De discussies over de begroting van ondeiwijs. =38 i SiS r' s -= VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 KUNST. HET CONCERT VAN DE G. O. V. De practische waarde van bomen en struiken om en bij de boerderij. NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. Tweed» Jaargang WOENSDAG 17 December 1947 No. 98 SAPPEMEER VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND WAARIN OPGENOMEN OQST GOOREC SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING De algemene kennis is breed, zodat het onderricht in ieder onderdeel slechts oppervlakkig kan zijn. POSTBODE SPEELDE VOOR DETECTIVE. DRONKEN KELLNER VEROOR- ZAAKTE DRAMA IN ROTTERDAM worden tetig en des.empelt hem .0. ee» WERELDNIEUWS IN VOGELVLUCHT. ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER AD VERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- HET NIEUWSBLAD mnm 75 cent (bij vooruitbetaling.) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. In de Tweede Kamer heeft de be- der welgestelden werd nagegaan, groting van Onderwijs, Kunsten en maar wegens allerlei moeilijkheden Wetenschappen de gemoederen m weer tijdelijk terzijde gesteld. Of de beweging gebracht. Er is veel ge- subsidie op het levensmiddelenpak- sproken er zijn wensen geuit enj ket toch nog zal worden verlaagd ook critiek, en minister Gielen heeft hangt van verschillende factoren af, eeen eemakkelijk werk gehad. Er is o.a. van de ontwikkelmg van de al- een gezegde dat luidt: wie de jeugd1 gemene economische toestand m om- heeft heeft de toekomst. De tijd, dat, nen en buitenland. men een kind de wereld kon instu- ren zonder enige kennis, is voorbij. De voortgezette SMOKKELAARS GEBRUIKTEN EEN PANTSERAUTO. Reeds zeven raaal was langs de Brabants-Belgische grens door de douane een pantserauto gesignaleerd die blijkbaar gebruikt werd door zeer geraffineerde smokkelaars, die zich verschanst achter de dikke pant Geen slechte resultaten. Te Emmen reed een motorrijder, wiens achterlicht niet brandde. Daar de bestuurder niet stopte zette de politie per jeep een achtervolging in, doch raakte het spoor bijster. Een serplaten weinig aantrokken van het postbode gaf echter aanwijzingen vuur van stenguns en karabijnen. i die ertoe leidden, dat de motorrijder De douane-beambten waren echK en zijn duo passagier in een fcioerde- ter bij zonder op hun hoede. Toen op Er is een leerplicht. opleiding na het lager onderwijs is mogelijk geworden voor de brede kring der bevolking, niet alleen het vakonderwijs, maar ook het alge- meen vormend onderwijs. Analpha bétisme bestaat bijna niet meer in ons land, en het ontwikkehngspeil der bevolking is sterk gestegen. Toch is men niet tevreden. Er wordt gesproken over onderwijsvermeu- wing Het is moeiliik om het onder wijs zodanig te organiseren, dat ieder tevreden is. De algemene ken nis is breed, zodat het onderricht m ieder onderdeel slechts oppervlakkig kan zijn. Wanneer men bij deze fei- ten nog voegt de ontevredenheid m docentenkringen en het tekort van leerkrachten bij het middelbaar on derwijs, dan heeft men bij elkaar een materie waarover veel te zeggen is. En in dat opzicht heeft de tweede kamer zich niet onbetuigd gelaten. Het Radiobestel. Een der facetten van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen wordt voorts gevormd door het radiovraagstuk. Het radiobestel behoefde helemaal geen probleem te zijn, mits we het maar met el- een avond de pantserauto voor de achtste maal verscheen werd reeds op een afstand het vuur geopend. De auto reed door, en aan de voor- en achterzijde van de wagen flitste een felle schijnwerper aan om de commiezen te verblinden. De kogels ketsten af en weer scheen de auto te zullen ontsnappen. Doch dat ge- beurde niet. Een der douane-amb- tenaren raakte de linker achterband die snel leegliep, terwijl bovendien een mankement ontstond aan de remmen, waardoor de achteras warm liep en het stro van de laadbak, waarin zich naar later bleek 5 koei- en bevonden, in brand geraakte. Twee mannen sprongen uit de wa gen en verdwenen met een luxe auto, die steeds in de nabijheid van de pantserwagen had gereden Van de koeien, die in beslag wer- den genomen moesten twee wegens de brandwonden, die ze hadden op- gelopen, worden afgemaakt. K. B., een 31-jarige kellner, is Toen Vrijdagavond de Groninger 's-Hertogenbosch. Dan verhuisde van Orkest Vereniging in het hôtel Fa-| Welie naar Parijs en reisde vervol- ber een concert heeft gegeven, was gens tôt 1940 door de gehele wereld aan om de De vooruitzichten inzake de voedsdlvoorziening zijn somber. Het tekort ontstaan door de ge- ringere opbrengst van de bin- nenlandse productie van granen zal niet gedekt kunnen worden door grotere importen. De mi nister zal echter niet tôt rant- soenverlaging overgaan, voordat aile beschikbare middelen om het tekort aan te vull.en zijn uitgeput. De grenscorrecties. Het krantenlezend publiek begint zo langzamerhand zijn maag vol te krijgen van aile kamerverslagen, en begint eens uit te kijken of er niets anders is, waarmede hij zijn maag zal kunnen vullen. Hij herinnert zich dat te Londen de conferentie - aan de stërke~ drank. Maar der vier ministère van buitenlandse gterke drank maakt hem vecht- over een vredesverdrag met Duits- land..Hij herinnert zich ook, dat we ons vroeger eens warm hebben ge- maakt voor (of tegen) grenscorrec ties, en hij gaat die beide feiten sa- menkoppelen. Zo is de kwestie der grenscorrecties weer actueel gewor- kaar eens waren, dat er één nationale den Actieve journalisten zijn eens omroep moest zijn, of dat de uitzen-| enkele buitenlandse grootheden gaan dingen verzorgd moeten worden door, vragen hoe zij tegenover de eisen een aantal omroepverenigingen. Maar daarover zijn we het helemaal met eens. En wie de taaie kamerverslagen van de laatste dagen heeft doorge- worsteld, die heeft kunnen zien dat de radiokwestie ook weer eens on- derwerp van besprekingen is ge- weest. En beide standpunten zijn dat spreekt vanzelf verdedigd. We kunnen niet ailes wat er over dit onderwerp gezegd is weergeven (het papier is wel geduldig maar toch ook schaars!), en evenmin willen wij een standpunt innemen. Daarom vol- staan we met aan te halen wat twee sprekers hebben gezegd. Ds. v. d Zaal (A.R.) noemde het streven naar een nationale omroep een „Engelse ziekte" waarvan de B.B.C. de infec- tiebron is. Daarentegen achtte Mevr. Fortanierde Wit (Vrijh.) de terug- keer naar de vooroorlogse toestand noch wenselijk noch mogelijk. Zij wil een nationale omroep, die door samenwerking van de verschillende verenigingen tôt stand moet komen, en dan met een algemeen (geen neu- traal) programma, waarin tôt uiting moet komen wat er leeft in ons volk. rij, waar zij zich verstopt hadden, werden gevonden. Bovendien ont- dekte men daar de motor, verborgen onder een hoop bietenloof. Om te beginnen werd procès ver- baal opgemaakt wegens het r.iet branden van het achterlichtje. Maar het kwam de politie toch wel enigs- zins vreemd voor, dat de man aan de haal gegaan was enkel en alleen vanwege het niet-brandende achter lichtje. En weer bracht de postbode uitkomst. Hij ontdekte dat op een bepaald adres een groot pak door de motorrijder werd afgegeven. De po litie stelde een onderzoek in, en vond 25 kg. koffie. Toen wist de politie genoeg. De bestuurder van het motorrijwiel, E. K. uit Stadska- naal werd gearresteerd. Zijn mede- plichtige G. v. O. wist echter te ont- komen. DE NATION A AL SOCIALISTISCHE WAANZIN TEN TOP GEDREVEN. De Zwolse politie-agent G. H. ter Braak was zo op en top nazi, dat hij een kind dat tijdens de bezettings- jaren werd geboren „Anton, Adolf, Benito" liet noemen. De onaangename gevolgen welke het kind door deze namen zou kun nen ondervinden konden tijdig weg- genomen worden, doordat naams- verandering officieel is toegestaan in dit geval. De gevolgen van andere daden van ter Braak konden echter niet weggenomen worden. Hij legde er zich op toe Joden op te halen en van onze regering stonden, en zij zijn teruggekomen met de medede- ling, dat de Franse minister Bidault er niet ongunstig tegenover stond (hetgeen natuùrlijk niets nieuws was want Frankrijk wenst nog veel gro tere gebieden dan wij van Duitsland los te maken), en dat Bevin er ook niet ongunstig tegenover stond. Inmiddels heeft een Brits-Neder- landse inspectietocht langs de grens plaats gehad, en de Duitsers zijn weer begonnen moord en brand te schreeuwen. Of dat geschreeuw veel zal helpen, of dat de heren minis tère zullen denken „veel geschreeuw en weinig wol" zal de toekomst moe ten uitwijzen. gevaarlijk individu. Toen hij verleden jaar in zijn kroeg zat, na het officiële sluitings- uur en een brigadier kwam waar- schuwen, dat het tijd was om naar huis te gaan, wilde hij de polltie- man te liif Deze trok ziin revolver, doel troffen. B. werd toen veroor- £reeg deeld tôt 7 maanden voorwaardelijk.j het verheugend te zien, dat de zaal goed gevuld was. En het waren niet alleen oudere mensen, die zich de moeite van een wandeling naar het hôtel, en de kosten van een entrée- biljet getroost hadden om deze cul- turele gebeurtenis voor Hoogezand mede te maken, maar ook het jonge geslacht was goed vertegenwoor- digd. Het is nog te vroeg om te jui- chen, maar dit feit zou kunnen wij- zen op een kentering in de période van smakeloosheid onder de jeugd, die de laatste vooroorlogse jaren en de eerste jaren na de bevrijding heeft gekenmerkt. En wat kunstge- not betreft zal deze muzikale avond slechts weinigen van de aanwezigen hebben teleurgesteld. Want datgene wat ten gehore werd gebracht was van voortreffelijk gehalte. Het programma begon met vier delen uit de „Peer Gynt" suite van Grieg, waarin geheel verschillende stemmingen tôt uiting werden ge bracht. De ietwat landelijke „Mor- genstimmung" werd gevolgd door het trieste deel ,,Ases Tod", waarna het lichtere Anitra's Tanz en ten slotte het diep sombere gedeelte „Die Halle des Bergkônigs". Het twede nummer van het pro gramma was van wat lichter genre n.l. de 2e entre-acte en de ballet- muziek uit ,,Rosamunde" van^ Schu bert. Entre-acte wil zeggen de mu- ziek, welke tussen twee toneien wordt gespeeld. Hieruit volgt, dat deze muziek behoort bij een toneel- daarvoor f 10 per arrestant. !^aandeWnervQooZaaVrdeïiTk'! «efthij een gezin bestaande en schiep het ene werk na het an dere. Meer dan 10 jaar verbleef hij in Londen, waar in kunstenaarskrin- gen zeer waarderend werd gespro ken over zijn werk. Als portretschil- der heeft hij veel en goed werk ver- richt. Drie Pausen heeft hij geschil- derd n.l. Pius X; Benedictus XV en Pius XI. Verder hebben vorsten, prelaten, geleerden, véldheren en kunstenaars voor hem geposeerd. Hij schilderde o.m. de Koning v. Grie- kenl. wijlen Prins Hendrik, Mussolini Eugen d' Albert, Mengelberg, Sarah Bernardt, Isidora Duncan, Yvette Guilbert, Gemma Bellincioni, Louis Couperus, Abraham Bredius, de la Rey, de Wet enz. Camille Mauclair, die in een door hem geschreven boek heeft voor- speld, dat Antoon van Welie, die als symbolist begon, zich later op reli- gieuze onderwerpen zou gaan toe- leggen, had de zaak goed bezien. Het laatste werk van de kunstenaar is b.v. een Christuskop, als uitbeel- ding van de tekst ,,Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven". Behalve een begaafd schilder is van Welie ook zeer muzikaal. Hij verschafte Diepenbrock het motief voor zijn „Electra" en op zijn aan- wijzing werkte Eugen d'Albert zijn opéra „Tuin" om. Een zware slag trof de schilder toen bij een bombar dement zijn woning in Den Haag in vlammen opging. Van de 800 aan- wezige doeken gingen vele verloren. Antoon van Welie ziet er niet uit GELDIG VERKLARIN G KUNSTMESTBONNEN. Met ingang van 15 December 1947 worden de stikstofbonnen, voorzien van opdruk 2, en de kalibonnen, voorzien van opdruk 3, geldig ver- klaard. Deze bonnen behouden hun geldigheid tôt nader order. Zoals men weet, zijn de kalibonnen, Onze voedselvoorziening baartj voorzien van opdruk 2, geldig tôt 31 December a.s. Men gelieve dus zorg te dragen, dat laatstgenoemde bon nen uiterlijk op die datum in bezit zijn van het Kunstmest Distribuée Bureau. Na 1 Januari 1948 worden deze kalibonnen niet meer door dit bureau geaccepteerd. zorg. In de memorie van antwoord be- treffende de begroting van het land- bouw-egalisatiefonds staan enkele belangrijke punten. Er is een belangrijk tekort op de begroting, dat verlaagd zou kunnen worden door de subsidies op het le- vensmiddelenpakket te verlagen. Maar dan zouden de prijzen voor dit pakket stijgen en dat zou weer in strijd zijn met de thans gevoerde politiek inzake de verhouding lonen en prijzen. De mogelijkheid om de subsidie alleen te verlenen aan min- Zaterdagavond heeft de kellner weer van zich doen spreken. Tegen 6 uur was hij dronken en in vecht- lustige stemming naar zijn kamer gegaan. Het kwam tôt een kloppar- tijtje waarna de 46-jarige metselaar J. hem naar boven bracht. In zijn kamer gekomen greep B. een revol ver, schoot, en trof J. in zijn buik, waarna deze in zorgwekkende toe stand in het ziekefthuis moest wor den opgenomen. B. rende de straat op, joeg de bc - drijfsleider K. uit de cabine van een auto, zond hem een schot na, dat echter niet trof, maar kon niet star ten, omdat K. kans had gezien het contactsleuteltje mee te nemen. B. sprong uit de auto en rende voort. Ergens aan een huis beide hij aan. Een oude vrouw opende, de deur, doch wilde hem niet toelaten waarop hij wilde schieten, maar de -«revolver ketste, en toen sloeg B. haar met de kolf van het wapen de hersens in. De kellner is toen naar een ken nis gegaan, waar hij een poosje heeft zitten praten. Later ontmoette hij een vriendin, die reeds van de moord gehoord had. Zij bewoog' hem zich bij de politie te melden, hetgeen B. ten slotte gedaan heeft. Van het schot op de bedrijfsleider en de moord op de oude vrouw kon hij zich niets herinneren. Alleen het schot op de metselaar J. stond hem nog voor de geest. uit 4 personen opgehaald en kreeg daarvoor f 31.50. Een klein kind kon n.l. niet met f 10 gehonoreerd wor den; het was slechts f 1.50 waard. De procureur fiscaal van het Zwol se Bijz. Gerechtshof eiste 10 jaar te gen deze man. GANGSTERS AAN HET WERK IN BERGEN OP ZOOM. Iemand, die in een stille straat te Bergen op Zoom wandelde, werd door twee personen aangehouden, die hem om zijn geld vroegen. De wandelaar weigerde dit. Hij keek om zich heen, maar hulp kon hij niet verwachten. Er stond slechts op een afstand een auto. De beide aanran-j een stuk Dit toneelstuk, geschreven door, als een tachtig-jarige. Hij werkt nog Hermine von Chézy is wegens zijn j van de_ morgenjot de avond^en>iJ onbelangrij kheid echter in het ver- geetboek geraakt, maar Schuberts muziek is bewaard gebleven. Het programma van voor de pauze werd besloten met een stuk van de alom bekende componist Joh. Strauss n.l. de ouverture van de operette ,,Der Zigeunerbaron". Van dit stuk, waarin Hongaarse en Weense klan- ken tezamenvloeiden zullen speciaal de liefhebbers van het lichtere genre genoten hebben. Het tweede gedeelte van het pro gramma omvatte in de eerste plaats een werk van Rossini, de ouverture van de opéra ,,Wilhelm Tell' een stuk dat reeds zo veelvuldig voor de radio werd uitgevoerd, dat het vrij algemeen bekend is. Vervolgens werd werk van Peter Tschaikowsky uitgevoerd, drie delen uit de strij- kers-serenade Op. 48. Het eerste deel omvatte de welbekende wals, ge volgd door de melodieuze Elégie, soort treurzang, en ten slotte finale, zegt „Ik voel me nog geen dertig! UITVOERING ZANGVERENIGING „DE SMITSLAAN". De Zangvereniging ,,De Smitslaan" gaf Zaterdagavond haar jaarlijkse uitvoering in de goed bezette zaal van het café Sloots. Het programma omvatte zang door de vereniging w.o. ,,Onbewaakt" door L. van Beet hoven en ,,De Lindeboom" van Fr. Schubert. De toneelgroep der ver eniging voerde een drama in 2 be- drijven op ,,Zijn Geluk", terwijl het programma ook werd besloten met toneel. Er was bal na. Muziek van de ,,Borsini's". DE FILM „VERZET". In het hôtel Faber te Hoogezand zijn Zaterdagavond twee vertonin- gen gegeyen van de langzamerhand ders namen een dreigende houding de ietwat wild aandoende aan en sloegen de wandelaar ten waarvan het karakter enigszins doet slotte bewusteloos en ontroofden' denken aan een Russische volksdans. hem zijn portefeuille. Het laatste nummer, de „Kaiser- Ergens anders in Bergen op Zoom Walzer" van Joh. Strauss was van werd een geparkeerde auto gesto- Jen. Daar de neergeslagen wande laar een auto meent gezien te heb ben legt de politie verband tussen de beide misdrijven. DE JAMPRIJZEN. Maandag j.l. zijn verlaagde jam- prijzen van kracht geworden voor 2e klasse jam. Deze prijzen zijn: glazen pot inh. 450 gram 53 cent; cartonnen bekers inh. 450 gram 55 et.; cartonnen bekers van 500 gram 60Va et.; los uitgewogen 11 Va cent per ons. Vrijdag komt de Veiligheidsraad te Lake-success opnieuw bijeen. Als no. 1 staat op de agenda de Veto- kwestie; andere agenda-punten zijn Indonesië eç de vroegere Japanse Eilanden in de Stille Oceaan. De toestand in het Midden Oosten bljjft gespannen. Botsingen blijven voorkomen, waarbij zowel aan Ara- bische als aan Joodse en Britse zij- de doden en gewonden blijven val- len. Sedert de beslissing viel, dat Palestina verdeeld zou worden vie- len er reeds meer dan 200 doden ten gevolge van de onlusten. In Caïro, de Egyptische hoofdstad, is een mas- sale demonstratie gehouden tegen het verdelingsplan. Italie is langzamerhand weer op eigen benen komen te staan. Het vredesverdrag is reeds geruime tijd getekend. En volgens deze overeen komst hebben de bezettende mo- gendheden nu hun troepen terugge- trokken. Politiek is het land nog niet stabiel. Verleden week heeft een grote staking Rome geteisterd. De regering De Gasperi heeft tôt nu toe echter stand gehouden tegen de druk van links en van rechts, die op hem uitgeoefend wordt Hij is thans over- gegaan tôt verbreding van de basis van zijn rereging. Het Russische volk heeft nogmaals de gevolgen van de oorlog moeten ondervinden. Er was veel te veel geld in omloop, en daarom was een geldsanering noodzakelijk. Die is nu een feit geworden. Dinsdag zijn er nieuwe Roebels in omloop gebracht. Verder heeft de Russische regering het distributiesysteem afgeschaft en heeft besloten de handel tegen geuni- ficeerde staatsprijzen uit te breiden. Het winterwerk houdt ons nu hoofdzakelijk in en om de stal bezig en dat is in vele opzichten een ge- zellige tijd. 's Morgens hoeven we niet meer de koude natte wei in om de koeien op te èoeken, s avonds zijn we zo uit de stal in de keuken, waar het eten al op tafel staat en de hele dagelijkse gang van zaken speelt zich af in de gebouwen en op het erf. Er wordt op de hogere wei rij en de stallen liggen, des te mm- der last hebben we van de felle Oos- tenwind en van de sneeuw. Ook voor het vee is zomers de begroeiïng van veel waarde. Wanneer wij ons een ogenblik verplaatsen in de hete maanden en bedenken hoe graag het vee dan de schaduw opzoekt, ontdek- ken we ook alweer, dat opgaand hout eigenlijk onmisbaar is rondom de weiden. Natuurlijk behoeven de het programma geschrapt en vervan- gen door de ouverture van de opéra Mignon" van Thomas. De dirigent, Jan van Epenhuysen lichtte de nummers toe. Het applaus vormde de spiegel der dankbaarheid van het publiek. H. B. EEN NEDERLANDSE SCHILDER VERJAART. Antoon van Welie wordt 18 Dec. 80 jaar. In verband met het feit dat de zeer bekend geworden film „Verzet" van de Groninger verzetsbeweging. FEESTAVOND „A.N.G.O.B." Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Alg. Ned. Geheel Onth. Bond heeft de plaatselijke af- deling, welke 37 jaar bestaat, een feestavond georganiseerd in 't Park- hotel te Sappemeer. Door de Gronin ger toneelvereniging ,,Ons Genoegen" werden twee blijspelen opgevoerd t.w. „Het Slippertje" en „Caroussel", en verder verleenden ,,De zingende Vagebonden" en een zangtrio mede- werking aan het programma. Het openingswoord werd uitge- sproken door de voorzitter, de heer P. Bergman. Door de heer J. Rede- ker uit Assen werd in de pauze een propagandistische rede gehouden. De den nog wat mest gereden, maar dan: weilanden niet omsloten te zijn met krijgen we onze handen vrij voor|bos, maar een boomgroepje hier en het opknappen van sloten en grep-] daar wordt door het vee altijd ge- pels, het bijwerken van hagen, het waardeerd. Van niet minder beteke- nakijken van de vruchtbomen, het nis is, dat in de houtopstanden tal herstellen van hekken en dammen,| van vogels hun nestplaats vinden en e.d. karweitjes, die nu op ons gemak vogels zijn weer onmisbaar voor be- kunnen worden gedaan. Daarbij is strijding van insecten en in het alge- het zaak ook oog te hebbeir voor meen voor het evenwicht in de na- het landschap. We zien nog maar al te dikwijls hoe beboste walletjes wor den kaalgekapt en soms geslecht, hoe bomen worden opgeofferd ter- wille van een paar tientjes hout ot wat brandstof voor de kookpot en dat is altijd zonde. In het algemeen hebben onze boerderij en niet al te veel begroeiïng. We kennen het oude spreekwoord wel, dat zegt: hout op het land is dure brand, maar zo nuchter moet de kwestie van die begroeiïng niet worden bezien. Ten eerst ligt de boerderij veel mooier wanneer er wat hoog en laag hout omheen staat. Een eindeloze gras- of bouwland „steppe" met alleen een rij stijve iepen of populieren langs de wegen en kanalen is een wel wat armzalig gezicht. Hoeveel gezelliger wordt het land niet wanneer hier en daar een klein hoekje bos of struik- gewas de vlakte onderbreekt. Bovendien het is niet alleen een kwestie van het oog, want struiken en bomen hebben ook veel prac tische waarde, die ver boven de waarde van het hout uitgaat. In de eerste plaats breken ze de wind en dat is iets waarop veelal te weinig de aandacht valt. Juist op onze vlak ke landen heeft de wind vrij spel en dan is wat luwte in de nabijheid van de boerderij zeker geen overbo- dige weelde. Hoe luwer de boerde- Daaronder verstaat men ook het be- waren van andere waardevolle ele menten, zoals oude bouwwerken en oude levensvormen, doch zeer zeker valt daaronder de bescherming van het natuurschoon'. Dit moet echter geen zaak blijven van enkele na- tuurschoonspecialisten. Het moet het geestelijk bezit blijven van de boe- renstand. Eerst wanneer de platte- landsbevolking zelf het natuurschoon beschermt en bevordert zal ons plat- teland steeds mooier en bloeiender worden en dat is toch wat wij al leen verlangen. Nederlandse kunstschilder Antoon opkomst Van het publiek was matig. van Welie op 18 dezer zijn 80e ver- jaardag zal vieren, willen wij enkele bijzonderheden vertellen uit zijn vruchtbare carrière. Zijn geboorteplaats is het Gelder- se dorpje Afferden. Hij was leerling van C. J. Grips en L. Strache en werkte van 1886 tôt 1891 op de Ant- werpse académie onder leiding van Ch. Verlat, P. van Havermaat en P. van der Ouderaa. Deze drie jaren te Antwerpen werden onderbroken door studiereizen naar Italië en Griekenland. In 1893 was hij in ons land terug en werkte tôt 1905 te tuur. Langzamerhand begint men al deze cultuurwaarden, die ons in feite de natuur dichter bij brengen, meer te waarderen. Het is nog maar een kwart eeuw geleden, dat men er nauwelijks oog voor had en in die tijd is veel vernietigd tôt schade van het land. Hoeveel beboste wallen, dië een goede bescherming tegen de wind gaven, zijn destijds niet in de zandstreken opgeruimd, waarna men vrijwel dadelijk de nadelen onder- vond door een toenemende verstui- ving van de akkers. Het is niet alleen in ons eigen land, dat ook de boerenstand meer oog krijgt voor de begroeiïng met bomen en struiken. Vooral in Ame- rika, maar ook in Frankrijk en Italië heeft men met schade en schande geleerd, dat ontbossing een regel- recht gevaar is voor de cultuurtoe- stand van de bodem. De Amerikanen zijn dan ook op grote schaal sinds tien jaar bezig met het herstellen van de begroeiïng, waardoor zij het wegstuiven en het wegspoelen van de bodem op doeltreffende wijze te- gengaan en het natuurlijke dierenle- ven herstellen. Het blijkt dan, dat het klimaat zachter wordt dat er minder insectenplagen optreden en dat het gehele land weliger, gezon- der en aantrekkelijker wordt. In ons land noemt men dit ,,heemschut" De voorzitter van de Nederlandse- Zuid-Afrikaanse Vereniging, de heer Middelberg, heeft een reis van 4 maanden naar Zuid-Afrika gemaakt, en na zijn terugkeer heeft hij het een en ander verteld over zijn in- drukken, in het bij zonder wat be treft de toekomstmogelijkheden voor Nederlanders, die naar dat land emi- greren. De eerste indruk, die men krijgt wanneer men aan wal stapt, is, dat men in een rijk land terecht geko men is. Er schijnt welvaart te heer- sen en er is van ailes een overvloed. Ailes, maar dan ook letterlijk ailes kan men er krijgen. Het land is ongeschonden uit de oorlog gekomen, en dat is een van de redenen, waarom de Afrikaners zich bij kans geen voorstelling kun nen maken van hetgeen in de bezet te landen is gebeurd. Er heerst wei nig medeleven met Nederland, dat thans worstelt met de gevolgen die zijn voortgekomen uit bezetting en oorlogsgeweld. Wij Nederlanders voelen nog wel enige stamverwant- schap met de Zuid-Afrikaners, maar omgekerd wordt dat door de Afrika ners niet meer gevoeld. Maar dat neemt niet weg, dat ze sympathiek staan tegenover Nederland en tegen over Nederlandse immigranten. Er is in Zuid-Afrika plaats voor bouwvakarbeiders, typografen, ver- pleegsters, metaalbewerkers, kortom voor allen, die een vak verstaan. Voor hoger opgeleiden, zoals admini- stratieve krachten, rechtsgeleerden e.d. zijn de kansen minder goed Voor artsen is het arbeidsveld zeer ruim, maar de bepaling, dat een Ne derlandse arts nog 3 jaar moet stu- deren, alvorens hij zich mag vesti- gen, is voor velen een onoverkomen- lijk bezwaar. Natuurlijk is er ook plaats voor landbouwers. Maar emigrerende boe- ren zullen wel niet in de eerste plaats hun oog op Zuid-Afrika laten vallen, en daarvoor zijn twee factoren aan te wij zen. In de eerste plaats wordt de landl?ouw in Zuid-Afrika zodanig beoefend, dat het noodzakelijk is grote kapitalen in de bedrijven te steken. En in de tweede plaats is het klimaat zeer droog. In de talenstrijd heeft het Afri kaans een volledige overwinnmg behaald. Vijftig jaar geleden werd dit taaltje nog geminacht door de En- gelse emigranten. Maar tegenwoor- dig is het land tweetalig geworden. Met het Afrikaans kan men overal terecht, zelfs in de meest Engelse provincie Natal. De Engelse emigran ten kennen na enige jaren vrijwel algemeen naast het Engels ook het Afrikâsns Natuurlijk heeft Zuid-Afrika ook zijn problemen. Het land is niet zeer waterrijk, en het beschikbare water moet zo goed mogelijk verdeeld worden. Ziedaar het eerste probleem Een ander vraagstuk is de geleide- lijke overgang van mijn- en land- bouwende bevolking naar industri- alisatie. Maar naast problemen zijn er ook mogelijkheden, en ieder die werken wil kan er een plaats vinden; ook de UITVOERING MUZIEKVEREEN. „CONCORDIA". De muziekvereniging ,,Concordia" van Siddeburen gaf Zaterdagavond in het café Por, aldaar, een uitvoe ring voor haar donateurs. Medewer- king aan deze avond verleende het toneelgezelschap „De Oud Groene Wezen" uit Groningen. De geheel gevulde zaal toonde zich dankbaar en tevreden over het door de beide verenigingen gebodene. KERKKOOR NOORDDIJK. Onder leiding van Ds. Veenstra van Middelbert, gaf het kerkkoor een geslaagde uitvoering in de kerk. Het programma werd aangevuld met enige orgelsoli van de organist Groenewold, terwijl Ds. Veenstra een inleiding hield over de betekems van het kerkkoor in een gemeente. MUZIEK- EN TONEELUITVOE- RING RUISCHERBRUG. In het café Oosting had de jaarl. uitvoering plaats van de muziek en toneelvereniging. Muzieknummers en toneelspel wisselden elkander af. Er werden twee toneelstukjes opge voerd t.w. „Soort bie Soort" en „De operaotie". t DE STROVOORZIENING IN FRIESLAND. De drie landbouworganisaties in Friesland, de bond v. Coop. Zuivel- fabrieken en de ring Friesland Eyn- traal Bureau hebben gezamenlijk een telegram aan minister Mansholt gezonden, waarin gezegd wordt, dat de Friese greidboeren ten zeerste gedupeerd zijn door het uitblijven van stro. Er is destijds toegezegd, dat de boeren 250 kg. per koe z°uden krijgen, doch tôt nu toe is slechts 70 kg. ontvangen. Een en ander moet worden toegeschreven aan het feit, dat de aanvoer uit Gronmgen en Drenthe onvoldoende is, hetgeen moet worden toegeschreven aan de hoge prijzen, die door de strocarton- fabrieken worden betaald. Er wordt een beroep op de minister gdaan om de strovoorzining van Friesland te verbeteren.

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1