waardoor de noodzakelijke verbou- vinden, omdat de gevluchten te her- wingen kunnen worden uitgevoerd. j kennen waren aan hun kleren. Nog altijd is de landarbeider de-1 melkmachines. En daar ook met de geen die het laagste loon van aile machine per uur meer koeien kun- ir, Nprlevland verdient. nen worden gemolken dan met de loonarbeiders in Nederland verdient. Wel is de achterstand niet meer zo groot als in de oorlog, want de land- arbeiderslonen zijn gestegen met 140 en de industriële lonen met slechts 50 maar dat neemt niet weg, dat een ongeschoolde bouwar- beider toch altijd nog meer verdient dan een arbeidskracht op de boer- derij. Het spreekt vanzelf, dat on der deze omstandigheden de belang stelling voor het boerenwerk niet groot is en dat dus duizenden een ander beroep zoeken. Juist in deze tijd is het mogelijk; er is immers zo- veel vraag naar werkkrachten in an dere bedrijven, dat het in het geheel niet moeilijk is de landbouw te ver- dan i i us ici vau lui..——laten. Herhaaldelijk ziet men Mr. Witteveen van opmerkingen van j ook advertenties,^ waarin industrieën kamerleden, vraagt op enkele pun ten de aandacht. Een lid had erop gewezen, dat zich de afgelopen zomer verschillende excessen hadden voorgedaan op het gebied van kleding, of liever op het gebied van lopen zonder voldoende kleding. De minister meende, dat het heus niet tôt excessen was gekomen; de zomer is nu eenmaal erg warm geweest eij de textiel schaars! Van Prot.fChr. zijde werd aange- drongen op een strenger toepassing van de Zondagsrust. In dat opzicht gaf de minister de kamerleden in overweging te beseffen, dat ons land een zeer gemengde bevolking bevat. Voor de één is Zondag een dag van heiliging, voor een ander een rust- dag en voor een derde een sportdag. Men dient elkanders standpunt te respecteren, en niet zijn eigen me ning als maatstaf te beschouwen. De salarissen der ambtenaren. Tijdens de beschouwingen in de Kamer waren door verschillende le den de ambtenarensalarissen ter sprake gebracht. In antwoord daarop deelde de minister mede, dat van een verbetering over de gehele lijn voor- alsnog geen sprake-kon zijn. Hier zal men zich moeten beperken tôt inci- dentele verhogingen, welker voorbe- reiding moeilijk en veel werk vor- dert. De tarifiëring van lonen van overheidspersoneel zal in overweging worden genomen Het tekort aan arbeidskrachten. In de ministeriële memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de rijks begroting van dit département lezen wij o.a. dat het tekort aan arbeids krachten bij benadering op 75.000 mannen en 26.000 vrouwen geschat moet worden, waaronder 7500 land- bouw-arbeiders. HET AANTAL MOTORRIJTUIGEN IN ONS LAND. Vooruitlopende op de officiële ge- gevéns van het Centraal Bureau v. Statistiek heeft de K.N.A.C. aan de hand van eigen informaties de aan- tallen motorrijtuigen, welke ons land momenteel bezit vastgesteld. Achter de aantallen zijn steeds de aantallen waarover ons land op 1 Mei 1940 be- schikte vermeld: Personenauto's 68.000 (104.000); vrachtauto's en tractoren 60.000 (56500); motorrijwielen incl. driewie- lers 70.000 (70.000); bussen 3300 (4700); totaal 201.300 (235.200). vooral metaalbedrijven, zich recht- streeks tôt de landbouwende bevol king wenden met de oproep zich bij de fabriek te melden. Men kan gratis opgeleid worden en is zeker van een beter loon. Het zou al heel vreemd zijn als aan deze oproepen geen ge volg werd gegeven, juist door de jon- gelui, die genoeg hebben van het ge- zwoeg op de boerderij en die nog aanpassingsvermogen hebben om een ander beroep te leren. Als daar van de zijde van de land bouw en van de overheid niet zo spoedig mogelijk maatregelen tegen worden genomen, zal ons platteland binnen weinige jaren voor een totaal gebrek aan landarbeiders staan. Met deze maatregelen bedoelen wij ech ter geenszins het tegengaan van het kiezen van een ander beroep, doch integendeel het aantrekkelijker ma- ken van het landwerk. Tenslotte is het ook niet ailes om dag m dag uit in de tredrnolen van een fabriek te staan, waar men steeds hetzelfde en vaak geestdodende werk verricht, terwijl op een boerderij bijna altijd afwisseling genoeg is en men boven- dien het grootste deel van de dag buiten werkt. Wat zijn nu de voorwaarden voor het vasthouden van de arbeiders op de boerderijen? In grote trekken zijn er twee problemen. Het eerste is dat van het loon en het tweede van de huisvesting. Om een bestaan op te bouwen, dat ten voile als mens- waardig kan worden beschouwd moet een man zijn gezin voldoende inkomen kunnen aanbieden en een behoorlijke woning. Nu is het met het inkomen, zoals we reeds zeiden nog steeds magertjes gesteld, maar de mogelijkheid om dit loon te ver- hogen is, vooral in de toekomst, hiet zo gering als men op het eerste ge- zicht zou menen. Wij beleven thans immers een période van snelle me- chanisatie van het bedrijf en juist in deze mechanisatie zit het middel om hoger loon te kunnen betalen. Een arbeider, die met machines werkt, verzet meer werk dan een man met de schop of met een ploeg met paar- den en bij gevolg kan hij beter be- taald worden. Daardoor opent de machine de gelegenheid om met kor- ter arbeidsuren toch een hoger in komen op te leveren. Dit geldt zowel in de akkerbouw als in de veeteelt, want ook het veehoudersbedrijf zal zich noodgedwongen meer moeten gaan richten tôt het gebruik van hand, zit ook hierin een middel tôt hogere beloning van de arbeid. Het werken met machines bevredigt de mens van deze tijd ook meer dan het trage handwerk en daarom zal het gebruik van machines de land- arbeid reeds aantrekkelijker maken. Minstens even belangrijk is de stichting van goede landarbeiders- woningen. In vroeger jaren werden de landarbeiders min of meer als verschoppelingen gehuisvest in de armzaligste woninkjes, die op vele plaatsen schrijnend afstaken bij de ruime huizen van de boeren. Wij we ten nu langzamerhand wel, dat der- gelijke sociale wantoestanden niet kunnen worden geduld en dat zij in ieder opzicht een nadeel voor de maatschappij zijn. Bouwt men ech ter vrolijke, geriefelijke huizen met heldere, lichte slaapkamers, een be hoorlijke tuin gn een goede schuur, dan zullen vele arbeiders aan het wonen op het land de voorkeur ge ven boven het samenhokken in gro tere of kleinere fabriekssteden. Ziedaar de beide punten, die wij hiermee nog eens in de belangstel ling der betrokkenen aanbevelen. Blijft men op dit punt in gebreke, dan zal de landbouw er straks de last van dragen. dameskoortje Koerts enkele liederen. Vervolgens nam de heer Juco Boer het woord, In zijn gedocumen- teerde rede, welke in samenwerking met de heer G. Schutter was opge steld, schilderde hij het ontstaan der Doopsgezinde Gemeente in Sappe meer en de totstandkoming van het kerkgebouw in de îjToorderstraat. Reeds in 1628, bij de ontginning çler venen hadden zich hier Doops- gezinden gevestigd, wier aantal later werd vergroot met geloofsgenoten uit Zwitserland, de Paltz en uit De- venter. In totaal ontstonden hier 5 kleine gemeenten, die zich in 1785 verenigden tôt één gemeente, welke zovele leden bezat, dat het nodig werd geoordeeld een leraar aan te stellen, die zijn taak als zodanig als dagtaak zou uitoefenen. Op 17 No- vermber 1789 volgde het eerste be roep en wel op Ds. Gorter, die dit aannam en op 28 Febr. daaraan vol- gend zijn intrede deed. Naarmate Ds. Gorter ouder werd viel het hem moeilijk zijn taak in de grote ge meente waar te nemen, en men be- sloot een tweede predikant aan te stellen. In November 1824 deed de 24-jarige Ds. Veenstra zijn intrede. Het boterde echter niet tussen de beide leraren, en de jonge predikant vertrok na 6 jaar. Hierna heeft Ds. Gorter nog alleen de gemeente ge diend tôt 1836, toen hij op 80-jarige leeftijd overleed, na de gemeente 46 jaar gediend te hebben. Het einde van dat jaar werd een beroep uit- gebracht op Ds. Veenstra, en deze vestigde zich ten tweede maie in Sappemeer. Deze predikant legde in 1871 zijn functie neer op 70-jarige leeftijd. In het volgende jaar werd hij opgevolgd door Ds. Binnerts, die 41 jaar bij de Doopsgezinde Gemeen. te te Sappemeer werkzaam is ge weest. Enkele jaren (19141916) werd de gemeente vervolgens geleid door Ds. S. Gorter, vervolgens van 1916—1935 door Ds. ten Cate, die van 19351940 werd opgevolgd door Ds. Dufour, waarna van 19411947 Ds R. de Zeeuw de functie van leider der gemeente vervulde. In de loop van dit jaar deed de huidige predi kant Ds. Kosters zijn intrede. Het kerkgebouw was aanvankelijk gevestigd te Kleinemeer. Langzamer hand was de pastorie echter in ver- val geraakt, en men besloot een nieuwe te bouwen aan de Noorder straat. Toen deze in 1838 voltooid was, kwamen plannen naar voren om daar tevens een nieuwe kerk te bouwen. Daartoe werd echter eerst 7 jaar later, nadat een stemming gehouden was, besloten. Het gebouw kwam in 1847 gereed, en op 21 Fe- bruari van dat jaar werd het inge- wijd. Na de rede van de heer Boer voer- den nog enkele sprekers het woord. In de eerste plaats Ds. de Zeeuw, die de gelukwens overbracht van cte Alg. Doopsgez. Sociëteit, en die te vens het woord voerde namens de nog in leven zijnde oud-predikanten der gemeente en hun dames. Na mens hen bood spr. de kerkeraad een nieuwe kanselbijbel aan. Hier- voor sprak de voorz. van deze raad, de heer J. H. Brand een dankwoord. Namens de Gron. Doopsgez. Soc. sprak Ds. Gaaikema, terwijl ook nog Ds. Onnes uit Veendam het woord voerde. Ten slotte dankte Ds. G. M, Kos ters de aanwezigen. Het kan niet toevallig zijn dat de Bijbel verreweg het meest gelezen boek ter wereld is. Sceptici zeggen dat dit komt doordat de Bijbel door de christenen als het ware aan de mensen wordt opgedrongen. Het te- gendeel is waar; wie op de hoogte is weet, dat de Bijbel meer dan enig ander boek door de mensen zelf wordt gevraagd. We moeten hierbij niet naar onze eigen dorpen kijken, de wereld is groter dan Hoogezand- Sappemeer en omgeving. Ieder die enige mensenkennis heeft weet, dat ontelbaren met behulp van de Bijbel een antwoord hebben gekregen op hun vragen, en tenminste op de grote* levensvraag: waarvoor leven wij' Het Christeftdom geeft hier ant woord op, en het Christendom is ge- bouwd op het Woord van Christus, en dit Woord is vastgelegd in de Bijbel. Velen kunnen door dit Woord worden geholpen in hun leven, en velen willen wit ook. Daarom heb ben de christenen met elkaar de plicht, dat hulpmiddel, dat voertuig van Christus' Woord, de Bijbel, aan hun medemensen te verschaffen. Dit is het doel van het Bijbelgenootschap, internationaal, nationaal, en ook hier in onze dorpen. Er is op dit gebied al ontzaglijk veel werk gedaan. De Bijbel is thans vertaald in meer dan duizend talen, er wordt nog voortdurend hard gewerkt om tekens weer nieuwe taalgebieden voor de Bijbel te ont- sluiten. De wereld is groot, de we reld is ook erg verdeeld door talen en rassen en allerlei grenzen. Geen enkel middel kan zo sterk zijn als de verbreiding van Christus' Woord, om de mensen tôt elkaar te brengen en te leren bouwen aan gerechtig- heid en vrede, opdat zoals Chris tus heeft gezegd „zij allen cen zijn". De vertaalarbeid in dienst van het Bijbelgenootschap brengt veel avon- turen en zelfs gevaren met zich mee. want de vertalers moeten hun werk doen in allerlei uithoeken van de bewoonde wereld, onder onontwik- kelde en onbeschaafde volkeren. Deze taalkundigen dwingen groot respect af voor hun geloofsmoed en hun volharding. Teneinde U op te wekken voor deze opbouwende en voor een chris- ten noodzakelijke arbeid, verzoekt het bestuur van het Bijbelgenoot schap afdeling Hoogezand—Sappe meer ons, Uw aandacht te vestigen op de lezing met lichtbeelden hier- over op Donderdag 27 Nov. om 7.30 uur in de Herv. Kerk te Hoogezand. Vele mensen zijn geneigd te ver- anderstellen, dat het tijdsbestek waarin zij leven, constant is. Dit is natuurlijk niet zo. Integén- deel, ailes verandert steeds, er is verbetering, vooruitgang, vervolma- king te bespeuren. Technisch zowel als geestelijk. Dit laatste wordt nog al eens betwist maar daar komen we op terug. Het gekste is dat bijna elke ontwikkeling zich als 't ware moet opdringen aan die mensen voor wien het juist een zegen is, of althans, kon zijn. Zij houden met hand en tand vast aan de traditie dat arbeid brood betekent. Toen de eer ste machines de zwaarste arbeid weg namen en de productie opvoerden, dachten velen dat hiermee de be- staansmogelijkheden van de arbei- dende klassen gemoeid waren. De directe gevolgen, en het gémis aan maatschappelijk inzicht in ruimer verband, maken deze bezorgdheid begrijpelijk. Uit die tijd dateert het nu zo po- pulair geworden woord: sabotage. Heimelijk werden vele machines on- klaar gemaakt. Nog leeft bij velen een stille haat, ook bij ondernemers, die zich niet tijdig wisten aan te passen, tegen de motor, die de con current een voorsprong verschafte. ,,De machine maakt de hele maat schappij kapot", is een dagelijkse uitdrukking van mensen die moes- ten weten, uit de overlevering van ouders en grootouders, hoe triest en ellendig de levensomstandigheden waren in „de goede oude tijd". Het négativisme waarmee elke vooruit gang wordt begroet, vloeit voort uit stantie wordt bedreigd. Hij is conservatief omdat hij leeft van het stationaire. Dit conservatisme is heus geen eigenschap van de arbeider alléén Laat ons eens zakelijk zijn. Zou een distributieambtenaar wel kunnen verlangen naar de tijd dat er weer van ailes volop is, wetende dat ziin positie hiermee gemoeid isï Zou het gevangenispersoneel niet verontrust zijn als het criminaliteitscijfer „on rustbarend" daaldeKan een Zaterdagavond heeft het Neder- landsch Toneel Ensemble o. 1. v. Jeanne Kremer in het „Parkhotel" te Sappemeer een uitvoering gegeven van een voksschets „Slachtoffers der Samenleving", een toneelspel in 5 bedrijven. De belangstelling was met groot. Een eigen orkestje o.l.v. Tini Loi zorgde .voor de muzikale omlijsting, en verzorgde tevens de dansmuziek voor het bal dat de avond besloot. IIERMAN RINKET's VARIéTé presenteerde „DRAAG DE ZON IN JE HART" Zaterdagavond trad het Herman Rinket's Variété-gezelschap met Lou Bandy als" middelpunt op in de Radio Revue „Draag de Zon in je Hart" in het Hôtel „Struvé" te Sap pemeer. De goede naam van Lou Bandy en de uitstekende reputatie die de heer Rinket als impressario verworven heeft, beloofden bij voor- baat reeds succès, wat dan ook te zien was aan de geheel uitverkochte zaal. Het aanwezige publiek werd in zijn verwachtingen niet teleurge- steld. Lou Bandy was nog even vlot ETALAGEVERLICHTING IN DE ST. NICOLAAS- EN KERSTWEEK. In de période van 15 en van 22 24 December is het toegestaan de etalageverlichting te laten branden tôt uiterlijk 22 uur. Het laten bran den van lichtreclames of neon-ver- lichtingen blijft echter verboden. Een heer die twee verfomfaaide biappende jongemannen naar Am sterdam gebracht had, die vertelden, dat zij een auto-ongeluk hadden ge- had, reed omdat hij het zaakje niet helemaal vertrouwde terug naar Sassenheim. Hier was inder- daad de gehavende auto, maar er was ook een vermoorde en uitge- schudde chauffeur, de Rotterdamse taxichauffeur Globus. Qnmiddellijk ging de politie op zoek naar de twee daders. Een twee- tal meisjes te Eindhoven waren met jongens uit geweest, die enige ge- lijkenis vertoonden met de daders. Hun rechtsgevoel overwon de liefde; zij gingen naar de politie, die be- langstellend informeerde of er een tweede afspraakje gemaakt was. Dat was inderdaad het geval. De meisjes moesten op het afgesproken punt aanwezig zijn, en de politie was er ook. De jongens kwamen echter niet. Zouden het inderdaad de daders geweest zijn, die veronderstellend dat de meisjes nu hun verschrikke- lijk geheim zouden kennen, niet te rug gegaan zijn? Of zouden het twee onschuldige knapen geweest zijn die de meisjes bij nader inzien toch niet zo aardig vonden als zij bij eerste kennismaking dachten? VREEMD GEVAL IN AMSTERDAM Typiste in een kelder gesmeten. In Amsterdam heeft een merk- waardig geval plaats gehad. Een 21- jarige typiste stapte uit de tram. Vol- gens vage inlichtingen van omwo- nenden en ooggetuigen, werd zij toen aangesproken door twee man nen, die haar wilden begeleiden. Hoe het gesprek verlopen is weet men niet, maar een eindje verder werd zij beetgepakt en over een Taag hekje heen in een kelder gesmeten. Vanuit het huis van een vriedin, die daar in de buurt woont is zij later met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis overgebracht. Op grond van deze gegevens ging de politie aan het zoeken, en voncl in een kroegje twee mannen, cen van 24, de ander van 52 jaar, die verdacht werden het meisje te heb ben mishandeld. De agent die hen arresteerde verklaarde dat zij al bij de eerste vragen door de mand vie- len, doch in het politiebureau ver- klaarden zij niets van de mishande- ling af te weten. Inmiddels was het meisje weer in zoverre hersteld, dat zij aan een kort verhoor onderworpen mocht worden. Zij vertelde, dat zij uit de tram was gegaan, met de bedoeling een bezoek te brengen aan een vriendin. Aan twee heren had zij de weg gevraagd, en deze hadden haar lingelicht. Toen zij een eindjo( had gelopen werd zij plotseling van ach- teren beetgepakt en over een hekje heen in de kelder geworpen. Hoewel zwaar gewond kon zij nog naar bo ven klauteren en de woning van haar vriendin bereiken. Daar heeft men de Geneeskundige Dienst ge- waarschuwd, die haar naar het zie kenhuis vervoerde. Op grond van deze verklaringen, zijn de beide gearresteerden, die ver- moedelijk onschuldig zijn, in vrijheid gesteld. advocaat de eenheid bevorderen wijl hij van de tweedracht leeft? Kan een en geestvol als wij dat van hem ge jeneverstoker, een beroepsofficier, I Wend zijn, terwijl ook de rest van een wapenfabrikantZo zou men het gezelschap geheel aan de ver kunnen doorgaan tôt in het onein- dige. Maar in aile ernst, is het niet verschrikkelijk datons deze realiteit niet eens gek voorkcm'i? Wie zich dit toch even indenkt krijgt een voorstelling van de sterkte der stroom waartegen de vooruitgang heeft in te roeien. Hij begrijpt dan tevens de enorme arbeidsverspilling welke er in de maatschappij plaats vindt waarin vcien zich vol trots op de borst slaan omdat ze zi.'.h zo be langrijk vinden. Wanneer rncn goed en kwaad wil verstaan als, begiip en onbegrip, dan zou men kunnen zeggen dat de wereld m het boze leeft, doch het goede in de kiem aanwezig is en als sterkste kracht toch de ontwikkeling bepaalt. De concurrentie is de prikkel der tech- rische vooruitgang, de maatschappe- lijke noodzaak tôt sociale hervor- ming, en voor het zedelijk leven, het redelijk vermogen. En toch is er verband te bespeuren dat door wisselwerking ailes tôt een het feit dat het bestaansvraagstuk I logisch geheel maakt om de doelma- van de werkende man, ni eerste in- tigheid van het goeue. wachting voldeed. Coby Beek liet ons haar mooie stem horen, en Tet Valerio wist aan zijn accordéon een stroom van welluidende klanken te ontlokken. Na Lou Bandy waren de Wama's het succès van de avond, Frans du Mee die de regie verzorgde was tevens een uitstekende aanv\il- ling van Lou Bandy. ORKESTVER. „ORPHEUS". Wij ontvingen het programma van de a.s. uitvoering van deze orkest- vereniging. Naast enige zwaardere nummers is ook de lichte muze goed vertegenwoordigd. Er staan een tweetal marsen op het programma en een wals. Verder vinden we erop het voorspel van de opéra Lohengrin van Wagner, een vioolsolo, en piano- soli. Kortom het is een gevariëerd programma, dat „elck wat wils" biedt. HERMAN BOUBER in „DE COMMENSAAL" Als tweede abonnementsvoorstel- ling in dit seizoen ging Maandag in vokstoneel bracht. Schouwburgzaal Hôtel Faber „De Commensaal" van de jubilerende acteur-auteur H. Bouber. Zelden zagen we een stuk, dat zo gegrepen was uit het voile volksle- ven, dat zo plastisch werd uitgebeeld. Gewend aan en dikwijls vragend om rijke, schitterende en impone- rende décors, kunnen er misschien geweest zijn, die vreemd stonden te- genover het schamele, maar puur reële intérieur van die Amsterdamse etage-woning tegenover de werke- lijkheid van die volkskroeg. Gewend aan zware conflicten, die uitgerafeld en uitgeredeneerd worden met zui- ver denken, waarbij het gevoel dik wijls secundair is, zullen er misschien geweest zijn, die dit schrijnende, maar simpele geval uit het leven van aile dag, onwennig aanvaard hebben. Maar toch, ondanks dat, bracht ,,De Commensaal" een pracht van een volksstuk, met rake karak- ter-typeringen, die aile tôt hun voile recht kwamen door de buitengewoon gave interpretatie, die aile leden van het Ensemble Bouber er van gaven. Naast de jubilerende H. Bouber, die zelf de hoofdrol interpreteerde op een manier, die door eenvoud, met vermijding van aile pathos, frappeerde, dient onmiddellijk ge- noemd te worden Emmy Arbous, die volkomen het spel van Bouber evenaarde, door haar fijne en scher- pe interpretatie van de in haar liefde heen en weer geslingerde vrouw: ge heel het gamma van sentimenten en gevoelens, dat deze roi uit te beelden gaf, wist zij op uitstekende wijze in al zijn verscheidenheid voor het voetlicht te brengen door stem, dictée, mimiek en gebaar. Ingehou- den en scherp contrasterend met Bouber speelde Hans Tiemeger de roi van de teruggekeerde echtgenoot. Prachtig was de reële weergave van de zeeman, aan drank verslaafd, van Ben Minoli. En zo zou men door kunnen gaan met aile, volkomen op elkaar ingespeelde en aile even goed spel leverende leden van dit ensem ble te noemen, een ensemble, dat, getuige het enthousiaste en langdu- rige applaus, op uitmuntende wijze een al even uitmuntend brok zuiver L.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1