De Kerketijke Kiesver. PLAATSEUJK NIEUWS wollen H Loonbelastingboeken 1948 DRUKKERIJ DIJKHUIS Jooruitgang" Samen op Weg e.a. Filmvoors met verpakt Fruit Tuinli E. Boerma Jzn., }atronen naar maat 1. de Muinck-v.d. Molen Dizzepie-1 Gemeenteraadsvergaderingen Predikbeurten De Fruitbedr. ..EERSTELING" 1 Concertzaal D I Pfopaganda-avoiit INDONESIE Dr. Beel confereert met Setyadjit. 2 Januari. a.s. treedt de afwikkeling Geldzuivering in werking. te HOOGEZAND beveelt voor de stemming op 14 December 1947 als gemachtigden in het kiescollege aan Mevr. M. Couwanhoven-Schoen- maker, Mevr. F. Nie- borg-Rubingh en de he- ren H. Hartlief, 'J. van Dam en H. van Dijk allen periodiek aftredend en als notabe! wegens be- danken van T. KOETSE de heer H. Hartlief. Het Bestuur Opi ,1 iroep De C M.B. afd. H.—S. roept aile Christ. Metaal- bewerkers eu simpathi- serenden met hun Vrou- wen op voor het bijwonen van de Bezettingsfilm in de Ger. Kerk te Martenshoek op Donderdag 18 Dec 'savonds 7.30 uur. Spreker de WelEd. heer W. Femer uit Arnhem. Komt allen Vrij entrée Donker voor Goncertz SLOt op Wenst U voor de as. KERSTDAGEN een pracht kistje met een van de vol gende soorten, tevens voor winteropslag Glorie van Holland 40, 50 en 65 et. p. Kg., La- xeton Superbe 45, 55 en 65 et. p Kg., Goudreinet- ten 45, (55 et. uitverkocht, 75 et., Gron. Kroon 25, 35, 45 en 55 et. p. Kg., Allingtons Pippen 35, 45 en 55 et. p. KgBramny Seepling 30, 35 en 40 et. p. Kg. Inhoud der kisten 10 tôt 14 Kg., emballage wordt tegen kostprijs terug genomen, mits on- schadigd. Gebracht onovertrot ces WATT en '/J (Geluidsfiln Aanvang 7,30 Jeugdvoorstell Kaarten f middags 35 et. inbegr. verkrij de zaal. 30RGERCOMPAGNIE 5 Tel. 2017. DAMES voor Dames- en Kinderkleding. Mantels enjaponnen naar ieder gewenst model. Ook wel Knippen van Uw stoffen. ledipl. Coupeuse-Lerares Verl. Hoofdstraat 25 HOOGEZAND Slochter 2e Ab.-vooi op 18 Dece Opvoering van: door de Gi Sproak. Aanvang 8 uur. bespreken 16 L 's avonds 8 ut enkele losse kaa krijgbaar. Verti der bussen als Feestelijke op Zaterdag 2 in 't Café W Met medewerking Cabaret- en gezelschap „Ancora" van Groninge: Entrée f 1.— plus Zaal open 7 uur. Kaartverkoop K. i Kl. Nieboerweg 2, en aan de zaal. Distributieberichten BONNEN voor KOFFIE en THEE HSHHffiiifflaisfflfflSffiiiaBSfflSifflenssis [*s:sassssafflesssiasss@gHSSss 1 voor Zondag 14 Dece/ NED. HERV. KERK' Sappemeer: 5 u. ds. Meijer Hoogezand: 10 u. ds. Meijd (Verkiezingen). Westerbroek: 10 u. dr. P. Gl| u. Zondagsschool. Kropswolde: 10 u. ds. Alkem 150 j. jubileum). Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Zuidbroek: 7 u. ds. Loorbacb Noordbroek: 10 u. ds. v. d IV Engelbert: 10 u. ds. Vinkent Muntendam: 10 u. bev. ds. Hi door ds. Mondt v. Apeldoof intrede ds. Haveman. Veendam: 10 u. ds. P. H Kl Wildervank: 10 u. ds. v. Leeu Winschoten. Slochteren 10 en 7 u. ds. Ve )Schaaphok: 10 u. Ev. Eensh 11 u. Zondagsschool. Froombos: 7 u. Ev. Eensh 1.30 u. Zondagsschool. Kolham: 10 u. ds. de Vries. Harkstede: 10 u. ds. v. Hoogs Hélium: 10 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. Ev Velth, Overschild: 9.30 u. de heer Noo 2.30 u. ds. Beijer. Tjuchem: 3 u. Ev. Velthuysen. Schildwolde: 7 u. ds. Hulstijn. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. de heer Ko hoeven v. Visvliet; 4.30 u. E) Pruysen. DOOPSGEZINDE GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Kosters. GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. ds. Klapv 4.30 u. ds. Tom. Martenshoek: 9.30 u. ds. Tom; 4.3 ds. Klapwijk. Kielwindeweer: 10 en 3 u. ds. Bi sma. Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. Post< Tjuchem: 9.30 en 2.45 u. Hul] Boersma. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. Ko mans. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. 1 zenberg. GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 9.30 u. leesdienst; 5 ds. Jongeling. Zuidbroek: 9.30 en 2.30 u. ds. Plaa man. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. d Ouden. Overschild: 9 en 2.30 u. ds. Houtma Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. v; Dijk, voorber. H.A. BAPTISTEN GEM. Hoogezand: 10 u. de heer Veenstr Foxhol: 10 u. de heer Boeren; 4 t de heer Veenstra. Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hek huis; 7.30 u. Jongeliedenverg. SAPPEMEER. Ter secretarie alhier zijn in- lichtingen te bekomen over een ge- vonden Herenhoed en een langharige Hond (Spaniel) die is komen aânlo- pen. In het Bontehuis hield de afd. H.-S. en Omstr. van de Ver. t. Bev. van de Bijenteelt haar jaarverg. o.l.v. de heer K. de Vries. De vereniging telt thans 55 leden. De verslagen van de secr.-penningmeester, de heer L. Boelens, werden goedgekeurd. De heer J. Reints bracht verslag uit van de algemene vergadering en over- handigde de voorzitter een fraaie plakette. Vervolgens hield de heer J. A. Kampen een inleiding over De Levensbouw der Bijen". Bij de be- spreking der winteractis werd beslo- ten sprekers te laten komen voor het houden van enige praatavonden. BORGERCOMPAGNIE (Sappemeer) Bij een landarbeider alhier zijn 4 kippen gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. HOOGEZAND. Zondagmiddag heeft Ev. Veen stra afscheid genomen van de Bap- tisten Gemeente te Foxhol. De kerk was geheel gevuld. Na de preek van de heer Veenstra, gebaseerd op Ef. 5 1-21 werd door enige personen het woord gevoerd: de heer Massing sprak namens de gemeente, Zr. Blaauw namens de Vrouwenver., de heer Zuur namens de Zondagsschool, de heer S. Kluin namens de Bapt. Gem. Hoogezand. Voorts spraken vertegenwoordigers van de Bapt. Gem. in Groningen en Musselkanaal, en Kapt. A. H. Hassoldt namens het Leger des Heils. Namens de Ned. Herv. Kerk sprak Ds. Alkema. Ten slotte sprak de heer Veenstra een dankwoord. Op 25 December overleed op 71-jarige leeftijd de heer E. Benes, die jarenlang de leiding heeft gehad van de N.V. Meelfabriek v.h. J. G. Benes, alhier, en onder wiens leiding deze fabriek tôt .grote bloei is geko* men. De overledene is jarenlang Te- stuurslid geweest van de Spaarbank Plaatselijk Nut. Voorts heeft hij de functies vervuld van administrateur van de Waterschap „Wallen" en boekhouder-lid van het kerkbestuur der Doopsgezinde gemeente. Op 29 December werd de overle dene onder grote belangstelling ten grave gedragen op de begraafplaats „De Stille Hof", alhier. De heer Dr. Reinders, die we gens drukke werkzaamheden had bedankt als voorzitter van de voet- balver. „Hoogezand" is opgevolgd door de heer H. Baas, leraar Lich. Opvoeding, alhier. In de namiddag van de 2e Kerstdag hadden de leerlingen der R.K. school te Martenshoek en kin- deren van leden der R.K. Werklie- denver. hun Kerstfeest in het hôtel Faber, welk feest georganiseerd was door het onderwijzend personeel van de school en leden van genoemde vereniging. Door enige leerlingen werden twee toneelstukjes opge- voerd. Verder was er samenzang, waarbij moet worden opgemerkt, dat er zuiver en juist werd gezongen. De kinderen werden getracteerd en kregen ieder eeri geschenk. Zondagavond hield de K.J.B. afd. Martenshoek-Sappemeer een geslaagde gezellige avond. In een eenvoudig programma, dat onder leiding stond van de heer J. D. B. Lammerts wisselden muziek, toneel en zang elkander af. De conférence was in handen van Teo Bodewes. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op afgevaardigde leden van zusterverenigingen en Rap. Eysink uit Sappemeer. De dansmuziek werd verzorgd door de band Evalyn Novacek. Dezer dagen werd door het per soneel van Bodewes' Scheepswerven tum zakken aan te vragen, terwijl op originele zonnehaver nabestellin- gen plaats vonden. Van de vergude- ringen van de Werkgroep Veenkol. Ringver. en de algemene vergade ring van het C.B. werden verslagen uitgebracht resp- door de heren De Boer en Boerma. Er werd medegedeeld, dat de- P.V. C. Gelderland in staat was geweest voor groenland extra N. en voor hakvruchten extra K. beschikbaar te stellen. WATERHITIZEN. In café Schutter hield de Melk- contrôle-ver. ,,Roodehaan en Omstr." haar jaarvergadering o.l.v. de heer G. Aldershof. De penningmeester, de heer K. Mulder bracht verslag uit van de financiële toestand. De kos- ten van onderzoek bedroegen net afgelopen jaar f 6 per koe. De heer G. Aldershof werd als bestuurslid herkozen. Besloten werd nog een vergadering te houden om te komen tôt de oprichting van een afd. van de Gron. Veehoudersbond, en hierbij zo mogelijk de heer Homan van Ap- pingedam als spreker uit te nodigen. De meisjesver. en jongensclub der Geref. Ev. hielden Dinsdagavond hun drukbezochte jaarlijkse feest- avond. Medewerking verleende het Evang. koor o.l.v. de heer K. Boit. OOSTERHOGEBRUG. In een o.l.v. de heer Hommes gehouden vergadering werd een gymn.ver. opgericht. Geoefend zal worden in een lokaal van de Groen Groningen 1 een en ander afgewisseld door het gezamenlijk zingen van Kerstliede- ren. SCHILDWOLDE. De heer H. Bos, besteller bij de P.T.T., alhier, zal met ingang van 1 Januari a.s. deze dienst met pensioen verlaten. HELLUM. Vrijdagavond, 2e Kerstdag, brak brand uit in de arbeiderswomng van de heer K. Boer. De gehele be- huizing en inboedel werden 'n prooi der vlammen. Enig kleinvee kon met moeite worden gered. De heer B., die juist buiten verbleef, kon met veel moeite zijn vrouw en twee kin deren' en zijn schoonvader door een raam in veiligheid brengen, Waar- schijnlijk is de brand ontstaan door het omvallen van een pan vet in een petroleumstel. De brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen kon niet veel meer uitrichten. Verzeke- ring dekt de schade. Op het bedrijf van de heer D. K. Smit, alhier, vond Maandagmid- dag een demonstratie plaats vanwe- ge de combinatie Groningen voor rationele bedrijfsvoering verbonden aan de Stichting van de landbouw, met medewerking van de importeur Roemeling-Evers te Winschoten met een Farnal Cub Tractor van plm. 8 pk. SIDDEBUREN. De A.R. Kiesver. afd. Siddebu ren vergaderde o.l.v. de heer K. Hel- der. De voorz. hield een inleiding over „Doel en grondslag van de A.R. Par- tij", naar àanleiding van de rede van en in de klasse grijs-grauwe Vlaam- se reuzen een le prijs. Hierdoor viel hem tevens de hoofd-ereprijs ten deel In hôtel „De Munte" vergader de de Hengelsportver. ,,De Witte Dob- ]ber". Er bleek een batig saldo te zijn van f 730.62. Tôt kascomm.lid werS benoemd de heer H. Pater. De heer H. Venema van Zuidbroek ont- ving de kaihpioensprijs voor het clubkampioenschap op punten en op gewicht. Ten slotte werd medege deeld, dat het „Groninger Dagblad" een beker beschikbaar had gesteld voor hpt seizoen 1948. De geld- en boekeninzameling, georganiseerd door de D. S. J. V. ,,Nieuwe Koers" ten behoeve van de Muntendammer militairen in Indo- nesië is geslaagd. De opbrengst be- droeg 3 boeken en f 447. Tijdens een uitvoering van de Herv. Reciteerver. werd een collecte gehouden voor de militairen in In- donesië. Deze collecte bracht ruim f 47 op. NAGEKOMEN BERICHTEN OMTRENT ITITVOERINGEN. „Gloria in Exelsis Deo". De tweede Kerstdag gaf de Chr Gem. Zangver. Gloria in Exelsis Deo' onder leiding van de heer Jac. Noord- huis en de Reciteerver. ,,Eloquentia" een uitvoering in het gebouw Reho- both te Siddeburen. Uitgevoerd werd o.m. de Kerstcantate ,,Bij de Kribbe". De uitslag van de reciteerwedstrijd luidt: Afd. Ernst: le prijs de heer B. Helder met „Het schrijverke" 2e pr. Over de toestand in Indonésie circu- len Zondag 4 Januari per vliegtuig leerden in de laatste dagen vrij opti- naar Nederland terugkeren. mistische berichten. Er waren aanvvij- Officiële mededelingen over de re- zingen, zo zeiden deze berichten, dat sultaten van hun bezoek aan Indorve- zowel de Nederiandse als de Indonesi- sië en het te Batavia gehouden over- sche delegatie liet jongste voorstel leg zullen, naar men mag verwach- van de „Cominissie van Ilrie" dat het ten, eerst voor het forum van het doel heeft het „staakt het vuren" parlement in de vorm van een ver- voor de aanvang van het nieuvve jaar klaring geschieden. tôt werkelijkheicl te maken, zou accep- teren. Volgens onze Haagse rédacteur, heerst daar ter plaatse echter weinig optimisme. Men wijst erop, dat het DISTRIBUTIEKRING HOOGEZAND tôt de waarschijnlijkheden behoort, MET AGENTSCHAP SAPPEMEER. dat Djocja, nu de machthebbers al- daar inzien, dat het Den Haag ernst is met de onmiddellijke vorming van een interim-regering al dan zonder medewerking van Djocja in een dwangpositie komt, vooral gezien uit internationaal oogpunt. Het feit, dat de republikeinse zaak in waarde ge- Uitreiking bonkaarten 802, genot- middelenkaarten, scjioenenbonncn en bonkaartjes voor a.s. en jonge moe- ders alsmede zieken. Voor de verkrijging van de bon kaarten, genotmiddelenkaarten en schoenenbonnen dienen aile Tweede daald is, naarmate onder de druk der Distributiestamkaarten, inlegvellen en feiten haar prestige in losse inwisselingsbonnen te worden varî Prinstererschool te ,Htet voorl. bestuur werd als volgt; van de A.R. Partij", in verband met samengesteld: A. H. J. Hommes, j de rede van de heer Schouten. Op bei (voorz.); K. Dijkema (secr.); Me). M. Wiegers, (pennm.); T. M. v. d. Veen en Mej. H. Woldendorp. NOORDDIJK. De Ned. Herv. Vrouwenver: or- de heer J. Fokkens met ,,Ezau"; 3e de heer Algra. Hierna sprak de heer i prijS de heer E. Wicherts met ,,De on- J. Fokkens over ,,Momentopnamen dergang der eerste wereld". ganiseerde in „Het Gebouwtje een goed geslaagde bazar. De pl. afd- v. d. Bond v. Saatsp. gaf haar jaarlijkse uitvoering in café Biçrling. Medewerking verleende de toneelver. „O.V.S.". De heer L. Steenhuis van Zuidbroek sprak een propagandistisch woord. SLOCHTEREN. Op 1 Febr. a.s. zal de heer J. W. Poelman, alhier, na een 45-jarige diensttijd zijn betrekking als com- mies ter Gem. Secretarie te Slochte ren, neerleggen. In totaal is de heer Pelman 1 Febr. 48 jaar in gemeen- tedienst geweest. Door B. en W. dezer gemeente werd dezer dagen een aanbesteding gehouden van het schonen en schoonhouden van kantoren en scholen voor het jaar 1948. Deze werkzaamheden zijn thans door het collège aan diverse personen gegund. Door de o.l. school Slochteren- Oost werd in café Degenhart een Ouderavond gehouden o.l.v. de heer J. de Weme. Tôt bestuursleden wer den gekozen de heren Freije, Noor- man en Smith. De heer Janssen die niet herkiesbaar was werd dank ge- zegd voor het vele dat hij geduren- de 10 jaren in het belang der school de inleidingen volgde bespreking. De bijeenkomst werd door Ds. H. Hazen- berg gesloten. De Hengelclub „De Woldstreek" hield Zaterdagavond een algemene ledenvergadering in ,,De Witte Lin- den". Uit de verslagen bleek dat er een tigntal wedstrijden waren gehouden, terwijl o.m. was deelgenomen aan het concours te Meedhuizen. De contribu- tie werd bepaald op f 2.50. In het be stuur werden herkozen de heren H. v. Selling en R. Blokzijl. Een clubhuis zal worden gevestigd in het Badpa- viljoen. Besloten werd een wisselbe- kerwedstrijd te houden. OVERSCHILD. De afd. Overschild van de C.B. T.B. vergaderde o.l.v. de heer J. Smit. Na afhandeling van de huish. zaken werd door de heer S. Oudman het Landbouwverslag uitgebracht. Hieruit bleek dat de opbrengsten, tengevolge van dé strenge winter en droge zomer, over het algemeen aan de lage kant zijn. Uit de verslagen van bezochte ver- gaderingen bleek o.m. dat de heer J. Mulder, voor de gemeente Slochteren, is benoemd in de Stichting voor de Landbouw. ZUIDBROEK. In een in Hôtel Themmen ge houden vergadering van de IJsver. werd besloten de vereniging m stand te houden. Het steeds gebruikte ter- rein zal niet meer gehuurd worden, onweerlegbare het buitenland minder wordt, zal Soe karno nopen eieren voor zijn geld te kiezen. Wel vreest men dat de vor ming van een interim-regering hier door opnleuw zou luinnen worden uit- medegenomen. Door de a.s. en jonge moeders dient bovendien nog de, in hun bezit zijnde, CM kaart te worden medegenomen. De uitreiking van schoenenbonnen Afd. Luim: le pr. de heer M. Wijn- ja met „Vogelnestje". De publieksprijs behaalde de heer P. Poort met ,,Mis- verstand". Ned, Herv. Kerkkoor, Siddeburen. Het' Ned. Herv. Kerkkoor, dir. de heer J. Chr. Elbertsen, gaf tweede Kerstdag een uitvoering in het ge bouw van Chr. Belangen. Naast ver- schillende zangnummers werd opge- voerd ,,'t Verleden spreekt" en ,,Stek- man als oppasser". Zowel zang als toneel viel bij het talrijke publiek zeer in de smaak. De zaal was geheel bezet terwijl velen teleurgesteld moesten worden. Uitvoering in café Por, Siddeburen. De Toneelver. ,,L.M.Z." van Hooge zand gaf de le Kerstdag voor de ma- tig bezette zaal van café Por een op voering van het blijspel ,,De Vrek in de Onderwereld" en de klucht ,,Drie vrijgezellen". Het muzikale gedeelte van de avond werd verzorgd door ,,The Hollywood Band". EEN REKENWONDER. In het Nationale Laboratorium voor natuurkunde te Londen is men bezig piet de constructie van 'n electronen- rekenmachine. Men heeft berekend, dat deze machine 1000 x sneller zal Zijn dan de tôt dusver gefabriceerde machines. De nieuwe machine zal bij- voorbeeld in een tweeduizendste se conde vermenigvuldigingen kunnen uitvoeren van getallen van 10 cijfers. PRIJZEN HUNSTSPONZEN - Met ingang van 1 Januari a.s. wor gesteld, hetgeen niet wenseljjk is voor naar keuze vindt plaats aan personen, het Nederlands prestige. In Haagse wier TD nummer eindigt op 8, als- kringen toont men zich terughoudend mede aan personen, wier TD nummer en weinig optimistiscli over de even- eindigt op 04, 14, 24, 34 en 44 (indien tuele wapenstilstand. bon 612 nog aan het inlegvel voor- Intussen heeft op het Amerikaanse komt.) Schoenenbonnen niet naar consulaat een ontmoeting plaats ge- keuze worden verstrekt aan kinderen had tussen Dr. Beel en de Indonesi- geboren in de maand December van sche vice-premier Setyadjit. ;één der jaren 1932 t/m 1945 en aan kinderen, die geboren zijn in de maand Reuter verneemt uit betrouwbare Februari van 1947 (indien bon 604 nog bron te Batavia, dat Dr. Beel tij- aan het inlegvel voorkomt). dens zijn onderhoud met de repu- Uit vorenstaande blijkt, dat de a.s. Iaat-1 en jonge moeders alsmede de zieken aile hun toekomende bescheiden in blikeinse vice-premier zyn ste appel" tôt de republiek om zich aan te sluiten bij Nederiand se plannen tôt vorming van Ver- enigde Staten van Indonésie heeft lierhaald. MINISTERS KEREN ZONDAG NAAR NEDERLAND TERUG- De vier Nederiandse ministers zul- DEIÎDE PARTIJ IN DE V.S. N Naast de democratische partij en de republikeinse partij heeft Henry Wallaee in de Verenigde Staten een derde partij opgericht. Hij heeft zich verder candidaat gesteld voor het presidentschap van de V.S. x ^.xxx - j iVJLtrL lIlgCLllg van v >-> o*"1"' doch er zullen besprekmgen woraen vQor ^uiistsponzen maximumprij- j7 U 1 uuv'*1 1 Ucll VUUI Ruuai-Ojiunzjcii xnc had verricht* Het hoofd der school aangeknoopt met dé N.S. om het zgn. I vas'tgesteld De verbruikersprijs 1V-, z4 uroorin Hp -I 1 n 1 1^1,4-^ 1 4^ vinVi fpn wees op de noodtoestand waarin de lokalen verkeren en bovendien dat het lesgeven in 2 aparté gebouwen niet bevorderlijk is voor goed onder-, wijs. Na het officiële gedeelte werd het verdere gedeelte van de avond gevuld door zang-" en toneelstukjes, volksdansjes enz. door de oudste kinderen. Tôt klerk bij de Dienst Sociale Zaken", alhier, is met ingang van 2 Januari benoemd, de heer G. Kupei, thans Nyerkzaam als gemeenteweg- werker te Schildwolde. In de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, alhier, werd tôt ouderling herkozen de heer E. Scheidema en werden tôt diakenen gekozen de heren H. v. d. Laan en J. Spithorst. Voor de N.C.L.B. district Sloch teren trad in hôtel het Hoogehuis als in het café Pat je te Martenshoek een spreker op de heer H. de Groot van vergadering belegd om te komen tôt een bedrijfsvoetbalvereniging- De heer B. Bodewes zegde aile mede werking toe. Er traden 29 personen toe, zodat men vermoedelijk met 2 elftallen in de komende bedrijfs- competitie zal kunnen uitkomen. De naam der vereniging zal zijn B.S.M. In het voorl. bestuur hebben zitting de heren W. Deurholt, J. F. Duzink, J. Deurholt, L. Rijnvis en C. Sehe- per. KIELWINDEWEER. In café „Centrym" vergaderde de landb.ver. ,,Kiel-Windeweer" o.l. v. de heer L. Lambers. Het C.B. had bericht gezonden, dat waderom een schip met Ammonsalpeter zou wor den gezonden. Het bestuur kreeg opdracht 200 kg. rood-klaverzaad en diverse graszaden aan te kopen. Als bestuursleden werden herko zen de heren A. Huisman en P. Braam. De secretaris die wegens ver- huizing naar Zuidlaren zijn functie ter beschikking had gesteld, zal op verzoek zijn functie blijven vervul- len, en de adm. van de coop. aan- koop blijven beheren. Een commis- sie v. aankoop bestaande uit de heren A. Huisman, G. Schrage en P. Braam werd ingesteld. Als lid en plv. lid van het Hoofdbestuur wer den herkozen de heren A. Huisman en L. Bambers. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier, is als ouderling herkozen de heer H. van Peer, als diaken de heer B. de Boer, terwijl als zodanig werd ge kozen de heer J. Piest Jr. NIEUW-COMPAGNIE. In café „De Dam" vergaderde de Coop. Landb. Ver. ..Kielcompag- nie" o.l.v. de heer H. B. Veerkamp. Er kwamen bezwaren binnen tegen de hoge haveraanslag. Voor de be- langhebbenflen zal worden gerecla- meerd. Er werd besloten een kwan- Groningen. Besprekingen werden ge voerd over het a.s. mantelcontract, jaarvergadering en districts-propa- gandavergadering in deze winter. De afd. Slochteren van de Ver. v. Plattelandsvrouwen, vierde haar gebruikelijke Kerstavond in de ge- zellig verlichtte en versierde zaal van café Smit, onder leiding van haar - présidente Mevr. Schrik- Zuster Hoekstra behandelde heBhoek ..Gaerthi" van van Hille, terwijl de présidente een Kerstverhaal voorlas „Spoordok" als ijsvlakte m te nchten voQr Het bestuur werd aangevuld met de heren A. Robertus, P. Bergman en E. Ruzius. De heer G. J. Kasteel heeft af scheid genomen als onderwijzer van de ULO-school. Dinsdagmorgen (23 Dec.) waren de leerlingen bijeen en werd de heer Kasteel een boek aan- geboden. 's Middags was er een bijeenkomst voor de ouders, waarbij de heer J. C. van der Molen de scheidende leraar een boek aanbood. Mevr. Kas teel werd in de bloemen gezet. De heren L. Steenhuis (burgemeester), K. S. Broekema (oud h.d.s.), Poelstra (tegenwoordig 'h.d.s.) en H. E. Buur- ma (oud-burgemeester) voerden het woord, waarna de heer Kasteel een dankwoord sprak. De Bond v. Plattelandsvr. hield een Kerstavond in hôtel Dost. Na DOOR SCHOT HAGEL GEDOOIJ. Een 23-jarige jongeman was in de Kerstdagen bij zijn ouders in Loos- drecht gaan logeren. Op een dag ging hij met een vriend jagen op de plas. Toen hij aan land wilde gaan, greep hij zijn geweer vast bij de loop. Door- dat de haan aan een kledingstuk bleef haken, ging het wapen af en het schot hagel trof hem aan de keel. De jongeman was op slag dood. DODE POTVIS AANGESPOELD TE SCHIERMONNIKOOG. Op het strand te Schiermonnikoog is een in staat van ontbinding ver- kunstspons met'een bruto- kerende potv.is aangespoeld. De vis is zen - - ^"^stspons me. - inhoud van 1 dm3, zal ten hoogste plm. 8 m. lang. Het gewicht wordt op f 1.65 mogen bedragen. I 3000 kg. geschat. 'geld- tweede aanvullingsbeschikking af wikkeling geldzuivering 1947 geeft aan houders vap inschrijvingen 'm het Grootboek 1946, die geen aan- slagen in oude belastingen of in de de Nederiandse staat zij afwerking van het huishoudelijk ge-1 ^erkrijgbaar voor houders van zoge- deelte van het programma, werd naamde optierekeningen, dat zijn ge De beschikking afwikkeling zuivering 1947 alsmede de eerste en tweede aanvullingsbeschikkingen daarop worden met ingang van 2 Ja nuari 1948 in werking gesteld. Op - - dezelfde datum treedt in werking j beide vermogensheffingen meei heb- de derde aanvullingsbeschikking af- ben te voldoen, de gelegenheid hun Wikkeling geldzuivering 1947, welke inschrijvingen over te dragen aan de voorwaarden bevat onder weikehen die nog aanslagen in vooi no de in artikel 8 van de beschikking de belastingen hebben te betalen. afwikkeling geldzuivering 1947 be-j Inschrijvingen in het Grootb doelde investerings-certificaten zul-1946 kunnen slechts woiden v len worden uitgegeven koeht, nadat de ontvanger der direc- Deze schuldbewijzen ten laste van te belastingen daartoe machtiging ii n uitsluitend; heeft verstrekt en uitsluitend blokkeerde rekeningen waarop de belastingdienst geen aanspraak meer maakt voor de voldoening van aan de houders opgelegde belastingaan- Voor het tijdvak van 4 tôt en jnet 17 Januari a.s. is bon 118 algemeen aangewezen voor 125 gram koffie en bon 119 algemeen voor 50 gram thee. In verband met de feestdagen kon men reeds van Dinsdag 30 December af op bovenstaande bonnen kopen. Te SAPPEMEER, gehouden op Maandagavond 29 Dec. Bij de opening herdacht, de voor zitter de overleden bud-burgemees- ter van Sappemeer, de heêr A. Jon- keren. Hij schetste de moeilijke tij- den waarin de heer Jonkeren het burgemeesterschap heeft vervuld en prees zijn principiële houding in de bezettingstijd. Naast enige goedkeuringen van raadsbesluiten door Ged. Staten, be- vatten de ingekomen stukhen be richt van Mej. M. Smit uit Veendam, dat zij haar benoeming als hoofd van de Kleuterschool te Kleinemeer, nl®t aanneemt, en een verzoek van de heer H. R. Dolfien om eervol ontslag als onderwijzer aan de Westerschool, welk ontslag per nader te bepalen datum werd verleend. Daar vele en grote plannen m voorbereiding zijn, en de gem.-archi- tect door andere werkzaamheden zeer bezet is, werd besloten op het bureau voor gemeentewerken een volleerd tekenaar aan te stellen, waarvan de kosten op plm. f 250 p. m. worden geraamd. Er werd besloten een kasgeldlening aan te gaan van f 150.000 bij de Boe- renleenbank te Sappemeer 13 De periodiek aftredende leden van het Burgerlijk Armbestuur, Mevr. G. M. KoenerpanBreurken en de he ren J- Boer en R. Suk werden herko zen. De opeenten op de personele be- lasting werden vastgesteld op 130 tôt 170. Op verzoek van Ged. Staten wer den de bepalingen omtrent de hon- denbelasting aangevuld met een strafbepaling toe te passen bij opzet- telijke onjuiste aangifte. In een der- gelijk geval zal de belasting met het viervoud van het verschuldigde wor den verhoogd. Er werd aangetekend, dat de C.P.N.-fractie moet geacht worden tegen het voorstel te hebben gestemd. Voor het secretariepersoneel werd een nieuwe salarisverordenint vast gesteld. Het voorstel van B. en W. tôt het geven van garantie voor rente en aflossing ten behoeve van de finan- ciering van de bouwkosten van wo- ningen voor bouwspàarders van de N-V. Bouwkas N. N. Gemeenten, gaf aanleiding tôt een langdurige diseus- sie, gedurende welke de heren Kolt- hof (A.R.), Geling (K.V.P.) en Kamps (Vrijh.) te kennen gaven tegen dit voorstel te zijn. Het werd ten slotte aangenomen met aantekening dat ge noemde heren geacht worden tegen te hebben gestemd. Ten behoeve van de stratenaanleg in het uitbreidingsplan N.W. werd een bedrag van f 80.000 uitgetrokken, terwijl een bedrag van f 2400 werd uitgetrokken voor de aankoop van een nieuwe motor in de motorbrand- spuit en twee zgn. Zweedse hang- lampen. Te HOOGEZAND gehouden op 24 Dec. In aansluiting aan hetgeen in ons blad van 24 December was vermeld, kunnen wij thans mededelen, dat aile voorstellen van het collège van B. en W. werden aangenomen door de raad. Tôt tijdelijk leraar aan de Gem. deze avond op prettige wijze gevier/l. MUNTENDAM. Op de nat. Kersttentoonstelling te Groningen van de Noord Ned. Bond v lslSogen.g^egenheid fot inschrijving pr i De8 Vlaamse r euzèif de hoogste wordt van 5 Januari 1948 af openge- nraedicaten iiT de beide oude klas- j steld bij leden van de Vereniging sen In de jonge klasse van dit ras voor de Effectenhandel. behaalde hij een 2e en een 3e prijs De m werking stellmg van de Nijverh. avondschool werd benoemd de heer A. Buys; tôt tijdelijk leraar aan de Gem. Dagambachtsschool voor de cursus 19471948 de heer Drenth. De commissie tôt naziening van de volgende begrotingen werden als volgt samengesteld: Gemeente-rekening 1946: de heren Mellens, Kuipers en Benes. Openb. Slachthuis 1946: Eenjes, Boelsen en Ruben. Inst. Hommes 1946: Mulder, Top- per en Mevr. v. d. WalMeeken. Soc. Zaken: Bodewes, Sissing en v. d. Poel. Bij een discussie over de toepassing van de woonruimtewet werd er de nadruk op gelegd, dat de door de raad benoemde commissie voor de juiste toepassing verantwoordelijk is. De heer Mellink is hiervoor niet meer verantwoordelijk. door bemiddeling van leden van de Ver. v. d. Effectenhandel. Inschrijvingen waarvan hèt saldo op 15 October 1947 f 500.— of min der bedroeg, kunnen zonder mach tiging worden verkocht. Inschrijvin gen kunnen alleen worden gekocht tegen betaling in vrij geld, de ver- koper ontvangt de opbrengst in vrij geld. Het maximaal over te dragen bedrag per verkoper bedraagt voors- hands f 10.000. Voor nadere inlichtingen wende men zich niet tôt het grootboek 1946, maar uitsluitend tôt de leden van de vereniging voor (bankinstellingen en nairs). één keer van het Distributiekantoor kunnen afhalen. Dit geldt echter uit sluitend voor hen, die de eerste ver- strekking reeds ontvangen hebben. Nieuwe gevallen dienen zich voor de eerste verstrekking te wenden tôt de Centrale Kassen. Gemeente HOOGEZAND. Zelfverzorgers. Kiel-Windeweer: Vrijdag 2 Januari '48 van 912 uur letter A t/m H, van 1.304 uur I t/m Z. Westerbroek: Maandag 5 Jan. '48 van 912 uur letter A t/m N, van 24.15 uur O t/m Z. Kropswolde: Dinsdag 6 Jan. *48 van 912 uur A t/m M, van. 24.15 uur N t/m Z. Centrum: Woensdag 7 Jan. '48 van 912 uur A t/m N, van 24 uur O t/m Z. Niet-zelfverzorgers. Kiel-Windeweer. Vrijdag 2 Jan. '48 van 910 uur Vossenburg en Zuidl.- weg; van 1011 uur P. Venemakade; van 1112 uur Dorpsstr. 1 t/m 50; van 23 uur Dorpsstr. rest en Nw.- Compagnie; van 34 uur Sluisweg. Westerbroek: Maandag 5 Jan. '48 van 910 uur Gron.weg en Nevels- laan; van 1011 uur Qudeweg; van 1112 uur Meesterslaan; van 23 uur Borgweg en Vonderpad; van 3t uur Roodharsterlaan en Woortmans- dijk. Kropswolde: Dinsdag 6 Jan. 1948 van 910 uur G. Imbosstr. 1 t/m 75; van 1011 uur idem rest; van 1112 uur v. Royenstr. West, W. A. Schol- tensweg, Krulweg, Guitpad en K. Nie boerweg; van 24 uur Woldweg. Centrum: Woensdag 7 Jan. 1948 van 910 uur Atlantapad, Burg. Bar- telsstr., Beukemastraat van 1011 uur Foxhamsterhoofdweg 1 t/m 125; van 1112 uur idem rest, Eendrachts- weg en Fabriekskade; van 23 uur Hoofdstraat 1 t/m 100; van 31.30 uur Hoofdstr. rest, Heveapad, J. Huit- zingstr., Zuiderlaan en Vijverstraat. Donderdag 8 Jan. '48 van 910 uur Kalkwijk Oost; van 1011 u. Kalk- wijk West, Kalkwijk Lula O. en W., Verl. Zuiderstraat; van 1112 uur Kerkstraat, Kielsterstraat en Verl. Kielsterstraat;. van 2- 3 uur Kers- laan, Knijpslaan, Meidoornstr., Molen- dijk, Nutsstraat en Neordersingel van 34.30 uur Nieuwelaan en Nieu- weweg. Vrijdag 9 Jan. '48 van 910 uur Parallelweg, Parklaan en v. Royen- straat Oost 1 t/m 40; van 1011 uur idem 41 t/m 150; van 11—12 uur idem rest, Singel, J. Sangerslaan, Zuider straat; van 2—3 uur Singelstraat, Sluiskade en Smitslaan 1 t/m 70; van 34.30 uur Smitslaan rest, Sportter- reinstraat. Zaterdag' 10 Jan. '48 van 9—10 uur SpoordijK, Spoorstraat, Werfkade en Stationsweg; van 1011 uur M. Ve- ningastraat; van 1112 uur Verl. Hoofdgtraat. DISTRIBUTIEKRING HOOGEZAND effectenhandel1 Agentschappen Zuid- en Noordbroek commission- Onze bekende LOONBELASTINGBOEKEN met van week tôt week in- gevulde datums zijn binnen enige dagen weer verkrijg- baar. TEL. 214 - SAPPEMEER OUD-BURGEMEESTER ALBERT JONKEREN VAN SAPPEMEER f In de ouderdom van 63 jaar is op 27 Dec. te Rolde overleden de heer Albert Jonkeren, oud-burgemeester van Sappemeer. De heer Jonkeren werd geboren in Gramsbergen, en was aanvan- kelijk bestemd voor het onderwijs. Zijn carrière lag echter voorname- lijk op ambtelijk gebied. Zijn intrede op dit gebied deed hij in Assen, waar hij ambtenaar werd op de provinciale grifîie. Vervolgens ging hij naar Leeuwarden en werd co{-nmies-redacteur ten gemeentehuize aldaar. Zijn volgende functie was burgemeester van Termunten, en daarna volgde in Juni 1927 zijn benoeming tôt burgemeester van Sappemeer. Als zodanig heeft hij gewerkt tôt eind 1945. Hij heeft te Sappemeer diverse functies op maatschappelijk gebied bekleed, en heeft een vooraanstaande plaats ingenomen in de raad van commissarissen van de NfV. Laagspanningsnetten. Korte tijd geleden werd de heer Jonkeren bij K.B., bij wege van rechtsherstel op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 December 1945. De teraardebestelling zal hedenmiddag om 2 uur te Rolde plaats vinden. In verband met de reorganisatie zijn met ingang van de volgende week de kantoren voor aile Distributiezaken t.w. Voorlichting, Centrale Kas enz.), behalve voor afd. Handel, alleen ge- opend te Zuidbroek op iedere Donder dag tussen 912.30 en 24 uur. Te Noordbroek op iedere Vrijdag eveneens tussen 912.30 en 24 uur. Men dient hiervan goede nota te nemen, daar op andere dagen geen personeel aanwezig is. De uitreiking van bonkaarten enz., wordt normaal gepubliceerd. DISTRIBUTIEDIENST SLOCHTEREN. Na-uitreiking Bonkaarten 802 en Schoenenbonnen (zow'el aan Zelfver zorgers als aan Niet-zelfverzorgers.) Personen, die door omstandigheden bovengenoemde bescheiden nog niet hebben afgehaald, kunnen deze voor het laatst op onderstaande dagen in ontvangst nemen. Te Slochteren (Distributiekantoor) Maandag 5 Januari van 912 uur en van 1— 4 uur. Dinsdag 6 Januari van 912 uur en van 14 uur. Aanvragen toeslag voor byz. arbeid en Zeep vuile arbeid, voor de période van 18 Januari t/m 13 Maart 1948. Werkgevers die hiervoor nog gfeën naamlijsten hebben ontvangen kun nen deze afhalen op Vrqdag 2 Januari. De volledig ingevUlde formulieren moeten uiterlijk op Maandag 5 Jan. ingeleverd zijn. Dit geldt ook voor melkers. De werkgevers worden dringend aangespoord, er voor te zorgen, dat de lijsten en formulieren op de aànge- geven tijd op het kantoor aanwezig zijn. t

Het Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 2