DE TEXTIELVOORZIENING waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Onderwijsf Radio en Justitie. Over Bloemen en Planten. KUNST. Toneeluitvoeringen in het weekeinde. Boter wordt een luxe product. Tweede Jaargang WOENSDAG 10 December 1947 No. 96 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Moeilijkheden bij het middelbaar onderwijs. De minister optimistisch over de toekomst. Prijzen en Punten. WERELDNIEUWS IN VOGELVLUCHT DE UITVOER VAN LAND- EN TU1NBOUWPRODUCTEN. ABONNEMENXSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER AD VERTENTIE S 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de begro- tîng van het dept. van Onderwijs ^îijdt miniser Gielen enkele proble- men aan die bestaan bij het Middel baar Onderwijs. Daar is om te be- ginnen het gebrek aan leerkrachten. derlandse Staat eist, waarbij de ge- geven richtlijnen op menselijke wijze zullen worden toegepast. Collaboratie. Collaboratiegevallen zullen in de nabije toekomst in de doofpot wor- De"vervuliing van vacatures gaat den gestopt, of zoals het kamerlid Scheps (Arb.) het uitdrukte: ,,De slag met moeilijkheden gepaard, en i-n vele gevallen moesten onbevoegde leerkrachten worden ingeschakeld. De minister verwacht echter binnen afzienbare tijd een verruiming van het aanbod van bevoegde leraren M.O., door opleiding van jonge krachten. De toestand van 1 October van om zuivering en Berechting is verlo- ren". Het feit is, dat de afd. Collabora tie van de P.R.A. op 1 Januari a.s. zal worden beperkt, en op 1 Juni '48 geheel opgeheven. Eénmaal moet er een eind aan ko- men, zei minister van Maarseveen, dit jaar biedt een somber beeld. Het en in de toekomst zullen alleen nog aantal lesuren waarvoor geen leer krachten aanwezig waren bedroeg 2053, hetgeen neerkomt op een te- kort van 80 leerkrachten met volle- dige weektaak. Daarnaast waren 838 onbevoegden ingeschakeld met teza- men per week 10.452 lesuren. Bij het verklaren van dit tekort dient men er rekening mee te houden dat de belangstelling voor het middelbaar onderwijs stijgende is. In 1946 be droeg het aantal leerlingen, dat M.O. genoot 65.000. Dit jaar is dat geste- gen tôt 80.000. Vermeld dient nog te worden, dat de inkomengrens, waarbij de beno- digde boeken gratis zullen wor den verstrekt, wordt verhoogd. Het radiobestel. In dezelfde memorie van antwoord zijn enkele punten vermeld over het radiobestel, die even de aandacht vragen. Er is weleéns gevraagd of het ra diobestel van voor de oorlog dan zo slecht was, dat er geen enkele reden is om tôt dat systeem terug te keren. In dat verband zegt minister Gielen dat de gang van zaken geleicj heeft naar een zodanige toestand, dat een dergelijke terugkeer thans in feite onmogelijk is. Bovendien zijn zo zegt de minister enkele zaken in het vooroorlogse omroeptoestel, die voor groter eenheid van behande- ling vatbaar zijn. Naar vermeld is, ligt het in de bedoeling van de minister, zo spoedig mogelijk met een op- lossing te komen, waarbij on- der nader te stellen voorwaar- den, de verschillende richtin- gen van ons volk zich via de radio zullen kunnen doen ho- ren. De begroting van Justitie. Van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen gaan wij over naar Justitie. Met veel waardering is in de Tweede Kamer genoemd het werk van Prof. Meyers. Deze heeft n.l. de opdracht aanvaard een nieuw bur- gerlijk wetboek samen te stellen. Over de uitwijzing van ongewen- ste Duitsers is veel gesproken. Voor lopig is deze uitwijzing stopgezet, n.l. tôt 1 April.a.s! Dan zal zij wor den hervat en daarbij zal de minis ter zich laten leiden door wat de zorg voor het zelfbehoud van de Ne- maar de zware gevallen worden be- recht. Als voorbeeld noemde hij Bel- gië, waar men van de 71.000 dossiers er 69.000 heeft terzijde gesteld. Nog geen 2000 collaborateurs werden daar vervolgd. Bovendien moet men er rekening mede houden, dat bij ons aile collaborateurs worden getroffen door de heffingen op hun vermogen. Daarvoor zijn immers allerlei maat- regelen getroffen. Wanneer de plannen tôt opheffing MOORD OP ZIJN VROUW. Te Amersfoort had een voorbij- ganger het lijk van een vrouw op de spoorbaan AmersfoortAmsterdam gevonden, en had zijn lugubere j vondst aan de polit:^ medegedeeld. j Eerst dacht men aan zelfmoord. Maar een nader onderzoek bracht aan het j licht, dat er een worsteling had plaats gehad. Inmiddels is de man van dezej vrouw, een 29-jarige landarbeider,1 aangehouden. Hij leidde een zeer egocentrisch leven, en liet vrouw en kinderen aan hun lot over. Vrijdagmorgen is hij de vrouw na- gelopen en heeft haar bij de spoor- weg met een zwaar voorwerp neer- geslagen. Vervolgens heeft hij het lijk op de spoorbaan gelegd, zodat dit door de trein werd vermorzeld. Na de moord is de dader naar het huis van zijn schoonouders gegaan en sprak daar zijn verwondering uit over het uitblijven van zijn vrouw, teneinde de aandacht van zich af te leiden, en de indruk te wekken, als- of zelfmoord is gepleegd. ZOENEN IN PLAATS VAN TEXTIELPUNTEN De Rechtbank oordeelde "ïlat kussen te hoog in prijs waren. Een marktkoopman .in Engeland, die regenjassen verkocht had de ge- woonte zijn vrouwelijke cliënten te van het directoraat generaal voor de kussen, in plaats van hun textiel- bijzondere rechtspleging tôt ophef fing van de afd. „Collaboratie" door- gaan betekent dit b.v. voor Amster dam, dat er nog 7000 zaken zullen kunnen worden behandelt, hetgeen in percenten uitgedrukt wil zeggen nog geen IV2 Dat een dergelijke maatregel alge- mene instemming zou hebben, kon men niet verwachten. Reeds thans hebben de Federatie van Organisâ mes van Oud-Illegale Werkers, en de GOIWN besloten door het gehele land vergaderingen te beleggen, waarin geprotesteerd zal worden te- gen het voornemen van minister van Maarseveen. Herziening Vonnissen. Van belang is ten slotte nog, dat er bij de minister plannen bestaan om aile vonnissen, die vôôr 1 Octo ber 1946 zijn uitgesproken tegen po- litieke delinquenten opnieuw zullen worden bekeken en aangepast aan de thans heersende opvattingen en toegepaste strafnormen. Vierhonderd Duitse oorlogsmisda- digers wachten in ons land op be rechting, doch in totaal zijn 1200 aan- vragen om uillevering ingediend. Van de ontbrekende 800 oorlogsmis- dadigers zijn verschillende in hun „Heimat" ondergedoken. Intusen is de begroting van Justi tie door de Tweede Kamer aanvaard. VERSCHRIKKELIJK MISDRIJF. Een Philippino, die in Frankrijk woonde, was daar getrouwd met een t lk d 1R arh„id„r<, Frans meisje. Zij kregen twee kin- nf deren, en daarna ontstond er ver- punten af te nemen. Men stuurde er enige arbeidsinspectrices op af, om de proef op de som te nemen, en toen 00k deze het slachtoffer gewor- den waren van de zoenlust van de koopman, werd hem een procès aan- gedaan. De rechter veroordeelde hem tôt een boete van 12 wegens het ver- kopen van regenjassen zonder pun ten te vragen, enwegens te hoge prijzen! TWEE OP EEN FIETS. Eén kind gedood en één gewond. Twee meisjes uit Wenum, die een St. Nicolaasfeestje te Apeldoorn had- den meegemaakt, keerden tezamen pp een fiets naar huis terug. Onder- weg werden zij aangereden door een ■auto. Een van de meisjes, een 10- jarige, werd op slag gedood. Het an- dere kind liep een beenbreuk op. SUIKER, EEN VERLEIDELIJK ARTIKEL. De directie van de Suikerfabriek ,,Holland" te Halfweg miste voortdu- rend hoeveelheden suiker. Zij "nain de politie in de arm, en deze onder- zocht de klêrenkâstjes en vorid in de kasten van 18 arbeiders hoeveel heden suiker, (tezamen 950 K.G.) Dezer dagen stonden deze arbei ders voor de Haarlemse politierech- ter terecht. De ambtenaar van het O.M. vond deze diefstallen dubbel erg, omdat iedere arbeider van de fabriek elke week 5 pond suiker krijgt voor eigen gebruik. Hij eiste DE WEG TERUG? Met ingang van 3 Januari a.s. kunnen de volgende producten die reeds bonvrij waren gewor- den, door het publiek nog slechts verkregen worden tegen inleve- ring van bonnen: Vermicelli, Vermicellisoep, Mar- caroni, Spaghetti, Noedels, Mie, Tarwegriesmeel, aile soorten Pud- dingpoeder Custard, Maizena, Aardappelmeel, Aardappelsago, Aardappeltapioca, Biscuits, Wa- fels, Crackers, Matzes, Beschuit, Toast, Koekjes, Speculaas, Stroop- wafels, Ontbijtkoek en Taai-Taal. Ingaande dezelfde datum zal het broodrantsoen gebracht wor den op gemiddeld 2100 gram per week, n.l. afwisselent 2000 en 2200 gram. Voor een gedeelte van 400 gram van dit broodrantsoen zal een keuzebon worden aangewe- zen, waarvoor desgewenst een hoeveelheid van bovengenoemde artikelen zal kunnen worden ge- kocht. Opdat de winkeliers een voor- raad zullen kunnen vormen, zul len de volgende producten in de période van 8 December 1947 tôt 2 Januari 1948 niet aan de con sument mogen worden afgeleverd: Vermicelli, Vermicellisoep, Mar- caroni, Spaghetti, Noedels, Mie, Tarwegriesmeel, aile soorten Pud- dingpoeder, Custard, Maizena, Aardappelmeel, geoxydeerd Aard appelmeel, Aardappelsago en Aardappeltapioca. In de période van 25 December tôt 9 Januari geldt een afeverings- verbod voor Biscuits, Wafels, Crackers, Matzes Bisschuit, Toast Koekjes, Speculaas, Stroopwafels, Ontbijtkoek, Taai-Taai, behalve wanneer deze laatste producten zijn bereid van door de consu ment ingeleverde grondstoffen. Wanneer wij over de textielvoor- verbaliseerden hadden tezamen bij - ziening spreken, dan willen wij geen na een half millioen teveel berekend doekjes erom winden, en erkennen ruiterlijk dat deze onvoldoende is. Er zijn voor de consument twee dingen waarmede hij rekening heeft te houden als hij textielgoederen koopt, dat zijn de prijzen en de pun ten. Wat de prijzen betreft, dient op- gemerkt te worden, dat onlangs een verlaging van ongeveer 10 van kracht is geworden. Wanneer we nu door de winkelstraten lopen en de étalagés bekijken, geven de prijzen een redelijker indruk dan voorheen. Maar in verhouding tôt de lonen ert de kosten die men zich moet ge- troosten voor het dagelijks levens- onderhoud blijven zij te hoog voor de arbeider, voor wie het vrijwel on mogelijk is naast het levensmiddelen- pakket 00k nog zijn kinderen, zijn vrouw en zichzelf te kleden. Een tweede probleem vormen de punten. Een ieder krijgt driemaande- lijks een gering aantal punten, en daarmede moet men rondkomen. Er moeten garens gekocht worden voor de nodige herstellingen, wol om de kousen te stoppen, een versleten theedoek moet worden vernieuwd als er nog wat overblijft, kan men die punten besteden voor kleren. Er wordt veel fraude gepleegd in de textielhandel. Het is heel begrij- pelijk. De beschikbare textiel-goede- j ren zijn onvoldoende. Het aantal 1 punten dat iedereen krijgt is te klein. Daar komt nog iets bij. Iedereen De rechter deed er een week af. INDEX VAN DE OMVANG VAN DE VEESTAPEL. Het Statistisch Bulletin no. 75, wijdering. De vrouw ging terug naar haar ouders te Nancy, en nam de beide kinderen mee De Philippino tlet atatlstlsctl bulletin no. stond alleen, en St. Nicolaasavond jaarg 1947 van het Centraal Bu_ wilde hij ailes weer goed maken. reau voor de Statistiek geeft enige Met vele pakken geschenken gmg interessante gegevens over het ver- hy naar de womng van zijn schoon- j van onze veestapel gedurende ouders. Hij werd echter met toege- de laatste 1Q iaren Uit dëeze verdekt laten. Toen stelde hij zich op, op de .binnenplaats en wachtte In Frankriik is de crisis haar dien- tot de familie in de kamer kwam. r,m( 1 Toen schoot hij zijn schoonouders tepunt gepasseerd. Enerzijds begint de staking te verlopen. Post- en I treinverkeer functioneert weer, doch sabotagehandelingen blijven plaats vinden. Anderzijds laat de regering van Schuman zijn tanden zien. De1 anti-stakingswet is aanvaard. Wel wil de regering de stakers welwil- lend tegemoet treden en heeft zich bereid verklaard aan verschillende wensen tegemoet te komen. Ook Griekenland heeft met sta- kingen te kampen. En voor de Griekse regering, die reeds met zo- vele moeilijkheden te kampen heeft in verband met zgn. „Patriotten", die vanuit de omliggende landen Griekenland binnendringen met de bedoeling de huidige regering omver te werpen, en het land onder de in- vloed te brengen van Moskou, kan deze stakingen thans niet aanvaar- den. Vandaar, dat de strengste bepa- lingen tegen stakers zijn uitgevaar- digd. Het Midden-Oosten blijft nog steeds de aandacht vragen. Maandag is een Arabische conferentie begon- nen, waarbij de verdeling van Pa- lestina, waartoe door de V.N. werd besloten, zal worden besproken. De houding van de Arabische wereld ten opzichte van het verdelingsplan blijft nog steeds afwijzend, en het schijnt, dat deze houdihg door een militaire macht zal worden onder- steund. Inmiddels maken de Joden plan nen met betrekking tot de hun toe- gewezen staat. De penningmeester van het Joods Bureau heeft ver klaard, dat in de komende 10 dood, drong het huis binnen en dood- de ook zijn vrouw en de baby. Al leen het oudste der beide kinderen, dat zich in zijn angst achter een meubelstuk verborgen had, ont- kwam aan de moordlust van de Phi lippino. Nadat het drama zich voltrokken had, meldde de dader zich bij de poitie. MOORD IN VERBAND MET EEN BOKSWEDSTRIJD. De boksmatch om het wereldkam- pioenschap tussen Louis en Walcott, heeft nogal wat stof doen opwaaien. Niet iedereen kon zich verenigen met de beslissing van de scheidsrechter, die Joe Louis tot winnaar op pun ten heeft verklaard. In een kroegje te Philadelphia ont stond een twist over de beslissingen van de scheidsrechter. Eén der aan- wezigen wond zich daarbij zo op, dat hij op een zeker moment zijn re volver trok en iemand doodschoot. gege vens blijkt, dat in bijna aile secto- ren een afname heeft plaats gehad. De rundveestapel is, vergeleken met 1938, teruggelopen tot 84 de var- kensstapel tot 48 de schapensta- pel tot 72 de hoenderstapel tot 49 Sechts de paardenstapel onder- ging een uitbreiding. Het aantal paarden bedraagt thans 115 van dat in 1938. Blijkens het Statistisch Bulletin no. 75, jaargang 1947, van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, be draagt de totale uitvoer van land en tuinbouwproducten gedurende de eerste negen maanden van 1947 bij na f 200 mill. meer dan die van de overeenkomstige période van het vo- rige jaar. De uitgevoerde totale hoeveelheid j van deze producten in eerst ge- j noemde période ligt weliswaar nog ,70 beneden de uitgevoerde hoe- veelheid in de overeenkomstige pe- rioden van de jaren 1937/1939, doch de waarde van de uitgevoerde pro ducten ligt zelfs 34 hoger dan in laatstgenoemde jaren. MARGARINE HEEFT EEN MAXIMUM-PRIJS. Volgens mededelingen in de pers zou van overheidszijde een door een bepaalde firma vrijwilli'g in te voe- ren prijsverlaging van 10 procent van het door haar gevoerde merk margarine zijn verboden. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedelvoorziening deelt ons mede, dat er geen sprake is van een verbod tot prijsverlaging. Voor margarine geldt slechts een maxi- mum-prijs en het staat fabrikant en handelaar vrij tot prijsverlaging van nargarine over te gaan. GEKNOEI OP ZUIVELBEDRIJF. Ambtenaren van de C.C.D. brach- ten bij een onderzoek, ingesteld op een zuivelbedrijf te Hoenderlo, knoeierijen op grote schaal aan het licht. In de eerste paats bleek een hoeveelheid melk van ruim 12.600 li- ter zonder bon te zijn afgeleverd. Bovendien was er een onverklaar- baar tekort van ruim 7700 liter, ter- wijl ca. 4500 liter in voorschot aan slijters was afgeleverd. Voorts was een hoeveelheid boter van 800 rantsoenen zonder bon ver kocht, terwijl op margarine-bonnen 1100 rantsoenen boter was afgele verd'. Ten sotte blek ook ten aan- zien van boter een onverklaarbaar tekort te bestaan van bijna 3100 rantsoenen. Hiernaast was zonder toewijzing ruim 200 kg. ijspoeder gekocht tegen f 7.per kg. (dit is f 5.65 boven de Van het Ministerie van Econ. Zaken ontvingen wij een bloemle- zing uit de geconstateerde overtre- dingen. Er was een koper die een partij textiel kocht voor f 5500.en in een. onder-onsje f 5000 moest bij- betalen. Dan was er een zeer philantro- pische meneer, die een zieke wilde helpen aan een handeltje. Hij ver kocht hem coupons stof ter waarde van f 35 voor f 120.en de zieke verkocht ze opnieuw, na de prijzen nogmaals verhoogd te hebben. Ten slotte noemen wij nog even het kleermakertje, dat zijn hart ver- pand had aan een baby-fordje. Maar aangezien hij de metalen baby niet kon betalen leverde hij 5 costuums, 1 overjas, 1 demie saison, 1 regenjas en 4 lappen flanel tezamen groot 40 meter zonder punten en kreeg het auto'tje -daarvoor in ruil. Ook in andere gevallen leverde hij af zonder punten, maar dan bereken- de hij 60 cent per punt. De prijzencontrôle kan zonder meer niet aile overtredingen vast- stellen. Daarvoor is de medewerking van het publiek nodig. Indien het grote publiek zijn medewerking tfer- leende, dan zouden de grootste uit- wasen spoedig verdwijnen. Men moet hieruit geenszins be- grijpen, dat aile textielhandelaren zich aan dergelijke praktijken schul- dig maken. Gelukkig kan men van de meeste zaken zeggen, dat ze krijgt even veel punten, terwijl de bona-fide zijn. Maar er is een groep ene mens krachtens zijn beroep meer parasieten, en het is in het belang kleren nodig heeft dan een ander. De kassier van de bank kan bezwaar- lijk in een Manchester (coordsfluwe- len) pak achter het loket gaan staan. Dat het bovenstaande tot ongeoor- loofde transacties aanleiding geeft is te begrijpen. De arbeider met 8 kin deren, kan bij de huidige verhoudin- gen onmogelijk de textielpunten van al die kinderen besteden. Hij ver- koopt daarom een deel, om voor het aldus verkregen geld en de resteren- de punten het meest noodzakelijke te kopen. Kopers zijn er genoeg te vin den. Het is geen publiek geheim, dat degene die wel veel geld heeft, maar niet veel punten, toch ailes kan aan- schaffen dat zijn hart begeert. Er zijn in iedere plaats bepaalde adres- sen waar men punten in aile gewen- ■ste hoeveelheden kaj? kopen voor 60 of 65 cent per stuk. Tôt zover iets over een toestand, die verkeerd is, maar die gegroeid is uit de omstandigheden, en die slechts naar het normale zal terug- keren, zodra de oorzaken zijn weg- genomen, d.w.z. wanneer de schaar- ste van bepaalde goederen tot het verleden behoort en de distributie is opgeheven. En dan is er nog wat anders. Dat is het misbruik dat door verschillen de handelaars gemaakt wordt van de huidige toestand. De prijzen voor schaarse artikelen worden opgedre- ven. En het publiek betaalt. Men is blij als men een artikel, dat zeer van de bona-fide handelaren zoweï als van het publiek, dat die tot orde geroepen wordt. DE TUIN IN DE GREEP VAN DE IIERFST EN DE VOORWINTER. Gure winden waaien over velden en wegen. Hagelbuien striemen boom en heester. Zelfs dekt soms reeds een sneeuwkleed de aarde toe. Slechts sporadisch zijn er nog resten, die aan het zomerfestijn van geuren en kleuren herinneren. Wat late rozeknoppen, die toch nog afge- sneden moeten worden en in de ver- warmde huiskamer zich nog tot bloemen ontwikkelen. De tuinliefhebber heeft natuurlijk de knollen van de dahlia uit de tuin en op een droge vorstvrije plaats ge- zet. Hoe gaan onze rozen de winter tegemoet? Eerst een goede raad: ga de takken niet afsnijden maar laat ze zo als ze zijn. Hoogstens een wei- nig snoeien als ze te wild zijn. Daar- door is de roos beter beveiligd tegen de vorst. Een tere roos wordt wel aangeaard of de voet met turfmolm bedekt. Dan is er minder gevaar voor bevriezen. Natuurlijk zijn de vaste planten afgesneden. Ook deze kunnen met een laagje turfmolm te- gen de vorst beschut worden. Een schaars is kan krijgen. En als /nen eigenaardige heester is de Jasminum dan een paar gulden meer moet be-Nudiflorum Nudifiorum betekent de talen, och, dan loopt men met een- naaktbloeiende. Deze heester bloeit twee-drie naar de prijzencontrôle. Van die omstandîgheid tracht een aantal minder bona fide handelaars vastgestelde prijs). Bij de bereiding te profiteren. van consumptie-ijs werd in de afge- De prijzencontrôle heeft een spe- lopen zomer ca. 5 6000 liter onder- ciale ploeg ambtenaren wier taak melk gebruikt, welke hoeveelheid het is contrôle uit te oefenen op de werd verantwoord als te zijn terug- textielprijzen. Door deze ambtena- geleverd aan veehouders. ren zijn in 8 maanden tijd 75 pro- Proces-verbaal werd opgemaakt. I cessen verbaal opgemaakt. De 75 ge- Het spreekt vanzelf, dat de melk- prijs van boter, maar op het ogen- veehouders de verhoging van de blik is de verhouding als van 11 tot melkprijs als een stap in de goede 4. De margarine kost thans dus richting beschouwen, al is die prijs slechts 4/11 van de boter, hetgeen in vergelijking met andere landen betekent, dat de verbruikers met nog aan de lage kant. Alleen Dene- kleine inkomens wel haast gedwon- marken heeft een belangrijk lagerej gen worden margarine te eten. Dit prijs dan ons land, zoals blijkt uit de volgende cijfers, die ons werden verstrekt door de F.N.Z. Deze prij- iaar zen zijn berekend per kilogram naar ten minste een millioen Joden naar, een vetgehalte van 3.3 Dan ont- Palestina zullen verhuizen. Doch an- vangen de Deense boeren 13 cent, derzijds maakt men zich in Joodse de Nederlandse 20 cent, de Belgische kringen ongerust over de steeds toe- 26 cent, de Amerikaanse 30 cent, de ten onze agrarische bedrijven geza nemende paraatheid der ArabischeFranse 32 cent en de Engelse 34 cent. J meniijk een waarde van ongeveer wordt trouwens nog in de hand ge werkt door de instelling van een keuzebon. Dit is voor onze zuivelindustrie een der grootste, wellicht wel de grootste van Nederland een ge- vaarlijk verschijnsel. In 1946 brach- troepen. Volgens de „Daily Graphie" zou het Joodse Bureau Britse leger- autoriteiten gepeild hebben met over aansluiting van de Joodse staat bij het Britse Imperium, waarbij het Britse leger steunpunten in Pales- tina zou kunnen behouden. Vertra- ging of uitstel voor onbepaalde tijd van de ontruiming van Palestina door de Britse strijdkrachten zou door Joodse kringen worden toege- juicht. De leider der Joodse militaire or- ganisatie „Haganah" zou zich tegen dergelijke plannen hebben verklaard De verschillen zijn dus groot en zij 900 millioen gulden voort, waarvan zouden nog groter zijn, als we er de 470 millioen zuivel. Het coôperatieve Nieuw-Zeelandse cijfers bij hadden, aandeel daarin was 330 millioen gul- die ergens in de buurt van 8 tot 9 den, geproduceerd door 160.000 vee- cent liggen. Hoe betrekkelijk matig houders bedrijven en verwerkt door de Nederlandse cijfers dus zijn, zij430 fabrieken. Wanneer een der zijn toch oorzaak, dat de boter in voornaamste producten van deze in- verhouding tot margarine zeer duur dustrie, de boter, een groot deel van wordt. en dat terwijl de boter in het de binnenlandse markt zou kwijtra- binnenland niet eens voor de voile ken, zou dit dus een zeer zware slag productieprijs wordt verkocht. Vroe- zijn voor duizenden en duizenden ger tijdens de crisisjaren is een prijs- veehouders. verhouding tussen boter en margâ-1 Het is echter niet eenvoudig aan rine aangenomen van 3 tot 2. De te geven, op welke wijze de positie margarine kostte dus 2/3 van de van de boter zou kunnen worden „ALS MOEDER TEVEEL IS" Zaterdagavond heeft het ensemble Dick van Peursen in het „Parkhotel" een uitvoering gegeven van Henvo's Amsterdamse volksschets in 5 betlrij- ven „Als Moeder teveel is". Zoals vele volksschetsen speelt zich ook dit stuk af in de Amsterdamse Jordaan. Een jonge weduwnaar maakt hen nis met een buffetjuffrouw uit de Jordaan, en zij besluiten samen te gaan trouwen. De moeder van de man, die dit huwelijk een mésalliance acht, verzet zich ertegen, en ze heeft de beide jonge kinderen op haar versterkt. Het is in de praktijk on mogelijk de prijs van de margarine zodanig te verhogen, dat de oude verhouding tot de boterprijs weer zou zijn bereikt. De heer Geluk, secretaris van de F.N.Z. deelde ons mede, dat hij persoonlijk voorstan- der is van een algemeen kleurver- bod, zowel voor margarine als voor boter; de boter zal steeds kleur hou den, doch de margarine zou volko- men kleurloos worden. Z.i. zal het publiek dan een groter belangstel ling voor boter ontwikkelen. Ook vestigde hij er de aandacht op, dat in andere landen, met name in Bel- g het verbod besiaat margarine in dezelfde vorm te verpakxen als bo ter. Daar moet de boter in kubus- vorm worden afgeleverd, zodat de verpakking geheel afwijkt van het normale pakje boter. In hoeverre deze plannen enige kans van slagen hebben, wagen wij niet te beoordelen; men moet im mers steeds rekening houden met de belangen en de wensen van het pu bliek. Wij constateren echter met ongerustheid, dat de verhoudingen, zoals die zich thans ontwikkelen, de boter tot een luxe product maken, waardoor de grote massa der ver bruikers van dit fijnste voedingsvet wordt vervreemd. hand. In een driftbui gooit de man zout- zuur in het gelaat van zijn moeder, hetgeen haar het licht uit haar ogen kost. Het conflict wordt ten slotte opge- lost: moeder en schoondochter slui- ten vrede. Het is geen gemakkelijke taak voor Groninger toneelspelers om een schets uit de Jordaan weer te geven. De Jordaan heeft een eigen sfeer, die men slechts kan leren kennen door er dag aan dag rond te dolen, een eigen taal, die voor buitenstaan- ders moeilijk is aan te leren. Dat dit ensemble erin geslaagd is, dit toneel- spel goed weer te geven moet dan ook worden toegeschreven aan het feit, dat verschillende van zijn spe- lers hoofdstedelingen zijn. Daar is in de eerste plaats Dick van Peursen zelf, die voortreffelijk heeft gespeeld, alsof hij immer aan de voet van de Westertoren heeft gewoond. (Hij ver- vulde de roi van vader van de buf fetjuffrouw). Mien van der Lugt Melsert voldeed als moeder en Suze Leonardi als buffetjuffrouw, hoewel zij in de eerste bedrijven het Jor- daans beter sprak, dan in de laatste. De roi van Charly, het jongste kind van de weduwnaar, wordt ver- tokt door een knaap uit Scheemda, en dan op een uitmuntende wijze. Van de zijde van het publiek was er veel belangstelling, en men toon- de zich voldaan over het gebodene. De muzikale begeleiding was van mej. Siep Bokkinga. UITVOERING „STEEDS VOORUIT" De Arbeiders Toneelver. Steeds Vooruit" heeft in de matig bezette zaal van het hôtel Groeneveld b. d. Veiling, Zaterdagavond een uitvoe ring gegeven. Opgevoerd werden de stukken ,,Zonsopgang" (in drie be drijven) en ,,Ôp 't Emmerik" een klucht in 1 bedrijf. n.l. als ze nog geen bladeren heeft. Bovendien bloeit ze als andere plan ten rusten. Zij bloeit van November tot Maart met een overvloed van kleine gele bloempjes. Een paar bloeiende takjes (niet te veel omode vorm der heester te schaden) hou den het verscheidene dagen in de huiskamer uit. 's Avonds willen ze liever in een koele kamer gezet worden. Het is een lust deze heester in een zachte winter met een overvloed van gele bloempjes overdekt te zien. Bij felle vorst sluiten de bloemen zich. Zodra het weer zachter wordt openen zij zich echter weer. Deze heester groeit het best aan een muur op het Zuiden of Westen. De tak ken zijn buigzaam en nangen net liefst naar beneden. Het is de moeite waard deze heester een plaatsje in de tuin te gunnen. Wat heeft de tuinliefhebber nu ook reeds gezien? Naast de Kerstroos ziet hij kleine groene puntjes. Zij vertellen hem, dat binnen afzienbare tijd Crocusjes en Sneeuwklokjes als eerste lente- boden zullen verschijnen. Zo reiken ook in de tuin het oude en nieuwe elkaar de hand. RATTENBESTRIJDING. Binn^ikort zal in grote delen van Nederland de bestrijding van de bruine rat ter hand genomen wor den. Deze actie zal worden uitge- voerd door de gemeenten met mede werking van vrijwilligers. Zij zal enerzijds bestaan uit verdelging van de aanwezige ratten, anderzijds uit het treffen van maatregelen, welke verdere uitbreiding en herbesmetting onmogelijk moeten maken, z.g. rat- weringsmaatregelen, welke ten doel hebben de rat schuilgelegenheid en voedsel zoveel mogelijk te onthou- den. De verdelgingsactie wordt uitge- voerd met stukjes brood, waarin een conserveringsmiddel en een extract van de zeeajuin als werkzaam be- standdeel zijn gebakken. Zij zullen tot een totaal van 5 millioen stuks overal in Nederland worden uitge- legd door gemeentelijke bestrijdings- ploegen, die daartoe door de Plan- tenziektekundige Dienst te Wagenin- gen zijn opgeleid. Deze brokjes brood zijn slechts dodelijk voor knaagdie- ren en praktisch ongevaarlijk voor mensen en huisdieren. In Groningen zal de bestrijding eind Februari worden ter hand ge nomen.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1