PLAATSELIJK NIEUWS waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Het heeft gestormd in Frankrijk. Licht in het lndische Oerwoud. ^-r^.rv caddcmccp SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER NOORD- EN ZUIDBROEK VEENDAM EN OMGEVING Generaal De Gaulle heeft zijn grote reclame-ronde door Frankrijk hervat. KantongerechtZuidbroek Terugbetaling teveel betaalde geld bij de aankoop van Huisbrandstoffen. Van clandestiene Slachters en Smokkelaars. ZAL DE OMGEVING VAN DELFT OLIE KUNNEN OPBRENGEN? Wat enige van" onze jongens presteerden. Kort Wijdingswoord I Derde Jaargang ZATERDAG 10 Januari 1948 No. 3 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.80 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- HET NIEUWSBLAD mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. In Frankrijk heeft het gestormd. ma werd San opgevolgd door Tha- -■ nkin Noe. Deze zette de onderhande- Letterlijk en figuurlijk. Over de j werkelijke storm bchoeven wij weinig te zeggen. Een paar ont-, wortelde bomen en een stuk of wat ingestorte huisjes hebben geen bete- kenis voor- de internationale politiek. Maar de figuurlijke storm is zo he- vig geweest, dat de grondvesten, waarop de regering Schumann rust, hebben geschud. De oorzaak van de ze politieke storm was de extra heffing op de inkomsten ter bestrij- ding van de inflatie. De regering had deze heffing zodanig gesteld, dat de opbrengst werd geraamd op 150 milliard francs. In de Nationale Ver- gadering werden echter een reeks amendementen ingediend, waardoor de opbrengst met 50 milliard zou worden verminderd, welke 50 milli ard voornamelijk ten goede gekomen zouden zijn aan boeren en onderne- mers. De regering liet het er echter niet bij zitten en zette haar leven op het spel door met nieuwe voorstel- len te komen, volgens welke de be- lasting een bedrag van 125 milliard francs in het laadje zal brengen, waarbij de mededeling werd ge- v'oegd dat de regering net zo vaak de vertrouwenskwestie zou stellen als nodig zou zijn om de kardinale punten van het ontwerp aanvaard te krijgen. Er werden vijf amendementen in gediend, waarop Schumann prompt vijfmaal de vertrouwenskwestie stel- de, waarbij de regering steeds een kleine meerderheid behaalde. Toen ten slotte de anti-inflatiewet m stemming werd gebracht, werd de ze met 315 tegen 268 stemmen aan- vdcUrd Inmiddels blijft Generaal De Gaulle krachtig in actie. De grote propa- ganda-ronde door Frankrijk, die hij enige tijd geleden had afgebroken, heeft hij hervat, met een rede ge- houden te St. Etienne. De Gaulle constateerde in deze rede, dat het partijenregiem onverenigbaar is met een werkelijke regering. Er is in de afgelopen 23 maanden niet gere- geerd, zo zei hij, maar er zijn een half dBzijn experimenten onderno- men, die elk op zichzelf de zaken nog dieper in het moeras hebben geholpen. Slechts diep ingrijpende en harde maatregelen kunnen Frank rijk zijn stabiliteit teruggeven, maar dergelijke maatregelen zijn van een op partijen gebaseerde regering met te verwachten. Als middel om Frankrijk. er bo- ven op te brengen noemde De Gaul le opvoering der productie, en hij somde de wegen op, die daarnaar zouden kunnen leiden. Nog heeft Frankrijk een regering van de middenpartijen, maar de meerderheid waarop het kabinet steunt is klein en onzeker. De Com- munisten hebben geprobeerd Frank rijk in hun greep te krijgen, door stakingen te proclameren en onrust te zaaien. Deze poging is mislukt. Nu grijpt het Gaullistisch fascispie zijn kans. Sommigen achten die kans thans gunstig. Wellicht was De Gaul le daarom in zijn rede te St. Etien ne onverzoenlijker dan hij ooit ge weest is. Birma onafhankelijk. Aung San, Me voormalige leider der Birmaanse nationalisten begroet- te eens de Japanners als de bevrij- ders van zijn land. Maar toen in de oorlog de kansen begonnen te ke- ren bood hij de geallieerden zijn diensten aan bij de strijd om zijn door het oorlogsgeweld zwaar ge- teisterd land. Na Japans nederlaag werden onderhandelingen gevoerd tussen Aung San en Engeland, die in Januari 1946 tôt resultaat hadden dat Birma de Dominion-status ver kreeg. Enige maanden later wer.d Aung San en 5 andere leden van de uitvoerende raad door een groep ex- tremisten vermoord. In zijn functie als chef van de regering van Bir- In de op 7 dezer gehouden zit- ting werden de volgende vonnissen uitgesproken: E. V., Zuidbrok, wegens het zich met een lange hond in het veld be- vinden: f 25 b. of 10 d. h.; J. K-, Hoogezand, wegens openbare dron- kenschap f 25 b. of 10 d. h.; H. B. V., Kropswolde en J. L. Muntendam, we gens hetzelfde feit: f 15 b. of 6 d- h.; B. G. F., Foxhol, wegens bij hem in dienst zijnd personeel te lang laten werken: f 20 b. of 8 d. h.; W. G., Hoogezand, wegens overtreding leer plichtwet f 15 b. of 6 d. h.; F. v. d. V., Hoogezand en M. F., Sappemeer wegens hetzelfde feit resp. f 10 b. of 4 d. h. en f 2.50 of 1 d. h-; H. V., Muntendam, wegens fietsen in be- schonken toestand: f 15 b. of 6 d. h. J. B., Hoogezand, wegens zonder ver- gunning een motorrijtuig op de weg gebruiken f 15 b. 6 d. h. en wegens rijden zonder rijbewijs f 7-50 b. of 3 d. h.; J. F. de V., Hoogezand, we gens zonder toestemming vee op an- dermans grond laten lopenf 12.50 b. of 5 d. h.; S. N., Sappemeer, wegens rijden met een motorrijtuig zonder vergunning f 7.50 b- of 3 d. h.; F. B., Sappemeer, wegens een arbeider on- der 16 jaar eerr.transportfiets laten berijden f 7.50 b. of 3 d. h. Wegens het rijden zonder achter- licht: F. R. K., Zuidbroek; A. H. L., Muntendam, H. J. B., Sappemeer, al- len f 4 b. of 2 d. h.; J. K. Noord- broek f 4 b. of 1 week tuchtschool. N. P., Slochteren, wegens op een voetpad fietsen f 3 b. of 2 d. h. lingen met Attlee voort en op 17 Oct. j.l. werd overeengekomen, dat Birma op 6 Januari 1948 onafhanke lijk zou worden. Het zal eigen di- plomatieke vertegenwoordiging krij gen, en hoopt met Engelse hulp in de V.N. te worden opgenomen. Enge land heeft Birma een schuld van 15 millioen Pond Sterling kwijtgeschol- den en zal zijn troepen zo spoedig mogelijk terugtrekken, doch een En gelse militaire missie zal behulpzaam zijn bij het op poten zetten van het Birmaanse leger, en Birma hëeft zich verplicht geen militaire missies uit andere landen te zullen ontvangen. Birmaanse officieren zullen in Enge land kunnen worden opgeleid. Militair lopend hand in hand met Engeland, maar economisch volko- men vrij heeft Birma de eerste stap gezet op het pad der onafhanke- lijkheid, en is daarmede het eerste volk, dat definitief de banden heeft verbroken met het Britse Rijk. De kwestie Kasjmir. India heeft de kwestie Kasjmir in de Veiligheidsraad aanhangig ge- maakt en Woensdag heeft men in Lake Sucess over deze kwestie ge- sproken. Kasjmir is een mooi land, met een bevolking van enige millioenen men- sen, hoofdzakelijk Mohammedanen. Dit land werd bij de splitsing van Br.-Indië in twee Dominions voorlo- pig aan het dominion der Hindoes, India, toegewezen. Het gevolg was onlusten, met zeer bloedige gevolgen. India beschuldigde het Mohamme daanse dominion Pakistan van inter- ventie in Kasjmir. De situaite spits- te zich steeds meer toe, en eindigde met India's verzoek om het interme diair van de Veiligheidsraad in deze kwestie. Jaarlijkse Boodschap van président Truman. Woensdagavond heeft de Ameri- kaanse président zich met zijn jaar lijkse boodschap tôt het Congres gewend. Hij drong aan op spoedige hulp aan Europa, en op de totstand- koming van de anti-inflatiepolitiek- HERRIE RONDOM HET VLIEGVELD „TWENTE". Belangrijke delen van het vliegveld „Twente" behoren aan twee Ensche- dé-ers. Deze hebben de staat in kort geding gedagvaard, omdat zij de rechtmatigheid van het gebruik van de grond door de staat bestreden. De Almelose Arr. Rechtbank stelde de staat in het ongelijk, ver- oordeelde haar tôt het betalen der proceskosten en ontruiming van het vliegveld binnen 6 wekén. Het is nu te verwachten dat de staat de gronden zal vprderen. Hier- mede hebben de Enschede-ers ech ter hun doel bei-eikt, want de boe- ren rondom het vliegveld hadden nog steeds geen zekerheid hoever het terrein zou reiken, ondanks hun her- haalde desbetreffende vragen aan het dept- van oorlog. Uit de vordering van de gronden zal nu blijken wat de defmitieve grootte van het vliegveld „Twente" zal zijn. RUZIE OM DE WOLKEN. Het schijnt, dat er nog niet ge- noeg herrie in de wereld is. Het Hbld. meldt n.l. dat de Amerikaanse staten Utah en Nevada ruzie dreigen te krijgen over het bezit van de wol- ken, die over het land drijven, en daarover in een procès gewikkeld dreigen te worden. Nevada houdt proeven met het uit- werpen van droog ijs op in Oostelij- ke richting trekkende wolken, ten- einde nabijgelegen bergen met een sneeuwlaag te bedekken, zodat daar een skicentrum zou kunnen worden georganiseerd. Daardoor krijgt Utah, dat meer Oostelijk ligt, geen kans om eveneens ijs op de wolken te strcoi- en, om regen te verwekken ten bâ te van de landbouw, want de wol ken hebben hun vochtigheid dan reeds verloren. Utah seinde aan Nevada dat het. nu maar ereis uit moet zijn met het Onelken van de wolkjen, en het daaraan onttrekken van de vochtig heid welke bestemd is voor Utah's landbouw. Indien Nevada niet met de proefnemingen ophoudt dreigde Utah een jfroces te zullen beginnen. In de tweede helft van Januari zal worden begonnen met de terug betaling van het teveel betaalde geld bij de aanschaffing van huisbrand stoffen. Gezinshoofden, die een te ho ge prijs betaalden zullen terug ont vangen f 4.kamerbewoners f 2.60. De terugbetaling zal geschieden op de postkantoren, op nader te bepalen tijdstippen en nader vast te stellen volgorde, tegen overlegging van de brandstoffenkaart. Op de kaarten TA 707 (voor gezinshoofden) zullen twee bonnen worden aangewezen, waar- van de ene recht geeft op terugbe taling van f 2.40 en de ander van f 1-60. Op. de kaarten TB 707 (voor kamerbewoners) wordt 1 bon aange-l wezen, recht gevend op de ont- vangst van f 2.40. SINAASAPPELDISTRIBUTIE. Zoals x-eeds eerder in ons blad ge- meld zijn te Rotterdam Palestijnse sinaasappels aangekomen. Op de voorinleveringsbonnen 0-89 en 5-89 welke op 18 Dec. j.l. werden aange wezen zullen deze sinaasappels wor den verstrekt. Zodra de winkeliers voorraad hebben ontvangen zullen zij tôt aflevering overgaan. In de bonnenlijst welke wij he-^ den publicereh worden wederom voorinleveringsbonnen voor 500 gram sinaasappels bekend gemaakt. Op deze bonnen mag eerst geleverd worden, nadat de oude bonnen zijn gehonoreerd. Zowel voor Palestijnse, Spaanse als Surinaamse sinaasappels is de prijs vastgesteld op f 0.76 per kg- M AXIMUMPRIJ S VOOR BANANEN De maximum prijs voor ba'nanen moest iets worden verhoogd in ver- band met de overeenkomst der Be- nelux-landen inzake de invoertarie- ven. Deze prijs is nu gesteld op f 1.32 per k.g. BONAANWIJZING OLIEHOUDENDE VERF. De rantsoenbonnen voor oliehou- dende verf letter O No. 1 t/m letter O. No. 38.000 geven recht op het ko- pen van oliehoudende grond- en dekverf, blanke lak, menie of in olie gemalen kleurpasta, in totaal een hoeveelheid van 20 kg. per bon niet te boven gaande. De bonnen zijn gel- dig tôt 1 April a.s. EEN WILD ZWIJN IN DE A AN VAL In de buurt van Helmond was een wild zwijn gesignaleerd. Jagers trok- ken erop uit. In het schemerdonker ontdekte een van hen een spoor dat hij volgde. Het leidde naar struikge- was, en daar bevond zich inderdaad het zwijn. Het dier, blijkbaar uit- gaande van de gedachte dat een aanval gunstiger was dan een ver- dediging, opende het offensief, waar op de jager een noodkreet slaakte. Onmiddellijk kwamen andere jagers te hulp, waarna het dier voor de overmacht moest wijken en er van- door ging. Een der jagers zond het een schot na, dat doel trof, maar het zwijn nam wraak en stormde op de schutter af. Deze vergat van ver- bouwereerdheid, dat hij een geweer had. Gelukkig was een collega kor- dater, anders had het er slecht voor de verbouwereerde jager uitgezien. GEVECHT MET DE POLITIE. Te Amby, bij Maastricht, had de politie dezer dagen een beschonken jongeman opgebracht, en hem, toen hij zich heftig ging verzetten een paar rake klappen toegediend. Dat was meer dan de jongeman verdragen kon en met een viertal vrienden sprak hij af om een veld- slag te leveren tegen de plaatselijke politie. In de nacht van 4 op 5 Jan. na sluiting der café's zou de aanval plaatsvinden. Maar de politie was gewaarschuwd, en gereed de heet- hoofden te ontvangen. Het offensief werd geopend .met stokken, een ijzeren buis en een zware metalen sleutel. Wel liepen eerst enige agenten klappen op, maar weldra werden de aanvallers in het defensief gedron- gen, en spoedig kwamen zij met be- bloede koppen in het ziekenhuis of in de cel terecht. Later zijn ze in het huis van bewaring te Maastricht opgesloten. ZO KOMEN SNOEPERS TE PAS! Een boer uit Devonshire (Enge land) had geconstateerd, dat de melk van zijn koe een tikje naar sterke drank rook en riep de hulp in van n deskundige. Deze constateerde dat de koe een beetje onvast op haar poten stond, en de adem vari het dier rook erg naar sterke drank. Het beest was inderdaad dronken. Achteraf bleek, dat de koe een bezoek gebracht had aan de boom- gaard en daar gesnoept had van een hoop rottende en gistende appels- SAPPEMEER. Woensdagavond had de Chr. Besturenbond H.S. een bijeen- komst georganiseerd in het hôtel Groeneveld n. d. veiling. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer K. Jansen, sprak de heer M. Rupert, voorzitter van het C.N.V. over het onderwerp: „Is Organisatie van Werkgevers en Werknemers nog eis van deze tijd?" Na de pauze was er gelegenheid tôt het stellen van vragen. De reciteervereniging „Excelsior' verleende medewerking aan deze avond. HOOGEZAND. Dinsdagavond vergaderde de pl. afd. van de Bond v. Ned. Oud-Strij- ders in het café Dijkstra. In zijn openingswoord wees de heer G. Pestman erop, dat de heer Bakker (secr.) drie maal en hij zelf één keer naar Utrecht zijn geweest voor het voeren van besprekingen over de Landelijke Bond. De heer Bakker deed verslag van twee te Utrecht gehouden vergaderingen, al waar de samenstelling Van statuten en huish. règlement werd besproken en waar een fusie met de verenigxng „Het Mobilisatiekruis" onder ogen v/erd gezien. Bij de bespreking van het ont werp statuten en het concept huis- houdelijk règlement ontstond enige discussie. Als afgevaardigde naar het te Utrecht te houden congres werd aan- gewezen de heer van Haarlem. Dit congres zal bovendien worden bijge- woond door de heren Pestman en Bakker als leden van het voorlopig hoofdbestuur. Ter voorbereiding van een te hou den genoeglijke contactavond werd een commissie gekozen bestaande uit de heren Panjer, Robbe, Laning, Dijkstra en Struyck. Nadat door veLen van de rond- vraag gebruik gemaakt was, sloot de voorz., de heer Pestman de bijeen- komst. Dinsdagavond vergaderde de Band Nederland-Indië in de overvoile bovenzaal van hôtel Faber. In zijn openingswoord heette de voorz. m het bij zonder welkom de spr. van de avond kapt. Freudenberg van het K.N.I.L., een medewerker van de R.V-D. die gerepatrieerd is om van zijn bekomen verwondingen te ge- nezen, en dus een bij uitstek des kundige om familieleden van onze jongens in Indonesië te vertellen over het leven daar te lande. Van de gele genheid tôt vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. De voorz. onderstreepte de in de vergadering tôt uiting gekomen wens dat de regering wekelijks een vlieg- tuig beschikbaar zou stellen voor het vervoer van tiidschriften e.d^ Een dankbaar applaus beloonde de spr. voor zijn uiteenzetting. Nadat nog een drietal films vertoond wa-, ren, volgde sluiting. NOORDDIJK. Op initiatief van de ,,Gronin- ger Ver. voor Sociaal en Cultureel Werk" te Groningen, is alhier op- gericht een commissie voor Vrouwe-, lijke Hulpverlening, waarvan leden zijn de dames W. Sikmavan Veen, Euvelgunne; Zr. Zonnevylle, Middel- bert (secr.); T. Appeldoorn—Hol- stein, Engelbert; A- DijkhuisKetel- lapper, Ruischerbrug; E. Hoeksema Hovinga, Oosterhoogebrug; S. Schut ter—Vredevoogd, Waterhuizen. Per 1 Januari 1948 telde deze gemeente 2592 inwoners waarvan 1322 mannen en 1270 vrouwen. 1 Jan. 1947 had de gemeente 2583 in woners. HARKSTEDE. In de vergadering van de C.B. T.B. "werd door de heer Oosterhof 't landbouwverslag uitgebracht het- welk na een ampele bespreking werd goedgekeurd. Hierna werd door de voorzitter verslag uitgebracht over de loongrens waaruit o.m. bleek dat Harkstede bij de Woldstreek is in- gedeeld- Na de pauze hield het hoofdbestuurslid de heer Blokzijl een causerie waarin hij verschillen- de onderwerpen behandelde o.m. over het eigendomsrecht, de doel- matigheidspolitiek van de regering, loonvorming en prijzen en het be- drijfspensioen. Vooral de slagzin „Boerenland in Boerenhand" ontlok- te een prettige discussie. Een stukje extra vlees voor t.b.c. patienten. Een kweekschool voor R.K. pries- ters te Haastrecht (Z.-H.) had een koe ten geschenke gekregen. Kerst- mis naderde, en aangezien een aan- tal studenten lijdende was aan t.b.c., besloot men het dier te slachten. Een broeder van het seminarie ver- richtte met zeer primitieve middelen in de kelder de slachting- Maar de C.C.D. kwam achter de zaak, er volgde proces-verbaal, en nu hadden de rector van de school, die van de clandestiene slachting af- wist, maar haar niet had verhinderd, en de broeder, die de slachting had uitgevoerd, zich voor de Rotterdam- se Economische Politierechter te ver- antwoorden. De rector erkende de slachting niet verhinderd te hebben, en be- vestigde, dat het de bedoeling was verschillende t.b.c.-patienten een ex tra stukje vlees te geven met Kerst- mis. Aangezien het vlees niet be stemd was voor de zwarte handel eiste de officier f 2500 boete. De rechter maakte er f 2000 van of 30 dagen hecfftenis.. De broeder verklaarde zonder assis- tentie de koe te hebben geslacht, en toen de rechter dat niet geloofde in verband met de primitieve hulpmid- delen, verklaarde hij als missiebroe- der in Bulgarije te zijn geweest en daar vele slachtingen te hebben ver- richt. Eis 4 weken gevangenisstraf. Nadat de advocaat op een voor- waardelijke veroordeling had aange- drongen luidde het vonnis 3 weken gevangenisstraf met aftrek. De broe der verklaarde in hoger beroep te zullen gaan. Ambtenaar werkte samen met smokkelaars. Langs de Belgische grens loopt om veesmokkel tegen te gaan een zgn. 20 'km. zone. Al het vee in de ze zone is geregistreerd in veeboek- jes. Indien vee deze zône verlaat moet gebruik gemaakt worden van geleidebiljetten, bij invoer van vee in deze zône moeten geleidebiljetten politieagenten. IS PETERS EEN FANTAST? (Van onze Haagse correspondent). De huisschilder Peters, uit Berli- cum keerde, zoals bekend dezer da gen na lange afwezigheid weer terug- Hij vertelde de journalisten, dat hij ontsnapt was uit een werkkamp in Rusland, waar hij met 1500 andere Nederlanders gedwongen was werk te verrichten. De pers, die grote aan- dacht schonk aan zijn relaas zorgde er op haar beurt voor, dat Peters ve le brieven kreeg van Nederlandse fa- milies, die weer opnieuw gingen ho- pen, dat ook hun dierbaren nog in leven waren. In brede kring heeft hët een slechte indruk gewekt, dat Pe ters niets meer wilde vertellen. ,,De Stem" weet thans te vertellen, dat men de indruk heeft gekregen, dat de huisschilder zijn verhaal totaal fantaseerde. Van Overheidswege wordt de man nu aan de tand ge- voeld omdat men het terecht radi- caal vèrkeerd acht, dat er berichten verspreid worden die waarschijnlijk kant noch wal raken. restaties werden verricht, w.o. eeTi douanebeambte en een aantal ex- of aankoopvergunningen aanwezigi zijn, terwijl van spéciale wegen ge bruik gemaakt moet worden. Een van deze wegen loopt over Dinteloord, en de daar gestationeerde ambtenaar spande samen met enige smokkelaars. Deze smokkelaars kochten vee, en lieten dat normaal in hun veeboek- je aantekenen. Later brachten zij dit vee naar België. Dan gaf de be- treffende ambtenaar hun geleidebil jetten, alsof de verdwenen dieren naar het Noorden waren gevoerct- Het viel de C.C.D. op dat in de laatste tijd meer vee naar de zône werd gebracht dan gewoonlijk, en dat dit vee steeds Dinteloord pas- seerde. De conîrôlepost werd in de gaten gehouden, en toen bleek, dat er veel meer geleidebiljetten waren afgegeven, dan dat er vee naar het Noorden was vervoei'd. Door deze fraude zijn 22 stuks vee naar België gesmokkeld. Thans zijn vier smokkelaars alsmede de ambte naar aangehouden. Wielrenner en smokkelaar. Doordat een verslaggever van „Het Vrije Volk" in een Amsterdams ca- fétje toevallig een gesprek opving en daarvan de politie in kennis stelde, kon een smokkelaarsbende, waar de wielrenner John Braspenninx de lei- ding had, worden ontmaskerd. Deze bende werkte reeds in Duit- se tijd, met medewerking van Duit- se officieren. Na de bevrijding wer den Canadese militairen omgekocht. Toen werd van tactiek veranderd en ging men gebruik maken van pant- serauto's en vrachtauto's van de R A. F-, aldus de Radio-Nieuwsdienst. De gesmokkelde goederen, bestaan de uit shag en andere waren werden in Amsterdam opgeslagen. Anderzijds werd vee naar België gesmokkeJd. De pantserauto, die door het schieten van douaneambtenaren onlangs on klaar raakte en vee bleek te bevat- ten, behoorde aan de bende. Thans is de politie erin geslaagd de boekhouding van de bende in handen te krijgen. Verschillende ar- In totaal is voor meer dan f 10 millioen aan goederen gesmokkeld. Smokkelaars sloegen door. In Zeeuws Vlaanderen werd een Belg, die trachtte drie koeien over de grens te brengen op heterdaad betrapt. Hij liet los, dat hij werkte in opdracht van een smokkelaar uit Hulst. Deze verklaarde bij het ver- hoor dat nog drie plaatsgenoten bij de smokkel betrokken waren, en de ze verraadden weer een aantal smokkelaars in andere plaatsen. RICHARD TAUBER OVERLEDEN. Donderdagmorgen is te Londen op 56-jarige leeftijd overleden Richard Tauber. Tauber werd geboren in Oos- tenrijk. Nadat zijn opleiding voltooid was, is hij vooral in Duitsland op- getreden. Maar hij heeft diverse tournée's over de gehele wereld ge maakt, waarbij hij de meest bekende operettes vertaald in diverse talen heeft gezongen. Tauber was wars van het natio- naal-socialisme. Toen de Duitsers zijn vaderland bezetten vertrok hij naar Engeland, waar hij in Maart 1940 werd genaturaliseerd. Hij heeft de laatste jaren geweigerd in de Duitse taal te zingen. DUIZENDEN MENSEN ZIJN IN GEVAAR GEWEEST. In 's Hertogenbosch waren arbei- ders bezig met graafwerk op een ter- rein. Toen een der ai'beiders de spade in de grond wilde steken merkte juist bijtijds een landmxjnop. Nu is het gekke van het geval dat op dit terrein dagelijks oefeningen werden gehouden dbor militairen, er hebben honderden kinderen gespeeld en toen er eens vuurwerk werd af- gestoken, waren duizenden toeschou- wers op het terrein aanwezig. Al deze mensen hebben in levensgevaar verkeerd! De Nederl. Aardolie Mij. doet mo- menteel boringen in de omgeving van Delft. Op een diepte van plm 800 m. is kleiachtig zand aangeboord, dat zwakke oliesporen bevat. Of de olie in exploiteerbare hoeveelheden zal worden gevonden valt nog niet te zeggen. De redactionele «atel „le.g, vol le S"Je™ er aan de kapotte dynamo gewerkt, liggen met paperassen; brokken te- lexband, agenda's, bloc-notes, brie ven, artikelen en verzoeken om dit of dat in de krant te zetten, verzoe ken die dikwijls niet kunnen worden ingewilligd, zodat zij na een zwerf- tocht van enige dagen over het bu reau ten slotte in de prullemand be- landen. Dezer dagen bracht de post een en veloppe, die een krantenknipsel be- vatte. We weten niet uit welke krant het is geknipt, we weten ook niet wie het ons toegezonden heeft, en daax-om kwam het in eerste in- stantie in de prullemand terecht. Later hebben we het er weer uitge vist, omdat erin gesproken wordt over een onderwerp, dat ons allen na aan het hart ligt: onze jongens in Indië. Het was zo schrijven enige jon gens aan de krant een duister ge val daar in Lawang. Het was er veel te duister naar de zin van segt. maj. Kranenburg uit Coevorden en chef-monteur J. P. Doets uit Wes- terbroek. Ze gingen aan het pieke- ren; rommelden wat in de materia- len die ze hadden; snuffelden eens in de werkplaatsen. Op eexx dieselmotor hadden zij spoedig de hand gelegd. Verder was bij de bezetting van en toen kwam de dag, dat de eerste lampen aangloeiden. Het gehele lichtgevende geval was nog een beet je gammel, het stond op balken, het- geen b ovendien lastig was bij het verplaatsen. Een uitgebrande repu- blikeinse truck, waarvan het onder stel nog intact was werd op de kop getikt, ende zaak was voor de bakker. Neen toch niet, de heren waren nog niet tevreden. Op een voormalig Japans vliegveld werd een lasappa- raat aangetroffen. Dat werd nu aan- gesloten en dagenlang spatten de vonken door de werkplaats. En het resultaat: er branden nu 's avonds niet alleen lichten in het hoofdge- bouw, waar de staf gelegerd is, maar ook in de kwartieren, die over La wang verspreid liggen, in de Rode Kruisgebouw, bij de veldpolitie en in de cantine. Bovendien betrekt de broodfabriek er de benodigde stroom van. Thans is men erover aan het piekeren hoe men een gedeelte van de straatverlichting op het aggregaat (motor plus dynamo) zal kunnen aansluiten. En er wordt al gefluis- terd over een tweede aggregaat, op- dat ook bij de burgers licht in de duisternis kan worden gebracht. GELOVEN EN WERKEN. Onder de bijbelse figuren is dxe van Nehemja een Wel zeer aantrek- kelijke. Wanneer hij aan het konink- lijke hof van Perzië de grote nood verneemt, waarin Jeruzalem, de stad van de graven zijner vaderen, ver- keert, en hij de opdracht .krijgt, om de verwoeste muren te inspecteren en ze binnen een bepaalde tijd te gaan herbouwen, dan staat hij, zou men zeggen, voor een onbegonnen arbeid. Want nauwelijks was er een begin gemaakt, of de verstoring kwam. Van aile kanten kregen de werkers spot en hoon, terwijl zelfs enkele der te- genstanders overgingen tôt daadwer- kelijk verzet. Voortgaan was onder. zulke omstandigheden zeker niet ge- makkelijk. Men deed, zo zegt de bij- bel, met de ene hand, het werk, ter wijl de andere het wapen vasthield. Het zou niet te verwonderen zijn geweest, als menigeen op die ma nier de moed had laten zinken- Echter, Nehemja was er in 't geheel de man niet naar, om door zo iets zich van zijn stuk te laten brengen. De wildernis, waarover hij als stad- houder was aangesteld, terxxg te brengen tôt haar oude bloei, dat was de heilige plicht, waartoe hij zich geroepen achtte. En zouden een paar dwarsdrijvei's de vobrtgang van die arbeid dan kunnen verhinderen? Hij liet zich in 't geheel niet af- schrikken. Het recht was immers aan zijn kant? Zijn enig antwoord was daarom het, kloek geloofsgetui- genis: God van de hemel zal het ons doen gelukken, en wij, Zijn knechten, zullen ons opmaken en bouwen. Het komt mij voor, dat wij deze woorden, die van wijde strekkirxg zijn, tôt de onze kunnen maken in de eerste weken van het nieuwe jaar. Doet de beschreven desolate toestand in Jeruzalem niet denken aan de ontwrichting en ontreddering ruim twee jaar na het einde van de oor log heel de wereld door? Zullen wij daarom de hoop opgeven op herstel, of twfjfelen aan nieuwe bloei? Er zijn er inderdaad heel velen, die al- zo gestemd zijn. Echter een christen moet aan de arbeid gaan trots te- genwerking, twijfel, ongeloof. Hij zal het evenwel pas kunnen vol- houden, als het vertrouwen in hem leeft, dat God het hem zal doen ge lukken, dat hij te allen tijde op Zijn bijstand rekenen kan. Zou anders niet de moed hem al te spoedig gaan ontzinken, zijn liefde gaan verflau- wen en de traagheid eindelijk de overhand verkrijgen? Och, ieder kent ze wel, de velerlei beproevingen, die de arbeid zo verdrietig kunnen ma ken: de tegenkanting die somtijds ons deel is; het wantrouwen, dat nu en dan ons tegemoet komt. Welk een geduld wordt er vereist, hoe grote zelfbeheersing is er nodig, om deze dingen waardig te dragen en om met vastberadenheid en kloekheid voort te werken aan zijn taak! Zou dan niet uit onszelf de kracht daar- toe ontbreken, indien de hulp ons niet door het geloof geschonken werd? En ziet, nu doet het er niet toe, of wij de nieuwe wereld, die wij ons in de toekomst voorstellen, ook zel- ve zullen zien. Wij werken niet met 't oog op het onmiddellijk zichtbaar wordend resultaat. Het zij genoeg, als wij met onverflauwde geestdrift slechts een enkele steen hebben ge legd, waarop het nageslacht voort- bouwen kan- God van de hemel zal het ons doen gelukken, en wij, Zijne knechten, zullen ons opmaken en bouwen". Westerbroek. P. GLAS.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1