29 Fa. H. tassen een Éta Luxe Bakkerij J. PLAATSELIJK NIEUWS Hoc C. Nederlandse regering te Londen schoot tekort. Overpeinzingen ter gelegenheid van Sint Nicolaas voor St. Nicolaas n oorlogstijd 'rima Scheerborstels, J. ALBRONDA, 3&tdo*oi, een welkom Geschenk tarin Schaaphok ieft echte Boldoot riisverlaging De kleine Bazar" Speeipederen 1 Sint Nicolaas Cadeaux en H. Rijwielen iordeSt. Nicolaas Geef iets goeds. Dus ee BewonderdeU reeds met haar vele pract Jan Bode1 Mari Nagekomen Kunstberichtan DE WEG TERUG? Bestel vroegtijdig tegen inlevering Banketletters prima vulling) Speculaaspoppen Heerlijke kleine Speculaas en fijne zachte Borstplaat (eigen fabrikaat.) ieleefd aanbevelend, H. Werkema, Zuiderstraat 51, Sappemeer Tel. 227. aais^iaiiisiiiiiiiiiîsiiiiii! had men veel geld. "hans is het minder gesteld. 'och zullen velen dromen )at de Sint zal komen. Wij hebben voor U: Portemonnaies, Portefeuilles, Pijpen, Eau de Cologne, Bromtollen, Poppen n wat nog niet meer? SLOCHTEREN Oeef het hââr, ze zal er heel blij mee zijn. UW DROGIST hoek Slochterstraat in flesjes en per maat. Burg. v. Royenstr. O. HOOGEZAND rij doen mee aan de >roep van de Regering og enkele soorten sterk verlaagd. :hilderijen, Fotolijsten z. 50 pCt. verlaging. Op U suiker- of snoep in grote collectie T. NICOLAASGOED vens voor vaste Snoep- anten des Zaterdags )ekjes. In onze Bibliotheek ijgen wij iedere week euwe boeken. Ook or verkoop. 3PPEN tôt en met 2226 n door de Poppendokter lar gemaakt. Heden i als grote rec een he< Wij zijn enoi gelijke LEK Sluiskade Tel. 1 Filiaal Meint V tke prijzen. Komt eens :n. Vrij entrée. Uw baard is er wèg van! i. Autopeds op 1. b. îine Autopeds ibbele Tassen ren Handschoenen enpijpen, rijkijzers ekkarretjes mdbeschermers nd-dynamo's klantâarns en enige z.g.a.n. rg. v. Royenstr. 0.135 Hoogezand Wij hebben een pracht sortering in Beugel- Visite- Acte- )lomaten- mes- en Heren Porte- nnaies, Portefeuilles, snecessaires enz. enz. îlestr. 44 - Tel. 28873 GRONINGEN Theemeubels, Dressoirs, Ledikanten, Bijzettafels, Rooktafels, Haardbankjes Borstelgarnituren, Lampe Schilderijen, Rielen Stoe Theebeurzen, enz., dan i Huizenga's Sint Ni< Ook dit jaar Kees tijdens de St. Nicol; Komt allen de WIJ HEBBEN: inlevering voor 3 Decem Kees de Haanstr, in onze Wi Radio en Electricit Telefoi De Pakkettencommissie constateert: KERKNIEUWS INGEZONDEN. SLOCHTEREN. EEN VERKLARING VOOR LOCAAL PATRIOTTISME. Koopt alders niet, wat Bigen plaats U biedt! !omt eens even ien bij W Geweldige voorraad C KERWERKEN (op sno :rder Touwtrekkan, id van Avontuur enz., DOIE I 1 Suurmeyer SINT NICOLAS tegenover Sloc Amandellette Banke Sp Wij nodigen U hiertoe El. Voetstoven EL. BEDKRUIKEN Zaklantaarns SNELKOKERS El. Kachels WANDLAMPJES Broodroosters iieschenkerij, oliebollenkraam enz. hadden over belangstelling niet te I klagen. Des avonds om 11 uur was SAPPEMEER. die een spreekbeurt te Appingedam men, middels een verkoop bij opbod, Zaterdag en Zondag werd zoals had vervuld. Ook hij sprak een totaal uitverkocht, met als resultaat in ons vorig blad vermeld door kort woord. een bruto opbrengst van f 2250 Ten slotte hadden beide sprekers in zijn si0twoord bracht de heer een Gronmger koek m ontvangst te jQh. Van Timmeren dank aan de nemen. heer Noorman voor het gratis be- Maandag hield de afd. H.-S. en schikbaar stellen van de geluidver- Omstreken van de Band Ned. Indië, steikmg installatie. een filmavond in het hôtel Faber, die zich in goede belangstelling mocht verheugen. Na een openingswoord van de voorzitter werd overgegaan tôt de de Kon. Fokkersver. H.-S. een natio nale tentoonstelling van hoenders, konijnen en postduiven georgani- seerd. Ingeschreven waren plm. 300 konijnen, 100 hoenders en 100 post duiven. De tentoonstelling maakte een goede indruk. Zaterdagmiddag had de opening plaats door burgemeester Stronk- horst, waarna de voorzitter de heer J. W. Koeneman een dankwoord sprak. In ons vorig nummer gaven wij reeds een beeld van het resul taat van de keuring. Wij laten dit, thans geheel volledig nog even vol- gen: De kwaliteit van de înzendingen blijkt uit 2 U (Uitmuntend) praedi- caten welke werden gegeven aan de Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de U.L.O. heb ben zich 9 sollicitanten aangemeld, terwijl voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school vertoning van de kleuren-film te Hélium geen gegadigden waren. „Sprookjesachtig Indië", toegelicht1 door de heer D. Adolfs. Kort geleden Als resultaat van de gehouden bespraken wij deze in opdracht van openbare vergaderingen van de N.V. de Mij. „Nederland" door Mr. Hus- tinx vervaardigde rolprent, zodat wij thans kort kunnen zijn, en volstaan Bouwkas Noord Ned. Gemeenten afd. Slochteren, is het aantal leden van deze afd. gestegen tôt 65. In ver- met te vermelden, dat deze film in band hiermede kunnen in 1948 acht sprak burgemeester Groenendaal over „Dorpsgemeenschap". Naar aan- leiding van de gestelde vragen ont- stond een uitvoerige nabespreking. Uitslag verloting ten bate van v.v. „Muntendam". le pr. 1499 en verder prijzen op: 1203 715 1255 1137 599 1419 808 84 793 1097 835 499 1316 1157 316 162 728 1074 1466 1417 328 734 675 987 1020 422 1086 471 1033 214 1449 220 780 1448 1178 159 1431 712 362 68. In de Baptistenkerk werd Vrij- dagavond een filmavond gegeven. Naast de hoofdfilm werden enige natuur- en tekenfilms vertoond. Zaterdagmiddag 3 uur opende de burgem. een in hôtel „De Mun- te" gehouden tentoonstelling van de Pluimvee en Konijnenver. «Veen- dam-Wildervank" en „Muntendam en O.". De uitslag luidt: Bnmvpnflar van de heer Smit uit beknopte vorm een inzicht geeft in woningen worden gebouwd. Waar erWitte Reus: L. Pater, Muntendam ir j - I le\7en flnra 1 an dceVi a r. on opViruiVpn Teeds een drietal ziin uiteeloot. ZUl- 1 -7 a 1 -7 -7 a on 1 -7 et Crppt C^l-iin- heid" nesië, vond een dankbaar onthaal. 0e penningm. van de Niwin Aan de collectanten der onlangs afd. Slochteren werd deze week aan- at-1 gehouden lijstencollecte werden tracties uitgereikt. KIEL-WINDEWEER. In het café „Centrum" draaide Vrijdagavond j.l. de bëkende Gro- ninger verzetsfilm. NIEUW-COMPAGNIE. Zaterdag hebben de arbeiders Maron en aan de witte rex van de1 leven, 'flora, landschap en gebruiken reed.s efn drietal zijn uitgeloot, zul- uZ pnll nh Grordneen De teker op Sumatra, Java en Bali Ook de len m de eerste helft van December voor het hoogste aantal punten der film Brengers van recht en vrij-1 "°f™aals vijf woningen worden uit- tentoonstelling werd gewonnen door heid over onze soldaten in Indo-geioot de heer J. Blink uit Sappemeer met een collectie zwarte en blauwe We- ners, met deze collectie won hij te- vens de zilveren médaillé beschik- baar gesteld door keurmeester Steen- huis van Stadskanaal voor het hoogst aantal U, Z.Z.G. en Z.G. praedicaten. Zondagmiddag was de officiële prijsuitreiking door de heer Koene man, waarna de heer Pots van Gro- ningen een dankwoord sprak voor de verzorging der dieren en de ont vangst der deelnemers. Verder werden de hoofdprijzen als volgt gewonnen: Hoogst aantal punten pluimvee: Lupper, Winschoten; Hoogst aantal punten konijnen: Blink, Sappemeer; mooiste nummer pluimvee: Luppes, Winschoten; mooiste nummer konij nen: Smit, Groningen; Fraaiste col lectie pluimvee: Schellinger, Utrecht; fraaiste collectie konijnen: v. d. Mo- len, Usquert. Hoogst aantal punten: voor grote hoenders: Grijpstra, Zuidbroek; voor dwerghoendersLuppes, Winschoten; voor konijnen, zware rassen: Kiel, Noordbroek; voor middenrassen: Blink, Sappemeer; voor kleine ras sen: Kraster, Sappemeer; voor lange of kortharige rassen: Pots, Gron. genaam verrast door een gift van f 27.24, zijnde de opbrengst van een collecte gehouden tijdens een groene bruiloft te Kolham. Het was dus ook daar „O.K. we leven mee, met de jongens overzee! SCHILDWOLDE. Door de Ned. Herv. Gemeentë, R. Joël, Sportterreinstraat, Hooge-werd Woensdag en Donder- zand en J. van Bruggen, Sluisweg, i «rte1^enhoven een bazar Kiel die resn 47 en 42 iaar aan de georgamseerd. Het bezoek over bei- resp. 47 en 4- jaar aan d dg dagen was zeer gQed terwijl aile 1 z.g., 1 z.z.g. en 1 z.g.; Groot Chin chilla: L. G. Veenhuizen, Veendam 1 z.z.g., 2 x z.g. en 1 z.g.; Wener wit: J. A. Douwes, Meeden 2 z.g.'s; F. Uf- kes, Oude Pekela 3 z.g.'s; J. Staal, Het rapport van de zgn. ..Pakketcommissie", dat thans voor publicatie is vrijgegeven vermeldt, dat de Nederlandse regering zeer tekort is ge- schoten. In het lijvige rapport wordt in de eerste plaats geconstateerd dat het Ned. Rode Kruis te Den Haag meer had kunnen doen voor politie- ke gevangenen, ondanks de tegenwerking der Duitsers, desnoods langs illégale wegen indien het meer moed, initiatief en fantasie had gehad. De Nederlandse regering heeft de zorg voor politieke gevangenen en Joden afgeschoven op andere instanties, zonder te controleren, of deze hun taak wel behoorlijk vervulden. Er wordt een reeks tekortkomingen opgesomd, die aile terug te voe- ren zijn naar een gebrek aan initiatief, durf en fantasie en een teveel aan formalisme en bureaucratie. Deze tekortkomingen zijn de oorzaak, dat duizenden Nederlanders, die bij tijdige hulp althans naar mense- lijke berekening het leven liadden kunnen behouden, thans over- leden zijn. UITVINDER ELIXER VOOR HET EEUWIGE LEVEN STIERF. De Engelse dichter en tovenaar, vereniging H.-S. 6e ronde: SCHAKEN. Uitslagen Clubcompetitie Schaak- t. - Aleister Crowly beweerde een elixerj Groep I: L. ScheenJ. Overman B or'g er com p a g n ie 1 "z.gT Gouwenaar voor het eeuwige leven gevonden te afgebroken; J. Reijne—P. Beersma Niggendijker, Ommelanderwijk 1 z.g. hebben. Het elixer heeft de uitvin- 1; H. Clobus—P^. Miedema 1—0; Rubingh, Wildervank 2 z.g.'s; Bel- der zelf echter blijkbaar met gehol- gian Havre: A. J. Prijt, Veendam 2 x pen, want hij overleed Zondag j.l. op z.g.; Klein Chinchilla 2 z.z.g.'s -îi 1 i 72-jange leeftijd. z.g. voor Veenhuizen; Black and tan NEDERLANDSE VERLIEZEN J. Panjer, Borgercompagnie 1 z.g. I X7 Hoenders: Wyandot Wit 1 g.g^voorj van 4 Augustus tôt 18 November. Voor de Ned. Ver. v. Huisvrou- wen afd. H.-S. sprak Vrijdagavond in het hôtel „Struvé", alhier, Mevr. Dr. Sis Heyster uit Amsterdam over ,,Vrouwenrijkdom". Het zeer grote aantal aanwezige ieden heet't met belangstelling geluisterd naar de boeiende en intéressante voordracht van de spreekster. Zaterdag gaf in café Prins de toneelgroep van de buurtver. «Voor- waarts", onder regie van de heer M. Huizing, een uitvoering van „Ainigst Kind" en „De Generale" voor ouden van dagen der buurtvereniging. Na afloop werden genoemde ré gisseur en grimeur, de heer J. L. Wieringa in de bloemetjes gezet. HOOGEZAND. Vrijdagavond vergaderde de Gymn. en Athletiek ver. H.-S. in het hôtel Faber. Er was van de zijde der leden een behoorlijke belangstelling. Na een welkomstwoord en enige sympathieke woorden jegens het zieke bestuurslid, de heer Kliphuis, van de voorzitter, de heer Addens, werd overgegaan tôt een tussentijdse bestuursverkiezing, aangezien de secretaris, de heer H. Van Delden, wegens drukke bezigheden als zoda- nig had bedankt. Met 29 van de 31 stemmen werd gekozen de heer J. W. Harkema, die de functie reeds tijdelijk had waargenomen. De financiën zijn niet rooskleurig. Aangezien ailes duurder is, is er be- zuinigd, maar desondanks waren er uitgaven, die niet besnoeid konden worden. Daarom zal de contributie over de gehele linie met f 1.p. j- verhoogd worden, waarna de contri butie in verhouding tôt andere ver- enigingen nog niet hoog te noemen is. Met slechts één stem tegen werd ideze verhoging aangenomen. Reor- ganisatieplannen ten bate van de vereniging hadden de instemming der leden. Op het programma staan een mas- sale deelneming aan het Jubelfeest te Arnhem gedurende de Pinkster- dagen, en een demonstratie door 40 Luxemburgse dames en heren die een tour zullen maken in de 3 Noor- delijke provinciën. Als tegenpresta- tie zal in 1949 een selecte ploeg in Luxemburg demonstrerén. Van de rondvraag werd een matig gebruik gemaakt. De bloemisterij van de Fa. Lan N.V. Aardappelmeelfabriek „De Toe- komst" verbonden zijn geweest, af- scheid genomen. In besloten kring waarin dagelijks bestuur en fa- brieksleiding vertegenwoordigd wa ren, sprak de voorzitter van de fa- briek, de heer J. G. Topper de schei- denden toe. Na een terugblik op de afgelopen jaren, en na enige moei- lijkheden geschetst te hebben, ge- waagde spr. van de betekenis van een zo langdurige arbeidsperiode. Beide partijen mogen er trots op zijn dat de verhouding steeds zoda- nig is geweest, dat de band tôt nu toe kon worden gécontinueerd. Ten slotte sprak de heer Topper de wens voor een welverdiende rust uit en overhandigde beiden een enveloppe met inhoud. Namens het personeel werd aan beide scheidenden een stoel aange- boden. De heren Joël en v. Bruggen be- tuigden hun erkentelijkheid voor de huldiging. WESTERBROEK. Door de Ned. Herv. Gem. werd de heer H. G. de Boer herkozen als ouderling en K. Postema als diaken. De heer J. H. Zeuner werd tôt dia ken gekozen. In de onlangs gehouden verga- dering van de Boerenleenbank wer den aile aftredende bestuursleden herkozen. NOORDDIJK. De heer A. Bolhuis, 3e ambte- naar ter secretarie te 't Zand, is in gelijke functie benoemd alhier. ENGELBERT. De Afd. Staatspensioen hield haar jaarlijkse feestelijke vergade- ring, waaraan „O.V.S." haar mede- werking verleende. De heer A. van Assen van Roodehaan hield een pro- pagandistische rede. „De Vrolijke Drie" verzorgden het muzikale ge- deelte. In de Kerkekamer behandeide Ds. Vinkenborg „De oorzaken van de Hervorming" voor de jonge lid- maten. In café Tuinema vergaderde de aanwezige goederen De bruto opbrengst f 2200.—. zijn verkocht. bedroeg ruim A. Rademaker, Muntendam; Zilver1 Vanaf de datum dat de order Brackel Chr. Staal, Veendam 1 g. j „Staakt het vuren" werd gegeven De heer Veenhuizen kreeg de eer- (4 Augustus) tôt 18 November be- ste prijs voor de beste inzending, de droegen de Nederlandse verliezen heer T. Pater, Muntendam voor de 294 doden, 868 gewonden en 24 ver- mooiste collectie van een ras en een 1 misten. kleur. De Chr. Oranje ver., hield haar jaarvergadering in café Kampen. onder voorzitterschap van de heer W. Kleefsman. Het uitge- breide jaarverslag van de secretaris, de heer J. Bouwman, alsmede het verslag van de penningm. de heer G. Bron, werden goedgekeurd en stemden tôt tevredenheid. Hierna werd nog uitvoerig gesproken over de plannen voor 1948. Bij de gehouden verkiezingen voor de Kerkeraad van de Geref. Kerk art. 31 zijn tôt ouderling geko zen de heren E. de Haan, Slochte ren en W. Boit, Schildwolde en tôt diaken de heren H. Plieger, Schild wolde en A. Veldman, Slochteren. De openb. Lag. school hield een ouderavond in 't café Reinders. Tôt leden van de Oudercommissie wer den verkozen Joh. Bos en H. Ben- nengaDamhoff. De heer J. Freije, H. d. S. te Scharmer vertoonde pro- jecties op het witte doek over Zwit- serland, toegelicht door een causerie. Verder werden kTekjes getoond van het dorps- en kinderleven, ten dele fraai gekleurd. Een en ander viel bij de talrijk opgekomen ouders zeer in de smaak. Vervolgens kwamen de schoolreizen, het plaatsen van borden: „School" en het handwerkonderwijs ter spra- ke. Een verloting werd gehouden voor de gemaakte onkosten en een collecte voor de a.s. St. Nicolaasfeest. Het was reeds laat toen allen vol- SAPPEMEER. De heer T. Schopper alhier, slaagde te Groningen voor het bak- alhier kers-vakdiploma. AMERIKAANSE hulp VOOR FRANKRIJK, ITALIë EN OOSTENRIJK. Maandag heeft de Amerikaanse senaat het 597.000.000 omvattende plan voor tussentijdse hulpverlenmg aan Frankrijk, Italie en Oostenrijk goedgekeurd. ZENDER HOOGEZAND De zender Hoogezand werkt vanaf Maandag j.l. op de 245 meter voor het doorgeven van het programma van Hilversum II. Het régionale pro gramma wordt uitgezonden op zia meter ('s avonds tussen 18 en 20 uur) WAT ER GEBEURT ALS MEN BOUWVOORSCHRIFTEN OVERTREEDT. Een Haarlemmer heeft drie maal de bouwvoorschriften overtreden. Zonder vergunning heeft hij te Nis- pen (N.B.) een betonnen schuur, een kippenhok en een terras laten bou- wen. Aan sommaties van gemeente- wege om een en ander af te breken gaf de Haarlemmer geen gevolg, en in verband daarmede heeft de ge- meente thans haar arbeiders op dracht gegeven schuur, kippenhok en terras af te breken. H. v. BockhovenJ. Miedema 01. Groep II: P. v. DorstA. Kits 01; J. OterdoomG. Pentinga 01; B. HoenDr. Steenbeek 0—1; M. de VriesF. Akkerman 10. Groep III: H. Wubbeling—B. De- kens 10; H. VegterA. J. Huizin- ga 01; J. MolterF. R. Huizinga 0—1. Rectificatie (vorige week): P. Mie demaJ. Reijne niet 10 maar 01. VEILINGSBERICHT. Maandag 1 Dec. 1947. Bloemkool 1A f 1822; Idem 1 f 15; Idem 2 f 3; Knolselderij 1 f 4 OP DE TWEEDE KERSTDAG VLEES VERKRIJGBAAR IN DE RESTAURANTS. Vrijdag geldt in de restaurants als een vleesloze dag. De regering heeft 4.50 per 100 stuks. naar aanleiding van een verzoek van Boerenkool f 5.907.50; Kroten de Bedrijfshoreca echter vastgesteld f 5.907.40; Prei 1 f 1112; Idem dat 26 December (Tweede Kerstdag) t 2 f 6; Rode kool f 6.207.50; Sav. wel vlees in de restaurants mag kool geel f 8.70; Schorseneren f 32- worden geserveerd. daan huiswaarts keerden. SIDDEBUREN. Voor het examen Verzekering slaagde te Amsterdam de heer K. Strijker alhier, ambtenaar Buiten- dienst Raad van Arbeid Winschoten. De Band Nederland-Indië hield Woensdag een bijeenkomst in café Por. AH spreker trad op Kapitein ^ga-KMdeVwolde Freudenberg, die een causerie hield over het leven van de militairen in de tropen. Hij liet duidelijk uitko- men hoe de ontvangst, de voeding en kleding van de jongens daar was. Door de stemgerechtigden der Ned. Herv. Gem. Sappemeer werden als leden van het kiescollege herko zen de heren Hommes en Prins. In de vacature wijlen J. M. Homan werd gekozen Mevr. v. d. Span Jr. SIDDEBUREN. Ds. S. de Vries te Siddeburen heeft bedankt voor het beroep naar Westerbroek. Het Kerkkoor Harmonie" gaf Zaterdag haar jaarlijkse uitvoering in het café Smid. Opgevoerd wer den: Rijken". Het medewerking. bezet. 35; Spruiten f 31—36; Witlof 1 f 48— 55; Idem 2 f 1824 per 100 Kg. GRAANBEURS GRONINGEN. Dinsdag 2 Dec. 1947. Rode Tarwe f 19.9021.45; Tarwe (wit) f 19.9021.55; Inlandse Rogge f 19.7021.10; Wintergerst f 19.20 ,De Laidjeszanger" en „Arme 19.95; Zomergerst f 17.2020.10; Ha- kerkkoor verleende! ver (wit) f 17.7018.15; Groene De zaal was geheel Erwten f 21.2527.75; Paardenbonen f 20.2526.50; Wierdebonen f 20.25 28.25; Waalsebonen r 30.2557 75; Karwijzaad f 60.4071.90; Gele Mos-_ terdzaad f 35.3054.30; Kanariezaad" f 35.3047.05; Blauwe Maanzaad f 75.50—103. ZUIDBROEK. In het kader van de abonne- »nentsvoorstellingen gaf de rederij- kerskamer „Vondel" uit Hoogezand- Sappemeer Maandagavond in het hôtel Themmen een opvoering van „Het Handschoentje", een vrolijk spel van de zee in drie bedrijven. De overvolle zaal gaf door een luid applaus blijk van waardering van het gebodene. BORGERCOMPAGNIE. Omtrent de uitvoering van „Drei is ain te veul" tekent onze j Muntendamse correspondent nog schapen f 5085; Vette Lammeren aa£:. - f 25—60; Biggen f 25—38; f 15—20. Dit stuk werd zodamg gespeeld, Aanvoer: 838 Runderen; 339 Kal- dat we met genoegen de voorstellmg veren 575 schapen. 24 Varkens; 792 hebben bijgewoond. Aile spelers Biggen; 85 Bokken en Geiten; 103 wisten een dusdanige vertolking van paarden. 2756 totaal. hun rollen te geven, dat er al gauw, contact Hestond met de zaal, welk contact bleef. Gemeten met de nor- niclriknliâkorirktan men, die gelden voor amateurisme1 yiSiODUliegericnien kunnen we zeggen: er is geen critiek. Zeer goed waren Stiene (Mej. de Boer) en Jans. Het viel op, dat ge durende aile bedrijven het toneel onveranderd bleef. VEEMARKT GRONINGEN. Dinsdag 2 Dec. 1947. Kalf- en Melkkoeien, le soort f 650725; 2e soort f 550—650, 3e soort f 350475; Kalfvaar'zen f 475 525, f 350425; Voorjaarskalvende Koeien f 425475, f 325—375; Vare Koeien f 500550, f 275450; Kal- veren en Pinken f 90315; Weide- landbouwvereniging o.l.v. de heer Een en ander werd door films, w.o. H. J. Weender. De leden, niet-land- «Brengers van het Recht", verduide- bouwers voerden actie tegen het lijkt. De goed bezette zaal genoot en lidmaatschap van de V.B.B. Zo langzamerhand breekt de lijd weer aan in de ene branche eer- tot Nut van 't HARKSTEDE. De IJsclub Lageland-Hamweg hield haar jaarvergadering in café Hamminga. Behoudens een wedstrijd voor leden werden de overige wed- strijden overgelaten aan het bestuur. Tôt bestuursleden werden herkozen van een rejs naar Zwitserland, een Hn ri Ay/-»n 1—I CaVi aII nnc T t-tAA Am A - het werd een succesvolle avond, die der in de andere later dat er weer met het zingen van het Wilhelmus «verkocht moet worden. werd besloten. Het Dep. Duurswold van de Mij. D.w.z. de période, waarin ailes wat door fabrikant en handelaar op de markt werd gebracht, ongeacht iurerân ®c4l0^ens> J- Stedema en ander verduidelijkt door projec en M. Huttinga. Vrijdagavond en Zaterdagmid dag en -avond werd door het be stuur van de Bijzondere School, al hier, met medewerking van een staf van dames en heren, een in aile op- zichten goed geslaagde bazar geor- ganiseerd. Vooral het rad van avon tuur mocht zich in een grote be- ting en Co. heeft een tweede zaak langstelling verheugen doch ook de geopend, en wel in de Kerkstraat, schiettent, sjoelbak, grabbelton, kof- naast de garage van de Fa. Bisschoff. In een feestavond van de afd. H.-S. van de Alg. Ned. Metaalbewer- kers Bond, Zaterdagavond gehouden in het hôtel Rowaan, welke avond bedoeld was als inzet van de a.s. winter te voeren propaganda-actie, werden 13 leden in verband met hun 25-jarig of langer lidmaatschap van de bond door het hoofdbestuurs- lid, de heer D. W. van Hattum uit Amsterdam, gehuldigd onder aanbie- ding van een bondsinsigne. Het wa ren de heren A. Addens, B. Akker man, J. Bakker, L. Blik, H. Ben- thém, J. Deurholt, B. van Duinen, H. Fabricius, H. Kuipers, E. Knapper, J. Lammerts, F. Lammerts en J. Ro waan. Vervolgens sprak de heer van Hattum over het bondswerk in het aigemeen en de propaganda. Het verdere gedeelte van het program ma bestond Uit zang en voordrach- ten door eigen krachten. Het Tianka- ensemble verleende medewerking. In de loop van de avond arriveer- de nog de tweede voorz. van de A.N.M.B., de heer K. v. Wingerden, Aigemeen, hield een kwaliteit, bij voorbaat reeds door de vergadering m café Wieringa, met consument werd afgenomen, is als spreker de heer J. Wester van voorbiî— Ter Apel, die een beschrijving gaf Dat 'beseffen ook de middenstan- ders van Hoogezand en Sappemeer, actief als zij steeds zijn geweefct, maar àl te goed. Zij beseffen, dat de concurrence onderling, maar vooral ook met de stad Groningen van dag tôt dag gro- ter zal worden. Zij beseffen, dat het weer nodig is de plaatselijke consumenten te be- wijzen, dat zij werkelijk het beste leveren tegen de laagste prijs, dat zij goed gesorteerd zijn en dat het kopen in eigen plaats voordelen biedt. tieplaatjes. De voorzitter was de tolk van de meer dan voile zaal toen hij spreker dank bracht voor zijn intéressante en leerzame lezing. Door de Kleine Oostwoldjer- polder zijn de metselwerken voor de bouw van een electrische bemaling pnderhands aanbesteed aan de heer G. Sijtsema, alhier. MUNTENDAM. In een goedbezochte vergade ring van de D.S.J.V. «Nieuwe Koers" Nog steeds zijn er mensen, die eën reis naar Gronin gen maken om daar te kopen wat men in eigen plaats in dezelfde kwaliteit en voor dezelfde prijs kan kopen BONNEN VOOR, FIETSBANDEN Tôt en met 31 Januari a.s. zal op bon D 45 van het inschrijvings- bewijs voor vervanging van fiets- banden B.I. 612 een tourbinnen- band verkrijgbaar zijn. Verder zijn tôt genoemde datum geldig de bonnen A 02 en A 25 van het inschrijvingsbewijs voor eerste montage voor een tourbuitenband en de bonnen B 02 en B 25 voor een tourbinnenband. De dagen voor St. Nicolaas. Wie door de hoofdstraten van onze ge meenten wandelt, die ziet daar aan- eengerijd prachtige étalagés, waarin duizend en één soorten artikelen zijn tentoongesteld. Duizenderlei va- riatie, duizendenlei keus. 's Avonds zijn de étalagés verlicht, en het eta- lagelicht golft over de tamelijk ver- laten straten. Onze plaatsen zijn ge- reed het feest van de Spaanse Bis- schop te vieren. A Een trein vertrekt naar Groningen. Op de stations persen zich honder- den door de nauwe ingang; huismoe- ders, die inkopen gaan doen voor het feest van Vrijdag a.s., jongens, die een mooi geschenk gaan uitzoe- ken voor hun meisje, en meisjes, die hetzelfde gaan doen voor hun jon gens, enz. Tegen de avond komen zij terug, met pakken en pakjes beladen. Mis- schien voert hun weg langs de hoofdstraat, of langs een andere straat met winkels, waar keurig uit- gedoste étalagés hun toelachen, waar het licht over de straat golft. Daar staat nog een aardig stuk speelgoed voor de kleinstehier nou pre- cies iets, zoals ik hebben wilde voor Jan. Maar het is te laat. De inkopen zijn al gedaan. Niet hier, maar in Groningen. Het is merkwaardig deze stroom naar Groningen, die niet te stuiten schijnt. Mevr. A gaat naar Gronin gen winkelen, en ze troont Mevr. B en Mevr. C, die heus van plan waren aile inkopen in de plaats van inwo- ning te doen, mee. Nu gaan de drie dames gezamenlijk «naar stad" en besteden het geld, dat ze voor St. Nicolaas hadden weggelegd daar. Waarom? Zijn hier geen zaken. die dezelfde verscheidenheid van ar tikelen kunnen aanbieden als de Groninger winkels? Zijn de prijzen niet vrij wel gelijk? Is de service in Uw eigen gemeente niet veelal gro- ter? Stel U eens voor, dat U ter ge legenheid van St. Nicolaas twee pre- cies gelijke geschenken gekregen hebt. Indien ze in Groningen ge- kocht zijn, zult U ze naar aile waar- schijnlijkheid moeten behouden. Maar indien ze afkomstig zijn van een winkelier in Uw eigen gemeen te, dan gaat U eens met hem pra- ten, en dan is het vrij wel zeker, dat U één van de beide geschenken voor wat anders zult kunnen ruilen. A Locaal patriottisme is een groot en mooi woord, dat vooral veel is ge-jzijn' bruikt in de tijd dat de discussies over het/al dan niet samenvoegen van Hoogezand en Sappemeer ac- cuut waren. Locaal betekent plaat- selijk en patriottisme eigenlijk va- derlandsliefde. De verbinding locaal- patriottisme wil derhalve zeggen liefde tôt de streek waar men woont. Bestaat er werkelijk zo iets als lo caal patriottisme? Zo ja, help dan Uw eigen plaatsen groot maken, maak dat de er gevestigde zaken zich kunnen ontplooien. Hun voor- De daden blijven niet uit. Er wordt weer reclame gemaakt in eike denkbare vorm. En zo horen wij voor het eerst na de oorlog ook weer van een door middenstanders georganiseerde Ver- kooptentoonstelling, van een Win- kelweek, van latere winkelsluting in de St. Nicolaasdagen. Ik heb bewondering voor de acti- viteit, die door de betrokken mid denstanders aan de dag wordt ge- legd en ik feliciteer hen van harte met het bereikte succès, maar In vroegere jaren is er door de Handelsvereniging H.-S. steeds met kracht voor geijverd, om de handel- drijvende en industriële middenstan ders te verenigen tôt een organisatie, die grote kracht ontplooit, zowel naar binnen als naar buiten. Dat deze zienswijze juist was, is DISTRIBUTIEKRING HOOGEZAND MET AGENTSCHAP SAPPEMEER. Bijzondere Arbeid. Zij, die door het niet in voorraad zijn van de des- betreffende bonkaarten nog niet in het bezit zijn gesteld van de hun toe- komende bonnen voor Bijzondere Arbeid en door onze dienst niet per- soonlijk zijn opgeroepen, kunnen zich voor de afhaling hiervan ver- voegen op Vrijdag van 2 tôt 4 uur en Zaterdag van 9 tôt 11 uur. Aile stamkaarten medenemen. DISTRIBUTIEDIENST VEENDAM. (w.o. gemeenten Wildervank, Muntendam en Meeden). Uitreiking bonkaarten 802 voe- dingsmiddelen plus tabak-, versna- peringen en gecombineerde kaarten heeft plaats volgens onderstaand schéma. Verzocht woi'dt de verlang- de kaart met een briefje in de stam- kaart aan te geven. Men wordt geadviseerd deze ad- vertentie uit te knippen om het «vergeten" en dus teleurstellingen van verlopen bonnen bij de na-uit- reiking te voorkomen. Schoenenbonnen worden tegelij- kertijd verstrekt aan degenen wier T.D. nummer eindigt op 8, 04, 14, 24, 34, 44 tegen inlevering van inlegvel- bon 612. Kinderen geboren in de in het verleden genoegzaam geble- J maand December van de jaren 1932 ken en ik behoef daarop niet nader t.m. 1945 en geboren in Februari '47 raad kan alleen gevariëerd zijn in dien hun omzet groot genoeg is. Hoe groter de omzet, hoe groter de col-, lectie kan zijn. Wie zich locaal pa- mel' volkomen geweest, maar was m /-In TTnnvnnvlnrtnn invAA ynndp 1»-» C\C±Yt in te gaan. Wanneer ik dan nu constateer, dat de plaatselijke middenstanders wel- iswaar actief zijn en hun tijd begrij- pen, betreur ik des te meer, dat hun acties niet collectief worden gevoerd, maar partiëel! Wensen zij voor de toekomst een moordende concurrentie naar binnen te voorkomen en zich een succes volle concurrentie naar buiten te waarborgen, dan is de tijd nù ge- komen om eendracht te scheppen waar verdeeldheid heerst. Die eenheid is er weliswaar nim- triot noemt gaat niet naar Gronin gen om een luier of een vulpen, een stropdas of een onderbroek, een oor- knopje of een boek, of een of ander ander artikel kopen, terwijl hij het zelfde even goed en even goedkoop in eigen plaats kan krijgen. In Gro ningen kopen betekent alleen maar weggegooid reisgeld! Een aantal winkeliers hebben on langs enige «kijkdagen" georgani- seerd, om te laten zien wat de eigen plaatsen kunnen bieden. Wie thans door Kerk- of Kielsterstraat loopt, die ziet de vlaggen wapperen, dre ziet verzorgde étalagés. Er is daar ter gelegenheid van St. Nicolaas een feestweek georganiseerd, teneinde kopers te trekken. Aile hulde voor de organisatoren, die dergelijke gelegenheden organi- seren om de kopers hier te houden, maarhet moest niet nodig de vooroorlogse jaren reeds in een vergevorderd stadium gekomen. Middenstanders let op Uw s"aeck! Ga niet de weg terug! Dus sla de handen ineen. Dàn be- leven we waarschijnlijk in het vol- gende jaar een grote Verkoopten- toonstelling georganiseerd door aile middenstanders, een grote massale winkelweek waaraan heel de Mid- denstand van H.S. meedoet, een uni forme winkelsluiting en voorts ge- zamenlijke acties, die nodig zijn ontvangen eveneens tegen inleve ring van inlegvelbon 604 een bon. Stamkaarten, Inlegvellen en In- wisselingsbonnen mebrengen. Aanstaande en Jonge Moeders. De eerste verstrekking hiervan heeft plaats aan het loket van de kantoren te Veendam, Wildervank resp. Ons Huis, Muntendam en Mee den op de bekende uren en dagen. De volgende verstrekkingen gesehie- den tegelijkertijd met de uitreiking van de bonkaarten volgens onder staand schéma. C.M. kaart meebren- gen. Persoonlijke oproepingen wor den niet meer verzonden. Zieken. Een ieder waarvoor een attest binnenkomt ontvangt voor de eerste maal persoonlijk een oproep. De volgende verstrekkingen geschie- den ook tegelijkertijd met de uitrei king van de bonkaarten. Men dient zich dan aan het loket op de uitreik- plaats te melden. De kantoren te Veendam en Wil dervank zijn alleen 's morgens voor het verstrekken van inlichtingen ge opend. Veendam (912 en 24.30 uur). voor bescherming en verdediging Niet-Zelfverz. 4 Dec. T.D. nr. 1 der middenstandsbelangen in het bij zonder en van de plaatselijke be- langen in het aigemeen. Daarmee zullen aile winkeliers, aile klanten, ja heel onze nijvere ge meenten op de lange duur het meest zijn gebaat. De Redactie van het Nieuwsblad dank ik vriendelijk voor de plaat- sing van deze «cri de coeur". J. J. Smedes. oud-secretaris Handelsver. „H.-S." 2500; 5 Dec. 2501—5000; 8 Dec. nr. 5001—8000; 9 Dec. nr. 8001—11000; 10 Dec. 11001 en hoger. Zelfverzorgers. 11 Dec. T.D. nr. 17000; 12 Dec. 7001 en hoger. Muntendam. (912 en 14 uur). Zelfverz. en Niet-Zelfverz. 29 Dec. Stamkaart nr's 11000: 30 Dec. nr. 1001—2000; 2 Jan. nr. 2001—3000; 5 Jan. nr. 3001 en hoger. 6 Jan. 912 Tripscompagnie (Talens) en 1.30 4 te Borgercompagnie (Waker).

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2