Vervolg plaatselijk nieuws INDONESIE Ministers gaan naar Indonesië. BURGERLIJKE STANDEN VASTSTELLING HUURPRIJZEN De inbraak bij de Fa. Bos Zonen opgehelderd WATGEEFT DE RADIO door de eigenaars van woningen bij onder- verhuur. Nieuwe regeling ingaande 1 Febr. SAPPEMEER. komstwoord toi aile aanwezigen Het is de Rijkspolitie gelukt na, deze feestelijke bijeenkomst. Hierna een uitgebreid onderzoek licht te brengen in de inbraak in de nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd bij de Fa. H. Bos en Zoon, alhier. Daar de wijze waarop de inbre- kers zijn te werk gegaan enige gelfj- kenis vertoonde met een inbraak welke twee jaar geleden werd ge pleegd bij een ander kledingmaga- zijn, viel de verdenking op degene, die in 1945 die inbraak had ge pleegd; dat was de Hoogezandster A. G. Deze werd gearresteerd, doch ontkende iets met de inbraak bij de fa. Bos te maken te hebben. Inmiddels stelde de politie een uitgebreid onderzoek in dat verschil- lende bijzonderheden aan het licht bracht, welke bezwarend waren voor A. G. Daar was in de eerste plaats het feit, dat in zijn woning een jas werd aangetroffen waarin zich een mes bevond, dat sporen vertoonde, dat het gebruikt was bij het uitbreken van de stopverf van de verwijderde ruit. Verder bevon- den zich aan de jas haren, en de- zelfde haren waren na de misdaad bij de fa. Bos aangetroffen. Ten slotte werden voetsporen van A. G. aangetroffen. Deze feiten waren cch- ter niet in staat hem tôt een beken- tenis te nopen. Hij bleef ontkennen, en wanneer men hem op de bezwa- rende omstandigheden wees. dan zei hij „Als je me niet gelooft, dan zeg ik niks meer" De politie stelde verder vast. dat G. met de gestolen kleren naar Gro- ningen is gereist en vervolgens naar Amsterdam, waar het hem blijkbaar niet is gelukt de goederen aan de man te brengen. Hij heeft ze toen opgeborgen bij zijn ouders te Mun- tendam, waar ze door de politie in beslag zijn genomen. De bewijzen hadden zich nu zo torenhoog opgestapeld, dat G. ten slotte door de mand viel. Woensdagavond werd in verband met deze misdaad de medeplichtige van G. gearresteerd, zekere P. H. te Sappemeer. Bij het zien van de goe deren legde deze een volledige be- kentenis af. De beide gearresteerden worden hedenmorgen voor de Officier van Justifie geleid. Ter secretarle alhier zijn inlich- tingen te bekomen over de navol- gende gevonden voorwerpen: porte- monnaie, zwart fluwelen tasje, brui ne Herenhoed, duimstok, bonkaarten voor vaste brandstoffen. HOOGEZAND. Tegen J. L. te Kalkwijk is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens de diefstal van een zak gerst uit de schuur van L. K. aldaar. Ter gelegenheid van St. Nico- laas had de Nederl. Vrouwen Bewe- ging afd. H.-S. vorige Zaterdag in de IJstent een feest georganiseerd voor kinderen van leden. De cadeautjes welke werden uitgereikt, waren zo- veel mogelijk door de dames zelf vervaardigd. Een aantal winkeliers van Hooge zand en Sappemeer hadden bereid willig iets voor het feest afgestaan. Op de Eems nabij Delfzijl heeft het stalen motorschip „Jakob Oor- burg" Donderdag een geslaagde proefvaart gemaakt. Het schip werd gebouwd bij Bodewes' Scheepswer- ven te Martenshoek. De „Jakob Oorburg" is van het raised-quarterdeck type en meet ca. 575 ton d.w., is voorzien van een dubbele bodem, 2 masten met 2 twee-tons motor-hijslieren, motor an- kerspil, electrisch licht, warm- en koud stromend water, centrale ver- warming, telefooninstallatie, echo- lood en richtingzoeker en is uitge- rust met een 420 p.k. Brons motor, welke het schip een snelheid gaf van 11.8 mijl. Het schip is gebouwd onder Bri- tish Corporation en Scheepv. Inspec te onbeperkte vaart met cert. hout- vaart en haven-inspectie, en meet 399.83 reg. ton. Eén dezer dagen vertrekt het nieuwe schip naar Emden, om daar te laden voor Engeland. WESTERBROEK. Op het St. Nicolaasfeest, dat Woensdag gehouden werd door Naaikrans ,,Ona" was voor ieder een cadeautje aanwezig. De avond werd verder gevuld met zang en toneel. De landbouwer S., alhier, brak Maandag j.l. bij het afwegen van aardappelen op onverklaarbare wijze zijn bovenarm. SLOCHTEREN. Dinsdagavond vond in café Degenhart de jaarlijkse gecombi- voerde het Toneelgezelschap ,,De Oud Groene Wezen" het toneelstuk ,,Op Aigenaarfde Grond" op, het- welk bij de talrijke aanwezigen zeer in de smaak viel. In de pauze werd een verloting gehouden. Toen de bij eenkomst werd gesloten kon op een zeer geslaagde avond worden terug- gezien. Voor de benoeming van onder- wijzeres in vaste dienst aan de o.l. school te Woudbloem staat op de Voordracht Mej. H. E. M. Vegter, thans in tijdelijke dienst aan ge- noemde school. ZUIDBROEK. Donderdagavond vergaderde de Gemeenteraad. Nadat enige ingeko- men stukken als kennisgeving waren aangenomen, werd besloten dat de gemeente de helft zal bijdragen in het leggen van een dam op de plaats van de dokklapbrug en het wegne- men van een bocht in die weg. Voor- af zal nog overleg worden gepleegd met de Nederlandse Spoorwegen. De heer Steenhuis werd opnieuw benoemd als lid van het burgerlijk armbestuur. Verder werd besloten met de Bank v. Ned. Gem. een reke- ning courant-overeenkomst aan te /gaan, krachtens welke een crediet van f 20.000 ter beschikking wordt gesteld. Aan de N.V. Bouwkas v. Noord SCHEERZEEPBON VERLIEST GELDIGHEID. De scheerzeepbonnen „Reserve 5 Ta- bak" van de tabakskaart Q 711, waarop men een rantsoen scheerzeep, kon kopen, zullen na 16 dezer hun waarde verliezen. DE BONNENLIJST VAN 25 DEC. In verband met de Kerstdagen -zal er een wijziging komen in de pu- blicatie der bonnenlijsten. Opdat men de bonnen, welke in de Kerst- week aangewezen moesten worden tijdig zal kunnen besteden. wordt de bonnenlijst van 25 December reeds op 18 December gepubliceerd. Men dient er echter rekening mede te houden, dat bonnen suiker en ver- ,gnaperingen na 18 December eerst weer na 3 en niet na 2 weken zullen worden aangewezen (dus op 8 Januari). Na 18 December zullen bloembonnen eerst weer op 22 Ja nuari worden aangewezen. De bon- aanwijzing voor brood en tabak zal op de normale wijze geschieden. DE APPELSTROOPPRIJZEN. Na de jongste prijsverlaging is de prijs voor los uitgewogen appel- stroop f 0.89 per kg. en f 0.45 per kg. De verbruikersprijzen voor appel- strocp in de meest voorkomende verpakkingen zijn: cartonnen beker van 1000 gram 95 cent, van 900 gram 87% cent, van 500 gram 53% cent, van 450 gram 50 cent; glazen pot van 500 gram 50 cent, van 450 gram cent; blik van 1000 gram 97 et., PRIJZEN VAN BOKKING EN GEBAKKEN HARING. Voor de cc.nsument is ingaande 12 dezer de maximum-prijs voor bok- king (gerookte of gestoomde haring) met één cent verlaagd en gebracht op 9 cent. De maximumverkoopprijs voor gebakken haring is daarente- gen met 2 cent verhoogd en ge bracht op 12 cent. Voor uitgesneden bokking mag ten hoogste f 0.35 per ons worden berekend. De overige prijzen voor haring en haringpro- ducten blijven onveranderd, met dien verstande, dat uitgezonderd voor verse haring de reders-, ver- werkers- en groothandelsprijzen zijn vrijgegeven. De mogelijkheid is evenwel opengelaten ook deze maxi- mumprijzen weer onmiddellijk in te voeren ongeacht de voor dat mo ment bestede prijzen, indien zichj excessen op het gebied der prijzen jaar oud. zullen voordoen. In een Donderdagmorgen gehouden kabinetszitting werd besloten, dat de ministers Beel, Drees en Jonkntan naar Indonesië zullen vertrek- ken. Minister-president Beel vertrekt reeds hedenmorgen. Vermoedelijk zullen de heren Drees en Jonkman Woensdag a.s. vertrekken. Het is de bedoeling, dat de ministers kennis zullen nemen van de toestand in In donesië, en na kennisname daarvan contact zullen zoeken met de instan- ties ter plaatse, teneinde het te volgen beleid nader te bepalen. OOST-INDONESlë. Anak Agoeng Gde Agoeng, de mi- nister van binnenlandse zaken en vice-premier van het zo juist afge- treden Oost-Indonesische kabinet, heeft van président Soekawati op- dracht ontvangen een nieuwe rege ring te vormen. Anak Agoeng is 28 den. Hij komt tôt de slotsom, dat „de algemene doelstelling de V.S. van Indonesië met Nederland in een Unie onder de Nederlandse kroon te brengen tenslotte in brede kring, zij het met berusting, aanvaard wordt. Het verzet dag^entegen concentreert zich op de méthode en is beperkt". Over de economische kant van het MESTCONTRACTEN VOOR BACONVARKENS. Voor levering in de maânden Ja nuari t.m. April 1948 kunnen de Voedselcommissarissen van Gronin- gen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Lim- burg een aantal mestcontracten voor baconvarkens plaatsen. Evenals voor de in dit najaar af- gesloten mestcontracten voor bacon varkens gelden voor deze contrac- ten gunstige voorwaarden t.a.v. de uit te betalen prijzen en de te ver- strekken voedertoewijzingen, mits 47% van 850 gram 81 cent, van 500 gram wordt voldaan aan de in het 54% cent, van 420 gram 45 cent, Onze Haagse correspondent tekent' Pr°bl,ee™ het volgende aan: Nederlandse regeiing in g De rei« vm Ha h.-!a mi„iHnnc' heel Indonesië een wedloop tegen de heeft in parlementaire kringen enige! Ned. Gemeenten zal medewerking dlik met decoratie, in aile gewichten worden verleend door het verlenen van een garantie. De jaarwedderege-j ling van secretaris en ontvanger, werd goydgekeurd. De verkoopprijs van het industrie-terrein werd vast- gesteld op f 3000.per h.a. Nadat een wijziging in de politie- verordening en een begrotingswijzi- ging voor het dienstjaar 1947 waren aangenomen werd de begroting 1948 en de begroting Burgelijk Armbe stuur aangeboden, en in handen ge steld van een commisie van advies, bestaande uit de heren Kappen, Prins en Niehof. MUNTENDAM. De muziekverenigingen „Elad" en „Kunst en Strijd" hebben beslo ten in Januari 1948 een gezamenlijk concert te geven. De vrouwenbond van de P.v.d. A. vergaderde in het café Bosscher. Er werd een gezellige St. Nicolaas- avond gehouden, terwijl Mevr. Groe- nendaal een propagandistisch woord sprak. HOGE PRIJZEN IN DE STAATSLOTERIJ. 5e klasse, lie lijst. Prijzen van f 50.000: 4457; f 10.000 9226; f 1500: 10795 f 1000: 10535 16655 16709 21725 f 400: 2824 4476 16427 21485; f 200: 11527 15696; f 100: 8047 8448 13107 14872 15340 16035 17762 18156 19420 20270 21145. 502 Staatsloterij, 5e klasse, 12e lijst. f 1000: 13306 14628; f 400: 1735 2088 5871; f 200: 4002 4844 10602 19643; f 100: 3036 4313 5585 6139 8018 10575 12283 15880 18896. TRIBUNAAL GRONINGEN. Harm Leugs, 48 jaar, landarb. te Slochteren. Nu een voorlichtingsrap- port is verschenen kwam verdachte opnieuw voor. Verdediger Mr. Vos legde enkele verklaringen af. TRIBUNAAL VEENDAM. Vonnis: Willem te Velde, 67 jaar, landb. te Kielwindeweer Vervallen verklaard van beide kiesrechten, verbeurd ver klaard f 6000. KRIJGSRAAD TE VELDE NOORD. J. V., Schildwolde, geweigerd dienstbevel op te volgen en sergeant geslagen. Vonnis 14 dagen gev.strat en 2 mnd. voorw. met een proeftijd van 2 jaar. 2 cent duurder, behalve in 850 gram 3 cent duurder. Alleen voor de glazen potten mag statiegeld worden berekend. PRIJSVERLAGING KOEK, BANKET EN VERSNAPERINGEN. Door het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening zijn verlaagde prijzen vastgesteld vooVpositie heeft het Bedrijfschap voor banket, koekjes en suikerwerk. De piuimvee en Eieren bepaald, dat het boterletters, na 1 Februari 1948 verboden is aile con-| tract vastgelegde bepalingen. De ge-| mengde bedrijven op de lichte gron-| den komen in de eerste plaats voor deze contracten in aanmerking. Be- langhebbenden kunnen zich wenden tôt hun plaatseli.jke bereauhouder. FABRICAGE PLUIMVEE- EN WILDCONSERVEN BEPERKT. In verband met de precaire blik- maximumpri.izen van groot- en klein gebak, zout gebak, I in blik verpakte conserven van luxe gevulde koekjes, cake, koekjes, pluimvee en wild voorhanden, in speculaas, Limburgse via van vrioche voorraad af te leveren. Zij, die op 15 cleeg, gevulde koeken, eierkoeken, Januari 1948 deze conserven voor- amandelbroodjes e.d., appelbollen handen of in voorraad hebben, zijn van bladerdeeg, gebak van gerezen verplicht de hoeveelheden dezer pro- deeg, suikerborstplaat, vruchten- dueten vôôr 20 Januari 1948 schrif- borstplaat, fondant, suikerbeestjes, telijk op te geven aan genoemd be- truffels en schuimpjes, zijn, voori drijfschap te de Bilt. zover deze artikelen door de banket- bakkers zelf zijn bereid, met 10 verlaagd, terwijl ook de prijzen van fabrieksproducten met uitzondering van suikerwerken evenredig zullen worden verlaagd. Bovendien zijn de prijzen van fsntbijtkoek, vruchtenkoek, taai-taai en andere koeksoorten verlaagd. Deze verlaging is evenredig aan het gewicht van de koek en het percen- tage honing of kunsthoning, dat het zoetmiddel bevat. Deze verlaging zal 1 tôt 6 cent per ontbijtkoek bedra- gen. Er dient ten slotte nog te worden opgemerkt, dat de bereider verplicht is de consumentenprijs, alsmede het gewicht van de koek, op de verpak- king te vermelden. INLEVERINGSTERMIJN GERST. GEMENGD GEWAS EN VELDBONEN VERLENGD. Teneinde opdrijving van de prij zen van gerst, haver, gemengd gewas en veldbonen te voorkomen en daar- door te beletten, dat de voorziening van menselijke consumptie bena- deeld zou worden ten opzichte van het gebruik voor veevoeder, heeft het Bedrijfschap voor Granen, Za- den en Peulvruchten indertijd bij besluit de inlevering gelast van deze producten door de handel. Aangezien het gewenst blijkt dit besluit, dat tôt 10 December 1947 van kracht was, nog enige tijd te hand- haven, heeft genoemd bedrijfschap de geldigheidsduur verlengd tôt 15 Februari 1948. Hierna ont vangen zij aanwijzing waar en tegen welke vergoeding de producten in- geleverd moeten worden. Het verbod geldt niet ten aanzien van uiteindelijke verbruikers voor wat betreft de conserven, die zij voor hun gezinsverbruik in voorraad of voorhanden hebben, alsmede ten aanzien van hen, aan wie door het bedrijfschap ontheffing van het ver bod is verleend. WIERINGERMEER HERDENKT 2e DROOGLEGGING. De bevolking van de Wieringer- meer was in groten getale bijeenge- komen in de Beurszaal te Midden- meer, ter herdenking van de 2e drooglegging 11 December 1945 verbazing gewekt. Goed ingelichte zegslieden concluderen, dat het be sluit eerst Donderdag moet zijn ge- rijpt. Hieruit wordt een dusdanige wijziging van de toestand afgeleid, dat van crisis moet worden gespro- ken, en overkomst van leidende fi- guren noodzakelijk was. Van andere zijde wordt beweerd, dat minister Neher de toestand zo somber inzag, dat hij het niet mo gelijk achtte het kabinet op de ge- bruikelijke wijze in te lichten en te- legrafisch om overkomst zou hebben gevraagd. In Den Haag meent men vrij al- gemeen, dat de onderhandelingen op de „Renville" in een critiek stadium verkeren, en dat daarnaast de steeds dringender wordende verzoeken om Nederlandse hulp van kamponghoof- den op republikeins gebied ingrijpen steeds noodzakelijker maken. Hoewel geruchten zeggen, dat de stemming onder de troepen niet zeer, gunstig is, wordt tegengesproken, dat de reis der ministers daarmede in verband staat. Van diplomatieke zijde wordt ver- nomen, dat de Ned. delegatie op last van de regering geweigerd heeft po- litieke besprekingen met de repu- bliek te beginnen alvorens het bevel ,,staakt het vuren" wordt opgevolgd. Aile verdere besprekingen zouden hierdoor onmogelijk zijn geworden. Algemeen neemt men aan, dat er binnen enkele dagen grote beslissin- gen kunnen worden tegemoetgezien. DE „TIMES" OVER HET INDONESISCH PROBLEEM. In de Times" wijdt de correspon dent in Nederland een uitvoerig ar- tikel aan de Indonesische politiek der Nederlandse regering en het standpunt der partijen tegenover de Indonesische problemen. „Behalve dat Indonesië", aldus dit artikel, „voor Nederland van eml- nent economische belang is, plaatst het Nederland voor de noodzaak om een ingrijpende politieke en morele beslissing te nemen". De correspondent schat de mate van de polder. De voorzitter van de van steun, die de Nederlandse rege commissie Wederopbouw Wieringer- h ""i""1- u; meer, Ir. C. Krijn, gaf een overzich ring voor haar overzese politiek bij haar kiezers geniet, en wijst hierbij, van de schade "van de onderwater- principiële oppositie van oppositie SAPPEMEER, 4 t.m. 10 Dec. 1947. Geboren: Geessiena Freerkina. d. v Freerk Kruijer en Geessiena Dont je; Hielktje Grietje, d. v. Adna- nus Kruijer en Anna Alida Palland, Harm, z. v. Harm de Wit en Trientje de Wit. Ondertrouwd: Wiecher Mik, 24 j., Veendam en Geessien Brouwer, 22 Sappemeer, onl. te Hoogezand; Jan Berend Poortman, 21 j., Sappemeer en Sietska Wilhelmina Westerdiep, 21 j., Hoogezand. Getrouwd: Thole Herman Loor- bach en Gesina Alberdina Menkema, b v. Sappemeer; Henderikus Water- mulder en Fenna Hoven, b. v Sap- Veldman, pemeer; Tjalling Douwe Muntendam en Maria van Delden, neerde vergadering van de Ver. van Sappemeer. n1 Oud-leerlingen van de Lagere Land-j Overleden: Hindrikt.ie btieven, bouwschool en van de Landbouw, j., wed. v. Hinderikus Wichers. Huishoudschool plaats. De voorz. de| jjqOGEZAND, 4 t.m. 10 Dec. 1947. heer G. Kroon, opende met een wel- Programma van de R.O.N. Zondag 14 Dec.: 18.3018.55 Jan Elzinga, viool en Henk Broekstra, piano, spelen de sonate opus 24 (Friihlingssonate) van L. van Beet hoven; 18.5519.00 Sportuitslagen; 19.0019.15 Sport van vandaag. Maandag 15 Dec.: 18.3018.45 De Stem van het Noorden; 18.4519.00 Sportpraatje. Dinsdag 16 Dec.: Frysk Programma. 19.2019.30 Stimmen ût it Heitelân; 19.3019.45 E. S. de Jong sprekt oer: „Us Fryske Krystfeesten". LANDBOUWKWARTIER VAN DE REGIONALE OMROEP NOORD voorlopig op Donderdagavond in- plaats van op Woensdagavond. De uitzendingen over de Régionale Omroep Noord van de rubriek ,,Op het Land Stem van de Overheid" zullen van heden af voorlopig op Donderdagavond 19.45 uur inplaats van op Woensdagavond worden ge houden. De tijd van uitzending zal waarschijnlijk nog een wijziging on- dergaan, welke zo spoedig mogelijk nader zal worden bekend gemaakt. In verband hiermede zal Dr. Ir. J. H. Engelhardt zijn causerie over Drainage van landerijen" houden op Donderdag 18 December a.s. te 19.45 uur over de Régionale Omroep Noord. Geboren: Thiessens Jakob, z. v. Heike van Dam en Margie Adolfiena Klein, Westerbroek; Roelof Geert, z. v. Geert Roelof Westra en Catrina Remkes, Martenshoek; Jolice Corry Helen d v. Johannes Bernardus Praktiek en Elsje Sjambina Groene- veld, Hoogezand; Trijntje Egberdina, d. v. Tamme Grasmeijer en Trijntje Egberdina van der Laan Foxhol; Gosen Johannes, z. v. Cent Mulder en Sjoukje Palstra, Windeweer Ondertrouwd: Jelte Knol, 54 3., Hoogezand en Tijlke Holthof, 48 j., Warffum; Gerrit Hazekamp, 30 Groningen en Catharina Cornelis Speelman, 32 j., Groningen; Folgert Stol 25 j., Hoogezand en Aaltje Kroèze, 19 j., Hoogezand; Gijsbert v. Riemsdijk, 25 j., Koudekerke en Su- sanna Henderika Huizenga, 20 J., Hoogezand; Wijbe Postma, 34 J., Beerta en Maria Oosterbeek, 31 J-, Hoogezand; Cornelis Johannes Mari Henning, 34 j., 's-Gravenhage en Ja- coba Trijntje Kuiper, 26 J-, Hooge zand; Jan Berend Poortman, --1 Sappemeer en Sietska Wilhelmina Westerdiep, 21 j., Hoogezand. Getrouwd: Geert Tilman, Hooge- zand en Trientje Visser, Winsum. Overleden: Aaltje Ritsema, 83.j-, Hoogezand, wed. v. Anne v. d. Wiik. SLOCHTEREN, 4 t.m. 10 Dec. 1947. Geboren: Geert Douwe, z. v. T. Horst en E. S. de Vries, Harkstede; Hendrik, z. v. J. J. Pentinga en F. Doorn, Harkstede. Getrouwd: H. J. Wieringa, 31 j., Leermens en G. Jager, 27 j., Hélium. Overleden: Levenloos aangegeven kind van K. Slagter en T. M. van der Kamp, Tjuchem. VEENDAM, 3 t.m. 9 Dec. 1947. Geboren: Gretha, d. v. K. Post en J. Bos, Wildervank; Geert. z. v. G. Brink en J. T. Siefkes; Derk, z. v. E. Bosscher en H. Bos, Muntendam; Siema, d. v. B. H. Jager en H. Prins; Christoper en Robin, z. v. D. Feiken en E. R. Brewer, Onstwedde; Pietër, z. v. H. A. Post en H. Niekamp; Hen derikus, z. v. H. Erents en F. Stel; Mattheus, z. v. P. Bakker en A. Kliphuis; Dorothy Barbara, d. v. M. G. Landsberg en A. Majoor; Akke, d. v. A. Risselade en P. Zuiderhof. Ondertrouwd: C. H. Kriegsman, 37 j. en F. C. Lijnbach, 37 j., b. v. Veen dam; B. Zijlstra, 33 j. en M. Edens, 21 j., b. v. Veendam; L. J. R. Laan, 28 j., Vlagtwedde en F. Meijer, 22 j., Veendam. Getrouwd: H. Heukers en F. Schans- sema, b. v. Veendam: T. Daanje, Meeden en F. Ketler, Veendam. Overleden: H. Heres, 69 j., m. v. M. Knapmeier. SCHERVEN. Een grote vrachtauto, beladen met zes duizend lege flessen, botste te Zenderen tegen een geparkeerde wagen. De botsing was zo hevig, dat de gesloten laakbak van de trader werd gerukt en met een smak op de straatweg terecht kwam. De flessen werden scherven. Twee arbeiders van een wijncentrale uit Almelo, die het transport begeleiden, werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. Onze bekende duideli.jke f 0.75 zijn weer gereed. SAPPEMEEER zetting en deelde mede, dat de kos-| ten van wederopbouw, inclusief de droogmaking, tôt nu toe 18 millioen^ gulden bedragen. Burgemeester G. G. Loggers waarschuwde in zijn toe- spraak voor te groot optimisme. Met de opvoering van het toneel stuk „Betje regeert", zang en een bal werd de avond besloten. Overal waren in de Polder de vlaggen uit- gestoken. DODELIJK ONGELUK BIJ BAT A TE BEST. In de leerlooierij van de Bata-fa- brieken te Best viel Woensdag een arbeider in een der leerlooiputten. Nadat de man naar boven was ge- haald, werd nog kunstmatige adem- haling toegepast, doch tevergeefs. De rr^gn laat een vrouw en drie kin deren achter. VLIEGTUIG SNELLER DAN HET GELUID. De luchtvaartkundige correspon dent van de Londense ,,News Chro- nicle" schrijft, dat de geleerden van het Britse regerings-instituu.t voor wetenschappelijk onderzoek er in geslaagd zijn een vliegtuig van draagvlakken voorzien met straal- aandrijving te construeren, dat snel- ler is dan het geluid. De snelheid van het toestel, dat van de grond werd opgelaten, nam bij de proef- neming snel toe en het toestel wist de enorme weerstand, die ontstaat als de snelheid van het geluid wordt benaderd, te overwinnen en de ,,weerstandsgrens" te overschrijden. DRINKEN DOET GEDENKEN! Grùber, de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, die op het ogenblik te Londen vertoeft, heeft zijn ambtsgenoten van Frankrijk, Engeland, de V.S. en de S.U. enkele flessen Oostenrijkse wijn doen toe- komen met de volgende missive: „Dit kleine geschenk van Oosten rijkse bodem, dat u enig genoegen zal verschaffen, zal u misschien bo vendien er aan herinneren, dat Oos- tendijk nog steeds wacht op het slui- ten van het vredesverdrag". GEWAPEND INDRINGER VING BOT. De bewoonster van een villa aan de Frederik Hendriklaan te Haar- lem verliet Donderdag even na 12 uur haar woning, terwijl de dienst bode achterbleef. Kort na haar ver- trek werd er gebeld. Toen de dienst bode open deed, drong een ongeveer 30-jarige man onder bedreiging met een revolver het huis binnen en dwong het verschrikte meisje met hem een rondgang langs de verschil- lende kasten te maken, waarbij hij klaarblijkelijk op zoek was naar geld. Hij besteedde ruim twintig mi- nuten aan een nauwkeurig onder zoek, dbch zijn speurtocht leverde niets op. Daarna verliet de man, die gekleed was in een Egyptisch linnen regenjas met blauwe hoed en bruine leren handschoenen, kalm het huis. De Haarlemse politie stelt een on derzoek in naar deze brutale overval. tegen bepaalde détails te onderschei- DRIE KASSEN UITGEBRAND. In de vroege ochtenduren van Donderdag is door oververhitting van de oliestookinrichting een drie- tal trekkassen met in geforceerde bloei staande narcissen van een kweker te Roelofarendsveen in brand geraakt en geheel verwoest. De plaatselijke brandweer weigerde te functioneren, doch de Leidse brand weer wist uitbreiding van het vuur te voorkomen. De schade, die tegen de f 10.000 bedraagt, wordt geheel door verzekering gedekt. TWEE DODEN BIJ AUTO- ONGEVAL. Te Vogelenzang bij Haarlem is een kolenauto door onbekende oorzaak van de weg gegleden en in de Leidse Vaart geraakt. Er waren geen ge- tuigen aanwezig en het duurde een uur voordat men het ongeluk ont- dekte, temeer omdat de wagen ge heel onder water verdwenen was. Toen de inzittenden, een 50-jarige caféhouder en een 38-jarige loodgie- ter, beiden uit Alkmaar, op het dro- ge gebracht waren, bleken zij reeds te zijn overleden. nen worden. „Het is nauwelijks aan te nemen, dat Nederland op de duur ooit een volledig herstel zal berei- ken, indien Indonesië als verlies zou moeten worden afgeschreven, zodat men tôt elke prijs een zo spoedig mogelijke oplossing nastreeft en het uitgeven van de laatste cent waar schijnlijk als een gezonde investe- ring zal beschouwen, liever dan zich Indonesië door een verzuim te laten ontglippen". Het artikel besluit met de opmer- king, dat de behandeling van het probleem in de Veiligheidsraad „de Nederlanders een rijpere kijk gege- ven heeft op internationale politiek, daar zij voor de oorlog als gevolg van een streng neutraliteitsprincipe afgesloten zijn geweest voor de nor male weerslag, die de betrekkingen met het buitenland kunnen hebben. VOETGANGERS, UW PLAATS IS OP DE VOETPADEN, de rijweg is voor het rijverkeer! Geregeld wordt een groot aantal verkeersongevallen veroorzaakt door het lopen van voetgangers op de rijwegen. Deze ongevallen bestaan dan uit dikwijls ernstige botsingen tussen de voetgangers en het rijverkeer en men behoeft niet te vragen, wie de dupe daarvan worden: de voetgan gers. Het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer vestigt de aan- dacht op het volgende: Het lopen op de rijwegen is in strijd met het voorschrift, dat voet gangers van de voetpaden gebruik moeten maken. Het zonder noodzaak lopen op de rijwegen is dan ook ver boden en strafbaar. Moet men, om over te steken, ge bruik maken van de rijweg, dan moet dat oversteken ^geschieden langs de kortste weg, dat is dus haaks op de verkeersrichting, voor- zichtig, vlug en zonder onderbreking. Men kijke echter eerst naar links en dan naar rechts! Zijn er oversteekplaatsen voor voetgangers, dan moet daarvan ge bruik worden gemaakt, DE STRIJD IN CHINA. Naar te Sjanghai verluidt, zijn de Chinese regeringstroepen in het Zuid- Oosten van Honan (Centraal China) een algemene opmars begonnen tegen de omsingelde resten van een com- munistische strijdmacht, die na een veldslag van acht dagen van 50.000 tôt 20.000 man gereduceerd zou zijn. Het hoofdkwartier van generaal Pai-Tsjoeng-Hsi, de Chinese minister van defensie en opperbevelhebber in Centraal-China, meldt dat 10.000 communisten zijn gesneuveld of ge wond en bijna 4.000 communisten ge- vangen genomen zijn. Een afdeling rgeringstroepen, die van het noorden van de provincie Hoepeh naar de ber- gen van Tapitsj oprukt, heeft het communistische bolwerk Mantsjeng na een strijd van 24 uur ingenmoen. VEILINGSBERICHT Donderdag 11 Dec. 1947. Knolselderij 1 f 4.10f 5.80. Per 100 stuks. Andijvie f 24f x 40; Boerenkool f 7.40—f 13.90; Kroten f 5—f 6.80; Prei I f 11.80—f 22.10; idem II f 7.10 f 8.80; Savoye kool groen f 10 f 14.30; Spinazie f 10—f 13; Spruit- kool f 38—f 40; Witlof 1 f 36—f 52; idem 2 f 27—f 31; Seedling f 18— f 29; Oranje Reinetten f 17. Per 100 K.G. Radijs f 3.70—f 5. Per 100 bos. Tôt nu toe was het gebruikelijk, dat de eigenaar van een woning bij onder- verhuur door de hoofdhuurder bij de Prijzenbureaux voor Onroerende Za ken toestemming kon krijgen tôt ver- hoging van de huurprijs. Op 1 Febr. treedt echter een andere regeling in werking, waarbij de eigenaar op grond van bepaalde richtlijnen zelf- standig een verhoging mag toepas- sen. De reeds verkregen toestemmingen tôt huurverhoging, voor zover deze berusten op 't verschaffen van gele genheid tôt mede-inwoning, zijn met ingang van 1 Februari 1948 verval len. Vanaf deze datum kunnen huis- eigenaren dus zelf aan de hand van dei beschikking de huurverhoging bepalen, daarbij uitgaande van de oorspronkelijke huurprijs. Uiteraard zal de berekening veelal uitkomen op ongeveer hetzelfde bedrag, waartoe de Prijzenbureaux gekomen waren. Evenwel zijn ook gevallen mogelijk, waarbij de berekening hoger of lager uitkomt. Wanneer dit zo is, dan mag vanaf 1 Februari 1948 niet meer dan de nieuw berekende huur in rekening worden gebracht. In het algemeen bedragen de ge- oorloofde opslagpercentages: voor één mede-inwonende .5 voor twee mede-inwonenden 10 voor drie en vier 15 voor vijf en zes 20 voor zeven en meer 30 Ingeval de hoofdhuurder een pen- sionhouder of kamerverhuurder is, ingeschreven bij Bedrijfshoreca 30 In de beschikking is een aantal be- perkende bepalingen opgenomen, waarvan men op de hoogte dient te zijn om tôt de juiste huurprijsbepa- ling te kunnen komen. Met nadruk wordt de aandacht er op gevestigd, dat een dier bepalingen luidt, dat in gevallen, waarbij in Mei 1940 reeds mede-inwoning plaats vond, geen huurverhoging op grond van mede- inwoning is toegestaan. Bij de Prij zenbureaux voor Onroerende Zaken, (gevestigd in vrijwel aile gemeenten, waar een kantongerecht bestaat), bij de Plaatselijke Prijzencommissies en verder bij aile bureaux van het Directoraat-Generaal van de Prijzen zal vanaf 17 December een brochure verkrijgbaar zijn, waarin aile bepa lingen zijn opgenomen. De nieuwe beschikking heeft uit- sluitend betrekking op de huren van woningen, waarin mede-inwoning plaats heeft. De hoofdhuurder, wiens huur op grond der beschikking wordt verhoogd, kan slechts onder bepaal de omstandigheden bij uitzondering overgaan tôt doorberekening aan zijn onderhuurders in evenredigheid met de onderverhuurde ruimte. De Prij zenbureaux hielden bij door hun be paalde onderhuur reeds rekening met de verhoogde door de hoofdhuurder te betalen huur. Hoofdhuurders of onderhuurders kunnen desgewenst de Prijzenbureaux voor Onroerende Zaken verzoeken om vaststelling van een eventuele onderhuurverhoging.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2