Nog hoop op Duitse eenheid PLAATSELIJK NIEUWS voor DE o p G E o M E O O S TGOORECHTVAN1871 en met NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 LANDBOUW NOTITIES ZO ZIJN ZE! ZATERDAG 17 Januari 1948 No. 5 Derde Jaargang - s7ppEMEERW ."slOCHtËrEN- NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVINC, De Duitsers zweven nog tussen hoop en vrees OOK HIER IS HET WATER GESTEGEN Ex S.S.'er vloog op Président van Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof af. Kort Wijdingswoord WAT GEEFT DE RADIO Laffe houding van beulen en landverraders, die voor het gerecht verschijnen. Restitutie verhoging Kolenprijzen ABONNEMENTSPBIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post-f 100 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. De wereld vindt gemakkelijker een voorzittershamer en moreel ge- nieuwe namen, dan dat zij middelen zag gewapend zxjn". vindt om de tegenstellingen, die de Onlangs hebben geruchten gezegd huidige tijd tôt een période van ge- dat Trygve Lie, de secr. Gen. der wapende vrede maken, met aile ge-, V.N. verschillende kleine staten IN BRAND OPVOEDINGSGESTICHT. De voorlopige uitgifte voorziet in de stichting van 1672 landbouwbedrij- ven waarvan de grootte varieert van In een opvoedingsgesticht te' 12 tôt 48 H.A. Voor groente- en fruit- Harreveld (Geld. Achterhoek), toebe- teelt heeft men 25 H.A. gereserveerd. horende aan Centr. Vereniging van| Toelating van middenstanders ge- vaarliike gevolgen daarvan, op te! heeft verzocht een troepencontingent heffen Zo is Bénélux" een van de' - - v^Hh.ven van een van namen van de nieuwe tijd, en nu is men op de idee gekomen om de Brit- se- en de Amerikaanse bezettings- zônes in Duitsland, die steeds nauwer gaan samenwerken „Bizonia" te noe- men. Geruchten over een nieuwe op handen zijnde voedselcrisis hebben in de Westelijke zones van Duits land aanleiding gegeven tôt grote sta- kingen. Of was hier communistische propaganda de oorzaak? In ieder ge- val moet geconstateerd worden, dat de communistische propaganda sterk is toegenomen. En wellicht staat deze activiteit van uiterst links weer in verband met de te Frankfurt gehou- den conferentie van Duitse premiers uit de beide bezettingszônes, die hadden te beraadslagen over de door het Brits-Amerikaans bestuur inge- diende voorstellen tôt financiële en economische vereniging van de beide zones. Volgens deze voorstellen zal een Duits bestuursapparaat worden ingesteld, bestaande „uit een kabinet en een Eerste en Tweede Kamer, met grotere bevoegdheid dan de huidige Duitse economische raad- De vraag is nu: zal de Franse zone aansluiting zoeken bij „Bizonia want dan is de West-Duitse staat compleet. Er blijft voor Duitsland echter nog een kleine hoop op eenheid bestaan. In de eerste plaats hebben de gene- raals Clay en Robertsen verklaart, dat het geenszins de bedoeling van de huidige maatregelen is een ver- standhouding met het bestuur van de Sovjet bezettingszône af te snij- den. Verder heeft de Sovjet bevel- hebber het plan geopperd om tôt gezamenlijke geldsanering over te gaan. Zo blijven de Duitsers zweven tus- 'sen hoop en vrees. Het Oostelijk deel 'van de Middellandse Zee: Een haard van onrust. Rondom het Oostelijk deel van de Middellandse Zee grenzen Balkan en Midden-Oosten aan elkaar. De Bal kan is in de laatste eeuwen steeds een haard van onrust geweest. Herrie tussen de volkeren, die nu eens wel en dan weer niet met wapens tôt een geforceerde oplossing werd ge- bracht, hield het vuur steeds smeu- lende. En het is in de Balkan geweest waar de brand ontstond, die van 1914 tôt 1918 de ganse wereld in lichter laaie zette. De onrust op de Balkan duurt voort, omdat hier twee invloedssfe- ren zoeken naar expansie: De Rus- sische en de Brits-Amerikaanse. Griekenland dreigt het slachtoffer van deze belangenstrijd te zullen worden. Ook in het Midden-Oosten heerst onrust. Hier is de haard van onrust Palestina, dat krachtens besluit van de V-N. in een Arabische en een Joodse staat is verdeeld. Hier zijn begrijpelijkerwijs, de Arabieren de onruststokers. Zij hebben het land, dat zij eeuwen hebben bewoond moeten afstaan aan de Joden. Het Heilige Land is nu het terrein ge- worden van gevechten op kleine schaal. De Joodse strijdorganisatie „Haganah" tracht het, in tegenstel- ling met enkele çxtremistische Jood se organisaties, met de Arabieren op een accoordje te gooien. In het begin van het jaar heeft zij een circulaire verspreid, waErrin zij de Arabieren uitnodigt de handen ineen te slaan en gezamenlijk te gaan werken aan de opbouw van het land. Waar echter de Arabieren geweld gebruiken is de ,,Haganah" verplicht eveneens de tanden te laten zien. Hier werkt zij dan samen met de nog steeds aanwezige Britten. Maar wat zal er gebeuren wanneer de Britten straks weg zijn? Om de af te staan voor het handhayen van orde en rust in Palestina. In de hoofdsteden van de betref- fende landen werden deze geruchten echter weer tegengesproken. Amerika houdt de ogen open voor de ontwikkeling van de toestand. Amerika heeft de taak op zich ge- liomen Engeland te vervangen als politie-agent in dit onrustige ge- deelte van de wereld. Want is het een toeval dat de Amerikaanse Middel landse Zee-vlooVjuist nu oefeni/xgen gaat houden in het Oostelijk gedeel- te van de Middellandse Zee? Het zijn geen groots opgezette manoeu vres, maar -een feit is, dat het 45.000 ton pxetende vliegtuig-moederschip „Midway" van de partij zal zijn, en dat zich 1000 mariniers aan boord zullen bevinden. De vraagis waar- voor deze mariniers bestemd zullen zijn, voor Griekenland of voor Pa lestina. Marshall verdedigt zijn plan. Voor de Amerikaanse Senaats- commissie voor buitenlandse zaken heeft Marshall zijn plan tôt steun aan Europa verdedigd. Hij waar- schuwde de republikeinen om niet te beknibbelen op het plan, omdat het anders nutteloos zou worden. Als uiterste datum waarôp het plan in werking moet treden noemde Mar shall 1 April a.s. Marshall noemde de Europese naties ziek, en hij achtte de tijd die zij nodig zullen hebben voor algeheel herstel IVa jaar, mits dokter Amerika hun injecties toe- dient van het medicijn „plan Mars hall". Op het Britse ministerie van finan- ciën hebben Brits-Franse besprekin- gen plaats gehad over het plan Marshall. Vermoedlijk zal binnen afzienbare tijd een bijeenkomst plaats vinden van de 16 landen, die kinderbescherming in het aartsbis- dom Utrecht en het Bisdom Haar- lem, brak brand uit. In het gesticht worden 200 regerings- en voorgdij- pupillen verpleegd. Allen werden veilig naar buiten gebracht en onder gebracht in het gymnastiek-lokaal van een nabije school. Deze school wordt bewaakt, teneinde ontvluch- ting van verpleegden te voorkomen. Het gebouw brandde geheel af. De oorzaak is vermoedelijk kortslui- ting. VESTIGING IN DE NOORD-OOST-POLDER In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer, naar aanleiding van de, be- groting van het Zuiderzeefonds wordt verteld, dat eind 1948 1577 gezinnen in de Noord-Oost-polder gevestigd kunnen worden indien het bouwpro- gramma voor 1948 kan worden uit- gevoerd. schieden naar behoefte. Met het 00g op vakarbeiders en bouwmaterialen kunnen alleen die zaken worden toe- gelaten die werkelijk onmisbaar zijn. MTBREIDING VRIJSTELLING VOOR MILITAIRE DIENST DOOR BROEDERDIENST. Voor de lichting 1948 is voorlopig bepaald, dat zij die twee broers hebben die dienen of gediend heb ben, in aanmerking kunnen komen voor de bestemming' tôt buitenge- v/oon dienstplichtige. Een daartoe strekkend verzoek moet vôôr 1 Febr. a.s. worden ingediend bij de burge- meester van de gemeente voor wel- ke de betrokkene voor de dienst- plicht is ingeschreven. Dit betekent een uitbreiding van de vrijstelling wegens jxroederdienst, daar de norm tôt nu toe luidde, "dat er drie broers moesten dienen of gediend hebben. Sedert 1 Januari is bij de GADO Uden's Scheepvaart Mij. te Rotter- een nieuwe dienstregeling van kracht dam, wordt bij cle «ri Patj^ooHe- geworden. Hii was reeds tôt doodstraf veroor- gebeurd. Ook geen anderen werden ter dood gebracht. Dat gaf weer van dit plan gebruik willen maken. De „Daily Telegraph" noemt als ver- moedelijke datum van deze bijeen komst de eerste week van Februari, doch in de V.S. zag men liever een bijeenkomst nadat het plan in kannen en kruiken is. ANS VAN DIJK TERECHTGESTELD. Door de bijzondere gerechtshoven werden tôt nu toe twee vrouwen ter dood veroordeeld; het waren de be- ruchte Jodenverraadster Ans van Dijk uit Amsterdam en Geessien Bleeker uit Delfzijl. Ans van Dijk werd ook door de Raad v. Cassatie ter dood veroordeeld en haar ver zoek om gratie werd verworpen. Met betrekking tôt Geessien Bleeker is door de verdedigster een revisie- verzoek ingediend. Woensdagmorgen is het doodvonnis van Ans v. Dijk voltrokken. deeltl en werd als getuige gehoord. In de zaak L. Plas uit Haarlem, die door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof werd behandeld heeft zich een incident voorgedaan. Als getuige zou gehoord worden de 32- jarige Willemsen, dieJ reeds ter dood werd veroordeeld. Deze getuige is al enige malen on- willig geweest en weigerde te getui- gen. Er kon bewezen worden, dat Willemsen 106 Nederlanders heeft gearresteerd, van wie er 56 in gevan- genschap zijn overleden. Willemsen ïat in de getuigenbank, naast hem een wachtmeester van de Rijkspolitie. Toen de président, Mr. Vugt hem voor het hekje riep, snelde hij naar voren, sprong over de tafel heen en smeet de président met stoel tegen de grond. Daai'op wierp hij zich op de président en greep met beide handen zijn keel. Onmiddellijk was ook de wacht meester ter plaatse, die Willernsen met zijn gummistok enige slagen op het hoofd toebracht. Ook een aantal parketwachten snelden toe. Willem sen liet nu los, Mr. v. Vugt was on middellijk opgestaan en riep „Niet slaan, niet slaan". Daarna klopte hij de stof van zijn toga, en zei met kalme stem ,,Wij zullen de zitting thans enige minuten schorsen". Willemsen, die enigszins beduusd was van de slagen, werd de zaal uitgedragen. Het incident duurde nog geen drie minuten. Mr. v. Vugt was de prési dent, die het doodvonnis over Wil lemsen uitsprak. Op de publieke tribune sloeg men in angstige spanning het gebeurde gade, temeer omdat Willemsen een lengte heeft van 1.90 m. terwijl de président nog niet eens 1.60 m. meet. Vermoedelijk verkeerde Willem sen in een overspannen toestand. Reeds rnaanden geleden werd hij ter dood veroordeeld. Er is verder niets hoop. Maar toen deze dagen Ans van Dijk werd geëxecuteerd, werd zijn hoop de bodem ingeslagen. Zijn vrouw beweerde dat hij vanaf het ogenblik, dat hij dat had vernomen in zeer nerveuze toestand verkeerde. De zaak tegen Willemsen moet nog door het Bijz. Hof van Cassatie wor den behandeld. EEN KRANIGE GRIJSAARD. i Een duistere inwoner van de hoofd- Stad, die in de Jordaan de bijnaam heeft „Gerrit de Stotteraar", heeft nog een jaar gevangenis tegoed, en bovendien wordt hij door de politie gezocht in verband met een stuk of tien inbraken. Eén dezer dagen gelukte het een 70-jarige grijsaard de inbreker te grijpen en aan de po litie over te leveren. De geschiedenis speelde zich aldus af: Een buurman kwam de grijsaard waarschuwen, dat er onraad was in het huis van zijn broer, verderop in de straat. De grijsaard ging er op af, opende de voordeur, en zag in het schemerlicht van het portaal een grote forse man, die naar buiten vilde, en die daarom trachtte hem opzij te dringen. De grijsaard lier j zich echter niet opzij dringen. Hij, bleef voor de deur staan, en het ge lukte hem zelfs de onbekende te be- wegen de trap weer op te gaan en de kamer binnen te treden. Daar heerste een chaos. Laden en kasten waren opengebro.ken, costuums la- gen over de grond. Kennelijk was de inbreker bij zijn werk gestoord- Toen de oude man geen aanstal- ten maakte hem naar buiten te la ten, wilde de inbreker opnieuw ge weld gebruiken, maar de grijsaard greep hem bij de keel en wierp hem op de divan. Tevens schreeuwde hij om politie, en die kreet had succès, omdat het raam geopend was. Even later werd de stotterende inbreker door agenten ingerekend. SAPPEMEER. Ondanks de storm was er Dins- dagavond voor de lezing met licht- beelden, welke op uitnodiging van de afd. H.-S. van de Bond v. Platte- landsvrouwen die avond door Mevr. AbersonUges in het Bonte- huis is gehouden, grote belangstel- ling. Het onderwerp was Canada en zijn perspectieven". De inhoud van de lezing zou in 't kort in deze woor- den kunnen worden samengevat: „Heb je 't hier goed, blijf dan waar je bent, maar heb je het niet goed, ga dan, zo mogelijk, gerust emigreren". De voorzitster, Mevr. Mulder, die de spreekster ook had' ingeleid, bracht haar na afloop dank. Woensdag hield de Bond van Landpachters, afd. Sappemeer en Omstr. zijn algemene vergadering in het café Dijkhuis. De voorzitter, de heer H. Olthof sprak een welkomst- woord, in het bijzonder tôt de spre- ker, de alg. secretaris van de bond, de heer H. S. van Houten uit Gro- ningen. Deze zette in zijn rede uiteen de werking van de crisispachtwet, die vele pachters van de ondergang heeft ger«d. Verder werd de werking van de pachtwet uiteen gezet, welke in verschillende gevallen geen voldoe- ning heeft gegeven en tengevolge waarvan misstanden zijn ontstaan, waardoor in - de oorlogsjaren een pachtbesluit in werking is getreden, dat ook thans nog van kracht is- Dit besluit blijkt een goed werkt aan de bouw van een sleep- boot, bestemd voor de Poolse maat- schappij „Polish Shipping Union' SLOCHTEREN. De storm in de nacht van Dins- dag op Woensdag heeft ook in onze gemeente schade en last veroorzaakt. Naast het afwaaien van vele dak- pannen en sehoorstenen werden ook twee winkelruiten ingedrukt. De bovengrondse leidmg van het elec- trische net veroorzaakte veel angst en een vrijwel slapeloze nacht door- dat de draden tegen elkaar aan waaiden en vuur veroorzaakten. Ook het hoge water doet zich nu op meerdere plaatsen gelden. Vele kel- ders zijn ondergelopen terwijl de faewoners in de omgeving van het Siepkanaal en Slochterdijkje reeds dammen moeten aanleggen om de woningen droog te kunnen houden. „Voorts, mijne broeders! Wordt krachtig in de Heere, en in de sterkte Zijner macht". EFEZE 6 10. De stri.jd des Geestes. Voorts of letterlijk: „voor 't overige" Dit wijst op iets dat nu aan de beurt is, na hetgeen reeds gezegd is. De voorgaande vermaningen betrof- fen het huisgezin, de sfeer waarin wij dagelijks moeten verkeren. Als het met onze persoonlijke wandel m orde is en ook met onze verhouding Kracnt is- un oesxun uiijr.i ccu gu™ - «-«rVlrvine fundament te zijn, waarop de pacht-| tegenover het gezin of d knmt Let op de kleintjes. De boeren klagen. De stedeling haalt zijn schouders op, de boeren hebben altijd geklaagd. Er is dus niets nieuws onder de zon. Zo is het niet. De boeren- en landarbeidersstand is ontwaakt, en vraagt om een redelijk bestaan. De prijzen der producten worden van regeringswege laag gehouden: de weg naar inkomstenverhoging voor de boer leidt daarom over rationali- satie, herverkaveling en productie- vergroting. Maar er zijn talloze kleinigheden rekening gebracht! Wij zouden kunnen voortgaan met het noemen van voorbeelden, want in schier elke plaats worden overtre- dingen van ambachtslieden gecon stateerd. Maar het is de boeren wel toevertrouwd op hun eigen belangen te letten. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Boeren let op Uw «aeck! Meikevers vergisten zich. In een dorp in Noord-Limburg werden dezer dagen drie meikevers gevangen. Vermoedelijk zijn de ke- vers tengevolge van de zachte winter waarop bezuinigd kan worden, daarop 'n de war geraakt, en zijn zij daar- wij reeds onlangs in een ar-1 door^ vroeger op het^pad^gegaan, dan wezen WJ.J umungo AXA V-WA «AA - - tikel. En dan is er nog wat: Er zijn hun bedoeling was. Nadat zij een blik verschillende ambachtslieden, die °P de kalender hadden geslagen vor1" 'blijkbaar onder het stedelijk motto den zij dat het met de moeite waard verdeling ,,Het is maar een boer" voor repa-i was terug te gaan. van Palestina tôt een feit te maken j raties aan boerderij, werktuigen, enz. is een commissie van vijf ingesteld. te hoge prijzen berekenen. Hoe moeilijk de taak van deze com- Laten we enkele voorbeelden noe- missie is bewijzen de woorden die men: de voorzitter, Lisicky, in zijn ope- Een aannemer betaalde aan zijn ningswoord sprak: „Men kan geen werknemers te hoge lonen. Het ge- volg daarvan was, dat ook zijn prij- delen zijn te bereiken, dient de be- spuiting met vruchtboom-carboli- neum tè geschieden in de tweede hellt van Januari. In deze perkîde is het carbolineum ook werkzaam tegen verschillende andere, voor bessen schadelijke insecten, waaronder blad- luizen en bessenspanrupsen. D.n.c.-bevattende middelen zijn eveneens tegen de spruitvreter werk zaam, doch hun werkzaamheid tegen andere parasieten is in Januari vaak onvoldoende. Om deze reden wordt aan het gebruik van vruchtboom- carbolineum ter bestrijding van de spruitvreter de voorkeur gegeven. Om goede resultaten te bereiken, is het nodig de struiken aan aile zij - den krachtig en overvloedig te be- spuiten. wonderen verwachten van vijf een- zame pelgrims, die tôt dusver met niets anders dan de vlag der V.N., Programma van R.O.N. Zondag 18 Jan.: 18.1518.40 Sere- nade in c kl., terts voor acht blaas- instrumenten, K.V. 388, van W. A. Mozart- Uitvoerenden: P. Everaarts en E. H. van Borsum Waalkes, hobo; J. Meekers en T. Baas, clarinet; H. ji P. van Leeuwen en A. W. Ram, fagot; R. E. Oltmans en L. Sieperda, hoorn; o.l-v. Jan van 't Hof. 18.40 18.45 Sportuitslagen; 18.4519.00 Sport van vandaag; 19.30—19.45 Earnstich wurd fan Ds. R. Zijl. (me- ditatie in het Fries). Maandag 19 Jan.: 18.4519 00 Sport- praatje; 19.15—19.30 De Stem van het Noorden (een bezoek aan het gerestaureerde orgel in de Geref. Kerk te Ten Boer). Dinsdag 20 Jan.: 19.15—20.00 Frysk Programma. 19.15 Stimmen ût it Heitelân; 19 25 B- Tuinstra hâldt in praetsje oer Fryske toanielproblemen fan hjoed-de-dei; 19.40 Gram.muzyk; 19 45 De Reinbôge, in rige foarlêzin- gen ût de Fryske literatuer. Prof. Dr J H Brouwer lêst to foaren ût it wurk fan D. A. Tamminga. zen omhoog moesten. Maar die ver- hoogde hij niet. Hij nam" werken aan van boeren tegen normale prijzen doch als later de afrekening op de proppen kwam, dan bleek, dat hij een te groot aantal werkuren in re kening bracht, en dat hij de admi nistratiekosten, die in de prijzen in- begrepen behoren te zijn, afzonder- lijk in rekening bracht. Een schilder had aangenomen een boerderij op te schilderen, met een bepaalde, dure verfsoort. De betref- fende schilder gebruikte echter een goedkopere verfsoort, maar bracht toch de prijs voor de dure verf in rekening. Àanvankelijk ging ailes goed. Later begon men aan de kwa- liteit van de verf te twijfelen. Er werd een deskundige bijgehaald, en ook de schilder zelf. Deze koos eieren voor zijn geld. Hij beKende en be taalde het te veel betaalde bedrag terug. En tenslotte een voorbeeld van een prijzenzwendel, die overal geschiedt. Ergens werd proces-verbaal opge- maakt tegen een smid, bij wie ge constateerd was, dat de uren vermeld op de afrekeningen, niet klopten met de uren vermeld op de werkbriefjes van zijn arbeiders. Natuurlijk had hij Vermoedelijk zal men er op grond van deze drie uitzonderingen niet toe Dvergaan de naam ,,Meikever" te veranderen in „Januari-kever". boeren kunnen bouwen. Aile aanwe zige niet-leden (12) gaven zich als lid van de bond op. IIOOGEZ./SAPPEM./ZUIDBR. Het slechte weer van de laat ste dagen heeft voor onze plaat sen verschillende gevolgen ge had. Daar is in de eerste plaats de storm, die hier en daar enige schade heeft veroorzaakt, waar- bij gelukkig schade van ernsti- ge aard niet is voorgekomen. Verder is het peil van het Win- schoterdiep, met de daarop uit- komende zij-kanalen zeer geste- gen. Eerst hoorden wij van de ovei'last door het water slechts door krantenberichten. Wij lazen, dat Zutphen een eiland vormde in een reusachtig meer, dat Rijn en Waal onrustbarend stegen, dat de Achterhoek last had van hoog waterThans is het water plaatselijk reeds zo hoog gestegen, dat het hier en daar over de weg stroomt. Langs de Kalkwijk plassen voetgangers en fietsers door water dat enige decimeters hoog op de weg staat. Vooral het euvel van ondergelo pen kelders doet zich hier en daar gevoelen. HOOGEZAND. Woensdagavond vergadei'de de Prijzçncommissie H.-S. in het Ge meentehuis. Ter vergadering werd pen klacht ingediend over koppel- verkoop van rijwielonderdelen. Bij een verschil van mening over huurverhoging bij het in huis ne- men van een kostganger, waarbij de beide partij en werden gehoord, werd de huurder in het gelijk gesteld. Over een geval van koppelverkoop was een gerechtelijke uitspraak ge vallen. Een kwestie over het aantal berekende punten voor een jongens- jas zal in der minne worden gere- geld, evenals een kwestie over de prijs van een schemerlampje. Onder de nieuwe zaken bevonden zich een kwestie met de Waterlei- dingmij., de prijs van een gekocht strijkijzer, en het aantal punten af- genomen bij de verkoop van een jongenspak. WATERHUIZEN. Behalve met de bouw van enige kustvaarders voor N.V. Gebr. vgn waarin we geplaatst zijn, dan konxt onze strijd op hoger plan te staan. De moeilijkheden in het gezins- en zakenleven zijn nog al? niets, verge- leken bij het geweld van de mach- ten der lucht. Om daarin te overwin- nen moeten wij krachtig zijn in de Heere en in de sterkte Zijner macht. We bemerken, dat hier drie kracht- woorden worden gebruikt. Ten eer ste- wordt krachtig, een woord dat in de grondtekst overeenkomt met het bij ons bekende woord „dyna- miet". Ten tweede is er het woord sterkte, hetgeen een woord is, dat meer betrekking heeft op de uitwen- dige krachtsontplooiïngen; terwijl ten derde het woord macht staat voor de inwendige krachtbron; het is af- geleid van spier. Voodat we dus de strijd met de geestelijke machten der duisternis aanvaarden, moeten we weten, dat er in de Heere een bron van kracht xs, die in ons tôt uiting moet komen en waarvan de uitwerking is als van het dynamiet. Het „Wordt vervuld met de Geest moet worden gevolgd met een „wordt aangedaan met de sterkte van Gods kracht". We zijn geroepen niet klleen ten opzichte van men- sen, ons licht te laten schijnen, doch ook tegenover de boosheden der lucht de kracht Gods te openbaren. God laat zijn dienstknechten tôt een afschrapsel in de wereld wor den; Hij laat ze in de gevangenis m ketenen geklonken worden, denk aan Paulus, Silas, Petrus en de mar- telaren; doch Hij wil ze toerusten met een kracht, waartegen geen aardse of helse macht bestand is. Hun strijd is niet tegen vlees en bloed, maar tegeix sterker machten. Lezer(es)i heeft ook u reeds kennis aan het geloof en de kracht waar- over Paulus schrijft, ja, dan geve God, dat er bij u in het jaar 1948 een klimmende begeerte moge ge- vonden worden, om de voile wapen- rusting Gods te dragen en de goede strijd des geloofs te strijden: Jezus Christus, die de strijd goed gestre- den heeft zal ons helpen om de goede strijd te strijden en meer dan overwinnaars te worden. Blijf tôt het eind volharden! Ook als gij 't niet verwacht, Kan God wat U benarde doen wijken door Zijn macht. Eens zal Hij u bevrijden ook van de zwaarste last; Houd gij slechts onder 't strijden Aan Hem alleen u vast. J. HEKHUIS, Pred. Muntendam. De omvang van de landbouwproductie. In verhouding tôt de gemiddelde landbouwproductie van de jaren 1935/1936 tôt 1939/1940, bedroeg vol- gens gegevens van het Centraal Bu reau voor Statistiek de opbrengst van 1946/1947 70 een jaar eerder was het 46 Voor de onderverdeling van het oogstjaar 1946/1947 bedragen de per- centages: akkerbouwproducten, bruto productie 106 zuivere productie 109 dierlijke productie 60 Vol- gens voorlopige gegevens bedraagt de bruto productie akkerbouwpro ducten voor het jaar 1947/1948 92 ailes in verhouding tôt de gemiddel de opbrengst van de jaren 1935/1936- 1939/1940. De bespuiting van bessen tegen de Spruitvreter. De Plantenziektekundige Dienst te Wageningen schrijft ons: De bestrijding van de bessenspruit- vreter, welke de laatste jaren plaat selijk vrij veel schade aan de bessen- cultuur ixeeft veroorzaakt, kan zeer goed geschieden door een bespuiting met vruchtboomcarbolineum ter sterkte van 7 Aangezien de spruitvreterrupsjes zich reeds in Februari in de knoppen invreten en V d 11 Z.J.J 11 CXX. UCXU<-1 O' uum j vm» A L -i zijn klanten niet te weinig uren in dan niet meer met bestrijdxngsmxd- (Van een verslaggever). De ernstige sfeer van de rechtszaal. Een stampvolle tribune. Daar zitten de rechter, de procureur-fiscaal, de advocaat, de griffier: ernstige gezich- ten. Dan wordt de beklaagde binnen- gebracht. Hij kijkt somber ietwat deemoedig. Precies zoals aile be- klaagden kijken, die ons in bezet- tingstijd hebben geterroriseerd, die onze illégale strijders en onze on- derduikers hebben verraden, die Jo den hebben helpen deporteren, die meegeholpen hebben de concentra- tiekampen tôt een hel te maken voor de beste zonen van ons volk. Als zij in het beklaagdenbankje zitten zijn ze klein, dan hebben ze enkel maar getracht te helpen. Eén- maal waren het flinke kerels (dat meenden ze zelf) en ze hadden de moed om weerloze gevangenen te slaan en op onderduikers te schieten. En als ze voor hun rechters staan dan kunnen ze zich hun wandaden niet meer herinneren, dan hebben ze plotseling last van geheugenstoornis, ze zeggen, dat de getuigen wraak- zuchtig zijn of ze verklaren „op- dracht gekregen te hebben". Zo was het ook Dinsdag, toen een 47-jarige monteur uit Zwanenburg zich had te verantwoorden voor het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof. Wie zou in dit statenloze kereltje de man zien, die eens Helgolano terroriseerde? „Ik ben sprakeloos" zei hij steeds weer, toen de beschuldigingen zich ophoopten. Waarop de rechter na tuurlijk had kunnen zeggen „Ik wilde dat dat zo was, want dan had U zich niet als gevangene naar Hel- goland kunnen laten brengen om de mensen uit te horen, en later daar te- rugkomen als hooggeplaatst figuur en de arbeiders te terroriseren op een wijze, dat U de „schx:ik van Helgo- land" genoemd werd". Maar dat zegt de rechter niet- Als verdachte Eick- hoff verklaart dat hij zich Duitser voelt, dan schudt de rechter wel be- vestigend zijn hoofd. Want toen ver- dachtes zoontje stierf bracht hij hem aan het graf de laatste groet de Hitlergroet. „Ik ben maar een stofje" zegt Eickhoff, „ik heb de Nederlanders op Helgoland willen helpen. Maar een stofje kan niet zo mee- dogenloos slaan en trappen als ver dachte gedaan heeft. De procureur- fiscaal noemt hem daarom helemaal geen stofje maar een laaghartige laffe kerel, en vraagt 20 jaar. „Ik weet er niets vanj,'„Ik had opdracht",Ik hâd het goed bedoeld"Eickhof is de zoveel- ste in de lange rij! BIOSCOOPBRAND tijdens kindervoorstelling. In de filmcabine van de bioscoop te Brunssum (Limburg) ontstond tij dens een kindervoorstelling brand. Toen de 500 kinderen het vuur be- merkten stormden enkele onder het geroep „Brand" naar buiten. Door het energiek optreden van de direc teur ontstond echter geen paniek en kon de ontruiming van de zaal or- delijk verlopen. In de période van 19 Januari tôt 25 Februari zal de restitutie op de per 1 Juli 1-947 verhoogde kolenprijs aan de houders van brandstoffen- kaart T.A. 707 of T.B. 707 worden uitbetaald. Hiertoe zijn aangewezen de bonnen 78 B.V. en 81 B.V. van de brandstoffenkaarten T.A. 707, waarop resp. f 2-40 en f 1.60 zal worden uitgekeerd en de bonnen 78 B.V. van kaart T.B. 707 waarop f 2.40 zal worden uitgekeerd. De uitkering zal zoals reeds eerder gemeld geschieden aan de kanto- ren van de P.T.T. van 9—3 uur vol- gens een bepaald letterschema. (Zie schéma op pag. II).

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1