sr* s. is» as rrsM Wij spraken met de heer H, W. Plinsinga over kunst. r Waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Nederland strijdt tegen zijn erfvijand. Florida, de Rivièra van de V. S. VERRAAD Derde Jaargang WOENSDAG 14 Januari 1948 No. 4 SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING unnD r>F GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER Men heeft materiaal verzameld voor plannen tôt uitvoering van werken, welke in de toekomst het water in toom zullen moeten houden. Land van zonneschijn en sinaasappel. WATGEEFT DE RADIO ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.B0 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Dp afgelopen week is een week nationaal prijspeil, moet worden ge- van striid geweest. Geen strijd die constateerd dat Nederland een euand met vuurwapens is beslecht, want; van goedkoopte is in een dure we- deze vijand, een vijand sinds het ontstaan van ons lage land, moet met geheel andere wapens bestreden worden De voortdurende regens hadden n.l. het peil van de rivieren sterk doen stijgen, en de gevolgen daarvan zijn niet uitgebleven. Wan- neer het water van de IJssel op de pailschaal in Zutphen het cijfer 7 begint te naderen, dan is dat een te- ken, dat de Baakse overlaat spoe- dig zal gaan werken. En dat is dan ook gebeurd, en daardoor is de ge- hele omgeving van Zutphen omgezet in een groot meer. Steenderen dat zeer laag in de achterhoek ligt heeft het zwaar te verantwoorden gehad. Men is bexig met de aanleg van een zware dijk tussen Zutphen en Doesburg, met gelegenheid het daarachter gelegen land te bemalen. Maar het zal nog wel enige jaren duren voordat dit werk gereed zal zijn. Ook bij Rijn en Waal heeft men moeilijkheden gehad. Het enige gunstige wat men 'van deze toestand kan zeggen, is dat men materiaal verzameld heeft voor plannen tôt de uitvoering van werken, welke in de toekomst net water in toom zullen moeten houden. Reeds voor de oorlog zijn bij de Maas werken uitgevoerd, welke ten doel hadden de afvoer te verbeteren. Het nut van deze werken is titans gebleken. De toestand van de Maas was lang niet zo ernstig als bij Rijn, Waal en IJssel. Het plan Marshall. De cijfers van het plan Marshall voor de verschillende landen zijn bekend gemaakt, en zo is ook be- kend geworden wat Nederland van de Verenigde Staten zal ontvangen. Wij zouden deze cijfers kunnen noe- men. Wellicht hebt U ze in een of ander dagblad reeds gelezen. Maar heeft het zin de huid te verkopen voordat de beer geschoten is? Het plan Marshall is nog een plan, meer niet. De Amerikaanse fninister van Buitenlandse Zaken, Marshall wil Europa, dat veel geleden heeft van de oorlog, en zonder steun niet meer op krachten kan komen, helpen met schenkingen en leningen. De landen van het z.g. Oostelijke blok hebben |!zich economisch verbonden met Rusland, en maken van het Plan Marshall geen gebruik, omdat het accepteren i(an steun van Amerika politieke gevolgen kan hebben: het nauwer aanhalen van de banden met Amerika en het beïnvloeden van het politieke leven. Wellicht heeft Mars hall zijn plan ontworpen met de idee dat het Amerikaanse zakenleven zich niet zal kunnen ontplooien, indien het een verarmt en noodlijdend Europa aan de andere kant van de Atlantische Oceaan vindt. Maar de gedachte om West-Europa te organi- seren tegenover de Russische expan- sie-politiek heeft ook 'n roi gespeeld. In zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres heeft Truman slechts in de laatste minuten het plan tôt steun aan Europa genoemd. Hoe het congres erover zal beslissen staat niet vast, temeer omdat er een repu- blikeinse meerderheid is. Wordt het /plan aanvaard, dan is dat uitslui- tend om anti-communistische over- wegingen. Nederland, een eiland van de goedkoopte, in een dure wereld. Vrijdagavond heeft minister Mans holt voor de radio gesproken over het duurder worden van melk en boter en over andere ongunstige maatregelen welke in de afgelopen weken genomen moestgn worden. Enkele punten waarover de minis ter sprak en welke onze nationale économie betreffen, willen wij even aanhalen. Bij het bepalen van de prijzen van voedingsmiddelen houdt de regering rekening met het internationale prijspeil. Dit prijspeil is sinds 1939 belangrijk gestegen, terwijl door de schaarste de daling, die verwacht reld. In de eerste plaats moet dat worden toegeschreven aan het stre- ven der regering om lonen en prij zen in de hand te houden. In de eerste plaats waakt zij voor een te hoog oplopen van beide, en in de tweede plaats voor een redelijke on- derlinge verhouding. Om de prijzen voor voedingsmiddelen ondanks de hoge wereldprijzen laag te houden is het nodig dat grote bedragen wor den bijgepast. Het verschil nu tus sen de binnenlandse consumentqn- prijs en de wereldmarktprijs wordt bijgepast uit het landbouwegalisatie- fonds. Het laag houden van lonen en prijzen is van belang voor onze concurrentie-mogelij kheden op bui tenlandse markten. En voor een her- stel van onze economische machine is de versterking van onze buiten landse handel van essentieel belang. Een rapport van Seyss Inquart. UIT VEENHUIZEN ONTSLAGEN, EN WEER INGEREKEND. Muntendammer bij de zaak betrokken. Twee personen, die pas uit Veen- huizen ontslagen waren, de 28-jarige slager Pieter B. uit Muntendam en de 26-jarige grondwerker Leendert d O. uit Vuren stalen te Meppel een paard, en boden het dier op de markt te Zwolle te koop aan. Zij vlogen echter tegen de lamp, en werden opnieuw ingesloten. SMOKKEEENDE TAX1UHAUFFEUK WERD AANGEHOUDEN. Aan de Rotterdamse politie werd het bericht gegeven, dat de 38- jarige taxichauffeur B., die bij een bepaald café had moeten voorkomen, daar niet was aangekomen, en hij was ook niet in de garage terugge- keerd. Onmiddellijk dacht de politie aan twee mogelijkheden: in de eeiste plaats kon er een ongeluk gebeurd zijn en in de tweede plaats kon de chauffeur betrokken zijn bij een of andere smokkelaffaire, hetgeen m de laatste tijd wel meer voorgekomen is. Dit laatste bleek inderdaad het ge- val te zijn. De chauffeur was naar de grens getrokken om een lading smokkelwaar, bestaande uit plm. 40 tapijten op te halen- Op de terugweg werd de snelrij- HIJ MOEST EVEN DE BENODIGDE PAPIEREN HALEN Drie bekende typen uit de Haagse I onderwereld stalen nabij de Amster- damse Stadsschouwburg een auto. In interviewen, heeft een ruime keu- de loop van de nacht reden zij met twee auto's door Leeywarden, en trokken daar de aandacht van sur- veillerende agenten. Toen zij door een straat reden, welke voor het ver- keer verboden is, was dat voor de politie aanleiding hen aan te hou den. Toen het bleek, dat de papieren van de eerste wagen in orde waren, gingen de agenten naar de tweede. De bestuurder beweerde, dat zijn pa pieren zich in de eerste wagen be- vonden. Hij zou ze even ophalen. Ter wijl de agenten bij de tweede wagen wachtten sprong de bestuurder in de eerste, en deze ging er thans ryet drie inzittenden vandoor. Onmid dellijk werd de politie van omliggen- de plaatsen gewaarschuwd. Het bleek, dat de auto Heerenveen reeds was gepasseerd. De vluchtelingen gaven de politie te Wolvega geen kans de wagen tôt stilstand te bien- gen, maar te Steenwijk liepen zij m een daar opgezette val. De inzitten den van de auto bleken bekende fi- guren te zijn uit de Haagse onder wereld. EEN ONEERLIJKE BANKBEDIENDE. Door het boeken van onjuiste be dragen heeft een 29-jarige Amster- De verslaggever die de heer H W. kem Hier ook, J^ar^met Plinsinga bezoekt, met het doel hem Seyss Inquart is dood, als verra- dende auto door de Rijkspolitie der van Oostenrijk en Nederland is| Zundert aangehouden, doch d hii aan de galg gestorven- Maar zijn chauffeur reed door, waarna de p - schaduw waart hier en daar nog Utie te Zundert haar^ C°^ .g,a t,PrH damse bankbediende^ zich ^een bedrag heugt zich in een veel gro^e be- rond en zo nu en ze wat betreft de banen, waarin hij het gesprek zal leiden. Men zou kunnen spreken over economische zaken, waarin de heer Plinsinga als directeur van het plaatselijk kantoor van De Twentsche Bank vanzelf- sprekend deskundige is; hij zou voorts kunnen spreken over Hooge- zandster gemeentezaken, want als wethouder der gemeente is de heer Plinsinga ook daarin deskundig en ten slotte zou hij kunnen spreken over kunst. Wij hebben dit laatste onderwerp gekozen, in de eerste plaats omdat iedereen het liefst praat over zijn stokpaardje, ook de heer Plinsinga, en in de tweede plaats omdat de cul- turele voorlichting in ons rayon een van de taken is, die ons blad heeft te verrichten- „Wat is Uw mening omtrent het peil waarop de kunstzin van de be- volking in deze plaatsen staat?" Met die vraag openden wij het gesprek. „ïk heb mijn gedachten wel eens over dit onderwerp laten gaan" antwoordde de heer Plinsinga, en dan komt men tôt vergelijkingen. Op grond daarvan is het mijn mening, dat de zin voor serieuze kunst hier niet zeer groot is. Amusement ver- dan leest men zijn Rijsbergen waarschuwde. Daar werd|yan 4800 kunnen toeëigenen, welk i iangstelling. Vergelijken wij b.v naam in de kranten. Dat is ook de afgelopen dagen het geval geweest, bij de publicatie van een geheim rapport van Seyss Inquart over Ne derland, na de eerste 6 weken van zijn bewind, welk rapport is aange- troffen in de dossiers van Alfred Ro- senberg. De Nederlanders hebben blijkbaar een goede indruk op Seyss Inquart gemaakt, want hij schrijft: „De Ne derlanders zijn een zuiver aandoend ras. Kenmerken van het land is de zindelijkheid der gebouwen, parken, tuintjes, enz. Er komen echter ern- stige biologische en morele defecten voor, zoals onverwachte onzindelijk- heid en slechte lichamelijke condi- tie der werklozen en boeren". De Nederlandse ambtenaren, noem- de hij, zoals aile Nederlanders, van huis uit lastige lieden. Door gedissiplineerde marsen van Jeugdstojm en W.A. wilde de Ri)ks~ commissaris de „gewenste indruk op de Nederlanders maken. Over de N.S.B. en over Mussert is hij slecht te spreken. Over „onze Leider" zegt hij o.m.: „Mussert is naar mijn mening een liberaal natio- nalist met ee^ poging tôt fascistische methoden, d'ie uiteindelijk bang is voor het Groot-Duitse Rijk. politieke kwaliteiten zijn nauwelijks die van een gemiddelde Gauleiter. In Nederland speelt hij daarmede al een niet onbelangrijke roi". nijoutife'-" j v an x -iuvv/ - een versperring van wagens op ae bedrag eigendom was van het ban- weg aangebracht, waardoor de taxi- chauffeur verplicht was te stoppen. Tevergeefs trachtte hii nog met ach- terlating van zijn wagen te vluchten. Chauffeur en auto werden over- gebracht naar Breda, waar zich een opslagplaats van inbeslaggenomen goederen bevindt. Inmiddels was de Rotterdamse po litie nog steéds aan het zoeken, en zij had per radio om inlichtingen van de vermiste wagen gevraagd. Toen de auto in Breda stond zag een 12-jarige padvinder de auto en hij herinnerde zich dat het nummer overeenkwam met het nummer yan de auto waarover per radio inlich- kiershuis in welks dienst hij werkte. Toen de man gearresteerd werd kon nog slechts een bedrag van f 1100 worden achterhaald- EEN RECHTVAARDIGE STRAF. Familieboekje en distributiebescheiden verbrand. Zondagmorgen bleven ouders, wo- nende te Amsterdam een poosje langer dan gewoonlijk in bed liggen. Zij gaven hun 3-jarig zoontje en iets ouder dochtertje opdracht de kachel aan te maken. Om vlammen te krijgen was wat papier nodig, en daarom ledigde het knaapje een trommeltje in het vuur. tingen waren ëevraagd Hy verteide het trommeltje het zqn bevindmgen aan de politie en| j deze stelde zich onmiddellijk Rotterdam in verbinding. "met! familieboekje en distributiebeschei den van het gehele gezin bevatte WAARHEID OF FANTASIE? Een knaap met een avontuurlijk verleden. Toen het s.s. „Hastings" even bui- ten de Rotterdamse haven was, TAK VAN INTERNATION A AL SMOKKELCOMPLOT. De Fiscale Opsporingsdienst te Nijmefen is een grote deviezensmok- kel op het spoor gekomen, in^ver- band waarmede een accountant, een notaris en een makelaar allen uit Eindhoven in arrest zijn gesteld. Men vermoedt hier te dqen te heb ben met een tak van groot opgezette deviezensmokkelbende, waarvan het centrum in Amsterdam zou zitten en die zich niet alleen over ons land, maar ook over Duitsland, België, Luxemburg en Engeland vertakt heeft. MIJN MAN IS ONDER DE KOLEN BEDOLVEN!" Toen de Delftse politie één dezer PAS OP VOOR EEN JALOERSE ECHTGENOOT. In Amsterdam heeft een jaloerse man een schot op zijn vrouw gelost. De kogel trof haar in de bovenarm. Na in het ziekenhuis te zijn verbon den kon zij huiswaarts keren. De dader is voortvluchtig. Hoogezand/Sappemeer en omstreken met Winschoten, dan moet men vaststellen dat in Winschoten een grotere belangstelling voor goede kunst blijkt te bestaan. Er zijn Drogramma's. daar vele kunstenaars van naam ge- te zware ProSra™°s mate tracht men dan een glaasje sterke drank te bemachtigen. Voorts valt het op hoe weinig steun uitvoeringen van culturele waarde in het algemeen ondervinden bij de middenstand van onze plaat sen. (Hier mengt de heer Jan Plinsin ga, die bij het onderhoud aanwezig was, zich in het gesprek, en noemt de bevolking van H.S. met een Gronings woord „roeg"). Zou het mogelijk zijn de kunst zin hier te versterken, en zo ja met welke middelen? Het „Plaatselijk Nut" zou hier stimulerend kunnen werken, b.v. door het houden van lezingen. I£en bezwaar ertegen is natuurlijk dat niet iedereen lid daarvan is. Verder zou het van belang kunnen zijn, in dien een soort van kunstkring ge- sticht zou worden, die populaire, maar tôt kunst behorende program mai zou kunnen organiseren, op ve- lerlei terrein. Er zou intensieve pro- paganda voor gevoerd moeten wor den, want deze kring zal groot en sterk moeten zijn, en veel leden om- vatten, en het volk is hier moeilijk in beweging te krijgen! .Zou het ook mogelijk zijn de populariteit van goede muziek te vergroten? Kort geleden heeft de G.O.V hier een concert gegeven. Teneinde in aanmerking te komen voor rijks- subsidie is de G.O.V. verplicht een aantal concerten buiten de stad Gro> ningen te geven. Van deze concerten gaat een opvoedende waarde uit. Men dient te beginnen met niet al weest, en die hebben steeds eenj grote belangstelling getrokken. Hangt het gebrek aan kunstzin misschien samen met de economische constellatie van deze plaatsen, het feit dat de industrie hier een be- langrijke plaats inneemt? Inderdaad. Wanneer wij nog even vasthouden aan de vergelijking van zoeven dan is volgens mij de bevolking van Winschoten veel min- der materialistisch dan die van Hoo gezandSappemeer. De bevolking van deze plaatsen is iets ruwer helemaal niet in ongunstige zin hetgeen wellicht moet worden toege schreven aan het feit, dat de bevol king van de Veenkoloniën uit hete rogene elementen is opgebouwd. La ten wij eens tôt voorbeeld nemen de pauze tijdens een of andere uitvoe ring. Vrijwel in aile plaatsen van ons land wordt dan koffie gedron- di- Eén van de weinige bezoekers, die zoeken, de oudste stad der V.S. en ooit teleurgesteld werden door de bakermat van vele authentieke her- staat Florida, was de Spaanse ont- jdekkingsreiziger Juan Ponce de Léon, die in 1513, als eerste blanke, hier voet aan wal zette. Hoewel hij aangelokt was door verhalen over goud en over een bron, waarvan het emailise Ildvcn wc*o, Uooir rmm gUUU cil wvm v-w* -- af aan de loodsboot en vandaar werd stige jp p]an- De kaoitein leverde hem klonk aan de andeie kax n de loodsboot en vandaar werd stige stem die mi:ls on hij naar de vreemdelingendienst ge- der een hoop kolen bedo vrouw wa„Cht; île f™^aCh™LU1hhte zest.1 van een kolenhandelaar miste op een ken of de jongen, zoals hij zegt, Amerikaan is. De jongen vertelde dat hij op 5- jarige leeftijd met zijn vader, die een vlooien-theater exploiteerde van de V.S. in België aankwam. In de oor log werden zij door de Duitsers ge- vangen genomen en naar een kamp in Breslau gezonden. Toen het kamp door de Russen werd bevrijd heeft de jongen zijn vader niet meer ge- zien. Hij kwam bij een Amerikaans legeronderdeel, dat hem tôt mascotte promoveerde. Hij zwierf door Euro pa en kwam tenslotte in Duitsland terecht, waar hij probeerde een pas voor de V.S. te krijgen. Toen dat niet gelukte adviseerde men hem naar Nederland te gaan en zich daar tôt de Amerikaanse Consul te wen den. Clandestien arriveerde hij met een verlofgangerstrein in Hoek van Holland, werd gesnapt, doch ont- vluchtte voordat men hem over de grens had gezet. Opnieuw begaf hij zich naar Hoek van Holland, en ver- werd, niet is gekomen, want ondanks borg zich aan boord van het s.s de nog steeds stijgende productie ^Hastings" blijft er schaarste heersen. Ondanks het feit echter, dat in ons land de prijzen voor voedingsmidde len afhankelijk zijn van het inter- Programma van R.O.N. Woensdag 14 Januari: 18.1518.45 Groninger programma: Jack Venini Ook deze poging om zijn vaderland te bereiken is echter misgelopen. gegeven ogenblik haar man. Zij neusde eens in de opslagplaats rond, en zag daar een berg kolen, die pas gestort was. Toen kwam de ver- schrikkelijke gedachte bij haar op: haar man zou daaronder TTggen. Zij rende naar de telefoon en stelde de politie hiervan in kennis. Spoedig arriveerden een groot aantal agenten* gewapend met schop- pen op de plaats des onheils, en on middellijk begonnen zij de kolen te verwijderen. Toen een poosje later een knecht arriveerde, informeerde hij bij de agenten wat ze aan het doen waren. ,,De handelaar ligt er onder" was het antwoord. „Wat. zei de knecht, „niks van aan, de baas is een wagon aan het leegschep- pen bij het station!" WAAR SNOEPLUST TOE LEIDDE. In Mélun (Frankrijk) stal een ze- ven-jarige jongen uit de kas van een slagerswinkel een bedrag van frs. 15.000. Het gehele bedrag gebruikte hij om er snoep voor te kopen. Maar nog toen hij van al die lekkernijen aan het eten was, werd hij door de politie gearresteerd. J ken, faalde de Léon toch bij het zoe ken naar beide. Toch lag het goud waar hij naar zocht om hem heen, in de vorm van uitgestrekte maagdelijke dennenwou- den, fosfaat-houdende rotsen, volders aarde en kalksteen onder de grond. Het lag in deze grond zelf, die te- genwoordig buitengewone oogsten van groenten en citrus-vruchten voortbrengt. Was de Spaanse ontdekkingsreizi- ger verder naar het noorden getrok ken, dan had hij kunnen constate- ren dat Florida in werkelijkheid een schiereiland was en niet een eiland zoals hij dacht. Als een gigantische duim steekt Florida, de zuidelijkste der 48 Amerikaanse staten, uit en vormt zodoende de natuurlijke scheidsmuur tussen de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico. Een specifiek vacantie-oord van Florida, dat de meeste bezoekers trekt, is Miami Beach, eens een zandbank voor de kust. Onze laatste vraag betrof het lettanten-toneel. Zou het niveau, waarop het di- lettantentoneel staat verhoogd kun nen worden door samensmelting van verenigingen, waardoor men tôt co- ôrdinatie van goede spelers komt en het tekort aan goede régisseurs ten dele wordt opgeheven? Inderdaad. Kort na de bevrij- ding is het mij gelukt een gezamen- lijke opvoering van de rederijkers- kamers „Vondel" en „Tollens" tôt etand te brengen, en toen hebben we enige voortreffelijke uitvoeringen kunnen geven van Vader des Va- derlands". Maar ook de keuze van het te spelen stuk is van belang. Een goed stuk, al schieten de spelers hier en daar wat te kort, heeft een opvoe dende waarde, en dat is van groot belang. Verder is het van betekenis dat de medespelenden vroegtijdig hun roi van buiten leren, zodat de repetities mogelijk zijn zonder boekje. Slechts dan kan men voldoende aandacht schenken aan ailes wat bij een to- neelvoorstelling behoort. GEVAARLIJKE INDIVIDUEN AANGEHOUDEN. V. en K. uit Roosendaal zijn geen onbekenden van de politie. Ze heb ben reeds een inbraak bij de plaat- selijke rubberfabriek op hun kerf- stok, en de afgelopen dagen zijn zij wel bij zonder lastig geweest. Vorige Zondagavond vielen zij enige dames inneringen en bouwwerken uit Ame- rika's veelbewogen jeugd. Als grootste badplaats aan de Golf van Mexico, noemt St. Petersburg zich niet ten onrechte de „Stad van Zonneschijn" want gedurende de laatste 31 jaar bedroeg het aantal dagen waarop geen zon scheen, slechts 5 per jaar. Op de lage heuvels in het Noorden lastig, doch deze zagen kans te ont- vindt men veld-, voeder- en aardbei- komen, vervolgens bedreigden zij gewassen, in het Westen liggen ta- j^et echtpaar D. op de boulevard met baksplantages, terwijl het zuideiijk messen; de heer D. toonde zich ech- kustgebied grasland oplevert voor de ter ujt steviger hout gesneden, dan bloeiende veestapel. de beide misdadigers verwacht had- In het midden van de centrale heuvelrug van Florida, ligt een ge- bied dat ongeveer 30-000 meren om- vat en waar tegenwoordig enige "an de meest waardevolle landbouwpro- ducten verbouwd worden. Florida heeft de leiding van aile staten bij het kweken van sinaasappelen, grapefruits en manderijnen. Ook wa- termeloenen, Chinese sinaasappelen, citroenen en avocados (alligat.or- peren) vormen een deel van de ein- deloze citrus-aanplanten. Hoewel de landbouwproducten van grote economische waarde zijn, vormt de oppervlakte van 8.910.000 H.A. bosland, de grootste natuurlijke hulpbron van het land. 75 van Door middel van droogleggingj de bossen wordt gevormd door den- werd de zandbank omgetoverd in nen. eiland met een lengte van 161 Florida is een k.m. en een breedte vad 1.6 tôt 4.8 k.m. Een type vacantieganger, dat be lang stelt in de overleveringen van het verleden, zal St. Augustine be- Verraad is wel een der ergste mis- drijven welke een mens kan begaan. Stel U eens voor, iemand die zich voor deed als een betrouwbare vriend zou, voor enig voordeel, tij- en André Bakker, met Ab van Gil- dens de oorlog hebben verraden pen aan de vleugel, brengen: ,,Wat dat U vervolgden hield verborgen, en een Groninger er van zegt". Opoe dat dit verraad vreselijke gevolgen Veenstra vraagt Groningers ant- woorden. 19.1519.30 De Stem van het Noorden. Donderdag 15 Jan.: 18.4519.00 Landbouwkwartier. Ir. C. Pithost, Rijkslandbouwconsulent te Leeuwar- den, spreekt over „Bedrijfsrationali- satie door kostprijsvergelijking"; 19 19.30 Concert door het „Gronings Mannenkoor" o.l.v. Will van Dijk. Vrijdag 16 Jan.: 18.3519.00 Drents programma. .,De Benûming" (II). Een luisterspel van Dr. J. Naarding; 19.15__19.30 De Stem van het Noor den; o.a. een gesprek op en over de markt te Groningen. Zaterdag 17 Jan.: 18.15—18.30 Groe- ten uit Indonesië; 19.0019.15 Drs. Fop. I. Brouwer: „Op en om de wie- den", een praatje over het Giethoorn- se waterland; 19.1519.30 Noordelijk Weekoverzicht. voor U zou hebben gehad Behalve in het politieke verkeer, waar door het veelvuldig en licht- vaardig gebruik de betekenis van het begrtp .verraad" sterk is gedeva- lueerd, is het geboden voorzichtig te zijn met een eventuele "Ibeschuldiging. Aile gevallen zijn immers niet zo duidelijk als dat we in het begin van dit artikel tôt voorbeeld stelden. Stel U zich eens voor: in de laat ste tijd der bezetting, toen de haat en verzetgeest tegen de vijand het felst was, loopt U buiten en ziet dat iemand bezig is een gedeelte der spoorbaan onklaar te maken. Popu- lair gezegd, sabotage pleegt. U weet dat als hierdoor een trein ontspoort en de dader van de aanslag niet wordt gevonden, er onherroepelijk tientallen onschuldigen voor zullen worden gefusileerd. Als U de schul- dige aangeeft is U een verrader. Houdt U zich stil dan verraadt Uw zwijgen vele onschuldige medebur- gers. U had kunnen voorkomen dat zij worden vermoord. De situatie eist van U een handeling naar eigen zedelijk oordeel. U wilt geen laffe verrader schijnen, maar ook niet zijn. Gij moet kiezen want ook door te zwijgen aanvaardt U een conse- quentie. Zwijgen is veilig want dan zal niemand U betichten. Dit is een keuze, die voor een ern stig mens buitengewoon moeilijk en hard is. En toch is hij geen verrader onverschillig hoe hij ook meent te moeten handelen. Als zijn geweten hem gebiedt te spreken moet hij te- vens de moed bezitten een veroor- deling van zijn medemensen te aan- vaarden. Hij moet het zijn boven de schijn durven stellen. Alleen de saboteur was schuldig, misschien waant hij zich een held, maar hij was een lafaard. Als hij meent een daad te moeten stellen, wetende dat deze betaald moet wor den door mensenlevens, als hij meent dat zijn daad deze prijs waard is, dan moet hij ook bereid zijn deze te voldoen en niet ande- ren de rekening presenteren. Het is precies hetzelfde als dat men vanuit een veilige schuilhoek an- deren ophitst tôt riskante daden- Zeker, de repressaille maatregelen der Duitsers waren onmenselijk wreed en laf. Maar zij waren dit te gen hun vijanden en we wisten dit, is het dan niet nog laffer en wreder als men onschuldig bloed van eigen volk in hun handen speelt? Overigens gelden in oorlogstijd ql- leen maar subjectieve utiliteits-over- wegingen en geen zedelijke maatsta- ven. Wanneer door een geslaagde aanval een trein met vijandelijke mi- litairen, dit zijn vaders en broeders, die door een andere overheid tôt vechten zijn gedwongen, te pletter loopt, dan wordt er door ons ge juichd; zij kunnen immers niet meer naar het front vertrekken om onze vrienden te bekampen, maar wat zeg gen we als onze jongens in een vreemd land door burgers in een hin- derlaag worden gelokt en vermoord? Dan leggen we een andere maatstaf aan niet waar? Wat we eens een verzetsheld noemden is dân een sluipmoordenaar. We verraden dan iets, n.l. dat we niet bereid zijn een zedelijke maatstaf te aanvaarden die voor iedereen geldt. En dit verraad is de eerste schreeuw om vergelding. Zo is het de Duitsers vergaan en zo vergaat het altijd. S. echter niet geheel af hankelijk van zijn land- en bosbouw. Naast de omvangrijke scheepvaart in de v.oornaamste havens, zijn ook in- dustrieën gevestigd in de grote ste- den. Twee bijzondere producten uit de waterwereld, de zeeschildpad en de gewone spons, zijn inheems in Flo rida. De meeste schildpadden wor den in Key West op de markt ge- bracht en vandaar, in de vorm van schildpaddensoep enz., naar aile de- len der wereld verscheept. In Tarpon Springs aan de Golf van Mexico wordt practisch de gehele Ameri kaanse behoefte aan bad- en huis- houdsponzen, geproduceerd. De meeste der 150 vrolijk gekleurde vaartuigjes der sponzenvloot zijn hoofdzakelijk van Griekse oorsprong, terwijl de waterkant bezaaid is met Griekse koffiehuizen en snuisterij- winkeltjes. Hoewel de ontwikkeling van Flo rida grotendeels af heeft gehangen van het ideale klimaat, is het daar- tegenover ook door natuurrampen van ongekende omvang geteisterd. De „grote vorst" van 1895 vaagdç letterlijk de gehele oogst van citrus- vruchten weg. Orkanen eisten een zware toi aan levens en bezittingen. De bevolking der streek heeft de vernietiging van het oude aangegre- pen als een gelegenheid ouderwetse bouwsels te vervangen door moderne gebouwen op het gebied van ont- spanning, landbouw en industrie. (gegevens van de USIS) den. Hij smeet een van de twee ke- rels tegen de straat, waarop beiden aan de haal gingen. Op hun vlucht ontmoetten zij de caféhouder V., die zij met hun messen vrij ernstig ver- wondden. Toen zi> bij een café kwa- p»n, dat reeds gesloten was, sloe- gen zij een roffel op de deur en eis ten van de waardin, dat deze hen bier schenken zou. Toen zij weigerde, werd zij tegen het biljart geslingerd. Doch toen even later haar man op het lawaai naar voren kwam, namen de helden de vlucht. Nu de beide messentrekkers veilig in een politiecel opgeborgen zijn, re- gent het klachten over hun wange- drag. INBREKERSBENDE ONTMASKERD De Velpse politie is erin geslaagd de hand te leggen op vier leden van een beruchte inbrekersbende w.o. een vrouw. Het vinden van een ra- diotoestel, dat van een inbraak af- komstig was, was aanleiding, dat een heler werd gearresteerd. Deze heler verraadde drie andere leden van de bende, die er een eigen systeem op na hield. Men zocht in een bepaalde plaats een aantal huizen uit. Daar beide men aan, en werd er open- gedaan, dan bedacht men één of ander smoesje. Werd er niet open- gedaan, dan betekende dat, dat er niemand thuis was, en dat men dus een kraakje kon wagen. De arrestanten hebben reeds be kend inbraken gepleegd te hebben in Amsterdam, Bussum, Weesp, Baarn en Ginniken. Uit diverse an dere plaatsen komen thans berich- ten binnen van inbraken, die vol- gens vermeld systeem zijn gepleegd. Het onderzoek is nog gaande. DISTRIBUTIE AMBTENAREN eigenden zich de stamkaarten van overlevenden, en zij die naar het buitenland vertrokken waren, toe. Het is gebleken, dat twee ambte naren van de distributiedienst te Geleen zich de stamkaarten van overledenen en van personen, die naar het buitenland vertrokken toe- eigenden. Zij gebruikten deze stam kaarten om distributiebescheiden enz. te verkrijgen, welke bescheiden verkocht werden. Deze fraude loopt over de jaren 1946 en 1947. Een onderzoek is gaande. 1 V

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1