c Drukkerij Fa. Jijkhuis" nTel PLAATSELIJK NIEUWS 8 Kerkelijks Kiesver. wollen Hindweefstol Concertai DEGENHART ..Vooruitgang" imen op Weg e.a D E R K BLÀAK Filmvoorstelling litbedr. JERSTELING" tt verpakt Fruit Boerma Jzn., Tuinlieden ironen naarmaat k Muinck-v.d. Molen Dizzepie-Dizzepu r Samenvoeging Maamkaa'djeô Degenhart Maandag 15 December Propaganda-avond E.V.C. fiandflaar va INDONESIE Anak Agoeng vormde een nieuw kabinet voor Oost-lndonesië ENGELAND EN DE ENGELSEN. IN DE BEKLAAGDENBANK Predilcbeurten I Pc te HOOGEZAND eveelt voor de stemming p 14 December 1947 s gemachtigden in het escollege aan Mevr. M ouwanhoven-Schoen- laker, Mevr. F. Nie- arg-Rubingh en de lie n H. Hartlief, 'J. van am en H. van Dijk len periodiek aftredend i als notabel wegens be- inken van T. KOETSE heer H. Hartlief. Het Bestuur Oproep! e C M.B. afd. H.—S. ept aile Christ. Metaal- werkers eu simpathi- renden met hun Vrou- în op voor het bijwonen n de Bezettingsfilm in de Ger. Kerk te Martenshoek Donderdag 18 Dec| 'savonds 7.30 uur. reker de WelEd. heer Femer uit Arnhem. imtallen! Vrij entrée Donker bruin voor breigaren. Goncertzaal SLOCHTEREN op Wenst U voor de as. KERSTDAGEN een pracht kistje met een van de vol- gende soorten, tevens voor winteropslag irie van Holland 40, en 65 et. p. Kg., La- on Superbe 45, 55 en et. p Kg., Goudreinet- 45, (55 et. uitverkocht) et., Gron. Kroon 25 45 en 55 et. p. Kg. ingtons Pippen 35, 45 55 et. p. KgBramny :pling 30, 35 en 40 et (g. Inhoud der kisten tôt 14 Kg., emballage rdt tegen kostprijs ig genomen, mits on- adigd. RGERCOMPAGNIE 5 Tel. 2017. Gebracht wordt het onovertroffen lachsuc- ces WATT en l/2 WATT als (Geluidsfilm) Aanvang 7,30 uur. Jeugdvoorstelling 4.30 uur Kaarten f 1.— (des middags 35 et.) belasting inbegr. verkrijgbaar aan de zaal. MES: voor Dames- en Kinderkleding. Mantels enjaponnen naar ieder gewenst model. ipl. Coupeuse-Lerares Verl. Hoofdstraat 25 HOOGEZAND Slochteren 2e Ab.-voorstelling op 18 December a.s. Opvoering van: door de Grônneger Sproak. Aanvang 8 uur. Plaats- bespreken 16 Dec. a.s. 's avonds 8 uur. Nog enkele losse kaarten ver krijgbaar. Vertrektijden der bussen als gewoon. Feestelijke op Zaterdag 20 Dec in 't Café Wiardi. Met medewerking van het Cabaret- en Revue- gezelschap ,,Ancora" van Groningen. ntrée f 1.— plus bel. Zaal open 7 uur. (aartverkoop K. Meijer, Kl. Nieboerweg 2, Foxhol en aan de zaal. Geen overeenstemming bereikt te Londen. Hoogezand-Sappemeer Ds. J. van Dorp sprak over kwekersbelangen v.v.h.s. □luuuuiannnii voor Zondag 14 December. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 5 u. ds. Meijer Drees. Hoogezand: 10 u. ds. Meijer Drees (Verkiezingen). Westerbroek: 10 u. dr. P. Glas* 11.15 u. Zondagsschool. Kropswolde: 10 u. ds. Alkema; (heifd. 150 j. jubileum). Kielwindeweer10.30 u. ds. Wasch. Zuidbroek: 7 u. ds. Loorbach. Noordbroek: 10 u. ds. v. d. Meiden. Engelbert: 10 u. ds. Vinkenborg. Muntendam: 10 u. bev. ds. Haveman door ds. Mondt v. Apeldoorn; 3 u. intrede ds. Haveman. Veendam: 10 u. ds. P. H. Kapteyn. Wildervank: 10 u. ds. v. Leeuwen v. Winschoten. Slochteren: 10 en 7 u. ds. Vermeer. )Schaaphok: 10 u. Ev. Eenshuistra; 11 u. Zondagsschool. Froombos: 7 u. Ev. Eenshuistra; 1.30 u. Zondagsschool. Kolham: 10 u. ds. de Vries. Harkstede: 10 u. ds. v. Hoogstraten. Hélium: 10 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. Ev. Velthuysen. Overschild: 9.30 u. de heer Noordhof. 2.30 u. ds. Beijer. Tjuchem: 3 u. Ev. Velthuysen. Schildwolde: 7 u. ds. Hulstijn. Veendi Veends 11.15 Hoogez 7.30 i in de v. h. H. H, ING BONKi 055 Alge 053 Alge 052 Alge 050 Alge 044 Rese 045 Rese: NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. de heer Korten- hoeven v. Visvliet; 4.30 u. Ev. K. Pruysen. DOOPSGEZINDE GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Kosters. GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. ds. Klapwijk; 4.30 u. ds. Tom. Martenshoek: 9.30 u. ds. Tom; 4.30 u. ds. Klapwijk. Kielwindeweer: 10 en 3 u. ds. Boor- sma. Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. Postema rjuchem: 9.30 en 2.45 u. Hulppr. Boersma. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. Koop- mans. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. Ha- zenberg. GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 9.30 u. leesdienst; 5 u. ds. Jongeling. Juidbroek: 9.30 en 2.30 u. ds. Plaats- man. larkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. )verschild: 9 en 2.30 u. ds. Houtman. Ichildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. van Dijk, voorber. H.A. BAPTISTEN GEM. ioogezand: 10 u. de heer Veenstra. 'oxhol: 10 u. de heer Boeren; 4 u. de heer Veenstra. luntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hek- huis; 7.30 u. Jongeliedenverg. 047 Rese] BONi 555, 556, 553 Alger 552 Alger 550 Alger 544 Reser 546 Reser BONKAA (Bijz. Arb» 1015 Suiki TABAK- KAARTE T-01, T-02 T-03 Tabal T-01 Versr T-03 Versr De bon 0 moet uiter laar in citr De niet serie R va) nen worde niet aange\ vernietigd bonnen: 02! 010 t.m. 01 002, 003, 50 Ook wel Knippen van Uw stoffen. M SAPPEMEER. Twee dronken Muntendam- mers kwamen in het café van de heer F. en wensten sterke drank, hetgeen de heer F. weigerde. Een dei Muntendammers wond zich hierover zo zeer op, dat hij een ruit insloeg. De politie heeft procès verbaal tegen de man opgemaakt. hoogezand/sappemeer. Naar aanleiding van de on- langs gehouden Zonnehuis-filmavond in het kerkgebouw der Gereformeer- de Kerk te Sappemeer (met de film ,,Doortje Verkerk"), werd j.l. Zater- dagmiddag een bijeenkomst gehou den onder leiding van de Administra teur der Vereniging „Het Zonnehuis waarin werd besloten tôt oprichting van een z.g. werk-comité. De dertien aanwezige personen traden als mede- werker toe. Het doel van dit werk- comité is: plaatselijk meer bekend- heid té geven aan het streven der Vereniging „Het Zonnehuis" (meer en betere verzorging van behoeftige chronische zieken) en de te verrich- ten werkzaamheden als: contributie- kwitanties innen, busjes ledigen, ka- lenders verkopen enz., onder de rae- dewerkers te verdelen. De leiding dezer werkzaamheden berust bij de dames Mej. B. Scheper, Mej. E. Tromp en Mevr. J. Veldhuis Geert- sema, waarvan de laatste als cor- respondente fungeert. HOOGEZAND. Zoals wij reeds meldden, zal Ds. v. d. Meiden hier Zondag iS Jan. zijn intrede doen. Nader vernenien wij dat Ds. v. d. Meiden 's morgens door zijn schoonvader Ds. Coolsma van Groningen zal worden bevestigd. Na afloop van de dienst zijn Zondag tôt gemachtigden van het kiescollege herkozen Mevr. M. Cou- wenhovenSchoenmaker, Mevr. T. NieborgRubingh en de heren H. Hartlief, J. van Dam en H. van Dijk en is gekozen tôt notabel in plaats van de heer T. Koetse, die als zoda- nig heeft bedankt de heer H. Hart lief. Allen zijn candidaten van de kerkelijke kiesver. „Vooruitgang". Bij de Gem. Politie, alhier zijn inlichtingen te verkrijgen over de na volgende gevonden voorwerpen: 3 en 2 muntbiljetten, sleepketting, donker rode linker handschoen; rechter gym- nastiekschoen, grijze ceintuur, leren handschoen, paar trainingsbokshand- schoenen, auto nummerbord A 12009 duimstok, bruine leren portemonnaie wit gebr. rechter vingerhandschoen zwart leren handschoen, snoeimes, wollen kinder handschoen en zilve- ren armband. WESTERBROEK. t X5e P.- v. d. A., afd. Wester broek, vergaderde dezer dagen in café Huisman. De spreker, de heer Blaauw van „Het Vrije Volk' was verhinderd, en daarom sprak in zijn plaats de inspecteur voor de prov. Groningen van ,,Het Vrije Volk de heer J. Buiter. Na afloop volgde eni- ge discussie. Vervolgens hield de heer J. Luiken een der bestuursleden een inleiding naar aanleiding van de brochure ,,Te- rug uit Djokja". De opkomst was matig. Naar wij vernemen heeft de heer H. G. de Boer zijn functie als voorzitter van de afdeling Gronin gen van de K.N.V.B. ter beschik- king gesteld, eventueel ten behoeve van zijn voorganger, de heer J. W. de Vries te Groningen NOORDDIJK. De heer T. Ubels wist Zon- dagmorgen aan zijn hengel een snoek te vangen van 102 cm. lengte, een omvang van 48 cm. en een gewicht van ruim 15 pond. RUISCHERBRUG. Bij brug 3 had een aanvanng plaats tussen de motorschepen „Lie- wo" en „Spes". De materiële schade welke op f 1500 werd geschat wordt door de verzekering gedekt. ENGELBERT. In café Tuinema hield de ijs- club ,,Eensgezindheid" haar jaarlijk- se ledenvergadering o.l.v. de voorz., de heer J. Maat. Uit het verslag van de penningmeester, de heer P. Brui- niers bleek, dat het batig saldo be- droeg f 118.96. In het bestuur wer- den de heren P. Bruiniers en R. Kooi, die zich niet herkiesbaar hadden ge steld vervangen door de heren G. Olthof en M. Groothoff. De contribu- tie zal verhoogd worden tôt f 1.50. Voor de te houden schaatswedstiij- den zullen 2 médaillés beschikbaar worden gesteld n.l. voor de snelste jongen en voor het snelste meisje. De vereniging blijkt 125 leden te be- zittgn. KOLHAM. De afd. Kolham van de verem ging tôt Bevordering van de Bijen- teelt in Nederland hield Donderdag- avond haar alg. ledenvergadering in café Hommes, o.l.v. de heer J. Waijer Besloten werd een spreker uit te no- digen voor het houden van een le- zing over het werk der bijen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het aantal leden thans 25 be- draagt. Het financieel verslag toondc aan dat er een rïadelig saldo was van f 55.83. De heer R. Tillema werd als bestuurslid herkozen. De contri butie werd vastgesteld op f 3. SLOCHTEREN. Zaterdagmiddag vergaderde de Landbouw- en Werknemersorganisa tie in de gemeente Slochteren in het ..Hoogehuis", o.l.v. de heer J. H. Kui- pers te Scharmer. In behandeling kwam de 2e rattenbestrijding. Deze zal zo mogelijk worden gehouden in samenwerking met de gemeenten, behorende tôt de Burgemeesterskring Winschoten. De leden van de Com missie voor de Stichting van de Landbouw in de Gem. Slochteren werden benoemd alsmede sociale dorpseommissies en twee commissies voor de verzekering van de Landar- beiders, waarvan één voor het Oos- telijk deel der Gemeente en één voor het Westelijk deel. Hierop ging men over tôt de installatie van de pas benoemde leden van de commissie van de Stichting van de Landbouw, waarna de vergadering werd geslo- ten. De Landbouwvereniging Sloch teren hield haar gewone vergadering in t café Smit o.l.v. de heer W. Ha- genouw. Uit de ingekomen stukken bleek dat de V.B.B. een boekwerk wil uitgeven, waarin de geschiedenis van de Veenkoloniale Landbouw wordt behandeld. De vergadering voelde wel wat voor runderhorzelbe- strijding, welke ter hand zal worden genomen, doch was van mening dat 2 maal behandelen beter uit te voe- ren zal zijn dan 3 maai, vooral bij jongvee. Op de vergadering van de commissie van de Stichting van de Landbouw in de gem. Slochteren zul len de candidaten van de Vereniging voor een bestuursfunctie naar voren worden gebracht. Nadat nog enige bestellingen waren gedaan, volgde sluiting. Dinsdag j.l. hield de ver. van oud-leerlingen der Lagere Landb. School en de Ver. van Oudleerlingen der L.H.S. een gecomb. feestelijke avond in de zaal Degenhart, o.l.v. de heer G. Kroon. Door „De Oud Groene Wezen" werd opgevoerd ,,Op Aigenaarfde Grond In de pauze werd een verloting ge houden. SCHILDWOLDE. Donderdagavond vergaderde ,,Jong Duurswold" in café Reinders, o.l.v. de heer Jac. Glas. De excursie naar Bedum werd nog eens bespro- ken. De heer H. Koning van Glim- men, hield een lezing over 't gebruik van kalkstikstof voor onkruidbestrij- ding, waarbij vele intéressante din- gen werden gezegd. In het bijzonder werd gewezen op de gunstige werking van kalkstikstof tegen voetziekte. Een en ander werd met lantaarnplaatjes toegelicht. SIDDEBUREN. De Geref. Kerk, alhier, die in April 1945 zwaar beschadigd werd, wordt thans gerestaureerd, terwijl het aantal zitplaatsen wordt uitge- breid door het aanbrengen van twee nieuwe galerijen. De Godsdienstoefe- ningen worden gedurende dit herstel in ,,Rehoboth" gehouden. TJUCHEM. O.l.v. voorzitter E. Elema hield de IJsvereniging Tjuchem haar algeme- ne ledenvergadering. Het financieel verslag toonde een voordelig saldo van f 71.38 aan. De heren E. Elema en A. Bos werden als bestuursleden herkozen. Besloten werd toe te tre- den tôt de IJscentrale Duurswold' NOORDBROEK. Ter bestrijding van de kosten voor de aankoop van instrumenten heeft het Harmoniecorps een 4 geldlening geplaatst van f 3500 in obligaties van f 25. Hier ter plaatse is geïnstal- leerd de' plaatselijke Commissie voor Vrouwelijke Hulpverlening ter behar- tiging van sociaal werk. ZUIDBROEK. In de Geref. Kerk, welke ge- heel bezet was, sprak prof. Schilders uit Kampen over zijn reisindrukken in Amerika, waarbij hij het een en ander vertelde over de verschillende kerkelijke gezindten in dat land. In ,,Ons Gebouw" had de Loge Crescendo" van de Intern. Orde van Goede Tempelieren een bijeen komst georganiseerd. Spr. was prof. Josef Cohen uit Groningen, die sprak over zijn eigen roman ..Mensen met sterren". Na de bespreking droeg hij enkele fragmenten voor. Tep slotte sprak de voorzitter een kort dank- woord. De kerk was toen bijna geheel bezet. Maar toen Ds. Haveman 's middags om 3 uur voor het eerst de kansei beklom, was er geen plaats leeg. Als tekstwoord had hij gekozen Math. 4 17. In een persoonlijk woord sprak de predikant de hoop uit, dat er een goede samenwerking zou ontstaan tussen kerkelijke en burgerlijke ge meenten. Vervolgens spraken nog ouderling Kroeze, burgemeester Groenendaal, Ds. van Wezep namens de ring Win schoten en de consulent Ds. Venema. Nadat Ds. Haveman de sprekers gedankt had, zong het kerkkoor eni ge liederen. MUNTENDAM. In de Baggerput werd Zaterdag voor de laatste maal vis gepoot en wel 500 pond. In totaal werd er 1500 pond gepoot. Vermoedelijk door de duisternis geraakte Zaterdagavond te Tussen- klappen een tôt i».u toe onbekend ge- bleven persoon te water. Door de he ren R. Wolthuis en C. Drenth werd hij op het droge gebracht, waarna hij zijn weg vervolgde. In het café Bosscher hield de Pluimvee- en Konijnenclub „Mun- tendam" een feestavond, waaraan o.a medewereking verleende Jelle Vegt. De Dem. Soc. Jeugd Ver. „Nieuwe Koers" zal van 20 tôt 24 December geld inzamelen voor de aankoop van boeken ten behoeve van Munten- damse militairen in Indonésie. VEENDAM. De Imkersver. Veendam en DE VERGADERING VAN DEVEILIGHEIDSRAAD. In onze rubriek ,,De Wereld in Vogelvlucht" hadden wij aanvan- kelijk vermeld, dat de Veilig- heidsraad Dinsdag in vergadering bijeengekomen was. Ter ellder ure bereikte ons echter het be- richt, dat deze bijeenkomst werd uitgesteld tôt Vrijdag. Een deel van onze oplag'e was toen echter reeds gedrukt. Zodat wij deze onjuistheid hiermede rectificeren. DRAMA AAN DE DUITSE GRENS. Zondagavond heeft zich aan de Duitse grens bij Roermond een dra- ma afgespeeld, waarbij twee jonge- mannen het leven verloren. In de uiterste punt van de mijn- weg tegenover Ober Kruchten (Duits- land) woont op Nederlands gebied de familie Willemse, een gezin met 10 kinderen. De eigendommen dezer familie liggen gedeeltelijk op Duits en gedeeltelijk op Nederlands gebied. Zondagavond toog een groepje ken- nissen, onder wie ook twee zoons van Willemse naar de bioscoop in het het ogenblik informele, afzonderlijke besprekingen met de delegaties meer vrucht zullen afwerpen, dan een plenaire zitting. De aanstelling van Prof. Frank Graham als Amerikaanse gedelegeer- de in de commissie voor Goede dien- sten is door de senaat goedgekeurd. WALTER FOOTE OVER INDONESIë. De voormalige Amerikaanse consul Duitse grensplaatsje Waldniet. Toen generaal te Batavia, Walter Foote, de groep, die tôt 7 personen was heeft bij zijn terugkeer in de V.S. aangegroeid, 's avonds terugkwam. desgevraagd enkele verklaringen werd zij aangeroepen door een twee- over Indonesië afgelegd. Ilij gaf als tal Duitse grensbewakers. Een van zijn mening te kennen, dat in Indo- beiden was een kennis van de groep, nesië aile maatregelen worden ge- de andere een vreemde. Op een ge- geven ogenblik greep de onbekende het geweer van de andere bewaker en opende het vuur op een afstand van enkele meters. De twee gebroeders Omstreken" vergaderde in hôtel Peter en Heinrich Willemse werden va". Nadat het officiële gedeelte af-j dodelijk getroffen en sloegen tegen gelopen was, waarbij o.a. werd be-de gron(j. De andere leden van het kend gemaakt, dat het batig saldo MUNTENDAM. Zondag j.l. heeft Ds. Haveman zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gem. alhier. Ter gelegenheid hier- van was de kerk met dennengroen en bloemen versierd. Om 10 uur des morgens ging Ds. Mondt van Apél- doorn voor in zijn bevestigingspreek, welke hij hield n.a.v. Jesaia 62 1. f 108.16 bedroeg, sprak -le heer Kamphuis over de bespui'.ing van het koolzaad. n Uit mededelingen van leden bleex, dat het een tamelijk goed noningjaar is geweest. EUVELGUNNE. Alhier werd uit het Eemska- naal opgehaald het lijk van mej. Iemke de Haan uit Groningen. Ze werd sedert 13 Nov, vermist. VERVOLG UITVOERINGEN. In 't café Hansen te Hélium gaf de Toneelver. „D.E.S." Zaterdagavond een uitvoering voor donateurs o.l.v. de heer H. Haan. Opgevoerd werd het toneelspel ..Mathilde" in vier be- drijven en een klucht ,,De Majoor in één bedrijf. Ter muzikale afwisse- ling was aanwezig het echtpaar Do- ling van Sappemeer met accordéon en zang. Aan het slot werd de régis seur, de heer E. Schrikkema, een cadeau aangeboden voor het velî werk steeds belangeloos voor de ver eniging gedaan. De zaal was goed HOGE PRIJZEN IN DE STAATSLOTERIJ. 502e loterij. 5e klasse, 13e lijst. f 1000: 14300 17078 20171; f 400: 1913; f 200: 5437 14639 16793 19113 21569; f 100: 2490 3698 8706 9070 11638 15182 15339 20843 20931 21701. 14e lijst. f 100.000: 13765; f 25.000: 18932; f 1.000: 5906 6527; f 400: 2836 11307 14016 18425; f 200: 3128 3971 8397 14101 15821 17105 20231; f 100: 4263 6368 6924 11028 12809 14365 16140 16830. In verband met het feit, dat op de Londense conferentie van de vier mi- nisters van Buitenlandse Zaken geen overeenstemming kon worden be reikt over de kwestie der herstelbe- talingen, is deze conferentie thans voor onbepaalde tijd verdaagd. Bevin en Marshall beschuldigden Rusland van het misiukken der con ferentie, terwijl Molotov anderzijds verklaarde, dat Engeland en Amerika zich niet aan de agenda gehouden hadden en niet hebben willen luiste- ren naar de Russische voorstellen. Marshall ig reeds gisteren weer naar de Verenigde Staten vertrokkén. De bijeenkomsten der plaatsver- vangers gaan door. Zij houden zich thans bezig met de kwestie Oosten- rijk. °P geweer en grepen hem zo stevig aan dat hij met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis moest worden op- genomen. Van ambtelijke zijde vernemen wij, dat de familie Willemse Duits is. Een van de twee slachtoffers, die resp. 25 en 28 jaar oud zijn, werd reeds geruime tijd in verband met smokkelarij en diefstal door de po litie gezocht. Engelse en Duitse in- stanties stellen ter plaatse een on- derzoek in. De lijken zijn in beslag genomen. Het grenstoezicht was de laatste dagen verscherpt in verband met smokkelarij. 22-JARIGE TEKENAAR CON" CURREERDE MET DE NED. BANK Zondagavond kocht een 21-jarige électricien een paar haringen aan een stalletje op het Rembrandtplein te Amsterdam en betaalde met een bankbiljet van f 25.—. De haring- venter vertrouwde de echtheid van het biljet niet en liep naar het poli- tieposthuis ter plaatse, waar bleek, dat het biljet vais was Met twee agenten keerde hij terug en de électricien werd gearresteerd na aanvankfclijk ontkend te hebben kwam al spoedig het verhaal los, dat hij de biljetten kreeg van een 22-ja- rige tekenaar uit Amsterdam-Noord Anak Agoeng Gde Agoeng is erin geslaagd een nieuwe regering voor Oost-lndonesië te vormen. Om een evenredige deelname der parle- mentsfracties te verkrijgen was het nodig het aantal portefeuilles met 3 uit te breiden, zodat de ministerraad nu 16 leden telt. DE BESPREKINGEN precies bekend hoeveel vorderingen op DP RFOTH.LE" het tôt nu toe gemaakt heeft, maar j het zal er zich niet kunnen ontplooi- Gedurende een week zijn geen en Het zal natuurlijk grenzen vin- plenaire zittingen door de delegaties den in de houding van de overgrote op de „Renville" gehouden. Volgens meer(terheid van de Mohammedanen ..Aneta" zou de commissie van goedete„enover het Communisme, diensten van oordeel zijn dat voor NEDERLANDSE VERLIEZEN VAN 5 AUG. TOT 6 DEC. Volgens de militaire geneeskundige dienst bedroegen de Nederl. verlie- zen van 5 Aug. tôt 6 December 323 gesneuvelden, 962 gewonden en 25 vermisten. Over het plan van de samenvoe ging van Hoogezand en Sappemeer is gedurende enige tijd door aile partijen en instanties gezwegen. Onze Haagse correspondent heeft te- vergeefs getracht in regeringskrin- gen nadere inlichtingen te verkrij- gen. Thans schrijft „Het Vrije Volk" over deze aangelegenheid het vol gende: Het plan tôt samenvoeging van de gemeenten Hoogezand en Sappemeer maakt meer en meer kans te worden verwe- zenlijkt De minigter van Binnenlandse Zaken Dr. Witteman heeft de zer dagen na grondige over- weging der consequenties doen blijken, dat hij in principe achter deze samenvoeging staat. Uiteraard betekent deze uitspraak niet, dat aan het plan geen belem- meringen meer in de weg zullen worden gelegd. De uiteindelijke beslissing blijft troffen om weer een roi in het in ternationale economische leven te gaan spelen. Hij voegde daaraan toe: ,,Het Communisme is ook in Indo nesië doorgedrongen, en het is niet gezelschap wierpen zich onmiddellijk de Duitser, ontnamen hem zijn1 gevallen. Zij kwam met het achter- DOODGEVALLEN. Te Rotterdam is een 70-jarige vrouw van de trap in haar woning hoofd op een betonnen vloer terecht. Aan de bekomen verwondingen is zij in het Ziekenhuis overleden. TEXTIELPUNTEN. (Van onze Haagse correspondent). Hoewel de textielpositie zorgelijk' is, overweegt men thans om binnen- j kort wederom 20 textielpunten be-! schikbaar te stellen, waarop na 1 Januari gekocht kan worden. Verbe- tering der textielpositie is in 1948 immerg in handen van de Tweede- en aile en te verwachten, indien de Mars- Eerste Kamer hall-Dollars komen. ALWEER EEN BON VOOR EEN EL Morgen.zal voor aile leeftijdsgroe- pen een bon voor een ei worden be kend gemaakt. DELFZIJL VERWACHT DRUKTE IN ZIJN HAVEN. Zondag zijn in de haven van Delf- zijl aangekomen het Panamese s.s. ..Horizon" met 6.000 ton kunstmest en het Amerikaanse s.s. „Tomas Guardia" met ca. 1500 stds. hout. Er worden nog twee Nederlandse boten verwacht resp. met 1600 en 3000 ton kali en het Noorse s.s. ..Grana" met ca. 1700 ton kalkstikstof. BEDRIJFSV OETB AL. Uitslagen: PSC—WAS 3—0; DEG— Chemica 2-2; Beukema-Mulder 20; OverzetSuurmeijer 23; Koning Bakkers T2. Programma: Zaterdag 20 Dec., ter- Een huiszoeking bij deze tekenaar- -0verzet_K0ning bracht 3 onvoltooide biljetten 1 3 1Q uur MuiderPSC; Zaterdag 20 voorschijn, die in een boek verborge^ terrein WAS, 1.50 uur Lieren- 5 blan- fabr-ek_Suurmeijer, 3.10 uur WAS- waren. Tevens vond de politie 5 blan co vellen bankpapier. Op het hoofdbureau van politie herkende de tekenaar uit de voor- raad valse biljetten, die de politie na de oolrog ingezameld heeft, 30 stuks, die hij vervaardigd had. RoNTGENAUTO IN GRONINGEN, FRIESLAND EN DRENTHE. In de drie noordelijke provincies heeft een aantal instellingen, w.o. Ned. Volksherstel, gelden bijeenge- bracht tôt een totaal bedrag van f 50.000.Hiervoor zal merf een Rôntgenauto aanschaffen tôt geza- menlijk gebruik in deze provincie. Er zal begonnen worden met z.g. ..gericht" bevolkingsonderzoek, d.w.z. dat er een aanleiding bijvoorbeeld een massale besmetting moet zijn om in een bepaald gebied de gehele be- volking te onderzoeken. De exploita- tie van deze installatie gaat uit van de drie provinciale kruisverenigingen, gesteund door de overheid. Beukema; Zondag 21 Dec., terrein WAS 10 uur KoenemanBakkers. Daarna worden de competities tôt 10 Jan. 1948 stopgezet. VEEMARKT GRONINGEN. Dinsdag 16 Dec. Kalf- en Melkkoeien le soort f 650- 730, 2e soort f 550—625, 3e soort f 350475; Kalfvaarzen f 500575, f 350-425; Voorjaai'skalvende Koeien f 425—525, f 325—375; Vare Koeien f 500—550, f 275—450; Kalveren en Pinken f 90290; Biggen f 35—48, f 23—30. Aanvoer: 751 runderen, 276 kalve ren, 101 schapen, 4 varkens, 961 big gen, 138 bokken en geiten, 117 paar- den. 2348 totaal. Overzicht: De markt was tamelijk goed bezet, doch van de beste soor ten was het aanbod klein. Zo trok- ken dan ook nu weer de beste kalf- en melkkoeien flink de aandacht en werden tegen vastere prijzen ver- handeld. Voor koeien met een flinke melkgift en vooral met goede fnelk- lijsten brachten boven de notering op. Van het leveringsvee neemt de aanvoer zienderogen af. Zo dacht het BVV tegen de 250 runderen over te nemen. De volgende week (Kerst- week) worden met uitzondering van de nuchtere kalveren geen runderen overgenomen. Zoals men weet is de schapenhandel vooreerst buiten wer king gesteld, zodat de aangevoerde schapen de weg naar de levering SCHAKEN. Uitslagen Club-competitie van de Schaakver. „HoogezandSappemeer vonden. Op de afdeling bokken en 8e ronde Groep I: J. KremerL. geiten was in de goede vleessoorten Scheen 01; J ReijneJ. C. Over-' een drukke handel waar te nemen, man o1- H ClobusJ. Kuipers 1-0; terwijl hoge prijzen werden besteed. J Kremer—J Kuipers 1—0; J. Mie-| De biggenhandel verliep in verband dema_p Miedema L. Scheen met de stijgende prijzen zeer lang- J. Miedema Groep II, 10e ronde: M. de Vries J. H. Oterdoom 10; H. R. Dolfien B Hoen 01; F. AkkermanDr. H. G. Steenbeek 0—1; G. H. Pentinga— A. Kits 01. Groep III, 8e ronde: J. MolterH. Wubbeling 0—1; H. VegterF. R. Huizinga 01. In de Ned. Herv. Kerk te Sappe-; Naast deze historische feiten zijn Nederlanders, voor de strijd^gevoerd land. en in het bijzonder door de slag om Arnhem. De teruggekeerde strij- ders van het slagveld bij Arnhem hadden aile lof voor de hulp van de meer heeft Ds. J. van Dorp, predi-| er ook diepgaande karakterverschil-door de illégale beweging. Bij Arn kant der Nederl. Herv. Gemeente te len tussen de Engelsman en de Ne-' hem is een verbond gesloten, dat be Londen, en hier bekend als spreker voor Radio Oranje" een lezing ge houden. Nadat Ds. Meijer Drees van Sappe meer enkele inleidende woorden had gesproken beklom Ds. van Dorp de Kansel. Allereerst stond spreker stil bij de emigratie van Nederlanders naar Engeland door de eeuwen. De eerste emigratie had plaats in de 12e en 13e eeuw, toen Engeland Neder landse wevers tôt zich wilde trekken. Inderdaad kwamen deze emigranten tôt enige welstand, maar later ont- stonden strubbelingen met als ge- volg, dat deze mensen zich oplosten in het Engelse volk. Een tweede trek naar Engeland ontstond ten tijde van de reformatie. Engelsen en Nederlanders hebben elkander gedurende de eeuwen slecht begrepen. Verschillende historische feiten worden door de beide landen geheel verschillend beoordeeld. Daar is de tocht naar Chattam, die met zoveel fanfare in de Nederlandse ge- .schiedenisboekjes is aangekondigd. De Engelsen vinden het niet sportief, dat De Ruyter trachtte te profiteren van het feit, dat een reusachtige brand Londen ten dele in as gelegd had. Daar zijn verder de Engelse oor- logen, waarvan in de historié der beide landen op geheel verschillende wijze wordt verteld, de Deriode van de Koning-Stadhouder Willem III; er wordt wel eens verteld dat hij Neerlands macht en glorie naar En geland heeft overgebracht, maar van derlander, verschillen, die bij opper- vlakkig contact moeten leiden tôt conflicten. Men moet niet veronderstellen, dat Nederlanders in Engeland met open armen worden ontvangen. Wij zijn er geen persona grata, wij Nederlan ders en ons vaderland waren er nau- welijks in tel. Ook in 1940 was de verhouding niet gunstig. Ons land had steeds gewei- gerd zich te verbinden in een bond van staten tegen Duitsland. Het woord neutraliteit wilde de Engels man niet kennen, slechts vader landsliefde, en aile landen werden immers bedreigd door het Duitse ge- vaar. Toen de stroom vl'uchtelingen in Mei 1940 Engeland binnentrok daalde de stemming, en zij werd nog slechter, toen Nederland na 4 dagen oorlog capituleerde. Engeland had op een verzet van 2 of 3 weken gere- kend. Het verraad werd ons kwalijk genomen, en de ontvangst van de zgn. Engelandvaarders werd in net algemeen een deceptie voor deze moedige en ondernemende mensen. Voor de Ned. regering was het moeilijk in deze sfeer te werken, bo- vendien bezat zij niets om te werken, en de Engelsen hadden het veel te druk met de verdediging van hun eiland tegen de Duitse luchtaanval- len om te letten op de regeringen der bezette landen. Maar uit deze oorlog is een weder- zijds begrip gegroeid. Wij hebben de Engelsen leren waarderen als strij- zegeld is met bloed. Thans hebben wij het moeilijk, en ook het Engelse volk. Weer dreigt er verwijdering te komen. Maar laat ons dit bedenken: De Engelsen zul len Arnhem nooit vergeten. Laten wij als Nederlanders het zeker nooit doen. H.M. DE KONINGIN ERE-DOCTOR VAN DE UNIVERSITEIT TE LEUVEN. Als blijk van erkenning van, en waardering voor haar grote verdiensten in de verdediging van recht en rechtvaardigheid tij- dens de jongste oorlog, heeft de universitiet van Leuven aan H.M. Koningin Wilhelmina het ere- doctoraat in de rechtsgeleerdheid aangeboden. De aanbieding en overreiking van de bul geschiedde Maandagmiddag om 12.30 uur in het Koninklijk Paleis te Amster dam door een delegatie van hoog- leraren uit Leuven. zaam. De belangstelling voor de paarden was niet groot. GRAANMARKT GRONINGEN Dinsdag 16 Dec. Rode Tarwe f 19.90—21.40; Witte Tarwe f 19.90—21.60; Inlandse Rogge f 19.7021; Wintergerst f 19.2029.05 Zomergerst f 17.2020.05; Haver, wit f 16.2018.55; Groene Erwten f 21 25- 27.50; Wierdebonen f 20.2530.75; Waalse bonen f 30.2559.25; Kar- weizaad f 60.4074.40; Gele Mosterd- zaad f 35.30—62.80; Kanariezaad f Blauwe Maanzaad Engelse zijde is men van mening dat ders. Als een Engelsman ergens zijn hij Nederlanders heeft bevoordeeld en een Engelsman heeft destijds voorgesteld om aile Nederlanders, in- clusief de Koning het land uit te zet- ten. Daar is ten slotte de boerenoor- log, die een sterke verwijdering ten- gevolge had. tanden in zet, dan laat hij niet meer los. De waardering voor de Nederlan ders steeg door verschillende feiten, zoals het inzetten der Nederl. lucht- macht bij Singapore, de slag in de Java-Zee, het illégale vetzet in ons TRIBUNAAL VEENDAM. Vrijdag heeft o.m. terecht gestaan: Philippus de Vries, 40 jaar, élec tricien te Sappemeer. Was lid van de NSB en leider der jeugdstorm, werd oppervaandrig en streekleider. Hij colporteerde met „Vova" en liet zich door de NSB-burgemeester van Ham benoemen tôt gemeentebode te Sap pemeer. Als zodanig heeft hij ge- werkt voor de O.T., door het rond- brengen van oproepingskaarten en vordering van fietsen. In Mei '44 werd hij landwachter. Als zodanig verrichtte hij huiszoe- kingen en deed mede aan de razzia te Siddeburen. Hij nam een motor- rijwiel in beslag, volgde een land- wachterscursus en deed dienst bij de alarmeompagnie. Voor het tribunaal ontkende hij alleen het vorderen van fietsen en het rondbrengen van oproepings kaarten. De rest gaf hij toe. Mr. R. H. Smit, de advocaat, wees erop dat de Vries zich van zijn fa milie vervreemde, brak met de kerk en toen naar iets anders zocht. Ze- kere P. besmette hem met het nazi- baccil. Zijn ijdelheid speelde hem parten. Hij werd jeugdstormleider, maar was daar ongeschikt voor. Daarom was hij het baantje gauw weer kwijt. Als landwachter meende hij goed werk te kunnen doen. 35.30—49.05; 75.50—108.50. VEILIGBERICHT. HoogezandSappemeer. Maandag 15 Dec. 1947. Knolselderij f 5.10. Per 100 stuks. Kroten f 6.80f 8.10; Witlof f 30 f 55; Spruiten f 19; Boerenkool f 4.40f 10.10; Rode kool f 5.60 f 7.30; Prei f 18—f 27; Andijvie f 38—f 51. Per 100 K.G. In verband met de Kerstdagen is er a.s. week (Kerstweek) alleen vei- ling op Maandag 22 December. Sappemeer, 16 December 1947. Hij heeft geen slechte dingen van bijzondere aard gedaan. Hij deed slechts wat hem werd opgedragen. In 1944 liet verd. Mussert in de steek en heeft enige maanden het jongetje van een ondergedoken spoorwegman verzorgd. Pl. achtte de voorinternering een voldoende straf voor zijn cliënt. BIJZONDER GERECHTSHOF Kamer Rotterdam. J. Toi, een 36-jarige ex-opper- wachtmeester van de Staatspolitie te 's-Gravenhage was tijdens de be zetting lid van de beruchte „groep tien". Deze groep had tôt taak Joden, Jodenbegunstigers, illégale werkers en personen, die zich ongunstig over de Duitsers hadden uitgelaten, aan de S.D. over te leveren. Bij niet min- der dan 326 arrestaties, die aile door verdachte zelf genoteerd zijn in een zakboekje, is hij betrokken geweest. Van deze gevallen waren 170 in het boekje met rood aangetekend. Dat wil zeggen dat het Joden betrof. De kamer Rotterdam van het Bijz Gerechtshof te 's-Gravenhage ver oordeelde Toi tôt 20 jaar gevange- nisstraf met aftrek van voorarrest, ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van het leven en ontzet ting uit het recht bij de politie te dienen. Voor de a.s. Feestdagen en Jaarwisseling Voorraad beperkt. Vroegtij- dige bestelling gewenst. Kerst- en Nieuwjaarskaarten diverse soorten Verlovings- en Ondertrouwkaarten Diverse modellen. Nieuwste lettersoorten De bekende, duidelijke Maandkalender 0.75 SAPPEMEER TEL. 214 Voor het drukken van Aanplakbiljetten in 1 of meer kleuren zijn wij speciaal ingericht

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2