Deel van de Kropswolder Buitenpolder oveistroomd. m waarin opgenomeh OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Minister Spaak: Het beroep Voetbaltrainer Verzouting van het Bodemwater SCHOENENBONNEN Derde Jaargang - No. 12 WOENSDAG 21 Januari 1948 No. 6 VOOr' de"gTmëENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER- - "sLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING ,,Eerlijkhsid en vertrouwen zullen de steunpilaren zijn van het gebouw der Bénélux" Vijf gezinnen wonen in houten Zomerhuisjes, terwijl het rondom overal water is. Onderhoud met de heer J. Molendijk. I ...•.p.irnt/* 1 C^kriiafi 1 QAR NIEUWSBLAD f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.00 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Er heerst momenteel volop diplo- In het tweede halfjaar van 1945 matieke bedriivighe'id in ons land. bedroeg de industriele productie van Zowel in de eerste als in de tweede ons land 45 van 1938. In het kamer worden ellenlange debatten eerste halfjaar van 1946 steeg dit eehouden I tot 64 en daarna geleidelijk tôt Het spreekt vanzelf dat de verkla- 97 in het tweede halfjaar van 1947. ring van minister Beel over het be- In de maanden Octoberen Novem- leid in Indonesië in de brede is be- ber van 1947 lag de industriele pro- sproken en er is ongetwijfeld een ductie van ons land gemiddeld hoger zucht van verlichting door het land dan in 1938. Wie deze cyfers veige- gegaan bij het bericht, dat eindelijk lyks met b.v. die van Frankrijk overeenstemming is bereikt. "alie ziet dat er m Nederland een Deze overeenstemming in Indone- veel rustiger en regelmat g sië is ongetwijfeld het belangrjjkste uitgang is, welke volgens minister feit van de afgelopen week- Het is^Vos is toe te schrijven aan het m de hand houden van lonen en prijzen INBRAAK BIJ HAAGSE JUWELIERSZAAK. Inbrekers zijn via een pakhuis op het dak van een perceel in Den Haag geklommen, waarin een juweliers- zaak gevestigd is. Vervolgens lieten zij zich door middel van een touw zakken, en kwamen zo op de bin- nenplaats terecht. Nu werd een ruit- je ingedrukt en de ,,heren" hadden toegang tot de zaak. Uit de étalagé werd een partij goud en sierraden ontvreemd ter waarcTe van f 20.000. DAT GEBEURDE IN „VRIJ" AMERIKA. Idioterie ten top gedreven! nog geen jaar geleden, dat eveneens een zucht van verlichting door ons land ging, dat was op 25 Maart 1947, toen de overeenkomst van Linggad- jati werd getekend. Helaas heeft Ling'gadjati niet gebracht wat wij ervan verwacht hadden. Over de in- terpretatie ontstonden geschillen, die oorzaak waren van een toespitsing droeg het verschil precies 10 mdliard. van de situatie en op 20 Juli barstte Aangezien wij met kunnen De verhc^ing van de productie was echter alieen mogelijk door machi nes e-d. uit het buitertland in te voe- ren. Dat is de oorzaak van het feit, dat de waarde van de invoer veel groter is dan die van de uitvoer. In de eerste 10 maanden van 1947 be DE KEEPER VAN AJAX, KEIZER, GEARRESTEERD. Wegens smokkel van deviezen is de bekende keeper van Ajax, Keizer, gearresteerd. Keizer reisde veel naar Engeland, en bij een dezer reizen werd hij op deviezensmokkel betrapt. Hij zit thans in voorarrest. Ajax zal voorlopig uitkomen met Leenvaart, de keeper van het 2e elf- tal in het doel. Intussen heeft de kee per van Sittardse Boys, de Munck, overschrijving naar Ajax aange- vraagd. Het zal echter vermoedelijk nog tot het volgend seizoen duren, voordat deze onder de Ajax-lat staat. GRAMOPHOONPLATEN ALS BEWIJS TEGEN EEN OPLICHTER. „i;„„ Dezer dagen werd door de politie Op grond van een .bepalmgmde h(Juden w lid van het Zeeuwse grondwet van de staat Oklahoma e (V.S.), waarbij vermenging van blan- ™*orige jaar werd door het Tri- ken en kleurlingen 1 bunaal ?e Terneuzen behandeld de teiten verboden is, heett de Univer-, n t t? uod Hpr P tii- siteit aldaar geweigerd een kleurlin-bezetting directeur van de ge mevr. Ada Sipuel Fischer in te ^p^f^Xn bouw- schnjven. jJ materialen. In deze zaak werd gead- De teleurgestelde dame biacht „orV,purHuprktarinB van de bom: Minister Beel kondigde door de radio aan, dat de politionele actie was begonnen. Laten wij hopen dat de overeen komst welke Zaterdagmorgen aan boord van het Amerikaanse schip, de ,,Renville" werd getekend, de oplos- sing zal betekenen van het Indone- sische vraagstuk, en dat rechtvaar- digheid, vrede en welvaart in de archipel zullen terugkeren. Nog twee belangrijke gebeurtenissen. Twee andere gebeurtenissen, die even vermeld dienen te worden zijn door gaan met lenen, heeft het plan Marshall" een zeer grote betekenis. Het zal niet alieen bijdragen tot het economisch herstel van ons land al ieen, maar van geheel West-Europa, en tevens zal het bijdragen om te V°- men tot een nauwere samenwerking van de deelnemende landen, aldus de! culteit op te richten voor minister. lingen. en dit achtte de weigering van de Unîversiteit onjuist, omdat deze in- druist tegen de grondwet der V.S- Het Hooggerechtshof van Oklahoma aanvaardde de uitspraak van het Federaal Gerechtshof niet en heeft besloten zowel de grondwet der V.S. als die van Oklahoma in acht te ne- men,- en een spéciale juridische fa de kleur- Het beroep van voetbaltrainer is TT een niet alledaags beroep. Wij weten het verzoek van minister Huysmans niet hoeyeel oefenmeesters ons land hebben in het spel, en daardoor steeds de juiste plaatsen zullen be- zetten, en in staat zijn de taak, die dit systeem van hen vraagt, te ver- telt (Wellicht zou de.K.N.V.B. de juiste cijfers kunnen verstrekken), maar het is in ieder geval zeker, dat er minder oefenmeesters zijn dan artsen of scheepsjagers, dan burge- meesters of vliegtuigbestuurders. Reeds op de lagere school maken de jonge mensen zich plannen over de toekomst- De een droomt ervan piloot te worden, de ander vindt niets aanlokkender dan het nobele bestaan van een treinconducteur, of het heel wat minder nobele bestaan van zwar- te handelaar. Wat er van al die goede plannen komt kunnen wij gevoeglijk f 150.000 aandelen, toebehorende aan beschuldigde. Op dit advies werd de goedkeùring geweigerd, waarmede de zaak werd verwezen naar het Tribu- naal te Goes, waar de zaak vorige maand opnieuw werd behandeld. W., die geen deel uitmaakte van het collège, dat de zaak behandelde, schijnt geweten te hebben, dat de goedkeùring in deze zaak geweigerd zou worden, omdat de opgelegde ver- ,,HET VERDRONKEN LAND". Gezicht op de overstroomde Kropswolderbuitenpolder vanaf de boerderij van de heer H. van der Schuur. (Van onze rédacteur). zijn. Maar die belofte is niet nage- Waar weiland was en bouwland, daar golft nu het water. Hier en daar steken wat struiken er boven uit, een paar paaltjes, verbonden beurdverklaring te hoog werd geacht, dQ^r prikkeidraad. UAnff non ri me uTPtpncfhan mis- 4 j buitén beschouwing laten. Maar wej wezen, dat hij in het Westen van het vragen ons af hoeveel scholieren zich als ideaal zullen stellen voetbaltrai ner te worden. vullen. defs\S'ï«Jdr»i!l1aî'emen0te: <e hebben gewâarschuwd, zogena.md den siéent gespeeia en laat men d waarna op 27 December j.l. te denken dat mets minder waar is dan °p en werd onderhandeld. Hier- dat men stopper spil speelt door de «"«aireu wc spil tussen de beide backs te plaat sen. Het mooiste achtte de heer Molen dijk geen vast systeem, maar een systeem dat steeds in overeenstem ming gebracht wordt met de tactiek welke de tegenpartij toepast. Ten slotte sprak de heer Molen dijk nog even over het juniores land beter georganiseçrd achtte dan hier. om ontheff'ing uit zijn ambt en het bezoek, dat de Belgische minister- president Spaak aan ons land heeft gebracht. Wat eerstgenoemde gebeurtenis be- treft dient te worden opgemertkt, dat geen politieke redenen de oor zaak vormen van de ontslagaanvrage, doch dat deze berust op gezondheids- redenen. Tijdens het bezoek van Paul Spaak zijn vanzelfsprekend vele redevoe- ringen gehouden, en er is natuur- lijk veel gesproken over de tolover- eenkomst tussen België, Nederland en Luxemburg, de Bénélux. Het is natuurlijk niet mogelijk al die rede- voeringen aan te halen, zelfs niet de belangrijkste passages eruit. Wij moeten volstaan met de weergave van enkele woorden van minister Spaak: „De internationale solidari- teit moet niet alieen politjek maar ook economisch zijn, doch zolang het nationale egoïsme overheerst is daar weinig kans voor. Twee pogingen er- toe staan echter in het brandpunt der belangstelling: het plan Marshall en de Bénélux. Voor beiden geldt hetzelfde woord van Jacques Benville: „Men moet de gevolgen willen van hetgeen men nastreeft". Voor de Bénélux is dit van begin af aan een voorwaarde ge- weest en het geldt slechts een nauw contact te onc/irhouden tussen de experts, die de zaken vaak ingewik- keld en moeilijk zien, en de politici, tj-aining en een cursus die een rui- medewerken. Wanneer zij met een die de grote lijn willen blijven zien, mere j^ijk geeft op de sport in het sigaret tussen de lippen het veld op- en die zo vaak het nodige vertrou- gemeen. Verder moet hij diploma komen is ergerlijk. Wanneer zij in wen missen. oor de politici geldt E H g q. hebben en diploma massage, de rust een sigaret opsteken is nog dan nog slechts, dat zij moeten t^ch- geef(; a) de genoemde cursussen veel ergerlijker. ten zo eerlijk mogelijk te zijn. VVant me^. gUcces gevolgd en de vereiste i Tôt besluit van ons onderhoud eerlijkheid en vertrouwen zullen de di loma-s behaald, dan wordt diem wees de heer Molendijk erop, dat een steunpilaar van het gebouw uer een diploma oefenmeester uitgereikt. gelijke vorm van voetbal in Holland t.pi,.v ïiin» l Hoe bent y Qp het idee gekomen en hier, naar zijn mening, niet mo- dit vak te kiezen? j gelijk is, hetgeen hij toeschreef aan Ik ben op jeugdige leeftijd bij het verschil in aard van de mensen. en heeft van deze weten§.chap mis bruik gemaakt. Via een tussenper- soon die inmiddels ook gearres teerd is bood hij v. d. P. zijn be- middeling aan in deze zaak, teneinde een lagere verbeurd-verklaring te bewerkstelligen, doch hierbij stelde hij als voorwaarde, dat de onderhan- delingen op neutraal terrein zouden worden gevoerd. De heer v. d. P- ging hier, na gerechtelijke instanties bij was ook de tussenpersoon aanwe- zig, terwijl men zich van gerechte lijke zijde verdekt had opgesteld, om het gevoerde gesprek op gramophoon- platen op te nemen. W. stelde als eis 10 van hët bedrag, dat minder dan f 150.000 zou worden verbeurd ver- klaard, te ontvangen. Hij voegde daaraan toe reeds meerderen op deze wijze te hebben geholpen. Na een nauwkeurig onderzoek in deze zaak ingesteld, is men dezer da We stâan bij de boerderij van de heer H. van der Schuur. Voor ons golft water. In de verte ligt het Pa- viljoen „Klein Scheveningen" erom- heen een paar zomerhuisjes. Vorige Dinsdag is de dijk van de Kropswol derbuitenpolder doorgebroken, maar met gezamelijke krachten heeft men het gat kunnen dichten. In de nacht van Woensdag op Donderdag brak de dijk echter op een andere plaats door, en met kracht stroomde het water van het Zuidlaardermeer er- doorheen. Een deel van de polder liep onder. Het andere gedeelte loopt ernstig gevaar. In de verte liggen de zomerhuisjes, tussen ons en die huisjes is water. Een kleine boot vaart in onze rich- ting, het is de heer R. Vos, die ons volgens afspraak zal komen halen om te laten zien onder welke om- standigheden mensen moeten leven. De houten zomerhuisjes zijn be- woond. De zomer zijn er mensen in- getrokken. Deels vrijwillig, deels on Hier worden de juniores-wedstrij- Om wat meer te weten të komen den te veel als wedstrijden be- over het beroep van oefenmeester, schouwd terwijl men ze meer moet zijn wij eens een praatje gaan maken zien als oefenspel, om voetballers te met de heer Molendijk, trainer van kweken voor de toekomst. Daarom HSC. j is het spelen om het kampioenschap Is er een bepaalde opleiding verkeerd, temeer omdat de jongens nodig om trainer te kunnen worden, niet te veel van hun krachten mogen informeerden wij. vergen. In dat opzicht is het ook ver- De heer Molendijk klapte de t keerd dat zelfs de jongste juniores blocnote, waarin hij had zitten schrij- met een bal No. 5 spelen, inplaats ven dicht, en antwoordde: ,,In de van no. 4 of 3, terwijl voor de aller- eerste plaats moet een trainer zelf kleinsten een corner van 16% meter een ruime practijk gehad hebben en Ver genoeg is. hij moet behoorlijk technisch onder- Voor ailes zijn goede leiders no- legd zijn. Verder moet hij verschil- dig en scheidsrechters, die tijdens de lende cursussen volgen: een cursus1 wedstrijden de nodige aanwijzingen in de théorie en practijk van het geven. voetbalspel, een cursus voor indoor- En voorts moeten de jongens zelf gën tot de arrestatie van W. en de i dgi, de helofte, dat er voor de winter tussenpersoon overgegaan. een andere WOning beschikbaar zou nelux zijn1 Emigratie.1 Op 12 Maart zal de „Kota Inten" met 700 800 emigranten aan boord koers zetten naar Canada. Dat zal de eerste zijn van een reeks reizen, die uitgevoerd zullen worden door de „Kota Inten", de „Tabinta" en de „Volendam". Want de liefhebberij voor emigratie naar Canada is groot. In de loop van dit jaar zullen 2500 Nederlandse gezinnen, omvattend plm. 10.000 personen naar Canada trekken, om te trachten zich in een nieuw vaderland een bestaan op te bouwen. Als arbeiders zullen zij moeten beginnen, en dan zullen zij moeten spareh voor een eigen bedrijf. Deze 10.000 emigranten worden be- schouwd als voorlopers van een veel groter aantal. Men verwacht dat in 1949 ongeveer 20.000 Nederlanders naar Canada zullen gaan. En de Ca- nadese boeren zien de Nederlandse werkkrachten wel gaarne komen. Minister Vos over de Nederlandse économie. Voor de Federatie Rotterdam van de P.v.d.A. heeft minister Vos deuj; huidige regeringspolitiek besprokejar' Sl De cijfers die de minister noemde omtrent de industriële productie van ons land willen wij even aanhalen: een voetbalclub gekomen en heb veel plezier in het spel gehad. Tot welke leeftijd is men ge- schikt voor trainer, en is er een re- geling getroffen voor hen, die niet meer geschikt zijn? De leeftijd waarop men niet meer geschikt is voor trainer loopt uiteen. Sommige zijn op een leeftijd van 50 55 jaar niet meer geschikt, anderen blijven op een leeftijd, die over de 60 ligt nog actief werkzaam. Sinds verleden jaar is er een vereni Er ligt wel een hemelsbreed ver schil tussen de toestand van de afge lopen zomer en die van vandaag. Toen: overal droge sloten en drabbi- ge putten en thans hoog water en ging opgericht, die de belangen van overstromingen. Voor een belangrijk de trainers behartigt, en die steuiF deel is dat hoge water niet onge- verwacht van de K.N.V.B. en van wenst, tenminste niet voor het pol- EEN FRAAI GEZIN. Man bedroog zijn vrouw, waarna ileze hem bij de Duitsers verraadde en haar kinderen ophitste tegen hem te getuigen. De Bijzondere Raad van Cassatie behandelde de zaak tegen Willemina van Opinen uit Leiden. Zij heeft in bezettingstijd aan de Duitsers mede- gedeeld, dat haar man communist was en verspreider van illégale lec- tuur. Hij is toen gearresteerd en doodgeschoten. Door het Bijz. Gerechtshof te Den Haag werd ze veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. De verdediger wees op het feit, dat zij door haar man bedrogen was, waarna de procureur-fiscaal naar vo- ren bracht, dat zij zelfs haar kinde ren had opgehitst bezwarende ver- klaringen af te leggen tegen hun va- der. de verenigmgen. ïÉ'sJc Sprekende over het voetbalspel legde de heer Molendijk er de klem- toon op, dat dit door vele beoefe- naars niet goed wordt begrepen. Er moet niet gespeeld worden om der wille van eigen succès. De combina- tie is het kardinale punt. De elf spe- lers moeten elkander begrijpen, en aarvoor is een ruimere kijk op het spel noodzakelijk. Bij 'n elftal samen- gesteld uit elf sterren, die elkander niet kennen, dan zal er van het spel niets terecht komen. Maar hoe meer kameraadschap er heerst onder de spelers, des te beter zal het resultaat zijn. Qe noodzakelijkheid van training wordt in het Noorden yan ons land nog niet voldoende ingezien. En toch i^ het training, die nodig is om iets te bereiken. Er zijn ook omstandig heden die het trainen in het Noor den van het land moeilijker maken dan in het Westen. Zo b.v. de prach- tige kleedkamers waarover de Hol landse clubs beschikken, waar de spelers zich na de training heerlijk kunnen reinigen onder een warme douche. Tegen stopper spil als systeem had de heer Molendijk geen bezwaren, maar wel tegen het feit dat vele ver- enigingen «utoe overgaan, zonder dat ze daarvoor geschikt spelersmateri aal hebben. Stopper spil is een moei lijk systeem dat technisch onderleg- de spelers eist, die een goed inzicht dergebied van ons land, waar het bodemwater dreigt te verzouten. Wat de oorzaken precies zijn, is niet ge heel bekend, doch het is een feit, dat het binnenwater in de kuststre- ken een vrij regelmatige stijging in zoutgehalte vertoont. Door de gewel- dige droogte van vorig jaar is dit duidelijker dan ooit tevoren aan de dag getreden; er verdampte wel wa ter, doch er kwam geen nieuwe toe- voer binnen, zodat het zoutgehalte van het water in de vaarten en slo ten veel te hoog werd. In het West- land kon men met dit water zelfs niet meer de groenten sproeien. De bedoeling is nu vooral het Westen meer Rijnwater toe te voe ren, waardoor het boezemwater ge leidelijk weer zal verzoeten, maar aangezien het nog zeer de vraag is of het zout alieen afkomstig is van brak water uit de riviermonden, is het lang niet zeker, dat deze maat regel voldoende zal zijn. Er zijn ni. vrij sterke aanwijzingen, dat er zout water door de diepere lagen van de grond naar het binnendijkse land doorsijpelt en tegen een dergelijke vorm van verzouting zal aanvoer van rivierwater slechts gedeeltelijk helpen. Wel is afsluiting van de zee- armen tussen de eilanden van het grootste belang. Hoe nu die zoute „kwel" zo op de voorgrond is gekomen, is evenmin geheel verklaard, doch men neemt aan, dat hier, afgezien van de toe- standen op de eilanden, twee schul- „BUURPRAATJE" Op de voorgrond ziet men de heer A. Vos in gesprek met Mevr. Lentz- Op de achtergrond de heer S. Venema. waarbij echter de Veluwe in het bij zonder moet worden ontzien. Bij de verdere inpoldering van het IJsselmeer moet ni. ook met dit drinkwatervraagstuk rekening wor den gehouden. Een studie-commissie heeft indertijd becijferd hoeveel de grondwaterstand op de Veluwe zal dalen, wanneer het aangrenzende IJsselmeergebied droog wordt ge maakt. In dat geval zal daar immers het waterpeil met drie vier meter digen zijn aan te wij zen. In de eerste plaats is er de onttrekking van wa ter aan de duinen voor de waterlei- dingen en ten tweede de verlaging van het waterpeil in het lage polder- Men mag de ogen met land tengevolge van de grote inpol- sluiten voor het gevaar. deringen en de krachtiger bemaling. Volgens de waterleidingbedrijven treft de pompstations geen schuld. Zij zeggen, dat zij alieen het water uit de diepe lagen van de grond ha len, die door een ondoordringbare kleilaag van het bovenwater zijn dalen en deze verlaging zal ook de afgesloten. Doch onder dit „Diepte- waterspiegel bij de aangrenzende water" zit op nog grotere diepte een 1 laag zout water en nu is het zeer wel mogelijk, dat door de vermin- dering van de hoeveelheid zoet wa ter onder de kleilaag het zoute wa ter naar boven komt en langs de randen van die laag, door scheuren in de klei en door veenafzettingen tenslotte toch in het oppervlakte wa ter terecht komt. Hoe harder nu ge- malen wordt en hoe meer het water peil wordt verlaagd, des te groter wordt het drukverschil tussen zee- water en binnenwater. Het gevolg daarvan is, dat het zoute water on der de duinen en onder de dijken door in de polders opgeperst wordt. Bij regenperioden als wij in de af gelopen weken hebben kunnen regis- treren, komt dan weer een derge lijke hoeveelheid zuiver water op ons land terecht, dat de gevolgen van de verzouting min of meer weggespoeld worden, doch dit mag ons de ogen niet sluiten voor de gevaren, die door de droogteperiode van enkele maanden geleden zijn aangetoond. Voor onze landbouw zijn immers le- vensbelangen gemoeid met het ge- zond houden van het polderwater. Naarmate de steden en ook het plat- teland meer leidingwater vragen, wordt het steeds noodzakelijker an dere winplaatsen te vinden. Vooral de smalle duinstrook moet gespaard worden. De rivieren en het IJssel meer en eventueel diepteboringen aan de oostkust van de lage polder- streken moeten de benodigde 'hoe veelheid drinkwater opleveren, hoge zandstreken naar omlaag zul- gen. Dit houdt het gevaar in, dat grote delen van de Veluwe zullen uitdrogen en daardoor in planten- groei en vruchtbaarheid zullen ach- teruitgaan. Mede om dit te- voorko men is daarom in het inpolderings plan een vrij brede strook water langs de Veluwse kustlijn gespaard gebleven. Dit water moet dienen als régulateur voor het waterpeil op de Veluwe. Het spreekt vanzelf, dat on der deze omstandigheden de Veluwe niet gebruikt kan worden voor wa- terwinning voor het Westen. Hoe lang zout kan worden opge- voerd uit diepere lagen van de bo- dem is bij de Noord-Oostpolder dui- delijk gebleken. Deze polder werd ingedijkt, nadat het IJsselmeer reeds volkomen zoet was. De bovenste laag van de klei was daardoor reeds zout- vrij bij het uitmalen, doch na enkele jaren werd de grond op sommige plaatsen zouter en zouter, doordat met het bodemvocht zout uit de die pere afzettingen naar boven ge bracht werd. Deze geljele zouthistorie, die door de water-nood zo scherp werd aange toond en door de waters-nood weer werd weggewassen, levert wel het bewijs, dat het handhaven van een bepaald bodemwaterpeil en het be schermen van het grondwater tegen overmatige belasting ten behoeve van de waterleidingen, een vraag stuk is, dat door de boerenstand scherp in het oog gehouden moet worden. zijn. komen. De mensen wonen er nog. Met behulp van de heer van der Schuur hebben zij getracht er de winter door te brengen. Het zijn 6 gezinnen, tezamen bestaande uit 16 personen, waaronder 4 kleine kinde ren. Toen kwam het water. In één der huizen steeg het water tot on geveer een halve meter, en dwong de heer J. Laning en zijn gezin el- ders een heenkomen te zoeken. De andere gezinnen (A. Vos, S. Vene ma, K. Venema, W. Kinds en T. Lentz) wonen er nu nog. Hun huizen zijn nog droog, maar rondom is water. 's Morgens vroeg, nog in donker, moeten de mannen per boot naar de boerderij, om naar hun werk te kun nen gaan. 's Avonds varen zij in duisternis terug. De vrouwen zijn de gevangenen van hun woning. Zij hebben het hier steeds moeilijk ge had. Maar dank zij de hulp van de heer van der Schuur hebben zij het op die afgelegen plaats kunnen vol- houden. En nu? Wat zal er gebeuren als het gaat vriezen en het ijs is niet dik genoeg om eroverheen te lopen, maar te dik om met de kleine boot- jes erdoor te breken? Hier leven mensen in moeilij ker omstandigheden dan in de geteisterde gebieden. Het wo- ningprobleem is nijpend, ook in deze gemeente. Maar is voor deze noodtoestand geen oplos- sing denkbaar? De heer Vos, die later assistentie krijgt van de heer S. Venema, brengt ons naar het huis waar de heer La ning gewoond heeft. Het is een vreemde sensatie een huis binnen te varen. Helaas was deze sensatie niet volkomen, want de boot kon niet helemaal door de ingang. Wat moet er van de meubels terechtkomen? Dan gaan we naar het huis van de familie Vos. Het ligt hoog en het is er droog, en zelfs gezellig, bij de snorrende kachel. Maar wie een kort bezoek brengt aan dit verdronken land, die kan zich geen oordeel vor men van de moeilijkheden van de mensen die hier moeten leven, en die niets anders kunnen doen, dan af te wachten tot het water weer zal zakken. OM ZIJN FIGUUR TE REDDEN. Wanneer twee mannen één meisje het hof maken, dan komt er meestal herrie van. Zo is het ook onlangs gebeurd te Bergen op Zoom. Nu wil- de het toeval, dat de beide concurre- rende minnaars elkander op een avond ontmoetten in een donkere straat. Het gevolg was een vechtpar- tij, waarbij de fabrieksarbeider G. B. het onderspit moest delven. Die fabrieksarbeider wilde echter zijn nederlaag niet erkennen en om zijn verwondingen verklaarbaar te maken, vertelde hij dat hij door twee mannen was aangerand, die hem met zijn vuurwapenen bewusteloos had den geslagen, en daarna van zijn geld beroofd. De politie vond echter de waarheid uit. Nu slaat de fabrieksarbeider he lemaal een modderfigiitir. HET VLIEGEN WAS HEM AANGEBOREN De heer Hertzell uit Troy (V.S.) bezit een vliegtuig. Op een dag kre- gen zijn 13-jarig zoontje Jimmy en drie kameraadjes lust in een vlieg- tochtje. Ze reden de machine uit de hangar en startten. Jimmy had het verscheidene keren zijn vader zien doen, en meende het ook wel te kunnen. Toen de jongens een uur of twee in de wolkep hadden gezeten begon het vliegen te vervelen, en Jimmy zette de machine keurig op een stuk bouwland aan de grond. Hij begreep niet best waarom hij achteraf nog straf kreeg. OP WELKE STAMKAART-STAARTNUMMERS ZIJN SCHOENENBONNEN VERKRIJGBAAR? In de période van 18 Januari tot 13 Maart zal een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan hen van wie het stamkaartnummer eindigt op 0 en op de cijfers 54, 64, 74, 84 of 94, voor zover aan hun inlegvel zich nog de bon 612 bevindt. A

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1